Biegi Ultra

Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?

2019-09-28
Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?
Łemkowyna Ultra-Trail to nie tylko jeden z najpopularniejszych, ale również jeden z najbardziej wymagających biegów w Polsce (mam na myśli najdłuższy dystans 150km). Jego tłem jest niesamowicie klimatyczny o tej porze roku Beskid Niski. Drzewa mieniące się na kolorowo, opuszczone, dawno zapomniane wsie i niewysokie, ale potrafiące dać w kość góry. Serdeczna atmosfera, którą stworzyli Gabriela i Krzysiek Gajdzińscy sprawia, że w Beskid Niski chce się wracać. Próbować kolejnych, coraz dłuższych dystansów i wreszcie zmierzyć się z tym najdłuższym. 150km w szalenie zmiennych warunkach pogodowych potrafi złamać nawet najtwardszych ultrasów! W tym poradniku radzimy jak przygotować się do wyzwań, które stawia przed biegaczami Łemkowyna Ultra-Trail.

ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "JAK UBRAĆ SIĘ NA...": SPIS TREŚCI:Z tego poradnika dowiesz się czego mniej więcej możesz spodziewać się po bieganiu podczas Łemkowyny Ultra-Trail. Podpowiemy z jakim terenem przyjdzie Ci się zmierzyć i w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć na konkretne trasy. Pamiętaj jednak, aby kierować się również własnym doświadczeniem i preferencjami - każdy nieco inaczej reaguje czy to na temperaturę, czy zmęczenie. Każdy w toku startowania w ultra wypracowuje swoje "patenty". Poniżej nasze wskazówki, które mogą być dobrym punktem wyjścia do poszukiwania Twoich idealnych zestawów startowych!

Na dobry początek dostajesz od nas 15% rabatu na nieprzeceniony sprzęt, który Natural Born Runners poleca na Łemkowyna Ultra Trail. 
Aktywujesz go klikając w ten link. [RABAT AKTYWNY!]

  1. Charakterystyka terenu i warunków na biegu Łemkowyna Ultra Trail 
  2. Ten sprzęt przyda się na każdej trasie! 
  3. Co zabrać na Łemko Trail 30km? 
  4. Co zabrać na Łemko Maraton 48km? 
  5. Co zabrać na Łemkowyna Ultra-Trail 70km? 
  6. Co zabrać na Łemkowyna Ultra-Trail 100km?
  7. Co zabrać na Łemkowyna Ultra-Trail 150km?
  8. Podsumowanie
CHARAKTERYSTYKA TERENU I WARUNKÓW NA BIEGU ŁEMKOWYNA ULTRA TRAIL

Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna zwana również Błotowyną ze względu na dużą ilość błota na trasie. Zdj. Piotr Dymus.Zdjęcie wyżej ilustruje powszechne przeświadczenie panujące wśród biegaczy nt. warunków pogodowych i terenowych na biegu Łemkowyna Ultra Trail. Łemkowyna, czyli Błotowyna! W rzeczywistości bywa różnie. Beskid Niski ma to do siebie, że lubi się "ubłocić" i nawet jeśli w pozostałych częściach Polski jest sucho, tutaj może przywitać Was dosłownie morze błota. Jednak ostatnie edycje biegu były dość łaskawe dla ultrasów. Było ciepło, słonecznie, a błoto pojawiało się tylko miejscami. Pamiętać należy, że pogoda o tej porze bywa bardzo zmienna i jeśli od kilku edycji pogoda jest tak łaskawa, to z każdym kolejnym rokiem rośnie szansa na powrót ultra trudnych warunków.

Sam teren, po którym prowadzą trasy Łemkowyny Ultra Trail to raczej miękkie, leśne ścieżki. Na każdej z tras trafią się asfaltowe przeloty, dominuje jednak miękka nawierzchnia. Trasa najdłuższego dystansu prowadzi przez czerwony szlak, który wytyczony został na całej szerokości Beskidu Niskiego. Łemkowyna zaczyna się w Krynicy (koniec Beskidu Sądeckiego), a kończy w Komańczy (początek Bieszczad). Każdy z pozostałych dystansów "wchodzi" w którymś momencie na  trasę Łemkowyny 150. Dzięki temu zaczynając od najkrótszego biegu na 30km stopniowo można wydłużać kilometry przygotowując się do największego wyzwania. 

Okres połowy października to czas kiedy powoli kończą się ciepłe dni, a coraz częściej na termometrach gości niska temperatura. W połączeniu z wiatrem i deszczem daje nam to wyjątkowo paskudny zestaw warunków. Ten okres przejściowy w zestawieniu z długimi trasami Łemkowyny sprawia, że myśląc o starcie w którejś z dłuższych tras trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko. Od biegania w cieple i słońcu po przymrozki nad ranem. O tej porze roku pogoda może być naprawdę różna!

TEN SPRZĘT PRZYDA SIĘ NA KAŻDEJ TRASIEPoniżej znajdziesz rozpiskę poszczególych tras Łemkowyna Ultra Trail z ich charakterystyką oraz polecanym sprzętem, który możesz zakupić w naszym sklepie. Podpowiadam jak przygotować się logistycznie do każdego z dystansów oraz jaki rodzaj sprzętu szczególnie dobrze sprawdzi się w danym wypadku. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy: Łemkowyna Ultra Trail rozgrywana jest w połowie października, w górach, co sprawia, że możesz trafić na naprawdę każde warunki. Np. edycja 2018 była wyjątkowo ciepła i widok biegaczy w krótkich spodenkach nie był żadnym zaskoczeniem (jednak to już październik, więc w nocy tak czy inaczej będzie raczej zimno). Innym razem możesz trafić prawdziwą Błotowynę i pływać w błocie. Warto zacząć monitorować pogodę w Beskidzie Niskim na jakieś 2 tygodnie przed startem, a na sam bieg zabrać więcej odzieży i akcesoriów i dopiero przed samym startem podjąć ostateczną decyzję o ubiorze. Poniżej zebraliśmy rzeczy, które znajdują się na listach sprzętu obowiązkowego i nawet jeśli w tym momencie na Twojej trasie nie są wymagane, to jeśli startujesz w biegach ultra, to prędzej czy później Ci się przydadzą!

Składany kubek

 

SKŁADANY KUBEK 


Z regulaminu Łemkowyny: "kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)". Krótko i na temat! Obecność kubków składanych to jedna z najfajniejszych zmian w podejściu do śmiecenia (a raczej NIEśmiecenia), która cechuje biegi ultra. Biegamy w górach, więc nie śmiećmy! Proste! Kubki składane wymagane są na coraz większej ilości biegów. Jeśli jeszcze nie masz takiego, warto zaopatrzyć się juz teraz.


Folia NRC

 FOLIA NRC (160x200)


Folia NRC podobnie jak składany kubek często gości na listach sprzętu obowiązkowego. Tym bardziej na Łemkowynie jej posiadanie jest mocno uzasadnione przez warunki, na które mogą trafić biegacze. W końcówce października w górach bywa już naprawdę zimno, zwłaszcza w nocy i nad ranem. W kryzysowej sytuacji folia NRC pozwoli przetrwać do przyjazdu ratowników. Folia NRC to jedna z takich rzeczy, które zawsze warto mieć ze sobą, ale oby nigdy nie była nam potrzebna!Tylna czerwona lampka
TYLNA LAMPKA ŚWIECĄCA ŚWIATŁEM CZERWONYM 


Sprytna dioda od Nite-Ize! Światełko ma postać zwijanego paska, który możemy zaczepić na naprawdę wiele sposobów. Możesz zawinąć go wokół ramienia, na nogawce spodni (ten sposób wykorzystasz również rowerze, nogawka nie wkręci Ci się w łańcuch a jednocześnie zwiększysz swoją widoczność na drodze), przytroczyć do plecaka, czy nawet użyć jako świecąca zawieszka na obrożę dla psa! Sposobów jest naprawdę wiele. Dioda ma 2 tryby świecenia, stały i pulsacyjny. Bateria wytrzymuje do 100 godzin świecenia. Niesamowicie praktyczny gadżet, który spełnia "łemkowskie" wymogi, a jednocześnie przyda Ci się podczas wieczornych treningów zimą zwiększając Twoje bezpieczeństwo.
GwizdekGWIZDEK 


Wymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych, jeśli nie, zobacz na ten prosty gwizdek dostępny w ofercie NBR.Krem ochronny Xenofit Second Skin

+ BONUS - KREM OCHRONNY XENOFIT SECOND SKIN

Duża ilość błota na trasie = mokre stopy. Mokre stopy = duuuża szansa na odciski! Przy biegach na długich dystansach problemy z odciskami na stopach mogą okazać się niestety decydujące o Twoim ukończeniu biegu. Stopy z czasem nabierają naturalnej odporności na takie mechaniczne uszkodzenia, z każdym biegiem będzie lepiej. Ale już teraz warto trochę im pomóc. Krem Xenofit to swego rodzaju druga skóra, tłusta warstwa zabezpiecza nasze stopy przed działaniem niekorzystnych warunków. Xenofit nie pobiegnie za Ciebie, ale pomoże Twoim stopom biec jak najdłużej! 


Kup teraz Krem ochronny Xenofit Second SkinBieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna znana jest również z magicznego klimatu... Zdj. Alexis Berg.ŁEMKO TRAIL - 30KM30km, czyli idealna rozbiegówka na początek przygody z górskim bieganiem. Tym bardziej w tym nieco "brudnym", błotnistym wydaniu. Trasa nie jest trudna, raczej szybka. Jak na standardy górskich biegów przewyższenia nie ma zbyt wiele. Zwykle klasyczne półmaratony górskie na dystansach 22-25km to około 800-1000m podbiegów. Łemko Trail jest bardziej płaskie. Ten dystans to również najmniej sprzętu obowiązkowego, dzięki temu Łemko Trail 30km warto pokonać "na lekko". Możesz pomyśleć o pasie biegowym lub mniejszej kamizelce, w które zapakujesz niezbędny sprzęt. 
Profil trasy Łemko Trail 30km

DYSTANS: ok. 30km (9% - asfalt; 91% - drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
 PRZEWYŻSZENIE: +740m/-735m
LIMIT CZASU: 5 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 300
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 1
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE: kubek na wodę (bidony/flaski nie będą akceptowane), folia NRC, dowód lub paszport, gotówka (min. 50zł), naładowany telefon z roamingiem i numerem tel. do organizatora, numer startowy w widocznym miejscuLucyna Walaszczyk na Łemkowynie 30km

WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

Łemko 30 km był moim pierwszym prawdziwym biegiem w górach, po którym całkowicie zakochałam się w trailu. Przez wiele dni aż do startu szalał deszcz i Beskid Niski w całości spływał błotem. Tego roku wykruszyło się najwięcej zawodników z długiej trasy. Mnie czekało jednak tylko 30 km, które w rzeczywistości minęły w mgnieniu oka. Nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po takim biegu, więc nie zdziwiło mnie ani to, że na trasie co chwilę ktoś się przewracał, nie raz robiąc przy tym gimnastyczne akrobacje, ani to, że przy takich warunkach biec, a nie tylko żwawo maszerować, mogli tylko nieliczni. Przy ładnej pogodzie i mniejszej ilości błota Łemko Trail może być jednak naprawdę szybkim biegiem, na mecie którego czeka niepowtarzana atmosfera i świetna impreza. Chowając się namiocie z setką zmęczonych, ale szczęśliwych ultrasów, nie sposób nie planować już kolejnego startu w tej imprezie za rok. (Mnie w tym roku czeka czwarty z rzędu i na pewno nie ostatni start w Łemkowynie). Zdj. Piotr Oleszak.

 


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 30KM


 

Pas do biegania Compressport Free Belt Pro

PAS DO BIEGANIA COMPRESSPORT FREE BELT PRO

Wygodny i wszystko mający pas do biegania Compressport Free Belt Pro! Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nie odczuwalny dla biegacza. Jedna, obszerna kieszeń z wydzielonymi trzema otworami pozwala zapakować do pasa naprawdę wiele rzeczy! Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy, a z tyłu taśmy na kije trekkingowe. Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Ciężar jest idealnie ulokowany, tworząc przyjemną "oponkę" wokół linii bioder. Na trasie Łemko 30 może posłużyć jako alternatywa dla klasycznego plecaka. Maksymalnie pomieści 2 flaski (0,5 + 0,3l). Taka ilość picia powinna wystarczyć na dobieg do punktu na 15-tym kilometrze i uzupełnienie flasków.
Ultimate Direction Body Bottle 500-0,5l

SOFT FLASK ULTIMATE DIRECTION BODY BOTTLE 0,5l

Jeden z ciekawszych flasków dostępnych na rynku. Ultimate Direction Body Bottle to nie tylko świetna jakość ale również bardzo wygodny dostęp do środka butelki. To pozwala na bardzo łatwe uzupełnianie płynów w trakcie biegu, ale również późniejsze czyszczenie. Dużym plusem tego soft flaska jest jedna z najlepszych na rynku zakrętek. Pokryta wypustkami nie stanowi problemu podczas odkręcania czy zakręcania, nawet jeśli robisz to mokrymi czy spoconymi rękoma. To drobiazg, ale docenisz go w trakcie biegu! Występuje również w wersji z rurką.


High5 Energy Gel Aqua Orange 66g pomarańcza

ROZWODNIONE ŻELE HIGH5 ENERGY GEL AQUA pomarańcza

Stosunkowo krótki i intensywny wysiłek wymaga ultra szybko wchłaniającego się paliwa. W takiej roli świetnie sprawdzają się mocno rozwodnione żele, których nie trzeba popijać. Żele High5 "wchodzą" bardzo łagodnie, dobry smak oraz odpowiednia konsystencja nie wymagająca popicia ułatwiają dostarczanie potrzebnej energii w trakcie intensywnego wysiłku. Na takim dystansie jak Łemko 30 najlepiej sprawdzą się właśnie tego typu rozwodnione żele.


Rękawki Compressport Arm Force Ultralight


RĘKAWKI COMPRESSPORT ARM FORCE ULTRALIGHT

W październikowa pogoda to trochę ruletka, a na takie właśnie warunki idealnie pomagają rękawki! Cały koncept polega na tym, że gdy jest nam chłodno to zaciągamy je tworząc długi rękaw, a gdy się rozgrzejemy, to możemy je opuścić do samego nadgarstka lub po prostu schować do plecaka. Absolutny "must have" każdego ultrasa! Rękawki Compressport Arm Force wykonane zostały z przyjemnego dla ciała materiału i świetnie przylegają do rąk. Od wewnętrznej strony znajdują się panele z cieńszego materiału dla lepszego odprowadzania nadmiaru potu. U dołu pokryte wypustkami, które pomogą lepiej zbierać pot z czoła. Lekkie, praktyczne i w przyjemnym dla oka wyglądzie!

Kup teraz Rękawki Compressport Arm Force Ultralight 

Inov-8 Trailtalon 290 SS18 czarno-niebieski

INOV-8 X-TALON 230

Inov-8 X-Talon 230 to but, który idealnie sprawdzi się w warunkach łemkowskiego błota! Giętka podeszwa najeżona została 8mm kołkami, które zapewnią świetną trakcję w trudnym terenie. But oplata stopę niczym skarpetka. To dopasowanie w połączeniu z bardzo niską wagą daje nam buta bardzo szybkiego. Nie znajdziemy tu co prawda za wiele amortyzacji, ale jeśli zależy nam na świetnej przyczepności i niskiej wadze to trudno znaleźć godnego konkurenta dla Inov-8 X-Talon 230! Polecamy go na najkrótszy dystans Łemkowyny, choć bardziej doświadczeni ultrasi mogą śmiało biec w nim i dłuższe dystanse. 

 

ŁEMKO TRAIL 48KMŁemko Trail 48km, czyli maraton z górką. W przypadku ładnej pogody, to może być naprawdę szybki bieg, dość sporo asfaltu, bo prawie 20% całego dystansu oraz nieduże przewyższenia sprawiają, że kilometry powinny "uciekać" błyskawicznie. To w przypadku ładnej pogody, bo przy dużej ilości błota nie będzie już tak łatwo! W wyposażeniu obowiązkowym pojawia się więcej pozycji, ale to głównie małe akcesoria (czerwona lampka, gwizdek czy czołówka). Nadal więc warto pomyśleć o mniejszym plecaku/kamizelce biegowej. W wyposażeniu obowiązkowym brak dodatkowej odzieży, cała odpowiedzialność za ubiór spływa więc na nas. Część biegaczy bieg kończyła będzie już po zmroku, warto wziąć to pod uwagę i spakować coś do ochrony przed zimnem (np. wiatrówkę).  Czy zabierać kije trekingowe na tę trasę? Myślę, że dla większości biegaczy nie będzie takiej potrzeby. Na Łemko 48 nie znajdziemy długich i trudnych podejść, gdzie kije przydają się najbardziej.  
Profil trasy Łemko Trail 48km

DYSTANS: ok. 48km (18% - asfalt), 82% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +1400m/-1310m
LIMIT CZASU: 8 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 2
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE: pojemnik na wodę min 0,5 / kubek na wodę min. 120ml / czołówka z naładowanymi bateriami / folia NRC / gwizdek / bandaż elastyczny + opatrunek jałowy / ważny dowód lub paszport / gotówka min. 50zł / naładowany telefon z roamingiem i numerem tel. do organizatora / mapa trasy (papierowa od organizatora) / numer startowy w widocznym miejscu / buty odpowiednie do biegów górskich / tylna lampka świecąca światłem czerwonym

 


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 48KM


 

Plecak do biegania Grivel Mountain Runner Comp 5l

PLECAK DO BIEGANIA GRIVEL MOUNTAIN RUNNER COMP 5l

Czarno-żółte plecaki Grivela to częsty widok na biegach ultra! Niezwykłą popularność tej włoskiej marki tłumaczy przystępna cena i duża funkcjonalność kamizelek. Ich znakiem rozpoznawczym jest mnogość podręcznych kieszeni! Grivel Mountain Runner Comp 5l to jeden z najpopularniejszych modeli. Plecak nie należy do najlżejszych na rynku, ale dzięki stabilnej konstrukcji robi bardzo dobre wrażenie na ciele. Biegacze chwalą sobie jego dopasowanie. Do plecaka można przytroczyć kije trekingowe oraz zaczepić bukłak. W pierwszych wersjach brakowało dedykowanego wyjścia dla rurki od bukłaka, na szczęście obecnie wszystkie kamizelki biegowe Grivela posiadają specjalny otwór na wyprowadzenie rurki od bukłaka. Biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość trudno znaleźć na rynku lepszą opcję niż Grivel Mountain Runner 5l!
 

Pasek na numer startowy Compressport Race Belt

PAS DO BIEGANIA NA NUMER STARTOWY COMPRESSPORT RACE BELT

Jeden z najpraktyczniejszych gadżetów dla biegaczy! Pas na numer startowy Compressport Race Belt to coś co na zawsze rozwiązuje problem troczenia numerów startowych. Numer przyczepisz za pomocą elastycznych linek oraz zacisków. Dodatkowo pas na numer Compressport posiada 6 pętli do przytroczenia żeli energetycznych. Co ważne w kontekście takich biegów jak Łemkowyna (gdzie organizator wymaga, aby numer startowy był cały czas widoczny), to z takim pasem jesteś w stanie bardzo szybko nałożyć/zdjąć kurtkę czy bluzę i nadal mieć widoczny numer. Po prostu przepinasz go na dodatkową warstwę.
 

 

Kurtka Inov-8 Windshell

INOV-8 WINDSHELL 

Jeśli organizator nie wymaga posiadania kurtki przeciwdeszczowej, a warunki wskazują na to, że jakaś kurtka się jednak przyda, to warto pomyśleć wtedy o lekkiej wiatrówce. Np. Inov-8 Windshell. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału Pertex Quantum Inov-8 Windshell wykazuje się rewelacyjnymi parametrami: ultra lekką wagą, oddychalnością i ochroną przed wiatrem. Kurtka szczelnie przykrywa wszystkie miejsca, którymi do środka mógłby dostać się wiatr. Kaptur chroni głowę, u dołu ściągacz sprawia, że kurtka doskonale przylega do ciała (nie podwiewa jej wiatr), a rękawy mają pętle na kciuki. Taka kurtka nie zajmuje wiele miejsca, zwiniesz ją w malutki pakunek, a gdy zrobi się chłodniej czy zerwie wiatr docenisz komfort, który zapewnia. KOSZULKA BRUBECK DRY LS

Bielizna termo to wyjątkowo wdzięczny temat dla biegaczy. Tu polecam Brubeck Dry jako bieliznę lekką, idealną na okres przejściowy. Taki właśnie październikowy misz masz. Może zdarzy się tak, że w dniu startu będzie świeciło piękne słońce, a może trafisz na przymrozki. Koszulki termoaktywne występują w kilku wariantach jeśli chodzi o gramaturę materiału i przeznaczenie. Więcej o doborze bielizny termoaktywnej przeczytasz w naszym poradniku "jak wybrać bieliznę termoaktywną do biegania?".

 

 
Huma Gel 44g truskawka

ŻELE HUMA

Huma to najpopularniejsza marka żeli w naszym sklepie! Gdy tylko pojawiły się w Polsce szturmem podbiły serca biegaczy, którzy pokochali je za naturalny skład i niezwykle szeroką paletę smaków. Huma to żele o średniej gęstości, nie są mocno lepkie, ale też nie są zupełnie rozwodnione. Na dłuższych dystansach sprawdzą się idealnie. Większość biegaczy spożywa jednego żela co 40-60 minut. Tym sposobem możesz oszacować swoje zapotrzebowanie na żele.

Kup teraz Huma Gel 44g truskawka

ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 70KM70km to już takie "małe ultra". Już boli, ale jeszcze krótko. Siedemdziesiątka to przedsmak dłuższych trasa. Lista sprzętu obowiązkowego jest równie długa (w porównaniu do 100 i 150km nie musisz zabierać rezerwowej czołówki), co sprawi, że trudno pobiec tę trasę zupełnie na lekko. Przyda się większy plecak, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Biorąc pod uwagę możliwe warunki (duża ilość błota) i jednak ten stosunkowo krótki dystans (jak na biegi ultra) to trasa Łemkowyny Ultra Trail 70km stanowi idealny wstęp do dłuższych biegów górskich. I mając w pamięci relacje z edycji bardzo "ubłoconych" to może być naprawdę trudny bieg, warto być przygotowanym na naprawdę trudną przeprawę!  
Profil trasy Łemkowyna Ultra-Trail 70km

DYSTANS: ok. 70km (19% - asfalt), 81% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +2520m/-2520m
LIMIT CZASU: 13 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 3
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE: plecak lub nerka / pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.) / kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane) / latarka czołowa z naładowanymi bateriami / folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm / gwizdek (może być wbudowany w plecak) / bandaż elastyczny + opatrunek jałowy / ważny dowód osobisty lub paszport / gotówka - minimum 50zł / naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR /mapa trasy (papierowa, dostarczona przez organizatora) / numer startowy - w widocznym miejscu - na całej trasie / rękawiczki - pełne / czapka lub buff / długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta) / bluza z długim rękawem – minimalna gramatura 180g / kurtka przeciwdeszczowa z kapturem / buty odpowiednie do biegów górskich / tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane) 

 


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL 70
Kamizelka do biegania Ultimate Direction Ultra Vest 10,32l

KAMIZELKA BIEGOWA ULTIMATE DIRECTION ULTRA VEST 10,32lUltimate Direction Ultra Vest 4.0 to kamizelka o pojemności 10 litrów. To całkiem spora pojemność, która wystarcza, żeby spakować się na większość biegów ultra na klasycznych dystansach (od 70 do 130km). Pojemna główna komora pomieści wszystkie potrzebne rzeczy (głównie odzież na zmianę, kurtkę itp.). Natomiast szereg kieszonek w przedniej części kamizelki ułatwi ich sensowne ułożenie i łatwy dostęp w trakcie biegu. UD Ultra Vest 4.0 posiada zaczepy na kije trekingowe oraz system dopasowujący Comfort Cinch. W zestawie znajdują się dwa wygodne soft flaski o pojemności 0,5l.Skarpety kompresyjne Full Socks Compressport Race&Recovery

SKARPETY KOMPRESYJNE FULL SOCKS COMPRESSPORT RACE & RECOVERY

Kompresja przy długim biegu ultra daje nieco wytchnienia naszym łydkom. Ja osobiście kompresji używam albo w celach regeneracyjnych (przed biegiem, w trakcie podróży lub po starcie) albo właśnie na długim biegu. Mam wrażenie, że moje łydki dzięki lepszemu ukrwieniu lepiej znoszą długotrwały wysiłek. Dodatkową zaletą wysokiej skarpety jest możliwość połączenia jej z leginsami 3/4. I ten patent warto wykorzystać właśnie na dłuższych trasach Łemkowyny (organizator wymaga posiadania leginsów lub zestawu kompresja + leginsy 3/4 - który przykryje nam całe nogi). W przypadku dobrej pogody takie rozwiązanie będzie wystarczające.

Kup teraz Skarpety kompresyjne Full Socks Compressport Race&Recovery

Bluza Columbia Midweight Stretch LS Half Zip

BLUZA COLUMBIA MIDWEIGHT STRETCH LS HALF ZIP

Dopiero co wprowadziliśmy do oferty tę bluzę (w gruncie rzeczy zastosowanie Columbia Midweight Stretch LS jest dwojakie, może służyć równie dobrze jako koszulka lub jako bluza w formie drugiej warstwy), a już okazała się hitem! Świetny materiał i parametry techniczne sprawiają, że mając w arsenale taki sprzęt wykorzystasz go na wiele sposobów w sezonie jesień/zima. Świetnym patentem jest długi zamek do połowy piersi, dzięki któremu możesz regulować dopływ świeżego powietrza. I co najważniejsze, bluza waży około 200 gram w rozmiarze M, czyli spełnia wymogi zarówno Łemkowyny jak i UTMB co do zapasowej drugiej warstwy o wadze minimum 180 gram!

Kup teraz Bluza Columbia Midweight Stretch LS Half Zip

Rękawiczki Ronhill Wind Block Flip Glove

RĘKAWICZKI RONHILL WIND BLOCK FLIP GLOVENa trasie 70km trzeba mieć - przynajmniej w plecaku - rękawiczki. Tu nie będę polecał wodoodpornych i mocno ocieplanych modeli, a coś lekkiego i wyjątkowo sprytnego. Ronhill to brytyjska marka sprzętu do biegania (i tylko sprzętu biegowego!), która działa na rynku od przeszło 50 lat. Szczególnie polecam akcesoria zimowe, a zwłaszcza rękawiczki z osłonką przeciwwiatrową. Same rękawiczki są bardzo lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Materiał świetne leży na dłoni. W razie dużego wiatru czy zimna można skorzystać ze specjalnej (chowanej) osłonki na wiatr. Świetny patent!


Brooks Cascadia 14

BROOKS CASCADIA 14

Brooks Cascadia 14 w nowej odsłonie zyskuje na przyczepności. Zupełnie przeprojektowany bieżnik zapewni lepsze trzymanie podłoża również na miękkich nawierzchniach. Cascadia przyzwyczaiła nas już do dobrej amortyzacji. W nowej wersji pozostaje ona nadal na wysokim poziomie, a dodatkowo cała konstrukcja buta została obniżona. Obniżono drop, a stopa znajduje się bliżej podłoża. Dzięki tym wszystkim zmianom Brooks Cascadia 14 staje się niezwykle uniwersalnym butem do biegania ultra!

Petzl Actik Core

PETZL ACTIK CORE

Duża moc świecenia, długi czas pracy i świetny stosunek cena / jakość. W polecanej wersji zamiast baterii znajdziesz akumulator (baterii możesz użyć alternatywnie, co świetnie sprawdza się na biegach ultra, dzięki czemu masz 2 źródła zasilania!). Czołówka daje dość światła, by swobodnie biegać nie tylko po ciemnych parkach w mieście, ale również po lasach czy na łatwiejszych trasach w górach. Na dodatek jest lekka i nie zajmuje wiele miejsca.

Kup teraz Petzl Actik Core


ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100KM100 km to już prawdziwa przygoda, ze startem w nocy i obietnicą pięknego wschodu słońca. 100 km pozwala w pełni doświadczyć magii Beskidu Niskiego, ale również porządnie się zmęczyć gwarantowaną błotną przeprawą w okolicach Wołowca i dużą zmiennością temperatur (o ile cały czas nie będzie nam towarzyszył deszcz i zimno). Na tym dystansie biegu Łemkowyny Ultra Trail spędzimy co najmniej kilkanaście godzin. Warto więc zadbać o wygodne, dobrze amortyzowane obuwie, a w złych warunkach rozważyć ubranie wodoodpornych skarpet i rękawiczek. Może na czekać niezły test dla głowy i mięśni!

Profil trasy Łemkwoyna Ultra-Trail 100km

 

DYSTANS: ok.103km
PRZEWYŻSZENIE: +4460m/-4660m
LIMIT CZASU: 22 GODZINY
LIMIT UCZESTNIKÓW: 150
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 4
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE: plecak lub nerka / pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.) / kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane) / latarka czołowa z naładowanymi bateriami / zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane) / folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm / gwizdek (może być wbudowany w plecak) / bandaż elastyczny + opatrunek jałowy / ważny dowód osobisty lub paszport / gotówka - minimum 50zł / naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR /mapa trasy (papierowa, dostarczona przez organizatora) / numer startowy - w widocznym miejscu - na całej trasie / rękawiczki - pełne / czapka lub buff / długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta) / bluza z długim rękawem – minimalna gramatura 180g / kurtka przeciwdeszczowa z kapturem / buty odpowiednie do biegów górskich / tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane) Lucyna Walaszczyk na Łemkowynie 100km

WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

W Łemkowynie startowałam już 3 razy, na trasach: 30, 70 i 100 km i to zdecydowanie mój ulubiony bieg w Polsce i na pewno jedne z najbardziej nieprzewidywalnych. Przez 3 kolejne lata poznałam łącznie całą 150 km trasę, raz tonąc po kostki w błocie i trzymając się drzew na stromych biegach, innym razem gotując się w niemal upalnym październikowym słońcu, które wstało po bardzo zimnej nocy. W złej pogodzie niezastąpione okazały się stuptuty i buty z agresywnym bieżnikiem, a przy zmiennej temperaturze lekkie rękawki i przewiewna kurtka. Trasę 100 km pokochałam za absolutną ciszę, której można doświadczyć biegnąć samotnie przez łemkowskie, zaspane wsie i piękne rozgwieżdżone niebo nad Beskidem Niskim. Urok tego miejsca potrafi być wręcz usypiający, więc trzeba mieć się na baczności, żeby nie przespać tego wspaniałego biegu, który przy dobrych warunkach można pobiec całkiem szybko. Zdj. Piotr Oleszak.

 


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100KM
Czołówka zapasowa Petzl Bindi

CZOŁÓWKA PETZL BINDI

Petzl Bindi to malutka, kompaktowa czołówka o wielkiej mocy! Waży lediwe 35 gram i schowasz ją w kieszeń leginsów. Ładowana przez USB nie wymaga użycia baterii. Może niekoniecznie jest to rozwiązanie, które polecałbym jako wybór podstawowej czołówki do biegania na ultra. Ale jeśli startujesz w takim biegu jak Łemkowyna i musisz mieć 2 czołówki, to jedną z nich może być właśnie Bindi. Będzie schowana w plecaku, a w razie awaryjnej sytuacji pomoże Ci przetrwać bieg.

Kup teraz Czołówka Petzl Bindi

Kije trekkingowe Deadly Sins DS8

DEADLY SINS

Deadly Sins to polska marka kijów trekingowych, która kolejny sezon podbija serca naszych rodzimych biegaczy. Ultra niska waga (kije wykonano z karbonu) i wyjątkowa łatwość w składaniu i rozkładanu kijków to ich największe zalety. Kije występują w trzech rozmiarach. Za trzymanie kija odpowiada materiałowa taśma, którą można dowolnie ściągnąć lub wydłużyć. Biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość, to kije Deadly Sins jedne z najlepszych ofert na rynku!

Kup teraz Kije trekkingowe Deadly Sins DS8

Czołówka Petzl Reactik 220 lumenów

 

CZOŁÓWKA PETZL REACTIK

Jeśli przyjdzie Ci biec przez całą noc, to czołówka automatycznie trafia na listę sprzętowych priorytetów. Noc zwykle spowalnia. Nie tylko dlatego, że chce Ci się spać i jesteś bardziej zmęczony. Powodem wolniejszego biegu jest również niedostateczna ilość światła. Jeśli dodasz do tego trudniejszy teren, to Twoja prędkość poruszania się momentalnie spada. Rozwiązaniem jest mocna lampa. Taka jak choćby Petzl Reactik z technologią reactive lightning, która sprawa, że czołówka sama dopasowuje moc świecenia do otoczenia. Duża ilość lumentów zapewnia odpowiednie oświetlenie potrzebne do biegania nocą po górach. Kurtka przeciwdeszczowa Inov-8 Stormshell

INOV-8 STORMSHELL

Super lekka, oddychająca i wodoodporna kurtka do biegania. Inov-8 AT/C Stormshell to opcja dla tych najbardziej wymagających biegaczy. Świetnie sprawdzi się zarówno do biegania zimą, w zasadzie w każdych warunkach. Posiada 2,5 warstwową membranę Waterproof o wodoodporności na poziomie 20 000 mm słupa wody i oddychalności 20 000 g/m2/24h, do tego klejone szwy. Kurtka jest lekko elastyczna, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała. Kaptur szczelnie otula głowę w pełni chroniąc Cię przed deszczem i mroźnym wiatrem. Na tak długich trasach jak 100 czy 150km kurtka tego typu to element obowiązkowy Twojego wyposażenia, nie tylko ze względu na regulamin! KOSZULKA BRUBECK ACTIVE WOOL

Na długie trasy Łemkowyny polecam bieliznę z wełną merino w składzie. Wełna merino ma to do siebie, że nawet mokra nadal "działa", czyli dba o Twój komfort termiczny. Active Wool to bielizna grubsza niż wcześniej polecany Dry, sprawdzi się w trakcie niższych temperatur. To nasz najlepiej sprzedający się model koszulki termoaktywnej, w kategorii cena/jakość naprawdę trudno znaleźć mu godnego konkurenta! wietny wybór na biegi ultra zimową porą.No i jak to wełna, nie przesiąka zapachem, a to duży plus, zwłaszcza podczas dłuższego użytkowania.

<pclass="blog">


 

Żele Spring Energy
ŻELE SPRING

Obok Humy to druga marka żeli mocno kojarzona ze zdrowym składem i naturalnymi smakami. Żele Spring są dość gęste, przypominają bardziej mus owocowy niż klasyczny żel. Stąd też ich zastosowanie mocno ograniczone jest do mniej intensywnego wysiłku. Raczej nie sprawdzą się na szybkim półmaratonie gdzie liczą się sekundy, ale już na którymś z kolei podejściu w górach na biegu ultra będą jak znalazł! Do zestawu z żelami warto dołożyć również napój Spring Electroride, na bazie imbiru nie tylko świetnie smakuje, ale również uzupełnia sód i potas.  

 
Stuptuty Inov-8 All Terrain Gaiter
STUPTUTY INOV-8

Stuptuty to pozycja obowiązkowa wśród naszych klientów wybierających się w krainę łemkowskiego błota! Chronią stopy przed dostawaniem się niechcianych elementów. Nawet jeśli używasz butów z membraną, czy skarpet wodoodpornych to bez stuptutów nie masz ochrony przed tym, co dostaje się do Twoich butów od góry. Nikt nie lubi zatrzymywać się w trakcie biegu i wytrzepywać butów z błota, ale z drugiej strony jeśli będziesz biegł mając jakieś kamyczki, ziemię itp. pod stopami, to prędzej niż później nabawisz się odcisków. Stuptuty przydają się również na mocno kamienistych trasach, wtedy problemem są drobne kamyczki, które pakują nam się do butów.

Stuptuty Inov-8 All Terrain Gaiter

 Inov-8 X-Talon 260 Ultra

INOV-8 X-TALON 260 ULTRA

Jedna z najlepszych opcji buta na Łemkowynę w wersji błotnej. Świetny bieżnik Inov-8 X-Talon 260 jak żaden inny but sprawdzi się na błotnistych szlakach Beskidu Niskiego. Wysokie na 8mm kołki, którymi pokryty jest bieżnik pomogą zachować przyczepność na błocie czy trawie. Inov-8 X-Talon 260 Ultra posiada dość sporo miejsca na palce w przedniej części buta. Dodatkowo możemy wykorzystać azczepy na stuptuty Inov-8, dzięki czemu możemy stworzyć kompletny zestaw na łemkowskie błoto!

Kup teraz Inov-8 X-Talon 260 UltraŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150KMCreme de la creme całej Łemkowyny, czyli trasa trasa Łemkowyna Ultra Trail 150km! To jeden z najbardziej wymagających biegów ultra w Polsce. Może nie ze względu na trudności techniczne, ale przez długość i dużą zmienność warunków. Bieg startuje o 24:00, a limit czasu to 35 godzin. Co sprawia, że spora grupa biegaczy doświadczy dwóch nocek na trasie! Dwie nieprzespane noce w potencjalnie skrajnie trudnych warunkach? To jeden z powodów, dla których organizatorzy Łemkowyny tak restrykcyjnie podchodzą do kwestii wyposażenia obowiązkowego. W przypadku załamania pogody Łemkowyna Ultra-Trail 150km to po prostu skrajnie trudny bieg, niesamowicie wymagający fizycznie i psychicznie. Tu zdecydowanie przyda się najlepszy dostępny sprzęt!

Profil trasy Łemkowyna Ultra Trail 150km

DYSTANS: ok. 150km (16% - asfalt, 84% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +5860m/-5970m
LIMIT CZASU: 35 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 5 GODZIN
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 5
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE: plecak lub nerka / pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.) / kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane) / latarka czołowa z naładowanymi bateriami / zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane) / folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm / gwizdek (może być wbudowany w plecak) / bandaż elastyczny + opatrunek jałowy / ważny dowód osobisty lub paszport / gotówka - minimum 50zł / naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR /mapa trasy (papierowa, dostarczona przez organizatora) / numer startowy - w widocznym miejscu - na całej trasie / rękawiczki - pełne / czapka lub buff / długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta) / bluza z długim rękawem – minimalna gramatura 180g / kurtka przeciwdeszczowa z kapturem / buty odpowiednie do biegów górskich / tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane) Wojciech Szkoła na Łemkowynie

WRAŻENIA Z TRASY: WOJTEK SZKOŁA

Łemkowyna Ultra Trail jest ze względu na termin, w którym się odbywa, bardzo nieprzewidywalnym biegiem. Dosłownie do ostatniej chwili przed zawodami nie możemy być pewni, czego się spodziewać na trasie (błoto po kolana czy tylko do kostek, woda w strumieniach do kolan czy też zaledwie zakrywająca stopy, niska temperatura jedynie w nocy czy również w ciągu dnia). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że słońce w tym okresie świeci zaledwie przez ok. 11 godzin, co oznacza, że najprawdopodobniej co najmniej przez połowę czasu trwania zawodów ich trasę pokonujemy nocą. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że przed samym biegiem czeka nas niemały ból głowy związany z ich logistyką (co zabrać, czego nie zabierać i jak to, co jednak zabieramy, zmieścić do plecaka?!). Edycja Łemkowyny w 2018 roku była wyjątkowa, bo wybitnie sucha i pogodna, co pozwoliło w pełni cieszyć się atrakcjami, oferowanymi przez Beskid Niski. Do dziś mam w pamięci bezchmurne i rozświetlone milionem gwiazd niebo, zarówno pierwszej, jak i drugiej nocy. W ciągu dnia miałem okazję podziwiać świat pokolorowany wszystkimi barwami jesieni. To wszystko sprawiło, że trasę Łemkowyna Ultra Trail oceniam jako jedną z najpiękniejszych wśród polskich biegów ultra. Zdj. Jan Nyka.


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150KM
Kamizelka do biegania Ultimate Direction Mountain Vest 13,27l

KAMIZELKA BIEGOWA ULTIMATE DIRECTION MOUNTAIN VEST 13,27l

Najpopularniejsza kamizelka z oferty Ultimate Direction! Opcja dla biegaczy startujących na najdłuższych i najbardziej wymagających (i fizycznie i sprzętowo) biegach. 13 litrów pojemności to dość miejsca, żeby spakować się zarówno na długie ultra, ale i całodzienną wycieczkę po górach. Spora ilość miejsca na przechowywanie sprzętu w przedniej części sprawia, że dobrze spakowanej kamizelki UD Mountain Vest 4.0 praktycznie nie musimy ściągać w trakcie biegu. Wszystko niezbędne zawsze mamy pod ręką. W tym bardzo łatwo dostępną i wygodną dużą kieszeń na zamek (np. na telefon). Kamizelka posiada zaczepy na kije trekingowe zlokalizowane w przedniej części. Ten litraż pozwoli Ci się komfortowo spakować na trasę 150km. 

Kije trekkingowe Leki Micro Trail Pro

LEKI MICRO TRAIL PRO

Kije Leki, czyli absolutny top jeśli chodzi o kije trekkingowe. Model Micro Trail Pro to najpopularniejsza wersja kijów dla biegaczy. Zrobione z karbonu odznaczają się wyjątkowo niską wagą. Kijki są wyjątkowo smukłe, dzięki czemu łatwo można je przytroczyć do pasa czy plecaka. Na szczególną uwagę zasługuje korkowa rączka i rękawica, do której wkładamy ręce trzymając kijki. Rękawiczkę można odpiąć jednym ruchem dłoni. Ten patent idealnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy na trasie mamy dużo krótkich podejść i zbiegów, jak choćby właśnie na Siedemdziesiątce z Hakiem. Zmiana nachylenia podłoża wymaga innego chwytu kija. Z kijkami Leki to sama przyjemność! Kije występują w jeszcze lżejszej wersji Race. Nawet biorąc pod uwagę, że na Łemkowynie brak długich i stromych podejść, to przy tak długim dystansie warto zabrać kije. Będą wybawieniem dla Twoich kolan!

Kup teraz Kije trekkingowe Leki Micro Trail Pro
Skarpety wodoodporne Dexshell

 

SKARPETY WODOODPORNE DEXSHELL

Parafrazując znane powiedzonko o bieganiu ultra (ktoś kiedyś powiedział, że to zawody w jedzeniu i piciu), to Łemkowyna jest zawodami, w których wygrywa ten, kogo stopy dotrwają w najlepszym stanie do mety! Błoto, które dostanie się do środka butów (i przez X godzin będzie tam uklepywane) może spowodować prawdziwą masakrę z Twoim stopami. Na pewno znasz pojęcie "kalafiorów", czyli mocno rozmoczonych stóp. Jednym z lepszych sposobów na mokre stopy jest użycie skarpet wodoodpornych. Taka skarpetka posiada membranę, która czyni ją nieprzemakalną. Skarpety występują w kilku wariantach jeśli chodzi o komfort termiczny. O skarpetach wodoodpornych szczególnie warto pomyśleć przy najdłuższych trasach 100 i 150km.

Skarpety wodoodporne Dexshell

Chusta Buff Thermonet

 

CHUSTA BUFF THERMONET

Buffa na pewno znasz, wszyscy znają chusty Buff! Ale klasyczna wersja, czyli materiał z mikrofibry powiedzmy, że mocno średnio sprawdza się podczas niskich temperatur. Ludzie z Buffa (to niesamowite jak udaje im się wymyślać coraz to nowe produkty!) znaleźli jednak na to sposób i wymyślili Thermonet. Powstały we współpracy ze znaną marką w świecie outdoorowym - Primaloft - czterokrotnie lepiej utrzymuje ciepło niż mikrofibra używana w klasycznych chustach Buff. Dodatkowo materiał ten posiada właściwości hydrofobowe (odpychające wodę), odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz. Dzięki temu organizm chroniony jest przed gwałtownymi zmianami temperatury. Na Łemkowynę jak znalazł!  

Chusta Buff Thermonet

Spodnie Dobsom R-90

 

SPODNIE DOBSOM R-90

W pewnych kręgach to spodnie owiane legendą! Ja sam, gdy wiele lat temu zaczynałem biegać (brałem udział w takich, powiedzmy, ultra biegach na orientację) marzyłem o swojej parze R-90tek. W kontekście Łemkowyny polecam ją głównie na tę najdłuższą trasę. Dwie nocki na trasie, potencjalnie deszcz, wiatr, zimno. I postępujące zmęczenie wymieszane z sennością. W takich warunkach organizm szybko się wychładza. Jeśli chcesz przede wszystkim ukończyć bieg bez uszczerbku na zdrowiu, to warto zapakować parę Dobsom R-90. Są nadzwyczaj lekkie, nie zajmują wiele miejsca, a w krytycznej sytuacji zadbają o Twój komfort termiczny.

Spodnie Dobsom R-90

Hoka EVO Mafate

 

HOKA ONE ONE EVO MAFATE

Ekstremalny dystans wymaga sięgnięcia po ekstremalne rozwiązania. Hoka EVO Mafate to but stworzony do pokonywania długich dystansów w górach. Hoka EVO Mafate to zdecydowanie jeden z najlepszych butów trailowych ostatnich lat! Niezwykle lekki i dynamiczny, trudno uwierzyć, że tak dobrze amortyzowany but ma taką lekkość i "werwę". Dodatkowo świetny bieżnik, który zapewnia przyczepność na niezwykle szerokim spektrum warunków. Od błota po skaliste trasy. Na tak długiej i zróżnicowanej trasie jak Łemkowyna Ultra Trail 150km będzie jednym z lepszych wyborów!  Hoka EVO Mafate

Rękawiczki Inov-8 Extreme Mitt<

RĘKAWICZKI INOV-8 EXTREME MITTNa trasie 150km nie musisz mieć wodoodpornych rękawiczek. Wystarczy więc, że wybierzesz swój ulubiony model. Ten, który chcę Ci polecić to rozwiązanie kryzysowe. Wodoodporne i ocieplane polarem Inov-8 Extreme Mitt to dwupalczaste rękawiczki, które najlepiej sprawdzają się jako awaryjne "dogrzanie" zmarzniętych rąk. Świetnie sprawdzą się w przypadku bardzo kiepskiej pogody - deszczu, zimnego wiatru. Spełniają również wymogi takich biegów jak Zimowy Ultramaraton Karkonoski czy UTMB. Warto je również mieć w plecaku podczas treningów zimą w górach, jako awaryjną drugą parę.

Rękawiczki Inov-8 Extreme Mitt


Bokserki Saxx Kinetic Boxer

BOKSERKI SAXX KINETIC

Coś co pomoże Ci uporać się z otarciami pachwin. Moja przygoda z bokserkami Saxx zaczęła się od jednej pary, która bardzo szybko powiększyła się do trzech! Producent "Saxxów" najmocniej eksponuje "ballpark pouch", potocznie zwany "hamakiem na jajka". To specjalne miejsce na przyrodzenie, dzięki któremu ryzyko otarć w tym newralgicznym miejscu zredukowane zostało do minimum. Ale co mi się najbardziej podoba w tych bokserkach to genialne dopasowanie, nogawki są nieco dłuższe i ściśle przylegają do ud. Dzięki temu w ogóle nie przesuwają się w czasie biegu. Niczego nie trzeba poprawiać, nic się nie zawija, wszystko leży na swoim miejscu. Na długich biegach ultra trzeba dbać o każdy detal, a otarcia pachwin to wyjątkowo wredna przypadłość. Jeśli startujesz na najdłuższej trasie Łemkowyny to musisz starać się minimalizować ryzyko wystąpienia problemów. A bokserki Saxx Ci w tym pomogą! 
Baton Chia Charge Flapjack sól morska

 

BATONY CHIA CHARGE

Dostarczanie kalorii podczas długotrwałego wysiłku w górach to prawdziwa sztuka. Niełatwo jest znaleźć swój idealny zestaw jedzenia, które będzie sprawdzało się w każdych warunkach. Zwłaszcza w biegach ultra, gdy wysiłek trwa wiele godzin. W pewnym momencie same żele to za mało, wtedy pojawia się potrzeba zjedzenia czegoś bardziej kalorycznego, czegoś co przykryje tę "dziurę" energetyczną, która powstaje po kilku godzinach biegania. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się batony Chia Charge! 80g baton to prawie 400 kalorii! Smaki do wyboru do koloru, w tym nawet z płatkami soli morskiej.  


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ta ściągawka ze sprzętem przyda Ci się i ułatwi spakowanie na łemkowskie trasy! Całą listę sprzętu z artykułu (i sporo więcej rzeczy, które przydadzą Ci się na biegach ultra) znajdziesz w linku poniżej. Warto skorzystać z naszej promocji -15% przygotowanej specjalnie z okazji Łemkowyna Ultra Trail!

ZDJĘCIA: archiwum organizatora

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel