Biegi Ultra

Buty trailowe do biegania w terenie. Najnowszy ranking

2022-07-14
Buty trailowe do biegania w terenie. Najnowszy ranking
Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i kumpli ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów do biegania po górach (i nie tylko) w danym sezonie! Zapraszam na najnowszy raport na wiosna/lato 2022!


WSTĘPNa początek mała uwaga: butów trailowych do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra nabiera na popularności i wiele marek próbuje złapać się tej wzbierającej fali. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych decyzji. To zawsze jest praca zespołowa, bazuję na opiniach współpracowników, znajomych biegaczy, przeczesuje sieć w poszukiwaniu informacji o nowościach czy wrażeniach innych osób biegających w różnych butach. Później wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny sezon i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. Te modele, którym wierzymy, że najlepiej posłużą Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach).

W tym roku tworzenie rankingu butów do biegania było nie lada wyzwaniem! Pandemia nieźle namieszała w harmonogramach produkcji i dostaw butów biegowych na całym świecie. Wiele butów trailowych dotrze do Polski później niż planowano, a premiery niektórych nowości uległy przesunięciu. W tym raporcie znajedziecie, więc nie tylko rzetelne opisy i recenzje butów do biegania po górach, ale także zapowiedzi nowych modeli. Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania po górach na sezon wiosna/lato 2022!


WYRÓŻNIENIA
SPIS TREŚCI:Modele butów pogrupowaliśmy ze względu na optymalne dla danego modelu podłoże. Co nie znaczy, że w danym bucie można biegać TYLKO po danym terenie! Przy każdym modelu znajdziecie dłuższy opis z charakterystyką terenu.

[AKTUALIZACJA]: 26 sierpnia 2022, jesień/zima 2022.

  1. Opisy najlepszych męskich butów do biegania w terenie jesień/zima 2022.
  2. ➡️ HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

    ➡️ PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

    ➡️ SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)


  3. Premiery nowych modeli butów trailowych 2022"
  4. Tabela z porównaniem opisanych modeli
  5. Podumowanie


HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

Buty do biegania trail na twarde i skaliste nawierzchnie

Buty, które najlepiej sprawdzą się na skalistym podłożu najczęściej mają niski bieżnik, większą ilość amortyzacji oraz specjalną płytkę w podeszwie, która chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża. Zdj. archiwum Inov-8
HOKA MAFATE SPEED 3
Zdjęcie męskich Hoka Mafate Speed 3

OPIS HOKA MAFATE SPEED 3:

Hoka Mafate Speed 3 ma niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA. To połączenie maksymalnej amortyzacji i niespotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 3 został stworzony do biegów w nawet najtrudniejszym, technicznym terenie, świetnie sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy. Jeśli zastanawiacie się co różni ten model od Hoka Speegoat lub Hoka Evo Mafate już odpowiadamy! Od Hoka Speedgoat 4 odróżnia go między inni większa responsywność i elastyczność. W Mafate Speed 3 znajdziemy też więcej miejsca na palce, co dla niektórych biegaczy będzie dużym plusem. Osoby wolące bardzo precyzyjne dopasowanie buta, będą się czuły bardziej komfortowo biegając w Speedgoatach. Model ten zastępuje Hoka Evo Mafate, który nie jest produkowany przez markę Hoka. Hoka Mafate Speed 3 jest świetną i komfortową propozycją na długie biegi w górach!
Recenzja Hoki Mafate Speed

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA MAFATE SPEED 3:

Maciej Kaysiewicz

MACIEJ KAYSIEWICZ

Jeżeli w Waszej szafie znajdą się obok ➡️ Speedgoatów, Mafate Speed 3 - będziecie mieli rozwiązanie na wszystkie długie biegi górskie. Jeżeli będziecie wybierali się na techniczny bieg się z mocno zróżnicowanym terenem, spodziewacie się skał, kamieni i błota - wybierzcie Mafate Speed 3. Jeśli będzie mniej technicznie i bez błota a zamiast tego spodziewacie się ubitej i twardej nawierzchni - uśmiechnijcie się do Speedgoatów. Oba modele zapewniają super komfort, doskonałą przyczepność i świetną stabilność. Mafate Speed 3 zabrałbym na Grań Tatr, MIUT i zdecydowanie UTMB. Z pewnością świetnie sobie poradzi też na zróżnicowanych karkonoskich i beskidzkich trasach, na myśl o Łemko czy Rzeźniku też podskoczy radośnie strząsając z siebie resztki błota z poprzedniego treningu. Na HK100, Penyagolosa, Transgrancanaria, Cappadocia Ultra Trail , Lavaredo, Ultra Trail Cape Town wybrałbym Speedgoaty. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Mafate Speed 3 ? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu... ...
BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy szukają świetnie amortyzowanego, ale dynamicznego buta na długie biegi w górach. Szczególnie jeśli chcą kupić jeden model na niemal każdy teren.Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Mafate Speed 6

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  316 g


Zobacz więcej modeli Hoka Mafate Speed 3

HOKA SPEEDGOAT 5
/ ⚡ najlepszy na skałę /
Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5

Hoka Speedgoat to z pewnością jeden z modeli najczęściej widywanych na biegach trailowych na całym świecie! Polubią go szczególnie wielbiciele górskich biegów ultra! Hoka Speedgoat 5 gwarantuje miękką i sprężystą amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o trudnych trasach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach. Hoka Speedgoat 5 zapewnia jeszcze większą dawkę przyczepności, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do Hoka EVO Speedgoat, który został wycofajny ze sprzedaży). Speedgoat 5 gwarantuje znaną i bardzo komfortową amortyzację w obniżonej wadze, dając jednocześnie odrobinę większe czucie podłoża. Dla większości biegaczy będzie to zmiana na plus, choć zapewne znajdzie się grupa biegaczy, którzy zatęsknią za bardziej "poduszkową" miękkością poprzednich wersji Hoka Speedgoat. W Hoka Speedgoat 5 ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego modelu do startów w biegach ultra po górach, a w butach szukają wygody i amortyzacji, oraz cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać). Hoka Speedgoat to również idealny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów. Dzięki świetniej przyczepności, to także nasz NBR-owy faworyt na szybkie i bezpieczne pokonywanie stromych, skalistych zbiegów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Poszukaj innych propozycji w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie.  

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed ➡️ Brooks Cascadia➡️ Altra Olympus


Zdjęcie podeszwy buta Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: wersja standard: Ocena 2 na 5
wersja z szerszą cholewką (WIDE): Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 291 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek


Zobacz więcej modeli Hoka Speedgoat 5


BUTY ALTRA MONT BLANCZdjęcie niebieskich Altra Mont Blanc

OPIS ALTRA MONT BLANC

Altra Mont Blanc to jeden z najbardziej wyczekiwanych, trailowych butów tego roku! To but stworzony z myślą o startach w ultra, w tym w legendarnym biegach festiwalu UTMB. Podeszwa o grubości 30 mm wykonana z pianki Ego Max, zapewnia doskonałą amortyzację i ochronę przed wstrząsami oraz ostrymi kamieniami czy korzeniami. Materiał, z którego ją wykonano to nowa wersja premium wśród pianek Ego, które spotykamy w modelach Altry! Pianka Ego Max jest miękka i sprężysta, doskonale amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia dynamiczne odbicie od podłoża. Jednocześnie jest lekka i cechuje się przedłużoną żywotnością oraz odpornością na uklepywanie.Podeszwę od spodu pokryto mieszanką Vibram LiteBase, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność w każdych warunkach oraz na każdym podłożu. Buty do biegania Altra Mont Blanc posiadają bieżnik o stosunkowo umiarkowanej agresywności. Dwa rodzaje kosteczek, mniejsze i większe, gwarantują dobrą trakcję. Zapewnia to ich uniwersalność i szerokie pole do komfortowego użytku w zróżnicowanym terenie. Cholewka wykonana z oddychającej siateczki posiada wzmocnienia jedynie w najważniejszych miejscach. Mocniej i ciaśniej oplata stopę szczególnie w okolicy pięty. W Mont Blanc, podobnie jak w innych modelach Altry, znajdziemy technologię FootShape, zapewniającą sporo miejsca na palce oraz zerowy drop, czyli taką samą grubość podeszwy na całej długości buta.Zdjęcie podeszwy męskich butów  Altra Mont Blanc


PARAMETRY ALTRA MONT BLANC:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 280 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu


Sprawdź ofertę butów Altra Mont Blanc

ALTRA OLYMPUS 5.0
/ ⚡ najlepsza amortyzacja /
Zdjęcie męskich butów do biegania Altra Olympus 5.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 5.0:

Każdy kolejny pełny numer danego numeru przynosi w Altrze duże zmiany, nie inaczej jest w przypadku Altra Olympus 5.0! Nowy model dostał zupełnie przeprojektowaną cholewkę i nowy, fantastyczny wygląd. Wcześniej Olympus urzekał swoim komfortem i tym, co oferował w trakcie biegu. Teraz, nie tylko "bebechy" działają tak, jak powinny, ale but prezentuje się fantastycznie! Uproszczono budowę cholewki, poza otokiem z przodu buta mamy większą powierzchnię lekkiej, oddychającej siateczki. Nowy Altra Olympus 5.0 wygląda lżej i dynamiczniej. W środku to jednak stary, dobry Olympus, który oferuje masę amortyzacji i wygody na długim dystansie. Nadal znajdziemy tutaj sporo miejsca na palce oraz genialną podeszwę na Vibram Megagrip (która zepewnia świetną przyczepność na skalistym podłożu). Wbrew temu, co może się wydawać patrząc na Olympusa z zewnątrz, to stopy znajdują się niżej, co w połączeniu z szeroką platformą, na której obudowano resztę buta, daje nam bardzo stabilną konstrukcje. Oczywiście to nie jest but na szybkie, techniczne bieganie w trudnym terenie, ale nie taka jest też jego rola. Altra Olympus 5.0 potwierdza natomiast, że jest jednym z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o buty z maksymalną ilością amortyzacji do długiego biegania po górach.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla części biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę (w tym wypadku pomyśl o Hoka Speedgoat). Ok, trochę tego jest, ale umówmy się, że dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but trailowy dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed - ➡️ Hoka Speedgoat ➡️ Inov-8 Trailfly Ultra G 300 MaxZdjęcie podeszwy męskich butów Altra Olympus 5.0

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: y
- ulepszona cholewka, zmieniono i pogrubiono wyściółkę w okolicy pięty oraz ulepszono wytrzymałość i oddychalność materiałów


Kup teraz Altra Olympus 4.0

INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAXInov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

OPIS INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX

Inov-8 Trailfly Ultra G 300 MAX to model, którego od kilku sezonów zdecydowanie brakowało w ofercie marki inov-8. Kiedy konkurencja uzbrajała się w modele bardziej amortyzowane, Inov-8 jakby czekał czy ten trend przetrwa i nie wypuszczał na rynek niczego, co by mogło konkurować ze Speedgoatem od Hoki, czy Olympusem od Altry. Aż do teraz, bo model Trailfly Ultra G 300 MAX sprawia ogromnie dobre wrażenie i na pewno namiesza na scenie trailowych butów przeznaczonych głównie na dystansie ultra. To pierwszy na świecie but z podeszwą wzbogaconą grafenem, grwarantujacą świętną przyczepność i zwiększająca przyczepność buta.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają buta ze świetną dawką amoryzacji, zapewniejącego jednak całkiem dobre czucie podłoża. Dla osób szujących butów o doskonałej przyczepności na długie biegu ultra w zróżnicowanym terenie. To także propozycja dla wszystkich biegaczy, którym brakowało w ofercie Inov-8 buta zapewaniajacego komfort i amortyzacxje podczas wielogodzinnego wysiłku. .

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jeśli uwielbiasz markę Inov-8 za jej "surowy" charakter i wolisz modele z mniejszą dawką amortyzacji lub jeśli chcesz spróbować biegania z zero dropem. Wtedy sprawdź koniecznie model ️ Inov-9 Terraultra G 270/ (który zmieni wkrótce nazwę na Trailfly G 270

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Brooks Cascadia - ➡️ Hoka Speedgoat - ➡️ Brooks CatamountPodeszwa Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

PARAMETRY INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -pierwsza wersja tego modelu


Kup teraz Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

BROOKS CATAMOUNTBrooks Catamount

OPIS BROOKS CATAMOUNT:

Pozostając w temacie butów stojących w opozycji do "poduszkowców"... Brooks Catamount to nowość w ofercie butów do biegania w terenie tej marki. Lekki, zwinny i szybki, taki właśnie jest ten model! W Brooks Catamount znajdziemy sprężystą piankę DNA FLASH, która nadaje butom dynamiki. Niższy niż standardowo w butach Brooksa drop (6mm) i spora ilość pianki pod samymi palcami w przedniej części buta daje nam wyjątkowy miks. Brooks Catamount nie brakuje ani amortyzacji, ani wygody. Jednocześnie znajdziemy w nim doskonałą ochronę przed twardym podłożem. Bezpieczny otok w przedniej części chroni stopy przed obijaniem o kamienie, a płytka Ballistic Rock Shield chroni stopy przed ostrymi elementami terenu. Lekka, responsywna amortyzacja przynosi dużo frajdy w trakcie biegu. Świetna opcja dla kogoś, kto szuka bezpiecznego buta do startów w biegach ultra w skalistym terenie i lekkiej treningówki na co dzień.

BUT IDEALNY DLA:

Świetny dla osób, które szukają buta w góry i do codziennych trailowych treningów o nieco niższym profilu. Tu bliższy kontakt z podłożem i większa dynamika króluje nad pluszową amortyzacją.  


Podeszwa Brooks Catamount

PARAMETRY BROOKS CATAMOUNT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26,2mm / 20,2mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 264 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego buta


Dodaj do koszyka Brooks Catamount


PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

Buty do biegania ultra na błoto i miękki teren

Mniej wymagający teren niż skały i kamienie nie wymaga tak dużej ilości amortyzacji, buty z tej kategorii zwykle posiadają mniejszą jej ilość, ale jednocześnie cechuje je większa dynamika. Zdj. archiwum HokaHOKA TECTON X
/ ⚡ najszybszy na biegi ultra /Zdjęcie pomarańczowych butów Hoka Tecton X

OPIS HOKA TECTON X

Hoka Tecton X to model, który z pewnością pomoże Ci mocno przyśpieszyć na trailowych szlakach o niewielkiej trudności technicznej! W podeszwie Tecton X zatopiono 2 równoległe płytki carbonowe, które gwarantują świetną responsywność i dynamikę w trakcie biegu, przy zachowaniu większej elastyczności. . Takie ułożenie płytek sprawia, że model jest mniej sztywny niż buty z jedną płytką karbonową, przez co zapewnia lepsze czucie podłoża i większą stabilność w trailowym terenie. Na dynamikę drzemiącą w tym ultra lekkim modelu (tylko 196 gramów w wersji damskiej i 240 gramów w wersji męskiej!) ma wpływ także sama budowa podeszwy środkowej Profly X. Składają się na nią 2 warstwy pianek o różnej gęstości, które dzałają jak poduszka w okolicach pięty i jak sprężyny w okolicach palców. Za bardzo dobrą przyczepność Hoka Tecotn X odpowiada guma Vibram® Megagrip w startowej, leżejszej wersji Litebase.

BUT IDEALNY DLA:

Wybierz Hoka Tecton X, jeśli szukasz ultra lekkiego modelu, który pomoże Ci biegać szybciej na trailowych treningach i zawodach. To but, który sprawdzi się świetnie na trasach, na których nie brakuje odcinków z łagodnym nachyleniem oraz fragmentów, na których możemy puścić nogi i naprawdę się rozpędzić. Równoległe płytki karbonowe zapewnią nam wtedy doskonały zwrot energii i pozwolą długo utrzymać szybkie tempo każdego kroku biegowego.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jeśli planujesz mieć w swojej szafie tylko jedną parę but️ów trailowych i poszukujesz bardziej uniwersalnego modelu lub jeśli czas, który osiągniesz na mecie zawodów nie jest dla Ciebie najważniejszy i nie masz potrzeby wydawania dodkowego budżetu na takie technologie jak płytka carbonowa. Zobacz wtedy np. ➡️ Salomon Sense Ride.

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie) / 30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 240 g (męskie) / 196 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu

Zobacz dostępne buty Hoka Tecton X

HOKA ZINALHoka Zinal

OPIS HOKA ZINAL

Hoka Zinal to but zapewniający idealne połączenie szybkości, zwinności i odpowiedniej dawki amortyzacji. Spaja lekką konstrukcję z optymalną trwałością i przyczepnością. Buty otrzymały swoją nazwę od Sierre Zinal, popularnych zawodów na 31 km, które odbywają się w Alpach Szwajcarskich. Świetnie sprawdzą się na startach na krótszych dystansach oraz bardziej dynamicznych treningach. To najbardziej wyczekiwany model trailowy w Natural Born Runners w tym roku! Zinal to najlżejsze w historii buty trailowe spod szyldu HOKA - z innowacyjną, ultralekką pianką i oddychającą, siateczkową cholewką; zaprojektowane tak, aby dać Ci wrażenie, że latasz ponad szklakiem. Technologia PROFLY™ z dwustrefową konstrukcją pianki w podeszwie środkowej wspiera wspiera dynamikę i szybkość biegu, równocześnie chroniąc piętę i zapewniając stopie miękkie lądowanie.
Recenzja Hoka Zinal

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA ZINAL:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Hoka wciąż zaskakuje! Pierwsze skojarzenie z butami tej marki? Duuużo miękkiej pianki pod stopami. Tymczasem Zinal to jeden z najbardziej dynamicznych butów trailowych w jakich biegałem! Jest szybki i responsywny. Niski drop i cała ta nieopinająca konstrukcja cholewki daje poczucie bardzo naturalnego przetaczania. Pianki jest mniej niż w bardziej amortyzowanych modelach tej marki, ale to wciąż dość miękka mieszanka, która zapewnia dość komfortu. Każdy kolejny trening w Hoka Zinal utwierdzał mnie tylko w przekonaniu, że to jest właśnie taki but, którego szukałem! Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Zinal? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...BUT IDEALNY DLA:

Osób, które lubią ścigać się na zawodach lub po prostu czuć się lekko podczas biegania! Świetnie sprawdzi się w trudnym terenie, o ile nie ma w nim bardzo dużej ilości błota lub śniegu. Jeśli wolisz buty z nieco większą amortyzacją sprawdź Hoka Torrent. Jeśli natomiast szukasz czegoś na biegi ultra sprawdź Hoka Speedgoat.Podeszwa Hoka Zinal

PARAMETRY HOKA ZINAL:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: Bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu


Dodaj do koszyka Hoka Zinal

SALOMON SENSE RIDE 4
Buty do biegania Salomon Sense Ride

OPIS SALOMON SENSE RIDE 4

Jeden z najbardziej uniwersalnych modeli Salomona w przystępnej cenie. Jeśli jesteś początkującym biegaczem trailowym to jedna z najlepszych propozycji dla Ciebie. W modelu Salomon Sense Ride 4 odpowiednia amortyzacja i pianka Optivibe™ tłumią drgania i ograniczają zmęczenie mięśni, a jednocześnie utrzymują lekkość. Dzięki systemowi SensiFit™ stopa jest opinana od podeszwy środkowej aż po sznurowanie, co zapewnia bezpieczne, wygodne i indywidualne dopasowanie buta.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz bardzo dobrej jakości uniwersalnego buta do biegania w terenie lub jeśli jesteś początkującym biegaczem trailowym i chcesz sie przekonać czy bieganie po górach jest dla Ciebie.

Podeszwa Salomon Sense Ride

PARAMETRY SALOMON SENSE RIDE 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Kup teraz Salomon Sense Ride

SALOMON ULTRA GLIDE
Buty do biegania Salomon Ultra Glide

OPIS SALOMON ULTRA GLIDE

Jedno z moich odkryć 2021, który zakładałem zarówno na treningi w górach, jak i w lesie!. Odpowiednia dawka amortyzacji zarówno na biegi ultra jak i zwyczajny trening, na którym chcesz czuć się komfortowo. Nie od dzis wiadomo, że aby pokonywać długie dystanse podczas biegów w terenie, potrzebujesz butów, które utrzymują wygodę przez cały dzień, nie obciążając stóp. Dlatego model Salomon Ultra Glide oferuje jak świetny poziom przyczepności, dopasowania, lekkości i komfortu. Do stworzenia tego modelu zastosowano bardzo miękkie, lekkie i komfortowe materiały: od kołnierza po oddychającą siateczkę. Podeszwa zewnętrzna Contagrip® poprawia przyczepność, a system SensiFit™ zapewnia delikatne dopasowanie na dłuższych dystansach. Doskonałe przetaczanie stopy oferowane przez podeszwę środkową Energy Surge oraz nowy, zakrzywiony kształt podeszwy. To but, który z pewnością pojawi się na nogach tysięcy biegaczy na górskich startach w 2022 roku!

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukajacych uniwersalnego, komfortowego modelu, zarówno na długie dystanse w górach jak i codzienne treningi w lesie.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 - ➡️ Hoka Speedgoat - ➡️ Brooks CatamountPodeszwa Salomon Ultra Glide

PARAMETRY SALOMON ULTRA GLIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 38,2mm / 32,2mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Kup teraz Ultra Glide

BUTY ASICS GEL-TRABUCO 9
Buty do biegania Asics Gel-Trabuco 9

OPIS ASICS GEL-TRABUCO 9

Asics Gel-Trabuco 9 to jeden z niewielu modeli butów trailowych, które posiadają wsparcie dla pronacji. Znajdziemy tutaj klasyczny system Asicsa, który odpowiada za podparcie stóp w trakcie biegu, czyli DuoMax. Uniwersalny bieżnik w połączeniu ze specjalną płytką Rock Protection Plate (która chroni stopy przed ostrymi kamieniami na szlaku) oraz dobra ilość amortyzacji sprawiają, że Asics Gel-Fujitrabuco jest niezwykle uniwersalnym butem. Dobrze odnajdzie się zarówno na kamienistych szlakach, jak i bardziej miękkich terenach. A wsparcie dla pronacji czyni z Trabuco swego rodzaju perełkę na rynku!

Już wiosną tego roku będzie miała swoją premierę kolejna odsłona tego modelu: Asics Trabuco 10.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz butów do biegania w terenie ze wsparciem dla pronacji o bardzo uniwersalnym charakterze, to Asics Gel-Trabuco 9 jest jedną z niewielu opcji dostępnych na rynku.

Podeszwa Asics Gel-Trabuco 9

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Kup teraz Asics Gel-Trabuco 9

BUTY ASICS GEL-TRABUCO TERRA
Buty do biegania Asics Gel-Trabuco Terra

OPIS ASICS GEL TRABUCO TERRA

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Podeszwa Asics Gel-Trabuco Terra

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Kup teraz Asics Gel-Trabuco Terra

HOKA CHALLENGER ATR 6
Hoka Challenger 6

OPIS HOKA CHALLENGER 6:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 6 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 6 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy EVO Mafate wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. Nowa wersja z numerem 6 wykorzystuje przędzę Repreve®, którą wykonano z przetworzonego tworzywa sztucznego. Challenger 6 to także lepsza amortyzacja i ochrona na zbiegach. W nowej wersji znajdziemy zmienioną cholewkę, która lepiej dopasowuje się do koształtu stopy, pozwalając na bardzo dobre trzymanie śródstopia.
IDEALNY BUT DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na bardzo konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, na bardziej zróżnicowany teren, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań. Challengera nie polecam również na bieganie po błocie itp.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Altra Timp - ➡️ Brooks Cascadia - ➡️Altra Olympus


Podeszwa Hoka Challenger 6

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 279 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - odświeżony design
- zmiany w piankach EVA i CMEVA, nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację


Dodaj do koszyka Hoka Challenger ATR 6


BROOKS CASCADIA 16Brooks Cascadia 16

OPIS BROOKS CASCADIA 16:

Brooks Cascadia to niezmiennie trailowy klasyk “do wszystkiego” - zarówno do codziennego treningu, jak i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od leśnych ścieżek i trawiastych odcinków, po długie skaliste szlaki). W 16 wydaniu Cascadia pozostaje nadal bardzo uniwersalnym butem, charakteryzującym się bardzo dobrą amortyzacją i dającym duże poczucie bezpieczeństwa na szlaku. Dzięki zastosowaniu dodatkowych pionowych żłobień podeszwy, Cascadie świetnie sprawdzą się na górskich szlakach i poradzą sobie nawet z największymi nierównościami terenu. 16 odsłona legendarnych Brooks Cascadia to jeszcze lepsza stabilność i zwiększony komfort. Nowa pianka DNA LOFT v2, odpowiedzialna za amortyzację, jest o 20% lżejsza i 10% bardziej miękka niż w poprzedniej wersji, a w dodatku projektanci dorzucili jej 2 mm więcej. Teraz pod piętą mamy jej 33 mm, pod palcami 25, co daje komfortowy 8 milimetrowy drop. Konstrukcja płytki BALLISTIC ROCK SHILED chroni stopę przed ostrymi kamieniami, a jej podłużne nacięcia zapewniają lepszą stabilizację w czasie biegu. GUMA TRAIL TRACK, z której wykonana jest podeszwa zewnętrzna w połączeniu z 4 mm kołkami zapewnia przyczepność na bardzo zróżnicowanym podłożu, od mokrej trawy, po osypujące się kamienie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!

TEST BROOKS CASCADIA 16Brooks Cascadia 16

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS CASCADIA 16:

MACIEJ KAYSIEWICZ

Cascadia 16 to zupełnie inny but niż „czternastka” w której zrobiłem blisko 700 kilometrów. Wszechstronność tego modelu przesunęła się z parkowo-trailowej w kierunku trailowej, zdecydowanie bardziej górskiej. Wydaje się, że im teren trudniejszy i bardziej zróżnicowany tym bardziej Cascadia 16 tam pasuje, taki but do zadań specjalnych. Jeżeli wiecie, że na trasie możecie napotkać skały, piargi, trawę i błoto - buty Cascadia 16 podskoczą radośnie i same zapakują się do bagażu. Jeżeli nie wiecie czego się spodziewać - też warto postawić na ich uniwersalność. To zdecydowanie but na długie górskie starty i wymagające podłoże. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Brooks Cascadia 16? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!  


Podeszwa Brooks Cascadia 15


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - dzięki technologii DNA LOFT v2 system amortyzacji jest o 10% bardziej miękki i o 20% lżejszy.
- dzięki żłobieniom w podeszwie środkowej but jeszcze lepiej radzi sobie w ciężkich warunkach terenowych.
- technologia Ballistic Rock Shield obejmuje teraz pionowe żłobienia, które zapewniają, że cała powierzchnia podeszwy pracuje
-w podeszwie środkowej umieszczono dodatkową warstwę pianki o grubości 2 mm, która zwiększa komfort w czasie biegu


Dodaj do koszyka Brooks Cascadia 16


INOV-8 TRAILTALON 290 V2
/ ⚡ NAJLEPSZY DO LASU /
Inov-8 Trailtalon 290

OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2:

Jeśli chciałbyś pobiegać w butach trailowych od Inov-8 (a do tej pory ta marka kojarzyła Ci się z wymagającymi butami dla zaawansowanych biegaczy), ale nie wiesz od jakiego modelu zacząć, albo jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach (i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie) - to w obydwu przypadkach najlepszym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290! To od kilku lat jeden z bestsellerów w stajni Inov-8. Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany, z przyjemnie obszernym przodostopiem (palce mają więcej miejsca niż w klasycznie zwężanych butach, ale znów nie jest zbyt szeroko). Łagodny bieżnik z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.


Recenzja Inov-8 Trailtalon 290 V2

RECENZJA #NBRTEAM
INOV-8 TRAILTALON 290 V2:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jestem pod dużym wrażeniem jak wiele elementów tego buta zostało optymalnie wyważonych. Amortyzacja kontra czucie podłoża. Sztywność podeszwy versus jej elastyczność. Czy wreszcie dynamika buta. Inov-8 Trailtalon 290 pozwala na komfortowy trening zarówno w ramach spokojnego wybiegania, ale i czegoś żwawszego. Wszystkie te cechy sprawiają, że Trailtalon 290 stał się dla mnie synonimem idealnej, codziennej, trailowej "treningówki"...
IDEALNY BUT DLA:

Bardzo przystepny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra. Jak dla mnie to taki perfekcyjny but do biegania po leśnych ścieżkach. But z idealnym bieżnikiem na takie podłoże, świetnie zbalansowany, wystarczająco amortyzowany z dobrym odbiciem.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz większej ilości amortyzacji i butów na bardzo długie starty na kamienistym podłożu. W takim wypadku ilość pianki i amortyzacji w Trailtalonie 290 może okazać się zbyt mała. Również jeśli masz wąską stopę to w Trailtalonie może okazać się, że miejsca na palce jest za dużo.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 ➡️ Brooks Cascadia ➡️ Hoka Torrent 


Podeszwa Inov-8 Trailtalon 290

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Kup teraz Inov-8 Trailtalon 290


INOV-8 TRAILFLY G 270 (WCZEŚNIEJ POD NAZWĄ INOV-8 TERRAULTRA G 270)
Zdjęcie męskich butów Inov-8 Trailfly G 270

OPIS INOV-8 TRAILFLY G 270

W sezonie wiosna/lato 2022 dawny Inov-8 Terraultra G 270 dołącza do rodziny modeli Inov-8 Trailfly i zmienia nazwę na Trailfly G 270. Co ważne, to jednak ten sam but, który był z jedną najciekawszych nowości 2021.

Powiedzieć, że nie byłem wielkim fanem poprzednika tego modelu, to jakby nic nie powiedzieć. G 260 przez kilka tygodni leżały w kącie i ostatecznie nie zdecydowałem się w nich pobiegać. Miałem problemy z achillesem i trochę bałem się 0 dropu, a G 260 wyglądał na takiego, który "nie wybacza". Kilka miesięcy później dostałem do testów następcę - Inov-8 Terraultra G 270 i... przepadłem! Staram się zwykle dość neutralnie opisywać buty, ilu biegaczy, tyle opinii. Muszę brać pod uwagę różne oczekiwania naszych klientów, ale nowy Terraultra G 270 po prostu mnie zachwycił!

Genialna cholewka, świetnie dopasowuje się do stopy - jest co prawda węziej niż podaje producent, ale elastyczny materiał nie stawia oporów, materiał idealnie leży na stopie. Niesamowicie responsywna pianka daje mega dużo frajdy w trakcie biegu. W tym bucie aż chce się biegać i to bieganie dostarcza niesamowicie wiele przyjemności. Zerowy drop okazał się zupełnie nieodczuwalny (wcześniej miałem obycie w butach z niższym spadkiem, choć zagorzałym fanem naturalnego biegania nie jestem), a taki ogólny "feeling", który płynie z biegania w Terraultra G 270 po prostu niesamowity. To również świetna opcja dla osób, które przekonuje 0 drop od Altry, ale przeszkadza im za duża ilość miejsca na palce (tak jak mi).

BUT IDEALNY DLA:

Lekki, responsywny, dynamiczny but treningowy!. W górach sprwadzi sie raczej na mniej skalistych trasach - na dużej ilości kamieni może trochę brakować ochrony od podłoża. No i dla fanów niskich dropów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz butów z większą ilością amortyzacji lub wyższym dropem. To nie będzie też optymalny wybór dla większości biegaczy szukających butów typowo do startowania w górskich biegach ultra.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Saucony Peregrine ➡️ Inov-8 Trailtalon 290 ➡️ Altra Lone PeakZdjęcie podeszwy męskich butów Inov-8 Trailfly G 270

PARAMETRY INOV-8 TERRAULTRA G 270:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 12mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 270 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej wytrzymała cholewka

Sprawdź ofertę Inov-8 Trailfly G 270

HOKA TORRENT 2Hoka Torrent 2

OPIS HOKA TORRENT 2:

Jeśli marka Hoka kojrzyła Ci się zawsze pluszową miekkością i poteżną dawką amortyzacji, po przymierzeniu Hoka Torrent 2 zmienisz swoje zdanie! Hoka Torrent to, po ultralekkim Hoka Zinal, drugi najmniej "hokowy" but z oferty Hoka One One (co możesz odczytać zarówno jako wadę, ale również jako zaletę, zależy jakie masz oczekiwania od butów)! To but nie tylko wyraźnie lżejszy niż Speedgoat, ale również zdecydowanie "niższy", tu nie znajdziesz już tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23 mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wiele innych propozycji Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5 mm bieżnik zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetnym butem "zapoznawczym" z tą marką. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat! Jeśli chodzi o zmiany w wersji z numerem 2 to mamy doczynienia z ewolucją. Główne zmiany zaszły w cholewce, silikonowe wzmocnienia po bokach poprawiają znacząco wytrzymałość. Poza tym znajdziemy tu szereg kosmetycznych zmian, które całościowo dają nam buta jeszcze lepszego niż poprzednik!

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy przekonali się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji. Tu nie znajdziesz aż tyle miękkości, teren pod stopami jest o wiele bardziej odczuwalny niż we flagowych "poduszkowcach" tej marki. Dzięki temu Torrent sprawdzi się na wielu różnych nawierzchniach, to plus dla tych biegaczy, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki lub szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź duże błoto - Torrent jest butem "pomiędzy"

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Saucony Peregrine ➡️ Inov-8 Trailtalon 290 ➡️ Inov-8 Trailfly G 270


Podeszwa Hoka Torrent 2

PARAMETRY HOKA TORRENT 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 264 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - silikonowe wzmocnienia po bokach cholewki poprawiają znacząco wytrzymałość
- szereg kosmetycznych zmian, które całościowo dają nam buta jeszcze lepszego niż poprzednik


Dodaj do koszyka Hoka Torrent 2


SAUCONY PEREGRINE 12
Zdjęcie męskich Saucony Peregrine 12

OPIS SAUCONY PEREGRINE 12:

W najnowszej 12-tej odsłonie but traci na wadze i zyskuje więcej dynamiki oraz startowe zaciecie . Saucony Peregrine to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów, również w NBR! Jasne, że w tym momencie na fali popularności są inne marki, Hoka czy Altra, jeśli chodzi o bieganie trailowe Saucony nie jest tak "sexy" jak te młodsze firmy, ale! Zostawiając najnowsze trendy na boku, to Saucony Peregrine 12 broni się swoją uniwersalnością. Świetna pianka PWRRUN zapewnia doskonałą amortyzację i sprężystość, a agresywny bieżnik pozwoli na bezpieczny bieg po naprawdę różnym podłożu! Saucony Peregrine doskonale sprawdzi się w roli "żwawszego" buta trailowego.

IDEALNY BUT DLA:

Idealna opcja dla biegaczy, którzy szukają jednego buta trail do biegania w górach, który sprawdziłby im się w możliwie największej liczbie wariantów - od biegania po skalistym terenie, przez typowo leśne ścieżki po śniegi i błoto.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz butów z większą ilością amortyzacji i większym dropie.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed 3 ➡️ Hoka Torrent Podeszwa Saucony Peregrine 10

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26,5mm / 22,5mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model aż o 35 g


Zobacz więcej dostępnych modeli Saucony Peregrine

ALTRA TIMP 4.0Zdjęcie męskich butów Altra Timp 4.0

OPIS ALTRA TIMP 4.0

Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 4.0 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Świetnie sprawdzi się jako but na mieszany teren. Altra Timp 4.0 to jedna z lepszych opcji na początek przygody z Altrą! Względem poprzednika zaszły duże zmiany, dzięki którym but ten stał się bardziej atrakcyjny. Podeszwa jest grubsza (30 mm, wcześniej było 29 mm) i została wykonana z pianki Ego Max - najbardziej premium materiału z oferty pianek Altra Ego. Cechuje się ona supermiękkością i sprężystością, co przekłada się na bardzo dobrą amortyzację i dynamiczne odbicie. Bieżnik także uległ zmianie. Nowe, dwukierunkowe kosteczki poprawiają przyczepność podczas zbiegów i podbiegów. Są mocniejsze i delikatnie większe niż w poprzednich modelach. Od zewnątrz pokryto go mieszanką gumy MaxTrac. Cholewka także została zmieniona, nie tylko lepiej wygląda, ale także miękko otula stopę, lepiej dopasowując sie do niej.
Recenzja Altra Timp 2.0

RECENZJA #NBRTEAM
ALTRA TIMP 2.0:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Timp najpierw mnie zauroczył, później trochę rozczarował, ale szybko zaczął poprawiać złe wrażenie. A im dłużej w nim biegam, tym bardziej mi się ten but podoba! Trochę trudna ta nasza "miłość", co? Po czasie okazało się, że Altra Timp 2.0 jest modelem nie tylko bardzo komfortowym, ale szalenie uniwersalnym. Świetnie sprawdza się w roli buta do codziennych treningów w zróżnicowanych warunkach. Nie jest co prawda demonem prędkości, ale zapewnia dużą dozę wygody. To również świetna propozycja dla tych biegaczy, którzy...
IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie. Biegasz trochę po asfalcie, a trochę w terenie (np. musisz dobiec kilka kilometrów do leśnych tras)? Altra Timp 4.0 będzie idealną opcją na tego typu zastosowanie!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Potrzebujesz butów na bardzo konkretne warunki terenowe: długi bieg w skalistym terenie, albo bieganie w mocno błotnistym terenie. Timp doskonale radzi sobie w mniej skrajnych warunkach.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Torrent ➡️ Inov-8 Trailtalon 290


Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Timp 3.0


PARAMETRY ALTRA TIMP 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 308 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz więcej butów Altra Timp 4.0

ALTRA LONE PEAK 6.0
/ ⚡ najlepszy na szeroką stopę /
Zdjęcie męskich butów Altra Lone Peak 6.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 6.0

Kolejny model w ofercie Altry to but trochę z pogranicza światów biegania naturalnego i tradycyjnego. Altra Lone Peak 6.0 to z jednej strony but, któremu nadal bardzo blisko do butów minimalistycznych, ale z drugiej strony oferuje tyle amortyzacji i ochrony przed podłożem, że świetnie sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy. Lone Peak to niezwykle wszechstronny but trailowy, jeden z najpopularniejszych butów w ofercie Altry. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu. Nowa, uaktualniona wersja Altra Lone Peak 6 - niesie za sobą kilka drobnych zmian, głównie w cholewce. W nowym modelu poprawiono jej dopasowanie do stopy oraz lepsze przyleganie. Zmieniono także system sznurowania oraz dodano dwie dodatkowe dziurki co pozwala je lepiej i dokładniej zasznurować.

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 6.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą ilością amortyzacji: Altra Timp lub Altra Olympus.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu - na dłuższym dystansie w Altra Lone Peak zabraknie trochę amortyzacji. Albo nie potrzebujesz aż tyle miejsca, które oferuje Altra (tu możesz pomyśleć np. o Hoka Torrent).

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Altra Superior ➡️ Saucony Peregrine ➡️ Hoka Torrent ➡️ Inov-8 Trailtalon 290


Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Lone Peak 6.0

PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Sprawdź oferte modeli Altra Lone Peak


ALTRA SUPERIOR 5
/ ⚡ najlepszy do biegania naturalnego /


Altra Superior 5.0

OPIS ALTRA SUPERIOR

Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i większą dynamiką. Superior 5 to unikatowa pozycja w trialowej rodzinie tej marki, zapewniająca świetne czucie podłoża. Lekki, zwinny i bardzo elastyczny Altra Superior 5.0 to coś dla prawdziwych fanów biegania naturalnego! To już bardziej wymagający model, którego nie polecamy jako pierwszych butów z 0 dropem. W hierarchii Altry Superior 5.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie. Superiory są wyposażone w wyjmowane wkładki Stone Guard, które w razie potrzeby (kamienisty teren, korzenie) możemy włożyć do środka i zwiększyć ochronę stóp. Wkładki, które znajdziemy w Altra Superior 5.0 są lżejsze niż, te dodawane do poprzedniego modelu. Główne zmiany, które zaszły w Superior 5.0 dotyczą cholewki. Unowocześniona cholewka została wykonana ze wzmocnionych materiałów, dzięki czemu buty są bardziej odporne na uszkodzenia, ale w dalszym ciągu tak samo dobrze przepuszczają powietrze. Dodatkowo została dodana jeszcze 1 dziurka przy sznurówkach, po zawiązaniu but jest lepiej dopasowany. Od pierwszego nałożenia butów na stopy jest bardzo wygodnie. Altra przyzwyczaiła nas już do dużej ilości wolnego miejsca w przedniej części. Nie inaczej jest w Superiorze. Palce mają gdzie się rozgościć! Jeśli cenisz sobie dobrą zabawę, jaką z pewnością daje dobre czucie podłoża w terenie, to Altra Superior, może być propozycją dla Ciebie.

BUT IDEALNY DLA:

Dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem i mniejszą ilością amortyzacji - w tym wypadku Altra Superior 5.0 zapewnia zarówno komfort, jak i poczucie wolności na szlaku!

Podeszwa Altra Superior 4.5


PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 251 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wzmocniona i bardziej trwała cholewka
- leżejasze wyjmowane wkładki Stone Guard
-1 dziurka na sznurówki więcej niż w modelu 4.5Kuba Wiśniewski z Ekipy NBR

OPINIA O ALTRA SUPERIOR 4.0: KUBA WIŚNIEWSKI Z EKIPY NBR

Dla mnie ulubione buty na treningi trailowe - to była miłość od pierwszego przymierzenia. Są elastyczne, lekkie i naprawdę bardzo wygodne. Ubieram je na prawie wszystkie treningi. Dość często zdarza mi się też nosić je na co dzień. Gdyby nie protest mojej żony to niedawno bym w nich poszedł na wesele do znajomych. Wracając do biegania - to bardzo dobry wybór jako pierwszy krok do przejścia na bardziej naturalne bieganie ze śródstopia. Zerowy drop dba o to, żeby krok biegowy zaczynał się od przedniej części stopy, co będzie wybawieniem dla kolan. Po Superiorach zostają już tylko sandały, Fivefingers’y i bieganie boso, do czego również zachęcam. Bieżnik jest przeznaczony raczej na łagodniejszy teren - alternatywą na trudniejsze warunki może być Altra Lone Peak 4.0. Zdj. Anna Wiśniewska.Dodaj do koszyka Altra Superior


ASICS GEL-SONOMA 6
/ ⚡ ekonomiczny wybór /Asics Gel-Sonoma 6

OPIS ASICS GEL-SONOMA 6:

Asics Gel-Sonoma 6 to podstawowy but, ale na tyle "dopakowany", że dla części biegaczy może stać się pełnoprawnym butem, który możesz zabrać na zawody. Te krótsze i łatwiejsze, ale jednak! Poprawiono amortyzację dzięki zastosowaniu pianki AmpliFoam, zmienił się również bieżnik na bardziej agresywny, no i przede wszystkim design! Ten but wreszcie zaczął świetnie wyglądać! W cenie około 300zł dostajemy naprawdę fajnego buta, który będzie znakomitą opcją dla początkujących biegaczy. Asics Gel-Sonoma występuje również w wersji z wodoodporną membraną gore-tex.IDEALNY BUT DLA:

Stawiasz pierwsze kroki w bieganiu trailowym? Albo zaczynasz biegać i najczęściej trenujesz na leśnych ścieżkach? Asics Gel-Sonoma świetnie sprawdzi się w roli buta "wprowadzającego" w świat biegania trailowego.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️  Asics Gel-Trabuco Terra ➡️ Brooks Cascadia


Podeszwa Asics Gel-Sonoma 6

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Kup teraz Asics Gel-Sonoma 6


SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)

Buty do biegania w terenie na błoto i miękki teren

Soft & Muddy - tu przydadzą się agresywne bieżniki! Zdj. archiwum Inov-8INOV-8 X-TALON 212
/ ⚡ najlepsze czucie podłoża /
Inov-8 X-Talon 212

OPIS INOV-8 X-TALON 212:

But legenda. Niewiarygodnie lekki, z kapitalnym bieżnikiem i cholewką dopasowaną niczym skarpetka. Jego charakterystyczny bieżnik rozsławił buty Inov-8 na polskich trasach. Ważący zaledwie 212 gram Inov-8 X-Talon 212 to ikona butów trailowych do biegania w najtrudniejszym terenie. Bieżnik pokryty 8mm kołkami poradzi sobie nawet z największym błotem. Inov-8 X-Talon 212 to but, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się trakcja i czucie podłoża. 13mm pianki pod piętą i raptem 6mm pod palcami sprawiają, że w tych butach można poczuć się jakby biegało się boso. To wrażenie potęguje niezwykle giętka podeszwa, która płynnie poddaje się ruchom stopy. Wersja V2 przynosi nową gumę StickyGrip, która sprawia, że Inov-8 X-Talon 212 jeszcze lepiej "klei" się do podłoża!

IDEALNY BUT DLA:

Inov-8 X-Talon 212 to świetny but startowy na trudny teren. Kapitalna przyczepność będzie nieoceniona wszędzie tam, gdzie trafisz na paskudne warunki. But ma mocno dopasowaną cholewkę, co docenią biegacze z węższymi stopami (jednocześnie dla biegaczy o szerszych stopach polecam wersję X-Talon 260 Ultra). Inov-8 X-Talon 212 to również częsty wybór wśród osób szukających butów na OCR (biegi przeszkodowe).

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem, albo Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. Pozostając wciąż w "naturalnych" klimatach, butem bez tak agresywnego bieżnika będzie np. Altra Superior. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Salomon Speedcross ➡️ Inov-8 X-Talon 260 UltraPodeszwa Inov-8 X-Talon 212

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 212:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 212 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Kup teraz Inov-8 X-Talon 212


INOV-8 X-TALON ULTRA 260 
/ ⚡ najlepszy na błoto /
Inov-8 X-Talon Ultra 260

OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

Jego poprzednik - Inov-8 X-Claw 275 - był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 212 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I tu pojawia się miejsca dla buta z większą ilością amortyzacji, wygodniejszego na długim dystansie i z większą ilością miejsca na palce, czyli Inov-8 X-Talon 260 Ultra. W porównaniu do poprzednika (X-Claw 275) obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

IDEALNY BUT DLA:

Idealna opcja dla biegaczy, którzy szukają maksymalnej przyczepności w błotnistym terenie, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortu, którą daje but z większą ilością amortyzacji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na trudny teren, ale również jako "startówka" na wymagające górskie ultra.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale dla węższej stopy (tu świetną opcją będzie Inov-8 X-Talon 230) lub jeśli potrzebujesz buta głównie do codziennego treningu w raczej łatwym terenie (ubite, leśne ścieżki itp.) i okazjonalnego biegania w górskich ultra. W takim wypadku X-Talon 260 Ultra będzie dla Ciebie zbyt specjalistycznym butem. Zostając przy Inov-8 warto wtedy pomyśleć o Trailtalonie 290 lub np. Altra Lone Peak, jeśli chodzi o buty bardziej uniwersalne.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Inov-8 X-Talon 212 ➡️ Hoka Mafate Speed 3 ➡️ Hoka Torrent Podeszwa Inov-8 X-Talon 260 Ultra

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Kup teraz Inov-8 X-Talon 260 Ultra


SALOMON SPEEDCROSS
Salomon Speedcross

OPIS SALOMON SPEEDCROSS:

Salomon Speedcross to od lat jeden z najpopularniejszych modeli Salomona, który świetnie radzi sobie z błotnistym podłożem. Najnowsza wersja modelu Salomon Speedcross 5 to jeszcze lepsza przyczepność i bardziej dynamiczna cholewka, które świetnie dopasowuje się do stopy. Bieżnik w podeszwie Speedcross 5 ma większe kostki, większe przerwy między nimi oraz nową geometrię, dzięki czemu gwarantuje lepszą przyczepność podczas wybicia i hamowania na wszystkich rodzajach nawierzchni. Buty Speedcross 5 doskonale opinają piętę, zapewniając pewność kroku i stabilność podczas przetaczania stopy. Dzięki systemowi SensiFit™ stopa jest opinana od podeszwy środkowej aż po sznurowanie, co zapewnia bezpieczne, wygodne i indywidualne dopasowanie buta.

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają dobrze dopasowanego buta ze średnią dawką amoryzacji, które świetnie sprawdzi się na błtonistym podłożu.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Inov-8 X-Talon 212 ➡️ Hoka Maafate Speed 3 ➡️ Hoka Torrent Podeszwa Salomon Speedcross

PARAMETRY SALOMON SPEEDCROSS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 35mm / 25mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 320 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bieżnik ma większe kostki, większe przerwy między nimi oraz nową geometrię, dzięki czemu gwarantuje lepszą przyczepność podczas wybicia i hamowania


Kup teraz Salomon Speedcross


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA W TERENIE(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

MODEL:  SKAŁY: BŁOTO: LEŚNE ŚCIEŻKI: AMORTYZACJA: DROP: PIETA/PALCE: SZEROKOŚĆ: WAGA: CENA:
➡️ HOKA MAFATE SPEED Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 6 na 6 4mm 33mm - 29mm Ocena 3 na 5 316 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA SPEEDGOAT Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 4mm 33mm - 29mm Ocena 2 na 5 291 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA ZINAL Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 6 4mm 22mm - 18mm Ocena 3 na 5 242 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA OLYMPUS Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 0mm 33mm - 33mm Ocena 5 na 5 350 g (sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 6mm 25mm - 19mm Ocena 5 na 5 300 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA CHALLENGER Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 5mm 29mm - 24mm Ocena 4 na 5 279 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS CASCADIA Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 5 na 6 8mm 26mm - 18mm Ocena 3 na 5 298 g (sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 TRAILTALON 290 Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 8mm 19mm - 11mm Ocena 4 na 5 290 g (sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 TRAILFLY G 270 Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 0mm 12mm - 12mm Ocena 4 na 5 270 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS CATAMOUNT Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 6mm 26,2mm - 20,2mm Ocena 3 na 5 264 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA TORRENT Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 6 5mm 23mm - 18mm Ocena 4 na 5 254 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA MONT BLANC Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 0mm 30mm - 30mm Ocena 5 na 5 280 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA TECTON X Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 6 5mm 32mm / 27mm Ocena 4 na 5 240 g
(sprawdź cenę)
➡️ SALOMON ULTRA GLIDE Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 6 na 6 6mm 38,2mm - 32,2mm Ocena 3 na 5 260 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA TIMP Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 0mm 30mm - 30mm Ocena 4 na 5 308 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA LONE PEAK Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 6 0mm 25mm - 25mm Ocena 5 na 5 300 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA SUPERIOR Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 6 0mm 21mm - 21mm Ocena 5 na 5 251 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL-SONOMA Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 3 na 5 295 g (sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 X-TALON 212 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 2 na 6 6mm 13mm - 7mm Ocena 1 na 5 212 g (sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 X-TALON ULTRA 260 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 6 8mm 16mm - 8mm Ocena 4 na 5 260 g (sprawdź cenę)
➡️ SAUCONY PEREGRINE 12 Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 4mm 26,5mm - 22,5mm Ocena 3 na 5 275 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL-TRABUCO Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 3 na 5 305 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL TRABUCO TERRA Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 3 na 5 295 g (sprawdź cenę)
➡️ SALOMON SENSE RIDE Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 8mm 32mm - 24mm Ocena 3 na 5 290 g (sprawdź cenę)
➡️ SALOMON SPEEDCROSS Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 6 10mm 35mm - 25mm Ocena 2 na 5 320 g (sprawdź cenę)

PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten raport z opisami butów, które wybraliśmy do oferty Natural Born Runners na rok 2022 rozjaśnił Wam w głowie i pozwoli wybrać idealne dla siebie buty do biegania w terenie. Rankig, który dla Was tworzymy oraz nieustanne testy butów, aby jeszcze lepiej wspierać Was w realizacji biegowej pasji, to jedne z naszych ulubionych zdań w Natural Born Runners! Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jakie buty do biegania w terenie są najlepsze, pamiętajcie, że buty do biegania po górach mają przede wszystkim być dla Was wygodne oraz dostosowane do terenu, w którym trenujecie i później startujecie w zawodach. W razie pytań czy wątpliwości śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać Wam buty do biegania po górach! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy! Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel