pixel
Buty do biegania

Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra?

2023-05-18
Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra?
Gdy wydawało się, że w bieganiu wymyślono już niemal wszystko, w 2009 roku pojawiły się dwie firmy, które zrewolucjonizowały rynek butów do biegania. Jedna, swoje początki miała w Europie (konkretnie we Francji), druga w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Hoka One One oraz Altra to dwie firmy, które wyznaczają trendy jeśli chodzi zarówno o bieganie po asfalcie, jak i w terenie. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej drugiej marce.


SPIS TREŚCI:Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę amerykańską markę.

[AKTUALIZACJA: 21.04.2023, sezon wiosna/lato 2023]

 1. Historia i charakterystyka butów Altra
 2. Opisy konkretnych modeli butów Altra 
 3. Tabela z porównaniem butów trailowych Altra
 4. Tabela z porównaniem butów asfaltowych Altra
 5. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 6. Pytania i odpowiedzi (Q&A)
 7. Podsumowanie

HISTORIA I CHARAKTERYSTYKA BUTÓW ALTRAHistoria Amerykanów jest nam niezwykle bliska, bo jej historia nie zaczęła się w zaciszu korporacyjnych sal, a gdzieś na tyłach sklepu dla biegaczy w Utah (buty od Natural Born Runners? Może kiedyś!). Od połowy lat 90-tych (biorąc pod uwagę, że boom na bieganie w Polsce trwa raptem od kilku lat, to mamy naprawdę spore zaległości!) rodzina Goldena Harpera (swoją drogą Golden w wieku 12 lat przebiegł maraton w czasie...2:45!) prowadząc sklep dla biegaczy wysłuchiwała ich narzekań na kontuzje i problemy ze zdrowiem.

Harper obserwując biegaczy i ich technikę biegową oraz bazując na wiedzy zdobytej na wykładowych salach doszedł do wniosku, że współczesne buty biegowe zamiast pomagać, to wręcz szkodzą! Zwężane czubki butów przy dłuższych treningach powodują otarcia i ból, a konstrukcja zakładająca sporą różnicę w wysokości pięty względem palców (tzw. drop), nie tylko nie poprawia techniki biegu, a powoduje niepotrzebne obciążenie.

Twórca butów biegowych Altry początkowo próbował „sprzedać” swój pomysł innym firmom z branży. Jednak odbijał się od kolejnych drzwi, aż w końcu samodzielnie spróbował swoich sił jako projektant. Jego celem było stworzenie butów, które będą ułatwiały bieganie w sposób wywołujący możliwie najmniejszy negatywny wpływ na nasze nogi, dzięki czemu zredukowane zostanie ryzyko kontuzji.


Buty Altra do biegania

Cechy charakterystyczne dla butów do biegania Altra to 0 drop i spora ilość miejsca na palce w przedniej części buta. Zdj. archiwum Altra.


Golden Harper wziął się do pracy i stworzył coś, co może niekoniecznie zachwycało swoim wyglądem, ale działało! Stopił podeszwy butów, usuwając nadmiar pianki, redukując różnicę wysokości pomiędzy piętą, a palcami do zera. Ukuł termin Zero Drop i zaczął sprzedawać swoje buty w rodzinnym sklepie, obserwując jednocześnie reakcje klientów. Ci przybywali tłumnie, nie tylko po buty od Harpera, ale również ze swoimi starymi modelami, które Golden pomagał im przerobić na modłę „Zero Drop”.

Pomysł chwycił. Wkrótce, dzięki wsparciu ludzi z branży Altra zamieniła się z lokalnego mini biznesu w dużą firmę, która potrzebowała raptem kilku lat, aby wejść do listy TOP10 największych sprzedawców butów biegowych w USA! Dopełnieniem idei, która przyświecała Harperowi – czyli stworzenia ultra wygodnych butów do biegania – było zastosowanie FootShape Toe Box, czyli obszernej przedniej części buta. Miejsca, w którym nasze palce mogą poczuć się naprawdę komfortowo.

Altra, rozwijająca się w iście ekspresowym tempie, oferuje niesamowicie wygodne i dobrze amortyzowane (stopień amortyzacji zależny jest od wybranego modelu) buty do biegania naturalnego. Minimalizm powrócił więc, ale w zupełnie innym wydaniu niż sądzono jeszcze parę lat temu. Bieganie boso czy w sandałach z gumy niekoniecznie będzie rozsądnym rozwiązaniem dla większości biegaczy, ale odpowiednio amortyzowany but z zerowym dropem już tak! Biegacze na całym świecie używają butów Altra na dystansach od 5 kilometrów po biegi ultra rozgrywane na grubo ponad 100 kilometrów.
alt=Buty Altra do biegania - miejsce na palce

W butach do biegania Altra wreszcie Twoje stopy poczują co to znaczy komfort! Zdj. archiwum Altra.


Podsumowując, Altra buty do biegania to przede wszystkim:

 1. ZERO DROP – tutaj stopa leży zupełnie płasko. Brakuje podparcia na pięcie, stopy podczas biegu pracują w naturalny sposób. Dzięki tej technice biegu wzmacniamy achillesa oraz mięśnie łydek, do tej pory odpoczywające podczas biegania „z pięty” (więcej na temat dropu znajdziesz w osobnym artykule ➡️ O co chodzi ze spadkiem / dropem w butach do biegania?). Należy jednak pamiętać, że o ile rzeczywiście zero drop prawdopodobnie poprawi naszą technikę biegu, to na początku warto zacząć od krótszych jednostek treningowych biegając w butach Altry. Stopniowo przyzwyczajając stopy i mięśnie do nowej techniki biegu.

 2. FOOTSHAPE TOE BOX – szerokie przodostopie buta. W butach Altry stopy mają gdzie się „rozłożyć” - nie są ściśnięte jak w tradycyjnych butach biegowych, które zwykle mają zwężany przód. Tę cechę docenią zwłaszcza biegacze z szerokimi stopami oraz ci, którzy biegają bardzo długie dystanse (➡️ sprawdź więcej butów do biegania na szeroką stopę). Z drugiej strony dla osób z węższymi stopamia buty Altra mogą okazać się za szerokie.

 3. ODPOWIEDNIO WYWAŻONA AMORTYZACJA – buty Altra można określić butami minimalistycznymi, jeśli chodzi o drop. Jednak to, co najlepsze dla większości biegaczy to połączenie technologii zero drop ze sporą ilością pianki pod stopą. Taki miks sprawia, że buty zapewniają odpowiednią ochronę jednocześnie pozwalając na bieganie w sposób naturalny. Altra oferuje zarówno buty bardzo dobrze amortyzowane, ale również takie, które docenią rasowi minimaliści, zerowy spadek i bardzo mała ilość pianki.


alt=Buty Altra do biegania

Golden Harper, stworzył buty Altra, aby zredukować ilość kontuzji wśród biegaczy. Zdj. archiwum Altra.OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW ALTRAJeszcze w ubiegłym sezonie skupialiśmy sie w tym artykule na butach trailowych. To była zdecydowanie najmocniejsza strona Altry! W Polsce właśnie ta kategoria butów jest najbardziej popularna. Altra rozwija się jednk z każdym rokiem i coraz więcej biegaczy wybiera również buty Altry także na asfalt. Ostatnio do rodziny Altry dołączył odrobinę węższy model Rivera, który sprawdza się świetnie także u biegaczy i biegaczek, dla których wcześniej Altra była po prostu za szeroka. Poniżej znajdziesz opisy i cechy charakterystyczne konkretnych modeli. Generalnie buty trailowe Altry przeznaczone są do biegania w mieszanym terenie: od leśnych ścieżek po szutrowe czy kamieniste trasy (jeśli więc szukasz czegoś na błotniste szlaki czy bieganie w bardzo trudnych warunkach to zerknij na specjalistów w tym temacie, ➡️ czyli buty Inov-8).

Bieżniki są dość zbliżone do siebie, a podstawową różnicą między kolejnymi modelami jest ilość pianki pod stopami, która determinuje to jak but zachowuje się w trakcie biegu. Im więcej pianki tym większa amortyzacja i ochrona, ale stopa jest dalej od podłoża. Im jej mniej, tym więcej czucia podłoża i dynamiki. Dobrą wskazówką w wyborze najlepiej pasującego do Ciebie modelu buta Altry jest porównanie ilości pianki, w butach w których dobrze Ci się biega. To będzie dobry punkt wyjścia! Jeśli chodzi o numerację modeli i zmiany pomiędzy kolejnymi wersjami to na ten moment Altra duże zmiany wprowadza jedynie w modelach z pełnymi numerami. "Połówki" ulegają jedynie kosmetycznym poprawkom (np. Altra Lone Peak 4.0 a 4.5 były bardzo podobne do siebie).

Jeszcze słowo o 0 drop - generalnie w butach trailowych i przy bieganiu po miękkiej nawierzchni ten zerowy spadek będzie mniej odczuwalny, a ciało szybciej przystosuje się do nowego stylu biegu. Tak samo im więcej pianki pod stopami, tym niski drop będzie mniej odczuwalny niż w zestawieniu niski drop + mała ilość pianki i stopa blisko podłoża. W przypadku butów na asfalt, nawet przy tej samej ilości amortyzacji, wpływ zero drop będzie bardziej namacalny i "przestawienie" na nową technikę biegania będzie wymagało nieco więcej czasu.BUTY ALTRA W TEREN

Buty do biegania Altra w terenie

Buty do biegania Altra w terenie sprawdzają się przede wszystkich na suchych nawierzchniach. Zdj. archiwum Altra.BUTY ALTRA MONT BLANCZdjęcie czerwonych Altra Mont Blanc

OPIS ALTRA MONT BLANC

Altra Mont Blanc to jeden z najbardziej wyczekiwanych, trailowych butów tego roku! To but stworzony z myślą o startach w ultra, w tym w legendarnym biegach festiwalu UTMB. Podeszwa o grubości 30 mm wykonana z pianki Ego Max, zapewnia doskonałą amortyzację i ochronę przed wstrząsami oraz ostrymi kamieniami czy korzeniami. Materiał, z którego ją wykonano to nowa wersja premium wśród pianek Ego, które spotykamy w modelach Altry! Pianka Ego Max jest miękka i sprężysta, doskonale amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia dynamiczne odbicie od podłoża. Jednocześnie jest lekka i cechuje się przedłużoną żywotnością oraz odpornością na uklepywanie.Podeszwę od spodu pokryto mieszanką Vibram LiteBase, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność w każdych warunkach oraz na każdym podłożu. Buty do biegania Altra Mont Blanc posiadają bieżnik o stosunkowo umiarkowanej agresywności. Dwa rodzaje kosteczek, mniejsze i większe, gwarantują dobrą trakcję. Zapewnia to ich uniwersalność i szerokie pole do komfortowego użytku w zróżnicowanym terenie. Cholewka wykonana z oddychającej siateczki posiada wzmocnienia jedynie w najważniejszych miejscach. Mocniej i ciaśniej oplata stopę szczególnie w okolicy pięty. W Mont Blanc, podobnie jak w innych modelach Altry, znajdziemy technologię FootShape, zapewniającą sporo miejsca na palce oraz zerowy drop, czyli taką samą grubość podeszwy na całej długości buta.BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają komfortu na ultra długich biegach

Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Mont Blanc


PARAMETRY ALTRA MONT BLANC:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 280 g (męskie) / 197 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepieBUTY ALTRA OLYMPUS 5.0Zdjęcie męskich butów Altra Olympus 5.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 5.0

Każdy kolejny pełny numer danego numeru przynosi w Altrze duże zmiany, nie inaczej jest w przypadku Altra Olympus 5.0! Nowy model dostał zupełnie przeprojektowaną cholewkę i nowy, fantastyczny wygląd. Wcześniej Olympus urzekał swoim komfortem i tym, co oferował w trakcie biegu. Teraz, nie tylko "bebechy" działają tak, jak powinny, ale but prezentuje się fantastycznie! Uproszczono budowę cholewki, poza otokiem z przodu buta mamy większą powierzchnię lekkiej, oddychającej siateczki. Nowy Altra Olympus 5.0 wygląda lżej i dynamiczniej. W środku to jednak stary, dobry Olympus, który oferuje masę amortyzacji i wygody na długim dystansie. Nadal znajdziemy tutaj sporo miejsca na palce oraz genialną podeszwę na Vibram Megagrip (która zepewnia świetną przyczepność na skalistym podłożu). Wbrew temu, co może się wydawać patrząc na Olympusa z zewnątrz, to stopy znajdują się niżej, co w połączeniu z szeroką platformą, na której obudowano resztę buta, daje nam bardzo stabilną konstrukcje. Oczywiście to nie jest but na szybkie, techniczne bieganie w trudnym terenie, ale nie taka jest też jego rola Altra Olympus 5.0 potwierdza, że jest jednym z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o buty z maksymalną ilością amortyzacji do długiego biegania po górach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla części biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

Zdjęcie podeszwy męskich Altra Olympus 5.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g (męskie) / 295 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie
BUTY ALTRA TIMP 4.0Zdjęcie męskich butów Altra Timp 4.0

OPIS ALTRA TIMP 4.0

Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 4.0 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Świetnie sprawdzi się jako but na mieszany teren. Altra Timp 4.0 to jedna z lepszych opcji na początek przygody z Altrą! Względem poprzednika zaszły duże zmiany, dzięki którym but ten stał się bardziej atrakcyjny. Podeszwa jest grubsza (30 mm, wcześniej było 29 mm) i została wykonana z pianki Ego Max - najbardziej premium materiału z oferty pianek Altra Ego. Cechuje się ona supermiękkością i sprężystością, co przekłada się na bardzo dobrą amortyzację i dynamiczne odbicie. Bieżnik także uległ zmianie. Nowe, dwukierunkowe kosteczki poprawiają przyczepność podczas zbiegów i podbiegów. Są mocniejsze i delikatnie większe niż w poprzednich modelach. Od zewnątrz pokryto go mieszanką gumy MaxTrac. Cholewka także została zmieniona, nie tylko lepiej wygląda, ale także miękko otula stopę, lepiej dopasowując sie do niej.
Recenzja Altra Timp 2.0

RECENZJA #NBRTEAM
ALTRA TIMP 2.0:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Timp najpierw mnie zauroczył, później trochę rozczarował, ale szybko zaczął poprawiać złe wrażenie. A im dłużej w nim biegam, tym bardziej mi się ten but podoba! Trochę trudna ta nasza "miłość", co? Po czasie okazało się, że Altra Timp 2.0 jest modelem nie tylko bardzo komfortowym, ale szalenie uniwersalnym. Świetnie sprawdza się w roli buta do codziennych treningów w zróżnicowanych warunkach. Nie jest co prawda demonem prędkości, ale zapewnia dużą dozę wygody. To również świetna propozycja dla tych biegaczy, którzy...
BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie. Biegasz trochę po asfalcie, a trochę w terenie (np. musisz dobiec kilka kilometrów do leśnych tras)? Altra Timp 4.0 będzie idealną opcją na tego typu zastosowanie!

Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Timp 4.0


PARAMETRY ALTRA TIMP 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 308 g (męskie) / 262 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie
BUTY ALTRA LONE PEAK 7.0Zdjęcie modelu Altra Lone Peak 7.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 7.0

Kolejny model w ofercie Altry to but trochę z pogranicza światów biegania naturalnego i tradycyjnego. Altra Lone Peak 7.0 to z jednej strony but, któremu nadal bardzo blisko do butów minimalistycznych, ale z drugiej strony oferuje tyle amortyzacji i ochrony przed podłożem, że świetnie sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy. Lone Peak to niezwykle wszechstronny but trailowy, jeden z najpopularniejszych butów w ofercie Altry. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu. Nowa, uaktualniona wersja Altra Lone Peak 7 niesie za sobą zmiany zaszły głównie w bieżniku. Jest on agresywniejszy i solidniejszy od poprzednika. Podeszwa środkowa zrobiona jest w całości z pianki Ego. Jest to autorski patent marki, który łączy w sobie miękkość i sprężystość. Jednocześnie zapewnia doskonałą amortyzację, pochłanianie wstrząsów oraz dynamikę odbicia, jednocześnie cechując się większą żywotnością.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 7.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale raczej na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą jej ilością: Altra Timp lub Altra Olympus.Zdjęcie podeszwy męskich Altra Lone Peak 7.0


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 7.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 314 g (męskie) / 261 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie

BUTY ALTRA NA ASFALT

Buty do biegania Altra po asfalcie

Buty do biegania Altra po asfalcie oferują dużą ilość miejsca na palce w przedniej części buta. Zdj. archiwum Altra.


BUTY ALTRA VIA OLYMPUS
Zdjęcie butów Altra Via Olympus

OPIS ALTRA VIA OLYMPUS:

Altra Via Olympus to but szosowy stworzony na wzór kultowego już modelu terenowego Altra Olympus. Podobnie jak terenowy odpowiednik, Via Olypus zapewnia maksymalny komfort, wygodę oraz amortyzację. Charakterystyczna technologia FootShape pozwala na bardziej naturalne dopasowanie do kształtu stopy. Podeszwa środkowa Altra Ego Max o grubości 33 mm zapewnia maksymalną amortyzację podczas długich kilometrów na drodze, a jednocześnie jest lekka.W Altra Via Olympus tak jak we wszystkich modelach tej marki, znajdziemy zerowy drop (czyli taką samą wysokość ustawienia pięty i palców). Z uwagi na bardzo dużą amortyzację, zerowy drop jest w tym modelu mniej odczuwalny niż w pozostałych butach Altra. Nadal jednak sprzyja on bardziej naturalnemu bieganiu, za którego propagowanie cenią tę amerykańską markę tysiące biegaczy. W Altra Via Olympus wykorzystano kołyskową budowę podeszwy - Rocker. Ścięcie podeszwy z przodu pod palcami ma na celu ułatwić przetoczenie stopy od fazy lądowania do wybicia. Przekłada się to na szybszy i bardziej płynny bieg oraz ruch maksymalnie zbliżony do naturalnego.

Zdjęcie podeszwy męskich butów butów Altra Via Olympus

PARAMETRY VIA OLYMPUS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm  
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 312 g (meskie)
255 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Jest to pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepie
BUTY ALTRA TORIN 6.0Zdjęcie męskich butów Altra Torin 6.0

OPIS ALTRA TORIN 6.0

Model Altra Torin powraca w najnowszej 6-tej odsłonie! Podeszwa Altra Torin 6.0 została wykonana z nowej pianki Ego Max, która jest dużo bardziej miękka i sprężysta niż klasyczna pianka czy pianka Quantic. Altra Torin 6.0 to model przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Zastanawiając się nad wyborem Altra Torin 6.0 pamiętać trzeba, że jest to but skierowany do osób biegających w naturalny sposób. W tej technice biegu lądujemy na śródstopiu, praktycznie w ogóle nie angażując pięty. Taką technikę biegu wspiera stopa ułożona w bucie płasko. W Altra Torin 6.0 zarówno pięta jak i palce leżą na tej samej wysokości. Wysoka na 28mm pianka Ego MaX oferuje doskonałe połączenie miękkości ze sprężystością. Zerowy drop w połączeniu z dużą ilością pianki sprawia, że bieganie w Altra Torin 6.0 jest dużo łatwiejsze niż w butach z małą ilością amortyzacji i niskim dropem. Miękka cholewka doskonale oplata stopę zarówno w pięcie jak i na śródstopiu. W przedniej części natomiast znajdziemy sporo miejsca na palce. Altra Torin 6.0 to but dla biegaczy świadomych swoich potrzeb (zerowy drop, duża ilość miejsca na palce, dobra amortyzacja) lub dla tych, którzy dopiero chcieliby spróbować biegania w naturalny sposób. Altra Torin 6.0 umożliwia bezpieczne wejście w świat "naturalnego" biegania.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie, ale nie chcą rezygnować zupełnie z amortyzacji. Altra Torin 5.0 pozwala na bieganie naturalne w komfortowych warunkach.


Zdjęcie podeszwy butów męskich Altra Torin 6.0


PARAMETRY ALTRA TORIN 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  280 g (męskie) / 234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepieTEST ALTRA TORIN 5Zobacz Altra Torin />
<div class=

RECENZJA #NBRTEAM
ALTRA TORIN 5 TEST:

Altra to zdecydowanie moja ulubiona marka butów do biegania - to była miłość od pierwszego przymierzenia. Najprawdopodobniej jestem w polskiej czołówce, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość posiadanych par butów tej marki. Dlaczego w ogóle lubię Altry? Od początku urzekła mnie ich wygoda, komfort, szerokość i zerowy drop. To wszystko sprawia, że technika biegu w butach tej marki jest miękka, ładna i ekonomiczna. Odpowiada za to zerowy drop, czyli brak różnicy w położeniu przedniej i tylnej części stopy[...]

Toriny lubię przede wszystkim za ich uniwersalność. Jeśli bym stanął przed wyborem jednej pary na np. jakiś wyjazd za granicę wiedząc, że będę tam biegał w różnych warunkach, to właśnie Toriny by wylądowały w mojej torbie. Są idealne dla osób, które część treningów robią na twardej nawierzchni jak kostka brukowa, czy asfalt, ale nie stronią też od ubitych ścieżek, albo treningów w lesie. Amortyzacja też jest w nich na tyle optymalna, że zdecydowanej większości biegaczy nie będzie przeszkadzać. [... ] Spodziewałem się po tych butach czegoś podobnego, co znalazłem w moim ulubionym modelu asfaltowym, czyli Torinie 4. Dostałem nawet więcej, bo pianka Ego Max daje lepsze odczucia i wrażenie większej dynamiki. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Altra Torin 5? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu... ...


BUTY ALTRA VANISH CARBON
Zdjęcie butów Altry Vanish Carbon

OPIS ALTRA VANISH CARBON:

Te bardzo lekkie buty typu "startówka" z oferty Altry sa odpowiedzią na modele z płytką karbonową innych marek. Podobnie jak reszta modeli Altry, Vanish Carbon mają zerowy drop i dużo miejsca na palce. Uzbrojone są natomiast dodatkowo w karbonową płytkę Propel Plate w podeszwie ai nową piankę o nazwie EGOPRO, która jest najlżejszą i najbardziej energooszczędną mieszanką Altry Podeszwa zewnętrzna Vanish Carbon zawiera zdrową ilość gumy, która zapewnia optymalną przyczepność, a lekka cholewka zabezpiecza stopę, a jednocześnie jest oddychająca i gotowa na wyścig.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają lekkiej i dynamicznej "startówki" z zerowym dropem i większą ilością miejsca na palce.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Vanish Carbon

PARAMETRY ALTRA VANISH CARBON:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm  
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 206 g (meskie)
176 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Jest to pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepie
TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW TRAILOWYCH ALTRA


 

MODEL  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA CENA
➡️ ALTRA MONT BLANC neutralna/supinacja Ocena 5 na 6 Ocena 4 na 5 0mm 30mm / 30mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie - 280 g
damskie - 197 g
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA OLYMPUS 5.0 neutralna/supinacja Ocena 6 na 6 Ocena 2 na 5 0mm 33mm / 33mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie - 350 g
damskie - 295 g
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA TIMP 3.0 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 0mm 30mm / 30mm (męskie/damskie) Ocena 4 na 5 męskie - 308 g
damskie - 262 g
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA LONE PEAK 6.0 neutralna/supinacja Ocena 3 na 6 Ocena 3 na 5 0mm 25mm / 25mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie - 300 g
damskie - 248 g
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA SUPERIOR 5.0 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 0mm 21mm / 21mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie - 252 g
damskie - 214 g
(sprawdź cenę)


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW  ALTRA DO BIEGANIA PO ASFALCIE


 

MODEL  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA CENA
➡️ ALTRA TORIN 6.0 neutralna/supinacja Ocena 4 na 6 Ocena 3 na 5 0mm 28mm / 28mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie -  280 g
damskie - 234 g
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA VANISH CARBON neutralna/supinacja Ocena 5 na 6 Ocena 5 na 5 0mm 33mm / 33mm (męskie/damskie) Ocena 5 na 5 męskie - 206 g
damskie - 176 g
(sprawdź cenę)


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH[WKRÓTCE]

-->

PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)Mam wąską / szeroką stopę, czy buty Altry będą pasowały w moim przypadku?

Jeśli masz wąską stopę to niestety, ale na ten moment trudno będzie znaleźć Ci buty Altry, w których będziesz się dobrze czuł. One z natury są szerokie, owszem, dobrze trzymają śródstopie, ale z przodu ilość miejsca na palce jest naprawdę spora. W Twoim wypadku to będzie duży minus, ale jeśli do tej pory miałeś problem ze znalezieniem odpowiednio szerokiego buta to biegając w Altrach będziesz zachwycony! Miejsce jest dość, również w przypadku osób z haluksami, stopa ma gdzie się "rozlać" w bucie. 

Słyszałem o 0 dropie i trochę się go obawiam, słusznie? 

Przypomnijmy, że drop to różnica pomiędzy wysokością pięty, a wysokością palców. Jeśli do tej pory biegałeś w klasycznych butach (10mm i więcej dropu) to pierwsze chwile z Altrą mogą być ciężkie. Tu warto pamiętać o kilku rzeczach, im więcej pianki będzie miał dany model, tym generalnie drop będzie mniej wyczuwalny. Tak samo jeśli chodzi o podłoże, w terenie "zerówka" nie będzie tak odczuwalna jak na asfalcie. Dodatkowo warto dać sobie czas na przyzwyczajenie stóp i łydek do nowej techniki biegu. Nie porywaj się od razu na długie treningi, zacznij od krótszych dystansów, żeby przyzwyczaić stopy. 

To będą moje pierwsze buty Altry, który model wybrać?

Jeśli szukasz butów na asfalt to proponuję zacząć od Torinów - 26mm pianki pod stopami zapewni odpowiednią ilość amortyzacji i będzie dobrym wstępem do butów tej marki. W przypadku butów do biegania w terenie najbardziej uniwersalnym modelem będzie Altra Lone Peak - 25mm pianki i uniwersalny bieżnik, to będzie dobry zestaw na początek. Jeśli szukasz czegoś do startów w długich biegach ultra, to najlepszą opcją będzie Altra Olympus z podeszwą na Vibramie Megagripie. 

Szukam buta w góry, który model z butów Altra wybrać?

Na mocno kamienisty teren i długi dystans ultra - tu zdecydowanym faworytem będzie Altra Olympus. Duża ilość amortyzacji, ochrona i świetny Vibram Megagrip, te cechy czynią z Olympusa świetnego buta do biegania ultra. Na krótsze dystanse i bardziej miękkie podłoże polecałbym Altra Lone Peak. 


PODSUMOWANIEButy Altra budzą duże emocje i nic dziwnego, ich budowa i filozofia jest mocno określona. Cześć osób z miejsca je skreśli za zbyt dużą ilość miejsca na palce (osoby z wąskimi stopami) czy brak zaufania do 0 dropu. Z drugiej strony, dokładnie za te same właściwości tysiące biegaczy pokochały tę markę! Sygnały z rynku są jasne, biegaczy zadowolonych z biegania w Altrach wciąż przybywa. Warto mieć na oku tę markę, z kolekcji na kolekcje ich buty są coraz lepsze!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi