pixel
ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -40% NA CAŁY SPRZĘT BIEGOWY
Biegi Ultra

UTMB, CCC, TDS - lista obowiązkowego sprzętu na Ultra Trail du Mont Blanc

2022-07-14
UTMB, CCC, TDS - lista obowiązkowego sprzętu na Ultra Trail du Mont Blanc
A więc udało Ci się zebrać wszystkie potrzebne punkty i poszczęściło w losowaniu, jedziesz na UTMB! Ultra Trail du Mont Blanc to nie tylko trailowe "Mistrzostwa Świata" i niesamowicie wymagający bieg, o którym marzy prawie każdy trailowy biegacz. To również konieczność bycia gotowym na prawie każde warunki, może się okazać, że z trasą przyjdzie Ci się zmierzyć podczas szalonych upałów (jak np. upalny 2015 rok), a może przytrafi Ci się totalne załamanie pogody jak w 2012 roku i skrócenie trasy? Musisz być gotowy naprawdę na każde warunki! W tym tekście pomożemy Ci skompletować wyposażenie obowiązkowe oraz to zalecane, które może stać się obowiązkowym w przypadku skrajnych warunków pogodowych.


ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "JAK UBRAĆ SIĘ NA..."
SPIS TREŚCI:
AKTUALIZACJA TEKSTU: 14 lipca 2022 (tekst zaktualizowano o wersję regulaminu aktualną dla edycji biegu w 2022 roku)

W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które aktualizujemy każdego roku w oparciu o aktualny regulamin UTMB. Zdecydowanie polecamy jednak zapoznać się z nim i w oparciu o niego ustalać ostateczną listę sprzętu, którą zabierzesz do Chamonix. Tekst podzielony został na sekcje, które znajdziesz poniżej. 

 1. Krótko o Ultra Trail du Mont Blanc
 2. Lista sprzętu obowiązkowego na UTMB
 3. Lista sprzętu zalecanego na wypadek upału
 4. Lista sprzętu zalecanego na wypadek załamania pogody


KRÓTKO O ULTRA TRAIL DU MONT BLANCMapa trasy UTMB Ultra trail du mont blanc

Nie ma drugiego takiego biegu na świecie, który rozpalałby wyobraźnię tysięcy trailowych biegaczy na całym świecie. Co prawda jeszcze nie udało mi się wystartować w tym magicznym biegu, ale miałem okazję zrobić już tę trasę. W 2015 roku wybrałem się do Chamonix z Krzychem Małkowskim. Niesamowitym gościem, który wieńczył swój heroiczny projekt. Po nieszczęśliwym wypadku na paralotni, po którym lekarze stwierdzili kilkudziesięcioprocentowy ubytek na zdrowiu i zamontowali mu kawał żelastwa kręgosłupie musiał znaleźć w sobie siłę, aby podnieść się po tej tragedii. Obiecał sobie, że jeszcze raz wzniesie się w powietrze z tego samego miejsca, z którego startował, kiedy wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Wejdzie na niesamowitą górę w Himalajach, Ama Dablam oraz jak już się pewnie domyślacie, przebiegnie UTMB.


Ten bieg przyciąga więcej takich pozytywnie zakręconych "wariatów". Kibicowałem mu w tym niesamowitym projekcie, a sam spakowałem plecak na trzy dni i ruszyłem na trasę Ultra Trail du Mont Blanc. Gdy kończyłem swój bieg, miałem raptem kilka kilometrów do Chamonix, w oddali już słyszałem startową wrzawę. Przez trzy dni chodziłem i biegałem w niesamowitej alpejskiej scenerii, obiegając Mont Blanc dookoła. Biegu nie ukończyłem, ale miałem okazje obejrzeć wszystkie miejsca, które kilka dni później "deptali" zawodnicy na trasie UTMB. Niesamowita przygoda! Ale dość moich historii. Przejdźmy do konkretów!


SKOPIUJ KOD: UTMB22

*na cały nieprzeceniony sprzęt

Ultra Trail du Mont Blanc to prawdopodobnie najsłynniejszy bieg górski świata. Marzenie wielu biegaczy, którzy rokrocznie niemalże modlą się do ekranów monitorów w intencji wylosowania na listę startową. Tego zaszczytu dostąpić może 2300 biegaczy, którzy zmierzą się z trasą liczącą 171km. Szlak wiedzie przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię. Liczy sobie 10300 metrów wspinaczki i wspina się na wiele przełęczy powyżej 2000 metrów, obfituje w kapitalne widoki i wspomnienia. Zresztą, zobaczcie sami!LISTA SPRZĘTU OBOWIĄZKOWEGO NA ULTRA TRAIL DU MONT BLANC 2022 / TDS / CCC
[PODSTAWOWY ZESTAW]Sprzętu, który musisz mieć, aby wystartować w UTMB jest naprawdę sporo, to zła informacja. Dobra jest taka, że jeśli zbierzesz już to wszystko, to w zasadzie będziesz miał komplet wyposażenia na większość biegów ultra rozgrywanych na całym świecie. Część z tych rzeczy jest dość droga (jak np. kurtka przeciwdeszczowa), ale jednorazowy zakup wystarcza na wiele lat. Ten sprzęt nie zużywa się tak szybko jak choćby buty biegowe. No i pamiętaj, że szansa, że uda Ci się dostać na UTMB za pierwszym razem jest stosunkowo niska. Jeśli w tym momencie podejmiesz decyzję, "startuję w UTMB!" to realnie na linii startu pojawisz się za jakieś 2-3 lata. Najpierw czeka Cię zdobywanie punktów i mniej lub więcej szczęścia w losowaniu. Będziesz miał czas, żeby skompletować cały sprzęt. Sprzęt obowiązkowy na UTMB ma również swoją opcjonalną podkategorię: rzeczy na wypadek dużego upału lub wręcz przeciwnie, sprzęt na wypadek załamania pogody. Jeśli nastąpi jedno lub drugie, organizator "wciąga" na listę dodatkowe rzeczy. Warto o tym pamiętać i być gotowym na różne scenariusze. Tym bardziej, że taka decyzja może paść tuż przed samym biegiem i wtedy musisz mieć ze sobą rzeczy z dodatkowych zestawów wymaganych przez organizatora. 


ZOBACZ CAŁY SPRZĘT, KTÓRY POLECAMY NA UTMB


O czym jeszcze musisz pamiętać kompletując listę rzeczy na UTMB 2022?

 1. Plecak, w którym będziesz przenosił wszystkie te rzeczy będzie zaczipowany w biurze zawodów i musisz go mieć ze sobą przez całą trasę. To oznacza, że nie możesz na przepaku w Courmayeur wymienić go na nowy. 
 2. Wszystkie ciuchy muszą być w Twoim rozmiarze oraz nie możesz dokonywać na nich przeróbek (poza obcięciem metek itp.).
 3. Cały sprzęt obowiązkowy musisz mieć ze sobą podczas trwania całego biegu. Będzie on sprawdzany w biurze zawodów. Na trasie również możesz się spodziewać kontroli.
 4. Za brak kurtki przeciwdeszczowej, latarki, folii NRC oraz zapasu 1l wody grozi dyskwalifikacja!

SKOPIUJ KOD: UTMB22

*na cały nieprzeceniony sprzęt

Pamiętajcie również o tym, że pogoda w Alpach bywa kapryśna i na tak długiej trasie ten dodatkowy sprzęt naprawdę może Wam się przydać!| Sami organizatorzy w regulaminie wyczulają na to, żeby niekoniecznie kompletować możliwie najlżejszy dostępny sprzęt na rynku, a taki, który rzeczywiście w krytycznej sytuacji ochroni Was przed trudnymi warunkami. 

Poniżej zamieszczam nagranie naszego "live" na naszym fejsbukowym kanale Natural Born Runners. Wspólnie z Kubą Krause (bloger, dziennikarz biegowy i fanatyk UTMB) opowiadamy o niuansach listy sprzętu, który zabrać należy na Ultra Trail du Mont Blanc 2020 (jakość dźwięku jest nienajlepsza, wiem, pracujemy nad tym!).PLECAK"Running pack to carry mandatory kit throughout the race."

Plecak biegowy przeznaczony do przenoszenia całego wyposażenia obowiązkowego w trakcie trwania biegu.

Odpowiednio wielki, aby pomieścił cały sprzęt obowiązkowy oraz zapasy jedzenia i picia. W przypadku tak długiego i trudnego biegu jak UTMB plecak powinien mieć odpowiednio duży litraż. Minimalistyczne rozwiązania zostawmy czołówce, tu warto zainwestować w solidny litraż. Polecam plecaki o pojemności co najmniej od 7-8 do 12 litrów. 

Taka ilość przestrzeni pozwoli Ci sensownie upakować wszystkie potrzebne rzeczy, a także zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia. Warto pomyśleć również o hybrydowym rozwiązaniu, czyli zabraniu plecaka i pasa biodrowego (np. pas Compressport Free Belt Pro). Takie rozwiązanie pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń na łatwo dostępne rzeczy w zasięgu ręki. Z plecaków szczególnie polecamy:

Zdjęcie plecaka do biegania UD Ak Mountain Vest 5.0

PLECAK ULTIMATE DIRECTION AK MOUNTAIN VEST 5.0

Najpopularniejsza kamizelka z oferty Ultimate Direction! Opcja dla biegaczy startujących na najdłuższych i najbardziej wymagających (i fizycznie i sprzętowo) biegach. Ponad 13 litrów pojemności to dość miejsca, żeby spakować się zarówno na długie ultra, ale i całodzienną wycieczkę po górach. Spora ilość miejsca na przechowywanie sprzętu w przedniej części sprawia, że dobrze spakowanej kamizelki UD Mountain Vest 5.0 praktycznie nie musimy ściągać w trakcie biegu. Wszystko niezbędne zawsze mamy pod ręką. W tym bardzo łatwo dostępną i wygodną dużą kieszeń na zamek (np. na telefon). Kamizelka posiada zaczepy na kije trekingowe zlokalizowane w przedniej części.


Sprawdź plecak biegowy Ultimate Direction Ak Mountain Vest 5.0


Zdjęcie plecaka do biegania Ultimate Direction Adventure Vest 5.0

PLECAK ULTIMATE DIRECTION ADVENTURE VEST 5.0

Poprzednią wersję tego plecaka swoim nazwiskiem firmował Peter Bakwin, czyli gość, który założył popularne forum nt. F.K.T i w zasadzie rozkręcił całą zabawę w bieganie po szlakach "na szybkości". Sam ma na koncie wiele rekordowych przejść i plecak UD Adventure Vest 5.0 jest owocem współpracy z marką Ultimate Direction. Powstał w ten sposób sprzęt o pojemności 17 l, który łączy dwa światy: biegania trailowego z długodystansową turystyką górską.


Sprawdć plecak do biegania UD Adventure Vest 5.0
Zdjęcie plecaka do biegania Salomon Adv Skin 12

PLECAK SALOMON ADV SKIN 12 z flaskami

Salomon Adv Skin 12 to jeden z najbardziej pojemnych plecaków biegowych tej marki. Wyposażony został w niezwykle funkcjonalne kieszenie, które umożliwią Ci idealne spakowanie sprzętu na bardzo długie treningi i biegi ultra. Do plecaka bez problemu przymocujesz kije, dzięki systemowi specjalnych linek. Model Adv Skin 12 jest także wyposażony w kieszeń na bukłak i system jego podwieszania. Pojemność 12 litrów sprawi że zapakujesz do niego wszystko, czego potrzebujesz na biegach do 120 kilometrów oraz sprawdzi się świetnie w czasie górskich treningów zimą, kiedy musimy zabrać ze sobą większy zapas odzieży i pożywienia, na wypadek załamania pogody.


Sprawdć plecak do biegania Salomon Adv Skin 12TELEFONMobile phone (smartphone strongly recommended): the runner must be reachable at any time before, during and after the race:
- mobile phone with international roaming allowing for its use in the three countries (load into its memory the organization's security numbers, don't mask your number and don't forget to leave with the battery fully charged)
- Keep the phone on, airplane mode is prohibited and could give rise to penalties.
- For smartphones: LiveRun application installed and activated.
- An external battery is highly recommended

Telefon komórkowy (smartfon mocno zalecany): biegacz musi być dostępny (aby organizator mógł się z nim potencjalnie skontaktować - dop. NBR) cały czas zarówno przed, w trakcie jak i po biegu.
- telefon komórkowy z roamingiem umożliwiającym jego użycie w trzech krajach (przez które przebiega trasa biegu, również na terenie Szwajcarii, która jest poza terenem UE - dop. NBR) (zapisz w jego pamięci numery telefonów bezpieczeństwa od organizatora, nie ukrywaj swojego numeru i nie zapomnij naładować telefonu do pełna)
- włączony tryb samolotowy jest zabroniony i może skutkować karami
- dla smartfonów: zainstalowana i włączona aplikacja LiveRun
- zewnętrzna bateria jest mocno zalecana

Telefon musi mieć włączony roaming pozwalający na odbieranie połączeń na terenie trzech krajów, przez które przebiega trasa UTMB: Francję, Włochy oraz Szwajcarię (pamiętaj jednak, aby wyłączyć przesył danych, internet w Szwajcarii jest wyjątkowo drogi!). Telefon powinien być włączony, a Twój numer musi normalnie się wyświetlać (wyłącz blokadę numeru). W momencie startu telefon powinien być również w pełni naładowany. 


utmb 2020

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


KUBEK MIN. 150ML
"Personal beaker 15 cl minimum (bottles or flasks with lids are not accepted."

Osobisty kubek minmum 150 ml (butelki i flaski z płynami nie są dopuszczalne.

Zdjęcie składanego kubka Hydrapak

KUBEK SKŁADANY HYDRAPAK SPEED CUP 0,2L

Składany kubek Hydrapak Speed Cup to kubek, który został zaprojektowany z myślą o naszej wygodzie, ale przede wszystkim z myślą o naszym zdrowiu. Kubek ten w całości wykonany został z materiału TPU, który jest niezwykle trwały, ale przy tym bardzo delikatny dla naszej skóry wokół ust a także nie zawiera on szkodliwych dla nas środków BPA i PVC. Składany kubek Hydrapak Speed Cup jest tak elastyczny, że po jego opróżnieniu możesz wcisnąć go w najmniejszą kieszeń plecaka, pasa bądź przytroczyć za pomocą zintegrowanej pętelki.


Sprawdź inne składane kubkiMINIMUM 1L ZAPASU WODYSupply of water of 1 litre minimum

Zapas wody minimum 1l.

Przynajmniej 1 litr napoju, który musicie mieć ze sobą, a właściwie miejsca na ten napój. Oczywiście może zdarzyć się tak, że wypijecie część tego zapasu, chodzi o to, żeby mieć fizyczną możliwość przechowania takiej ilości płynów. W przypadku naprawdę upalnej pogody nie tylko warto mieć jak przenieść więcej wody, ale ten wymóg staje się koniecznością. Wchodzą wtedy w grę nowe regulacje, które wymagają posiadania co najmniej 2 litrów napojów.

Dlatego warto mieć w swojej biegowej szafie bukłak o pojemności co najmniej 1,5l oraz 2 flaski 0,5l. Z praktyki mogę podpowiedzieć, że fajnie sprawdza się podręczny flask umieszczony w pasie biodrowym (w zależności od jego wielkości może to być wersja 0,3 lub 0,5l). Dodatkowy ciężar lepiej się wtedy rozkłada niż dodatkowe dociążenie plecaka (w poradniku "jak wybrać pas do biegania" znajdziesz więcej informacji). 

Zdjęcie flaska Ultimate Direction Body Bottle 500 0,5l

ULTIMATE DIRECTION BODY BOTTLE 500 II- 0,5L

Jeden z ciekawszych flasków dostępnych na rynku. Ultimate Direction Body Bottle II to nie tylko świetna jakość ale również bardzo wygodny dostęp do środka butelki. To pozwala na bardzo łatwe uzupełnianie płynów w trakcie biegu, ale również późniejsze czyszczenie. Dużym plusem tego soft flaska jest jedna z najlepszych na rynku zakrętek. Pokryta wypustkami nie stanowi problemu podczas odkręcania czy zakręcania, nawet jeśli robisz to mokrymi czy spoconymi rękoma. To drobiazg, ale docenisz go w trakcie biegu!


Zobacz pozostałe miękkie buteleczki do bieganiaHydrapak Ultrapak malibu blue 0,6l

HYDRAPAK ULTRAFLASK MALIBU BLUE 0,6L

Ma nieco więcej pojemności niż standardowe soft flaski, a do tego ma w zestawie praktyczną rurkę, dzięki której można się napić bez konieczności wyciągania buteleczki z kieszeni plecaka.


Hydrapak Ultrapak malibu blue 0,6lZdjęcie bukłaka Ultimate Direction Reservoir Clear 2l
BUKŁAK ULTIMATE DIRECTION RESERVOIR CLEAR 2L

Bukłak ten ma 2l pojemności, niską wagę i szeroki wlew z zamknięciem na szynę, czyli bukłakowy standard. Jest jednak jedna rzecz, która wyróżnia bukłak Ultimate Direction Reservoir Clear od pozostałych pozycji na rynku - to możliwość wywrócenia go na drugą stronę! Mycie i czyszczenie bukłaka jeszcze nigdy nie było tak proste! .W porównaniu do swojego poprzednika jest nieco gładszy na zewnątrz. Zaprojektowany z myślą o łatwym i szybkim wsuwaniu i wysuwaniu go z kieszeni.


Zobacz więcej bukłaków
DWIE CZOŁÓWKI2 torches in good working order with spare cells/batteries for each torch Recommendation : 200 lumens or more for the main torch

2 sprawne latarki z zapasowym akumulatorem/bateriami dla każdej z nich. Rekomendacja: 200 lumenów lub więcej dla głównej latarki.

Sam miałem raz przypadek, że jedna czołówka, którą miałem na trasie po prostu zgasła. Do świtu zostały jeszcze dwie godziny, a ja zostałem bez światła. Na szczęście kolega miał zapas, choć ten nie był wymagany. Na UTMB nie ma żartów i zapasową czołówkę musisz po prostu mieć. Dla głównej zaleca się, aby miała moc przynajmniej 200 lumenów. Zapas może być słabszy i tu warto zabrać coś lżejszego. KAŻDA czołówka musi mieć zapas baterii, ta rezerwowa również! Warto zainwestować w dobre światło. Zakładając, że pokonanie całej trasy zajmie Ci co najmniej 30 godzin, zahaczysz o dwie nocki - zmęczenie, zwłaszcza na tej drugiej będzie olbrzymie, a przed Tobą będzie jeszcze sporo mozolnych podejść i trudnych zbiegów. Ta dodatkowa może być mniejsza i słabsza, bo prawdopodobnie i tak nie będzie użyta (oby!).

Zdjęcie czołówki Petzl Actik Core

CZOŁÓWKA ACTIK CORE

Latarka czołowa Actik Core o jasności 350 lumenów oraz mieszanej wiązce światła. Dostarczona z akumulatorem CORE, ładowanym przez USB, ale jest również kompatybilna z trzema bateriami AAA bez potrzeby użycia specjalnego adaptera. Czerwone światło nie zaburza nocnego widzenia, ani nie oślepia użytkownika czy innych osób. Opaska z odblaskowymi elementami widocznymi z daleka. Wyposażona w gwizdek przydatny w razie sytuacji ratunkowej.


Dowiedz się więcej o Petzl Actik Core


Zdjęcie czołówki Petzl Swift RL

CZOŁÓWKA PETZL SWIFT RL 900

Latarka czołowa Swift RL to najmocniejsza z kompaktowych latarek czołowych Petzl. Ma 900 lumenów przy ciężarze tylko 100 g! Dzięki technologii Reactive Lighting czołówka do biegania analizuje ilość światła otoczenia i dostosowuje błyskawicznie i automatycznie kształt wiązki i jej moc do potrzeb użytkownika. Dostęne są dwa tryby oświetlenia, dostępne przez długie naciśniecie włącznika: Reactive Lighting lub Standard Lighting. Obsługa latarki czołowej Petzl Swift RL jest intuicyjna, jeden przycisk umożliwia dostęp do wszystkich funkcji latarki. Posiada również funkcję Lock chroniąca przed przypadkowym włączeniem latarki podczas transportu/przechowywania.


Dowiedz się więcej o Petzl Actik Core


FOLIA NRC (minimalna wielkość 140x200cm)Survival blanket of 1.40m x 2m minimum

Folia NRC o minimalnych wymiarach 140x200cm.

Coś, co bez względu na regulacje w regulaminie powinno zawsze znaleźć się w Twoim biegowym plecaku jeśli wyruszasz w góry. Folia NRC, czyli koc ratunkowy. W Polsce zwykle dostępny w rozmiarach 160x210cm, na UTMB wystarczy 140x200cm. Taka folia w skrajnym przypadku może Ci uratować życie. Warto zawsze mieć ją w plecaku.

Zdjęcie koca ratunkowego folia nrc


Kup koc ratunkowy folia nrc
GWIZDEKWymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych, jeśli nie, zobacz na ten prosty gwizdek dostępny w ofercie NBR.


Zdjęcie gwizdka Instinct


Kup gwizdek Instinct 


SAMOPRZYLEPNY BANDAŻ ELASTYCZNY (minimum 100x6cm)Self adhesive elasticated bandage which can serve as a bandage or strapping (minimum 100 cm x 6 cm)

Samoprzylepny elastyczny bandaż, który może służyć jako bandaż lub stabilizator (temblak itp.)

Do kupienia w prawie każdej aptece na miejscu w Chamonix za kilka euro. 


UTMB / CCC / TDS

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


REZERWA ŻYWNOŚCI (ZALECANE 800 KCAL)Food reserve. Recommendation : 800kcal (2 gels + 2 energising bars each of 65g )

Rezerwa żywności. Rekomendacja: 800kcal (2 żele + 2 batony energetyczny po 65g każdy).

Trudno sobie wyobrazić, żebyś ruszył na trasę tak trudnego biegu bez zapasu żywności, ale UTMB i na to Cię uczuli i będzie wymagało zabranie przynajmniej 800 kcal ze sobą. W przypadku odżywiania na ultra, ilu ludzi, tyle pomysłów. Warto mieć swój sprawdzony zestaw i sposób odżywiania. Jeśli chodzi o jedzenie na UTMB zalecamy miks żeli i batonów energetycznych ze zwyczajnym jedzeniem (czymś na przełamanie smaku, jakieś sery, kabanosy, bułki itp.). Z batonów na pewno warto polecić Chia Charge, jedna sztuka to prawie 400 kcal! Świetnie sprawdzą się również żele na bazie naturalnych składników takie jak Huma czy Areo Bee. Nie tylko nie podrażnią żołądka, ale są bardzo smaczne! 

Żele Huma

ŻELE HUMA

Huma to najpopularniejsza marka żeli w naszym sklepie! Gdy tylko pojawiły się w Polsce szturmem podbiły serca biegaczy, którzy pokochali je za naturalny skład i niezwykle szeroką paletę smaków. Huma to żele o średniej gęstości, nie są mocno lepkie, ale też nie są zupełnie rozwodnione. Na dłuższych dystansach sprawdzą się idealnie. Większość biegaczy spożywa jednego żela co 40-60 minut. Tym sposobem możesz oszacować swoje zapotrzebowanie na żele.


Żele HumaŻele Gu

ŻELE GU

W tym małym opakowaniu (32g) zawarte zostały wszystkie najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Żele Gu Energy Gel to opatentowane mieszanki węglowodanów (70%-80% maltodekstryna i 30-20% fruktoza), która dostarcza łatwo przyswajalnej energii na długi czas. Zawiera także elektrolity dbające o prawidłowe nawodnienie. Dodane aminokwasy natomiast opóźniają zmęczenie mięśni.


Żele GuBatony Chia Charge

BATONY CLIF BAR

Clif Bar to wysokoenergetyczne i po prostu pyszne batony uwielbiane przez czołowych amerykańskich ultrasów, w tym legendarnego Scotta Jurka! Stworzone są z niemal samych nieprzetworzonych składników, które widzisz i czujesz podczas jedzenia np. płatki owsiane, błonnik owsiany i daktyle. Jest dobrym źródłem białka i błonnika, a także cennych witamin, m.in witaminy B6 i B12, które przyczyniają się do równomiernego uwalniania energii.


Batony Chia Charge
KURTKA WODOODPORNAJacket with hood which will withstand bad weather in the mountains and made with a waterproof* and breathable** membrane (eg. Outdry)
*minimum recommended 10 000 Schmerber
**RET recommended inferior to 13
- the jacket must, imperatively, be fitted with an integrated hood or one which is attached to the jacket by the original system designed for that purpose by the manufacturer.
- the seams must be sealed.
- the jacket must not have sections of fabric which are not waterproof, but air vents fitted by the manufacturer (under-arm, in the back), since they do not damage in any obvious way the impermeability, are accepted. The runner must judge whether, according to the beforementioned criteria, the jacket complies with the regulations and therefore is suitable for bad weather in the mountains. However, during a check, the race director’s opinion on the matter shall prevail.

Kurtka z kapturem, która wytrzyma złą pogodę w górach i zrobiona jest z wodoodpornej i oddychającej membrany (np. OutDry)
* rekomendowane minimum to wodoodporność 10000 w skali Schmerbera
** rekomendowany poziom RET to 13 (chodzi o oddychalność - dop. NBR)
- kurtka musi być koniecznie wyposażona w zintegrowany kaptur lub taki, który jest przymocowany do kurtki przez oryginalny system zaprojektowany w tym celu przez producenta.
- szwy muszą być klejone
- kurtka nie może mieć części materiału, które nie są wodoodporne, natomiast otwory wentylacyjne zamontowane przez producenta (pod pachami, z tyłu), o ile nie sprawiają, że kurtka miejscami przestaje być wodoodporna, są dopuszczalne. Biegacz musi ocenić, czy zgodnie z wcześniej wymienionymi kryteriami kurtka jest zgodna z przepisami i dlatego nadaje się na złą pogodę w górach. Jednak podczas kontroli, opinia dyrektora wyścigu w tej sprawie ma pierwszeństwo.

Kosztowny element, ale jeśli chcesz się "bawić" w ultra to tutaj nie ma sensu oszczędzać. To wydatek na lata, nie zużyje się w ciągu jednego sezonu jak buty biegowe, a w krytycznej sytuacji pomoże Ci ukończyć bieg. Pamiętam jak kiedyś wybraliśmy się ze znajomymi pobiegać granią Karkonoszy. Był deszczowy czerwiec, ruszyliśmy z Jakuszyc i musieliśmy zejść z trasy pod Śnieżką, żadne z nas nie miało ze sobą kurtki przeciwdeszczowej z kapturem. W Karkonoszach pogoda bywa naprawdę paskudna, myśleliśmy, że wywieje nas z grani. Niżej było już dużo lepiej, ale na kontynuowanie biegu nie mieliśmy szans. Dobra kurtka przeciwdeszczowa byłaby świetnym ratunkiem.  

Organizatorzy wymagają, aby kurtka na UTMB:

 1. miała wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. 
 2. posiadała wszystkie szwy podklejane
 3. nie posiadała żadnych odcinków materiału, które nie są wodoodporne
 4. musi mieć zintegrowany kaptur
 5. nie może posiadać zbyt wielkich otworów wentylacyjnych

Kurtek wodoodpornych na rynku jest multum, a ostateczną decyzję o przyjęciu kurtki podejmuje osoba sprawdzająca Twój sprzęt w biurze zawodów. Warto wybierać więc sprawdzony sprzęt, aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki już na miejscu w Chamonix. Ja ze swojej strony rekomenduje wybór kurtki o jeszcze większych parametrach niż 10000, tak jak wspominałem to zakup na lata, a dwa - jeśli trafisz na naprawdę beznadziejną pogodę, to taka kurtka sprawdzi się o wiele lepiej niż ta, która spełnia kryteria tylko w minimalnym stopniu.

Kurtka przeciwdeszczowa Inov-8 Stormshell

KURTKA INOV-8 STORMSHELL

Super lekka, oddychająca i wodoodporna kurtka do biegania. Inov-8 AT/C Stormshell to opcja dla tych najbardziej wymagających biegaczy. Świetnie sprawdzi się zarówno do biegania zimą, w zasadzie w każdych warunkach. Posiada 2,5 warstwową membranę Waterproof o wodoodporności na poziomie 20 000 mm słupa wody i oddychalności 20 000 g/m2/24h, do tego klejone szwy. Kurtka jest lekko elastyczna, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała. Kaptur szczelnie otula głowę w pełni chroniąc Cię przed deszczem i mroźnym wiatrem. Na trasie ZUKa na pewno docenisz tę ochronę!Kurtka przeciwdeszczowa Inov-8 StormshellSPODNIE / LEGINSY Long-legged trousers or race leggings OR a combination of legging and socks which cover the legs completely

Spodnie z długą nogawką lub leginsy LUB kombinacja leginsów (np. 3/4) i skarpet (np. długich kompresyjnych), które całkowicie zakrywają nogi.

Możesz oczywiście biec w spodenkach, tym bardziej jeśli trafią Ci się akurat upały, ale organizator wymaga, aby w Twoim wyposażeniu znalazły się spodnie lub leginsy, które przykryją całe nogi. To może być również rozwiązanie hybrydowe: leginsy 3/4 i skarpety kompresyjne. Sam użyłem takiego rozwiązania kiedyś na Łemkowynie i sprawdziło się świetnie. Jeśli więc pogoda dopisuje warto pomyśleć o takim patencie, tym bardziej, że jest duża szansa, że i tak będziesz miał na sobie opaski czy skarpety kompresyjne. 
Zdjęcie czarnych męskich legginsów Asics Core Tight


LEGGINSY ASICS CORE TIGHT

Asics Core Tights to klasyczne, długie leginsy. Zastosowanie płaskich szwów redukuje ryzyko otarć oraz sprawia, że legginsy są bardzo wygodne. Ich dopasowany krój oraz płaski pas ze ściagaczem pozwalają idealnie dopasować getry do sylwetki i poczuć się w nich w pełni swobodnie. Ukryta kieszeń przyda się do przechowywania drobiazgów. Getry mają również odblaskowe logo Asics z przodu, które poprawia widoczność w warunkach słabego oświetlenia.


Zobacz więcej męskich modeli legginsów do biegania

Zdjęcie legginsów 3/4 Newline Core Knee Tight


LEGGINSY NEWLINE CORE KNEE TIGHT

Świetne, klasyczne leginsy 3/4 do biegania. Taka długość cieszy się coraz większą popularnością wśród biegaczy.Leginsy tego typu chroną bowiem kolana przed przewianiem i przemarznięciem, ale lepiej oddychają. W czasie zimnych dni można je zawsze połączyć z opaskami kompresyjnymi tym samym tworząc pełną nogawkę.


Kup męskie 3/4 legginsy do biegania

Zdjęcie czarnych opaskek kompresyjnych na łydki Compressport R2


OPASKI COMPRESSPORT R2V

Męczy Cię ból piszczeli po bieganiu? Kompresja przyniesie Ci ukojenie, zapewniając stabilność nie tylko łydki. Wyjątkowość tego produktu jest możliwa dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Opaski kompresyjne Compressport R2V2 to dla wielu biegaczy dobry sposób na redukcję bólu, z czego ucieszą się miłośnicy częstego i ciężkiego wysiłku.


Zobacz różne opaski na łydki Compressport R2

CZAPKA LUB CHUSTA TYPU BUFFCap or bandana or Buff®

Czapka lub bandana lub Buff®

Coś ciepłego na głowę. To może być klasyczna ciepła czapka albo popularna chusta.I to drugie rozwiązanie Wam rekomenduje. Buff sprawdzi się nie tylko jako czapka, opaska, ale również jako osłona na twarz, czy opaska na rękę, którą będziesz zgarniał pot z twarzy. Tak czy inaczej warto mieć go ze sobą, bez względu na warunki pogodowe. Przy niskich temperaturach warto mieć drugi buff w zapasie (jedynym osłonimy szyję i twarz, drugim głowę). 
Zdjęcie czapki Buff z materiału thermonet


CZAPKA BUFF z materiału thermonet

Zalety Thermonetu opisane zostały już przy okazji chust. Dodajmy jeszcze, że Thermonet powstał w wyniku połączenia tradycyjnej tkaniny stosowanej w produkcji czapek z mikrofibry Buff z technicznymi nićmi Primaloft. Dzięki czemu otrzymujemy produkt niesamowicie lekki, a materiał, z którego wykonano czapkę jest bardzo cienki. Mimo to tkanina ta posiada wysoką izolację termiczną, doskonale utrzymuje ciepło bez potrzeby użycia grubych warstw materiału. Przędza, z której zrobiono czapki Thermonet jest wyjątkowo rozciągliwa. Z łatwością dopasowuje się nawet do dużych obwodów głowy. Wszystkie te cechy sprawiają, że Thermonet świetnie sprawdza się jako materiał na czapki biegowe. Czapka Thermonet to jedna warstwa materiału.


Wybierz czapkę do biegania zakrywająca uszy
Zdjęcie chusty Buff Thermonet

CHUSTA BUFF THERMONET

Chusty typu Buff kojarzą już chyba wszyscy, a Thermonet to zupełnie nowa jakość w temacie materiałów na zimę! Powstały we współpracy ze znaną marką w świecie outdoorowym - Primaloft - czterokrotnie lepiej utrzymuje ciepło niż mikrofibra używana w klasycznych chustach Buff. Dodatkowo materiał ten posiada właściwości hydrofobowe (odpychające wodę), odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz. Dzięki temu organizm chroniony jest przed gwałtownymi zmianami temperatury. Jeśli szukasz czegoś co jednocześnie może pełnić rolę: czapki, opaski, maski na twarz, szyję czy kominiarki to Buff Thermonet jest doskonałym rozwiązaniem. Zimowy "must have"!


Zobacz wszystkie dostępne modele chust Buff Thermonet
BLUZAAdditional warm second layer : a warm second layer top with long sleeves (cotton excluded) of a weight of a minimum of 180g (men's size medium (M) ) OR the combination of a warm long sleeved underwear (first or second layer,cotton exclude) of a minimum weight of 110g (men's size medium (M) ) and a durable water repellant (DWR protection) windproof jacket* *the wind-proof jacket does not replace the obligatory waterproof jacket, and vice versa

Dodatkowa ciepła druga warstwa: ciepła bluza z długimi rękawami jako druga warstwa (bawełna wykluczona) o wadze minimum 180g (dla męskiego rozmiaru M) LUB kombinacja ciepłej bielizny z długim rękawem (pierwsza lub druga warstwa, bawełna wykluczona) o minimalnej wadze 110g (męski rozmiar M) i trwale impregnowana (ochrona DWR, czyli Durable Water Repellant, czyli trwała imregnacja tkaniny zapewniająca wodoodporność. Dzięki zastosowaniu tej metody zapobiega się wchłanianiu wody przez tkaninę sprawiając, iż woda skrapla się na powierzchni i spływa po niej - dop. autor) wiatroodporna kurtka*
* wiatrówka nie zwalnia z obowiązku posiadania kurtki przeciwdeszczowej i vice versa. 


Zapasowa druga warstwa z długim rękawem o gramaturze minimum 180g (przy męskim rozmiarze M). Musi być zrobiona z materiału technicznego (czyli bawełna odpada). W grę wchodzi również połączenie koszulki na długi rękaw (minimum 110g dla męskiej Mki) + kurtka wiatroodporna (pokryta materiałem DWR, czyli wypierającym wodę). Użycie kurtki w tym wypadku nie zwalnia z obowiązku posiadania kurtki przeciwdeszczowej. Bez względu na możliwe opcje ciepłą bluzę na tak długim i trudnym biegu jak UTMB warto mieć. W przypadku załamania pogody z pewnością docenicie możliwość ubrania czegoś cieplejszego. Ciekawym patentem jest połączenie bielizna termo + leciutka wiatrówka. Wagowo wychodzi podobnie, a taki zestaw daje zdecydowanie więcej możliwości niż sama bluza. Sama wiatrówka zdecydowanie lepiej chroni przed wiatrem i oddycha niż typowa kurtka przeciwdeszczowa. 

Zdjęcie czarnej bluzy biegowej Compressport 3D Thermo Ultralight Racing Hoodie

COMPRESSPORT 3D THERMNO ULTRALIGHT RACING HOODIE

Compressport 3D Thermo Ultralight Racing Hoodie to jedna z najlżejszych bluz, jak nie najlżejsza bluza do biegania. Jej waga to zaledwie 177 gram! Ta bluza to połączenie innowacyjnych technologii i ultra miękkich włókien, które spodoba się biegaczom, rowerzystom. Wykonana z bardzo miękkiego, przyjemnego materiału w 100% bezszwowego, który gwarantuje maksymalny komfort i nie powoduje podrażnień.


Kup bluzę do biegania Compressport 3D Thermo Ultralight Racing Hoodie

Zdjęcie niebieskiej wiatrówki męskiej Inov-8 Windshell

INOV-8 AT/C WINDSHELL FZ

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału Pertex Quantum Inov-8 Windshell wykazuje się rewelacyjnymi parametrami: ultra lekką wagą, oddychalnością i ochroną przed wiatrem. Kurtka szczelnie przykrywa wszystkie miejsca, którymi do środka mógłby dostać się wiatr. Kaptur chroni głowę, u dołu ściągacz sprawia, że kurtka doskonale przylega do ciała (nie podwiewa jej wiatr), a rękawy mają pętle na kciuki. Taka kurtka nie zajmuje wiele miejsca, zwiniesz ją w malutki pakunek, a gdy zrobi się chłodniej czy zerwie wiatr docenisz komfort, który zapewnia.


Wybierz Inov-8 Windshell
Zdjęcie niebieskiej kurtki Dynaft Vert Wind Jacket

DYNAFIT VERT WIND JACKET

Wiatrówka Dynafit Vert Wind Jacket o minimalistycznym kroju wykonana jest z ultralekkiego materiału Dynashell, który jest nie tylko odporny na wiatr, ale także chroni przed lekką mżawką. Laserowe perforacje (pod pachami i na plecach umożliwiają cyrkulację powietrza, dzięki czemu kurtka sprawdzi się podczas intensywnych treningów i zawodów. Elastyczne wykończenia przy kapturze, mankietach i u dołu zapewniają idealne dopasowanie nawet podczas mocnych ruchów i machnięć ramionami a także minimalizują ryzyko przedostania się zimnego wiatru pod spód kurtki. Zamek na całej długości pozwala na szybkie założenie bądź zdjęcie kurtki nie przerywając biegu. Dodatkowo kurtkę wyposażono w zintegrowaną kieszeń, do której można spakować wiatrówkę a także odblaskowe paski z przodu i z tyłu, które zapewniają lepszą widoczność o zmierzchu lub w nocy na biegach.


Dowiedz się więcej o męskiej wiatrówce Dynafit
CZAPKA Z DASZKIEMCoś, co ochroni głowę przed słońcem. Długotrwałe przebywanie na otwartym terenie w słoneczny dzień + duży wysiłek = problemy. Sam nie raz i nie dwa zapomniałem zabrać czapki na jakiś dłuższy bieg i zawsze później tego żałowałem. Nawet jak uważasz, że w czapce wyglądasz śmiesznie, czy nie lubisz w niej biegać, to latem na ultra dobra czapka to podstawa!

Czapka Buff Run Cap

CZAPKA BUFF RUN CAP UTMB

Klasyczna czapka do biegania latem. Szybkoschnąca, oddychająca czapka ochraniająca głowę przed promieniowaniem UV zgodnie ze standardem AS / NZ4399.


Czapka Buff Pack Run
CIEPŁE I WODOODPORNE RĘKAWICZKIWarm and water-proof gloves

Ciepłe i wodoodporne rękawiczki.

Minimalny wymóg ze strony organizatora to wodoodporność takich rękawiczek. Jeśli chcesz spełnić tylko wymóg, to tu wystarczające będą zwykłe robocze, wodoodporne rękawice, które dostaniesz w sklepach typu Castorama itp. W tym wypadku jednak warto skonsultować się wcześniej z organizatorem. To wersja budżetowa, ale i też dość ryzykowna. W przypadku naprawdę kiepskiej pogody warto mieć ze sobą sprawdzone rękawiczki. Pewnie widziałeś już nie jeden filmik z UTMB, czy śledziłeś rywalizację na żywo podczas ostatniej edycji i z pewnością widziałeś, że biegacze dość często używają rękawiczek na trasie. Poniżej kilka sprawdzonych opcji ciepłych i wodoodpornych rękawic. 

Zdjęcie rękawiczek do biegania Dexshell Ultralite Gloves

RĘKAWICZKI DEXSHELL ULTRALITE GLOVES

Rękawiczki Dexshell Ultralite Gloves to trójwarstwowe, w pełni wodoodporne rękawiczki do biegania i innych aktywności, które znakomicie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie musisz mieć zapewnioną ochronę przed deszczem, wilgocią czy śniegiem. W porównaniu do innych modeli tego brytyjskiego producenta, Ultralite Gloves są wykonane z najcieńszego materiału. Wewnętrzna warstwa zrobiona została ze znanego ze swej doskonałej oddychalności Coolmaxu, środek to wodoodporna membrana Porelle, która zapobiega przemakaniu, a na zewnątrz znajdziemy mieszankę materiałów, które odpowiadają za zwiększoną wytrzymałość rękawiczek.


Zobacz rękawiczki do biegania Dexshell Ultralite Gloves
SPODNIE WODOODPORNEWaterproof over trousers

Spodnie wodoodporne

Parametry jak przy kurtce, czyli wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. Jeśli chcesz mieć lekkie, dobrze oddychające i wodoodporne spodnie zerknij na którąś z naszych propozycji poniżej. To nie jest sprzęt, który będziesz używał równie często jak kurtka, ale prędzej czy później przyda Ci się, co będzie znaczyło, że pogoda zrobiła się naprawdę paskudna. Jednak jeśli masz ograniczony budżet, to lepiej dołóż więcej kasy na kurtkę, a spodni przeciwdeszczowych poszukaj takich, które faktycznie chronią przed deszczem, ale niekoniecznie dobrze oddychają. Będziesz w nich co prawda mokry od środka, ale nie przemokniesz od deszczu, no i zostaną Ci pieniądze na kurtkę, czy inne potrzebne rzeczy. 

Spodnie przecideszczowe Inov-8 At/C Ultrapant

SPODNIE PRZECIWDESZCZOWE INOV-8 AT/C ULTRAPANT

To minimalistyczne spodnie o bardzo dobrej wiatro i wodoodporności. Wykonane są z nylonu odpornego na podarcie (tkanina ripstop) i wyposażone w membranę (wodoodporność na poziomie 10000 mm H20, oddychalność 10000 g/m2/24h). Szwy zostały podklejone. Krój spodni zapewnia dużą swobodę ruchów. Na udach i tyłku są obszerniejsze, by nie napinać się w czasie biegu, jazdy na rowerze czy wspinaczki, natomiast wokół kostki zostały mocno zwężone by nie zaczepiać o krzaki i nie wkręcać się w napęd roweru. Spodnie przeznaczone na trudne warunki pogodowe dla najbardziej wymagających biegaczy!


Spodnie przecideszczowe Inov-8 At/C Ultrapant
DOKUMENT TOŻSAMOŚCICały bieg przebiega przez trzy kraje, w strefach przygranicznych zawsze warto mieć ze sobą dokument tożsamości. Szwajcaria choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, to nie wymaga posiadania paszportu podczas przekraczania granicy, wystarczy więc posiadać ze sobą dowód osobisty. 


ultra trail du mont blanc 2020

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]

ZOBACZ CAŁY SPRZĘT, KTÓRY POLECAMY NA UTMB


ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA UPALNĄ POGODĘ (HOT WHEATER KIT) To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku bardzo wysokiej temperatury i mocnego słońca, czyli w skrócie - upału. W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. OKULARY PRZECIWSŁONECZNEZdjęcie okularów sportowych Cebe S'Track Large Matt White RedCat.3

OKULARY DO BIEGANIA CEBE S'TRACK LARGE MATT WHITE RedCat.3 + Cat.0

Sportowe okulary przeciwsłoneczne S'Track Large Matt zostały stworzone dla doświadczonych sportowców. Zaprojektowano je z myślą o twarzach średniej wielkości. Oprawki są wyjątkowo stabilne, wygodne oraz wyposażone w system wentylacji. Łączy w sobie najlepsze technologie Cébé, takie jak S’TECH™. W skład zestawu wchodzą dwie pary szkieł . Pierwsze z nich posiadają 3 kategorię zaciemnienia, dzięki czemu mocne nasłonecznienie nie będzie nas oślepiało podczas użytkowania. Drugie posiadają kategorię 0, jasne szyby bez przyciemnienia, idealne na zachmurzone wietrzne dni. Szkła wyposażone są w powłokę anti-fog, która zapobiega parowaniu po wewnętrznej stronie szkieł. Zastosowana technologia Symbio Tech pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do kształtu głowy, w sposób, który nie pozwala na ześlizgiwanie się podczas aktywności takich jak bieganie, jazda rowerowa, wspinaczka.


Zobacz okulary do biegania Cebe Strack Large Matt White RedCat.3CZAPKA ZAKRYWAJĄCA KARK (lub inne rozwiązanie)Saharan cap or any combination which completely covers the head and nape of the neck

Saharyjska czapka lub dowolna kombinacja, która całkowicie zakrywa głowę i kark

Czapka typu "saharyjka" z materiałem zakrywającym kark. Rozwiązanie często stosowane na biegach przez pustynie czy właśnie w wysokich górach. Słońce działa zdecydowanie intensywniej i szybciej na dużych wysokościach. Zamiast czapki z okryciem karku można zastosować alternatywne rozwiązanie wykorzystujące chustę Buff, zerknij na filmik, aby zobaczyć w jaki sposób z buffa zrobić element wyposażenia obowiązkowego. Jeśli wolisz gotowe rozwiązanie zerknij na czapkę Buffa z nakryciem. Plusem "gotowca" jest to, że nie dociepla tak głowy, jak w przypadku rozwiązania typu "samoróbka". 
Zdjęcie czapki Compressport Ice Sun Shade Cap

CZAPKA COMPRESSPORT ICE SUN SHADE CAP

Czapka ta zapewnia skuteczną ochronę głowy i szyi w słoneczne dni, dzięki znajdującej się z tyłu specjalnej osłony. Compressport Ice Sun Shade Cap posiada szeroką kieszeń na lód, którą można sobie obłożyć głowę i biec dalej! Czapka jest bardzo lekka (20g) dodatkowo materiał nie nasiaką wodą, dzięki czemu polewając się wodą w celu ochłodzenia nie odczujemy nieprzyjemnego ciążenia czapki na głowie.


Wybierz czapkę Compressport Ice Sun Shade CapKREM PRZECIWSŁONECZNY (zalecane minimum 50 SPF)Sun cream. Recommendation: minimum sun protection factor 50 (SPF)

Krem przeciwsłoneczny. Zalecenie: minimalna ochrona na poziomie 50 (SPF)

W przypadku tego wymogu warto go zastosować nawet w przypadku braku oficjalnego nakazu ze strony organizatorów. Trasa biegu przebiega przez kilka przełęczy powyżej 2000 metrów, na tej wysokości słońce działa szybciej i intensywniej. Ważne jest to, jak się czujesz na samym biegu, ale również po. 

ZAPAS WODY (minimum 2l)Supply of water of 2 litres minimum

Co najmniej 2l zapas wody

W przypadku upalnej pogody zwiększamy podwójnie zapotrzebowanie na płyny, zamiast 1l mamy zabrać ze sobą przynajmniej 2l! To nie znaczy oczywiście, że w każdym momencie musisz mieć ze sobą taką ilość napojów, ale musisz mieć możliwość przeniesienia takiego litrażu. W praktyce będziesz musiał zaopatrzyć się w bukłak. Dwa flaski, w które najczęściej zaopatrzone są najnowsze plecaki czy kamizelki, w tym wypadku będą niewystarczające. W przypadku bardzo wysokiej temperatury warto pomyśleć też o zabraniu odpowiednich suplementów na trasę. Zapas Saltsticków czy elektrolity w płynie (Nuun) pozwolą Ci się lepiej nawodnić. 

Zdjęcie bukłaka Hydrapak shape shift 2l

BUKŁAK HYDRAPAK SHAPE SHIFT 2L

Bukłak Hydrapak Shape-Shift posiada szeroki wlew u góry, które zabezpiecza specjalne zamknięcie Slide-Seal. Klips ten w pełni zabezpiecza przed wydostaniem się płynu na zewnątrz a także ułatwia jego czyszczenie. Dodatkowo możliwość całkowitego wywrócenia bukłaka na druga stronę sprawia, że jego mycie już chyba prostsze nie może być! .


Zobacz bukłak Hydrapak shape shift 2l
Zdjęcie bukłaka Ultimate Direction Reservoir Clear 2l

BUKŁAK ULTIMATE DIRECTION RESERVOIR CLEAR 2L

Bukłak ten ma 2l pojemności, niską wagę i szeroki wlew z zamknięciem na szynę, czyli bukłakowy standard. Jest jednak jedna rzecz, która wyróżnia bukłak Ultimate Direction Reservoir Clear od pozostałych pozycji na rynku - to możliwość wywrócenia go na drugą stronę! Mycie i czyszczenie bukłaka jeszcze nigdy nie było tak proste! W porównaniu do swojego poprzednika jest nieco gładszy na zewnątrz. Zaprojektowany z myślą o łatwym i szybkim wsuwaniu i wysuwaniu go z kieszeni.


Sprawdź dostępne modele bukłaków Ultimate Direction Reservoir Clear 2l
ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA ZAŁAMANIE POGODY (COLD WHEATER KIT)To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku załamania pogody i trudnych warunków w wyższych partiach gór.  W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. 


OKULARY OCHRONNEProtective eyewear

Okulary ochronnne

Okulary na liście potencjalnie - obowiązkowego wyposażenia pojawiają się dwukrotnie. Raz na wypadek upału i dużego słońca, dwa jako opcja na załamanie pogody. Możesz użyć tych samych okularów, o ile posiadają szkła fotochromatyczne przystosowane do różnych warunków. Okulary nie mogą Cię irytować swoją obecnością, po chwili musisz zapomnieć, że masz coś na nosie. W innym wypadku zwyczajnie nie będziesz ich używał. 


DODATKOWA CIEPŁA BLUZA3rd warm layer (intermediary layer between the 2nd layer and the waterproof jacket). Recommendation : fleece or compressible down jacket

Trzecia, ciepła warstwa (warstwa pośrednia między drugą warstwą a wodoodporną kurtką). Zalecenie: polarlub kurtka puchowa

W 2010 trasa UTMB została skrócona do ledwie 88 km, a dwa lata później biegacze z całego świata mieli do pokonania 102km. Wszystko z powodu beznadziejnych warunków pogodowych. Trzeba niestety liczyć się z taką "niespodzianką" jak skrócenie trasy. To pokazuje tylko jak trudne warunki mogą się zdarzyć i jak dobrze trzeba być do nich przygotowanym. Stąd ta pozycja w "menu" - dodatkowa ciepła bluza. Organizatorzy zalecają, aby to był polar lub kurtka puchowa. Na rynku znajdziemy sporo ultra lekkich kurtek puchowych i to rozwiązanie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Spełnisz wymóg organizacyjny, ale i zadbasz o własne bezpieczeństwo! 

WYTRZYMAŁE I "ZAMKNIĘTE" BUTY TRAILOWERobust and closed trail-running shoes (minimalist or ultralight shoes excluded)

Wytrzymałe i zamknięte buty trailowe (z wyłączeniem butów minimalistycznych lub ultralekkich)

Dobre buty na UTMB to oczywiście podstawa i ten zapis wydaje się na pierwszy rzut oka nieco idiotyczny, ale nie do końca. To zabezpieczenie organizatorów na wypadek użycia zupełnie minimalistycznych butów, czy wręcz biegowych sandałów. Użycie tych ostatnich w wyższych partiach gór przy załamaniu pogody mogłoby skończyć się naprawdę tragicznie. Wymóg wytrzymałych i "zamkniętych" (cholewka okrywająca całą stopę) butów biegowych spełni w zasadzie większość trailowych butów dostępnych na rynku. Poniżej kilka - najlepszych naszym zdaniem - propozycji buta na bardzo długi bieg po Alpach. Więcej o doborze butów trailowych i przegląd najnowszych propozycji znajdziesz w najnowszym raporcie, w którym co sezon przyglądamy się najlepszym butom w góry. 


SKOPIUJ KOD: UTMB22

*na cały nieprzeceniony sprzęt

Zdjęcie Hoki Speedgoat 5

HOKA ONE ONE SPEEDGOAT 5

Speedgoat 5 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach. Speedgoat 5 zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).

Sprawdź dostępne modele Hoki Speedgoat 5Zdjęcie Altry Mont Blanc

ALTRA MONT BLANC

Altra Mont Blanc to jeden z najbardziej wyczekiwanych, trailowych butów tego roku! To but stworzony z myślą o startach w ultra, w tym właśnie w legendarnym biegach festiwalu UTMB. Podeszwa o grubości 30 mm wykonana z pianki Ego Max, zapewnia doskonałą amortyzację i ochronę przed wstrząsami oraz ostrymi kamieniami czy korzeniami. Materiał, z którego ją wykonano to nowa wersja premium wśród pianej Ego, które spotykamy w modelach Altry! Pianka Ego Max jest miękka i sprężysta, doskonale amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia dynamiczne odbicie od podłoża. Jednocześnie jest lekka i cechuje się przedłużoną żywotnością oraz odpornością na uklepywanie. Podeszwę od spodu pokryto mieszanką Vibram LiteBase, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność w każdych warunkach oraz na każdym podłożu. W Mont Blanc, podobnie jak w innych modelach Altry, znajdziemy technologię FootShape, zapewniającą sporo miejsca na malece oraz zerowy drop, czyli taką samą grubość podeszwy na całej długości buta..


Sprawdź pozostałe modele Altry Mont BlancZdjęcie Brooks Cascadii 16

BROOKS CASCADIA

16 odsłona legendarnych Brooks Cascadia to jeszcze lepsza stabilność i zwiększony komfort. Nowa pianka DNA LOFT v2, odpowiedzialna za amortyzację, jest o 20% lżejsza i 10% bardziej miękka niż w poprzedniej wersji, a w dodatku projektanci dorzucili jej 2 mm więcej. Teraz pod piętą mamy jej 33 mm, pod palcami 25, co daje komfortowy 8 milimetrowy drop. Nowa konstrukcja płytki BALLISTIC ROCK SHILED chroni stopę przed ostrymi kamieniami, a jej podłużne nacięcia zapewniają lepszą stabilizację w czasie biegu. GUMA TRAIL TRACK, z której wykonana jest podeszwa zewnętrzna w połączeniu z 4 mm kołkami zapewnia przyczepność na bardzo zróżnicowanym podłożu, od mokrej trawy, po osypujące się kamienie.


Zobacz więcej modeli Brooks CascadiaZdjęcie Altry Olympus 4.0

ALTRA OLYMPUS 4

Altra Olympus 4 to but o maksymalnej ilości amortyzacji dostępnej w butach trailowych Altry. Jeśli szukasz buta na bardzo dlugie biegi ultra (najlepiej w kamienisto-skalistym terenie) to trafiłeś w odpowiednie miejsce, Altra Olympus to król długiego dystansu! Ponadprzeciętna ilość pianki pod stopami (33m na całej długości podeszwy) gwarantuje znakomitą amortyzację i izolację od podłoża. Świetny bieżnik na Vibramie Megagrip z kolei zapewni świetne "trzymanie" podłoża (ale w suchym terenie, bo bieżnik słabiej radzi sobie na błocie itp.).


Zobacz inne modele Altra Olympus 

I to już wszystko, co musicie mieć, żeby wystartować w UTMB! Lista sprzętu jest całkiem długa, ale po jej skompletowaniu macie pewność, że będziecie posiadali wymagany sprzęt do ukończenia prawie każdego biegu ultra na świecie! Dokładam starań, aby zawarte w tym artykule treści były zgodne z obowiązującym regulaminem UTMB, natomiast zawsze zanim podejmiesz ostateczne informacje sprawdź aktualne zapisy (regulamin znajdziesz w tym miejscu). Na koniec zerknij jeszcze na specjalną podstronę w naszym sklepie, na której zebraliśmy najlepszy sprzęt, który przyda Ci się podczas startu w UTMB. Wszystkie - nieprzecenione produkty - mają specjalną cenę -12%.


ZOBACZ CAŁY SPRZĘT, KTÓRY POLECAMY NA UTMB

ZDJĘCIA: Wszystkie materiały graficzne poza podpisanymi zdjęciami pochodzą z oficjalnej strony UTMB. Autorem zdjęć jest Piotr Oleszak. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij