pixel
Buty do biegania

Jak wybrać buty do biegania trail Columbia? Krótki przegląd na jesień/zimę 2019

2019-08-30
Jak wybrać buty do biegania trail Columbia? Krótki przegląd na jesień/zimę 2019
Buty do biegania Columbia pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Za ich popularność odpowiada głównie nasz eksportowy biegacz górski, czyli Marcin Świerc. To od czasu zawiązania współpracy pomiędzy Columbią a Marcinem buty tej marki zaczęły pojawiać się również na nogach biegaczy trailowych w Polsce. Jak buty Columbii wypadają na tle mocnej konkurencji i takich marek jak Altra, Hoka One One czy Inov-8? W dalszej części poradnika przyglądamy się bliżej butom do biegania trail Columbii! 


SPIS TREŚCI:



Ten artykuł, podobnie jak reszta materiałów poradnikowych na stronie NBR, jest regularnie aktualizowany. Razem z premierami kolejnych modeli w ofercie Columbii dopisujemy informacje o zmianach i nowościach. Tekstu jest sporo, aby więc ułatwić Wam wyłuskanie potrzebnych informacji, przygotowaliśmy przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: sezon jesień/zima 2019


BUTY DO BIEGANIA COLUMBIA - WSTĘP



Szczerze mówiąc osobiście byłem nieco sceptyczny. Przynajmniej na początku, no bo jak to, kolejna marka butów trailowych do biegania? Columbia? Ta firma outdoorowa? Owszem to gigant z branży turystyki górskiej. Ale jeśli do wyboru mamy tak dużo innych modeli butów, to dlaczego miałbym biegać właśnie w Columbiach. I tak właśnie myślałem na początku, a później, gdy już miałem kilka par butów do testów, nagle okazało się, że to właśnie Columbie bardzo często lądują na moich nogach! 


Z jednej strony mamy buty z dużą ilością amortyzacji i izolacji od podłoża - Hoka One One, mamy specjalistów od trudnego terenu - Inov-8, dla biegaczy z szerokimi stopami i fanów zerowego dropu rozwiązaniem będzie Altra. A co z tymi biegaczami, którzy szukają względnie uniwersalnego rozwiązania, nie nazbyt ekstremalnego w żadnym kierunku, po prostu zwyczajnie bardzo dobrego buta do biegania w terenie? I tu pojawia się właśnie Columbia (cała na biało, chciałoby się dopisać, parafrazując popularne powiedzonko). Oferując buty wygodne, dobrze amortyzowane, ze zróżnicowanymi, choć raczej łagodnymi bieżnikami i przede wszystkim buty tradycyjne. W pozytywnym tego słowa znaczeniu.



Buty do biegania trail Columbia

Buty biegowe trail Columbia to przede wszystkim komfort biegania i duża uniwersalność.


Columbia to nie tylko buty do biegania w terenie (trail), ale również świetna, specjalistyczna odzież. Specjalnie wydzielona linia produktów Montrail (kiedyś to była osobna marka butów trailowych, którą Columbia wykupiła w 2006 roku) to kompletny sprzęt do biegania trailowego. Cenione w świecie outdooru technologie Omni Freeze Zero (specjalna powłoka na koszulka i spodenkach, która wchodząc w reakcje z potem ma działanie chłodzące) oraz Omni Heat ("odblaskowy" materiał, którego zadanem jest odbijanie ciepła z ludzkiego organizmu i dodatkowe dogrzewanie podczas aktywności w niskich temperaturach) z powodzeniem stosują również biegacze. 

HISTORIA COLUMBII


 

Choć Columbia rocznie sprzedaje sprzętu za grubo ponad 2 miliardy dolarów to wciąż pozostaje firmą rodzinną! Columbię założyli niemieccy imigranci, którym udało się zbiec z nazistowskich Niemiec tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. W 1938 roku Paul i Marie Lamfrom kupili małą fabrykę czapek w Portland, stan Oregon. Nazwali ją Columbia od nazwy jednej z popularnych rzek w okolicy. Stery firmy wkrótce przejął mąż Gerty, córki Lamfromów. Ostatecznie to jednak córka założycieli - Gerta - stanęła za sterami firmy i doprowadziła ją do rozkwitu.


Gdy w 1970 roku nagle zmarł jej mąż Neal Boyle to właśnie Gerta musiała wziąć sprawy w swoje ręce i z pozycji gospodynii domowej awansowała na Panią Prezes dynamicznie rozwijającej się firmy w branży outdoorowej. Gerta, choć ma już blisko 100 lat (urodziła się 6 marca 1924 roku!) nadal kieruje Columbią, a pomagają jej w tym syn oraz wnuk. I choć wielkie korporacje kojarzą nam się z wyzyskiem zarówno ludzi jak i zasobów naturalnych w pogonii za zyskiem, tak Columbia na swojej drodze stara się realizować plan zrównoważonego rozwoju. Marka angażuje się w szereg inicjatyw ekologicznych i społecznych. Więcej o jej działaniach można przeczytać w tym miejscu.

NA SKRÓTY: NAJLEPSZE BUTY BIEGOWE COLUMBIA W WYBRANYCH KATEGORIACH:


 


OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW DO BIEGANIA COLUMBIA:



Poniżej opisy trzech modeli butów trail Columbii, które posiadamy w ofercie naszego sklepu. To jednocześnie trzy najpopularniejsze buty do biegania tego producenta. Układając ofertę Columbii w NBR skupialiśmy się na największej zalecie tej marki, czyli jej przystępności i uniwersalności. Poniższe modele znakomicie sprawdzają się podczas codziennych treningów przygotowujących nas do startów w długich biegach ultra (tu szczególnie dobrze wypada Bajada i Caldorado), ale również mogą posłużyć jako but startowy (na krótszych dystansach warto sprawdzić Caldorado, na dłuższych Trans Alps). 




COLUMBIA CALDORADO III - na biegi do 70km




Columbia Caldorado III



OPIS COLUMBIA CALDORADO III:

Układając trailową "półkę" z butami staramy się, aby pokryte zostały wszystkie potrzeby biegaczy górskich, to znaczy, że na jakikolwiek bieg ultra nie szukałbyś butów, to znajdziesz je w NBR. I fajnie jeśli będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie spośród kilku dostępnych. A Columbia Caldorado to właśnie taki nasz trochę brakujący element. Caldorado będzie znakomitym wyborem dla kogoś kto szuka swoich pierwszych butów trailowych, nie znajdziesz tu żadnych "udziwnień", a dostaniesz kawał dobrego, trailowego buta do codziennego trenowania w podmiejskich lasach i startów w górskich ultra. Gęsty bieżnik lepiej co prawda sprawdzi się w suchym terenie (ubite, leśne ścieżki czy kamienisto-szutrowe podłoże) niż na błocie. To nie zmienia jednak faktu, że Columbia Caldorado to świetny but do codziennego treningu w urozmaiconym terenie. Z kolei w górach największą zaletą Caldorado jest optymalny balans pomiędzy amortyzacją, ochroną przed podłożem, a jego czuciem. Podeszwa chroni Cię przed kamieniami, korzeniami itp., a jednocześnie daje duże poczucie pewności na zbiegach.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE INNYCH PRODUCENTÓW:

 Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Altra Timp 

 

Podeszwa Buty do biegania Columbia Caldorado III


PARAMETRY COLUMBIA CALDORADO III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 4mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 296 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: bd. 



Mikołaj Kowalski-Barysznikow

OPINIA O COLUMBIA CALDORADO III: MIKOŁAJ KOWALSKI-BARYSZNIKOW

Caldorado to mój faworyt - i to nie tylko w ofercie Columbii, ale wśród butów trailowych w ogóle. Długo czekałem na „swój” model i wreszcie mam! Zawsze ciągnęło mnie w kierunku minimalizmu, ale wraz ze zdobywaniem doświadczenia zrozumiałem, że o stopy jednak trzeba dbać. Caldorado daje mi poczucie idealnego balansu pomiędzy kontaktem z ziemią, a zabezpieczeniem mojego „podwozia”. Jest przy tym bardzo wygodny (choć wąska stopa może latać w przestronnej cholewce!) i zaskakująco wytrzymały. Wśród montrailowych kopyt solidniejsze od Caldorado były tylko Masochisty (ale to niestety ich jedyna zaleta). Nie polecałbym tych butów tylko tym, którzy do tej pory biegali w obuwiu mocno amortyzowanym i z wieloma systemami wsparcia. Bo Caldorado są dość surowe i zapewniają nam tylko tyle pomocy, ile jest bezwzględnie potrzebne. Uwielbiam te buty! Zdj. Z archiwum Mikołaja.

 



COLUMBIA BAJADA III - najbardziej uniwersalny




Columbia Bajada III


OPIS COLUMBIA BAJADA III:

Najtańsza opcja w ofercie Columbii, co nie znaczy, że najsłabsza! Wręcz przeciwnie, Columbia Bajada III to bardzo ciekawy but, który świetnie sprawdza się jako codzienna treningówka w zróżnicowanym terenie. Bajada ma wyraźnie sztywniejszą podeszwę niż Caldorado, a jednocześnie bardziej agresywny bieżnik. Podeszwę zabezpieczono specjalną wkładką Trail Shield, której zadaniem jest ochrona stóp przed ostrym podłożem. Dzięki temu udało się osiągnąć bardzo dobre paramety, które sprawiają, że Bajadach biega się komfortowo zarówno po kamienistych Karkonoszach (do 20-30km, przy dłuższych dystansach wybrałbym Caldorado lub Trans Alps) jak i na przydomowych leśno-asfaltowych trasach. Columbię Bajadę III polecam szczególnie tym biegaczom, którzy szukają uniwersalnego buta treningowego w rozsądnej cenie. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE INNYCH PRODUCENTÓW:

 Brooks CascadiaHoka Torrent - Saucony Peregrine 

 

Podeszwa buty biegowe Columbia Bajada III


PARAMETRY COLUMBIA BAJADA III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 10mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: bd. 



Kuba Wiśniewski z Ekipy NBR

OPINIA O COLUMBIA BAJADA III: MIKOŁAJ KOWALSKI-BARYSZNIKOW

Bajada to but, który towarzyszył mi w najbardziej egzotycznych miejscach, biegałem w tym modelu m.in. na Kilimandżaro, w Kapadocji i na Maderze. Nie jest to mój ulubiony as w montrailowej talii, a to dlatego, że jak na moje potrzeby jest odrobinę zbyt toporny (gruba podeszwa, wysoki drop, ogólne wrażenie masywności), a przy tym zaskakująco mało odporny. Już po ok. 400 km mogą pojawić się przecierki na zgięciu palców, a po 700-800 km biegania w terenie trzeba się liczyć z regularnymi dziurami. Dociągnięcie w nich do tysiąca km to duży sukces. Bajady polecam ludziom, którzy dopiero przechodzą z asfaltu na szlak, oni powinni być zadowoleni. Bo bajady są wygodne, mają uniwersalną szerokość cholewki oraz bieżnik, który sprawdzi się wszędzie oprócz błota i skał. Za to doświadczonym biegaczom, którzy już wiedzą, co lubią, ciężko będzie zakochać się w bajadzie - po prostu brakuje jej charakteru!

 




COLUMBIA TRANS ALPS F.K.T. II - na biegi powyżej 70km




Buty trail do biegania Columbia Trans Alps F.K.T. II

OPIS COLUMBIA TRANS ALPS F.K.T. II:

W teorii najwyższy i najlepszy model, ale jak pewnie dobrze wiecie, w butach biegowych nie ma czegoś takiego jak najlepszy (dla wszystkich) but. Każdy biegacz jest inny, ma inne potrzeby, a i teren, po którym biega, czy specyfika zawodów, w których startuje może się znacznie różnić. Columbia Trans Alps F.K.T. II to specjalistyczny model buta, który najlepiej sprawdzi się na długich alpejskich trasach. Jak zresztą sama nazwa wskazuje. Dopisek F.K.T. oznacza fastest known time, czyli "najszybszy znany czas (pokonania danego odcinka)". Cała zabawa polega na pokonywaniu bardzo długich szlaków (najczęściej w górach) w rekordowych czasach (w Polsce najpopularniejszą tego typu trasą jest Główny Szlak Beskidzki). Columbia Trans Alps F.K.T. powstał również z myślą o takich przygodach. Przez co but nie należy do kategorii najlżejszych (jest wyraźnie cięższy niż Bajada czy Caldorado), za to zyskuje na wytrzymałości i komforcie. Również bieżnik jest najbardziej agresywny (6mm wypustki), co przydaje się na długich trasach, które prowadzą przez różne rodzaje terenu. Trans Alps to świetne rozwiązanie dla biegaczy, którzy szukają buta "startowego" na bardzo długie biegi po twardych nawierzchniach (np. UTMB czy Lavredo Ultra Trail). Jeśli nie pokonujesz takich dystansów i wolisz coś lżejszego, wystarczy Ci Caldorado. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE INNYCH PRODUCENTÓW:

 Altra Olympus - Hoka Speedgoat - Saucony Peregrine - Hoka EVO Mafate 

 

Podeszwa buty trail do bieganiaColumbia Trans Alps II

PARAMETRY COLUMBIA TRANS ALPS F.K.T. II:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 6mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 18mm / 10mm
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 319 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: bd. 



Mikołaj Kowalski-Barysznikow

OPINIA O COLUMBIA TRANS ALPS F.K.T. II: MIKOŁAJ KOWALSKI-BARYSZNIKOW

Trans Alp - tu charakteru jest aż nadto. Mam wrażenie, że projektanci chcieli upchnąć w tym modelu wszystkie swoje ulubione techniczne osiągnięcia. Wyszedł z tego but prawie pancerny, ale przy tym dynamiczny (szczególne w wersji FKT). Zaletą jest tu uniwersalna podeszwa z lekkim zadziorem, która powinna poradzić sobie nawet na Rzeźniku czy Łemkowynie. Nie mówiąc o UTMB, pod które ten model wydaje się skrojony nie tylko z nazwy. Najbardziej docenimy go na trasach powyżej 80 czy nawet 100 km. Ale tylko pod warunkiem, że nie mamy szerokiej stopy. Bo wtedy mocno opinająca, sztywna cholewka może nam zrobić krzywdę! Ja biegłem w nich 100-kilometrowe CCC i... szedłem 120-kilometrowy TDS - w obydwu przypadkach byłem bardzo zadowolony (a moje stopy jeszcze bardziej)!

 


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA COLUMBIA


 

  TYP STOPY AMORTYZACJA PRZEZNACZENIE DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ BIEŻNIK WAGA BUTA
COLUMBIA BAJADA  neutralna Ocena 3 na 6 trening, bieg do 70km Ocena 3 na 5 10mm 20mm / 10mm Ocena 3 na 5 5mm 290g
COLUMBIA CALDORADO neutralna Ocena 4 na 6 trening, start do 70km Ocena 3 na 5 8mm 19mm / 11mm Ocena 3 na 5 4mm 296g
COLUMBIA TRANS ALPS F.K.T neutralna Ocena 4 na 6 start powyżej 70km Ocena 2 na 5 8mm 18mm / 10mm Ocena 3 na 5 6mm 319g


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH W COLUMBII


 
FUID FOAM: 



TRAIL SHIELD:

Buty trailowe z reguły wyposażone są w specjalną płytkę umieszczoną w podeszwie, której zadaniem jest ochrona stóp przed ostrymi elementami podłoża. Columbia również stosuje to rozwiązanie i jest to Trail Shield. Płytkę zintegrowano z elastycznymi rowkami, w które wyposażono podeszwy butów. Dzięki temu buty Columbii chronią stopy przed ostrymi niespodziankami, a jednocześnie podeszwy pozostają wystarczająco elastyczne, aby bieganie w nich wciąż było bardzo płynne.


ZDJĘCIA: Piotr Oleszak na potrzeby Natural Born Runners / archiwum producenta

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij