pixel

HARMONOGRAM OTWARCIA W DŁUGI WEEKEND - 8.06 (czwartek, Boże Ciało) - ZAMKNIĘTE; 9.06 (piątek) i 10.06 (sobota) - OTWARTE

Buty do biegania

Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!

2023-04-22
Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!
Brooks, czyli buty z Ameryki. Firma założona w 1914 roku przetrwała już ponad 100 lat! W Polsce obecna od samego początku boomu na bieganie dorobiła się już tysięcy fanów. Skupiona jedynie na produkcji butów i odzieży do biegania wciąż dostarcza coraz to nowych i lepszych rozwiązań. Gdy wprowadzaliśmy do oferty tę markę na samym początku działalności NBR (rok 2010) buty Brooksa nie wyróżniały się może zbyt ciekawym designem, ale potwierdzały powiedzenie, że "but biegowy jest do biegania, a nie wyglądania!". Teraz na szczęście to się zmienia. Obok niesamowitej funkcjonalności, buty wyglądają w tym sezonie naprawdę dobrze!

NA SKRÓTY: NAJLEPSZE BUTY BROOKSA W WYBRANYCH KATEGORIACH:
SPIS TREŚCI:Ten artykuł, podobnie jak reszta materiałów poradnikowych na stronie NBR, jest regularnie aktualizowany. Razem z premierami kolejnych modeli w ofercie Brooksa dopisujemy informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, aby więc ułatwić Wam wyłuskanie potrzebnych informacji, przygotowaliśmy przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: 22.04.2023, sezon wiosna/lato 2023


WSTĘP O BUTACH DO BIEGANIA BROOKSJak wspomniałem na wstępie, Brooks skupia się wyłącznie na produkcji sprzętu do biegania. Cała energia idzie więc w doskonalenie produktów z jednej branży. Obserwując rozwój butów tej marki na przestrzeni lat trzeba przyznać, że ta energia pożytkowana jest wyjątkowo dobrze! To, co wyróżnia Brooksa to niesamowity komfort odczuwalny już po pierwszym włożeniu butów na stopy. Obserwując klientów w naszym sklepie stacjonarnym bardzo często okazuje się, że to właśnie buty do biegania Brooksa wybierane są najchętniej ze względu na wygodę. Dodajmy do tego nienachalne technologie wspierające biegacza podczas biegu (nienachalne w tym sensie, że buty zapewniają odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozostawiają biegaczowi sporo swobody podczas biegu) i otrzymujemy przepis na naprawdę świetne buty!


Buty do biegania Brooks

Buty do biegania Brooksa charakteryzują się świetnym przetaczaniem stopy. Elastyczne i sprężyste podeszwy ułatwiają dynamiczne przejście z pięty na palce. Zdj. archiwum producenta.


Flagową technologią Brooksa odpowiedzialną za amortyzację jest system DNA
(każda marka swoją pieczołowicie udoskonalaną technologię amortyzacji, DNA jest dla Brooksa tym, czym dla Asicsa GEL). To inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różniących się właściwościach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działającą siłę - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

Oprócz świetnej, i dopasowanej do potrzeb biegacza, amortyzacji, buty biegowe Brooksa wyróżniają się doskonałym balansem pomiędzy miękkością, a sprężystością zastosowanych pianek. Podeszwy stworzone zostały z jednego kawałka materiału, gęsto ponacinanego poprzecznie, co sprawia, że materiał jest elastyczny i dobrze współpracuje ze stopą. Wszystkie te cechy sprawiają, że przejście od lądowania na pięcie, do wybicia z palców jest bardzo płynne i dynamiczne. Docenią to wszyscy ci biegacze, którym oprócz amortyzacji zależy również na dynamice butów.

Podsumowując, buty do biegania Brooks to:

  1. KOMFORT - niesamowity komfort od pierwszego nałożenia butów na stopy.
  2. AMORTYZACJA - system amortyzacji dopasowujący się do indywidualnych potrzeb biegacza
  3. DYNAMIKA - płynne przetaczanie stóp od lądowania na pięcie, aż po wyjście z palców

KATEGORIE BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS:

Buty do biegania Brooks

W kolekcji butów do biegania Brooks znajdziemy zarówno modele przeznaczone do biegania po asfalcie jak i te bardziej terenowe. Zdj. archiwum producenta.Brooks dzieli swoje buty dwutorowo, z jednej strony mamy klasyczny podział na modele dla pronatorów i neutrali, czyli powiedzmy ze względu na zachowanie stóp w trakcie biegu (więcej na ten temat przeczytasz w poradniku o ➡️ pronacji/supinacji). Z drugiej, stawia na emocje i doznania, które towarzyszą biegaczowi podczas treningów. W ten sposób dzieląc swoje buty na cztery podkategorie. Koncentrując się przy tym bardziej na wrażeniach, które płyną z biegu niż samej biomechanice.

  1. CUSHION – to buty, które przede wszystkim mają zapewniać wygodę i amortyzację.

  2. ENERGIZE – buty z „pazurem”, pomagające biegać szybciej.

  3. SPEED – kategoria butów startowych, w których amortyzacja ustępuje miejsca dynamice i szybkości.
SPRAWDŹ INNE NASZE PORADNIKI


Przewodniki po marce:

➡️ BUTY ASICS
➡️ BUTY ALTRA
➡️ BUTY COLUMBIA
➡️ BUTY HOKA ONE ONE
➡️ BUTY INOV-8

Raporty z przeglądem butów na konkretne warunki:

➡️ BUTY NA ASFALT - DAMSKIE
➡️ BUTY NA ASFALT - MĘSKIE
➡️ BUTY W TEREN - DAMSKIE
➡️ BUTY W TEREN - MĘSKIE
➡️ BUTY DO BIEGANIA ZIMĄA teraz przejdźmy do opisów konkretnych modeli butów do biegania Brooks.


BUTY BROOKS GLYCERIN 20
⚡ najlepsza amortyzacja
Zdjęcie męskich butów Brooks Glycerin 20 

OPIS BROOKS GLYCERIN 20:

But biegowy Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa i najbardziej komfortowy. Brooks Glycerin 20 to but, który oferuje świetną amortyzację przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. W Glycerin 20 zastosowano metodę infuzji azotu do podeszwy środkowej, tak aby zapewnić niezwykle miękką amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości. Azot, dzięki zmianom jego ciśnienia i temperatury, trafia do podeszwy w postaci płynnej pianki. Taki zabieg pozwala dostroić gęstość i strukturę podeszwy środkowej, oferując jeszcze większe poczucie wygody w czasie każdego rodzaju treningu. W nowej odsłonie Brooks Glycerin zyskał również lepiej dopasowaną cholewkę, która zapewnia lepsze trzymanie stopy. Przeprojektowana podeszwa środkowa i podeszwa zewnętrzna oferują poszerzoną platformę, zapewniając płynniejsze i łatwiejsze przetoczenie stopy. Glycerin VS Ghost? Glycerin ma więcej amortyzacji i lepiej sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy. Brooks Glycerin występuje również w wersji dla pronatorów jako Brooks Glycerin 20 GTS. Oprócz podobnych parametrów jaki znajdziemy w standardowej wersji, GTS (Go To Support) oferuje specjalną "szynę" GuideRails, która zapewnia dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą.


Zobacz w sklepie Brooks Glycerin w wersji dla pronatorów


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Dla cięższych biegaczy to będzie również doskonały but na start w maratonie. 


Zdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 20


Zobacz w sklepie


PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20 & GLYCERIN 20 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 19mm  (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie) / 258 g (damskie) 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS GHOST 15
⚡ najlepszy but treningowy - stopa neutralna
Zdjęcie męskich Brooks Ghost 14

OPIS BROOKS GHOST 15:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 15 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 15 byłby jedną z najlepszych propozycji! Glycerin VS Ghost? Ten drugi jest butem z większą dynamiką, nie tak miękki jak Glycerin. W najnowszej odsłonie, piankę DNA LOFT zastąpiła miękciejsza, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera. Ulepszona została również cholewa z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta. Te zmiany nie zmieniły jednak charakteru buta, co z pewnością ucieszy szeroko grono fanów tego klasycznego modelu. Na uwagę zasługuje zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%, co związane jest z zapowiedzianym przez Brooksa osiągnięciem zerowej emisji netto do 2040 roku.


Zobacz w sklepie Brooks Ghost w wersji sta


Zobacz w sklepie Brooks Ghost w wersji WIDE (na szerszą stopę)BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy Ghostów 14

PARAMETRY BROOKS GHOST 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 278 g (męskie) / 249 g (damskie) 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę DNA LOFT zastąpiła bardziej miękka, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera
- ulepszona cholewka z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta
- zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS ADRENALINE 22 GTS
⚡ najlepszy but treningowy - stopa pronująca
Zdjęcie męskich butów Brooks Adrenaline 22

OPIS BROOKS ADRENALINE 22 GTS:

"Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Filozofią Brooksa jest hasło "run happy" i ten slogan ma odbicie w projekcie Brooks Adrenaline 21 GTS. Nowy system wsparcia dla pronacji - GuideRails - działa w jeszcze mniej inwazyjny sposób niż poprzednik. Wsparcie nie ma polegać na wymuszaniu czegoś na stopie, GuideRails trzyma stopę niczym rynna zjazdowa bobslej, pozwalając jej poruszać się swoim naturalnym torem. But świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. But biegowy Brooks Adrenaline 21 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu. To jedna z najciekawszych propozycji dla pronatorów dostępnych na rynku. W porównaniu do poprzednika system amortyzacji DNA LOFT rozciągnięto na długość całej podeszwy środkowej, nowa Adrenalina przynosi zatem jeszcze więcej miękkości!

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy męskich Brooks Adrenaline 22 GTS

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 22 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm - 17mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g (męskie) / 258 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - większa ilość pianki DNA LOFT w podeszwie środkowej

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS TRACE 2
⚡ najlepszy dla początkujących
Zdjęcie niebieskich męskich butów Brooks Trace 2

OPIS BROOKS TRACE 2:

Model Brooks Trace zajął miejsce Aduro - podstawowego buta, który przez kilka ostatnich sezonów często wybierany był przez początkujących biegaczy jako wstęp do bardziej zaawansowanej przygody z bieganiem. Trace czerpie ze starszych wersji Ghosta i przynosi świetny miks niskiej wagi (waży zaledwie 244 gramy!), świetnego dopasowania i odpowiednio wyważonej amortyzacji. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących biegaczy, którzy szukają bezpiecznego buta do codziennego treningu, ale również jako podstawowy but dla biegaczy, którzy nad bardzo miękką amortyzację stawiają dynamikę i dobre czucie podłoża.

BUTY IDEALNY DLA:

Osób, które w dobrej cenie szukają solidnego buta do biegania po twardych nawierzchniach w rozsądnej cenie. Odpowiedni balans amortyzacji i dynamiki sprawiają, że Brooks Trace sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!


Zdjęcie podeszwy męskich butów Brooks Trace 2

PARAMETRY BROOKS TRACE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi
Ocena 4 na 5 szybsze treningi
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 15mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 244 g (męskie) / 215 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepieBUTY DO BIEGANIA BROOKS W TERENIEZ kolejnym sezonem Brooks zaczął śmielej poczynać sobie w trailowym świecie. Obok dobrze znanej i lubianej Cascadii w ofercie pojawiło się kilka zupełnie nowych modeli. Brooks Caldera to świetnie amortyzowany but, który świetnie sprawdza się jako w roli codziennej, komfortowej treningówki. Lekki bieżnik pozwala poczuć się w nim komfortowo zarówno na asfalcie jak i w terenie. Catamount to z kolei rasowy "góral", stopa jest nim niżej zawieszona, but też wykazuje się większą dynamiką. Ofertę uzupełnia Brooks Divide, który stanowi doskonały "starter" dla początkujących trailowców.
Buty Brooks do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie posiadają bieżniki pokryte siatką mniej lub bardziej agresywnych kołków oraz sztywniejszą konstrukcję, która lepiej chroni stopy na zróżnicowanym podłożu. Zdj. archiwum marki BrooksBUTY BROOKS CASCADIA 16
⚡ najlepszy do biegania w terenieZdjęcie męskich butów Brooks Cascadia 16

OPIS BROOKS CASCADIA 16:

16 odsłona legendarnych Brooks Cascadia to jeszcze lepsza stabilność i zwiększony komfort. Nowa pianka DNA LOFT v2, odpowiedzialna za amortyzację, jest o 20% lżejsza i 10% bardziej miękka niż w poprzedniej wersji, a w dodatku projektanci dorzucili jej 2 mm więcej.Teraz pod piętą mamy jej 33 mm, pod palcami 25, co daje komfortowy 8 milimetrowy drop. Konstrukcja płytki BALLISTIC ROCK SHILED chroni stopę przed ostrymi kamieniami, a jej podłużne nacięcia zapewniają lepszą stabilizację w czasie biegu. GUMA TRAIL TRACK, z której wykonana jest podeszwa zewnętrzna w połączeniu z 4 mm kołkami zapewnia przyczepność na bardzo zróżnicowanym podłożu, od mokrej trawy, po osypujące się kamienie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia w wersji standardowej


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z membraną G-TX


TEST BROOKS CASCADIA 16Brooks Cascadia 16

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS CASCADIA 16:

MACIEJ KAYSIEWICZ

Cascadia 16 to zupełnie inny but niż „czternastka” w której zrobiłem blisko 700 kilometrów. Wszechstronność tego modelu przesunęła się z parkowo-trailowej w kierunku trailowej, zdecydowanie bardziej górskiej. Wydaje się, że im teren trudniejszy i bardziej zróżnicowany tym bardziej Cascadia 16 tam pasuje, taki but do zadań specjalnych. Jeżeli wiecie, że na trasie możecie napotkać skały, piargi, trawę i błoto - buty Cascadia 16 podskoczą radośnie i same zapakują się do bagażu. Jeżeli nie wiecie czego się spodziewać - też warto postawić na ich uniwersalność. To zdecydowanie but na długie górskie starty i wymagające podłoże. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Cascadia 16? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!  


Zdjęcie podeszwy Brooksów Cascadia 15


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 18mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie) / 269 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -dzięki technologii DNA LOFT v2 system amortyzacji jest o 10% bardziej miękki i o 20% lżejszy.
- dzięki żłobieniom w podeszwie środkowej but jeszcze lepiej radzi sobie w ciężkich warunkach terenowych.
- technologia Ballistic Rock Shield obejmuje teraz pionowe żłobienia, które zapewniają, że cała powierzchnia podeszwy pracuje
-w podeszwie środkowej umieszczono dodatkową warstwę pianki o grubości 2 mm, która zwiększa komfort w czasie biegu

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CATAMOUNT 2Zdjęcie męskich butów Brooks Catamount 2

OPIS BROOKS CATAMOUNT 2:

Lekki, zwinny i szybki, taki właśnie jest Catamount 2! Tutaj podobnie jak w treningowo-startowych modelach typu Ricochet czy Hyperion Tempo znajdziemy sprężystą piankę DNA FLASH. Niższy niż standardowo w butach Brooksa drop (6mm) i spora ilość pianki pod samymi palcami w przedniej części buta daje nam wyjątkowy miks. Brooks Catamount 2 nie brakuje ani amortyzacji, ani wygody. Jednocześnie znajdziemy w nim doskonałą ochronę przed twardym podłożem. Bezpieczny otok w przedniej części chroni stopy przed obijaniem o kamienie, a płytka Ballistic Rock Shield chroni stopy przed ostrymi elementami terenu. Lekka, responsywna amortyzacja przynosi dużo frajdy w trakcie biegu. W skrócie, Brooks Catamount to dynamiczny but treningowo-startowy do biegania w terenie.

class="blog">BUT IDEALNY DLA:

Świetny dla osób, które szukają buta w góry i do codziennych trailowych treningów o nieco niższym profilu niż Cascadia czy konkurencyjne modele spod znaku Hoka One One. Tu bliższy kontakt z podłożem i większa dynamika króluje nad pluszową amortyzacją.  


Zdjęcie podeszwy męskich Brooks Catamount 2

PARAMETRY BROOKS CATAMOUNT 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25,5mm / 19,5mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275 g (męskie) / 243 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CALDERA 5
⚡ najlepszy na mieszane nawierzchnieZdjęcie męskich butów Brooks Caldera 6

OPIS BROOKS CALDERA 6:

Nowy Brooks Caldera 6 to jeden z najlepiej amortyzowanych butów trailowych na rynku, w którym znajdziemy potężną ilość pianki, wpływającej na ogromny komfort biegu w terenie. W tym modelu znajdziemy aż 31,5 mm pianki pod piętą i 25,5 mm pianki pod palcami. Dzięki nowoczesnej metodzie infuzji azotu do podeszwy środkowej, amortyzacja DNA LOFT v3 jest miękka i sprężysta, co sprawia, że Brooks Caldera 6 jest dużo bardziej dynamicznym modelem, niż wskazywałby jego parametry. To but, w którym można naprawdę rozpędzić się na długich, górskich zbiegach. Caldera ucieszy tych wszystkich biegaczy, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania i na pytanie "w jakim terenie biegasz?", odpowiadają "pół na pół". Zdecydowanine ponadprzeciętna ilość pianki, którą znajdziemy pod stopami Brooks Caldera zadowoli fanów maksymalnej amortyzacji i biegania po asfalcie. Jednocześnie but został wyposażony w lekki bieżnik, który poprawi przyczepność na leśnych ścieżkach. To niekoniecznie but, którego zabierzesz na wymagające, górskie ultra, ale jako codzienna "treningówka" na mieszany teren sprawdzi się doskonale!

BUT IDEALNY DLA:

Dla osób, które szukają uniwersalnych rozwiązań na treningi w mieszanym terenie. A na dodatek lubią jeśli pod stopami jest miękko.  


Zdjęcie podeszwy męskich butów Brooks Caldera 6

PARAMETRY BROOKS CALDERA 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31,5mm / 25,5mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 278 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepieBUTY BROOKS DIVIDE 3Zdjęcie męskich Brooks Divide 3

OPIS BROOKS DIVIDE 3:

Brooks Divide 3 to solidny but, z którym bezpiecznie można rozpocząć swoją przygodę z bieganiem trailowym. Świetnie też sprawdzi się w roli buta na mieszane nawierzchnie, łagodny bieżnik lepiej niż klasyczne buty asfaltowe poradzi sobie na na leśnych ścieżkach, a jednocześnie trening po twardej nawierzchni nie będzie dyskomfortem. Dla lepszej ochrony w górskim terenie Brooks Divide 3, podobnie jak modele z wyższej półki, wyposażony został w specjalną płytkę Ballistic Rock Shield - to sztywniejszy element w podeszwie, który chroni przed ostrymi elementami podłoża. W trzeciej odsłonie Brooks Divide znajdziemy nową, bardziej miękką amortyzację DNA LOFT, która zapewnia płynniejsze przetaczanie stopy, a także dobry poziom elastyczności, który docenisz szczególnie na leśnych ścieżkach.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zasłużenie wraca do "topu" najlepszych butów trailowych!  


Zdjęcie podeszwy Brooks Divide 2


PARAMETRY BROOKS DIVIDE 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24,5mm / 16,5mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie) / 255 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepiePORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH BROOKS DO KONKURENCYJNYCH MAREK
BUTY BROOKS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK:
BROOKS ASICS HOKA ONE ONE SAUCONY
GLYCERIN NIMBUS BONDI TRIUMPH
GHOST CUMULUS CLIFTON RIDE
TRACE PULSE RINCON  JAZZ
- EXCITE - CLARION
LAUNCH NOVABLAST MACH KINVARA


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH W BIEGANIUKażda marka ma swój unikalny "feeling", odczucie płynące z biegania w butach danego producenta. Asics ma swoje mięciutkie poduszki żelowe GEL, Mizuno płytkę Wave, Adidas Boost - nie inaczej jest w przypadku butów Brooksa. Tutaj również znajdziemy szereg systemów, których zadaniem jest wspomożenie Twojego biegowego kroku. Poniżej opisujemy 3 najważniejsze naszym zdaniem technologie: tę odpowiadającą za amortyzację - DNA, piankę BIOMOGO oraz segmentową podeszwę - Segmented Crash Pad.

Technolgia Super DNA

SUPER DNA

Brooks DNA to inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różnych właściciwosciach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działajacą siłe - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

 


Brooks DNA robi to, co wydaje się niemożliwe – zapewnia optymalną ilość amortyzacji - w zależności od Twoich indywidualnych uwarunkowań, takich jak choćby waga i zmieniających się potrzeb, takich jak choćby prędkość biegu. Patrząc na Brooks DNA przez mikroskop – widzimy łańcuchy polimerów połączone w sieć. Sieć reaguje w zależności od siły działającej na stopę. To pozwala DNA rozproszyć odpowiednio siły i zapewnić taki poziom amortyzacji, który jest właścicwy dla indywidualnej wagi, tempa biegu, biomechaniki i podłoża, po którym przyjdzie Ci biec. Super DNA to najnowsza wersja technologii DNA, zapewniająca aż o 25% więcej amortyzacji! Dość jednak suchego tekstu, obejrzyj te dwa filmy i zobacz jak działa DNA!

 


Technologia BioMoGo

BIOMOGO DNA

BioMoGo to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy. Od momentu kiedy znajdzie się w stacji utylizacji śmieci, BioMoGo za pomocą bakterii znajdujących się w glebie jest rozkladana na użyteczne związki organiczne, w ciągu około 20 lat – to jest około 50 razy szybciej niż standardowe podeszwy. To, że but z MoGo samoistnie zmniejsza zużycie o ok. 33%, jest korzystnym efektem ubocznym, a zwiększona o 28% odporność na uszkodzenia elastyczności w porównaniu do EVA czyni korzyści płynące z MoGo jeszcze bardziej oczywistymi. Mniejsza gęstość materiału z którego wykonana jest MoGo sprawia, jest ona o 13% lżejsza. BioMoGo DNA to połączenie dwóch flagowych technologii Brooksa: biodegradowalnej BioMoGo z wyjątkową technologią DNA.

 Technologia Segmented Crash Pad

SEGMENTED CRASH PAD

Dobry but biegowy oprócz amortyzacji powinien zapewniać odpowiednią dynamikę. Pełne przejście zaczyna się od lądowania na pięcie, później przechodzimy na śródstopie i wreszcie wybijamy się z palców (skrócona wersja to lądowanie na śródstopiu). Segmentowana podeszwa w butach Brooksa maksymalnie ułatwia cały ten proces. Elastyczna podeszwa, ponacinana w kluczowych miejscach zapewnia nam niesamowitą płynność ruchów. Segmented Crash Pad wygląda jak gąsienica. W momencie, w którym Twoja stopa styka się z podłożem kolejne segmenty współpracują ze sobą, aby zapewnić Ci odpowiedni poziom amortyzacji i pomagają przejść od lądowania po wybicie. To właśnie dzięki tej technologii buty Brooksa zyskały legendarną niemalże płynność ruchów.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij