Poradnik sprzętowy

Jak wybrać buty Inov-8?

2018-06-13
Jak wybrać buty Inov-8?
 Buty marki Inov-8 świetnie radzą sobie z trudnym podłożem, a ich wybrane modele doskonale sprawdzają się na błotnistych szlakach, których w Polsce nie brakuje. Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami), wszystko po to, żeby dać jak najwięcej radości z biegania, zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Buty Inov-8 doczekały się już statusu niemalże kultowych. Myślisz "bieganie po górach", myślisz "Inov-8"! W tym tekście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model butów Inov-8 dla siebie. 

SPIS TREŚCI:
W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych wskazówek skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 
 1. Wprowadzenie o butach Inov-8
 2. Historia Inov-8
 3. Zwycięzcy w konkretnych kategoriach
 4. W jaki sposób opisujemy buty do biegania Inov-8?
 5. Opisy konkretnych modeli butów Inov-8 
 6. Tabela z porównaniem butów Inov-8
 7. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 8. Pytania i odpowiedzi (Q&A)


WPROWADZENIE O BUTACH INOV-8:
Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami), wszystko po to, żeby żeby dać jak najwięcej radości z biegania, zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Dla części biegaczy te cechy sprawią, że buty Inov-8 będą dla nich zbyt wymagające i za mało amortyzowane. Pozostali zakochają się w nich bez reszty, właśnie za tę bezkompromisowość i dzikość. (Tutaj mała uwaga - regularnie aktualizując ten tekst razem z kolejnymi sezonami, nie mogę nie wspomnieć o tym, że razem z kolejnymi kolekcjami w ofercie Inov-8 pojawiają się coraz "przystępniejsze" modele. Cechuje je większa ilość amortyzacji oraz mniej agresywne bieżniki).

Krótki wstęp mamy za sobą, przejdźmy więc do konkretów! Inov-8 różnicuje swoje buty ze względu na 3 parametry: rodzaj bieżnika, typ gumy bieżnika oraz spadek pięta/palce (system „strzałkowy”, który jednocześnie z grubsza określa ilość amortyzacji jaką posiada dany model). Poniżej przedstawiamy listę konkretnych modeli z informacją w jakim terenie najlepiej się sprawdzą (albo konkretnym biegu ultra), ich charakterystyką oraz krótkim opisem podsumowującym każdego buta. Na samym dole, zaraz za listą poszczególnych modeli, znajdziesz więcej informacji technicznych. Omówimy tam te wszystkie rodzaje gum, dropy itd. 

HISTORIA INOV-8:
Tutaj wkrótce pojawi się informacja o historii Inov-8.


ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:
Dla jeszcze większego ułatwienia wyboru tego najlepszego dla Ciebie modelu, możesz od razu przejść do tych butów, które dostały od nas wyróżnienie w konkretnej kategorii:


W JAKI SPOSÓB OPISUJEMY BUTY DO BIEGANIA INOV-8?
Każdy but opisujemy wybranymi parametrami, które zebrane do razem mówią nam o tym z jakim butem mamy do czynienia i czego należy się spodziewać podczas biegania w nim. Tutaj krótkie wyjaśnienie każdego z nich:

WAGA:

Przy butach trailowych ten parametr zwykle mówi nam o tym jak mocno zabudowany jest but oraz o jego wytrzymałości. Im wyższy wynik, tym należy spodziewać się masywniejszego, bardziej odpornego buta, za cenę dynamiki oczywiście. Im niższa waga, tym but jest mniej zabudowany i pozostawia stopie większą swobodę. 


DROP & WYSOKOŚĆ PIĘTY/PALCÓW:

Im niższy drop, tym łatwiej biegać ze śródstopia. Dla większości biegaczy wartość na poziomie 8mm będzie optymalna, bez problemu da się w takich butach i biegać ze śródstopia i "odpocząć" na pięcie. Wartości 4mm i mniej sprawiają, że biegając w takich butach mocniej "pracuje" łydka oraz achilles, co wymaga stopniowego przyzwyczajenia. Drop to różnica wysokości pięty oraz palców. Im więcej pianki, tym lepsza amortyzacja i komfort dla stóp, ale jednocześnie słabsze czucie podłoża. Jesteśmy po prostu znacznie oddzieleni od niego. W skrócie: większa dynamika i czucie podłoża = mniej pianki, lepsza amortyzacja i izolacja od podłoża = więcej pianki.


ILOŚĆ MIEJSCA NA PALCE/DOPASOWANIE:

Tu przykładem była dla nas działalność Inov-8, którzy określają swoje w skali od 1 do 5 jeśli chodzi o dopasowanie. To był dla nas punkt wyjścia do samodzielnych pomiarów w sklepie. I na tej podstawie wystawiliśmy oceny wszystkim butom dostępnych w NBR.ELASTYCZNOŚĆ: 

W skrócie, jeśli but jest sztywny, to zwykle lepiej sprawdzi się na podłożach kamienistych, skalistych itp. Tym bardziej im dłuższy dystans przyjdzie nam pokonać. Im podeszwa bardziej elastyczna, tym lepsze czucie podłoża, lepsza trakcja w grząskim terenie. Większa elastyczność pociąga za sobą również wzmożoną pracę stopy, zwykle wiążę się też z bieganiem bardziej naturalnym.TEREN:

Podłoże, na którym dany model sprawdzi się po prostu najlepiej. Z grubsza możemy podzielić je na 3 warianty, twardy teren typu skała i szuter, ubite leśne/polne drogi - średnia twardość, miękkie podłoże typu błoto/śnieg. Zwykle większość modeli dobrze radzi sobie z jednym skrajnym i środkowym wariantem.BUTY PODOBNE:

Jeśli zainteresował Cię opisywany model, to prawdopodobnie znaczy, że te, które przedstawimy jako podobne mogą być ciekawymi alternatywami dla niego ze względu na podobieństwo parametrów czy teren, na jaki szukasz butów.IDEALNY WYBÓR NA BIEG: 

W tej sekcji przedstawiamy biegi ultra na jakich dany but będzie sprawdzał się najlepiej biorąc pod uwagę podłoże i warunki w jakich jest rozgrywany, a charakterystykę danego modelu.IDEALNY WYBÓR NA DYSTANS:

To zawsze będzie indywidualna sprawa, ale bazując na naszym doświadczeniu określamy na jakim dystansie dany model sprawdzi się najlepiej. Zwykle im dłuższy dystans tym potrzeba większej ilości pianki pod stopami, czy nieco sztywniejszej podeszwy. OPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8
INOV-8 TRAILTALON 290 / 235 - najlepszy na początekNajmniej agresywny rodzaj bieżnika z całej oferty butów trailowych Inov-8. Wypełnia lukę butów przeznaczonych do biegania po takich nawierzchniach jak skały czy szutry (Karkonosze, Tatry, Alpy czy Dolomity) - wcześniej Inov-8 nie dysponował idealną propozycją na taki teren (pomijając poprzednika Trailtalona, serię Race Ultra). Bieżnik ten równie dobrze sprawdzi się podczas codziennych treningów w mniej wymagającym terenie (płaskie, leśne ścieżki itp.). Podeszwa jest dość sztywna i dobrze chroni przed uderzeniami o twarde elementy podłoża. Jeśli szukasz buta "do wszystkiego", to zacząć powinieneś właśnie od Inov-8 Trailtalon 290. Wersja 235 to z kolei coś dla fanów prędkości i dynamiki. To ten sam but, ale maksymalnie odchudzony. Mniejsza ilość pianki, niższy drop. But startowy, albo coś dla fanów butów minimalistycznych. 

Zastosowane technologie: meta-flex / dynamic fascia band / podeszwa dual-c / pianka powerflow / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Modele: Inov-8 Trailtalon 290 (wersja: męska / damska) - Inov-8 Trailtalon 235 (wersja: męska)
Waga:
290g
Drop: 8mm
Pięta: 19mm - Palce: 11mm
Amortyzacja: średnia
Elastyczność: średnia
Ilość miejsca na palce/dopasowanie: 


Bieżnik: 4mm
Teren: skały, kamienie, szutry, leśne ścieżki, asfalt
Buty podobne: Hoka Challenger 4 / Brooks Cascadia 12 / Inov-8 Trailroc 285 / Asics Fujitrabuco 6
Idealny wybór na bieg (kliknij na nazwę biegu, żeby wyświetlić wszystkie polecane buty na ten bieg): Ultra Cross GWiNT - Ultra Chojnik3x Śnieżka = 1x Mont BlancSupermaraton Gór StołowychDolnośląski Festiwal Biegów GórskichBieg Granią TatrBieg 7 DolinUltra Janosik
Idealny wybór na dystans: do 50km - do 100km 
INOV-8 TRAILROC 285 - idealny na skały


Inov-8 Trailroc 285 But o tej nazwie - a w zasadzie cała rodzina butów - już kiedyś był. Zwłaszcza Trailroc 255 miał swoich oddanych fanów. But na skaliste podłoża, wytrzymały i z niskim dropem. Po kilku sezonach nieobecności Trailroc wraca! Co prawda w zmienionej, odświeżonej formie, ale to wciąż świetny but na skaliste podłoże. Inov-8 Trailroc 285 to odpowiedź tej brytyjskiej marki na "poduszkowce" od Hoki i Altry - świetna ochrona stóp na kamieniach i skałach, przy jednoczesnej lekkości i dynamice. Ten but będzie idealny dla: biegaczy szukających butów do biegów na kamienistym podłożu, którzy nie potrzebują tak dużej ilości amortyzacji jaką oferują konkurencyjne modele (Altra/Hoka). Stopa umiejscowiona bliżej podłoża zapewnia większą paletę doznań w czasie biegu, jednocześnie chroniąc stopy przed ostrymi elementami górskiego krajobrazu.

Zastosowane technologie: meta-flex / dynamic fascia band / podeszwa dual-c / pianka powerflow / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Modele: Inov-8 Trailroc 285 (wersja: męska)

 

INOV-8 ROCLITE 305 - najbardziej uniwersalny


Inov-8 Roclite 305 Jeden z ciekawszych butów w tym zestawieniu. To nie będzie główna gwiazda sezonu, napastnik strzelający decydujące bramki, raczej defensywny pomocnik odwalający czarną robotę w środku pola. Zresztą, tego buta pierwotnie miało nie być w ofercie NBR - chciałem przetestować jego lżejszą wersję - 290. Ale Krzysiek Dołęgowski - dystrybutor Inov-8 w Polsce - uparł się, że nie da mi żadnego innego buta niż Roclite 315. Niechętnie, ale się zgodziłem. Pierwsze nałożenie, pierwszy trening - bez szału. Ale im dalej w las, a najlepiej górskie ścieżki tym lepiej! Świetny, uniwersalny bieżnik - poradzi sobie i na błocie i na kamienistym podłożu (ma specjalną płytkę chroniącą przed kamieniami). 8mm i odpowiednia ilość amortyzacji. Siatka ze wzmocnieniami z kevlaru. To but pomyślany na trudne warunki i długie bieganie w takowych. Nie jest najpiękniejszy, najlepiej amortyzowany, ale jeśli mu zaufasz, to się nie zawiedziesz. To trochę taki Inov-8 w starym, surowym stylu.  

Zastosowane technologie: meta-flex / meta-plate / podeszwa dual-c / pianka powerflow / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Modele: Inov-8 Roclite 305 (wersja: męska / damska)

Waga: 305 g
Drop: 8mm
Pięta: 16mm - Palce: 8mm
Amortyzacja: średnia
Elastyczność: średnia
Ilość miejsca na palce: 
Bieżnik: 6mm
Teren:
szutry, leśne/polne drogi, skały, kamienie
Buty podobne: Saucony Peregrine 8, Altra Lone Peak 3.5, Inov-8 Trailtalon 290, Inov-8 Trailroc 285
Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Ultra Cross GWiNT - Bieg Rzeźnika - Supermaraton Gór Stołowych - Chudy Wawrzyniec - Beskidy Ultra Trail - Łemkowyna Ultra TrailINOV-8 X-TALON ULTRA 260 - najlepszy na błoto (NOWOŚĆ AW18)

Inov-8 X-Talon Ultra 260 X-Claw 275 był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 230 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I wtedy pojawił się Inov-8 X-Claw 275, a po 2 latach premierę ma jego następca, jeszcze bardziej dopracowany następca.

W Inov-8 X-Talon Ultra 260 obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Stickygrip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

Opinia Kayo (zaprzyjaźnionego klienta), wydana po testach tych butów w NBR - test starszej wersji X-Claw 275:

Miękkie leśne ścieżki, błoto, kałuże a jak trzeba po twardym to też da radę. Wśród butów do biegania w grząskim terenie oferta inov-8 jest przebogata, w końcu Brytyjczycy wiedzą o błocie tyle ile Eskimosi o śniegu i lodzie. Spośród butów na błoto - x-claw 275 to chyba but najbardziej uniwersalny, w szczególności dla osób z szeroką stopą. Bieżnik nie jest tak agresywny jak w Mud-clawach, X-Talon, przez co jest racjonalnym kompromisem dla osób spotykających prawdziwie grząski teren w roku, np. na Łemkowynie, czy ZUKu. Ma też zdecydowanie więcej amortyzacji, więc bieganie w mieszanym terenie też z pewnością jest przyjemniejsze. Dość oszczędna cholewka szybko schnie i nie powoduje, że po nabraniu wody but staje się kilkukrotnie cięższy. Sprawdzi się też doskonale na szybkich trailowych biegach, np. błotnistych edycjach Citytraila.

Zastosowane technologie: meta-flex / dynamic fascia band / podeszwa sticky / pianka powerflow / cholewka pokryta dwr / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain
 
Modele: Inov-8 X-Talon Ultra 260 (wersja: męska)
Waga: 275g
Drop: 8mm
Pięta: 16mm - Palce: 8mm
Amortyzacja: średnia
Elastyczność: średnia
Ilość miejsca na palce: 
Bieżnik: 8mm
Teren: błoto, śnieg, leśne ścieżki, polne drogi, szutry
Buty podobne: Inov-8 Mudclaw 300, Inov-8 X-Talon 230, Saucony Peregrine 8
Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Bieg Rzeźnika - Chudy Wawrzyniec - Łemkowyna Ultra Trail

INOV-8 X-TALON 230 (NOWOŚĆ SS18)


Inov-8 X-Talon 230
Jego poprzednik, model 212, to but legenda. Coś jak Brooks Cascadia, tylko w kategorii butów z agresywnym bieżnikiem. Produkowany od 2008 roku, przez wiele lat w zasadzie bez żadnych zmian. W końcu, po co zmieniać coś tak doskonałego? Jeśli więc te zmiany się pojawiły, to naprawdę musiało być coś WOW! W 212stce przebiegłem Rzeźnika, Gediminas Grinius jak jeszcze biegał dla Inov-8 robił w nich UTMB, a Rafał Bielawa zaorał dobrych kilka par biegając choćby po Głównym Szlaku Beskidzkim. To nie jest but dla wszystkich, ale jeśli tylko uwielbiasz w butach wolność, doskonałe czucie podłoża, kapitalny bieżnik, który wgryza się w podłoże jak w masło, lekkość i szybkość, to Inov-8 X-Talon 230 stanie się Twoim nieodłączonym towarzyszem terenowych zabaw! Za co ludzie uwielbiali 212tkę? Za dopasowanie, za bycie "drugą skórką" dla stóp i za 8mm kołki, którymi pokryta była podeszwa gotowa na spotkanie najtrudniejszym warunkom. Za co pokochacie 230tkę? Za to wszystko co miała 212tka i dodatkowo za cudną mieszankę gumy Sticky Grip, która świetnie trzyma się również skalistych powierzchni. 

Zastosowane technologie: meta-flex / meta-plate / podeszwa sticky / pianka powerflow+ / cholewka pokryta dwr / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain

Modele: Inov-8 X-Talon 230 (męski / damski)
Waga: 230 g
Drop: 6mm
Pięta: 13mm - Palce: 7mm
Amortyzacja: mała
Elastyczność: duża
Ilość miejsca na palce/dopasowanie: 
Bieżnik: 8mm
Teren: śnieg, błoto, grząski teren, kamienie, skały
Buty podobne: Inov-8 Mudclaw 300, Saucony Peregrine 8, Icebug Acceleritas, Inov-8 X-Claw (bieżnik)
Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail
INOV-8 MUDCLAW 300 (NOWOŚĆ AW18)


Inov-8 Mudclaw 300 Mud, czyli błoto. Wielka Brytania, deszcz, błoto. Bieganie w deszczu i w błocie. To korzenie Inov-8. I w takich warunkach idealnie czuje się Inov-8 Mudclaw 300. To but do zadań specjalnych. Jeśli coś ma się sprawdzić na łemkowskim czy rzeźnickim błocie, to właśnie Mudclaw 300! Tu wszystko pomyślane jest po to, aby zapewnić jak najlepszą trakcję w trudnych warunkach. 8mm (!!!) kołki, którymi gęsto pokryta jest miękka podeszwa cudnie wgryzają się w błocko. Nazywany również pieszczotliwie "glebogryzarką". Na dodatek ultrawytrzymałe. W zasadzie bez reklamacji, bez uwag co do trwałości. Wytrzymały materiał zamiast siateczki, wodoodporne do 4 cm. Świetnie sprawdzą się również w biegach przeszkodowych. 

Zastosowane technologie: meta-flex / podeszwa dual-c 

Model: Inov-8 Mudclaw 300
Waga: 300 g
Drop: 6mm
Pięta: 12mm - Palce: 6mm
Amortyzacja: mała
Elastyczność: duża
Ilość miejsca na palce: 
Bieżnik: 6mm
Teren: błoto, błoto, błoto! Śnieg, leśne ścieżki
Buty podobne: Inov-8 X-Talon 230, Inov-8 X-Claw 275, Saucony Peregrine 8
Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Łemkowyna Ultra Trail
INOV-8 ARCTICTALON 275 - idealny na zimę


Inov-8 Arctictalon 275 to but stworzony z myślą o zimowych warunkach. Zastosowanie kolców z mieszanki wolframowo-carbonowej nie dodają butom wagi, dzięki czemu ten model można polecić zarówno do codziennego treningu, jak startów w zawodach. Pokryta kolcami podeszwa daje maksymalną przyczepność na oblodzonych ścieżkach, głębokim śniegu i zmrożonym podłożu. W podeszwie buta umieszczono specjalną płytkę, która chroni stopy przed obijaniem o kolce, jednocześnie podeszwa pozostaje dość elastyczna. Cholewka co prawda nie jest wodoodporna, została pokryta materiałem wypierającym wodę (DWR) co w połączeniu ze stuptutami, daje nam naprawdę dobrą ochronę przed śniegiem. Inov-8 Arctictalon 275 to specjalistyczny but, zdecydowanie nie jako jedyna para do biegania zimą, ale warto w swojej szafie mieć awaryjną opcję na wypadek naprawdę trudnych warunków. No i jeśli biegasz często zimą w górach, wtedy ilość użycia tego buta zdecydowanie rośnie!


Model: Inov-8 Arctictalon 275
Zastosowane technologie: meta-flex / protec-plate / podeszwa sticky / cholewka pokryta dwr / dedykowane zaczepy na stuptuty Inov-8 All Terrain
Waga: 275 g
Drop: 4mm
Pięta: 11mm - Palce: 7mm
Amortyzacja: mała
Elastyczność: średnia
Ilość miejsca na palce:
Bieżnik: 7mm
Teren: lód, śnieg, bieganie na orientację
Buty podobne: Icebug BugGrip, nakładki antypoślizgowe (jako alternatywa dla butów z kolcami)
Idealny wybór na: Zimowy Ultramaraton Karkonoski 


TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW INOV-8
Poniżej szybki rzut oka na wszystkie opisane modele butów i porównanie konkretnych parametrów.  

TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH: • TYP ZASTOSOWANEJ GUMY W BIEŻNIKU:Rodzaj zastosowanej gumy ma wpływ na to jak but zachowuje się na danej nawierzchni. Jeśli biegasz po miękkim terenie to wybieraj buty wykonane z miękkiej gumy, zapewnią lepszą trakcję i czucie podłoża. Im bardziej ubite szlaki, tym lepiej sprawdza się twardsza guma.

Guma Sticky

STICKY

To bardzo miękka guma bieżnika - średnia trwałość to około 1000 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Mieszanka podobna do gumy, którą stosuje się do produkcji obuwia wspinaczkowego. Zapewnia znakomitą przyczepność na mokrej oraz suchej nawierzchni - biegając w butach z tą podeszwą masz wrażenie, że niemalże kleisz się do podłoża. Wybierz buty z gumą Sticky jeśli zależy Ci przede wszystkim na doskonałym czuciu podłoża i dynamice. 

TRI-C

To trzy rodzaje mieszanki - zapewniają największy poziom uniwersalności, a ich średnia trwałość to około 1600 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Okolice pięty, nasada palców oraz zewnętrzna część stopy zostały pokryte gumą Endurance, cechującą się doskonałą trwałością, a na samym przodzie oraz na wewnętrznej części śródstopia ulokowana została guma o nieznacznie niższej trwałości, która zapewnia doskonałą przyczepność. Na bokach obuwia użyto mieszankę posiadającą zwiększoną twardość, co znacznie pomoże podczas pokonywania trawersów. Buty z tym rodzajem gumy to modele przeznaczone do uniwersalnego zastosowania. 
DUAL-C

To dwa rodzaje gumy bieżnika – Dual-C – mieszanka twardej gumy okala najbardziej wystające elementy podeszwy, a także miękką gumę Sticky, która tworzy bieżnik. To połączenie doskonałej przyczepności z wytrzymałością. • TECHNOLOGIE WEWNĄTRZ PODESZWY:Meta-Flex

Meta-Plate

Dynamic Fascia Band

Chroniony patentem element podeszwy nadający jej wyjątkową sprężystość i pomagający przełożyć energię zgromadzoną w czasie lądowania na dynamiczne odbicie.  Składa się z kilku prętów nylonowych ułożonych wzdłuż podeszwy, które zginają się w pierwszej fazie kroku i gromadzą energię. Gdy stopa przetacza się na palce, pręty działają niczym sprężyny.

Pianka PowerFlow / PowerFlow+

Pianka PowerFlow+


 • SYSTEM "STRZAŁKOWY"


W skrócie wygląda to tak: im więcej strzałek = większy drop i większa ilość pianki pod stopami, mniej strzałek = mniejszy drop i większa elastyczność buta. Chcesz biegać szybciej? Wybierz buty z mniejszą ilością strzałek, chcesz biegać dłużej i w komfortowych warunkach, wybierz buty z większym dropem. Drop determinuje w jaki sposób będziesz biegał – a w zasadzie jaki styl biegania wspiera dany model. Im mniej pianki i mniejszy drop tym łatwiejsze bieganie "ze śródstopia". Jeśli zależy Ci na bieganiu naturalnym, to wybierz buty z niskim spadkiem. Im więcej dropu, tym but ma więcej amortyzacji. Tym więcej pianki pod stopami i tym łatwiejsze bieganie „z pięty”. Inov-8 co prawda mocno wierzy w bieganie naturalne i nieustanną potrzebę rozwoju techniki biegu biegaczy, ale nie każdy jest w stanie od razu przestawić się na bieganie w bucie ze spadkiem 0mm.Zasada jest prosta – biegałeś wcześniej w tradycyjnych butach? To wybierz większy spadek. Bezpieczniej wejdziesz w świat biegania naturalnego. Jak już się obiegasz w nowych butach, to przy kolejnym zakupie będziesz o wiele mądrzejszy: będziesz wiedział czy zostajesz na tym samym poziomie czy redukujesz albo zwiększasz drop. Tak samo jeśli kupujesz buty do biegania na długich dystansach – z wyższym spadkiem będzie Ci zdecydowanie wygodniej.Podsumowując: dopiero wchodzisz w świat butów Inov-8 – wybierz but z wyższym spadkiem. Jesteś zaprawionym biegaczem i masz mocne łydki (bieganie ze śródstopia mocniej angażuje łydki, achillesa i same stopy, a bieganie „z pięty” to z kolei obciążenie dla kolan i kręgosłupa) to śmiało kup buty z niższym spadkiem. Szukasz buta na długie dystanse? Wyższy spadek. Krótsze, intensywne treningi albo starty w zawodach? Mały drop sprawdzi się doskonale!

PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)Chciałbym zacząć biegać w butach Inov-8, jaki mam wybrać model?


Jako pierwsza para butów Inov-8 wybierz albo Inov-8 Trailtalon 290 albo Inov-8 Roclite 305. Dlaczego akurat te modele? Trailtalon ma bardzo praktyczny bieżnik oraz sporą ilość amortyzacji (jak na buty Inov-8). W te buty możesz "wskoczyć" w zasadzie bez żadnego przygotowania, miękka pianka Power Flow zapewni odpowiedni komfort, a 8mm spadku nie sprawi, że będziesz zmuszony biegać ze śródstopia. 

Co to znaczy, że buty Inov-8 są wymagające?


Mniejsza ilość amortyzacji oraz niższe spadki (poniżej 8mm) sprawiają, że w butach Inov-8 biega się nieco inaczej niż w tradycyjnych. Mniej amortyzowana pięta sprawia, że buty niejako wymuszają bieganie ze śródstopia, co z kolei mocniej angażuje mięśnie łydek, achillesy czy rozcięgno podeszwowe w stopie. Przez co na początku pojawić się może ból łydek - dlatego wybierając co bardziej wymagające modele na początku stopniowo wprowadzaj się w trening. Zacznij od krótszych treningów, co drugi czy trzeci dzień powoli zwiększając objętość i intensywność.

Który model wybrać: Talon 230, Mudclaw czy może X-Talon Ultra 260? Wydają się bardzo podobne!

Faktycznie, to dość zbliżone modele. X-Talon 230 to but dla tych biegaczy, którzy kochają prędkość i doskonałą przyczepność, nawet za cenę mniejszego komfortu. To but, który pozwoli Ci biegać szybciej. Mudclaw 300 to model na bardzo trudne warunki, duże błoto, śnieg. Im trudniej tym lepiej! Jest nieco szerszy niż X-Talon 230 i "spokojniejszy". Taki but do zadań specjalnych. X-Talon Ultra 260 to przyczepność znana z Talona czy Mudclaw, ale przy większej ilości amortyzacji. To sprawia, że ten but idealnie sprawdzi się na długich, trudnych ultra czy też dla biegaczy, którzy po prostu wolą mieć pod stopami więcej pianki.
 

PODSUMOWANIE
Mam nadzieje, że ten tekst rozjaśnił Ci nieco w głowie i wiesz już, który model buta sprawdzi się w Twoim przypadku - tutaj znajdziesz modele butów Inov-8 dostępne w naszym sklepie -> buty Inov-8.  Gdybyś jednak miał pytania, to śmiało odzywaj się do nas, pomożemy! A jeśli jesteś z Poznania lub okolic to wpadaj do naszego sklepu → mapka z dojazdem. Do zobaczenia!


AKTUALIZACJA: 10.07.2018
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel