Buty do biegania

Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One? Poradnik wiosna/lato 2019

2018-07-06
Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One? Poradnik wiosna/lato 2019
Wyglądają kosmicznie, topornie, może nawet trochę kiczowato? To wszystko prawda, ale... Z butami Hoka One One jest trochę tak jak z treścią książki. Nie warto jej oceniać po samej okładce! Założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Salomona francusko-amerykańska firma na swój sposób zrewolucjonizowała rynek butów biegowych. Zastanawiacie się czy to są buty dla Was i jak wybrać konkretny model? Czytajcie dalej!

SPIS TREŚCI:
W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

[AKTUALIZACJA]: sezon jesień/zima 2019

 1. Wstęp o butach Hoka One One
 2. W czym tkwi sekret butów Hoka One One?
 3. Kategorie butów Hoka One One
 4. Opisy konkretnych modeli butów Hoka One One 
 5. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 6. Pytania i odpowiedzi (Q&A)

 

WSTĘP O BUTACH HOKA ONE ONE:


 

Jak biegać dalej i dłużej? Jak pokonywać długie zbiegi na alpejskich trasach szybciej? Czy wreszcie jak po prostu biegać przyjemniej? Na takie pytania szukali odpowiedzi Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard. Trzeba pamiętać, że rok 2009 to był czas kiedy Christopher McDougall opublikował swoich kultowych już „Urodzonych biegaczy”. Książka ta dała początek szalonej rewolucji, oto buty biegowe już nigdy miały nie być takie same.

McDougall opisywał tajemnicze plemię indańskich biegaczy ultra, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów boso lub w minimalistycznych sandałach tworzonych z opon samochodowych. Indianie Tarahumara, bo tak nazywało się to plemię, nie tylko wykazywali się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i z rzadka ulegali kontuzjom. Biegając praktycznie bez żadnej ochrony dla stóp. Podczas gdy amerykańskich i europejskich biegaczy trapiły wciąż nowe kontuzje. Mimo biegania w super amortyzowanych butach.


Buty Hoka One One

Hasłem Hoka One One jest "Time to fly" i faktycznie biegając w butach tej marki można poczuć jakby się latało!


Książka okazała się wielkim hitem i dała początek nowej fali butów minimalistycznych. W zasadzie każda firma miała swoją linię butów tego typu, czy wręcz powstawały całe marki produkujące tylko takie buty. I w tym czasie, tej największej minimalistycznej zawieruchy pojawiają się buty Hoka One One. „Poduszkowce”. Nicolas i Jean-Luc poszli pod prąd. Tak mocno jak tylko można było. Zamiast biegania boso, czy na skrawku pianki, ich buty miały jej aż nadto!

Wydawało się, że to nie może się udać, ale jednak! Po czasie okazało się, że ten minimalistyczny trend nie przetrwał próby czasu, a Hoka One One święci triumfy. W tym momencie to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się marek biegowych! W czy tkwi jej sekret?


W CZYM TKWI SEKRET BUTÓW HOKA ONE ONE?


 

Zakładaniu Hok na nogi zawsze towarzyszy ekscytacja, pomieszanie emocji w stylu „ale dziwnie” z radosnym uśmiechem na twarzy. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie i toporne. To wrażenie szybko mija, wystarczy wziąć buta do ręki. Hoki są zadziwiająco lekkie. To naprawdę waga piórkowa, biorąc pod uwagę poziom amortyzacji, który oferują. Gdy już oswoimy się z wagą, pora nałożyć je na stopy. Tu czeka nas drugie zaskoczenie. Stopa w środku „siedzi” niżej niż mogłoby się wydawać! To sprawia, że but zyskuje na stabilności. Jasne, że stopa nadal jest dużo wyżej niż w tradycyjnych butach, nie wspominając już o tych co bardziej minimalistycznych, ale mimo wszystko taka konstrukcja buta zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności, że mamy nad nim kontrolę. Gdy obie stopy wylądowały już w butach możemy oddać się z kolei uczuciu błogiego komfortu.

Buty Hoka One One są naprawdę bardzo, ale to bardzo wygodne. To po prostu czuć od pierwszego nałożenia. Podczas pierwszych kilometrów biegu może być dość dziwnie, wręcz aż za miękko. Jednak po kilku treningach to uczucie mija, a pozostaje wrażenie wielkiego komfortu oraz dużej ochrony dla nóg. Im dłuższy dystans, czy to na treningu czy zawodach, tym to wrażenie się potęguje. Ostatnia rzecz, która sprawia, że buty do biegania Hoka One One są absolutnie wyjątkowe są... niskie dropy! Drop, czyli różnica wysokości pomiędzy piętą i palcami. Im niższa jest ta wartość tym naturalniej biega nam się z przedniej części stopy (głównie ze śródstopia). Tradycjne buty mają spadki w okolicach 10 czy nawet 12 milimetrów. W Hoce to 4 albo 5 mm. Połączenie grubej podeszwy z niskim dropem daje zaskakujące efekty.

W tych butach wbrew pozorom trudno biega się z pięty! Stopy przetaczają się w naturalny sposób, a ułatwia to „kołyskowa” budowa podeszwy (technologia Meta-Rocker), która sprawia, że przejście z pięty na palce jest bardzo dynamiczne. To trochę takie łączenie wody i ognia, but oferuje bardzo duży komfort i amortyzacje, a jednocześnie pozwala na bieganie ze śródstopia. I jak pokazał czas, trend, który zapoczątkowała książka „Urodzeni biegacze”, a który nie przetrwał czasu (czyli mała amortyzacja i niskie dropy) wrócił w zmienionej formie. Dużo pianki pod stopą i miękko, połączone z małym spadkiem. To naprawdę działa!

Podsumowując, buty Hoka One One charakteryzują się:

 1. Zaskakująco niską wagą.
 2. Stopy leżą niżej niż mogłoby się wydawać.
 3. Wybitną amortyzacją.
 4. Niskimi dropami.

Tyle ogólnie o butach Hoki, a teraz przejdźmy do opisu konkretnych modeli, czyli jak wybrać buty Hoka One One?


KATEGORIE BUTÓW HOKA ONE ONE


 

Mamy 5 głównych kategorii, na które Hoka dzieli swoje buty. Buty do biegania w terenie: TRAIL i ATR (All Terrain). Buty do biegania po asfalcie: NEUTRAL, DYNAMIC STABILITY oraz FLY. Kolekcja TRAIL to modele przeznaczone do typowo górskiego biegania. To właśnie te buty najczęściej wybierają uczestnicy takich biegów jak UTMB czy Lavaredo Ultra Trail. Należy zaznaczyć, że Hoka One One specjalizuje się w twardych nawierzchniach. Jeśli szukacie buta na duże błoto czy śnieg, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie coś z butów Inov-8.

ATR to taki miks, trochę biegania w górach, terenie, po mieście. Krótko mówiąc, buty do wszystkiego. Neutral to kategoria butów na asfalt. DYNAMIC STABILITY to „hokowska” odmiana modeli dla pronatorów. O ile zwykle buty dla pronatorów kojarzą nam się ze sztywnością, tak tutaj nadal jest lekko i dynamicznie. FLY. to z kolei buty treningowo-startowe i startowe.OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW HOKA ONE ONEWYBIERZ KATEGORIE:

TRAIL | ATR | NEUTRAL | DYNAMIC STABILITY 

[KATEGORIA TRAIL] HOKA SPEEDGOAT 3 [NOWOŚĆ SS19!]
Hoka Speedgoat 3

OPIS HOKA SPEEDGOAT 3

Król Trailu powraca w 3 odsłonie! O ile poprzednik (wersja 2) to były bardzo duże zmiany względem premierowej 1, tak najnowsza wersja to przede wszystkim delikatny lifting. Hoka Speedgoat 2 był zdecydowanie najchętniej wybieranym butem do biegania po górach w ofercie naszego sklepu, trudno było znaleźć jakiś słaby jego punkt. Projektanci doszli do słusznego wniosku, skoro jest tak dobrze to na siłę nie ma dodawać zmian. Delikatne różnice znajdziemy w cholewce, język jest teraz z nią zintegrowany. Nadal jednak Speedgoat 3 pozostaje dość wąskim butem. Poza tym Hoka Speedgoat 3 to wciąż bardzo komfortowe wnętrze, poprawiona wkładka i szersza podeszwa, która sprawia, że but zyskuje na stabilności. Podeszwa na Vibramie Megagrip to małe Mistrzostwo Świata (miałem okazje pobiegać w nich po mokrych Tatrach i byłem zaskoczony tym, jak dobrze ten but radził sobie na mokrej skale!). Dodatkowo wyposażona w 5 mm wypustki (nazywam je grzebykiem), które poprawiają trakcję na miękkim podłożu. No i ta ilość amortyzacji, jeśli lubisz "na miękko", to biegając w Hoka Speedgoat 3 będziesz wniebowzięty!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwykle o swojej stopie mówisz per "szeroka" i często szerokość buta jest jednym z kryteriów, na których się skupiasz kupując buty. Poszukaj innych propozycji również w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie. Myślę również, że biegacze o niższej wadze z powodzeniem mogą szukać mniej amortyzowanych alternatyw. Tutaj ciekawą alternatywą będzie Hoka EVO Mafate Podeszwa Hoka Speedgoat 3


PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 292 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zintegrowany język z cholewką
- dodatkowy ruchomy zaczep na sznurówkę
- mniejszy drop (było 5mm a teraz mamy 4mm). 
[KATEGORIA TRAIL] HOKA TORRENT (NOWOŚĆ AW18!)
Hoka Torrent

OPIS HOKA TORRENT

Hoka Torrent, czyli nowość jesień/zima 2018! Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Hoka uśmiecha się do Ciebie zalotnie i prezentuje model Torrent. Buta nie tylko wyraźnie lżejszego niż Speedgoat 3, ale również zdecydowanie niższego, tu już nie znajdziesz tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik (wreszcie mamy propozycję na bardziej urozmaicony teren od Hoki!) zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetną alternatywą dla butów z agresywnym bieżnikiem. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy przekonali się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji, którą zapewniają Speedgoat czy Challenger. Tu nie znajdziesz aż tyle miękkości, teren pod stopami jest o wiele bardziej odczuwalny niż we flagowych "poduszkowcach" tej marki. Hoka Torrent to również świetna alternatywa w segmencie codziennych butów treningowych w urozmaiconym terenie.WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki. Butem z również bardziej agresywnym bieżnikiem, ale większą ilością amortyzacji będzie Hoka EVO Mafate.Podeszwa Hoka Torrent


PARAMETRY HOKA TORRENT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego modelu

[KATEGORIA TRAIL] HOKA EVO MAFATE [NOWOŚĆ AW18!]


OPIS HOKA EVO MAFATE:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale z pewnymi brakami. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, wciąż zapewniając świetną amortyzację miał oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) oraz chronić stopy przed trudami długich biegów ultra. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia świetne trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (799zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja.


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających jednego buta do wszystkiego. Biorąc pod uwagę zestaw parametrów Hoka EVO Mafate - niesamowita lekkośc, dynamika, świetna amortyzacja i zróżnicowany bieżnik - trudno znaleźć na rynku propozycję buta bardziej uniwersalnego.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś dedykowanego na twardą nawierzchnie. Mafate co prawda również i z nią sobie dobrze poradzi, ale jeśli mówimy o bardzo długich biegach ultra po kamienistym podłożu, to lepszym wyborem będzie Hoka Speedgoat. Mniejszy bieżnik i większa powierzchnia podeszwy sprawią, że na długim dystansie będzie w nich bardziej komfortowo.

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza edycja tego modelu 

[KATEGORIA TRAIL] HOKA EVO JAWZ [NOWOŚĆ SS19!]
Hoka Jawz


OPIS HOKA JAWZ

Hoka EVO Jawz to kolejny po Torrencie model, który wyłamuje się ze stereotypowego myślenia o butach tej marki. Podobnie jak w Torrencie nie znajdziemy tutaj "pluszowej" amortyzacji ani przerośniętej pianki. Hoka One One Jawz to but do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzi się do biegania po miękkim terenie (błoto, śnieg) oraz wszędzie tam gdzie ważna jest dobra przyczepność i szybkość. Jawz to but lekki i dynamiczny. Podobnie jak jego największa konkurencja, czyli Inov-8 X-Talon 230. Obydwa modele mają podobną charakterystykę - agresywne bieżniki, niską wagę, świetne dopasowanie do stopy i specjalne gumy, które mają ułatwić "klejenie się" do zróżnicowanego podłoża. Hoka Jawz, co nietypowe dla butów z małą ilością amortyzacji, ma podeszwę na Vibramie Megagripie (która świetnie zachowuje się na skale itp.). Jawz różni się przede wszystkim większą ilością pianki pod stopami, będzie bardziej miękko i amortyzowanie niż w X-Talonie 230. 


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących buta lekkiego, z agresywnym bieżnikiem, do szybkich treningów lub na krótsze zawody. Ten but świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach, dobrze radzi sobie ze śniegiem czy błotem. To również bardzo ciekawa opcja na biegi przeszkodowe czy bieganie na orientację. 


WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz wygody i komfortu do biegania na dłuższym dystansie, a w butach zwracasz uwagę przede wszystkim na amortyzację. Zostając w butach Hoki w tym wypadku warto rozważyć Torrenta - ma nieco mniej agresywny bieżnik, ale więcej amortyzacji.Podeszwa Hoka Jawz


PARAMETRY HOKA EVO JAWZ:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 6mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 3mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 204 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza edycja tego modelu

[KATEGORIA ATR] HOKA CHALLENGER ATR 5 [NOWOŚĆ SS19!]
Hoka Challenger 5

OPIS HOKA CHALLENGER 5:

Jeśli Speedgoat 3 jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat 2 czy Altra Olympus 2.5 wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie). Nowa wersja z numerem 5 to odświeżony design i zmiany w piankach EVA i CMEVA, teraz nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację. Sporo zmian ujrzymy również na bieżniku, zmienił się wzór klocków, układają się w nieco bardziej agresywną formę. 


BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli więcej biegasz po asfalcie to warto pomyśleć o Hoka Clifton, jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań, choćby Hoka Speedgoat czy EVO Mafate.Podeszwa Hoka Challenger 5


PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowy design
- nowa, lepsza pianka, zwiększająca amortyzację
- zmiana wzoru bieżnika na nieco agresywniejszy

[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA BONDI 6 [NOWOŚĆ AW18!] 
Hoka Bondi 6

OPIS HOKA BONDI 6:

Hoka Bondi 6 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka One One przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy ze stopą neutralną, najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy do długich, ale spokojnych treningów. Wyposażony w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33mm pod piętą i 29mm pod palcami) doskonale chroni stopy przed negatywnymi skutkami biegania po asfalcie. Tę ilość pianki docenią zwłaszcza ciężsi biegacze szukający maksymalnej ochrony. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 6 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda.BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów, takich jak maraton i jeszcze dłuższych. Szczególnie dobrze powinien sprawdzić się na długich, asfaltowych biegach ultra.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Nie potrzebujesz aż tyle amortyzacji i chciałbyś mieć lepszy kontakt z podłożem. Nawet jak na standardy Hoki to Bondi jest butem maksymalnie amortyzowanym. Jeśli podoba Ci się ogólny koncept dużej ilości miękkiej, ale wciąż sprężystej, pianki pod stopami to warto zacząć swoją przygodę z asfaltową Hoką od modelu Hoka Clifton. Pianki i amortyzacji będzie nieco mniej, ale będzie dynamiczniej.

Podeszwa Hoka One One Bondi 6


PARAMETRY HOKA BONDI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm / 32mm
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 310 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lepsza wentylacja cholewki
- bardziej sprężysta pianka

[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA CLIFTON 6 (NOWOŚĆ AW19!)
Hoka Clifton 5

OPIS HOKA CLIFTON 6:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi doceniają komfort biegania w Hokach. Hoka Cliftonto najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a dynamiką. Clifton świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też doskonale sobie poradzi) po start w maratonie. Jak na tę ilość pianki Clifton cechuje się dużą dynamiką. Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy.

BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe. Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i dynamika w perfekcyjnej mieszance!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

 But jest raczej dopasowany, więc jeśli często Twoim problemem jest szerokość buta to w standardowej wersji może być problem. Na szczęście Hoka robi Cliftona również w wersji Wide. Inna rzecz to duża ilość pianki, jeśli nie jesteś fanem dużej ilości "słoniny" pod stopami, to możesz się do Cliftona nie przekonać, choć warto mu dać szansę! Sam nie przepadam za dużą ilością pianki, a jednak w Hoka Clifton biega mi się rewelacyjnie.

Podeszwa Hoka Clifton 6


PARAMETRY HOKA CLIFTON 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 266 g

[KATEGORIA DYNAMIC STABILITY] HOKA ARAHI 3
Hoka Arahi 3

OPIS HOKA ARAHI 3

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 3 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 3 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Bezszwowa cholewka zapewnia dobrą oddychalność i świetnie trzyma stopę. Arahi 3 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.  BUT IDEALNY DLA:

Ten but będzie idealny dla: osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Spora ilość pianki EVA zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Nie odpowiada Ci taka ilość pianki pod stopami. Jeśli wolisz, żeby stopa była bliżej podłoża, a jednocześnie potrzebujesz butów ze wsparciem sprawdź np. Brooks Ravenna.Podeszwa Hoka Arahi 3


PARAMETRY HOKA ARAHI 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 261 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniona, lepiej wentylowana cholewka
- większa elastyczność podeszwy zewnętrznej
O TECHNOLOGIACH W BUTACH HOKA ONE ONE:
PIANKA EVA:

Pianka EVA. A w zasadzie jej nadzwyczajna ilość. Podeszwa środkowa jest około dwa razy większa w porównaniu do standardowych butów biegowych. Stworzona z lekkiego materiału o wyjątkowych właściwościach amortyzujących. 

Maksymalny poziom amortyzacji Hoka One One oznacza:

 • wysoki poziom absorbcji wstrząsów
 • najwyższy komfort
 • uniwersalne zastosowanie
   META ROCKER:

Każdy but Hoki ma podniesiony przód oraz piętę. Taka kołyskowa budowa sprawia, że mimo dużej ilości pianki buty tej marki odznaczają się bardzo płynną oraz szybką fazą lądowania oraz wybicia z palców. 

Technologia Meta-Rocker to:

 • wsparcia dla naturalnego ruchu stopy
 • płynne przejście z fazy lądowania do wybicia z palców
 • zaprojektowane z myślą o poprawie skuteczności

ACTIVE FOOTFRAME:


To dzięki tej technologii stopy w butach Hoka One One znajdują się niżej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Dzięki temu świetna amortyzacja idzie w parze ze stabilnością. 

Active Footframe zapewnia:

 • stabilizację zintegrowaną w bucie
 • możliwość dopasowania do różnych stóp i technik biegu
 • dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą


VIBRAM MEGAGRIP:

Dzięki zastosowaniu podeszw Vibram Megagrip w wybranych modelach z kategorii Trail, buty Hoka One One doskonale sprawdzają się jako buty do biegów ultra na długich, skalistych terenach. 

Vibram Megagrip zapewnia:

 • wyjątkową przyczepność, nawet na mokrej skale
 • bardzo dużą żywotność podeszw i odporność na ścieranie


PYTANIA&ODPOWIEDZI:
Który z butów Hoki najlepiej sprawdzi się w górach?

Jeśli szukasz buta startowego w góry to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się Speedgoat - ten but ma wszystko, czego należy oczekiwań od buta do biegania górskich ultra. Niesamowita wygoda i amortyzacja, świetny bieżnik, który klei się do suchej i mokrej skały. Duża ilość pianki pod stopami nie tylko zapewnia świetną amortyzację, ale pozwala puścić nogi na zbiegach i dać odpocząć stopom od ubijania podłoża.

Szukam buta do wszystkiego, biegam trochę po asfalcie, trochę w terenie, a czasem zdarzy się jakiś bieg w górach, co wybrać?

Tu odpowiedź może być tylko jedna - Hoka Challenger. Z mniejsza ilością pianki i mniej agresywnym bieżnikiem niż w Speedgoat. W tym wypadku mniej nie oznacza czegoś gorszego. Do codziennych treningów wystarczy mniejsza ochrona i amortyzacja niż ta, którą zapewnia Speedgoat. Łagodniejszy bieżnik również będzie zaletą, sprawdzi się na większej ilości nawierzchni.

A które asfaltowe Hoki polecacie?

Jak każda marka, również Hoka zaczyna produkować coraz więcej modeli, jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tą marką wystarczy, że poznasz te trzy modele: Clifton - to but ikona dla Hoki, wyjątkowa amortyzacja, lekkość i dynamika, za te cechy tego buta pokochały setki tysięcy biegaczy. Jeśli masz stopę neutralną i chcesz doświadczyć na sobie amortyzacji w stylu "marshmallow" to wypróbuj Cliftona! Jeśli szukasz maksymalnej ochrony, biegałeś do tej pory w butach typu Asics Nimbus i szukasz nadzwyczajnej amortyzacji, wybierz Hoka Bondi. Jeśli pronujesz i potrzebujesz wsparcia, to idealnym butem na początek będzie Hoka Arahi.

Czy jeśli nie biegałem wcześniej w butach z niskim dropem, będę miał problem z Hoką?

Faktycznie buty Hoki charakteryzują się niskimi dropami, 5mm to najwyższa wartość. Jednak taka kombinacja: duża ilość pianki + niski drop sprawdza się zaskakująco dobrze. Mimo niskiego dropu w tych butach Hoki tego aż tak bardzo nie czuć. Oczywiście zalecamy stopniowe przyzwyczajanie się do nowych butów, ale 4mm dropu w Hoce, to zupełne inne 4mm niż np. w butach Inov-8 z dużo mniejsza ilością pianki. Zdecydowanie nie masz się czego obawiać!

PODSUMOWANIE:
Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty wybrać. Gdybyś jednak miał jeszcze jakieś pytania śmiało kontaktuj się z nami, poradzimy! Jeśli biegasz w górach, albo po prostu lubisz biegać długo i daleko, to zdecydowanie warto wypróbować buty Hoka One One i przekonać się na własnej skórze ile znaczy ultrakomfort na ultra dystansie!

ZDJĘCIA: Piotr Oleszak na potrzeby Natural Born Runners / archiwum producenta

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel