pixel
Buty do biegania

Jak wybrać buty treningowo-startowe? Ranking najlepszych modeli butów treningowo-startowych

2024-10-26
Jak wybrać buty treningowo-startowe? Ranking najlepszych modeli butów treningowo-startowych
Ilu biegaczy tyle konkretnych definicji butów treningowo-startowych. Próbując znaleźć wspólny mianownik dla tej grupy butów możemy powiedzieć, że wszystkie modele z tej “półki” przede wszystkim pomagają biegać szybciej. A co konkretnie znaczy to szybciej? To oczywiście zależy. Od stopnia wytrenowania biegacza, jego wagi, techniki biegu, czy podłoża na jakim będzie najczęściej ich używał. Buty treningowo-startowe to również kwestia balansu pomiędzy przeznaczeniem treningowym, a startowym. Jak więc dobrać odpowiedni but, który ułatwi Ci szybsze bieganie? O tym właśnie dowiecie się z tego artykułu!

SPIS TREŚCI:



Ten przewodnik to stale aktualizowany materiał, który “odświeżamy’ przed każdym kolejnym sezonem. Dzięki temu lista polecanych modeli jest zawsze aktualnie dostępnymi butami w sprzedaży (zobacz wszystkie modele ➡️ butów treningowo-startowych dostępnych w Natural Born Runners). W artykule nie znajdziesz wszystkich dostępnych na rynku marek butów - nie jesteśmy w stanie oferować wszystkich modeli, musieliśmy dokonać selekcji. Poniższa lista jest efektem naszego wyboru. To oczywiście nie znaczy, że nie ma innych marek czy modeli godnych uwagi.

W artykule przedstawiliśmy propozycje butów przeznaczonych na twarde nawierzchnie i pod tym kątem ocenialiśmy wybrane przez nas modele.

[AKTUALIZACJA]: 26.10.2024, sezon jesień/zima 2024/2025


CZY BUTY TRENINGOWO-STARTOWE TO W OGÓLE COŚ DLA MNIE?



Po wstępie wiesz już mniej więcej czym są buty treningowo-startowe. Wiesz że generalnie pomagają nam biegać szybciej. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem - a tym bardziej zaczynasz nie mając za sobą żadnej sportowej przeszłości (i na dodatek planujesz jeszcze zgubić przy tym zbędne kilogramy), to zdecydowanie odpuść sobie tego typu buty. Bezpieczniej będzie wybrać coś z modeli butów dla początkujących biegaczy. W tym wypadku ponad dynamikę i lekkość warto postawić na amortyzację i bezpieczeństwo. Na szybkość przyjdzie jeszcze czas!


Zobacz jak wybrać buty do biegania dla początkujących



Buty treningowo-startowe charakteryzują się niską wagą i dużą dynamiką

Buty do biegania treningowo-startowe charakteryzują się balansem pomiędzy odpowiednią ilością amortyzacji, a dynamiką. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



Jeśli biegasz już trochę i szukasz kolejnych butów do biegania, ale nie planujesz przy tym startować w zawodach, a ponad prędkość stawiasz na komfort, to również odpuść sobie buty treningowo startowe. W Twoim wypadku prawdopodobnie najlepszym wyborem będą buty do biegania z dużą amortyzacją - to modele z kategorii tych, które pozwalają Ci po prostu wyjść na trening i nie zastanawiać się nad tym, co masz na nogach. Ma być przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Natomiast w butach treningowo-startowych nacisk położony jest na szybkość, komfort też jest ważny, ale nie tak bardzo jak w butach typowo treningowych.


Zobacz buty do biegania z dużą amortyzacją


Kiedy w takim razie wybrać buty, o których czytasz w tym artykule? Jeśli generalnie zacząłeś traktować bieganie bardziej ambitnie. W głowie zaczęły pojawiać się pomysły startów w zawodach, a na treningach zaczynasz realizować szybsze akcenty (biegi tempowe, biegi w drugim zakresie czy interwały na stadionie). Podczas tego typu treningów zaczniesz czuć, że klasyczne buty treningowe nie tylko nie pomagają Ci w ich realizacji, ale czasami mogą wręcz przeszkadzać (są zbyt ciężkie czy za miękkie). Druga grupa biegaczy, która powinna zainteresować się butami treningowo startowymi to osoby, które wolą niższą wagę i większą swobodę nie tylko podczas startów w zawodach, ale również podczas codziennych treningów. Nie każdy potrzebuje bardzo dużej amortyzacji, niektórzy biegacze świadomie wybierają te lżejsze i wyposażone w mniejszą ilość pianki modele.


Zobacz buty treningowo-startowe dostępne w Natural Born Runners


BUTY DO BIEGANIA TRENINGOWO-STARTOWE: CHARAKTERYSTYKA



Buty do biegania treningowo-startowe to połączenie dwóch, nieco przeciwstawnych oczekiwań. Z jednej strony buty do biegania muszą być odpowiednio miękkie i komfortowe, żeby były wygodne podczas spokojnych treningów. Z drugiej jednak chcielibyśmy, aby były bardzo lekkie i dynamiczne. Buty treningowo-startowe to więc próba znalezienia odpowiedniego balansu pomiędzy: amortyzacją, dynamiką i na dokładkę niską wagą. Dla lżejszych biegaczy buty tego typu będą doskonałym rozwiązaniem do codziennych treningów. Ci ciężsi i mniej doświadczeni wykorzystają je natomiast głównie na szybszych akcentach i startach w zawodach. Typowe buty startowe mogą być dla nich bowiem zbyt wymagające (mogą wydawać się zbyt twarde przez mniejszą ilość amortyzacji) podczas spokojnego biegania.

Gdybyśmy jednak próbowali uchwycić istotę tego typu butów, to znaleźlibyśmy sporo wspólnych cech:

  • buty treningowo startowe zwykle są lżejsze niż buty treningowe - niska waga ułatwia szybsze bieganie i utrzymanie konkretnego tempa biegu. Takiego lekkiego buta zwyczajnie łatwiej odrywać od podłoża
  • mają bardziej zbitą, sprężystą, ale przy tym bardziej sztywną piankę - buty treningowo-startowe nie mogą być tak miękkie jak “treningówki” - podeszwa o większej sztywności lepiej oddaje energię. To zmniejszy komfort na spokojnym treningu, ale sprawi, że na akcencie czy na zawodach łatwiej będzie Ci się rozpędzić czy utrzymać założone tempo



Zdjęcie męskich butów biegowych

Buty treningowo-startowe nie są tak miękkie, jak buty typowo treningowe. Zdj. archiwum Asics.



  • są mniej uniwersalne - w kwestii używania na innym podłożu niż asfalt - dobry but treningowy często świetnie sprawdza się również w lekkim terenie, a jego największą zaletą jest jego uniwersalność. Buty treningowo startowe natomiast często są tak skonstruowane, że ich podeszwa jest sztywniejsza i mniej elastyczna, zarówno podłużnie jak i poprzecznie. To ułatwia poruszanie się w jednym kierunku, bez rozpraszania energii, które następuje podczas biegu po nierównym terenie. Na samym asfalcie taki profil buta będzie ułatwiał szybszy bieg i szybsze przetaczanie stopy
  • często są węższe niż klasyczne treningówki - im lepsze dopasowanie (również w kwestii wybranego rozmiaru, przy tego typu modelach lepiej jeśli mamy je nieco bardziej dopasowane niż w standardowych butach treningowych) tym lepsze “czucie” buta i większe poczucie responsywności, a także panowania nad stopą i butem. Zmiana tempa biegu, czy dynamiczne przyspieszenia łatwiejsze są w modelach, w których stopy są bardziej “oplecione” przez cholewkę
  • mają cieńsze cholewki, często bardziej miękkie zapiętki i generalnie nie zapewniają takiego trzymania stopy jak w butach typowo treningowych. To kwestia odchudzenia buta i rezygnacja z dodatkowych systemów, które wspierają pracę stóp - ale również swoje ważą. Dla niewprawionego biegacza w butach treningowo startowych tej ochrony i stabilności może być za mało. Tym bardziej przy wolniejszym tempie. Buty treningowo-startowe często mocno zyskują dopiero na konkretnych prędkościach.
  • mogą posiadać specjalną płytkę - część modeli treningowo startowych posiada specjalną płytkę wykonaną z karbonu lub innego materiału (np. nylonu), która pomaga efektywniej wykorzystywać energię generowaną przy każdym kroku biegowym. Często będziemy w nich odczuwać efekt trampoliny, która jakby pcha nas do przodu i zmusza do szybszego biegu

W JAKI SPOSÓB WYBRAĆ ODPOWIEDNI MODEL BUTA TRENINGOWO-STARTOWEGO?



Nasz ranking butów treningowo startowych podzieliliśmy na 2 kategorie: buty, które z powodzeniem posłużą Ci jako jedna, uniwersalna para do biegania zarówno na codziennych, spokojnych treningach, szybszych akcentach oraz na zawodach (to świetna opcja dla osób, które szukają pierwszych tego typu butów) i takie, które lepiej zostawić tylko na szybkie treningi i starty. Buty z pierwszej kategorii to doskonała opcja dla kogoś kto w bezpieczny sposób chciałby spróbować pobiegać w butach o nieco innym charakterze, ale jednocześnie obawia się postawić na w pełni wyspecjalizowany model. To również bardziej budżetowe rozwiązanie niż zakup 2 par butów.


SPRAWDŹ UNIWERSALNE BUTY TRENINGOWO-STARTOWE

Modele z drugiej kategorii różnią się na tyle mocno od typowych butów treningowych, że warto zostawić je jedynie do “zadań specjalnych”. Podczas spokojnych rozbiegań nie tylko nie pokażą pełni swoich możliwości, ale mogą wydać się wręcz mało komfortowe. Dopiero gdy nabierzemy odpowiedniej prędkości nabiorą “wiatru w żagle”. W butach treningowo-startowych szalenie istotne jest jak najdłuższe zachowanie sprężystości w piance. Używając takich butów na każdym treningu szybciej ją zużyjemy i spowszednieje nam też ten efekt “wow”, który daje bieganie w “szybszym” butach. Buty z tej kategorii to również opcja dla bardziej doświadczonych biegaczy, którym zależy na urywaniu kolejnych sekund z rekordów życiowych.


SPRAWDŹ SPECJALISTYCZNE BUTY TRENINGOWO-STARTOWE


RANKING BUTÓW TRENINGOWO-STARTOWYCH



Poniżej znajdziesz naszą selekcję ➡️ butów o charakterze treningowo-startowym, które oferujemy w Natural Born Runners. Jeśli dokonałeś już wstępnego wyboru butów ze względu na ich ogólne przeznaczenie (szukasz jednej pary do wszystkiego czy wyspecjalizowanego buta do zadań specjalnych?), to teraz możesz wybrać już konkretne modele, które odpowiadają Twoim preferencjom. Tutaj warto zwrócić uwagę na takie parametry jak ogólny opis buta, w którym znajdziesz informację czego możesz spodziewać się po biegu w danym modelu (sporo modeli testujemy więc często to będą informacje "z pierwszej ręki"). W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na takie cechy jak waga czy ilość amortyzacji. Nie układamy butów według pozycji, gdyż ze względu na duże różnice pomiędzy poszczególnymi modelami trudno byłoby obiektywnie stwierdzić czy któryś model jest lepszy od innego. Buty są różne, mają inne cechy i w zależności od danego biegacza i jego preferencji jeden i ten sam but może mieć zupełnie odmienny odbiór u dwóch osób.


BUTY Z KATEGORII "UNIWERSALNE": JEDNA PARA "DO WSZYSTKIEGO"



Buty z tej kategorii to znakomita propozycja dla osób, które chciałyby w bezpieczny sposób przyspieszyć na treningach. Zapewniają dość komfortu i amortyzacji, którą znasz z tradycyjnych butów treningowych, ale jednocześnie ich pianki mają większą sprężystość i dynamikę. To również opcje butów, które wykorzystasz jako jedną parę “do wszystkiego”. I na co dzień, na szybszy trening, ale również na start w zawodach.


BUTY ASICS NOVABLAST 4



Asics Novablast 2 męskie niebieskie

OPIS ASICS NOVABLAST 4

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcje buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 4 to kolejna odsłona niezwykle miękkiego i dynamicznego modelu, jest mocniejsza i stabilniejsza niż wersja 3 dzięki nowej podeszwie środkowej FF Blast+ Eco. Novablast 4 pozostaje wierny swoim korzeniom, ale małe aktualizacje wydają się dość znaczące. Siateczkowa cholewka została zastąpiona bardziej miękką, tkaną tkaniną, a do konstrukcji skrzydełka języka dodano dodatkowy odcinek. Podeszwa środkowa została teraz zaprojektowana z Flytefoam Blast+ Eco, czyli najlżejszej i najbardziej responsywnej pianki Asics (według firmy), wykonanej w 20% z materiałów pochodzenia biologicznego. Nowa formuła podeszwy zewnętrznej (Ahar Lo) jest wykonana z gumy o niższej gęstości, co oznacza, że ​​jest bardziej miękka, ale nadal trwała i zapewnia dobrą przyczepność. Spadek o 8 mm pozostaje, ale pod stopą znajduje się dodatkowe 0,5 mm pianki, co daje wysokość 41,5 mm w pięcie i 33,5 mm w przedniej części stopy w przypadku mężczyzn oraz 1 milimetr niżej w przypadku kobiet.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy Asics Novablast 2

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

100
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 41,5mm - 33,5mm (męskie)
40,5mm - 32,5mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 260 g (męskie)
225 g (damskie)

Zobacz w sklepie



HOKA MACH 6




Zdjęcie męskich butów Hoka Mach 6

OPIS HOKA MACH 6:

W nowej wersji wyposażony w “superkrytyczną” piankę o wyjątkowych właściwościach jeśli chodzi zarówno o miękkość jak i sprężystość. Hoka Mach 6 to but, który doskonale sprawdzi się na codziennych treningach, szybszych akcentach oraz startach w zawodach od 5 do 21 kilometrów. Kompaktowa konstrukcja buta zapewnia dużą zwinność i dynamikę.

Nawet jednak podczas wolnych rozbiegań, czuć że pianka oferuje wyjątkową sprężystość i dynamikę. Hoka Mach 6 pozbawiony jest płytki karbonowej, dzięki czemu podeszwa środkowa zachowuje większą miękkość i elastyczność. Cała konstrukcja nie jest też przesadnie szeroka (to dość istotna cecha w porównaniu do ogólnego trendu na rynku, czyli tworzenia dość szerokich podeszw) - co w połączeniu z pozostałymi cechami sprawia, że nowy Hoka Mach 6 jest w pewnym sensie najmniej “hokowym” butem w ofercie tej marki. Miękki materiał zastosowany w cholewce zapewnia doskonałe dopasowanie. Seria Mach przyzwyczaiła nas już do wygodnych cholewek, nie inaczej jest w Hoka Mach 6. Stopa w bucie czuje się komfortowo. Cienki język dobrze układa się na grzbiecie stopy i nie powoduje podrażnień. Zapiętek lekko odchylony został do tyłu, dzięki czemu nie drażni achillesa w trakcie biegu. Spore zmiany zaszły również na bieżniku. W poprzednich wersjach podeszwę zewnętrzną tworzyła gumowana pianka EVA. W nowej wersji Hoka Mach 6 znajdziemy strategicznie rozmieszczoną specjalną gumę, której zadaniem jest poprawienie wytrzymałości bieżnika i zapewnienie lepszej przyczepności na śliskich nawierzchniach.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy, którzy szukają uniwersalnego modelu, które świetnie sprawdzi się zarówno podczas startów od 5 km do maratonu, treningów tempowych jak i codziennych wybiegań. Jeśli chcesz kupić buta, który będzie równie komfortowy co dynamiczny, Hoka Mach 5 to coś dla Ciebie!


Zdjęcie podeszwy Hoka One One Mach 6

PARAMETRY HOKA MACH 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 37mm / 32mm (męskie)
35mm / 30mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 232 g (męskie)
190 g (damskie)

Zobacz w sklepie


HOKA MACH X2



Zdjęcie modelu Hoka Mach X

OPIS HOKA MACH X2:

Hoka Mach X 2 przenosi i tak już szybką serię Mach na nowy poziom dzięki innowacyjnej dwuwarstwowej podeszwie środkowej. Hoka Mach X 2 w porównaniu do pierwszej wersji zawiera jeszcze więcej pianki pod stopami (39 i 34 w pierwszej wersji, teraz jest jej o 5 mm więcej). Podobnie jak u poprzednika tak i tutaj znajdziemy trójwarstwową konstrukcję zawierającą połączenie pianki Peba (bliżej stopy), plastikowej płytki Pebax - nie tak agresywnej i sztywnej jak w startowych butach z karbonem oraz klasycznej pianki EVA znajdującej się bliżej podłoża. Taka konstrukcja zapewnia odpowiedni miks komfortu potrzebnego na codziennych, spokojnych treningach oraz dynamiki, którą docenisz na szybszych akcentach i startach w zawodach. Podeszwa zewnętrzna butów Hoka Mach X 2 jest wyposażona w gumę Durabrasion, która zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy wytrzymałością pozwalającą na pokonanie wielu kilometrów, a lekkością, dzięki której możesz poruszać się z maksymalną prędkością. Lekka cholewka z żakardowej siateczki zapewnia wyjątkowo wygodne i bezpieczne dopasowanie, a także jest lekka i trwała. Niezależnie od tego, czy jest to trening szybkościowy czy wyścig, Hoka Mach X jest gotowy, aby pomóc Ci uzyskać najlepszy wynik.



Zdjęcie podeszwy Hoka Mach X


PARAMETRY HOKA MACH X2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 44mm / 39mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: Bd.

Zobacz w sklepie



HOKA RINCON 4



Zdjęcie butów Hoka Rincon 3

OPIS HOKA RINCON 4:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany, z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon!

Ten niezwykle lekki but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz szybkie treningi. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt, nie tylko od Hoki, ale w ogóle na rynku. Jeśli potrzebujesz więc modelu, który będziesz mógł zabierać ze sobą w każdą podróż, bez zastanawiania się jakie treningi Cię czekają, Hoka Rincon to coś dla Ciebie.

W najnowszym Hoka Rincon 4 sporo zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji – wyższe i nieco bardziej miękkie śródstopie oraz zupełnie nowa podeszwa zewnętrzna z lekką, oddychającą cholewką dobrze dopasowującą się do stopy. Hoka Rincon 4 to nadal jeden z najlżejszych i najbardziej uniwersalnych butów treningowych na rynku, który sprawdzi się świetnie zarówno na szybkich jednostkach, jak i długich wybieganiach. Ulepszona pianka zapewnia lepsze odbicie, jednocześnie zwiększając trwałość i dobrze współpracując z gumowaną EVA na podeszwie zewnętrznej dbając o to aby każdy krok był bardziej płynny niż poprzedni. Uniwersalny, 5-mm drop oraz nowa, bardzo przewiewna cholewka, asymetryczny język sprawiają, że Hoka Rincon 4 jest częstym wyborem wśród biegaczy.




BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.



Zdjęcie podeszwy Hoka Rincon 3


PARAMETRY HOKA RINCON 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm / 31mm (męskie)
35mm / 30mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 210 g (męskie)
176 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - przeprojektowana, lżejsza i bardziej przewiewna cholewka
- asymetryczny język i cieńszy uchwyt

Zobacz w sklepie


BUTY SAUCONY KINVARA 15




Zdjęcie męskich butów Saucony Kinvara 13

OPIS SAUCONY KINVARA 15:

O ile na szybkie starty warto wybierać modele z płytką karbonową (takie jak np. Sauconny Edorphin Pro 3), o tyle na treningi warto zakłądać (przynajmniej co jakić czas) bardziej tradycjne modele bez dodatkowej płytki. (Modele z płytką nie pozwalają tak dobrze pracować nad techniką biegu, a częste trenowanie w nich sprawia, że nie odczuwamy już tak mocno ich “supermocy” na zawodach). Modele karbonowe warto zostawić więc na starty i najbardziej wymagające treningi.

Z myślą o szybszych jednostkach na utwardzonych nawierzchniach Saucony stworzył m.in. model Kinvara 15. To niezwykle lekkie buty, które mogą dobrze sprawdzić się także podczas zawodów (szczególnie jeśli nie jesteś przekonany do płytek węglowych lub szukasz bardziej budżetowego rozwiązania). Saucony Kinvara posiadają zaskakująco dobrą amortyzację, biorąc pod uwagę ich wagę. Nowa Kinvara 15 to powrót do przeszłości jeśli chodzi o wysokość buta, którą zmniejszono o 2 mm na całej długości w porównaniu z poprzednią wersją 14. Podobnie jak w 14, w Saucony Kinvara 15 znajdziemy wkładkę buta PWRRUN+, która zapewnia dodatkową (całkiem sporą) warstwę amortyzacji. To sprawia, że Kinvara jest nie tylko bardzo komfortowa, ale zapewnia świetny zwrot energii i dużą sprężystość. Ciężsi biegacze docenią sporą ilość pianki, a Ci lżejsi ich dynamikę. 4 mm drop spodoba się wszystkim biegaczom, którzy chcą popracować nad swoją techniką biegu.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego w dobrej cenie. Dla osób chcących poprawiać technikę biegu i szukających butów z dość niskim dropem.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Kinvara 13

PARAMETRY SAUCONY KINVARA 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
 DROP: 4 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 25mm 
 DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
 WAGA BUTA:  200 g (męskie) / 175 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY ASICS NOOSA TRI 16




Zdjęcie męskich butów Asics Noosa Tri 15

OPIS ASICS NOOSA TRI 16

Nowy Asics Noosa-Tri 16 jest nieco lżejszy niż poprzednik a największa zmiana zaszła w podeszwie wewnętrznej, gdzie zamiast pianki Flytefoam™ teraz znajduje się dynamiczna i bardziej responsywna pianka FF BLAST +. Kołyskowa budowa podeszwy oraz sztywniejszy przód (tzw. technologia GuideSole™) pozwalają na płynne i szybsze przetaczanie stopy. Zachęcają też automatycznie do przyśpieszania, stąd Asics Nosa Tri 16 nie jest modelem na wolne, długie wybiegania. W najnowszej wersji butów Asics Noosa Tri 16 techniczna, elastyczna i oddychająca cholewka wykonana jest z żakardowej siatki, która dopasowuje się do stopy jak druga skóra, zapewniając wygodne i precyzyjne dopasowanie

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz szybkiego i zwinnego modelu do biegania po asfalcie, który wyróżnia bardzo niska waga Asics Noosa-Tri 16 to propozycja dla Ciebie. To but, który od lat zbiera doskonałe recenzje nie tylko wśród triathlonistów, ale także rzeszy biegaczy szukających buta startowego bez płytki karbonowej lub lekkiego modelu na szybkie jednostki.

Zdjęcie podeszwy Asics Noosa Tri 15

PARAMETRY ASICS NOOSA TRI 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 34,5mm / 29,5mm (męskie)
33,5mm / 28,5mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 215 g (męskie)
185 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY Z KATEGORII "SPECJALISTYCZNE": DODATKOWA PARA BUTÓW DO "ZADAŃ SPECJALNYCH"



Tu znajdziemy propozycje modeli, które najlepiej "czują" się na wyższych prędkościach. Ich konstrukcja sprawia, że podczas biegu spokojnym tempem można nawet odczuć wrażenie mniejszego komfortu niż w “zwykłym” bucie. Będziesz miał wrażenie, że “pchają” Cię cały czas do przodu, to jest super jeśli masz zrobić szybki akcent, ale niekoniecznie komfortowe podczas spokojnego treningu. Jednak prawdziwą naturę pokazują właśnie wtedy, kiedy zaczniesz się rozpędzać, czy to na szybszych akcentach czy startach w zawodach. Przez tę specyfikę buty treningowo - startowe z tej kategorii idealnie sprawdzą się jako druga para, której używać będziemy jedynie w określonych okolicznościach. Warto też tego typu buty “oszczędzać”, tak żeby za szybko energiczna pianka nie straciła za szybko swojej sprężystości.


BUTY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4





BUTY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4




Zdjęcie męskich butów Saucony Endorphin Speed 4

Saucony Endorphin Speed 4 to model stworzony z myślą o biegaczach, którzy chcą przyspieszyć na treningach tempowych oraz zawodach asfaltowych. Znajdziemy w nim płytką nylonową, którą cechuje duża wieksza elastyczność niż płytkę karbonową. Cholewka Endorphin Speed 4 to ulepszenie w stosunku do modelu 3. Jest cieńsza i bardziej oddychająca. Wentylacja w górnej części palców, czyli małe otwory, wpuszczają więcej powietrza. Cienki język z klinem również ma małe dziurki i nie ślizga się - jest szerszy i dłuższy niż v3. Technologia FORMFIT sprawia, że cholewka zapewnia bardziej indywidualne dopasowanie, które najmocniej będziemy mogli odczuć po kilku treningach w tym modelu. Podeszwa zewnętrzna XT-900 ze wzmocnionymi strefami odpornymi na ścieranie zapewnia optymalną przyczepność i trwałość.




Buty asfaltowe marki Saucony

Saucony Endorphin Speed 4 to naszym zdaniem jedna z najlepszych propozycji na szybkie treningi. Foto: Andrzej Olszanowski; Archiwum Natural Born Runners.



Wszystko to czyni Saucony Endorphin Speed jednym z najstabilniejszych modeli, w klasie butów o tak dużej dynamice. Spora ilość lekkiej i responsywnej pianki (36 / 28 mm pod piętą i palcami) sprawia, że model Saucony Endorphin Speed 4 jest niezwykle wygodny, niezależnie od ilości kilometrów, które planujesz w nim pokonać. Wysoka amortyzacja, zapewniana przez piankę PWRRUN PB, idzie w parze ze świetnym zwrotem energii i bardzo dużą sprężystością, którą zapewnia ten model. W porównaniu do Pro model Speed jest bardziej uniwersalny jeśli chodzi o zastosowanie również podczas wolniejszych treningów.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających stabilnych i bezpiecznych butów treningowo-startowych, które pozwolą im przyśpieszyć na treningach i zawodach!

Zdjęcie podeszwy męskich butów Saucony Endorphin Speed 4

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm - 28mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 233 g

Zobacz w sklepie

BUTY HOKA ROCKET X2




Zdjęcie męskiego modelu Hoka Rocket x2

OPIS HOKA ROCKET X2

Hoka Rocket X 2 nie bez powodu został przyjęty przez testerów jako najszybszy but asfaltowy w historii tej marki, z powodzeniem konkurujący z najlepszymi na rynku butami z płytką karbonową. Spośród innych butów startowych z płytką węglową wyróżnia je lepszy kontakt z podłożem oraz wytrzymała podeszwa zewnętrzna o dużej przyczepności. To model, który Grzegorz i Andrzej z naszej sklepowej ekipy wybrali na starty od 5 km do półmaratonu. (Andrzejowi udało się w nim wiosną wybiegać nową półmaratońską życiówkę - 1:15:21).

Nowy Hoka Rocket X 2 to całkowita rewolucja poprzedniej wersji tego modelu. Znajdziemy nim nową, niezwykle responsywną piankę PEBAX, zapewniającą świetny zwrot energii. Zatopiono w niej ułożoną w kształcie łyżeczki płytkę karbonową. Hoka Rocket X 2 to także bardzo miękki zapiętek oraz ultracienki język, zespojony z cholewką za pomocą 2 dodatkowych pasków rozciągliwej gumy, które zapobiegają jego przemieszczaniu. Jeśli masz w planach ambitne asfaltowe życiówki, koniecznie przyjrzyj się temu modelowi.

BUT IDEALNY DLA:

Dla nieco szybszych biegaczy chcących zdobyć nowe PB, ceniących sobie zwinność i lepszy kontakt z podłożem niż w wielku butach z karbonem.



Zdjęcie podeszwy męskich Hoka Rocket x2


PARAMETRY HOKA ROCKET X2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36mm - 31mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 236 g

Zobacz w sklepie




BUTY ASICS MAGIC SPEED 4




Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed 3

OPIS ASICS MAGIC SPEED 4

Najnowsza, czwarta wersja Asics Magic Speed to model przeznaczony dla biegaczy szukających lekkiego (220 gramów), stabilnego i zwinnego buta z płytką karbonową, który zapewnia lepszy kontakt stopy z podłożem niż "startówki" z bardzo dużą ilością pianki.W nowej wersji Asics Magic Speed 4 znajdziemy większą dawkę amortyzacji, którą teraz tworzy responsywna i dynamiczna pianka FF Blast+ w połączeniu z pianką FF Blast Turbo,którą znajdziemy m.in. w takich modelach jak Asics Superblast. Pomiędzy warstwami pianki znajduje się podobnie jak w wersji 3 pełnowymiarowa płytka z włókna węglowego, która współpracuje z pianką, napędzając stopy do przodu przy każdym kroku oraz zapewniając świetny zwrot energii. Nieco szersza podeszwa zapewnia lepszą stabilność pomimo wyższej podeszwy. W nowej odsłonie cholewka została wykonana z siateczki Engineered Mesh. Ten niezwykle lekki materiał żakardowy sprawia, że cholewka otacza stopę i zapewnia bezpieczną blokadę a do tego bardzo dobrze oddycha.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich, dynamicznych i trwałych butów, które będą Ci służyć nie tylko na kilku wyścigach, ale także na treningach, Asics Magic Speed to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy Asics Magic Speed 2

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 42,5mm / 35,5mm (męskie)
35mm / 28mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 242 g (męskie)
207 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS METASPEED SKY +




Zdjęcie męskiego modelu Asics MetaSpeed Sky+

OPIS ASICS METASPEED SKY+

Asics Metaspeed Sky+ z płytką karbonową to flagowy model tej marki, stworzony z myślą o zdobywaniu życiówek na niemal wszystkich asfaltowych dystansach. Asics Metaspeed Sky+ w świetny sposób łączy dynamikę i poczucie stabilności, a także zapewnia większą ilość miejsca na palce, dzięki czemu przypadnie do gustu szerokiemu gronu biegaczy. Niezależnie od tego czy Twoim celem jest złamanie w półmaratonie 1:30, czy 1:10, ten but pozwoli Ci biec szybciej przy mniejszym zmęczeniu mięśni (co potwierdza test Mateusza z naszego sklepowego teamu, który biegnąc w Asics Meta Speed Sky+ wybiegał niesamowitą życiówkę półmaratońską - 1:08:26 i równie szybkie PB na 10 km- 30:32).

W nowych Asics MetaSpeed Sky+ znajdziemy szerszą platformę, co sprawia, że but jest bardziej stabilny i wygodny, co bardzo ważne szczególnie na dłuższych dystansach. To najwyższy model asfaltowy tej marki, nieco bardziej dynamiczny i lepiej amortyzowany niż Asics Magic Speed 3.

BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających szybkich, stabilnych i odrobinę szerszych butów z karbonem na starty od 5 km do maratonu.



Zdjęcie podeszwy męskich Asics MetaSpeed Sky+


PARAMETRY ASICS METASPEED SKY+:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5 mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm - 28 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 205 g

Zobacz w sklepie




BUTY TRENINGOWO STARTOWE: NAJCZĘSTSZE PYTANIA



  • Czym się różnią buty treningowe a startowe? - w butach typowo treningowych główny nacisk położony jest na komfort i amortyzację. Ma być miękko i wygodnie. Bez względu na to czy w planach masz do zrobienia kilka kilometrów czy długie wybieganie przygotowujące Cię do maratonu. W parze z komfortem idzie większa ilość systemów, która ma pomagać Ci w trakcie biegu. Zarówno amortyzacja jak i większa ilość technologii pociąga za sobą wyższą wagę. Z kolei celem butów startowych jest pomoc w szybkim bieganiu. Przez to, że to bardzo subiektywna kwestia nie będę wchodził w bardziej szczegółowe niuanse (w stylu: jeśli chcesz po prostu bezpiecznie ukończyć maraton, to Twoim butem startowym będzie inny but niż dla kogoś kto celuje w jakiś wyśrubowaną życiówkę) i skupię się na tradycyjnej definicji butów startowych jako tych wyraźnie lżejszych i zdecydowanie bardziej dynamicznych niż standardowe buty treningowe. W konstrukcji tego typu butów wszystko podporządkowane jest lekkości i dynamice - stąd nie poleca się biegać w takich butach na spokojnych treningach. Będą zdecydowanie mniej komfortowe niż klasyczny but treningowy. Oprócz tych 2 kategorii butów mamy jeszcze opisywane w tym artykule buty treningowo startowe, które próbują połączyć te dwa światy.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi