Poradnik sprzętowy

Buty trailowe - buty trail do biegania po górach. Ranking wiosna/lato 2019

2019-03-28
Buty trailowe - buty trail do biegania po górach. Ranking wiosna/lato 2019
Ranking butów trailowych- ten pomysł chodził mi po głowie już od kilku sezonów. Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego blisko dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i kumpli ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów do biegania po górach (i nie tylko) w danym sezonie! Zapraszam na najnowszy raport na wiosnę/lato 2019!


Na początek mała uwaga: butów trail do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra nabiera na popularności i wiele marek próbuje złapać się tej wzbierającej fali. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych wyborów. Przed każdym sezonem wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny rok i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. To, co wierzymy, że najlepiej posłuży Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach). Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania po górach na sezon wiosna/lato 2019!


WYRÓŻNIENIA 


HOKA SPEEDGOAT 3 [NOWOŚĆ SS19] - najlepszy na skałęHoka Speedgoat 3

OPIS HOKA SPEEDGOAT 3:

Król Trailu powraca w 3 odsłonie! O ile poprzednik (wersja 2) to były bardzo duże zmiany względem premierowej 1, tak najnowsza wersja to przede wszystkim delikatny lifting. Hoka Speedgoat 2 był zdecydowanie najchętniej wybieranym butem do biegania po górach w ofercie naszego sklepu, trudno było znaleźć jakiś słaby punkt (w pierwszej odsłonie wersji 2 były problemy z nietrwałą cholewką, ale szybko naprawiono ten błąd). Projektanci doszli do słusznego wniosku, skoro jest tak dobrze to na siłę nie ma dodawać zmian. Delikatne różnice znajdziemy w cholewce, język jest teraz z nią zintegrowany. Nadal jednak Speedgoat 3 pozostaje dość wąskim butem. Poza tym Hoka Speedgoat 3 to wciąż bardzo komfortowe wnętrze, poprawiona wkładka i szersza podeszwa, która sprawia, że but zyskuje na stabilności. Podeszwa na Vibramie Megagrip to małe Mistrzostwo Świata (miałem okazje pobiegać w nich po mokrych Tatrach i byłem zaskoczony tym, jak dobrze ten but radził sobie na mokrej skale!). Dodatkowo wyposażona w 5 mm wypustki (nazywam je grzebykiem), które poprawiają trakcję na miękkim podłożu. No i ta ilość amortyzacji, jeśli lubisz "na miękko", to biegając w Hoka Speedgoat 3 będziesz wniebowzięty! Obowiązkowa pozycja dla wszystkich ultrasów szukających buta na długie ultra w skalistym terenie!

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają buta trailowego do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwykle o swojej stopie mówisz per "szeroka" i często szerokość buta jest jednym z kryteriów, na których się skupiasz kupując buty trailowe (w tym wypadku polecam Altra Olympus lub Hoka EVO Mafate). Poszukaj innych propozycji również w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie. Myślę również, że biegacze o niższej wadze z powodzeniem mogą szukać mniej amortyzowanych alternatyw. Tutaj ciekawą alternatywą będzie Columbia Caldorado lub Brooks Cascadia.  

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Brooks Cascadia - Altra OlympusColumbia Caldorado

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Hoka Speedgoat 3

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA:  292g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zintegrowany język z cholewką
- dodatkowy ruchomy zaczep na sznurówkę
- mniejszy drop (było 5mm a teraz mamy 4mm). INOV-8 TRAILTALON 290
Inov-8 Trailtalon 290

OPIS INOV-8 TRAILTALON 290:

Najmniej agresywny rodzaj bieżnika z całej oferty butów trailowych Inov-8. Wypełnia lukę butów przeznaczonych do biegania po takich nawierzchniach jak skały czy szutry (Karkonosze, Tatry, Alpy czy Dolomity) - wcześniej Inov-8 nie dysponował idealną propozycją na taki teren (pomijając poprzednika Trailtalona 290, serię Race Ultra). Bieżnik ten równie dobrze sprawdzi się podczas codziennych treningów w mniej wymagającym terenie (płaskie, leśne ścieżki itp.). Podeszwa jest dość sztywna i dobrze chroni przed uderzeniami o twarde elementy podłoża, a jednocześnie na tyle elastyczna, że Inov-8 Trailtalon 290 to wciąż bardzo dynamiczny but. Jeśli szukasz modelu "do wszystkiego", to zacząć powinieneś właśnie od Inov-8 Trailtalon 290

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które zaczynają biegać ultra i szukają możliwie najbardziej uniwersalnego modelu - i do startów w zawodach i do codziennych treningów. Trailtalon 290 sprawdzi się w szerokim spektrum warunków, jednocześnie komfortowe i raczej obszerne wnętrze sprawia, że buty szybko dopasowują się do stopy. Udany miks amortyzacji i dynamiki daje wiele frajdy również tym biegaczom, którzy szukają "szybkiego" buta trailowego.  

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz większej ilości amortyzacji i butów na bardzo długie starty na kamienistym podłożu (np. Hoka Challenger).

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia Caldorado - Brooks Cascadia - Hoka Challenger 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Inov-8 Trailtalon 290

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej wytrzymała cholewka

 

 

ALTRA OLYMPUS 3.0 - najlepsza amortyzacja
Altra Olympus 3.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 3.0:

Jeśli znasz buty Hoka One One Speedgoat, to w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że Altra Olympus 3.0 to taki Speedgoat 3, tyle że ma duużo więcej miejsca na palce. Oczywiście to spore uproszczenie, ale faktycznie podstawowa różnica jest taka, że w Altrze znajdziesz naprawdę sporo miejsca na palce z przodu, robotę robi FootShape. Robotę robi również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. A naprawdę duża ilość pianki – aż 33mm na całej długości! - daje niewiarygodne uczucie komfortu. Altra Olympus 3.0 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy słusznej postury, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla większości biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę (pomyśl o Hoka Speedgoat). Ok, trochę tego jest, ale umówmy się, że dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but trailowy dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Hoka Speedgoat

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik

Podeszwa Altra Olympus 3.0

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  303g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- szersza pięta
- wytrzymalsza i lepiej oddychająca cholewka 
- o 3mm mniejsza ilość pianki

 


ALTRA LONE PEAK 4.0 - najlepszy na szeroką stopę
Altra Lone Peak 4.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 4.0:

Czasem kolejne wersje popularnych butów przynoszą mikro zmiany, ledwie widoczny lifting, a czasem pojawia się Altra Lone Peak 4.0! W porównaniu do wersji 3.5 mamy prawdziwą rewolucję! Pojawia się nowy, wreszcie przyjemny dla oka, design. Podeszwa z nieco topornej, zamienia się w niesamowicie elastyczny kawałek gumy, który pozwala świetnie czuć podłoże pod stopami. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. Nic dziwnego, że nowa wersja zbiera świetnie opinie! W tym momencie Altra Lone Peak 4.0 to najbardziej uniwersalny but z oferty butów trailowych tej marki.

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Lone Peak idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy lub na starty w zawodach górskich (może poza typowo kamienisto-skalistym podłożem). Spora ilość miejsca na palce z przodu buta sprawia, że to świetna opcja dla biegaczy z szerokimi stopami.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu (tu lepszym wyborem będzie Olympus), nie potrzebujesz tyle miejsca, które oferuje Altra (tu możesz pomyśleć o Inov-8 Trailtalon 290).

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Altra SuperiorSaucony PeregrineHoka TorrentInov-8 Roclite 300

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail


Podeszwa Altra Lone Peak 4.0

PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  289g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- agresywniejszy bieżnik
- zupełnie zmieniony design 

 


ALTRA SUPERIOR 4.0 [NOWOŚĆ SS19!]
Altra Superior 4.0

OPIS ALTRA SUPERIOR 4.0:

Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but trailowy „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i dużą dynamiką. W hierarchii Altry Superior 4.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie.  Łagodny bieżnik idealnie sprawdzi się na asfaltowych dobiegach do leśnych tras. Gorzej będzie na dużym błocie i kamienistych szlakach, ale wszystko pomiędzy, to idealne warunki dla Altra Superior 4.0. W nowej odsłonie but zyskuje świetną piankę Quantic, która zwiększa amortyzację i ogólne poczucie komfortu. Do tego dodajmy elastyczną podeszwę, dzięki której zyskujemy świetne czucie podłoża. Altra Superior 4.0 to wyjątkowo udany but treningowy dla fanów biegania naturalnego (obecnych i tych, którzy chcieliby spróbować pobiegać w inny sposób niż "z pięty").

 

IDEALNY BUT DLA:

Dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz w butach dużej amortyzacji albo szukasz buta do biegania po górach albo w skalistym terenie, albo w mocno błotnistym. Superior jest świetny, ale jako taki but "pomiędzy" skrajnymi rodzajami terenu. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

Altra Lone PeakInov-8 Roclite 300Hoka Torrent

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Altra Superior 4.0

PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  224g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- niższa waga
- przeprojektowana cholewka
- mniejsza ochrona przed kamieniami w zamian za lepsze czucie podłoża

 

 

HOKA TORRENT
Hoka Torrent

OPIS HOKA TORRENT:

: Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Hoka uśmiecha się do Ciebie zalotnie i prezentuje model Torrent. Buta nie tylko wyraźnie lżejszego niż Speedgoat 3, ale również zdecydowanie niższego, tu już nie znajdziesz słynnej "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik (wreszcie mamy propozycję na bardziej urozmaicony teren od Hoki!) zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetną alternatywą dla butów trail z agresywnym bieżnikiem. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy przekonali się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji, którą zapewniają Speedgoat czy Challenger. Tu nie znajdziesz aż tyle miękkości, teren pod stopami jest o wiele bardziej odczuwalny niż we flagowych "poduszkowcach" tej marki. Dzięki temu Torrent sprawdzi się na wielu różnych nawierzchniach, to plus dla tych biegaczy, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki. Szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź błoto - Torrent jest butem "pomiędzy". 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineInov-8 Roclite 300Altra Lone PeakAltra Superior

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Winter TrailPodeszwa Hoka Torrent

 

PARAMETRY HOKA TORRENT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu 

HOKA EVO MAFATE - najbardziej uniwersalny
OPIS HOKA EVO MAFATE:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale dość ciężki, masywny. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, wciąż zapewniając świetną amortyzację miał oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) oraz sprawdzać się w niepewnych warunkach biegów ultra rozgrywanych w najróżniejszych górach świata. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż dopasowany Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia świetne trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (799zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja.

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają butów o największej możliwej amortyzacji. Trudno znaleźć coś lepiej amortyzowanego do biegania w terenie (tu największym konkurentem dla Hoki jest model Altra Olympus), przy jednoczesnym zachowaniu tak niskiej wagi i tak uniwersalnym bieżniku. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz równie uniwersalnej propozycji, ale w niższej cenie (tu najbliżej będzie Saucony Peregrine) lub nie potrzebujesz aż tyle amortyzacji (tu polecam Columbia Caldorado)

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka SpeedgoatAltra Olympus - Saucony Peregrine

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu  

HOKA EVO JAWZ [NOWOŚĆ SS19!] - najciekawsza nowość w ofercie
Hoka Jawz

OPIS HOKA EVO JAWZ:

Hoka EVO Jawz to kolejny po Torrencie model, który wyłamuje się ze stereotypowego myślenia o butach tej marki. Podobnie jak w Torrencie nie znajdziemy tutaj "pluszowej" amortyzacji ani przerośniętej pianki. Hoka One One Jawz to but do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzi się do biegania po miękkim terenie (błoto, śnieg) oraz wszędzie tam gdzie ważna jest dobra przyczepność i szybkość. Jawz to but lekki i dynamiczny. Podobnie jak jego największa konkurencja, czyli Inov-8 X-Talon 230. Obydwa modele mają podobną charakterystykę - agresywne bieżniki, niską wagę, świetne dopasowanie do stopy i specjalne gumy, które mają ułatwić "klejenie się" do zróżnicowanego podłoża. Hoka Jawz, co nietypowe dla butów z małą ilością amortyzacji, ma podeszwę na Vibramie Megagripie (która świetnie zachowuje się na skale itp.). Jawz różni się przede wszystkim większą ilością pianki pod stopami, będzie bardziej miękko i amortyzowanie niż w X-Talonie 230. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy poszukujących buta lekkiego, z agresywnym bieżnikiem, do szybkich treningów lub na krótsze zawody. Ten but świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach, dobrze radzi sobie ze śniegiem czy błotem. To również bardzo ciekawa opcja na biegi przeszkodowe (OCR). 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz wygody i komfortu do biegania na dłuższym dystansie, a w butach zwracasz uwagę przede wszystkim na amortyzację. "Skalując" tego buta wyżej (mam na myśli poziom amortyzacji) pomyśl o Hoka Torrent lub Saucony Peregrine. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

Inov-8 X-Talon 230 - Inov-8 X-Talon 260 UltraHoka Torrent

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Hoka Jawz

PARAMETRY HOKA EVO JAWZ:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 3mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 204g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu 

HOKA CHALLENGER ATR 5 [NOWOŚĆ SS19!]
Hoka Challenger 5

OPIS HOKA CHALLENGER ATR 5:

Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy Altra Olympus wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie). Nowa wersja z numerem 5 to odświeżony design i zmiany w piankach EVA i CMEVA, teraz nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację. Sporo zmian ujrzymy również na bieżniku, zmienił się wzór klocków, układają się w nieco bardziej agresywną formę. Wciąż jednak Hoka Challenger to taki trochę but do wszystkiego, dopiero zaczynasz bawić się w trail, biegasz głównie po asfalcie i nie wiesz czy Ci się spodoba? Pomyśl o Challengerze, wykorzystasz go do biegania po mieście, nawet jeśli nie zakochasz się w bieganiu po górach (akurat!).

 

IDEALNY BUT DLA:

Tych osób, które szukają dużego komfortu i amortyzacji na co dzień, a jednocześnie planują starty w biegach na skalistym, utwardzonym podłożu. To świetna opcja również dla osób, które chcą mieć jedną parę do biegania i po asfalcie i w terenie, uniwersalny bieżnik Challengera 5 sprawdzi się tu i tu!

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz bardziej skrajnych rozwiązań. Więcej amortyzacji (Hoka Speedgoat, Altra Olympus), albo lepszego czucia podłoża (Inov-8 Trailtalon 290). Również jeśli mocno przetaczasz się po zewnętrznych krawędziach stopy, czyli supinujesz, wtedy też odradzałbym Ci ten model.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Speedgoat - Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Columbia Caldorado

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Hoka Challenger 5

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g (męskie) / 209g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowy design
- nowe, lepsze pianki zwiększające amortyzacje
- zmiana wzoru bieżnika

INOV-8 X-TALON ULTRA 260 - najlepszy na błoto


Inov-8 X-Talon Ultra 260

OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

X-Claw 275 był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 230 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I wtedy pojawił się Inov-8 X-Claw 275, a po 2 latach premierę ma jego następca. W Inov-8 X-Talon Ultra 260 obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275 - na którego szerokość część biegaczy nieco narzekała) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają buta do codziennych treningów w trudnym terenie (błoto, śnieg), to znaczy, że X-Talon 260 Ultra będzie świetnym butem do trenowania w okresie jesienno-zimowym. Z drugiej strony Inov-8 X-Talon 260 Ultra sprawdzi się zawsze tam, gdzie trafisz na bardzo trudne warunki pogodowe. Podczas biegów ultra trafi Ci się zarówno ultra upał, jak i ultra oberwanie chmury, i wtedy ten model okaże się niezawodny! 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale dla węższej stopy (tu świetną opcją będzie Inov-8 X-Talon 230) lub jeśli potrzebujesz buta głównie do codziennego treningu w raczej łatwym terenie (ubite, leśne ścieżki itp.) i okazjonalnego biegania w górskich ultra. W takim wypadku X-Talon 260 Ultra będzie dla Ciebie zbyt specjalistycznym butem. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 230Hoka JawzSaucony Peregrine 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Inov-8 X-Talon 260 Ultra

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższa waga
- lepsza, bardziej przyczepna guma StickyGrip
- nieco węższa, lepiej dopasowana cholewka

INOV-8 X-TALON 230 - najlepsze czucie podłoża


Inov-8 X-Talon 230

OPIS INOV-8 X-TALON 230:

Jego poprzednik, model 212, to but legenda. Coś jak Brooks Cascadia, tylko w kategorii butów z agresywnym bieżnikiem. Produkowany od 2008 roku, przez wiele lat w zasadzie bez żadnych zmian. W końcu, po co zmieniać coś tak doskonałego? Jeśli więc te zmiany się pojawiły, to naprawdę musiało być coś WOW! W 212stce przebiegłem Rzeźnika, Gediminas Grinius jak jeszcze biegał dla Inov-8 robił w nich UTMB, a Rafał Bielawa zaorał dobrych kilka par biegając choćby po Głównym Szlaku Beskidzkim. To nie jest but dla wszystkich, ale jeśli tylko uwielbiasz w butach wolność, doskonałe czucie podłoża, kapitalny bieżnik, który wgryza się w podłoże jak w masło, lekkość i szybkość, to Inov-8 X-Talon 230 stanie się Twoim nieodłączonym towarzyszem terenowych zabaw! Za co ludzie uwielbiali 212tkę? Za dopasowanie, za bycie "drugą skórką" dla stóp i za 8mm kołki, którymi pokryta była podeszwa gotowa na spotkanie najtrudniejszym warunkom. Za co pokochacie 230tkę? Za to wszystko co miała 212tka i dodatkowo za cudną mieszankę gumy Sticky Grip, która świetnie trzyma się również skalistych powierzchni. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób lubiących zabawy w błocie (trail, ocr itp.), dynamikę w butach i dobre czucie terenu. Inov-8 X-Talon 230 to kwintesencja wolności, którą daje bieganie po górach. Aha, but jest mocno dopasowany, więc osoby ze szczupłymi stopami będą szczególnie zadowolone z biegania w tym modelu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem, albo Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 260 UltraHoka JawzSaucony Peregrine 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Inov-8 X-Talon 230

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 230:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 230 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - w porównaniu do X-Talona 212 ten model ma lepszą amortyzację dzięki piance PowerFlow+
- lepsza, bardziej przyczepna guma StickyGrip

 


INOV-8 ROCLITE 300 [NOWOŚĆ SS19]


Inov-8 Roclite 300

OPIS INOV-8 ROCLITE 300:

Seria Roclite została pomyślana jako buty trail do możliwie najszerszego użytku. Od kamienisto-skalistych szlaków, przez leśne i szutrowe trasy, po ścieżki przykryte błotem. Tę uniwersalność udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu zróżnicowanego bieżnika oraz specjalnej płytki w podeszwie, która neutralizuje wstrząsy i kontakt z twardym podłożem. Bardzo dobre czucie podłoża zyskujemy dzięki elastycznej podeszwie oraz stosunkowo niewielkiej ilości pianki pod stopami. Taki miks cech doskonale sprawdza się na krótszych biegach w łatwiejszym terenie. Im dłuższy dystans tym tej ochrony przed podłożem może nieco brakować. Roclite 300 to też sporo niższa cena niż innych modeli Inov-8. Inov-8 Roclite 300 to świetna opcja na początek biegania po górach, albo idealny but treningowy na zróżnicowany teren. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób szukających uniwersalnego buta w dobrej cenie. Cenisz sobie poczucie lekkości, dynamikę i dobre czucie podłoża? I na dodatek lubisz angielski, nieco surowy styl? Roclite 300 będą dla Ciebie w sam raz! 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś z większą ilością amortyzacji i ochrony na długim dystansie. Im dłuższy dystans i cięższy biegacz tym szybciej zalety Roclite 300 (niska waga, czucie podłoża) zaczną zamieniać się w wady. W takim wypadku warto pomyśleć np. o Saucony Peregrine lub Brooks Cascadia

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineSaucony ExcursionBrooks CascadiaAltra Lone PeakHoka Torrent

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Inov-8 Roclite 300

PARAMETRY INOV-8 ROCLITE 300:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego modelu


 SAUCONY PEREGRINE 8
Hoka Speedgoat 3

OPIS SAUCONY PEREGRINE 8:

Saucony Peregrine to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów, a i my w NBR mamy o nim bardzo dobre zdanie! Jasne, że w tym momencie na fali popularności są inne marki, Hoka czy Altra, jeśli chodzi o bieganie trailowe Saucony nie jest tak "sexy" jak te młodsze firmy, ale! Zostawiając najnowsze trendy na boku, to Saucony Peregrine broni się swoją uniwersalnością. Mamy niesamowicie pozytywny feedback od klientów właśnie a propos edycji z numerem 8. W porównaniu do 7ki, nie znajdziesz tutaj usztywniającej płytki, która usztywniała buta i sprawiała, że lepiej sprawdzał się podczas biegania w kamienistym podłożu. W zamian tego but jest bardziej elastyczny, przyjemniejszy podczas codziennego treningu, a spora ilość pianki tak czy inaczej zapewnia dobrą ochronę przed podłożem. Na duży plus dla Peregrine trzeba zapisać bardzo uniwersalny bieżnik, który sprawdzi się w bardzo zróżnicowanym podłożu. Saucony Peregrine 8 to jeden z najciekawszych butów w segmencie "do wszystkiego". 

 

IDEALNY BUT DLA:

biegaczy, którzy szukają jednego buta trail do biegania w górach, który sprawdziłby im się w możliwie największej liczbie wariantów - od biegania po skalistym terenie, przez typowo leśne ścieżki po śniegi i błoto. Na każde z tych warunków znajdziesz buta, który lepiej będzie sobie radził w swojej specjalizacji, ale jeśli miałbyś wybrać tylko jeden model, to warto zastanowić się właśnie nad Saucony Peregrine!

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

chciałbyś konkretne rozwiązanie na konkretne warunki - duże błoto (Inov-8 X-Talon 260 Ultra) lub typowo skalistym terenie (np. Hoka One One Speedgoat). Peregrine nie jest też super lekkim butem, lekkość przy zachowaniu podobnych parametrów znajdziesz w Hoka EVO Mafate

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 260 UltraHoka JawzHoka TorrentAltra Lone PeakHoka EVO Mafate

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Saucony Peregrine 8

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24,5mm / 20,5mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 283 g (rzeczywiste pomiary dla rozmiarów 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - brak usztywniającej płytki w podeszwie
- pianka EVERUN

 


COLUMBIA CALDORADO III - najlepszy dla początkującego ultrasa
Columbia Caldorado III

OPIS COLUMBIA CALDORADO III:

układając trailową "półkę" z butami staramy się, aby pokryte zostały wszystkie potrzeby biegaczy górskich, to znaczy, że na jakikolwiek bieg ultra nie szukałbyś butów, to znajdziesz je w NBR. I fajnie jeśli będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie spośród kilku dostępnych. A Columbia Caldorado to właśnie taki nasz trochę brakujący element. Caldorado będzie znakomitym wyborem dla kogoś kto szuka swoich pierwszych butów trailowych, nie znajdziesz tu żadnych "udziwnień", a dostaniesz kawał dobrego, trailowego buta do codziennego trenowania w podmiejskich lasach i startów w górskich ultra. Gęsty bieżnik lepiej co prawda sprawdzi się w suchym terenie (ubite, leśne ścieżki czy kamienisto-szutrowe podłoże) niż na błocie. To nie zmienia jednak faktu, że Columbia Caldorado to świetny but do codziennego treningu w urozmaiconym terenie. Z kolei w górach największą zaletą Caldorado jest optymalny balans pomiędzy amortyzacją, ochroną przed podłożem, a jego czuciem. Podeszwa chroni Cię przed kamieniami, korzeniami itp., a jednocześnie daje duże poczucie pewności na zbiegach.

 

IDEALNY BUT DLA:

szukasz tradycyjnego buta i trochę Cię przerażają te ekscentryczne nieco rozwiązania rodem z Hoki czy Altry? Wybierz Columbia Caldorado! To bardzo tradycyjny but, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ma wszystko, co powinien mieć dobry but trailowy! Świetna opcja dla początkujących biegaczy w świecie trailu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta na długie ultra w skalistym terenie (tu przyda się więcej amortyzacji, którą da np. Hoka Speedgoat albo Altra Olympus) lub chciałbyś mieć lepszą przyczepność w urozmaiconym terenie (tu pomyśl np. o Saucony Peregrine). 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Saucony Peregrine 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

 

Podeszwa Columbia Caldorado III

PARAMETRY COLUMBIA CALDORADO III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 296 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana od nowa cholewka

 


SAUCONY EXCURSION 12 - ekonomiczny wybór
Saucony Excursion 12

OPIS SAUCONY EXCURSION 12:

Przyjęło się, że buty trailowe do biegania po górach kosztują zwykle od 500 do 600 zł. Na asfalcie hierarchia jest jasna, im więcej amortyzacji ma dany model, tym jego cena wzrasta. W butach terenowych taka zależność nie jest oczywista. Buty trail dzielimy ze względu na podłoże, dedykowany teren. Poziom amortyzacji nie ma aż tak wielkiego wpływu na cenę jak w przypadku butów asfaltowych. Co jednak jeśli nie chcesz wydawać ponad 500zł na buty? Tym bardziej jeśli to mają być Twoje pierwsze buty w teren? Tu z pomocą przychodzi Saucony ze swoim modelem Excursion! To świetna opcja buta na początek przygody z ultra. Saucony Excursion ze swoim dość uniwersalnym bieżnikiem równie dobrze sprawdzi się w codziennym treningu w mieszanym terenie, jak i na krótszych startach w zawodach. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Początkujących biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta na początek przygody z bieganiem w terenie. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineAsics Gel-SonomaBrooks Cascadia 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki

 

Podeszwa Saucony Excursion 12

PARAMETRY SAUCONY EXCURSION 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25,5mm / 17,5mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - brak danych 

 


BROOKS CASCADIA 13
Saucony Excursion 12

OPIS BROOKS CASCADIA 13:

But legenda. Zanim bieganie trailowe stało się tak bardzo popularne jak obecnie, Brooks Cascadia to był prawdopodobnie najpopularniejszy but trailowy świata. To już trzynasta edycja tego kultowego modelu. Amerykanie z edycji na edycję dostarczają nam małych zmian, ciągłych kroków naprzód. Cascadia ewoluuje w stronę coraz lżejszego i dynamiczniejszego buta. Bez zmian pozostają jednak świetne dopasowanie, duży komfort (który czujesz już od pierwszego włożenia butów na stopę) oraz uniwersalność. Z czasem bieżnik Cascadii wyewoluuował na nieco bardziej agresywny, co pozwala wykorzystać tego buta w szerokim spektrum warunków. Brooks Cascadia 13 to nadal but, który warto brać pod uwagę szukając uniwersalnego rozwiązania na ultra bieganie. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Tradycjonalistów, którzy szukają sprawdzonego w boju rozwiązania na bieganie w zróżnicowanym terenie. Komfort, amortyzacja, bieżnik, czy ochrona stóp przed kamieniami, korzeniami itp. Tu wszystkie te parametry znajdziesz na najwyższym poziomie. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Wolisz buty dynamiczniejsze i lżejsze, Cascadia nie jest wybitnie ciężka, ale z racji ochrony, którą zapewnia musisz liczyć się z tym, że to but raczej na długie i spokojne bieganie niż urywanie sekund w pogoni za rekordami.

 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia CaldoradoInov-8 Trailtalon 290Hoka Speedgoat - Saucony Peregrine

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Brooks Cascadia 13

PARAMETRY BROOKS CASCADIA 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 17mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 337
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- nieco zmieniony bieżnik

 


ASICS GEL-FUJITRABUCO 7
Asics Gel-FujiTrabuco 7

OPIS ASICS GEL-FUJITRABUCO 7:

Serię Asics Gel-Trabuco z pewnością kojarzą starsi stażem biegacze. Obecna od wielu lat na rynku przybierała różne formy. Na początku to był but trailowy ze wsparciem dla pronacji (miał wbudowany asicsowy DuoMax), później wsparcia zabrakło i Trabuco stał się butem dla biegaczy ze stopami neutralnymi z bardzo łagodnym bieżnikiem. Tygrys został pozbawiony kłów. To się jednak zmienia w Asics Gel-Fujitrabuco 7, DuoMax znów wraca, tak samo jak jego bardziej górski charakter. Agresywniejszy bieżnik i specjalna płytka Rock Protection Plate chroniąca przed kamieniami sprawiają, że nowe Trabuco sprawdzi się na zróżnicowanym podłożu, od skalistych szlaków po bieganie w miękkim terenie. Nie jest to ani najlżejszy, ani najbardziej dynamiczny but na rynku, ale jeśli szukasz sprawdzonej klasyki i na dodatek Twoje stopy wymagają wsparcia, to może być doskonała opcja!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy pronują i nawet w terenie potrzebują wsparcia. Obecnie na rynku tego typu buty praktycznie nie występują. To również świetna opcja dla cięższych biegaczy na bieganie na długich dystansach po bardzo zróżnicowanym podłożu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Nowe Fujitrabuco jest dość sztywne, więc jeśli cenisz sobie swobodę i dynamikę w butach, to na pewno poszukaj czegoś innego (choćby Saucony Peregrine).

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Challenger (ze względu na wsparcie dla pronacji) - Saucony Peregrine (ze względu na uniwersalność bieżnika i stabilność)

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Beskidy Ultra Trail - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail Podeszwa Asics Fujitrabuco 7

PARAMETRY ASICS GEL-FUJITRABUCO 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 330 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zintegrowany język z cholewką
- dodatkowy ruchomy zaczep na sznurówkę
- mniejszy drop (było 5mm a teraz mamy 4mm). 

 


ASICS GEL-SONOMA 4
Asics Gel-Sonoma 4

OPIS ASICS GEL-SONOMA 4:

Nowa Sonoma to zdecydowanie krok w dobrym kierunku! Wersja z numerem 3 to był bardzo podstawowy but dla początkujących biegaczy, dobrze sprawdzał się na łatwych, leśnych ścieżkach, ale nic ponadto. Asics Gel-Sonoma 4 to oczywiście nadal podstawowy but, ale na tyle "dopakowany", że dla części biegaczy może stać się pełnoprawnym butem, który możesz zabrać na zawody. Te krótsze i łatwiejsze, ale jednak! Poprawiono amortyzację dzięki zastosowaniu pianki AmpliFoam, zmienił się również bieżnik na bardziej agresywny, no i przede wszystkim design! Ten but wreszcie zaczął świetnie wyglądać! W cenie około 300zł dostajemy naprawdę fajnego buta, który podobnie jak Saucony Excursion, będzie znakomitą opcją dla początkujących biegaczy. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Początkujących biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta na początek przygody z bieganiem w terenie. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony ExcursionColumbia CaldoradoBrooks Cascadia

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki Podeszwa Asics Gel-Sonoma 4

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 317 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa pianka AmpliFoam
- mocno zmieniony design
- bardziej agresywny bieżnik 

 


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten raport z opisami butów, które wybraliśmy do oferty Natural Born Runners na sezon wiosna/lato 2019 rozjaśnił Wam w głowie i pozwoli wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania trail. O tym zawsze warto pamiętać szukając idealnego rozwiązania: butów zawsze szukamy pod siebie, nasze oczekiwania i biorąc pod uwagę to, w jakim głównie terenie trenujemy i później startujemy w zawodach. W razie pytań czy wątpliwości śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać najlepsze buty do biegania po górach! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy! 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel