pixel
60 dni na bezpłatną wymianę lub zwrot zamówienia!
Biegi Ultra

Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?

2024-10-10
Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?
Łemkowyna Ultra Trail to nie tylko jeden z najpopularniejszych, ale również jeden z najbardziej wymagających biegów w Polsce (szczególnie mam tu na myśli najdłuższy dystans 150 km). Jego tłem jest niesamowicie klimatyczny o tej porze roku Beskid Niski. Drzewa mieniące się na kolorowo, opuszczone, zapomniane wsie i niewysokie, ale potrafiące dać w kość góry. Serdeczna atmosfera, którą stworzyli Gabriela i Krzysiek Gajdzińscy sprawia, że w Beskid Niski chce się wracać. Próbować kolejnych, coraz dłuższych dystansów i wreszcie zmierzyć się z tym najdłuższym. 150 km w szalenie zmiennych warunkach pogodowych potrafi złamać nawet najtwardszych ultrasów! W tym poradniku radzimy jak przygotować się do wyzwań, które stawia przed biegaczami Łemkowyna Ultra-Trail.

ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "CO ZABRAĆ NA...":





SPIS TREŚCI:



Z tego poradnika dowiesz się czego mniej więcej możesz spodziewać się po bieganiu podczas Łemkowyny Ultra-Trail. Podpowiemy z jakim terenem przyjdzie Ci się zmierzyć i w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć na konkretne trasy. Pamiętaj jednak, aby kierować się również własnym doświadczeniem i preferencjami - każdy nieco inaczej reaguje czy to na temperaturę, czy zmęczenie. Każdy biegacz w toku startowania w ultra wypracowuje swoje "patenty". Poznaj nasze wskazówki, które mogą być dobrym punktem wyjścia do poszukiwania Twoich idealnych zestawów startowych!

[AKTUALIZACJA]: 10.10.2024

  1. Od autorki - wielokrotnej uczestniczki Łemkowyny 
  2. Charakterystyka terenu i warunków na biegu Łemkowyna Ultra Trail 
  3. ⚡ TOP 8. Ten sprzęt przyda się na każdej trasie! 
  4. Podsumowanie

OD AUTORKI - WIELOKROTNEJ UCZESTNICZKI ŁEMKOWYNY



Na trasie Łemkowyny stawałam aż 5 razy. Łemko Trail był moim pierwszym biegiem w górach, a Łemkowyna 70 km pierwszym, prawdziwym biegiem utra. W kolejnych latach bez pamięci zakochałam się w cudownym i momentami trochę dzikim Beskidzie Niskim. Łemkowyna to zdecydowanie mój szczęśliwy bieg, bo w 4 edycjach udało mi się wygrać wśród kobiet, a w ostatniej setce nawet niespodziewanie zająć pierwsze miejsce open. Zebrałam dzięki temu spore doświadczenie w dobrze sprzętu i strategii na ten bieg. Mam nadzieję, że teraz pomoże Ci ono w dobrym przygotowaniu się do tej górskiej przygody! Jeśli masz ochotę przeczytać pełną relację z mojego startu na 100 km, po lekturze tego tekstu sprawdź ten ➡️ wpis na naszym blogu.


[WPISZ W KOSZYKU KOD "Łemkowyna2024” I AKTYWUJ RABAT -15%*!]

SKOPIUJ KOD: Łemkowyna2024

*na nieprzeceniony sprzęt



CHARAKTERYSTYKA TERENU I WARUNKÓW NA BIEGU ŁEMKOWYNA ULTRA TRAIL





Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna zwana również Błotowyną ze względu na dużą ilość błota na trasie. Zdj. Piotr Dymus, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.



Zdjęcie powyżej ilustruje powszechne przeświadczenie panujące wśród biegaczy nt. warunków pogodowych i terenowych na biegu Łemkowyna Ultra Trail. Łemkowyna, czyli Błotowyna! W rzeczywistości bywa różnie. Beskid Niski ma to do siebie, że lubi się "ubłocić" i nawet jeśli w pozostałych częściach Polski jest sucho, tutaj może przywitać Was dosłownie morze błota. O dziwo, ostatnie edycje biegu były dość łaskawe dla ultrasów. Było ciepło, słonecznie, a błoto pojawiało się tylko miejscami. Pamiętać jednak należy, że pogoda o tej porze bywa bardzo zmienna i jeśli od kilku edycji pogoda jest tak łaskawa, to z każdym kolejnym rokiem rośnie szansa na powrót ultra trudnych warunków.

Sam teren, po którym prowadzą trasy Łemkowyny Ultra Trail to raczej miękkie, leśne ścieżki. Praktycznie na każdej z tras trafią się również całkiem długie, asfaltowe przeloty, dominuje jednak miękka nawierzchnia. Trasa najdłuższego dystansu prowadzi przez czerwony szlak, który wytyczony został na całej szerokości Beskidu Niskiego. Łemkowyna zaczyna się w Krynicy (koniec Beskidu Sądeckiego), a kończy w Komańczy (początek Bieszczad). Każdy z pozostałych dystansów "wchodzi" w którymś momencie na trasę Łemkowyny 150. Dzięki temu, zaczynając od najkrótszego biegu na 30 km, stopniowo można wydłużać kilometry przygotowując się do największego wyzwania. 

Połowa października to czas kiedy powoli kończą się ciepłe dni, a coraz częściej na termometrach gości niska temperatura. W połączeniu z wiatrem i deszczem daje nam to wyjątkowo paskudny zestaw warunków. Ten okres przejściowy w zestawieniu z długimi trasami Łemkowyny sprawia, że myśląc o starcie w którejś z dłuższych tras trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko. Od biegania w cieple i słońcu, przez przymrozki rano czy wieczorem, po deszcz i wiatr. O tej porze roku pogoda może być naprawdę przeróżna!


⚡ TOP 8. TEN SPRZĘT PRZYDA SIĘ NA KAŻDEJ TRASIE



Poniżej znajdziesz rozpiskę poszczególych tras Łemkowyna Ultra Trail z ich charakterystyką oraz polecanym sprzętem, który możesz zakupić w naszym sklepie. Podpowiadamy jak przygotować się logistycznie do każdego z dystansów oraz jaki rodzaj sprzętu szczególnie dobrze sprawdzi się w danym wypadku. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy: Łemkowyna Ultra Trail rozgrywana jest w połowie października, w górach, co sprawia, że możesz trafić na naprawdę każde warunki. Np. edycja 2018 była wyjątkowo ciepła i widok biegaczy w krótkich spodenkach nie był żadnym zaskoczeniem (jednak to już październik, więc w nocy tak czy inaczej będzie raczej zimno).


[UWAGA!]

Aktualizując poradnik przed każdą edycją Łemkowyny, dokładamy starań, aby zawierał on faktyczne zapisy z regulaminu pochodzące z danej edycji biegu. Jednak ostatecznym kryterium obowiązujących zasad w danym roku pozostaje zawsze regulamin biegu i przed startem zalecamy zapoznać się z nim dokładnie! Zawsze aktualne informacje o najbliższej Łemkowynie znajdziesz na ➡️ stronie organizatora.



Innym razem możesz trafić prawdziwą Błotowynę i niemal dosłownie pływać w błocie. Warto zacząć monitorować pogodę w Beskidzie Niskim na jakieś 2 tygodnie przed startem, a na sam bieg zabrać więcej odzieży i akcesoriów i dopiero przed samym startem podjąć ostateczną decyzję o ubiorze. Poniżej zebraliśmy rzeczy, które znajdują się na listach sprzętu obowiązkowego i nawet jeśli w tym momencie na Twojej trasie nie są wymagane, to jeśli startujesz w biegach ultra, to prędzej czy później Ci się przydadzą! Więcej informacji nt. wyposażenia obowiązkowego potrzebnego na biegach ultra znajdziesz w innym materiale z naszego bloga ➡️ Wyposażenie obowiązkowe na biegi ultra, czyli Twój podręczny "must have".


Zdjęcie składanego kubka do biegania Inov-8

SKŁADANY KUBEK

Z regulaminu Łemkowyny: "kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120 ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)". Krótko i na temat! Obecność kubków składanych to jedna z najfajniejszych zmian w podejściu do śmiecenia (a raczej NIEśmiecenia), która cechuje biegi ultra. Biegamy w górach, więc nie śmiećmy! Proste! Kubki składane wymagane są na coraz większej ilości biegów. Jeśli jeszcze nie masz takiego, warto zaopatrzyć się juz teraz.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail


Zobacz w sklepie


Zdjęcie folii NRC

FOLIA NRC / KOC RATUNKOWY

Folia NRC podobnie jak składany kubek często gości na listach sprzętu obowiązkowego. Tym bardziej na Łemkowynie jej posiadanie jest mocno uzasadnione przez warunki, na które mogą trafić biegacze. W końcówce października w górach bywa już naprawdę zimno, zwłaszcza w nocy i nad ranem. W kryzysowej sytuacji folia NRC pozwoli przetrwać do przyjazdu ratowników. Folia NRC to jedna z takich rzeczy, które zawsze warto mieć ze sobą, ale oby nigdy nie była nam potrzebna!

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail 


Zobacz w sklepie


Zdjęcie czerwonej diody Nite-Ize

LAMPKA ŚWIECĄCA ŚWIATŁEM CZERWONYM 

Ronhill Magnetic Led Button to mała, lekka, odporna na wstrząsy i bardzo praktyczna lampka, którą w łatwy i szybki sposób przymocujemy do odzieży o grubości mniejszej niż 1mm za pomocą magnesu. Lampka posiada 3 tryby świecenia. Tryb 1 to powolny (słabej mocy) błysk, który na jednej baterii będzie świecił aż do 1000 godzin. Tryb 2 to szybki błysk, do 500 godzin na jednej baterii oraz ostatni 3 tryb ciągły, czas świecenia do 50 godzin.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail (poza Łemko 30).


Zobacz w sklepie


Zdjęcie metalowego gwizdka Instinct

GWIZDEK

Wymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail (poza Łemko 30)


Zobacz w sklepie


Zdjęcie kremu Xenofit Second Skin

KREM OCHRONNY XENOFIT SECOND SKIN

Duża ilość błota na trasie = mokre stopy. Mokre stopy = duuuża szansa na odciski! Przy biegach na długich dystansach problemy z odciskami na stopach mogą okazać się niestety decydujące o Twoim ukończeniu biegu. Stopy z czasem nabierają naturalnej odporności na takie mechaniczne uszkodzenia, z każdym biegiem będzie lepiej. Ale już teraz warto trochę im pomóc. Krem Xenofit to swego rodzaju druga skóra, tłusta warstwa zabezpiecza nasze stopy (i nie tylko stopy, ale również inne wrażliwe części ciała, np. pachwiny czy pachy) przed działaniem niekorzystnych warunków. Xenofit nie pobiegnie za Ciebie, ale pomoże Twoim stopom biec jak najdłużej! 

ALTERNATYWA W SPRAYU: ➡️ SRB Skin Slick Spray przeciw otarciom


Zobacz w sklepie


Zdjęcie paska na numer startowy Compressport Race Belt

PASEK NA NUMER STARTOWY COMPRESSPORT RACE BELT

Klasyczny pas na numer startowy od Compressport. Łatwo można go przypiąć (otwory w numerze przeciąga się przez specjalne zawleczki na pasku) i umiejscowić w odpowiednim miejscu (czasem wygodniej jeśli numer znajduje się z tyłu, albo boku ciała). Dodatkowo pas wyposażony jest w 6 pętli, w których umieścić możemy żele. Klasyka gatunku wyjątkowo przydatna na biegach ultra. Praktycznie każdy regulamin biegu wymaga, żeby numer startowy był w widocznym miejscu, co może być problematyczne przy nakładaniu/zdejmowaniu kurtki. Problem ten rozwiązuje pasek na numer.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie stuptutów Inov-8 All Terrain Gaiter

STUPTUTY INOV-8 ALL TERRAIN GAITER

Stuptuty to pozycja obowiązkowa wśród naszych klientów wybierających się w krainę łemkowskiego błota! Chronią stopy przed dostawaniem się niechcianych elementów. Nawet jeśli używasz butów z membraną, czy skarpet wodoodpornych to bez stuptutów nie masz ochrony przed tym, co dostaje się do Twoich butów od góry. Nikt nie lubi zatrzymywać się w trakcie biegu i wytrzepywać butów z błota, ale z drugiej strony jeśli będziesz biegł mając jakieś kamyczki, ziemię itp. pod stopami, to prędzej niż później nabawisz się odcisków. Stuptuty przydają się również na mocno kamienistych trasach, wtedy problemem są drobne kamyczki, które pakują nam się do butów.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie skarpet wodoodpornych Dexshell Waterproof Running

SKARPETY WODOODPORNE DEXSHELL

Parafrazując znane powiedzonko o bieganiu ultra (ktoś kiedyś powiedział, że to zawody w jedzeniu i piciu), to Łemkowyna jest zawodami, w których wygrywa ten, kogo stopy dotrwają w najlepszym stanie do mety! Błoto, które dostanie się do środka butów (i przez X godzin będzie tam uklepywane) może spowodować prawdziwą masakrę z Twoim stopami. Na pewno znasz pojęcie "kalafiorów", czyli mocno rozmoczonych stóp. Jednym z lepszych sposobów na mokre stopy jest użycie skarpet wodoodpornych. Taka skarpetka posiada membranę, która czyni ją nieprzemakalną. Skarpety występują w kilku wariantach jeśli chodzi o komfort termiczny. W zależności od warunków panujących na szlakach, skarpety wodoodporne mogą przydać się na każdej trasie. A w szczególności na najdłuższych trasach 100 i 150 km.


Zobacz w sklepie



Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łekowyna to jednej z najbardziej popularnych biegów ultra w naszym kraju, który co roku przyciąga w Beskid Niski tysiące biegaczy; plakat: archiwum Łemkowyna Ultra Trail.



ŁEMKO TRAIL - 10KM





Nowa, najkrótsza trasa Łemkowyny. W sam raz dla tych, którzy nie lubią biegać więcej niż 10 km oraz dla tych, którzy chcą zrobić niedzielną, poranną przebieżkę. Idealna dla Waszego supportu i żeby zarazić pasją drugą połówkę oraz poczuć Beskid Niski jesienią. Na tej trasie potrzebujesz jedynie numer startowy oraz telefon komórkowy, ale jeśli chcesz pokonać ją z przyjemnością, koniecznie zadbaj o buty z dobrym bieżnikiem.

Profil trasy Łemko Trail 10km
DYSTANS: ok. 10 km
 PRZEWYŻSZENIE: +200m/-210m
LIMIT CZASU: 2 GODZINY
LIMIT UCZESTNIKÓW: 200
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 0
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  2. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)



POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 10KM




Zdjęcie butów Asics Trabuco-Terra

ASICS TRABUCO TERRA

Doskonały wybór dla biegaczy, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.Buty Asics Gel-Trabuco Terra, wyposażone w szereg dostosowanych do biegania po szlakach wytrzymałych elementów i komponentów absorbujących wstrząsy, są przeznaczone dla biegaczek, które szukają lekkiego obuwia z zaawansowaną przyczepnością podczas wbiegania i zbiegania.


Zobacz w sklepie


-->

ŁEMKO TRAIL - 30KM





Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna znana jest również z magicznego klimatu... Zdj. Alexis Berg, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.



30 km, czyli idealna rozbiegówka na początek przygody z górskim bieganiem. Tym bardziej w tym nieco "brudnym", błotnistym wydaniu. Trasa nie jest trudna, raczej szybka. Jak na standardy górskich biegów przewyższenia nie ma zbyt wiele. Zwykle klasyczne półmaratony górskie na dystansach 22-25 km to około 800-1000m podbiegów. Łemko Trail jest bardziej płaskie. Ten dystans to również najmniej sprzętu obowiązkowego, dzięki temu Łemko Trail 30km warto pokonać "na lekko". Możesz pomyśleć o pasie biegowym lub mniejszej kamizelce, w które zapakujesz niezbędny sprzęt.


Profil trasy Łemko Trail 30km

DYSTANS: ok. 30 km (9% - asfalt; 91% - drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
 PRZEWYŻSZENIE: +740 m/-735 m
LIMIT CZASU: 5 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 300
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 1
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 0,5 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
  2. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
  3. ➡️ czołówka z naładowanymi bateriami
  4. ➡️ folia NRC minimalny rozmiar 140x200cm
  5. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
  6. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
  7. ważny dowód osobisty lub paszport
  8. gotówka (min. 50 zł)
  9. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  10. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy
  11. buty odpowiednie do biegów górskich
  12. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)



Lucyna Walaszczyk na Łemkowynie 30km

MOJE WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

Łemko 30 km był moim pierwszym prawdziwym biegiem w górach, po którym całkowicie zakochałam się w trailu. Przez wiele dni aż do startu szalał deszcz i Beskid Niski w całości spływał błotem. Tego roku wykruszyło się najwięcej zawodników z długiej trasy. Mnie czekało jednak tylko 30 km, które w rzeczywistości minęły w mgnieniu oka. Nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po takim biegu, więc nie zdziwiło mnie ani to, że na trasie co chwilę ktoś się przewracał, nie raz robiąc przy tym gimnastyczne akrobacje, ani to, że przy takich warunkach biec, a nie tylko żwawo maszerować, mogli tylko nieliczni. Przy ładnej pogodzie i mniejszej ilości błota Łemko Trail może być jednak naprawdę szybkim biegiem, na mecie którego czeka niepowtarzana atmosfera i świetna impreza. Chowając się namiocie z setką zmęczonych, ale szczęśliwych ultrasów, nie sposób nie planować już kolejnego startu w tej imprezie za rok. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.



POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 30KM




Zdjęcie czarnego pasa do biegania Compressport Free Belt Pro

PAS DO BIEGANIA COMPRESSPORT FREE BELT PRO

Niepozorne, ale świetne rozwiązanie na przenoszenie i szybkie wkładanie i wykładanie kijków oraz najpotrzebniejszego sprzętu. Mocowanie kijów do pasa, zamiast do plecaka, dla wielu osób jest o wiele wygodniejsze. Pozwala również na odciążenie pleców. Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nie odczuwalny dla biegacza. Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy. Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Na trasie Łemko 30 może posłużyć jako alternatywa dla klasycznego plecaka.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej pasów biodrowych


Zobacz w sklepie


Zdjęcie soft flasku Salomon Speed Clear Blue

SOFT FLASK SALOMON SPEED CLEAR BLUE

Soft Flask Salomon Speed Clear Blue 0,5l to miękki, elastyczny bidon, z szeroką, 42-milimetrowa nakrętką z zaworem o wysokim przepływie sprawia, że bidon łatwo się napełnia, szybko się z niego pije i można do niego wrzucić kostki lodu dla ochłody. Intuicyjny w obsłudze zawór o wysokim przepływie ułatwia picie i pozwala zachować optymalny poziom nawodnienia, nawet przy dużym zmęczeniu i szybkim tempie.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej wariantów soft flasków


Zobacz w sklepie


Zdjęcie żelu energetycznego High5

ŻELE HIGH5 ENERGY GEL

Stosunkowo krótki i intensywny wysiłek wymaga ultra szybko wchłaniającego się paliwa. W takiej roli świetnie sprawdzają się rozwodnione żele, których nie trzeba popijać. Żele High5 "wchodzą" bardzo łagodnie, dobry smak oraz odpowiednia konsystencja niewymagająca popicia ułatwiają dostarczanie potrzebnej energii w trakcie intensywnego wysiłku. Na takim dystansie jak Łemko 30 najlepiej sprawdzą się właśnie tego typu rozwodnione żele.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie rękawków Compressport Arm Force Ultralight

RĘKAWKI COMPRESSPORT ARM FORCE ULTRALIGHT

Październikowa pogoda to trochę ruletka, a na takie właśnie warunki idealnie pomagają rękawki! Cały koncept polega na tym, że gdy jest nam chłodno to zaciągamy je tworząc długi rękaw, a gdy się rozgrzejemy, to możemy je opuścić do samego nadgarstka lub po prostu schować do plecaka. Absolutny "must have" każdego ultrasa! Rękawki Compressport Arm Force wykonane zostały z przyjemnego dla ciała materiału i świetnie przylegają do rąk. Od wewnętrznej strony znajdują się panele z cieńszego materiału dla lepszego odprowadzania nadmiaru potu. U dołu pokryte wypustkami, które pomogą lepiej zbierać pot z czoła.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej rękawków


Zobacz w sklepie



Zdjęcie butów Saucony Peregrine 12

SAUCONY PEREGRINE 14

Dość agresywny bieżnik Saucony Peregrine z 5 mm kołkami sprawia, że ten model nie boi się błota i będzie dobrze trzymał się niemal każdej trailowej nawierzchni. W tym bucie można naprawdę z łatwością przyśpieszyć na krętych trailowych szlakach! Na trasie Łekmowyny nie brakuje łatwych techniczne odcinków, na których naprawdę można przycisnać!. W tym modelu znajdziemy płytkę Rock Plate, która chroni stopy przed uderzeniem o skały. Saucony Peregrine będzie więc uniwersalnym wyborem, nie tylko na Łemkowynę, ale na większość biegów w Polsce.


Zobacz w sklepie


ŁEMKO TRAIL 48 KM



Łemko Trail 48km, czyli maraton z górką. W przypadku ładnej pogody, to może być naprawdę szybki bieg. Dość sporo asfaltu, bo prawie 20% całego dystansu oraz nieduże przewyższenia sprawiają, że kilometry powinny "uciekać" błyskawicznie. To w przypadku ładnej pogody, bo przy dużej ilości błota nie będzie już tak łatwo! W wyposażeniu obowiązkowym pojawia się więcej pozycji, ale to głównie małe akcesoria (czerwona lampka, gwizdek czy czołówka). Nadal więc warto pomyśleć o mniejszym plecaku/kamizelce biegowej. W wyposażeniu obowiązkowym brak dodatkowej odzieży, cała odpowiedzialność za ubiór spływa więc na nas. Część biegaczy bieg kończyła będzie już po zmroku, warto wziąć to pod uwagę i spakować coś do ochrony przed zimnem (np. wiatrówkę).  Czy zabierać kije trekingowe na tę trasę? Myślę, że dla większości biegaczy nie będzie takiej potrzeby. Na Łemko 48 nie znajdziemy długich i trudnych podejść, na których kije przydają się najbardziej.  


Profil trasy Łemko Trail 48km

DYSTANS: ok. 48 km (18% - asfalt), 82% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +1400 m/-1310 m
LIMIT CZASU: 8 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 2
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. ➡️ pojemnik na wodę m.in 0,5 l (bidon/bukłak/butelka itp.)
  2. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
  3. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
  4. ➡️ folia NRC
  5. ➡️ gwizdek(może być wbudowany w plecak)
  6. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
  7. ważny dowód osobisty lub paszport
  8. gotówka min. 50 zł
  9. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  10. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
  11. buty odpowiednie do biegów górskich
  12. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)

POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 48 KM




Zdjęcie czarnego plecaka Salomon Adv Skin 5 l

PLECAK SALOMON ADV SKIN 5 + 2 soft flaski - 5 l

Kamizelka Salomon Adv Skin 5 l, została zaprojektowana tak, aby zapewnić Ci pełną swobodę ruchów i pozwolić Ci biec jeszcze szybciej, bez zatrzymywania się w celu sięgania po potrzebne wyposażenie. Niezwykle popularną wśród biegaczy trailowych seria plecaków Salomon Adv Skin, w tym także model Salomon Adv Skin 5 l, wyróżnia świetnie zaprojektowany system łatwo dostępnych kieszeni, odpowiadający doskonale na potrzeby biegaczy w trakcie długiego, intensywnego wysiłku. Materiały zastosowane w plecaku trailowym Salomon Adv Skin 5 zapewniają świetną oddychalność. Odprowadzają pot i wilgoć, chroniąc przed otarciami i uczuciem przegrzania.

ZOBACZ ALTERNATYWY: ➡️ plecaki do biegania o pojemności od 2,5 do 7l


Zobacz w sklepie


Zdjęcie zielonej wiatrówki Inov-8 Windshell

Kurtka INOV-8 WINDSHELL

Świetnie oddychająca i leciutka wiatrówka z kapturem to must have w garderobie każdego biegacza, niezależnie od tego, jakie dystanse biegasz. Inov-8 Windshell niemal nie zajmuje miejsce w pasie, czy plecaku biegowym, a świetnie ochroni Cię przed wiatrem i lekkim deszczem. Ma też małą kieszonkę, do której możesz schować kurtkę, oraz nieco dłuższe rękawy z pętelką na kciuk.

WERSJA: damska / męska


Zobacz w sklepie


Zdjęcie koszulki termoaktywnej Brubeck Dry LS

KOSZULKA BRUBECK DRY LS

Bielizna termo to wyjątkowo wdzięczny temat dla biegaczy. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że z łatwością dobierzemy właściwy model na konkretne warunki pogodowe. W przypadku Łemkowyny polecamy Brubeck Dry jako bieliznę lekką, idealną na okres przejściowy. Taki właśnie październikowy misz masz. Może zdarzy się tak, że w dniu startu będzie świeciło piękne słońce, a może trafisz na przymrozki. Koszulki termoaktywne występują w kilku wariantach jeśli chodzi o gramaturę materiału i przeznaczenie. Więcej o doborze bielizny termoaktywnej przeczytasz w naszym poradniku o doborze ➡️ bielizny termoaktywnej do biegania.


Zobacz w sklepie


 Huma Gel 44g

ŻELE HUMA

Huma to najpopularniejsza marka żeli w naszym sklepie! Gdy tylko pojawiły się w Polsce szturmem podbiły serca biegaczy, którzy pokochali je za naturalny skład i niezwykle szeroką paletę smaków. Huma to żele o średniej gęstości, nie są mocno lepkie, ale też nie są zupełnie rozwodnione. Na dłuższych dystansach sprawdzą się idealnie. Większość biegaczy spożywa jednego żela co 40-60 minut. Przewidując swój czas na mecie, możesz mniej więcej oszacować swoje zapotrzebowanie na cały bieg (zawsze dołoż jedną sztukę na zapas!).


Zobacz w sklepie


Zdjęcie buta Hoka Speedgoat 6 gtx

HOKA SPEEDGOAT 6 G-TX

Hoka Speedgoat powraca w nowej szóstej odsłonie. Ten światowy bestseller kontynuuje swoje dziedzictwo, Speedgoat zawsze łączył miękką i grubą piankę z doskonałą przyczepnością podeszwy zewnętrznej w wygodnym i zaskakująco lekkim opakowaniu, a teraz ta formuła została ulepszona, aby była jeszcze bardziej doskonała. Udoskonalona mieszanka pianki w podeszwie środkowej CMEVA została dostrojona tak, aby zapewnić jeszcze większą amortyzację, a jednocześnie responsywność, podczas gdy zmodernizowane wewnętrzne podwozie bezpiecznie przylega do stopy. Podeszwa zewnętrzna ma zmienioną orientację wypustek inspirowaną... oczywiście kozim kopytem! Możesz mieć pewność, że podeszwa zewnętrzna zachowuje doskonałą przyczepność Vibram Megagrip z technologią Traction Lug – zasadniczo optymalizując kształt występów za pomocą mikroząbków, aby zwiększyć powierzchnię, przyczepność i stabilność.


Zobacz w sklepie



ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 70 KM



70 km to już takie "małe ultra". Już boli, ale jeszcze krótko. Siedemdziesiątka to przedsmak dłuższych trasa. Lista sprzętu obowiązkowego jest równie długa (w porównaniu do 100 i 150km nie musisz zabierać rezerwowej czołówki), co sprawi, że trudno pobiec tę trasę zupełnie na lekko. Przyda się większy plecak, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Biorąc pod uwagę możliwe warunki (duża ilość błota) i jednak ten stosunkowo krótki dystans (jak na biegi ultra) to trasa Łemkowyny Ultra Trail 70km stanowi idealny wstęp do dłuższych biegów górskich. I mając w pamięci relacje z edycji bardzo "ubłoconych" to może być naprawdę trudny bieg, warto być przygotowanym na naprawdę trudną przeprawę!


Profil trasy Łemkowyna Ultra-Trail 70km

DYSTANS: ok. 70 km (19% - asfalt), 81% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +2520 m/-2520 m
LIMIT CZASU: 13 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 3
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
  2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
  3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120 ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
  4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
  5. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
  6. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
  7. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
  8. ważny dowód osobisty lub paszport
  9. gotówka - minimum 50zł
  10. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  11. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
  12. ➡️ rękawiczki - pełne
  13. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
  14. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
  15. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
  16. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
  17. buty odpowiednie do biegów górskich
  18. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL 70




Zdjęcie czarnego plecaka Dynafit Vert Alpine 8 Vest

KAMIZELKA BIEGOWA DYNAFIT ALPINE 8 VEST 8l z flaskami

Kamizelka do biegania Dynafit Alpine 8 Vest oferuje funkcjonalny układ przegródek, dzięki czemu możesz łatwo zachować porządek. Główna komora z tyłu jest dodatkowo podzielona na dwie zachodzące na siebie komory. Dostęp do komory znajdującej się bliżej pleców można uzyskać za pomocą górnego zamka błyskawicznego na karku oraz zamka dolnego. Druga komora posiada również dolny zamek błyskawiczny. Dzięki temu kamizelkę łatwo się spakuje, a Twoje rzeczy są zawsze dostępne jedną ręką podczas biegu. Dynafit Alpine 8 ma również wyjmowaną wodoodporną kieszeń na smartfon i tym podobne, którą możesz schować w kamizelce do biegania w dowolnym miejscu. Dodatkową cechą szczególną kamizelki do biegania Alpine 8 jest mocowanie na kijki trekkingowe. Kijki można zamocować na trzy sposoby: przednią pionową, tylną pionową lub tylną poziomą jako „V”. Razem z plecakiem w zestawie znajdują się także 2 soft flaski o pojemności 500 ml


Zobacz w sklepie


Zdjęcie opasek kompresyjnych R2V3

OPASKI KOMPRESYJNE R2V3

Kompresja przy długim biegu ultra daje nieco wytchnienia naszym łydkom. Osobiście kompresji używam albo w celach regeneracyjnych (przed biegiem, w trakcie podróży lub po starcie) albo właśnie na długim biegu. Mam wrażenie, że moje łydki dzięki lepszemu ukrwieniu lepiej znoszą długotrwały wysiłek. Dodatkową zaletą takiej opaski jest możliwość połączenia jej z leginsami 3/4. I ten patent warto wykorzystać właśnie na dłuższych trasach Łemkowyny (organizator wymaga posiadania leginsów lub zestawu kompresja + leginsy 3/4 - który przykryje nam całe nogi). W przypadku dobrej pogody takie rozwiązanie będzie praktyczniejsze niż leginsy czy spodnie z długą nogawką.


Zobacz w sklepie


 Bluza Columbia Midweight Stretch LS Half Zip

BLUZA COLUMBIA MIDWEIGHT STRETCH LS HALF ZIP

W gruncie rzeczy zastosowanie Columbia Midweight Stretch LS jest dwojakie, może służyć równie dobrze jako koszulka lub jako bluza w formie drugiej warstwy. Świetny materiał i parametry techniczne sprawiają, że mając w arsenale taki sprzęt wykorzystasz go na wiele sposobów w sezonie jesień/zima. Świetnym patentem jest długi zamek do połowy piersi, dzięki któremu możesz regulować dopływ świeżego powietrza. I co najważniejsze, bluza waży około 200 gram w rozmiarze M, czyli spełnia wymogi zarówno Łemkowyny jak i UTMB co do zapasowej drugiej warstwy o wadze minimum 180 gram!


Zobacz w sklepie


 Rękawiczki Ronhill Wind Block Flip Glove

RĘKAWICZKI RONHILL WIND BLOCK FLIP GLOVE

Na trasie 70km trzeba mieć - przynajmniej w plecaku - rękawiczki. Tu nie będziemy polecali wodoodpornych i mocno ocieplanych modeli, a coś lekkiego i wyjątkowo sprytnego. Ronhill to brytyjska marka sprzętu do biegania (i tylko sprzętu biegowego!), która działa na rynku od przeszło 50 lat. Szczególnie polecamy akcesoria zimowe, a zwłaszcza rękawiczki z osłonką przeciwwiatrową. Same rękawiczki są bardzo lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Materiał świetne leży na dłoni. W razie dużego wiatru czy zimna można skorzystać ze specjalnej (chowanej) osłonki na wiatr. Świetny patent!


Zobacz w sklepie


Zdjęcie butów Brooks Cascadia 18

BROOKS CASCADIA 18

Nowy Brooks Cascadia 18 pozwala zachować Tobie lepszą kontrolę w każdym terenie, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. System Trail Adapt dba o maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej z wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie czołówki Ledlenser Neo1R 150 lumenów

LEDLENSER NEO1R 150 LUMENÓW

Czołówka Ledlenser Neo1R łączy minimalizm z mocą. Ta ultrakompaktowa latarka czołowa mieści się w każdej kieszeni i sprawdza się jako wszechstronny, sportowy towarzysz. Dzięki doskonałemu stosunkowi lumenów na gram i niestandardowemu układowi światła do szybkich czynności, jest czymś więcej niż tylko zapasowym światłem. Nowoczesny wygląd, odchylana głowica, dodatkowo dostępne czerwone światło i praktyczny system ładowania magnetycznego sprawiają, że Ledlenser Neo1R jest idealną latarką czołową do każdej aktywności, w której liczy się minimalna waga połączona z doskonałymi osiągami.


Zobacz w sklepie



ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100 KM



100 km to już prawdziwa przygoda, która w tym roku odbędzie się na zupełnie nowej trasie ze startem w Iwoniczu i metą w Komańczy. (Ma to swoje plusy, bo pozwoli Wam cieszyć się finiszem wraz z wszystkimi zawodnikami innych tras. Wcześniej ten dystans miał metę właśnie w Iwoniczu). 100 km pozwala w pełni doświadczyć magii Beskidu Niskiego, ale również porządnie się zmęczyć i wykąpać w błocie. Na tym dystansie biegu Łemkowyny Ultra Trail spędzimy co najmniej kilkanaście godzin. Warto więc zadbać o wygodne, dobrze amortyzowane buty, a w złych warunkach rozważyć ubranie wodoodpornych skarpet i rękawiczek. Może nas czekać niezły test dla głowy i mięśni!

Profil trasy Łemko Trail 10km
DYSTANS: ok.102 km
PRZEWYŻSZENIE: +2870m/-2820m
LIMIT CZASU: 22 GODZINY
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 4
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
  2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
  3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
  4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
  5. zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane)
  6. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
  7. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
  8. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
  9. ważny dowód osobisty lub paszport
  10. gotówka - minimum 50zł
  11. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  12. mapa trasy
  13. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
  14. ➡️ rękawiczki - pełne
  15. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
  16. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
  17. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
  18. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
  19. buty odpowiednie do biegów górskich
  20. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)
 



Lucyna Walaszczyk na Łemkowynie 100km

MOJE WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

W Łemkowynie startowałam już 4 razy, na trasach: 30, 70 oraz 2 razy na 100 km i to zdecydowanie mój ulubiony bieg w Polsce i na pewno jeden z najbardziej nieprzewidywalnych. Przez kolejne lata poznałam łącznie całą 150 km trasę, raz tonąc po kostki w błocie i trzymając się drzew na stromych biegach, innym razem gotując się w niemal upalnym październikowym słońcu, które wstało po bardzo zimnej nocy. W złej pogodzie niezastąpione okazały się stuptuty i buty z agresywnym bieżnikiem, a przy zmiennej temperaturze lekkie rękawki i przewiewna kurtka. Trasę 100 km pokochałam za absolutną ciszę, której można doświadczyć biegnąć samotnie przez łemkowskie, zaspane wsie i piękne rozgwieżdżone niebo nad Beskidem Niskim. Urok tego miejsca potrafi być wręcz usypiający, więc trzeba mieć się na baczności, żeby nie przespać tego wspaniałego biegu, który przy dobrych warunkach można pobiec całkiem szybko. Poniżej możesz przeczytać moje wrażenia ze startów w kolejnych edycjach Łemkowyny. Zdjęcie: Piotr Dymus, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.





POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100 KM




Zdjęcie kijków trekkingowych Camp Xenon Pro 2.0

CAMP XENON PRO 2.0

Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 to najlżejsze aluminiowe kije w ofercie włoskiej firmy Camp, której początki sięgają roku 1889! Są dużo tańszą alternatywą dla kijów karbonowych.Konstrukcja podobna do sondy lawinowej lub pałąków namiotu sprawia, że złożone zajmują niewiele miejsca i bez problemy przymocujesz je do pasa lub plecaka biegowego. Kijki trekkingowe Camp Xenon Pro 2.0 wykonane są z czterech aluminiowych segmentów połączonych kevlarową linką o regulowanej sile naciągu. Wystarczy naciągnąć linkę i są gotowe do użycia! Zintegrowana pętelka z rzepem zapobiega plątaniu się segmentów, gdy kijki są złożone.


Zobacz w sklepie




Zdjęcie kurtki przeciwdeszczowej Asics Fujitrail Jacket

ASICS FUJITRAIL WATERPROOF JACKET

Fujitrail Waterproof Jacket została stworzona we współpracy z biegaczami przełajowymi oraz przetestowana w warunkach górskich i dlatego właśnie tak skutecznie uchroni przed deszczem i wiatrem. Kurtka jest całkowicie wodoodporna, lekka i oddychająca. Wykonana została z 2,5 warstwowego materiału Pertex™ Shield, który zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem i deszczem. Dodatkowo kurtka posiada w pełni uszczelnione szwy, które zapobiegną przedostawaniu się wody do środka. Jej ergonomiczny krój i opuszczone ramiona poprawiają swobodę ruchów, a ponadto pozwalają założyć ubranie nawet na plecak. Wyższy kołnierz a także kaptur z daszkiem, który można idealnie dopasować do swojej głowy za pomocą aż trzech ściągaczy plus ściągacze u dołu kurtki i elastyczne pętelki na kciuk sprawiają, że podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych możesz się skupić wyłącznie na biegu, nie musząc ciągle się poprawiać.

ALTERNATYWY: ➡️ kurtki przeciwdeszczowe


Zobacz w sklepie


Zdjęcie czerwonej kurtki przeciwdeszczowej Inov-8 Stormshell

INOV-8 STORMSHELL

Super lekka, oddychająca i wodoodporna kurtka do biegania. Posiada 2,5 warstwową membranę Waterproof o wodoodporności na poziomie 20 000 mm słupa wody i oddychalności 20 000 g/m2/24h, do tego klejone szwy. Kurtka jest lekko elastyczna, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała. Kaptur szczelnie otula głowę w pełni chroniąc Cię przed deszczem i mroźnym wiatrem. Na tak długich trasach jak 100 czy 150km kurtka tego typu to element obowiązkowy Twojego wyposażenia, nie tylko ze względu na regulamin! W przypadku załamania pogody, może zadecydować o Twoim "być albo nie być" na trasie.

ALTERNATYWY: ➡️ kurtki przeciwdeszczowe


Zobacz w sklepie



Zdjęcie czarnej koszulki termoaktywnej Brubeck Active Wool

KOSZULKA BRUBECK ACTIVE WOOL

Na te najdłuższe trasy Łemkowyny polecamy bieliznę z wełną merino w składzie. Wełna merino ma to do siebie, że nawet mokra nadal "działa", czyli dba o Twój komfort termiczny. Active Wool to bielizna grubsza niż wcześniej polecany Dry, lepiej sprawdzi się w trakcie niższych temperatur (a także podczas większej zmienności warunków pogodowych). To nasz najlepiej sprzedający się model koszulki termoaktywnej, w kategorii cena/jakość naprawdę trudno znaleźć mu godnego konkurenta! Świetny wybór na biegi ultra jesienno-zimową porą. No i jak to wełna, nie przesiąka zapachem, a to duży plus, zwłaszcza podczas dłuższego użytkowania. Więcej o doborze bielizny termoaktywnej przeczytasz w naszym poradniku o doborze ➡️ bielizny termoaktywnej do biegania.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie koszulki Dynafit Alpine Ls Shirt

BLUZA DYNAFIT ALPINE LONG SLEEVE SHIRT

Techniczna bluza z długim rękawem Dynafit Alpine Long Sleeve Shirt dla mężczyzn to szybkoschnąca bluza idealna na treningi w chłodniejsze dni roku. Elastyczny, rozciągliwy materiał koszulki, jej raglanowe rękawy dbają o nasz komfort na każdym kroku. Tkanina główna wykonana jest w 80% z poliestru z recyklingu, Jedną z wyjątkowych cech tej bluzy Dynafit Alpine Long Sleeve Shirt jest kaptur, który otula głowę, niezawodnie chroniąc głowę i twarz przed zimnem. Jednocześnie perforacje na ustach i nosie pozwalają na dalsze komfortowe oddychanie. Kiedy nie potrzebujesz kaptura, wygodnie układa się na szyi, zapewniając dodatkową izolację. Dla lepszej widoczności na trasach o zmierzchu lub w ciemności, bluza jest wyposażona w odblaski na obu rękawach. Idealnym dopełnieniem całości jest boczna kieszeń na zamek.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie męskich butów Saucony Xodus Ultra

SAUCONY XODUS ULTRA 3

W podeszwie środkowej Saucony Xodus Utra 3 znajduje się energooszczędna amortyzacja superfoam PWRRUN PB firmy Saucony z szerszą platformą, wyższą wysokością stosu i ramą nośną z pianki PWRRUN. Siateczka w cholewce chroni przed zanieczyszczeniami, zapewniając jednocześnie oddychalność i wygodę na długich dystansach. W komplecie z ulepszoną podeszwą zewnętrzną PWRTRAC z 4 mm wypustkami, Saucony Xodus Ultra 3 to dobrze amortyzowany i wszechstronny but zapewniający komfort na długich biegach.


Zobacz w sklepie



ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150 KM



Creme de la creme całej Łemkowyny, czyli trasa trasa Łemkowyna Ultra Trail 150km! To jeden z najbardziej wymagających biegów ultra w Polsce. Może nie ze względu na trudności techniczne, ale przez długość i dużą zmienność warunków. Limit czasu na pokonanie całego biegu to 35 godzin. Co sprawia, że spora grupa biegaczy doświadczy dwóch nocek na trasie! Dwie nieprzespane noce w potencjalnie skrajnie trudnych warunkach? To jeden z powodów, dla których organizatorzy Łemkowyny tak restrykcyjnie podchodzą do kwestii wyposażenia obowiązkowego. W przypadku załamania pogody Łemkowyna Ultra-Trail 150 km to po prostu skrajnie trudny bieg. Niesamowicie wymagający zarówno fizycznie jak i psychicznie. Tu zdecydowanie przyda się najlepszy sprzęt!

Profil trasy Łemkowyna Ultra Trail 150km

DYSTANS: ok. 150 km (16% - asfalt, 84% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +5860 m/-5970 m
LIMIT CZASU: 35 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 450
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 5
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
  1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
  2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
  3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
  4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
  5. zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane)
  6. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
  7. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
  8. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
  9. ważny dowód osobisty lub paszport
  10. gotówka - minimum 50 zł
  11. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
  12. mapa trasy
  13. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
  14. ➡️ rękawiczki - pełne
  15. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
  16. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
  17. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
  18. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
  19. buty odpowiednie do biegów górskich
  20. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)
 


[WPISZ W KOSZYKU KOD "Łemkowyna2024” I AKTYWUJ RABAT -15%*!]

SKOPIUJ KOD:Łemkowyna2024

*na nieprzeceniony sprzęt



Wojciech Szkoła na Łemkowynie

WRAŻENIA Z TRASY: WOJTEK SZKOŁA

Łemkowyna Ultra Trail jest ze względu na termin, w którym się odbywa, bardzo nieprzewidywalnym biegiem. Dosłownie do ostatniej chwili przed zawodami nie możemy być pewni, czego się spodziewać na trasie (błoto po kolana czy tylko do kostek, woda w strumieniach do kolan czy też zaledwie zakrywająca stopy, niska temperatura jedynie w nocy czy również w ciągu dnia). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że słońce w tym okresie świeci zaledwie przez ok. 11 godzin, co oznacza, że najprawdopodobniej co najmniej przez połowę czasu trwania zawodów ich trasę pokonujemy nocą. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że przed samym biegiem czeka nas niemały ból głowy związany z ich logistyką (co zabrać, czego nie zabierać i jak to, co jednak zabieramy, zmieścić do plecaka?!). Edycja Łemkowyny w 2018 roku była wyjątkowa, bo wybitnie sucha i pogodna, co pozwoliło w pełni cieszyć się atrakcjami, oferowanymi przez Beskid Niski. Do dziś mam w pamięci bezchmurne i rozświetlone milionem gwiazd niebo, zarówno pierwszej, jak i drugiej nocy. W ciągu dnia miałem okazję podziwiać świat pokolorowany wszystkimi barwami jesieni. To wszystko sprawiło, że trasę Łemkowyna Ultra Trail oceniam jako jedną z najpiękniejszych wśród polskich biegów ultra. Zdj. Jan Nyka, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.



POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150 KM





Zdjęcie plecaka Dynafit Ultra 12 Vest

PLECAK BIEGOWY DYNAFIT ULTRA 12 VEST

Ważąca zaledwie 190 gramów ta lekka kamizelka do biegania Ultra 12 pasuje jak druga skóra i zapewnia szybki i łatwy dostęp do sprzętu i prowiantu bez konieczności jej zdejmowania. Plecak jest podzielony na łącznie 12 przegródek, w tym dwie dedykowane na soft flaski, które znajdują się razem w zestawie z plecakiem. Dynafit Ultra 12 ma również wyjmowaną wodoodporną kieszeń na smartfon i tym podobne, którą możesz schować w kamizelce do biegania w dowolnym miejscu. Dodatkową cechą szczególną kamizelki do biegania Ultra 12 jest mocowanie na kijki trekkingowe. Kijki można zamocować na trzy sposoby: przednią pionową, tylną pionową lub tylną poziomą jako „V”.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie kijków trekkingowych Leki Ultratrail Fx One

KIJE LEKI ULTRATRAIL FX ONE

Ultralekkie i niezykle wygodne kije biegowe z karbonem. Składane kijki Leki Ultratrail Fx One, dzięki sporej ilości rozmiarów łatwo dopasujesz do swojego wzrostu. Kijki można błyskawicznie złożyć wciskając tylko jeden guziczek. Wymiary kijka po złożeniu to zaledwie 36 cm. Specjalnie wyprofilowana końcówka zapobiega klinowaniu i zasysaniu kiji w grząskim podłożu. Gwarantuje pewną przyczepność w każdym terenie. Rękojęść Leki Ultratrail Fx One została zrobiona z naturalnego korka, który zapewnia pewny chwyt, nawet gdy kij jet mokry. W modelu tym mamy do czynienia z przedłużoną i wyprofilofaną do dłoni rękojeścią, co zapewnia łatwe chwytanie w stromym terenie. Górna jak i dolna część kijka wykonana jest w 100% z włókien węglowych (Carbon), charakteryzują się one bardzo niską wagą i wysoką sztywnością.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie chust Buff Thermonet

CHUSTA BUFF THERMONET

Buffa na pewno znasz, wszyscy znają chusty Buff! Ale klasyczna wersja, czyli materiał z mikrofibry powiedzmy, że mocno średnio sprawdza się podczas niskich temperatur. Ludzie z Buffa (to niesamowite jak udaje im się wymyślać coraz to nowe produkty!) znaleźli jednak na to sposób i wymyślili Thermonet . Powstały we współpracy ze znaną marką w świecie outdoorowym - Primaloft - czterokrotnie lepiej utrzymuje ciepło niż mikrofibra używana w klasycznych chustach Buff. Dodatkowo materiał ten posiada właściwości hydrofobowe (odpychające wodę), odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz. Dzięki temu organizm chroniony jest przed gwałtownymi zmianami temperatury. Na Łemkowynę jak znalazł!

WARIANTY: ➡️ czapki ➡️ chusty thermonet


Zobacz w sklepie



Zdjęcie spodni do biegania Dobsom R-90

SPODNIE DOBSOM R-90

W pewnych kręgach to spodnie owiane legendą! Grzegorz Łuczko, właściciel NBR, gdy wiele lat temu zaczynał (brał udział w takich, powiedzmy, ultra biegach na orientację) marzył o swojej parze R-90-tek. W kontekście Łemkowyny poleca ją głównie na tę najdłuższą trasę. Dwie nocki na trasie, potencjalnie deszcz, wiatr, zimno. I postępujące zmęczenie wymieszane z sennością. W takich warunkach organizm szybko się wychładza. Jeśli chcesz przede wszystkim ukończyć bieg bez uszczerbku na zdrowiu, to warto zapakować parę Dobsom R-90. Są nadzwyczaj lekkie, nie zajmują wiele miejsca, a w krytycznej sytuacji zadbają o Twój komfort termiczny.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie spodni do biegania Inov-8 Trailpant

SPODNIE PRZECIWDESZCZOWE INOV-8 TRAILPANT

Ważące zaledwie 86 g spodnie Inov-8 Trailpant to najlżejsze wodoodporne spodnie do biegania dla mężczyzn i kobiet. Dzięki w pełni klejonym szwom i niewielkim rozmiarom, które umożliwiają przenoszenie, są idealnym obowiązkowym elementem garderoby podczas długich wędrówek górskich czy też biegów ultra. Wykonane z 2,5-warstwowego wodoodpornego materiału, charakteryzującego się wodoodpornością 15 000 HH (Hydrostatic Head), ponad 15 000 mm deszczu w okresie 24 godzin.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie Hoki Mafate Speed 4

HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 4

Hoka Mafate Speed 4 ma niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip w wersji LiteBase oraz świetną responsywność, za którą odpowiada zupełnie nowa podeszwa środkowa PROFLY+™. To model wyposażony w 5 mm kołki, które sprawią, że poczujesz się pewnie nawet na bardzo trudnym, błotnistym zbiegu. Bieżnik Hoka Mafate Speed 4 został pokryty niezawodnym Vibram® MegaGrip w lekkiej wersji LiteBase. Niewiele jest na rynku tak świetnie amortyzowanych i wygodnych butów. W Hoka Mafate 4 miałam już okazję biegać na błotnistych ścieżkach i jest on moim numerem 1 na długie biegi w takim terenie jak spotkamy na Łemkowynie i np. w całych Beskidach.


Zobacz w sklepie



Zdjecie wodoodpornych rękawiczek Dexshell Ultralite Gloves

RĘKAWICZKI DEXSHELL THERMFIT GLOVES

W porównaniu do poprzedniego modelu wersja 3.0 jest nie tylko nieco cieplejsza i charakteryzuje się innym składem materiałowym warstwy zewnętrzneja, która wpływa na wytrzymałość rękawiczek. W porównaniu do innych modeli tego brytyjskiego producenta, Thermfit 3.0 Gloves są wykonane ze średniej grubości materiału oraz posiadają wełnę merino użytą w warstwie wewnętrznej dla uzyskania większego komfortu cieplnego. Podobnie jak w pozostałych modelach tutaj również w warstwie wewnętrznej znajdziemy w pełni wodoszczelną membranę Porelle. Dexshell Thermfit 3.0 Gloves wykonane zostały w bezszwowy sposób. Rękawiczki posiadają silikonowe nadruki po wewnętrznej stronie dla lepszego chwytu oraz umożliwiają obsługę smartfonów, dzięki specjalnym warstwom materiału na kciuku i palcu wskazującym.


Zobacz w sklepie



 Bokserki Saxx Kinetic Boxer

BOKSERKI SAXX KINETIC

Producent "Saxxów" najmocniej eksponuje "ballpark pouch", potocznie zwany "hamakiem na jajka". To specjalne miejsce na przyrodzenie, dzięki któremu ryzyko otarć w tym newralgicznym miejscu zredukowane zostało do minimum. Ale co jest być może najlepsze w tych bokserkach to genialne dopasowanie, nogawki są nieco dłuższe i ściśle przylegają do ud. Dzięki temu w ogóle nie przesuwają się w czasie biegu. Niczego nie trzeba poprawiać, nic się nie zawija, wszystko leży na swoim miejscu. Na długich biegach ultra trzeba dbać o każdy detal, a otarcia pachwin to wyjątkowo wredna przypadłość. Jeśli startujesz na najdłuższej trasie Łemkowyny to musisz starać się minimalizować ryzyko wystąpienia najmniejszych nawet problemów. A bokserki Saxx zdecydowanie Ci w tym pomogą!  


Zobacz w sklepie



ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "BIEGI ULTRA...": 


PODSUMOWANIE



Mam nadzieję, że ta ściągawka ze sprzętem przyda Ci się i ułatwi spakowanie na łemkowskie trasy! Całą listę sprzętu z artykułu (i sporo więcej rzeczy, które przydadzą Ci się na biegach ultra) znajdziesz w linku poniżej. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!





Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi