pixel
Jak biegać zimą?

Nakładki antypoślizgowe na buty do biegania - czyli jak nie wyrżnąć orła na lodzie

2023-11-23
Nakładki antypoślizgowe na buty do biegania - czyli jak nie wyrżnąć orła na lodzie
Nakładki antypoślizgowe na buty do biegania to jeden z tych elementów biegowej szafy, o istnieniu którego przypominasz sobie kilka razy do roku. Wtedy, gdy Twoje biegowe trasy skuje lód lub wybierasz się na górski bieg ultra. Odpowiednio dobrane kolce do biegania pomogą Ci kontynuować trening czy ukończyć bieg bez kontuzji. Sprawdź jak wybrać odpowiednie raczki do biegania zimą.  


NA SKRÓTY: TEREN, W KTÓRYM BĘDĘ BIEGAŁ:Każda nawierzchnia z wyżej wymienionych zimą może przybrać zupełnie różne oblicza. Asfaltowe alejki czy chodniki w MIEŚCIE mogą zostać przykryte warstwą przymarzniętego śniegu, i choć raczej nie spotkasz go w większej ilości to tym bardziej musisz mieć się na baczności. Nierzadko jednak trafisz na oblodzone chodniki czy wyślizgany śnieg. W LESIE przekrój warunków będzie szerszy, od błota, przez śnieg i lód, aż po marznące roztopy. Tu musisz przygotować się na większą ilość śniegu i nierówne podłoże. A GÓRY to prawdziwa przygoda! Śniegu może być naprawdę sporo, a lód skrywa się pod jego zwałami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie nakładki antypoślizgowe dobrać na każdą z tych nawierzchni!


SPIS TREŚCI:Poradnik stale aktualizujemy w oparciu o kolejne kolekcje na dany sezon.

[AKTUALIZACJA]: 23.11.2023, sezon jesień/zima 2023/2024.

  1. Nakładki antypoślizgowe na buty, raczki a może kolce. Co wybrać? 
  2. A może buty z kolcami zamiast nakładek na buty? 
  3. Kiedy używać nakładek antypoślizgowych na buty? 
  4. Tabela z porównaniem nakładek antypoślizgowych do biegania? Nakładki antypoślizgowe do biegania

Do biegania po lodzie sprawdzą się jedynie buty z kolcami albo praktyczne nakładki z kolcami.NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE NA BUTY, RACZKI A MOŻE KOLCE, CO WYBRAĆ?
NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE NA BUTY - najlepsze rozwiązanie dla biegaczy miejsko-leśnych. Mają postać lekkiego, gumowego otoku, który ściśle przylega do buta. Gumowa nakładka dobrana w odpowiednim rozmiarze nie powinna się przesuwać ani spadać w trakcie biegu. Od spodu nakładki antypoślizgowe do butów do biegania posiadają stalowe kolce w wysokości kilku milimetrów każdy. To szalenie proste rozwiązanie, nakładki nie zajmują wiele miejsca, można je więc schować w kieszeń i w zależności od potrzeby nałożyć. Taki sposób będzie idealny dla osób, które trenują w lesie, ale dobiegają do niego po asfalcie. Małe stalowe wypustki będą wystarczające do użycia na utwardzonych nawierzchniach.

GDZIE I KIEDY UŻYWAĆ - miasto / las (z małą ilością śniegu) / starty w zawodach typu City Trail czy biegi trailowe zimą

KOLCE / RACZKI - po to rozwiązanie powinni sięgnąć te osoby, które dużo biegają po lesie (również takim podczas roztopów i dużej ilości śniegu) lub w górach. Tutaj podobnie jak w nakładkach znajdziemy gumowy otok, do którego przytwierdzone są kolce, ale w tym przypadku guma mocniej nachodzi na buty, szczelniej je przykrywając. Całą konstrukcję może dodatkowo jeszcze wiązać pasek z rzepem. Kolce są o wiele dłuższe i potężniejsze niż w nakładkach. Raczki bowiem mają sprawdzić się w o wiele trudniejszym terenie niż oblodzone chodniki. W takim sprzęcie z powodzeniem nie tylko trenować w górach, ale również startować w takich biegach jak Zimowy Ultramaraton Karkonoski czy Zimowy Ultra Janosik.

GDZIE I KIEDY UŻYWAĆ - las (z dużą ilością śniegu) / góry / starty w górskich ultra zimą


A MOŻE BUTY Z KOLCAMI ZAMIAST NAKŁADEK NA BUTY?Co lepsze? Dedykowane buty ze stale przymocowanymi kolcami czy nakładki antypoślizgowe, które w dowolnym momencie możesz założyć i zdjąć, w zależności od potrzeb? Niestety nie ma tutaj jednej, najlepszej odpowiedzi. Dużym plusem butów z pewnością jest to, że razem z kolcami tworzą jednolitą konstrukcje. Przyczepność i panowanie nad butem są lepsze. Nie ma też dodatkowych gramów, które dokładają nakładki. Z drugiej strony na niekorzyść butów przemawia ich stosunkowo rzadkie użycie (o ile nie mieszkasz w górach, wtedy taki but będzie na wagę złota!) i konieczność biegania tylko po śniegu i lodzie. Specjalistyczne nakładki z kolcami to z kolei wygoda użytkowania. Możesz dowolnie nakładać je i zdejmować, w zależności od potrzeb, od tego jak wyglądają aktualne warunki pogodowe. Teoretycznie możesz używać ich ze wszystkimi butami, ale w praktyce najlepiej sprawdzą się buty z łagodniejszym i gęstszym bieżnikiem. Nakładka wtedy lepiej "siedzi" na bucie. Na korzyść działa też ich cena - to rozwiązanie zdecydowane tańsze niż buty z kolcami.KIEDY UŻYWAĆ NAKŁADEK ANTYPOŚLIZGOWYCH NA BUTY?Zawsze wtedy kiedy Twoje trasy przykryje warstwa śniegu i lodu. W mieście zwykle to raptem kilka tygodni w roku, tej najpaskudniejszej części zimy. Warto wtedy zawsze mieć w pogotowiu parę nakładek. Trening w takich warunkach bywa bardzo ryzykowny, łatwo wtedy o kontuzje. W lesie takich okazji na pewno będzie więcej, tam śnieg utrzymuje się dłużej. W górach natomiast dobre kolce do biegania warto mieć na każdym treningu, nawet jeśli nie na nogach, to awaryjnie w plecaku.TABELA Z PORÓWNANIEM NAKŁADEK ANTYPOŚLIZGOWYCH DO BIEGANIA-->
MODEL: MIASTO: LAS: GÓRY: WAGA:
➡️ SPRINGYARD SPORTGRIP RUNSAFE Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 90 g (rozmiar L) / 180 g para (rozmiar L)
➡️ VERIGA CITY TRACK Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 74 g (rozmiar L) / 148 g para (rozmiar L)
➡️ VERIGA ICE TRACK Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 194 g (jedna sztuka, rozmiar M)
➡️ GRIVEL EXPLORER Ocena 2 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 226 g (1 sztuka rozmiar M)
➡️ CAMP ICE MASTER RUN Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 102 g (rozmiar L) / 204 g para (rozmiar L)
➡️ CAMP ICE MASTER LIGHT Ocena 2 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 146 g (rozmiar L) / 292 g para (rozmiar L)
➡️ VERIGA RUN TRACK Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 192 g (rozmiar L) / 384 g para (rozmiar L)


NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE NA BUTY DO BIEGANIA PO MIEŚCIE

Nakładki antypoślizgowe do biegania

Do biegania zimą po oblodzonych chodnikach w pełni wystarczą proste nakładki antypoślizgowe.Zdjęcie nakładek antypoślizgowych Springyard Sportgrip Runsafe


NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE SPRINGYARD SPORTGRIP RUNSAFE

Nakładki Springyard SportGrip Runsafe trzymają się ciasno wokół buta, co zapewnia naturalne uczucie podczas biegu i zapobiega przed przypadkowym ześlizgnięciem. Nakładki wykonane są z wytrzymałego kauczuku naturalnego, mają wzorzysty spód z sześcioma trwałymi kołkami z węglika wolframu dla uzyskania maksymalnej przyczepności. W tylnej części posiadają element odblaskowy. Nakładki wyposażone zostały w mały woreczek, który ułatwia ich przenoszenie.

MIASTO: Ocena 5 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 3 na 5
WAGA: 90 g (rozmiar L) / 180 g para (rozmiar L)

Zobacz w sklepieZdjęcie nakładek antypoślizgowych Veriga City Track


NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE VERIGA CITY TRACK

Veriga City Track to nakładki antypoślizgowe o klasycznej budowie. Gumowy otok pokryty został 10-cioma wypustkami, które zapewniają przyczepność na śliskich nawierzchniach. Zarówno podczas biegowych treningów jak i w trakcie codziennych aktywności na świeżym powietrzu. Nakładki tego typu najlepiej sprawdzają się na twardych, oblodzonych nawierzchniach takich jak chodniki w mieście, parkowe alejki czy leśne ścieżki.

MIASTO: Ocena 5 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 3 na 5
WAGA: 74 g (rozmiar L) / 148 g para (rozmiar L)

Zobacz w sklepieKOLCE NA BUTY DO BIEGANIA PO LESIE

Kolce do biegania w lesie

Zimą w lesie możemy spotkać przeróżne warunki pogodowe, od błota, po śnieg i zalodzenia.Zdjęcie raczków do biegania Veriga Run Track


KOLCE VERIGA RUN TRACK

Kolce Veriga Run Track to odpowiedź tej słoweńskiej marki na potrzeby najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają alternatywy dla butów do biegania z kolcami. Elastyczna i wytrzymała konstrukcja kolców Veriga Run Track świetnie przylega do biegowych butów, a dzięki podeszwie pokrytej 18, ostrymi i długimi na 8 mm, kolcami zapewnia świetną przyczepność na zróżnicowanym śnieżno-lodowym podłożu. Każda nakładka Veriga Run Track została wyprofilowana osobno dla lewej i prawej stopy. Dzięki temu zyskujemy świetne dopasowanie, które dodatkowo możemy wyregulować odpowiednio dociskając pasek na rzep, który znajduje się w górnej części kolców.

MIASTO: Ocena 2 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 5 na 5
WAGA: 192 g (rozmiar L) / 384 g para (rozmiar L)

Zobacz w sklepie-->

RACZKI NA BUTY DO BIEGANIA PO GÓRACH

Raczki do biegania po górach

Jeśli startujesz w górskich, zimowych biegach ultra warto zaopatrzyć się w sprzęt, który posiada dłuższe kolce w większej ilości. .Raczki Grivel Explorer


RACZKI GRIVEL EXPLORER

Raczki Grivel Explorer to następca znanych i sprawdzonych kolców Grivel Ran! Nowe Grivel Explorer ułatwiają poruszanie się po oblodzonym, zaśnieżonym oraz śliskim podłożu. Zapakowane są w zgrabny pokrowiec, który nie zajmuje dużo miejsca w plecaku a dzięki temu mogą być zawsze pod ręką.Kolce Grivel Explorer zapewniają świetną przyczepność a ich stalowe, hartowane zęby (14) oraz ocynkowane łańcuszki stalowe gwarantują trwałość nakładek antypoślizgowych. Zakładanie raczków jest bardzo proste - wystarczy naciągnąć je na buta, żeby było jeszcze prościej to zrobić, to z tyłu znajduje się specjalny materiałowy uchwyt! Raczki pasują zarówno do miękkiego jak i do sztywnego obuwia.

MIASTO: Ocena 2 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 5 na 5
WAGA: 194g (jedna sztuka, rozmiar M)

Zobacz w sklepie
Zdjęcie raczków Camp Ice Master Run


RACZKI CAMP ICE MASTER RUN

Raczki Camp Ice Master Run to najlżejsza wersja z całej kolekcji ➡️ raczków Camp. Wyposażone w 13 ząbków ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się podczas biegania po śnieżnych i oblodzonych nawierzchniach. Niższa wysokość zębów sprawia, że raczki Camp Ice Master Run wykorzystasz również w mniej wymagającym terenie, takim jak leśne ścieżki. Równie dobrze sprawdzą się w górskim terenie. Niska waga w połączeniu z kompaktowym pokrowcem sprawia, że ich przenoszenie jest wyjątkowo wygodne. Raczki występują w 4 rozmiarach (każdy ma inny kolor gumowego otoku)

MIASTO: Ocena 2 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 5 na 5
WAGA: 102 g (rozmiar L) / 204 g para (rozmiar L)

Zobacz w sklepie
Zdjęcie raczków Camp Ice Master Light


RACZKI CAMP ICE MASTER LIGHT

Raczki Camp Ice Master Light to najbardziej uniwersalny model z całej kolekcji ➡️ raczków Camp. 13 zębów średniej wysokości, które znajdziemy na ich spodzie zapewniają doskonałą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Od oblodzonych leśnych ścieżek, po górskie trasy. Stosunkowo niska waga zastosowanych komponentów sprawia, że raczki Camp Ice Master Light łączą w sobie najlepsze cechy typowo biegowych raczków o minimalnej wadze z wytrzymałością i przyczepnością znaną z tych bardziej turystycznych rozwiązań. Raczki występują w 4 rozmiarach (każdy ma inny kolor gumowego otoku.

MIASTO: Ocena 2 na 5
LAS: Ocena 4 na 5
GÓRY: Ocena 5 na 5
WAGA: 146 g (rozmiar L) / 292 g para (rozmiar L)

Zobacz w sklepie
ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "SPRZĘT DO BIEGANIA ZIMĄ":

PODSUMOWANIEMam nadzieje, że powyższy poradnik rozjaśnił Ci nieco w głowie i już wiesz jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji. Nakładki antypoślizgowe ma buty to nie jest rzecz, po którą często będziesz sięgał, ale jeśli już przyjdzie taki moment, to warto być przygotowanym, aby nie zrobić sobie niepotrzebnie krzywdy biegając po śliskiej nawierzchni!

Masz pytania? Nadal nie wiesz jakie nakładki antypoślizgowe do biegania wybrać? Napisz do nas: poczta@natural-born-runners.pl lub zadzwoń: 730 920 380. Pomożemy!

ZDJĘCIA: archiwum producentów sprzętu, z którymi współpracujemy / archiwum Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi