pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
ilość znalezionych towarów: 164

Buty do biegania męskie

Buty do biegania męskie

O tym, że wygodne buty do biegania są najważniejszą częścią biegowego sprzętu wiedzą nawet ci biegacze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym pięknym sportem. Czym różnią się zwykłe buty od tych profesjonalnych butów do biegania? Przede wszystkim konstrukcją, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o specyficznym, biegowym ruchu. Codzienne buty do chodzenia czy innych sportów mają inny zestaw cech, niekoniecznie umożliwiający bezpieczny trening biegowy. Buty codzienne przede wszystkim mają ładnie wyglądać i być wygodne, buty np. do koszykówki czy ogólnosportowe nie będą posiadały niezbędnej amortyzacji czy wsparcia dla typu stopy, w którą wyposażone zostały profesjonalne buty do biegania.

Buty do biegania a rodzaj stopy

Typ stopy, zwłaszcza przy bieganiu po twardych nawierzchniach, jest istotną cecha butów do biegania, na którą musimy zwrócić uwagę. W zależności od tego, czy nasze stopy mają tendencję do nadmiernego skrętu do wewnątrz (co nazywa się pronacją), na zewnątrz (supinacja) lub przetaczają się mniej więcej równomiernie, wybieramy odpowiedni model butów biegowych. ➡️ Buty dla pronatorów posiadają specjalne elementy w podeszwie, które kontrują zbyt mocne przechylenie stopy do środka. ➡️ Buty dla supinatorów i ➡️ neutralne buty do biegania natomiast są bardziej elastyczne i bardziej miękkie.

Dobór butów do biegania w zależności od podłoża, po którym biegamy

➡️ Buty do biegania po asfalcie i innych twardych nawierzchniach będą oczywiście dość znacznie różniły się od ➡️ butów trailowych (trail to inne określenie biegania w terenie). W tych pierwszych najważniejsza będzie odpowiednia ilość amortyzacji, która chroniła będzie stawy przed uderzeniami o twarde podłoże. Tu też istotniejszy będzie typ stopy - na płaskiej nawierzchni każdy krok jest powtarzalny. Inaczej ma się w terenie, dlatego przy bieganiu po zróżnicowanym podłożu (leśne, polne drogi, górskie trasy itp.) rodzaj stopy w butach biegowych ma mniejsze znaczenie. Tam każdy krok jest inny, na nierównościach stopy muszą układać się wciąż pod innym kątem. Przy butach do biegania na tego typu podłożu ważny jest odpowiedni bieżnik. Czyli odpowiedni układ kołków umieszczony na podeszwie zewnętrznej. To on będzie odpowiadał za przyczepność na nierównym terenie.

Buty do biegania - o ile powinny być większe?

Kolejną istotną sprawą przy wyborze butów do biegania jest ich rozmiar. O tym, że buty biegowe muszą być nieco większe wie już chyba każdy biegacz! Ale o ile? Aby to oszacować musimy najpierw dokładnie zmierzyć stopę - najłatwiej zrobić to na czystej kartce papieru przystawionej do ściany. Oznaczamy na kartce długość obydwu stóp (to ważne bo stopy mogą się między sobą różnić długością). Do wyniku dodajemy 0,5-1cm. Np. jeśli nasza stopa ma 27,8mm to w zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozmiarem będzie but o długości wkładki na 28,5cm.

Najpopularniejsze marki butów do biegania

Jakie są najpopularniejsze marki butów do biegania? Na rynku mamy naprawdę wielu producentów butów biegowych, jest w czym wybierać! W ofercie naszego sklepu znaleźć można takie marki jak: ➡️ Altra, ➡️ Asics, ➡️ Brooks, ➡️ Hoka, ➡️ Inov-8, ➡️ Salomon czy ➡️ Saucony. Czy któraś z nich jest najlepsza? Dobór butów do biegania to coś więcej niż tylko ładny wygląd, każdy biegacz jest też inny i ma odmienne potrzeby. Dlatego nie ma jednego najlepszego modelu i jednej marki butów do biegania. Musimy sami - w oparciu o nasze potrzeby - wybrać wygodne buty do biegania, które najlepiej sprawdzą się w naszym konkretnym przypadku.