Poradnik sprzętowy

Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!

2019-08-07
Buty Brooks – sprawdź jak wybrać buty do biegania Brooks!
Brooks, czyli buty z Ameryki. Firma założona w 1914 roku przetrwała już ponad 100 lat! W Polsce obecna od samego początku boomu na bieganie dorobiła się już tysięcy fanów. Skupiona jedynie na produkcji butów i odzieży do biegania wciąż dostarcza coraz to nowych i lepszych rozwiązań. Gdy wprowadzaliśmy do oferty tę markę na samym początku działalności NBR (rok 2010) buty Brooksa nie wyróżniały się może zbyt ciekawym designem, ale potwierdzały powiedzenie, że "but biegowy jest do biegania, a nie wyglądania!". Teraz na szczęście to się zmienia, obok niesamowitej funkcjonalności, buty wyglądają z sezonu na sezon coraz lepiej!

SPIS TREŚCI:
Ten artykuł, podobnie jak reszta materiałów poradnikowych na stronie NBR, jest regularnie aktualizowany. Razem z premierami kolejnych modeli w ofercie Brooksa dopisujemy informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, aby więc ułatwić Wam wyłuskanie potrzebnych informacji, przygotowaliśmy przydatny spis treści:


WSTĘP O BUTACH DO BIEGANIA BROOKS


 

Jak wspomniałem na wstępie, Brooks skupia się wyłącznie na produkcji sprzętu do biegania. Cała energia idzie więc w doskonalenie produktów z jednej branży. Obserwując rozwój butów tej marki na przestrzeni lat trzeba przyznać, że ta energia pożytkowana jest wyjątkowo dobrze! To, co wyróżnia Brooksa to niesamowity komfort odczuwalny już po pierwszym włożeniu butów na stopy. Obserwując klientów w naszym sklepie stacjonarnym bardzo często okazuje się, że to właśnie buty do biegania Brooksa wybierane są najchętniej ze względu na wygodę. Dodajmy do tego nienachalne technologie wspierające biegacza podczas biegu (nienachalne w tym sensie, że buty zapewniają odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozostawiają biegaczowi sporo swobody podczas biegu) i otrzymujemy przepis na naprawdę świetne buty!

Buty do biegania Brooks


Flagową technologią Brooksa odpowiedzialną za amortyzację jest system DNA
(każda marka swój pieczołowicie udoskonalaną technologię amortyzacji, DNA jest dla Brooksa tym, czym dla Asicsa GEL). To inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różnych właściwościach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działającą siłę - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

Oprócz świetnej, i dopasowanej do potrzeb biegacza, amortyzacji, buty biegowe Brooksa wyróżniają się doskonałym balansem pomiędzy miękkością, a sprężystością zastosowanych pianek. Podeszwy stworzone zostały z jednego kawałka materiału, gęsto ponacinanego poprzecznie, co sprawia, że materiał jest elastyczny. Wszystkie te cechy sprawiają, że przejście od lądowania na pięcie, do wybicia z palców jest bardzo płynne i dynamiczne. Docenią to wszyscy ci, biegacze, którym oprócz amortyzacji zależy również na sporej dynamice.

Podsumowując, buty do biegania Brooks to:

  1. KOMFORT - niesamowity komfort od pierwszego nałożenia butów na stopy.
  2. AMORTYZACJA - system amortyzacji dopasowujący się do indywidualnych potrzeb biegacza
  3. DYNAMIKA - płynne przetaczanie stóp od lądowania na pięcie, aż po wyjście z palców


NA SKRÓTY: NAJLEPSZE BUTY BROOKSA W WYBRANYCH KATEGORIACH:


 


KATEGORIE BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS:


 
Tabela z butami Brooks


Brooks dzieli swoje buty dwutorowo, z jednej strony mamy klasyczny podział na modele dla pronatorów (buty na szarym tle) i neutrali, czyli powiedzmy ze względu na zachowanie stóp podczas biegu. Z drugiej, stawia na emocje i doznania, które towarzyszą biegaczowi podczas treningów. W ten sposób dzieląc swoje buty na cztery podkategorie: 

CUSHION – to buty, które przede wszystkim mają zapewniać wygodę i amortyzację
ENERGIZE – buty z „pazurem”, pomagające biegać szybciej
SPEED – kategoria butów startowych, w których amortyzacja ustępuje miejsca dynamice i szybkości
CONNECT – w butach z tej kategorii doznania jeśli chodzi o czucie podłoża będą największe

Buty do biegania Brooks amortyzacja

Klasyczne buty treningowe do biegania na co dzień, głównie po twardych nawierzchniach. Jeśli biegasz w mieście, dla przyjemności czy przygotowujesz się do jakiegoś biegu ulicznego, to większość czasu spędzisz udeptując asfalt i inne twarde nawierzchnie. I właśnie buty z tej kategorii będą optymalnym wyborem. Dla większości biegaczy asfaltowych buty z tej kategorii będą pierwszym wyborem również jeśli chodzi o buty do startu w maratonie. 

MODELE: GLYCERINGHOSTREVELADURO - dla stopy neutralnej i supinującej, TRANSCEND/ ADRENALINE GTS - dla stopy pronującej, CASCADIA - do biegania w terenie


Buty do biegania Brooks sprężystość

Lżejsi i szybsi biegacze mogą szukać w tej kategorii swoich codziennych butów treningowych, dla większości jednak te modele będą treningowo-startowymi. Czyli na szybkie jednostki treningowe i starty w zawodach, od 5 do 42km. W zależności od wagi i zaawansowania biegacza.

MODELE: LEVITATE / RICOCHET / LAUNCH - dla stopy neutralnej i supinującej,  BEDLAM / RAVENNA - dla stopy pronującej, CALDERA - do biegania w terenie

Buty do biegania Brooks szybkość

Buty z tej kategorii dla zdecydowanej większości biegaczy nie nadają się do codziennego treningu. Będą raczej tymi "odświętnymi" zakładanymi na wyjątkowo szybkie treningi na stadionie lub krótsze starty w zawodach.

MODELE: HYPERION - dla stopy neutralnej i supinującej,  ASTERIA - dla stopy pronującej

Buty do biegania Brooks elastyczność

Pozostałości po bardzo popularnym swego czasu bieganiu naturalnym. Brooks miał całą linię butów do biegania "Pure", trend nie podbił rynku, ale dorobił się zagorzałych fanów. I właśnie dla nich przygotowano tę serię. Buty, w których najważniejszy jest kontakt z terenem. Nie znajdziesz tu za wiele amortyzacji, ale bliskie połączenie z podłożem i naturalną pracę stopy. Buty zdecydowanie dla świadomych biegaczy!

MODELE: PUREFLOW - dla stopy neutralnej i supinującej, PUREGRIT - do biegania w terenie


OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: CUSHION[CUSHION] BUTY BROOKS GLYCERIN 16 - najlepsza amortyzacja

Buty Brooks Gliceryn 16 

OPIS: But biegowy Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa, najbardziej miękki i najbardziej komfortowy. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne (choćby DNA Loft najbardziej zaawansowany system amortyzacji dostępny w Brooksie). Brooks Glycerin 16 to but, który oferuje świetną amortyzację, niesamowitą miękkość, przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 16 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! 

BUT IDEALNY DLA: biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Dla cięższych biegaczy to będzie również bardzo dobry but na start w maratonie. 

 

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm  / 22mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 301g 

 

 

[CUSHION] BUTY BROOKS GHOST 11 - najlepszy but treningowy - stopa neutralna

Buty Brooks Ghost 11

OPIS: Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 11 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 11 byłby jednym z najlepszych propozycji! 

BUT IDEALNY DLA: osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. 

 

PARAMETRY BROOKS GHOST 11:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309g 

 

 

[CUSHION] BUTY BROOKS ADRENALINE 19 GTS - najlepszy but treningowy - stopa pronująca

Buty Brooks Adrenaline 19 GTS

OPIS: Nowa, odświeżona "Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Brooks Adrenaline 19 GTS to odpowiednik Ghosta, tyle że dla pronatorów. Świetna amortyzacja idzie tutaj w parze ze stabilizacją. Odpowiada za nią system Progressive Diagonal Rollbar (PDR),  środkowa podeszwa składa się z materiału o trzech różnych gęstościach, rozmieszczonego strategicznie w różnych częściach. Dzięki temu but świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. But biegowy Brooks Adrenaline 19 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu, wreszcie but nie tylko "działa" jak powinien, ale zaczął świetnie wyglądać!

BUT IDEALNY DLA: osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. 

 

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 19 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312g 

[CUSHION] BUTY BROOKS ADURO 6 - najbardziej uniwersalny

Buty Brooks Aduro 6 

OPIS: But do biegania Brooks Aduro 6 to przykład buta, któremu udało się pogodzić wiele funkcji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na asfalt, ale i lekki teren (leśne i polne drogi) mu niestraszny, tak samo jak i szybsze bieganie czy to na treningach czy krótszych zawodach. Brooks Aduro 6 ma mniej amortyzacji niż jego "więksi koledzy" z wyższej kategorii, ale dzięki wyważonej ilości amortyzacji, wszechstronnemu bieżnikowi (który składa się z siatki małych kwadratowych wypustek), sprężystości spełnia wszystkie wymogi stawiane przed butem uniwersalnym. 

BUT IDEALNY DLA: osób, które w dobrej cenie szukają buta do wszystkiego (z naciskiem na bieganie po różnych nawierzchniach). Zróżnicowany bieżnik, dobra amortyzacja i dynamika. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!

 

PARAMETRY BROOKS ADURO 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 4 na 5 szybsze treningi

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 281g

 

 

[CUSHION] BUTY BROOKS REVEL 3:

Buty Brooks Revel 

OPIS: Revel to but, który powinien przypaść do gustu sporej ilości osób. To but biegowy, ale o stonowanym designie. Sprawdzi się nie tylko podczas treningów biegowych, ale uprawiania innych sportów. Ma niezłą amortyzacją, lekkość i dużą dynamikę. Miks tych wszystkich cech sprawia, że but biegowy Brooks Revel doskonale odnajdzie się w roli buta "do wszystkiego". Założysz go na trening biegowy, na siłownie czy na poranny spacer po bułki. Świetna opcja dla początkujących biegaczy. Warto podkreślić, że jako jedyny z serii butów treningowych Brooksa posiada niższy drop (8mm). 

BUT IDEALNY DLA: biegaczy, którzy szukają buta multisportowego. Zarówno do codziennych treningów biegowych, startów na zawodach (na krótszych dystansach), ale również do ćwiczeń na siłowni, czy chodzenia na co dzień "na sportowo". Brooks Revel to jeden z ciekawszych butów na rynku "do wszystkiego".  

 

PARAMETRY BROOKS REVEL 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 4 na 5 szybsze treningi

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 249g

 

 

OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: ENERGIZE[ENERGIZE] BUTY BROOKS LAUNCH 6:

Buty Brooks Launch

OPIS: Lekki, dynamiczny i pozbawiony wielu systemów wspierających Twój ruch stopy. Brooks Launch nie ogranicza stopy w trakcie biegu i pozwala na swobodny bieg. To bardzo bezpieczny but treningowo-startowy dla osób, które chciałyby pobiegać nieco szybciej i zamienić standardowe, mocno amortyzowane buty treningowe na coś lżejszego i dynamiczniejszego. Brooks Launch 6 ma kilka oblicz, w zależności od tego jakim jesteś typem biegacza, możesz wykorzystać go do różnych celów. Lżejsi biegacze szukający lekkiego, dynamicznego buta wykorzystać mogą Brooks Launch 6 do codziennych treningów. Natomiast początkujący zostawią Launcha jedynie na te szybsze jednostki, czy starty w zawodach. Jedna z ciekawszych propozycji na rynku jeśli chodzi o buty treningowo-startowe!

BUT IDEALNY DLA: które szukają lekkiego buta treningowo-startowego. Dla cięższych biegaczy to będzie świetny wybór na krótsze jednostki treningowe, biegi ciągłe czy interwały na stadionie. Launch dobrze spisze się również w przypadku startów na krótszych dystansach (10/21km). Z kolei lżejsi biegacze, którzy cenią sobie lekkość i swobodę potraktują tego buta jako codzienną treningówkę, albo but startowy na maraton. 

 

PARAMETRY BROOKS LAUNCH 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 5 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255g

 

 

[ENERGIZE] BUTY BROOKS RAVENNA 10:

Buty Brooks Ravenna 10

OPIS: Brooks Ravenna jest dla Launcha mniej więcej tym samym co Adrenaline dla Ghosta. Czyli butem o podobnych parametrach, ale dla biegaczy ze stopami pronującymi. Co prawda Launch jest butem dynamiczniejszym, ale Ravenna stanowi udany miks lekkiego buta o dynamiczniejszym charakterze z solidną treningówką. Ravenna idealnie sprawdzi się jako drugi but na żwawsze treningi obok lepiej amortyzowanej treningówki lub samodzielny but dla biegaczy, którzy chcieliby pobiegać w butach z nieco mniejszą amortyzacją niż topowe modele treningowe. 

BUT IDEALNY DLA: biegaczy, którzy szukają lżejszych i dynamiczniejszych butów, ale jednocześnie nadal potrzebują wsparcia dla pronacji. Ravenna idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy dla lżejszych biegaczy, dla reszty będzie idealnym butem na krótsze i dynamiczniejsze treningi lub starty w zawodach.

 

PARAMETRY BROOKS RAVENNA 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: ENERGIZE
TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 5 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 267 g

 

 

OPIS MODELI BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS: TERENBUTY BROOKS CASCADIA 13

Brooks Cascadia


OPIS:
But legenda. Zanim bieganie trailowe stało się tak bardzo popularne jak obecnie, Brooks Cascadia to był prawdopodobnie najpopularniejszy but trailowy świata. To już trzynasta edycja tego kultowego modelu. Amerykanie z edycji na edycję dostarczają nam małych zmian, ciągłych kroków naprzód. Cascadia ewoluuje w stronę coraz lżejszego i dynamiczniejszego buta. Bez zmian pozostają jednak świetne dopasowanie, duży komfort (który czujesz już od pierwszego włożenia butów na stopę) oraz uniwersalność. Z czasem bieżnik Cascadii wyewoluuował na nieco bardziej agresywny, co pozwala wykorzystać tego buta w szerokim spektrum warunków. Brooks Cascadia 13 to nadal but, który warto brać pod uwagę szukając uniwersalnego rozwiązania na bieganie w zróżnicowanym terenie. 

BUT IDEALNY DLA: tradycjonalistów, którzy szukają sprawdzonego w boju rozwiązania na bieganie w zróżnicowanym terenie. Komfort, amortyzacja, bieżnik, czy ochrona stóp przed kamieniami, korzeniami itp. Tu wszystkie te parametry znajdziesz na najwyższym poziomie. 

 

Podeszwa Brooks Cascadia 13


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 337
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- nieco zmieniony bieżnikTABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA BROOKS - BUTY NA ASFALT


 

  TYP STOPY AMORTYZACJA PRZEZNACZENIE DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA
BROOKS GLICERYN neutralna Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 10mm 32mm / 22mm Ocena 3 na 5 301g
BROOKS GHOST neutralna Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 10mm 29mm / 17mm Ocena 3 na 5 309g
BROOKS ADRENALINE GTS pronacja Ocena 5 na 5 trening Ocena 3 na 5 12mm 30mm / 18mm Ocena 3 na 5 312g
BROOKS REVEL neutralna Ocena 4 na 5 trening Ocena 3 na 5 8mm 25mm / 17mm Ocena 3 na 5 249g
BROOKS ADURO neutralna Ocena 4 na 5 trening Ocena 3 na 5 12mm bd. Ocena 3 na 5 281g
BROOKS LAUNCH neutralna Ocena 4 na 5 treningowo / startowe Ocena 5 na 5 10mm 27mm / 17mm Ocena 3 na 5 255g
BROOKS RAVENNA pronacja Ocena 4 na 5 treningowo / startowe Ocena 4 na 5 10mm 26mm / 16mm Ocena 3 na 5 267g


PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH BROOKS DO KONKURENCYJNYCH MAREK


 

BUTY BROOKS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK :
BROOKS: ASICS: HOKA ONE ONE: MIZUNO: SAUCONY:
GLYCERIN NIMBUS BONDI SKY TRIUMPH
GHOST CUMULUS CLIFTON RIDER RIDE
ADURO PULSE RINCON  ULTIMA JAZZ
- EXCITE - STREAM CLARION
LAUNCH DYNAFLYTE CAVU SHADOW KINVARA

 


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH W BIEGANIUKażda marka ma swój unikalny "feeling", odczucie płynące z biegania w butach danego producenta. Asics ma swoje mięciutkie poduszki żelowe GEL, Mizuno płytkę Wave, Adidas Boost - nie inaczej jest w przypadku butów Brooksa. Tutaj również znajdziemy szereg systemów, których zadaniem jest wspomożenie Twojego biegowego kroku. Poniżej opisujemy 3 najważniejsze naszym zdaniem technologie: tę odpowiadającą za amortyzację - DNA, piankę BIOMOGO oraz segmentową podeszwę - Segmented Crash Pad

Technolgia Super DNA

SUPER DNA

Brooks DNA to inteligentny system amortyzacji, który adaptuje się do indywidualnych potrzeb każdego biegacza. System wykonany jest na bazie wysokowłóknistej cieczy nieniutonowskiej, która została zaprojektowana tak, aby działać jak milion małych sprężynek. To opatentowane rozwiązane poprzedzone było długimi badaniami i próbami, które pozwoliły skonstruować materiał o znacznie różnych właściciwosciach niż zwykły żel czy pianki EVA (30% lepsza amortyzacja niż w standardowych żelach czy piankach EVA). Ciecz nieniutonowska nie poddaje się ogólnie znanym prawom fizyki. Reaguje w odpowiedzi na działajacą siłe - czyli niekoniecznie tak, jak tego oczekiwalibyśmy od zwykłej cieczy.

 


Brooks DNA robi to, co wydaje się niemożliwe – zapewnia optymalną ilość amortyzacji - w zależności od Twoich indywidualnych uwarunkowań, takich jak choćby waga i zmieniających się potrzeb, takich jak choćby prędkość biegu. Patrząc na Brooks DNA przez mikroskop – widzimy łańcuchy polimerów połączone w sieć. Sieć reaguje w zależności od siły działającej na stopę. To pozwala DNA rozproszyć odpowiednio siły i zapewnić taki poziom amortyzacji, który jest właścicwy dla indywidualnej wagi, tempa biegu, biomechaniki i podłoża, po którym przyjdzie Ci biec. Super DNA to najnowsza wersja technologii DNA, zapewniająca aż o 25% więcej amortyzacji! Dość jednak suchego tekstu, obejrzyj te dwa filmy i zobacz jak działa DNA!

 

 

Technologia BioMoGo

BIOMOGO DNA

BioMoGo to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy. Od momentu kiedy znajdzie się w stacji utylizacji śmieci, BioMoGo za pomocą bakterii znajdujących się w glebie jest rozkladana na użyteczne związki organiczne, w ciągu około 20 lat – to jest około 50 razy szybciej niż standardowe podeszwy. To, że but z MoGo samoistnie zmniejsza zużycie o ok. 33%, jest korzystnym efektem ubocznym, a zwiększona o 28% odporność na uszkodzenia elastyczności w porównaniu do EVA czyni korzyści płynące z MoGo jeszcze bardziej oczywistymi. Mniejsza gęstość materiału z którego wykonana jest MoGo sprawia, jest ona o 13% lżejsza – co jest ważne dla lekkich modeli butów. BioMoGo DNA to połączenie dwóch flagowych technologii Brooksa: biodegradowalnej BioMoGo z wyjątkową technologią DNA.

 Technologia Segmented Crash Pad

SEGMENTED CRASH PAD

Dobry but biegowy oprócz amortyzacji powinien zapewniać odpowiednią dynamikę. Pełne przejście zaczyna się od lądowania na pięcie, później przechodzimy na śródstopie i wreszcie wybijamy się z palców (skrócona wersja to lądowanie na śródstopiu). Segmentowana podeszwa w butach Brooksa maksymalnie ułatwia cały ten proces. Elastyczna podeszwa, ponacinana w kluczowych miejscach zapewnia nam niesamowitą płynność ruchów. Segmented Crash Pad wygląda jak gąsienica. W momencie, w którym Twoja stopa styka się z podłożem kolejne segmenty współpracują ze sobą, aby zapewnić Ci odpowiedni poziom amortyzacji i pomagają przejść od lądowania po wybicie. To właśnie dzięki tej technologii buty Brooksa zyskały legendarną niemalże płynność ruchów.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel