Biegi Ultra

Buty trailowe - buty trail do biegania po górach, lesie. Ranking butów górskich wiosna/lato 2020

2019-09-26
Buty trailowe - buty trail do biegania po górach, lesie. Ranking butów górskich wiosna/lato 2020
Ranking butów trailowych - ten pomysł chodził mi po głowie już od kilku sezonów. Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego blisko dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i kumpli ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów do biegania po górach (i nie tylko) w danym sezonie! Zapraszam na najnowszy raport na wiosna/lato 2020!


WSTĘPNa początek mała uwaga: butów trailowych do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra nabiera na popularności i wiele marek próbuje złapać się tej wzbierającej fali. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych decyzji. To zawsze jest praca zespołowa, bazuję na opiniach współpracowników, znajomych biegaczy, przeczesuje sieć w poszukiwaniu informacji o nowościach czy wrażeniach innych osób biegających w różnych butach.

Później wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny sezon i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. Te modele, którym wierzymy, że najlepiej posłużą Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach). Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania po górach na sezon wiosna/lato 2020!

[AKTUALIZACJA]: sezon wiosna/lato 2020


WYRÓŻNIENIA
SPIS TREŚCI:Modele butów pogrupowaliśmy ze względu na optymalne dla danego modelu podłoże. Co nie znaczy, że w danym bucie można biegać TYLKO po danym terenie! Przy każdym modelu znajdziecie dłuższy opis z charakterystyką terenu.

[AKTUALIZACJA]: wiosna/lato 2020

  1. Opisy najlepszych męskich butów do biegania w terenie wiosna/lato 2020
  2. HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

    PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

    SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)

  3. Tabela z porównaniem opisanych modeli
  4. Podumowanie


HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

Buty do biegania trail na twarde i skaliste nawierzchnie

Buty, które najlepiej sprawdzą się na skalistym podłożu najczęściej mają niski bieżnik, większą ilość amortyzacji oraz specjalną płytkę w podeszwie, która chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża. Zdj. archiwum Inov-8 HOKA SPEEDGOAT 4
/ ⚡ najlepszy na skałę /
[NOWOŚĆ SS20]
Hoka Speedgoat 4

OPIS HOKA SPEEDGOAT 4

Hoka Speedgoat to jeden z najlepszych butów trailowych na świecie. To model, w którym zakochały się tysiące biegaczy ceniąc go za genialną amortyzację, świetny bieżnik oraz komfort pokonywania długich dystansów. Hoka Speedgoat 4 to aż 32mm pianki pod piętą oraz 28mm pod palcami. Taka ilość miękkiego, sprężystego materiału zapewnia wyjątkowe poczucie miękkości oraz izolacji od podłoża. Co bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w mocno skalistym terenie (tu pełnie możliwości pokazuje guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża). Pianka mimo swojej miękkości wciąż pozostaje dość dynamiczna. To wrażenie potęguje technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Ta z kolei pokryta została siecią 5mm wypustek, które zapewniają bardzo dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Wersja Hoka Speedgoat 4 to kosmetyczne zmiany względem poprzednika. To przede wszystkim zmieniony materiał użyty w cholewce, teraz jest zdecydowanie mocniejszy! Hoka Speedgoat 4 pojawia się również w wersji WIDE, czyli na szerszą stopę. To, coś na co czekało sporo biegaczy, którym przeszkadzało zbyt duże dopasowanie Speedgoata. Wybrać możemy również wersję z membraną gore-tex.
IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają buta do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwykle o swojej stopie mówisz per "szeroka" i często szerokość buta jest jednym z kryteriów, na których się skupiasz kupując buty trailowe (w tym wypadku polecam Altra Olympus lub Hoka EVO Mafate). Poszukaj innych propozycji również w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie. Myślę również, że biegacze o niższej wadze z powodzeniem mogą szukać trochę mniej amortyzowanych alternatyw. Tutaj ciekawą alternatywą będzie Columbia Caldorado lub Brooks Cascadia.  

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Brooks Cascadia - Altra OlympusColumbia Caldorado

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Hoka Speedgoat 3

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 306 g (męskie) / 263 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - inny, bardziej wytrzymały materiał w cholewce
- kosmetyczne zmiany na bieżniku
- dodanie wersji WIDE oraz z membraną G-TX 


Kup teraz Hoka One One Speedgoat 4

HOKA EVO MAFATE 2
/ ⚡ najbardziej uniwersalny/
[NOWOŚĆ SS20]
OPIS HOKA EVO MAFATE 2:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale z pewnymi brakami. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, zapewniać świetną amortyzację oraz oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) i dodatkowo chronić stopy przed trudami długich biegów ultra. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia doskonałe trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (799zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja. Porównując go do Hoka Speedgoat, to tak jakby Speedgoat zyskał swoją odchudzoną, startową wersje zachowując wszystkie swoje zalety i zyskując na niższej wadze. Wersja Hoka EVO Mafate 2 to przede wszystkim zmiany w cholewce - dodano lycre, dzięki czemu materiał zyskał na większej elastyczności.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy szukających jednego buta do wszystkiego. Biorąc pod uwagę zestaw parametrów Hoka EVO Mafate - niesamowita lekkośc, dynamika, świetna amortyzacja i zróżnicowany bieżnik - trudno znaleźć na rynku propozycję buta bardziej uniwersalnego.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś dedykowanego na twardą nawierzchnie. Mafate co prawda również i z nią sobie dobrze poradzi, ale jeśli mówimy o bardzo długich biegach ultra po kamienistym podłożu, to lepszym wyborem będzie Hoka Speedgoat. Mniej agresywny bieżnik i większa powierzchnia podeszwy sprawią, że na długim dystansie będzie w nich bardziej komfortowo.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Speedgoat - Saucony Peregrine

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Hoka EVO Mafate

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 292 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - elastyczniejsza cholewka


Kup teraz Hoka EVO Mafate 2

ALTRA OLYMPUS 3.5
/ ⚡ najlepsza amortyzacja /
Altra Olympus 3.5

OPIS ALTRA OLYMPUS 3.5:

Jeśli znasz buty Hoka One One Speedgoat, to w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że Altra Olympus 3.5 to taki Speedgoat, tyle że ma duużo więcej miejsca na palce. Oczywiście to spore uproszczenie, ale faktycznie podstawowa różnica jest taka, że w Altrze znajdziesz naprawdę sporo miejsca na palce z przodu, robotę robi FootShape. Znakomicie sprawdza się również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. A naprawdę duża ilość pianki – aż 33mm na całej długości! - daje niewiarygodne uczucie komfortu. Altra Olympus 3.5 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach! Wersja 3.5 to poprawki głównie w cholewce, została wzmocniona.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla większości biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę (w tym wypadku pomyśl o Hoka Speedgoat). Ok, trochę tego jest, ale umówmy się, że dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but trailowy dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Hoka Speedgoat

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik

Podeszwa Altra Olympus 3.5

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  303g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - główne zmiany to wzmocnienie cholewki


Kup teraz Altra Olympus 3.5

INOV-8 TRAILROC 280Inov-8 Trailroc 280

OPIS INOV-8 TRAILROC 280

Inov-8 Trailroc 280 to odpowiedź tej brytyjskiej marki na "poduszkowce" od Hoki i Altry - świetna ochrona stóp na kamieniach i skałach, przy jednoczesnej lekkości i dynamice. Fani Inov-8 szukający butów do biegów na kamienistym podłożu wreszcie mają dedykowaną opcję na taki teren. Na skałach czy szutrach izolacja od podłoża ma znaczenie, ale to nie znaczy, że znakomitą ochronę zapewnić może tylko duża ilość pianki. Inov-8 Trailroc wykorzystując system PowerFlow+ posiada wystarczającą ilość amortyzacji, aby poczuć się komfortowo. Jednocześnie dzięki specjalnej płytce Meta-Plate doskonale izoluje stopy przed uderzeniami o ostre elementy. Stopa w Trailrocach "siedzi" niżej niż w konkurencyjnych "poduszkowcach", dzięki czemu but jest bardziej stabiliny. A dzięki podeszwie G-Grip (pokrytej grafenem) zapewni znakomitą przyczepność!

BUT IDEALNY DLA:

Inov-8 Trailroc 280 to model dedykowany na bieganie w kamienistym terenie. Idealnie sprawdzi się jako but startowy na długie biegi ultra po utwardzonych trasach dla osób, które szukają odpowiedniego balansu pomiedzy ilością amortyzacji, a czuciem podłoża. Jeśli nie przekonują Cię buty Hoki czy Altry, ale szukasz czegoś dedykowanego na skalisty teren, to Inov-8 Trailroc 280 będzie doskonałą alternatywą dla tych modeli.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jeśli szukasz buty na typowo skalisty teren, ale jednocześnie zamiast czucia podłoża wyżej stawiasz dużą ilość amortyzacji i izolację od podłoża. Krótko pisząc, lubisz jeśli pod stopami jest bardzo miękko.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Brooks Cascadia - Hoka SpeedgoatColumbia Caldorado

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik

Inov-8 Trailroc 280

PARAMETRY INOV-8 TRAILROC 280:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 280 g


Kup teraz Inov-8 Trailroc 280

INOV-8 ROCLITE G 275Inov-8 Roclite G 275


OPIS INOV-8 ROCLITE G 275

Seria Roclite od zawsze była tą najbardziej uniwersalną w ofercie butów Inov-8. Wersja Inov-8 Roclite G 275 została wzbogacona o grafen, dzięki czemu można było obniżyć wagę buta i jednocześnie poprawić szereg istotnych parametrów takich jak: lepsza amortyzacja i przyczepność. Sama konstrukcja podeszwy jest dość elastyczna - dzięki temu but dobrze układa się na stopie, a bieżnik "klei" do zróżnicowanego podłoża. Sam bieżnik łączy w sobie stosunkowo agresywne kołki (długie na 6mm), którymi podeszwa jest dość gęsto pokryta. Daje to doskonałą przyczepność na miękkim terenie, ale jednocześnie nie powoduje dyskomfortu podczas biegania po twardszych nawierzchniach. Dla jeszcze lepszej ochrony stóp w podeszwie środkowej znajdziemy płytkę Meta-Plate, która jest swego rodzaju tarczą przed ostrymi elementami podłoża. Z jednej strony mamy więc bardzo elastyczną podeszwę, świetną przyczepność w zróżnicowanym terenie, a z drugiej ochronę przed kamienistym podłożem.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli chciałbyś mieć jednego buta trailowego "do wszystkiego" (biorąc pod uwagę naprawdę szerokie spektrum warunków terenowych), to nowy Inov-8 Roclite G 275 na grafenowej podeszwie będzie jednym z najlepszych tego typu butów na rynku. Przy założeniu, że wyżej stawiasz czucie podłoża oraz dobrą przyczepność nad miękką amortyzację.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta równie uniwersalnego, ale jednak z większą ilością amortyzacji i to jest dla Ciebie ważniejsze kryterium niż uniwersalny bieżnik.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineHoka Torrent - Altra Lone Peak

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail - Zimowy Ultramaraton Karkonoski
Inov-8 Roclite G 275 podeszwa

PARAMETRY INOV-8 ROCLITE G 275:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275 g


Kup teraz Inov-8 Roclite G 275


PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

Buty do biegania ultra na błoto i miękki teren

Mniej wymagający teren niż skały i kamienie nie wymaga tak dużej ilości amortyzacji, buty z tej kategorii zwykle posiadają mniejszą jej ilość, ale jednocześnie cechuje je większa dynamika. Zdj. archiwum Inov-8


HOKA CHALLENGER ATR 5
Hoka Challenger 5

OPIS HOKA CHALLENGER ATR 5:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy Altra Olympus wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie). Nowa wersja z numerem 5 to odświeżony design i zmiany w piankach EVA i CMEVA, teraz nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację. Sporo zmian ujrzymy również na bieżniku, zmienił się wzór klocków, układają się w nieco bardziej agresywną formę.

IDEALNY BUT DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku! Na bieg w górach śmiało możesz go zabrać, o ile mówimy o suchych, najlepiej utwardzonych nawierzchniach.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, na bardziej zróżnicowany teren, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań. Challengera nie polecam również na bieganie po błocie itp.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Altra Timp - Brooks CascadiaAltra Olympus

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Hoka Challenger 5

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowy design
- nowe, lepsze pianki zwiększające amortyzacje
- zmiana wzoru bieżnika


Kup teraz Hoka Challenger 5


BROOKS CASCADIA 14Brooks Cascadia 14

OPIS BROOKS CASCADIA 14:

Po kilku sezonach bez większych zmian, wreszcie mamy nową, zupełnie odmienioną Cascadię! Brooks Cascadia 14 to spory powiew świeżości. W nowej odsłonie Cascadia pokazuje nam się jako but lżejszy, z niższym dropem (wreszcie!), ze stopą bliżej podłoża (za sprawą mniejszej ilości pianki) oraz z mocno zmienionym bieżnikiem. Niższy drop (8mm) i stopa bliżej ziemi daje większą swobodę i dynamikę podczas biegu. Agresywniejszy bieżnik wreszcie pozwala pewniej poczuć się również na trudniejszym, bardziej błotnistym terenie. Udany miks tych wszystkich parametrów sprawia, że nowa Cascadia staje się niezwykle uniwersalnym butem. Śmiało można polecić tego buta zarówno początkującym biegaczom jak i starym ultra wygom!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, bo skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie zasłużenie wraca do "topu" najlepszych butów trailowych!  

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Wolisz buty dynamiczniejsze i lżejsze. Cascadia nie jest wybitnie ciężka, ale z racji ochrony, którą zapewnia musisz liczyć się z tym, że to but raczej na długie i spokojne bieganie niż urywanie sekund w pogoni za rekordami.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia CaldoradoInov-8 Trailtalon 290 - Saucony Peregrine

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Brooks Cascadia 14

PARAMETRY BROOKS CASCADIA 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższy drop 8 zamiast 10mm
- obniżona waga z 329 na 303 g
- zupełnie przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny


Kup teraz Brooks Cascadia 14


INOV-8 TRAILTALON 290 V2
/ ⚡ NAJLEPSZY DO LASU /
[AKTUALIZACJA SS20]
Inov-8 Trailtalon 290

OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2:

Jeśli chciałbyś pobiegać w butach trailowych od Inov-8 (a do tej pory ta marka kojarzyła Ci się z wymagającymi butami dla zaawansowanych biegaczy), ale nie wiesz od jakiego modelu zacząć, albo jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach (i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie) - to w obydwu przypadkach najlepszym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290! To od kilku lat jeden z bestsellerów w stajni Inov-8. Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany, z przyjemnie obszernym przodostopiem (palce mają więcej miejsca niż w klasycznie zwężanych butach, ale znów nie jest zbyt szeroko). Łagodny bieżnik z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.

IDEALNY BUT DLA:

Bardzo przystepny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra. Jak dla mnie to taki perfekcyjny but do biegania po leśnych ścieżkach. But z idealnym bieżnikiem na takie podłoże, świetnie zbalansowany, wystarczająco amortyzowany z dobrym odbiciem.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz większej ilości amortyzacji i butów na bardzo długie starty na kamienistym podłożu. W takim wypadku ilość pianki i amortyzacji w Trailtalonie 290 może okazać się zbyt mała.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia Caldorado - Brooks Cascadia - Altra Timp 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Inov-8 Trailtalon 290

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej wytrzymała cholewka


Kup teraz Inov-8 Trailtalon 290


INOV-8 PARKCLAW 275
Inov-8 Parkclaw 275

OPIS INOV-8 PARKCLAW 275

Inov-8 Parkclaw 275 jest swego rodzaju "przejściówką" ze świata asfaltu w trail. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które szukają swojego pierwszego buta trailowego. Nie chcą od razu rzucać się na "głeboką wodę" i wybierać spośród wielu specjalistycznych modeli. Inov-8 Parkclaw 275 ze swoimi 20mm pianki pod piętą i 12mm pod palcami jest butem, który zapewnia niezbędną wygodę i amortyzację podczas codziennego treningu. To na pewno docenią początkujący biegacze. Podobnie jak ci, którzy szukają wygodnej treningówki na urozmaicony teren (asfaltowe dobiegi do lasu, leśne ścieżki, szutrowe trasy itp.) z uniwersalnym bieżnikiem. Podobnie jak w Trailtalon 290 znajdziemy tutaj 4mm kołki - mają one jednak nieco inny, bardziej agresywny kształt.

BUT IDEALNY DLA:

Wszystkich biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta treningowego z bardzo dobrymi parametrami jeśli chodzi o poziom amortyzacji, dynamikę oraz praktyczny bieżnik, który sprawdzi się na wielu rodzajach nawierzchni. To również świetna opcja dla biegaczy, którzy szukają swojego pierwszego buta trailowego.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta na konkretne warunki terenowe. Bieg z dużą ilością skalistego podłoża czy błoto. Inov-8 Parkclaw 275 sprawdzi się wszędzie "pomiędzy".

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineInov-8 Trailtalon 290 - Altra Timp

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Inov-8 Parkclaw 275

PARAMETRY INOV-8 PARKCLAW 275:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 275 g


Kup teraz Inov-8 Parkclaw 275


COLUMBIA CALDORADO III
/ ⚡ najlepszy dla początkującego ultrasa /Columbia Caldorado III

OPIS COLUMBIA CALDORADO III:

Układając trailową "półkę" z butami staramy się, aby pokryte zostały wszystkie potrzeby biegaczy górskich, to znaczy, że na jakikolwiek bieg ultra nie szukałbyś butów, to znajdziesz je w NBR. I fajnie jeśli będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie spośród kilku dostępnych. A Columbia Caldorado to właśnie taki nasz trochę brakujący element. Caldorado będzie znakomitym wyborem dla kogoś kto szuka swoich pierwszych butów trailowych, nie znajdziesz tu żadnych "udziwnień", a dostaniesz kawał dobrego, trailowego buta do codziennego trenowania w podmiejskich lasach i startów w górskich ultra. Gęsty bieżnik lepiej co prawda sprawdzi się w suchym terenie (ubite, leśne ścieżki czy kamienisto-szutrowe podłoże) niż na błocie. To nie zmienia jednak faktu, że Columbia Caldorado to świetny but do codziennego treningu w urozmaiconym terenie. Z kolei w górach największą zaletą Caldorado jest optymalny balans pomiędzy amortyzacją, ochroną przed podłożem, a jego czuciem. Podeszwa chroni Cię przed kamieniami, korzeniami itp., a jednocześnie daje duże poczucie pewności na zbiegach.

IDEALNY BUT DLA:

Szukasz tradycyjnego buta i trochę Cię przerażają te ekscentryczne nieco rozwiązania rodem z Hoki czy Altry? Wybierz Columbia Caldorado! To bardzo tradycyjny but, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ma wszystko, co powinien mieć dobry but trailowy! Świetna opcja dla początkujących biegaczy w świecie trailu. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta na długie ultra w skalistym terenie (tu przyda się więcej amortyzacji, którą da np. Hoka Speedgoat albo Altra Olympus) lub chciałbyś mieć lepszą przyczepność w urozmaiconym terenie (tu pomyśl np. o Saucony Peregrine). 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Altra Timp 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki


Podeszwa Columbia Caldorado III

PARAMETRY COLUMBIA CALDORADO III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 296 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana od nowa cholewka


Kup teraz Columbia Caldorado III


ALTRA TIMP 2.0
/ ⚡najciekawsza nowość w ofercie /
[NOWOŚĆ SS20]Altra Timp 2.0

OPIS ALTRA TIMP 2.0:

Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 2.0 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Wersja Altra Timp 2.0 przynosi sporo zmian, to zupełnie przeprojektowany but! Nowy, świetny bieżnik stał się bardziej agresywny i zdecydowanie lepiej radzi sobie na błotnistych szlakach. Nowa pianka Quantic zapewnia odpowiedni miks amortyzacji i sprężystości. W przedniej części wciąż znajdziemy dobrze znaną, sporą przestrzeń na palce, ale nowa wersja jest zdecydowanie bardziej dopasowana na śródstopiu niż inne modele Altry. Przez co Timp 2.0 staje się ciekawą opcją dla osób, które do tej pory skreślały Altrę ze względu na zbyt dużą szerokość. Altra Timp 2.0 wygląda też zgrabniej i bardziej dynamicznie niż swój poprzednik. Taki też okazuje się w rzeczywistości. Z obniżoną o prawie 20 gram wagą stał się niezwykle uniwersalnym butem treningowym do biegania w mocno zróżnicowanym terenie.  

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, szukających buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie. Biegasz trochę po asfalcie, a trochę w terenie (np. musisz dobiec kilka kilometrów do leśnych tras)? Altra Timp 2.0 będzie idealną opcją na tego typu zastosowanie!  

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Potrzebujesz butów na bardzo konkretne warunki terenowe: długi bieg w skalistym terenie, albo bieganie w mocno błotnistym terenie. Timp doskonale radzi sobie w mniej skrajnych warunkach.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Challenger - Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Columbia Caldorado

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Altra Timp 2.0


PARAMETRY ALTRA TIMP 2.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 281 g (męskie) / 247 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - agresywniejszy bieżnik
- niższa o 20 g waga
- większe dopasowanie na śródstopiu
- bardziej elastyczna podeszwa


Kup teraz Altra Timp 2.0

ALTRA LONE PEAK 4.5
/ ⚡ najlepszy na szeroką stopę /
Altra Lone Peak 4.5

OPIS ALTRA LONE PEAK 4.5:

Altra Lone Peak 4.5 to kontynuacja genialnej wersji 4.0, która została zupełnie przeprojektowana względem serii 3.x. Lone Peak to jeden z najpopularniejszych butów Altry, niezwykle wszechstronny but trailowy. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. Podeszwa świetnie "klei" się do podłoża, dopasowując się do nierówności terenu. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu.

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Lone Peak idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu dobrego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu - na dłuższym dystansie w Altra Lone Peak zabraknie trochę amortyzacji. Albo nie potrzebujesz aż tyle miejsca, które oferuje Altra (tu możesz pomyśleć np. o Hoka Torrent).

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Altra SuperiorSaucony PeregrineHoka TorrentInov-8 Trailtalon 290

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail


Podeszwa Altra Lone Peak 4.5


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie) / 247 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- agresywniejszy bieżnik
- zupełnie zmieniony design 


Kup teraz Altra Lone Peak 4.5


ALTRA SUPERIOR 4.0
/ ⚡ najlepszy do biegania naturalnego /Altra Superior 4.0

OPIS ALTRA SUPERIOR 4.0:

Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i dużą dynamiką. W hierarchii Altry Superior 4.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie. Łagodny bieżnik idealnie sprawdzi się na asfaltowych dobiegach do leśnych tras. Gorzej będzie na dużym błocie i kamienistych szlakach, ale wszystko pomiędzy, to idealne warunki dla Altra Superior 4.0. W nowej odsłonie but zyskuje świetną piankę Quantic, która zwiększa amortyzację i ogólne poczucie komfortu. Do tego dodajmy elastyczną podeszwę, dzięki której zyskujemy świetne czucie podłoża. Altra Superior 4.0 to wyjątkowo udany but treningowy dla fanów biegania naturalnego (obecnych i tych, którzy chcieliby spróbować pobiegać w inny sposób niż "z pięty").

IDEALNY BUT DLA:

Dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz w butach dużej amortyzacji albo szukasz buta do biegania po górach albo w skalistym terenie, albo w mocno błotnistym. Superior jest świetny, ale jako taki but "pomiędzy" skrajnymi rodzajami terenu. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

Altra Lone PeakHoka Torrent

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT

Podeszwa Altra Superior 4.0

PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  224g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- lepsza amortyzacja dzięki piance Quantic
- zupełnie zmieniony design


Kup teraz Altra Superior 4.0


ASICS GEL-SONOMA 5
/ ⚡ ekonomiczny wybór /
[NOWOŚĆ SS20]Asics Gel-Sonoma 5

OPIS ASICS GEL-SONOMA 5:

Nowa Sonoma to zdecydowanie krok w dobrym kierunku! Wersja z numerem 4 to był bardzo podstawowy but dla początkujących biegaczy, dobrze sprawdzał się na łatwych, leśnych ścieżkach, ale nic ponadto. Asics Gel-Sonoma 5 to oczywiście nadal podstawowy but, ale na tyle "dopakowany", że dla części biegaczy może stać się pełnoprawnym butem, który możesz zabrać na zawody. Te krótsze i łatwiejsze, ale jednak! Poprawiono amortyzację dzięki zastosowaniu pianki AmpliFoam, zmienił się również bieżnik na bardziej agresywny, no i przede wszystkim design! Ten but wreszcie zaczął świetnie wyglądać! W cenie około 300zł dostajemy naprawdę fajnego buta, który będzie znakomitą opcją dla początkujących biegaczy. IDEALNY BUT DLA:

Początkujących biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta na początek przygody z bieganiem w terenie. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia CaldoradoBrooks Cascadia

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki 


Podeszwa Asics Gel-Sonoma 5

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 317 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa pianka AmpliFoam
- mocno zmieniony design
- bardziej agresywny bieżnik 


Kup teraz Asics Gel-Sonoma 5


SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)

Buty do biegania w terenie na błoto i miękki teren

Soft & Muddy - tu przydadzą się agresywne bieżniki! Zdj. archiwum Inov-8INOV-8 X-TALON 212
/ ⚡ najlepsze czucie podłoża /Inov-8 X-Talon 212

OPIS INOV-8 X-TALON 212:

But legenda. Niewiarygodnie lekki, z kapitalnym bieżnikiem i cholewką dopasowaną niczym skarpetka. Jego charakterystyczny bieżnik rozsławił buty Inov-8 na polskich trasach. Ważący zaledwie 212 gram Inov-8 X-Talon 212 to ikona butów trailowych do biegania w najtrudniejszym terenie. Bieżnik pokryty 8mm kołkami poradzi sobie nawet z największym błotem. Inov-8 X-Talon 212 to but, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się trakcja i czucie podłoża. 13mm pianki pod piętą i raptem 6mm pod palcami sprawiają, że w tych butach można poczuć się jakby biegało się boso. To wrażenie potęguje niezwykle giętka podeszwa, która płynnie poddaje się ruchom stopy.

IDEALNY BUT DLA:

Inov-8 X-Talon 212 to świetny but startowy na trudny teren. Kapitalna przyczepność będzie nieoceniona wszędzie tam, gdzie trafisz na paskudne warunki. But ma mocno dopasowaną cholewkę, co docenią biegacze z węższymi stopami (jednocześnie dla biegaczy o szerszych stopach polecam wersję X-Talon 260 Ultra). Inov-8 X-Talon 212 to również częsty wybór wśród osób szukających butów na OCR (biegi przeszkodowe).

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem, albo Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. Pozostając wciąż w "naturalnych" klimatach, butem bez tak agresywnego bieżnika będzie np. Altra Superior. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 260 Ultra

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Inov-8 X-Talon 212

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 212:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 212 g


Kup teraz Inov-8 X-Talon 212


INOV-8 X-TALON ULTRA 260 
/ ⚡ najlepszy na błoto /Inov-8 X-Talon Ultra 260

OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

Jego poprzednik - Inov-8 X-Claw 275 - był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 212 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I tu pojawia się miejsca dla buta z większą ilością amortyzacji, wygodniejszego na długim dystansie i z większą ilością miejsca na palce, czyli Inov-8 X-Talon 260 Ultra. W porównaniu do poprzednika (X-Claw 275) obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

IDEALNY BUT DLA:

Idealna opcja dla biegaczy, którzy szukają maksymalnej przyczepności w błotnistym terenie, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortu, którą daje but z większą ilością amortyzacji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na trudny teren, ale również jako "startówka" na wymagające górskie ultra.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale dla węższej stopy (tu świetną opcją będzie Inov-8 X-Talon 230) lub jeśli potrzebujesz buta głównie do codziennego treningu w raczej łatwym terenie (ubite, leśne ścieżki itp.) i okazjonalnego biegania w górskich ultra. W takim wypadku X-Talon 260 Ultra będzie dla Ciebie zbyt specjalistycznym butem. Zostając przy Inov-8 warto wtedy pomyśleć o Trailtalonie 290 lub np. Altra Lone Peak, jeśli chodzi o buty bardziej uniwersalne.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 230Saucony Peregrine 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Chudy Wawrzyniec - Łemkowyna Ultra Trail - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Podeszwa Inov-8 X-Talon 260 Ultra

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższa waga
- lepsza, bardziej przyczepna guma StickyGrip
- nieco węższa, lepiej dopasowana cholewka


Kup teraz Inov-8 X-Talon 260 Ultra

HOKA TORRENTHoka Torrent

OPIS HOKA TORRENT:

Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Hoka uśmiecha się do Ciebie zalotnie i prezentuje model Torrent. Buta nie tylko wyraźnie lżejszego niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższego, tu już nie znajdziesz tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik (wreszcie mamy propozycję na bardziej urozmaicony teren od Hoki!) zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetną alternatywą dla butów z agresywnym bieżnikiem. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy przekonali się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji. Tu nie znajdziesz aż tyle miękkości, teren pod stopami jest o wiele bardziej odczuwalny niż we flagowych "poduszkowcach" tej marki. Dzięki temu Torrent sprawdzi się na wielu różnych nawierzchniach, to plus dla tych biegaczy, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki. Szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź duże błoto - Torrent jest butem "pomiędzy". 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineInov-8 Trailtalon 290Altra Lone Peak

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Winter Trail


Podeszwa Hoka Torrent

PARAMETRY HOKA TORRENT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu


Kup teraz Hoka Torrent


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA W TERENIE(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

  SKAŁY: BŁOTO: LEŚNE ŚCIEŻKI: AMORTYZACJA: DROP: PIETA/PALCE: SZEROKOŚĆ: WAGA: CENA:
➡️ HOKA SPEEDGOAT Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 4mm 32mm - 28mm Ocena 2 na 5 306 g 599,99 PLN
➡️ HOKA EVO MAFATE Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 6 na 6 4mm 33mm - 29mm Ocena 3 na 5 292 g 799,99 PLN
➡️ ALTRA OLYMPUS Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 6 na 6 0mm 33mm - 33mm Ocena 5 na 5 303 g 659 PLN
➡️ INOV-8 TRAILROC 280 Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 3 na 5 280 g 669 PLN
➡️ INOV-8 ROCLITE G 275 Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 6 8mm 16mm - 8mm Ocena 3 na 5 275 g 599 PLN
➡️ HOKA CHALLENGER Ocena 5 na 5  Ocena 2 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 5mm 29mm - 24mm Ocena 4 na 5 254 g 559,99 PLN
➡️ BROOKS CASCADIA Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 8mm 24mm - 16mm Ocena 3 na 5 303 g 499 PLN
➡️ INOV-8 TRAILTALON 290 Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 8mm 19mm - 11mm Ocena 4 na 5 290 g 559 PLN
➡️ INOV-8 PARKCLAW 275 Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 5 na 5 275 g 559 PLN
➡️ COLUMBIA CALDORADO Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 6 8mm 19mm - 11mm Ocena 3 na 5 296 g 549 PLN
➡️ ALTRA TIMP Ocena 4 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 6 0mm 29mm - 29mm Ocena 4 na 5 281 g 645 PLN
➡️ ALTRA LONE PEAK Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 6 0mm 25mm - 25mm Ocena 5 na 5 298 g 599 PLN
➡️ ALTRA SUPERIOR Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 6 0mm 21mm - 21mm Ocena 5 na 5 224 g 645 PLN
➡️ ASICS GEL-SONOMA Ocena 3 na 5  Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 3 na 6 8mm 20mm - 12mm Ocena 3 na 5 317 g 339 PLN
➡️ INOV-8 X-TALON 212 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 Ocena 2 na 6 6mm 13mm - 7mm Ocena 1 na 5 212 g 499 PLN
➡️ INOV-8 X-TALON ULTRA 260 Ocena 3 na 5  Ocena 5 na 5  Ocena 4 na 5  Ocena 3 na 6 8mm 16mm - 8mm Ocena 4 na 5 260 g 599 PLN
➡️ HOKA TORRENT Ocena 3 na 5  Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 6 5mm 23mm - 18mm Ocena 4 na 5 254 g 499,99 PLN


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten raport z opisami butów, które wybraliśmy do oferty Natural Born Runners na sezon wiosna/lato 2019 rozjaśnił Wam w głowie i pozwoli wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania trail. O tym zawsze warto pamiętać szukając idealnego rozwiązania: butów zawsze szukamy pod siebie, nasze oczekiwania i biorąc pod uwagę to, w jakim głównie terenie trenujemy i później startujemy w zawodach. W razie pytań czy wątpliwości śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać najlepsze buty do biegania po górach! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy! Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel