Buty do biegania

Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra?

2021-10-11
Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra?
Gdy wydawało się, że w bieganiu wymyślono już niemal wszystko, w 2009 roku pojawiły się dwie firmy, które zrewolucjonizowały rynek butów do biegania. Jedna, swoje początki miała w Europie (konkretnie we Francji), druga w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Hoka One One oraz Altra to dwie firmy, które wyznaczają trendy jeśli chodzi zarówno o bieganie po asfalcie, jak i w terenie. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej drugiej marce.SPIS TREŚCI:Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę amerykańską markę.

[AKTUALIZACJA: 11.10.2021, sezon jesień/zima 2021]

  1. Historia i charakterystyka butów Altra
  2. Opisy konkretnych modeli butów Altra 
  3. Tabela z porównaniem butów trailowych Altra
  4. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
  5. Pytania i odpowiedzi (Q&A)
  6. Podsumowanie

HISTORIA I CHARAKTERYSTYKA BUTÓW ALTRAHistoria Amerykanów jest nam niezwykle bliska, bo jej historia nie zaczęła się w zaciszu korporacyjnych sal, a gdzieś na tyłach sklepu dla biegaczy w Utah (buty od Natural Born Runners? Może kiedyś!). Od połowy lat 90-tych (biorąc pod uwagę, że boom na bieganie w Polsce trwa raptem od kilku lat, to mamy naprawdę spore zaległości!) rodzina Goldena Harpera (swoją drogą Golden w wieku 12 lat przebiegł maraton w czasie...2:45!) prowadząc sklep dla biegaczy wysłuchiwała ich narzekań na kontuzje i problemy ze zdrowiem.

Harper obserwując biegaczy i ich technikę biegową oraz bazując na wiedzy zdobytej na wykładowych salach doszedł do wniosku, że współczesne buty biegowe zamiast pomagać, to wręcz szkodzą! Zwężane czubki butów przy dłuższych treningach powodują otarcia i ból, a konstrukcja zakładająca sporą różnicę w wysokości pięty względem palców (tzw. drop), nie tylko nie poprawia techniki biegu, a powoduje niepotrzebne obciążenie.

Twórca butów biegowych Altry początkowo próbował „sprzedać” swój pomysł innym firmom z branży. Jednak odbijał się od kolejnych drzwi, aż w końcu samodzielnie spróbował swoich sił jako projektant. Jego celem było stworzenie butów, które będą ułatwiały bieganie w sposób wywołujący możliwie najmniejszy negatywny wpływ na nasze nogi, dzięki czemu zredukowane zostanie ryzyko kontuzji.


Buty Altra do biegania

Cechy charakterystyczne dla butów do biegania Altra to 0 drop i spora ilość miejsca na palce w przedniej części buta. Zdj. archiwum Altra.


Golden Harper wziął się do pracy i stworzył coś, co może niekoniecznie zachwycało swoim wyglądem, ale działało! Stopił podeszwy butów, usuwając nadmiar pianki, redukując różnicę wysokości pomiędzy piętą, a palcami do zera. Ukuł termin Zero Drop i zaczął sprzedawać swoje buty w rodzinnym sklepie, obserwując jednocześnie reakcje klientów. Ci przybywali tłumnie, nie tylko po buty od Harpera, ale również ze swoimi starymi modelami, które Golden pomagał im przerobić na modłę „Zero Drop”.

Pomysł chwycił. Wkrótce, dzięki wsparciu ludzi z branży Altra zamieniła się z lokalnego mini biznesu w dużą firmę, która potrzebowała raptem kilku lat, aby wejść do listy TOP10 największych sprzedawców butów biegowych w USA! Dopełnieniem idei, która przyświecała Harperowi – czyli stworzenia ultra wygodnych butów do biegania – było zastosowanie FootShape Toe Box, czyli obszernej przedniej części buta. Miejsca, w którym nasze palce mogą poczuć się naprawdę komfortowo.

Altra, rozwijająca się w iście ekspresowym tempie, oferuje niesamowicie wygodne i dobrze amortyzowane (stopień amortyzacji zależny jest od wybranego modelu) buty do biegania naturalnego. Minimalizm powrócił więc, ale w zupełnie innym wydaniu niż sądzono jeszcze parę lat temu. Bieganie boso czy w sandałach z gumy niekoniecznie będzie rozsądnym rozwiązaniem dla większości biegaczy, ale odpowiednio amortyzowany but z zerowym dropem już tak! Biegacze na całym świecie używają butów Altra na dystansach od 5 kilometrów po biegi ultra rozgrywane na grubo ponad 100 kilometrów.
alt=Buty Altra do biegania - miejsce na palce

W butach do biegania Altra wreszcie Twoje stopy poczują co to znaczy komfort! Zdj. archiwum Altra.


Podsumowując, Altra buty do biegania to przede wszystkim:

  1. ZERO DROP – tutaj stopa leży zupełnie płasko. Brakuje podparcia na pięcie, stopy podczas biegu pracują w naturalny sposób. Dzięki tej technice biegu wzmacniamy achillesa oraz mięśnie łydek, do tej pory odpoczywające podczas biegania „z pięty” (więcej na temat dropu znajdziesz w osobnym artykule ➡️ O co chodzi ze spadkiem / dropem w butach do biegania?). Należy jednak pamiętać, że o ile rzeczywiście zero drop prawdopodobnie poprawi naszą technikę biegu, to na początku warto zacząć od krótszych jednostek treningowych biegając w butach Altry. Stopniowo przyzwyczajając stopy i mięśnie do nowej techniki biegu.

  2. FOOTSHAPE TOE BOX – szerokie przodostopie buta. W butach Altry stopy mają gdzie się „rozłożyć” - nie są ściśnięte jak w tradycyjnych butach biegowych, które zwykle mają zwężany przód. Tę cechę docenią zwłaszcza biegacze z szerokimi stopami oraz ci, którzy biegają bardzo długie dystanse (➡️ sprawdź więcej butów do biegania na szeroką stopę). Z drugiej strony dla osób z węższymi stopamia buty Altra mogą okazać się za szerokie.

  3. ODPOWIEDNIO WYWAŻONA AMORTYZACJA – buty Altra można określić butami minimalistycznymi, jeśli chodzi o drop. Jednak to, co najlepsze dla większości biegaczy to połączenie technologii zero drop ze sporą ilością pianki pod stopą. Taki miks sprawia, że buty zapewniają odpowiednią ochronę jednocześnie pozwalając na bieganie w sposób naturalny. Altra oferuje zarówno buty bardzo dobrze amortyzowane, ale również takie, które docenią rasowi minimaliści, zerowy spadek i bardzo mała ilość pianki.


alt=Buty Altra do biegania

Golden Harper, stworzył buty Altra, aby zredukować ilość kontuzji wśród biegaczy. Zdj. archiwum Altra.OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW ALTRAJeszcze w ubiegłym sezonie skupialiśmy sie w tym artykule na butach trailowych. To była zdecydowanie najmocniejsza strona Altry! W Polsce właśnie ta kategoria butów jest najbardziej popularna. Altra rozwija się jednk z każdym rokiem i coraz więcej biegaczy wybiera również buty Altry także na asfalt. Ostatnio do rodziny Altry dołączył odrobinę węższy model Rivera, który sprawdza się świetnie także u biegaczy i biegaczek, dla których wcześniej Altra była po prostu za szeroka. Poniżej znajdziesz opisy i cechy charakterystyczne konkretnych modeli. Generalnie buty trailowe Altry przeznaczone są do biegania w mieszanym terenie: od leśnych ścieżek po szutrowe czy kamieniste trasy (jeśli więc szukasz czegoś na błotniste szlaki czy bieganie w bardzo trudnych warunkach to zerknij na specjalistów w tym temacie, ➡️ czyli buty Inov-8).

Bieżniki są dość zbliżone do siebie, a podstawową różnicą między kolejnymi modelami jest ilość pianki pod stopami, która determinuje to jak but zachowuje się w trakcie biegu. Im więcej pianki tym większa amortyzacja i ochrona, ale stopa jest dalej od podłoża. Im jej mniej, tym więcej czucia podłoża i dynamiki. Dobrą wskazówką w wyborze najlepiej pasującego do Ciebie modelu buta Altry jest porównanie ilości pianki, w butach w których dobrze Ci się biega. To będzie dobry punkt wyjścia! Jeśli chodzi o numerację modeli i zmiany pomiędzy kolejnymi wersjami to na ten moment Altra duże zmiany wprowadza jedynie w modelach z pełnymi numerami. "Połówki" ulegają jedynie kosmetycznym poprawkom (np. Altra Lone Peak 4.0 a 4.5 były bardzo podobne do siebie).

Jeszcze słowo o 0 drop - generalnie w butach trailowych i przy bieganiu po miękkiej nawierzchni ten zerowy spadek będzie mniej odczuwalny, a ciało szybciej przystosuje się do nowego stylu biegu. Tak samo im więcej pianki pod stopami, tym niski drop będzie mniej odczuwalny niż w zestawieniu niski drop + mała ilość pianki i stopa blisko podłoża. W przypadku butów na asfalt, nawet przy tej samej ilości amortyzacji, wpływ zero drop będzie bardziej namacalny i "przestawienie" na nową technikę biegania będzie wymagało nieco więcej czasu.BUTY ALTRA W TEREN

Buty do biegania Altra w terenie

Buty do biegania Altra w terenie sprawdzają się przede wszystkich na suchych nawierzchniach. Zdj. archiwum Altra.BUTY ALTRA OLYMPUS 4.0Altra Olympus 4.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 4.0

Każdy kolejny pełny numer danego numeru przynosi w Altrze duże zmiany, nie inaczej jest w przypadku Altra Olympus 4.0! Nowy model dostał zupełnie przeprojektowaną cholewkę i nowy, fantastyczny wygląd. Wcześniej Olympus urzekał swoim komfortem i tym, co oferował w trakcie biegu. Teraz, nie tylko "bebechy" działają tak, jak powinny, ale but prezentuje się fantastycznie! Uproszczono budowę cholewki, poza otokiem z przodu buta mamy większą powierzchnię lekkiej, oddychającej siateczki. Nowy Altra Olympus 4.0 wygląda lżej i dynamiczniej. W środku to jednak stary, dobry Olympus, który oferuje masę amortyzacji i wygody na długim dystansie. Nadal znajdziemy tutaj sporo miejsca na palce oraz genialną podeszwę na Vibram Megagrip (która zepewnia świetną przyczepność na skalistym podłożu). Wbrew temu, co może się wydawać patrząc na Olympusa z zewnątrz, to stopy znajdują się niżej, co w połączeniu z szeroką platformą, na której obudowano resztę buta, daje nam bardzo stabilną konstrukcje. Oczywiście to nie jest but na szybkie, techniczne bieganie w trudnym terenie, ale nie taka jest też jego rola Altra Olympus 4.0 potwierdza, że jest jednym z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o buty z maksymalną ilością amortyzacji do długiego biegania po górach.
Prezentacja filmowa Altra Olympus 4.0. Źródło: materiały Altra.BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla części biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

Podeszwa Altra Olympus 4.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 329 g (męskie) / 272 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zupełnie zmieniony design butów
-przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny
- szersza podeszwa zwiększająca stabilność
- nowa, poprawiona cholewka
- nowy, cienszy język
CENA: 749 PLNKuba Wiśniewski z Ekipy NBR

OPINIA O ALTRA OLYMPUS 3.5: KUBA WIŚNIEWSKI Z EKIPY NBR

Olympus to dla mnie najlepszy model na długie trailowe wybiegania i większość startów w górach - jest miękki, szeroki i przyjemnie "kapciowaty". Ciężko znaleźć coś z większą ilością amortyzacji - pod tym kątem może się z nim równać chyba tylko ➡️ Hoka Speedgoat, ale Olympus jest dużo szerszy, a jak dla mnie to spora zaleta, pod warunkiem, że but będzie mocno zawiązany - w innym przypadku stopa może w nim “pływać”, a podczas zbiegów może to być problem, zwłaszcza dla paznokci. W tym roku biegłem w nich Chojnik Maraton i w Karkonoszach sprawdziły się idealnie. Pogoda pozwoliła też upewnić się, że na mokrych kamieniach technologia Vibram Megagrip to najlepsze, co mogą mieć w podeszwie buty trailowe. Nie ubrałbym ich natomiast na biegi, gdzie można się spodziewać sporej ilości błota, bo bieżnik jest mało agresywny. Często na skrajnie długich biegach przyczyną zejścia z trasy są zmasakrowane stopy - Olympus zdaje się być na to najlepszym antidotum. Zdj. Anna Wiśniewska.Dodaj do koszyka Altra Olympus


BUTY ALTRA TIMP 3.0Altra Timp 3.0

OPIS ALTRA TIMP 3.0

Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 3.0 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Świetnie sprawdzi się jako but na mieszany teren. Altra Timp 3.0 to jedna z lepszych opcji na początek przygody z Altrą! Wersja 3.0 przynosi zmiany głównie w cholewce, dodatkowe silikonowe wstawki po bokach stopy poprawiają dopasowanie, a twardszy otok na palcach zapewnia lepszą ochronę przed przypadkowym uderzeniem o kamienie.
Recenzja Altra Timp 2.0

RECENZJA #NBRTEAM
ALTRA TIMP 2.0:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Timp najpierw mnie zauroczył, później trochę rozczarował, ale szybko zaczął poprawiać złe wrażenie. A im dłużej w nim biegam, tym bardziej mi się ten but podoba! Trochę trudna ta nasza "miłość", co? Po czasie okazało się, że Altra Timp 2.0 jest modelem nie tylko bardzo komfortowym, ale szalenie uniwersalnym. Świetnie sprawdza się w roli buta do codziennych treningów w zróżnicowanych warunkach. Nie jest co prawda demonem prędkości, ale zapewnia dużą dozę wygody. To również świetna propozycja dla tych biegaczy, którzy...
Nowa pianka Quantic zapewnia odpowiedni miks amortyzacji i sprężystości. W przedniej części wciąż znajdziemy dobrze znaną, sporą przestrzeń na palce, ale nowa wersja jest zdecydowanie bardziej dopasowana na śródstopiu niż inne modele Altry. Przez co Timp 2.0 staje się ciekawą opcją dla osób, które do tej pory skreślały Altrę ze względu na zbyt dużą szerokość. Altra Timp 2.0 wygląda też zgrabniej i bardziej dynamicznie niż swój poprzednik. Taki też okazuje się w rzeczywistości. Z obniżoną o prawie 20 gram wagą stał się niezwykle uniwersalnym butem treningowym do biegania w mocno zróżnicowanym terenie.
Prezentacja filmowa Altra Timp 3.0. Źródło: materiały Altra.BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie. Biegasz trochę po asfalcie, a trochę w terenie (np. musisz dobiec kilka kilometrów do leśnych tras)? Altra Timp 3.0 będzie idealną opcją na tego typu zastosowanie!

Podeszwa Altra Timp 3.0


PARAMETRY ALTRA TIMP 3.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 311 g (męskie) / 253 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wzmocniona cholewka dla lepszego trzymania stopy
- twardszy otok na palcach dla większej ochrony
CENA: 699 PLN

Dodaj do koszyka Altra Timp 3.0


BUTY ALTRA LONE PEAK 5.0Altra Lone Peak 5.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 5.0

Kolejny model w ofercie Altry to but trochę z pogranicza światów biegania naturalnego i tradycyjnego. Altra Lone Peak 5.0 to z jednej strony but, któremu nadal bardzo blisko do butów minimalistycznych, ale z drugiej strony oferuje tyle amortyzacji i ochrony przed podłożem, że świetnie sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy. Lone Peak to niezwykle wszechstronny but trailowy, jeden z najpopularniejszych butów w ofercie Altry. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu. Altra Lone Peak 5.0 przynosi lepszą amortyzację dzięki zastosowaniu pianki EGO oraz większą ochronę przed ostrymi kamieniami dzięki poprawionej płytce Stone Guard.


Prezentacja filmowa Altra Lone Peak 5.0. Źródło: materiały Altra.BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 5.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale raczej na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą jej ilością: Altra Timp lub Altra Olympus.Podeszwa Altra Lone Peak 5.0


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 318 g (męskie) / 260 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lepiej amortyzująca pianka EGO w podeszwie środkowej
- poprawiona płytka Stone Guard chroniąca przed ostrymi elementami podłoża 
CENA: 699 PLN

Dodaj do koszyka Altra Lone Peak 5.0


BUTY ALTRA SUPERIOR 5.0Altra Superior 5.0

OPIS ALTRA SUPERIOR

Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i większą dynamiką. Superior 5 to unikatowa pozycja w trialowej rodzinie tej marki, zapewniająca świetne czucie podłoża. Lekki, zwinny i bardzo elastyczny Altra Superior 5.0 to coś dla prawdziwych fanów biegania naturalnego! To już bardziej wymagający model, którego nie polecamy jako pierwszych butów z 0 dropem. W hierarchii Altry Superior 5.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie. Superiory są wyposażone w wyjmowane wkładki Stone Guard, które w razie potrzeby (kamienisty teren, korzenie) możemy włożyć do środka i zwiększyć ochronę stóp. Wkładki, które znajdziemy w Altra Superior 5.0 są lżejsze niż, te dodawane do poprzedniego modelu.Główne zmiany, które zaszły w Superior 5.0 dotyczą cholewki. Unowocześniona cholewka została wykonana ze wzmocnionych materiałów, dzięki czemu buty są bardziej odporne na uszkodzenia, ale w dalszym ciągu tak samo dobrze przepuszczają powietrze. Dodatkowo została dodana jeszcze 1 dziurka przy sznurówkach, po zawiązaniu but jest lepiej dopasowany. Od pierwszego nałożenia butów na stopy jest bardzo wygodnie. Altra przyzwyczaiła nas już do dużej ilości wolnego miejsca w przedniej części. Nie inaczej jest w Superiorze. Palce mają gdzie się rozgościć! Jeśli cenisz sobie dobrą zabawę, jaką z pewnością daje dobre czucie podłoża w terenie, to Altra Superior, może być propozycją dla Ciebie.

BUT IDEALNY DLA:

Dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem i mniejszą ilością amortyzacji - w tym wypadku Altra Superior 5.0 zapewnia zarówno komfort, jak i poczucie wolności na szlaku!

Podeszwa Altra Superior 4.5


PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 251 g (męskie) / 214 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - wzmocniona i bardziej trwała cholewka
- lżejsze, wyjmowane wkładki Stone Guard
-1 dziurka na sznurówki więcej niż w modelu 4.5
CENA: 599 PLNKuba Wiśniewski z Ekipy NBR

OPINIA O ALTRA SUPERIOR 4.0: KUBA WIŚNIEWSKI Z EKIPY NBR

Dla mnie ulubione buty na treningi trailowe - to była miłość od pierwszego przymierzenia. Są elastyczne, lekkie i naprawdę bardzo wygodne. Ubieram je na prawie wszystkie treningi. Dość często zdarza mi się też nosić je na co dzień. Gdyby nie protest mojej żony to niedawno bym w nich poszedł na wesele do znajomych. Wracając do biegania - to bardzo dobry wybór jako pierwszy krok do przejścia na bardziej naturalne bieganie ze śródstopia. Zerowy drop dba o to, żeby krok biegowy zaczynał się od przedniej części stopy, co będzie wybawieniem dla kolan. Po Superiorach zostają już tylko sandały, Fivefingers’y i bieganie boso, do czego również zachęcam. Bieżnik jest przeznaczony raczej na łagodniejszy teren - alternatywą na trudniejsze warunki może być Altra Lone Peak 4.0. Zdj. Anna Wiśniewska.Dodaj do koszyka Altra Superior

BUTY ALTRA NA ASFALT

Buty do biegania Altra po asfalcie

Buty do biegania Altra po asfalcie oferują dużą ilość miejsca na palce w przedniej części buta. Zdj. archiwum Altra.


BUTY ALTRA RIVERA
Buty do biegania Altra Rivera

OPIS ALTRA RIVERA:

Zupełnie nowy model z oferty Altry - Altra Rivera! But ten jest wystarczająco energiczny do szybkich jednostek oraz wystarczająco wygodny do codziennych, długich treningów. Altra Rivera to wyczekana propozycja tej marki dla osób z nieco wyższymi stopami! Jeśli wszystkie buty Altry, które dotąd przymierzałeś/ przymierzałaś wydawały Ci się za szerokie, koniecznie zobacz Riverę. Oczywiście znajdziemy tu także charakterystyczne cechy tej marki, takie jak nosek FootShape (szerszy obszar na palce niż w przeciętnych butach do biegania) i platformę o zerowym spadku (aby zachęcić do naturalnego biegania). Cholewka jest jednak węższa w śródstopiu, co pozwala na lepsze trzymanie stopy. Podeszwa środkowa wykonana jest z pianki Ego, która wpływa na responsywność. Również dzięki swojej piance, Rivera skutecznie amortyzuje uderzenia podczas lądowania i zapewnia wystarczającą ochronę przed uderzeniami o nawierzchnię. Altra Rivera świetnie może się sprawdzić na początek przygody z zero dropem. Posiada umiarkowaną amortyzację i bardzo uniwersalny bieżnik. Mimo że jest modelem asfaltowym, świetnie sprawdza się też na leśnych ścieżkach i pozwala na dające mnóstwo frajdy dobre czucie podłoża.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają lekkiego i dynamicznego buta o umiarkowanej amortyzacji, który sprawdzi się nie tylko podczas codziennych treningów, ale także podczas szybszych startów/ dla osób, dla których inne modele Altry są za szerokie.

Podeszwa Altra Rivera

PARAMETRY ALTRA RIVERA:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm - 26mm  
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 257 g (meskie)
197 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Jest to pierwsza wersja tego modelu
CENA: 599 PLN

Dodaj do koszyka Altra Rivera


BUTY ALTRA TORIN 5.0Altra Torin 4.0

OPIS ALTRA TORIN 5.0

Po bardziej pluszowej wersji Altra Torin Plush 4.5, przyszedł czas na nowy odmieniony i bardziej dynamiczny model Altra Torin 5.0! W wersji Torin 5.0 podeszwa została wykonana z nowej pianki Ego Max, która jest dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic. Jednocześnie Torin pozostał nadal świetnie amortyzowanym modelem, idealnym na długie wybiegania. To zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych modeli Altry. Dla lekkich biegaczy będzie to świetny but treningowy na asfalt i utwardzone leśne ścieżki. Cięższym zawodnikom może sprawdzić się świetnie także jako but startowy na maraton czy półmaraton. W Torin 5.0 znajdziemy więcej miejsca na palce niż modelu Torin 4.5, co ucieszy stałych fanów tej marki. (Jeśli szukasz węższego modelu sprawdź Altra Rivera). Zerowy drop w połączeniu z dużą dawką amortyzacji sprawia, że może to być ciekawa propozycja dla biegaczy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem naturalnym i szukają sprawdzonego, bezpiecznego modelu.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 5.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Podeszwa Altra Torin 4.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm / 26mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  257 g (męskie) / 209 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Podeszwa wykonana z pianki Ego Max - dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic zastosowana w modelu Torin 4.5 Plush
Więcej miejsca na palce niż w modedlu Torin 4.5 Plush
CENA:  719 PLN


Dodaj do koszyka Altra Torin


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW TRAILOWYCH ALTRA


 

MODEL  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA
➡️ ALTRA OLYMPUS 4.0 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 2 na 5 0mm męskie / damskie - 33mm / 33mm Ocena 5 na 5 męskie - 329 g
damskie - 272 g
➡️ ALTRA TIMP 3.0 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 0mm męskie / damskie - 29mm / 29mm Ocena 4 na 5 męskie - 311 g
damskie - 253 g
➡️ ALTRA LONE PEAK 5.0 neutralna/supinacja Ocena 3 na 6 Ocena 3 na 5 0mm męskie / damskie - 25mm / 25mm Ocena 5 na 5 męskie - 318 g
damskie - 260 g
➡️ ALTRA RIVERA neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 4 na 5 0mm męskie / damskie - 25mm / 25mm Ocena 5 na 5 męskie - 257 g
damskie - 197 g
➡️ ALTRA SUPERIOR 5.0 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 0mm męskie / damskie - 21mm / 21mm Ocena 5 na 5 męskie - 252 g
damskie - 214 g

PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)Mam wąską / szeroką stopę, czy buty Altry będą pasowały w moim przypadku?

Jeśli masz wąską stopę to niestety, ale na ten moment trudno będzie znaleźć Ci buty Altry, w których będziesz się dobrze czuł. One z natury są szerokie, owszem, dobrze trzymają śródstopie, ale z przodu ilość miejsca na palce jest naprawdę spora. W Twoim wypadku to będzie duży minus, ale jeśli do tej pory miałeś problem ze znalezieniem odpowiednio szerokiego buta to biegając w Altrach będziesz zachwycony! Miejsce jest dość, również w przypadku osób z haluksami, stopa ma gdzie się "rozlać" w bucie. 

Słyszałem o 0 dropie i trochę się go obawiam, słusznie? 

Przypomnijmy, że drop to różnica pomiędzy wysokością pięty, a wysokością palców. Jeśli do tej pory biegałeś w klasycznych butach (10mm i więcej dropu) to pierwsze chwile z Altrą mogą być ciężkie. Tu warto pamiętać o kilku rzeczach, im więcej pianki będzie miał dany model, tym generalnie drop będzie mniej wyczuwalny. Tak samo jeśli chodzi o podłoże, w terenie "zerówka" nie będzie tak odczuwalna jak na asfalcie. Dodatkowo warto dać sobie czas na przyzwyczajenie stóp i łydek do nowej techniki biegu. Nie porywaj się od razu na długie treningi, zacznij od krótszych dystansów, żeby przyzwyczaić stopy. 

To będą moje pierwsze buty Altry, który model wybrać?

Jeśli szukasz butów na asfalt to proponuję zacząć od Torinów - 26mm pianki pod stopami zapewni odpowiednią ilość amortyzacji i będzie dobrym wstępem do butów tej marki. W przypadku butów do biegania w terenie najbardziej uniwersalnym modelem będzie Altra Lone Peak - 25mm pianki i uniwersalny bieżnik, to będzie dobry zestaw na początek. Jeśli szukasz czegoś do startów w długich biegach ultra, to najlepszą opcją będzie Altra Olympus z podeszwą na Vibramie Megagripie. 

Szukam buta w góry, który model z butów Altra wybrać?

Na mocno kamienisty teren i długi dystans ultra - tu zdecydowanym faworytem będzie Altra Olympus. Duża ilość amortyzacji, ochrona i świetny Vibram Megagrip, te cechy czynią z Olympusa świetnego buta do biegania ultra. Na krótsze dystanse i bardziej miękkie podłoże polecałbym Altra Lone Peak. 


PODSUMOWANIEButy Altra budzą duże emocje i nic dziwnego, ich budowa i filozofia jest mocno określona. Cześć osób z miejsca je skreśli za zbyt dużą ilość miejsca na palce (osoby z wąskimi stopami) czy brak zaufania do 0 dropu. Z drugiej strony, dokładnie za te same właściwości tysiące biegaczy pokochały tę markę! Sygnały z rynku są jasne, biegaczy zadowolonych z biegania w Altrach wciąż przybywa. Warto mieć na oku tę markę, z kolekcji na kolekcje ich buty są coraz lepsze!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel