Buty do biegania

Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!

2019-08-07
Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!
Brooks, czyli buty z Ameryki. Firma założona w 1914 roku przetrwała już ponad 100 lat! W Polsce obecna od samego początku boomu na bieganie dorobiła się już tysięcy fanów. Skupiona jedynie na produkcji butów i odzieży do biegania wciąż dostarcza coraz to nowych i lepszych rozwiązań. Gdy wprowadzaliśmy do oferty tę markę na samym początku działalności NBR (rok 2010) buty Brooksa nie wyróżniały się może zbyt ciekawym designem, ale potwierdzały powiedzenie, że "but biegowy jest do biegania, a nie wyglądania!". Teraz na szczęście to się zmienia, obok niesamowitej funkcjonalności, buty wyglądają z sezonu na sezon coraz lepiej!


SPIS TREŚCI:
Ten artykuł, podobnie jak reszta materiałów poradnikowych na stronie NBR, jest regularnie aktualizowany. Razem z premierami kolejnych modeli w ofercie Brooksa dopisujemy informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, aby więc ułatwić Wam wyłuskanie potrzebnych informacji, przygotowaliśmy przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: sezon jesień/zima 2019


WSTĘP O BUTACH DO BIEGANIA BROOKS


 

Jak wspomniałem na wstępie, Brooks skupia się wyłącznie na produkcji sprzętu do biegania. Cała energia idzie więc w doskonalenie produktów z jednej branży. Obserwując rozwój butów tej marki na przestrzeni lat trzeba przyznać, że ta energia pożytkowana jest wyjątkowo dobrze! To, co wyróżnia Brooksa to niesamowity komfort odczuwalny już po pierwszym włożeniu butów na stopy. Obserwując klientów w naszym sklepie stacjonarnym bardzo często okazuje się, że to właśnie buty do biegania Brooksa wybierane są najchętniej ze względu na wygodę. Dodajmy do tego nienachalne technologie wspierające biegacza podczas biegu (nienachalne w tym sensie, że buty zapewniają odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozostawiają biegaczowi sporo swobody podczas biegu) i otrzymujemy przepis na naprawdę świetne buty!


Buty do biegania Brooks

Buty do biegania Brooksa charakteryzują się świetnym przetaczaniem stopy. Elastyczne i sprężyste podeszwy ułatwiają dynamiczne przejście z pięty na palce.


Flagową technologią Brooksa odpowiedzialną za amortyzację jest system DNA
(każda marka swoją pieczołowicie udoskonalaną technologię amortyzacji, DNA jest dla Brooksa tym, czym dla Asicsa GEL). To inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różniących się właściwościach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działającą siłę - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

Oprócz świetnej, i dopasowanej do potrzeb biegacza, amortyzacji, buty biegowe Brooksa wyróżniają się doskonałym balansem pomiędzy miękkością, a sprężystością zastosowanych pianek. Podeszwy stworzone zostały z jednego kawałka materiału, gęsto ponacinanego poprzecznie, co sprawia, że materiał jest elastyczny. Wszystkie te cechy sprawiają, że przejście od lądowania na pięcie, do wybicia z palców jest bardzo płynne i dynamiczne. Docenią to wszyscy ci, biegacze, którym oprócz amortyzacji zależy również na dynamice butów.

Podsumowując, buty do biegania Brooks to:

  1. KOMFORT - niesamowity komfort od pierwszego nałożenia butów na stopy.
  2. AMORTYZACJA - system amortyzacji dopasowujący się do indywidualnych potrzeb biegacza
  3. DYNAMIKA - płynne przetaczanie stóp od lądowania na pięcie, aż po wyjście z palców


NA SKRÓTY: NAJLEPSZE BUTY BROOKSA W WYBRANYCH KATEGORIACH:


 


KATEGORIE BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS:
Tabela z butami Brooks

Brooks dzieli swoje buty dwutorowo, z jednej strony mamy klasyczny podział na modele dla pronatorów (buty na szarym tle na powyższej grafice) i neutrali, czyli powiedzmy ze względu na zachowanie stóp w trakcie biegu. Z drugiej, stawia na emocje i doznania, które towarzyszą biegaczowi podczas treningów. W ten sposób dzieląc swoje buty na cztery podkategorie: 

CUSHION – to buty, które przede wszystkim mają zapewniać wygodę i amortyzację
ENERGIZE – buty z „pazurem”, pomagające biegać szybciej
SPEED – kategoria butów startowych, w których amortyzacja ustępuje miejsca dynamice i szybkości
CONNECT – w butach z tej kategorii doznania jeśli chodzi o czucie podłoża będą największe

OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: CUSHION
Buty do biegania Brooks amortyzacja

Klasyczne buty treningowe do biegania na co dzień, głównie po twardych nawierzchniach. Jeśli biegasz w mieście, dla przyjemności czy przygotowujesz się do jakiegoś biegu ulicznego, to większość czasu spędzisz udeptując asfalt i inne twarde nawierzchnie. I właśnie buty z tej kategorii będą optymalnym wyborem. Dla większości biegaczy asfaltowych buty z tej kategorii będą pierwszym wyborem również jeśli chodzi o buty do startu w maratonie. 

MODELE: GLYCERINGHOSTREVELADURO - dla stopy neutralnej i supinującej, TRANSCEND/ ADRENALINE GTS - dla stopy pronującej, CASCADIA - do biegania w terenie


[CUSHION] BUTY BROOKS GLYCERIN 17 - najlepsza amortyzacja
Buty Brooks Glyceryn 17 

OPIS BROOKS GLYCERIN 17:

But biegowy Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa, najbardziej miękki i najbardziej komfortowy. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne (choćby DNA Loft najbardziej zaawansowany system amortyzacji dostępny w Brooksie). Brooks Glycerin 17 to but, który oferuje świetną amortyzację, niesamowitą miękkość, przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 17 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! 

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Dla cięższych biegaczy to będzie również bardzo dobry but na start w maratonie. Podeszwa Brooks Glycerin 17

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm  / 22mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 301g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wersja 17 jest bardzo zbliżona do poprzedniego modelu 16, wprowadzono jedynie kosmetyczne zmiany 


 

[CUSHION] BUTY BROOKS GHOST 12 - najlepszy but treningowy - stopa neutralna
Buty Brooks Ghost 12


OPIS BROOKS GHOST 12:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 12 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 12 byłby jednym z najlepszych propozycji! 

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Podeszwa Brooks Ghost 12

PARAMETRY BROOKS GHOST 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wzmocniona cholewka
- przeprojektowana podeszwa zewnętrzna


 

[CUSHION] BUTY BROOKS ADRENALINE 19 GTS - najlepszy but treningowy - stopa pronująca
Buty Brooks Adrenaline 19 GTS

OPIS BROOKS ADRENALINE 19 GTS:

Nowa, odświeżona "Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Brooks Adrenaline 19 GTS to odpowiednik Ghosta, tyle że dla pronatorów. Świetna amortyzacja idzie tutaj w parze ze stabilizacją. Odpowiada za nią system Progressive Diagonal Rollbar (PDR),  środkowa podeszwa składa się z materiału o trzech różnych gęstościach, rozmieszczonego strategicznie w różnych częściach. Dzięki temu but świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. But biegowy Brooks Adrenaline 19 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu, wreszcie but nie tylko "działa" jak powinien, ale zaczął świetnie wyglądać!

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. Podeszwa Brooks Adrenaline 19 GTS

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 19 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian w stosunku do wersji wiosna/lato 2019
[CUSHION] BUTY BROOKS ADURO 6 - najbardziej uniwersalny
Buty Brooks Aduro 6

OPIS BROOKS ADURO 6:

But do biegania Brooks Aduro 6 to przykład buta, któremu udało się pogodzić wiele funkcji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na asfalt, ale i lekki teren (leśne i polne drogi) mu niestraszny, tak samo jak i szybsze bieganie czy to na treningach czy krótszych zawodach. Brooks Aduro 6 ma mniej amortyzacji niż jego "więksi koledzy" z wyższej kategorii, ale dzięki wyważonej ilości amortyzacji, wszechstronnemu bieżnikowi (który składa się z siatki małych kwadratowych wypustek), sprężystości spełnia wszystkie wymogi stawiane przed butem uniwersalnym. 

BUTY IDEALNY DLA:

Osób, które w dobrej cenie szukają buta do wszystkiego (z naciskiem na bieganie po różnych nawierzchniach). Zróżnicowany bieżnik, dobra amortyzacja i dynamika. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!Podeszwa Brooks Aduro 6

PARAMETRY BROOKS ADURO 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 4 na 5 szybsze treningi
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: bd.
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: bd.
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 281g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian w stosunku do wersji wiosna/lato 2019 


 

[CUSHION] BUTY BROOKS REVEL - najlepszy dla początkujących
Buty Brooks Revel 3 

OPIS BROOKS REVEL 3:

Revel to but, który powinien przypaść do gustu sporej ilości osób. To but biegowy, ale o stonowanym designie. Sprawdzi się nie tylko podczas treningów biegowych, ale uprawiania innych sportów. Ma niezłą amortyzacją, lekkość i dużą dynamikę. Miks tych wszystkich cech sprawia, że but biegowy Brooks Revel doskonale odnajdzie się w roli buta "do wszystkiego". Założysz go na trening biegowy, na siłownie czy na poranny spacer po bułki. Świetna opcja dla początkujących biegaczy. Warto podkreślić, że jako jedyny z serii butów treningowych Brooksa posiada niższy drop (8mm). Co czyni z niego również dobrego buta startowego na krótszych dystansach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają buta multisportowego. Zarówno do codziennych treningów biegowych, startów na zawodach (na krótszych dystansach), ale również do ćwiczeń na siłowni, czy chodzenia na co dzień "na sportowo". Brooks Revel to jeden z ciekawszych butów na rynku "do wszystkiego". Zadowoleni będą również ci biegacze, którzy lubią buty lekkie i dynamiczne.  Podeszwa Brooks Revel 3

PARAMETRY BROOKS REVEL 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 4 na 5 szybsze treningi
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 249g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - Revel 3 przeszedł na "dietę" i mocno się odchudził
-obniżono drop i zmniejszono ilośc pianki, aby stopa była bliżej podłoża


 

OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: ENERGIZE
Buty do biegania Brooks sprężystość

Lżejsi i szybsi biegacze mogą szukać w tej kategorii swoich codziennych butów treningowych, dla większości jednak te modele będą treningowo-startowymi. Czyli na szybkie jednostki treningowe i starty w zawodach, od 5 do 42km. W zależności od wagi i zaawansowania biegacza.

MODELE: LEVITATE / RICOCHET / LAUNCH - dla stopy neutralnej i supinującej,  BEDLAM / RAVENNA - dla stopy pronującej, CALDERA - do biegania w terenie


[ENERGIZE] BUTY BROOKS LAUNCH 6 - najlepszy na szybkie treningi
Buty Brooks Launch 6OPIS BROOKS LAUNCH 6:

Lekki, dynamiczny i pozbawiony wielu systemów wspierających Twój ruch stopy. Brooks Launch nie ogranicza stopy w trakcie biegu i pozwala na swobodny bieg. To bardzo bezpieczny but treningowo-startowy dla osób, które chciałyby pobiegać nieco szybciej i zamienić standardowe, mocno amortyzowane buty treningowe na coś lżejszego i dynamiczniejszego. Brooks Launch 6 ma kilka oblicz, w zależności od tego jakim jesteś typem biegacza, możesz wykorzystać go do różnych celów. Lżejsi biegacze szukający lekkiego, dynamicznego buta wykorzystać mogą Brooks Launch 6 do codziennych treningów. Natomiast początkujący zostawią Launcha jedynie na te szybsze jednostki, czy starty w zawodach. Jedna z ciekawszych propozycji na rynku jeśli chodzi o buty treningowo-startowe!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego buta treningowo-startowego. Dla cięższych biegaczy to będzie świetny wybór na krótsze jednostki treningowe, biegi ciągłe czy interwały na stadionie. Launch dobrze spisze się również w przypadku startów na krótszych dystansach (10/21km). Z kolei lżejsi biegacze, którzy cenią sobie lekkość i swobodę potraktują tego buta jako codzienną treningówkę, albo but startowy na maraton. Podeszwa Brooks Launch 6


PARAMETRY BROOKS LAUNCH 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - - bez zmian w stosunku do wersji wiosna/lato 2019 
[ENERGIZE] BUTY BROOKS RAVENNA 10:
Buty Brooks Ravenna 10OPIS BROOKS RAVENNA 10:

Brooks Ravenna jest dla Launcha mniej więcej tym samym co Adrenaline dla Ghosta. Czyli butem o podobnych parametrach, ale dla biegaczy ze stopami pronującymi. Co prawda Launch jest butem dynamiczniejszym, ale Ravenna stanowi udaną mieszankę lekkiego buta o dynamiczniejszym charakterze z solidną treningówką. Ravenna idealnie sprawdzi się jako drugi but na żwawsze treningi obok lepiej amortyzowanego buta treningowego lub samodzielny but dla biegaczy, którzy chcieliby pobiegać w butach z nieco mniejszą amortyzacją niż modele butów z dużą ilością pianki. 

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają lżejszych i dynamiczniejszych butów, ale jednocześnie nadal potrzebują wsparcia dla pronacji. Ravenna idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy dla lżejszych biegaczy, dla reszty będzie idealnym butem na krótsze i dynamiczniejsze treningi lub starty w zawodach.Podeszwa Brooks Ravenna 10


PARAMETRY BROOKS RAVENNA 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE
TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 267 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian w stosunku do wersji wiosna/lato 2019


 

OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: TEREN

BUTY BROOKS CASCADIA 14
Brooks Cascadia 14


OPIS BROOKS CASCADIA 14:

Po kilku sezonach bez większych zmian wreszcie mamy nową, zupełnie odmienioną Cascadię! Brooks Cascadia 14 to spory powiew świeżości dla buta, który trochę zaczął odstawać od konkurencji na polu biegania trailowego. W nowej odsłonie Cascadia pokazuje nam się jako but lżejszy, z niższym dropem (wreszcie!), ze stopą bliżej podłoża (za sprawą mniejszej ilości pianki) oraz z mocno zmienionym bieżnikiem. Niższy drop (8mm) i stopa bliżej ziemi daje większą swobodę i dynamikę podczas biegu. Bieżnik wreszcie pozwoli pewniej poczuć się również w trudniejszym, bardziej miękkim, błotnistym terenie. Brooks Cascadia 14 to odważny krok naprzód. Udany krok!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, bo skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie zasłużenie wraca do "topu" najlepszych butów trailowych!  

 

Podeszwa Brooks Cascadia 14


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższy drop 8 zamiast 10mm
- obniżona waga z 329 na 303 g
- zupełnie przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny

TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS - BUTY NA ASFALT


 

  TYP STOPY AMORTYZACJA PRZEZNACZENIE DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ BUTA WAGA BUTA
BROOKS GLYCERIN neutralna Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 10mm 32mm / 22mm Ocena 3 na 5 301g
BROOKS GHOST neutralna Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 10mm 31mm / 19mm Ocena 3 na 5 295g
BROOKS ADRENALINE GTS pronacja Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 12mm 30mm / 18mm Ocena 3 na 5 312g
BROOKS ADURO neutralna Ocena 4 na 5 trening Ocena 4 na 5 bd. bd. Ocena 3 na 5 281g
BROOKS REVEL neutralna Ocena 3 na 5 trening Ocena 4 na 5 8mm 25mm / 17mm Ocena 3 na 5 249g
BROOKS LAUNCH neutralna Ocena 4 na 5 treningowo / startowe Ocena 5 na 5 10mm 27mm / 17mm Ocena 3 na 5 255g
BROOKS RAVENNA pronacja Ocena 4 na 5 treningowo / startowe Ocena 4 na 5 10mm 26mm / 16mm Ocena 3 na 5 267g


PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH BROOKS DO KONKURENCYJNYCH MAREK


 

BUTY BROOKS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK :
BROOKS: ASICS: HOKA ONE ONE: MIZUNO: SAUCONY:
GLYCERIN NIMBUS BONDI SKY TRIUMPH
GHOST CUMULUS CLIFTON RIDER RIDE
ADURO PULSE RINCON  ULTIMA JAZZ
- EXCITE - STREAM CLARION
LAUNCH DYNAFLYTE CAVU SHADOW KINVARA

 


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH W BIEGANIUKażda marka ma swój unikalny "feeling", odczucie płynące z biegania w butach danego producenta. Asics ma swoje mięciutkie poduszki żelowe GEL, Mizuno płytkę Wave, Adidas Boost - nie inaczej jest w przypadku butów Brooksa. Tutaj również znajdziemy szereg systemów, których zadaniem jest wspomożenie Twojego biegowego kroku. Poniżej opisujemy 3 najważniejsze naszym zdaniem technologie: tę odpowiadającą za amortyzację - DNA, piankę BIOMOGO oraz segmentową podeszwę - Segmented Crash Pad

Technolgia Super DNA

SUPER DNA

Brooks DNA to inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różnych właściciwosciach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działajacą siłe - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

 


Brooks DNA robi to, co wydaje się niemożliwe – zapewnia optymalną ilość amortyzacji - w zależności od Twoich indywidualnych uwarunkowań, takich jak choćby waga i zmieniających się potrzeb, takich jak choćby prędkość biegu. Patrząc na Brooks DNA przez mikroskop – widzimy łańcuchy polimerów połączone w sieć. Sieć reaguje w zależności od siły działającej na stopę. To pozwala DNA rozproszyć odpowiednio siły i zapewnić taki poziom amortyzacji, który jest właścicwy dla indywidualnej wagi, tempa biegu, biomechaniki i podłoża, po którym przyjdzie Ci biec. Super DNA to najnowsza wersja technologii DNA, zapewniająca aż o 25% więcej amortyzacji! Dość jednak suchego tekstu, obejrzyj te dwa filmy i zobacz jak działa DNA!

 

 

Technologia BioMoGo

BIOMOGO DNA

BioMoGo to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy. Od momentu kiedy znajdzie się w stacji utylizacji śmieci, BioMoGo za pomocą bakterii znajdujących się w glebie jest rozkladana na użyteczne związki organiczne, w ciągu około 20 lat – to jest około 50 razy szybciej niż standardowe podeszwy. To, że but z MoGo samoistnie zmniejsza zużycie o ok. 33%, jest korzystnym efektem ubocznym, a zwiększona o 28% odporność na uszkodzenia elastyczności w porównaniu do EVA czyni korzyści płynące z MoGo jeszcze bardziej oczywistymi. Mniejsza gęstość materiału z którego wykonana jest MoGo sprawia, jest ona o 13% lżejsza – co jest ważne dla lekkich modeli butów. BioMoGo DNA to połączenie dwóch flagowych technologii Brooksa: biodegradowalnej BioMoGo z wyjątkową technologią DNA.

 Technologia Segmented Crash Pad

SEGMENTED CRASH PAD

Dobry but biegowy oprócz amortyzacji powinien zapewniać odpowiednią dynamikę. Pełne przejście zaczyna się od lądowania na pięcie, później przechodzimy na śródstopie i wreszcie wybijamy się z palców (skrócona wersja to lądowanie na śródstopiu). Segmentowana podeszwa w butach Brooksa maksymalnie ułatwia cały ten proces. Elastyczna podeszwa, ponacinana w kluczowych miejscach zapewnia nam niesamowitą płynność ruchów. Segmented Crash Pad wygląda jak gąsienica. W momencie, w którym Twoja stopa styka się z podłożem kolejne segmenty współpracują ze sobą, aby zapewnić Ci odpowiedni poziom amortyzacji i pomagają przejść od lądowania po wybicie. To właśnie dzięki tej technologii buty Brooksa zyskały legendarną niemalże płynność ruchów.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel