pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
Biegi Ultra

Buty trailowe damskie. Najnowszy ranking

2024-05-08
Buty trailowe damskie. Najnowszy ranking
Ranking butów do biegania w terenie damskich i męskich - ten pomysł chodził mi po głowie już od wielu lat. Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i koleżanek i kolegów ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów trailowych damskich! Ranking, który przeczytacie poniżej, stworzyłem razem z dziewczynami z Natural Born Runners, które są chyba jeszcze bardziej wymagającymi testerami sprzętu niż ja!


WSTĘPNa początek mała uwaga: butów damskich trail do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra nabiera na popularności i wiele marek próbuje złapać się tej wzbierającej fali. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych decyzji. To zawsze jest praca zespołowa, bazuję na opiniach współpracowników, biegaczek tworzących NBR, przeczesuje sieć w poszukiwaniu informacji o nowościach czy wrażeniach innych osób biegających w różnych butach.

Później wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny sezon i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. Te modele, którym wierzymy, że najlepiej posłużą Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach). =Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania w terenie damskich na sezon wiosna/lato 2024!

[AKTUALIZACJA]: 08 maja 2024, sezon wiosna/lato 2024


WYRÓŻNIENIA
SPIS TREŚCI:Modele butów pogrupowaliśmy ze względu na optymalne dla danego modelu podłoże. Co nie znaczy, że w danym bucie można biegać TYLKO po danym terenie! Przy każdym modelu znajdziecie dłuższy opis z charakterystyką terenu.

[AKTUALIZACJA]: wiosna/lato 2024

  1. Opisy najlepszych damskich butów do biegania w terenie wiosna/lato 2024
  2. HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

    PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

    SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)

  3. Podsumowanie


HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

Damskie buty do biegania trail na twarde i skaliste nawierzchnie

Buty, które najlepiej sprawdzą się na skalistym podłożu najczęściej mają niski bieżnik, większą ilość amortyzacji oraz specjalną płytkę w podeszwie, która chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża. Zdj. archiwum Inov-8  HOKA SPEEDGOAT 5 damskie
/ ⚡ najlepszy na skałę /
Zdjęcie damskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5 damskie:

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbicielki długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 5 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach. Speedgoat 5 zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do kultowego Hoka EVO Speedgoat!), dzięki czemu zapewnia znaną i ultra komfortową amortyzację w obniżonej wadze.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczek, które szukają buta trailowego do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwykle o swojej stopie mówisz per "szeroka" i często szerokość buta jest jednym z kryteriów, na których się skupiasz kupując buty trailowe (w tym wypadku polecam Altra Olympus lub Inov-8 Trailtalon 290). Poszukaj innych propozycji również w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie. Myślę również, że biegaczki o niższej wadze z powodzeniem mogą szukać mniej amortyzowanych alternatyw. Tutaj ciekawą alternatywą będzie Brooks Cascadia. 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Brooks Cascadia - Altra Olympus

Zdjęcie podeszwy damskich butów Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm / 27mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 242 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek

Zobacz w sklepie
HOKA MAFATE SPEED 4 damskie
/⚡ najlepszy na ultra w trudnym technicznie terenie/
Zdjęcie damskich butów Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4 damskie:

Damski Hoka Mafate Speed 4 to but, który nie boi się żadnego rodzaju podłoża! Zda egzamin zarówno na śliskich osuwających się kamieniach, błotnistym podłożu i mokrej trawie. Hoka Mafate Speed 4 mógłby znaleźć się w każdej z wymienionych w artykule kategorii, także w sekcji "SOFT & MUDDY".

W Mafate Speed 4 znajdziemy wszystkie najlepsze cechy butów Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip w wersji LiteBase oraz świetną responsywność. Za świetną dynamikę modelu odpowiada nowa podeszwa środkowa PROFLY+™. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.

Świetny poziom amortyzacji, połączony z agresywnym bieżnikiem sprawiają, że Hoka Mafate Speed 4 to jedna z najlepszych propozycji dla ultrasek.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczek, które szukają świetnie amortyzowanego buta trailowego na każdy rodzaj podłoża. Hoka Mafate Speed 4 doskonale sprawdzi się w mieszanym terenie, w którym nie zabraknie skał, błota i leśnych ścieżek.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta zapewniającego bardzo dobre czucie podłoża lub czeka Cię bieg w bardzo łatwym szutrowym terenie lub na utwardzonych leśnych ścieżkach. 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Saucony Peregrine

Zdjęcie podeszwy damskich butów Hoka Mafate Speed 4

PARAMETRY HOKA MAFATE SPEED 4 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33 mm / 29 mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 241 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa elastyczność i dynamika, dzięki podeszwie środkowej PROFLY+™
-nowa, lekka cholewka

Zobacz w sklepie


BUTY NNORMAL TOMIR damskie
Zdjęcie damskich butów NNormal Tomir

OPIS NNORMAL TOMIR:

NNormal Tomir to jedna z najgorętszych premier biegowych ostatnich lat! To hiszpańska marka powstała we współpracy legendarnego Kiliana Jorneta oraz firmy Camper, rodzinnego biznesu z Majorki, który od dziesięcioleci zajmuje się produkcją obuwia.31 mm pianki amortyzującej pod piętą oraz 23 mm pod palcami daje odpowiednią dawkę dobrze wyważonej amortyzacji. But dobrze tłumi wstrząsy i chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża, ale jednocześnie pozwala na dobre “czucie” terenu. NNormal Tomir nie oferuje amortyzacji w “pluszowym” stylu, tu ważna jest ochrona, ale i kontakt z terenem. 8 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty i palców) pozwala na naturalny, dynamiczny bieg. Za wyjątkową wszechstronność NNormal Tomir odpowiada bieżnik wykonany z gumy Vibram Megagrip. Wersja użyta w Tomirze to Vibram Megagrip Litebase, czyli odchudzony wariant. Podeszwa pokryta 33 dość wysokimi, 5 mm kołkami (standard dla butów przeznaczonych na typowo suche nawierzchnie to 4 mm, a na mocno błotnisty teren 8 mm) pozwala poczuć się pewnie na prawie każdej nawierzchni. Gumowe wypustki umieszczono strategicznie w różnych kierunkach, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

BUT IDEALNY DLA:

NNormal Tomir to but stworzony z myślą o biegaczkach, którzy szukają szalenie uniwersalnego rozwiązania. NNormal Tomir oferuje komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania w zróżnicowanym terenie. Od codziennych treningów na leśnych trasach, po starty w biegach górskich.

Zdjęcie podeszwy damskich butów NNormal Tomir

PARAMETRY NNORMAL TOMIR damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
ETYKIETA: na codzienny trening
na biegi ultra
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
WYSOKOŚĆ KOŁKÓW BIEŻNIKA: 5 mm 
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31 mm / 23 mm
SZEROKOŚĆ BUTA: standardowa (w kierunku bardziej dopasowanym)
WAGA BUTA: 260 g

Zobacz w sklepieBROOKS CASCADIA 17Zdjęcie damskiego buta Brooks Cascadia 17

OPIS BROOKS CASCADIA 17:

Nowy Brooks Cascadia 17 został przeprojektowany tak, aby zagwarantować Ci lepszą kontrolę w każdym terenie, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nowy system Trail Adapt pozwala zapewnić maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej w wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber. Kluczem do elastycznej stabilności i adaptacji podeszwy buta do zmiennego trailowego podłoża jest także system nacięć w podeszwie zewnętrznej i jej strefowy układ, który zapewnia bardzo dobrą kontrolę, bez uszczerbku dla wygody i ochrony stóp. Dodatkowej przyczepności dodaje zaktualizowany układ wielokierunkowych kołków w bieżniku. Oddychająca, siateczkowa cholewka gwarantuje bezpieczne dopasowanie i jest odporna na ścieranie, a osłona palców z TPU działa jak ochronny zderzak dla palców u stóp. W podeszwie środkowej Brooks Cascadia 17 znajdziemy miękką, ale nie poduszkową piankę DNA LOFT v2, która zapewnia odpowiednią amortyzację podczas pokonywania dziesiątek kilometrów w terenie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia w wersji standardowej


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z membraną G-TX


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!  


WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta zapewniającego bardzo dobre czucie podłoża lub czeka Cię bieg w bardzo łatwym szutrowym terenie lub na utwardzonych leśnych ścieżkach.

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Saucony Peregrine

Zdjęcie podeszwy damskih butów Brooksów Cascadia 17


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 25mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 278 g

Zobacz w sklepiePATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

Damskie buty do biegania ultra na błoto i miękki teren

Mniej wymagający teren niż skały i kamienie nie wymaga tak dużej ilości amortyzacji, buty z tej kategorii zwykle posiadają mniejszą jej ilość, ale jednocześnie cechuje je większa dynamika. Zdj. archiwum Hoka One OneHOKA CHALLENGER ATR 7 damskie
/ ⚡ najlepszy do lasu /
Zdjęcie damskiego buta Hoka Challenger 7

OPIS HOKA CHALLENGER 7 damskie:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 7 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 7 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy EVO Mafate wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację.

Najnowsza wersja modelu Hoka Challenger przynosi bardzo dużą zmianę. Hoka Challenger 7 jest aż o 27 gramów lżejszy od poprzednika (waży 252 gramy), oferuje zwiększoną ilość pianki oraz nowe materiały w cholewce, podeszwie środkowej i podeszwie zewnętrznej. Jeśli lubisz trenować w lesie, ale aby do niego dobiec musisz pokonać kilka asfaltowych kilometrów, to z pewnością model dla Ciebie. Hoka Challenger występuje również w wersji wodoopornej, z membraną.IDEALNY BUT DLA:

Dla tych biegaczek, które na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałabyś wybrać jedną parę butów, której używałabyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku! Na bieg w górach śmiało możesz go zabrać, o ile mówimy o suchych, najlepiej utwardzonych nawierzchniach.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, na bardziej zróżnicowany teren, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań. Challengera nie polecam również na bieganie po błocie itp.

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Hoka Speedgoat - Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Columbia CaldoradoZdjęcie podeszwy damskiego buta Hoka Challenger 7

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 7 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 213 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie  ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2 damskie
/ ⚡ najlepszy dla początkującej ultraski /

Zdjęcie damskich butów Asics Gel-Trabuco Terra 2

OPIS ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2:

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco Terra 2

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: Bd.

Zobacz w sklepieBUTY ASICS GEL-TRABUCO 12 damskie
/ ⚡ najbardziej uniwersalny/Zdjęcie damskich butów do biegania Asics Gel-Trabuco 12

OPIS ASICS GEL-TRABUCO 12 damskie

Asics Gel-Trabuco 12 to jeden z najlepiej amortyzowanych, a co za tym idzie najbardziej komfortowych butów trailowych tej marki (zaraz po Asics Trabuco Max 3). W nowej wersji tego niezwykle uniwersalnego buta znajdziemy dużo miękkiej amortyzacji FlyteFoam Blast™ oraz technologię Rearfoot GEL daje więcej miękkości i lepszą absorpcję wstrząsów, aby zredukować obciążenie stawów. W Asics Gel-Trabuco 12 podobnie jak u poprzednika zastosowano adaptujący się do terenu system prowadzenia stopy, która pomaga zachować stabilność w zmiennym podłożu. Sprawia to, że but ten staje się uniwersalną propozycją dla niemal każdej biegaczki trailowej. Cholewka z siateczki technicznej jest przewiewna i wykonana przy 50% udziale materiałów z recyklingu. Niezmienna pozostała chroniąca palce przed kamieniami specjalna płytka (rock plate) i tak zwany Lace Garage, czyli miejsce na schowanie sznurówek.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli chcesz mieć tylko 1 parę butów trailowych Asics Gel-Trabuco 11 może być dla Ciebie świetną propozycją. Dość agresywny bieżnik tego modelu został wykonany w ASICSGRIP ™, której zadaniem jest zachowanie przyczepności na niemal każdym rodzaju podłoża, a jednocześnie "nie przekadzanie" na przelotowych asfaltowych fragmentach treningów lub zawodów.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco 11

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO 12 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285 g

Zobacz w sklepie


ASICS GEL-SONOMA 7 damskie
/⚡ ekonomiczny wybór/
Zdjęcie damskiego buta Asics Gel-Sonoma 7

OPIS ASICS GEL-SONOMA 7 damskie

Syntetyczna cholewka zawiera wstawki ze sztucznej skóry, które zostały połączone z bezszwowymi nakładkami, aby zwiększyć stabilność i wygodę. Dodatkowo, dzięki szerokiemu i wzmocnionemu noskowi, będą się świetnie czuć podczas biegania. Komfort pod stopami zapewnia podeszwa środkowa z technologią AMPLIFOAM™ na całej długości i z amortyzacją w technologii GEL™ umieszczoną dokładnie tam, gdzie absorpcja wstrząsów najbardziej pomaga biegaczom. Aby zwiększyć miękkość każdego kroku, dodano wkładkę ORTHOLITE™, która dba o najwyższy komfort stopy. Dodatkowo wielopłaszczyznowy bieżnik poprawia przyczepność na różnego rodzaju powierzchniach. Wszystkie te elementy zapewniające komfort uzupełnione są o cechy dbające o trwałość, takie jak solidna gumowa podeszwa.


IDEALNY BUT DLA:

Stawiasz pierwsze kroki w bieganiu trailowym i nie chcesz wydać dużej kwoty na buty? Albo zaczynasz biegać i najczęściej trenujesz na leśnych ścieżkach? Asics Gel-Sonoma świetnie sprawdzi się w roli buta "wprowadzającego" w świat biegania trailowego. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Brooks CascadiaAsics Gel-Trabuco Teraa

Zdjęcie

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 7 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 252 g


Zobacz w sklepieSAUCONY PEREGRINE 14 damskie
/ ⚡ najbardziej uniwersalny/
Zdjęcie damskich butów Saucony Peregrine 13

OPIS SAUCONY PEREGRINE 14 damskie

Ten model to pewniak na niemal każde trailowe podłoże: od skał, po leśne ścieżki, śnieg i błoto. Saucony Peregrine to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów także w ekipie NBR! Saucony Peregrine to klasyk, któremu po prostu można zaufać! Niewiele jest tak uniwersalnych butów trailowych na rynku. Saucony Peregrine jest elastyczny, a zarazem zwinny, co pozwala na szybsze przyśpieszenie na krętych, trailowych szlakach. W tym modelu znajdziemy płytkę Rock Plate, która chroni stopy przed uderzeniem o skały. Dość agresywny bieżnik z 5 mm kołkami sprawia, że Saucony Peregrine 14 nie boi się błota i będzie dobrze trzymał się niemal każdej trailowej nawierzchni.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy szukających jednego uniwersalnego buta trailowego na niemal każde warunki i niemal każdy rodzaj górskiego podłoża. Dla osób lubiących wytrzymałe i solidne modele o całkiem sporej dawce dynamiki.
Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Peregrine 13

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania w terenie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g

Zobacz w sklepie

HOKA TORRENT 3 damskie
Zdjęcie damskiego buta Hoka Torrent 3

OPIS HOKA TORRENT 3

Niektórzy uważają, że z Hoką trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo wręcz przeciwnie, przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zdążyłeś już skreślić tę markę, to poczekaj jeszcze chwile! Hoka Torrent jest jednym z najmniej"hokowych" butem z oferty Hoka, co możesz odczytać zarówno jako wadę, ale również jako zaletę, zależy jakie masz oczekiwania od butów!

Hoka Torrent 3 to but nie tylko lżejszy niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższy, tu nie znajdziesz już tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23 mm sprawia, że Hoka Torrent 3 jest butem bardzo dynamicznym. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 4 mm bieżnik zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetnym butem "zapoznawczym" z tą marką. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczek, które przekonały się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji. Hoka Torrent sprawdzi się na wielu różnych nawierzchniach, to plus dla tych biegaczek, które szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki. Szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź błoto - Torrent jest butem "pomiędzy". 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Saucony PeregrineAltra Lone PeakInov-8 Trailtalon 290 Zdjęcie podeszwy damskiego buta Hoka Torrent 3

PARAMETRY HOKA TORRENT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 4 mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm (męskie)
21mm / 16mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 248 g (męskie)
213 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nizsza waga niż poprzedni
- nowa,trwalsza i bardziej przyczepna guma w podeszwie zewnętrznej
- zmieniona, lepiej oddychająca cholewka

Zobacz w sklepie


SALOMON ULTRA GLIDE 2 damskie
Zdjęcie damskich butów do biegania Salomon Ultra Glide

OPIS SALOMON ULTRA GLIDE 2

W Salomon Ultra Glide 2 poprawiono znacząco cholewkę i zwiększono jej oddychalność, a także zminiejszono wagę języka i całej cholewki. Dzieki temu druga wersja Ultra Glide to jeszcze więcej komfortu na każdym trailowym dystansie. Ilość amortyzacji jest na tyle duża, że zapewnia duży komfort, ale jednocześnie nadal dobrze "czuć" podłoże pod stopami. Ultra Glide 2 pozostaje przy tym dość dynamicznym butem - a to za sprawą zakrzywionej podeszwy, która ułatwia przetaczanie stopy. Pomaga w tym również 6 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty a palców), który potęguje wrażenie płynnego, naturalnego biegu. Te wszystkie cechy w połączeniu z bardzo uniwersalnym bieżnikiem sprawiają, że Salomon Ultra Glide 2 doskonale sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów w mieszanym terenie (na różnych tempach, również na tych nieco szybszych jednostkach treningowych), jak i na biegach ultra w górach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczek szukajacych uniwersalnego, komfortowego modelu, zarówno na długie dystanse w górach jak i codzienne treningi w lesie.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 - ➡️ Hoka SpeedgoatZdjęcie podeszwy damskiego modelu Salomon Ultra Glide 2

PARAMETRY SALOMON ULTRA GLIDE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32,6mm / 22,6mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 240 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)

Damskie buty do biegania w terenie na błoto i miękki teren

Soft & Muddy - tu przydadzą się agresywne bieżniki! Zdj. archiwum Inov-8INOV-8 X-TALON 212 v2 damskie
/⚡najlepsze czucie podłoża/

Zdjęcie damskiego buta Inov-8 X-Talon 212

OPIS INOV-8 X-TALON 212 v2 damskie:

But legenda. Niewiarygodnie lekki, z kapitalnym bieżnikiem i cholewką dopasowaną niczym skarpetka. Jego charakterystyczny bieżnik rozsławił buty Inov-8 na polskich trasach. Ważący zaledwie 212 gram Inov-8 X-Talon 212 to ikona butów trailowych do biegania w najtrudniejszym terenie. Bieżnik pokryty 8mm kołkami poradzi sobie nawet z największym błotem. Inov-8 X-Talon 212 to but, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się trakcja i czucie podłoża. 13mm pianki pod piętą i raptem 6mm pod palcami sprawiają, że w tych butach można poczuć się jakby biegało się boso. To wrażenie potęguje niezwykle giętka podeszwa, która płynnie poddaje się ruchom stopy.  

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczek lubiących zabawy w błocie (trail, biegi przeszkodowe itp.), dynamikę w butach i dobre czucie terenu. Inov-8 X-Talon 212 to kwintesencja wolności, którą daje bieganie po górach. Aha, but jest mocno dopasowany, więc osoby ze szczupłymi stopami będą szczególnie zadowolone z biegania w tym modelu. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem lub Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Inov-8 X-Talon 260 UltraSaucony Peregrine 

Zdjęcie podeszwy damskiego buta Inov-8 X-Talon 212


PARAMETRY INOV-8 X-TALON 212 v2 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 212 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


SALOMON SPEEDCROSS 6 damskie
/ ⚡ najlepszy na błoto /
Zdjęcie damskich butów Salomon Speedcross 6

OPIS SALOMON SPEEDCROSS 6 damskie:

Salomon Speedcross to jeden z najbardziej rozpoznawalnych butów na świecie! Agresywny bieżnik tego modelu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz niesamowitej przyczepności . To model, który może podpisać się pod hasłem "im trudniej, tym lepiej"! Jeśli na treningach lub zawodach będziesz zmagać się z błotem, śniegiem i mało uczęszczanymi szlakami, Speedcross 6 to buty dla Ciebie! System szybkiego wiązania butów Quick Lace przypadanie do gustu wszystkim fankom Salomona. Znacznie obniżona waga buta sprawia, że model ten jest znacząco szybszy niż jego poprzednik.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczek, które szukają buta na trudny teren z błonistymi lub zaśnieżonymi fragmentami.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Spora część Twoich treningów lub zawodów to asfaltowe lub łatwe, szytrowe ścieżki. W takich warunkach bieżnik Speedcrossa nie sprawdzi się najlepiej. 

PODOBNE DAMSKIE BUTY TRAILOWE:

Saucony Peregrine

Zdjęcie podeszwy damskich butów Salomon Speedcross 6

PARAMETRY SALOMON SPEEDCROSS 6 damskie:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32 mm / 22 mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 262 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- zmieniona cholewka z bezszwową konstrukcją

Zobacz w sklepiePODSUMOWANIE


Mam nadzieję, że buty trailowe damskie oraz różnice i podobieństwa między nimi przestały być dla Was tajemnicą! Ranking butów do biegania damskich stworzyliśmy nie tylko by przybliżyć Wam ofertę Natural Born Runners, ale także pomóc świadomie wybrać najlepsze dla każdej biegaczki buty do biegania trail. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jakie buty do biegania w terenie sprawdzą się u Was najlepiej, pamiętajcie, że buty do biegania po górach mają przede wszystkim być dla Was wygodne oraz dostosowane do terenu, w którym trenujecie i później startujecie w zawodach. W razie pytań, czy wątpliwości, śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać najlepsze buty do biegania po górach dla kobiet! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy!   


Zobacz wszystkie buty terenowe dostęne w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi