pixel
Buty do biegania

Najlepsze buty do biegania dla początkujących. Top 8 najlepszych modeli butów na początek biegania

2024-05-10
Najlepsze buty do biegania dla początkujących. Top 8 najlepszych modeli butów na początek biegania
Jeśli dopiero zaczynasz biegać i zastanawiasz się jaki sprzęt biegowy będzie Ci potrzebny to buty do biegania dla początkujących biegaczy to podstawa! O resztę biegowej garderoby możesz zadbać później, ale warto rozpocząć swoją biegową przygodę od dobrze dobranych butów. W poniższym poradniku znajdziesz praktyczne informacje na co zwrócić uwagę wybierając swoje pierwsze buty i czym charakteryzują się najlepsze buty do biegania dla początkujących. Znajdziesz tu również kilka konkretnych propozycji modeli.

NA SKRÓTY
WYBIERZ PRZEDZIAŁ CENOWY:
SPIS TREŚCI:W tym poradniku znajdziesz informacje o tym, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać buty do biegania dla początkujących oraz propozycje konkretnych modeli do biegania. Przewodnik stale aktualizujemy o najnowsze modele butów dostępne na rynku.

[AKTUALIZACJA]: 10 maj 2024, sezon wiosna/lato 2024

  1. Jakie buty do biegania dla początkujących - na co zwrócić uwagę? 

  2. Najlepsze buty dla początkujących biegaczy - lista modeli

  3. Podsumowanie

ZOBACZ WSZYSTKIE BUTY Z TEGO ARTYKUŁU
I ODBLOKUJ RABAT -10%
 


JAKIE BUTY DLA POCZĄTKUJĄCYCH - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?Butów do biegania na rynku jest całe mnóstwo. Jeśli dopiero wchodzisz w świat biegania, to na początku możesz poczuć się zdezorientowany. Wszyscy wokół trąbią o tym, że właściwy wybór butów jest sprawą kluczową, a dostępnych modeli są dziesiątki, jak nie setki. Jak z tego bogactwa wybrać te właściwe? Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak "najlepsze buty do biegania". Być może znajomy zachwala jedną markę i mówi, że to właśnie ta firma robi najlepszy sprzęt. Może wyczytałeś gdzieś w reklamie, że model X to absolutny NAJ. Ja sam biegam od 2003 roku i przerobiłem już całe mnóstwo butów do biegania, przeróżnych marek, o przeróżnych właściwościach. Były takie, które zapadły mi bardziej w pamięć, ale nigdy nie było tak, że buty tylko jednej konkretnej marki X zawsze były najlepsze. A co w takim razie z butami do biegania dla początkujących?
Buty do biegania dla początkujących biegaczy

Dobre buty na początku przygody z bieganiem pozwolą Ci uniknąć kontuzji i dyskomfortu. Zdj. archiwum Brooks.W gruncie rzeczy buty zarówno dla począkującego biegacza, jak i tego bardziej zaawansowanego nie muszą wcale mocno się różnić! W końcu jeden i drugi potrzebuje komfortowego sprzętu, który pozwoli mu w zdrowiu pokonywać kolejne kilometry. Natomiast jeśli rzeczywiście dopiero zaczynasz biegać to warto nieco ograniczyć sobie wybór. Brzmi to paradoksalnie, ale w praktyce sprowadza się do tego, że jako początkujący powinieneś unikać skrajnych rozwiązań. Buty są różne, ze świetną amortyzacją, ale i takie zupełnie minimalistyczne. Przeznaczone do biegania w terenie albo po asfalcie. Polecam sprawdzoną w wielu innych dziedzinach życia drogę "złotego środka" - czyli na pierwszy ogień nie wybieramy butów ani z maksymalną ilością amortyzacji, ani takich do biegania naturalnego. Jeśli biegamy w terenie, to wybieramy buta z mniej agresywnym bieżnikiem itd. Przyjrzyjmy się teraz bliżej kilku konkretnym parametrom, na które warto zwrócić uwagę wybierając swoje pierwsze buty do biegania.

  • WAGA BIEGACZA - to częste pytanie biegaczy jeśli chodzi o buty do biegania dla początkujących, czy buty X sprawdzą się dla kogoś o wadze X. Generalnie sprawa wygląda tak, że im biegacz cięższy tym amortyzacja odgrywa większe znaczenie. Większy cieżar to jednocześnie większy nacisk i siła (nawet do 2-3 razy większy niż Twoja waga!), z którą Twoje ciało oddziałuje na stawy i mięśnie. Co przy wadze w okolicach 100 kg daje niezły wynik. Jeśli te 100 kg wagi to nie są mięśnie, a tłuszcz i od wielu lat nie miałeś kontaktu ze sportem, to Twoje ciało (staw skokowy, achilles, stopy, kolana itd.) będzie zupełnie nieprzygotowane do obciążeń, którymi będziesz chciał je poddać. Dobrze dobrane buty z odpowiednią ilością amortyzacji będą buforem pomiędzy Twoją wagą, a podłożem. I tu płynnie przejdźmy do kolejnego popularnego punktu, czyli kwestii "jak dużą amortyzację mają dane buty?".Sprawdź jak się ubrać na bieganie i skorzystaj -10% rabatu na zakupy w Natural Born Runners!  • POZIOM AMORTYZACJI - tak naprawdę jeden punkt wynika z drugiego. To, ile ważysz ściśle jest powiązane z amotyzacją butów (nie rozpatruję tutaj przypadków ciężkich biegaczy z bardzo dobrze wytrenowanymi nogami, które są w stanie znieść duże obciążenia). Co więc w przypadku gdy wybierzesz buty, które mają zbyt mało amortyzacji w stosunku do Twojej wagi? Za amortyzację w butach do biegania odpowiada głównie ilość i gęstość pianki amortyzującej. Z grubsza wygląda to tak, że im mniej amortyzacji ma dany model, tym zastosowana w nim pianka jest słabszej jakości lub/i jest jej mniej. Jeśli będziesz biegał w butach, które mają zbyt mało amortyzacji, to po prostu szybciej je "sklepiesz". Pianki tracą z czasem swoje właściwości (amortyzację oraz sprężystość), przy większej wadze ten proces zajdzie szybciej niż w przypadku lżejszego biegacza. Najczęściej but lepiej amortyzowany jest droższy niż ten z mniejszą ilością pianki. A że nie każdy chce od razu wydać 500 czy 600zł na buty do biegania na początek, więc porada "ważysz więcej, to po prostu wybierz buty z lepszą amortyzacją" nie zawsze będzie miała zastosowanie. OK, w idealnym świecie wybierasz buty bez względu na cenę, a co w sytuacji, gdy jednak chciałbyś zacząć od mniejszego wydatku?
  • INTENSYWNOŚĆ WYSIŁKU - kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest intensywność wysiłku. A w przypadku początkujących biegaczy skoncentrujemy się bardziej na objętości (ilość km przebieganych na treningu i liczba treningów w skali tygodnia - na szybkość jeszcze przyjdzie czas!). Ten parametr w połączeniu z wagą biegacza odpowiada w dużej mierze za szybkość zużycia butów. Im częściej będziesz używał butów, im dłuższe robił treningi tym pianka amortyzująca ulegnie szybszej degradacji. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, nawet ważąc nieco więcej, ale na początku nie będziesz pokonywał zbyt długich dystansów (powiedzmy 3 razy w tygodniu, trening trwający około 30 minut) to śmiało możesz wybrać model nieco tańszy, z mniejszą ilością amortyzacji. Tym bardziej jeśli...
  • RODZAJ PODŁOŻA (ASFALT CZY TEREN) - ...tym bardziej jeśli biegasz po miękkim terenie! To kolejny składnik równania na szybkość zużycia pianek w butach biegowych. Waga biegacza + objętość treningowa + teren, po którym biegasz = szybkość zużycia amortyzacji. To trzy najistotniejsze czynniki, również w przypadku butów do biegania dla początkujących. Unikać asfaltu warto ze wględu na większy impakt, który towarzyszu ubijaniu twardej nawierzchni. Robiąc podobny dystans po asfalcie a miękkim podłożu odczujesz różnicę w zmęczeniu nóg, po treningu w lesie nie będą tak ubite i zmęczone. Jeśli biegasz głównie w terenie warto pomyśleć o butach z lekkim bieżnikiem. Wiosną i latem, czyli generalnie jak jest sucho, to w lasach sprawdzą się również buty do biegania po asfalcie z zupełnie płaskim bieżnikiem. Jesienią i zimą, czyli w tej "mokrej" porze w lasach często spotkasz błoto, wtedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się but terenowy.Buty do biegania dla początkujących

Buty do biegania z odpowiednią ilością amortyzacji pozwolą na komfortowe treningi nawet na asfalcie. Zdj. archiwum Asics.  • TYP STOPY - czyli te słynne pojęcia pronacja i supinacja. Pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz, który działa amortyzująco. Problem pojawia się wtedy kiedy stopa zbyt mocno "schodzi" do środka. Najlepszym sposobem do samodzielnej oceny jak pracuje nasza stopa jest obejrzenie butów, w których już biegaliśmy. Sprawdzamy wytarcie przedniej części podeszwy, jeśli ściera się po wewnętrznej stronie to znaczy, że mamy tendencję do pronacji. Supinacja to natomiast ruch do zewnątrz, w takim wypadku podeszwa będzie starta po zewnętrznej stronie. Przy stopie neutralnej żadna z krawędzi nie powinna być zbyt mocna zniszczona. Buty generalnie dzieli się na takie dla pronatorów oraz dla biegaczy ze stopą neutralną i supinującą (tu nie ma rozróżnienia). Typ stopy ma największe znaczenie przy bieganiu po asfalcie - wtedy każdy ruch jest powtarzalny, podłoże płaskie i ruch stopy taki sam. W terenie na nierównym podłożu stopa naturalnie wykręca się pod różnymi kątami podczas praktycznie każdego kroku.

    Co jeśli nie wiesz jaką masz stopę? Możesz skontaktować się z nami (wyślij zdjęcie podeszw butów na adres ➡️ poczta@natural-born-runners.pl), a my pomożemy Ci to ustalić i polecimy odpowiednie buty lub wybierz buty dla stopy neutralnej. Zakładamy, że dopiero zaczynasz biegać i nie będziesz zwiększał kilometrażu jak szalony. Źle dobrane buty (pomijam kwestie zupełnie przestrzelonych pomysłów w stylu biegania w halówkach, czy butach do chodzenia na co dzień lub bardzo mocnej pronacji - ten drugi przypadek powinieneś wychwycić "gołym okiem". Wtedy stopy schodzą do środka nawet podczas chodzenia) pod kątem stopy nie powinny wyrządzić Ci po pierwszym bieganiu, czy nawet kilkudziesięciu treningach. Problem wystąpić może przy zwiększaniu obciążenia treningowego i częstych treningach na twardej nawierzchni.


NAJLEPSZE BUTY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY - LISTA MODELIPoniżej znajdziesz kilka modeli, które szczególnie polecam początkującym biegaczom. Dlaczego te marki i akurat te modele? Tak jak wspominałem na początku: początkującym biegaczom polecam bezpieczne wybory. Solidne, komfortowe buty. Bez "odchyłów" w żadną stronę. A buty do biegania marki Asics oraz Brooks szczególnie dobrze sprawdzą się właśnie w przypadku początkujących biegaczy. To producenci biegowego sprzętu z wieloletnim doświadczeniem, którym zaufało tysiące biegaczy na całym świecie!

ZOBACZ WSZYSTKIE BUTY Z TEGO ARTYKUŁU
I ODBLOKUJ RABAT -10%
 


Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy: jeśli dopiero zaczynasz biegać, to prawdopodobnie nie wiesz czego dokładnie oczekiwać od butów. Czy wolisz jeśli pod stopami jest więcej pianki i generalnie bardziej miękko? A może przeciwnie? Wolałbyś buty bardziej sprężyste, takie które pozwolą Ci biegać szybciej? To wszystko wyjdzie w praniu, za pierwszych kilkaset kilometrów, które zrobisz. Nam, sprzedawcom sprzętu biegowego - też łatwiej będzie Ci doradzić następnym razem jeśli zwrócisz uwagę na takie rzeczy jak: poziom amortyzacji (wolisz mniej lub więcej amortyzacji), dynamikę buta (chcesz żeby but pomagał Ci biegać szybciej czy jednak komfort jest ważniejszy?), czucie podłoża (wolisz jak stopa jest bliżej podłoża, dzięki czemu masz nad nim większą kontrolę? Czy znów, ważniejszy jest komfort i solidna porcja pianki pod stopami). Tymczasem sprawdź gotową listę wybranych modeli dla początkujących biegaczy.BUTY DO BIEGANIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
[DO ~500 ZŁ]
BROOKS TRACE
Buty do biegania Brooks Trace

OPIS BROOKS TRACE:

Brooks Trace zastępuje znany i lubiany but Brooks Aduro. To przykład modelu, któremu udało się pogodzić wiele funkcji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na asfalt, ale i lekki teren (leśne i polne drogi) mu niestraszny, tak samo jak i szybsze bieganie czy to na treningach czy krótszych zawodach. Brooks Aduro ma mniej amortyzacji niż jego "więksi koledzy" z wyższej kategorii, ale dzięki wyważonej ilości pianki, wszechstronnemu bieżnikowi (który składa się z siatki małych kwadratowych wypustek), sprężystości spełnia wszystkie wymogi stawiane przed butem uniwersalnym.  

TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do ~90kg / kobiety do ~80kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: średnia (do 4-5 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: twarda nawierzchnia / lekki teren
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenęZobacz w sklepie[DO ~500 ZŁ]
⚡ ASICS GEL-PULSE
Buty do biegania Asics Gel-Pulse

OPIS ASICS GEL-PULSE:

Asics Gel-Pulse to model półkę wyżej niż Excite. Znajdziemy tutaj więcej amortyzacji, przede wszystkim lepiej zabezpieczona została pięta. To w niej umieszczono dobrze widoczny z zewnątrz GEL. Poduszki żelowe, czyli technologia GEL to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów amortyzacyjnych. Buty Asicsa mają "gładsze" podeszwy niż konkurencyjne odpowiedniki z Brooksa. To dlatego w rekomendacjach co do terenu dla Asicsa polecam głównie bieganie po twardych nawierzchniach. Jeśli więc Twoim terenem do biegania jest przede wszystkim asfalt to Asicsy będą świetnym rozwiązaniem! Asics Gel-Pulse to jeden z najpopularniejszych modeli treningowych ze średniej półki cenowej. Nasz wieloletni bestseller! Ten model występuje również w wersji z wodoodporną membraną.


Zobacz w sklepie Asics Gel-Pulse z wodoodporną membraną Gore-Tex


TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do ~90kg / kobiety do ~80kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: średnia (do 4-5 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: głównie twarda nawierzchnia
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenę

Zobacz w sklepieBUTY DO BIEGANIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
[POWYŻEJ 500 ZŁ]
⚡ BROOKS GHOST
Buty do biegania Brooks Ghost

OPIS BROOKS GHOST:

Najpopularniejszy but do biegania w naszej ofercie (nie tylko wśród butów Brooks)! Wygodny od pierwszego nałożenia, z odpowiednią ilością amortyzacji i dynamiką wystarczającą podczas codziennych treningów. Dla większości biegaczy Brooks Ghost będzie również świetnym butem startowym na dystansach od półmaratonu do maratonu. Ghost, jak na buta asfaltowego, charakteryzuje się dość "agresywnym" bieżnikiem, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko podczas treningów po twardym, ale również da sobie radę, gdy przyjdzie Ci zrobić trening w lesie, czy parku. Bezszwowa cholewka zapewnia świetne dopasowanie i redukuje ryzyko otarć. Jeśli miałbyś mieć tylko jednego buta w szafie "do wszystkiego" to but do biegania Brooks Ghost byłby jedną z najlepszych propozycji! Idealny również dla początkujących biegaczy, którzy szukają bardzo komfortowego buta na początek przygody z bieganiem.Zobacz w sklepie wersję dla pronatorów - Brooks Adrenaline

Zobacz w sklepie Brooks Ghost w wersji Wide (na szerszą stopę)

Zobacz w sklepie Brooks Ghost z wodoodporną membraną Gore-Tex


TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do ~90kg / kobiety do ~80kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: duża (do 6-7 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: twarde nawierzchnie / lekki teren
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenę

Zobacz w sklepie[POWYŻEJ 500 ZŁ]
⚡ ASICS GEL-CUMULUS
Buty do biegania Asics Gel-Cumulus

OPIS ASICS GEL-CUMULUS:

Świetna alternatywa dla Brooks Ghost - but z tej samej półki jeśli chodzi o poziom amortyzacji. W nowej odsłonie Asics Gel-Cumulus to model lekki, wygodny i zaskakująco dynamiczny jak na typowy but treningowy. Początkujący docenią zwłaszcza lekkość i poziom amortyzacji. Dobrze zabezpieczona pięta oraz system Guidance Line (specjalna technologia, która w pewnym sensie "naprowadza" stopę na właściwy tor ruchu w trakcie lądowania i wybicia z palców) zapewnią komfortowe i bezpieczne treningi! Ten model występuje również w wersji z wodoodporną membraną.


Zobacz w sklepie Asics Cumulus z wodoodporną membraną Gore-Tex


TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do ~90kg / kobiety do ~80kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: duża (do 6-7 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: głównie twarde nawierzchnie
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenę

Zobacz w sklepie[POWYŻEJ 500 ZŁ]
⚡ BROOKS CASCADIA
Buty do biegania Brooks Cascadia

OPIS BROOKS CASCADIA:

Brooks Cascadia to świetny but dla początkujących biegaczy, którzy biegają głównie po leśnych ścieżkach. Cascadia doskonale sprawdzi się również w roli pierwszego buta do biegania po górach. Bardzo dobra amortyzacja w połączeniu z niezwykle uniwersalnym bieżnikiem sprawiają, że Brooks Cascadia jest szalenie uniwersalnym butem. Specjalna, sztywna płytka w podeszwie chroni stopy przed obijaniem o ostre elementy podłoża, a bieżnik pokryty siecią wypustek zapewnia dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Brooks Cascadia to niezwykle komfortowy but do biegania w zróżnicowanym terenie. Ten model występuje również w wersji z wodoodporną membraną.


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z wodoodporną membraną Gore-Tex


TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do ~90kg / kobiety do ~80kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: duża (do 6-7 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: głównie leśne ścieżki
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenę

Zobacz w sklepieBUTY DO BIEGANIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
[POWYŻEJ 500 ZŁ]
⚡ BROOKS GLYCERIN
Buty do biegania Brooks Glycerin 19 

OPIS BROOKS GLYCERIN:

Brooks Glycerin jest tym dla Brooksa, czym Nimbus dla Asicsa, czyli ikoną! Najlepiej amortyzowany but z oferty Brooksa (i w ogóle na rynku), najbardziej miękki i najbardziej komfortowy. To w tym modelu pojawiają się zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne (choćby DNA Loft najbardziej zaawansowany system amortyzacji dostępny w Brooksie). Brooks Glycerin to but, który oferuje świetną amortyzację, niesamowitą miękkość, przy jednocześnie wciąż dość "żwawym" charakterze. Elastyczna podeszwa nie tylko genialnie tłumi wstrząsy, ale również pozwala na bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce. Brooks Glycerin w kategorii butów treningowych z najlepszą amortyzacją to jeden z najlepszych wyborów. Świetna opcja również dla najbardziej wymagających początkujących biegaczy!


Zobacz w sklepie wersję dla pronatorów - Brooks Cascadia Glycerin GTS


TYP STOPY: neutralna / supinacja
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
WAGA BIEGACZA: mężczyźni do +100kg / kobiety do +90kg
CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW: duża (do 6-7 treningów w tygodniu)
PODŁOŻE: twarda nawierzchnia / lekki teren
CENA: ➡️ sprawdź aktualną cenę

Zobacz w sklepiePODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten poradnik rozjaśnił Ci nieco w głowie i wiesz jakie buty dla początkujących biegaczy wybrać! Na koniec przypomnę tylko to, co pisałem wcześniej: jako początkujący dopiero poznajesz swoje preferencje, jeszcze nie wiesz w jakich butach - o jakich parametrach - będzie Ci się biegało najlepiej. Wybierz więc bezpieczną wersję - to może być jeden z modeli, które polecałem w artykule - i nie kombinuj za dużo. Nie szukaj "najlepszego buta do biegania" - tego nie znajdziesz w recenzjach, żaden kolega Ci go nie poleci. Dopiero Twoje stopy, razem z kolejnymi kilometrami przebieganymi na treningach, odpowiedzą Ci na pytanie jaki jest dla Ciebie "najlepszy but do biegania"! Gdybyś miał jednak jakieś wątpliwości pytaj śmiało. Możesz się skontaktować z nami poprzez mejla ➡️ poczta@natural-born-runners.pl, telefonicznie ➡️ 730 920 380 lub po prostu wpaść do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu. Zapraszamy!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi