pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
Buty do biegania

Buty do biegania z dużą amortyzacją. Przegląd i porównanie najnowszych modeli

2022-10-06
Buty do biegania z dużą amortyzacją. Przegląd i porównanie najnowszych modeli
Buty do biegania z dużą amortyzacją cieszą się w ostatnich latach ogromną i stale rosnącą popularnością. Są synonimem komfortu, z którego biegacze nie chcą rezygnować, zwłaszcza że w ostatnim czasie dobra amortyzacja przestała iść w parze z dużą wagą buta. W erze największej popularności biegania naturalnego buty z maksymalną amortyzacją były uważane za źródło wszelkiego zła i kontuzji. Jak jednak, nie tylko w bieganiu, ale niemal każdej dziedzinie bywa, to co służy jednym biegaczom wcale nie musi sprawdzać się u innych.

SPIS TREŚCI:W tym wpisie znajdziesz sporo informacji, które będziemy co sezon aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli butów). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas!

[AKTUALIZACJA]: jesień/zima 2022


BUTY Z MAKSYMALNĄ AMORTYZACJĄ - OPIS WYBRANYCH MODELI:Buty do biegania z wysoką amortyzacją jeszcze kilka lat temu wielu z nas postrzegało jako buty do biegania dla otyłych. Było w tym twierdzeniu może ziarnko prawdy, bo rzeczywiście osoby z wagą powyżej 100 kg powinny szukać butów, które lepiej zabezpieczą ich stawy i kolana. W ostatnich latach takie marki jak Hoka czy Altra dokonały prawdziwego przewrotu na rynku i sprawiły, że biegacze masowo, niezależnie od ich wagi, zwrócili się w stronę miękkich i komfortowych butów do biegania. Co roku na rynek trafiają dziesiątki nowych modeli butów z dużą amortyzacją przeznaczonych na asfalt i do biegania w terenie. W poniższym artykule podpowiemy Ci, czym różnią się konkretne modele i jak wybrać wśród nich parę dla siebie
Zdjęcie damskich męskich Asics

Buty z dobrą amortyzacją zyskały w ostatnich latach ogromną popularność i są wybierane przez biegaczy stawiających na pierwszym miejscu komfort. Foto: Archiwum marki Asics
BUTY Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ NA ASFALT:Zobacz najlepiej amortyzowane modele, które sprawdzą się na asfalcie innego rodzaju utwardzonych nawierzchniach.


HOKA ONE ONE BONDI 8Zdjęcie męskich butów Hoka Bondi 8

Najlepiej amortyzowany but asfaltowy Hoki i z pewnością jeden z najbardziej amortyzowanych butów na rynku! Znajdziemy w nim potężną dawkę miękkiej pianki pod stopami (33 mm na wysokości pięty i 29 mm na wysokości palców), która sprawia, że możemy w nim komfortowo pokonać nawet najdłuższe dystanse na asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Spośród innych butów z maksymalną amortyzacją Hoka Bondi wyróżnia niski, 4 mm drop (czyli różnica wysokości między piętą i palcami) oraz Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta, który ułatwia przetaczanie stopy i zwiększa dynamikę.Zdjęcie butów w terenie Hoka Bondi 7

Dzięki swojej wygodzie, Hoka Bondi 8 to model wybierany nie tylko na treningi, ale także na długie spacery po mieście. Foto: Archiwum Hoka One OneJeśli polubiłeś już wcześniej któryś z innych modeli Hoki lub masz ochotę sprawdzić, dlaczego setki tysięcy biegaczy na świecie pokochało tę markę m.in. za stworzenie lekkich, ale świetnych amortyzowanych pianek, zobacz koniecznie Hoka Bodni. Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą i masz obawy przed niższym dropem, zobacz któryś z dobrze amortyzowanych flagowców Asicsa lub Brooksa.

Podeszwa Hoka One One Bondi 8

PARAMETRY HOKA BONDI 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA: 303 g (męskie) / 252 g (damskie)


Zobacz więcej modeli Hoka Bondi

BUTY ASICS GEL-NIMBUS 24
Zdjęcie granatowych, męskich butów Asics Gel-Nimbus 24

Asics Gel Nimbus 24 to model dla fanów bezpieczeństwa i tradycji, którzy kupując buty z dużą amortyzacja nie chcą zupełnie ryzygnować z dynamiki (Asic Gel Nimbus to najbardziej dynamiczny model w tym zestawieniu, spośród opisywanych butów asfaltowych). Klasyczny, dość wysoki drop (10 mm w wersji męskiej i aż 13 mm w wersji damskiej) oraz bardzo duża dawka amortyzacji FF BLAST+™, która świetnie tłumi wstrząsy, sprawia że niewiele jest tak wygodnych butów na rynku.

Asics Nimbus 24 to flagowy model Asicsa, czyli taki, w którym znajdziemy wszystko, co najlepsze ma do zaoferowania ten producent. 24 odsłona Nimbusa jest o około 10 g lżejsza niż jego poprzednik, zapewniając jednocześnie to samo odczucie miękkości i komfortu, które jest tak ważne szczególnie przy długich treningach i zawodach. W przedniej i tylnej części Nimbusa znajdziemy technologię GEL™, z której znany jest Asics. Poprawia ona absorpcję wstrząsów i zapewnia delikatniejsze uderzenie stopą o podłoże. Nowy Nimbus jest również bardziej responsywny, co sprawia, że możesz go wybrać również jako model startowy na półmaraton czy maraton. Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji z dozą dynamiki, która sprawdzi się na szybszych jednostkach (szczególnie u cięższych biegaczy), Nimbus może być idealnym modelem dla Ciebie.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 24

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 24:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 10mm (męskie) / 13mm (damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 15mm (męskie)
27mm - 14mm (damskie)
WAGA BUTA: 290 g (męskie)
247 g (damskie)

Zobacz więcej butów Asics Gel-Nimbus 24

BUTY ASICS GEL-KAYANO 29


Zdjęcie męskich, granatowych butów Asics Gel-Kayano 29

Model z maksymalną amortyzacją, stworzony dla pronatorów. Asics Gel- Kayano 29 zapewnia dodatkowe wsparcie dla biegaczy, których stopy uciekają nadmiernie do środka. Kayano posiada wzmocniony, zewnętrznie umocowany zapiętek, który otula stopę i zwiększa podparcie jej tylnej części. W najnowszej wersja podeszwa środkowa została zaktualizowana o amortyzację FF BLAST™ PLUS. Dzięki temu buty są lekkie i jednocześnie zapewniają dynamiczne odbicie z każdym krokiem. W Kayano znjdziemy także technologię GEL™ wpływającą na lepszą absorbcję wstrząsów. Jeśli szukasz klasycznego, ultra komfortowego modelu dla pronatorów, Kayano to propozycja dla Ciebie. Weź jednak pod uwagę, że z uwagi na potrzebę zapewnienia stopie przetaczającej się nadmiernie do środka stabilności, modele dla pornatorów są nieco twardsze niż buty neutralne z maksymalną amortyzacją.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 28

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 29:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja
DROP: 10mm (męskie)
13mm (damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 15mm (męskie)
25mm - 12mm (damskie) 
WAGA BUTA: 300 g (męskie)
280 g (damskie)

Sprawdź modele Asics Gel-Kayano

BUTY BROOKS GLYCERIN 20 / BROOKS GLYCERIN 20 GTSZdjęcie męskich, granatowych butów Brooks Glycerin 20 

Brooks Glycerin to najlepiej amortyzowany model tej amerykańskiej marki. Wygoda jaką zapewnia, sprawia, że po jego przymierzeniu wielu klientów naszego sklepu stacjonarnego nie ma ochoty już na porównywanie innych modeli. W najnowszej wersji Glycerin 20 zastosowano metodę infuzji azotu do podeszwy środkowej, tak aby zapewnić niezwykle miękką amortyzację, przy zachowaniu lekkości i sprężystości. Azot, dzięki zmianom jego ciśnienia i temperatury, trafia do podeszwy w postaci płynnej pianki. Taki zabieg pozwala dostroić gęstość i strukturę podeszwy środkowej, oferując jeszcze większe poczucie wygody w czasie każdego rodzaju treningu. W nowej odsłonie Brooks Glycerin zyskał również lepiej dopasowaną cholewkę, która zapewnia lepsze trzymanie stopy. Jeśli więc szukasz buta zapewniającego świetny poziom komfortu, ale nie chcesz, aby był on zbyt "pluszowy" wybierze Brooks Glycerin.

Klasyczny 10 mm drop oraz duża dawka pianki DNA Loft w podeszwie środkowej sprawia, że Brooks Glycerin 20 to jeden z najbardziej klasycznych, komfortowych modeli na rynku. Dla biegaczy z pronacją Brooks stworzył jego odpowiednik Brooks Glycerin 20 GTS ze wsparciem.

Zdjęcie podeszwy męskich Brooksów Glycerin 20

PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 20 / BROOKS GLYCERIN 20 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: Glycerin 20: neutralna / supinacja
Glycerin 20 GTS: neutralna / pronacja
DROP: Glycerin 20 / Glycerin 20 GTS: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Glycerin 20/ Glycerin 20 GTS: 29mm - 19mm (męskie / damskie) 
WAGA BUTA: Glycerin 20: 286 g (męskie) / 258 g (damskie)
Glycerin 20 GTS: 298 g (męskie) / 266 g (damskie)

Sprawdź wszystkie dostępne modele Brooks Glycerin


ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII BUTY DO BIEGANIA PO ASFALCIE...: 

BUTY TRAILOWE Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ:Buty z dużą amortyzacją w teren sprawdzą się szczególnie na długich biegach w górach oraz na skalistym podłożu. Obciążenia, których doznajemy na biegach ultra (szczególnie podczas zbiegów) są niezwykle wysokie. Jeśli dołożymy do tego wymagającą, skalistą nawierzchnię, możemy niemal z pewnością powiedzieć, że buty z dużą ilością pianki sprawdzą się na biegach ultra lepiej niż mniej amortyzowane modele.
Zdjęcie butów w terenie Hoka Mafate Speed 4

Buty z dobrą amortyzacją spisują się świetnie na skalistym, wymagającym podłożu. chr Foto: archiwum Hoka.BUTY HOKA SPEEDGOAT 5Zdjęcie męskich Hoka Speedgoat 5

Hoka Speedgoat to model, który zna większość trailowych biegaczy na świecie. W NBR uwielbiamy go nie tylko za świetną amortyzację, ale także pewność, jaką daje na zbiegach po niemal każdym terenie. Lżejszy Hoka Speedgoat 5 upodobnił się do Hoka Evo Speedgoat oraz uniwersalnego Hoka Evo Mafate, które obecnie zniknęły z oferty Hoki. Jest bardziej dynamiczny niż Speedgoat 4, więc sprawdzi sie niemal u wszystkich biegaczy, także u tych, walczących o urwanie każdej minuty na zawodach. Speedgoat 5 zachowuje tę samą wysokość i profil Meta Rocker, które pomagają w efektywniejszym przetaczaniu stopy. W Speedgoat 5 znajdziemy także zmienioną cholewkę, stworzoną z dwuwarstwowej, żakardowej siateczki. Dzięki wszystkim zmianom Hoka Speedgoat 5 wydaje się jeszcze lepszym modele niż jego wysoko ceniony poprzednik! To jeden z najwygodniejszych modeli na biegi w górach, jakie dotąd testowaliśmy w NBR! Występuje on także w wersji WIDE. Pełną recenzję tego modelu możecie znaleźć tutaj.

Oprócz komfortu, Hoka Speedgoat 5 zapewnia świetną przyczepność, za którą odpowiada guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża, takiego jak mokre skłay. To świetny model w Tatry, Karkonosze czy Alpy.

Zdjęcie podeszwy meskich Hoki Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA: 291 g (męskie) / 242 g (damskie)


Zobacz wszystkie dostępne modele Hoki Speedgoat


BUTY HOKA MAFATE SPEED 4Zdjęcie męskich butów Hoka Mafate Speed 3

Hoka Mafate Speed 4 to but trailowy z bardzo wysoką amortyzacją i agresywnym bieżnikiem, który sprawdzi się na biegach, na których czeka Cię wymagający zróżnicowany teren: od błota, po skały. Mafate Speed 4 łączy właściwości, które jeszcze kilka lata temu wydawały się wykluczać, czyli maksymalną amortyzacją i dużą dynamikę. Można go nazwać modelem startowym na biegi ultra. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać go na krótkie treningi i zawody trailowe. 5 mm kołki, które znajdziemy w bieżniku Hoka Mafate Speed 4 sprawiają, że jest ona lepszym wyborem na błoto i śnieg niż Hoka Speedgoat.

W czwartej wersji Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.

Podeszwa Hoka Mafate Speed 4

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA:  295 g (męskie)
241 g (damskie)


Dodaj do koszyka buty Hoka Mafate Speed 4


BUTY ALTRA OLYMPUS 5Zdjęcie pomarańczowych męskich butów Altra Olympus 5.0

Altra Olympus 5 to maksymalna amortyzacja i duża ilość miejsca na palce, która wyznacza w ostatnich latach nowy sposób patrzenia na to, jakie szerokie powinny być buty do biegania, by zapewniać nam maksimum komfortu i wspierać naturalne ułożenie stopy. Podobnie jak w przypadku Olympusa 4, Altra Olympus 5 wykonano w oryginalnym szerokim FootShope. Poprawiono jednak nieco jej dopasowanie, co sprawiło, że lepiej trzyma stopę. Jednocześnie zmieniono i pogrubiono wyściółkę w okolicy pięty oraz ulepszono wytrzymałość i oddychalność materiałów, z których wykonana jest cholewka. Altra Olympus to także jedyny but z zero dropem w całym naszym zestawieniu butów do biegania z dużą amortyzacją. Brak różnicy między wysokością, na której ułożone są pięta i palce sprawia, że to model, z którym zdecydowanie trzeba się “oswoić” przed zabraniem go na długie zawody. Bieganie w butach z zero dropem znacznie bardziej angażuje mięśnie tylnej części uda i odciąża kolana. Jeśli dopiero chcesz rozpocząć przygodę z zero dropem, warto wybrać na pierwszy ogień właśnie dobrze amortyzowane buty trailowe i wypróbować ja na krótszych treningach na miękkim podłożu.
Zdjęcie butów w terenie Altry Olympus 5

Altra Olympus to świetna propozycja na górskie i leśne biegi ultra, która przypadnie do gustu szczególnie biegaczom z szerszymi stopami. Foto: Archiwum AltraŚwietnie amortyzowanego Altra Olympus pokochali szczególnie ultrasi z szerszymi stopami, którzy cenią sobie komfort i przyczepność w trudnym terenie. Jeśli cenisz w bucie podobne właściwości, koniecznie kiedyś przymierz ten model!


Zdjęcie podeszwy męskich, pomarańczowych Altra Olympus 5.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
WAGA BUTA: 350 g (męskie) / 295 g (damskie)


Zobacz więcej modeli Altra Olympus


ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII BUTY DO BIEGANIA W TERENIE...: 

KIEDY WARTO BRAĆ POD UWAGĘ BUTY DO BIEGANIA Z DOBRĄ AMORTYZACJĄ?:Buty do biegania z dobrą amortyzacją to świetny towarzysz długich wybiegań. Jeśli czeka Cię więcej niż 90 minut wolnego treningu, komfortowe i miękkie buty pozwolą odciążyć nogi zmęczone wcześniejszymi jednostkami. Buty z najwyższą amortyzacją nie są najlepszym wyborem np. na szybkie interwały, ale na ta kwestia zmienia się w ostatnich latach, bo z roku na rok waga pianek zapewniających wysoką amortyzację maleje i wysoka amortyzacja, nie jest już synonimem “wagi ciężkiej”. Przykładem tego jest m.in. ogromna rewolucja butów startowych na maraton, które kiedyś niemal nie miały amortyzacji, a obecnie są zapewnią komfort i miękkość znana tylko z treningowych poduszkowców.


Jeśli ważysz powyżej 90 kg lub 100 kg buty do biegania z dużą amortyzacją będą dla Ciebie dobrą propozycją. Będą one lepiej absorbowały siły reakcji podłoża. Jeśli posiadasz sporą nadwagę, pamiętaj jednak żeby treningi biegowe zacząć od marszu i bardzo stopniowo wplatać w nie krótkie odcinki biegowe.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące butów do biegania z dużą amortyzacją lub innego sprzętu biegowego skontaktuj się z nami.


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW DO BIEGANIA Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ NA ASFALT:
MODEL  TYP STOPY DROP PIĘTA / PALCE WAGA BUTA CENA
➡️ HOKA BONDI 8 neutralna/supinacja 4mm 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
303 g (męskie)
252 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL-NIMBUS 24 neutralna/supinacja 10mm (męskie)
13mm (damskie)
25mm - 15mm (męskie)
27mm - 14mm (damskie)
290 g (męskie)
247 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ASICS GEL-KAYANO 29 neutralna/pronacja 10mm (męskie)
13mm (damskie)
25mm - 15mm (męskie)
25mm - 12mm (damskie)
300 g (męskie)
280 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ BROOKS GLYCERIN 20 neutralna/supinacja 10mm 32mm / 22mm 286 g (męskie)
258 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ BROOKS GLYCERIN 20 GTS neutralna/pronacja 10 mm 29mm / 19mm 298 g (męskie)
266 g (damskie)
(sprawdź cenę)


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW TRAILOWYCH Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ:
MODEL  TYP STOPY DROP PIĘTA / PALCE WAGA BUTA CENA
➡️ HOKA SPEEDGOAT 5 neutralna/supinacja 4mm 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
291 g (męskie)
242 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA MAFATE SPEED 4 neutralna/supinacja 4mm 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
295 g (męskie)
241 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA OLYMPUS 5.0 neutralna/supinacja 0mm 33mm - 33mm 350 g (męskie)
295 g (damskie)
(sprawdź cenę)


Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi