Poradnik sprzętowy

Jaki pas do biegania wybrać? Przegląd propozycji: nerka, pas z bidonem, biodrowy, z miejscem na telefon i akcesoria

2019-04-25
Jaki pas do biegania wybrać? Przegląd propozycji: nerka, pas z bidonem, biodrowy, z miejscem na telefon i akcesoria
Pasy do biegania to wyjątkowo praktyczny sprzęt do treningów (i startów w zawodach) letnią porą roku. W tym artykule podpowiemy Wam nie tylko kiedy używać takiego pasa, ale również polecimy propozycje konkretnych modeli. Wybrać wersje z jednym bidonem, dwoma, a może sam pas biegowy pozbawiony miejsca na bidony? Jak dużą pojemność wybrać i na jakie dodatkowe elementy zwrócić uwagę? Czytajcie dalej!


NA SKRÓTY:

SPIS TREŚCI:Chcąc ułatwić Wam wybór najlepszego pasa do biegania poradnik podzieliliśmy na praktyczne sekcje. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Poradnik stale aktualizujemy razem z pojawianiem się kolejnych modeli pasów do biegania dostępnych w naszym sklepie.

[AKTUALIZACJA]: sezon wiosna/lato 2020

 1. Zalety pasów do biegania
 2. Rodzaje pasów do biegania
 3. Co powinien posiadać dobry pas biegowy?
 4. Opisy konkretnych modeli pasów do biegania
 5. Tabela z porównaniem pasów do biegania
 6. Podsumowanie


Pas do biegania zalety

Jedną z największych zalet pasów do biegania jest ich duża praktyczność. Z łatwością spakujemy do niech wszystkie niezbędne akcesoria na trening.ZALETY PASÓW DO BIEGANIA • PRAKTYCZNA POJEMNOŚĆ: zwykle mieszczą większość potrzebnych rzeczy, które mogą przydać się podczas treningu: klucze od domu/samochodu, kilka zwitków papieru toaletowego (ten zawsze warto mieć ze sobą!), dokumenty, pieniądze, telefon, awaryjny żel czy dwa i soft flask (miękki bidon) z piciem.
 • NISKA WAGA: ważą zdecydowanie mniej niż plecak czy kamizelka biegowa, nie obciążąją tak pleców i zapewniają lepszą wentylacje.
 • ORGANIZACJA: na zawodach pozwalają się lepiej zorganizować podczas biegu. Na maratonie wystarczy sam pas, a na biegach ultra idealnym rozwiązaniem może się okazać zestaw pas biegowy + mniejszy plecak. Takie rozwiązanie zapewni łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy w trakcie biegu.
 • WSZECHSTRONNE: podczas treningów w okresach przejściowych ułatwiają całą logistykę "ubraniową". Wiosną, czy jesienią pogoda bywa naprawdę zmienna, warto mieć w zapasie lekką wiatrówkę czy chustę typu Buff. W przypadku ochłodzenia po prostu nakładamy kurtkę na siebie, a gdy robi się cieplej, mamy gdzie ją schować.


Rodzaje pasów do biegania

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są pasy biodrowe, ale nadal można spotkać bardziej tradycyjne rozwiązania z bidonami.RODZAJE PASÓW DO BIEGANIA • NERKA DO BIEGANIA: właściwie często to sformułowanie używane jest zamiennie z pasem biegowym. Czym jedno różni się od drugiego? W gruncie rzeczy w praktycznym użyciu istnieją obydwa te określenia i oznaczają to samo, czyli pas z kieszenią i/lub miejscem na bidon/bidony. Kiedyś, gdy wybór sprzętu był o wiele, wiele mniejszy niż dziś, nerką biegową określano pas z bidonem. Zwykle ten bidon ułożony był pod kątem - dzięki temu pewniej leżał na ciele i mniej podskakiwał. Przyznać jednak trzeba, że to rozwiązanie nie przetrwało próby czasu - osobiście nie polecam tego typu nerek. Faktycznie trudno znaleźć taką nerkę do biegania, która by nie podskakiwała w trakcie biegu.
 • PAS DO BIEGANIA: pasem biegowym będziemy określać wszystkie rozwiązania pozbawione jednego klasycznego bidona jak w przypadku nerki. Będą to więc pasy z kieszenią, z kieszenią i miejscem na soft flask (soft flask to rodzaj miękkiego bidona, który zastąpił te twarde. Jego największą zaletą jest to, że po wypicu całego płynu materiał da się skompresować w zasadzie do wielkości niewiele większej niż jego nakrętka) czy dwoma lub więcej małymi bidonami (tutaj w przeciwieństwie do klasycznej nerki ciężar rozkłada się lepiej i problem "bujania" zredukowany został do minimum). 
 • PASY BIODROWE DO BIEGANIA: rozwiązania dla minimalistów, które w ostatnim czasie podbijają rynek i serca biegaczy. Pas biodrowy do biegania to kawałek elastycznego materiału, który ściśle przylega do ciała i posiada szereg kieszonek i praktycznych dodatków. Pomieścisz w nim i zapas żeli, klucze, telefon, flaska, a nawet doczepisz numer startowy i kije trekkingowe! Nie każdy będzie potrzebował wszystkich tych rozwiązań, ultrasi wybiorą wersję "full", ale jeśli zwykle biegasz tylko treningowo, wystarczy Ci mniej rozbudowane rozwiązanie.
 • PASY NA NUMER STARTOWY: coś, co przyda Ci się na biegu ulicznym. Elastyczny pasek z miejscem do przyczepienia numeru startowego. Proste i praktyczne! Nie musisz obawiać się, że agrafki podrą Twoją ulubioną koszulkę, zawsze też możesz szybko przepiąć pasek jeśli musisz zmienić dyscyplinę (jeśli startujesz w triatlonie), albo nałożyć kurtkę na biegu ultra. Zwykle paski posiadają pętle na żele. A bardziej rozbudowane wersje również kieszonkę na zamek (zmieścisz tam choćby telefon).


 Co powinien posiadać dobry pas do biegania?

Jeśli biegasz w górach, to przyda Ci się miejsce na zamontowanie kijków trekkingowych.


CO POWINIEN POSIADAĆ DOBRY PAS DO BIEGANIA? • ODPOWIEDNIĄ POJEMNOŚĆ: celowo nie napisałem "dużą pojemność" - wybierz taką wielkość, którą faktycznie wykorzystasz. Nie ma sensu biegać z pasem, który mógłby zastąpić Ci plecak, jeśli zwykle potrzebujesz miejsca tylko na telefon i klucze do mieszkania. 
 • MIEJSCE NA BIDON / SOFT FLASK: zdecydowana większość pasów, które mamy w ofercie Natural Born Runners posiada miejsce na picie. Bo jeśli już kupować pas, to taki, który pozwoli Ci zabrać zapas izotoniku na 20 kilometrowe wybieganie w upalny dzień. Jeśli nie masz akurat takiej potrzeby, zawsze możesz zostawić bidon w domu, a pobiec z samym pasem, taką opcję jednak zdecydowanie warto mieć! 
 • FUNKCJONALNE KIESZENIE: to znaczy takie, które pozwolą Ci sensownie ułożyć wszystkie rzeczy, które zabierasz ze sobą. Specjalne miejsce na telefon? Na klucze? Na kurtkę? Pomyśl co będziesz zabierał ze sobą najczęściej i sprawdź czy pomieścisz to w wybranym pasie. 
 • ODPOWIEDNIE DODATKI: jeśli biegasz ultra to na pewno ucieszy Cię specjalne miejsce na kije trekingowe w Twoim pasie, jeśli startujesz w maratonach to przyda Ci się coś do zawieszenia numeru startowego itd. 

OPISY KONKRETNYCH MODELI PASÓW BIEGOWYCH
Pas do biegania Compressport Free Belt Pro

PAS DO BIEGANIA COMPRESSPORT FREE BELT PRO

Wygodny i wszystko mający pas do biegania Compressport Free Belt Pro! Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nieodczuwalny dla biegacza. Jedna, obszerna kieszeń z wydzielonymi trzema otworami pozwala zapakować do pasa naprawdę wiele rzeczy! Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy, a z tyłu taśmy na kije trekkingowe. Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Pas Compressport Free Belt Pro szczególnie dobrze sprawdzi się podczas długich treningów i startów w biegach ultra.


PRZEZNACZENIE: start w maratonie / start w biegu ultra
 RODZAJ PASA: pas biodrowy 
LICZBA KIESZENI: 1 wzdłuż całego obwodu pasa z wydzielonymi 3 trzema otworami
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: brak zapięcia, elastyczny materiał dopasowujący się do ciała
MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA BIDON: tak, maksymalnie na 2 soft flaski (0,5 + 0,3l)
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: tak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak
ELEMENTY DODATKOWE: wyjście na słuchawki
 WAGA: 92 g
CENA: 179 PLNPas do biegania Naked Running Band

PAS DO BIEGANIA NAKED RUNNING BAND

Amerykańska firma Naked zajmuje się produkcją głównie pasów biegowych. Ta wąska specjalizacja pozwoliła stworzyć jeden z najlepszych pasów do biegania dostępnych na rynku! Naked Running Band świetnie sprawdza się w wielorakich zastowaniach: zarówno na biegach trailowych czy codziennych treningach. Świetny, lekki i dobrze oddychający materiał ze wzmocnionej siateczki pozwala bezpiecznie przechowywać rzeczy i jednocześnie zapewnia bardzo dobrą wentylację. Dostęp do 3 kieszeni ułatwiają małe tasiemki przymocowane do krawędzi materiału. Do pasa możemy przytroczyć kije trekkingowe oraz numer startowy. W jednej z kieszonek znajdziemy praktyczną zawieszkę na klucze.


PRZEZNACZENIE: start w maratonie / start w biegu ultra / codzienny trening
 RODZAJ PASA: pas biodrowy 
LICZBA KIESZENI: 3 wydzielone kieszenie
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: brak zapięcia, elastyczny materiał dopasowujący się do ciała
MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA BIDON: tak, na 0,5l
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: tak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak
ELEMENTY DODATKOWE: mała zawieszka na klucze
 WAGA: 65 g
CENA: 199 PLNPas do biegania Compressport Free Belt

PAS DO BIEGANIA COMPRESSPORT FREE BELT

Jeśli wersja Pro tego pasa wydaje Ci się przesadą, to zobacz co do zaoferowania ma "podstawka" Compressport Free Belt. Zasadnicze różnice są trzy: brak miejsca na kije, numer startowy oraz mniejsza szerokość, a co za tym idzie płytsze kieszenie. Wciąż zmieścisz tutaj lekką wiatrówkę czy flaska, ale to rozwiązanie zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu biegaczom ulicznym (numer startowy zawsze możesz po prostu przyczepić agrafkami do pasa). Zapakujesz tutaj wszystkie niezbędne rzeczy czy to na trening, czy start w zawodach. Tutaj podobnie jak w wersji Pro, największą zaletą jest "nienachalna obecność" pasa na Twoim ciele. Po chwili zapominasz, że go w ogóle masz!


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / start w maratonie
 RODZAJ PASA: pas biodrowy
LICZBA KIESZENI: 1 wzdłuż całego obwodu pasa z wydzielonymi 3 trzema otworami
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: brak zapięcia, elastyczny materiał dopasowujący się do ciała
MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA BIDON: tak, zmieści się soft flask 0,3l
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: brak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: brak
WAGA: 60 g 
CENA: 129 PLNPas do biegania Arch Max Belt Pro Trail

PAS DO BIEGANIA ARCH MAX TRAIL PRO

Arch Max to hiszpańska marka, która specjalizuje się w produkcji pasów i kamizelek biegowych. Arch Max Trail Pro to elastyczny pas biodrowy, który dzięki niewielkiej wadze i wymiarom sprawdzi się w wielu sytuacjach. Od codziennego treningu, po pas na żele podczas asfaltowego biegu, czy jako wsparcie dla plecaka/kamizelki podczas górskiego ultra. Aż 6 kieszonek rozmieszczonych na całej długości pasa umożliwia zabranie naprawdę sporej ilości drobiazgów (i utrzymanie ich w nienagannym porządku). Pas Arch Max Trail Pro składa się z 6 elastycznych stref, dzięki czemu dobrze przylega do ciała nie przesuwając się w trakcie biegu. Pas wyposażono dodatkowo w 2 pętle na przenoszenie kijków trekkingowych.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / start w maratonie / start w biegu ultra
 RODZAJ PASA: pas biodrowy
LICZBA KIESZENI: 6 otwartych 
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: brak zapięcia, elastyczny materiał dopasowujący się do ciała
MIEJSCE NA TELEFON: tak
 MIEJSCE NA BIDON: tak, zmieści się soft flask 0,3l
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: brak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak
ELEMENTY DODATKOWE: brak
WAGA:  
CENA: 119,99 PLNPasek na numer startowy Compressport Race Belt

PAS DO BIEGANIA NA NUMER STARTOWY COMPRESSPORT RACE BELT

Jeden z "gadżetów dla biegaczy! Pas na numer startowy Compressport Race Belt to coś co na zawsze rozwiązuje problem troczenia numerów startowych. Numer przyczepisz za pomocą elastycznych linek oraz zacisków. W każdym momencie możesz szybko przepiąć numer (co przydaje się szczególnie na biegach ultra, gdy często musisz przebierać się w czasie startu, albo na triathlonach, przy zmianach konkurencji). Dodatkowo pas na numer Compressport posiada 6 pętli do przytroczenia żeli energetycznych.


PRZEZNACZENIE: start w maratonie / start w biegu ultra
 RODZAJ PASA: pas na numer startowy
LICZBA KIESZENI: brak
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: plastikowa klamra
MIEJSCE NA TELEFON: brak
MIEJSCE NA BIDON: brak
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: tak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: 6 pętelek na żele energetyczne
 WAGA:  
CENA: 39 PLNPasek na numer startowy Ronhill Marathon Waist Belt

PAS DO BIEGANIA NA NUMER STARTOWY RONHILL MARATHON WAIST BELT

Pas na numer startowy na sterydach! Jeśli zwyczajny pasek na numer to za mało, sprawdź Ronhill Marathon Waist Belt. Posiada aż 8 pętli, w które można włożyć żele energetyczne. Numer mocujemy za pomocą trzech specjalnych klipsów, które znajdują się w przedniej części paska. Tam umieszczono również elastyczną, rozciągliwą kieszeń, w sam raz na schowanie telefonu. Pas Ronhill Marathon Waist Belt to sprytne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się podczas startu w maratonie lub dłuższym biegu. 


PRZEZNACZENIE: start w maratonie / start w biegu ultra
 RODZAJ PASA: pas na numer startowy
LICZBA KIESZENI: 1 z przodu na zamek
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: plastikowy zaczep
MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA BIDON: brak
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: tak
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: 8 pętelek na żele energetyczne
WAGA:
CENA: 99 PLNPas Ultimate Direction Race Belt

PAS BIEGOWY ULTIMATE DIRECTION RACE BELT

Jeśli nie jesteś przekonany do pasów biodrowych, a zależy Ci na podobnej funkcjonalności to koniecznie przyjrzyj się Ultimate Direction Race Belt. Wykonany z ultralekkich i doskonale oddychających materiałów pas świetnie przylega do ciała. Podwójny rzep i szerszy tył sprawiają, że pas jest stabilny i nie uwiera w czasie biegu. Pojemna tylna kieszeń pomieści, telefon, zapas żeli i flaska 0,5l (dołączony do zestawu z pasem). Z tyłu znajdują się również specjalne, elastyczne pętle, którymi przytroczysz kurtkę, albo kije trekkingowe. Dzięki temu, że długość pętli możesz łatwo regulować, doczepianie kijów jest wyjątkowo łatwe.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / start w maratonie / start w biegu ultra
RODZAJ PASA: pas biegowy
LICZBA KIESZENI: 3, w tym 1 na zamek
SPOSÓB ZAPIĘCIA: rzepy z dwóch stron 
MIEJSCE NA TELEFON: tak, osobna kieszeń na zamek
 MIEJSCE NA BIDON: tak, 1 x 0,5l soft flask (w zestawie z pasem)
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: brak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: elastyczne pętle do zaczepienia np. kurtki / mała kieszonka na rzep np. na Saltsticki
 WAGA: 72 g 
CENA: 199 PLNPas Ultimate Direction Ultra Belt

PAS BIEGOWY ULTIMATE DIRECTION ULTRA BELT

Nie chcesz zabierać plecaka, a masz długie wybieganie w planach? A przy okazji potrzebujesz dość dużo picia? Ultimate Direction Ultra Belt 4.0 to opcja dla Ciebie! Pas wyposażony jest w dwie kabury na 0,5 litrowe flaski. Poprawione wersje flasków są teraz jeszcze łatwiejsze w obsłudze (specjalne wypustki na nakrętce pomagają odkręcać je mimo spoconych/mokrych rąk - niesamowicie praktyczny detal!). Oprócz tego z tyłu znajdziemy całkiem sporą komorę, która zmieści telefon i zapas jedzenia. Kurtkę, na wszelki wypadek, przymocujemy za pomocą elastycznej linki. Z przodu na rzepie znajduje się mała kieszonka - tu możesz schować SaltSticki, czy inne drobne kapsułki. Pas dopasowuje się za pomocą silnego rzepa umieszczonego po obu stronach.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / start w maratonie / start w biegu ultra
RODZAJ PASA: pas biegowy 
LICZBA KIESZENI: 5, 1 na zamek, 1 na rzep, 2 kabury na soft flaski + 1 mała kieszonka na Saltsticki
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: rzepy z dwóch stron  
MIEJSCE NA TELEFON: tak, kieszeń na zamek
MIEJSCE NA BIDON: tak, 2 x 0,5l soft flask (2 sztuki w zestawie)
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: brak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: elastyczna linka do zaczepienia np. kurtki / mała kieszonka na rzep np. na Saltsticki
WAGA: 130 g
CENA: 269 PLNPas Ultimate Direction Mountain Belt

PAS BIEGOWY ULTIMATE DIRECTION MOUNTAIN BELT

Ultimate Direction Mountain Belt 4.0 to pojemny pas biegowy z bidonem w zestawie. Twarda butelka 0,5 posiada wygodną kieszeń ze specjalną elastyczną zawleczką, która pilnuje aby bidon nie wypadł w trakcie biegu. Spora komora główna pomieści naprawdę wiele, sprytna kieszonka na rzep w środku pozwala ukryć telefon. Z zewnątrz do komory przymocowano elastyczną linkę, do której można przytroczyć np. kurtkę. Pas z odbydwu stron posiada mocne rzepy, którymi łatwo można wyregulować odpowiednie dopasowanie. W przedniej części znajdziemy dodatkową malutką kieszonkę np. na Saltsticki. Z racji swojej pojemności pas UD Mountain Belt 4.0 polecamy szczególnie na bardzo długie treningi latem lub na starty w zawodach, kiedy chcesz zrezygnować z plecaka. 


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / start w biegu ultra
RODZAJ PASA: pas biegowy
LICZBA KIESZENI: 4 , 1 na zamek / 1 na rzep w komorze głównej / 1 na rzep na pasku / 1 kieszeń na bidon
 SPOSÓB ZAPIĘCIA: rzepy z dwóch stron  
MIEJSCE NA TELEFON: tak, kieszeń na zamek
MIEJSCE NA BIDON: tak, 1 x 0,5l (bidon 0,5l w zestawie) 
MOCOWANIE NA NUMER STARTOWY: brak
 MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
ELEMENTY DODATKOWE: elastyczna linka do zaczepienia np. kurtki / mała kieszonka na rzep np. na Saltsticki / specjalna kieszeń na telefon /
WAGA: 182 g
CENA: 199 PLN


TABELA Z PORÓWNANIEM PASÓW DO BIEGANIA


 

Tabela pojawi się przy okazji opracowania kolejnej wersji poradnika.

 

PODSUMOWANIE:Pas do biegania to jeden z najpraktyczniejszych gadżetów biegowych. Sprawdzi się praktycznie przez cały rok, od upalnego lata, kiedy pomoże Ci się odpowiednio nawodnić, po zimowe, mroźne trening. Wtedy sprawi, że pod ręką będziesz miał kolejną warstwę odzieży. Mam nadzieje, że powyższy poradnik wyjaśnił Twoje wątpliwości i już wiesz jaki pas do biegania będzie najlepszą opcją dla Ciebie! Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub skontaktuj się z nami!

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel