pixel
Biegi Ultra

Buty trailowe do biegania w terenie. Najnowszy ranking

2023-10-01
Buty trailowe do biegania w terenie. Najnowszy ranking
Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i kumpli ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów do biegania po górach (i nie tylko) w danym sezonie! Zapraszam na najnowszy raport na jesień/zima 2023/2024!


WSTĘP



Na początek mała uwaga: butów trailowych do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra zrobiło się w ostatnich latach bardzo popularne, a pandemia sprawiała, że wszyscy jeszcze bardziej doceniliśmy zalety biegania na łonie przyrody. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych decyzji. To zawsze jest praca zespołowa, bazuję na opiniach współpracowników, znajomych biegaczy, przeczesuje sieć w poszukiwaniu informacji o nowościach czy wrażeniach innych osób biegających w różnych butach. Później wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny sezon i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. Te modele, którym wierzymy, że najlepiej posłużą Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach).

Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania po górach na sezon jesień/zima 2023/2024!


WYRÓŻNIENIA




SPIS TREŚCI:



Modele butów pogrupowaliśmy ze względu na optymalne dla danego modelu podłoże. Co nie znaczy, że w danym bucie można biegać TYLKO po danym terenie! Przy każdym modelu znajdziecie dłuższy opis z charakterystyką terenu.

[AKTUALIZACJA]: 1 października 2023, jesień/zima 2023/2024.

  1. Opisy najlepszych męskich butów do biegania w terenie jesień/zima 2023/2024.
  2. ➡️ HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)

    ➡️ PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)

    ➡️ SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)


  3. Podumowanie


HARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren)





Buty do biegania trail na twarde i skaliste nawierzchnie

Buty, które najlepiej sprawdzą się na skalistym podłożu najczęściej mają niski bieżnik, większą ilość amortyzacji oraz specjalną płytkę w podeszwie, która chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża. Zdj. archiwum Inov-8




HOKA MAFATE SPEED 4
/⚡ najlepszy na ultra w trudnym technicznie terenie/




Zdjęcie męskich Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4:

Hoka Mafate Speed 4 ma niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip w wersji LiteBase oraz świetną responsywność, za którą odpowiada zupełnie nowa podeszwa środkowa PROFLY+™. Nowa wersja Hoka Mafate Speed jest aż o 21 gramów lżejsza niż poprzednia i zapewnia jeszcze więcej dynamiki na trailowych szlakach.

Jeśli szukasz buta, który zda egzamin zarówno na śliskich osuwających się kamieniach, błotnistym podłożu i mokrej trawie, Hoka Mafate Speed 4 będzie idealną propozycją dla Ciebie. To model wyposażony w 5 mm kołki, które sprawią, że poczujesz się pewnie nawet na trudnym zbiegu. Bieżnik Hoka Mafate Speed 4 został pokryty niezawodnym Vibram® MegaGrip w lekkiej wersji LiteBase. To model, który z przyjemnością ubierze na zwykły trailowy trening, jak i założyć na wymagające biegi ultra.

BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy szukają świetnie amortyzowanego, ale dynamicznego buta na długie biegi w górach. Szczególnie jeśli chcą kupić jeden model na niemal każdy teren, niezależnie od jego trudności technicznej.



Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Mafate Speed 4

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  295 g

Zobacz w sklepie


HOKA SPEEDGOAT 5
/ ⚡ najlepszy na skałę /




Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5

Hoka Speedgoat to z pewnością jeden z modeli najczęściej widywanych na biegach trailowych na całym świecie! Polubią go szczególnie wielbiciele górskich biegów ultra! Hoka Speedgoat 5 gwarantuje miękką i sprężystą amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o trudnych trasach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach.

Hoka Speedgoat 5 zapewnia jeszcze większą dawkę przyczepności, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do Hoka EVO Speedgoat, który został wycofajny ze sprzedaży). Speedgoat 5 gwarantuje znaną i bardzo komfortową amortyzację w obniżonej wadze, dając jednocześnie odrobinę większe czucie podłoża. Dla większości biegaczy będzie to zmiana na plus, choć zapewne znajdzie się grupa biegaczy, którzy zatęsknią za bardziej "poduszkową" miękkością poprzednich wersji Hoka Speedgoat. W Hoka Speedgoat 5 ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).


Zobacz w sklepie Hoka Speedgoat 5 Wide (na szerszą stopę)


IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego modelu do startów w biegach ultra po górach, a w butach szukają wygody i amortyzacji, oraz cenią sobie dobrą izolację od podłoża (mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po skałach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać). Hoka Speedgoat to również idealny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów. Dzięki świetniej przyczepności, to także nasz NBR-owy faworyt na szybkie i bezpieczne pokonywanie stromych, skalistych zbiegów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Poszukaj innych propozycji w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie.  

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed ➡️ Brooks Cascadia➡️ Altra Olympus


Zdjęcie podeszwy buta Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: wersja standard: Ocena 2 na 5
wersja z szerszą cholewką (WIDE): Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 291 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek

Zobacz w sklepie




BUTY ALTRA MONT BLANC



Zdjęcie czerwonych Altra Mont Blanc

OPIS ALTRA MONT BLANC

Altra Mont Blanc to but stworzony z myślą o startach w ultra, w tym w legendarnym biegach festiwalu UTMB, a jednocześni najbardziej dynamiczny buty trailowy Altry. Podeszwa o grubości 30 mm wykonana z pianki Ego Max, zapewnia doskonałą amortyzację i ochronę przed wstrząsami oraz ostrymi kamieniami czy korzeniami. Materiał, z którego ją wykonano to nowa wersja premium wśród pianek Ego, które spotykamy w modelach Altry! Pianka Ego Max jest miękka i sprężysta, doskonale amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia dynamiczne odbicie od podłoża. Jednocześnie jest lekka i cechuje się przedłużoną żywotnością oraz odpornością na uklepywanie.

Podeszwę od spodu pokryto mieszanką Vibram LiteBase, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność w każdych warunkach oraz na każdym podłożu. Buty do biegania Altra Mont Blanc posiadają bieżnik o stosunkowo umiarkowanej agresywności. Dwa rodzaje kosteczek, mniejsze i większe, gwarantują dobrą trakcję. Zapewnia to ich uniwersalność i szerokie pole do komfortowego użytku w zróżnicowanym terenie. Cholewka wykonana z oddychającej siateczki posiada wzmocnienia jedynie w najważniejszych miejscach. Mocniej i ciaśniej oplata stopę szczególnie w okolicy pięty. W Mont Blanc, podobnie jak w innych modelach Altry, znajdziemy technologię FootShape, zapewniającą sporo miejsca na palce oraz zerowy drop, czyli taką samą grubość podeszwy na całej długości buta.



Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Mont Blanc


PARAMETRY ALTRA MONT BLANC:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm / 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 280 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepie



ALTRA OLYMPUS 5.0
/ ⚡ najlepsza amortyzacja /




Zdjęcie męskich butów do biegania Altra Olympus 5.0

OPIS ALTRA OLYMPUS 5.0:

Każdy kolejny pełny numer danego numeru przynosi w Altrze duże zmiany, nie inaczej jest w przypadku Altra Olympus 5.0! Nowy model dostał zupełnie przeprojektowaną cholewkę i nowy, fantastyczny wygląd. Wcześniej Olympus urzekał swoim komfortem i tym, co oferował w trakcie biegu. Teraz, nie tylko "bebechy" działają tak, jak powinny, ale but prezentuje się fantastycznie! Uproszczono budowę cholewki, poza otokiem z przodu buta mamy większą powierzchnię lekkiej, oddychającej siateczki.

Nowy Altra Olympus 5.0 wygląda lżej i dynamiczniej. W środku to jednak stary, dobry Olympus, który oferuje masę amortyzacji i wygody na długim dystansie. Nadal znajdziemy tutaj sporo miejsca na palce oraz genialną podeszwę na Vibram Megagrip (która zepewnia świetną przyczepność na skalistym podłożu). Wbrew temu, co może się wydawać patrząc na Olympusa z zewnątrz, to stopy znajdują się niżej, co w połączeniu z szeroką platformą, na której obudowano resztę buta, daje nam bardzo stabilną konstrukcje. Oczywiście to nie jest but na szybkie, techniczne bieganie w trudnym terenie, ale nie taka jest też jego rola. Altra Olympus 5.0 potwierdza natomiast, że jest jednym z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o buty z maksymalną ilością amortyzacji do długiego biegania po górach.

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla części biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę (w tym wypadku pomyśl o Hoka Speedgoat). Ok, trochę tego jest, ale umówmy się, że dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but trailowy dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed - ➡️ Hoka Speedgoat ➡️ Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max



Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Olympus 5.0

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - ulepszona cholewka, zmieniono i pogrubiono wyściółkę w okolicy pięty oraz ulepszono wytrzymałość i oddychalność materiałów

Zobacz w sklepie


BUTY NNORMAL TOMIR




Zdjęcie męskich butów NNormal Tomir

OPIS NNORMAL TOMIR:

NNormal Tomir to jedna z najgorętszych premier biegowych ostatnich lat! To hiszpańska marka powstała we współpracy legendarnego Kiliana Jorneta oraz firmy Camper, rodzinnego biznesu z Majorki, który od dziesięcioleci zajmuje się produkcją obuwia.31 mm pianki amortyzującej pod piętą oraz 23 mm pod palcami daje odpowiednią dawkę dobrze wyważonej amortyzacji. But dobrze tłumi wstrząsy i chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża, ale jednocześnie pozwala na dobre “czucie” terenu. NNormal Tomir nie oferuje amortyzacji w “pluszowym” stylu, tu ważna jest ochrona, ale i kontakt z terenem. 8 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty i palców) pozwala na naturalny, dynamiczny bieg. Za wyjątkową wszechstronność NNormal Tomir odpowiada bieżnik wykonany z gumy Vibram Megagrip. Wersja użyta w Tomirze to Vibram Megagrip Litebase, czyli odchudzony wariant. Podeszwa pokryta 33 dość wysokimi, 5 mm kołkami (standard dla butów przeznaczonych na typowo suche nawierzchnie to 4 mm, a na mocno błotnisty teren 8 mm) pozwala poczuć się pewnie na prawie każdej nawierzchni. Gumowe wypustki umieszczono strategicznie w różnych kierunkach, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

BUT IDEALNY DLA:

NNormal Tomir to but stworzony z myślą o biegaczach, którzy szukają szalenie uniwersalnego rozwiązania. NNormal Tomir oferuje komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania w zróżnicowanym terenie. Od codziennych treningów na leśnych trasach, po starty w biegach górskich.

Zdjęcie podeszwy męskich butów NNormal Tomir

PARAMETRY NNORMAL TOMIR:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)




ETYKIETA: na codzienny trening
na biegi ultra
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
WYSOKOŚĆ KOŁKÓW BIEŻNIKA: 5 mm 
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31 mm / 23 mm
SZEROKOŚĆ BUTA: standardowa (w kierunku bardziej dopasowanym)
WAGA BUTA: 260 g

Zobacz w sklepie



PATHS & TRAILS (drogi & ścieżki)





Buty do biegania ultra na błoto i miękki teren

Mniej wymagający teren niż skały i kamienie nie wymaga tak dużej ilości amortyzacji, buty z tej kategorii zwykle posiadają mniejszą jej ilość, ale jednocześnie cechuje je większa dynamika. Zdj. archiwum Hoka



HOKA TECTON X 2
/ ⚡ najszybszy na biegi ultra /



Zdjęcie  butów Hoka Tecton X 2

OPIS HOKA TECTON X 2

Hoka Tecton X 2 to nowa wersja trailowej startówki na ultra, która jest równie wygodna i miękka, jak szybka! W jej podeszwie środkowej zatopiono 2 równoległe płytki karbonowe, które zapewniają sprężyste i dynamiczne odbicie w trakcie każdego kroku biegowego. Takie ułożenie płytek sprawia, że model ten nie jest tak sztywny jak inne buty z karbonem, przez co zapewnia lepsze czucie podłoża w trudnym terenie. Sama podeszwa - ProflyX, została także złożona z w różnych warstw pianki EVA o różnej gęstości, które tworzą miękką amortyzację pod pietą, i bardziej elastyczną i responsywną amortyzację pod palcami.

Bieżnik Hoka Tecotn X 2 został wyposażony w 5 mm kołki i niezwykle przyczpną gumę Vibram® Megagrip, w lżejszej i cieńszej wersji Litebase, która znajduje się także w treningowo-startowym modelu Hoka Zinal. Hoka Tecton X 2 należy niemal do wagi piórkowej, wśród butów przeznaczonych na ultra: model damski waży zaledwie 211 gramów, a model męski 252 gramy.

W nowej wersji Hoka Tecotn X 2 znajdziemy zupełnie zmienioną, bardzo dobrze trzymającą stopę cholewkę, która zapewnia dużą pewność w trudnym terenie. To właśnie w tym modelu Kamil Leśniak (zawodnik teamu Hoka) zaliczył bardzo dobry występ na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich oraz zająć 3 miejsce na Lavaredo Ultra trail, na dystansie 80K .

BUT IDEALNY DLA:

Zdecyduj się na Hoka Tecton X 2, jeśli szukasz dynamicznego, lekkiego modelu na trailowe starty na niemal każdym dystansie (w tym biegi ultra) oraz żwawe treningi. To model, który pokaże wszystkie swoje zalety na biegach, na których występują odcinki z łagodnych nachyleniem oraz fragmenty, na których możemy puścić nogi i naprawdę się rozpędzić. Podwójne płytki karbonowe zapewnią nam wtedy doskonały zwrot energii i pozwolą długo utrzymać szybkie tempo biegu.

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
211 g (damskie)

Zobacz w sklepie


HOKA ZINAL



Zdjęcie męskich butów Hoka Zinal

OPIS HOKA ZINAL

Hoka Zinal to but łaczący szybkość, zwinność i wyważoną dawkę amortyzacji. Spaja lekką konstrukcję z bardzo wygodną cholwką i dobrą przyczepnością.. Buty otrzymały swoją nazwę od Sierre Zinal, popularnych zawodów na 31 km, które odbywają się w Alpach Szwajcarskich. Świetnie sprawdzą się na startach na krótszych dystansach oraz bardziej dynamicznych treningach.

Zinal to najlżejsze w historii buty trailowe spod szyldu HOKA - z innowacyjną, ultralekką pianką i oddychającą, siateczkową cholewką; zaprojektowane tak, aby dać Ci wrażenie, że latasz ponad szklakiem. Technologia PROFLY™ z dwustrefową konstrukcją pianki w podeszwie środkowej wspiera wspiera dynamikę i szybkość biegu, równocześnie chroniąc piętę i zapewniając stopie miękkie lądowanie.




Recenzja Hoka Zinal

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA ZINAL:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Hoka wciąż zaskakuje! Pierwsze skojarzenie z butami tej marki? Duuużo miękkiej pianki pod stopami. Tymczasem Zinal to jeden z najbardziej dynamicznych butów trailowych w jakich biegałem! Jest szybki i responsywny. Niski drop i cała ta nieopinająca konstrukcja cholewki daje poczucie bardzo naturalnego przetaczania. Pianki jest mniej niż w bardziej amortyzowanych modelach tej marki, ale to wciąż dość miękka mieszanka, która zapewnia dość komfortu. Każdy kolejny trening w Hoka Zinal utwierdzał mnie tylko w przekonaniu, że to jest właśnie taki but, którego szukałem! Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Zinal? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...


Czytaj dalej test Hoka Zinal



BUT IDEALNY DLA:

Osób, które lubią ścigać się na zawodach lub po prostu czuć się lekko podczas biegania! Świetnie sprawdzi się w trudnym terenie, o ile nie ma w nim bardzo dużej ilości błota lub śniegu.



Zdjęcie podeszwy Hoka Zinal

PARAMETRY HOKA ZINAL:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: Bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepie


SALOMON SENSE RIDE 5
/ ⚡ ekonomiczny wybór /




Zdjęcie męskich butów do biegania Salomon Sense Ride 5

OPIS SALOMON SENSE RIDE 5

Jeden z najbardziej uniwersalnych modeli Salomona w przystępnej cenie. Jeśli jesteś początkującym biegaczem trailowym to jedna z najlepszych propozycji dla Ciebie. Nowy, mający swoją premierę w 2023 roku premierę, Sense Ride 5 oferuje większą dawkę komfortu oraz sprężystości dzięki zmienionej podeszwie środkowej Energy Foam ™. Jest to reaktywna pianka stworzona przez połączenie tworzywa EVA i olefiny [OBC]. Mimo zmian Sense Ride 5 nadal bliżej do tradycyjnych butów trailowych, bez przesadnie "nadmuchanych" pianek w podeszwach. Taka konstrukcja butów sprawia, że w Salomon Sense Ride 5 zyskujemy naturalną stabilność wynikającą z faktu, że stopy położone są dość blisko podłoża (co umożliwia szybszą reakcję w przypadku utraty równowagi). Bieżnik All Terrain Contagrip® bardzo dobrze zda egzamin na mieszanym podłożu: od leśnych ścieżek, przez szutrowe odcinki po asfaltowe dobiegi do Twojej ulubionej pętli w terenie. Sprawdzony system elastycznych linek (Quick Lace), którymi w łatwy i szybki sposób możesz optymalnie dopasować buta do stopy, sprawia, że ten model możesz bardzo łatwo dopasować do swoje stopy.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz bardzo dobrej jakości uniwersalnego buta do biegania w terenie lub jeśli jesteś początkującym biegaczem trailowym i chcesz sie przekonać czy bieganie po górach jest dla Ciebie.

Zdjęcie podeszwy Salomon Sense Ride 5

PARAMETRY SALOMON SENSE RIDE 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29,6mm / 21,3mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie) / 253 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


SALOMON ULTRA GLIDE 2




Buty do biegania Salomon Ultra Glide

OPIS SALOMON ULTRA GLIDE 2

W Salomon Ultra Glide 2 poprawiono znacząco cholewkę i zwiększono jej oddychalność, a także zminiejszono wagę języka i całej cholewki. Dzieki temu druga wersja Ultra Glide to jeszcze więcej komfortu na każdym trailowym dystansie. Ilość amortyzacji jest na tyle duża, że zapewnia duży komfort, ale jednocześnie nadal dobrze "czuć" podłoże pod stopami. Ultra Glide 2 pozostaje przy tym dość dynamicznym butem - a to za sprawą zakrzywionej podeszwy, która ułatwia przetaczanie stopy. Pomaga w tym również 6 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty a palców), który potęguje wrażenie płynnego, naturalnego biegu. Te wszystkie cechy w połączeniu z bardzo uniwersalnym bieżnikiem sprawiają, że Salomon Ultra Glide 2 doskonale sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów w mieszanym terenie (na różnych tempach, również na tych nieco szybszych jednostkach treningowych), jak i na biegach ultra w górach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukajacych uniwersalnego, komfortowego modelu, zarówno na długie dystanse w górach jak i codzienne treningi w lesie.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 - ➡️ Hoka Speedgoat



Zzdjęcie podeszwy Salomon Ultra Glide 2

PARAMETRY SALOMON ULTRA GLIDE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32,6mm / 22,6mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-TRABUCO TERRA




Zdjęcie butów Asics Gel-Trabuco Terra

OPIS ASICS GEL TRABUCO TERRA

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Znajdziemy w nim świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Podeszwa Asics Gel-Trabuco Terra

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


HOKA CHALLENGER ATR 7




Zdjęcie męskiego buta Hoka Challenger 7

OPIS HOKA CHALLENGER 7:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 7 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 7 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy EVO Mafate wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację.

Najnowsza wersja modelu Hoka Challenger przynosi bardzo dużą zmianę. Hoka Challenger 7 jest aż o 27 gramów lżejszy od poprzednika (waży 252 gramy), oferuje zwiększoną ilość pianki oraz nowe materiały w cholewce, podeszwie środkowej i podeszwie zewnętrznej. Jeśli lubisz trenować w lesie, ale aby do niego dobiec musisz pokonać kilka asfaltowych kilometrów, to z pewnością model dla Ciebie. Hoka Challenger występuje również w wersji wodoopornej, z membraną.



BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na bardzo konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, na bardziej zróżnicowany teren, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań. Challengera nie polecam również na bieganie po błocie itp.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Altra Timp - ➡️ Brooks Cascadia - ➡️Altra Olympus




Zdjęcie podeszwy buta Hoka Challenger 6

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
213 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



BROOKS CASCADIA 17



Zdjęcie męskiego buta Brooks Cascadia 17

OPIS BROOKS CASCADIA 17:

Nowy Brooks Cascadia 17 został przeprojektowany tak, aby zagwarantować Ci lepszą kontrolę w każdym terenie, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nowy system Trail Adapt pozwala zapewnić maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej w wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber. Kluczem do elastycznej stabilności i adaptacji podeszwy buta do zmiennego trailowego podłoża jest także system nacięć w podeszwie zewnętrznej i jej strefowy układ, który zapewnia bardzo dobrą kontrolę, bez uszczerbku dla wygody i ochrony stóp. Dodatkowej przyczepności dodaje zaktualizowany układ wielokierunkowych kołków w bieżniku. Oddychająca, siateczkowa cholewka gwarantuje bezpieczne dopasowanie i jest odporna na ścieranie, a osłona palców z TPU działa jak ochronny zderzak dla palców u stóp. W podeszwie środkowej Brooks Cascadia 17 znajdziemy miękką, ale nie poduszkową piankę DNA LOFT v2, która zapewnia odpowiednią amortyzację podczas pokonywania dziesiątek kilometrów w terenie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia w wersji standardowej


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z membraną G-TX


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!  


Zdjęcie podeszwy Brooksów Cascadia 17


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 25mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 278 g (damskie)

Zobacz w sklepie



INOV-8 TRAILTALON 290 V2




Zdjęcie męskich butów Inov-8 Trailtalon 290

OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2:

Jeśli chciałbyś pobiegać w butach trailowych od Inov-8 (a do tej pory ta marka kojarzyła Ci się z wymagającymi butami dla zaawansowanych biegaczy), ale nie wiesz od jakiego modelu zacząć, albo jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach (i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie) - to w obydwu przypadkach najlepszym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290!

Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany, z przyjemnie obszernym przodostopiem (palce mają więcej miejsca niż w klasycznie zwężanych butach, ale znów nie jest zbyt szeroko). Łagodny bieżnik Inov-8 Trailtalon 290 z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.


Recenzja Inov-8 Trailtalon 290 V2

RECENZJA #NBRTEAM
INOV-8 TRAILTALON 290 V2:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jestem pod dużym wrażeniem jak wiele elementów tego buta zostało optymalnie wyważonych. Amortyzacja kontra czucie podłoża. Sztywność podeszwy versus jej elastyczność. Czy wreszcie dynamika buta. Inov-8 Trailtalon 290 pozwala na komfortowy trening zarówno w ramach spokojnego wybiegania, ale i czegoś żwawszego. Wszystkie te cechy sprawiają, że Trailtalon 290 stał się dla mnie synonimem idealnej, codziennej, trailowej "treningówki"...


Czytaj dalej recenzję Inov-8 Trailtalon 290 v2




IDEALNY BUT DLA:

Bardzo przystepny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra. Jak dla mnie to taki perfekcyjny but do biegania po leśnych ścieżkach. But z idealnym bieżnikiem na takie podłoże, świetnie zbalansowany, wystarczająco amortyzowany z dobrym odbiciem.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz większej ilości amortyzacji i butów na bardzo długie starty na kamienistym podłożu. W takim wypadku ilość pianki i amortyzacji w Trailtalonie 290 może okazać się zbyt mała. Również jeśli masz wąską stopę to w Trailtalonie może okazać się, że miejsca na palce jest za dużo.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 ➡️ Brooks Cascadia ➡️ Hoka Torrent 


Zdjęcie podeszwy Inov-8 Trailtalon 290

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



INOV-8 TRAILFLY G 270 (WCZEŚNIEJ POD NAZWĄ INOV-8 TERRAULTRA G 270)




Zdjęcie męskich butów Inov-8 Trailfly G 270

OPIS INOV-8 TRAILFLY G 270

W sezonie wiosna/lato 2022 dawny Inov-8 Terraultra G 270 dołącza do rodziny modeli Inov-8 Trailfly i zmienia nazwę na Trailfly G 270. Powiedzieć, że nie byłem wielkim fanem poprzednika tego modelu, to jakby nic nie powiedzieć. G 260 przez kilka tygodni leżały w kącie i ostatecznie nie zdecydowałem się w nich pobiegać. Miałem problemy z achillesem i trochę bałem się 0 dropu, a G 260 wyglądał na takiego, który "nie wybacza". Kilka miesięcy później dostałem do testów następcę - Inov-8 Terraultra G 270 i... przepadłem! Staram się zwykle dość neutralnie opisywać buty, ilu biegaczy, tyle opinii. Muszę brać pod uwagę różne oczekiwania naszych klientów, ale nowy Terraultra G 270 po prostu mnie zachwycił!

Genialna cholewka, świetnie dopasowuje się do stopy - jest co prawda węziej niż podaje producent, ale elastyczny materiał nie stawia oporów, materiał idealnie leży na stopie. Niesamowicie responsywna pianka daje mega dużo frajdy w trakcie biegu. W tym bucie aż chce się biegać i to bieganie dostarcza niesamowicie wiele przyjemności. Zerowy drop okazał się zupełnie nieodczuwalny (wcześniej miałem obycie w butach z niższym spadkiem, choć zagorzałym fanem naturalnego biegania nie jestem), a taki ogólny "feeling", który płynie z biegania w Terraultra G 270 po prostu niesamowity. To również świetna opcja dla osób, które przekonuje 0 drop od Altry, ale przeszkadza im za duża ilość miejsca na palce (tak jak mi).

BUT IDEALNY DLA:

Lekki, responsywny, dynamiczny but treningowy!. W górach sprwadzi sie raczej na mniej skalistych trasach - na dużej ilości kamieni może trochę brakować ochrony od podłoża. No i dla fanów niskich dropów.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz butów z większą ilością amortyzacji lub wyższym dropem. To nie będzie też optymalny wybór dla większości biegaczy szukających butów typowo do startowania w górskich biegach ultra.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Saucony Peregrine ➡️ Inov-8 Trailtalon 290 ➡️ Altra Lone Peak



Zdjęcie podeszwy męskich butów Inov-8 Trailfly G 270

PARAMETRY INOV-8 TERRAULTRA G 270:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 12mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 270 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej wytrzymała cholewka

Zobacz w sklepie


HOKA TORRENT 3



Zdjęcie granatowego buta Hoka Torrent 3

OPIS HOKA TORRENT 3

Niektórzy uważają, że z Hoką trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo wręcz przeciwnie, przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zdążyłeś już skreślić tę markę, to poczekaj jeszcze chwile! Hoka Torrent jest jednym z najmniej"hokowych" butem z oferty Hoka, co możesz odczytać zarówno jako wadę, ale również jako zaletę, zależy jakie masz oczekiwania od butów!

Hoka Torrent 3 to but nie tylko lżejszy niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższy, tu nie znajdziesz już tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23 mm sprawia, że Hoka Torrent 3 jest butem bardzo dynamicznym. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 4 mm bieżnik zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetnym butem "zapoznawczym" z tą marką. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego, dynamicznego buta, w którym stopa jest bliżej podłoża niż standardowo w Hoce. Lekko agresywny bieżnik sprawdzi się na wielu typach nawierzchni. Amortyzacji jest tu zdecydowanie mniej niż w innych modelach trailowych Hoki, ale jeśli szukasz butów z dobrym balansem amortyzacji i czucia podłoża to Hoka Torrent jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku!

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki lub szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź duże błoto - Torrent jest butem "pomiędzy"

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Saucony Peregrine ➡️ Inov-8 Trailtalon 290 ➡️ Inov-8 Trailfly G 270



Zdjęcie podeszwy buta Hoka Torrent 3

PARAMETRY HOKA TORRENT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 4 mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 248 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nizsza waga niż poprzedni
- nowa,trwalsza i bardziej przyczepna guma w podeszwie zewnętrznej
- zmieniona, lepiej oddychająca cholewka

Zobacz w sklepie



SAUCONY PEREGRINE 13




Zdjęcie męskich butów Saucony Peregrine 13

Ten model to pewniak na niemal każde trailowe podłoże: od skał, po leśne ścieżki, śnieg i błoto. Saucony Peregrine to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów także w ekipie NBR! Saucony Peregrine to klasyk, któremu po prostu można zaufać! Niewiele jest tak uniwersalnych butów trailowych na rynku. Nowy Saucony Peregrine jest elastyczny, a zarazem zwinny, co pozwala na szybsze przyśpieszenie na krętych, trailowych szlakach. W tym modelu znajdziemy płytkę Rock Plate, która chroni stopy przed uderzeniem o skały. Dość agresywny bieżnik z 5 mm kołkami sprawia, że Saucony Peregrine 13 nie boi się błota i będzie dobrze trzymał się niemal każdej trailowej nawierzchni.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy szukających jednego uniwersalnego buta trailowego na niemal każde warunki i niemal każdy rodzaj górskiego podłoża. Dla osób lubiących wytrzymałe i solidne modele o całkiem sporej dawce dynamiki.


WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz butów z większą ilością amortyzacji i większym dropie.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Hoka Mafate Speed 4 ➡️ Hoka Torrent 





Zdjęcie podeszwy męskich Saucony Peregrine 13

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania w terenie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 24mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA:  260 g (męskie) / 230 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


ALTRA LONE PEAK 7.0
/ ⚡ najlepszy na szeroką stopę /




Zdjęcie modelu Altra Lone Peak 7.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 7.0

Kolejny model w ofercie Altry to but trochę z pogranicza światów biegania naturalnego i tradycyjnego. Altra Lone Peak 7.0 to z jednej strony but, któremu nadal bardzo blisko do butów minimalistycznych, ale z drugiej strony oferuje tyle amortyzacji i ochrony przed podłożem, że świetnie sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy. Lone Peak to niezwykle wszechstronny but trailowy, jeden z najpopularniejszych butów w ofercie Altry. Świetny kawał giętkiej podeszwy zapewnia naturalne doznania w trakcie biegu. 25mm pianki pod stopami to udany kompromis pomiędzy odpowiednią ochroną pomiędzy izolacją od podłoża i czuciem terenu. Nowa, uaktualniona wersja Altra Lone Peak 7 niesie za sobą zmiany zaszły głównie w bieżniku. Jest on agresywniejszy i solidniejszy od poprzednika. Podeszwa środkowa zrobiona jest w całości z pianki Ego. Jest to autorski patent marki, który łączy w sobie miękkość i sprężystość. Jednocześnie zapewnia doskonałą amortyzację, pochłanianie wstrząsów oraz dynamikę odbicia, jednocześnie cechując się większą żywotnością.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Altra Lone Peak 7.0 idealnie sprawdzi się jako codzienny, trailowy but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale raczej na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu wygodnego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym. Jeśli jednak nad czucie terenu i naturalny krok stawiasz amortyzację to wybierz model z większą jej ilością: Altra Timp lub Altra Olympus.


WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu - na dłuższym dystansie w Altra Lone Peak zabraknie trochę amortyzacji. Albo nie potrzebujesz aż tyle miejsca, które oferuje Altra (tu możesz pomyśleć np. o Hoka Torrent).

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Saucony Peregrine ➡️ Hoka Torrent ➡️ Inov-8 Trailtalon 290

Zdjęcie podeszwy męskich Altra Lone Peak 7.0


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 7.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 314 g (męskie) / 261 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



BUTY ASICS TRABUCO MAX 2




Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max

OPIS ASICS TRABUCO MAX 2:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. Druga odsłona tego modelu oferuje jeszcze większy komfort dzięki dodatkowej warstwie pianki pod stopami oraz poszerzonej (o 4 mm) strefie na śródstopiu, co czyni but bardziej stabilnym.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Trabuco Max 2 to model dla biegaczy, którzy cenią sobie doskonałą amortyzację i ochronę przed kamieniami podczas długich biegów w górach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
265 g (damskie)


Zobacz w sklepie



SOFT & MUDDY (miękki teren & błoto)





Buty do biegania w terenie na błoto i miękki teren

Soft & Muddy - tu przydadzą się agresywne bieżniki! Zdj. archiwum Inov-8



INOV-8 X-TALON 212
/ ⚡ najlepsze czucie podłoża /




Zdjęcie Inov-8 X-Talon 212

OPIS INOV-8 X-TALON 212:

But legenda. Niewiarygodnie lekki, z kapitalnym bieżnikiem i cholewką dopasowaną niczym skarpetka. Jego charakterystyczny bieżnik rozsławił buty Inov-8 na polskich trasach. Ważący zaledwie 212 gram Inov-8 X-Talon 212 to ikona butów trailowych do biegania w najtrudniejszym terenie. Bieżnik pokryty 8mm kołkami poradzi sobie nawet z największym błotem. Inov-8 X-Talon 212 to but, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się trakcja i czucie podłoża. 13mm pianki pod piętą i raptem 6mm pod palcami sprawiają, że w tych butach można poczuć się jakby biegało się boso. To wrażenie potęguje niezwykle giętka podeszwa, która płynnie poddaje się ruchom stopy. Wersja V2 przynosi nową gumę StickyGrip, która sprawia, że Inov-8 X-Talon 212 jeszcze lepiej "klei" się do podłoża!

IDEALNY BUT DLA:

Inov-8 X-Talon 212 to świetny but startowy na trudny teren. Kapitalna przyczepność będzie nieoceniona wszędzie tam, gdzie trafisz na paskudne warunki. But ma mocno dopasowaną cholewkę, co docenią biegacze z węższymi stopami (jednocześnie dla biegaczy o szerszych stopach polecam wersję X-Talon 260 Ultra). Inov-8 X-Talon 212 to również częsty wybór wśród osób szukających butów na OCR (biegi przeszkodowe).

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem, albo Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. Pozostając wciąż w "naturalnych" klimatach, butem bez tak agresywnego bieżnika będzie np. Altra Superior. 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Salomon Speedcross



Zdjęcie podeszwy Inov-8 X-Talon 212

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 212:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 212 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



INOV-8 X-TALON ULTRA 260 
/ ⚡ najlepszy na błoto /




Zdjęcie męskich Inov-8 X-Talon Ultra 260

OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

Jego poprzednik - Inov-8 X-Claw 275 - był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 212 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I tu pojawia się miejsca dla buta z większą ilością amortyzacji, wygodniejszego na długim dystansie i z większą ilością miejsca na palce, czyli Inov-8 X-Talon 260 Ultra. W porównaniu do poprzednika (X-Claw 275) obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

IDEALNY BUT DLA:

Idealna opcja dla biegaczy, którzy szukają maksymalnej przyczepności w błotnistym terenie, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortu, którą daje but z większą ilością amortyzacji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na trudny teren, ale również jako "startówka" na wymagające górskie ultra.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale dla węższej stopy (tu świetną opcją będzie Inov-8 X-Talon 230) lub jeśli potrzebujesz buta głównie do codziennego treningu w raczej łatwym terenie (ubite, leśne ścieżki itp.) i okazjonalnego biegania w górskich ultra. W takim wypadku X-Talon 260 Ultra będzie dla Ciebie zbyt specjalistycznym butem. Zostając przy Inov-8 warto wtedy pomyśleć o Trailtalonie 290 lub np. Altra Lone Peak, jeśli chodzi o buty bardziej uniwersalne.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Inov-8 X-Talon 212 ➡️ Hoka Mafate Speed 3 ➡️ Hoka Torrent 



Podeszwa Inov-8 X-Talon 260 Ultra

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie



SALOMON SPEEDCROSS 6
/⚡ najlepszy na błoto/




Zdjęcie męskich Salomon Speedcross 6

OPIS SALOMON SPEEDCROSS 6:

Legenda powraca w nowej odsłonie! To już 6 edycja kultowego Salomon Speedcross. Model, którego pierwsza edycja z 2006 roku w zasadzie zdefiniowała buty do biegania po górach. Salomon Speedcross 6 to zdecydowanie bardziej ewolucja, niż rewolucja. Speedcross 6 nadal pozostaje butem, który najlepiej sprawdzi się w trudnych warunkach. W myśl zasady “im trudniej, tym lepiej”. Agresywny bieżnik wyposażony w 5mm wypustki zapewni doskonałą przyczepność na miękkich, błotnistych trasach. W nowej wersji podeszwa Salomon Speedcross 6 przynosi nam drobne udoskonalenia. Część kostek bieżnika ma kształt litery “Y” dla jeszcze lepszej przyczepności i łatwiejszego pozbywania się nadmiaru błota.

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają dobrze dopasowanego buta ze średnią dawką amoryzacji, które świetnie sprawdzi się na błtonistym podłożu.

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

➡️ Inov-8 X-Talon 212 ➡️ Hoka Maafate Speed 34 



Zdjęcie podeszwy męskich Salomon Speedcross 6

PARAMETRY SALOMON SPEEDCROSS 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 22mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie) / 262 (damskie) g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


PODSUMOWANIE



Mam nadzieję, że ten raport z opisami butów, które wybraliśmy do oferty Natural Born Runners na rok 2023 rozjaśnił Wam w głowie i pozwoli wybrać idealne dla siebie buty do biegania w terenie. Rankig, który dla Was tworzymy oraz nieustanne testy butów, aby jeszcze lepiej wspierać Was w realizacji biegowej pasji, to jedne z naszych ulubionych zdań w Natural Born Runners! Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jakie buty do biegania w terenie są najlepsze, pamiętajcie, że buty do biegania po górach mają przede wszystkim być dla Was wygodne oraz dostosowane do terenu, w którym trenujecie i później startujecie w zawodach. W razie pytań czy wątpliwości śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać Wam buty do biegania po górach! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy! 

Zobacz wszystkie buty terenowe dostępne w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij