Buty do biegania

Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One?

2021-10-09
Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One?
Kiedyś wyglądały kosmicznie, topornie, może nawet trochę kiczowato? To wszystko prawda, ale to było dobrych kilka lat temu ... Teraz z pewnością możemy powiedzieć, że założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Salomona, francusko-amerykańska firma, na swój sposób zrewolucjonizowała rynek butów biegowych. Buty Hoki są obecnie wzorem do naśladowania dla innych, podpatrujacych je marek. Zastanawiacie się czy to są buty dla Was i jak wybrać konkretny model? Czytajcie dalej!

SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

[AKTUALIZACJA]: 8.10.2021, sezon jesień/zima 2021

 1. Wstęp o butach Hoka One One
 2. W czym tkwi sekret butów Hoka One One?
 3. Kategorie butów Hoka One One
 4. Tabele z porównaniem butów Hoka One One
 5. Opisy konkretnych modeli butów Hoka One One 
 6. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 7. Pytania i odpowiedzi (Q&A)


WSTĘP O BUTACH HOKA ONE ONE:Jak biegać dalej i dłużej? Jak pokonywać długie zbiegi na alpejskich trasach szybciej? Czy wreszcie jak po prostu biegać przyjemniej? Na takie pytania szukali odpowiedzi Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard. Trzeba pamiętać, że rok 2009 to był czas kiedy Christopher McDougall opublikował swoich kultowych już „Urodzonych biegaczy”. Książka ta dała początek szalonej rewolucji, oto buty biegowe już nigdy miały nie być takie same.

McDougall opisywał tajemnicze plemię indańskich biegaczy ultra, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów boso lub w minimalistycznych sandałach tworzonych z opon samochodowych. Indianie Tarahumara, bo tak nazywało się to plemię, nie tylko wykazywali się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i z rzadka ulegali kontuzjom. Biegając praktycznie bez żadnej ochrony dla stóp. Podczas gdy amerykańskich i europejskich biegaczy trapiły wciąż nowe kontuzje. Mimo biegania w super amortyzowanych butach.


Buty Hoka One One

Hasłem Hoka One One jest "Time to fly" i faktycznie biegając w butach tej marki można poczuć jakby się latało! Zdjęcie: archiwum Hoka One One.


Książka okazała się wielkim hitem i dała początek nowej fali butów minimalistycznych. W zasadzie każda firma miała swoją linię modeli tego typu, czy wręcz powstawały całe marki produkujące tylko takie buty. I w tym czasie, tej największej minimalistycznej zawieruchy pojawiają się buty Hoka One One. „Poduszkowce”. Nicolas i Jean-Luc poszli pod prąd. Tak mocno jak tylko można było. Zamiast biegania boso, czy na skrawku pianki, ich buty miały jej aż nadto! Wydawało się, że to nie może się udać, ale jednak! Po czasie okazało się, że ten zupełnie minimalistyczny trend nie przetrwał próby czasu, a Hoka One One święci triumfy. W tym momencie to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się marek biegowych na świecie! Również w Polsce dorobiła się już setek, jak nie tysięcy fanów. W czy tkwi jej sekret?


W CZYM TKWI SEKRET BUTÓW HOKA ONE ONE?Zakładaniu Hok na nogi zawsze towarzyszy ekscytacja, pomieszanie emocji w stylu „ale dziwnie” z radosnym uśmiechem na twarzy. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie i toporne. To wrażenie jednak szybko mija, wystarczy wziąć je do ręki. Hoki są zadziwiająco lekkie. To naprawdę waga piórkowa, biorąc pod uwagę poziom amortyzacji, który oferują. Gdy już oswoimy się z wagą, pora nałożyć je na stopy. Tu czeka nas drugie zaskoczenie. Stopa w środku „siedzi” niżej niż mogłoby się wydawać! To sprawia, że but zyskuje na stabilności. Jasne, że stopa nadal jest dużo wyżej niż w tradycyjnych butach, nie wspominając już o tych co bardziej minimalistycznych, ale mimo wszystko taka konstrukcja buta zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności, że mamy nad nim kontrolę. Gdy obie stopy wylądowały już w butach możemy oddać się z kolei uczuciu błogiego komfortu.

Buty Hoka One One są niezwykle wygodne. To po prostu czuć od pierwszego nałożenia. Podczas pierwszych kilometrów biegu może być dość dziwnie, wręcz aż za miękko. Jednak po kilku treningach to uczucie mija, a pozostaje wrażenie dużego komfortu oraz ochrony dla nóg. Im dłuższy dystans, czy to na treningu czy zawodach, tym to wrażenie się potęguje. Ostatnia rzecz, która sprawia, że buty do biegania Hoka One One są absolutnie wyjątkowe są... niskie dropy! Drop, czyli różnica wysokości pomiędzy piętą i palcami. Im niższa jest ta wartość tym naturalniej biega nam się z przedniej części stopy (głównie ze śródstopia). Tradycyjne buty mają spadki w okolicach 10 czy nawet 12 milimetrów. W Hoce to 4 albo 5 mm. Połączenie grubej podeszwy z niskim dropem daje zaskakujące efekty.


Amortyzacja w butach Hoka One One

Amortyzacja w butach Hoka często porównywana jest z miękkością słynnych pianek Marshmallow. Zdjęcie: archiwum Hoka One One.W tych butach wbrew pozorom trudno biega się z pięty! Stopy przetaczają się w naturalny sposób, a ułatwia to „kołyskowa” budowa podeszwy (technologia Meta-Rocker), która sprawia, że przejście z pięty na palce jest bardzo dynamiczne. To trochę takie łączenie wody i ognia, but oferuje bardzo duży komfort i amortyzacje, a jednocześnie pozwala na bieganie ze śródstopia. I jak pokazał czas, trend, który zapoczątkowała książka „Urodzeni biegacze”, a który nie przetrwał czasu (czyli mała amortyzacja i niskie dropy) wrócił w zmienionej formie. Duża ilość pianki pod stopą połączona z małym spadkiem. Taki miks działa zaskakująco dobrze!

Podsumowując, wyróżniające cechy butów Hoka One One to:

 1. NISKA WAGA - lekkość butów tej marki zaskakuje. Na pierwszy rzut oka wydawać się mogą ciężkie, ale w rzeczywistości to nadzwyczaj lekkie buty. Zasługa w tym zastosowania pianek o wyjątkowo niskiej wadze. Poza tym nie znajdziemy tutaj zbyt wielu rozbudowanych systemów technologicznych, które zwykle swoje ważą.

 2. NIŻSZA POZYCJA STOPY - wbrew pozorom stopy w butach Hoka One One nie są aż tak wysoko jak mogłoby się wydawać. Wnętrze buta jest obniżone, stopa znajduje się w zagłębieniu. Taki układ sprawia, że mamy większą kontrolę nad butem oraz poczucie stabilności.

 3. WYBITNA AMORTYZACJA - duża ilość miękkiej, a zarazem sprężystej pianki EVA daje poczucie niezwykłej, trudno porównywalnej z innymi markami amortyzacji.

 4. NISKI DROP - większość modeli Hoka One One charakteryzuje się różnicą pomiędzy wysokością pięty a palców na poziomie 4/5 mm, co pozwala na naturalną pracę stopy w trakcie biegu.

Co warte podkreślenia to fakt, że choć Hoka zaczynała od butów z bardzo dużą czy wręcz ekstremalnie dużą ilością amortyzacji, tak obecnie przekrój modeli jest bardzo zróżnicowany. Ten trend widoczny jest od kilku sezonów, w ofercie pojawia się coraz więcej butów o niższym profilu i mniejszej ilości pianki EVA. Co sprawia, że już nie tylko fanatycy nadzwyczaj amortyzowanych i miękkich butów znajdą w ofercie Hoka One One coś dla siebie. Tyle ogólnie o butach do biegania Hoki, a teraz przejdźmy do opisu konkretnych modeli, czyli jak wybrać buty Hoka One One?


KATEGORIE BUTÓW HOKA ONE ONEMamy 3 głównych kategorii, na które Hoka dzieli swoje buty: GLIDE, FLY oraz SKY . Buty asfaltowe dzielimy na:

 1. GLIDE - modele przeznaczone przede wszystkim na codziennie treningi, z większą dawką amortyzacji. Ich największym zadaniem jest zapewnienie Ci pełnego komfortu podczas biegu, przy zachowaniu lekkości i wspomaganiu Cię w płynnym przetaczaniu stopy, w czasie każdego kroku biegowego. Modele dzielilimy dodatkowo na wersje neutral (dla stopy neutralnej) oraz stability (dla pronatorów).

 2. FLY - kolekcja butów treningowo-startowych, które cechuje największa responsynowść i dynamika. To modele stworzone do zdobywania życiówek i szybkich jednostek tempowych oraz mieszanych.

 3. SKY - seria dedykowana do biegania po górach. Trailowe Hoki to obecnie już niezwykle różnorodna kolekcja modeli, zarówno w wersji z dużą dawką amortyzacji, jak i lekkich propozycji startowych. Wszystkie modele łączy jednak niski drop oraz bardzo dobra przyczepność. W kolekcji trail znajdziemy również modele ATR (All Terrain). ATR to taki miks, trochę biegania w górach, terenie i po mieście. Krótko mówiąc, buty do wszystkiego.

To właśnie trailowe buty Hoka najczęściej wybierają uczestnicy takich biegów jak UTMB czy Lavaredo Ultra Trail. Należy zaznaczyć, że Hoka One One specjalizuje się w twardych nawierzchniach. Jeśli szukacie buta na duże błoto czy śnieg, to lepszym wyborem będzie coś z ➡️ butów do biegania Inov-8.
TABELE Z PORÓWNANIEM BUTÓW HOKA ONE ONE
<
BUTY DO BIEGANIA HOKA ONE ONE W TERENIE:
MODEL  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA CENA
➡️ HOKA EVO MAFATE 2 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 4 na 5 4 mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31 mm / 27 mm
Ocena 3 na 5 męskie - 291 g
damskie - 251 g
859,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA MAFATE SPEED 3 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 4 na 5 4 mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31 mm / 27 mm
Ocena 3 na 5 męskie - 316 g
damskie - 268 g
769,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA SPEEDGOAT 4 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 3 na 5 4 mm męskie - 32 mm / 28 mm
damskie - 30 mm / 26 mm
Ocena 2 na 5 męskie - 312 g
damskie - 263 g
629,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA SPEEDGOAT 4 WIDE
(wersja na szerszą stopę)
neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 4 na 5 4 mm męskie - 32 mm / 28 mm
damskie - 30 mm / 26 mm
Ocena 5 na 5 męskie - 312 g
damskie - 263g
629,99 PL
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA CHALLENGER ATR 6 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 4 na 5 męskie - 279 g
damskie - 229 g
599,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA CHALLENGER ATR 6 WIDE
(wersja na szerszą stopę)
neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 5 na 5 męskie - 279 g
damskie - 229 g
599,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA TORRENT 2 neutralna/supinacja Ocena 3 na 6 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 23mm / 18mm
damskie - 21mm / 16mm
Ocena 4 na 5 męskie - 264 g
damskie - 215 g
599,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA ZINAL neutralna/supinacja Ocena 3 na 6 Ocena 5 na 5 4mm męskie - 22mm / 18mm
damskie - 22mm / 18mm
Ocena 3 na 5 męskie - 242 g
damskie - 199 g
719,99 PLN
(sprawdź cenę)


BUTY DO BIEGANIA HOKA ONE ONE PO ASFALCIE:
MODEL  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA CENA
➡️ HOKA CARBON X 2 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 5 na 5 5mm męskie - 32mm / 27mm
damskie - 30mm / 25mm
Ocena 3 na 5 męskie - 239 g
damskie - 192 g
799,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA BONDI 7 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 2 na 5 4mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31mm / 27mm
Ocena 3 na 5 męskie - 303 g
damskie - 252 g
679,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA BONDI 7 WIDE
(wersja na szerszą stopę)
neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 2 na 5 4mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31mm / 27mm
Ocena 5 na 5 męskie - 303 g
damskie - 252 g
679,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA CLIFTON 8 neutralna/supinacja Ocena 5 na 6 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 3 na 5 męskie - 250 g
damskie - 215 g
629,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA CLIFTON 8 WIDE
(wersja na szerszą stopę)
neutralna/supinacja Ocena 5 na 6 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 5 na 5 męskie - 250 g
damskie - 215 g g
629,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA ARAHI 5 neutralna/pronacja Ocena 5 na 6 Ocena 3 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 3 na 5 męskie - 275 g
damskie - 221 g
629,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA RINCON 3 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 26mm / 21mm
Ocena 3 na 5 męskie - 210 g
damskie - 176 g
539,99 PLN
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA MACH 4 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 5 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 3 na 5 męskie - 232 g
damskie - 192 g
629,99 PLN
(sprawdź cenę)

BUTY HOKA ONE ONE W TEREN

Buty do biegania Hoka One One w terenie

Początkowo to właśnie buty do biegania w terenie były najbardziej popularne w ofercie Hoka One One. Zdjęcie: archiwum Hoka One One.[KATEGORIA SKY] HOKA EVO MAFATE 2


OPIS HOKA EVO MAFATE 2:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale z pewnymi brakami. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, wciąż zapewniając świetną amortyzację miał oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) oraz chronić stopy przed trudami długich biegów ultra. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia świetne trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (859zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja. Porównując go do Hoka Speedgoat, to tak jakby Speedgoat zyskał swoją odchudzoną, startową wersje zachowując wszystkie swoje zalety i zyskując na niższej wadze. Wersja Hoka EVO Mafate 2 to przede wszystkim zmiany w cholewce - dodano lycre, dzięki czemu materiał zyskał na większej elastyczności.
Recenzja Hoka EVO Mafate

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA EVO MAFATE:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Czasem jedno zdanie, jeden obraz tworzą w głowie pewne skojarzenie, którego trudno się pozbyć. I zanim jeszcze zacząłem testować buty Hoka EVO Mafate, to w głowie miałem już takie mocne powiązanie z tym modelem. To był jeden z filmików z UTMB, a na nim Jim Walmsley. Amerykanin to nie tylko jeden z najlepszych biegaczy ultra na świecie, ale również gość, który pomagał projektować EVO Mafate. Na tym filmiku Jim niesamowicie lekko i dynamicznie wbiegał na jakiś punkt kontrolny. Miał na nogach właśnie Mafate, ten luz i dynamikę szybko powiązałem w głowie z butami Hoki. Do Jima mi daleko, ale jeśli zakładając "jego" buty przez chwilę mógłbym "pofruwać" jak on? Nie mogłem sobie odmówić przyjemności sprawdzenia jak moje oczekiwania zderzą się z rzeczywistością...
BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających jednego buta do wszystkiego. Biorąc pod uwagę zestaw parametrów Hoka EVO Mafate - niesamowita lekkość, dynamika, świetna amortyzacja i zróżnicowany bieżnik - trudno znaleźć na rynku propozycję buta bardziej uniwersalnego. Świetny zarówno do codziennego treningu jak i startów w zawodach.

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie) / 251 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - większa elastyczność cholewki dzięki dodaniu lycry
CENA: 859,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka EVO Mafate 2

[KATEGORIA SKY] HOKA SPEEDGOAT 4Hoka Speedgoat 4

OPIS HOKA SPEEDGOAT 4

Hoka Speedgoat to jeden z najlepszych butów trailowych na świecie! To model, w którym zakochały się tysiące biegaczy ceniąc go za genialną amortyzację, świetny bieżnik oraz komfort pokonywania długich dystansów. Hoka Speedgoat 4 to aż 32mm pianki pod piętą oraz 28mm pod palcami. Taka ilość miękkiego, sprężystego materiału zapewnia wyjątkowe poczucie miękkości oraz izolacji od podłoża. Co bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w mocno skalistym terenie (tu pełnie możliwości pokazuje guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża). Pianka mimo swojej miękkości wciąż pozostaje dość dynamiczna. To wrażenie potęguje technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Ta z kolei pokryta została siecią 5 mm wypustek, które zapewniają dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Wersja Hoka Speedgoat 4 to kosmetyczne zmiany względem poprzednika. To przede wszystkim zmieniony materiał użyty w cholewce, teraz jest zdecydowanie mocniejszy, wydaje się też, że jest bardziej elastyczny i łatwiej dopasowuje się do stopy. Hoka Speedgoat 4 pojawia się również w wersji WIDE, czyli na szerszą stopę. To, coś na co czekało sporo biegaczy, którym przeszkadzało zbyt duże dopasowanie Speedgoata. Wybrać możemy również wersję z wodoodporną membraną gore-tex.Recenzja Hoka Speedgoat Wide

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA SPEEDGOAT WIDE:

Maciej Kaysiewicz

MACIEJ KAYSIEWICZ

Zdecydowanie warto było zapałać miłością do Hoki i cierpliwie czekać na Speedgoata 4 w wersji Wide. Łączy w sobie rzeczy prawie niemożliwe - zapewnia dużą stabilność, świetną przyczepność i niesamowity komfort przy zachowaniu całkiem przyzwoitej dynamiki i średniej wagi. To zdecydowanie but na długie starty (mój pierwszy wybór na biegi >50 km) i komfortowe wybiegania w zróżnicowanym terenie. Spośród biegów w których miałem okazję pobiec - na pewno świetnie sprawdzi się na Grani Tatr, MIUT, HK100, Penyagolosa, Cappadocia Ultra Trail, Transgrancanarii, Lavaredo czy UTMB, choć w przypadku tego ostatniego na rozmoczonych, błotnistych odcinkach można nieco jeździć. Na pewno nie jest to opcja na grząskie szlaki. Największym minusem tego buta jest to, że zabija chęć testowania czy używania innych, które smutne patrzą z półek licząc, że jeszcze wrócą dni ich chwały. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Speedgoat Wide ? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu... ...
BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do startów w długich biegach ultra po górach, a w butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.Podeszwa Hoka Speedgoat 4

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm (męskie) / 30mm / 26mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 263 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wzmocniony materiał w cholewce, który znacząco zwiększył wytrzymałość (ilość reklamacji na rozdarcia materiału drastycznie spadła!)
CENA: 629,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Speedgoat 4

[KATEGORIA SKY] MAFATE SPEED 3Hoka Mafate Speed

OPIS HOKA MAFATE SPEED 3:

Hoka Mafate Speed 3 ma niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA.To połączenie maksymalnej amortyzacji i niespotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 3 został stworzony do biegów w nawet najtrudniejszym, technicznym terenie, świetnie sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy. Jeśli zastanawiacie się co różni ten model od Hoka Speegoat lub Hoka Evo Mafate już odpowiadamy! Od Hoka Speedgoat 4 odróżnia go między inni większa responsywność i elastyczność. W Mafate Speed 3 znajdziemy też więcej miejsca na palce, co dla niektórych biegaczy będzie dużym plusem. Osoby wolące bardzo precyzyjne dopasowanie buta, będą się czuły bardziej komfortowo biegając w Speedgoatach. Model ten waży trochę więcej niż Hoka Evo Mafate (w męskim rozmiarze to kolejno 291 gramów do 316). Jest również nieznacznie szerszy. Będzie więc świetną i komfortową propozycją na długie biegi w górach!BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy szukają świetnie amortyzowanego, ale dynamicznego buta na długie biegi w górach. Szczególnie jeśli chcą kupić jeden model na niemal każdy teren.Podeszwa Hoka Mafate Speed 6

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  316 g


Dodaj do koszyka Hoka Mafate Speed 3

[KATEGORIA ATR] HOKA CHALLENGER ATR 6Hoka Challenger 6

OPIS HOKA CHALLENGER 6:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 6 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 6 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy EVO Mafate wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. Nowa wersja z numerem 6 wykorzystuje przędzę Repreve®, którą wykonano z przetworzonego tworzywa sztucznego. Challenger 6 to także lepsza amortyzacja i ochrona na zbiegach. W nowej wersji znajdziemy zmienioną cholewkę, która lepiej dopasowuje się do koształtu stopy, pozwalając na bardzo dobre trzymanie śródstopia. Hoka Challenger występuje również w wersji WIDE oraz wersji wodoopornej, z membraną.

BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!Podeszwa Hoka Challenger 6

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 26mm / 21mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 279 g (męskie) / 229 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - odświeżony design
- zmiany w piankach EVA i CMEVA, nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację
CENA: 599,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Challenger ATR 6

[KATEGORIA SKY] HOKA TORRENT 2Hoka Torrent 2

OPIS HOKA TORRENT 2

Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo wręcz przeciwnie, przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zdążyłeś już skreślić tę markę, to poczekaj jeszcze chwile! Hoka Torrent to najmniej "hokowy" but z oferty Hoka One One (co możesz odczytać zarówno jako wadę, ale również jako zaletę, zależy jakie masz oczekiwania od butów)! To but nie tylko wyraźnie lżejszy niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższy, tu nie znajdziesz już tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetnym butem "zapoznawczym" z tą marką. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat! Jeśli chodzi o zmiany w wersji z numerem 2 to mamy doczynienia z ewolucją. Główne zmiany zaszły w cholewce, silikonowe wzmocnienia po bokach poprawiają znacząco wytrzymałość. Poza tym znajdziemy tu szereg kosmetycznych zmian, które całościowo dają nam buta jeszcze lepszego niż poprzednik!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego, dynamicznego buta, w którym stopa jest bliżej podłoża niż standardowo w Hoce. Lekko agresywny bieżnik sprawdzi się na wielu typach nawierzchni. Amortyzacji jest tu zdecydowanie mniej niż w innych modelach trailowych Hoki, ale jeśli szukasz butów z dobrym balansem amortyzacji i czucia podłoża to Hoka Torrent jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku!Podeszwa Hoka Torrent 2

PARAMETRY HOKA TORRENT 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm (męskie) / 21mm / 16mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 264 g (męskie) / 215 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - silikonowe wzmocnienia po bokach cholewki poprawiają znacząco wytrzymałość
- szereg kosmetycznych zmian, które całościowo dają nam buta jeszcze lepszego niż poprzednik
CENA: 599,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Torrent 2

[KATEGORIA SKY] HOKA ZINALHoka Zinal

OPIS HOKA ZINAL

Hoka Zinal to but zapewniający idealne połączenie szybkości, zwinności i odpowiedniej dawki amortyzacji. Spaja lekką konstrukcję z optymalną trwałością i przyczepnością. Buty otrzymały swoją nazwę od Sierre Zinal, popularnych zawodów na 31 km, które odbywają się w Alpach Szwajcarskich. Świetnie sprawdzą się na startach na krótszych dystansach oraz bardziej dynamicznych treningach. To najbardziej wyczekiwany model trailowy w Natural Born Runners w tym roku! Zinal to najlżejsze w historii buty trailowe spod szyldu HOKA - z innowacyjną, ultralekką pianką i oddychającą, siateczkową cholewką; zaprojektowane tak, aby dać Ci wrażenie, że latasz ponad szklakiem. Technologia PROFLY™ z dwustrefową konstrukcją pianki w podeszwie środkowej wspiera wspiera dynamikę i szybkość biegu, równocześnie chroniąc piętę i zapewniając stopie miękkie lądowanie.
Recenzja Hoka Zinal

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA ZINAL:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Hoka wciąż zaskakuje! Pierwsze skojarzenie z butami tej marki? Duuużo miękkiej pianki pod stopami. Tymczasem Zinal to jeden z najbardziej dynamicznych butów trailowych w jakich biegałem! Jest szybki i responsywny. Niski drop i cała ta nieopinająca konstrukcja cholewki daje poczucie bardzo naturalnego przetaczania. Pianki jest mniej niż w bardziej amortyzowanych modelach tej marki, ale to wciąż dość miękka mieszanka, która zapewnia dość komfortu. Każdy kolejny trening w Hoka Zinal utwierdzał mnie tylko w przekonaniu, że to jest właśnie taki but, którego szukałem! Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Zinal? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...BUT IDEALNY DLA:

Osób, które lubią ścigać się na zawodach lub po prostu czuć się lekko podczas biegania! Świetnie sprawdzi się w trudnym terenie, o ile nie ma w nim bardzo dużej ilości błota lub śniegu. Jeśli wolisz buty z nieco większą amortyzacją sprawdź Hoka Torrent. Jeśli natomiast szukasz czegoś na biegi ultra sprawdź Hoka Speedgoat.Podeszwa Hoka Zinal

PARAMETRY HOKA ZINAL:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: Bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22mm / 18mm (męskie) / 22mm / 18mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g (męskie) / 199 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu
CENA: 719,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Zinal

BUTY HOKA ONE ONE DO BIEGANIA PO ASFALCIE

Buty do biegania Hoka One One po asfalcie

Szybko na popularności nabierają również buty do biegania Hoka One One po asfalcie. Zdj. archiwum Hoka One One.[KATEGORIA FLY] HOKA CARBON X 2Hoka Carbon X 2

OPIS HOKA CARBON X 2:

Hoka Carbon X 2 to już druga odpowiedź Hoki na rosnącą popularność tzw. butów "z płytką". Podeszwa tego modelu stworzona została z nowego rodzaju specjalnej pianki PROFLY X. To najlżejsza i najbardziej sprężysta z pianek stosowanych przez Hoka One One. W środku niej zatopiono karbonową płytkę, która napędza całą konstrukcję. Moment przejścia od lądowania po wyjście z palców jest niezwykle dynamiczny. W zasadzie każdy element Hoka Carbon X 2 służy temu, żeby można było w nich biegać szybciej! Najnowszy model tego buta jest lepiej wentylowany niż jego poprzednik. Cholewkę wykonano z jednej warstwy cienkiej siateczki. Materiał dobrze opina stopę, jednocześnie pozostaje prawie niewyczuwalny. Tak samo jak sam but, jest tak lekki, że szybko zapominamy, że cokolwiek mamy na stopach. Od swojego poprzednia różni się jeszcze lepszym dopasowaniem i doskonalszą amortyzacją, uzyskaną przez uzupełnienie płytki węglowej dodakową miekką pianką.Hoka Carbon X 2 to doskonały but treningowo-startowy. Bez względu na Twoją wagę czy tempo biegu, ten model pomoże Ci biegać szybciej!


TEST HOKA CARBON X 2Hoka Speedgoat 4

TEST #NBRTEAM
HOKA SPEEDGOAT 4 damskie:

Andrzej Kowalczyk

ANDRZEJ KOWALCZYK

Od zawsze but startowy kojarzył mi się z minimalizmem, czyli cienką podeszwą, małą amortyzacją, niską wagą oraz niskim dropem. Hoka Carbon X 2 posiada z tych cech jedynie niski drop i niską wagę. W związku z tym trudno mi było przekonać się do tego, żeby ubrać te buty na półmaraton, mimo wiedzy, że mają płytkę carbonową, która ma wspomagać dynamikę. Na maraton tak, na coś dłuższego tym bardziej, ale nie myślałem, żeby to było coś dobrego na półmaraton. Postanowiłem jednak się dać przekonać i pobiec w nich w Półmaratonie Poznańskim. Oczywiście wcześniej chciałem je kilka razy przetestować na treningu (łącznie udało się to zrobić 4 razy, co dało łącznie ok. 55 km).
Od razu dało się wyczuć, że nawet na rozbieganiu bardzo łatwo utrzymuje się prędkość szybszą niż osiąganą zazwyczaj. Podobnie na większych prędkościach podczas odcinków interwałowych. Nie czułem może dynamiki przy samym przyspieszaniu, ale już po osiągnięciu oczekiwanej prędkości również bardzo swobodnie można było ją utrzymać przy niższym niż zazwyczaj nakładzie sił. Półmaraton był największym testem tych butów. Miałem się przekonać, czy jestem utrzymać daną prędkość przez dłuższy czas. Okazało się, że pomimo narastającego zmęczenia byłem w stanie biec długo nawet minimalnie szybciej niż zakładałem. Niestety momentami prędkość była za duża i nie wystarczyło mi pary na końcówkę. Całość ukończyłem ze średnim czasem 3:40/km, więc mogę śmiało powiedzieć, że do tej prędkości na półmaratonie na pewno się sprawdzą!
[Andrzej mimo ponad dwuletniej przerwy od startów na asfalcie skończył ten półmaraton z życiówką 1:17:26.]

Godnym uwagi jest fakt, że dzięki większej amortyzacji po biegu odczuwałem dużo mniejsze zmęczenie mięśni niż dotychczas biegając na podobnych prędkościach.
Carbon X 2 na pewno nie jest butem dla każdego. Można oczywiście używać go do codziennych treningów, ale jeśli nie robimy do tego szybszych akcentów, to but nie będzie w pełni wykorzystany. Ryzykowne jest również bieganie (a w szczególności startowanie w zawodach), gdy zmagamy się z drobnymi urazami oraz mamy problemy ze stabilizacją.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego. Z racji tego, że wszystko tu podporządkowano lekkości i dynamice Hoka Carbon X nieco słabiej wypadnie jako typowa "treningówka", tu lepiej wybrać np. Hoka Clifton czy Rincon, który udanie łączy cechy wygodnego buta treningowego z dynamiką. Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże Ci przyspieszyć to mało jest butów na rynku, które zrobią to w tak komfortowy sposób!Podeszwa Hoka Carbon X 2


PARAMETRY HOKA CARBON X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie) / 30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 239 g (męskie) / 198 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lepsza amortyzacja dzięki zastosowaniu dodatkowej miękkiej pianki
- bardziej precyzjne dopasowanie i trzymanie śródstopia
- jeszcze mniejsza waga
CENA: 799,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Carbon X 2

[KATEGORIA GLIDE] HOKA ONE ONE BONDI 7Hoka Bondi 7

OPIS HOKA BONDI 7:

Hoka Bondi 7 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka One One przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy ze stopą neutralną. Najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy do długich, ale spokojnych treningów. Wyposażony w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33mm pod piętą i 29mm pod palcami) doskonale chroni stopy przed negatywnymi skutkami biegania po asfalcie. Tę ilość pianki docenią zwłaszcza ciężsi biegacze szukający maksymalnej ochrony. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 7 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda! But dostępny jest również w wersji z szerszą cholewką. Wersja 7 przynosi zmiany... oczywiście w cholewce, jakby inaczej! Bondi 7 posiada "bebechy" z poprzednika z lekko zmienioną cholewką.
BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu do codziennych treningów to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów. To będzie również dobry but na maraton (jeśli zależy Ci na komfortowym pokonaniu dystansu) i dłuższe dystanse biegane po twardych nawierzchniach (wielogodzinne biegi ultra itp.).Podeszwa Hoka One One Bondi 7

PARAMETRY HOKA BONDI 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g (męskie) / 252 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - kosmetyczne zmiany w cholewce
CENA: 679,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Bondi 7

[KATEGORIA GLIDE] HOKA CLIFTON 8
Hoka Clifton 8

OPIS HOKA CLIFTON 8:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi zaczęli doceniać komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a dynamiką (but jest dynamiczny, ale czuć pod stopami dużą ilość pianki). Clifton świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też da radę) po start w maratonie. Jak na tę ilość pianki Clifton jet zaskakująco żwawym butem (łatwiej to zaobserować jak podkręcisz tempo biegu). Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Tutaj również znajdziemy szerszą wersję WIDE. Nowy Hoka Clifton 8 to jeszcze więcej amortyzacji przy zachowaniu świetniej dynamiki.Najnowsza wersja Cliftona została wykonana z bardziej responsywnej podeszwy środkowej, w której zastosowano o 15% lżejszą wersję pianki EVA, zapewniającą uczucie miękkości i komfortu. Clifton 8 ma opływową sylwetkę i unowocześnioną cholewkę wykonaną z oddychającej siateczki. W tej wersji znajdziemy również anatomicznie wymodelowany zapiętek, który ogranicza pracy ścięgna Achillesa i sprawdza się świetnie podczas zakładania i ściągania butów. Hayden Hawks uznaje go za najlepszy but asfaltowy Hoki


Recenzja Hoka Clifton

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA CLIFTON:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Dla mnie Hoka Clifton to but maksymalistyczny (jeśli chodzi o ilość pianki pod stopami) wykonany w minimalistyczny sposób. Wszystko opiera się na odpowiednio zbalansowanej piance EVA. Owszem, znajdziemy jej tutaj naprawdę sporo i to ona robi całą „robotę” jeśli chodzi o poczucie miękkości. Ale jak się okazuje w trakcie biegu ta pianka jest na tyle sprężysta, że bardzo skuecznie oddaje energię. But do codziennych treningów powinien być dobrze wyważony – stosunek amortyzacji do sprężystości/dynamiki jest kluczowy. Moim zdaniem Hoce bardzo dobrze wychodzi żonglerka tymi wartościami...
BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe (z zastrzeżeniem, że ta ilość pianki pod stopami jest wyczuwalna i w Cliftonie jest po prostu miękko). Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i dynamika w perfekcyjnej mieszance!


Podeszwa Hoka Clifton 7

PARAMETRY HOKA CLIFTON 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 250 g (męskie) / 215 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej responsywna podeszwa środkowa, dzięki zastosowaniu 15% leżejszej pianki EVA
- większa amortyzacja
- bardziej przewiewna cholewka
CENA: 629,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Clifton 8

[KATEGORIA FLY] HOKA ONE ONE MACH 4
Hoka Mach 4

OPIS HOKA MACH 4:

Hoka Mach 4 łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy dobrze amortyzowanych modeli Hoki z miękką pianką oraz świetną responsywność, znaną wcześniej z takich modeli jak Carbon X. Hoka Mach 4 jest wyjątkowo lekki jak na tego typu but - 227 gramów przy rozmiarze 43 ⅓ robi wrażenie! Niezwykle sprężysta mieszanka pianek, aż zaprasza do szybkich treningów. Połączenie lekkiej pianki na górze i jej gumowej wersji od spodu sprawia, że możesz biegać w nich komfortowo, niezależnie od liczby przebiegniętych kilometrów. Buty Hoka Mach 4 to także odnowiona, dobrze dopasowana cholewka, która opina stopę bez nacisku na ścięgno Achillesa.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają uniwersalnego modelu, które świetnie sprawdzi się zarówno podczas startów od 5 km do maratonu, treningów tempowych jak i codziennych wybiegań. Jeśli szukasz buta, które będzie równie komfortowy co dynamiczny, Hoka Mach 4 to coś dla Ciebie!


Podeszwa Hoka One One Mach 4

PARAMETRY HOKA MACH 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 232 g (męskie) / 192 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.
CENA: 629,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Mach 4

[KATEGORIA GLIDE NEUTRAL] HOKA RINCON 3Hoka Rincon 3

[KATEGORIA GLIDE] OPIS HOKA RINCON 3:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany, z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon! Ten niezwykle lekki (męski Rincon 3 waży raptem 210, a damski 176 g!) but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz szybkie treningi. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt, nie tylko od Hoki, ale w ogóle na rynku. Jeśli potrzebujesz więc modelu, który będziesz mógł zabierać ze sobą w każdą podróż, bez zastanawiania się jakie treningi Cię czekają, Hoka Rincon to coś dla Ciebie. Zmiany względem wersji 2? Rincon 3 jest jeszcze lżejszy i jeszcze bardziej dynamiczny! W nowym wydaniu, Hoka Rincon daje poczucie jeszcze płynniejszego przetaczania stopy, dzięki ulepszeniu podeszwy środkowej. Wyjątkowo lekka pianka ma agresywne wycięcia i wzmocnioną gumową osłonę, zwiększającą wytrzymałość buta. To zdecydowanie jeden z najbardziej ulubionych modeli z Hoki całej ekipy Natural Born Runners.


TEST HOKA RINCON 3Test

RECENZJA #NBRTEAM
BUTY HOKA RINCON 3:

Autor recenzji Hoka Rincon 3 - Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jeśli ponad bardzo miękką amortyzację stawiasz lekkość i dynamikę to Rincon jest jedną z najlepszych opcji na rynku o charakterystyce wybitnie lekkiego buta treningowo-startowego. Hoka Rincon to but, który daje wszystko to, co najlepsze ma do zaoferowania Hoka (świetnie wyważona amortyzacja i poczucie "fruwania"), a jednocześnie niweluje te rzeczy, które mogą przeszkadzać w tej marce (zbyt duża ilość pianki, poczucie pluszowej amortyzacji). Hoka Rincon to but "do tańca i do różańca". Sprawdzi się zarówno na spokojnym rozbieganiu, na szybkim akcencie czy na zawodach. W zasadzie bez względu na dystans z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Rincon 3? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...

BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.Podeszwa Hoka Rincon 2


PARAMETRY HOKA RINCON 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 26mm / 21mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 210 g (męskie) / 176 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana, lżejsza i bardziej przewiewna cholewka
- asymetryczny język i cieńszy uchwyt
CENA: 539,99 PLN


Dodaj do koszyka Hoka Rincon 3

[KATEGORIA GLIDE STABILITY] HOKA ARAHI 5Hoka Arahi 5

OPIS HOKA ARAHI 5:

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 5 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 5 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Bezszwowa cholewka zapewnia dobrą oddychalność i świetnie trzyma stopę. Arahi 4 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.


Podeszwa Hoka Arahi 5

PARAMETRY HOKA ARAHI 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 273 g (męskie) / 228 g (damskie)
CENA: 629,99 PLN
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniony design
- poprawiona oddychalność cholewki
- lepsze trzymanie pięty


Dodaj do koszyka Hoka Arahit 5

O TECHNOLOGIACH W BUTACH HOKA ONE ONE:
PIANKA EVA:


Pianka EVA. A w zasadzie jej nadzwyczajna ilość. Podeszwa środkowa jest około dwa razy większa w porównaniu do standardowych butów biegowych. Stworzona z lekkiego materiału o wyjątkowych właściwościach amortyzujących. 

Maksymalny poziom amortyzacji Hoka One One oznacza:

 • wysoki poziom absorbcji wstrząsów
 • najwyższy komfort
 • uniwersalne zastosowanie 

META ROCKER:


Każdy but Hoki ma podniesiony przód oraz piętę. Taka kołyskowa budowa sprawia, że mimo dużej ilości pianki buty tej marki odznaczają się bardzo płynną oraz szybką fazą lądowania oraz wybicia z palców. 

Technologia Meta-Rocker to:

 • wsparcia dla naturalnego ruchu stopy
 • płynne przejście z fazy lądowania do wybicia z palców
 • zaprojektowane z myślą o poprawie skuteczności

ACTIVE FOOTFRAME:

To dzięki tej technologii stopy w butach Hoka One One znajdują się niżej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Dzięki temu świetna amortyzacja idzie w parze ze stabilnością. 

Active Footframe zapewnia:

 • stabilizację zintegrowaną w bucie
 • możliwość dopasowania do różnych stóp i technik biegu
 • dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą

VIBRAM MEGAGRIP:

Dzięki zastosowaniu podeszw Vibram Megagrip w wybranych modelach z kategorii Trail, buty Hoka One One doskonale sprawdzają się jako buty do biegów ultra na długich, skalistych terenach. Vibram Megagrip zapewnia:

 • wyjątkową przyczepność, nawet na mokrej skale
 • bardzo dużą żywotność podeszw i odporność na ścieranie

PYTANIA & ODPOWIEDZI:Który z butów Hoki najlepiej sprawdzi się w górach?

Jeśli szukasz buta startowego w góry to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ➡️ Hoka Speedgoat - ten but ma wszystko, czego należy oczekiwań od buta do biegania górskich ultra. Niesamowita wygoda i amortyzacja, świetny bieżnik, który klei się do suchej i mokrej skały. Duża ilość pianki pod stopami nie tylko zapewnia świetną amortyzację, ale pozwala puścić nogi na zbiegach i dać odpocząć stopom od ubijania podłoża.

Szukam buta do wszystkiego, biegam trochę po asfalcie, trochę w terenie, a czasem zdarzy się jakiś bieg w górach, co wybrać?

Tu odpowiedź może być tylko jedna - ➡️ Hoka Challenger. Z mniejsza ilością pianki i mniej agresywnym bieżnikiem niż w Speedgoat. W tym wypadku mniej nie oznacza czegoś gorszego. Do codziennych treningów wystarczy mniejsza ochrona i amortyzacja niż ta, którą zapewnia Speedgoat. Łagodniejszy bieżnik również będzie zaletą, sprawdzi się na większej ilości nawierzchni.

A które asfaltowe Hoki polecacie?

Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tą marką wystarczy, że poznasz te cztery modele: ➡️ Hoka Clifton - to but ikona dla Hoki, wyjątkowa amortyzacja, lekkość i dynamika, za te cechy tego buta pokochały setki tysięcy biegaczy. Jeśli masz stopę neutralną i chcesz doświadczyć na sobie amortyzacji w stylu "marshmallow" to wypróbuj Cliftona! Jeśli szukasz maksymalnej ochrony, biegałeś do tej pory w butach typu Asics Nimbus i szukasz nadzwyczajnej amortyzacji, wybierz ➡️ Hoka Bondi. Dla fanów lżejszych i dynamiczniejszych butów świetną opcją będzie ➡️ Hoka Rincon. Jeśli pronujesz i potrzebujesz wsparcia, to idealnym butem na początek będzie ➡️ Hoka Arahi.

Czy jeśli nie biegałem wcześniej w butach z niskim dropem, będę miał problem z Hoką?

Faktycznie buty Hoki charakteryzują się niskimi dropami, 5mm to najwyższa wartość. Jednak taka kombinacja: duża ilość pianki + niski drop sprawdza się zaskakująco dobrze. Mimo niskiego dropu w tych butach Hoki tego aż tak bardzo nie czuć. Oczywiście zalecamy stopniowe przyzwyczajanie się do nowych butów, ale 4mm dropu w Hoce, to zupełne inne 4mm niż np. w butach Inov-8 z dużo mniejsza ilością pianki. Zdecydowanie nie masz się czego obawiać!

PODSUMOWANIE:Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty Hoka One One wybrać. Ta niezwykle popularna w ostatnim czasie marka oferuje na tyle nietypowe doznania w trakcie biegu, że warto dać jej szansę i poczuć na sobie na czym polega jej wyjątkowość. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel