pixel
ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -40% NA CAŁY SPRZĘT BIEGOWY
Buty do biegania

Buty do biegania po asfalcie męskie. Najnowszy ranking

2022-11-02
Buty do biegania po asfalcie męskie. Najnowszy ranking
„Jakie buty do biegania kupić?", „Jakie są najlepsze buty do biegania po asfalcie”? Jeśli to są pytania, na które nie znasz odpowiedzi i wciąż szukasz swoich idealnych butów biegowych, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Oto ranking z najlepszymi (naszym zdaniem) butami do biegania na asfalt na sezon jesień/zima 2022, które wybraliśmy do oferty naszego sklepu (ten raport ma również swoją ➡️ damską wersję) Dowiesz sie z niego m.in. jakie buty do biegania po asfalcie polecamy na konkretne treningi lub zawody. W drugiej części skupimy się natomiast na teoretycznych niuansach doboru butów do biegania.

SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych butów w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. Poradnik podzieliliśmy na konkretną listę polecanych modeli oraz część teoretyczną z informacjami jak dobrać odpowiednie buty do biegania

[AKTUALIZACJA]: 02.11.22, jesień/zima 2022.

  1. [PRAKTYKA] Buty do biegania męskie - ranking 2022
  2. [TEORIA] JAK WYBRAĆ BUTY BIEGOWE NA ASFALCIE?

NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA - WYRÓŻNIENIA W KATEGORIACH


OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACHPoniżej znajdziesz wybór najciekawszych i najlepszych (naszym zdaniem, czyli ludzi ze sklepu Natural Born Runners) butów do biegania po twardych nawierzchniach na sezon jesień/zima 2022. Zaznaczamy, że nie znajdziesz tutaj wszystkich marek butów, ale tylko te, które są dostępne w NBR. Aby ułatwić Ci wybór podzieliśmy buty do biegania na kilka kategorii. Buty z najlepszą amortyzacją - tu wybraliśmy te modele, które rzeczywiście mocno wyróżniają się jeśli chodzi o ilość pianki i miękkość. To buty przeznaczone głównie dla tych biegaczy, którzy dużo biegają po twardych nawierzchniach, ważą powyżej 80-90 kg i cenią sobie przede wszystkim komfort. W innym przypadku, np. nieco lżejszych biegaczy, powinny wystarczyć klasyczne buty treningowe. Tutaj amortyzacji będzie trochę mniej, ale dzięki temu modele będą lepiej zbalansowane jeśli chodzi o miękkość i dynamikę. To również najczęściej wybierana kategoria butów do biegania po asfalcie.
Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie różnią się między sobą przede wszystkim poziomem amortyzacji oraz sprężystością pianki zastosowanej w podeszwie. Zdj. archiwum Asics.Ekonomiczne treningówki to z kolei dobry wybór jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Nadal pozostajemy w segmencie codziennych butów do biegania po asfalcie, obniżamy cenę, odejmujemy trochę amortyzacji, ale wciąż znajdziemy w tej grupie bardzo dobre buty do biegania. Jeśli nie przygotowujesz się do maratonu, nie biegasz dużo i nie chcesz wydawać większych pieniędzy to z powodzeniem znajdziesz buty w tej kategorii. Buty biegowe "z pazurem" - to określenie wszystkich modeli treningowo-startowych, czyli takich, które mają pomóc Ci biegać nieco szybciej. W tym segmencie znajdziesz buty zarówno dla lżejszych szybkobiegaczy, jak i cięższych biegaczy, którzy chcieliby wspomóc się w walce z czasem na dłuższych dystansach.


BUTY DO BIEGANIA Z NAJLEPSZĄ AMORTYZACJĄW tej kategorii znajdziesz buty z największą ilością amortyzacji. Te modele charakteryzują się bardzo dużą ilością pianki pod stopami. Zostały zaprojektowane tak, abyś od pierwszego nałożenia czuł największy komfort i miękkość. Nawet kosztem wagi i dynamiki. Tu należy zaznaczyć, że ilość amortyzacji oczywiście jest bardzo ważna, i być może rzeczywiście to najistotniejszy parametr przy doborze buta do biegania po asfalcie. Jednak warto pamiętać, że nie wszyscy biegacze potrzebują butów tak miękkich. Dla lżejszego i szybszego biegacza tym "najlepszym" butem będzie model z mniejszą ilością amortyzacji i większą dynamiką. Natomiast jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie i miękkości to buty do biegania z dużą amortyzacja są dla Ciebie! Tę kategorię sugerujemy również cięższym biegaczom.  
HOKA ONE ONE BONDI 8
⚡ najlepsza amortyzacja
Zdjęcie Hoki Bondi 8

OPIS HOKA BONDI 8:

Hoka Bondi 8 to najlepiej amortyzowany but marki Hoka, stworzony z myślą o biegaczach szukających maksymalnego komfortu i miękkości. W rzeczywistości to jeden z najlepiej amortyzowanych butów, jakie widzieliśmy na oczy! Ten poduszkowiec wyposażony został w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33m m pod piętą i 29 mm pod palcami). Taka ilość pluszowej amortyzacji doskonale chroni stawy przed obijaniem o twardy asfalt. Te buty z bardzo dużą amortyzacją docenią zwłaszcza biegacze, ważący powyżej 90 kilogramów, szukający maksymalnej ochrony, ale nie tylko! Nowy Hoka Bondi 8 jest bardziej dynamiczny niż jego poprzednie wersje, więc dla lżejszych biegaczy może być też świetną propozycją na spokojne wybiegania. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie stopy! Nowoczesny, ciekawy design Hoka Bondi 8 sprawia, że część osób wybiera go także jako buta do chodzenia na co dzień.BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i wygody do codziennych treningów to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! Bondi to model stworzony z myślą o pokonywaniu wielokilometrowych dystansów w terenie. To będzie również dobry but na maraton (jeśli zależy Ci na spokojnym pokonaniu dystansu) i dłuższe dystanse biegane po twardych nawierzchniach (wielogodzinne biegi ultra itp.). Hoka Bondi to także świetny model do chodzenia, szczególnie dla osób z większą wagą. Zapewnia on wygodę nawet na najdłuższych spacerach.


Zdjęcie podeszwy Hoki One One Bondi 8

PARAMETRY HOKA BONDI 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 2 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniona, bardziej sprężysta podeszwa wewnętrzna i większa dynamika
- przeprojekotwana, cholewka i nowoczesny design


Zobacz więcej modeli Hoka Bondi 7

BUTY BROOKS GLYCERIN 20
Zdjęcie butów Brooks Glycerin 20 

OPIS BROOKS GLYCERIN 20:

Brooks Glycerin jest tym dla marki, czym Nimbus dla Asicsa, czyli niemal ikoną! Brooks Glycerin jest najlepiej amortyzowanym butem Brooksa. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjna metoda infuzji azotu do podeszwy środkowej, która pozwala na połączenie pluszowej amortyzacji z lekkością i sprężystością. Mimo odczuwalnej miękkości, Brooks Glycerin, posiada "żwawy" charakter. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Glycerin 20 to standardowy 10 mm drop, co w zestawieniu z ww. parametrami sprawia, że w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów! Glycerin VS Ghost? Glycerin ma więcej amortyzacji i lepiej sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy. W porównaniu do poprzednika z numerem 19, w Gycerin 20 mamy nie tylko zmienioną podeszwę środkową z azotem, ale także lepiej dopasowaną cholewkę oraz stabilniejszą, szerszą platformę. Brooks Glycerin występuje również w wersji dla pronatorów jako Brooks Glycerin GTS.BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Brooks Glycerin to wielka wygoda dla stóp, ale w takim bardziej klasycznym wydaniu (bardziej tradycyjnym niż np. Hoka Bondi). Dla cięższych biegaczy to będzie również bardzo dobry but na start w maratonie. 

Zzdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 19

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna/supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 19mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wypełniona azotem podeszwa środkowa DNA LOFT v3, zapewniająca doskonałą amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości
- nowa lepiej dopsowana i lepiej oddcychająca cholewska
- poszerzona platforma buta


Sprawdź ofertę butów Brooks Glycerin

BUTY ASICS GEL-NIMBUS 24
Zdjęcie butów Asics Gel-Nimbus 24

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 24

Asics Gel-Nimbus to już niemal legenda! To jeden z najlepiej rozpoznawanych butów do biegania na świecie, produkowany nieprzerwanie od 1999 roku. Nazwa Nimbusa pochodzi od chmury "cumulonimbus". Bieganie w Nimbusach ma sprawiać wrażenie, jakbyś stawiał kroki w chmurach! Asics Gel-Nimbus to but stworzony do biegania po asfalcie i innego rodzaju twardych nawierzchniach, posiadający maksymalną dawką żelu. Przez ostatnie ponad 20 lat Nimbus był nieustannie udoskonalny. W najnowszej wersji Nimbusów zaszło sporo zmian na plus! Nowy Asics Nimbus 24 jest dużo lżejszy (aź o 20 gramów) i bardziej responsywny. W podeszwie środkowej zastosowano piankę FF Blast+, która jest niezwykle sprężysta i daje uczucie efektu trampoliny, znane z wielu butów treningowo–startowych. Nowe Asics Nimbus są więc szybsze i bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek wcześniej. W Asics Nimbus 24 znajdziemy także bardziej przewiewną cholewkę. Całość zmian w nadal niezwykle komfortowym Nimbusie idzie w zdecydowanie dobrą stronę!

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Nimbus to opcja dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają butów oferujących maksymalny komfort. Świetna amortyzacja w połączeniu ze stabilizacją sprawia, że Nimbus będzie również doskonałym butem dla cięższych biegaczy. Doskonały jako codzienny but treningowy, jak i but, w którym bezpiecznie i całkiem dynamicznie można pokonać maratoński dystans.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 24

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 24:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26 mm - 16 mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz więcej modeli Asics Gel-Nimbus

NAJLEPSZY CODZIENNY BUT TRENINGOWY DO BIEGANIA:O ile wcześniejsza kategoria była dość specyficzna i przeznaczona dla określonej grupy biegaczy, tak w tej sekcji znajdziemy buty, po które ogół biegaczy sięga najczęściej. Klasyczne buty treningowe przeznaczone do biegania po asfalcie. Trening biegowy powinien być zróżnicowany, jeśli chcesz robić postępy, to musisz czasem przyspieszyć, zrobić parę kilometrów mocniejszym tempem, pobiegać interwały na stadionie, a na koniec tygodnia dołożyć długie wybieganie w spokojnym tempie. Nasze ciało nie lubi nudy, trzeba dostarczać mu co jakiś czas nowych bodźców, dlatego też codzienne buty treningowe muszą zapewniać: odpowiednią amortyzację (codzienny trening po asfalcie i długie wybiegania), dynamikę (to na wypadek tych szybszych jednostek treningowych) oraz komfort dla stóp, którym przyjdzie się zmierzyć z tymi wszystkimi kilometrami. I takie właśnie są buty do biegania z tej kategorii.
BUTY HOKA CLIFTON 8
⚡najlepszy na spokojny maraton
Zdjęcie męskich Hoki Clifton 8

OPIS HOKA CLIFTON 8:

Hoka Clifton był pierwszym butem asfaltowym, z którego zaczęła znana być Hoka. W pierwszych latach działalności Hoka była bardziej popularna wśród wielbicieli trailu, jednak z roku na rok coraz więcej biegaczy asfaltowych zaczęło cenić komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to jeden z najbardziej rozpoznawanych modeli w kategorii butów na twarde nawierzchnie. Znajdziemy w nim świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji i wyważoną dynamiką (but jest całkiem dynamiczny, ale czuć pod stopami dużą ilość pianki). Clifton świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też da radę) po start w maratonie. Jak na tę ilość pianki Clifton jet zaskakująco żwawym butem (łatwiej to zaobserować jak podkręcisz tempo biegu). Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Tutaj również znajdziemy szerszą wersję WIDE. Nowy Hoka Clifton 8 to jeszcze więcej amortyzacji przy zachowaniu świetniej dynamiki.Najnowsza wersja Cliftona została wykonana z bardziej responsywnej podeszwy środkowej, w której zastosowano o 15% lżejszą wersję pianki EVA, zapewniającą uczucie miękkości i komfortu. Clifton 8 ma opływową sylwetkę i unowocześnioną cholewkę wykonaną z oddychającej siateczki. W tej wersji znajdziemy również anatomicznie wymodelowany zapiętek, który ogranicza pracy ścięgna Achillesa i sprawdza się świetnie podczas zakładania i ściągania butów.


Recenzja Hoki Clifton

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA CLIFTON:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Model Hoka Clifton znam od wielu lat! Miałem okazję testować zarówno wersję 5 i 6. Zmiany, które zaszły w Clifton 8 są może mało widoczne na pierwszy rzut oka, ale całkiem spore. Nowe Cliftony są niezwykle komfortowe i nieco szersze. Początkowo brakowało mi w nich odrobinę dynamiki, ale szybko stały się jednymi z moich ulubionych butów treningowych na komfortowe wybiegania i wolniejsze jednostki. Mimo, że każdy z nas chce biegać coraz szybciej, to właśnie spokojne treningi są najważniejszym elementem naszego biegowego rozwoju. Warto mieć więc w swojej szafie takie buty jak Clifton 8, które możemy zabrać zarówno na trening na asfalt, jak i do lasu i po prostu cieszyć się komfortowym bieganiem. ...
BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego", który u lżejszych biegaczy sprawdzi się lepiej na wolniejszych treningach.. Jeśli jesteś cieższym biegaczem, możesz z powodzeniem w nim biegać także szybsze jednostki treningowe (z zastrzeżeniem, że ta ilość pianki pod stopami jest wyczuwalna i w Cliftonie jest po prostu miękko). Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i umiarkowana dynamika w perfekcyjnej mieszance!


Zdjęcie podeszwy męskich Hoka Clifton 8

PARAMETRY HOKA CLIFTON 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 250 g (męskie) / 215 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej responsywna podeszwa środkowa, dzięki zastosowaniu 15% leżejszej pianki EVA
- większa amortyzacja
- bardziej przewiewna cholewka


Sprawdź ofertę Hoka Clifton

BUTY BROOKS GHOST 14
⚡ najlepszy codzienny but treningowy
Zdjęcie męskich butów Brooks Ghost 14

OPIS BROOKS GHOST 14:

Najpopularniejszy but do biegania w Natural Born Runners (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości fanów biegania Brooks Ghost 14 będzie również bardzo dobrym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta na asfalt, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym podłożu, ale również da sobie radę, gdy będziesz chciał zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 14 byłby jedną z najlepszych propozycji! W najnowszej wersji Brooks 14 zmieniono detale. które zdecydowanie poprawiły komfort i płynność biegu, ale nie zmieniły charakteru buta. Podeszwa środkowa buta został stworzona z wysokiej jakości, miękkiej pianki DNA LOFT, która wpłynęła na zwiększenie amortyzacji bez zwiększania wagi buta. Nowa, bardziej miękka podeszwa oraz Segmented Crash Pad (modułowy system poduszek w podeszwie środkowej) są połączone tak, aby ułatwić płynne przetaczanie z pięty na palce. W Brooks Ghost 14 udoskonalono również dopasowanie cholewki, tak abyś miał wrażenie, że Twoja stopa tworzy jedność z butem!


TEST BROOKS GHOSTRecenzja Brooks Ghost 14

RECENZJA #NBRTEAM
BROOKS GHOST 14 TEST:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Brooks Ghost pojawił się w NBR 10 lat temu! To właśnie w Brooks Ghost 4 pobiegłem bardzo upalny maraton w Madrycie [..] Do Ghostów powróciłem, gdy na rynku pojawiał się wersja 10. Mam wrażenie, że właśnie z nią Brooks Ghost wskoczył do ekstraklasy butów biegowych i mocno zmienił design. Znaczęce zmiany zaszły też wtedy w konstrukcji buta - nowy Brooks Ghost był butem wygodniejszym i bardziej dynamicznym - po prostu lepszym! Od tamtego czasu Ghost stał się w dla wielu biegaczy niemal synonimem uniwersalnego i wygodnego buta do biegania po twardych nawierzniach [...]Pierwszy bieg w Brooks Ghost 14 nie zawiódł moich oczekiwań - jest komfortowo, czuć dobrą amortyzację, ale nie jest za miękko, stopy nie zapadają się w piance...Chcesz poznać więcej szczegółów testów Brooks Ghost 14? Przeczytaj pełną recenzję Brooks Ghost 14 na naszym blogu... ...


BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy męskich Brooksów Ghost 14

PARAMETRY BROOKS GHOST 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 281 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej miękka podeszwa środkowa, stworzona z wysokiej jakości, pianki DNA LOFT, która wpłynęła na zwiększenie amortyzacji bez zwiększania wagi buta
- nowy modułowy system poduszek Segmented Crash Pad sprawił, że buty pozwalają na jeszcze płynniejsze przetaczanie stopy z pięty na palce
- technologia 3D Fit Print sprawia, że cholewka jest jeszcze lepiej dopasowana, a but porusza się wraz ze stopą


Sprawdź więcej modeli Brooks Ghost


BUTY ALTRA TORIN 6.0Zdjęcie męskich butów Altra Torin 6.0

OPIS ALTRA TORIN 6.0

Model Altra Torin powraca w najnowszej 6-tej odsłonie! Podeszwa Altra Torin 6.0 została wykonana z pianki Ego Max, która jest dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic. Zastanawiając się nad wyborem Altra Torin 6.0 pamiętać trzeba, że jest to but skierowany do osób biegających w naturalny sposób. W tej technice biegu lądujemy na śródstopiu, praktycznie w ogóle nie angażując pięty. Taką technikę biegu wspiera stopa ułożona w bucie płasko. W Altra Torin 6.0 zarówno pięta jak i palce leżą na tej samej wysokości. Wysoka na 28mm pianka Ego Max oferuje doskonałe połączenie miękkości ze sprężystością. Zerowy drop w połączeniu z dużą ilością pianki sprawia, że bieganie w Altra Torin 6.0 jest dużo łatwiejsze niż w butach z małą ilością amortyzacji i niskim dropem. W Alstra Torin 6 przeprojektowana została cholewka, które lepiej trzyma stopę. Zmieniono rownież język na badziej miękki. W przedniej części natomiast znajdziemy sporo miejsca na palce. Altra Torin 6.0 to but dla biegaczy świadomych swoich potrzeb (zerowy drop, duża ilość miejsca na palce, dobra amortyzacja) lub dla tych, którzy dopiero chcieliby spróbować biegania w naturalny sposób. Altra Torin 6.0 umożliwia bezpieczne wejście w świat "naturalnego" biegania.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 6.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Zdjęcie podeszwy butów męskich Altra Torin 5.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  280 g (męskie) / 234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.
Sprawdź ofertę butów Altra Torin

BUTY ASICS GEL-CUMULUS 24


Zdjęcie męskich Asics Cumulus 24

OPIS ASICS GEL-CUMULUS 24


Asics Gel-Cumulus to uniwersalny, bardzo wygodny but, przeznaczony do zróżnicowanego treningu. Ascis Cumulus gwarantuje świetną równowagę pomiędzy odpowiednią ilością miękkiego żelu oraz dawką dynamiki, potrzebnej na szybszych jednostkach. Nasz codzienny but treningowy musi spełniać szereg zadań: zapewniać komfort podczas spokojnych wybiegań, "nie zamulać" na nieco szybszych jednostkach, a jeśli przyjdzie potrzeba to i pokazać trochę charakteru na zawodach. I taki właśnie jest Asics Gel-Cumulus! Asics Gel Cumulus pokazuje jaką przemianę przeszły buty do biegania Asics - podeszwa niegdyś rozdzielona na dwie wyraźne strefy, teraz stanowi jeden kawałek materiału. Dzięki temu przetoczenie z pięty na palce jest o wiele płynniejsze. Za amortyzacje odpowiada GEl umieszczony zarówno pod piętą jak i palcami, a sprężystości dodaje pianka FF BLAST™. . W nowym Asics Gel-Cumulus 24 znajdziemy również niższy, uniwersalny 8 mm drop. Ten model zimą występuje również w wersji z wodoodporną membraną gore-tex.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz jednego, wygodnego buta do codziennego treningu i ważysz około 80kg (+- kilka kilogramów) to Asics Gel-Cumulus będzie świetnym wyborem. Cumulus świetnie sprawdzi się również jako but na maraton, jeśli Twoim głównym celem jest komfortowe pokonanie tego dystansu.

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Cumulus 22

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 24:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24 mm - 16 mm  
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie)

Sprawdź ofertę modeli Asics Gel-Cumulus

BUTY SAUCONY RIDE 15

Zdjęcie męskich Saucony Ride 15

OPIS SAUCONY RIDE 15:

W 2022 roku na rynku pojawia się nowa, lżejsza wersja modelu Saucony Ride, która ma szansę stać się ulubionym butem treningowym szerokiego grona biegaczy. Całkowicie przeprojektowany Ride 15 jest bardziej miękki, lepiej dopasowany i znacznie lżejszy. Takie połączenie sprawia, że w Sacuony Ride po prostu bardzo przyjemnie się biega! Bardziej miękka formuła PWRRUN zapewnia większą amortyzację przy mniejszej wadze. Lepsze dopasowanie do twoich stóp uzyskano za sprawą głębszego wyprofilowania w podeszwie środkowej. Saucony Ride 15 przydanie do gustu zarówno początkującym biegaczom, jak i tym zaawansowanym, którzy szukają modelu na spokojniejsze treningi.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają sprawdzonego buta treningowego o bardzo uniwersalnym charakterze. Właściwości Saucony Ride sprawiają, że doskonale odnajdzie się on na codziennych treningach, jak i nieco żwawszych jednostkach.


Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Ride 15


PARAMETRY SAUCONY RIDE 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 24mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  249 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Sprawdź ofertę Saucony Ride

NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA "TRENINGÓWKI" W KATEGORII CENA/JAKOŚĆ:Buty treningowe do biegania po asfalcie ze średnim poziomem amortyzacji. Idealnie sprawdzą się w przypadku początkujących biegaczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. To dobra opcja również dla osób, które nie biegają bardzo dużo, a szukają butów z dobrą amortyzacją. Tu podobnie jak w klasycznych treningówkach, modele wyróżniają się odpowiednim poziomem amortyzacji, który chroni nogi przed obijaniem o asfalt.


BUTY BROOKS TRACE 2
⚡ najlepszy dla początkującego
Męskie buty Brooks Trace

OPIS BROOKS TRACE 2:

Brooks Trace zajął miejsce Brooks Aduro - podstawowego buta, który przez kilka ostatnich sezonów często wybierany był przez początkujących biegaczy jako wstęp do bardziej zaawansowanej przygody z bieganiem. Nowy Brooks Trace 2 czerpie ze starszych wersji Ghosta i przynosi świetny miks niskiej wagi (waży zaledwie 244 gramy!), świetnego dopasowania i odpowiednio wyważonej amortyzacji. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących biegaczy, którzy szukają bezpiecznego buta do codziennego treningu, ale również jako podstawowy but dla biegaczy, którzy nad bardzo miękką amortyzację stawiają dynamikę i dobre czucie podłoża. To nowość w ofercie Brooksa, ale jesteśmy pewni, że z miejsca podbije serca biegaczy!

BUTY IDEALNY DLA:

Osób, które w dobrej cenie szukają solidnego buta do biegania po twardych nawierzchniach w rozsądnej cenie. Odpowiedni balans amortyzacji i dynamiki sprawiają, że Brooks Trace sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań. To jeden z najbardziej wszechstronnych butów w swojej kategorii cenowej!


Zdjęcie męskich podeszwy Brooks Trace

PARAMETRY BROOKS TRACE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi
Ocena 4 na 5 szybsze treningi
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 15mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 244 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego buta


Zobacz więcej modeli Brooks Trace

BUTY ASICS GEL-PULSE 13

Zdjęcie męskich Asics Gel-Pulse 13

OPIS ASICS GEL-PULSE 13

Kolejny z butów treningowych, który w ostatnim czasie przeszedł spory "lifting". Asics Gel-Pulse jest stworzony do biegania po twardych nawierzchniach i przypadnie do gustu biegaczom poszukującym solidnego buta do biegania w przystępnej cenie. Dobra amortyzacja i wygodna cholewka sprawiają, że ten but świetnie sprawdzi się w roli codziennego buta do "klepania" kilometrów. Widoczny GEL pod piętą zapewni odpowiednią miękkość i ochronę na twardej powierzchni, a nowa pianka Amplifoam w podeszwie środkowej nada większej sprężystości. Dodatkowe systemy w postaci Guidance Line (którego zadaniem jest "naprowadzanie" stopy na właściwy ruch w trakcie przetaczania) docenią zwłaszcza początkujący biegacze, którym przyda się dodatkowe wsparcie. Asics Gel-Pulse to but, który w przystępnej cenie oferuje sporo jakości.BUT IDEALNY DLA:

Nie chcesz bić rekordów, ani nie ścigasz się na zawodach, a po prostu szukasz bezpiecznego buta do pokonywania kilometrów na twardych podłożach w umiarkowanej cenie. Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to jest duża szansa, że polubisz się z Asics Gel-Pulse!

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Pulse 13

PARAMETRY ASICS GEL-PULSE 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 10 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm - 13mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 300 g

Zobacz więcej modeli Asics Gel-Pulse

BUTY ASICS GEL-EXCITE 9Zdjęcie męskich butów Asics Gel-Excite 9

OPIS ASICS GEL-EXCITE 9

Podstawowy but z oferty butów do biegania Asics przeznaczony na asfalt i innego rodzau twarde powierzchnie. Tutaj również znajdziemy technologię GEL - poduszki żelowe znajdują się pod piętą. W porównaniu do modeli z wyższej półki amortyzacji będzie mniej. To nie znaczy jednak, że Asics Gel-Excite nie znajdzie swoich fanów, wręcz przeciwnie! Świetny stosunek cena/jakość sprawia, że otrzymujemy buta, którego docenią i początkujący biegacze, którzy w bezpieczny sposób będą chcieli rozpocząć przygodę z bieganiem, jak również i ci bardziej doświadczeni. Ci drudzy docenią prostotę oraz większą dynamikę niż w lepiej amortyzowanych modelach z wyższej półki.

BUT IDEALNY DLA:

Świetna opcja na początek przygody z bieganiem - w dobrej cenie otrzymujesz bezpiecznego buta do treningu na twardych nawierzchniach. To również świetny wybór dla biegaczy szukających dynamiczniejszej treningówki bez nadmiernej ilości amortyzacji.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Gel-Excite 9

PARAMETRY ASICS GEL-EXCITE 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 2 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Sprawdź ofertę butów Asics Gel-Excite

BUTY DO BIEGANIA Z "PAZUREM" / TRENINGOWO-STARTOWE I STARTOWEW tej kategorii butów do biegania po asfalcie znajdziemy modele, których zadaniem jest pomóc nam biegać szybciej i zdobywać życiówki na zawodach.. To nie tylko klasyczne "startówki", ktore w ostatnim czasie projektowane w ostatnim czasie głównie z płytką karbonową, ale przede wszystkim buty wyraźnie lżejsze i bardziej dynamiczne niż te z segmentu typowych treningówek. Świetnie sprawdzają się w przypadku szybszych treningów, ale również jako buty startowe na zróżnicowanych dystansach.

BUTY SAUCONY ENDORPHIN PRO 3
⚡ najlepszy na szybkie starty (od 5 km do maratonu)Niebieskie męskie buty Saucony Endorphin Pro

OPIS SAUCONY ENDORPHIN PRO 3:

Saucony Endorphin Pro z płytką karbonową to jeden z najszybszych modeli na rynku! To właśnie dzięki niemy marka Saucony wróciła do równej rywalizacji z największymi światowymi markami, produkującymi buty startowe. Saucony Endorphin Pro 3 doskonale sprawdzi się na startach na ulicy od 5 km do maratonu oraz szybkich treningach tempowych. W diabelsko szybkim Saucony Endorphin Pro 3 znajdziemy technologię Spedroll, która sprawia, że możemy z większą łatwością utrzymać przez dłuższy czas wysokie tempo biegu, przy jednoczesnym mniejszym zmęczeniu mięśni. Taki efekt wspomaga zakrzywiona w literę S płyta węglowa, która pozwala na szybsze przetaczanie stopy i bardziej efektywne wybicie. Tym, co odróżnia Saucony Endorphin Pro 3 od wielu konkurencyjnych modeli z płytką karbonową, jest świetne trzymanie stopy, zapewniające biegaczowi duże poczucie stabilności. Niezwykle przewiewna cholewka, zaprojektowana w technologii FormFit pozwala na spersonalizowane dopasowanie się do stopy, a antypoślizgowe sznurowadła z dodatkową dziurką na ich wiązania sprawiają, że but po prostu dobrze leży.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają buta, który pozwoli im zawalczyć o życiówki na dystansach od 5 km do maratonu.

Zdjęcie męskich podeszwy Saucony Endorphin Pro

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN PRO 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 39.5mm - 31.5mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 204 g

Zobacz więcej butów Saucony Endorphin Pro

BUTY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3
⚡najlepszy but treningowo-startowy
Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Speed 3

OPIS SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3:

Saucony Endorphin Speed 3 to model stworzony z myślą o biegaczach, którzy chcą przyspieszyć na treningach tempowych oraz zawodach asfaltowych. Znajdziemy w nim płytką nylonową, którą cechuje duża większa elastyczność niż płytkę karbonową. Duża ilość lekkiej i responsywnej pianki (36 / 28 mm) sprawia, że model Saucony Endorphin Speed 3 jest niezwykle wygodny, niezależnie od ilości kilometrów, które planujesz w nich pokonać. Wysoka amortyzacja, zapewniana przez piankę PWRRUN PB, idzie w parze ze świetnym zwrotem energii i bardzo dużą sprężystością, którą zapewnia ten model.

Cholewka Saucony Endorphin Speed 3 posiada dobrze dopasowaną piętę, siateczka która ją tworzy daje poczucie świetnego trzymania stopy, które dopełniają antypoślizgowe sznurowadła. Technologia FORMFIT sprawia, że cholewka zapewnia bardziej indywidualne dopasowanie, które najmocniej będziemy mogli odczuć po kilku treningach w tym modelu. Podeszwa zewnętrzna XT-900 ze wzmocnionymi strefami odpornymi na ścieranie zapewnia optymalną przyczepność i trwałość. Najnowszą wersję Saucony Endorphin Speed 3 odróżnia od poprzednika jeszcze lepsza stabilność, którą docenią między innymi biegacze po kontuzjach.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich i dynamicznych butów, które świetnie sprawdzą się nie tylko na zawodach, ale także na treningach! Jeśli w tygodniu robisz sporo kilometrów i walczysz o ambitne życiówki, Saucony Endorphin Speed 3 wybierz na szybkie treningi,a buty z karbonem (np. Saucony Endorphin Pro 3) zakładaj tylko na starty w zawodach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Speed 3

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36 mm - 28 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 229 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lekko zmieniona cholewka, posiada bardziej dopasowaną piętę

Zobacz więcej modeli Saucony Endorphin Speed

BUTY ASICS NOVABLAST 3Niebieskie buty męskie Asics Novablast 2

OPIS ASICS NOVABLAST 3

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcję buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 3 waży zaledwie 253 gramy (22 gramy mniej niż Asics Novabast 2), dostarczając przy tym znakomitej amortyzacji. Za dużą dynamikę odpowiada najnowsza miękka i sprężysta pianka FlyteFoam Blast Plus. Novablasty zapewnią uczucie nazywane często efektem trampoliny. W odróżnieniu od podobnych konstrukcji konkurencyjnych marek (np. Hoka Clifton), w Asics Novablast 3 znajdziemy standardowy drop - 8 mm. Ten but świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które chciałyby nieco przyspieszyć na treningach.Asics Novabast 3 posiada również wzmocnioną piętę i dużo lepiej dopasowaną i stabilniejszą piętę niż wersja nr 2.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam Blast Plus pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Novablast

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31 mm - 23 mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 253 g

Sprawdź ofertę modeli Asics Novablast

HOKA CARBON X 3
⚡ najlepszy but treningowo-startowyZdjęcie modelu Hoka Carbon X 3

OPIS HOKA CARBON X 3:

Hoka Carbon X to jeden z najpopularniejszych i najszybszych, który w 3 odsłonie zyskał przeprojektowaną, wygodną cholewkę, pozwalającą na szybkie ściąganie i zakładanie buta. Podeszwa tego modelu stworzona została ze specjalnej pianki PROFLY X. To najlżejsza i najbardziej sprężysta z pianek stosowanych przez Hokę. W środku niej zatopiono karbonową płytkę, która napędza całą konstrukcję. Moment przejścia od lądowania po wyjście z palców jest niezwykle dynamiczny, dzięki zastosowaniu kołyskowej konstrukcji Meta-Rocker. W zasadzie każdy element Hoka Carbon X służy temu, żeby można było w nich biegać szybciej! Dość szeroka platforma, na której zbudowano Carbon X 3, daje dużą stabilność. Materiał cholewki dobrze opina stopę, jednocześnie pozostaje prawie niewyczuwalny. Tak samo jak sam but, jest tak lekki, że szybko zapominamy, że cokolwiek mamy na stopach. Hoka Carbon X 3 to doskonały but treningowo-startowy. Bez względu na Twoją wagę czy tempo biegu, ten model pomoże Ci szybciej!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego. Z racji tego, że wszystko tu podporządkowano lekkości i dynamice Hoka Carbon X nieco słabiej wypadnie jako typowa "treningówka", tu lepiej wybrać np. Hoka Clifton czy Rincon, który udanie łączy cechy wygodnego buta treningowego z dynamiką. Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże Ci przyspieszyć to mało jest butów na rynku, które zrobią to w tak komfortowy sposób!Zdjęcie podeszwy Hoka Carbon X 3


PARAMETRY HOKA CARBON X 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 222 g (męskie)
188 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wygodna cholewka, pozwalająca na szybkie sciąganie i zakładanie buta


Dodaj do koszyka buty Hoka Carbon X 3

HOKA ONE ONE MACH 5
Niebieski męski model Hoki Mach 5

OPIS HOKA MACH 5:

W swojej piątej edycji Hoka Mach 5 zyskuje jeszcze więcej dynamiki, łącząc w sobie najlepsze cechy Hoka Mach 4 i startowego Hoka Mach 4 Supersonic. Wszystko to dzięki wykorzystaniu nowej pianki ProFly+. To połączenie pianek o 2 różnych gęstościach - dynamicznej, miękkiej responsywnej pianki pod stopami, oraz bardziej wytrzymalej pianki przy podeszwie. Lekki (tylko 232 gramy!), szybki i niewątpliwie responsywny Mach 5, zaprojektowany został do pokonywania długich kilometrów, nie tylko podczas treningów, ale także okazjonalnych zawodów (jeśli nie chcesz decydować się buty na płytką karbonową). Hoka Mach 5 jest bardziej miękki i sprężysty niż poprzednia wersja, To ostatnio jeden z najpopulararniejszych butów asfaltowych w ofercie NBR!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego, z doskonałą amortyzacją.
Zdjęcie podeszwy męskich Hoka One One Mach 4

PARAMETRY HOKA MACH 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27 mm / 22 mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 232 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -nowa, badziej dynamiczna pianka PROFLY+
- odchudzona cholewka i język


Sprawdź ofertę modeli Hoka Mach

BUTY ASICS MAGIC SPEED 2Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed

OPIS ASICS MAGIC SPEED 2

Asics już na samym początku zajął ważne miejsce w segmencie butów startowych z płytką karbonową. Asics Magic Speed 2 to świetna propozycja nie tylko na starty, ale także na szybkie treningi. Co ważne, dużo tańsza niż wiele innych modeli z płytą dostępnych na rynku. W Asics Magic Speed 2 możesz biegać niemal wszystkie treningi tempowe i stawać na linii startu w zawodach od 5 km do maratonu.

Zastosowana w Asics Magic Speed 2 Technologia GUIDESOLE™, połączona z przednią płytką karbonową, ułatwia, płynne, dynamiczne przetaczanie stopy, dzięki czemu musisz wkładać mniej energii w każdy krok biegowy. Szybkie bieganie w Asics Magic Speed 2 przychodzi z większą łatwością, niż w butach, w których nie znajdziemy płytki karbonowej. Nowa, ulepszona amortyzacja Flytefoam Blast +, zastosowana w podeszwie środkowej, dopasowuje się do kroku biegowego, nie zwiększając wagi buta. Dzięki temu Asics Magic Speed 2 jest szybki, zwinny, a jednocześnie wygodny. W Asics Magic Speed 3 znajdziemy bardziej zabudowany, miękki zapiętek, który jest wygodniejszy i stabilniejszy niż w wersji nr 1 tego modelu.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego, dynamicznego i bardzo uniwersalnego buta z płytką karbonową na starty i szybkie treningi. Świetna relacja wysokiej jakości oraz duża stabilność sprawiają, że ten model spodoba się bardzo wielu biegaczom, którzy wcześniej unikali modeli z karbonem.
Zdjęcie podeszwy męskich Hoka One One Mach 4

PARAMETRY TECHNICZNE Buty ASICS MAGIC SPEED 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
 DROP: 7 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm / 24 mm
 DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
 WAGA BUTA:  235 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -miekki, stabilniejszy zapiętek
- nowa, ulepszona pianka Flytefoam Blast +


Zobacz więcej modeli Asics Magic Speed

BUTY HOKA RINCON 3
⚡ najbardziej uniwersalnyZdjęcie męskich butów Hoka Rincon 3

OPIS HOKA RINCON 3:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon! Ten niezwykle lekki (nowy, męski Rincon 3 waży raptem 210 g!) but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz coś szybciej. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt nie tylko od Hoki, ale w ogóle na rynku. Zmiany względem wersji 2? Jeszcze niższa waga, bardziej przewiewna cholewka i cieńszy język. Zmiany pozornie niewielkie, ale efekt lekkości jeszcze większy!


TEST HOKA RINCON 3Test

RECENZJA #NBRTEAM
BUTY HOKA RINCON 3:

Autor recenzji Hoka Rincon 3 - Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jeśli najbardziej cenisz sobie lekkość i dynamikę to Hoka Rincon będzie dla Ciebie jednym z najlepszych butów treningowo-startowych. Rincony to buty, w których znajdziesz wszystko to, co najlepsze w marce Hoka(świetnie wyważona amortyzacja i poczucie "latania"). Jednocześnie w Rinconie nie znajdziemy cech, które niektórym biegaczom przeszkadzają w tej marce: zbyt duża ilość pianki i poczucie pluszowej, poduszkowej amortyzacji. Sprawdzi się zarówno na spokojnym rozbieganiu, na szybkim akcencie czy na zawodach. Możesz go zabrać w każdą podróż, w którą bedziesz mógł zabrać tylko jedną parę butów. Chcesz poznać więcej szczegółów testów Hoka Rincon 3? Zobacz pełną recenzję na naszym blogu...


BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Rincon 3

PARAMETRY HOKA RINCON 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 210 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana, lżejsza cholewka
- asymetryczny język i cieńszy uchwyt


Zobacz dostępne modele Hoki Rincon

NAJLEPSZY DLA PRONATORÓW:W tej kategorii znajdziesz modele polecane dla osób z stopą nadrponującą (czyli nadmiernie przetaczającą się do środka). Jeśli słowa "nadpronacja" brzmi dla Ciebie obco i nie wiesz jaki masz tym stopy, przytaj w pierszej kolejności ten fragment artykułu. Buty dla pronatorów zapewnią Ci większą stabilność i mogą uchronić Cię przed kontuzjami. Pamiętaj zawsze jednak, że w wypadku bardzo dużej niestabilności lub bólu w trakcie biegania zawsze warto udać sie do fizjoterapeuty. To inwestycja, które może Ci pozwolić biegać zdrowej przez dłuższy czas.
BUTY ASICS GEL-KAYANO 29


Zdjęcie butów Asics Gel-Kayano 29

ASICS GEL-KAYANO 29

Asics Gel-Kayano to kolejny model z historią, który jest produkowany dłużej niż chodzi po świecie część czytelników naszego bloga!. Model z numerem 29 tylko potwierdza, że jest jeden z najlepszych butów dla osób ze stopą nadmiernie pronującą, łączący amortyzację, stabilizację i dobry poziom sprężystości. Konstrukcja LITETRUSS prowadzi stopę w czasie biegu, umożliwiając jej stabilne i bardziej dynamiczne wybicie z palców. Nowa, lżejsza pianka FF Blast™Plus pozwoliła na znaczne obniżenie wagi buta (o 10 gramów) i zwiększyła jego responsywność.

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 28

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 29:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 299 g

Sprawdź modele Asics Gel-Kayano 29

BUTY HOKA ARAHI 6Zdjęcie męskich Hoki Arahi 6

OPIS HOKA ARAHI 6:

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 6 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 6 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Bezszwowa cholewka zapewnia dobrą oddychalność i świetnie trzyma stopę. Arahi 6 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.


Zdjęcie podeszwy męskich Hoki Arahi 6

PARAMETRY HOKA ARAHI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 269 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniony design
- mniejsza waga (z 273 na 264 g)


Zobacz więcej modeli Hoka Arahi

BUTY BROOKS ADRENALINE 22 GTS
⚡ najlepszy dla pronatora
Zdjęcie męskich butów Brooks Adrenaline 22 GTS

OPIS BROOKS ADRENALINE 22 GTS:

"Adrenalina" to świetny but treningowy dla biegaczy z ze stopą nadroponującą (nadmiernie uciekąjącą do środka), którzy potrzebują wsparcia, czyli dodatkowego wzmocnienia podeszwy. Filozofią Brooksa jest hasło "run happy" i ten slogan ma odbicie w projekcie Brooks Adrenaline 22 GTS. Nowy system wsparcia dla pronacji - GuideRails - działa w jeszcze mniej inwazyjny sposób niż poprzednik. Wsparcie nie ma polegać na wymuszaniu czegoś na stopie, GuideRails trzyma stopę niczym rynna zjazdowa bobslej, pozwalając jej poruszać się swoim naturalnym torem. But świetnie amortyzuje, dobrze się przetacza, a jednocześnie stabilizuje stopy. But biegowy Brooks Adrenaline 22 GTS to duży krok naprzód w rozwoju tego modelu. To jedna z najciekawszych propozycji dla pronatorów dostępnych na rynku. W porównaniu do poprzednika system amortyzacji DNA LOFT rozciągnięto na długość całej podeszwy środkowej, nowa Adrenalina przynosi zatem jeszcze więcej miękkości!

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą pronującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy Brooks Adrenaline 21 GTS

PARAMETRY BROOKS ADRENALINE 22 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28,5mm / 16,5mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - większa ilość pianki DNA LOFT w podeszwie środkowej


Zobacz więcej modeli Brooks Adrenaline 22 GTS

BUTY ASICS GT-2000
Zdjęcie męskich Asics GT-2000

OPIS ASICS GEL GT-2000

Asics GT-2000 to świetny but do codziennego biegania, który zapewnia doskonałą amortyzację dzięki sporej ilości żelu rozciągniętego na całej długości podeszwy. But zapewnia odpowiednie wsparcie dla biegaczy z pronacją (stopą nadmiernie uciekającą do środka)- poprzeczny mostek usztywnia buta w środkowej części i ogranicza ruchy skrętne stopy. System Guidance Line, czyli długie nacięcie pociągnięte od pięty do palców nakierowuje stopę na właściwy tor ruchu. W przedniej części podeszwa jest gęściej ponacinana dla lepszej elastycznosci i sprężystości. Przód buta jest nieco obszerniejszy niż w poprzedniej wersji. Asics GT-2000 świetnie sprawdzi się w roli codziennego buta treningowego, który nie boi się i dużego kilometrażu, ale też nieco dynamiczniejszych sesji. Asics GT-2000 jest odpowiednikiem Asics Gel-Cumulus dla biegaczy ze stopą pronującą.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają klasycznego buta treningowego do biegania po twardych nawierzchniach, i który posiada wsparcie dla pronacji. Asics GT-2000 będzie bardzo bezpiecznym butem tego typu.

Podeszwa męskich Asics GT-2000

PARAMETRY ASICS GT-2000:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22mm - 12mm  
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 280 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz więcej modeli Asics Gt-2000

BUTY BROOKS GLYCERIN 20 GTS
Zdjęcie butów Brooks Glycerin 20 

OPIS BROOKS GLYCERIN 20 GTS:

Brooks Glycerin GTS to najlepiej amortyzowany but tej marki przeznaczony dla osób z nadpronacją . Tak samo jak w Brooks Glycerin dla stopy neutralnej, w wersji GTS znajdziemy nową, wypełnioną azotem podeszwę środkową DNA LOFT v3, zapewniającą doskonałą miękkość, przy zachowaniu lekkości i sprężystości. To wszystko sprawia, ze Brooks Glycerin GTS jest nie tylko wygodny, ale całkiem "żwawy". Brooks Glycerin GTS sprawdzi się na niemal każdym treningu, także u cięższych biegaczy.

BUT IDEALNY DLA:

Pronatorów poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach, a także dłuższych startów, podczas których najważniejsze jest dla Ciebie spokojne ukończenie biegu.. Brooks Glycerin to wielka wygoda, ale w takim bardziej klasycznym wydaniu (bardziej tradycyjnym niż np. Hoka Bondi). 

Zzdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 19

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm  / 19mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 289 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, wypełniona azotem podeszwa środkowa DNA LOFT v3, zapewniająca doskonałą amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości
- nowa lepiej dopsowana i lepiej oddcychająca cholewska
- poszerzona platforma buta


Sprawdź ofertę butów Brooks Glycerin

TABELA Z PORÓWNANIEM NAJLEPSZYCH BUTÓW DO BIEGANIA PO ASFALCIE(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

  CODZIENNE TRENINGI: SZYBSZE TRENINGI: DŁUGIE WYBIEGANIA: KRÓTKIE STARTY W ZAWODACH: START W MARATONIE: AMORTYZACJA: DROP: PIETA/PALCE: SZEROKOŚĆ: WAGA: CENA:
➡️ HOKA BONDI 8 Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 1 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 4mm 33mm - 29mm Ocena 3 na 5 303g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS GLYCERIN / GLYCERIN GTS 20 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 6 na 6 10 mm 29 mm - 19mm Ocena 3 na 5 289 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS NIMBUS 24 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 10 mm 26 mm - 16 mm Ocena 3 na 5 290 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA CLIFTON 8 Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 5 mm 29 mm - 24 mm Ocena 3 na 5 250 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS GHOST 14 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 12mm 29mm - 17mm Ocena 3 na 5 281 g (sprawdź cenę)
➡️ ALTRA TORIN 6 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 6 0mm 28mm - 28mm Ocena 5 na 5 280 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS CUMULUS 24 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 8 mm 24 mm - 16 mm Ocena 3 na 5 286 g (sprawdź cenę)
➡️ SAUCONY RIDE 15 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 6 8 mm 32 mm - 24 mm Ocena 3 na 5 249 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS TRACE 2 Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 4 na 6 12mm 27mm - 15mm Ocena 3 na 5 244 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS PULSE 13 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 6 8mm 21mm - 13mm Ocena 3 na 5 300 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS EXCITE 9 Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 2 na 5 Ocena 3 na 6 10mm 23mm - 13mm Ocena 3 na 5 270 g (sprawdź cenę)
➡️ SAUCONY ENDORPHIN PRO 3 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 8mm 39,5mm - 31,5mm Ocena 4 na 5 204 g (sprawdź cenę)
➡️ SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 8mm 36 mm - 28 mm Ocena 4 na 5 229 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS NOVABLAST 3 Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 8 mm 31 mm - 23 mm Ocena 3 na 5 253 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA CARBON X 3 Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 5mm 32mm - 27mm Ocena 3 na 5 222 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA MACH 5 Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 6 5mm 27mm - 22mm Ocena 3 na 5 232 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS MAGIC SPEED 2 Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 6 7 mm 31 - 24 mm Ocena 3 na 5 235 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA RINCON 3 Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 6 5 mm 29 mm - 24 mm Ocena 3 na 5 218 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL-KAYANO 28 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 10 mm 25 mm - 15 mm Ocena 3 na 5 299 g (sprawdź cenę)
➡️ HOKA ARAHI 6 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 5 na 6 5mm 29mm - 24mm Ocena 3 na 5 269 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS ADRENALINE 22 GTS Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 5 na 6 12mm 28,5mm - 16,5mm Ocena 3 na 5 289 g (sprawdź cenę)
➡️ ASICS GT-2000 10 Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 6 8mm 22mm - 14mm Ocena 3 na 5 280 g (sprawdź cenę)

[CZĘŚĆ TEORETYCZNA]
WPROWADZENIEIlu biegaczy, tyle najlepszych modeli butów biegowych! Bo w rzeczywistości tak to właśnie wygląda, każdy biegacz jest inny i ma nieco inne oczekiwania. W inny sposób danego buta będzie odbierał początkujący biegacz chcący zrzucić zbędny balast, a inaczej wyżyłowany maratończyk z wieloletnim stażem. Chcąc zapewnić zróżnicowaną i dopasowaną do ogółu biegaczy ofertę musimy co sezon przeczesywać najnowsze katalogi, oglądać buty na prezentacjach nowych kolekcji (w czerwcu musimy już zamawiać buty na kolejną wiosnę!) i czy wreszcie – zdecydowanie najprzyjemniejsza część pracy – testować nowe buty podczas codziennych treningów. Wszystkie te zabiegi mają na celu ułożenie optymalnej „półki” z butami do biegania.

Po latach doświadczeń mamy już niezłą intuicję do wyczuwania dobrych butów i odczytywania tego, co naprawdę kryje się za cudownymi obietnicami producentów. Ten poradnik ma na celu pomóc wybrać Ci buty do biegania po twardych nawierzchniach skrojone pod Ciebie. Bo to zawsze powinno być najważniejsze, w nowym bucie to Ty masz czuć się najlepiej, a nie Twój kolega czy bloger w internecie. But musi być dopasowany do Twojego stylu biegania, do Twoich parametrów. Musi być po prostu skrojony na Twoją miarę. W dalszej części tekstu podpowiem na co zwracać uwagę jeśli chodzi o parametry buta, jak i osobiste preferencje.


5 RZECZY, NA KTÓRE MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC BUTY DO BIEGANIASpróbujmy więc określić te miary, według których powinieneś oceniać buty biegowe. Po pierwsze sprawdźmy biomechanikę stopy i dobierzmy buty pod kątem pronacji/supinacji, czyli [1] TYP STOPY. Określmy [2] RODZAJ PODŁOŻA po którym biegamy (twarde nawierzchnie czy bardziej miękkie, zróżnicowane podłoże). Wytypujmy odpowiednią ilość potrzebnej [3] AMORTYZACJI (to poniekąd wynika z wagi biegacza, w skrócie: im większy ciężar biegacza, tym więcej amortyzacji będzie potrzebne). Wybierzmy buty do biegania w oparciu o ich [4] PRZEZNACZENIE - szukamy buta do codziennych treningów, stawiamy na komfort i amortyzację, czy chcemy butów, które pomogą nam biegać szybciej? I wreszcie ostatnia kwestia prawidłowy [5] ROZMIAR BUTA. Ilość wolnego miejsca na palce musi być w sam raz, nie za mała, nie za duża.
Jakie buty do biegania po asfalcie męskie?

Typ stopy, ilość amortyzacji, podłoże po którym biegamy, przeznaczenie butów oraz odpowiedni rozmiar - to najważniejsze kryteria doboru butów do biegania. Zdj. archiwum Hoka[1] JAKI MASZ TYP STOPY?Przy bieganiu w terenie ten parametr nie jest tak bardzo istotny. Na nierównym podłożu stopa zwykle układa się co krok inaczej, tradycyjne wsparcie stosowane w butach dla pronatorów nie będzie równie skuteczne co na twardej nawierzchni. Stąd bardzo mała ilość butów do biegania w terenie ze wsparciem dla pronacji. W przypadku asfaltu sprawa ma się inaczej, tu podłoże nie kryje przed nami niespodzianek. Krok jest powtarzalny i jeśli stopy pracują w określony sposób (np. mają tendencję do skręcania do wewnątrz), a mamy źle dobrane buty biegowe, to przy tysiącach, czy dziesiątkach tysięcy kroków w końcu może nastąpić problem.

Większość osób, tym bardziej początkujących, biega z tzw. pięty. To znaczy, że pięta jest pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem. Cały proces - od lądowania na pięcie, poprzez przejście na śródstopie i dalej wybicie z palców - nazywany jest przetaczaniem stopy. Ruch może odbywać się w sposób neutralny, stopy nie "ściągają" ani do wewnątrz, ani do zewnątrz. Jeśli w którymś momencie (podczas lądowania na pięcie lub przetoczenia przez śródstopie) stopa "schodzi" do środka, to nazywamy taki ruch pronacją. Jeśli na zewnątrz, to mamy do czynienia z przypadkiem supinacji. Pronacja sama w sobie nie jest niczym złym, to naturalny ruch stopy, który amortyzuje wstrząsy. Problem pojawia się w momencie, gdy stopa pronuje nadmiernie (a Ty na dodatek mocno zwiększasz liczbę i długość treningów).
Buty do biegania po asfalcie ranking 2020

Biegacze z grubsza dzielą się na dwa typy: biegających "z pięty" oraz takich, który lądują na śródstopiu. Zdj. archiwum Ronhill.Najszybszym sposobem, aby ocenić typ stopy jest obejrzenie starych butów biegowych. Obejrzyj sposób w jaki wytarte są podeszwy. Jeśli mocno "zjechane" są wewnętrzne krawędzie (chodzi zwłaszcza o środkową cześć podeszwy), to sugeruje, że podczas biegu stopa "ucieka" Ci do środka, stąd większa eksploatacja tych miejsc. Supinatorzy mocniej wytrą zewnętrzne krawędzie, a neutralni pozostawią mniej więcej równomierny ślad zużycia. Pomóc też może test wodny (więcej o nim przeczytasz w poradniku na temat ➡️ pronacji i supinacji). A co jeśli nie jesteś w stanie ustalić typu stopy i nie możesz przyjechać ➡️ do naszego sklepu (zapraszamy do Poznania!)? Wtedy najbezpieczniejszym wyborem będzie but neutralny.
Buty dla pronatorów posiadają specjalne systemy, które przeciwdziałają nadmiernym ruchom skrętnym stóp. Dla osób, które tego nie potrzebują, może to negatywnie wpływać na komfort i odczucia podczas biegu. Natomiast osoba z pronacją biegająca w butach dla neutrali (supinatorzy nie mają swojej oddzielnej półki z butami, mogą śmiało biegać w tych dla stopy neutralnej) ma zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia problemów niż w odwrotnym przypadku. Tym bardziej jeśli dopiero zaczynasz biegać i robisz to w zróżnicowanym terenie. Na początku dopiero będziesz się rozpędzał i treningi nie będą aż tak mocno eksploatujące - w takim wypadku wybór buta neutralnego będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.


[3] RODZAJ PODŁOŻĄJeśli szukasz butów typowo do biegania w terenie i mam tu na myśli bardziej zróżnicowany teren niż leśne, ubite ścieżki to sprawdź nasz ➡️ ranking najlepszych butów do biegania w terenie. Tam znajdziesz sporo informacji nt. na co zwracać uwagę wybierając tego typu butów. Rodzaje podłoża, po których przyjdzie Ci biegać wymuszają niejako wybór innych butów (różnice znajdziesz głównie w bieżniku, który będzie miał różny układ). Na asfalcie sprawa jest o wiele prostsza - podłoże jest płaskie, twarde. Bieżnik w butach do biegania po asfalcie jest więc po prostu płaski. Zadaniem całej konstrukcji buta jest ułatwienie przetaczania stopy po twardej nawierzchni.

Bieganie w butach terenowych po asfalcie będzie zdecydowanie mniej wygodne przede wszystkim ze względu na ogólną większą sztywność takich butów (która pomaga chronić stopy przed zróżnicowanym podłożem w terenie: kamienie, korzenie itp.), takie buty mają zwykle mniej amortyzacji i agresywniejsze bieżniki. Czy w terenie zawsze trzeba biegać w butach trailowych? Jeśli to leśna, ubita i stosunkowo twarda ścieżka (zwłaszcza latem można takie spotkać w lasach) to buty do biegania po asfalcie z powodzeniem sprawdzą się w takich warunkach. Generalnie można przyjąć takie założenie: jeśli szukamy butów do biegania po asfalcie i częściowo w lesie to wiosną i latem lepiej wybrać buty na asfalt. Jesienią i zimą sytuacja ulega zmianie, w lesie często spotkamy błoto, zimą śnieg - wtedy przy takim mieszanym terenie asfalt/las lepiej sprawdzi się but terenowy.


[3] ILE AMORTYZACJI POTRZEBUJESZ?Podstawowym kryterium rozróżniającym dla butów do biegania po asfalcie jest ilość amortyzacji, którą posiadają. Z grubsza to wygląda tak, że im but droższy, tym więcej posiada amortyzacji oraz systemów wspierających pracę Twoich stóp. Czy zawsze więcej amortyzacji znaczy lepiej? Niekoniecznie! Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu i masz na koncie "zbieganych" kilka par butów mniej więcej wiesz już ile amortyzacji potrzebujesz. Wiesz czym jest zbyt miękki but, ale również taki, któremu trochę tej amortyzacji brakuje. Jeśli dopiero zaczynasz to warto wybrać biegowe buty ocenione na przynajmniej 4 punkty w naszej skali (od 1 do 6) - buty możesz dowolnie filtrować na stronie kategorii ➡️ buty do biegania po asfalcie. Taka ilość zapewni Ci odpowiednią ochronę i komfort podczas treningów na asfalcie.

Kiedy warto pomyśleć o butach na twardą nawierzchnię z większą ilością amortyzacji? Jeśli ważysz powyżej 80 kilogramów, dopiero zaczynasz, biegasz tylko po twardych nawierzchniach, czy planujesz zwiększyć kilometraż bo przygotowujesz się np. do półmaratonu czy maratonu. Jednostajne ubijanie o twarde podłoże prędzej czy później może negatywnie odbić się na Twoich nogach. Oczywiście w miarę możliwości polecam biegać w terenie, jeśli nawet nie każdy trening, to choć w weekendy, gdy masz więcej czasu, staraj się wybierać miękkie podłoże. Oszczędzisz nogi i... buty! Miękkie podłoże nie ubije pianek amortyzujących tak szybko jak asfalt czy płyta chodnikowa.


[4] DO CZEGO BĘDZIESZ UŻYWAŁ BUTÓW?To pytanie tylko na pozór wydaje się absurdalne, w końcu buty biegania będziesz używał do... biegania! W czym tkwi haczyk? W zależności od tego, czy potrzebujesz butów do codziennych, spokojnych treningów, czy też szybszego biegania albo startów w zawodach, będziesz musiał zwrócić uwagę na inne parametry. Możemy podzielić buty na trzy rodzaje: te przeznaczone do codziennego biegania, tzw. buty treningowe. Charakteryzują się one zwykle bardzo dobrą amortyzacją, tu najważniejsza jest ochrona i komfort. Amortyzacji musi być odpowiednio dość, aby chroniła nogi przed kontuzjami. To idealne buty do pokonywania długich dystansów w spokojnym tempie.


Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie zwykle próbują połączyć dwa cele: dostarczyć amortyzacji i jednocześnie sprawić, by but nadal pozostał dynamiczny. Zdj. archiwum Altra.Buty do biegania treningowo-startowe wyróżniają się większą dynamiką i mniejszą ilością pianki. Zwykle stopy w tego typu butach są bliżej podłoża niż w typowo treningowych. Tu ważny jest odpowiedni balans pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Często podeszwy tych butów są sztywniejsze, a pianki bardziej sprężyste. Ostatnia kategoria to buty startowe, czyli takie których celem jest ułatwić Ci biegać naprawdę szybko. Klasyczne startówki mają bardzo mało amortyzacji i minimalną ilość systemów, idealnie sprawdzają się w przypadku szybkich i lekkich biegaczy. A co jeśli ważysz nieco więcej i biegasz nieco wolniej? Czym dla Ciebie będzie "startówka"? Dla biegacza powyżej 80 kg, który chciałby pobiec maraton w 4 godziny butem startowym na taki bieg mógłby być but treningowo-startowy, czy nawet zwyczajny but treningowy. W tej sytuacji kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa, szybkość może zejść na dalszy plan.


[5] JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW DO BIEGANIA?Jak dobrać buty do biegania. Krok 1

KROK 1:

  • Za pomiar zabierz się najlepiej popołudniu lub wieczorem - stopa w ciągu dnia nieco puchnie, pomiar dokonany rano może się więc różnić od tego wieczornego.
  • Połóż kartkę papieru tuż przy ścianie.
  • Oznacz na kartce najdalej wysunięty fragment stopy i zmierz długość stopy (pomiar powinien być jak najbardziej dokładny, liczą się nawet milimetry!). Zmierz obydwie stopy! Może się okazać, że jedną z nich masz dłuższą/krótszą. Dobierając rozmiar kieruj się pomiarem dłuższej stopy.


 

KROK 1:

  • Do otrzymanego wyniku dodaj około 0,5 cm zapasu - stopa podczas biegu przesuwa się w bucie, warto dać jej nieco wolnego miejsca. 
  • Otrzymany wynik (np. 27,5 cm (długość stopy) + 0,5 cm (zapas) = 28 cm) porównaj z tabelą rozmiarów dla danego producenta. Tym samym otrzymasz rozmiar, który będzie idealnie pasował na Twoją stopę! Przechodząc na stronę ➡️ z butami do biegania po asfalcie - możesz za pomocą filtru z rozmiarem wybrać tylko potrzebne rozmiary. 

PODSUMOWANIEMam nadzieje, że powyższy poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i wiesz już jakie buty do biegania wybrać. Jeśli dopiero zaczynasz wybierz którąś z bezpieczniejszych opcji, po przebiegniętych kilkuset kilometrach będziesz wiedział więcej czego oczekiwać od butów biegowych. Jeśli masz większe doświadczenie, to najłatwiej kolejną parę butów wybrać przez porównanie cech butów: takie parametry jak waga, ilość pianki pod piętą / palcami czy drop mówią wiele o bucie i o tym czego można się spodziewać po bieganiu w nim. Zastanów się czego brakowało Ci w poprzedniej parze butów i wybierz taki, który posiada takie właściwości. Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij