pixel
60 dni na bezpłatną wymianę lub zwrot zamówienia!
Biegi Ultra

Wyposażenie obowiązkowe na biegi ultra, czyli Twój podręczny must have

2021-09-30
Wyposażenie obowiązkowe na biegi ultra, czyli Twój podręczny must have
Na wstępie muszę Wam się do czegoś przyznać: większość rzeczy robię na ostatnią chwilę! Pakowanie się na zawody? Oczywiście tuż przed samym wyjazdem! I te nerwowe myśli, czy aby na pewno wszystko spakowałem? Czy mam całe wyposażenie obowiązkowe wymagane przez organizatora biegu? A gdyby tak być wcześniej przygotowanym, mieć gdzieś pod ręką wszystkie te drobne akcesoria, których posiadanie wymagane jest na większości biegów ultra? I o tym właśnie opowiada ten poradnik!

KOMU PRZYDA SIĘ TEN PORADNIK?



Wiem, że nie jestem sam z tym problemem. Stąd pomysł na ten tekst i dział w naszym sklepie (wszystkie akcesoria opisywane w tym poradniku możecie obejrzeć na wygodnej liście produktów ➡️ tutaj). Sam startuję w zawodach i zdaję sobie sprawę jak ważny jest spokój przed startem, ta pewność, że jednak wszystko mamy ze sobą. Wyposażenie obowiązkowe to zawsze jest problem, tym bardziej jak pośrodku niczego trzeba znaleźć parę ogrzewaczy chemicznych!

Dla kogo przeznaczony jest ten poradnik? Dla uczestników biegów ultra – bo właśnie na tego typu imprezach znajdziecie listy wymaganego sprzętu. Wziąłem pod lupę najważniejsze biegi ultra w Polsce (Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Niepokorny Mnich, Bieg Rzeźnika, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Chudy Wawrzyniec, Bieg Granią Tatr, Ultramaraton 7 Dolin oraz Łemkowyna Ultra Trail) oraz dwa bardzo popularne wśród polskich biegaczy biegi ultra na zachodzie Europy: The North Face Lavaredo Ultra Trail i kultowe UTMB.

To pełen przekrój biegów w Polsce i wycinek tego, co robi się w Europie. Zacznijmy od tego, że nie każdy organizator podchodzi do tematu wyposażenia obowiązkowego równie restrykcyjnie. W takim Biegu Rzeźnika nie znajdziecie w ogóle takiej listy! A w Krynicy (U7D) wystarczy posiadać telefon komórkowy oraz latarkę. Z drugiej strony mamy skrajne podejście (podyktowane warunkami pogodowymi) na ZUKu czy Łemkowynie – tam lista jest naprawdę długa!


ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "BIEGI ULTRA...": 


CZEGO NIE ZAWIERA TA LISTA WYPOSAŻENIA OBOWIĄZKOWEGO?



Często na listach obowiązkowych znajdują się takie rzeczy jak: odpowiednie do warunków buty, konkretne wytyczne w kwestii ubioru (np. długi rękaw na górę i długa nogawka na dół) czy obowiązek posiadania plecaka lub nerki, które pomieszczą cały ten szpej. O doborze takich rzeczy w tym tekście nie przeczytacie, to zbyt indywidualne kwestie. Tutaj dostaniecie gotową listę tych wszystkich drobnych przedmiotów, z których nigdy nie korzystacie na co dzień (lub prawie nigdy), a musicie je posiadać podczas biegu ultra. Aby raz na zawsze uwolnić głowę od problemów związanych z wyposażeniem obowiązkowym i móc wystartować w prawdopodobnie każdym biegu ultra w Polsce zaopatrzcie się w następujące rzeczy (jeśli na bieg dojeżdżacie autem wrzućcie taki pakiet po prostu do bagażnika, zawsze będzie pod ręką, gotowy do wykorzystania na kolejnych zawodach).



KUBEK SKŁADANY DO BIEGANIA




Składany kubek do biegania


Rezygnacja z jednorazowych kubków, z których możemy napić się na punktach kontrolnych, to już niemalże obowiązkowe rozwiązanie, które stosuje prawie każdy organizator biegów ultra. Co to oznacza dla biegacza? Że przez cały bieg musi mieć przy sobie swój kubek! Minimalizujemy w ten sposób powstawanie zupełnie bezsensownej masy plastiku. Widok stosów plastikowych kubków jeszcze do niedawna był powszechnie kojarzony z bieganiem na zawodach. Całe szczęście, że bardzo szybko my - jako biegacze - złapaliśmy dobre nawyki. Miękkie tworzywo, z którego wykonuje się tego typu kubki umożliwia łatwe ich składanie i rozkładanie. DZięki czemu składany kubek do biegania zajmuje niewiele miejsca i można z łatwością spakować go do kieszonki plecaka biegowego czy pasa.


Składany kubek do biegania

[PRZYDATNY PATENT]

Gdybyś jednak zapomniał kubka i znalazł się gdzieś na odludziu, a bez niego nie miałbyś szans wystartować w wymarzonym biegu ultra to skorzystaj z pustej butelki po wodzie. Odetnij końcówkę i zrób kubek! Co prawda to nie będzie tak wygodne rozwiązanie jak te kubki, które mamy w ofercie, ale jako prowizoryczne rozwiązanie na ostatnią chwilę sprawdzi się super! Kubek warto na stałe przytwierdzić do plecaka, np. za pomocą małego karabinka, dzięki temu nie wypadnie nam przypadkiem w trakcie biegu.




KOC TERMICZNY / FOLIA NRC



A najlepiej ze dwie sztuki. Ona zawsze jest potrzebna! I tu nie ma żartów, nawet jeśli regulamin tego nie wymaga (i nie biegniesz w jakimś totalnym upale) to po prostu wrzuć ją do plecaka! W skrajnym przypadku może nawet uratować życie. Zwłaszcza na biegach w chłodniejszej części roku (ZUK czy Łemkowyna). Mam ją ze sobą również podczas treningów w górach. Wyrób sobie nawyk zabierania ją zawsze na trening i starty w górach Warto mieć jej kilka sztuk schowanych gdzieś w samochodzie. Dzięki czemu zawsze będziesz mógł poratować zapominalskiego kolegę, który tuż przed biegiem uświadomi sobie, że zapomniał tego elementu wyposażenia.



Folia NRC

[PRZYDATNY PATENT]

Folia NRC zwykle pakowana jest w worek strunowy, który może posłużyć Ci jako "portfel". Schowaj tam dowód/paszport i trochę gotówki. Jedno i drugie jest wymagane na większości biegów ultra. Worek strunowy ochroni pieniądze i dokumenty przed przemoczeniem.



PASEK NA NUMER STARTOWY




Pasy na numer startowy


Organizatorzy w zasadzie wszystkich biegów wymagają, aby numer startowy był zawsze widoczny. Co powodować może pewne problemy przy zmieniających się warunkach pogodowych. Jeśli zaczepisz go na koszulkce, a zrobi się na tyle zimno, że w końcu będziesz musiał ubrać kurtkę, to przecież nie będziesz bawił się w przepinanie numeru! Tutaj problem rozwiązuje pasek startowy. Numer masz przypięty do paska, a ten odpinasz i zapinasz w chwilę (a na dodatek posłuży Ci również do przenoszenia żeli).


Pasy biodrowe do biegania

[PRZYDATNY PATENT]

Niektóre pasy biodrowe mają zintegrowane paski na numer startowy. Ta opcja nie tylko rozwiązuje problem z przypięciem numeru, ale również pozwala na zabranie ze sobą dodatkowych rzeczy przy pomocy takiego pasa. Na krótszym biegu możesz skorzystać z samego pasa, a na dłuższym ultra stworzyć kompaktowy zestaw pas + plecak. Kliknij w link poniżej, aby obejrzeć przykłady tego typu pasów biodrowych.


Pasy na numer startowy


GWIZDEK



Często montowany w plecakach (najczęściej na klamerce od pasa piersiowego), wtedy problem zupełnie znika. Jeśli Twój plecak nie ma takiego rozwiązania, to wystarczy taki najzwyklejszy plastikowy gwizdek.


Gwizdek

[PRZYDATNY PATENT]

Dobrym pomysłem jest przytroczenie takiego gwizdka na stałe do plecaka. Nie będziesz musiał się martwić, że gdzieś Ci się zapodział i zawsze będziesz miał go pod ręką. Jak go przytroczyć? Wykorzystaj tak zwane "zipy" (inaczej zwane trytytkami albo opaskami zaciskowymi).




CZERWONE ŚWIATŁO


Czerwone światło


Organizatorzy w zasadzie wszystkich biegów wymagają, aby numer startowy był zawsze widoczny. Co powodować może pewne problemy przy zmieniających się warunkach pogodowych. Jeśli zaczepisz go na koszulkce, a zrobi się na tyle zimno, że w końcu będziesz musiał ubrać kurtkę, to przecież nie będziesz bawił się w przepinanie numeru! Tutaj problem rozwiązuje pasek startowy. Numer masz przypięty do paska, a ten odpinasz i zapinasz w chwilę (a na dodatek posłuży Ci również do przenoszenia żeli).


Czerwone światło

[PRZYDATNY PATENT]

Takie lekkie światełko można na stałe zawiesić na tył plecaka. Podobnie jak z gwizdkiem, następnym razem nie będziesz przetrząsał połowy mieszkania w poszukiwaniu potrzebnego światełka!




CZOŁÓWKA DO BIEGANIA




Czołówki do biegania


Na niektórych biegach (zwłaszcza tych bardzo długich: UTMB i Łemkowyna na trasie 150km) trzeba posiadać aż dwie czołówki. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać lekką przesadą, ale sam pamiętam jak na którejś z edycji Ultramaratonu 7 Dolin, tuż po starcie moja czołówka po prostu zgasła... I gdyby nie kolega, który biegł obok i miał zapasową sztukę (dzięki Bela!) to miałbym przed sobą całą nockę, którą musiałbym biec po omacku. Przy bieganiu trailowym sprawdzają się modele, które mają najrozsądniejszy kompromis pomiędzy ilością lumenów, a wagą). W nocy, często przy niesprzyjających warunkach pogodowych naprawdę dobra lampa robi różnicę! Jako zapasową czołówkę polecam model o możliwie jak najniższej wadze. Czołówkę, która być może nie daje zbyt wiele światła, ale idealnie sprawdzi się jako awaryjna latarka.


Czołówki do biegania

POJEMNIK NA WODĘ - BUKŁAK LUB BIDON DO BIEGANIA




Bukłaki i bidony do biegania


Generalnie chodzi o pojemnik na wodę – co najmniej 1 l (dokładna pojemność zależna od organizatora danego biegu). Biegi są przeróżne – dlatego dobrze jest mieć i plecak z możliwością zamontowania bukłaku (tu znajdziesz plecaki dostępne w NBR), ale i pas do biegania czy bidon do ręki (jeśli trasa jest krótsza i najeżona punktami z wodą). Jeśli zaopatrzysz się w pojemniki o różnej pojemności to z łatwością dobierzesz później potrzebny zestaw dopasowany do warunków biegu.


Bukłaki i soft flaski do biegania

RĘKAWICZKI WIATRO I WODOODPORNE





Zimowy Ultramaraton Karkonoski warunki na trasie

Pogoda i warunki na biegach, na których wymaga się rękawiczek wodoodpornych często bywa naprawdę wymagająca! Tu konkretnie warunki na Zimowym Ultramratonie Karkonoskim. Zdjęcie: Karolina Krawczyk



Rękawiczki wodoodporne to element wyposażenia obowiązkowego tych najtrudniejszych - pod względem potencjalnych warunków pogodowych - biegów ultra. Nigdy nie wiesz na jaką pogodę trafisz w górach. Nawet takie klasyki pod względem trudności pogodowych jak Łemkowyna czy Zimowy Ultramaraton Karkonoski miały edycje bardzo łagodne, ale również takie, podczas których sprawdzały się niemal wszystkie pozycje na liście sprzętu obowiązkowego. Tego typu rękawiczki warto zabierać ze sobą jako żelazną rezerwę zabezpieczona w plecaku podczas zimowych treningów w górach.


[PRZYDATNY PATENT]

Skoro przy wodoodporności już jesteśmy... Skarpet wodoodpornych co prawda na listach sprzętu obowiązkowego nie ma, ale na takich biegach jak ZUK czy długa trasa na Łemkowynie sprawdzają się rewelacyjnie! To doskonała alternatywa dla butów z membraną. Dzięki nim zyskasz suche stopy w swoich ulubionych butach biegowych, nawet takich bez wodoodpornej membrany.


Skarpety wodoodporne


PARA OGRZEWACZY CHEMICZNYCH




Ogrzewacze chemiczne


W zasadzie wymagana tylko, co zrozumiałe, podczas zimowych biegów. Kiedyś, gdy startowałem w zimowych rajdach przygodowych, również na nich. Długi dystans, zimowa pora – wszystko fajnie jak jesteś cały czas w ruchu, ale w przypadku jakiejś kontuzji, która wyłączy Cię z dalszej rywalizacji robi się wielki problem. W skrajnych przypadkach niebezpiecznych nawet dla życia. Warto posiadać je „na stanie”, raz że na pewno prędzej czy później wystartujesz w biegu, na którym będą wymagane, a dwa – wcale nie jest łatwo je dostać tak "od ręki", tym bardziej tuż przed samym biegiem. W NBR oczywiście mamy zawsze mały zapasik!


Ogrzewacze chemiczne

BANDAŻ ELASTYCZNY I OPATRUNEK JAŁOWY



W skrócie, prosta podręczna apteczka. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał z niej skorzystać, ale warto ją mieć ze sobą. Nie zawsze wymagana na biegach, ale tu podobnie jak z folią NBR warto na własne potrzeby przygotować taką prostą apteczkę, którą zabierał będziesz na treningi w górach czy starty w zawodach. O czym jeszcze warto pamiętać, a co zwykle nie jest w wyposażeniu obowiązkowym? Tabletki przeciwbólowe oraz węgiel. Nigdy nie wiesz kiedy może Ci się przydać ten zestaw (choć z tabletkami przeciwbólowymi trzeba uważać i nie zażywać ich pochopnie)!

ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "LISTA SPRZĘTU NA BIEGI ULTRA...": 


PODSUMOWANIE



Mam nadzieję, że przyda Wam się powyższa ściągawka - warto zawczasu przygotować zapas większości z opisanych w tym poradniku akcesoriów. Przydadzą się nie tylko podczas startów w biegach ultra, ale również podczas treningów w górach.



Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi