pixel
Jak biegać jesienią?

Chusta Buff, czapka lub opaska? Przegląd sprzętu Buffa do biegania na każdą porę roku i temperaturę!

2019-10-07
Chusta Buff, czapka lub opaska? Przegląd sprzętu Buffa do biegania na każdą porę roku i temperaturę!
 Jak to często bywa historia marki Buff wzięła się z potrzeby. Około 1991 roku Joan Rojas, hiszpański motocyklista zaczął eksperymentować z produkcją czegoś co zdecydowanie lepiej chroniłoby jego szyję i głowę podczas jazdy niż dotychczasowe rozwiązania. Miał ku temu dobre możliwości. Wywodził się z rodziny o bogatych tradycjach tekstylnych. Jego rodzina od 1927 zajmowała się produkcją odzieży. To, co udało mu się stworzyć - chustę Buff - zrewolucjonizowało podejście do ochrony głowy osób aktywnych. Co jeszcze w ofercie posiada ta hiszpańska marka?  

SPIS TREŚCI:



Oferta Buffa jest naprawdę bogata i czasem trudno się w niej połapać. W tym poradniku skupiamy się ze zrozumiałych względów na sprzęcie do biegania, ale Buff to również całkiem spora oferta do użytku na co dzień. Opisy produktów możesz wybrać ze względu na model lub na temperaturę. W Buffie można biegać cały rok!

[AKTUALIZACJA]: sezon jesień/zima 2019

  1. Krótki przegląd kategorii sprzętu Buff 
  2. Jak używać chust Buffa? 
  3. Opisy konkretnych modeli Buffa 
  4. Jakiego buffa ubrać w zależności od temperatury? 

KRÓTKI PRZEGLĄD KATEGORII SPRZĘTU BUFF DO BIEGANIA


 

chusta buff do biegania

    CHUSTY BUFF:

    Od tego wszystkie się zaczęło, czyli od podłużnego kawałka materiału z mikrofibry wykonanego w technologii bezszwowej. To klasyczna wersja (Buff original). Z czasem pojawiło się wiele wariacji: typowe rozwiązania na lato z materiałem, który chroni przed promieniami słonecznymi (Buff original UV), wersja antyinstektowa (Buff Insect Shield), chroniące przed zimnem modele z wełny merino (Buff Merino Wool) oraz w połączeniu z polarem Buff Polar). Ostatnim "wynalazkiem" projektantów z Buffa są chusty z materiału Thermonet przeznaczone do użytku w niskich temperaturach (Buff Thermonet)

czapka buff do biegania

    CZAPKI BUFF NA ZIMĘ:

    W tej kategorii podobnie jak w chustach mamy prawdziwą obfitość wyboru! W dalszej części poradnika bardziej szczegółowo opiszemy każdą z podkategorii czapek. Tymczasem wyróżnijmy takie modele jak: dwustronna czapka z mikrofibry (Buff Microfiber&Reversible Hat), czapki z materiału Thermonet (Buff Thermonet Hat), czapka z mikrofibry i polaru (Buff Microfiber&Polar Hat). Oprócz tego mamy całą kolekcje czapek z wełny merino, które wybrać możemy ze względu na ich gramaturę: Lightweight (125gr/m2), Midweight (250gr/m2) oraz Heavyweight (600gr/m2).

opaska buff do biegania

    OPASKI BUFF:

    Choć z chusty Buff o klasycznej długości również można zrobić opaskę, to producent oferuje dedykowane rozwiązania. Opaski do biegania Buff wykonano z różnych materiałów w zależności od pory roku, którą chcemy je używać. Te na lato będą cieńsze i zrobione z bardziej oddychających materiałów. Wersje na jesień i zimę to najczęściej opaski wykonane z wełny merino i materiałów wiatroodpornych.

buff czapka z daszkiem

    CZAPKI Z DASZKIEM BUFF NA LATO:

    Gdy kilka lat temu Buff wprowadził czapki do biegania latem, te z miejsca podbiły serca biegaczy. Wykonane z lekkich i elastycznych materiałów świetnie układają się na głowie, a w razie potrzeby część modeli (Pack Run Cap) można zgnieść i schować do kieszonki plecaka czy pasa biegowego. Czapki podobnie jak i reszta produktów Buffa dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych.

    DASZKI BUFF NA LATO:

    Jeśli nie potrzebujesz całej czapki, to świetnym rozwiązaniem będzie sam daszek. Daszki do biegania Buff na tle konkurencji wyróżniają się przede wszystkim koncepcją. Cała konstrukcja to miękki materiał, który jest niezwykle lekki, a także łatwo poddaje zgniataniu. Daszek możemy schować do kieszeni, złożony nie zajmuje wiele miejsca. A później założyć z powrotem na głowę, materiał powróci do pierwotnych wymiarów.

 

 

CHUSTY BUFF - JAK UŻYWAĆ?


 

Chusta Buff, czy potocznie zwana po prostu buffem, to jeden z najpraktyczniejszych gadżetów ze świata outdooru. Sposobów na użycie Buffa jest mnóśtwo. Na poniższym filmie znaleźć możesz przegląd najpopularniejszych rozwiązań. Sprawdź jak używać chust Buff:




OPISY KONKRETNYCH MODELI BUFFA



Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych modeli chust i czapek Buffa. Różnią się one między sobą zastosowanym materiałem oraz gramaturą. Przyglądamy się tym parametrom bliżej i opisujemy je bardziej szczegółowo. Już to powinno pomóc Ci wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Dodatkowo przy każdym modelu znajdziesz pomocną tabelkę, która podpowie na jaki okres oraz na jakie temperatury rekomendujemy użycie danej rzeczy. W drugiej części artykułu znajdziesz podpowiedzi jak złożyć zestawy z użyciem Buffa na bieganie w poszczególnych przedziałach temperaturowych.

 

Chusta Buff Thermonet

CHUSTA DO BIEGANIA BUFF THERMONET

Chusty typu Buff kojarzą już chyba wszyscy, a Thermonet to zupełnie nowa jakość w temacie materiałów na zimę! Powstały we współpracy ze znaną marką w świecie outdoorowym - Primaloft - czterokrotnie lepiej utrzymuje ciepło niż mikrofibra używana w klasycznych chustach Buff. Dodatkowo materiał ten posiada właściwości hydrofobowe (odpychające wodę), odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz. Dzięki temu organizm chroniony jest przed gwałtownymi zmianami temperatury. Jeśli szukasz czegoś co jednocześnie może pełnić rolę: czapki, opaski, maski na twarz, szyję czy kominiarki to Buff Thermonet jest doskonałym rozwiązaniem. Zimowy "must have"!






KATEGORIA BUFF: chusta Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima
TEMPERATURA od -5 do +5 stopni
 CENA: 99,99 PLN

 

Chusta Buff Merino Wool

CHUSTA DO BIEGANIA BUFF MERINO WOOL light/midweight

Wełna merino to swego rodzaju słowo wytrych jeśli chodzi o produkcję odzieży i akcesorii do użytku zimową porą. Nie tylko podczas biegania! Wełna merino powszechnie znana jest ze swoich wyjatkowych właściwości, które idealnie sprawdzają się podczas treningów w niskich temperaturach. Zapewnia odpowiedni komfort termiczny w zimne dni, grzeje nawet jeśli nasiąknie wodą, no i przede wszystkim nie "łapie" zapachów. To genialna właściwość, która przydaje się szczególnie podczas dłuższych wyjazdów. Chusty Buff z serii Merino Wool to przede wszystkim 2 modele, które szczególnie dobrze sprawdzą się podczas biegowych treningów. Wersja lightweight (125gr/m2) oraz midweight (250gr/m2) - ta ostatnia to wersja dla zmarzluchów!






KATEGORIA BUFF: chusta Buff merino wool lightweight [pokaż wszystkie w sklepie]
chusta Buff merino wool midweight [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima - lightweight
jesień / zima - midweight
TEMPERATURA lightweight - od -5 do +5 stopni
midweight - poniżej -5 stopni
 CENA: 99,99 PLN - lightweight
119,99 PLN - midweight

 

Czapka Buff Thermonet

CZAPKA BUFF THERMONET

Zalety Thermonetu opisane zostały już przy okazji chust. Dodajmy jeszcze, że Thermonet powstał w wyniku połączenia tradycyjnej tkaniny stosowanej w produkcji czapek z mikrofibry Buff z technicznymi nićmi Primaloft. Dzięki czemu otrzymujemy produkt niesamowicie lekki, a materiał, z którego wykonano czapkę jest bardzo cienki. Mimo to tkanina ta posiada wysoką izolację termiczną, doskonale utrzymuje ciepło bez potrzeby użycia grubych warstw materiału. Przędza, z której zrobiono czapki Thermonet jest wyjątkowo rozciągliwa. Z łatwością dopasowuje się nawet do dużych obwodów głowy. Wszystkie te cechy sprawiają, że Thermonet świetnie sprawdza się jako materiał na czapki biegowe. Czapka Thermonet to jedna warstwa materiału.







KATEGORIA BUFF: czapki Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima
TEMPERATURA od -5 do +5 stopni / powyżej 5 stopni
 CENA: 99,99 PLN

 

Czapki Buff dwustronne z mikrofibry

CZAPKA BUFF DWUSTRONNA Z MIKROFIBRY

Lubisz klasyczne chusty Buff? I czasem wykorzystujesz je jako czapkę do biegania jesienią czy zimą? Buff przygotował gotowe rozwiązanie na taką okoliczność. I jak to Buff, dołożył jeszcze coś ekstra. Dwustronna czapka z mikrofibry to w zasadzie klasyczna chusta Buff złożona na pół i obszyta na krańcach. Ale to nie wszystko! W tej wersji Buff przygotował dwa warianty nadruku. W zależności od potrzeb możesz wybrać preferowany nadruk. Zwykle jedna strona to wariant jednokolorowy, a druga to bardziej urozmaicona grafika. Czapka zrobiona została z dwóch warstw materiału i świetnie sprawdza się do biegania w okolicach 0 stopni.







KATEGORIA BUFF: czapki Buff dwustronne z mikrofibry [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima
TEMPERATURA od -5 do +5 stopni / powyżej 5 stopni
 CENA: 89,99 PLN

 

Czapki Buff z mikrofibry i polaru

CZAPKA BUFF MIKROFIBRA & POLAR

Przechodzimy do cieplejszych rozwiązań. Połączenie polaru z mikrofibrą daje wyjątkowe właściwości termiczne przy jednoczesnym zachowaniu dobrej oddychalności i rozciągliwości materiału. Podobnie jak w wersji dwustronnej, również model z polarem to dwie warstwy materiału. Tu także znajdziemy dwa warianty kolorystyczne, a ponadto możliwość wykorzystania czapki na dwa sposoby w zależności od panujących warunków: podczas zimniejszych dni warto nałożyć na głowę wersję polarową, gdy zrobi się cieplej można odwrócić ją na drugą stronę i skorzystać z właściwości mikrofibry. Czapka świetnie układa się na głowie dzięki elastycznym wstawkom w materiale.







KATEGORIA BUFF: czapki Buff z mikrofibry i polaru [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima
TEMPERATURA poniżej -5 stopni / od -5 do +5 stopni
 CENA: 109,99 PLN

 

Czapki Buff z wełny merino

CZAPKA BUFF MERINO WOOL light/mid/heavyweight

Czapki wykonane z wełny merino to doskonały wybór zarówno do treningów biegowych jak i do codziennego użytku. Wełna merino to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do produkcji zimowego sprzętu do biegania. Buff przygotował trzy warianty czapek z Merino: lightweight (125gr/m2), midweight (250gr/m2) oraz heavyweight (600gr/m2). Wersja light jest najcieńsza i najlepiej sprawdza się w temperaturach powyżej 0 stopni. Midweight polecamy na większość zimowych treningów, a model Heavyweight to albo rozwiązanie na duże mrozy albo dla biegowych zmarzluchów. Podobnie jak w przypadku innych czapek Buffa tutaj również nie będzie problemu z dopasowaniem - materiał jest odpowiednio rozciągliwy.







KATEGORIA BUFF: czapki Buff Merino Wool lightweight 125gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool midweight 250gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool heavyweight 600gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
 PORA ROKU: jesień / zima
TEMPERATURA poniżej -5 stopni / od -5 do +5 stopni / powyżej 5 stopni
 CENA: 99,99 PLN - lightweight
115,99 PLN - midweight
139,99 PLN - heavyweight

 

JAKIEGO BUFFA UBRAĆ W ZALEŻNOŚCI OD TEMPERATURY?


 

W naszym sklepie stosujemy trójstopniową skalę jeśli chodzi o rekomendację odzieży i akcesoriów do biegania w określonych temperaturach. Z grubsza wygląda ona tak: sprzęt do biegania poniżej -5 stopni, od -5 do +5 oraz powyżej 5 stopni. Ten podział tyczy się ubrań na jesień i zimę. Bo to właśnie w tym okresie najtrudniej jest dobrać właściwą konfigurację odzieży w zależności panujących warunków. Trzeba natomiast pamiętać, że te przedziały są dość płynne, każdy biegacz inaczej reaguje na temperaturę i pogodę. Zresztą samo wskazanie termometra nie zawsze jest ostatecznym parametrem. Czasem wiatr oraz wilgotność powietrza mogą sprawić, że zupełnie inaczej będziemy odczuwali tę samą temperaturę (to się również tyczy pory roku - 10 stopni wiosną będziemy odczuwali w inny sposób niż 10 stopni jesienią). Nasze rekomendacje warto traktować jako dobry punkt wyjścia do poszukiwań swoich idealnych zestawów na dane warunki pogodowe.



TEMPERATURA PONIŻEJ -5 STOPNI




W tej kategorii zebraliśmy rozwiązania na największe mrozy i najtrudniejsze warunki. Przy temperaturach poniżej -5 stopni musimy dbać o ochronę zarówno samej głowy jak i twarzy. Wybieramy czapkę o większej gramaturze i cieplejszych materiałach. Doskonale sprawdzi się tutaj grubsza wełna i czapka z polarem. Jako osłonę twarzy stosujemy chustę Thermonet lub grubszą wersję Buff Merino Wool.

JAKI ZESTAW BUFFA WYBRAĆ?:
CZAPKA BUFF: czapki Buff z mikrofibry i polaru [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool midweight 250gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool heavyweight 600gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
 CHUSTA BUFF: chusta Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
chusta Buff merino wool midweight [pokaż wszystkie w sklepie]



TEMPERATURA OD -5 DO +5 STOPNI




W tym przedziale "spędzisz" najwięcej czasu podczas zimowych treningów. W zalezności od wilgotności powietrza, tego czy świeci słońce czy godziny treningu, temperatura i jej odczuwanie może dość mocno się różnić. Przyda Ci się więc uniwersalny zestaw z lekką czapką i chustą, która w razie potrzeby sprawdzi się zarówno jako osłona na twarz jak i samodzielna ochrona głowy. Mając do dyspozycji chustę oraz czapkę Buff będziesz mógł je dowolnie zestawiać ze sobą w zależności od aktualnej pogody.

JAKI ZESTAW BUFFA WYBRAĆ?:
CZAPKA BUFF: czapki Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff dwustronne z mikrofibry [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool lightweight 125gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff Merino Wool midweight 250gr/m2 [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff z mikrofibry i polaru [pokaż wszystkie w sklepie]
 CHUSTA BUFF: chusta Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
chusta Buff merino wool lightweight [pokaż wszystkie w sklepie]



TEMPERATURA POWYŻEJ +5 STOPNI




Sprzęt polecany albo na okres przejściowy (przełom jesień/zima albo zima/wiosna) lub na cieplejsze dni zimy. Chodzi o ten moment kiedy po kilku mroźnych dniach temperatura nagle "puszcza" i mimo, że na zewnąrz jest nadal zimno, to ma się wrażenie, że mróz odpuścił i jest wyraźnie cieplej. Nie zawsze wtedy potrzebujesz pełnej czapki, czasem sama chusta czy opaska na głowę może okazać się wystarczającą ochroną.

JAKI ZESTAW BUFFA WYBRAĆ?:
CZAPKA BUFF: czapki Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
czapki Buff dwustronne z mikrofibry [pokaż wszystkie w sklepie]
 CHUSTA BUFF: chusta Buff Thermonet [pokaż wszystkie w sklepie]
chusta Buff merino wool lightweight [pokaż wszystkie w sklepie]


Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi