pixel
Buty do biegania

Buty Hoka - jak wybrać buty do biegania Hoka?

2024-04-19
Buty Hoka - jak wybrać buty do biegania Hoka?
Kiedyś wyglądały kosmicznie, topornie, może nawet trochę kiczowato? To wszystko prawda, ale to było dobrych kilka lat temu ... Teraz z pewnością możemy powiedzieć, że założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Salomona, francusko-amerykańska firma Hoka (do niedawna Hoka One One), na swój sposób zrewolucjonizowała rynek butów biegowych. Buty Hoki są obecnie wzorem do naśladowania dla innych, podpatrujacych je marek. Zastanawiacie się czy to są buty dla Was i jak wybrać konkretny model Hoka? Czytajcie dalej!

SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

[AKTUALIZACJA]: 19.04.2024, sezon wiosna/lato 2024

 1. Wstęp o butach Hoka
 2. W czym tkwi sekret butów Hoka?
 3. Opisy konkretnych modeli butów Hoka  
 4. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 5. Pytania i odpowiedzi (Q&A)


WSTĘP O BUTACH HOKA:Jak biegać dalej i dłużej? Jak pokonywać długie zbiegi na alpejskich trasach szybciej? Czy wreszcie jak po prostu biegać przyjemniej? Na takie pytania szukali odpowiedzi Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard. Trzeba pamiętać, że rok 2009 to był czas kiedy Christopher McDougall opublikował swoich kultowych już „Urodzonych biegaczy”. Książka ta dała początek szalonej rewolucji, oto buty biegowe już nigdy miały nie być takie same.

McDougall opisywał tajemnicze plemię indańskich biegaczy ultra, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów boso lub w minimalistycznych sandałach tworzonych z opon samochodowych. Indianie Tarahumara, bo tak nazywało się to plemię, nie tylko wykazywali się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i z rzadka ulegali kontuzjom. Biegając praktycznie bez żadnej ochrony dla stóp. Podczas gdy amerykańskich i europejskich biegaczy trapiły wciąż nowe kontuzje. Mimo biegania w super amortyzowanych butach.


Buty Hoka One One

W ofercie marki Hoka znajdziesz buty na każdy teren od asfaltu po trail oraz bardzo uniwersalne buty za kategroii ATR (na każdy teren). Zdjęcie: archiwum Natural Born Runners, Andrzej Olszanowski.


Książka okazała się wielkim hitem i dała początek nowej fali butów minimalistycznych. W zasadzie każda firma miała swoją linię modeli tego typu, czy wręcz powstawały całe marki produkujące tylko takie buty. I w tym czasie, tej największej minimalistycznej zawieruchy pojawiają się buty Hoka!

Nicolas i Jean-Luc poszli pod prąd. Tak mocno jak tylko można było. Zamiast biegania boso, czy na skrawku pianki, ich buty miały jej aż nadto! Wydawało się, że to nie może się udać, ale jednak! Po czasie okazało się, że ten zupełnie minimalistyczny trend nie przetrwał próby czasu, a Hoka One One święci triumfy. W tym momencie to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się marek biegowych na świecie! Również w Polsce dorobiła się już setek, jak nie tysięcy fanów. W czy tkwi jej sekret?


W CZYM TKWI SEKRET BUTÓW HOKA?Jeszcze do niedawna zakładaniu Hok na nogi towarzyszyło pomieszanie emocji w stylu „ale dziwnie” i jednocześnie wygodne! Na pierwszy rzut oka niektóre modele Hoki mogą wydawać się ciężkie i toporne. To wrażenie jednak szybko mija, wystarczy wziąć je do ręki. Hoki są zadziwiająco lekkie. To naprawdę waga piórkowa, biorąc pod uwagę poziom amortyzacji, który oferują. Gdy już oswoimy się z wagą, pora nałożyć je na stopy. Tu czeka nas drugie zaskoczenie. Stopa w środku „siedzi” niżej niż mogłoby się wydawać! To sprawia, że but zyskuje na stabilności. Jasne, że stopa nadal jest wyżej niż w "tradycyjnych" butach, ale mimo wszystko taka konstrukcja buta zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności, że mamy nad nim kontrolę. Gdy obie stopy wylądowały już w butach możemy oddać się z kolei uczuciu błogiego komfortu.

Od kilku sezonów znajdziemy w ofercie Hoki również trochę mniej amortyzowane modele o startowym zacięciu, które przy pierwszym obejrzeniu nie przypominają zupełnie pierwszych butów tej marki. Czerpią z niej jednak wszystkie najlepsze cechy, oferując niezwykły komfort, za który pokochały Hokę setki tysięcy biegaczy.

Buty Hoka są po prostu niezwykle wygodne. W mocno amortyzowanych modelach, podczas początkowych kilometrów biegu może być dość dziwnie, wręcz aż za miękko. Jednak po kilku treningach to uczucie mija, a pozostaje wrażenie dużego komfortu oraz ochrony dla nóg. Im dłuższy dystans, czy to na treningu czy zawodach, tym to wrażenie się potęguje. Ostatnia rzecz, która sprawia, że buty do biegania Hoka O są absolutnie wyjątkowe są... niskie dropy! Drop, czyli różnica wysokości pomiędzy piętą i palcami. Im niższa jest ta wartość tym naturalniej biega nam się z przedniej części stopy (głównie ze śródstopia). Tradycyjne buty mają spadki w okolicach 10 czy nawet 12 milimetrów. W Hoce to 4 albo 5 mm. Połączenie grubej podeszwy z niskim dropem daje zaskakujące efekty i sprzyja kształtowaniu lepsze techniki biegu.


Amortyzacja w butach Hoka One One

Amortyzacja w butach Hoka często porównywana jest z miękkością słynnych pianek Marshmallow. Zdjęcie: archiwum Hoka.W tych butach wbrew pozorom trudno biega się z pięty! Stopy przetaczają się w naturalny sposób, a ułatwia to „kołyskowa” budowa podeszwy (technologia Meta-Rocker), która sprawia, że przejście z pięty na palce jest bardzo dynamiczne. To trochę takie łączenie wody i ognia, but oferuje bardzo duży komfort i amortyzacje, a jednocześnie pozwala na bieganie ze śródstopia. I jak pokazał czas, trend, który zapoczątkowała książka „Urodzeni biegacze”, a który nie przetrwał czasu (czyli mała amortyzacja i niskie dropy) wrócił w zmienionej formie. Duża ilość pianki pod stopą połączona z małym spadkiem. Taki miks działa zaskakująco dobrze!

CECHY WYRÓŻNIAJĄCE BUTÓY HOKA

☑️ NISKA WAGA - lekkość butów tej marki zaskakuje. Na pierwszy rzut oka wydawać się mogą ciężkie, ale w rzeczywistości to nadzwyczaj lekkie buty. Zasługa w tym zastosowania pianek o wyjątkowo niskiej wadze. Poza tym nie znajdziemy tutaj zbyt wielu rozbudowanych systemów technologicznych, które zwykle swoje ważą.
☑️ NIŻSZA POZYCJA STOPY - wbrew pozorom stopy w butach Hoka nie są aż tak wysoko jak mogłoby się wydawać. Wnętrze buta jest obniżone, stopa znajduje się w zagłębieniu. Taki układ sprawia, że mamy większą kontrolę nad butem oraz poczucie stabilności.
☑️ WYBITNA AMORTYZACJA - duża ilość miękkiej, a zarazem sprężystej pianki EVA daje poczucie niezwykłej, trudno porównywalnej z innymi markami amortyzacji.
☑️ NISKI DROP - większość modeli Hoka One One charakteryzuje się różnicą pomiędzy wysokością pięty a palców na poziomie 4/5 mm, co pozwala na naturalną pracę stopy w trakcie biegu.Co warte podkreślenia to fakt, że choć Hoka zaczynała od butów z bardzo dużą czy wręcz ekstremalnie dużą ilością amortyzacji, tak obecnie przekrój modeli jest bardzo zróżnicowany. Ten trend widoczny jest od kilku sezonów, w ofercie pojawia się coraz więcej butów o niższym profilu i mniejszej ilości pianki EVA. Co sprawia, że już nie tylko fanatycy nadzwyczaj amortyzowanych i miękkich butów znajdą w ofercie Hoki coś dla siebie. Tyle ogólnie o butach do biegania Hoki, a teraz przejdźmy do opisu konkretnych modeli, czyli jak wybrać buty Hoka?

BUTY HOKA W TEREN

Buty do biegania Hoka One One w terenie

Początkowo to właśnie buty do biegania w terenie były najbardziej popularne w ofercie Hoki. Zdjęcie: archiwum Hoka.HOKA SPEEDGOAT 5Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbiciele długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 5 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach.

Speedgoat 5 zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do kultowego Hoka EVO Speedgoat!), dzięki czemu zapewnia znaną i ultra komfortową amortyzację w obniżonej wadze. Ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).

Przeczytaj recenzję Hoka Speedgoat 5

RECENZJA #NBRTEAM
Hoka Speedgoat 5:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO I EKIPA NBR TEAM

Jeśli miałbym zabrać tylko jedną parę na wyjazd w góry, to w mojej torbie wylądowałby właśnie Hoka Speedgoat [...] Podoba mi się hasło Hoki nt. tego modelu: "nowy Hoka Speedgoat 5 to wszystko, co kochasz w Speedgoatach, ale jeszcze lepsze". Oczywiście nie ma jednego, najlepszego buta na biegi ultra w górach, ale Hoka Speedgoat 5 jest niebezpiecznie blisko zyskania takiego miana. Tym bardziej, że możesz wybierać pomiędzy różnymi wersjami. Jeśli wolisz większe dopasowanie wybierz wersję standard, dla szerszych stóp ➡️model)WIDE. Bez względu na wersję dostaniesz świetną zawartość w postaci optymalnej mieszanki amortyzacji, sprężystości i przyczepności na bardzo zróżnicowanym podłożu. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Speedgoat i Hoka Speedgoat Wide, stworzoną aż przez 3, bardzo róznych biegaczy? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do trailowych treningów i startów w długich biegach ultra po górach, a w butach szukają wygody i amortyzacji (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać). Hoka Speedgoat jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się niemal na każdym podłożu (poza bardzo błotnistym terene i lodem). Jeśli chcesz mieć w swojej szafie tylko jeden but trailowy, to rozważ właśnie zakup Hoka Speedgoat 5.Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie)
234 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek

Zobacz w sklepie


HOKA MAFATE SPEED 4Zdjęcie męskiego buta biegowego Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4:

Hoka Mafate Speed 4 to model do zadań specjalnych, czyli na biegi w trudnym, zróznicowanym terenie. W tym bucie znajdziemy niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA. To połączenie maksymalnej amortyzacji i bardzo rzadko spotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 4 ma agresywny bieżnik i świetnie radzi sobie w technicznym terenie, sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy.

Hoka Mafate Speed 4 od Speedgoat odróżnia między innymi większa responsywność i elastyczność,a co za tym idzie bardziej startowy charakter. W Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.Sprawia to, że model jest zwinny i zapewnia lepsze czucie podłoża, co ważne w trudnym terenie.

BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy szukają świetnie amortyzowanego, ale dynamicznego buta na długie biegi w górach. Szczególnie jeśli chcą kupić jeden model, który nie będzie bał się zarówno skał, jak i błotnistych ścieżek.Zdjęcie podeszwy Hoka Mafate Speed 3

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
241 g (damskie)

Zobacz w sklepieHOKA CHALLENGER ATR 7Zdjęcie męskiego buta Hoka Challenger 7

OPIS HOKA CHALLENGER 7:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 7 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 7 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy EVO Mafate wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację.

Najnowsza wersja modelu Hoka Challenger przynosi bardzo dużą zmianę. Hoka Challenger 7 jest aż o 27 gramów lżejszy od poprzednika (waży 252 gramy), oferuje zwiększoną ilość pianki oraz nowe materiały w cholewce, podeszwie środkowej i podeszwie zewnętrznej. Jeśli lubisz trenować w lesie, ale aby do niego dobiec musisz pokonać kilka asfaltowych kilometrów, to z pewnością model dla Ciebie. Hoka Challenger występuje również w wersji wodoopornej, z membraną.BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!Zdjęcie podeszwy buta Hoka Challenger 6

PARAMETRY HOKA CHALLENGER 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
213 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.

Zobacz w sklepie


HOKA TORRENT 3Zdjęcie granatowego buta Hoka Torrent 3

OPIS HOKA TORRENT 3

Niektórzy uważają, że z Hoką trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo wręcz przeciwnie, przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zdążyłeś już skreślić tę markę, to poczekaj jeszcze chwile! Hoka Torrent jest jednym z najmniej"hokowych" butem z oferty Hoka, co możesz odczytać zarówno jako wadę, ale również jako zaletę, zależy jakie masz oczekiwania od butów!

Hoka Torrent 3 to but nie tylko lżejszy niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższy, tu nie znajdziesz już tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23 mm sprawia, że Hoka Torrent 3 jest butem bardzo dynamicznym. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 4 mm bieżnik zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetnym butem "zapoznawczym" z tą marką. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego, dynamicznego buta, w którym stopa jest bliżej podłoża niż standardowo w Hoce. Lekko agresywny bieżnik sprawdzi się na wielu typach nawierzchni. Amortyzacji jest tu zdecydowanie mniej niż w innych modelach trailowych Hoki, ale jeśli szukasz butów z dobrym balansem amortyzacji i czucia podłoża to Hoka Torrent jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku!Zdjęcie podeszwy buta Hoka Torrent 3

PARAMETRY HOKA TORRENT 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 4 mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm (męskie)
21mm / 16mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 248 g (męskie)
213 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nizsza waga niż poprzedni
- nowa,trwalsza i bardziej przyczepna guma w podeszwie zewnętrznej
- zmieniona, lepiej oddychająca cholewka

Zobacz w sklepieHOKA ZINALZdjęcie czerwonego buta Hoka Zinal

OPIS HOKA ZINAL

Hoka Zinal to but zapewniający świetne połączenie szybkości, zwinności i odpowiedniej dawki amortyzacji. Spaja lekką konstrukcję z dobrą przyczepnością. W Hoka Zinal naprawdę ma sie ochotę szybko biegać! Buty te otrzymały swoją nazwę od Sierre Zinal, popularnych zawodów na 31 km, które odbywają się w Alpach Szwajcarskich.

Świetnie sprawdza się na startach na krótszych dystansach oraz bardziej dynamicznych treningach. Zinal to najlżejsze w historii buty trailowe spod szyldu HOKA - z innowacyjną, ultralekką pianką i oddychającą, siateczkową cholewką; zaprojektowane tak, aby dać Ci wrażenie, że latasz ponad szklakiem. Technologia PROFLY™ z dwustrefową konstrukcją pianki w podeszwie środkowej wspiera wspiera dynamikę i szybkość biegu, równocześnie chroniąc piętę i zapewniając stopie miękkie lądowanie.

Jeśli pluszowy Speedgoat jest dla Ciebie zbyt miękki i szykasz większej dynamiki oraz większego czucia podłoża, koniecznie przymierz Zinala. To jeden z ulubionych butów trailowych całej naszej ekipy Natural Born Runners.
Przeczytaj recenzję Hoki Zinal

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA ZINAL:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Hoka wciąż zaskakuje! Pierwsze skojarzenie z butami tej marki? Duuużo miękkiej pianki pod stopami. Tymczasem Zinal to jeden z najbardziej dynamicznych butów trailowych w jakich biegałem! Jest szybki i responsywny. Niski drop i cała ta nieopinająca konstrukcja cholewki daje poczucie bardzo naturalnego przetaczania. Pianki jest mniej niż w bardziej amortyzowanych modelach tej marki, ale to wciąż dość miękka mieszanka, która zapewnia dość komfortu. Każdy kolejny trening w Hoka Zinal utwierdzał mnie tylko w przekonaniu, że to jest właśnie taki but, którego szukałem! Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Zinal? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...BUT IDEALNY DLA:

Osób, które lubią ścigać się na zawodach lub po prostu czuć się lekko podczas biegania! Jeśli wolisz buty z nieco większą amortyzacją (ale nadal lekkie i dynamiczne) sprawdź Hoka Torrent. Jeśli natomiast szukasz czegoś na biegi ultra sprawdź Hoka Speedgoat.Zdjęcie podeszwy modelu Hoki Zinal

PARAMETRY HOKA ZINAL:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: Bd.
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 22mm / 18mm (męskie)
22mm / 18mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g (męskie)
199 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu

Zobacz w sklepieHOKA TECTON X 2Zdjęcie butów Hoka Tecton X 2

OPIS HOKA TECTON X 2

Hoka Tecton X 2 to nowa wersja trailowej startówki na ultra, która jest równie wygodna i miękka, jak szybka! W jej podeszwie środkowej zatopiono 2 równoległe płytki karbonowe, które zapewniają sprężyste i dynamiczne odbicie w trakcie każdego kroku biegowego. Takie ułożenie płytek sprawia, że model ten nie jest tak sztywny jak inne buty z karbonem, przez co zapewnia lepsze czucie podłoża w trudnym terenie. Sama podeszwa - ProflyX, została także złożona z w różnych warstw pianki EVA o różnej gęstości, które tworzą miękką amortyzację pod pietą, i bardziej elastyczną i responsywną amortyzację pod palcami.

Bieżnik Hoka Tecotn X 2 został wyposażony w 5 mm kołki i niezwykle przyczpną gumę Vibram® Megagrip, w lżejszej i cieńszej wersji Litebase, która znajduje się także w treningowo-startowym modelu Hoka Zinal. Hoka Tecton X 2 należy niemal do wagi piórkowej, wśród butów przeznaczonych na ultra: model damski waży zaledwie 211 gramów, a model męski 252 gramy.

W nowej wersji Hoka Tecotn X 2 znajdziemy zupełnie zmienioną, bardzo dobrze trzymającą stopę cholewkę, która zapewnia dużą pewność w trudnym terenie. To właśnie w tym modelu Kamil Leśniak (zawodnik teamu Hoka) zaliczył bardzo dobry występ na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich oraz zająć 3 miejsce na Lavaredo Ultra trail, na dystansie 80K .

BUT IDEALNY DLA:

Zdecyduj się na Hoka Tecton X 2, jeśli szukasz dynamicznego, lekkiego modelu na trailowe starty na niemal każdym dystansie (w tym biegi ultra) oraz żwawe treningi. To model, który pokaże wszystkie swoje zalety na biegach, na których występują odcinki z łagodnych nachyleniem oraz fragmenty, na których możemy puścić nogi i naprawdę się rozpędzić. Podwójne płytki karbonowe zapewnią nam wtedy doskonały zwrot energii i pozwolą długo utrzymać szybkie tempo biegu.

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
211 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY HOKA DO BIEGANIA PO ASFALCIE

Buty do biegania Hoka One One po asfalcie

Buty do biegania Hoka po asfalcie nabrały bardzo dużej popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Zdj. Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.


HOKA ROCKET X 2Zdjęcie modelu Hoka Rocket X 2

OPIS HOKA ROCKET X 2:

Hoka Rocket X 2 nie bez powodu został przyjęty przez testerów jako najszybszy but asfaltowy w historii tej marki, mogący z powodzeniem konkurować z najlepszymi na rynku butami z płytką karbonową. Spośród innych butów startowych z płytką węglową wyróżnia je lepszy kontakt z podłożem oraz wytrzymała podeszwa zewnętrzna o dużej przyczepności. Nowy Hoka Rocket X 2 to całkowita rewolucja poprzedniej wersji tego modelu. Znajdziemy nim nową, niezwykle responsywną piankę PEBA, zapewniającą świetny zwrot energii w której zatopiono ułożoną w kształcie łyżeczki płytkę karbonową. Dynamiczna konstrukcja podeszwy środkowej (Profly X) odpowiada za miękkie odczucie lądowania i dynamiczne wybicie z palców.

Hoka Rocket X 2 to model stworzony z myślą o zdobywaniu życiówek na każdym asfaltowym dystansie. Niezwykle dynamiczna konstrukcja podeszwy środkowej (Profly X) odpowiada za miękkie odczucie lądowania i dynamiczne wybicie z palców. To w połączeniu z ułożoną w kształ łyżeczki płytką karbonową sprawia, że w tym modelu możemy z większą łątwością rozpędzić się i utrzymać wysokie tempo biegu przez długi czas.


BUT IDEALNY DLA:

Hoka Rocket X 2 przypadnie do gustu biegaczom, którzy szukają piekielnie szybkich butów z płytką karbonową, w których stopa jest nieco bliżej podłoża, z nieco niższym dropem.Zdjęcie podeszwy Hoka Carbon X 3


PARAMETRY HOKA ROCKET X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm / 31mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 236 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -nowa, niezwykla sprężysta pianka PEBA

Zobacz w sklepie


HOKA SKYWARD XZdjęcie butów Hoka Skyward X

OPIS HOKA SKYWARD X:

Nowy model Hoka Skyward X to wygodne buty do biegania z oddychającą cholewką, miękkim, ale dynamicznym śródstopiem oraz trwałym, dobrym chwytem. Płytka węglowa poprawia nie tylko dynamikę, ale także stabilność, więc nie ma problemów ze stabilnością dzięki wysokiej, dobrze amortyzującej podeszwie środkowej. Podeszwa środkowa butów do biegania Hoka Skyward X składa się z 3 warstw. Wierzchnią warstwę stanowi pianka PEBA, która jest jednocześnie miękka i dynamiczna. Pod pianką PEBA znajduje się zakrzywiona blacha węglowa a następnie na dole znajduje się pianka EVA, która jest sztywniejsza i dobrze amortyzuje.Zdjęcie podeszwy Hoka Skyward X


PARAMETRY HOKA SKYWARD X:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 320 g

Zobacz w sklepie


HOKA MACH XZdjęcie modelu Hoka Mach X

OPIS HOKA MACH X:

Hoka Mach X przenosi i tak już szybką serię Mach na nowy poziom dzięki innowacyjnej dwuwarstwowej podeszwie środkowej. Ta ulepszona konstrukcja zawiera wysoce responsywną piankę PEBA na wierzchu ochronnej warstwy pianki CMEVA, co zapewnia ponad 40 mm amortyzacji na pięcie. Ta kombinacja pianek zapewnia wyjątkowe wrażenia, oferując zarówno miękkość, jak i szybkość reakcji. Dalsze zwiększenie wydajności buta polega na zastosowaniu napędzającej płytki Pebax umieszczonej pomiędzy dwiema warstwami pianki. Ta płyta dodaje większą dynamikę oraz zwrot energii. Podeszwa zewnętrzna butów Hoka Mach X jest wyposażona w gumę Durabrasion, która zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy wytrzymałością pozwalającą na pokonanie wielu kilometrów, a lekkością, dzięki której możesz poruszać się z maksymalną prędkością. Lekka cholewka z żakardowej siateczki zapewnia wyjątkowo wygodne i bezpieczne dopasowanie, a także jest lekka i trwała. Niezależnie od tego, czy jest to trening szybkościowy, czy wyścig, Hoka Mach X jest gotowy, aby pomóc Ci uzyskać najlepszy wynik.Zdjęcie podeszwy Hoka Mach X


PARAMETRY HOKA MACH X:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 42mm / 37mm (męskie)
37mm / 32mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 266 g (męskie)
227 g (damskie)

Zobacz w sklepie


HOKA BONDI 8Zdjęcie męskiej Hoki Bondi

OPIS HOKA BONDI 8:

Hoka Bondi 8 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy, ale dla biegaczy powyżej 80, czy 90 kilogramów może być też modelem startowym. Nowoczesny, ciekawy design Hoka Bondi 8 sprawia, że wiele osób wybiera go również jako codziennego buta, do chodzenia po mieście i na spacery.

Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 8 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda! Dzięki zupełnie nowej piance EVA, Hoka Bondi 8 jest dużo bardziej sprężysty i zapewnia płynniejszy bieg, niż wersja Bondi 7. But dostępny jest również w wersji z szerszą cholewką.BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu do codziennych treningów to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów. To będzie również dobry but na maraton (jeśli zależy Ci na komfortowym pokonaniu dystansu) i dłuższe dystanse biegane po twardych nawierzchniach (wielogodzinne biegi ultra itp.).Podeszwa Hoka One One Bondi 7

PARAMETRY HOKA BONDI 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g (męskie)
252 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - kosmetyczne zmiany w cholewce

Zobacz w sklepieHOKA CLIFTON 9
Zdjęcie butów Hoka Clifton 8

OPIS HOKA CLIFTON 9:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi zaczęli doceniać komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a całkiem dobrą dynamiką (but jest dynamiczny, ale czuć pod stopami dużą ilość pianki).

Hoka Clifton 9 świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też da radę) jak i w czasie startu w maratonie (jeśli nie planujesz czasu poniżej 3 h). Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Tutaj również znajdziemy szerszą wersję WIDE. Nowy Hoka Clifton 9 to jeszcze więcej amortyzacji przy zachowaniu dobrej dynamiki. Hoka Clifton 9 to najbardziej amortyzowana wersja tego modelu z lżejszą, bardziej responsywną i dynamiczną pianką (3 mm więcej pianki), a jednocześnie odrobinę niższą wagą. Clifton 9 ma opływową sylwetkę i unowocześnioną cholewkę wykonaną z oddychającej siateczki. W tej wersji znajdziemy również anatomicznie wymodelowany zapiętek, który ogranicza pracy ścięgna Achillesa i sprawdza się świetnie podczas zakładania i ściągania butów.


BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe (z zastrzeżeniem, że ta ilość pianki pod stopami jest wyczuwalna i w Cliftonie jest po prostu miękko). Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę.


Podeszwa Hoka Clifton 7

PARAMETRY HOKA CLIFTON 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie i damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 248 g (męskie)
205 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - piankę EVA zastąpiła nieco bardziej sprężysta pianka CMEVA
- nowa, bardzo wygodna, tkana cholewka z wyraźnie bardziej miękka pięta

Zobacz w sklepie


HOKA MACH 6
Zdjęcie męskich butów Hoka Mach 6

OPIS HOKA MACH 6:

W nowej wersji wyposażony w “superkrytyczną” piankę o wyjątkowych właściwościach jeśli chodzi zarówno o miękkość jak i sprężystość. Hoka Mach 6 to but, który doskonale sprawdzi się na codziennych treningach, szybszych akcentach oraz startach w zawodach od 5 do 21 kilometrów. Kompaktowa konstrukcja buta zapewnia dużą zwinność i dynamikę.

Nawet jednak podczas wolnych rozbiegań, czuć że pianka oferuje wyjątkową sprężystość i dynamikę. Hoka Mach 6 pozbawiony jest płytki karbonowej, dzięki czemu podeszwa środkowa zachowuje większą miękkość i elastyczność. Cała konstrukcja nie jest też przesadnie szeroka (to dość istotna cecha w porównaniu do ogólnego trendu na rynku, czyli tworzenia dość szerokich podeszw) - co w połączeniu z pozostałymi cechami sprawia, że nowy Hoka Mach 6 jest w pewnym sensie najmniej “hokowym” butem w ofercie tej marki. Miękki materiał zastosowany w cholewce zapewnia doskonałe dopasowanie. Seria Mach przyzwyczaiła nas już do wygodnych cholewek, nie inaczej jest w Hoka Mach 6. Stopa w bucie czuje się komfortowo. Cienki język dobrze układa się na grzbiecie stopy i nie powoduje podrażnień. Zapiętek lekko odchylony został do tyłu, dzięki czemu nie drażni achillesa w trakcie biegu. Spore zmiany zaszły również na bieżniku. W poprzednich wersjach podeszwę zewnętrzną tworzyła gumowana pianka EVA. W nowej wersji Hoka Mach 6 znajdziemy strategicznie rozmieszczoną specjalną gumę, której zadaniem jest poprawienie wytrzymałości bieżnika i zapewnienie lepszej przyczepności na śliskich nawierzchniach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają uniwersalnego modelu, które świetnie sprawdzi się zarówno podczas startów od 5 km do maratonu, treningów tempowych jak i codziennych wybiegań. Jeśli chcesz kupić buta, który będzie równie komfortowy co dynamiczny, Hoka Mach 5 to coś dla Ciebie!


Zdjęcie podeszwy Hoka One One Mach 6

PARAMETRY HOKA MACH 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 37mm / 32mm (męskie)
35mm / 30mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 232 g (męskie)
190 g (damskie)

Zobacz w sklepieHOKA RINCON 3Zdjęcie pomarańczowych butów Hoka Rincon 3

[KATEGORIA GLIDE] OPIS HOKA RINCON 3:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany, z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon!

Ten niezwykle lekki (męski Rincon 3 waży raptem 210, a damski 176 g!) but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz szybkie treningi. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt, nie tylko od Hoki, ale w ogóle na rynku. Jeśli potrzebujesz więc modelu, który będziesz mógł zabierać ze sobą w każdą podróż, bez zastanawiania się jakie treningi Cię czekają, Hoka Rincon to coś dla Ciebie.

Zmiany względem wersji 2? Rincon 3 jest jeszcze lżejszy i jeszcze bardziej dynamiczny! W nowym wydaniu, Hoka Rincon daje poczucie jeszcze płynniejszego przetaczania stopy, dzięki ulepszeniu podeszwy środkowej. Wyjątkowo lekka pianka ma agresywne wycięcia i wzmocnioną gumową osłonę, zwiększającą wytrzymałość buta.


TEST HOKA RINCON 3Test

RECENZJA #NBRTEAM
BUTY HOKA RINCON 3:

Autor recenzji Hoka Rincon 3 - Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Jeśli ponad bardzo miękką amortyzację stawiasz lekkość i dynamikę to Rincon jest jedną z najlepszych opcji na rynku o charakterystyce wybitnie lekkiego buta treningowo-startowego. Hoka Rincon to but, który daje wszystko to, co najlepsze ma do zaoferowania Hoka (świetnie wyważona amortyzacja i poczucie "fruwania"), a jednocześnie niweluje te rzeczy, które mogą przeszkadzać w tej marce (zbyt duża ilość pianki, poczucie pluszowej amortyzacji). Hoka Rincon to but "do tańca i do różańca". Sprawdzi się zarówno na spokojnym rozbieganiu, na szybkim akcencie czy na zawodach. W zasadzie bez względu na dystans z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. Chcecie poznać więcej szczegółów testów Hoka Rincon 3? Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję na naszym blogu...

BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.Zdjęcie podeszwy Hoka Rincon 3


PARAMETRY HOKA RINCON 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie)
26mm / 21mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 210 g (męskie)
176 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana, lżejsza i bardziej przewiewna cholewka
- asymetryczny język i cieńszy uchwyt

Zobacz w sklepie


HOKA ARAHI 7Zdjęcie butów Hoka Arahi 7

OPIS HOKA ARAHI 7:

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 7 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 7 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Nowa, wykonana z płaskiej, oddychającej dzianiny cholewka świetnie trzyma stopę a nowy pluszowy język znacząco wpływa na konfort i jeszcze lepsze dopasowanie buta. Arahi 7 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.


Zdjęcie podeszwy Hoka Arahi 7


PARAMETRY HOKA ARAHI 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie)
27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 269 g (męskie)
216 g (damskie)

Zobacz w sklepie


O TECHNOLOGIACH W BUTACH HOKA ONE ONE:
PIANKA EVA:


Pianka EVA. A w zasadzie jej nadzwyczajna ilość. Podeszwa środkowa jest około dwa razy większa w porównaniu do standardowych butów biegowych. Stworzona z lekkiego materiału o wyjątkowych właściwościach amortyzujących. 

Maksymalny poziom amortyzacji Hoka One One oznacza:

 • wysoki poziom absorbcji wstrząsów
 • najwyższy komfort
 • uniwersalne zastosowanie 

META ROCKER:


Każdy but Hoki ma podniesiony przód oraz piętę. Taka kołyskowa budowa sprawia, że mimo dużej ilości pianki buty tej marki odznaczają się bardzo płynną oraz szybką fazą lądowania oraz wybicia z palców. 

Technologia Meta-Rocker to:

 • wsparcia dla naturalnego ruchu stopy
 • płynne przejście z fazy lądowania do wybicia z palców
 • zaprojektowane z myślą o poprawie skuteczności

ACTIVE FOOTFRAME:

To dzięki tej technologii stopy w butach Hoka One One znajdują się niżej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Dzięki temu świetna amortyzacja idzie w parze ze stabilnością. 

Active Footframe zapewnia:

 • stabilizację zintegrowaną w bucie
 • możliwość dopasowania do różnych stóp i technik biegu
 • dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą

VIBRAM MEGAGRIP:

Dzięki zastosowaniu podeszw Vibram Megagrip w wybranych modelach z kategorii Trail, buty Hoka One One doskonale sprawdzają się jako buty do biegów ultra na długich, skalistych terenach. Vibram Megagrip zapewnia:

 • wyjątkową przyczepność, nawet na mokrej skale
 • bardzo dużą żywotność podeszw i odporność na ścieranie

PYTANIA & ODPOWIEDZI:Który z butów Hoki najlepiej sprawdzi się w górach?

Jeśli szukasz buta startowego na długie starty w górach to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ➡️ Hoka Speedgoat - ten but ma wszystko, czego należy oczekiwań od buta do biegania górskich ultra. Niesamowita wygoda i amortyzacja, świetny bieżnik, który klei się do suchej i mokrej skały. Duża ilość pianki pod stopami nie tylko zapewnia świetną amortyzację, ale pozwala puścić nogi na zbiegach i dać odpocząć stopom od ubijania podłoża.
Jesli czeka Cię start w górach na krótszym dystansie i nie podetrzebujesz dużej dawki amortyzacji sprawdź treningowo startowy model ➡️Hoka Zinal

Szukam buta do wszystkiego, biegam trochę po asfalcie, trochę w terenie, a czasem zdarzy się jakiś bieg w górach, co wybrać?

Tu odpowiedź może być tylko jedna - ➡️ Hoka Challenger. Z mniejsza ilością pianki i mniej agresywnym bieżnikiem niż w Speedgoat. W tym wypadku mniej nie oznacza czegoś gorszego. Do codziennych treningów wystarczy mniejsza ochrona i amortyzacja niż ta, którą zapewnia Speedgoat. Łagodniejszy bieżnik również będzie zaletą, sprawdzi się na większej ilości nawierzchni.

A które asfaltowe Hoki polecacie?

Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tą marką wystarczy, że poznasz te cztery modele: ➡️ Hoka Clifton - to but ikona dla Hoki, wyjątkowa amortyzacja, lekkość i dynamika, za te cechy tego buta pokochały setki tysięcy biegaczy. Jeśli masz stopę neutralną i chcesz doświadczyć na sobie amortyzacji w stylu "marshmallow" to wypróbuj Cliftona! Jeśli szukasz maksymalnej ochrony, biegałeś do tej pory w butach typu Asics Nimbus i szukasz nadzwyczajnej amortyzacji, wybierz ➡️ Hoka Bondi. Dla fanów lżejszych i dynamiczniejszych butów świetną opcją będzie ➡️ Hoka Rincon. Jeśli pronujesz i potrzebujesz wsparcia, to idealnym butem na początek będzie ➡️ Hoka Arahi.

Czy jeśli nie biegałem wcześniej w butach z niskim dropem, będę miał problem z Hoką?

Faktycznie buty Hoki charakteryzują się niskimi dropami, 5 mm to najwyższa wartość. Jednak taka kombinacja: duża ilość pianki + niski drop sprawdza się zaskakująco dobrze. Mimo niskiego dropu w tych butach Hoki tego aż tak bardzo nie czuć. Oczywiście zalecamy stopniowe przyzwyczajanie się do nowych butów, ale 4 mm dropu w Hoce, to zupełne inne 4 mm niż np. w butach Inov-8 z dużo mniejsza ilością pianki. Zdecydowanie nie masz się czego obawiać!

PODSUMOWANIE:Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty Hoka One One wybrać. Ta niezwykle popularna w ostatnim czasie marka oferuje na tyle nietypowe doznania w trakcie biegu, że warto dać jej szansę i poczuć na sobie na czym polega jej wyjątkowość. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami! Chętnie pomoży Ci w znalezieniu odpowiednich butów biegowych dla Ciebie!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi