Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!

NA SKRÓTY: NAJLEPSZE BUTY BROOKSA W WYBRANYCH KATEGORIACH:
SPIS TREŚCI:
Ten artykuł, podobnie jak reszta materiałów poradnikowych na stronie NBR, jest regularnie aktualizowany. Razem z premierami kolejnych modeli w ofercie Brooksa dopisujemy informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, aby więc ułatwić Wam wyłuskanie potrzebnych informacji, przygotowaliśmy przydatny spis treści:
[AKTUALIZACJA]: 15.10.2021, sezon jesień/zima 2021
- Wstęp o butach do biegania Brooks
- Kategorie butów do biegania Brooks
- Opisy konkretnych modeli:
- ⚡ Brooks Glycerin 19
- ⚡ Brooks Ghost 14
- ⚡ Brooks Adrenaline 22 GTS
- ⚡ Brooks Hyperion Tempo
- ⚡ Brooks Trace
- ⚡ Brooks Launch 8
- Tabela z porównaniem butów Brooks
- Porównanie butów Brooks do konkurencyjnych modeli innych marek
- Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
➡️ BUTY DO BIEGANIA BROOKS NA ASFALT
➡️ BUTY DO BIEGANIA BROOKS W TERENIE
WSTĘP O BUTACH DO BIEGANIA BROOKS
Jak wspomniałem na wstępie, Brooks skupia się wyłącznie na produkcji sprzętu do biegania. Cała energia idzie więc w doskonalenie produktów z jednej branży. Obserwując rozwój butów tej marki na przestrzeni lat trzeba przyznać, że ta energia pożytkowana jest wyjątkowo dobrze! To, co wyróżnia Brooksa to niesamowity komfort odczuwalny już po pierwszym włożeniu butów na stopy. Obserwując klientów w naszym sklepie stacjonarnym bardzo często okazuje się, że to właśnie buty do biegania Brooksa wybierane są najchętniej ze względu na wygodę. Dodajmy do tego nienachalne technologie wspierające biegacza podczas biegu (nienachalne w tym sensie, że buty zapewniają odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozostawiają biegaczowi sporo swobody podczas biegu) i otrzymujemy przepis na naprawdę świetne buty!

Buty do biegania Brooksa charakteryzują się świetnym przetaczaniem stopy. Elastyczne i sprężyste podeszwy ułatwiają dynamiczne przejście z pięty na palce. Zdj. archiwum producenta.
Flagową technologią Brooksa odpowiedzialną za amortyzację jest system DNA (każda marka swoją pieczołowicie udoskonalaną technologię amortyzacji, DNA jest dla Brooksa tym, czym dla Asicsa GEL). To inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różniących się właściwościach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działającą siłę - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.
Oprócz świetnej, i dopasowanej do potrzeb biegacza, amortyzacji, buty biegowe Brooksa wyróżniają się doskonałym balansem pomiędzy miękkością, a sprężystością zastosowanych pianek. Podeszwy stworzone zostały z jednego kawałka materiału, gęsto ponacinanego poprzecznie, co sprawia, że materiał jest elastyczny i dobrze współpracuje ze stopą. Wszystkie te cechy sprawiają, że przejście od lądowania na pięcie, do wybicia z palców jest bardzo płynne i dynamiczne. Docenią to wszyscy ci biegacze, którym oprócz amortyzacji zależy również na dynamice butów.
Podsumowując, buty do biegania Brooks to:
- KOMFORT - niesamowity komfort od pierwszego nałożenia butów na stopy.
- AMORTYZACJA - system amortyzacji dopasowujący się do indywidualnych potrzeb biegacza
- DYNAMIKA - płynne przetaczanie stóp od lądowania na pięcie, aż po wyjście z palców
KATEGORIE BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS:

W kolekcji butów do biegania Brooks znajdziemy zarówno modele przeznaczone do biegania po asfalcie jak i te bardziej terenowe. Zdj. archiwum producenta.
Brooks dzieli swoje buty dwutorowo, z jednej strony mamy klasyczny podział na modele dla pronatorów i neutrali, czyli powiedzmy ze względu na zachowanie stóp w trakcie biegu (więcej na ten temat przeczytasz w poradniku o ➡️ pronacji/supinacji). Z drugiej, stawia na emocje i doznania, które towarzyszą biegaczowi podczas treningów. W ten sposób dzieląc swoje buty na cztery podkategorie. Koncentrując się przy tym bardziej na wrażeniach, które płyną z biegu niż samej biomechanice.
- CUSHION – to buty, które przede wszystkim mają zapewniać wygodę i amortyzację.
- ENERGIZE – buty z „pazurem”, pomagające biegać szybciej.
- SPEED – kategoria butów startowych, w których amortyzacja ustępuje miejsca dynamice i szybkości.
SPRAWDŹ INNE NASZE PORADNIKI
Przewodniki po marce:
➡️ BUTY ASICS
➡️ BUTY ALTRA
➡️ BUTY COLUMBIA
➡️ BUTY HOKA ONE ONE
➡️ BUTY INOV-8
Raporty z przeglądem butów na konkretne warunki:
➡️ BUTY NA ASFALT - DAMSKIE
➡️ BUTY NA ASFALT - MĘSKIE
➡️ BUTY W TEREN - DAMSKIE
➡️ BUTY W TEREN - MĘSKIE
➡️ BUTY DO BIEGANIA ZIMĄ
A teraz przejdźmy do opisów konkretnych modeli butów do biegania Brooks.
BUTY BROOKS GLYCERIN 19
⚡ najlepsza amortyzacja

OPIS BROOKS GLYCERIN 19:
But biegowy Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa i najbardziej komfortowy. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne (choćby DNA Loft najbardziej zaawansowany system amortyzacji dostępny w Brooksie). Brooks Glycerin 19 to but, który oferuje świetną amortyzację przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 19 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! Glycerin VS Ghost? Glycerin ma więcej amortyzacji i lepiej sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy. W porównaniu do poprzednika z numerem 18 główne zmiany to większa ilość DNA Loft w podeszwie środkowej i przeprojektowana cholewka (meshowy, elastyczny materiał ze wzmocnieniami po bokach). Od tego sezonu Brooks Glycerin występuje również w wersji dla pronatorów jako Brooks Glycerin 19 GTS. Oprócz podobnych parametrów jaki znajdziemy w standardowej wersji, GTS (Go To Support) oferuje specjalną "szynę" GuideRails, która zapewnia dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą.
BUT IDEALNY DLA:
Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Dla cięższych biegaczy to będzie również doskonały but na start w maratonie.

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 19 & GLYCERIN 19 GTS:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | CUSHION |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 10mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 29mm / 19mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 289 g (męskie) / 255 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - większa ilość DNA Loft w podeszwie środkowej - przeprojektowana cholewka |

BUTY BROOKS GHOST 14
⚡ najlepszy but treningowy - stopa neutralna
OPIS BROOKS GHOST 14:
Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 14 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 14 byłby jedną z najlepszych propozycji! Glycerin VS Ghost? Ten drugi jest butem z większą dynamiką, nie tak miękki jak Glycerin. W najnowszej wersji Brooks 14 zmieniono detale które zdecydowanie poprawiły komfort i płynność biegu, ale nie zmieniły charakteru buta. Podeszwa środkowa buta został stworzona z wysokiej jakości, miękkiej pianki DNA LOFT, która wpłynęła na zwiększenie amortyzacji bez zwiększania wagi buta. Nowa, bardziej miękka podeszwa oraz Segmented Crash Pad (modułowy system poduszek w podeszwie środkowej) są połączone tak, aby ułatwić płynne przetaczanie z pięty na palce. W Brooks Ghost 14 udoskonalono również dopasowanie cholewki, tak abyś miał wrażenie, że Twoja stopa tworzy jedność z butem! Zastosowano w niej bezszwową konstrukcję oraz wykorzystaną technologię 3D Fit Print, która umiejętnie spaja cholowekę w całość.
TEST BROOKS GHOST
RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS GHOST 14 TEST:
GRZEGORZ ŁUCZKO
Ghosta znam już od wersji z numerem 4, to właśnie od tego modelu ten but pojawił się na półkach Natural Born Runners. W wersji 4 pobiegłem trudny maraton w Madrycie [..]Na nowo zainteresowałem się nim od wersji z numerem 10. Mam wrażenie, że to właśnie wtedy Ghost wskoczył do ekstraklasy butów biegowych. Rzucał się w oczy zmieniony design. Druga rzecz to znaczące zmiany w konstrukcji buta - nowy Brooks Ghost był butem nie tylko ładniejszym, ale wygodniejszym i lepiej skonstruowanym - po prostu lepszym! Mniej więcej od tamtego czasu Ghost zaczął kojarzyć się z synonimem idealnego buta do biegania po asfalcie [...]Pierwszy bieg [w Brooks Ghost 14] przyniósł potwierdzenie przypuszczeń - jest komfortowo, czuć dobrą amortyzację, ale nie jest za miękko, stopy nie zapadają się w piance. Nowa wersja została wyposażona miękką DNA LOFT i faktycznie czuć, że jest bardziej komfortowo niż w poprzedniku. Pianka jest wystarczająco miękka, ale jednocześnie sprężysta. Dużym plusem dla mnie jest zróżnicowany bieżnik - oczywiście Brooks Ghost to but przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach, ale podeszwa zewnętrzna składająca się z wielu małych kwadratowych elementów, pomiędzy którymi znajdziemy wąskie kanaliki, lepiej trzyma się leśnych ścieżek niż standardowe buty na asfalt…Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Ghost 14? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję Brooks Ghost na naszym blogu...
...
BUT IDEALNY DLA:

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS GHOST 14 TEST:

GRZEGORZ ŁUCZKO
Ghosta znam już od wersji z numerem 4, to właśnie od tego modelu ten but pojawił się na półkach Natural Born Runners. W wersji 4 pobiegłem trudny maraton w Madrycie [..]Na nowo zainteresowałem się nim od wersji z numerem 10. Mam wrażenie, że to właśnie wtedy Ghost wskoczył do ekstraklasy butów biegowych. Rzucał się w oczy zmieniony design. Druga rzecz to znaczące zmiany w konstrukcji buta - nowy Brooks Ghost był butem nie tylko ładniejszym, ale wygodniejszym i lepiej skonstruowanym - po prostu lepszym! Mniej więcej od tamtego czasu Ghost zaczął kojarzyć się z synonimem idealnego buta do biegania po asfalcie [...]Pierwszy bieg [w Brooks Ghost 14] przyniósł potwierdzenie przypuszczeń - jest komfortowo, czuć dobrą amortyzację, ale nie jest za miękko, stopy nie zapadają się w piance. Nowa wersja została wyposażona miękką DNA LOFT i faktycznie czuć, że jest bardziej komfortowo niż w poprzedniku. Pianka jest wystarczająco miękka, ale jednocześnie sprężysta. Dużym plusem dla mnie jest zróżnicowany bieżnik - oczywiście Brooks Ghost to but przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach, ale podeszwa zewnętrzna składająca się z wielu małych kwadratowych elementów, pomiędzy którymi znajdziemy wąskie kanaliki, lepiej trzyma się leśnych ścieżek niż standardowe buty na asfalt…Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Ghost 14? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję Brooks Ghost na naszym blogu... ...
Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach.

PARAMETRY BROOKS GHOST 14:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | CUSHION |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 12mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 29mm / 17mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 281 g (męskie) / 255 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - bardziej miękka podeszwa środkowa, stworzona z wysokiej jakości, pianki DNA LOFT, która wpłynęła na zwiększenie amortyzacji bez zwiększania wagi buta - nowy modułowy system poduszek Segmented Crash Pad sprawił, że buty pozwalają na jeszcze płynniejsze przetaczanie stopy z pięty na palce - technologia 3D Fit Print sprawia, że choloewk jest jeszcze lepiej dopasowana, a but porusza się wraz ze stopą |

BUTY BROOKS ADRENALINE 22 GTS
⚡ najlepszy but treningowy - stopa pronująca

OPIS BROOKS ADRENALINE 22 GTS:
"Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Filozofią Brooksa jest hasło "run happy" i ten slogan ma odbicie w projekcie Brooks Adrenaline 21 GTS. Nowy system wsparcia dla pronacji - GuideRails - działa w jeszcze mniej inwazyjny sposób niż poprzednik. Wsparcie nie ma polegać na wymuszaniu czegoś na stopie, GuideRails trzyma stopę niczym rynna zjazdowa bobslej, pozwalając jej poruszać się swoim naturalnym torem. But świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. But biegowy Brooks Adrenaline 21 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu. To jedna z najciekawszych propozycji dla pronatorów dostępnych na rynku. W porównaniu do poprzednika system amortyzacji DNA LOFT rozciągnięto na długość całej podeszwy środkowej, nowa Adrenalina przynosi zatem jeszcze więcej miękkości!
BUT IDEALNY DLA:
Osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach.

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 22 GTS:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
TYP STOPY: | pronacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 12mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 30mm / 18mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 289 g (męskie) / 258 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - większa ilość pianki DNA LOFT w podeszwie środkowej |

BUTY BROOKS HYPERION TEMPO
⚡ najlepsza "startówka" na krótkie zawody

OPIS BROOKS HYPERION TEMPO:
Ten model zastąpił "zwykłego" Hyperiona. W nowej wersji Hyperion Tempo znajdziemy znacznie więcej pianki pod stopami niż w poprzedniku, dzięki temu but zyskuje na uniwersalności. Lekka i dynamiczna konstrukcja pozwala podkręcić tempo czy to na szybkich treningach czy startach w zawodach. W porównaniu jednak do Brooks Ricochet - modelu, który na pierwszy rzut oka ma podobną charakterystykę, Hyperion Tempo jest mocniej zorientowany na starty w zawodach. Od biegów na 5km do półmaratonu. Technologia DNA Flash zastosowana w podeszwie środkowej zapewnia duży zwrot energii. Świetnie dopasowana cholewka zapewnia duży komfort podczas treningów.
BUT IDEALNY DLA:
Jeśli szukasz buta startowego na krótsze dystanse lub na szybkie treningi, to Brooks Hyperion Tempo pomoże Ci powalczyć o nowe życiówki.

PARAMETRY BROOKS HYPERION TEMPO:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | SPEED |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 8mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 25mm / 17mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 207 g (meskie) / 190 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - pierwsza wersja tego modelu, Brooks Hyperion miał zupełnie inne parametry |

BUTY BROOKS TRACE
⚡ najlepszy dla początkujących

OPIS BROOKS TRACE:
Brooks Trace zajmuje miejsce Aduro - podstawowego buta, który przez kilka ostatnich sezonów często wybierany był przez początkujących biegaczy jako wstęp do bardziej zaawansowanej przygody z bieganiem. Trace czerpie ze starszych wersji Ghosta i przynosi świetny miks niskiej wagi (waży zaledwie 252 gramy!), świetnego dopasowania i odpowiednio wyważonej amortyzacji. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących biegaczy, którzy szukają bezpiecznego buta do codziennego treningu, ale również jako podstawowy but dla biegaczy, którzy nad bardzo miękką amortyzację stawiają dynamikę i dobre czucie podłoża. To nowość w ofercie Brooksa, ale jesteśmy pewni, że z miejsca podbije serca biegaczy!
BUTY IDEALNY DLA:
Osób, które w dobrej cenie szukają solidnego buta do biegania po twardych nawierzchniach w rozsądnej cenie. Odpowiedni balans amortyzacji i dynamiki sprawiają, że Brooks Trace sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!

PARAMETRY BROOKS TRACE:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | CUSHION |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 12mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 27mm / 15mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 252 g (męskie) / 224 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - to pierwsza wersja tego buta |

BUTY BROOKS LAUNCH 9
⚡ najlepszy na szybkie treningi

OPIS BROOKS LAUNCH 9:
Lekki, dynamiczny i pozbawiony wielu systemów wspierających Twój ruch stopy. Brooks Launch nie ogranicza stopy w trakcie biegu i pozwala na swobodny bieg. To bardzo bezpieczny but treningowo-startowy dla osób, które chciałyby pobiegać nieco szybciej i zamienić standardowe, mocno amortyzowane buty treningowe na coś lżejszego i dynamiczniejszego. Brooks Launch 9 ma kilka oblicz, w zależności od tego jakim jesteś typem biegacza, możesz wykorzystać go do różnych celów. Lżejsi biegacze szukający lekkiego, dynamicznego buta wykorzystać mogą Brooks Launch 7 do codziennych treningów. Natomiast początkujący zostawią Launcha jedynie na te szybsze jednostki, czy starty w zawodach. Jedna z ciekawszych propozycji na rynku jeśli chodzi o buty treningowo-startowe!
BUT IDEALNY DLA:
Osób, które szukają lekkiego buta treningowo-startowego. Dla cięższych biegaczy to będzie świetny wybór na krótsze jednostki treningowe, biegi ciągłe czy interwały na stadionie. Launch dobrze spisze się również w przypadku startów na krótszych dystansach (10/21km). Z kolei lżejsi biegacze, którzy cenią sobie lekkość i swobodę potraktują tego buta jako codzienną treningówkę, albo but startowy na maraton.

PARAMETRY BROOKS LAUNCH 9:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | ENERGIZE |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
PRZEZNACZENIE: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 10mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 27mm / 17mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 232 g (meskie) / 201 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | Bd. |

BUTY DO BIEGANIA BROOKS W TERENIE
Z kolejnym sezonem Brooks zaczął śmielej poczynać sobie w trailowym świecie. Obok dobrze znanej i lubianej Cascadii w ofercie pojawiło się kilka zupełnie nowych modeli. Brooks Caldera to świetnie amortyzowany but, który świetnie sprawdza się jako w roli codziennej, komfortowej treningówki. Lekki bieżnik pozwala poczuć się w nim komfortowo zarówno na asfalcie jak i w terenie. Catamount to z kolei rasowy "góral", stopa jest nim niżej zawieszona, but też wykazuje się większą dynamiką. Ofertę uzupełnia Brooks Divide, który stanowi doskonały "starter" dla początkujących trailowców.

Buty do biegania w terenie posiadają bieżniki pokryte siatką mniej lub bardziej agresywnych kołków oraz sztywniejszą konstrukcję, która lepiej chroni stopy na zróżnicowanym podłożu. Zdj. archiwum marki Brooks
BUTY BROOKS CASCADIA 16
⚡ najlepszy do biegania w terenie
OPIS BROOKS CASCADIA 16:
Jesień 2021 to premiera kolejnej 16 już odsłony Brooks Cascadia - trailowego klasyka “do wszystkiego” - zarówno do codziennego treningu, jak i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od leśnych ścieżek i trawiastych odcinków, po długie skaliste szlaki). W nowym wydaniu Cascadia pozostaje nadal bardzo uniwersalnym butem, charakteryzującym się bardzo dobrą amortyzacją i dającym duże poczucie bezpieczeństwa na szlaku. Dzięki zastosowaniu dodatkowych pionowych żłobień podeszwy, Cascadie świetnie sprawdzą się na górskich szlakach i poradzą sobie nawet z największymi nierównościami terenu. 16 odsłona legendarnych Brooks Cascadia to jeszcze lepsza stabilność i zwiększony komfort. Nowa pianka DNA LOFT v2, odpowiedzialna za amortyzację, jest o 20% lżejsza i 10% bardziej miękka niż w poprzedniej wersji, a w dodatku projektanci dorzucili jej 2 mm więcej.Teraz pod piętą mamy jej 33 mm, pod palcami 25, co daje komfortowy 8 milimetrowy drop. Konstrukcja płytki BALLISTIC ROCK SHILED chroni stopę przed ostrymi kamieniami, a jej podłużne nacięcia zapewniają lepszą stabilizację w czasie biegu. GUMA TRAIL TRACK, z której wykonana jest podeszwa zewnętrzna w połączeniu z 4 mm kołkami zapewnia przyczepność na bardzo zróżnicowanym podłożu, od mokrej trawy, po osypujące się kamienie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!
TEST BROOKS CASCADIA 16

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS CASCADIA 16:
MACIEJ KAYSIEWICZ
Cascadia 16 to zupełnie inny but niż „czternastka” w której zrobiłem blisko 700 kilometrów. Wszechstronność tego modelu przesunęła się z parkowo-trailowej w kierunku trailowej, zdecydowanie bardziej górskiej. Wydaje się, że im teren trudniejszy i bardziej zróżnicowany tym bardziej Cascadia 16 tam pasuje, taki but do zadań specjalnych. Jeżeli wiecie, że na trasie możecie napotkać skały, piargi, trawę i błoto - buty Cascadia 16 podskoczą radośnie i same zapakują się do bagażu. Jeżeli nie wiecie czego się spodziewać - też warto postawić na ich uniwersalność. To zdecydowanie but na długie górskie starty i wymagające podłoże. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Cascadia 16? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...
BUT IDEALNY DLA:
Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!
PARAMETRY BROOKS CASCADIA 16:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | CUSHION |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: | bd. |
NA JAKI TEREN: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 8mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 24mm / 16mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 298 g (męskie) / 269 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | -dzięki technologii DNA LOFT v2 system amortyzacji jest o 10% bardziej miękki i o 20% lżejszy. - dzięki żłobieniom w podeszwie środkowej but jeszcze lepiej radzi sobie w ciężkich warunkach terenowych. - technologia Ballistic Rock Shield obejmuje teraz pionowe żłobienia, które zapewniają, że cała powierzchnia podeszwy pracuje -w podeszwie środkowej umieszczono dodatkową warstwę pianki o grubości 2 mm, która zwiększa komfort w czasie biegu |

BUTY BROOKS CATAMOUNT
OPIS BROOKS CATAMOUNT:
Brooks Catamount to nowość w ofercie butów do biegania w terenie tej marki. Lekki, zwinny i szybki, taki właśnie jest Catamount! Tutaj podobnie jak w treningowo-startowych modelach typu Ricochet czy Hyperion Tempo znajdziemy sprężystą piankę DNA FLASH. Niższy niż standardowo w butach Brooksa drop (6mm) i spora ilość pianki pod samymi palcami w przedniej części buta daje nam wyjątkowy miks. Brooks Catamount nie brakuje ani amortyzacji, ani wygody. Jednocześnie znajdziemy w nim doskonałą ochronę przed twardym podłożem. Bezpieczny otok w przedniej części chroni stopy przed obijaniem o kamienie, a płytka Ballistic Rock Shield chroni stopy przed ostrymi elementami terenu. Lekka, responsywna amortyzacja przynosi dużo frajdy w trakcie biegu. W skrócie, Brooks Catamount to dynamiczny but treningowo-startowy do biegania w terenie.
TEST BROOKS CATAMOUNT
RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS CATAMOUNT TEST:
GRZEGORZ ŁUCZKO
Brooks Catamount przekonał mnie do siebie w górach. To właśnie tam te wszystkie cechy, na które nieco psioczyłem na płaskim okazały się być dużymi zaletami! Nagle za duża sztywność i ochrona przestały mnie uwierać, a doceniłem to jak bezpiecznie czułem się w Catamountach. Biegałem w nich po stosunkowo kamienistej Ślęży i bardzo zróżnicowanych Górach Suchych. But daje poczucie dużej stabilności, stopa jest bliżej podłoża, jest płytka - nawet na trudniejszych, mocno kamienistych odcinkach można czuć się w nich pewnie. Można w nim puścić nogi na szybkim, szutrowym zbiegu i podkręcić tempo. Choć Brooks poleca tego buta nawet na biegi 100 milowe, to dla mnie osobiście to byłby optymalny wybór na starty w okolicach 50-70 kilometrów (albo na krótsze, szybsze zawody) [...] Jeśli więc szukasz lekkiego, uniwersalnego buta do codziennych treningów i startów w górach (ale raczej w suchych warunkach) gdzie nacisk położony jest w większym stopniu na sprężystość i dynamikę niż miękką amortyzację to zdecydowanie Brooks Catamount jest jednym z najciekawszych modeli z tej kategorii.
Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Catamount? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...
...
BUT IDEALNY DLA:

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS CATAMOUNT TEST:

GRZEGORZ ŁUCZKO
Brooks Catamount przekonał mnie do siebie w górach. To właśnie tam te wszystkie cechy, na które nieco psioczyłem na płaskim okazały się być dużymi zaletami! Nagle za duża sztywność i ochrona przestały mnie uwierać, a doceniłem to jak bezpiecznie czułem się w Catamountach. Biegałem w nich po stosunkowo kamienistej Ślęży i bardzo zróżnicowanych Górach Suchych. But daje poczucie dużej stabilności, stopa jest bliżej podłoża, jest płytka - nawet na trudniejszych, mocno kamienistych odcinkach można czuć się w nich pewnie. Można w nim puścić nogi na szybkim, szutrowym zbiegu i podkręcić tempo. Choć Brooks poleca tego buta nawet na biegi 100 milowe, to dla mnie osobiście to byłby optymalny wybór na starty w okolicach 50-70 kilometrów (albo na krótsze, szybsze zawody) [...] Jeśli więc szukasz lekkiego, uniwersalnego buta do codziennych treningów i startów w górach (ale raczej w suchych warunkach) gdzie nacisk położony jest w większym stopniu na sprężystość i dynamikę niż miękką amortyzację to zdecydowanie Brooks Catamount jest jednym z najciekawszych modeli z tej kategorii.
Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Catamount? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...
...
Świetny dla osób, które szukają buta w góry i do codziennych trailowych treningów o nieco niższym profilu niż Cascadia czy konkurencyjne modele spod znaku Hoka One One. Tu bliższy kontakt z podłożem i większa dynamika króluje nad pluszową amortyzacją.
PARAMETRY BROOKS CATAMOUNT:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | ENERGIZE |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: | bd. |
NA JAKI TEREN: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 6mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 26,2mm / 20,2mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 264 g (męskie) / 249 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - to pierwsza wersja tego buta |

BUTY BROOKS CALDERA 5
⚡ najlepszy na mieszane nawierzchnie
OPIS BROOKS CALDERA 5:
Caldera ucieszy tych wszystkich biegaczy, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania i na pytanie "w jakim terenie biegasz?", odpowiadają "pół na pół". Zdecydowanine ponadprzeciętna ilość pianki, którą znajdziemy pod stopami Brooks Caldera zadowoli fanów maksymalnej amortyzacji i biegania po asfalcie. Jednocześnie but został wyposażony w lekki bieżnik, który poprawi przyczepność na leśnych ścieżkach. To niekoniecznie but, którego zabierzesz na wymagające, górskie ultra, ale jako codzienna "treningówka" na mieszany teren sprawdzi się doskonale!
BUT IDEALNY DLA:
Dla osób, które szukają uniwersalnych rozwiązań na treningi w mieszanym terenie. A na dodatek lubią jeśli pod stopami jest miękko.
PARAMETRY BROOKS CALDERA 5:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | ENERGIZE |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: | bd. |
NA JAKI TEREN: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 4mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 32mm / 28mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 301 g (męskie) / 266 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - nieco poszerzony przód buta - lepiej wentylowana siateczka - materiał w cholewce szybciej schnie po przemoczeniu (w wersji bez membrany) |

BUTY BROOKS DIVIDE 2
OPIS BROOKS DIVIDE 2:
Brooks Divide 2 to solidny but, z którym bezpiecznie można rozpocząć swoją przygodę z bieganiem trailowym. Świetnie też sprawdzi się w roli buta na mieszane nawierzchnie, łagodny bieżnik lepiej niż klasyczne buty asfaltowe poradzi sobie na na leśnych ścieżkach, a jednocześnie trening po twardej nawierzchni nie będzie dyskomfortem. Dla lepszej ochrony w górskim terenie Brooks Divide 2, podobnie jak modele z wyższej półki, wyposażony został w specjalną płytkę Ballistic Rock Shield - to sztywniejszy element w podeszwie, który chroni przed ostrymi elementami podłoża. W podeszwie środkowej natomiast znajdziemy BioMoGO DNA, która zapewni niezbędną amortyzację.
BUT IDEALNY DLA:
Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zasłużenie wraca do "topu" najlepszych butów trailowych!
PARAMETRY BROOKS DIVIDE 2:
(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
KATEGORIA BUTÓW BROOKS: | CUSHION |
TYP STOPY: | neutralna / supinacja |
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: | bd. |
NA JAKI TEREN: |
|
AMORTYZACJA: | ![]() |
DROP: | 8mm |
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: | 25mm / 17mm |
DYNAMIKA: | ![]() |
SZEROKOŚĆ BUTA: | ![]() |
WAGA BUTA: | 292 g (męskie) / 261 g (damskie) |
ZMIANY VS POPRZEDNIK: | - nieco poszerzony przód buta - lepiej wentylowana siateczka - materiał w cholewce szybciej schnie po przemoczeniu (w wersji bez membrany) |

TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS - BUTY NA ASFALT
MODEL | TYP STOPY | AMORTYZACJA | PRZEZNACZENIE | DYNAMIKA | DROP | PIĘTA / PALCE | SZEROKOŚĆ BUTA | WAGA BUTA | CENA |
➡️ BROOKS GLYCERIN 19 | neutralna/supinacja | ![]() |
treningowe | ![]() |
10mm | 29mm / 19mm | ![]() |
289 g (męskie) 255 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS GHOST 14 | neutralna/supinacja | ![]() |
treningowe | ![]() |
12mm | 29mm / 17mm | ![]() |
281 g (męskie) 255 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS GHOST 14 WIDE (na szerszą stopę) |
neutralna/supinacja | ![]() |
treningowe | ![]() |
12mm | 29mm / 17mm | ![]() |
288 g (męskie) 258 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS ADRENALINE 22 GTS | neutralna/pronacja | ![]() |
treningowe | ![]() |
12mm | 30mm / 18mm | ![]() |
289 g (męskie) 258 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS TRACE | neutralna/supinacja | ![]() |
treningowe | ![]() |
12 mm | 27mm / 15mm | ![]() |
252 g (męskie) 224 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS LAUNCH 9 | neutralna/supinacja | ![]() |
treningowo / startowe | ![]() |
10mm | 27mm / 17mm | ![]() |
232 g (męskie) 201 (damskie) |
(sprawdź cenę) |
➡️ BROOKS HYPERION TEMPO | neutralna/supinacja | ![]() |
treningowo / startowe | ![]() |
8mm | 25mm / 17mm | ![]() |
207 g (meskie) 190 g (damskie) |
(sprawdź cenę) |
PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH BROOKS DO KONKURENCYJNYCH MAREK
BUTY BROOKS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK: | |||||
BROOKS | ASICS | HOKA ONE ONE | MIZUNO | SAUCONY | |
GLYCERIN | NIMBUS | BONDI | SKY | TRIUMPH | |
GHOST | CUMULUS | CLIFTON | RIDER | RIDE | |
TRACE | PULSE | RINCON | ULTIMA | JAZZ | |
- | EXCITE | - | STREAM | CLARION | |
LAUNCH | NOVABLAST | MACH | SHADOW | KINVARA |
TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH W BIEGANIU
Każda marka ma swój unikalny "feeling", odczucie płynące z biegania w butach danego producenta. Asics ma swoje mięciutkie poduszki żelowe GEL, Mizuno płytkę Wave, Adidas Boost - nie inaczej jest w przypadku butów Brooksa. Tutaj również znajdziemy szereg systemów, których zadaniem jest wspomożenie Twojego biegowego kroku. Poniżej opisujemy 3 najważniejsze naszym zdaniem technologie: tę odpowiadającą za amortyzację - DNA, piankę BIOMOGO oraz segmentową podeszwę - Segmented Crash Pad.
SUPER DNA
Brooks DNA to inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różnych właściciwosciach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działajacą siłe - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.
Brooks DNA robi to, co wydaje się niemożliwe – zapewnia optymalną ilość amortyzacji - w zależności od Twoich indywidualnych uwarunkowań, takich jak choćby waga i zmieniających się potrzeb, takich jak choćby prędkość biegu. Patrząc na Brooks DNA przez mikroskop – widzimy łańcuchy polimerów połączone w sieć. Sieć reaguje w zależności od siły działającej na stopę. To pozwala DNA rozproszyć odpowiednio siły i zapewnić taki poziom amortyzacji, który jest właścicwy dla indywidualnej wagi, tempa biegu, biomechaniki i podłoża, po którym przyjdzie Ci biec. Super DNA to najnowsza wersja technologii DNA, zapewniająca aż o 25% więcej amortyzacji! Dość jednak suchego tekstu, obejrzyj te dwa filmy i zobacz jak działa DNA!
BIOMOGO DNA
BioMoGo to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy. Od momentu kiedy znajdzie się w stacji utylizacji śmieci, BioMoGo za pomocą bakterii znajdujących się w glebie jest rozkladana na użyteczne związki organiczne, w ciągu około 20 lat – to jest około 50 razy szybciej niż standardowe podeszwy. To, że but z MoGo samoistnie zmniejsza zużycie o ok. 33%, jest korzystnym efektem ubocznym, a zwiększona o 28% odporność na uszkodzenia elastyczności w porównaniu do EVA czyni korzyści płynące z MoGo jeszcze bardziej oczywistymi. Mniejsza gęstość materiału z którego wykonana jest MoGo sprawia, jest ona o 13% lżejsza. BioMoGo DNA to połączenie dwóch flagowych technologii Brooksa: biodegradowalnej BioMoGo z wyjątkową technologią DNA.

SEGMENTED CRASH PAD
Dobry but biegowy oprócz amortyzacji powinien zapewniać odpowiednią dynamikę. Pełne przejście zaczyna się od lądowania na pięcie, później przechodzimy na śródstopie i wreszcie wybijamy się z palców (skrócona wersja to lądowanie na śródstopiu). Segmentowana podeszwa w butach Brooksa maksymalnie ułatwia cały ten proces. Elastyczna podeszwa, ponacinana w kluczowych miejscach zapewnia nam niesamowitą płynność ruchów. Segmented Crash Pad wygląda jak gąsienica. W momencie, w którym Twoja stopa styka się z podłożem kolejne segmenty współpracują ze sobą, aby zapewnić Ci odpowiedni poziom amortyzacji i pomagają przejść od lądowania po wybicie. To właśnie dzięki tej technologii buty Brooksa zyskały legendarną niemalże płynność ruchów.