pixel
Buty do biegania

Buty do biegania Saucony - przewodnik po marce

2024-09-19
Buty do biegania Saucony - przewodnik po marce
Zapewne niewiele osób w Polsce wie, że Saucony to prawdopodobnie najstarsza marka biegowa na świecie! Historia tej amerykańskiej firmy liczy sobie już ponad 120 lat. Została założona w 1898 roku w Kutztown w stanie Pensylwania przez czwórkę młodych biznesmenów. To ledwie 2 lata po pierwszym historycznym biegu maratońskim na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich oraz rok po starcie maratonu w Bostonie! Jeśli chcecie dowiedzieć się co wyróżnia buty do biegania Saucony i jak znaleźć idealny model Saucony dla siebie, koniecznie czytajcie dalej!

SPIS TREŚCI:



Ten tekst, podobnie jak większość poradników na blogu Natural Born Runners, jest aktualizowany z każdym sezonem. Razem z premierami kolejnych modeli butów Saucony będziemy dodawać informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, więc przygotowaliśmy dla Was przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: 19.09.2024, sezon jesień/zima 2024/2025

  1. Buty Saucony: czym się charakteryzują?
  2. Buty do biegania Saucony: szybkie porównanie
  3. Opisy konkretnych modeli:
  4. ➡️ BUTY DO BIEGANIA SAUCONY NA ASFALT:

    ➡️ BUTY DO BIEGANIA SAUCONY W TERENIE:

  5. Historia marki Saucony

BUTY SAUCONY: CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ?



Marka Saucony od dziesiątek lat musiała zmagać się z konkurencją takich biegowych gigantów jak Nike czy Adidas. Choć nie jest tak znana jak te największe firmy z branży, to znalazła swoje grono zagorzałych fanów. W Polsce pierwotnie kojarzona przede wszystkim za sprawą znakomitego niegdyś biegacza - Michała Bartoszaka (Olimpijczyka z Aten z 2004 roku oraz wielokrotnego mistrza Polski w biegach na 5000 m, 3000 m z przeszodami i w biegu przełajowym). Michał od wielu lat był twarzą marki Saucony, a nawet sam jeszcze do niedawna zajmował się dystrybucją butów Saucony na polskim rynku.

Choć w ofercie Saucony znajdziemy spory przekrój butów, to jednak ich charakterystyka sprawia, że najlepiej sprawdzą się w przypadku tych nieco bardziej zaawansowanych biegaczy. Mnogość "szybkich" modeli przypadnie do gustu osobom, które szukają dynamicznych butów zarówno do codziennych, zróżnicowanych treningów, jak również do startów w zawodach. Czy początkujący biegacze lub ci bardziej rekreacyjni nie mają więc czego szukać wśród butów Saucony? Nie, to obiektywnie bardzo dobre buty biegowe i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Niemniej jednak najwięcej "wyciągną" z Saucony biegacze bardziej świadomi swoich potrzeb, którzy do biegania podchodzą nieco ambitniej.




Buty do biegania Saucony

Wiele modeli butów do biegania marki Saucony wyróżnia między inny stosunkowo niski drop oraz innowacyjność zastosowanych technologii. Foto: archiwum Natural Born Runners.





NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI BUTÓW DO BIEGANIA SAUCONY

☑️ GÓLNE NASTAWIENIE NA DYNAMIKĘ - nawet najlepiej amortyzowany z całej oferty butów Saucony, model ➡️ Saucony Triumph to but, który posiada niezwykle sprężystą piankę. To model o nieporównywalnie większej dynamice niż buty o podobnym poziomie amortyzacji wśród konkurencyjnych marek. Podobnie jest z resztą modeli. Ta lekkość i duża dynamika wpisana jest w DNA marki. Chcesz biegać szybciej, zarówno na treningach jak i zawodach? Buty do biegania Saucony z pewnością Ci w tym pomogą!

☑️ PODZIAŁ NA 4 MM i 8 MM DROP - drop, czyli różnica pomiędzy wysokością pięty a palców to coś co wpływa na technikę biegu. Im wyższy tym większa tendencja do biegu "z pięty". Obecnie trend jest taki, żeby te dropy obniżać. Saucony od dawien dawna trzyma się swojego podziału na 4 i 8 mm. Pierwszą wartość częściej znajdziemy w butach o charakterze treningowo-startowym (dzięki temu, że stopa w bucie jest położona stosunkowo płasko, pozwala to na większą pracę nad techniką biegu, angażując mocniej ścięgno Achillesa i całą tylną taśmę), a tę drugą w butach treningowych. Ale nawet 8 mm pozwala na dość komfortowe bieganie "ze śródstopia".

☑️ DUŻY WYBÓR "SZYBKICH BUTÓW" - tu poniekąd się powtórzymy, bo poprzednie cechy już zdradzały tę informację. Buty Saucony to zwykle "szybkie" buty! Możemy wybierać pomiędzy klasycznym butem treningowo-startowym takim jak kultowa ➡️ Saucony Kinvara, ale również genialną kolekcją Endorphin. W ostatnich latach Saucony włączyło sie do walki o miano producenta najszybszych modeli asfaltowych i rozpoczęło produkcję butów z płytką karbonową, czego efektem jest wspomniana seria Endorphin.

Zobacz wszystkie buty do biegania Saucony



BUTY DO BIEGANIA SAUCONY: SZYBKIE PORÓWNANIE:



Modele Saucony:
Największa amortyzacja ➡️ Saucony Triumph
Typowa "treningówka" ➡️ Saucony Ride
➡️ Saucony Guide (w wersji dla pronatorów)
But treningowo-startowy (bez płytki) ➡️ Saucony Kinvara
But treningowo-startowy (z płytką nylonową) ➡️ Saucony Endorphin Speed
Model startowy (z płytką karbonową) ➡️ Saucony Endorphin Pro


BUTY DO BIEGANIA SAUCONY NA ASFALT:





Buty do biegania Saucony Endorphin Pro

Seria Saucony Endorphin to niezwykle szybka i udana odpowiedź tej marki na biegową, “karbonową rewolucję”. Foto: Andrzej Olszanowski; Archiwum Natural Born Runners.



MODELE BUTÓW SAUCONY Z SERII ENDORPHIN


Buty z kolekcji Saucony Endorphin mają pomóc biegać Ci szybciej. Bez względu na to czy chcesz pobić swoją życiówkę na zawodach, wycisnąć więcej na mocnym treningu czy po prostu ropędzić się na codziennych treningach. Cechą rozpoznawczą Endorphin jest technologia Speedroll - czyli specyficzna geometria podeszwy, która wygląda jak "łódeczka". Ten kształt w połączeniu z bardzo dynamicznymi piankami z serii PWRRUN PB oraz odpowiednio dobraną płytką w naturalny sposób ułatwią Ci szybszy bieg. Kolekcja Endorphin okazała się dużym sukcesem i z powodzeniem pozwoliła nawiązać Saucony rywalizację z takimi "karbonowymi" potęgami jak Nike czy Adidas. Poniżej znajdziesz więcej konkretnych informacji o poszczególnych modelach z tej serii.


BUTY SAUCONY ENDORPHIN PRO 4




Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Pro 3


Jeden z najszybszych butów na rynku! Zastosowana w Saucony Endorphin Pro 4 technologia Spedroll pozwala na szybsze przetaczanie stopy i bardziej efektywne wybicie. Taki efekt wspomaga zakrzywiona w literę S płyta węglowa, która sprawia, że możesz z większą łatwością utrzymać przez dłuższy czas wysokie tempo biegu, przy jednoczesnym mniejszym zmęczeniu mięśni. Zmniejszenie uszkodzeń włókien mięśniowych dużym wysiłkiem oznacza także szybką regenerację po bardzo intensywnym wysiłku, a tym samym szybszy powrót do intensywnego trenowania po zawodach. W najnowszej wersji model ten zyskał podwójny system amortyzacji: warstwę Pwrrun HG dodano do pianki podeszwy środkowej Pwrrun PB, która znajduje się tuż pod stopą. Podczas gdy Endorphin Pro 3 zawierał pełną warstwę Pwrrun PB.

Podeszwa zewnętrzna XT-900 ze wzmocnionymi strefami odpornymi na ścieranie zapewnia optymalną przyczepność i trwałość butów. Ultralekka amortyzacja PWRRUN PB zapewnia bardzo dużą sprężystość i zwrot energii. Niezwykle przewiewna cholewka z siateczki otula stopę, a ulepszone, antypoślizgowe sznurowadła z dodatkową dziurką na ich wiązania sprawiają, że but po prostu świetnie leży.


Zdjęcie butów do biegania Saucony Endorphin Pro

Cholewka Saucony Endorphin Pro 4, mimo wyjątkowej lekkości, zapewnia świetne trzymanie stopy. Foto: Piotr Oleszak; Archiwum Natural Born Runners



BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają ultralekkiego buta startowego z płytką karbonową. Dla wszystkich, którzy biegają już od kilku sezonów i chcą poprawiać życiówki na dystansie od 5 km do maratonu i pragną znaleźć model ze świetnie dopasowaną cholewką.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Pro 3

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN PRO 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
 DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 39.5mm / 31.5mm (męskie / damskie)
 DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
 WAGA BUTA:  212 g (męskie) / 185 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4




Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Speed 4

Saucony Endorphin Speed 4 to model stworzony z myślą o biegaczach, którzy chcą przyspieszyć na treningach tempowych oraz zawodach asfaltowych. Znajdziemy w nim płytką nylonową, którą cechuje duża wieksza elastyczność niż płytkę karbonową. Cholewka Endorphin Speed 4 to ulepszenie w stosunku do modelu 3. Jest cieńsza i bardziej oddychająca. Wentylacja w górnej części palców, czyli małe otwory, wpuszczają więcej powietrza. Cienki język z klinem również ma małe dziurki i nie ślizga się - jest szerszy i dłuższy niż v3. .Technologia FORMFIT sprawia, że cholewka zapewnia bardziej indywidualne dopasowanie, które najmocniej będziemy mogli odczuć po kilku treningach w tym modelu. Podeszwa zewnętrzna XT-900 ze wzmocnionymi strefami odpornymi na ścieranie zapewnia optymalną przyczepność i trwałość.




Buty asfaltowe marki Saucony

Saucony Endorphin Speed 4 to naszym zdaniem jedna z najlepszych propozycji na szybkie treningi. Foto: Andrzej Olszanowski; Archiwum Natural Born Runners.



Wszystko to czyni Saucony Endorphin Speed jednym z najstabilniejszych modeli, w klasie butów o tak dużej dynamice. Spora ilość lekkiej i responsywnej pianki (36 / 28 mm pod piętą i palcami) sprawia, że model Saucony Endorphin Speed 4 jest niezwykle wygodny, niezależnie od ilości kilometrów, które planujesz w nim pokonać. Wysoka amortyzacja, zapewniana przez piankę PWRRUN PB, idzie w parze ze świetnym zwrotem energii i bardzo dużą sprężystością, którą zapewnia ten model. W porównaniu do Pro model Speed jest bardziej uniwersalny jeśli chodzi o zastosowanie również podczas wolniejszych treningów.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających stabilnych i bezpiecznych butów treningowo-startowych, które pozwolą im przyśpieszyć na treningach i zawodach!

Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Speed 4

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm - 28mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 233 g (męskie) / 206 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY TRIUMPH 22




Zdjęcie męskich butów Saucony Triumph 22

Saucony Triumph 22 wyznacza zupełnie nową jakość w kategorii butów z maksymalną amortyzacją! To najbardziej miękki model z oferty butów asfaltowych Saucony przeznaczonych do biegania po asfalcie i twardych nawierzchniach. Podeszwa środkowa butów w najnowszej 22 odsłonie tego modelu zmieniła się pod każdym względem w porównaniu z poprzednią wersją. Wykonana jest z nowej pianki PWRRUN PB (wcześniej była to pianka PWRRUN+) i ma inną geometrię.

Pianka PWRRUN PB jest bardziej miękka, dynamiczna i lżejsza niż jej poprzedniczka, dzięki czemu bieganie w butach Triumph 22 jest bardziej dynamiczne i jeszcze bardziej komfortowe. Podeszwa środkowa w nowej wersji jest szersza i nieco sztywniejsza, aby zapewnić stabilność podczas biegu. Trudno znaleźć na rynku porównywalny model z taką ilością amortyzacji i dynamiki wśród butów treningowych. Połączenie tych cech nadaje Saucony Triumph 22 dużej uniwersalności.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają niesamowicie wygodnego buta z doskonałą amortyzacją i ponadprzeciętną dynamiką w porównaniu do butów w swojej klasie.


Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Triumph 22

PARAMETRY SAUCONY TRIUMPH 22:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
 DROP: 10 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 37 mm / 27 mm
 DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3na 5
 WAGA BUTA:  286 g (męskie) / 250 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY RIDE 17




Zdjęcie męskich butów Saucony Ride 17

Saucony Ride 17 łączą w sobie duży komfort i amortyzację. To but do codziennego “połykania kilometrów" z nieco bardziej dynamicznym zacięciem. Najważniejszą zmianą w budowie najnowszej wersji jest zastosowanie pianki PWRRUN+ na całej podeszwie wewnętrznej. Dzięki temu bieg w tym modelu jest przyjemny i bardzo komfortowy! 8mm drop pozwala na bieganie zarówno w klasycznym stylu "z pięty", ale nie będzie również przeszkadzał biegaczom przyzwyczajonym do bardziej naturalnej techniki biegu ze śródstopia. W Saucony Ride 17 znajdziemy wkładkę z dodatkową warstwą amortyzacji PWRRUN+. W połączeniu z wygodną cholewką gwarantuje ona spersonalizowane dopasowanie do stopy, które najbardziej można odczuć po kilku treningach w niemal wszystkich modelach Saucony. Lekka, oddychająca siateczka daje dodatkowe poczucie komfortu i delikatnie otula stopę.




Buty Saucony Ride

Saucon Ride to model w którym możesz zrealizowac każdy rodzaj treningu. Archiwum Natural Born Runners.



BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają sprawdzonego buta treningowego o bardzo uniwersalnym charakterze. Właściwości Saucony Ride sprawiają, że doskonale odnajdzie się on na codziennych treningach, jak i nieco żwawszych jednostkach.


Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Ride 17

PARAMETRY SAUCONY RIDE 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 5na 6
 DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 35mm / 27mm
 DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3na 5
 WAGA BUTA:  282 g (męskie) / 238 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY KINVARA 15




Zdjęcie męskich butów Saucony Kinvara 15

O ile na szybkie starty warto wybierać modele z płytką karbonową (takie jak np. Sauconny Edorphin Pro 3), o tyle na treningi warto zakłądać (przynajmniej co jakić czas) bardziej tradycjne modele bez dodatkowej płytki. (Modele z płytką nie pozwalają tak dobrze pracować nad techniką biegu, a częste trenowanie w nich sprawia, że nie odczuwamy już tak mocno ich “supermocy” na zawodach). Modele karbonowe warto zostawić więc na starty i najbardziej wymagające treningi.

Z myślą o szybszych jednostkach na utwardzonych nawierzchniach Saucony stworzył m.in. model Kinvara 15. To niezwykle lekkie buty, które mogą dobrze sprawdzić się także podczas zawodów (szczególnie jeśli nie jesteś przekonany do płytek węglowych lub szukasz bardziej budżetowego rozwiązania). Saucony Kinvara posiadają zaskakująco dobrą amortyzację, biorąc pod uwagę ich wagę. Nowa Kinvara 15 to powrót do przeszłości jeśli chodzi o wysokość buta, którą zmniejszono o 2 mm na całej długości w porównaniu z poprzednią wersją 14. Podobnie jak w 14, w Saucony Kinvara 15 znajdziemy wkładkę buta PWRRUN+, która zapewnia dodatkową (całkiem sporą) warstwę amortyzacji. To sprawia, że Kinvara jest nie tylko bardzo komfortowa, ale zapewnia świetny zwrot energii i dużą sprężystość. Ciężsi biegacze docenią sporą ilość pianki, a Ci lżejsi ich dynamikę. 4 mm drop spodoba się wszystkim biegaczom, którzy chcą popracować nad swoją techniką biegu.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego w dobrej cenie. Dla osób chcących poprawiać technikę biegu i szukających butów z dość niskim dropem.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Kinvara 13

PARAMETRY SAUCONY KINVARA 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
 DROP: 4 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 25mm 
 DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
 WAGA BUTA:  200 g (męskie) / 175 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY GUIDE 17




Zdjęcie męskich butów Saucony Guide 17


Propozycja dla biegaczy ze stopami nadpronującymi. Nowa odsłona Saucony Guide 17 łączy w sobie sprężystą amortyzację oraz odpowiednią dawkę wsparcia, które razem zapewniają płynność i stabilność biegu. To model, który pozwoli Ci cieszyć się codziennymi treningami, niezależnie od ich długości. zonych dla biegaczy nadpronujących. Najnowsza wersja Saucony Guide 17 ma tą samą pianką PWRRUN co poprzednik, ale teraz jest jeszcze bardziej miękka, która zapewnia odpowiednie wsparcie, które pozwoli uzyskać płynność i stabilność biegu. To model, który pozwoli Ci cieszyć się codziennymi treningami, niezależnie od ich długości. Najnowsza wersja różni się znacząco od swojego poprzednika. Nastąpiło przesunięcie dropu z 8mm na 6mm, nowa cholewka, szersza platforma i wyższe ścianki boczne wpływają na większą stabilność i komfort podczas biegu.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają sprawdzonego i wygodnego buta ze wsparciem dla pronacji do codziennych treningów.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Guide 17

PARAMETRY SAUCONY GUIDE 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja
PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 6 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 35mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 269 g (męskie) / 232 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY DO BIEGANIA SAUCONY W TERENIE:





Buty trailowe marki Saucony

Marka Saucony od lat zajmuje sie takze produkcją butów trailowych na niemal każdy teren. Foto: Piotr Oleszak; Archiwum Natural Born Runners.



BUTY SAUCONY PEREGRINE 14




Zdjęcie męskich butów Saucony Peregrine 13

Ten model to pewniak na niemal każde trailowe podłoże: od skał, po leśne ścieżki, śnieg i błoto. Saucony Peregrine to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów także w ekipie NBR! Saucony Peregrine to klasyk, któremu po prostu można zaufać! Niewiele jest tak uniwersalnych butów trailowych na rynku. Saucony Peregrine jest elastyczny, a zarazem zwinny, co pozwala na szybsze przyśpieszenie na krętych, trailowych szlakach. W tym modelu znajdziemy płytkę Rock Plate, która chroni stopy przed uderzeniem o skały. Dość agresywny bieżnik z 5 mm kołkami sprawia, że Saucony Peregrine 14 nie boi się błota i będzie dobrze trzymał się niemal każdej trailowej nawierzchni.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy szukających jednego uniwersalnego buta trailowego na niemal każde warunki i niemal każdy rodzaj górskiego podłoża. Dla osób lubiących wytrzymałe i solidne modele o całkiem sporej dawce dynamiki.




Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Peregrine 13

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania w terenie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  267 g (męskie) / 242 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY XODUS ULTRA 3




Zdjęcie męskich butów Saucony Xodus Ultra 3

Buty Saucony Xodus Ultra 3 to buty terenowe stworzone z myślą o wszystkim, od codziennych treningów po ultramaratony. W najnowszej wersji w podeszwie środkowej znajduje się energooszczędna amortyzacja superfoam PWRRUN PB firmy Saucony z szerszą platformą, wyższą wysokością stosu i ramą nośną z pianki PWRRUN. Siateczka w cholewce chroni przed zanieczyszczeniami, zapewniając jednocześnie oddychalność i wygodę na długich dystansach. W komplecie z ulepszoną podeszwą zewnętrzną PWRTRAC z 4 mm wypustkami, Saucony Xodus Ultra 3 to dobrze amortyzowany i wszechstronny but zapewniający komfort na długich biegach.



Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Xodus Ultra 3

PARAMETRY SAUCONY XODUS ULTRA 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania w terenie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
 AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm / 30mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  288 g (męskie) / 249 g (damskie)

Zobacz w sklepie

HISTORIA MARKI SAUCONY



Inspiracją dla nietypowej nazwy firmy było indiańskie słowo "saconk" co oznacza "gdzie spotykają się dwie rzeki". W okolicach założenia Saucony rzeczywiście jest takie miejsce, co symbolizuje również logo, na którym zobaczyć można reprezentacje rzek z 3 głazami (3 kropki w logo). Jak dokładnie wymówić słowo "saucony" posłuchać możesz tutaj.





Firma szybko nabrała rozpędu. Choć z początku zajmowała się głównie produkcją butów dla dzieci, to wkrótce zaczęła wyrastać na markę produkującą sprzęt dla biegaczy. Należy jednak pamiętać, że w tamtych czasach bieganie miało nieco inną formę niż tę znaną obecnie. Bieganie rekreacyjne było w zasadzie nieznane, jeśli więc mówimy o butach biegowych, chodzi głównie o kolce lekkoatletyczne. Ludzie w tamtych czasach biegali głównie w skórzanych kolcach lub zupełnie boso.

W międzyczasie, w późnych latach 60 XX wieku Saucony wykupił inny producent obuwia - Hyde Athletic Industries. Szybko jednak to Saucony stało się główną, wiodącą marką i cała firma zmieniła nazwę na Saucony. Lata 70te to wybuch zainteresowania bieganiem wśród Amerykanów. Frank Shorter wygrywa maraton na Igrzyskach w Monachium w 1972, a Saucony z niszowej marki, znanej wśród zatwardziałych fanów biegania stają sie powrzechnie znanym brandem. Obecnie Saucony wciąż zajmuje się przede wszystkim produkcją obuwia do biegania, pozostając wierne jednej dyscyplinie sportu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi