Buty do biegania

Jak wybrać buty do biegania Inov-8? Poradnik wiosna/lato 2019

2018-06-13
Jak wybrać buty do biegania Inov-8? Poradnik wiosna/lato 2019
 Buty marki Inov-8 świetnie radzą sobie z trudnym podłożem, a ich wybrane modele doskonale sprawdzają się na błotnistych szlakach, których w Polsce nie brakuje. Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami), wszystko po to, żeby dać jak najwięcej radości z biegania, zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Buty Inov-8 doczekały się już statusu niemalże kultowych. Myślisz "bieganie po górach", myślisz "Inov-8"! W tym tekście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model butów Inov-8 dla siebie. 

SPIS TREŚCI:
W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych wskazówek skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

 1. Wstęp o butach Inov-8
 2. Zwycięzcy w konkretnych kategoriach
 3. W jaki sposób opisujemy buty Inov-8?
 4. Opisy konkretnych modeli butów Inov-8 
 5. Jaki rozmiar wybrać?
 6. Tabela z porównaniem butów Inov-8
 7. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 8. Pytania i odpowiedzi (Q&A)

 


WSTĘP O BUTACH INOV-8:


 

Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami), wszystko po to, żeby żeby dać jak najwięcej radości z biegania, zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Dla części biegaczy te cechy sprawią, że buty Inov-8 będą dla nich zbyt wymagające i za mało amortyzowane. Pozostali zakochają się w nich bez reszty, właśnie za tę bezkompromisowość i dzikość. (Tutaj mała uwaga - regularnie aktualizując ten tekst razem z kolejnymi sezonami, nie mogę nie wspomnieć o tym, że razem z kolejnymi kolekcjami w ofercie Inov-8 pojawiają się coraz "przystępniejsze" modele. Cechuje je większa ilość amortyzacji oraz mniej agresywne bieżniki). 


Krótki wstęp mamy za sobą, przejdźmy więc do konkretów! Inov-8 różnicuje swoje buty ze względu na 3 parametry: rodzaj bieżnika, typ gumy bieżnika oraz spadek pięta/palce (system „strzałkowy”, który jednocześnie z grubsza określa ilość amortyzacji jaką posiada dany model). Poniżej przedstawiamy listę konkretnych modeli z informacją w jakim terenie najlepiej się sprawdzą (albo konkretnym biegu ultra), ich charakterystyką oraz krótkim opisem podsumowującym każdego buta. Na samym dole, zaraz za listą poszczególnych modeli, znajdziesz więcej informacji technicznych. Omówimy tam te wszystkie rodzaje gum, dropy itd. 


ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:


 

Dla jeszcze większego ułatwienia wyboru tego najlepszego dla Ciebie modelu, możesz od razu przejść do tych butów, które dostały od nas wyróżnienie w konkretnej kategorii:


W JAKI SPOSÓB OPISUJEMY BUTY DO BIEGANIA INOV-8?


 

Każdy but opisujemy wybranymi parametrami, które zebrane do razem mówią nam o tym z jakim butem mamy do czynienia i czego należy się spodziewać podczas biegania w nim. Poniżej krótkie wyjaśnienie każdego z nich w kontekście butów marki Inov-8. Szczegółowy opis parametrów, które bierzemy pod uwagę charakteryzując buty do biegania w górach znajdziesz w tym poradniku.TYP STOPY:

Parametr, który w przypadku butów Inov-8 nie ma znaczenia. Producent wychodzi z założenia, że stopy w terenie przy każdym kroku układają się zupełnie inaczej i podział na buty dla pronatorów / supinatorów nie ma sensu. Dlatego też wszystkie buty tej marki przeznaczone są dla biegaczy o neutralnej stopie.NA JAKI TEREN:

Cecha kluczowa przy wyborze butów trailowych - jeśli będziesz kiedyś kupował buty w naszym sklepie stacjonarnym to z pewnością będzie to jedno z pierwszych pytań do Ciebie. Inov-8 to specjaliści od błota i trudnego terenu. Z czasem jednak oferta poszerzyła się na tyle, że obecnie można znaleźć buty Inov-8 w zasadzie na każdy rodzaj terenu.AMORTYZACJA:

W przypadku butów Inov-8 amortyzacja nigdy nie była kluczową cechą, oczywiście w ofercie dostępne są buty mniej i bardziej amortyzowane, ale DNA tej marki to jednak nisko zawieszone "podwozie" i świetne czucie podłoża. Duża amortyzacja stoi nieco w opozycji do tych cech.PRZYCZEPNOŚĆ:

Dla uproszczenia sprawy oceniamy przyczepność w miękkim terenie, czyli błoto, śnieg, trawa itp. I tu jak wspominałem wcześniej, Inov-8 to specjaliści! Znajdziesz tu szereg modeli, które zapewniają świetną trakcje w najtrudniejszym terenie.DROP:

Im niższy drop, tym łatwiej biegać ze śródstopia. Inov-8 od początku swojej historii był marką kojarzoną z bieganiem naturalnym. Z czasem Brytyjczycy zaczęli wypuszczać bardziej przystępne buty dla większego grona biegaczy, ale początki tej firmy to minimalistyczne buty, często na 0 dropie i bardzo małej ilości amortyzacji. W tym momencie Inov-8 stosuje najczęściej 2 rodzaje dropu - 4 i 8mm.WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW:

Jeśli chodzi o wysokość pięty czy palców, większość modeli jest dość nisko "zawieszona", co zapewnia świetne czucie podłoża kosztem mniejszej amortyzacji. Stopa będąc bliżej terenu jest w stanie bardzo szybko zareagować na to, co się dzieje w trakcie biegu. To ułatwia bieg w trudnym terenie, w błocie, kiedy stopy rozjeżdżają Ci się z jednej strony na drugą, czy w momencie kiedy ucieknie Ci kostka - możesz szybko skontrować ruch, bo czujesz jak ta kostka Ci ucieka. W butach na wysokiej podeszwie czas reakcji jest wydłużony.DYNAMIKA:

Czytając poprzednie punkty możesz już mieć jako takie pojęcie o butach Inov-8 i domyślisz się, że wszystkie poprzednie parametry: niska waga, drop czy ilość pianki, sprawiają, że Inov-8 wyróżnia się dość dużą dynamiką. Buty tej marki są lekkie i w nienachalny sposób (brak dużej ilości ograniczających systemów) pozwalają nam biegać szybciej.SZEROKOŚĆ:

Buty do biegania Inov-8 różnią się między sobą ze wzgledu na szerokość i dopasowanie. Budowane na różnych kopytach (precision oraz standard) mogą być albo bardzo dopasowane stając się niemalże drugą skórą, albo pozostawiają sporo luzu w palcach, w modelach, które przeznaczone są na dłuższe dystanse. W opisie każdego modelu znajdziesz informacje o jego szerokości.WAGA:

Buty Inov-8 to generalnie waga lekka. Udało się ją zredukować dzięki mniejszej ilości pianke czy różnorakich systemów


OPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8
INOV-8 TRAILTALON 290 / 235 - najlepszy na początekNajmniej agresywny rodzaj bieżnika z całej oferty butów trailowych Inov-8. Wypełnia lukę butów przeznaczonych do biegania po takich nawierzchniach jak skały czy szutry (Karkonosze, Tatry, Alpy czy Dolomity) - wcześniej Inov-8 nie dysponował idealną propozycją na taki teren (pomijając poprzednika Trailtalona, serię Race Ultra). Bieżnik ten równie dobrze sprawdzi się podczas codziennych treningów w mniej wymagającym terenie (płaskie, leśne ścieżki itp.). Podeszwa jest dość sztywna i dobrze chroni przed uderzeniami o twarde elementy podłoża. Jeśli szukasz buta "do wszystkiego", to zacząć powinieneś właśnie od Inov-8 Trailtalon 290. Wersja 235 to z kolei coś dla fanów prędkości i dynamiki. To ten sam but, ale maksymalnie odchudzony. Mniejsza ilość pianki, niższy drop. But startowy, albo coś dla fanów butów minimalistycznych.

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g


Zastosowane technologie: meta-flex - dynamic fascia band - podeszwa dual-c - pianka powerflow - dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Buty podobne: Hoka Challenger 4 - Brooks Cascadia 13Inov-8 Trailroc 285

Idealny wybór na: Ultra Cross GWiNT - Ultra Chojnik 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc Supermaraton Gór Stołowych Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich Bieg Granią Tatr Bieg 7 Dolin Ultra Janosik - Forest Run
INOV-8 TRAILROC 285 - idealny na skały


Inov-8 Trailroc 285

But o tej nazwie - a w zasadzie cała rodzina butów - już kiedyś był. Zwłaszcza Trailroc 255 miał swoich oddanych fanów. But na skaliste podłoża, wytrzymały i z niskim dropem. Po kilku sezonach nieobecności Trailroc wraca! Co prawda w zmienionej, odświeżonej formie, ale to wciąż świetny but na skaliste podłoże. Inov-8 Trailroc 285 to odpowiedź tej brytyjskiej marki na "poduszkowce" od Hoki i Altry - świetna ochrona stóp na kamieniach i skałach, przy jednoczesnej lekkości i dynamice. Ten but będzie idealny dla: biegaczy szukających butów do biegów na kamienistym podłożu, którzy nie potrzebują tak dużej ilości amortyzacji jaką oferują konkurencyjne modele (Altra/Hoka). Stopa umiejscowiona bliżej podłoża zapewnia większą paletę doznań w czasie biegu, jednocześnie chroniąc stopy przed ostrymi elementami górskiego krajobrazu.

 

PARAMETRY INOV-8 TRAILROC 285:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285 g


Zastosowane technologie: meta-flex - meta-plate - dynamic fascia band - podeszwa dual-c - pianka powerflow+

Buty podobne: Inov-8 Trailtalon 290Hoka Speedgoat 2Inov-8 Roclite 305Brooks Cascadia 13

Idealny wybór na: Ultra Cross GWiNT - Ultra Chojnik 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc Supermaraton Gór Stołowych Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich Bieg Granią Tatr Bieg 7 Dolin Ultra Janosik
 

INOV-8 ROCLITE 305 - najbardziej uniwersalny


Inov-8 Roclite 305

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

Jeden z ciekawszych butów w tym zestawieniu. To nie będzie główna gwiazda sezonu, napastnik strzelający decydujące bramki, raczej defensywny pomocnik odwalający czarną robotę w środku pola. Świetny, uniwersalny bieżnik - poradzi sobie i na błocie i na kamienistym podłożu (ma specjalną płytkę chroniącą przed kamieniami). 8mm i odpowiednia ilość amortyzacji. To but pomyślany na trudne warunki i długie bieganie w takowych. Nie jest najpiękniejszy, najlepiej amortyzowany, ale jeśli mu zaufasz, to się nie zawiedziesz. To trochę taki Inov-8 w starym, surowym stylu. But ma miękką i plastyczną budowę, świetnie układa się na stopie tworząc z nią jedność. Zdecydowanie najbardziej uniwersalny model w zestawieniu!

 

PARAMETRY INOV-8 ROCLITE 305:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g


Zastosowane technologie: meta-flex - meta-plate - podeszwa dual-c - pianka powerflow - dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Buty podobne: Saucony Peregrine 8 - Altra Lone Peak 4.0 - Inov-8 Trailtalon 290Inov-8 Trailroc 285Hoka Torrent

Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Ultra Cross GWiNT - Bieg Rzeźnika - Supermaraton Gór Stołowych - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - Beskidy Ultra Trail - Łemkowyna Ultra Trail
INOV-8 X-TALON ULTRA 260 - najlepszy na błoto (NOWOŚĆ AW18)

Inov-8 X-Talon Ultra 260

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

X-Claw 275 był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 230 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I wtedy pojawił się Inov-8 X-Claw 275, a po 2 latach premierę ma jego następca, jeszcze bardziej dopracowany następca. W Inov-8 X-Talon Ultra 260 obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

 

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g


Zastosowane technologie: meta-flex - dynamic fascia band - podeszwa sticky - pianka powerflow - cholewka pokryta dwr - dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Buty podobne:
Inov-8 Mudclaw 300 - Inov-8 X-Talon 230  - Saucony Peregrine 8Hoka Torrent Inov-8 Roclite 305

Idealny wybór na:
Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Łemkowyna Ultra Trail
INOV-8 X-TALON 230 (NOWOŚĆ SS18)


Inov-8 X-Talon 230

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

Jego poprzednik, model 212, to but legenda. Coś jak Brooks Cascadia, tylko w kategorii butów z agresywnym bieżnikiem. Produkowany od 2008 roku, przez wiele lat w zasadzie bez żadnych zmian. W końcu, po co zmieniać coś tak doskonałego? Jeśli więc te zmiany się pojawiły, to naprawdę musiało być coś WOW! W 212stce przebiegłem Rzeźnika, Gediminas Grinius jak jeszcze biegał dla Inov-8 robił w nich UTMB, a Rafał Bielawa zaorał dobrych kilka par biegając choćby po Głównym Szlaku Beskidzkim. To nie jest but dla wszystkich, ale jeśli tylko uwielbiasz w butach wolność, doskonałe czucie podłoża, kapitalny bieżnik, który wgryza się w podłoże jak w masło, lekkość i szybkość, to Inov-8 X-Talon 230 stanie się Twoim nieodłączonym towarzyszem terenowych zabaw! Za co ludzie uwielbiali 212tkę? Za dopasowanie, za bycie "drugą skórką" dla stóp i za 8mm kołki, którymi pokryta była podeszwa gotowa na spotkanie najtrudniejszym warunkom. Za co pokochacie 230tkę? Za to wszystko co miała 212tka i dodatkowo za cudną mieszankę gumy Sticky Grip, która świetnie trzyma się również skalistych powierzchni. 

 

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 230:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 230 g


Zastosowane technologie:
 meta-flex - meta-plate - podeszwa sticky - pianka powerflow+ - cholewka pokryta dwr - dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Buty podobne: Inov-8 Mudclaw 300Saucony Peregrine 8Inov-8 X-Talon 260 Ultra

Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra TrailINOV-8 MUDCLAW 300 


Inov-8 Mudclaw 300

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

Mud, czyli błoto. Wielka Brytania, deszcz, błoto. Bieganie w deszczu i w błocie. To korzenie Inov-8. I w takich warunkach idealnie czuje się Inov-8 Mudclaw 300. To but do zadań specjalnych. Jeśli coś ma się sprawdzić na łemkowskim czy rzeźnickim błocie, to właśnie Mudclaw 300! Tu wszystko pomyślane jest po to, aby zapewnić jak najlepszą trakcję w trudnych warunkach. 8mm (!!!) kołki, którymi gęsto pokryta jest miękka podeszwa cudnie wgryzają się w błocko. Nazywany również pieszczotliwie "glebogryzarką". Na dodatek ultrawytrzymałe. W zasadzie bez reklamacji, bez uwag co do trwałości. Wytrzymały materiał zamiast siateczki, wodoodporne do 4 cm. Świetnie sprawdzą się również w biegach przeszkodowych. 

PARAMETRY INOV-8 MUDCLAW 300:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 3 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 12mm / 6mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 300 g


Zastosowane technologie: meta-flex - podeszwa dual-c 

Buty podobne: Inov-8 X-Talon 230 - Inov-8 X-Talon 260 Ultra - Saucony Peregrine 8 

Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawcniy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Łemkowyna Ultra TrailINOV-8 ARCTICTALON 275 - idealny na zimę
[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

Inov-8 Arctictalon 275 to but stworzony z myślą o zimowych warunkach. Zastosowanie kolców z mieszanki wolframowo-carbonowej nie dodają butom wagi, dzięki czemu ten model można polecić zarówno do codziennego treningu, jak startów w zawodach. Pokryta kolcami podeszwa daje maksymalną przyczepność na oblodzonych ścieżkach, głębokim śniegu i zmrożonym podłożu. W podeszwie buta umieszczono specjalną płytkę, która chroni stopy przed obijaniem o kolce, jednocześnie podeszwa pozostaje dość elastyczna. Cholewka co prawda nie jest wodoodporna, została pokryta materiałem wypierającym wodę (DWR) co w połączeniu ze stuptutami, daje nam naprawdę dobrą ochronę przed śniegiem. Inov-8 Arctictalon 275 to specjalistyczny but, zdecydowanie nie jako jedyna para do biegania zimą, ale warto w swojej szafie mieć awaryjną opcję na wypadek naprawdę trudnych warunków. No i jeśli biegasz często zimą w górach, wtedy ilość użycia tego buta zdecydowanie rośnie!


PARAMETRY INOV-8 ARCTICTALON 275:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 1 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 1 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 5 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 11mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 275 g


Zastosowane technologie: 
meta-flex - protec-plate - podeszwa sticky - cholewka pokryta dwr - dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Buty podobne:
Icebug Pytho 4 Bugrip - Inov-8 -Talon 230Inov-8 x-Talon 260 Ultra

Idealny wybór na: 
Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Ultra Cross GWiNT - Bieg Rzeźnika - Supermaraton Gór Stołowych - Chudy Wawrzyniec - Beskidy Ultra Trail - Łemkowyna Ultra Trail


JAKI ROZMIAR DOBRAĆ?Na szerokość:

Przy każdym modelu znajdziesz informacji o jego szerokości. Ocena 3 na 5 oznacza, że dany but ma standardową szerokość. W przypadku biegaczy z szerszymi stopami sugerujemy buty z oceną przynajmniej 4 i więcej. Jeśli masz wyjątkowo wąską stopę, to celuj w buty o szerokości 2 i mniej. Na długość:

 1. Za pomiar zabierz się najlepiej popołudniu lub wieczorem - stopa w ciągu dnia nieco puchnie, pomiar dokonany rano może się więc różnić od tego wieczornego.
 2. Połóż kartkę papieru tuż przy ścianie.
 3. Oznacz na kartce najdalej wysunięty fragment stopy i zmierz długość stopy (pomiar powinien być jak najbardziej dokładny, liczą się nawet milimetry!).
 4. Zmierz obydwie stopy! Może się okazać, że jedną z nich masz dłuższą/krótszą. Dobierając rozmiar kieruj się pomiarem dłuższej stopy. 5. Do otrzymanego wyniku dodaj 0,5cm zapasu - stopa podczas biegu przesuwa się w bucie, warto dać jej nieco wolnego miejsca. Jeśli planujesz pokonywać długie dystanse w górach śmiało możesz doliczyć nawet 1cm. 
 6. Otrzymany wynik (np. 27,5cm (długość stopy) + 0,5cm (zapas) = 28cm) porównaj z tabelą rozmiarów dla danego producenta. Tym samym otrzymasz rozmiar, który będzie idealnie pasował na Twoją stopę!
 7. Gdybyś jednak nadal nie był pewny rozmiaru zawsze możesz skontaktować z nami, pomożemy! Napisz e-mail: poczta@natural-born-runners.pl lub zadzwoń: 730 920 380. W przypadku wymiany rozmiaru lub zwrotu pokrywamy koszty wysyłek, Ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów! 

TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW INOV-8
Poniżej szybki rzut oka na wszystkie opisane modele butów i porównanie konkretnych parametrów (tymczasowo znajduje się tutaj informacja w języku angielskim, nie wszystkie te modele są dostępne w naszym kraju. Przy kolejnej aktualizacji tego tekstu przygotujemy dedykowaną tabelę).  

TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH: • TYP ZASTOSOWANEJ GUMY W BIEŻNIKU:Rodzaj zastosowanej gumy ma wpływ na to jak but zachowuje się na danej nawierzchni. Jeśli biegasz po miękkim terenie to wybieraj buty wykonane z miękkiej gumy, zapewnią lepszą trakcję i czucie podłoża. Im bardziej ubite szlaki, tym lepiej sprawdza się twardsza guma.

Guma Sticky

STICKY

To bardzo miękka guma bieżnika - średnia trwałość to około 1000 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Mieszanka podobna do gumy, którą stosuje się do produkcji obuwia wspinaczkowego. Zapewnia znakomitą przyczepność na mokrej oraz suchej nawierzchni - biegając w butach z tą podeszwą masz wrażenie, że niemalże kleisz się do podłoża. Wybierz buty z gumą Sticky jeśli zależy Ci przede wszystkim na doskonałym czuciu podłoża i dynamice. 

TRI-C

To trzy rodzaje mieszanki - zapewniają największy poziom uniwersalności, a ich średnia trwałość to około 1600 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Okolice pięty, nasada palców oraz zewnętrzna część stopy zostały pokryte gumą Endurance, cechującą się doskonałą trwałością, a na samym przodzie oraz na wewnętrznej części śródstopia ulokowana została guma o nieznacznie niższej trwałości, która zapewnia doskonałą przyczepność. Na bokach obuwia użyto mieszankę posiadającą zwiększoną twardość, co znacznie pomoże podczas pokonywania trawersów. Buty z tym rodzajem gumy to modele przeznaczone do uniwersalnego zastosowania. 
DUAL-C

To dwa rodzaje gumy bieżnika – Dual-C – mieszanka twardej gumy okala najbardziej wystające elementy podeszwy, a także miękką gumę Sticky, która tworzy bieżnik. To połączenie doskonałej przyczepności z wytrzymałością. • TECHNOLOGIE WEWNĄTRZ PODESZWY:Meta-Flex

Meta-Plate

Dynamic Fascia Band


Chroniony patentem element podeszwy nadający jej wyjątkową sprężystość i pomagający przełożyć energię zgromadzoną w czasie lądowania na dynamiczne odbicie.  Składa się z kilku prętów nylonowych ułożonych wzdłuż podeszwy, które zginają się w pierwszej fazie kroku i gromadzą energię. Gdy stopa przetacza się na palce, pręty działają niczym sprężyny.

Pianka PowerFlow / PowerFlow+


Pianka PowerFlow+


 • SYSTEM "STRZAŁKOWY"


W skrócie wygląda to tak: im więcej strzałek = większy drop i większa ilość pianki pod stopami, mniej strzałek = mniejszy drop i większa elastyczność buta. Chcesz biegać szybciej? Wybierz buty z mniejszą ilością strzałek, chcesz biegać dłużej i w komfortowych warunkach, wybierz buty z większym dropem. Drop determinuje w jaki sposób będziesz biegał – a w zasadzie jaki styl biegania wspiera dany model. Im mniej pianki i mniejszy drop tym łatwiejsze bieganie "ze śródstopia". Jeśli zależy Ci na bieganiu naturalnym, to wybierz buty z niskim spadkiem. Im więcej dropu, tym but ma więcej amortyzacji. Tym więcej pianki pod stopami i tym łatwiejsze bieganie „z pięty”. Inov-8 co prawda mocno wierzy w bieganie naturalne i nieustanną potrzebę rozwoju techniki biegu biegaczy, ale nie każdy jest w stanie od razu przestawić się na bieganie w bucie ze spadkiem 0mm.Zasada jest prosta – biegałeś wcześniej w tradycyjnych butach? To wybierz większy spadek. Bezpieczniej wejdziesz w świat biegania naturalnego. Jak już się obiegasz w nowych butach, to przy kolejnym zakupie będziesz o wiele mądrzejszy: będziesz wiedział czy zostajesz na tym samym poziomie czy redukujesz albo zwiększasz drop. Tak samo jeśli kupujesz buty do biegania na długich dystansach – z wyższym spadkiem będzie Ci zdecydowanie wygodniej.Podsumowując: dopiero wchodzisz w świat butów Inov-8 – wybierz but z wyższym spadkiem. Jesteś zaprawionym biegaczem i masz mocne łydki (bieganie ze śródstopia mocniej angażuje łydki, achillesa i same stopy, a bieganie „z pięty” to z kolei obciążenie dla kolan i kręgosłupa) to śmiało kup buty z niższym spadkiem. Szukasz buta na długie dystanse? Wyższy spadek. Krótsze, intensywne treningi albo starty w zawodach? Mały drop sprawdzi się doskonale!

PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)Chciałbym zacząć biegać w butach Inov-8, jaki mam wybrać model?


Jako pierwsza para butów Inov-8 wybierz albo Inov-8 Trailtalon 290 albo Inov-8 Roclite 305. Dlaczego akurat te modele? Trailtalon ma bardzo praktyczny bieżnik oraz sporą ilość amortyzacji (jak na buty Inov-8). W te buty możesz "wskoczyć" w zasadzie bez żadnego przygotowania, miękka pianka Power Flow zapewni odpowiedni komfort, a 8mm spadku nie sprawi, że będziesz zmuszony biegać ze śródstopia. 

Co to znaczy, że buty Inov-8 są wymagające?


Mniejsza ilość amortyzacji oraz niższe spadki (poniżej 8mm) sprawiają, że w butach Inov-8 biega się nieco inaczej niż w tradycyjnych. Mniej amortyzowana pięta sprawia, że buty niejako wymuszają bieganie ze śródstopia, co z kolei mocniej angażuje mięśnie łydek, achillesy czy rozcięgno podeszwowe w stopie. Przez co na początku pojawić się może ból łydek - dlatego wybierając co bardziej wymagające modele na początku stopniowo wprowadzaj się w trening. Zacznij od krótszych treningów, co drugi czy trzeci dzień powoli zwiększając objętość i intensywność.

Który model wybrać: Talon 230, Mudclaw czy może X-Talon Ultra 260? Wydają się bardzo podobne!

Faktycznie, to dość zbliżone modele. X-Talon 230 to but dla tych biegaczy, którzy kochają prędkość i doskonałą przyczepność, nawet za cenę mniejszego komfortu. To but, który pozwoli Ci biegać szybciej. Mudclaw 300 to model na bardzo trudne warunki, duże błoto, śnieg. Im trudniej tym lepiej! Jest nieco szerszy niż X-Talon 230 i "spokojniejszy". Taki but do zadań specjalnych. X-Talon Ultra 260 to przyczepność znana z Talona czy Mudclaw, ale przy większej ilości amortyzacji. To sprawia, że ten but idealnie sprawdzi się na długich, trudnych ultra czy też dla biegaczy, którzy po prostu wolą mieć pod stopami więcej pianki.
 


AKTUALIZACJA: 10.07.2018
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel