Buty do biegania

Buty do biegania po asfalcie. Raport wiosna/lato 2019

2019-04-11
Buty do biegania po asfalcie. Raport wiosna/lato 2019

„Jakie buty do biegania kupić?", „Jakie są najlepsze buty do biegania po asfalcie”? Jeśli to są pytania, na które nie znasz odpowiedzi i wciąż szukasz swoich idealnych butów biegowych, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Oto raport z najlepszymi (naszym zdaniem) butami do biegania na asfalt na sezon wiosna/lato 2019. W tym tekście dowiesz się jakie męskie modele wybraliśmy do oferty naszego sklepu oraz jakie buty do biegania po asfalcie polecamy na konkretne rozwiązania.

 


SPIS TREŚCI:


 

W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. Do 13 kwietnia -20% również na buty z tego poradnika! Kliknij w baner, aby sprawdzić resztę promocji!
[0] NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA - WYRÓŻNIENIA W KATEGORIACH
 

[1] WPROWADZENIE:


 

Ilu biegaczy, tyle najlepszych modeli butów biegowych! Bo w rzeczywistości tak to właśnie wygląda, każdy biegacz jest inny i ma nieco inne oczekiwania. W inny sposób danego buta będzie odbierał początkujący biegacz chcący zrzucić zbędny balast, a inaczej wyżyłowany maratończyk z wieloletnim stażem. Chcąc zapewnić zróżnicowaną i dopasowaną do ogółu biegaczy ofertę musimy co sezon przeczesywać najnowsze katalogi, oglądać buty na prezentacjach nowych kolekcji (w czerwcu musimy już zamawiać buty na kolejną wiosnę!) i czy wreszcie – zdecydowanie najprzyjemniejsza część pracy – testować nowe buty podczas codziennych treningów. Wszystkie te zabiegi mają na celu ułożenie optymalnej „półki” z butami do biegania.

Jakie buty do biegania po asfalcie męskie?

Po latach doświadczeń mamy już niezłą intuicję do wyczuwania dobrych butów i odczytywania tego, co naprawdę kryje się za cudownymi obietnicami producentów. Ten poradnik ma na celu pomóc wybrać Ci buty do biegania po twardych nawierzchniach skrojone pod Ciebie. Bo to zawsze powinno być najważniejsze, w nowym bucie to Ty masz czuć się najlepiej, a nie Twój kolega czy bloger w internecie. But musi być dopasowany do Twojego stylu biegania, do Twoich parametrów. Musi być po prostu skrojony na Twoją miarę. W dalszej części tekstu podpowiem na co zwracać uwagę jeśli chodzi o parametry buta, jak i nasze preferencje.

 

[2] CZTERY RZECZY, NA KTÓRE MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC BUTY DO BIEGANIA


 

Rodzaj Twojej stopy, ilość amortyzacji, przeznaczenie butów (które pośrednio mówi o ich dynamice) oraz odpowiedni rozmiar. To cztery kluczowe parametry, na które musisz zwrócić uwagę wybierając odpowiednie buty do biegania po asfalcie (jeśli interesuje Cię bieganie w terenie, to sprawdź nasz raport na temat butów trailowych). Poniżej rozwinięcie każdego z punktów.

[2.1] JAKI MASZ TYP STOPY?O ile przy bieganiu w terenie ten parametr nie jest tak bardzo istotny. Na nierównym podłożu stopa zwykle układa się co krok inaczej, tradycyjne wsparcie stosowane w butach dla pronatorów nie będzie równie skuteczne co na twardej nawierzchni. Stąd bardzo mała ilość butów ze wsparciem dla pronacji dostępna na rynku. W przypadku asfaltu sprawa ma się inaczej, tu podłoże nie kryje przed nami niespodzianek. Krok jest powtarzalny i jeśli stopy pracują w określony sposób (np. mają tendencję do skręcania do wewnątrz) to przy tysiącach, czy dziesiątkach tysięcy kroków w końcu może nastąpić problem, jeśli mamy źle dobrane buty biegowe.

Większość osób, tym bardziej początkujących, biega z tzw. pięty. To znaczy, że pięta jest pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem. Cały proces - od lądowania na pięcie, poprzez przejście na śródstopie i dalej wybicie z palców - nazywany jest przetaczaniem stopy. Ruch może odbywać się w sposób neutralny, stopy nie "ściągają" ani do wewnątrz, ani do zewnątrz. Jeśli w którymś momencie (podczas lądowania na pięcie lub przetoczenia przez śródstopie) stopa "schodzi" do środka, to nazywamy taki ruch pronacją. Jeśli na zewnątrz, to mamy do czynienia z przypadkiem supinacji. Pronacja sama w sobie nie jest niczym złym, to naturalny ruch stopy, który amortyzuje wstrząsy. Problem pojawia się w momencie, gdy stopa pronuje nadmiernie (a Ty na dodatek mocno zwiększasz liczbę i długość treningów). 

 

Buty do biegania po asfalcie ranking 2019

Najszybszym sposobem, aby ocenić typ stopy jest obejrzenie starych butów biegowych. Obejrzyj sposób w jaki wytarte są podeszwy. Jeśli mocno "zjechane" są wewnętrzne krawędzie (chodzi zwłaszcza o środkową cześć podeszwy), to sugeruje, że podczas biegu stopa "ucieka" Ci do środka, stąd większa eksploatacja tych miejsc. Supinatorzy mocniej wytrą zewnętrzne krawędzie, a neutralni pozostawią mniej więcej równomierny ślad zużycia. Pomóc też może test wodny (więcej o nim przeczytasz w poradniku na temat pronacji i supinacji). A co jeśli nie jesteś w stanie ustalić typu stopy i nie możesz przyjechać do naszego sklepu (zapraszamy do Poznania!)? Wtedy najbezpieczniejszym wyborem będzie but neutralny.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROFESJONALNE BUTY DO BIEGANIA PO ASFALCIE DOSTĘPNE W NATURAL BORN RUNNERS
DLA KOBIET / DLA MĘŻCZYZN


Buty dla pronatorów posiadają specjalne systemy, które przeciwdziałają nadmiernym ruchom skrętnym stóp. Dla osób, które tego nie potrzebują, może to negatywnie wpływać na komfort i odczucia podczas biegu. Natomiast osoba z pronacją biegająca w butach dla neutrali (supinatorzy nie mają swojej oddzielnej półki z butami, mogą śmiało biegać w tych dla stopy neutralnej) ma zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia problemów niż w odwrotnym przypadku. Tym bardziej jeśli dopiero zaczynasz biegać i robisz to w zróżnicowanym terenie. Na początku dopiero będziesz się rozpędzał i treningi nie będą aż tak mocno eksploatujące - w takim wypadku wybór buta neutralnego będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. [2.2] ILE AMORTYZACJI POTRZEBUJESZ?Podstawowym wyróżnikiem butów do biegania po asfalcie jest ilość amortyzacji, którą posiadają. Z grubsza to wygląda tak, że im but droższy, tym więcej posiada amortyzacji oraz systemów wspierających pracę Twoich stóp. Czy zawsze więcej amortyzacji znaczy lepiej? Niekoniecznie! Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu i masz na koncie "zbieganych" kilka par butów mniej więcej wiesz już ile amortyzacji potrzebujesz. Wiesz czym jest zbyt miękki but, ale również taki, któremu trochę tej amortyzacji brakuje. Jeśli dopiero zaczynasz to warto wybrać biegowe buty ocenione na przynajmniej 4 punkty w naszej skali (od 1 do 5) - buty możesz dowolnie filtrować na stronie kategorii buty do biegania po asfalcie. Taka ilość zapewni Ci odpowiednią ochronę i komfort podczas treningów na asfalcie. 

Kiedy warto pomyśleć o butach na twardą nawierzchnię z większą ilością amortyzacji? Jeśli ważysz powyżej 80 kilogramów, dopiero zaczynasz, biegasz tylko po twardych nawierzchniach, czy planujesz zwiększyć kilometraż bo przygotowujesz się np. do półmaratonu czy maratonu. Jednostajne ubijanie o twarde podłoże prędzej czy później może negatywnie odbić się na Twoich nogach. Oczywiście w miarę możliwości polecam biegać w terenie, jeśli nawet nie każdy trening, to choć w weekendy, gdy masz więcej czasu, staraj się wybierać miękkie podłoże. Oszczędzisz nogi i... buty! Miękkie podłoże nie ubije pianek amortyzujących tak szybko jak asfalt czy płyta chodnikowa. 

[2.3] DO CZEGO BĘDZIESZ UŻYWAŁ BUTÓW?To pytanie tylko na pozór wydaje się absurdalne, w końcu buty biegania będziesz używał do... biegania! W czym tkwi haczyk? W zależności od tego, czy potrzebujesz butów do codziennych, spokojnych treningów, czy też szybszego biegania albo startów w zawodach, będziesz musiał zwrócić uwagę na inne parametry. Możemy podzielić buty na trzy rodzaje: te przeznaczone do codziennego biegania, tzw. buty treningowe. Charakteryzują się one zwykle bardzo dobrą amortyzacją, tu najważniejsza jest ochrona i komfort. Amortyzacji musi być odpowiednio dość, aby chroniła nogi przed kontuzjami. Idealne buty do pokonywania długich dystansów w spokojnym tempie. 


Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania treningowo-startowe wyróżniają się większą dynamiką i mniejszą ilością pianki. Zwykle stopy w tego typu butach są bliżej podłoża niż w typowo treningowych. Tu ważny jest odpowiedni balans pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Często podeszwy tych butów są sztywniejsze, a pianki bardziej sprężyste. Ostatnia kategoria to buty startowe, czyli takie których celem jest ułatwić Ci biegać naprawdę szybko. Klasyczne startówki mają bardzo mało amortyzacji i minimalną ilość systemów, idealnie sprawdzają się w przypadku szybkich i lekkich biegaczy. A co jeśli ważysz nieco więcej i biegasz nieco wolniej? Czym dla Ciebie będzie "startówka"? Dla biegacza powyżej 80 kg, który chciałby pobiec maraton w 4 godziny butem startowym na taki bieg mógłby być but treningowo-startowy, czy nawet zwyczajny but treningowy. W tej sytuacji kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa, szybkość może zejść na dalszy plan. 

[2.4] JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW DO BIEGANIA?
Jak dobrać buty do biegania. Krok 1


KROK 1:

  • Za pomiar zabierz się najlepiej popołudniu lub wieczorem - stopa w ciągu dnia nieco puchnie, pomiar dokonany rano może się więc różnić od tego wieczornego.
  • Połóż kartkę papieru tuż przy ścianie.
  • Oznacz na kartce najdalej wysunięty fragment stopy i zmierz długość stopy (pomiar powinien być jak najbardziej dokładny, liczą się nawet milimetry!). Zmierz obydwie stopy! Może się okazać, że jedną z nich masz dłuższą/krótszą. Dobierając rozmiar kieruj się pomiarem dłuższej stopy. 

KROK 2:

  • Do otrzymanego wyniku dodaj około 0,5 cm zapasu - stopa podczas biegu przesuwa się w bucie, warto dać jej nieco wolnego miejsca. 
  • Otrzymany wynik (np. 27,5 cm (długość stopy) + 0,5 cm (zapas) = 28 cm) porównaj z tabelą rozmiarów dla danego producenta. Tym samym otrzymasz rozmiar, który będzie idealnie pasował na Twoją stopę! Przechodząc na stronę z butami do biegania po asfalcie - możesz za pomocą filtru z rozmiarem wybrać tylko potrzebne rozmiary. [3] W JAKI SPOSÓB OPISUJEMY BUTY DO BIEGANIA PO ASFALCIEKażdy but do biegania opisujemy wybranymi parametrami, które zebrane razem mówią nam o tym z jakim butem mamy do czynienia i czego należy się spodziewać podczas biegania w nim. Poniżej znajdziesz konkretne oceny dla poszczególnych modeli, a szczegółowy opis parametrów, które bierzemy pod uwagę charakteryzując buty do biegania po asfalcie znajdziesz w tym poradniku.

[4] OPISY KONKRETNYCH MODELI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:


 

Poniżej znajdziesz wybór najciekawszych i najlepszych (naszym zdaniem, czyli ludzi ze sklepu Natural Born Runners) do biegania po twardych nawierzchniach na sezon wiosna/lato 2019 (jeśli szukasz butów typowo do biegania w zimie, czyli wersje z membraną, czy kolcami, to sprawdź poradnik buty do biegania zimą). Aby ułatwić Ci wybór podzieliśmy buty na kilka kategorii. Buty z najlepszą amortyzacją - tu wybraliśmy te modele, które rzeczywiście mocno wyróżniają się jeśli chodzi o ilość pianki i amortyzację. To buty przeznaczone przede wszystkim dla tych biegaczy, którzy dużo biegają po twardych nawierzchniach i ważą powyżej 80-90 kg. W innym przypadku, np. nieco lżejszych biegaczy powinny wystarczyć klasyczne buty treningowe. Wyróżniają się one bardzo dobrą amortyzacją i odpowiednią ochroną stóp. Mają też więcej dynamiki niż te superamortyzowane modele.

Ekonomiczne treningówki to z kolei dobry wybór jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Nadal pozostajemy w segmencie codziennych butów do biegania po asfalcie, obniżamy cenę, zostawiając fajne parametry. Jeśli nie przygotowujesz się do maratonu, nie biegasz dużo i nie chcesz wydawać większych pieniędzy to z powodzeniem znajdziesz buty w tej grupie. Buty biegowe "z pazurem" - to określenie wszystkich modeli treningowo-startowych, czyli takich, które mają pomóc Ci biegać nieco szybciej. W tym segmencie znajdziesz buty zarówno dla lżejszych szybkobiegaczy, jak i cięższych biegaczy, którzy chcieliby wspomóc się w walce z czasem na dłuższych dystansach. Ostatnia kategoria to buty dla pronatorów, tu zebraliśmy najciekawsze propozycje butów do biegania po asfalcie ze wsparciem.

 

[4.1] BUTY Z NAJLEPSZĄ AMORTYZACJĄ:


 

W tej kategorii znajdziesz buty z największą ilością amortyzacji. Te modele charakteryzują się bardzo dużą ilością pianki pod stopami. Zostały zaprojektowane tak, abyś od pierwszego nałożenia czuł największy komfort i miękkość. Nawet kosztem wagi i dynamiki. Tu należy zaznaczyć, że ilość amortyzacji oczywiście jest bardzo ważna, i być może rzeczywiście to najistotniejszy parametr przy doborze buta do biegania po asfalcie. Jednak warto pamiętać, że nie wszyscy biegacze potrzebują butów z największą amortyzacją. Dla lżejszego i szybszego biegacza tym "najlepszym" butem będzie model z mniejszą ilością amortyzacji i większą dynamiką. Natomiast jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie i miękkości to w tej kategorii znajdziesz buty dla siebie! Tę kategorię sugerujemy również cięższym biegaczom. 

 

HOKA ONE ONE BONDI 6:


 

Buty Hoka One One Bondi 5 

Hoka Bondi 6 to najlepiej amortyzowany but do biegania po asfalcie z kolekcji Hoka One One. Co mniej więcej znaczy tyle, że to jeden z najlepiej amortyzowanych butów w ogóle dostępnych na rynku! Spora ilość pianki (aż 33 mm pod piętą) gwarantuje niesamowitą miękkość i ochronę przed asfaltem. Tego buta docenią szczególnie ciężsi biegacze, którzy w bezpieczny sposób chcą zwiększyć liczbę przebieganych kilometrów, czy zastanawiają się nad startem w maratonie. Aby zrekompensować braki w dynamice, but zrobiony został w formie kołyski, co ułatwia przetaczanie stopy. Hoka Bondi 6 to rozwiązanie dla biegowych maksymalistów szukających butów z największą dostępną amortyzacją. 

 

PARAMETRY HOKA BONDI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 1 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm  / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 310g 

 

 


BROOKS GLYCERIN 16:


 

Buty Brooks Gliceryn 16 

Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa, najbardziej miękki i najbardziej komfortowy. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne (choćby DNA Loft najbardziej zaawansowany system amortyzacji dostępny w Brooksie). Brooks Glycerin 16 to but, który oferuje świetną amortyzację, niesamowitą miękkość, przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 16 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! 

 

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm  / 22mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 301g 

 

 

[4.2] NAJLEPSZE "TRENINGÓWKI":


 

O ile wcześniejsza kategoria była dość specyficzna i nie dla wszystkich biegaczy, tak w tej sekcji znajdziemy buty, po które ogół biegaczy sięga najczęściej. Klasyczne buty treningowe przeznaczone do biegania po asfalcie. Trening biegowy powinien być zróżnicowany, jeśli chcesz robić postępy, to musisz czasem przyspieszyć, zrobić parę kilometrów mocniejszym tempem, pobiegać interwały na stadionie, a na koniec tygodnia dołożyć długie wybieganie w spokojnym tempie. Nasze ciało nie lubi nudy, trzeba dostarczać mu co jakiś czas nowych bodźców, dlatego też codzienne buty treningowe muszą zapewniać: odpowiednią amortyzacje (codzienny trening po asfalcie i długie wybiegania), dynamikę (to na wypadek tych szybszych jednostek treningowych) oraz komfort dla stóp, którym przyjdzie się zmierzyć z tymi wszystkimi kilometrami. I takie właśnie są buty do biegania z tej kategorii.

BROOKS GHOST 11:


 

Buty Brooks Ghost 11

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla wolniejszych i cięższych biegaczy Brooks Ghost 11 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to Brooks Ghost 11 byłby jednym z najlepszych propozycji! 

 

PARAMETRY BROOKS GHOST 11:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309g 

 

 

MIZUNO WAVE ULTIMA 10:


 

Buty Mizuno Ultima 10

Mizuno Ultima 10 to flagowy but treningowy tej japońskiej marki. Wyposażony w naprawdę solidną porcję pianki pod stopami i płytkę Wave ma wszystko, czego oczekiwalibyśmy od wygodnego buta treningowego do klepania wielu kilometrów. Mizuno generalnie wyróżnia się nieco większą ilością miejsca na palce niż inne marki. Często zdarza się tak, że ktoś z szerszą stopą narzeka na ilość wolnego miejsca w Asicsach, a dopiero po przymiarce Mizuno czuje się komfortowo. Mizuno Ultima 10 idealnie sprawdzi się jako podstawowy but treningowy do pokonywania dużego kilometrażu. Biorąc pod uwagę 12 mm drop Ultimę docenią zwłaszcza ci biegacze, którzy zwykle podczas biegania lądują na pięcie.

 

PARAMETRY MIZUNO ULTIMA 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 2 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm/ 20mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 335g 

 

 

ASICS GEL-CUMULUS 20:


 

Buty Asics Gel-Cumulus 20

Duże zmiany w Asicsie Cumulusie 20, mocno na plus! Wcześniej Asics kojarzył nam się z naprawdę solidnymi butami do biegania, gdzie głównym celem było dostarczenie komfortu i bezpieczeństwa, ale utrzymanymi trochę w starym stylu. Natomiast nowy Asics Gel-Cumulus 20 przyjemnie zaskakuje. Oprócz bardzo dobrej amortyzacji, poprawiono dynamikę. Wreszcie podeszwa stworzona została z jednego kawałka materiału (wcześniej wyraźnie oddzielona pięta od przodostopia sprawiała, że w Cumulusach ciężko biegało się ze śródstopia, jak również ciężko było się w nich rozpędzić), co znacznie poprawiło przetaczanie. W efekcie nowy Asics Gel-Cumulus 20 to but dobrze wyważony, odpowiednia ilość amortyzacji idzie z odpowiednią sprężystością pianki. Dodajmy do tego odświeżony design i otrzymujemy naprawdę świetnego buta do codziennych treningów! 

 

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 20:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 13mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285g 

 

 


Do 13 kwietnia -20% również na buty z tego poradnika! Kliknij w baner, aby sprawdzić resztę promocji![4.3] NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA "TRENINGÓWKI" W KATEGORII CENA/JAKOŚĆ:


 

Buty treningowe do biegania po asfalcie ze średnim poziomem amortyzacji. Idealnie sprawdzą się w przypadku początkujących biegaczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. To dobra opcja również dla osób, które nie biegają bardzo dużo, a szukają butów z dobrą amortyzacją. Tu podobnie jak w klasycznych treningówkach, modele wyróżniają się odpowiednim poziomem amortyzacji, który chroni nogi przed obijaniem o asfalt.

BROOKS ADURO 6:


 

Buty Brooks Aduro 6 

Brooks Aduro 6 to przykład buta, któremu udało się pogodzić wiele funkcji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na asfalt, ale i lekki teren (leśne i polne drogi) mu niestraszny, tak samo jak i szybsze bieganie czy to na treningach czy krótszych zawodach. Brooks Aduro 6 ma mniej amortyzacji niż jego "więksi koledzy" z wyższej kategorii, ale dzięki wyważonej ilości amortyzacji, wszechstronnemu bieżnikowi (który składa się z siatki małych kwadratowych wypustek), sprężystości spełnia wszystkie wymogi stawiane przed butem uniwersalnym. 

 

PARAMETRY BROOKS ADURO 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 4 na 5 szybsze treningi

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 281g

 

 

ASICS GEL-EXCITE 6:


 

Buty Asics Gel-Excite 5 

Asics Gel-Excite 6 to przyjemny but treningowy w dobrej cenie. Nie znajdziesz tutaj co prawda bardzo dużo amortyzacji. Dla cięższych biegaczy będzie jej zbyt mało. Co nie znaczy, że to kiepski but, wręcz przeciwnie! Mniejsza ilość amortyzacji oraz niezbyt zabudowana w systemy konstrukcja buta będzie dużym atutem dla tych biegaczy, którzy świadomie wybierają buty z mniejszą ilością pianki. Dzięki temu Asics Gel-Excite 6 można potraktować jako buta trochę do wszystkiego, jako lekką treningówkę czy but startowy na krótszy bieg uliczny. Również początkujący biegacze powinni być zadowoleni, w dobrej cenie dostają buta bezpiecznego, który odpowiednio zabezpiecza nogi przed bieganiem po twardych nawierzchniach.

 

PARAMETRY ASICS GEL-EXCITE 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 2 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 273g 

 

 

[4.4] BUTY DO BIEGANIA Z "PAZUREM" / TRENINGOWO-STARTOWE


 

SAUCONY RIDE ISO


 

Buty Saucony Ride 10 

Mam mały problem z tym butem. Bo równie dobrze mógłbym zaklasyfikować go jako typowy but treningowy (i tak klasyfikuje go producent), ale jednocześnie to naprawdę dynamiczna bestia! Używałem go przez większość treningów do startu w maratonie. Szykowałem się na czas w okolicach 3 godzin, trening był naprawdę zróżnicowany, a Saucony Ride poradził sobie równie dobrze ze spokojnymi wybieganiami w wolnym tempie, jak i biegami w tempie maratońskim. Lekka, sprężysta pianka zapewnia odpowiedni balans pomiędzy amortyzacją, a dynamiką. Saucony Ride ISO to but treningowy w zasadzie do wszystkiego. Świetna opcja zwłaszcza dla osób, które szukają lekkiej, dynamicznej treningówki. 

 

PARAMETRY SAUCONY RIDE ISO:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 4 na 5 szybsze treningi 

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm  / 19mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275g 

 

 


HOKA CLIFTON 5


 

Buty Hoka Clifton 5

 

Hoka Clifton 5 był jednym z momentów przełomowych w historii Hoki. Doceniony na całym świecie sprzedawał się jak ciepłe bułeczki pozwalając Hoce szturmem podbić biegowy rynek. Ten but ma wszystko czego można oczekiwać od asfaltowego buta „do wszystkiego”: nadzwyczaj niską wagę, świetną amortyzację i zaskakującą dynamikę. Kołyskowa budowa podeszwy Hoka Clifton 5 sprawia, że przejście z pięty na palce jest niezwykle szybkie. Co pozwala dość łatwo i przyjemnie rozpędzić się do większych prędkości. Aż 29 mm lekkiej pianki pod piętą zapewnia natomiast sporo komfortu podczas codziennych wybiegań. 

 

PARAMETRY HOKA CLIFTON 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 266g 

 

 

SAUCONY KINVARA 9:


 

Buty Saucony Kinvara 9

Saucony Kinvara to jeden z najpopularniejszych modeli tego amerykańskiego producenta butów do biegania. Biegacze pokochali Kinvarę przede wszystkim za jej niesamowitą lekkość (213 g!), dynamikę i zaskakująco sporą ilość amortyzacji, biorąc pod uwagę dwa poprzednie parametry. Saucony Kinvara 9 to świetny but treningowo-startowy. Ciężsi biegacze docenią sporą ilość pianki, a ci lżejsi jej dynamikę. Saucony Kinvara z powodzeniem użyjesz jako buta na szybsze treningi czy starty w zawodach. Na początku przyzwyczajenia może wymagać niższy drop - 4 mm, który wymaga przestawienia na inny styl biegania (ze śródstopia). Dla porównania buty Hoki z takim samym dropem dają nieco inne odczucia, większa ilość pianki niweluje nieco to odczucie mocnego obciążenia łydek. 

 

PARAMETRY SAUCONY KINVARA 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 

Ocena 5 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 221g 

 

 

BROOKS LAUNCH 6:


 

Buty Brooks Launch 5 

Bezpośredni konkurent Saucony Kinvary w tym zestawieniu. Brooks pozycjonuje Launcha podobnie jak Kinvarę, czyli ponownie mamy do czynienia z butem treningowo-startowym. Co oznacza mniej więcej tyle, że lżejsi biegacze szukający lekkiego, dynamicznego buta wykorzystać mogą Brooks Launch 6 do codziennych treningów. Natomiast początkujący zostawią Launcha jedynie na te szybsze jednostki, czy starty w zawodach. Znajdziemy tu 27 mm pianki pod piętą i 17 mm pod palcami, co daje klasyczną 10 mm różnicę w wysokości. Waga również nieco wyższa niż w Kinvarze (255 do 213 g), ale wciąż niższa niż w przypadku klasycznych butów treningowych. To wszystko sprawia, że Brooks Launch 6 jest bezpiecznym wyborem dla kogoś kto chciałby spróbować pobiegać w lżejszych i "szybszych" butach. 

 

PARAMETRY BROOKS LAUNCH 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi

Ocena 5 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255g

 

 

MIZUNO WAVEKNIT R2:


 

Buty Mizuno Rider 21 

Mizuno Waveknit R2 to but zbudowany na bazie kultowego Mizuno Wave Rider. Największa zmiana to zupełnie inna cholewka, wykonana w technologii Knit, bezszwowy, miękki materiał z siatką mikro otworów poprawiających wentylację. Płytka Wave płynnie rozprasza wstrząsy i amortyzuje uderzenia o asfalt, jednocześnie dzięki temu, że nieco usztywnia buta nadaje mu większej dynamiki. Ridera "wrzuciłem" do kategorii butów "z pazurem", co prawda jak na buta z tej kategorii tej amortyzacji jest tutaj naprawdę sporo, ale dla większości biegaczy ten model będzie takim typowym butem do wszystkiego, od spokojnych treningów, po starty w zawodach. Warto zwrócić uwagę na wysoki drop (12 mm), jeśli jesteś przyzwyczajony do biegania w butach o charakterze bardziej naturalnym, gdzie stopa ułożona jest bardziej płasko możesz mieć trudność z przestawieniem się na bieganie w Riderach

 

PARAMETRY MIZUNO WAVEKNIT R2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 20mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285g 

 

 

[4.4] BUTY DO BIEGANIA DLA PRONATORÓW


 

HOKA ARAHI 3:


 

Buty Hoka Arahi 3 

Najlepiej amortyzowany model Hoka One One w kategorii butów dla pronatorów. To jednocześnie zdecydowanie najlżejszy but w zestawieniu typowych treningówek dla pronatorów. Przy zachowaniu niskiej wagi udało się zapewnić świetną amortyzację i lekkość biegu. Hoka Arahi 3 waży jedynie 261 gram, co w kategorii butów naprawdę dobrze amortyzowanych, stawia go na czele listy biorąc pod uwagę stosunek waga/amortyzacja. Tu podobnie jak w innych modelach Hoki "robotę" robi połączenie ultralekkiej pianki z kołyskową budową buta - dzięki temu udało się osiągnąć idealny miks amortyzacji i dynamiki. Dynamiczne wsparcie w postaci J-Frame - sztywniejszy materiał w kształcie litery J - pozwala na płynne przetaczanie stopy. 

 

PARAMETRY HOKA ARAHI 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 24mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 261g 

 

 

BROOKS ADRENALINE 19 GTS:


 

Buty Brooks Adrenaline 19 GTS

Nowa, odświeżona "Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Brooks Adrenaline 19 GTS to odpowiednik Ghosta, tyle że dla pronatorów. Świetna amortyzacja idzie tutaj w parze ze stabilizacją. Odpowiada za nią system Progressive Diagonal Rollbar (PDR),  środkowa podeszwa składa się z materiału o trzech różnych gęstościach, rozmieszczonego strategicznie w różnych częściach. Dzięki temu but świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. Brooks Adrenaline 19 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu, wreszcie but nie tylko "działa" jak powinien, ale zaczął świetnie wyglądać!

 

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 19 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi

Ocena 5 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312g 

ASICS GEL-PHOENIX 9:


 

Buty Asics Gel-Phoenix 

To niezwykle popularny, podstawowy but z oferty Asicsa do biegania po asfalcie dla biegaczy ze stopą pronującą. Świetny stosunek cena/jakość. Asics Gel-Phoenix 9 szczególnie warto polecić początkującym biegaczom, którzy dopiero poznają biegowe niuanse i nie do końca pewnie czują się w świecie tych wszystkich dropów, pianek i innych kosmicznych technologii. Treningowe buty Asicsa zawsze dobrze zabezpieczają piętę, poduszki żelowe znajdujące się w tym miejscu neutralizują wstrząsy i stabilizują piętę. To bardzo bezpieczny wybór na początek. Wart polecenia również dla biegaczy, którzy szukają ekonomicznej pary butów do biegania po asfalcie.

 

PARAMETRY ASICS GEL-PHOENIX 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 

Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 3 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: brak danych / brak danych
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 284g 

PODSUMOWANIE


 

Jak widzicie każdy but ma nieco inną charakterystykę i różnego odbiorcę. Dla ułatwienia wyszczególniłem kilka grup, do których przypisałem opisane modele butów do biegania. Powinno Wam to ułatwić wybór. Gdybyście jednak nadal nie wiedzieli jakiego buta wybrać: piszcie śmiało na adres poczta@natural-born-runners.pl . A jeśli jesteście z Poznania lub okolic, to wpadajcie do NBR Offline, pomożemy!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel