pixel
ilość znalezionych towarów: 108

Żele energetyczne dla biegaczy i sportowców

Żele energetyczne dla biegaczy

Wybierając się na długi trening lub zawody coraz więcej biegaczy zabiera za sobą żele energetyczne. Są one często stosowany przez sportowców większości dyscyplin wytrzymałościowych. Dobry żel energetyczny to taki, który jest łagodny dla naszego żołądka i przede wszystkim sprawdzony. Powinniśmy go przetestować minimum raz przed startem w zawodach, a najlepiej wielokrotnie prowadząc tzn. trening jelit przed zawodami. W Natural Born Runners znajdziesz bogaty wybór nie tylko żeli dla biegaczy, ale także żeli dla kolarzy czy triathlonistów.

Żel energetyczny — co to jest

Na początek warto sobie uświadomić czym są żele energetyczne. Po co je w ogóle stosować i do czego. Żele energetyczne to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego do stosowania w trakcie długotrwałego wysiłku. Ich zadaniem jest dostarczanie łatwo przyswajalnych węglowodanów i, co ważne, nie mogę one zastąpić normalnego posiłku. Mają nam one pomóc jak dłużej kontynuować wysiłek z dużą intensywnością i odwlec w czasie uczucie wyczerpania. Nie zapewnią nam one jednak wszystkich substancji odżywczych zawartych w jedzeniu. Ich zaletami są niewątpliwe łatwe otwieranie i mały, poręczny rozmiar, który możesz zawsze zabrać do plecaka biegowego, pasa czy spodenek.

Rodzaje żeli energetycznych

Żele energetyczne różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale także między innymi konsystencją. W Natural Born Runners możesz kupić między innymi gęste, posiadające więcej kalorii żele, które należy popić wodą oraz ➡️ żele bez popijania . Są one bardziej rozwodnienie i często mają w swoim składzie sporą ilość wody. Świetnie sprawdzają się w bardzo ciepłe dni oraz w sytuacjach, gdy na trasie może zabraknąć Ci napojów. Łatwiej je również połknąć. Dla wielu osób ważne jest, aby skład wybieranych przez nich żeli energetycznych był oparty o zwyczajne składniki zdrowej diety. W Natural Born Runners znajdziesz więc ➡️ żele energetyczne naturalne , oparte o takie składanki jak: miód, woda czy przeciery owocowe. Jeśli oprócz dawki kalorii, zależy Ci na dodatkowym pobudzeniu możesz wybrać ➡️ żele energetyczne z kofeiną . Są one dobrym rozwiązaniem na koniec biegu lub wyścigu kolarskiego, a także na biegi ultra rozgrywane nocą. Żel energetyczny z kofeiną da Ci dodatkowego “kopa” i pomoże przyspieszyć, wtedy kiedy tego najbardziej potrzebujesz.

Jak stosować żele energetyczne?

Żele energetyczne możesz stosować zarówno przed wysiłkiem, w trakcie, jak i po nim. Żel energetyczny przed startem może zapewnić Ci łatwo przyswajalną dawkę energii. W trakcie długiego biegu zaleca się stosowanie 1 żela co około 40-50 minut. Ma to szczególnie ważne znaczenie przy wielogodzinnym wysiłku. W czasie biegu ultra żele energetyczne może spożywać na przemian z batonami oraz lekkostrawnym jedzeniem na punktach np. lekkimi zupami, czy innym pożywieniem, które nie obciąża mocno Twojego żołądka i jelit. Jeśli natomiast zastanawiasz się jaki żel energetyczny na maraton będzie dla Ciebie najlepszy, na początek przetestuj żele kilku różnych marek. Zabierz je na trening i spożyj bez zatrzymywania się. Sam będziesz mógł wtedy ocenić, który z nich nie powoduje u Ciebie żadnych problemów. Dobierz również smak do swoich preferencji, a najlepiej zdecyduj się na kilka różnych smaków, tak aby móc je wymieniać w czasie wysiłku. Pamiętaj również, aby sprawdzić datę ważności. Przeterminowany żel energetyczny może popsuć Twój start. Nie warto więc ryzykować.

Najlepsze żele energetyczne dla biegaczy

W Natural Born Runners znajdziesz żele energetyczne najbardziej lubianych marek, min: ➡️ żele GU ,➡️ żele Huma , ➡️ żele Enervit, ➡️ czy żele High 5 ,➡️ żele Dextro Energy . Występują one w tak wielu smakach, że każdy biegacz znajdzie wersję dla siebie. Jeśli lubisz miód, możesz wybrać ➡️ żele Aerobee o bardzo prostym, krótkim składzie: np. miód, woda, sok imbirowy (1%), sól morska. Jeśli natomiast wolisz np. smak coli, w NBR znajdziesz kilka marek mających żele o tym smaku.

Żele energetyczne — gdzie kupić?

Żele energetyczne możesz kupić online lub stacjonarnie w sklepie Natural Born Runners. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego ulubionego smaku lub marki zmiksuj na początek różne żele energetyczne. Zestawy różnych żeli tych samych marek też mogą okazać się dobrym rozwiązaniem na początek. Jeśli czeka Cię długi strat pamiętaj, żeby trenować swój żołądek do trwania żeli w czasie długich treningów. Idealny żel energetyczny dla biegaczy nie istnieje. Dobry jest ten, który będzie pasował Twojemu układowi pokarmowemu i odpowiadał Twoim preferencjom smakowym.