pixel
Buty do biegania

⚡ [TEST] Brooks Ghost 14 - bestseller NBR!

2021-10-19
⚡ [TEST] Brooks Ghost 14 - bestseller NBR!
Powiedzieć, że to najpopularniejszy but do biegania po asfalcie w naszej ofercie to jakby nic nie powiedzieć! Zwłaszcza w sklepie stacjonarnym Brooks Ghost cieszy się niesamowitą popularnością. Zarówno wersja damska jak i męska. Czasem mam wrażenie, że moglibyśmy sprzedawać tylko tego jednego buta, bo jakby się tak zastanowić, to potrzeby biegaczy "asfaltowych" są dość uniwersalne. Najczęściej szukamy butów wygodnych, dobrze amortyzowanych, ale również niezupełnie miękkich, najlepiej takich z "pazurem" - szukamy po prostu idealnej treningówki. A "Ghostowi", jak się okazuje, niebezpiecznie blisko do buta idealnie spełniającego te wszystkie kryteria! Tym razem pod lupę biorę najnowszą odsłonę Brooks Ghost 14, sprawdźcie co się zmieniło w tym asfaltowym klasyku.

SPIS TREŚCI:



Staramy się, aby nasze materiały wyczerpywały dany temat i zawsze były na czasie. Stąd taka rozbudowana struktura i informacje o dacie aktualizacji.

[AKTUALIZACJA]: Brooks Ghost 14, 19.10.2021

  1. Tytułem wstępu 
  2. Brooks Ghost 14: pierwsze wrażenia 
  3. VS POPRZEDNIK Brooks Ghost 13 
  4. Brooks Ghost 14: co znajdziemy w środku? 
  5. Brooks Ghost 14: ogólne wrażenia 
  6. Jak Brooks Ghost 14 sprawdza się na danym rodzaju podłoża? 
  7. Alternatywy dla Brooks Ghost 14 
  8. Recenzja Brooks Ghost 14: Podsumowanie 
  9. Parametry Brooks Ghost 14 
  10. O autorze recenzji 


TYTUŁEM WSTĘPU



Ghosta znam już od wersji z numerem 4, to właśnie od tego modelu ten but pojawił się na półkach Natural Born Runners. W wersji 4 pobiegłem trudny maraton w Madrycie (kto by się spodziewał, że na punktach nie będzie w ogóle żadnego jedzenia? Ja nie. Gdyby nie jakiś punkt odżywczy zorganizowany ad hoc przez przedstawicieli Gu, to chyba bym gdzieś tam padł po drodze!). Co do samego Ghosta 4 to wrażenia miałem mieszane. But wydawał się twardy, nie czułem go. Później wersja 8 - tu niestety mocne rozczarowanie, bo cholewka dość szybko się zużyła. Stanowczo zbyt szybko. Moje początki z Ghostem były więc niezbyt zachęcające. Na tyle, że stwierdziłem, że to po prostu model nie dla mnie.




Buty Brooks Ghost 14

Nie wiesz jakie buty do biegania po asfalcie wybrać? Brooks Ghost dają największą szansę, że to będzie właśnie ten właściwy but! Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners


Brooks Ghost zawsze miał swoich oddanych fanów, ale ja przestałem wnikliwie śledzić jego rozwój. Na nowo zainteresowałem się nim od wersji z numerem 10. Mam wrażenie, że to właśnie wtedy Ghost wskoczył do ekstraklasy butów biegowych. Rzucał się w oczy zmieniony design. Druga rzecz to znaczące zmiany w konstrukcji buta - nowy Brooks Ghost był butem nie tylko ładniejszym, ale wygodniejszym i lepiej skonstruowanym - po prostu lepszym! Mniej więcej od tamtego czasu Ghost zaczął kojarzyć się z synonimem idealnego buta do biegania po asfalcie.


BROOKS GHOST 14: PIERWSZE WRAŻENIA



Idealny but treningowy do biegania po asfalcie to trochę taki nasz biegowy "Święty Graal". Wspomniałem we wstępie, że większość biegaczy trenujących po asfalcie ma podobne potrzeby. Taki but musi być na tyle wygodny, żeby łatwo znosić w nim codzienne treningi o zróżnicowanej długości. Musi mieć odpowiednią ilość pianki pod stopami/amortyzacji, żeby chronić nogi przed zgubnym wpływem twardego podłoża. Idealnie jeśli nie jest "kapciem", w którym jest zbyt miękko, żeby zrobić jakąś mocniejszą jednostkę. A jeśli kupujesz jednego buta "do wszystkiego", to dobrze jeśli będziesz mógł w nim pobiec również w jakichś zawodach. Jak na tle tych wymagań wypada Brooks Ghost 14?

Przede wszystkim Ghosty są niezwykle wygodne. To czuć od pierwszego kontaktu stóp z butami. Cholewka jest idealnie wyważona, "kołnierz" wokół kostki ma odpowiednią grubość, nie jest za miękki, ani za twardy. Jest "w punkt". W środku pojawia się wrażenie jakby stopa "wślizgiwała" się do skarpetki. Nic nie uwiera, nie powoduje dyskomfortu. Jestem wielkim fanem butów ➡️ Hoka One One i uwielbiam ogólny "feeling", który oferują, ale jeśli chodzi o komfort dla stóp to żaden z butów z asfaltowej oferty Hoki nie leżał mi tak dobrze jak Brooks Ghost 14. To oczywiście subiektywne odczucie - choć potwierdzone też obserwacjami klientów w naszym sklepie stacjonarnym. Ludziom w przytłaczającej większości Brooks Ghost po prostu "siedzi".




Buty Brooks Ghost 14

Brooks Ghost 14 ma wszystko to, czym powinien charakteryzować się doskonały but treningowy: bardzo wygodną, łatwodopasowującą się do stopy cholewkę oraz świetny balans pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners


Jeśli chodzi o dopasowanie rozmiaru nie ma żadnych odchyleń od normy, Ghosty ładnie trzymają "rozmiarówkę" - wybrałem standardowy rozmiar, który zwykle wybieram dobierając buty do biegania i Ghost dopasowany jest idealnie. Brooks Ghost należy do kategorii butów treningowych o dobrej amortyzacji (wyżej w Brooksie jest już tylko ➡️ Glycerin) - to segment butów gdzie ważny jest odpowiedni balans pomiędzy miękkością a sprężystością pianki (w kategorii wyżej szala przesuwa się nieco w kierunku amortyzacji, nie każdemu biegaczowi to odpowiada, a co za tym idzie nie zawsze najlepiej amortyzowany but będzie tym najlepszym wyborem). I ten balans czuć na stopach.

Pierwszy bieg przyniósł potwierdzenie przypuszczeń - jest komfortowo, czuć dobrą amortyzację, ale nie jest za miękko, stopy nie zapadają się w piance. Nowa wersja została wyposażona miękką DNA LOFT i faktycznie czuć, że jest bardziej komfortowo niż w poprzedniku. Pianka jest wystarczająco miękka, ale jednocześnie sprężysta. Dużym plusem dla mnie jest zróżnicowany bieżnik - oczywiście Brooks Ghost to but przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach, ale podeszwa zewnętrzna składająca się z wielu małych kwadratowych elementów, pomiędzy którymi znajdziemy wąskie kanaliki, lepiej trzyma się leśnych ścieżek niż standardowe buty na asfalt.


VS POPRZEDNIK




Brooks Ghost 14 VS Brooks Ghost 13

BROOKS GHOST 14 VS BROOKS GHOST 13

Ghost to przede wszystkim ewolucja. Ogólne wrażenia z biegu pozostaną bardzo zbliżone pomiędzy 14tką, a poprzednikiem. Największa zmiana to wykorzystanie najlepszej amortyzacji Brooksa - DNA Loft - na całej powierzchni podeszwy środkowej. Dzięki temu Brooks Ghost 14 jest wyczuwalnie nieco bardziej miękkim butem niż poprzednik.


BROOKS GHOST 14 - CO ZNAJDZIEMY W ŚRODKU?



Sercem Brooks Ghost 14 jest podeszwa środkowa, która od najnowszej wersji składa sięw całości z pianki DNA LOFT, której zadaniem jest zapewnienie optymalnego balansu pomiędzy miękkością a sprężystością materiału. System DNA Loft to flagowa technologia Brooksa jeśli chodzi o amortyzację. Nieustannie rozwijana wciąż dostarcza nowych, lepszych rozwiązań. I to ona odpowiada za poczucie miękkości.

Na zewnętrznej stronie podeszwy znajdziemy system nacięć Flex Grooves, którego zadaniem jest nadanie jej większej elastyczności. Segmented Crash Pad to "gąsienicowy" układ podeszwy, który ułatwia płynne przetoczenie stopy. Z racji dość wysokiego dropu - 12mm - Ghost najlepiej sprawdzi się w przypadku biegaczy lądujących na pięcie. Miękki i elastyczny materiał, z którego wykonano cholewkę świetnie układa się na stopie. Przyjemnie ją otula nie powodując podrażnień, stopa jest dobrze trzymana, a jednocześnie nie brakuje miejsca w palcach. Materiał jest rozciągliwy i łatwo poddaje się stopie dopasowując się do jej nieregularnego kształtu.




Buty Brooks Ghost 14

Główne zmiany w porównaniu do Brooks Ghost 13 to bardziej miękka pianka zastosowana w podeszwie środkowej. Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners



BROOKS GHOST 14: OGÓLNE WRAŻENIA



Mieszkając blisko terenów zielonych często biegam więc po mniej lub bardziej miękkich ścieżkach w lesie. Latem tak naprawdę leśne trasy często bywają ubite i stosunkowo twarde. Wolę wtedy mieć na nogach buty asfaltowe, z większą ilością amortyzacji, bardziej miękkie. Na takim zróżnicowanym podłożu Brooks Ghost 14 czuje się jak ryba w wodzie! Cała konstrukcja buta - począwszy od pianki DNA Loft, która dostarcza amortyzacji, przez elastyczną, mocno ponacinaną poprzecznie podeszwę (Segmented Crash Pad) - sprzyja bieganiu po różnych nawierzchniach. Na suchych leśnych ścieżkach Ghosty trzymają się naprawdę dobrze. Zmiana terenu na asfalt oczywiście nie robi problemu - w końcu to but przeznaczony do biegania po twardym podłożu. Po dłuższym użytkowaniu potwierdziła się zarówno uniwersalność Ghosta jak i komfort, który zapewnia wygodna cholewka.




Buty Brooks Ghost 14 w trakcie biegu

Brooks Ghost 14 oferuje płynne i komfortowe przetaczanie stopy w trakcie biegu. Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners


Uniwersalność to na pewno mocny punkt Ghostów. Dla kogoś, kto szuka tej jednej jedynej pary butów do biegania to duży plus. Ja najczęściej używałem ich podczas spokojnych rozbiegań. Wtedy, kiedy potrzebowałem komfortu. Wychodzę z założenia, że but treningowy ma służyć do pewnych celów i oferować określony stopień wygody i amortyzacji. Brooks Ghost 14 doskonale spełnia to zadanie. Nie jest to może but, który oferuje jakieś fajerwerki (poza tą genialną cholewką) - których nie spotkamy gdzie indziej. Miałem buty i lepiej amortyzowane, bardziej miękkie, dynamiczniejsze. Jednak w Brooks Ghost 14 wszystkie te parametry zostały tak dobrane, że gdy wychodzisz na trening, to intuicyjnie szukasz takiego buta, który będzie po prostu wygodny. O którym zapomnisz po kilku minutach biegu. I taki właśnie jest Brooks Ghost 14. To jest dla mnie definicja idealnego buta treningowego.

Na początku trochę dziwił mnie ten fenomen Ghostów - w pewnym momencie stało się to nawet lekko irytujące, gdy kolejna osoba mierzyła kilka par butów w naszym sklepie stacjonarnym i wychodziła oczywiście z Ghostami! Brooks Ghost to taki sprawdzony kumpel, na którego zawsze możesz liczyć. Świetnie sprawdzi się też w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Wybierając tego buta mają, może nie pewność, ale bardzo dużą szansę, że wybiorą buta, który im przypasuje niemal pod każdym względem.




Buty Brooks Ghost 14 jak się zachowują na różnych nawierzchniach?

Brooks Ghost 14 to kolejna, udana wersja tego buta. Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners


W porównaniu do poprzedniej wersji na pierwszy plan wysuwa się ta wyczuwalna bardziej miękka pianka. To nie jest drastyczna zmiana, ale czuć, że jest nieco inaczej, trochę bardziej miękko. Ogólne wrażenie w trakcie biegu pozostaje to samo. Ghost to but o klasycznej geometrii - co oznacza, że mamy tradycyjny drop na poziomie 12mm (chodzi o wysokość pięty względem palców) oraz wyraźnie mniejszą ilość pianki pod stopami. Przetoczenie z pięty na palce jest więc dość wyraźne. Wcześniej sporo biegałem w butach Hoki - tam jest zupełnie inaczej, pięta siedzi dość nisko (zwykle 4-5mm powyżej poziomu palców), a ilość pianki pod stopami jest wyraźnie większa niż w tradycyjnych butach. Który pomysł jest lepszy? Trudno to jednoznacznie ocenić. Na rynku mamy sporo butów w bardziej tradycyjnym wydaniu (które cieszą się wielką popularnością jak choćby Ghost) jak również modele o innej charakterystyce. Mi osobiściej bliżej jest do butów z niższym dropem.

Jeśli miałbym więc coś zmienić w Ghostach to właśnie o ten drop -przyzwyczajony jestem do butów z niższym spadkiem i po okresie dość intensywnego biegania w modelach gdzie moja pięta była ułożona bardziej płasko musiałem poświęcić trochę czasu, żeby się przestawić na taką geometrię. Ale jeśli obce Ci są pojęcia drop czy bieganie naturalne, prawdopodobnie nie zauważysz różnicy i Ghosta możesz brać w ciemno! Z drugiej strony dla osób, które wolą buty z niższym dropem polecałbym jednak alternatywę z innych marek. W tym bucie naprawdę prawie wszystko “gra” jak należy, wygodna cholewka, fajna pianka, płynne przetaczanie - chciałbym zobaczyć buta z tą charakterystyką, ale z nieco niższym dropem. Liczę więc, że Brooks za jakiś czas, nadal podążając drogą ewolucji, wypuści Ghosta o nieco zmienionej geometrii.


JAK BROOKS GHOST 14 SPRAWDZA SIĘ NA DANYM RODZAJU TRENINGU?



  • CODZIENNE TRENINGI - codzienna "robota" to chleb powszedni dla Ghostów. Wygoda, amortyzacja, odpowiednia - dla buta treningowego - dynamika. To wszystko sprawia, że Brooks Ghost doskonale odnajduje się w roli codziennego buta treningowego do wykorzystania w zróżnicowanym terenie i na różnego rodzaju treningach.
  • SZYBSZE TRENINGI - jeśli przez szybsze treningi rozumiemy biegi w tempie maratońskim (powiedzmy do 4:10-4:20min/km), drugie zakresy itp., to jak najbardziej Brooks Ghost sobie poradzi. Najważniejsze, że but nie przeszkadza podczas treningów na nieco wyższych prędkościach.



Buty Brooks Ghost 14

Ghost oferuje duży komfort na codziennych treningach na bardzo zróżnicowanej nawierzchni. Zdjęcie: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners



  • DŁUGIE WYBIEGANIA - bardzo dobra amortyzacja i wyjątkowo wygodna cholewka sprzyjają długim treningom. Długie wybiegania zwykle realizujemy w mieszanym terenie, trochę asfaltu, jakaś leśna, krajoznawcza trasa. Brooks Ghost ze swoim uniwersalnym bieżnikiem świetnie odnajdzie się w takich warunkach.
  • KRÓTKIE STARTY W ZAWODACH - to nie jest typowa startówka i przy prędkościach <4min/km zwyczajnie nie będzie tak szybki jak but startowy. Ale dla wolniejszych biegaczy Ghosty z powodzeniem mogą posłużyć również jako buty na zawody. Jeśli nie myślisz o urywaniu sekund z życiówek, a bardziej liczy się dla Ciebie komfort, to śmiało ubierz Brooks Ghosty na biegi już od 5km.
  • START W MARATONIE - to oczywiście moja subiektywna opinia, ale myślę, że do czasu 3:15 (+- parę minut) jako maratońska "startówka" idealnie sprawdzi się wygodny i dobrze amortyzowany but treningowy. W maratonie liczy się komfort i ochrona przed zbyt szybkim ubiciem nóg, a Brooks Ghost świetnie sprawdza się roli takiej właśnie ochrony.


ALTERNATYWY DLA BROOKS GHOST 14



Ghost jest typowym butem treningowym o bardzo dobrej (ale nie najwyższej) amortyzacji. Bezpośrednią alternatywą z tej samej półki (jeśli chodzi o poziom amortyzacji i ogólny poziom komfortu) będzie Asics Gel-Cumulus. Buty Asicsa mają swojego "ducha", który wyczuwalny jest w zasadzie we wszystkich butach tej marki. Miękki żel pod piętą i większa ilość systemów wspierających stopę w trakcie biegu przekłada się na bardzo bezpieczne i komfortowe bieganie.

Jeśli podoba Ci się Ghost, ale chciałbyś mieć więcej amortyzacji, to warto rozważyć wybór buta tej samej marki, ale półkę wyżej, czyli Brooks Glycerin. To najwyższy model w hierarchii butów treningowych Brooksa do biegania po twardych nawierzchniach. Gdybyś natomiast szukał butów miękkich i komfortowych, ale z niższym dropem, to tutaj warto sprawdzić ofertę Hoki, konkretnie Hoka Clifton. Tutaj bardzo miękka pianka spotyka się z niskim dropem. To wciąż but treningowy do codziennego użytku, ale o innej charakterystyce.




RECENZJA BROOKS GHOST 14: PODSUMOWANIE



Mało jest takich butów, o które - polecając je innym biegaczom - jestem tak spokojny jak o Brooks Ghost 14! Miałem okazje obserwować jak ten model zmieniał się na przestrzeni lat, jak coraz lepiej odpowiadał potrzebom biegaczy. Sprawdziłem go na własnych nogach, a regularne okupowanie półki z bestsellerami w Natural Born Runners i pozytywne opinie klientów tylko mnie utwierdzają w przekonaniu, że Brooks Ghost 14 to świetny but treningowy. Do codziennego treningu na zróżnicowanych nawierzchniach i sporym zakresie tempa biegu. Z niesamowicie wygodną cholewką i dużym komfortem podczas treningu. Ghost świetnie sprawdzi się również w przypadku zupełnie początkujących biegaczy, którzy mają duży problem z określeniu swoich potrzeb, nie wiedzą na co zwrócić uwagę - i tu pomocny będzie właśnie Brooks Ghost, który ma wszystko to, co powinien mieć świetny but treningowy. Jedynie fani butów z niższym dropem muszą rozejrzeć się za inną alternatywą, w tym elemencie Brooks Ghost 14 wciąż pozostaje bardzo tradycyjnym butem.


Dodaj do koszyka Brooks Ghost 14

PARAMETRY BROOKS GHOST 14:

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 281 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej miękka pianka DNA Loft w podeszwie środkowej

O AUTORZE RECENZJI




Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO, właściciel Natural Born Runners

Zawsze wydawało mi się, że jeśli faktycznie recenzja danego buta ma być przydatna, to czytający musi wiedzieć jakim biegaczem jest recenzent danego modelu. W końcu biegacze są bardzo różni i mają odmienne potrzeby. Krótko więc o mnie: biegam od 2003 roku. Wcześniej głównie trail/ultra, ale nie uciekam od asfaltu. Lubię pobiec jakiś spektakularny bieg w górach, ale i nie mogę powstrzymać się za pogonią za urywaniem sekund na asfalcie. W butach lubię lekkość i dynamikę. Nie przepadam za zbyt dużą ilością systemów - wolę sam kierować butem, niż żeby to on wskazywał mi kierunek. Lubię jeśli but ma elastyczną podeszwę, która dobrze się przetacza. Wolę buty z nieco niższym dropem (ale nie zupełnie minimalistyczne). Im dłużej biegam tym jednak coraz częściej sięgam po buty z nieco większą ilością amortyzacji . Ale bez wpadania w skrajności. Moja waga to około 73-75kg. Zdj. Piotr Oleszak.



Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij