pixel
Buty do biegania

Buty do biegania z dużą amortyzacją. Przegląd i porównanie najnowszych modeli

2024-05-08
Buty do biegania z dużą amortyzacją. Przegląd i porównanie najnowszych modeli
Buty do biegania z dużą amortyzacją cieszą się w ostatnich latach ogromną i stale rosnącą popularnością. Są synonimem komfortu, z którego biegacze nie chcą rezygnować, zwłaszcza że w ostatnim czasie dobra amortyzacja przestała iść w parze z dużą wagą buta. W erze największej popularności biegania naturalnego buty z maksymalną amortyzacją były uważane za źródło wszelkiego zła i kontuzji. Jak jednak, nie tylko w bieganiu, ale niemal każdej dziedzinie bywa, to co służy jednym biegaczom wcale nie musi sprawdzać się u innych.

SPIS TREŚCI:W tym wpisie znajdziesz sporo informacji, które będziemy co sezon aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli butów). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas!

[AKTUALIZACJA]: wiosna/lato 2024


BUTY Z MAKSYMALNĄ AMORTYZACJĄ - OPIS WYBRANYCH MODELI:Buty do biegania z wysoką amortyzacją jeszcze kilka lat temu wielu z nas postrzegało jako buty do biegania dla otyłych. Było w tym twierdzeniu może ziarnko prawdy, bo rzeczywiście osoby z wagą powyżej 100 kg powinny szukać butów, które lepiej zabezpieczą ich stawy i kolana. W ostatnich latach takie marki jak Hoka czy Altra dokonały prawdziwego przewrotu na rynku i sprawiły, że biegacze masowo, niezależnie od ich wagi, zwrócili się w stronę miękkich i komfortowych butów do biegania. Co roku na rynek trafiają dziesiątki nowych modeli butów z dużą amortyzacją przeznaczonych na asfalt i do biegania w terenie. W poniższym artykule podpowiemy Ci, czym różnią się konkretne modele i jak wybrać wśród nich parę dla siebie
Zdjęcie damskich męskich Asics

Buty z dobrą amortyzacją zyskały w ostatnich latach ogromną popularność i są wybierane przez biegaczy stawiających na pierwszym miejscu komfort. Foto: Archiwum marki Asics
BUTY Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ NA ASFALT:Zobacz najlepiej amortyzowane modele, które sprawdzą się na asfalcie innego rodzaju utwardzonych nawierzchniach.


HOKA ONE ONE BONDI 8Zdjęcie męskich butów Hoka Bondi 8

Najlepiej amortyzowany but asfaltowy Hoki i z pewnością jeden z najbardziej amortyzowanych butów na rynku! Znajdziemy w nim potężną dawkę miękkiej pianki pod stopami (33 mm na wysokości pięty i 29 mm na wysokości palców), która sprawia, że możemy w nim komfortowo pokonać nawet najdłuższe dystanse na asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Spośród innych butów z maksymalną amortyzacją Hoka Bondi wyróżnia niski, 4 mm drop (czyli różnica wysokości między piętą i palcami) oraz Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta, który ułatwia przetaczanie stopy i zwiększa dynamikę.Zobacz w sklepie Hoka Bondi w wersji standardowejZobacz w sklepie Hoka Bondi w wersji WideZdjęcie butów w terenie Hoka Bondi 7

Dzięki swojej wygodzie, Hoka Bondi 8 to model wybierany nie tylko na treningi, ale także na długie spacery po mieście. Foto: Archiwum Hoka One OneJeśli polubiłeś już wcześniej któryś z innych modeli Hoki lub masz ochotę sprawdzić, dlaczego setki tysięcy biegaczy na świecie pokochało tę markę m.in. za stworzenie lekkich, ale świetnych amortyzowanych pianek, zobacz koniecznie Hoka Bodni. Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą i masz obawy przed niższym dropem, zobacz któryś z dobrze amortyzowanych flagowców Asicsa lub Brooksa.

Podeszwa Hoka One One Bondi 8

PARAMETRY HOKA BONDI 8:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA: 303 g (męskie) / 252 g (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-NIMBUS 24
Zdjęcie granatowych, męskich butów Asics Gel-Nimbus 24

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 26

Asics Nimbus 26 to “creme de la creme” z oferty butów biegowych tej japońskiej marki. Przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach, dla biegaczy o stopie neutralnej. Asics Nimbus od lat stanowił punkt odniesienia dla producentów innych butów biegowych w segmencie najlepiej amortyzowanych modeli. Asics Nimbus 26 łączy w udany sposób najważniejsze cechy, którymi odznaczać się muszą buty biegowe, czyli świetną amortyzację, komfort i dynamikę. W tym modelu obuwia technologia PureGel została połączona z miękką pianką FF Blast Plus Eco. Oznacza to, że doświadczysz wyjątkowej wygody, ilekroć zapragniesz biec jeszcze dalej. Co więcej, ulepszona konstrukcja cholewki i kołnierzyka zapewnia uczucie niedoścignionej wygody i dopasowania. Stopy w przedniej części buta mają wystarczającą ilość, aby komfortowo się ułożyć. Cholewka wykonana z 1 kawałku miękkiego materiału nie posiada żadnych zbędnych przeszyć, które mogłyby irytować podczas biegu.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 26

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 26:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 8mm (damskie / męskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 42mm - 34mm (męskie)
41mm - 33mm (damskie)
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
260 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-KAYANO 30


Zdjęcie męskich, granatowych butów Asics Gel-Kayano 30

To model z maksymalną amortyzacją dla biegaczy ze stopą nadpronującą (nadmierny ruch stóp do wewnątrz w trakcie biegu). Asics Kayano 30 pokochają ci biegacze, którzy na pierwszym miejscu stawiają komfort i stabilność. Jeśli dotychczas trudno było Ci określić czy masz stopę pronującą, czy neutralną, a szukasz maksymalnej amortyzacji, nowy Kayano 30 może być świetną propozycją dla Ciebie. To model, który pokazuje, że buty dla pronatorów nie muszą być toporne! Asics Gel-Kayano 30 przynosi zupełnie nowe podejście do projektowania butów dla biegaczy ze stopą nadroponującą. To model, który zamiast usztywniać stopy w celu ograniczenia ruchu, współpracuje z ciałem biegacza, tak aby zapewnić adaptacyjną stabilność i utrzymać wysoki poziom komfortu. Nowy system wsparcia 4D GUIDANCE SYSTEM™ i cała konstrukcja Asics Gel-Kayano 30 koncentrują się na 4 wymiarach stabilności buta do biegania: szerokości platformy, długości, głębokości oraz czasie spędzonym w nadpronacji, a tym samym czasie reakcji pianki na ruch stopy biegacza. W Asics Gel-Kayano 30 znajdziemy o 4 mm więcej miękkiej i sprężystej pianki FF Blast™ Plus Eco oraz technologię PureGEL™, gwarantującą lepszą amortyzację wstrząsów i płynniejsze przetaczanie stopy. Zupełnie nowa cholewka z elastycznej dziedzinowej siateczki bezpiecznie otula stopę, zapewnia jej bezpieczne wsparcie oraz gwarantuje lepszą oddychalność. Materiał pozbawiony jest wszelkich zbędnych przeszyć, dzięki czemu cholewka redukuje do minimum ryzyko powstawania otarć.

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 30

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 30:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 40mm - 30mm (męskie)
39mm - 29mm (damskie) 
WAGA BUTA: 303 g (męskie)
263 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS GLYCERIN 21 / BROOKS GLYCERIN 21 GTSZdjęcie męskich, granatowych butów Brooks Glycerin 20 

But biegowy Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czy Vomero dla Nike, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but oferty Brooksa i najbardziej komfortowy. Brooks Glycerin 21 to but, który oferuje świetną amortyzację przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Najnowsza odsłona modelu Glycerin kontynuuje amortyzację DNA LOFT v3 wypełnioną azotem, przy tym zwiększając jej wysokość o 2 mm, a także oferuje nową gumową podeszwę zewnętrzną RoadTack i zaktualizowaną płaską, dzianinową cholewkę. W nowej odsłonie Brooks Glycerin zyskał również również bardziej elastyczną cholewkę z dzianiny, która zapewnia dobre trzymanie stopy. Przeprojektowana podeszwa środkowa i podeszwa zewnętrzna oferują poszerzoną platformę, zapewniając płynniejsze i łatwiejsze przetoczenie stopy. Glycerin VS Ghost? Glycerin ma więcej amortyzacji i lepiej sprawdzi się w przypadku cięższych biegaczy. Brooks Glycerin występuje również w wersji dla pronatorów jako Brooks Glycerin 21 GTS. Oprócz podobnych parametrów jaki znajdziemy w standardowej wersji, GTS (Go To Support) oferuje specjalną "szynę" GuideRails, która zapewnia dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą.


Zobacz w sklepie Brooks Glycerin w wersji dla pronatorów


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Dla cięższych biegaczy to będzie również doskonały but na start w maratonie. 


Zdjęcie podeszwy butów Brooks Glycerin 21


Zobacz w sklepie


PARAMETRY BROOKS GLYCERIN 21 & GLYCERIN 21 GTS:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm  / 21mm  (męskie / damskie)
WAGA BUTA: 278 g (męskie) / 249 g (damskie) 

Zobacz w sklepieZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII BUTY DO BIEGANIA PO ASFALCIE...: 

BUTY TRAILOWE Z DUŻĄ AMORTYZACJĄ:Buty z dużą amortyzacją w teren sprawdzą się szczególnie na długich biegach w górach oraz na skalistym podłożu. Obciążenia, których doznajemy na biegach ultra (szczególnie podczas zbiegów) są niezwykle wysokie. Jeśli dołożymy do tego wymagającą, skalistą nawierzchnię, możemy niemal z pewnością powiedzieć, że buty z dużą ilością pianki sprawdzą się na biegach ultra lepiej niż mniej amortyzowane modele.
Zdjęcie butów w terenie Hoka Mafate Speed 4

Buty z dobrą amortyzacją spisują się świetnie na skalistym, wymagającym podłożu. chr Foto: archiwum Hoka.BUTY HOKA SPEEDGOAT 5Zdjęcie męskich Hoka Speedgoat 5

Hoka Speedgoat to model, który zna większość trailowych biegaczy na świecie. W NBR uwielbiamy go nie tylko za świetną amortyzację, ale także pewność, jaką daje na zbiegach po niemal każdym terenie. Lżejszy Hoka Speedgoat 5 upodobnił się do Hoka Evo Speedgoat oraz uniwersalnego Hoka Evo Mafate, które obecnie zniknęły z oferty Hoki. Jest bardziej dynamiczny niż Speedgoat 4, więc sprawdzi sie niemal u wszystkich biegaczy, także u tych, walczących o urwanie każdej minuty na zawodach. Speedgoat 5 zachowuje tę samą wysokość i profil Meta Rocker, które pomagają w efektywniejszym przetaczaniu stopy. W Speedgoat 5 znajdziemy także zmienioną cholewkę, stworzoną z dwuwarstwowej, żakardowej siateczki. Dzięki wszystkim zmianom Hoka Speedgoat 5 wydaje się jeszcze lepszym modele niż jego wysoko ceniony poprzednik! To jeden z najwygodniejszych modeli na biegi w górach, jakie dotąd testowaliśmy w NBR! Występuje on także w wersji WIDE. Pełną recenzję tego modelu możecie znaleźć tutaj.

Oprócz komfortu, Hoka Speedgoat 5 zapewnia świetną przyczepność, za którą odpowiada guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża, takiego jak mokre skłay. To świetny model w Tatry, Karkonosze czy Alpy.

Zdjęcie podeszwy meskich Hoki Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA: 291 g (męskie) / 242 g (damskie)

Zobacz w sklepie
BUTY HOKA MAFATE SPEED 4Zdjęcie męskich butów Hoka Mafate Speed 3

Hoka Mafate Speed 4 to but trailowy z bardzo wysoką amortyzacją i agresywnym bieżnikiem, który sprawdzi się na biegach, na których czeka Cię wymagający zróżnicowany teren: od błota, po skały. Mafate Speed 4 łączy właściwości, które jeszcze kilka lata temu wydawały się wykluczać, czyli maksymalną amortyzacją i dużą dynamikę. Można go nazwać modelem startowym na biegi ultra. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać go na krótkie treningi i zawody trailowe. 5 mm kołki, które znajdziemy w bieżniku Hoka Mafate Speed 4 sprawiają, że jest ona lepszym wyborem na błoto i śnieg niż Hoka Speedgoat.

W czwartej wersji Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.

Podeszwa Hoka Mafate Speed 4

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
WAGA BUTA:  295 g (męskie)
241 g (damskie)

Zobacz w sklepie
BUTY ALTRA OLYMPUS 5Zdjęcie pomarańczowych męskich butów Altra Olympus 5.0

Altra Olympus 5 to maksymalna amortyzacja i duża ilość miejsca na palce, która wyznacza w ostatnich latach nowy sposób patrzenia na to, jakie szerokie powinny być buty do biegania, by zapewniać nam maksimum komfortu i wspierać naturalne ułożenie stopy. Podobnie jak w przypadku Olympusa 4, Altra Olympus 5 wykonano w oryginalnym szerokim FootShope. Poprawiono jednak nieco jej dopasowanie, co sprawiło, że lepiej trzyma stopę. Jednocześnie zmieniono i pogrubiono wyściółkę w okolicy pięty oraz ulepszono wytrzymałość i oddychalność materiałów, z których wykonana jest cholewka. Altra Olympus to także jedyny but z zero dropem w całym naszym zestawieniu butów do biegania z dużą amortyzacją. Brak różnicy między wysokością, na której ułożone są pięta i palce sprawia, że to model, z którym zdecydowanie trzeba się “oswoić” przed zabraniem go na długie zawody. Bieganie w butach z zero dropem znacznie bardziej angażuje mięśnie tylnej części uda i odciąża kolana. Jeśli dopiero chcesz rozpocząć przygodę z zero dropem, warto wybrać na pierwszy ogień właśnie dobrze amortyzowane buty trailowe i wypróbować ja na krótszych treningach na miękkim podłożu.
Zdjęcie butów w terenie Altry Olympus 5

Altra Olympus to świetna propozycja na górskie i leśne biegi ultra, która przypadnie do gustu szczególnie biegaczom z szerszymi stopami. Foto: Archiwum AltraŚwietnie amortyzowanego Altra Olympus pokochali szczególnie ultrasi z szerszymi stopami, którzy cenią sobie komfort i przyczepność w trudnym terenie. Jeśli cenisz w bucie podobne właściwości, koniecznie kiedyś przymierz ten model!


Zdjęcie podeszwy męskich, pomarańczowych Altra Olympus 5.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
WAGA BUTA: 350 g (męskie) / 295 g (damskie)

Zobacz w sklepieZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII BUTY DO BIEGANIA W TERENIE...: 

KIEDY WARTO BRAĆ POD UWAGĘ BUTY DO BIEGANIA Z DOBRĄ AMORTYZACJĄ?:Buty do biegania z dobrą amortyzacją to świetny towarzysz długich wybiegań. Jeśli czeka Cię więcej niż 90 minut wolnego treningu, komfortowe i miękkie buty pozwolą odciążyć nogi zmęczone wcześniejszymi jednostkami. Buty z najwyższą amortyzacją nie są najlepszym wyborem np. na szybkie interwały, ale na ta kwestia zmienia się w ostatnich latach, bo z roku na rok waga pianek zapewniających wysoką amortyzację maleje i wysoka amortyzacja, nie jest już synonimem “wagi ciężkiej”. Przykładem tego jest m.in. ogromna rewolucja butów startowych na maraton, które kiedyś niemal nie miały amortyzacji, a obecnie są zapewnią komfort i miękkość znana tylko z treningowych poduszkowców.


Jeśli ważysz powyżej 90 kg lub 100 kg buty do biegania z dużą amortyzacją będą dla Ciebie dobrą propozycją. Będą one lepiej absorbowały siły reakcji podłoża. Jeśli posiadasz sporą nadwagę, pamiętaj jednak żeby treningi biegowe zacząć od marszu i bardzo stopniowo wplatać w nie krótkie odcinki biegowe.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące butów do biegania z dużą amortyzacją lub innego sprzętu biegowego skontaktuj się z nami.


Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi