Buty do biegania

Jak wybrać buty do biegania na szeroką stopę? TOP 9 najlepszych szerokich butów do biegania

2020-06-09
Jak wybrać buty do biegania na szeroką stopę? TOP 9 najlepszych szerokich butów do biegania
O ile jeszcze jakieś 10 lat temu przy kupnie butów do biegania jednym z najistotniejszych kryteriów był sam fakt ich dostępności, tak obecnie mamy nieprzebrane wręcz możliwości wyboru! Możesz wybrać buty w niemal dowolnej konfiguracji technicznej (ilość amortyzacji, drop, wsparcie dla pronacji i inne tego typu parametry), nie wspominając już o ulubionym kolorze. A od jakiegoś czasu również coraz popularniejszym czynnikiem staje się szerokość butów. W tym poradniku skupimy się na tym ostatnim parametrze, czyli przyjrzymy się butom do biegania na szeroką stopę. Dowiesz się kiedy warto wybrać takie buty i na jakie konkretnie modele szerokich butów do biegania zwrócić uwagę.


NA SKRÓTY:
SPIS TREŚCI:Poradnik podzielony jest na część teoretyczną, z której dowiecie się na co zwracać uwagę szukając szerokich butów do biegania oraz praktyczną listę konkretnych modeli. Tekst stale aktualizujemy.

[AKTUALIZACJA]: sezon wiosna/lato 2020

 1. Wstęp
 2. Kiedy warto pomyśleć o szerokich butach do biegania?
 3. Po czym poznać szerokie buty do biegania?
 4. Pytania i odpowiedzi
 5. Opisy konkretnych szerokich modeli butów do biegania
 6. Szerokie buty do biegania na asfalt:

  Szerokie buty do biegania w terenie:


 7. Tabela z porównaniem butów do biegania na szeroką stopę
 8. Podsumowanie


WSTĘPTo, że istnieje w ogóle coś takiego jak buty do biegania na szerszą stopę dla wielu biegaczy nie jest wcale takie oczywiste. Dobór odpowiedniego rozmiaru to rzecz, na którą zwracają nawet początkujący biegacze. Większość zdaje sobie sprawę, że but biegowy powinien być nieco większy niż nasza stopa (zwykle 0,5-1,0cm wolnego miejsca w przedniej części buta załatwia sprawę). Nie wszyscy jednak wiedzą, że buty można dobrać również na szerokość!

Na polskim rynku temat szerokości butów biegowych pojawiał się dość nieśmiało, za prekursora można uznać markę New Balance, która już dobrych kilka lat temu miała w swojej ofercie buty w szerokości 2E (więcej o tych oznaczeniach w dalszej części poradnika). My w Natural Born Runners przez długi czas również dość po ostrożnie podchodziliśmy do tego tematu. Brak butów dla biegaczy z szerszymi stopami wynikał trochę ze specyfiki polskiego rynku. Biegaczy stale przybywa, ale nadal jesteśmy rozwijającym się rynkiem i taka niszowa kategoria jak szerokie buty do biegania, musiała swoje odczekać, żeby na stale zagościć na sklepowych półkach.
Buty do biegania na szeroką stopę

Jedną z marek, która mocno wpłynęła na popularność szerokich butów do biegania jest Altra. Zdj. archiwum Altra.Wszystko zaczęło zmieniać się bardzo dynamicznie za sprawą marki Altra. Ta powstała w 2009 roku amerykańska firma jako jeden z filarów swoich butów uczyniła ich szerokość właśnie! W Polsce Altra zadebiutowała na wiosnę 2018 roku i mniej więcej od tamtej pory notujemy zwiększone zainteresowanie szerokimi butami do biegania. To, co doskonale znane było wcześniej w USA (tam liczba dostępnych wariantów szerokości butów jest większa niż "standardowe" i "szerokie") teraz również zawitało do Polski. Po części można powiedzieć, że to było trochę takie "błędne koło", nie było dostępnych szerokich butów, bo biegaczy było mało i ich nie kupowali, a nie kupowali bo nie było czego kupować. Obecnie kategoria szerokich butów do biegania to bardzo dynamicznie rozwijająca się część naszego asortymentu. A co w ogóle daje nam większa ilość miejsca na palce w przedniej części buta?


KIEDY WARTO POMYŚLEĆ O SZEROKICH BUTACH DO BIEGANIA?W tradycyjnych butach do biegania dopasowanie do stopy opiera się na 3 punktach styku. Zapiętek trzyma i stabilizuje piętę, węższa konstrukcja buta na śródstopiu zapewnia odpowiednie "trzymanie" oraz nadaje większej kontroli nad butami w trakcie biegu (łatwiej nam jest wykonywać w nich dynamiczne ruchy, zmiany kierunku itp.). I wreszcie przodostopie. Klasycznie, w tym miejscu but zwęża się i ściska palce. Jeśli masz "pecha" i szeroką stopę, to w trakcie biegu w takich butach będziesz odczuwał mniejszy bądź większy dyskomfort.

W tym miejscu muszę jednak zaznaczyć, że dobre dopasowanie buta do stopy jest jednym z najważniejszych kryteriów doboru buta i późniejszego komfortu użytkowania. Im but lepiej "spasowany" ze stopą tym większa kontrola, poczucie "zespolenia". Jeśli zależy Ci na tym, żeby but był responsywny (czyli szybko reagował na zmiany kierunku biegu, był dynamiczny) to taki lekki ucisk nie będzie niczym złym. To często kwestia indywidualnych preferencji - część biegaczy woli jeśli buty są bardziej dopasowane, nawet za cenę poczucia dyskomfortu.
Buty do biegania na szeroką stopę

Zwykle już po wyglądzie przedniej części buta da się określić z jaką szerokością mamy doczynienia. W środku Altra z "obłym" zakończeniem, po prawej Hoka w wersji WIDE, a po lewej Asics ze zwężanym szpicem buta. Zdj. archiwum Natural Born Runners.Trzeba jednak odróżnić lekki dyskomfort spowodowany świetnym dopasowaniem, a zwyczajnie za ciasny but. Kiedy więc wybrać szerokie buty do biegania?

 • OTARCIA, PROBLEMY Z DOPASOWANIEM - jeśli dopiero zaczynasz biegać, to pomocną wskazówką będą problemy - o ile takie występują - w normalnych butach do chodzenia. Jeśli często zdarza Ci się zwracać uwagę na szerokość zwyczajnych butów, masz problemy z odciskami czy nadmiernym uciskiem to znaczy, że szczególną uwagę musisz zwrócić również na odpowiednią szerokość w butach biegowych. W przypadku, gdy już biegasz jakiś czas i masz doświadczenie z butami do biegania to tutaj podobnie - przypomnij sobie czy miałeś jakieś problemy z dopasowanem, otarciami? Czy mimo dobrego dopasowania na długość, but nie był do końca komfortowy ze względu na ilość wolnej przestrzeni po bokach na palce?
 • HALLUKSY - dość częstym problemem (zwłaszcza u kobiet) jest problem z halluksami. Niestety halluksy dość istotnie wpływają na sposób pracy stóp w trakcie biegania (w takim przypadku w pierwszej kolejności sugerowałbym konsultację ze sprawdzonym podologiem, a dopiero później wybór butów do biegania). Jeśli chodzi o same haluksy w kontekście butów biegowych, to często ich konsekwencją jest dyskomfort spowodowany zbyt mocnym uciskiem cholewki na wrażliwe miejsce. Co często prowadzi również do rozdarć materiału. Szersze przodostopie w takim wypadku będzie pomocne.
 • ROZDARCIA CHOLEWKI W BUTACH - powtarzające się rozdarcia materiału w bocznej części cholewki to również cenna wskazówka jeśli chodzi o potencjalny wybór szerszych butów do biegania. Takie sytuacje świadczą często o tym, że w tym przypadku dany biegacz powinien uzywać butów o szerokościach ponadstandardowych. Najbardziej oczywistym objawem jest rozciąganie lub wybrzuszenie na zewnątrz przedniej części cholewki.
 • BIEGANIE ULTRA - również w przypadku biegaczy na dystansach ultra warto pomyśleć o butach do biegania na szerszą stopę. Długie dystanse pokonywane czy to na asfalcie czy w terenie to często problemy ze stopami, odciskami czy ogólnym dyskomfortem, na który je narażamy podczas wielogodzinnego wysiłku. Po kilku godzinach stopy nabierają na objętości - but, który wcześniej wydawał się idealnie dopasowany i nigdy wcześniej nie powodował problemów, może okazać się jednak za ciasny. Dobrą praktyką - zwłaszcza na bardzo długich biegach - jest używanie jako drugiej, zamiennej pary (zostawionej np. w przepadku w połowie trasy) butów o większym rozmiarze niż standardowo używany.

PO CZYM POZNAĆ SZEROKIE BUTY DO BIEGANIA?OK, wiemy już, że buty do biegania z szerokim przodem to coś dla nas, ale jak odnaleźć takie modele w gąszczu dostępnych opcji? Tu skupmy się na dwóch kwestiach: naturalnych różnicach w szerokościach butów (nawet w obrębie butów teoretycznie tej samej klasy jeśli chodzi o szerokości cholewki) oraz specjalnych oznaczeniach, które mówią nam do jakiej kategorii szerokości dany model należy. W pierwszym przypadku musimy zdać się na indywidualne odczucia, które towarzyszą nam podczas przymiarki butów w sklepie. Model modelowi nierówny. Buty różnią się choćby typem zastosowanej siateczki - czasem buty tej samej marki w tym samym rozmiarze mogą się dość mocno różnić jeśli chodzi o dopasowanie, właśnie ze względu na znaczne różnice w cholewce. Buty w ofercie naszego sklepu opisaliśmy parametrem "SZEROKOŚĆ" - korzystając z odpowiedniego filtra na stronie kategorii z butami łatwo możesz znaleźć te szersze modele lub przejrzyj wszystkie buty do biegania na szeroką stopę zebrane w jednym miejscu.

Buty do biegania szerokie 2E

Czasem na pudełkach z butami można spotkać oznaczenia szerokości. W przypadku Brooksa łatwo odnaleźć takie oznaczenie, znajduje się pod oznaczeniem rozmiaru w rozmiarówce US - Medium / D. Zdj. archiwum Natural Born RunnersGeneralnie modele butów do biegania szerokie w palcach częściej znajdziemy w kategorii butów do biegania w terenie. Zresztą w tym segmencie buty bardzo mocno różnią się ze względu na dopasowanie. Dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się naszym ocenom szerokości danego modelu (co sezon sprawdzamy wszystkie buty mierząc je fizycznie na stopach). Druga sprawa to buty, które od początku projektowane są z myślą o posiadaczach szerokich stóp. Dzięki temu, że każdy model posiada specjalne oznaczenie łatwo możemy sprawdzić czy ten który akurat zakupiliśmy przeznaczony jest na szeroką stopę.


OZNACZENIA SZEROKOŚCI W BUTACH BIEGOWYCH
NAZWA MĘSKIE: DAMSKIE:
4A - Bardzo wąskie
A2/A Bardzo wąskie Wąskie
B Wąskie Standardowa szerokość
D Standardowa szerokość Szerokie
E/2E Szerokie Bardzo szerokie
4E Bardzo szerokie -


BUTY DO BIEGANIA NA SZEROKĄ STOPĘ - NAJCZĘSTSZE PYTANIA
 • CZY SZEROKOŚĆ BUTÓW DOTYCZY TYLKO DŁUGOŚCI W POPRZEK STOPY? - zwykle razem z szerszą cholewką idzie również większa "głębia". But o takim samym rozmiarze na długość, ale różnym jeśli chodzi o szerokość, będzie dość znacznie różnił się w odczuciu ilości wolnej przestrzeni na palce. Zarówno na długość jak i szerokość.
 • JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY SZEROKOŚCIĄ BUTÓW DAMSKICH I MĘSKICH? - mężczyźni zazwyczaj mają szersze stopy (w przypadku damskich butów mamy podobną sytuację, którą mieliśmy jeszcze kilka lat temu w butach męskich - póki co damskie buty na szerszą stopę w Polsce są praktycznie niedostępne. Poza marką Altra). Dlatego standardowa szerokość buta męskiego byłaby za szeroka dla buta kobiecego. Dokładną różnicę w oznaczeniach butów znajdziesz w tabelce z opisem szerokości w poprzednim akapicie.

  Czasem jedynym sensownym rozwiązaniem dla znalezienia optymalnego dopasowania będzie wybranie butów męskich przez kobietę (w przypadku szerszej stopy i/lub dużego jej rozmiaru) lub odwrotnie, wybór wersji damskiej przez mężczyznę (w przypadku biegacza z wąską stopą i/lub jej małym rozmiarze). Generalnie najczęściej zasadniczą różnicą pomiędzy butem damskim i męskim jest właśnie jego szerokość. Ten sam model, w tym samym rozmiarze (mierzonym w centymetrach), ale jeden damski (szerokość B) a drugi męski (szerokość D), to ten męski będzie butem szerszym.Buty szerokie do biegania

Większą różnorodność jeśli chodzi o szerokość cholewek znajdziemy w butach do biegania w terenie. Zdj. archiwum Inov-8. • CZY WYSTARCZY JEŚLI WEZMĘ DŁUŻSZE BUTY? - często może zdarzyć się sytuacja, w której but jest dobrze dobrany na długość, ale jednak pozostaje wrażenie dyskomfortu ze względu na szerokość. Niestety wybór większego rozmiaru nie zawsze będzie dobrym wyborem - owszem, większy rozmiar będzie nieco obszerniejszy, ale jednocześnie dłuższy but spowoduje gorsze dopasowanie. Nie tylko będziemy mieli nad nim mniejszą kontrolę, ale również rośnie ryzyko otarć itp. Kiedy wystarczy wybrać troszkę większy rozmiar? Wtedy kiedy dyskomfort nie jest duży, w przypadku mocnego napierania stopy na materiał cholewki zdecydowanie lepiej poszukać szerszej wersji.
 • CZY STOPY Z CZASEM ZMIENIAJĄ SZEROKOŚĆ? -tak, dzieje się tak zarówno ze względu na naturalne procesy zachodzące w ludzkim ciele jak i tymczasowe zmiany. Z wiekiem stopy stają się coraz szersze, zarówno w wyniku przyrostu masy ciała, jak i normalnych zmian więzadeł i ścięgien. Może się więc zdarzyć, że na przestrzeni lat "przejdziemy" z butów o standardowej szerokości do wersji 2E / Wide. Cukrzyca oraz ciąża mogą również wpływać na wielkość stóp. Rozmiar stopy zwykle rośnie wraz ze wzrostem masy ciała i może zmniejszać się, gdy schudniesz. Zwykle zaleca się, aby buty do biegania wybierać po południu, kiedy stopy po całym dniu są nieco opuchnięte. Często również podczas długich biegów ultra czy na trasie maratonu zdarza się, że stopy zwiększają swoją objętość. Zwłaszcza w przypadku długich ultra warto wziąć to pod uwagę i odpowiednio dobrać buty.
 • CZY BUT SIĘ "ROZBIJE" / ROZCIĄGNIE? - jeśli biegasz w zbyt małym bucie, to niestety nie "rozbije" się na długość. Natomiast jeśli chodzi o szerokość to but rzeczywiście może się trochę poszerzyć - zwykle materiały, z którym tworzy się cholewki są dość elastyczne, "poddają" stopie. Po kilku/kilkunastu treningach cholewka jest w stanie w pewnym stopniu dopasować się do stopy. W przypadku niewielkiego dyskomfortu takie "rozbicie" wystarczy, natomiast jeśli już na "starcie" mocno wypychasz cholewkę na boki, to w dłuższej perspektywie materiał może ulec rozdarciu.


OPISY KONKRETNYCH SZEROKICH MODELI BUTÓW DO BIEGANIAPoniżej zebraliśmy najlepsze - naszym zdaniem - buty do biegania na szerszą stopę. To przekrój dostępnych modeli do biegania zarówno po asfalcie jak i w terenie. Każdy z opisanych butów sprawdzi się w przypadku osób z szerszymi stopami.


ALTRA TORIN 4.0
Altra Torin 4.0

OPIS ALTRA TORIN 4.0

To najpopularniejszy model tej marki przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Altra znana jest z bardzo przestronnego wnętrza w przedniej części. Stopa ma komfortowe warunki, a palce nie są ściśnięte - przód zamiast klasycznego zwężenia ma obły kształt. But świetnie leży na stopie, podeszwa jest miękka, a cholewka dobrze oplata stopę (na śródstopiu - dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad butem). Pianka Quantic zapewnia odpowiedni balans pomiędzy miękkością, a dynamiką. Na elastycznej podeszwie znajduje się wzór przypominający ludzką stopę, który podkreśla naturalny charakter Altra Torin 4.0. Stopa w trakcie biegu przetacza się bardzo płynnie. Choć przy 0 dropie i stopie, która leży w butach płasko, trudno mówić o pełnym przetoczeniu z pięty na palce. W Torinach biega się naturalnie, z przodostopia.  

BUT IDEALNY DLA:

Torinem powinni zainteresować się ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 4.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Podeszwa Altra Torin 4.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 26mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  258 g (męskie) / 215 g (damskie)

Dodaj do koszyka Altra Torin 4.0

HOKA ONE ONE CLIFTON 6 WIDE / SZEROKIE 
Hoka Clifton 6 szerokie

OPIS HOKA CLIFTON 6 WIDE:

Buty Hoka One One początkowo kojarzone były z bardzo wąskimi cholewkami, co sprawiało, że dla części biegaczy z szerszymi stopami były zupełnie niedostępne. Wszystko zmieniło się za sprawą wersji WIDE najpopularniejszych modeli! Hoka Clifton był tym modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi doceniają komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a dynamiką. Clifton świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też doskonale sobie poradzi) po start w maratonie. Jak na tę ilość pianki Clifton cechuje się dużą dynamiką. Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Teraz dostępny również w wersji WIDE.
Recenzja Hoka Clifton 6

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA CLIFTON 6:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Dla mnie Hoka Clifton 6 to but maksymalistyczny (jeśli chodzi o ilość pianki pod stopami) wykonany w minimalistyczny sposób. Wszystko opiera się na odpowiednio zbalansowanej piance EVA. Owszem, znajdziemy jej tutaj naprawdę sporo i to ona robi całą „robotę” jeśli chodzi o poczucie miękkości. Ale jak się okazuje w trakcie biegu ta pianka jest na tyle sprężysta, że bardzo skuecznie oddaje energię. But do codziennych treningów powinien być dobrze wyważony – stosunek amortyzacji do sprężystości/dynamiki jest kluczowy. Moim zdaniem Hoce bardzo dobrze wychodzi żonglerka tymi wartościami...
BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe. Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i dynamika w perfekcyjnej mieszance!

Podeszwa Hoka Clifton 6


PARAMETRY HOKA CLIFTON 6 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 255 g (męskie) / 209 g (damskie)

Dodaj do koszyka Hoka Clifton 6 Wide szerokie

HOKA ONE ONE BONDI 6 WIDE / SZEROKIE
Hoka Bondi 6

OPIS HOKA BONDI 6:

Hoka Bondi 6 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka One One przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy ze stopą neutralną, najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy do długich, ale spokojnych treningów. Wyposażony w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33mm pod piętą i 29mm pod palcami) doskonale chroni stopy przed negatywnymi skutkami biegania po asfalcie. Tę ilość pianki docenią zwłaszcza ciężsi biegacze szukający maksymalnej ochrony. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 6 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda. W wersji WIDE szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy, którzy często narzekali na zbyt małą ilość miejsca w standardowych butach.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów, takich jak maraton i jeszcze dłuższych. Szczególnie dobrze powinien sprawdzić się na długich, asfaltowych biegach ultra.

Podeszwa Hoka One One Bondi 6

PARAMETRY HOKA BONDI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 310 g (męskie) / 246 g (damskie)

Dodaj do koszyka Hoka Bondi 6 Wide szerokie

BROOKS GHOST 12 SZEROKIE
Buty Brooks Ghost 12 szerokie


OPIS BROOKS GHOST 13:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 13 będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 13 byłby jedną z najlepszych propozycji! Ghost jako jeden z niewielu modeli Brooksa dostępnych w Polsce dostępny jest również w wersji szerokiej - 2E.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Podeszwa Brooks Ghost 13 wide

PARAMETRY BROOKS GHOST 13 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm / 19mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 295 g 

Dodaj do koszyka Brooks Ghost 13 szerokie

OPISY SZEROKICH MODELI BUTÓW DO BIEGANIA W TERENIEALTRA OLYMPUS 3.5Altra Olympus 3.5

OPIS ALTRA OLYMPUS 3.5

Jeden z najpopularniejszych butów na długie bieganie w terenie. Altra przyzwyczaiła nas już do wielkiego komfortu, a ten szczególnie ważny jest na długich dystansach. Duża ilość miejsca na palce w przedniej części butów w połączeniu z dużą ilością miękkiej pianki odpowiada za niesamowitą wygodę. Znakomicie sprawdza się również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. Altra Olympus 3.5 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach! 

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla części biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

Podeszwa Altra Olympus 3.5


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 303 g (męskie) / 252 g (damskie)

Dodaj do koszyka Altra Olympus 3.5


Kuba Wiśniewski z Ekipy NBR

OPINIA O ALTRA OLYMPUS 3.5: KUBA WIŚNIEWSKI Z EKIPY NBR

Olympus to dla mnie najlepszy model na długie trailowe wybiegania i większość startów w górach - jest miękki, szeroki i przyjemnie "kapciowaty". Ciężko znaleźć coś z większą ilością amortyzacji - pod tym kątem może się z nim równać chyba tylko Hoka Speedgoat, ale Olympus jest dużo szerszy, a jak dla mnie to spora zaleta, pod warunkiem, że but będzie mocno zawiązany - w innym przypadku stopa może w nim “pływać”, a podczas zbiegów może to być problem, zwłaszcza dla paznokci. W tym roku biegłem w nich Chojnik Maraton i w Karkonoszach sprawdziły się idealnie. Pogoda pozwoliła też upewnić się, że na mokrych kamieniach technologia Vibram Megagrip to najlepsze, co mogą mieć w podeszwie buty trailowe. Nie ubrałbym ich natomiast na biegi, gdzie można się spodziewać sporej ilości błota, bo bieżnik jest mało agresywny. Często na skrajnie długich biegach przyczyną zejścia z trasy są zmasakrowane stopy - Olympus zdaje się być na to najlepszym antidotum. Zdj. Anna Wiśniewska ALTRA LONE PEAK 4.5
Altra Lone Peak 4.5

OPIS ALTRA LONE PEAK 4.5

Lone Peak to jeden z najpopularniejszych butów Altry, niezwykle wszechstronny but trailowy. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. Podeszwa świetnie "klei" się do podłoża, dopasowując się do nierówności terenu. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 4.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą ilością amortyzacji: Altra Timp lub Altra Olympus.

Podeszwa Altra Lone Peak 4.5


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie) / 247 g (damskie)

Dodaj do koszyka Altra Lone Peak 4.5

HOKA SPEEDGOAT 4 WIDE:
Hoka Speedgoat 4

OPIS HOKA SPEEDGOAT 4 WIDE:

Hoka Speedgoat to jeden z najlepszych butów trailowych na świecie. To model, w którym zakochały się tysiące biegaczy ceniąc go za genialną amortyzację, świetny bieżnik oraz komfort pokonywania długich dystansów. Do tej pory występował jedynie w standardowej szerokości - która oferowała wyjątkowo mocne dopasowanie. To eliminowało biegaczy z szerszymi stopami. Ale wreszcie od wersji z numerem 4 pojawia się edycja poszerzona WIDE! Hoka Speedgoat 4 to aż 32mm pianki pod piętą oraz 28mm pod palcami. Taka ilość miękkiego, sprężystego materiału zapewnia wyjątkowe poczucie miękkości oraz izolacji od podłoża. Co bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w mocno skalistym terenie (tu pełnie możliwości pokazuje guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża). Pianka mimo swojej miękkości wciąż pozostaje dość dynamiczna. To wrażenie potęguje technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Ta z kolei pokryta została siecią 5mm wypustek, które zapewniają bardzo dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.Podeszwa Hoka Speedgoat 4


PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 4 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm (męskie) / 30mm / 26mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 263 g (damskie)

Dodaj do koszyka Hoka Speedgoat 4

HOKA CHALLENGER ATR 5 WIDE:Hoka Challenger 5 Wide

OPIS HOKA CHALLENGER 5 WIDE:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem (również na asfalcie), jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy Altra Olympus wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie).  

BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!

Podeszwa Hoka Challenger 5 Wide

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 266 g (męskie) / 218 g (damskie)

Dodaj do koszyka Hoka Challenger 5 Wide

INOV-8 TRAILTALON 290 V2


Inov-8 Trailtalon 290


OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2

Jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie - to świetnym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290! Inov-8 dzieli swoje buty na te wykonane na wąskim i szerokim kopycie, Trailtalon 290 należy do tej drugiej grupy. Przednia część jest dość obszerna i oferuje sporą przetrzeń na palce. To od kilku lat jeden z bestsellerów w stajni Inov-8. Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany i z łagodnym bieżnikiem z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.

BUT IDEALNY DLA:

Idealny jako pierwszy wybór z butów Inov-8. Bardzo przystepny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra.Podeszwa Inov- Trailtalon 290


PREZENTACJA FILMOWA:
PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 290 g

Dodaj do koszyka Inov-8 Trailtalon 290


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA NA SZEROKĄ STOPĘNAWIERZCHNIA: AMORTYZACJA: DROP: PIĘTA/PALCE: DYNAMIKA: WAGA: CENA:
➡️ ALTRA TORIN 4 asfalt Ocena 4 na 6 0mm 26mm / 26mm Ocena 3 na 5 258 g (męskie)
215 g (damskie)
599 PLN
➡️ HOKA CLIFTON 6 WIDE asfalt Ocena 6 na 6 5mm 29mm / 24mm (męskie)
27mm / 22mm (damskie)
Ocena 4 na 5 255 g (męskie)
209 g (damskie)
599,99 PLN
➡️ HOKA BONDI 6 WIDE asfalt Ocena 6 na 6 4mm 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
Ocena 2 na 5 310 g (męskie)
246 g (damskie)
649,99 PLN
➡️ BROOKS GHOST 13 WIDE asfalt Ocena 5 na 6 12mm 31mm / 19mm Ocena 3 na 5 295 g 499 PLN
➡️ ALTRA OLYMPUS 3.5 teren Ocena 6 na 6 0mm 33mm / 33mm Ocena 2 na 5 303 g (męskie)
252 g (damskie)
659 PLN
➡️ ALTRA LONE PEAK 4.5 teren Ocena 3 na 6 0mm 25mm / 25mm Ocena 4 na 5 298 g (męskie)
247 g (damskie)
599 PLN
➡️ HOKA SPEEDGOAT 4 WIDE teren Ocena 6 na 6 4mm 32mm / 28mm (męskie)
30mm / 26mm (damskie)
Ocena 3 na 5 312 g (męskie)
263 g (damskie)
599,99 PLN
➡️ HOKA CHALLENGER 5 WIDE teren Ocena 6 na 6 5mm 29mm / 24mm (męskie)
27mm / 22mm (damskie)
Ocena 3 na 5 266 g (męskie)
218 g (damskie)
559,99 g
➡️ INOV-8 TRAILTALON 290 V2 teren Ocena 4 na 6 8mm 19mm / 11mm Ocena 4 na 5 290 g 559 PLN

PODSUMOWANIESzerokie buty do biegania nabierają na popularności! Jeśli do tej pory często miałeś problemy z doborem odpowiedniego buta jeśli chodzi o szerokość, to warto pomyśleć nad butami w szerszym rozmiarze. Mam nadzieje, że poradnik pomógł Ci dokonać właściwego wyboru. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel