pixel
Buty do biegania

Jak wybrać buty do biegania na szeroką stopę? TOP 9 najlepszych szerokich butów do biegania

2023-10-08
Jak wybrać buty do biegania na szeroką stopę? TOP 9 najlepszych szerokich butów do biegania
O ile jeszcze jakieś 10 lat temu przy kupnie butów do biegania jednym z najistotniejszych kryteriów był sam fakt ich dostępności, tak obecnie mamy nieprzebrane wręcz możliwości wyboru! Możesz wybrać buty w niemal dowolnej konfiguracji technicznej (ilość amortyzacji, drop, wsparcie dla pronacji i inne tego typu parametry), nie wspominając już o ulubionym kolorze. A od jakiegoś czasu również coraz popularniejszym czynnikiem staje się szerokość butów. W tym poradniku skupimy się na tym ostatnim parametrze, czyli przyjrzymy się butom do biegania na szeroką stopę. Dowiesz się kiedy warto wybrać takie buty i na jakie konkretnie modele szerokich butów do biegania zwrócić uwagę.

NA SKRÓTY:




SPIS TREŚCI:



Poradnik podzielony jest na część teoretyczną, z której dowiecie się na co zwracać uwagę szukając szerokich butów do biegania oraz praktyczną listę konkretnych modeli. Tekst stale aktualizujemy.

[AKTUALIZACJA]: 8 październik 2023, sezon jesień / zima 2023 / 2024

  1. Wstęp
  2. Kiedy warto pomyśleć o szerokich butach do biegania?
  3. Po czym poznać szerokie buty do biegania?
  4. Pytania i odpowiedzi
  5. Opisy konkretnych szerokich modeli butów do biegania
  6. ➡️ Szerokie buty do biegania na asfalt:

    ➡️ Szerokie buty do biegania w terenie:


  7. Tabela z porównaniem butów do biegania na szeroką stopę
  8. Podsumowanie


WSTĘP



To, że istnieje w ogóle coś takiego jak buty do biegania na szerszą stopę dla wielu biegaczy nie jest wcale takie oczywiste. Dobór odpowiedniego rozmiaru (na długość stopy) to rzecz, na którą zwracają nawet początkujący biegacze. Większość zdaje sobie sprawę, że but biegowy powinien być nieco większy niż nasza stopa (zwykle 0,5-1cm wolnego miejsca w przedniej części buta załatwia sprawę). Nie wszyscy jednak wiedzą, że buty można dobrać również na szerokość!

Na polskim rynku temat szerokości butów biegowych pojawiał się dość nieśmiało, za prekursora można uznać markę New Balance, która już dobrych kilka lat temu miała w swojej ofercie buty w szerokości 2E (więcej o tych oznaczeniach w dalszej części poradnika). My w Natural Born Runners przez długi czas również dość ostrożnie podchodziliśmy do tego tematu. Brak butów dla biegaczy z szerszymi stopami wynikał trochę ze specyfiki polskiego rynku. Biegaczy stale przybywa, ale nadal jesteśmy rozwijającym się rynkiem i tak niszowa kategoria jak szerokie buty do biegania, musiała swoje odczekać, żeby na stale zagościć na sklepowych półkach.




Buty do biegania na szeroką stopę

Jedną z marek, która mocno wpłynęła na popularność szerokich butów do biegania jest Altra. Zdj. archiwum Altra.



Wszystko zaczęło zmieniać się bardzo dynamicznie za sprawą marki Altra. Ta powstała w 2009 roku amerykańska firma jako jeden z filarów swoich butów uczyniła ich szerokość właśnie! W Polsce Altra zadebiutowała na wiosnę 2018 roku i mniej więcej od tamtej pory notujemy zwiększone zainteresowanie szerokimi butami do biegania. To, co doskonale znane było wcześniej w USA (tam liczba dostępnych wariantów szerokości butów jest większa niż "standardowe" i "szerokie") teraz również zawitało do Polski. Po części można powiedzieć, że to było trochę takie "błędne koło", nie było dostępnych szerokich butów, bo biegaczy było mało i ich nie kupowali, a nie kupowali bo nie było czego kupować. Obecnie kategoria szerokich butów do biegania to bardzo dynamicznie rozwijająca się część naszego asortymentu. A co w ogóle daje nam większa ilość miejsca na palce w przedniej części buta?


KIEDY WARTO POMYŚLEĆ O SZEROKICH BUTACH DO BIEGANIA?



W tradycyjnych butach do biegania dopasowanie do stopy opiera się na 3 punktach styku. Zapiętek trzyma i stabilizuje piętę, węższa konstrukcja buta na śródstopiu zapewnia odpowiednie "trzymanie" oraz nadaje większej kontroli nad butami w trakcie biegu (łatwiej nam jest wykonywać w nich dynamiczne ruchy, zmiany kierunku itp.). I wreszcie przodostopie. Klasycznie, w tym miejscu but zwęża się i ściska palce. Jeśli masz "pecha" i szeroką stopę, to w trakcie biegu w takich butach będziesz odczuwał mniejszy bądź większy dyskomfort.

W tym miejscu muszę jednak zaznaczyć, że dobre dopasowanie buta do stopy jest jednym z najważniejszych kryteriów doboru buta i późniejszego komfortu użytkowania. Im but lepiej "spasowany" ze stopą tym większa kontrola, poczucie "zespolenia". Jeśli zależy Ci na tym, żeby but był responsywny (czyli szybko reagował na zmiany kierunku biegu, był dynamiczny) to taki lekki ucisk nie będzie niczym złym. To często kwestia indywidualnych preferencji - część biegaczy woli jeśli buty są bardziej dopasowane, nawet za cenę poczucia dyskomfortu.




Buty do biegania na szeroką stopę

Zwykle już po wyglądzie przedniej części buta da się określić z jaką szerokością mamy doczynienia. W środku Altra z "obłym" zakończeniem, po prawej Hoka w wersji WIDE, a po lewej Asics ze zwężanym szpicem buta. Zdj. archiwum Natural Born Runners.



Trzeba jednak odróżnić lekki dyskomfort spowodowany świetnym dopasowaniem, a zwyczajnie za ciasny but. Kiedy więc wybrać szerokie buty do biegania? Poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę:

  • OTARCIA, PROBLEMY Z DOPASOWANIEM - jeśli dopiero zaczynasz biegać, to pomocną wskazówką będą problemy - o ile takie występują - w normalnych butach do chodzenia. Jeśli często zdarza Ci się zwracać uwagę na szerokość zwyczajnych butów, masz problemy z odciskami czy nadmiernym uciskiem to znaczy, że szczególną uwagę musisz zwrócić również na odpowiednią szerokość w butach biegowych. W przypadku, gdy biegasz już jakiś czas i masz doświadczenie z butami do biegania to tutaj podobnie - przypomnij sobie czy miałeś jakieś problemy z dopasowanem, otarciami? Czy mimo dobrego dopasowania na długość, but nie był do końca komfortowy ze względu na ilość wolnej przestrzeni po bokach na palce?
  • HALLUKSY - dość częstym problemem (zwłaszcza u kobiet) jest problem z halluksami. Niestety halluksy dość istotnie wpływają na sposób pracy stóp w trakcie biegania (w takim przypadku w pierwszej kolejności sugerowałbym konsultację ze sprawdzonym podologiem, a dopiero później wybór butów do biegania). Jeśli chodzi o same haluksy w kontekście butów biegowych, to często ich konsekwencją jest dyskomfort spowodowany zbyt mocnym uciskiem cholewki na wrażliwe miejsce. Co często prowadzi również do rozdarć materiału. Szersze przodostopie w takim wypadku będzie pomocne.
  • ROZDARCIA CHOLEWKI W BUTACH - powtarzające się rozdarcia materiału w bocznej części cholewki to również cenna wskazówka jeśli chodzi o potencjalny wybór szerszych butów do biegania. Takie sytuacje świadczą często o tym, że w tym przypadku dany biegacz powinien uzywać butów o szerokościach ponadstandardowych. Najbardziej oczywistym objawem jest rozciąganie lub wybrzuszenie na zewnątrz przedniej części cholewki.
  • BIEGANIE ULTRA - również w przypadku biegaczy na dystansach ultra warto pomyśleć o butach do biegania na szerszą stopę. Długie dystanse pokonywane czy to na asfalcie czy w terenie to często problemy ze stopami, odciskami czy ogólnym dyskomfortem, na który je narażamy podczas wielogodzinnego wysiłku. Po kilku godzinach stopy nabierają na objętości - but, który wcześniej wydawał się idealnie dopasowany i nigdy wcześniej nie powodował problemów, może okazać się jednak za ciasny. Dobrą praktyką - zwłaszcza na bardzo długich biegach - jest używanie jako drugiej, zamiennej pary (zostawionej np. na przepaku w połowie trasy) butów o większym rozmiarze niż standardowo używany.

PO CZYM POZNAĆ SZEROKIE BUTY DO BIEGANIA?



OK, wiemy już, że buty do biegania z szerokim przodem to coś dla nas, ale jak odnaleźć takie modele w gąszczu dostępnych opcji? Tu skupmy się na dwóch kwestiach: naturalnych różnicach w szerokościach butów (nawet w obrębie butów teoretycznie tej samej klasy jeśli chodzi o szerokości cholewki) oraz specjalnych oznaczeniach, które mówią nam do jakiej kategorii szerokości dany model należy. W pierwszym przypadku musimy zdać się na indywidualne odczucia, które towarzyszą nam podczas przymiarki butów w sklepie. Model modelowi nierówny. Buty różnią się choćby typem zastosowanej siateczki - czasem buty tej samej marki w tym samym rozmiarze mogą się dość mocno różnić jeśli chodzi o dopasowanie, właśnie ze względu na znaczne różnice w cholewce. Buty w ofercie naszego sklepu opisaliśmy parametrem "SZEROKOŚĆ" - korzystając z odpowiedniego filtra na stronie ➡️ kategorii z butami łatwo możesz znaleźć te szersze modele lub przejrzyj wszystkie buty do biegania na szeroką stopę zebrane w jednym miejscu.


Zobacz wszystkie szerokie buty do biegania dostępne w Natural Born Runners



Buty do biegania szerokie 2E

Czasem na pudełkach z butami można spotkać oznaczenia szerokości. W przypadku Brooksa łatwo odnaleźć takie oznaczenie, znajduje się pod oznaczeniem rozmiaru w rozmiarówce US - Medium / D. Zdj. archiwum Natural Born Runners



Generalnie modele butów do biegania szerokie w palcach częściej znajdziemy w kategorii butów do biegania w terenie. Zresztą w tym segmencie buty bardzo mocno różnią się ze względu na dopasowanie. Dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się naszym ocenom szerokości danego modelu (co sezon sprawdzamy wszystkie buty mierząc je fizycznie na stopach). Druga sprawa to buty, które od początku projektowane są z myślą o posiadaczach szerokich stóp. Dzięki temu, że każdy model posiada specjalne oznaczenie łatwo możemy sprawdzić czy ten który akurat zakupiliśmy przeznaczony jest na szeroką stopę.


OZNACZENIA SZEROKOŚCI W BUTACH BIEGOWYCH
NAZWA MĘSKIE: DAMSKIE:
4A - Bardzo wąskie
A2/A Bardzo wąskie Wąskie
B Wąskie Standardowa szerokość
D Standardowa szerokość Szerokie
E/2E Szerokie Bardzo szerokie
4E Bardzo szerokie -


BUTY DO BIEGANIA NA SZEROKĄ STOPĘ - NAJCZĘSTSZE PYTANIA




  • CZY SZEROKOŚĆ BUTÓW DOTYCZY TYLKO DŁUGOŚCI W POPRZEK STOPY? - zwykle razem z szerszą cholewką idzie również większa "głębia". But o takim samym rozmiarze na długość, ale różnym jeśli chodzi o szerokość, będzie dość znacznie różnił się w odczuciu ilości wolnej przestrzeni na palce.
  • JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY SZEROKOŚCIĄ BUTÓW DAMSKICH I MĘSKICH? - mężczyźni zazwyczaj mają szersze stopy (w przypadku damskich butów mamy podobną sytuację, którą mieliśmy jeszcze kilka lat temu w butach męskich - póki co damskie buty na szerszą stopę w Polsce są praktycznie niedostępne. Zobacz wszystkie ➡️ modele szerszych butów dla kobiet) i zwykle modele butów przeznaczone dla mężczyzn są nieco szersze niż te damskie - nawet porównując ten sam rozmiar po długości wkładki. Dlatego standardowa szerokość buta męskiego byłaby za szeroka dla buta kobiecego. A przynajmniej tak będzie w przypadku biegaczek z węższymi stopami. Dokładną różnicę w oznaczeniach butów znajdziesz w tabelce z opisem szerokości w poprzednim akapicie. Czasem jedynym sensownym rozwiązaniem dla znalezienia optymalnego dopasowania będzie wybranie butów męskich przez kobietę (w przypadku szerszej stopy i/lub dużego jej rozmiaru) lub odwrotnie, wybór wersji damskiej przez mężczyznę (w przypadku biegacza z wąską stopą i/lub jej małym rozmiarze). Generalnie najczęściej zasadniczą różnicą pomiędzy butem damskim i męskim jest właśnie jego szerokość. Ten sam model, w tym samym rozmiarze (mierzonym w centymetrach), ale jeden damski (szerokość B) a drugi męski (szerokość D), to ten męski będzie butem szerszym.



Buty szerokie do biegania

Większą różnorodność jeśli chodzi o szerokość cholewek znajdziemy w butach do biegania w terenie. Zdj. archiwum Inov-8.



  • CZY WYSTARCZY JEŚLI WEZMĘ DŁUŻSZE BUTY? - często może zdarzyć się sytuacja, w której but jest dobrze dobrany na długość, ale jednak pozostaje wrażenie dyskomfortu ze względu na szerokość. Niestety wybór większego rozmiaru nie zawsze będzie dobrym wyborem - owszem, większy rozmiar będzie nieco obszerniejszy, ale jednocześnie dłuższy but spowoduje gorsze dopasowanie. Nie tylko będziemy mieli nad nim mniejszą kontrolę, ale również rośnie ryzyko otarć itp. Kiedy wystarczy wybrać troszkę większy rozmiar? Wtedy kiedy dyskomfort nie jest duży, w przypadku mocnego napierania stopy na materiał cholewki zdecydowanie lepiej poszukać szerszej wersji.
  • CZY STOPY Z CZASEM ZMIENIAJĄ SZEROKOŚĆ? - tak, dzieje się tak zarówno ze względu na naturalne procesy zachodzące w ludzkim ciele jak i tymczasowe zmiany. Z wiekiem stopy stają się coraz szersze, zarówno w wyniku przyrostu masy ciała, jak i normalnych zmian więzadeł i ścięgien. Może się więc zdarzyć, że na przestrzeni lat "przejdziemy" z butów o standardowej szerokości do wersji 2E / WIDE. Cukrzyca oraz ciąża mogą również wpływać na wielkość stóp. Rozmiar stopy zwykle rośnie wraz ze wzrostem masy ciała i może zmniejszać się, gdy schudniesz. Zwykle zaleca się, aby buty do biegania wybierać po południu, kiedy stopy po całym dniu są nieco opuchnięte. Często również podczas długich biegów ultra czy na trasie maratonu zdarza się, że stopy zwiększają swoją objętość. Zwłaszcza w przypadku długich ultra warto wziąć to pod uwagę i odpowiednio dobrać buty.
  • CZY BUT SIĘ "ROZBIJE" / ROZCIĄGNIE? - jeśli biegasz w zbyt małym bucie, to niestety nie "rozbije" się na długość. Natomiast jeśli chodzi o szerokość to but rzeczywiście może się trochę poszerzyć - zwykle materiały, z którym tworzy się cholewki są dość elastyczne, "poddają" stopie. Po kilku/kilkunastu treningach cholewka jest w stanie w pewnym stopniu dopasować się do stopy. W przypadku niewielkiego dyskomfortu takie "rozbicie" wystarczy, natomiast jeśli już na "starcie" mocno wypychasz cholewkę na boki, to w dłuższej perspektywie materiał może ulec rozdarciu.

Zobacz wszystkie szerokie buty do biegania dostępne w Natural Born Runners


OPISY KONKRETNYCH SZEROKICH MODELI BUTÓW DO BIEGANIA



Poniżej zebraliśmy najlepsze - naszym zdaniem - buty do biegania na szerszą stopę. To przekrój dostępnych modeli do biegania zarówno po asfalcie jak i w terenie. Każdy z opisanych butów sprawdzi się w przypadku osób z szerszymi stopami. Znajdziesz w nich więcej miejsca na palce w przedniej części niż w standardowych modelach butów do biegania.


BUTY ALTRA TORIN 6.0



Zdjęcie męskich butów Altra Torin 6.0

OPIS ALTRA TORIN 6.0

Model Altra Torin powraca w najnowszej 6-tej odsłonie! Podeszwa Altra Torin 6.0 została wykonana z nowej pianki Ego Max, która jest dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic. Altra Torin 6.0 to model przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Zastanawiając się nad wyborem Altra Torin 6.0 pamiętać trzeba, że jest to but skierowany do osób biegających w naturalny sposób. W tej technice biegu lądujemy na śródstopiu, praktycznie w ogóle nie angażując pięty. Taką technikę biegu wspiera stopa ułożona w bucie płasko. W Altra Torin 6.0 zarówno pięta jak i palce leżą na tej samej wysokości. Wysoka na 28mm pianka Ego MaX oferuje doskonałe połączenie miękkości ze sprężystością. Zerowy drop w połączeniu z dużą ilością pianki sprawia, że bieganie w Altra Torin 6.0 jest dużo łatwiejsze niż w butach z małą ilością amortyzacji i niskim dropem. Miękka cholewka doskonale oplata stopę zarówno w pięcie jak i na śródstopiu. W przedniej części natomiast znajdziemy sporo miejsca na palce. Altra Torin 6.0 to but dla biegaczy świadomych swoich potrzeb (zerowy drop, duża ilość miejsca na palce, dobra amortyzacja) lub dla tych, którzy dopiero chcieliby spróbować biegania w naturalny sposób. Altra Torin 6.0 umożliwia bezpieczne wejście w świat "naturalnego" biegania.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 5.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Zdjęcie podeszwy butów męskich Altra Torin 6.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  280 g (męskie) / 234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


HOKA ONE ONE CLIFTON 9 WIDE / SZEROKIE 




Zdjęcie butów Hoka Clifton 9 na szerszą stopę

OPIS HOKA CLIFTON 9 WIDE:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi zaczęli doceniać komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a całkiem dobrą dynamiką (but jest dynamiczny, ale czuć pod stopami dużą ilość pianki).

Hoka Clifton 9 Wide świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też da radę) jak i w czasie startu w maratonie (jeśli nie planujesz czasu poniżej 3 h). Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Nowy Hoka Clifton 9 Wide to jeszcze więcej amortyzacji przy zachowaniu dobrej dynamiki. Hoka Clifton 9 Wide to najbardziej amortyzowana wersja tego modelu z lżejszą, bardziej responsywną i dynamiczną pianką (3 mm więcej pianki), a jednocześnie odrobinę niższą wagą. Clifton 9 Wide ma opływową sylwetkę i unowocześnioną cholewkę wykonaną z oddychającej siateczki. W tej wersji znajdziemy również anatomicznie wymodelowany zapiętek, który ogranicza pracy ścięgna Achillesa i sprawdza się świetnie podczas zakładania i ściągania butów.




BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe (z zastrzeżeniem, że ta ilość pianki pod stopami jest wyczuwalna i w Cliftonie jest po prostu miękko). Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę.


Zdjęcie podeszwy Hoka Clifton 9 Wide

PARAMETRY HOKA CLIFTON 9 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie i damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 248 g (męskie)
205 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę EVA zastąpiła nieco bardziej sprężysta pianka CMEVA
- nowa, bardzo wygodna, tkana cholewka z wyraźnie bardziej miękka pięta

Zobacz w sklepie


HOKA ONE ONE BONDI 8 WIDE / SZEROKIE




Zdjęcie męskich butów na szerszą stopę Hoka Bondi 8

OPIS HOKA BONDI 8:

Hoka Bondi 8 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka One One przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy ze stopą neutralną, najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy do długich, ale spokojnych treningów. Wyposażony w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33mm pod piętą i 29mm pod palcami) doskonale chroni stopy przed negatywnymi skutkami biegania po asfalcie. Tę ilość pianki docenią zwłaszcza ciężsi biegacze szukający maksymalnej ochrony. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 8 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów, takich jak maraton i jeszcze dłuższych. Szczególnie dobrze powinien sprawdzić się również na długich, asfaltowych biegach ultra.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka One One Bondi 8

PARAMETRY HOKA BONDI 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 310 g

Zobacz w sklepie


BROOKS GHOST 15 WIDE




Zdjęcie męskich Brooks Ghost 15 na szerszą stopę

OPIS BROOKS GHOST 15 WIDE:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost 15 Wide będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost Wide, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost 15 Wide byłby jedną z najlepszych propozycji! Glycerin VS Ghost? Ten drugi jest butem z większą dynamiką, nie tak miękki jak Glycerin. W najnowszej odsłonie, piankę DNA LOFT zastąpiła miękciejsza, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera. Ulepszona została również cholewka z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta. Te zmiany nie zmieniły jednak charakteru buta, co z pewnością ucieszy szeroko grono fanów tego klasycznego modelu. Na uwagę zasługuje zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%, co związane jest z zapowiedzianym przez Brooksa osiągnięciem zerowej emisji netto do 2040 roku.

BUT IDEALNY DLA:

Osób ze stopą neutralną lub supinującą, które szukają jednej pary butów do wszystkiego. Do codziennego treningu po asfalcie (na ubitych leśnych ścieżkach Ghost również sobie doskonale poradzi!) i okazjonalnych startów w zawodach. 


Zdjęcie podeszwy Ghostów 15 Wide

PARAMETRY BROOKS GHOST 15 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 12mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 17mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 278 g (męskie) / 249 g (damskie) 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę DNA LOFT zastąpiła bardziej miękka, delikatniejsza i trwała pianka DNA LOFT v2, znana między innymi z komfortowego Brooks Caldera
- ulepszona cholewka z oddychającej siateczki Engineered Air Mesh, na której znajdziemy dodatkowe wzmocnienia 3D Fit Print, wpływające na lepsze dopasowanie buta
- zwiększony odsetek materiałów pochodzących z recyklingu z 9 do 24%

Zobacz w sklepie


OPISY SZEROKICH MODELI BUTÓW DO BIEGANIA W TERENIE



ALTRA OLYMPUS 5.0



Zdjęcie męskich, pomarańczowych butów Altry Olympus 5.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 5.0

Altra Olympus to but dla fanów maksymalne amortyzacji i szerokiej cholewki. Świetnie sprawdzi się u biegaczy, dla których większość standardowych modeli jest za wąska. Altra od kilku lat skutecznie podbija polski rynek biegów ultra. Altra Olympus to jednak nie but dla każdego. Od innych prezentowanych w tym artykule modeli odróżnia go przede wszystkim zero drop, czyli brak różnicy między wysokością pięty, a palców. Takie zaprojektowanie buta sprawia, że biegamy w nim bardziej “naturalnie” angażując tylne mięśnie nóg. Biegając z zero dropem poprawiamy naszą technikę biegu. Ważne jednak, aby zmieniając buty z wyższym dropem na zero drop robić to powoli i stopniowo. Stąd jeśli Altra Olympus będą Twoim pierwszymi butami tej marki, zanim pobiegniesz w nich ultra, pobiegaj w nich wcześniej sporo treningów, zaczynając od tych krótszych, a kończąc na długich wybieganiach. To pozwoli Twojemu ciału zaadaptować się do nowej wysokości dropu, a tym samym nieco innej techniki biegu.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach (ale również na codziennych treningach w terenie). Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

Zdjęcie podeszwy męskich, pomarańczowych butów Altry Olympus 5.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - ulepszona cholewka
- zmieniono i pogrubiono wyściółkę w okolicy pięty
- ulepszono wytrzymałość i oddychalność materiałów

Zobacz w sklepie




BUTY ALTRA LONE PEAK 7.0



Zdjęcie modelu Altra Lone Peak 7.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 7.0

Kolejny model w ofercie Altry to but trochę z pogranicza światów biegania naturalnego i tradycyjnego. Altra Lone Peak 7.0 to z jednej strony but, któremu nadal bardzo blisko do butów minimalistycznych, ale z drugiej strony oferuje tyle amortyzacji i ochrony przed podłożem, że świetnie sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy. Lone Peak to niezwykle wszechstronny but trailowy, jeden z najpopularniejszych butów w ofercie Altry. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu. Nowa, uaktualniona wersja Altra Lone Peak 7 niesie za sobą zmiany zaszły głównie w bieżniku. Jest on agresywniejszy i solidniejszy od poprzednika. Podeszwa środkowa zrobiona jest w całości z pianki Ego. Jest to autorski patent marki, który łączy w sobie miękkość i sprężystość. Jednocześnie zapewnia doskonałą amortyzację, pochłanianie wstrząsów oraz dynamikę odbicia, jednocześnie cechując się większą żywotnością.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 7.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale raczej na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą jej ilością: Altra Timp lub Altra Olympus.


Zdjęcie podeszwy męskich Altra Lone Peak 7.0


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 7.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 314 g (męskie) / 261 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



HOKA SPEEDGOAT 5 WIDE:




Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5 Wide

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5 WIDE

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbiciele długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 5 Wide zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach.

Speedgoat 5 Wide zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do kultowego Hoka EVO Speedgoat!), dzięki czemu zapewnia znaną i ultra komfortową amortyzację w obniżonej wadze. Ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).




BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do trailowych treningów i startów w długich biegach ultra po górach, a w butach szukają wygody i amortyzacji (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać). Hoka Speedgoat jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się niemal na każdym podłożu (poza bardzo błotnistym terene i lodem). Jeśli chcesz mieć w swojej szafie tylko jeden but trailowy, to rozważ właśnie zakup Hoka Speedgoat 5.



Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Speedgoat 5 Wide

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5 WIDE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie)
234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek

Zobacz w sklepie


INOV-8 TRAILTALON 290 V2





Zdjęcie butów męskich Inov-8 Trailtalon 290


OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2

Jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie - to świetnym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290! Inov-8 dzieli swoje buty na te wykonane na wąskim i szerokim kopycie, Trailtalon 290 należy do tej drugiej grupy. Przednia część jest dość obszerna i oferuje sporą przestrzeń na palce(miejsca na palce nieco mniej niż w Altrze, ale więcej niż w standardowych butach). To od kilku lat jeden z bestsellerów w stajni Inov-8. Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany i z łagodnym bieżnikiem z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.

BUT IDEALNY DLA:

Idealny jako pierwszy wybór z butów Inov-8. Bardzo przystępny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra.


Zdjęcie podeszwy męskich Inov- Trailtalon 290

PREZENTACJA FILMOWA:




PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 290 g

Zobacz w sklepie


PODSUMOWANIE



Szerokie buty do biegania nabierają na popularności! Jeśli do tej pory często miałeś problemy z doborem odpowiedniego buta jeśli chodzi o szerokość, to warto pomyśleć nad butami w szerszym rozmiarze. Mamy nadzieje, że poradnik pomógł Ci dokonać właściwego wyboru. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!



Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij