Poradnik sprzętowy

Lista sprzętu obowiązkowego na UTMB

2018-08-21
Lista sprzętu obowiązkowego na UTMB
A więc udało Ci się zebrać słynne 15 punktów i poszczęściło w losowaniu, jedziesz na UTMB! Ultra Trail du Mont Blanc to nie tylko trailowe "Mistrzostwa Świata" i niesamowicie wymagający bieg, o którym marzy prawie każdy trailowy biegacz. To również konieczność bycia gotowym na prawie każde warunki, może się okazać, że z trasą przyjdzie Ci się zmierzyć podczas szalonych upałów (jak np. upalny 2015 rok), a może przytrafi Ci się totalne załamanie pogody jak w 2012 roku i skrócenie trasy? Musisz być gotowy naprawdę na każde warunki! W tym tekście pomożemy Ci skompletować wyposażenie obowiązkowe oraz to zalecane, które może stać się obowiązkowym w przypadku skrajnych warunków pogodowych.

SPIS TREŚCI:
W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które aktualizujemy każdego roku w oparciu o aktualny regulamin UTMB. Zdecydowanie polecamy jednak zapoznać się z nim i w oparciu o niego ustalać ostateczną listę sprzętu, którą zabierzesz do Chamonix. Tekst podzielony został na sekcje, które znajdziesz poniżej. 

 1. Krótko o Ultra Trail du Mont Blanc
 2. Lista sprzętu obowiązkowego na UTMB
 3. Lista sprzętu zalecanego na wypadek upału
 4. Lista sprzętu zalecanego na wypadek załamania pogody
 5. Plik PDF do pobrania i wydrukowania [wkrótce]
 6. BONUS: jak spakować plecak na UTMB? [wkrótce]


KRÓTKO O ULTRA TRAIL DU MONT BLANCMapa trasy UTMB

Nie ma drugiego takiego biegu na świecie, który rozpalałby wyobraźnię tysięcy trailowych biegaczy na całym świecie. Co prawda jeszcze nie udało mi się wystartować w tym magicznym biegu, ale miałem okazję zrobić już tę trasę. W 2015 roku wybrałem się do Chamonix z Krzychem Małkowskim. Niesamowitym gościem, który wieńczył swój heroiczny projekt. Po nieszczęśliwym wypadku na paralotni, po którym lekarze stwierdzili kilkudziesięcioprocentowy ubytek na zdrowiu i zamontowali mu kawał żelastwa kręgosłupie musiał znaleźć w sobie siłę, aby podnieść się po tej tragedii. Obiecał sobie, że jeszcze raz wzniesie się w powietrze z tego samego miejsca, z którego startował, kiedy wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Wejdzie na niesamowitą górę w Himalajach, Ama Dablam oraz jak już się pewnie domyślacie, przebiegnie UTMB.


Ten bieg przyciąga więcej takich pozytywnie zakręconych "wariatów". Kibicowałem mu w tym niesamowitym projekcie, a sam spakowałem plecak na trzy dni i ruszyłem na trasę UTMB. Gdy kończyłem swój bieg, miałem raptem kilka kilometrów do Chamonix, w oddali już słyszałem startową wrzawę. Przez trzy dni chodziłem i biegałem w niesamowitej alpejskiej scenerii, obiegając Mont Blanc dookoła. Biegu nie ukończyłem, ale miałem okazje obejrzeć wszystkie miejsca, które kilka dni później "deptali" zawodnicy na trasie UTMB. Niesamowita przygoda! Ale dość moich historii. Przejdźmy do konkretów!

Ultra Trail du Mont Blanc to prawdopodobnie najsłynniejszy bieg górski świata. Marzenie wielu biegaczy, którzy rokrocznie niemalże modlą się do ekranów monitorów w intencji wylosowania na listę startową. Tego zaszczytu dostąpić może 2300 biegaczy, którzy zmierzą się z trasą liczącą 171km. Szlak wiedzie przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię. Liczy sobie 10300 metrów wspinaczki i wspina się na wiele przełęczy powyżej 2000 metrów, obfituje w kapitalne widoki i wspomnienia. Zresztą, zobaczcie sami!LISTA SPRZĘTU OBOWIĄZKOWEGO NA UTMB / TDS / CCCTego sprzętu, który musisz mieć, aby wystartować w UTMB jest naprawdę sporo, to zła informacja. Dobra jest taka, że jeśli zbierzesz już to wszystko, to w zasadzie będziesz miał komplet wyposażenia na większość biegów ultra rozgrywanych na całym świecie. Część z tych rzeczy jest dość droga (jak np. kurtka przeciwdeszczowa), ale jednorazowy zakup wystarcza na wiele lat. Ten sprzęt nie zużywa się tak szybko jak choćby buty biegowe. No i pamiętaj, że szansa, że uda Ci się dostać na UTMB za pierwszym razem jest stosunkowo niska. Jeśli w tym momencie podejmiesz decyzję, "startuję w UTMB!" to realnie na linii startu pojawisz się za jakieś 2-3 lata. Najpierw czeka Cię zdobywanie punktów i mniej lub więcej szczęścia w losowaniu. Będziesz miał czas, żeby skompletować cały sprzęt. Sprzęt obowiązkowy na UTMB ma również swoją opcjonalną podkategorię: rzeczy na wypadek dużego upału lub wręcz przeciwnie, sprzęt na wypadek załamania pogody. Jeśli nastąpi jedno lub drugie, organizator "wciąga" na listę dodatkowe rzeczy. Warto o tym pamiętać i być gotowym na różne scenariusze.


O czym jeszcze musisz pamiętać kompletując listę rzeczy na UTMB?

 1. Plecak, w którym będziesz przenosił wszystkie te rzeczy będzie zaczipowany w biurze zawodów i musisz go mieć ze sobą przez całą trasę. To oznacza, że nie możesz na przepaku w Courmayeur wymienić go na nowy. 
 2. Wszystkie ciuchy muszą być w Twoim rozmiarze oraz nie możesz dokonywać na nich przeróbek (poza obcięciem metek itp.).
 3. Cały sprzęt obowiązkowy musisz mieć ze sobą podczas trwania całego biegu. Będzie on sprawdzany w biurze zawodów. Na trasie również możesz się spodziewać kontroli.
 4. Za brak kurtki przeciwdeszczowej, latarki, folii NRC oraz zapasu 1l wody grozi dyskwalifikacja!

Poniżej zamieszczam nagranie naszego "live" na naszym fejsbukowym kanale Natural Born Runners. Wspólnie z Kubą Krause (bloger, dziennikarz biegowy i fanatyk UTMB) opowiadamy o niuansach listy sprzętu, który zabrać należy na UTMB (jakość dźwięku jest nienajlepsza, wiem, pracujemy nad tym!).PLECAKOdpowiednio wielki, aby pomieścił cały sprzęt obowiązkowy oraz zapasy jedzenia i picia. W przypadku tak długiego i trudnego biegu jak UTMB plecak powinien mieć odpowiednio duży litraż. Minimalistyczne rozwiązania zostawmy czołówce, tu warto zainwestować w solidny litraż. Polecam plecaki o pojemności conajmniej od 7-8 do 12 litrów. 

Taka ilość przestrzeni pozwoli Ci sensownie upakować wszystkie potrzebne rzeczy, a także zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia. Warto pomyśleć również o hybrydowym rozwiązaniu, czyli zabraniu plecaka i pasa biodrowego. Takie rozwiązanie pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń na łatwo dostępne rzeczy w zasięgu ręki. Z plecaków szczególnie polecamy:TELEFONTelefon musi mieć włączony roaming pozwalający na odbieranie połączeń na terenie trzech krajów, przez które przebiega trasa UTMB: Francję, Włochy oraz Szwajcarię (pamiętaj jednak, aby wyłączyć przesył danych, internet w Szwajcarii jest wyjątkowo drogi!). Aparat powinien być włączony, a Twój numer musi normalnie się wyświetlać (wyłącz blokadę numeru). W momencie startu telefon powinien być w pełni naładowany. 


[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]

KUBEK MIN. 150MLCoś, co powinno być w wyposażeniu obowiązkowym na każdym biegu, czyli osobisty kubek. Zamiast kubka nie możesz użyć bidonu czy soft flasków, musisz mieć ze sobą osobne naczynie, które będzie pełniło tę funkcję. Jego minimalna pojemność to 150 ml. 

 

MINIMUM 1L ZAPASU WODYPrzynajmniej 1 litr napoju, który musicie mieć ze sobą, a właściwie miejsca na ten napój. Oczywiście może zdarzyć się tak, że wypijecie część tego zapasu, chodzi o to, żeby mieć fizyczną możliwość przechowania takiej ilości płynów. W przypadku naprawdę upalnej pogody nie tylko warto mieć jak przenieść więcej wody, ale ten wymóg staje się koniecznością. Wchodzą wtedy w grę nowe regulacje, które wymagają posiadania co najmniej 2 litrów napojów.

Dlatego warto mieć w swojej biegowej szafie bukłak o pojemności co najmniej 1,5l oraz 2 flaski 0,5l. 
DWIE CZOŁÓWKISam miałem raz przypadek, że jedna czołówka, którą miałem na trasie po prostu zgasła. Do świtu zostały jeszcze dwie godziny, a ja zostałem bez światła. Na szczęście kolega miał zapas, choć ten nie był wymagany. Na UTMB nie ma żartów i zapasową czołówkę musisz po prostu mieć. Dla głównej zaleca się, aby miała moc przynajmniej 200 lumenów. Zapas może być słabszy i tu warto zabrać coś lżejszego. KAŻDA czołówka musi mieć zapas baterii, ta rezerwowa również! Warto zainwestować w dobre światło. Zakładając, że pokonanie całej trasy zajmie Ci co najmniej 30 godzin, zahaczysz o dwie nocki - zmęczenie, zwłaszcza na tej drugiej będzie olbrzymie, a przed Tobą będzie jeszcze sporo mozolnych podejść i trudnych zbiegów. Ta dodatkowa może być mniejsza i słabsza, bo prawdopodobnie i tak nie będzie użyta. 

FOLIA NRC (minimalna wielkość 140x200cm)Coś, co bez względu na regulacje powinno zawsze znaleźć się w Twoim biegowym plecaku jeśli wyruszasz w góry. Folia NRC, czyli koc ratunkowy. W Polsce zwykle dostępny w rozmiarach 160x210cm, na UTMB wystarczy 140x200cm. Taka folia w skrajnym przypadku może Ci uratować życie. Warto zawsze mieć ją w plecaku.


GWIZDEKWymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych, jeśli nie, mamy w ofercie gwizdek z nadrukiem NBR.


 


SAMOPRZYLEPNY BANDAŻ ELASTYCZNY (minimum 100x6cm)Do kupienia w prawie każdej aptece na miejscu w Chamonix za kilka euro. 


[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


REZERWA ŻYWNOŚCI (ZALECANE 800 KCAL)Trudno sobie wyobrazić, żebyś ruszył na trasę tak trudnego biegu bez zapasu żywności, ale UTMB i na to Cię uczuli i będzie wymagało zabranie przynajmniej 800 kcal ze sobą. W przypadku odżywiania na ultra, ilu ludzi, tyle pomysłów. Warto mieć swój sprawdzony zestaw i sposób odżywiania. Jeśli chodzi o jedzenie na UTMB zalecamy miks żeli i batonów energetycznych ze zwyczajnym jedzeniem (czymś na przełamanie smaku, jakieś sery, kabanosy, bułki itp.). Z batonów na pewno warto polecić Chia Charge, jedna sztuka to prawie 400 kcal! Świetnie sprawdzą się również żele na bazie naturalnych składników takie jak Huma czy Spring. Nie tylko nie podrażnią żołądka, ale są bardzo smaczne! 


KURTKA WODOODPORNAKosztowny element, ale jeśli chcesz się "bawić" w ultra to tutaj nie ma sensu oszczędzać. To wydatek na lata, nie zużyje się w ciągu jednego sezonu jak buty biegowe, a w krytycznej sytuacji pomoże Ci ukończyć bieg. Pamiętam jak kiedyś wybraliśmy się ze znajomymi pobiegać granią Karkonoszy. Był deszczowy czerwiec, ruszyliśmy z Jakuszyc i musieliśmy zejść z trasy pod Śnieżką, żadne z nas nie miało ze sobą kurtki przeciwdeszczowej z kapturem. W Karkonoszach pogoda bywa naprawdę paskudna, myśleliśmy, że wywieje nas z grani. Niżej było już dużo lepiej, ale na kontynuowanie biegu nie mieliśmy szans. Dobra kurtka przeciwdeszczowa byłaby świetnym ratunkiem.  

Organizatorzy wymagają, aby kurtka na UTMB:

 1. miała wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. 
 2. posiadała wszystkie szwy podklejane
 3. nie posiadała żadnych odcinków materiału, które nie są wodoodporne
 4. musi mieć zintegrowany kaptur
 5. nie może posiadać zbyt wielkich otworów wentylacyjnych

Kurtek wodoodpornych na rynku jest multum, a ostateczną decyzję o przyjęciu kurtki podejmuje osoba sprawdzająca Twój sprzęt w biurze zawodów. Warto wybierać więc sprawdzony sprzęt, aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki już na miejscu w Chamonix. Ja ze swojej strony rekomenduje wybór kurtki o jeszcze większych parametrach niż 10000, tak jak wspominałem to zakup na lata, a dwa - jeśli trafisz na naprawdę beznadziejną pogodę, to taka kurtka sprawdzi się o wiele lepiej niż ta, która spełnia kryteria tylko w minimalnym stopniu.

 

SPODNIE / LEGINSY Możesz oczywiście biec w spodenkach, tym bardziej jeśli trafią Ci się akurat upały, ale organizator wymaga, aby w Twoim wyposażeniu znalazły się spodnie lub leginsy, które przykryją całe nogi. To może być również rozwiązanie hybrydowe: leginsy 3/4 i skarpety kompresyjne. Sam użyłem takiego rozwiązania na Łemkowynie i sprawdziło się świetnie. Jeśli więc pogoda dopisuje warto pomyśleć o takim patencie. 

CZAPKA LUB CHUSTA TYPU BUFFCoś ciepłego na głowę. To może być klasyczna ciepła czapka albo popularna chusta. I to drugie rozwiązanie Wam rekomenduje. Buff sprawdzi się nie tylko jako czapka, opaska, ale również jako osłona na twarz, czy opaska na rękę, którą będziesz zgarniał pot z twarzy. Tak czy inaczej warto mieć go ze sobą, bez względu na warunki pogodowe. Przy niskich temperaturach warto mieć drugi buff w zapasie (jedynym osłonimy szyję i twarz, drugim głowę). 

BLUZAZapasowa druga warstwa z długim rękawem o gramaturze minimum 180g (przy męskim rozmiarze M). Musi być zrobiona z materiału technicznego, bawełna wykluczona. W grę wchodzi również połączenie koszulki na długi rękaw (minimum 110g dla męskiej Mki) + kurtka wiatroodporna (pokryta materiałem DWR, czyli wypierającym wodę). Użycie kurtki w tym wypadku nie zwalnia z obowiązku posiadania kurtki przeciwdeszczowej. Bez względu na możliwe opcje ciepłą bluzę na tak długim i trudnym biegu jak UTMB warto mieć. W przypadku załamania pogody naprawdę może nas uratować! CZAPKA Z DASZKIEMCoś, co ochroni głowę przed słońcem. Długotrwałe przebywanie na otwartym terenie w słoneczny dzień + duży wysiłek = problemy. Sam nie raz i nie dwa zapomniałem zabrać czapki na jakiś dłuższy bieg i zawsze później tego żałowałem. Nawet jak uważasz, że w czapce wyglądasz śmiesznie, czy nie lubisz w niej biegać, to latem na ultra dobra czapka to podstawa!
CIEPŁE I WODOODPORNE RĘKAWICZKIMinimalny wymóg ze strony organizatora to wodoodporność takich rękawiczek. Jeśli chcesz spełnić tylko wymóg, to tu wystarczające będą zwykłe robocze, wodoodporne rękawice, które dostaniesz w sklepach typu Castorama itp. W tym wypadku jednak warto skonsultować się wcześniej z organizatorem. To wersja budżetowa, ale i też dość ryzykowna. W przypadku naprawdę kiepskiej pogody warto mieć ze sobą sprawdzone rękawiczki. Pewnie widziałeś już nie jeden filmik z UTMB, czy śledziłeś rywalizację na żywo podczas ostatniej edycji i z pewnością widziałeś, że biegacze dość często używają rękawiczek na trasie. Poniżej kilka opcji ciepłych i wodoodpornych rękawic. 
SPODNIE WODOODPORNEParametry jak przy kurtce, czyli wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. Jeśli chcesz mieć lekkie, dobrze oddychające i wodoodporne spodnie zerknij na którąś z naszych propozycji poniżej. To nie jest sprzęt, który będziesz używał równie często jak kurtka, ale prędzej czy później przyda Ci się, co będzie znaczyło, że pogoda zrobiła się naprawdę paskudna. Jednak jeśli masz ograniczony budżet, to lepiej dołóż więcej kasy na kurtkę, a spodni przeciwdeszczowych poszukaj takich, które faktycznie chronią przed deszczem, ale niekoniecznie dobrze oddychają. Będziesz w nich co prawda mokry od środka, ale nie przemokniesz od deszczu, no i zostaną Ci pieniądze na kurtkę, czy inne potrzebne rzeczy. 

 


DOKUMENT TOŻSAMOŚCICały bieg przebiega przez trzy kraje, w strefach przygranicznych zawsze warto mieć ze sobą dokument tożsamości. Szwajcaria choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, to nie wymaga posiadania paszportu podczas przekraczania granicy, wystarczy więc posiadać ze sobą dowód osobisty. 


[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


UBEZPIECZENIEKażdy zawodnik musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pokrywa koszty poszukiwania, ratowania i ewakuacji we Francji, Włoszech i Szwajcarii. Takie ubezpieczenie każdy zawodnik zakupuje we własnym zakresie. 


ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA UPALNĄ POGODĘ (HOT WHEATER KIT) To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku bardzo wysokiej temperatury i mocnego słońca, czyli w skrócie - upału. W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. OKULARY PRZECIWSŁONECZNEOkulary na liście potencjalnie - obowiązkowego wyposażenia pojawiają się dwukrotnie. Raz na wypadek upału i dużego słońca, dwa jako opcja na załamanie pogody. Możesz użyć tych samych okularów, o ile posiadają szkła fotochromatyczne przystosowane do różnych warunków. Niestety obecnie w ofercie NBR nie posiadamy okularów i tutaj trudniej będzie mi coś polecić. Kiedyś (i być może w kolejnym sezonie do tego wrócimy) mieliśmy okulary francuskiej marki Julbo. Ja sam używam modelu Dust. W przypadku zakupu okularów warto najpierw je przymierzyć, tu dobre dopasowanie jest kluczowe. Okulary nie mogą Cię irytować swoją obecnością, po chwili musisz zapomnieć, że masz coś na nosie. W innym wypadku zwyczajnie nie będziesz ich używał. 

CZAPKA ZAKRYWAJĄCA KARK (lub inne rozwiązanie)Czapka typu "saharyjka" z materiałem zakrywającym kark. Rozwiązanie często stosowane na biegach przez pustynie czy właśnie w wysokich górach. Słońce działa zdecydowanie intensywniej i szybciej na dużych wysokościach. Zamiast czapki z okryciem karku można zastosować alternatywne rozwiązanie wykorzystujące chustę Buff, zerknij na filmik, aby zobaczyć w jaki sposób z buffa zrobić element wyposażenia obowiązkowego. 
KREM PRZECIWSŁONECZNY (zalecane minimum 50 SPF)W przypadku tego wymogu warto go zastosować nawet w przypadku braku oficjalnego nakazu ze strony organizatorów. Trasa biegu przebiega przez kilka przełęczy powyżej 2000 metrów, na tej wysokości słońce działa szybciej i intensywniej. Ważne jest to, jak się czujesz na samym biegu, ale również po. 

ZAPAS WODY (minimum 2l)W przypadku upalnej pogody zwiększamy podwójnie zapotrzebowanie na płyny, zamiast 1l mamy zabrać ze sobą przynajmniej 2l! To nie znaczy oczywiście, że w każdym momencie musisz mieć ze sobą taką ilość napojów, ale musisz mieć możliwość przeniesienia takiego litrażu. W praktyce będziesz musiał zaopatrzyć się w bukłak. Dwa flaski, w które najczęściej zaopatrzone są najnowsze plecaki czy kamizelki, w tym wypadku będą niewystarczające. W przypadku bardzo wysokiej temperatury warto pomyśleć też o zabraniu odpowiednich suplementów na trasę. Zapas Saltsticków czy elektrolity w płynie (Nuun) pozwolą Ci się lepiej nawodnić. 


ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA ZAŁAMANIE POGODY (COLD WHEATER KIT)To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku załamania pogody i trudnych warunków w wyższych partiach gór.  W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. 


OKULARY OCHRONNEOkulary na liście potencjalnie - obowiązkowego wyposażenia pojawiają się dwukrotnie. Raz na wypadek upału i dużego słońca, dwa jako opcja na załamanie pogody. Możesz użyć tych samych okularów, o ile posiadają szkła fotochromatyczne przystosowane do różnych warunków. Niestety obecnie w ofercie NBR nie posiadamy okularów i tutaj trudniej będzie mi coś polecić. Kiedyś (i być może w kolejnym sezonie do tego wrócimy) mieliśmy okulary francuskiej marki Julbo. Ja sam używam modelu Dust. W przypadku zakupu okularów warto najpierw je przymierzyć, tu dobre dopasowanie jest kluczowe. Okulary nie mogą Cię irytować swoją obecnością, po chwili musisz zapomnieć, że masz coś na nosie. W innym wypadku zwyczajnie nie będziesz ich używał. 

DODATKOWA CIEPŁA BLUZAW 2010 trasa UTMB została skrócona do ledwie 88km, a dwa lata później biegacze z całego świata mieli do pokonania 102km. Wszystko z powodu beznadziejnych warunków pogodowych. Trzeba niestety liczyć się z taką "niespodzianką" jak skrócenie trasy. To pokazuje tylko jak trudne warunki mogą się zdarzyć i jak dobrze trzeba być do nich przygotowanym. Stąd ta pozycja w "menu" - dodatkowa ciepła bluza. Organizatorzy zalecają, aby to był polar lub kurtka puchowa. Na rynku znajdziemy sporo ultra lekkich kurtek puchowych i to rozwiązanie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Spełnisz wymóg organizacyjny, ale i zadbasz o własne bezpieczeństwo! 

WYTRZYMAŁE I "ZAMKNIĘTE" BUTY TRAILOWEDobre buty na UTMB to oczywiście podstawa i ten zapis wydaje się na pierwszy rzut oka nieco idiotyczny, ale nie do końca. To zabezpieczenie organizatorów na wypadek użycia zupełnie minimalistycznych butów, czy wręcz biegowych sandałów. Użycie tych ostatnich w wyższych partiach gór przy załamaniu pogody mogłoby skończyć się naprawdę tragicznie. Wymóg wytrzymałych i "zamkniętych" (cholewka okrywająca całą stopę) butów biegowych spełni w zasadzie większość trailowych butów dostępnych na rynku. Poniżej kilka - najlepszych naszym zdaniem - propozycji buta na bardzo długi bieg po Alpach. 

Buty do biegania Hoka Speedgoat 2

 

Dokładam starań, aby zawarte w tym artykule treści były zgodne z obowiązującym regulaminem UTMB, natomiast zawsze ostateczne informacje znajdziesz w oficjalnym regulaminie biegu, który znajduje się w tym miejscu. 

Wszystkie materiały graficzne poza podpisanymi zdjęciami pochodzą z oficjalnej strony UTMB. Autorem zdjęć jest Piotr Oleszak. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel