pixel
Biegi Ultra

Kije do biegania - jakie wybrać? Przegląd najlepszych kijów biegowych

2023-06-24
Kije do biegania - jakie wybrać? Przegląd najlepszych kijów biegowych
Kije do biegania po górach to nieodłączny element "krajobrazu" biegów górskich. Na stałe zagościły w plecakach "ultrasów" (a właściwie w ich rękach) pomagając im na górskich ultra. Kijki do biegania wymagają nieco cierpliwości, trzeba najpierw nauczyć się z nich właściwie korzystać, wzmocnić górne partie ciała, ale gdy już uda nam się je "okiełznać", to korzyści - zwłaszcza im dłuższy dystans - będą nieocenione! Z tego poradnika dowiesz się dlaczego i kiedy warto korzystać z kijów do biegania ultra oraz na co zwrócić uwagę wybierając idealny model kijów do biegania dla siebie.

SPIS TREŚCI:



Poradnik stale aktualizujemy, zarówno część teoretyczną (cały skład NBR Ekipy to biegacze, biegamy od wielu lat, ale wciąż uczymy się nowych rzeczy!) oraz praktyczną listę konkretnych modeli kijów trekkingowych do biegania po górach i ultra.

[AKTUALIZACJA]: 24 czerwiec 2023, sezon wiosna/lato 2023

  1. Dlaczego i kiedy warto biegać z kijami do biegania?
  2. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając kije do biegania?
  3. Jak dobrać rozmiar kijów do biegania po górach i w terenie?
  4. Gdzie chować kijki do biegania?
  5. Kije do biegania - najczęstsze pytania
  6. Opisy konkretnych modeli kijów do biegania
  7. Kije do biegania po górach:


  8. Pytania i odpowiedzi
  9. Tabela z porównaniem kijów do biegania do biegania trail i ultra
  10. Podsumowanie


DLACZEGO I KIEDY WARTO BIEGAĆ Z KIJAMI DO BIEGANIA?



Kije do biegania używane w efektywny sposób mogą być prawdziwą siłą napędową, która pozwoli nam szybciej pokonywać trudne, górskie trasy lub sprawi, że w ogóle ukończymy długi bieg ultra! Generalnie kijów do biegania używa się najczęściej w górach. Na płaskim czy lekko pagórkowatym terenie korzyści z ich używania dla większości biegaczy nie będą tak znaczące. Chyba, że mówimy o bardzo długim biegu. Np. 160km trasa GWiNTa, która prowadzi po wielkopolskich lasach sama w sobie nie jest wyzwaniem od strony technicznej. Jednak dystans sprawia, że sporo biegaczy skorzysta na użyciu kijów do biegania ultra, zwłaszcza w drugiej części biegu wraz z narastającym zmęczeniem.

Dobre przygotowanie do biegów ultra to nie tylko wybiegane kilometry, ale również wzmocnienie całego ciała, tzw. core - mocny brzuch, czy silny kręgosłup - to wszystko ma szalenie istotne znaczenie podczas biegania po górach. Gdy górne partie mięśni zaczynają niedomagać, wtedy kije trekkingowe do biegania okażą się dodatkowym wsparciem. Przechodząc już konkretnie do gór - co zyskujemy na użyciu kijów do biegania? Lepszą stabilizację na nierównym podłożu. Mając cztery punkty oparcia będziemy zdecydowanie bardziej stabilni.




Kije do biegania po górach

Kije do biegania najczęściej przydają się podczas biegania po górach i na długich biegach ultra. Zdj. archiwum Leki.



Zredukuje to ryzyko kontuzji czy upadków. To istotne zwłaszcza dla początkujących, niewprawionych jeszcze biegaczy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem po górach, to prawdopodobnie Twój staw skokowy, czy ogólnie Twoja koordynacja nie jest przyzwyczajona do biegania po luźnych kamieniach, stromych skałach itp. Rozkładając obciążenie na cztery punkty podparcia zmniejszasz przeciążenia, które działają na Twoje ciało.

Należy pamiętać, że efektywne bieganie z kijami po górach wymaga czasu. To trzeba wytrenować, opanować technikę, przyzwyczaić ręce to wzmożonej pracy, czy wzmocnić górne partii ciała. To zajmie trochę czasu, ale zdecydowanie to nie będzie czas zmarnowany! Na krótszych, ale trudnych technicznie, stromych biegach użycie kijów do biegania pozwoli szybciej pokonywać strome podejścia. Kije do biegania będą też nieocenioną pomocą na bardzo długich biegach ultra - tu wręcz mogą okazać się Twoim być albo nie być.

Kilka lat temu miałem okazje towarzyszyć koledze na trasie UTMB, czyli 170km pętli wokół Mont Blanc. Ten bieg był spełnieniem jego marzenia. Gdyby nie kije, którymi wspierał się na ostatnich 20-30 kilometrach, gdy "wysiadły" mu plecy i miał problem z pełnym wyprostem, to nie miałby szans ukończyć tego biegu (oczywiśćie nie namawiam Was do kończenia biegów za wszelką cenę, każdy w krytycznej sytuacji musi ocenić właściwie sytuacje i odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto narażać swoje zdrowie). Jeśli startujesz na długich biegach ultra (powiedzmy 70km i wzwyż) to dobre kije do biegania będą jednym z Twoim podstawowych sprzętów biegowych!


NA JAKIE ELEMENTY ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC KIJE DO BIEGANIA?



Dobre kije do biegania po górach to takie kije, które są lekkie, wytrzymałe, dają łatwo się złożyć / rozłożyć i nie ma problemu z ich przenoszeniem wtedy, kiedy nie są nam potrzebne. Z czasem dla wprawionych biegaczy staną się niemalże przedłużeniem rąk i nóg. Przyjrzyjmy się bliżej najistotniejszym parametrom kijów do biegania.

  • WAGA - oczywiście jak najniższa, ALE! Warto pamiętać, że nie zawsze najlżejsze kije będą tymi najlepszymi (ta uwaga tyczy się również innych biegowych sprzętów). Producenci kijów do biegania lubują się w prześciganiu czyje kije są najlżejsze, ale nie dla wszystkich biegaczy najniższa waga będzie najistotniejzym kryterium. Owszem, jeśli należysz do elity biegaczy ultra wtedy dosłownie każdy gram może mieć znaczenie. Postawisz wtedy na kilka gramów mniej nawet kosztem wytrzymałości. Jednak zdecydowana większość biegaczy ostatecznie najbardziej zadowolona będzie z kijów - bardzo lekkich oczywiście, ale przede wszystkim z kijów wytrzymałych i wygodnych w użyciu. Ultralekkie kije do biegania nie będą tak stabilne jak te, w którym zamontowano nieco więcej dodatkowych wzmocnień. Te kilkanaście gramów nie zrobią Ci różnicy, a w użytkowaniu mogą okazać się o wiele wygodniejsze (tym bardziej jeśli jesteś początkującym w temacie kijków - nieco cięższy kij łatwiej będzie Ci wyczuć w ręce)!




Kije do biegania po górach

Dobre kije do biegania powinny być lekkie i łatwe w obsłudze. Zdj. archiwum Leki.



  • MATERIAŁ - przy produkcji kijów mamy do czynienia najczęściej z dwoma rodzajami materiałów: aluminium oraz karbonem. Ten drugi obrósł już niemalże legendą, ale podobnie jak przy wadze tutaj sprawa nie jest jednoznaczna. Karbon - najczęściej - jest lżejszy niż aluminium i to właśnie najlżejsze kije do biegania robi się z karbonu, ale jeden i drugi materiał ma swoje plusy i minusy. Pierwsza różnica pojawia się w przypadku ceny kijków karbonowych i aluminiowych - te drugie zwykle są tańsze.

    Karbon jest niezwykle wytrzymałym materiałem, nawet 5-cio krotnie wytrzymalszym niż stal (porównując elementy o tej samej wadze). Jest też bardzo sztywnym materiałem, dobrej jakości kije do biegania z karbonu nie gną się i doskonale "oddają" energie włożoną w odbicie. Z drugiej strony karbon doskonale przewodzi prąd (pamiętajcie, aby w czasie burzy nie trzymać kijków!) oraz jest mniej odporny na uderzenia. Jeśli zależy Wam na ultrawytrzymałych kijach (bo np. łączycie chodzenie po górach z bieganiem, albo startujecie w naprawdę długich biegach) to aluminium może okazać się lepszym wyborem. Aluminiowy kijek będzie nieco bardziej miękki raczej się zegnie niż złamie podczas przypadkowego kopnięcia. Zresztą nowoczesne kije do biegania z aluminium również często mają dość zbliżoną wagę do tych z karbonu.



Prawdopodobnie najlepszy i najszybszy sposób składania / rozkładania kijów do biegania to ten z linką w środku kija. Zdj. archiwum Leki.



  • KONSTRUKCJA KIJÓW - czyli sposób w jaki się składają i rozkładają. Choć jednoczęściowe kije do biegania również występują, to jednak w zdecydowanej większości przypadków dla biegaczy lepiej sprawdzą się modele składane na 3 lub 4 elementy. Im więcej elementów tym całość po złożeniu zajmuje mniej miejsca i zwykle łatwiej je schować do plecaka czy przytroczyć do pasa biegowego. Szalenie istotny jest sam mechanizm składania na części. W trakcie biegu nie mamy czasu na szarpanie się z kijkami, system musi działać szybko i niezawodnie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest ten z linką w środku kijka. W takim wypadku wystarczy pociągnąć za kijek, naciągnąć linkę aż do zablokowania zatrzasku - dosłownie w jednej chwili możemy rozłożyć i złożyć kije wyposażone w ten system.

    Patent z linką - w zbliżonej formie do tej widocznej na filmie wyżej - obecny jest w większości modeli kijów typowo przeznaczonych do biegania. Oprócz tego znajdziemy również kije łamane (jak np. te marki Grivel) lub teleskopowe (w tym wypadku kije składają się z kilku elementów w formie rurek, gdzie mniejsza wchodzi do większej itd. W tym wypadku często mamy możliwość dokładnego ustalenia wysokości kija, ale z drugiej strony całość po złożeniu zajmuje więcej miejsca). Oprócz różnych sposobów na rozłożenie kijka mamy również sporo alternatyw jeśli chodzi o blokowanie już rozłożonego kija. Więcej o konkretnych rozwiązaniach znajdzie się w dalszej części poradnika w opisie modeli kijów do biegania.

  • RĘKOJEŚĆ - czyli coś, z czym w przypadku biegu ultra będziemy mieli długotrwały kontakt. Istotny będzie materiał, z którego ją wykonano jak również sam sposób uchwycenia kija. W przypadku rękojeści najczęściej spotykanymi materiałami są: guma, pianka oraz korek. Gumę zwykle stosuje się w tańszych modelach i przy długotrwałym użytkowaniu raczej się jej nie poleca - może powodować otarcia. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się rękojeści wykonane z korka oraz pianki. Pianka wchłania wilgoć ze spoconych dłoni, jest miękka i przyjemna w dotyku natomiast korek jest odporny na wilgoć, zmniejsza wibracje i amortyzuje chwyt, a także lepiej dopasowuje się do kształtu dłoni. Czasem spotyka się różne długości rękojeści - takie przedłużone szczególnie dobrze sprawdzą się w trakcie biegania po górach. Na stromym podejściu zwykle lepiej sprawdza się nieco krótszy kijek - wtedy zamiast kombinować z jego długością (co w przypadku kijów o stałej długości jest zresztą niemożliwe) możemy chwycić rękojeść niżej.



Krótki filmik z bieganiem z kijami po górach. Zdj. archiwum Leki.



  • UCHWYT NA DŁOŃ - tu zdecydowanie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest pętla z materiału, którą oplatamy dłoń (dłoń wsuwamy w pętle od dołu, kładąc ją na paskach i opierając w ten sposób chwyt), którą możemy dowolnie dopasować do wymiarów naszej ręki. Chwyt musi być pewny, dzięki temu łatwiej nam mocno odbić się kijkiem od podłoża. Mniej popularnym, ale szalenie wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej rękawiczki zintegrowanej z rękojeścią. Taką opcję oferuje marka Leki. Rękawiczka posiada dedykowany uchwyt, który pozwala w jednej chwili wpiąć i wypiąć się z kija. Takie rozwiązanie docenimy zwłaszcza przy zmianie nachylenia terenu, kiedy chcemy zluzować uchwyt.

JAK DOBRAĆ ROZMIAR KIJÓW DO BIEGANIA PO GÓRACH I W TERENIE?



Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem w kwestii doboru rozmiaru kijów do biegania będzie skorzystanie z tabelki, którą oferuje marka Leki. Rozmiary z tabeli będą pokrywały się z pomiarem, który możemy wykonać sami - w sklepie mierząc fizycznie kije w dłoniach lub w domu dobierając rozmiar online. Ubierz buty biegowe, stań wyprostowany i wyciągnij ręce zgięte w kąt 90% (tak jakbyś chwytał kije i miał je przed sobą). Zmierz długość od rąk do podłogi. Jeśli jesteś gdzieś na granicy rozmiarów to poleca się wziąć większy rozmiar. Ważne, żeby ten kąt prosty podczas chwytania kijów utrzymywał się zarówno jak kije mamy przed sobą, ale również podczas ruchu - podchodząc kije zarzucamy przed siebie i wtedy ich końcówka znajduje się mniej więcej na wysokości naszych butów, a w kolejnej fazie wybicia nawet nieco z tyłu. Jeśli kij będzie za krótki, to nie skorzystamy w pełni z tego dodatkowego zamachu / wybicia. Zbyt krótkie kije powodować będą też garbienie się sylwetki.




Jak dobrać rozmiar kijów do biegania?

Najłatwiejszym sposobem doboru rozmiaru kijów jest skorzystanie z gotowej tabeli. Zdj. archiwum Leki



Często w przypadku informacji o doborze kijów do biegania spotyka się dopisek, że warto, żeby kij na podejściach był krótszy (5-10cm), a na zejściach odpowiednio dłuższy. Rzeczywiście to polecana praktyka, natomiast w przypadku kijów o stałej długości ten efekt krótszego/dłuższego kija osiągnąć będzie można jedynie poprzez korzystanie z kijów z przedłużaną rękojeścią - wtedy na podejściu łapiemy kija w dolnej części rękojeści. Z rozmiarem kijów jest trochę jak z doborem rozmiaru butów do biegania - lepiej mieć trochę za długi kij (nieco większy rozmiar butów) niż za krótki (dobrać buty na styk).



Zobacz w sklepie wszystkie kije do biegania


GDZIE CHOWAĆ KIJKI DO BIEGANIA?



Miejsce przechowywania kijków w trakcie biegu na pierwszy rzut oka wydaje się mało istotną kwestią, ale w praktyce to detal, który może zupełnie zmienić nasze nastawienie do używania (lub wręcz przeciwnie) kijów do biegania! Na krótkich odcinkach całkiem nieźle może sprawdzić się trzymanie kijów w rękach. Kije do biegania ważą niewiele, więc podczas takich krótkich "przenosek" ich waga nie będzie odczuwalna. W dłuższej perspektywie jest to jednak mało wygodne rozwiązanie i mało bezpieczne. W górach zawsze warto mieć obdywie ręce wolne.


[PRZYDATNY PATENT]

Kiedyś podpatrzyłem ten sposób u Gediminasa Griniusa, świetnego biegacza ultra rodem z Litwy, który swego czasu mieszkał w Polsce. Zwykle kijki troczy się w tylnej części pasa, co nie zawsze sprawdza się tak jak powinno. Pas ma wtedy tendencję do bujania (bez względu na konkretny model, chodzi o samą konstrukcję pasów), kije podskakują zwłaszcza na zbiegach. U Gediminasa natomiast zauważyłem, że kije umieszczone były z przodu - i faktycznie! To rozwiązanie sprawia, że kije są lepiej wyważone i nie "bujają się".



Z mojego doświadczenia wynika, że łatwość chowania/wyciągania kijów do biegania to jeden z ich najistotniejszych parametrów - który jednocześnie bardzo trudno sensownie określić. Bo sama konstrukcja kijów biegowych to jedno, a drugie to miejsce, w którym będziemy je przechowywali. Tu najczęściej spotykanymi sposobami będzie: mocowanie w plecaku oraz troczenie do pasa biegowego. W ostatnim czasie szalenie popularne stało się to drugie rozwiązanie. Mowa tutaj o pasach, które ściśle przylegają do naszego ciała, tzw. pasach biodrowych.




Jak przenosić kije do biegania?

Jednym z najwygodniejszych sposobów na przenoszenie kijków do biegania jest korzystanie z pasa biodrowego, który posiada specjalne pętle, w które włożyć można kije. Zdj. archiwum Naked.



Taki pas wyposażony jest w specjalne silikonowe pętle, za które możemy schować kije. Dzięki temu, że cała konstrukcja przylega do ciała to całość jest dość stabilna. Innym pomysłem jest mocowanie kijów w plecaku. Tu najpopularniejszymi miejscami są: przód plecaka i umiejscowienie kijów wzdłuż szelek (tak kije można zamontować choćby w ➡️ plecakach Ultimate Direction), tył plecaka i pętle po bokach - takie rozwiązanie spotkamy np. w ➡️ plecakach Grivela oraz wykorzystanie specjalnego kołczanu na kije (ten patent spotkać można w Salomonie).


Zobacz w sklepie wszystkie pasy i nerki do biegania



OPISY KONKRETNYCH MODELI KIJÓW DO BIEGANIA




Kijki Grivel TRail Vario

KIJKI DO BIEGANIA GRIVEL TRAIL VARIO:

Kije trekkingowe do biegania Grivel Trail Vario wykonane zostały z aluminium 7075, które ma najniższą wagę wśród wszystkich stopów aluminium i jednocześnie jest bardzo wytrzymałe. Rękojeść jest karbowana i zrobiona z pianki EVA. Posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu wielogodzinne używanie nie męczy dłoni, jest także dość długa, aby każdy mógł dopasować sobie odpowiedni uchwyt dla maksymalnej wygody podczas użytkowania. Kije można regulować, dopasowując ich długość w zależności od panujących warunków (kije można rozłożyć minimalnie na 112cm, a maksymalnie na 130cm). W dolnej części kijków znajduje się mechanizm składania zabezpieczony od zewnątrz tuleją w górnej części zaś jest mechanizm regulacji wysokości. Kije Grivel Vario to doskonałe kije do biegania do uniwersalnego zastosowania, biegi ultra, długie wyrypy górskie. To również świetna opcja dla biegających par, dzięki regulacji długości kijów mogą używać dwie osoby o różnym wzroście.


WAGA: 249 g (1 kijek)
 MATERIAŁ: aluminium 7075 (średnica 14-16mm)
RĘKOJEŚĆ: pianka
SYSTEM SKŁADANIA: łamane z zaciskiem / teleskop z zatrzaskiem
ILOŚĆ CZĘŚCI: 2
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: bd.

Zobacz w sklepie


Zdjęcie kijków Camp Sonic Alu Evo

KIJKI DO BIEGANIA CAMP SONIC ALU EVO:

Kijki trekkingowe Camp Sonic Alu Evo to regulowane, aluminiowe kije w ofercie włoskiej firmy Camp! Kijki trekkingowe Camp Sonic Alu Evo wykonane są z trzech aluminiowych segmentów połączonych za pomocą wewnętrznej linki. Wystarczy naciągnąć linkę i są gotowe do użycia! Po złożeniu osiągają długość zaledwie 36 cm. Aluminiowa konstrukcja zapewnia trwałość i wytrzymałość. Górny segment ma aluminiową klamrę Alu Fast Lock, która pozwala łatwo wyregulować długość kijków w przedziale od 115 do 135cm. Rączka kijków Camp Sonic Alu Evo wykonana z pianki jest lekka, miękka i pozwala na wygodny chwyt. Ergonomiczne pętle nadgarstkowe zostały zaprojektowane osobno dla prawej i lewej ręki. Widiowe groty zwiększają wytrzymałość i trwałość w skalnym terenie. W zestawie znajduję się pokrowiec oraz karbidowe talerzyki różnej wielkości.


WAGA: 175g (jeden kijek o dł. 120 cm)
 MATERIAŁ: aluminium
RĘKOJEŚĆ: pianka
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka
ILOŚĆ CZĘŚCI: 3
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 36 cm

Zobacz w sklepie


Zdjęcie kijków Camp Sky Carbon Evo

KIJKI DO BIEGANIA CAMP SKY CARBON EVO:

Kijki Sky Carbon Evo wykonane są z włókna węglowego i aluminium tworząc idealne połączenie niskiej wagi, sztywności i wytrzymałości. Dla obniżenia wagi cztery górne części są z karbonu, a dolny i punkty łączenia segmentów z aluminium. Zwiększa to odporność na wyginanie i możliwe uderzenia o skały lub przypadkowe kopnięcia. Ergonomiczna rączka z pianki jest lekka i wygodna zapewniając optymalny chwyt. Całość dobrze uzupełniają wyściełane pętle nadgarstkowe, które są zróżnicowane dla prawej i lewej ręki, aby zapewnić optymalny komfort. Elastyczna osłonka linki naciągowej gwarantuje płynneskładanie i rozkładanie kijków a system mikro-regulacji naciągu odpowiada za mocne spasowanie elementów przy każdym użyciu. Górny segment wyposażony jest w aluminiową klamrę Alu Fast Lock, która pozwala łatwo dostosować długość kijków w przedziale 115 do135cm. W zestawie dołączony jest pokrowiec oraz 3 wielkości talerzyków, z zimowymi włącznie.


WAGA: 205g (jeden kijek o dł. 120 cm)
 MATERIAŁ: włókno węglowe + aluminium
RĘKOJEŚĆ: pianka
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka
ILOŚĆ CZĘŚCI: 3
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: Bd.

Zobacz w sklepie


Zdjęcie kijków Camp Xenon Pro 2.0

KIJKI DO BIEGANIA CAMP XENON PRO 2.0:

Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 to najlżejsze aluminiowe kije w ofercie włoskiej firmy Camp, której początki sięgają roku 1889! Konstrukcja podobna do sondy lawinowej lub pałąków namiotu sprawia, że złożone zajmują niewiele miejsca i zmieszczą się nawet do małego, codziennego plecaka. Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 wykonane są z czterech aluminiowych segmentów połączonych kevlarową linką o regulowanej sile naciągu. Wystarczy naciągnąć linkę i są gotowe do użycia! Zintegrowana pętelka z rzepem zapobiega plątaniu się segmentów, gdy kijki są złożone. Przedłużona rączka z pianki jest lekka i pozwala na wygodny chwyt w każdym miejscu, zależnie od nastromienia terenu. Widiowe groty zwiększają wytrzymałość i trwałość w skalnym terenie. Unikatowy, wydłużony kształt talerzyków minimalizuje ryzyko utknięcia kijków pod kamieniami. Końcówki z węglika zapewniają najlepszą przyczepność i trwałość. W zestawie znajdują się gumowe ochraniacze końcówek. Kijki Xenon Pro 2.0 są w 5-ciu długościach.


WAGA: 175 g (1 kijek 120cm)
 MATERIAŁ: aluminium
RĘKOJEŚĆ: pianka
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem
ILOŚĆ CZĘŚCI: 4
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: Bd.

Zobacz w sklepie


Zdjęcie kijków Leki EvoTrail Fx. One Ta

KIJKI DO BIEGANIA LEKI EVOTRAIL FX. ONE TA:

Kije Leki EvoTrail Fx. One TA to następca modelu Leki Micro Trail Ta, aluminowe, 3-częściowe kijki na żyłce. Kijek można błyskawicznie złożyć wciskając tylko jeden guziczek! Nowa specjalnie wyprofilowana końcówka zapobiega klinowaniu i zasysaniu kijów w grząskim podłożu. Rękojeść została zrobiona z naturalnego korka, który zapewnia pewny chwyt, nawet gdy kij jest mokry. Kijki zostały wyposażone w rękawiczkę, którą łatwo wpiąć/wypiąć z rękojeści. Kije Leki EvoTrail Fx. One TA to świetny model na początek przygody z marką Leki.


WAGA: 218 g (1 kijek 120cm)
 MATERIAŁ: aluminium 7075
RĘKOJEŚĆ: korek
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem
ILOŚĆ CZĘŚCI: 3
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 38cm

Zobacz w sklepie




Zdjęcie kijków Leki UltraTrail Fx. One

KIJE DO BIEGANIA LEKI ULTRATRAIL FX. ONE:

Nowy model kijków od firmy Leki - Ultratrail Fx. One to następca popularnych kijków Micro Trail Pro. Nowy model jest wyposażony w nowy Trail Shark, pierwszy system pętli uchwytu w 100% opracowany do biegania w terenie. Dzięki nowym kanałom powietrznym możliwe było zmniejszenie wagi rękojeści o 30 procent w porównaniu do znanego systemu Shark. Siatka Shark Frame Strap jest idealnie dopasowana i przenosi moc bezpośrednio na środek kijka. Dzięki wąskiej konstrukcji trzpienia Shark pętlę można zatrzasnąć nawet z zamkniętymi oczami.Rękawiczka odciąża dłonie, pozwala lepiej, bardziej wydajnie przełożyć siłę przy odepchnięciu, daje pełną kontrolę nad kijem i pozwala wpiąć/wypiąć go w ciągu kilku sekund. Kijek można błyskawicznie złożyć wciskając tylko jeden przycisk. Nowa specjalnie wyprofilowana końcówka zapobiega klinowaniu i zasysaniu kijków w grząskim podłożu. Rękojeść Leki Ultrarail Fx. One została zrobiona z naturalnego korka, który zapewnia pewny chwyt, nawet gdy kij jest mokry. W modelu tym mamy do czynienia z przedłużeniem rękojeści, co zapewnia łatwe chwytanie w stromym terenie. Górna jak i dolna część kijka wykonana jest w 100% z włókien węglowych (karbon).


WAGA: 182 g (jeden kijek 120cm)
 MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)
RĘKOJEŚĆ: korek
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem
ILOŚĆ CZĘŚCI: 3
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 36 cm

Zobacz w sklepie



Zdjęcie kijków Leki UltraTrail Fx. One Superlite

KIJE DO BIEGANIA LEKI ULTRATRAIL FX. ONE SUPERLITE:

Model Leki UltraTrail Fx. One Superlite to nowe, ultralekkie kijki, które wchodzą w miejsce modelu Micro Trail Race. Wersja Superlite to kije dedykowane biegaczom, którym zależy na niskiej wadze i szybkości. Idealnie sprawdzą się podczas krótszych startów czy wszędzie tam gdzie waga ma znaczenie. Kijki te wyposażone zostały w uchwyt, który został w 100% zaprojektowany do biegania w terenie. Niższą wagę udało się osiągnąć odchudzając kije ze zbędnych elementów, a także skracając długość korkowej rękojeści. Tutaj również znajdziemy wszystkie najlepsze elementy kijków Leki - rękawiczkę oraz łatwy system składania/rozkładania kijków za pomocą elastycznej linki na zacisk. Niższa waga oraz skrócona rękojeść ułatwiają przenoszenie kijków i troczenie ich np. w pasie biegowym czy plecaku.


WAGA: 137 g (jeden kijek 120cm)
 MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)
RĘKOJEŚĆ: korek
SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem
ILOŚĆ CZĘŚCI: 3
 DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 35 cm

Zobacz w sklepie


PYTANIA I ODPOWIEDZI



  • KIJE SKŁADANE CZY JEDNEJ DŁUGOŚCI? Dla większości biegaczy zdecydowanie bardziej praktycznymi kijami do biegania będą te składane - są zwyczajnie wygodniejsze w użyciu (w kontekście biegów ultra). Na dłuższych trasach w górach, które obfitują w zbiegi i podbiegi często będziemy składali i rozkładali kije. Trzymanie ich w rękach przy dłuższych przebiegach, gdy ich nie używamy będzie mało wygodne. A co z kijami o stałej długości? To świetne rozwiązanie na konkretne warunki - na trudny, techniczny bieg z dużą ilością stromych podbiegów czy zbiegów, gdy w zasadzie kije będziemy mieli stale w użyciu. Taki kij będzie również sztywniejszy, a co za tym idzie lepiej będzie "oddawał" energię.
  • KIJKI DO BIEGANIA WYKONANE Z ALUMINIUM CZY KARBONU? Generalnie jeśli zależy Ci przede wszystkim na wadze to wybierz ultralekkie kije do biegania z karbonu. Jeśli waga nie jest tak istotnym parametrem, a liczy się dla Ciebie przede wszystkim wytrzymałość, bo np. masz w planach jakąś długą wyrypę biegową (np. przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego itp. projekty) to aluminium może się okazać lepszym wyborem.
  • PO CO W KIJACH PRZEDŁUŻANA RĘKOJEŚĆ? Dłuższa rękojeść pozwala na regulowanie wysokości chwytu, co pomocne bywa zwłaszcza na podejściach. W zależności od nachylenia stoku i kierunku biegu (zbieg / podbieg) lepiej sprawdza się krótszy kij (na podejściu) lub dłuższy na zbiegu. Przy kijach o stałej długości nie mamy możliwości takiego konkretnego dopasowania, wtedy pomocna będzie przedłużona rękojeść, która pozwoli na pewny chwyt kija na niższej wysokości.



Kije do biegania po górach

Aby efektywnie posługiwać się kijami do biegania potrzebny jest czas włożony w opanowanie odpowiedniej techniki. Zdj. archiwum Leki



  • KIJE DO BIEGANIA O STAŁEJ DŁUGOŚCI CZY REGULOWANEJ? Do samego biegania praktyczniejsze będą kijki o określonej długości dobranej do naszego wzrostu. Na ultra - nawet jeśli nie ścigamy się w czołówce - znaczenie mają detale, suma wielu detali. Dlatego system, który pozwala w kilka sekund złożyć/rozłożyć kija będzie praktyczniejszy niż rozwiązanie teleskopowe umożliwiające niemalże dowolne dopasowanie długości kijka (ale bardziej czasochłonne). Z drugiej strony jeśli kijów równie często jak na biegach używamy w turystyce górskiej, gdzie szybkość nie odgrywa takiej roli, to kije teleskopowe mogą być lepszym wyborem. Tak samo jeśli chcemy używać jednej pary kijów z kimś jeszcze (np. biegająca para).
  • CZY KAŻDY POWINIEN BIEGAĆ Z KIJAMI? Oczywiście nie ma takiego przymusu! Natomiast jeśli przymierzasz się do długich biegów ultra w trudnym terenie to prędzej czy później w Twojej głowie pojawi się taka myśl, żeby jednak sprawdzić na sobie jak się biega z kijami. Dla niewprawionej osoby największa korzyść z użytkowania kijów pojawi się na końcówkach biegów ultra. Zresztą na takich biegach kije posiada większość biegaczy. Umiejętne korzystanie z kijów daje również dużą przewagę podczas stromych podejść. Kije pomagają utrzymać równe tempo podchodzenia i odciążają mięśnie nóg.


TABELA Z PORÓWNANIEM KIJKÓW TREKKINGOWYCH DO BIEGANIA TRAIL I ULTRA:



MODEL: WAGA: MATERIAŁ: RĘKOJEŚĆ: SYSTEM SKŁADANIA: ILOŚĆ CZĘŚCI: DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: CENA:
➡️ GRIVEL TRAIL VARIO 249 g (1 kijek) aluminium 7075
(średnica 14-16mm)
pianka łamane z zaciskiem / teleskop z zatrzaskiem 2 bd. (sprawdź cenę)
➡️ GRIVEL TRAIL THREE 190 g (1 kijek 112 cm) aluminium 7075
(średnica 14mm)
pianka łamane z zaciskiem 3 bd. (sprawdź cenę)
➡️ MOUNTAIN KING TRAIL BLAZE 132g (jeden kijek 120cm) aluminium 7075
(średnica 11mm)
pianka elastyczna linka z zaciskiem 4 35cm
(sprawdź cenę)
➡️ LEKI EVOTRAIL FX. ONE TA 218g (jeden kijek 120 cm) aluminium korek elastyczna linka z zaciskiem 3 38cm
(sprawdź cenę)
➡️ LEKI ULTRATRAIL FX. ONE 182 g (jeden kijek 120cm) włókno węglowe
(karbon)
korek elastyczna linka z zaciskiem 3 36cm
(sprawdź cenę)
➡️ LEKI MICRO TRAIL RACE 137 g (jeden kijek 120cm) włókno węglowe
(karbon)
korek elastyczna linka z zaciskiem 3 35 cm (sprawdź cenę)

PODSUMOWANIE



Kije do biegania na początku mogą trochę irytować, nie od razu opanujemy technikę, nie od razu wzmocnimy górne partie ciała. Ale gdy tylko damy im trochę czasu i przyzwyczaimy się do ich używania to później trudno będzie wyobrazić sobie długi bieg ultra bez korzystania z kijków do biegania! Mam nadzieje, że poradnik pomógł wybrać Ci najlepsze kije. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!




Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel