Biegi Ultra

Buty trailowe - buty trail do biegania po górach. Ranking jesień/zima 2019

2019-09-26
Buty trailowe - buty trail do biegania po górach. Ranking jesień/zima 2019
Ranking butów trailowych - ten pomysł chodził mi po głowie już od kilku sezonów. Jako właściciel sklepu biegowego mam styczność dosłownie z dziesiątkami modeli butów. Auto zawalone "awaryjnymi" parami na wypadek, gdyby zachciało mi się biegać akurat gdzieś w okolicy. Szafa ledwo domknięta, a tuż przy drzwiach zawsze kilka ulubionych par czeka aż wybiorę właśnie którąś z nich. Krótko pisząc, wiem co nieco o butach do biegania. Jeśli dodamy do tego blisko dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu NBR - to mamy całkiem niezłe podstawy ku temu, abym podjął się tego pomysłu - zebrania najlepszych moim (i kumpli ze środowiska okołoNBRowego) zdaniem butów do biegania po górach (i nie tylko) w danym sezonie! Zapraszam na najnowszy raport na jesień/zima 2019!


Na początek mała uwaga: butów trailowych do biegania w górach na rynku jest całe mnóstwo. Ultra nabiera na popularności i wiele marek próbuje złapać się tej wzbierającej fali. Co za tym idzie, prowadząc sklep dla biegaczy muszę dokonywać wyborów i poniższy raport jest manifestacją tych wyborów. Przed każdym sezonem wnikliwie badamy ofertę producentów na kolejny rok i wybieramy to, co najlepsze mają do zaoferowania. To, co wierzymy, że najlepiej posłuży Wam później na zawodach i podczas codziennych treningów (w górach i po lasach). Oto przed Wami nasz subiektywny the best of butów trailowych do biegania po górach na sezon jesień/zima 2019!

[AKTUALIZACJA]: sezon jesień/zima 2019WYRÓŻNIENIA 


HOKA SPEEDGOAT 3 - najlepszy na skałęHoka Speedgoat 3

OPIS HOKA SPEEDGOAT 3:

Król Trailu powraca w 3 odsłonie! O ile poprzednik (wersja 2) to były bardzo duże zmiany względem premierowej 1, tak najnowsza wersja to przede wszystkim delikatny lifting. Hoka Speedgoat 2 był zdecydowanie najchętniej wybieranym butem do biegania po górach w ofercie naszego sklepu, trudno było znaleźć jakiś słaby punkt (w pierwszej odsłonie wersji 2 były problemy z nietrwałą cholewką, ale szybko naprawiono ten błąd). Projektanci doszli do słusznego wniosku, skoro jest tak dobrze to na siłę nie ma dodawać zmian. Delikatne różnice znajdziemy w cholewce, język jest teraz z nią zintegrowany. Nadal jednak Speedgoat 3 pozostaje dość wąskim butem. Poza tym Hoka Speedgoat 3 to wciąż bardzo komfortowe wnętrze, poprawiona wkładka i szersza podeszwa, która sprawia, że but zyskuje na stabilności. Podeszwa na Vibramie Megagrip to małe Mistrzostwo Świata (miałem okazje pobiegać w nich po mokrych Tatrach i byłem zaskoczony tym, jak dobrze ten but radził sobie na mokrej skale!). Dodatkowo wyposażona w 5 mm wypustki (nazywam je grzebykiem), które poprawiają trakcję na miękkim podłożu. No i ta ilość amortyzacji, jeśli lubisz "na miękko", to biegając w Hoka Speedgoat 3 będziesz wniebowzięty! Obowiązkowa pozycja dla wszystkich ultrasów szukających buta na długie ultra w skalistym terenie!

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają buta trailowego do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwykle o swojej stopie mówisz per "szeroka" i często szerokość buta jest jednym z kryteriów, na których się skupiasz kupując buty trailowe (w tym wypadku polecam Altra Olympus lub Hoka EVO Mafate). Poszukaj innych propozycji również w wypadku, gdy stawiasz przede wszystkim na czucie podłoża, a na buty ze zbyt dużą ilością amortyzacji reagujesz alergicznie. Myślę również, że biegacze o niższej wadze z powodzeniem mogą szukać mniej amortyzowanych alternatyw. Tutaj ciekawą alternatywą będzie Columbia Caldorado lub Brooks Cascadia.  

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Brooks Cascadia - Altra OlympusColumbia Caldorado

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Hoka Speedgoat 3

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA:  292g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zintegrowany język z cholewką
- dodatkowy ruchomy zaczep na sznurówkę
- mniejszy drop (było 5mm a teraz mamy 4mm). INOV-8 TRAILTALON 290
Inov-8 Trailtalon 290

OPIS INOV-8 TRAILTALON 290:

Najmniej agresywny rodzaj bieżnika z całej oferty butów trailowych Inov-8. Wypełnia lukę butów przeznaczonych do biegania po takich nawierzchniach jak skały czy szutry (Karkonosze, Tatry, Alpy czy Dolomity) - wcześniej Inov-8 nie dysponował idealną propozycją na taki teren (pomijając poprzednika Trailtalona 290, serię Race Ultra). Bieżnik ten równie dobrze sprawdzi się podczas codziennych treningów w mniej wymagającym terenie (płaskie, leśne ścieżki itp.). Podeszwa jest dość sztywna i dobrze chroni przed uderzeniami o twarde elementy podłoża, a jednocześnie na tyle elastyczna, że Inov-8 Trailtalon 290 to wciąż bardzo dynamiczny but. Jeśli szukasz modelu "do wszystkiego", to zacząć powinieneś właśnie od Inov-8 Trailtalon 290

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które zaczynają biegać ultra i szukają możliwie najbardziej uniwersalnego modelu - i do startów w zawodach i do codziennych treningów. Trailtalon 290 sprawdzi się w szerokim spektrum warunków, jednocześnie komfortowe i raczej obszerne wnętrze sprawia, że buty szybko dopasowują się do stopy. Udany miks amortyzacji i dynamiki daje wiele frajdy również tym biegaczom, którzy szukają "szybkiego" buta trailowego.  

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz większej ilości amortyzacji i butów na bardzo długie starty na kamienistym podłożu. W takim wypadku ilość pianki i amortyzacji w Trailtalonie 290 może okazać się zbyt mała.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia Caldorado - Brooks Cascadia -Hoka Torrent - Altra Lone Peak 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Inov-8 Trailtalon 290

PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej wytrzymała cholewka

 

 

ALTRA OLYMPUS 3.5 - najlepsza amortyzacja [NOWOŚĆ JESIEŃ/ZIMA 2019]
Altra Olympus 3.5

OPIS ALTRA OLYMPUS 3.5:

Jeśli znasz buty Hoka One One Speedgoat, to w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że Altra Olympus 3.5 to taki Speedgoat, tyle że ma duużo więcej miejsca na palce. Oczywiście to spore uproszczenie, ale faktycznie podstawowa różnica jest taka, że w Altrze znajdziesz naprawdę sporo miejsca na palce z przodu, robotę robi FootShape. Znakomicie sprawdza się również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. A naprawdę duża ilość pianki – aż 33mm na całej długości! - daje niewiarygodne uczucie komfortu. Altra Olympus 3.5 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach! Wersja 3.5 to poprawki głównie w cholewce, została wzmocniona.

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla większości biegaczy ten but będzie za miękki, za mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę (w tym wypadku pomyśl o Hoka Speedgoat). Ok, trochę tego jest, ale umówmy się, że dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but trailowy dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka EVO Mafate - Hoka Speedgoat

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik

Podeszwa Altra Olympus 3.5

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  303g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - główne zmiany to wzmocnienie cholewki

 


ALTRA LONE PEAK 4.0 - najlepszy na szeroką stopęAltra Lone Peak 4.0

OPIS ALTRA LONE PEAK 4.0:

Czasem kolejne wersje popularnych butów przynoszą mikro zmiany, ledwie widoczny lifting, a czasem pojawia się Altra Lone Peak 4.0! W porównaniu do wersji 3.5 mamy prawdziwą rewolucję! Pojawia się nowy, wreszcie przyjemny dla oka, design. Podeszwa z nieco topornej, zamienia się w niesamowicie elastyczny kawałek gumy, który pozwala świetnie czuć podłoże pod stopami. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. Nic dziwnego, że nowa wersja zbiera świetnie opinie! W tym momencie Altra Lone Peak 4.0 to najbardziej uniwersalny but z oferty butów trailowych tej marki.

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Lone Peak idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu dobrego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu (tu lepszym wyborem będzie Olympus lub Timp), nie potrzebujesz aż tyle miejsca, które oferuje Altra (tu możesz pomyśleć np. o Hoka Torrent).

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Altra SuperiorSaucony PeregrineHoka TorrentInov-8 Trailtalon 290

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail


Podeszwa Altra Lone Peak 4.0

PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  289g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- agresywniejszy bieżnik
- zupełnie zmieniony design 

 


ALTRA SUPERIOR 4.0Altra Superior 4.0

OPIS ALTRA SUPERIOR 4.0:

Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i dużą dynamiką. W hierarchii Altry Superior 4.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie. Łagodny bieżnik idealnie sprawdzi się na asfaltowych dobiegach do leśnych tras. Gorzej będzie na dużym błocie i kamienistych szlakach, ale wszystko pomiędzy, to idealne warunki dla Altra Superior 4.0. W nowej odsłonie but zyskuje świetną piankę Quantic, która zwiększa amortyzację i ogólne poczucie komfortu. Do tego dodajmy elastyczną podeszwę, dzięki której zyskujemy świetne czucie podłoża. Altra Superior 4.0 to wyjątkowo udany but treningowy dla fanów biegania naturalnego (obecnych i tych, którzy chcieliby spróbować pobiegać w inny sposób niż "z pięty").

 

IDEALNY BUT DLA:

Dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz w butach dużej amortyzacji albo szukasz buta do biegania po górach albo w skalistym terenie, albo w mocno błotnistym. Superior jest świetny, ale jako taki but "pomiędzy" skrajnymi rodzajami terenu. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

Altra Lone PeakHoka Torrent

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT

Podeszwa Altra Superior 4.0

PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  224g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- lepsza amortyzacja dzięki piance Quantic
- zupełnie zmieniony design

 

 

HOKA TORRENTHoka Torrent

OPIS HOKA TORRENT:

Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Hoka uśmiecha się do Ciebie zalotnie i prezentuje model Torrent. Buta nie tylko wyraźnie lżejszego niż Speedgoat 3, ale również zdecydowanie niższego, tu już nie znajdziesz słynnej "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik (wreszcie mamy propozycję na bardziej urozmaicony teren od Hoki!) zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetną alternatywą dla butów trail z agresywnym bieżnikiem. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy przekonali się już do Hoki, ale do tej pory brakowało im w ofercie tej marki butów z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. To również świetna opcja, jeśli do codziennych treningów nie potrzebujesz, aż tyle pianki i amortyzacji, którą zapewniają Speedgoat czy Challenger. Tu nie znajdziesz aż tyle miękkości, teren pod stopami jest o wiele bardziej odczuwalny niż we flagowych "poduszkowcach" tej marki. Dzięki temu Torrent sprawdzi się na wielu różnych nawierzchniach, to plus dla tych biegaczy, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Stawiasz przede wszystkim na amortyzację, tu jest jej wyraźnie mniej niż we flagowych modelach Hoki. Szukasz czegoś dedykowanego na określony typ terenu: skalisty bądź duże błoto - Torrent jest butem "pomiędzy". 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineInov-8 Trailtalon 290Altra Lone Peak

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra Trail - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Hoka Torrent

PARAMETRY HOKA TORRENT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu


 

HOKA EVO MAFATE - najbardziej uniwersalnyOPIS HOKA EVO MAFATE:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale z pewnymi brakami. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, wciąż zapewniając świetną amortyzację miał oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) oraz chronić stopy przed trudami długich biegów ultra. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia świetne trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (799zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja.

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy szukających jednego buta do wszystkiego. Biorąc pod uwagę zestaw parametrów Hoka EVO Mafate - niesamowita lekkośc, dynamika, świetna amortyzacja i zróżnicowany bieżnik - trudno znaleźć na rynku propozycję buta bardziej uniwersalnego.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś dedykowanego na twardą nawierzchnie. Mafate co prawda również i z nią sobie dobrze poradzi, ale jeśli mówimy o bardzo długich biegach ultra po kamienistym podłożu, to lepszym wyborem będzie Hoka Speedgoat. Mniejszy bieżnik i większa powierzchnia podeszwy sprawią, że na długim dystansie będzie w nich bardziej komfortowo.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Speedgoat - Saucony Peregrine

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Hoka EVO Mafate

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bez zmian, to pierwsza wersja tego modelu 

BUTY ALTRA TIMP 1.5 [NOWOŚĆ SS19!] - najciekawsza nowość w ofercie

Altra Timp 1.5

OPIS ALTRA TIMP 1.5:

 Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 1.5 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Bieżnik idealnie sprawdzi się na mieszanych trasach (asfaltowy dobieg na trening w lesie itp.). Świetnie zbilansowany miks amortyzacji, kołyskowej budowy podeszwy (dla łatwiejszego przetaczania stopy) i łagodnego bieżnika czyni z Timpa idealnego buta treningowego w mieszanym terenie. Na zawodach w górach też się sprawdzi, ale zdecydowanie na suchych trasach. 


IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie, a później równie dobrze sprawdzi się na starcie w biegu ultra (na suchej nawierzchni). 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Potrzebujesz buta z bardziej agresywnym bieżnikiem. Timp gorzej będzie sobie radził na błotnistych trasach, ma za słaby bieżnik.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Challenger - Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Columbia Caldorado

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Altra Timp 1.5


PARAMETRY ALTRA TIMP 1.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 29mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 298 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- lepsza amortyzacja
- przeprojektowana cholewka 
- dodanie zaczepów na stuptuty

 HOKA CHALLENGER ATR 5 [NOWOŚĆ SS19!]Hoka Challenger 5

OPIS HOKA CHALLENGER ATR 5:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy Altra Olympus wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie). Nowa wersja z numerem 5 to odświeżony design i zmiany w piankach EVA i CMEVA, teraz nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację. Sporo zmian ujrzymy również na bieżniku, zmienił się wzór klocków, układają się w nieco bardziej agresywną formę.

 

IDEALNY BUT DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś na konkretną nawierzchnie/warunki. Jeśli głównie celujesz w biegi górskie i szukasz konkretnie czegoś w góry, to tutaj również znajdziesz kilka bardziej dedykowanych rozwiązań, choćby Hoka Speedgoat czy EVO Mafate.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Altra Timp - Brooks CascadiaColumbia Caldorado

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Hoka Challenger 5

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowy design
- nowe, lepsze pianki zwiększające amortyzacje
- zmiana wzoru bieżnika
INOV-8 X-TALON ULTRA 260 - najlepszy na błotoInov-8 X-Talon Ultra 260

OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

X-Claw 275 był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 230 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I wtedy pojawił się Inov-8 X-Claw 275, a po 2 latach premierę ma jego następca. W Inov-8 X-Talon Ultra 260 obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275 - na którego szerokość część biegaczy nieco narzekała) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają buta do codziennych treningów w trudnym terenie (błoto, śnieg), co znaczy, że X-Talon 260 Ultra będzie świetnym butem do trenowania w okresie jesienno-zimowym. Z drugiej strony Inov-8 X-Talon 260 Ultra sprawdzi się zawsze tam, gdzie trafisz na bardzo trudne warunki pogodowe. Podczas biegów ultra trafi Ci się zarówno ultra upał, jak i ultra oberwanie chmury, i wtedy ten model okaże się niezawodny! 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale dla węższej stopy (tu świetną opcją będzie Inov-8 X-Talon 230) lub jeśli potrzebujesz buta głównie do codziennego treningu w raczej łatwym terenie (ubite, leśne ścieżki itp.) i okazjonalnego biegania w górskich ultra. W takim wypadku X-Talon 260 Ultra będzie dla Ciebie zbyt specjalistycznym butem. Zostając przy Inov-8 warto wtedy pomyśleć o Trailtalonie 290 lub np. Altra Lone Peak, jeśli chodzi o buty bardziej uniwersalne.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 230Hoka EVO MafateSaucony Peregrine 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

Podeszwa Inov-8 X-Talon 260 Ultra

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższa waga
- lepsza, bardziej przyczepna guma StickyGrip
- nieco węższa, lepiej dopasowana cholewkaINOV-8 X-TALON 230 - najlepsze czucie podłożaInov-8 X-Talon 230

OPIS INOV-8 X-TALON 230:

Jego poprzednik, model 212, to but legenda. Coś jak Brooks Cascadia, tylko w kategorii butów z agresywnym bieżnikiem. Produkowany od 2008 roku, przez wiele lat w zasadzie bez żadnych zmian. W końcu, po co zmieniać coś tak doskonałego? Jeśli więc te zmiany się pojawiły, to naprawdę musiało być coś WOW! W 212stce przebiegłem Rzeźnika, Gediminas Grinius jak jeszcze biegał dla Inov-8 robił w nich UTMB, a Rafał Bielawa zaorał dobrych kilka par biegając choćby po Głównym Szlaku Beskidzkim. To nie jest but dla wszystkich, ale jeśli tylko uwielbiasz w butach wolność, doskonałe czucie podłoża, kapitalny bieżnik, który wgryza się w podłoże jak w masło, lekkość i szybkość, to Inov-8 X-Talon 230 stanie się Twoim nieodłączonym towarzyszem terenowych zabaw! Za co ludzie uwielbiali 212tkę? Za dopasowanie, za bycie "drugą skórką" dla stóp i za 8mm kołki, którymi pokryta była podeszwa gotowa na spotkanie najtrudniejszym warunkom. Za co pokochacie 230tkę? Za to wszystko co miała 212tka i dodatkowo za cudną mieszankę gumy Sticky Grip, która świetnie trzyma się również skalistych powierzchni. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Osób lubiących zabawy w błocie (trail, ocr itp.), dynamikę w butach i dobre czucie terenu. Inov-8 X-Talon 230 to kwintesencja wolności, którą daje bieganie po górach. Aha, but jest mocno dopasowany, więc osoby ze szczupłymi stopami będą szczególnie zadowolone z biegania w tym modelu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Zwracasz uwagę na szerokość butów (podobne parametry, ale szersze kopyto to Inov-8 X-Talon 260 Ultra), potrzebujesz więcej amortyzacji (znów X-Talon 260 Ultra będzie lepszym wyborem, albo Saucony Peregrine) i generalnie wolisz bardziej "stonowanego" buta. Pozostając wciąż w "naturalnych" klimatach, butem bez tak agresywnego bieżnika będzie np. Altra Superior. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 260 UltraAsics Fujitrabuco Pro 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Inov-8 X-Talon 230

PARAMETRY INOV-8 X-TALON 230:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 2 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 230 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - w porównaniu do X-Talona 212 ten model ma lepszą amortyzację dzięki piance PowerFlow+
- lepsza, bardziej przyczepna guma StickyGrip

 COLUMBIA BAJADA III
Columbia Bajada III


OPIS COLUMBIA BAJADA III:

Najtańsza opcja w ofercie Columbii, co nie znaczy, że najsłabsza! Wręcz przeciwnie, Columbia Bajada III to bardzo ciekawy but, który świetnie sprawdza się jako codzienna treningówka w zróżnicowanym terenie. Bajada ma wyraźnie sztywniejszą podeszwę niż Caldorado, a jednocześnie bardziej agresywny bieżnik. Podeszwę zabezpieczono specjalną wkładką Trail Shield, której zadaniem jest ochrona stóp przed ostrym podłożem. Dzięki temu udało się osiągnąć bardzo dobre parametry, które sprawiają, że Bajadach biega się komfortowo zarówno po kamienistych Karkonoszach (do 20-30km, przy dłuższych dystansach wybrałbym Caldorado) jak i na przydomowych leśno-asfaltowych trasach. Columbię Bajadę III polecam szczególnie tym biegaczom, którzy szukają uniwersalnego buta treningowego w rozsądnej cenie. IDEALNY BUT DLA:

Poszukujących uniwersalnych rozwiązań. Zestaw parametrów technicznych Bajady sprawia, że ten but odnajdzie się w prawie każdych warunkach. Od codziennych treningów po lesie, po starty w zawodach w górach. Z podobnym zastrzeżeniem jak przy kilku wcześniejszych modelach: jeśli szukasz buta na jakiś konkretny typ nawierzchni/warunki zawsze lepiej wybrać coś dedykowanego takiemu rozwiązaniu.

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta przede wszystkim do biegania po twardych nawierzchniach takich jak skały, kamienie czy szutry.

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE INNYCH PRODUCENTÓW:

 Brooks CascadiaHoka Torrent - Saucony Peregrine - Hoka EVO Mafate

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton BieszczadzkiPodeszwa Columbia Bajada III


PARAMETRY COLUMBIA BAJADA III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 10mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 10mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 290 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: bd. 

 SAUCONY PEREGRINE ISOSaucony Peregrine ISO

OPIS SAUCONY PEREGRINE ISO:

Saucony Peregrine ISO to model znany biegaczom od wielu już lat. Ma swoich oddanych fanów, a i my w NBR mamy o nim bardzo dobre zdanie! Jasne, że w tym momencie na fali popularności są inne marki, Hoka czy Altra, jeśli chodzi o bieganie trailowe Saucony nie jest tak "sexy" jak te młodsze firmy, ale! Zostawiając najnowsze trendy na boku, to Saucony Peregrine broni się swoją uniwersalnością. Świetna pianka EVERUN zapewnia doskonałą amortyzację i sprężystość, a agresywny bieżnik (pokryty gęstą siatką ponad 80 kołków różnej wielkości i kształtu!) pozwoli na bezpieczny bieg po naprawdę różnym podłożu! Nowa wersja ISO ponownie posiada płytkę podeszwie wewnętrznej, której zadaniem jest ochrona stóp przed ostrymi elementami podłoża. Dzięki temu nowy Saucony Peregrine ISO staje się bardziej "górskim" butem. Świetna opcja buta "do wszystkiego"! 

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy szukają jednego buta trail do biegania w górach, który sprawdziłby im się w możliwie największej liczbie wariantów - od biegania po skalistym terenie, przez typowo leśne ścieżki po śniegi i błoto. Na każde z tych warunków znajdziesz buta, który lepiej będzie sobie radził w swojej specjalizacji, ale jeśli miałbyś wybrać tylko jeden model, to warto zastanowić się właśnie nad Saucony Peregrine ISO!

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Chciałbyś konkretne rozwiązanie na konkretne warunki - duże błoto (Inov-8 X-Talon 260 Ultra) lub typowo skalistym terenie (np. Hoka One One Speedgoat). Peregrine nie jest też super lekkim butem, lekkość przy zachowaniu podobnych parametrów znajdziesz w Hoka EVO Mafate

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Inov-8 X-Talon 260 UltraHoka TorrentAltra Lone PeakHoka EVO Mafate

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail

Podeszwa Saucony Peregrine ISO

PARAMETRY SAUCONY PEREGRINE ISO:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22,5mm / 18,5mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - płytka w podeszwie, która chroni przed ostrymi kamieniami
- pianka EVERUN
- stopa jest bliżej podłoża dzięki mniejszej ilości pianki

 


COLUMBIA CALDORADO III - najlepszy dla początkującego ultrasaColumbia Caldorado III

OPIS COLUMBIA CALDORADO III:

Układając trailową "półkę" z butami staramy się, aby pokryte zostały wszystkie potrzeby biegaczy górskich, to znaczy, że na jakikolwiek bieg ultra nie szukałbyś butów, to znajdziesz je w NBR. I fajnie jeśli będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie spośród kilku dostępnych. A Columbia Caldorado to właśnie taki nasz trochę brakujący element. Caldorado będzie znakomitym wyborem dla kogoś kto szuka swoich pierwszych butów trailowych, nie znajdziesz tu żadnych "udziwnień", a dostaniesz kawał dobrego, trailowego buta do codziennego trenowania w podmiejskich lasach i startów w górskich ultra. Gęsty bieżnik lepiej co prawda sprawdzi się w suchym terenie (ubite, leśne ścieżki czy kamienisto-szutrowe podłoże) niż na błocie. To nie zmienia jednak faktu, że Columbia Caldorado to świetny but do codziennego treningu w urozmaiconym terenie. Z kolei w górach największą zaletą Caldorado jest optymalny balans pomiędzy amortyzacją, ochroną przed podłożem, a jego czuciem. Podeszwa chroni Cię przed kamieniami, korzeniami itp., a jednocześnie daje duże poczucie pewności na zbiegach.

 

IDEALNY BUT DLA:

Szukasz tradycyjnego buta i trochę Cię przerażają te ekscentryczne nieco rozwiązania rodem z Hoki czy Altry? Wybierz Columbia Caldorado! To bardzo tradycyjny but, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ma wszystko, co powinien mieć dobry but trailowy! Świetna opcja dla początkujących biegaczy w świecie trailu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz buta na długie ultra w skalistym terenie (tu przyda się więcej amortyzacji, którą da np. Hoka Speedgoat albo Altra Olympus) lub chciałbyś mieć lepszą przyczepność w urozmaiconym terenie (tu pomyśl np. o Saucony Peregrine). 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Brooks Cascadia - Inov-8 Trailtalon 290Altra Timp 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki

 

Podeszwa Columbia Caldorado III

PARAMETRY COLUMBIA CALDORADO III:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 296 g 
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana od nowa cholewka


SAUCONY EXCURSION 13 - ekonomiczny wybórSaucony Excursion 13

OPIS SAUCONY EXCURSION 13:

Przyjęło się, że buty trailowe do biegania po górach kosztują zwykle od 500 do 600 zł. Na asfalcie hierarchia jest jasna, im więcej amortyzacji ma dany model, tym jego cena wzrasta. W butach terenowych taka zależność nie jest oczywista. Buty trail dzielimy ze względu na podłoże, dedykowany teren. Poziom amortyzacji nie ma aż tak wielkiego wpływu na cenę jak w przypadku butów asfaltowych. Co jednak jeśli nie chcesz wydawać ponad 500zł na buty? Tym bardziej jeśli to mają być Twoje pierwsze buty w teren? Tu z pomocą przychodzi Saucony ze swoim modelem Excursion! To świetna opcja buta na początek przygody z ultra. Saucony Excursion ze swoim dość uniwersalnym bieżnikiem równie dobrze sprawdzi się w codziennym treningu w mieszanym terenie, jak i na krótszych startach w zawodach. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Początkujących biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta na początek przygody z bieganiem w terenie. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony PeregrineAsics Gel-SonomaBrooks Cascadia 

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Bieg Rzeźnika - Biegi w Szczawnicy - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki

 

Podeszwa Saucony Excursion 13

PARAMETRY SAUCONY EXCURSION 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25,5mm / 17,5mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 301 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - brak danych 

 


BROOKS CASCADIA 14Brooks Cascadia 14

OPIS BROOKS CASCADIA 14:

Po kilku sezonach bez większych zmian wreszcie mamy nową, zupełnie odmienioną Cascadię! Brooks Cascadia 14 to spory powiew świeżości dla buta, który trochę zaczął odstawać od konkurencji na polu biegania trailowego. W nowej odsłonie Cascadia pokazuje nam się jako but lżejszy, z niższym dropem (wreszcie!), ze stopą bliżej podłoża (za sprawą mniejszej ilości pianki) oraz z mocno zmienionym bieżnikiem. Niższy drop (8mm) i stopa bliżej ziemi daje większą swobodę i dynamikę podczas biegu. Bieżnik wreszcie pozwoli pewniej poczuć się również w trudniejszym, bardziej miękkim, błotnistym terenie. Brooks Cascadia 14 to odważny krok naprzód. Udany krok!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, bo skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie zasłużenie wraca do "topu" najlepszych butów trailowych!  WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Wolisz buty dynamiczniejsze i lżejsze. Cascadia nie jest wybitnie ciężka, ale z racji ochrony, którą zapewnia musisz liczyć się z tym, że to but raczej na długie i spokojne bieganie niż urywanie sekund w pogoni za rekordami.PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Columbia CaldoradoInov-8 Trailtalon 290Hoka Speedgoat - Saucony Peregrine

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

3x Śnieżka = 1x Mont Blanc - Beskidy Ultra Trail - Bieg 7 Dolin - Bieg Granią Tatr - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Maraton Karkonoski - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Chojnik - Ultra Cross GWiNT - Ultra Janosik - Ultramaraton 6x Babia Góra - Ultramaraton Bieszczadzki - Łemkowyna Ultra TrailPodeszwa Brooks Cascadia 14


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24mm / 16mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - niższy drop 8 zamiast 10mm
- obniżona waga z 329 na 303 g
- zupełnie przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny

ASICS GEL-FUJITRABUCO PROAsics Gel-FujiTrabuco PRO

OPIS ASICS GEL-FUJITRABUCO PRO:

Ręka do góry kto pamięta świetnego Asics Fuji-Runnegade? Asics kojarzymy raczej z typowymi butami na asfalt, ale Runnegade to była prawdziwa perełka. Lekki, elastyczny, z niskim dropem, leżał na stopie prawie jak skarpetka. Świetny, ale bardzo specjalistyczny but. Jego duchowym następcą jest właśnie Asics Fujitrabuco Pro. But o podobnej konstrukcji, bo również posiada zintegrowaną skarpetkę/kołnierz (wciąż jednak trzeba mieć na stopach swoje skarpetki). To rozwiązanie ma na celu jeszcze lepsze zespolenia stopy z butem. W porównaniu do Runnegade, tutaj znajdziemy i więcej amortyzacji i wyższy drop (6mm zamiast 4mm). Asics Fujitrabuco Pro posiada również specjalną płytkę, która chroni przed kamieniami itp. Zróżnicowany bieżnik + płytka sprawiają, że Fujitrabuco Pro sprawdzi się na wielu zróżnicowanych nawierzchniach.

 

IDEALNY BUT DLA:

Biegaczy, którzy pronują i nawet w terenie potrzebują wsparcia. Obecnie na rynku tego typu buty praktycznie nie występują. To również świetna opcja dla cięższych biegaczy na bieganie na długich dystansach po bardzo zróżnicowanym podłożu. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Nowe Fujitrabuco jest dość sztywne, więc jeśli cenisz sobie swobodę i dynamikę w butach, to na pewno poszukaj czegoś innego (choćby Saucony Peregrine).

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Hoka Challenger (ze względu na wsparcie dla pronacji) - Saucony Peregrine (ze względu na uniwersalność bieżnika i stabilność)

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

Biegi w Szczawnicy - Ultramaraton Bieszczadzki - Zimowy Maraton Bieszczadzki - Zimowy Ultra Janosik - Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail - Łemkowyna Winter Trail Podeszwa Asics Fujitrabuco PRO

PARAMETRY ASICS GEL-FUJITRABUCO PRO:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 265 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza edycja tego modelu 

 


ASICS GEL-SONOMA 4Asics Gel-Sonoma 4

OPIS ASICS GEL-SONOMA 4:

Nowa Sonoma to zdecydowanie krok w dobrym kierunku! Wersja z numerem 3 to był bardzo podstawowy but dla początkujących biegaczy, dobrze sprawdzał się na łatwych, leśnych ścieżkach, ale nic ponadto. Asics Gel-Sonoma 4 to oczywiście nadal podstawowy but, ale na tyle "dopakowany", że dla części biegaczy może stać się pełnoprawnym butem, który możesz zabrać na zawody. Te krótsze i łatwiejsze, ale jednak! Poprawiono amortyzację dzięki zastosowaniu pianki AmpliFoam, zmienił się również bieżnik na bardziej agresywny, no i przede wszystkim design! Ten but wreszcie zaczął świetnie wyglądać! W cenie około 300zł dostajemy naprawdę fajnego buta, który podobnie jak Saucony Excursion, będzie znakomitą opcją dla początkujących biegaczy. 

 

IDEALNY BUT DLA:

Początkujących biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta na początek przygody z bieganiem w terenie. 

 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI:

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, potrzebujesz lepszej amortyzacji, albo buta na dłuższe biegi ultra. 

 

PODOBNE BUTY TRAILOWE:

 Saucony ExcursionColumbia CaldoradoBrooks Cascadia

 

IDEALNY WYBÓR NA BIEG:

 Bieg 7 Dolin - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Forest Run - Supermaraton Gór Stołowych - TriCity Trail - Ultra Cross GWiNT - Ultramaraton Bieszczadzki Podeszwa Asics Gel-Sonoma 4

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 317 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa pianka AmpliFoam
- mocno zmieniony design
- bardziej agresywny bieżnik 

 


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten raport z opisami butów, które wybraliśmy do oferty Natural Born Runners na sezon wiosna/lato 2019 rozjaśnił Wam w głowie i pozwoli wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania trail. O tym zawsze warto pamiętać szukając idealnego rozwiązania: butów zawsze szukamy pod siebie, nasze oczekiwania i biorąc pod uwagę to, w jakim głównie terenie trenujemy i później startujemy w zawodach. W razie pytań czy wątpliwości śmiało możecie kontaktować się z nami, chętnie pomożemy wybrać najlepsze buty do biegania po górach! Piszcie również czy czegoś Wam brakuje w raporcie, czy potrzebujecie dodatkowych informacji? Raporty przygotowujemy dwa razy do roku i ciągle je udoskonalamy! 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel