pixel
Buty do biegania

Buty do biegania po asfalcie męskie. Najnowszy ranking

2023-10-08
Buty do biegania po asfalcie męskie. Najnowszy ranking
„Jakie buty do biegania kupić?", „Jakie są najlepsze buty do biegania po asfalcie”? Jeśli to są pytania, na które nie znasz odpowiedzi i wciąż szukasz swoich idealnych butów biegowych, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Oto ranking z najlepszymi (naszym zdaniem) butami do biegania na asfalt na sezon jesień/zima 2023/2024, które wybraliśmy do oferty naszego sklepu (ten raport ma również swoją ➡️ damską wersję) Dowiesz sie z niego m.in. jakie buty do biegania po asfalcie polecamy na konkretne treningi lub zawody. W drugiej części skupimy się natomiast na teoretycznych niuansach doboru butów do biegania.

SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych butów w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. Poradnik podzieliliśmy na konkretną listę polecanych modeli oraz część teoretyczną z informacjami jak dobrać odpowiednie buty do biegania

[AKTUALIZACJA]: 08.10.2023, jesień/zima 2023/2024.

  1. [PRAKTYKA] Buty do biegania męskie - ranking 2023
  2. [TEORIA] JAK WYBRAĆ BUTY BIEGOWE NA ASFALCIE?

NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA - WYRÓŻNIENIA W KATEGORIACH


OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACHPoniżej znajdziesz wybór najciekawszych i najlepszych (naszym zdaniem, czyli ludzi ze sklepu Natural Born Runners) butów do biegania po twardych nawierzchniach na sezon jesień/zima 2022. Zaznaczamy, że nie znajdziesz tutaj wszystkich marek butów, ale tylko te, które są dostępne w NBR. Aby ułatwić Ci wybór podzieliśmy buty do biegania na kilka kategorii. Buty z najlepszą amortyzacją - tu wybraliśmy te modele, które rzeczywiście mocno wyróżniają się jeśli chodzi o ilość pianki i miękkość. To buty przeznaczone głównie dla tych biegaczy, którzy dużo biegają po twardych nawierzchniach, ważą powyżej 80-90 kg i cenią sobie przede wszystkim komfort. W innym przypadku, np. nieco lżejszych biegaczy, powinny wystarczyć klasyczne buty treningowe. Tutaj amortyzacji będzie trochę mniej, ale dzięki temu modele będą lepiej zbalansowane jeśli chodzi o miękkość i dynamikę. To również najczęściej wybierana kategoria butów do biegania po asfalcie.
Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie różnią się między sobą przede wszystkim poziomem amortyzacji oraz sprężystością pianki zastosowanej w podeszwie. Zdj. archiwum Asics.Ekonomiczne treningówki to z kolei dobry wybór jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Nadal pozostajemy w segmencie codziennych butów do biegania po asfalcie, obniżamy cenę, odejmujemy trochę amortyzacji, ale wciąż znajdziemy w tej grupie bardzo dobre buty do biegania. Jeśli nie przygotowujesz się do maratonu, nie biegasz dużo i nie chcesz wydawać większych pieniędzy to z powodzeniem znajdziesz buty w tej kategorii. Buty biegowe "z pazurem" - to określenie wszystkich modeli treningowo-startowych, czyli takich, które mają pomóc Ci biegać nieco szybciej. W tym segmencie znajdziesz buty zarówno dla lżejszych szybkobiegaczy, jak i cięższych biegaczy, którzy chcieliby wspomóc się w walce z czasem na dłuższych dystansach.


BUTY DO BIEGANIA Z NAJLEPSZĄ AMORTYZACJĄW tej kategorii znajdziesz buty z największą ilością amortyzacji. Te modele charakteryzują się bardzo dużą ilością pianki pod stopami. Zostały zaprojektowane tak, abyś od pierwszego nałożenia czuł największy komfort i miękkość. Nawet kosztem wagi i dynamiki. Tu należy zaznaczyć, że ilość amortyzacji oczywiście jest bardzo ważna, i być może rzeczywiście to najistotniejszy parametr przy doborze buta do biegania po asfalcie. Jednak warto pamiętać, że nie wszyscy biegacze potrzebują butów tak miękkich. Dla lżejszego i szybszego biegacza tym "najlepszym" butem będzie model z mniejszą ilością amortyzacji i większą dynamiką. Natomiast jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie i miękkości to buty do biegania z dużą amortyzacja są dla Ciebie! Tę kategorię sugerujemy również cięższym biegaczom.  


Zobacz w sklepie wszystkie buty z maksymalną amortyzacją


HOKA ONE ONE BONDI 8
⚡ najlepsza amortyzacja
Zdjęcie Hoki Bondi 8

OPIS HOKA BONDI 8:

Hoka Bondi 8 to najlepiej amortyzowany but marki Hoka, stworzony z myślą o biegaczach szukających maksymalnego komfortu i miękkości. W rzeczywistości to jeden z najlepiej amortyzowanych butów, jakie widzieliśmy na oczy! Ten poduszkowiec wyposażony został w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33m m pod piętą i 29 mm pod palcami). Taka ilość pluszowej amortyzacji doskonale chroni stawy przed obijaniem o twardy asfalt. Te buty z bardzo dużą amortyzacją docenią zwłaszcza biegacze, ważący powyżej 90 kilogramów, szukający maksymalnej ochrony, ale nie tylko! Nowy Hoka Bondi 8 jest bardziej dynamiczny niż jego poprzednie wersje, więc dla lżejszych biegaczy może być też świetną propozycją na spokojne wybiegania. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie stopy! Nowoczesny, ciekawy design Hoka Bondi 8 sprawia, że część osób wybiera go także jako buta do chodzenia na co dzień.


BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i wygody do codziennych treningów to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! Bondi to model stworzony z myślą o pokonywaniu wielokilometrowych dystansów w terenie. To będzie również dobry but na maraton (jeśli zależy Ci na spokojnym pokonaniu dystansu) i dłuższe dystanse biegane po twardych nawierzchniach (wielogodzinne biegi ultra itp.). Hoka Bondi to także świetny model do chodzenia, szczególnie dla osób z większą wagą. Zapewnia on wygodę nawet na najdłuższych spacerach.


Zdjęcie podeszwy Hoki One One Bondi 8

PARAMETRY HOKA BONDI 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniona, bardziej sprężysta podeszwa wewnętrzna i większa dynamika
- przeprojekotwana, cholewka i nowoczesny design

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS GLYCERIN 20
Zdjęcie męskich butów Brooks Glycerin 20 

OPIS BROOKS GLYCERIN 20:

Brooks Glycerin jest tym dla marki, czym Nimbus dla Asicsa, czyli niemal ikoną! Brooks Glycerin jest najlepiej amortyzowanym butem Brooksa. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjna metoda infuzji azotu do podeszwy środkowej, która pozwala na połączenie pluszowej amortyzacji z lekkością i sprężystością. Mimo odczuwalnej miękkości, Brooks Glycerin, posiada "żwawy" charakter. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 20 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! Glycerin VS Ghost? Glycerin ma więcej amortyzacji i lepiej sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy. W porównaniu do poprzednika z numerem 19, w Gycerin 20 mamy nie tylko zmienioną podeszwę środkową z azotem, ale także lepiej dopasowaną cholewkę oraz stabilniejszą, szerszą platformę. Brooks Glycerin występuje również w wersji dla pronatorów jako Brooks Glycerin GTS.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Brooks Glycerin to wielka wygoda dla stóp, ale w takim bardziej klasycznym wydaniu (bardziej tradycyjnym niż np. Hoka Bondi). Dla cięższych biegaczy to będzie również bardzo dobry but na start w maratonie. 

Zzdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 19

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna/supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 19mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wypełniona azotem podeszwa środkowa DNA LOFT v3, zapewniająca doskonałą amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości
- nowa lepiej dopsowana i lepiej oddcychająca cholewska
- poszerzona platforma buta

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-NIMBUS 25
Zdjęcie butów Asics Gel-Nimbus 25

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 25

Asics Gel-Nimbus to już niemal legenda! To jeden z najlepiej rozpoznawanych butów do biegania na świecie, produkowany nieprzerwanie od 1999 roku. Nazwa Nimbusa pochodzi od chmury "cumulonimbus". Bieganie w Nimbusach ma sprawiać wrażenie, jakbyś stawiał kroki w chmurach! Asics Gel-Nimbus to but stworzony do biegania po asfalcie i innego rodzaju twardych nawierzchniach, posiadający maksymalną dawką żelu. Przez ostatnie ponad 20 lat Nimbus był nieustannie udoskonalny. O ile poprzednie wersje Nimbusa przynosiły stopniowe zmiany, tak nowy Asics Nimbus 25 to odważny krok naprzód i prawdziwa rewolucja! Już sam rzut oka na nową wersję mówi nam, że mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym. W oczy rzuca się widocznie większa ilość pianki amortyzującej oraz brak wystającego żelu, który do tej pory był znakiem rozpoznawczym butów Asicsa. Klasyczny GEL zastąpiono nowym PureGel i zintegrowano z podeszwą środkową. Nowe rozwiązanie oferuje jeszcze więcej miękkości i komfortu (PureGel jest o 65% bardziej miękki niż poprzednia wersja GELu). Podczas projektowania jubileuszowej 25 edycji Asics Nimbus projektanci za cel wzięli sobie stworzenie najbardziej komfortowych butów w historii. Stąd szereg zmian, które na każdym polu poprawiają wygodę biegacza w trakcie codziennych treningów. Wspomniany już PureGel oraz większa ilość responsywnej pianki FF Blast + ECO połączone zostały z szerszą podeszwą. Dzięki czemu biegając w Asics Nimbus 25 mamy wrażenie płynnego i stabilnego biegu. Na fundamencie tej szerszej platformy udało zbudować się niesamowicie wygodną cholewkę. Stopy w przedniej części buta mają wystarczającą ilość, aby komfortowo się ułożyć.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Nimbus to opcja dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają butów oferujących maksymalny komfort. Świetna amortyzacja w połączeniu ze stabilizacją sprawia, że Nimbus będzie również doskonałym butem dla cięższych biegaczy. Doskonały jako codzienny but treningowy, jak i but, w którym bezpiecznie i całkiem dynamicznie można pokonać maratoński dystans.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 25

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 25:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (damskie / męskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm - 22mm (męskie)
29mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 292 g (męskie)
255 g (damskie)

Zobacz w sklepie


NAJLEPSZY CODZIENNY BUT TRENINGOWY DO BIEGANIA:O ile wcześniejsza kategoria była dość specyficzna i przeznaczona dla określonej grupy biegaczy, tak w tej sekcji znajdziemy buty, po które ogół biegaczy sięga najczęściej. Klasyczne buty treningowe przeznaczone do biegania po asfalcie. Trening biegowy powinien być zróżnicowany, jeśli chcesz robić postępy, to musisz czasem przyspieszyć, zrobić parę kilometrów mocniejszym tempem, pobiegać interwały na stadionie, a na koniec tygodnia dołożyć długie wybieganie w spokojnym tempie. Nasze ciało nie lubi nudy, trzeba dostarczać mu co jakiś czas nowych bodźców, dlatego też codzienne buty treningowe muszą zapewniać: odpowiednią amortyzację (codzienny trening po asfalcie i długie wybiegania), dynamikę (to na wypadek tych szybszych jednostek treningowych) oraz komfort dla stóp, którym przyjdzie się zmierzyć z tymi wszystkimi kilometrami. I takie właśnie są buty do biegania z tej kategorii.Zobacz w sklepie wszystkie codzienne buty treningowe


BUTY HOKA CLIFTON 9
⚡najlepszy na spokojny maraton
Zdjęcie męskich Hoki Clifton 8

OPIS HOKA CLIFTON 9:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi zaczęli doceniać komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a całkiem dobrą dynamiką (but jest dynamiczny, ale czuć pod stopami dużą ilość pianki).

Hoka Clifton 9 świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też da radę) jak i w czasie startu w maratonie (jeśli nie planujesz czasu poniżej 3 h). Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Tutaj również znajdziemy szerszą wersję WIDE. Nowy Hoka Clifton 9 to jeszcze więcej amortyzacji przy zachowaniu dobrej dynamiki. Hoka Clifton 9 to najbardziej amortyzowana wersja tego modelu z lżejszą, bardziej responsywną i dynamiczną pianką (3 mm więcej pianki), a jednocześnie odrobinę niższą wagą. Clifton 9 ma opływową sylwetkę i unowocześnioną cholewkę wykonaną z oddychającej siateczki. W tej wersji znajdziemy również anatomicznie wymodelowany zapiętek, który ogranicza pracy ścięgna Achillesa i sprawdza się świetnie podczas zakładania i ściągania butów.

BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego", który u lżejszych biegaczy sprawdzi się lepiej na wolniejszych treningach.. Jeśli jesteś cieższym biegaczem, możesz z powodzeniem w nim biegać także szybsze jednostki treningowe (z zastrzeżeniem, że ta ilość pianki pod stopami jest wyczuwalna i w Cliftonie jest po prostu miękko). Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i umiarkowana dynamika w perfekcyjnej mieszance!


Zdjęcie podeszwy męskich Hoka Clifton 8

PARAMETRY HOKA CLIFTON 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie i damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 248 g (męskie)
205 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę EVA zastąpiła nieco bardziej sprężysta pianka CMEVA
- nowa, bardzo wygodna, tkana cholewka z wyraźnie bardziej miękka pięta

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS GHOST 15
⚡ najlepszy codzienny but treningowy
Zdjęcie męskich butów Brooks Ghost 14

OPIS BROOKS GHOST 15:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 15 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 15 byłby jedną z najlepszych propozycji! Glycerin VS Ghost? Ten drugi jest butem z większą dynamiką, nie tak miękki jak Glycerin. W najnowszej odsłonie, piankę DNA LOFT zastąpiła miękciejsza, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera. Ulepszona została również cholewa z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta. Te zmiany nie zmieniły jednak charakteru buta, co z pewnością ucieszy szeroko grono fanów tego klasycznego modelu. Na uwagę zasługuje zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%, co związane jest z zapowiedzianym przez Brooksa osiągnięciem zerowej emisji netto do 2040 roku.


Zobacz w sklepie Brooks Ghost w wersji standardowej

Zobacz w sklepie Brooks Ghost w wersji WIDE (na szerszą stopę)
BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy męskich Brooksów Ghost 14

PARAMETRY BROOKS GHOST 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 278 g (męskie) / 249 g (damskie) 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę DNA LOFT zastąpiła bardziej miękka, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera
- ulepszona cholewka z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta
- zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%

Zobacz w sklepieBUTY ALTRA TORIN 6.0Zdjęcie męskich butów Altra Torin 6.0

OPIS ALTRA TORIN 6.0

Model Altra Torin powraca w najnowszej 6-tej odsłonie! Podeszwa Altra Torin 6.0 została wykonana z pianki Ego Max, która jest dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic. Zastanawiając się nad wyborem Altra Torin 6.0 pamiętać trzeba, że jest to but skierowany do osób biegających w naturalny sposób. W tej technice biegu lądujemy na śródstopiu, praktycznie w ogóle nie angażując pięty. Taką technikę biegu wspiera stopa ułożona w bucie płasko. W Altra Torin 6.0 zarówno pięta jak i palce leżą na tej samej wysokości. Wysoka na 28mm pianka Ego Max oferuje doskonałe połączenie miękkości ze sprężystością. Zerowy drop w połączeniu z dużą ilością pianki sprawia, że bieganie w Altra Torin 6.0 jest dużo łatwiejsze niż w butach z małą ilością amortyzacji i niskim dropem. W Alstra Torin 6 przeprojektowana została cholewka, które lepiej trzyma stopę. Zmieniono rownież język na badziej miękki. W przedniej części natomiast znajdziemy sporo miejsca na palce. Altra Torin 6.0 to but dla biegaczy świadomych swoich potrzeb (zerowy drop, duża ilość miejsca na palce, dobra amortyzacja) lub dla tych, którzy dopiero chcieliby spróbować biegania w naturalny sposób. Altra Torin 6.0 umożliwia bezpieczne wejście w świat "naturalnego" biegania.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 6.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Zdjęcie podeszwy butów męskich Altra Torin 5.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  280 g (męskie) / 234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-CUMULUS 25


Zdjęcie męskich Asics Cumulus 25

OPIS ASICS GEL-CUMULUS 25

Asics Gel-Cumulus 25 jest świetnym przykładem tego jak mocno rozwija się w ostatnich latach technologia tworzenia butów do biegania. Wersja 25 tego modelu jest aż o 22 gramy lżejsza. Jednocześnie zwiększeniu uległa ilość amortyzacji (w wersji Asics Cumulus 25 mamy o 2 mm więcej pianki). Dotychczasową amortyzację FF BLAST ™CUSHIONING zastąpiła nowa FFBLAST™ PLUS. Wszystko to sprawia, że Asics Cumulus 25 jest najbardziej amortyzowanym i komfortowym modele w historii tej serii. Dotychczasową formę żelu zastąpił zatopiony w podeszwie środkowej PureGEL®, który jest lżejszy i bardziej miękki niż jego poprzednik. Pozwala to bardziej miękkie lądowanie i energiczne oderwanie palców podczas każdego kroku biegowego.


BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz jednego, wygodnego buta do codziennego treningu i ważysz około 80kg (+- kilka kilogramów) to Asics Gel-Cumulus będzie świetnym wyborem. Cumulus świetnie sprawdzi się również jako but na maraton, jeśli Twoim głównym celem jest komfortowe pokonanie tego dystansu.

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Cumulus 252

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 25:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)/td>
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 37,5 mm / 29,5 mm (męskie)
36,6 mm / 18,5 mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 266 g (męskie)
229 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY SAUCONY RIDE 16

Zdjęcie męskich butów Saucony Ride 15

OPIS SAUCONY RIDE 16:

Saucony Ride 16 łączą w sobie duży komfort i amortyzację. To but do codziennego “połykania kilometrów" z nieco bardziej dynamicznym zacięciem. Amortyzacja PWRRUN nadaje butom responsywności, dzięki czemu Saucony Ride doskonale sprawdzą się zarówno jako but na spokojne wybiegania, ale również te nieco szybsze treningi. 8mm drop pozwala na bieganie zarówno w klasycznym stylu "z pięty", ale nie będzie również przeszkadzał biegaczom przyzwyczajonym do bardziej naturalnej techniki biegu ze śródstopia. W Saucony Ride 16 znajdziemy wkładkę z dodatkową warstwą amortyzacji PWRRUN+. W połączeniu z wygodną cholewką gwarantuje ona spersonalizowane dopasowanie do stopy, które najbardziej można odczuć po kilku treningach w niemal wszystkich modelach Saucony. Lekka, oddychająca siateczka daje dodatkowe poczucie komfortu i delikatnie otula stopę.BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają sprawdzonego buta treningowego o bardzo uniwersalnym charakterze. Właściwości Saucony Ride sprawiają, że doskonale odnajdzie się on na codziennych treningach, jak i nieco żwawszych jednostkach.


Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Ride 15

PARAMETRY SAUCONY RIDE 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 5na 6
 DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 35mm / 27mm
 DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3na 5
 WAGA BUTA:  250 g (męskie) / 221 g (damskie)

Zobacz w sklepie

NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA "TRENINGÓWKI" W KATEGORII CENA/JAKOŚĆ:Buty treningowe do biegania po asfalcie ze średnim poziomem amortyzacji. Idealnie sprawdzą się w przypadku początkujących biegaczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. To dobra opcja również dla osób, które nie biegają bardzo dużo, a szukają butów z dobrą amortyzacją. Tu podobnie jak w klasycznych treningówkach, modele wyróżniają się odpowiednim poziomem amortyzacji, który chroni nogi przed obijaniem o asfalt.


BUTY BROOKS TRACE 2
⚡ najlepszy dla początkującego
Zdjęcie niebieskich męskich butów Brooks Trace 2

OPIS BROOKS TRACE 2:

Brooks Trace zajął miejsce Brooks Aduro - podstawowego buta, który przez kilka ostatnich sezonów często wybierany był przez początkujących biegaczy jako wstęp do bardziej zaawansowanej przygody z bieganiem. Nowy Brooks Trace 2 czerpie ze starszych wersji Ghosta i przynosi świetny miks niskiej wagi (waży zaledwie 244 gramy!), świetnego dopasowania i odpowiednio wyważonej amortyzacji. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących biegaczy, którzy szukają bezpiecznego buta do codziennego treningu, ale również jako podstawowy but dla biegaczy, którzy nad bardzo miękką amortyzację stawiają dynamikę i dobre czucie podłoża. To nowość w ofercie Brooksa, ale jesteśmy pewni, że z miejsca podbije serca biegaczy!

BUTY IDEALNY DLA:

Osób, które w dobrej cenie szukają solidnego buta do biegania po twardych nawierzchniach w rozsądnej cenie. Odpowiedni balans amortyzacji i dynamiki sprawiają, że Brooks Trace sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!


Zdjęcie podeszwy męskich butów Brooks Trace 2

PARAMETRY BROOKS TRACE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 4 na 5 szybsze treningi
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 15mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 244 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego buta

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-PULSE 14

Zdjęcie męskich Asics Gel-Pulse 14

OPIS ASICS GEL-PULSE 14

Ascis Gel-Pulse to uniwersalny but do codziennych treningów na asfalcie i ubitych ścieżkach. Dobra amortyzacja i elastyczna cholewka sprawiają, że jest wygodny i dopasowuje się świetnie do stóp większości biegaczek. W nowej, 14 odsłonie but Asics Gel-Pulse został przeprojektowany z użyciem specjalnie zaprojektowanej żakardowej siateczki, która zwiększa przepływ powietrza i zapewnia stopom dłużej świeżość. Unowocześniona podeszwa środkowa AmpliFoam gwarantuje miękką amortyzację, przy zachowaniu dobrej responsywności w czasie każdego kroku biegowego. Optymalny dla wielu biegaczy, 8-mm drop oraz przystępna cena sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych butów treningowych w swojej kategorii. Sprawdzi się nie tylko w czasie biegania, ale także treningu na siłowni czy spacerze po mieście.

BUT IDEALNY DLA:

Nie chcesz bić rekordów, ani nie ścigasz się na zawodach, a po prostu szukasz bezpiecznego buta do pokonywania kilometrów na twardych podłożach w umiarkowanej cenie. Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to jest duża szansa, że polubisz się z Asics Gel-Pulse!

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Pulse 14

PARAMETRY ASICS GEL-PULSE 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd. 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 300 g (męskie)
245 g (damskie)

Zobacz w sklepieBUTY ASICS GEL-EXCITE 10Zdjęcie męskich butów Asics Gel-Excite 9

OPIS ASICS GEL-EXCITE 10

Podstawowy but z oferty butów do biegania Asics przeznaczony na asfalt i innego rodzau twarde powierzchnie. Tutaj również znajdziemy technologię GEL - poduszki żelowe znajdują się pod piętą. W porównaniu do modeli z wyższej półki amortyzacji będzie mniej. To nie znaczy jednak, że Asics Gel-Excite nie znajdzie swoich fanów, wręcz przeciwnie! Świetny stosunek cena/jakość sprawia, że otrzymujemy buta, którego docenią i początkujący biegacze, którzy w bezpieczny sposób będą chcieli rozpocząć przygodę z bieganiem, jak również i ci bardziej doświadczeni. Ci drudzy docenią prostotę oraz większą dynamikę niż w lepiej amortyzowanych modelach z wyższej półki.

BUT IDEALNY DLA:

Świetna opcja na początek przygody z bieganiem - w dobrej cenie otrzymujesz bezpiecznego buta do treningu na twardych nawierzchniach. To również świetny wybór dla biegaczy szukających dynamiczniejszej treningówki bez nadmiernej ilości amortyzacji.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Gel-Excite 9

PARAMETRY ASICS GEL-EXCITE 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 2 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: Bd.
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


BUTY DO BIEGANIA Z "PAZUREM" / TRENINGOWO-STARTOWE I STARTOWEW tej kategorii butów do biegania po asfalcie znajdziemy modele, których zadaniem jest pomóc nam biegać szybciej i zdobywać życiówki na zawodach.. To nie tylko klasyczne "startówki", ktore w ostatnim czasie projektowane w ostatnim czasie głównie z płytką karbonową, ale przede wszystkim buty wyraźnie lżejsze i bardziej dynamiczne niż te z segmentu typowych treningówek. Świetnie sprawdzają się w przypadku szybszych treningów, ale również jako buty startowe na zróżnicowanych dystansach.

BUTY SAUCONY ENDORPHIN PRO 3
⚡ najlepszy na szybkie starty (od 5 km do maratonu)Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Pro 3

OPIS SAUCONY ENDORPHIN PRO 3:

Saucony Endorphin Pro z płytką karbonową to jeden z najszybszych modeli na rynku! To właśnie dzięki niemy marka Saucony wróciła do równej rywalizacji z największymi światowymi markami, produkującymi buty startowe. Saucony Endorphin Pro 3 doskonale sprawdzi się na startach na ulicy od 5 km do maratonu oraz szybkich treningach tempowych. W diabelsko szybkim Saucony Endorphin Pro 3 znajdziemy technologię Spedroll, która sprawia, że możemy z większą łatwością utrzymać przez dłuższy czas wysokie tempo biegu, przy jednoczesnym mniejszym zmęczeniu mięśni. Taki efekt wspomaga zakrzywiona w literę S płyta węglowa, która pozwala na szybsze przetaczanie stopy i bardziej efektywne wybicie. Tym, co odróżnia Saucony Endorphin Pro 3 od wielu konkurencyjnych modeli z płytką karbonową, jest świetne trzymanie stopy, zapewniające biegaczowi duże poczucie stabilności. Niezwykle przewiewna cholewka, zaprojektowana w technologii FormFit pozwala na spersonalizowane dopasowanie się do stopy, a antypoślizgowe sznurowadła z dodatkową dziurką na ich wiązania sprawiają, że but po prostu dobrze leży.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają buta, który pozwoli im zawalczyć o życiówki na dystansach od 5 km do maratonu.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Pro 3

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN PRO 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 39.5mm - 31.5mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 204 g

Zobacz w sklepie

BUTY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3
⚡najlepszy but treningowo-startowy
Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Speed 3

OPIS SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3:

Saucony Endorphin Speed 3 to model stworzony z myślą o biegaczach, którzy chcą przyspieszyć na treningach tempowych oraz zawodach asfaltowych. Znajdziemy w nim płytką nylonową, którą cechuje duża większa elastyczność niż płytkę karbonową. Duża ilość lekkiej i responsywnej pianki (36 / 28 mm) sprawia, że model Saucony Endorphin Speed 3 jest niezwykle wygodny, niezależnie od ilości kilometrów, które planujesz w nich pokonać. Wysoka amortyzacja, zapewniana przez piankę PWRRUN PB, idzie w parze ze świetnym zwrotem energii i bardzo dużą sprężystością, którą zapewnia ten model.

Cholewka Saucony Endorphin Speed 3 posiada dobrze dopasowaną piętę, siateczka która ją tworzy daje poczucie świetnego trzymania stopy, które dopełniają antypoślizgowe sznurowadła. Technologia FORMFIT sprawia, że cholewka zapewnia bardziej indywidualne dopasowanie, które najmocniej będziemy mogli odczuć po kilku treningach w tym modelu. Podeszwa zewnętrzna XT-900 ze wzmocnionymi strefami odpornymi na ścieranie zapewnia optymalną przyczepność i trwałość. Najnowszą wersję Saucony Endorphin Speed 3 odróżnia od poprzednika jeszcze lepsza stabilność, którą docenią między innymi biegacze po kontuzjach.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich i dynamicznych butów, które świetnie sprawdzą się nie tylko na zawodach, ale także na treningach! Jeśli w tygodniu robisz sporo kilometrów i walczysz o ambitne życiówki, Saucony Endorphin Speed 3 wybierz na szybkie treningi,a buty z karbonem (np. Saucony Endorphin Pro 3) zakładaj tylko na starty w zawodach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Speed 3

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36 mm - 28 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 229 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lekko zmieniona cholewka, posiada bardziej dopasowaną piętę

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOVABLAST 3Zdjęcie butów męskich Asics Novablast 3

OPIS ASICS NOVABLAST 3

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcję buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 3 waży zaledwie 253 gramy (22 gramy mniej niż Asics Novabast 2), dostarczając przy tym znakomitej amortyzacji. Za dużą dynamikę odpowiada najnowsza miękka i sprężysta pianka FlyteFoam Blast Plus. Novablasty zapewnią uczucie nazywane często efektem trampoliny. W odróżnieniu od podobnych konstrukcji konkurencyjnych marek (np. Hoka Clifton), w Asics Novablast 3 znajdziemy standardowy drop - 8 mm. Ten but świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które chciałyby nieco przyspieszyć na treningach.Asics Novabast 3 posiada również wzmocnioną piętę i dużo lepiej dopasowaną i stabilniejszą piętę niż wersja nr 2.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam Blast Plus pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Novablast 3

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31 mm - 23 mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 253 g

Zobacz w sklepie


HOKA CARBON X 3
⚡ najlepszy but treningowo-startowyZdjęcie modelu Hoka Carbon X 3

OPIS HOKA CARBON X 3:

Hoka Carbon X to jeden z najpopularniejszych i najszybszych, który w 3 odsłonie zyskał przeprojektowaną, wygodną cholewkę, pozwalającą na szybkie ściąganie i zakładanie buta. Podeszwa tego modelu stworzona została ze specjalnej pianki PROFLY X. To najlżejsza i najbardziej sprężysta z pianek stosowanych przez Hokę. W środku niej zatopiono karbonową płytkę, która napędza całą konstrukcję. Moment przejścia od lądowania po wyjście z palców jest niezwykle dynamiczny, dzięki zastosowaniu kołyskowej konstrukcji Meta-Rocker. W zasadzie każdy element Hoka Carbon X służy temu, żeby można było w nich biegać szybciej! Dość szeroka platforma, na której zbudowano Carbon X 3, daje dużą stabilność. Materiał cholewki dobrze opina stopę, jednocześnie pozostaje prawie niewyczuwalny. Tak samo jak sam but, jest tak lekki, że szybko zapominamy, że cokolwiek mamy na stopach. Hoka Carbon X 3 to doskonały but treningowo-startowy. Bez względu na Twoją wagę czy tempo biegu, ten model pomoże Ci szybciej!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego. Z racji tego, że wszystko tu podporządkowano lekkości i dynamice Hoka Carbon X nieco słabiej wypadnie jako typowa "treningówka", tu lepiej wybrać np. Hoka Clifton czy Rincon, który udanie łączy cechy wygodnego buta treningowego z dynamiką. Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże Ci przyspieszyć to mało jest butów na rynku, które zrobią to w tak komfortowy sposób!Zdjęcie podeszwy Hoka Carbon X 3


PARAMETRY HOKA CARBON X 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 222 g (męskie)
188 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wygodna cholewka, pozwalająca na szybkie sciąganie i zakładanie buta

Zobacz w sklepie


HOKA ONE ONE MACH 5
Zdjęcie męskich butów Hoka Mach 5

OPIS HOKA MACH 5:

W swojej piątej edycji Hoka Mach 5 zyskuje jeszcze więcej dynamiki, łącząc w sobie najlepsze cechy Hoka Mach 4 i startowego Hoka Mach 4 Supersonic. Wszystko to dzięki wykorzystaniu nowej pianki ProFly+. To połączenie pianek o 2 różnych gęstościach - dynamicznej, miękkiej responsywnej pianki pod stopami, oraz bardziej wytrzymalej pianki przy podeszwie. Lekki (tylko 232 gramy!), szybki i niewątpliwie responsywny Mach 5, zaprojektowany został do pokonywania długich kilometrów, nie tylko podczas treningów, ale także okazjonalnych zawodów (jeśli nie chcesz decydować się buty na płytką karbonową). Hoka Mach 5 jest bardziej miękki i sprężysty niż poprzednia wersja, To ostatnio jeden z najpopulararniejszych butów asfaltowych w ofercie NBR!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego, z doskonałą amortyzacją.
Zdjęcie podeszwy męskich Hoka One One Mach 5

PARAMETRY HOKA MACH 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27 mm / 22 mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 232 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -nowa, badziej dynamiczna pianka PROFLY+
- odchudzona cholewka i język

Zobacz w sklepieBUTY ASICS MAGIC SPEED 3
Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed 3

OPIS ASICS MAGIC SPEED 3

Najnowsza, trzecia wersja Asics Magic Speed to model przeznaczony dla biegaczy szukających lekkiego (220 gramów), stabilnego i zwinnego buta z płytką karbonową, który zapewnia lepszy kontakt stopy z podłożem niż "startówki" z bardzo dużą ilością pianki. W nowej wersji Asics Magic Speed 3 znajdziemy większą dawkę amortyzacji (36 mm po piętą i 29 mm pod palcami), którą teraz tworzy responsywna i dynamiczna pianka FF Blast+ o dwóch różnych gęstościach (bardziej miękka pod stopą i twardsza bliżej podłoża). W połączeniu z pełnowymiarową płytą węglową, zapewnia świetny zwrot energii i dynamiczne odbicie podczas każdego kroku. Szybkie bieganie w Asics Magic Speed 3 przychodzi z większą łatwością, niż w butach, w których nie znajdziemy płytki karbonowej. W Asics Magic Speed 3, znajdziemy nową ultralekką i świetnie oddychającą, jednowarstwową cholewkę, niemal taką samą jak w najwyszym modelu startowym Asics MetaSpeed Sky+. Jej zmianę docenisz szczególnie w cieplejsze dni i w czasie startów.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich, dynamicznych i trwałych butów, które będą Ci służyć nie tylko na kilku wyścigach, ale także na treningach, Asics Magic Speed to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy Asics Magic Speed 2

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36 mm - 29 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 220 g

Zobacz w sklepie


BUTY HOKA RINCON 3
⚡ najbardziej uniwersalnyZdjęcie pomarańczowych butów Hoka Rincon 3

OPIS HOKA RINCON 3:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon! Ten niezwykle lekki (nowy, męski Rincon 3 waży raptem 210 g!) but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz coś szybciej. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt nie tylko od Hoki, ale w ogóle na rynku. Zmiany względem wersji 2? Jeszcze niższa waga, bardziej przewiewna cholewka i cieńszy język. Zmiany pozornie niewielkie, ale efekt lekkości jeszcze większy!


TEST HOKA RINCON 3Test

RECENZJA #NBRTEAM
BUTY HOKA RINCON 3:

Autor recenzji Hoka Rincon 3 - Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jeśli najbardziej cenisz sobie lekkość i dynamikę to Hoka Rincon będzie dla Ciebie jednym z najlepszych butów treningowo-startowych. Rincony to buty, w których znajdziesz wszystko to, co najlepsze w marce Hoka(świetnie wyważona amortyzacja i poczucie "latania"). Jednocześnie w Rinconie nie znajdziemy cech, które niektórym biegaczom przeszkadzają w tej marce: zbyt duża ilość pianki i poczucie pluszowej, poduszkowej amortyzacji. Sprawdzi się zarówno na spokojnym rozbieganiu, na szybkim akcencie czy na zawodach. Możesz go zabrać w każdą podróż, w którą bedziesz mógł zabrać tylko jedną parę butów. Chcesz poznać więcej szczegółów testów Hoka Rincon 3? Zobacz pełną recenzję na naszym blogu...


BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Rincon 3

PARAMETRY HOKA RINCON 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 210 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana, lżejsza cholewka
- asymetryczny język i cieńszy uchwyt

Zobacz w sklepie


NAJLEPSZY DLA PRONATORÓW:W tej kategorii znajdziesz modele polecane dla osób z stopą nadrponującą (czyli nadmiernie przetaczającą się do środka). Jeśli słowa "nadpronacja" brzmi dla Ciebie obco i nie wiesz jaki masz tym stopy, przytaj w pierszej kolejności ten fragment artykułu. Buty dla pronatorów zapewnią Ci większą stabilność i mogą uchronić Cię przed kontuzjami. Pamiętaj zawsze jednak, że w wypadku bardzo dużej niestabilności lub bólu w trakcie biegania zawsze warto udać sie do fizjoterapeuty. To inwestycja, które może Ci pozwolić biegać zdrowej przez dłuższy czas.


Zobacz w sklepie wszystkie buty do biegania dla pronatorów


BUTY ASICS GEL-KAYANO 30


Zdjęcie butów Asics Gel-Kayano 30

ASICS GEL-KAYANO 30

Nowa, świetnie amortyzowana odsłona Asics Gel-Kayano 30, to podobnie jak w wypadku nowego Asics Nimbus, całkowita rewolucja tego flagowego modelu i ogromny, technologiczny krok naprzód. W nowym Asics Kayano 30 klasyczny, mocno statyczny, rodzaj wsparcia, zastąpiono dynamiczną stabilizacją, która adaptuje się do ruchu stopy biegacza. Nowy PureGel, wtopiony w podeszwę środkową, zastąpił dotychczasowy GEL (do tej pory poduszki żelowe były widoczne na zewnątrz buta), zapewniając aż 65% więcej miękkości niż poprzednie wersje Asics Gel-Kayano. W Asics Gel-Kayano 30 znajdziemy o 4 mm więcej miękkiej i sprężystej pianki FF Blast™ Plus Eco oraz technologię PureGEL™, gwarantującą lepszą amortyzację wstrząsów i płynniejsze przetaczanie stopy. But posiada 10 mm dropu (różnicy pomiędzy wysokością pięty i palców). Nie posiada mocno zadartej do góry przedniej części podeszwy, ani “łódeczkowatej” konstrukcji znanej z nowego Asics Nimbus. Taka charakterystyka sprawia, że głównym przeznaczeniem Asics Kayano 30 są długie i spokojne treningi, na których najważniejszy jest komfort.

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 30

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 30:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 40mm - 30mm (męskie)
39mm - 29mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g (męskie)
263 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY HOKA ARAHI 6Zdjęcie buta Hoka Arahi 6

OPIS HOKA ARAHI 6:

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 6 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 6 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Bezszwowa cholewka zapewnia dobrą oddychalność i świetnie trzyma stopę. Arahi 6 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.


Zdjęcie podeszwy męskich Hoki Arahi 6

PARAMETRY HOKA ARAHI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 269 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniony design
- mniejsza waga (z 273 na 264 g)

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS ADRENALINE 23 GTS
⚡ najlepszy dla pronatora
Zdjęcie męskich butów Brooks Adrenaline 23

OPIS BROOKS ADRENALINE 23 GTS:

"Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy, którzy potrzebują wsparcia. Filozofią Brooksa jest hasło "run happy" i ten slogan ma odbicie w projekcie Brooks Adrenaline 21 GTS. Nowy system wsparcia dla pronacji - GuideRails - działa w jeszcze mniej inwazyjny sposób niż poprzednik. Wsparcie nie ma polegać na wymuszaniu czegoś na stopie, GuideRails trzyma stopę niczym rynna zjazdowa bobslej, pozwalając jej poruszać się swoim naturalnym torem. But świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. W najnowszej, 23 odsłonie Brooks Adrenaline znajdziemy ulepszoną, wzmocnioną cholewkę, gwarantującą wygodę i bardzo dobre trzymanie stopy, nawet podczas długiego treningu. Przewiewna siateczka, wykonana w technologii 3D Fit Print, zapewnia świetną oddychalność i świeżość podczas biegania.

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy męskich Brooks Adrenaline 23 GTS

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 23 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24mm / 12mm (liczone bez wkładki) (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie) / 258 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GT-2000 11
Zdjęcie butów Asics GT-2000 12

OPIS ASICS GEL GT-2000 12

Jeśli Kayano jest dla Ciebie butem zbyt zaawansowanym, to spróbuj Asics GT-2000! To świetny but do codziennego treningu, który zapewnia doskonałą amortyzację dzięki sporej ilości żelu rozciągniętego na całej długości podeszwy. Asics GT-2000 powraca lepszy niż kiedykolwiek w 12. odsłonie tej legendarnej linii. Asics GT-2000 12 są idealne dla biegacza poszukującej niezawodnych butów o nowoczesnym podejściu do stabilności, najbardziej odpowiednich do łatwych i długich biegów. Oferując dużą ochronę, Asics Gt-2000 12 bez wysiłku łączą miękkość przypominającą chmurę z dynamicznym wybiciem, łącząc zupełnie nowy PureGEL ze sprawdzonym FF Blast Plus. Utrzymując swoją trwałą reputację, powracająca gumowa podeszwa zewnętrzna AHAR zawiera AHARPLUS w obszarach o większym zużyciu. Aby zapewnić nieinwazyjną stabilność, system prowadzenia 3D pomaga zmniejszyć nadmierną pronację dzięki szerszej podstawie, stabilnej geometrii i wspierającej cholewce. Przez cały czas but utrzymuje płynne przejścia od pięty do palców, dzięki czemu bieganie staje się łatwiejsze.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają klasycznego buta treningowego do biegania po twardych nawierzchniach, i który posiada wsparcie dla pronacji. Asics GT-2000 będzie bardzo bezpiecznym butem tego typu.

Zdjęcie podeszwy modelu Asics GT-2000 12

PARAMETRY ASICS GT-2000 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g (męskie)
235 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS GLYCERIN 20 GTS
Zdjęcie butów Brooks Glycerin 20 

OPIS BROOKS GLYCERIN 20 GTS:

Brooks Glycerin GTS to najlepiej amortyzowany but tej marki przeznaczony dla osób z nadpronacją . Tak samo jak w Brooks Glycerin dla stopy neutralnej, w wersji GTS znajdziemy nową, wypełnioną azotem podeszwę środkową DNA LOFT v3, zapewniającą doskonałą miękkość, przy zachowaniu lekkości i sprężystości. To wszystko sprawia, ze Brooks Glycerin GTS jest nie tylko wygodny, ale całkiem "żwawy". Brooks Glycerin GTS sprawdzi się na niemal każdym treningu, także u cięższych biegaczy.

BUT IDEALNY DLA:

Pronatorów poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach, a także dłuższych startów, podczas których najważniejsze jest dla Ciebie spokojne ukończenie biegu.. Brooks Glycerin to wielka wygoda, ale w takim bardziej klasycznym wydaniu (bardziej tradycyjnym niż np. Hoka Bondi). 

Zzdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 19

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 19mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wypełniona azotem podeszwa środkowa DNA LOFT v3, zapewniająca doskonałą amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości
- nowa lepiej dopsowana i lepiej oddcychająca cholewska
- poszerzona platforma buta

Zobacz w sklepie


[CZĘŚĆ TEORETYCZNA]
WPROWADZENIEIlu biegaczy, tyle najlepszych modeli butów biegowych! Bo w rzeczywistości tak to właśnie wygląda, każdy biegacz jest inny i ma nieco inne oczekiwania. W inny sposób danego buta będzie odbierał początkujący biegacz chcący zrzucić zbędny balast, a inaczej wyżyłowany maratończyk z wieloletnim stażem. Chcąc zapewnić zróżnicowaną i dopasowaną do ogółu biegaczy ofertę musimy co sezon przeczesywać najnowsze katalogi, oglądać buty na prezentacjach nowych kolekcji (w czerwcu musimy już zamawiać buty na kolejną wiosnę!) i czy wreszcie – zdecydowanie najprzyjemniejsza część pracy – testować nowe buty podczas codziennych treningów. Wszystkie te zabiegi mają na celu ułożenie optymalnej „półki” z butami do biegania.

Po latach doświadczeń mamy już niezłą intuicję do wyczuwania dobrych butów i odczytywania tego, co naprawdę kryje się za cudownymi obietnicami producentów. Ten poradnik ma na celu pomóc wybrać Ci buty do biegania po twardych nawierzchniach skrojone pod Ciebie. Bo to zawsze powinno być najważniejsze, w nowym bucie to Ty masz czuć się najlepiej, a nie Twój kolega czy bloger w internecie. But musi być dopasowany do Twojego stylu biegania, do Twoich parametrów. Musi być po prostu skrojony na Twoją miarę. W dalszej części tekstu podpowiem na co zwracać uwagę jeśli chodzi o parametry buta, jak i osobiste preferencje.


5 RZECZY, NA KTÓRE MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC BUTY DO BIEGANIASpróbujmy więc określić te miary, według których powinieneś oceniać buty biegowe. Po pierwsze sprawdźmy biomechanikę stopy i dobierzmy buty pod kątem pronacji/supinacji, czyli [1] TYP STOPY. Określmy [2] RODZAJ PODŁOŻA po którym biegamy (twarde nawierzchnie czy bardziej miękkie, zróżnicowane podłoże). Wytypujmy odpowiednią ilość potrzebnej [3] AMORTYZACJI (to poniekąd wynika z wagi biegacza, w skrócie: im większy ciężar biegacza, tym więcej amortyzacji będzie potrzebne). Wybierzmy buty do biegania w oparciu o ich [4] PRZEZNACZENIE - szukamy buta do codziennych treningów, stawiamy na komfort i amortyzację, czy chcemy butów, które pomogą nam biegać szybciej? I wreszcie ostatnia kwestia prawidłowy [5] ROZMIAR BUTA. Ilość wolnego miejsca na palce musi być w sam raz, nie za mała, nie za duża.
Jakie buty do biegania po asfalcie męskie?

Typ stopy, ilość amortyzacji, podłoże po którym biegamy, przeznaczenie butów oraz odpowiedni rozmiar - to najważniejsze kryteria doboru butów do biegania. Zdj. archiwum Hoka[1] JAKI MASZ TYP STOPY?Przy bieganiu w terenie ten parametr nie jest tak bardzo istotny. Na nierównym podłożu stopa zwykle układa się co krok inaczej, tradycyjne wsparcie stosowane w butach dla pronatorów nie będzie równie skuteczne co na twardej nawierzchni. Stąd bardzo mała ilość butów do biegania w terenie ze wsparciem dla pronacji. W przypadku asfaltu sprawa ma się inaczej, tu podłoże nie kryje przed nami niespodzianek. Krok jest powtarzalny i jeśli stopy pracują w określony sposób (np. mają tendencję do skręcania do wewnątrz), a mamy źle dobrane buty biegowe, to przy tysiącach, czy dziesiątkach tysięcy kroków w końcu może nastąpić problem.

Większość osób, tym bardziej początkujących, biega z tzw. pięty. To znaczy, że pięta jest pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem. Cały proces - od lądowania na pięcie, poprzez przejście na śródstopie i dalej wybicie z palców - nazywany jest przetaczaniem stopy. Ruch może odbywać się w sposób neutralny, stopy nie "ściągają" ani do wewnątrz, ani do zewnątrz. Jeśli w którymś momencie (podczas lądowania na pięcie lub przetoczenia przez śródstopie) stopa "schodzi" do środka, to nazywamy taki ruch pronacją. Jeśli na zewnątrz, to mamy do czynienia z przypadkiem supinacji. Pronacja sama w sobie nie jest niczym złym, to naturalny ruch stopy, który amortyzuje wstrząsy. Problem pojawia się w momencie, gdy stopa pronuje nadmiernie (a Ty na dodatek mocno zwiększasz liczbę i długość treningów).
Buty do biegania po asfalcie ranking 2020

Biegacze z grubsza dzielą się na dwa typy: biegających "z pięty" oraz takich, który lądują na śródstopiu. Zdj. archiwum Ronhill.Najszybszym sposobem, aby ocenić typ stopy jest obejrzenie starych butów biegowych. Obejrzyj sposób w jaki wytarte są podeszwy. Jeśli mocno "zjechane" są wewnętrzne krawędzie (chodzi zwłaszcza o środkową cześć podeszwy), to sugeruje, że podczas biegu stopa "ucieka" Ci do środka, stąd większa eksploatacja tych miejsc. Supinatorzy mocniej wytrą zewnętrzne krawędzie, a neutralni pozostawią mniej więcej równomierny ślad zużycia. Pomóc też może test wodny (więcej o nim przeczytasz w poradniku na temat ➡️ pronacji i supinacji). A co jeśli nie jesteś w stanie ustalić typu stopy i nie możesz przyjechać ➡️ do naszego sklepu (zapraszamy do Poznania!)? Wtedy najbezpieczniejszym wyborem będzie but neutralny.
Buty dla pronatorów posiadają specjalne systemy, które przeciwdziałają nadmiernym ruchom skrętnym stóp. Dla osób, które tego nie potrzebują, może to negatywnie wpływać na komfort i odczucia podczas biegu. Natomiast osoba z pronacją biegająca w butach dla neutrali (supinatorzy nie mają swojej oddzielnej półki z butami, mogą śmiało biegać w tych dla stopy neutralnej) ma zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia problemów niż w odwrotnym przypadku. Tym bardziej jeśli dopiero zaczynasz biegać i robisz to w zróżnicowanym terenie. Na początku dopiero będziesz się rozpędzał i treningi nie będą aż tak mocno eksploatujące - w takim wypadku wybór buta neutralnego będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.


[3] RODZAJ PODŁOŻĄJeśli szukasz butów typowo do biegania w terenie i mam tu na myśli bardziej zróżnicowany teren niż leśne, ubite ścieżki to sprawdź nasz ➡️ ranking najlepszych butów do biegania w terenie. Tam znajdziesz sporo informacji nt. na co zwracać uwagę wybierając tego typu butów. Rodzaje podłoża, po których przyjdzie Ci biegać wymuszają niejako wybór innych butów (różnice znajdziesz głównie w bieżniku, który będzie miał różny układ). Na asfalcie sprawa jest o wiele prostsza - podłoże jest płaskie, twarde. Bieżnik w butach do biegania po asfalcie jest więc po prostu płaski. Zadaniem całej konstrukcji buta jest ułatwienie przetaczania stopy po twardej nawierzchni.

Bieganie w butach terenowych po asfalcie będzie zdecydowanie mniej wygodne przede wszystkim ze względu na ogólną większą sztywność takich butów (która pomaga chronić stopy przed zróżnicowanym podłożem w terenie: kamienie, korzenie itp.), takie buty mają zwykle mniej amortyzacji i agresywniejsze bieżniki. Czy w terenie zawsze trzeba biegać w butach trailowych? Jeśli to leśna, ubita i stosunkowo twarda ścieżka (zwłaszcza latem można takie spotkać w lasach) to buty do biegania po asfalcie z powodzeniem sprawdzą się w takich warunkach. Generalnie można przyjąć takie założenie: jeśli szukamy butów do biegania po asfalcie i częściowo w lesie to wiosną i latem lepiej wybrać buty na asfalt. Jesienią i zimą sytuacja ulega zmianie, w lesie często spotkamy błoto, zimą śnieg - wtedy przy takim mieszanym terenie asfalt/las lepiej sprawdzi się but terenowy.


[3] ILE AMORTYZACJI POTRZEBUJESZ?Podstawowym kryterium rozróżniającym dla butów do biegania po asfalcie jest ilość amortyzacji, którą posiadają. Z grubsza to wygląda tak, że im but droższy, tym więcej posiada amortyzacji oraz systemów wspierających pracę Twoich stóp. Czy zawsze więcej amortyzacji znaczy lepiej? Niekoniecznie! Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu i masz na koncie "zbieganych" kilka par butów mniej więcej wiesz już ile amortyzacji potrzebujesz. Wiesz czym jest zbyt miękki but, ale również taki, któremu trochę tej amortyzacji brakuje. Jeśli dopiero zaczynasz to warto wybrać biegowe buty ocenione na przynajmniej 4 punkty w naszej skali (od 1 do 6) - buty możesz dowolnie filtrować na stronie kategorii ➡️ buty do biegania po asfalcie. Taka ilość zapewni Ci odpowiednią ochronę i komfort podczas treningów na asfalcie.

Kiedy warto pomyśleć o butach na twardą nawierzchnię z większą ilością amortyzacji? Jeśli ważysz powyżej 80 kilogramów, dopiero zaczynasz, biegasz tylko po twardych nawierzchniach, czy planujesz zwiększyć kilometraż bo przygotowujesz się np. do półmaratonu czy maratonu. Jednostajne ubijanie o twarde podłoże prędzej czy później może negatywnie odbić się na Twoich nogach. Oczywiście w miarę możliwości polecam biegać w terenie, jeśli nawet nie każdy trening, to choć w weekendy, gdy masz więcej czasu, staraj się wybierać miękkie podłoże. Oszczędzisz nogi i... buty! Miękkie podłoże nie ubije pianek amortyzujących tak szybko jak asfalt czy płyta chodnikowa.


[4] DO CZEGO BĘDZIESZ UŻYWAŁ BUTÓW?To pytanie tylko na pozór wydaje się absurdalne, w końcu buty biegania będziesz używał do... biegania! W czym tkwi haczyk? W zależności od tego, czy potrzebujesz butów do codziennych, spokojnych treningów, czy też szybszego biegania albo startów w zawodach, będziesz musiał zwrócić uwagę na inne parametry. Możemy podzielić buty na trzy rodzaje: te przeznaczone do codziennego biegania, tzw. buty treningowe. Charakteryzują się one zwykle bardzo dobrą amortyzacją, tu najważniejsza jest ochrona i komfort. Amortyzacji musi być odpowiednio dość, aby chroniła nogi przed kontuzjami. To idealne buty do pokonywania długich dystansów w spokojnym tempie.


Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie zwykle próbują połączyć dwa cele: dostarczyć amortyzacji i jednocześnie sprawić, by but nadal pozostał dynamiczny. Zdj. archiwum Altra.Buty do biegania treningowo-startowe wyróżniają się większą dynamiką i mniejszą ilością pianki. Zwykle stopy w tego typu butach są bliżej podłoża niż w typowo treningowych. Tu ważny jest odpowiedni balans pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Często podeszwy tych butów są sztywniejsze, a pianki bardziej sprężyste. Ostatnia kategoria to buty startowe, czyli takie których celem jest ułatwić Ci biegać naprawdę szybko. Klasyczne startówki mają bardzo mało amortyzacji i minimalną ilość systemów, idealnie sprawdzają się w przypadku szybkich i lekkich biegaczy. A co jeśli ważysz nieco więcej i biegasz nieco wolniej? Czym dla Ciebie będzie "startówka"? Dla biegacza powyżej 80 kg, który chciałby pobiec maraton w 4 godziny butem startowym na taki bieg mógłby być but treningowo-startowy, czy nawet zwyczajny but treningowy. W tej sytuacji kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa, szybkość może zejść na dalszy plan.


[5] JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW DO BIEGANIA?Jak dobrać buty do biegania. Krok 1

KROK 1:

  • Za pomiar zabierz się najlepiej popołudniu lub wieczorem - stopa w ciągu dnia nieco puchnie, pomiar dokonany rano może się więc różnić od tego wieczornego.
  • Połóż kartkę papieru tuż przy ścianie.
  • Oznacz na kartce najdalej wysunięty fragment stopy i zmierz długość stopy (pomiar powinien być jak najbardziej dokładny, liczą się nawet milimetry!). Zmierz obydwie stopy! Może się okazać, że jedną z nich masz dłuższą/krótszą. Dobierając rozmiar kieruj się pomiarem dłuższej stopy.


 

KROK 1:

  • Do otrzymanego wyniku dodaj około 0,5 cm zapasu - stopa podczas biegu przesuwa się w bucie, warto dać jej nieco wolnego miejsca. 
  • Otrzymany wynik (np. 27,5 cm (długość stopy) + 0,5 cm (zapas) = 28 cm) porównaj z tabelą rozmiarów dla danego producenta. Tym samym otrzymasz rozmiar, który będzie idealnie pasował na Twoją stopę! Przechodząc na stronę ➡️ z butami do biegania po asfalcie - możesz za pomocą filtru z rozmiarem wybrać tylko potrzebne rozmiary. 

PODSUMOWANIEMam nadzieje, że powyższy poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i wiesz już jakie buty do biegania wybrać. Jeśli dopiero zaczynasz wybierz którąś z bezpieczniejszych opcji, po przebiegniętych kilkuset kilometrach będziesz wiedział więcej czego oczekiwać od butów biegowych. Jeśli masz większe doświadczenie, to najłatwiej kolejną parę butów wybrać przez porównanie cech butów: takie parametry jak waga, ilość pianki pod piętą / palcami czy drop mówią wiele o bucie i o tym czego można się spodziewać po bieganiu w nim. Zastanów się czego brakowało Ci w poprzedniej parze butów i wybierz taki, który posiada takie właściwości. Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi