pixel
Buty do biegania

⚡ [TEST] Altra Outroad - najwygodniejszy but do biegania jaki miałem na nogach!

2022-08-15
⚡ [TEST] Altra Outroad - najwygodniejszy but do biegania jaki miałem na nogach!
Altra Outroad to nowy model butów na mieszane nawierzchnie (z naciskiem na trail) od Altry. Outroad, czyli w luźnym tłumaczeniu “poza szlakiem/drogą”. Jak plasuje się ten but w całej ofercie tego amerykańskiego producenta? Dlaczego warto dać mu szansę, nawet jeśli nie jesteś fanem tej marki? I wreszcie dlaczego Altra Outroad to prawdopodobnie najwygodniejszy but do biegania jaki miałem na nogach? O tym wszystkim dowiecie się z poniższej recenzji!


NIE MASZ CZASU NA CZYTANIE CAŁEGO TEKSTU?

☑️ Altra Outroad to jedne z najwygodniejszych butów w jakich biegałem! Ultra miękka i komfortowa cholewka otula stopy, a szeroki (ale nie za szeroki) przód buta pozwala palcom swobodnie układać się w trakcie biegu. To model, który masz ochotę zakładać na trening niemal codziennie.
☑️ To uniwersalny but z kategorii “road to trail”, czyli przeznaczony na teren mieszany. Świetnie poradzi sobie w lesie i na ubitych ścieżkach, jednocześnie zapewniając komfort biegu na asfalcie czy łatwej, górskiej ścieżce. Jeśli na swoich treningach łączysz odcinki asfaltowe i leśne, koniecznie przyjrzyj się Altra Outroad.
☑️ Jeśli dotychczas obawiałeś się butów Altra, to daj szansę właśnie Altra Outroad. To model w wersji węższej niż np. flagowy, szeroki Altra Olympus, nadal jednak na tyle szeroki, aby zapewnić swobodną pracę całej stopy.SPIS TREŚCI:[AKTUALIZACJA]: Altra Outroad, 15.08.2022

 1. Tytułem wstępu: Altra Outroad
 2. Jak Altra Outroad ma się do pozostałej oferty butów tej marki? 
 3. Altra Outroad - pierwsze wrażenia 
 4. Altra Outroad - Co znajdziemy w środku?  
 5. Altra Outroad - ogólne wrażenia  
 6. Altra Outroad - alternatywy 
 7. Podsumowanie recenzji Altra Outroad 
 8. Parametry Altra Outroad 
 9. O autorze recenzji 


TYTUŁEM WSTĘPU:Trudno napisać coś o butach Altry bez jakiegoś ogólnego wprowadzenia (jeśli znasz już tę markę, to śmiało możesz przeskoczyć ten fragment i ➡️ przejść do dalszej części). To bardzo charakterystyczna marka, która ma swoich zagorzałych fanów, ale i osoby, którym te buty nie przypasowały. Jeśli nie słyszałeś wcześniej o butach tej firmy to dobrze, żebyś wiedział o kilku charakterystycznych cechach, którymi się wyróżniają. Altra to przede wszystkim: zerowy drop oraz szeroki przód buta. W ich przypadku przednia część cholewki nie zwęża się, a jest obłego kształtu. Już na pierwszy rzut oka widać, że tego miejsca na palce jest zdecydowanie więcej niż w butach bardziej klasycznych marek.
Zdjęcie butów Altra Outroad

Altra Outroad to nowy model butów w ofercie Altry, przeznaczony do treningów na mieszanej nawierzchni. Zdjęcie: archiwum Natural Born RunnersA zero drop? To różnica pomiędzy wysokością pięty i palców. W Altrze stopa leży zupełnie płasko. W innych butach z reguły pięta jest podniesiona. O 4-8-12 mm. To sprawia, że o bieganiu w Altrze mówi się, że to bieganie naturalne. Zamiast lądować na pięcie, buty zachęcają nas do biegania ze śródstopia. Bieg jest bardziej naturalny, mniej obciążone są kolana oraz kręgosłup. Z drugiej jednak strony większy wysiłek wykonuje stopa, łydka i achilles, co wymaga stopniowego przyzwyczajenia do odmiennej techniki.

Zarówno jedna cecha - szerokość, jak i druga - zero drop, mają swoich wielkich fanów. I taka właśnie jest Altra! Charakterystyczna! W przypadku Altra Outroad warto zwrócić uwagę na to, że wykorzystano tutaj Footshape (określenie stosowane przez Altrę na technikę wykonania przodu buta) w wersji Slim. Co znaczy, że nie jest tak szeroko jak w innych klasykach tej marki (choćby ➡️ Altra Lone Peak czy ➡️ Altra Olympus), które dla niektórych osób (np. dla mnie) były zwyczajnie za szerokie.
Grafika o technologii Footshape

Od niedawna Altra zaczęła różnicować technologię FootShape i pojawiło się kilka wersji szerokości. Altra Outroad to wersja Slim - nadal dość szeroka, ale nie tak, jak inne modele tej marki. Materiały: archiwum marki AltraA przeznaczenie Altra Outroad? To but, który zaprojektowano z myślą o mieszanym terenie. Tzw. road to trail. To kategoria butów, które idealnie sprawdzają się w warunkach miejskich i na łatwiejszych trasach trailowych. Do lasu masz 2-3 kilometry, tam robisz kilku kilometrową pętlę po leśnych ścieżkach i wracasz asfaltem do domu. Chodzi o tego typu zastosowanie. Jeśli więc na pytanie o to jakich butów potrzebujesz, odpowiadasz, że uniwersalnych do biegania i po asfalcie i w terenie, to Altra Outroad idealnie wpisuje się w tę potrzebę!


JAK ALTRA OUTROAD MA SIĘ DO POZOSTAŁEJ OFERTY BUTÓW TEJ MARKI?Ofertę butów Altry cechuje pewna prostota. Lubię porządek, a hierarchia butów tej marki jest szalenie uporządkowana. Wszystkie modele z grubsza przeznaczone są na raczej utwardzone trasy - nie znajdziemy tutaj nic, co szczególnie dobrze sprawdziłoby się na mocno miękkich i błotnistych trasach (jeśli potrzebujesz takich butów sprawdź ➡️ buty do biegania Inov-8). Bieżniki są więc raczej mało agresywne, a kołki dość niskie. Podstawowa różnica więc to ilość amortyzacji, która wynika bezpośrednio z ilości zastosowanej pianki. W zależności więc od tego ile amortyzacji i elastyczności (im więcej pianki, tym podeszwa będzie mniej podatna na zginanie) potrzebujesz wybierz odpowiedni model buta. Altra Outroad jest gdzieś mniej więcej po środku - i faktycznie, to szalenie uniwersalny model!


Model Amortyzacja: Elastyczność podeszwy: Przeznaczenie:
➡️ Altra Superior 21 mm wysoka Bieganie naturalne
➡️ Altra Lone Peak 25 mm wysoka Bieganie naturalne
➡️ Altra Outroad 27 mm średnia Road to trail
➡️ Altra Timp 29 mm średnia Road to trail
➡️ Altra Mont Blanc 30 mm mała Na biegi ultra
➡️ Altra Olympus 33 mm mała Na biegi ultra


RECENZJA ALTRA OUTROAD - PIERWSZE WRAŻENIAWe wstępie pisałem, że Altra jest specyficzna i warto to wziąć pod uwagę. Ja nie należałem do grona jej wielkich fanów. Lubię buty z niskim dropem i ta cecha mi nie przeszkadza. Wolę jednak jeśli but trochę ciaśniej “siedzi” na stopie. Ze zrozumieniem więc wysłuchiwałem zachwytów biegaczy z szerszymi stopami, którzy nie mogli nachwalić się takich modeli jak ➡️ Altra Lone Peak czy ➡️ Altra Olympus, ale sam czekałem na jakieś zmiany jeśli chodzi o tę szerokość. No i się doczekałem! Footshape w wersji Slim to dla mnie strzał w dziesiątkę!

Miałem na nogach już naprawdę wiele butów, ale Altra Outroad to absolutny top jeśli chodzi o wygodę. To czuć już od pierwszego nałożenia ich na stopy. Jest mięciutko i ultra wygodnie. W śródstopiu stopa trzymana jest idealnie, a z przodu jest optymalna ilość miejsca. Na tyle dużo, że możesz komfortowo poruszać palcami, które nie są ściśnięte. Jednocześnie nie mam takiego wrażenia jak w szerszych modelach Altry, że tego miejsca jest aż za dużo. Tu jest po prostu idealnie. Cholewka jest bardzo miękka i wręcz otula stopę. Bardzo przyjemne uczucie!
Grafika o piance w butach Altra

Rodzaje pianek zastosowane w butach Altra. Sprawdź wszystkie dostępne ➡️ buty Altra w Natural Born Runners. Materiały: archiwum AltraTak samo świetne wrażenie robi pianka EGO. Altra opisuje ją tak: “Altra EGO™ foam is designed to provide added energy return and a responsive, yet soft, comfortable feel” (w tłumaczeniu: pianka Altra EGO™ została zaprojektowana, aby zapewnić dodatkowy zwrot energii i responsywne, a jednocześnie miękkie i wygodne odczucia). I o ile zawsze trochę bawią mnie te zapewnienia producentów o tych cudownych właściwościach pianek, które stosują, tak tutaj Altra trafia w punkt! Brawo! Nic dodać, nic ująć.

Jest miękko, diablo komfortowo i lekko (i tu nie chodzi mi nawet o faktyczną wagę - około 300 gramów - która nie jest wcale jakoś wybitnie niska. A bardziej o takie uczucie jakie masz podczas biegu). Biegałem w wielu genialnych butach, ale Altra Outroad przez tę wygodę sprawia, że trening w nich to prawdziwa przyjemność! Nawet dla kogoś takiego jak ja, nie do końca przekonanego do butów tej marki.


ALTRA OUTROAD - CO ZNAJDZIEMY W ŚRODKU?/ do uzupełnienia /

TEST ALTRA OUTROAD - OGÓLNE WRAŻENIA:To, że oferta butów Altry jeśli chodzi o trail jest tak szeroka i zróżnicowana - przede wszystkim w zakresie ilości amortyzacji VS elastyczności podeszwy - sprawia, że można znaleźć buta, który będzie oferował idealnie wyważoną mieszankę tych parametrów. I dla mnie, jak się okazało, te 27mm pianki EGO, w którą wyposażono Outroad to optymalna ilość. Amortyzacja jest w sam raz. Na leśnych ścieżkach jest jej aż nadto (aktualnie ważę +- 80kg), a na asfalcie nie miałem poczucia, żeby jej brakowało.

Tak samo elastyczność podeszwy jest na takim poziomie, że idealnie wpasowuje się w moje preferencje. W Altra Outroad masz wystarczającą ochronę przed podłożem, ale jednocześnie nie tracisz z nim zupełnie kontaktu. “Czuć” teren. To fajnie obrazuje ten środek skali, na którym jest Altra Outroad. W ➡️ Altra Olympus poziom izolacji od podłoża jest na tyle duży, że nie ma takiego kontaktu z terenem, a z kolei w ➡️ Altra Lone Peak jest dla mnie nieco za twardo.

Przez zerowy drop Outroad daje faktycznie wrażenie takiego naturalnego biegu. Stopy pracują nieco inaczej, kontakt z podłożem jest bliższy, a całe doświadczenie biegu obfituje w dużą frajdę! A co jeśli nie biegałeś wcześniej w butach z niskim dropem? Czy w ogóle nie biegałeś w Altrze? Patrząc na całą półkę z butami Altry to zdecydowanie Outroad jest modelem, którego poleciłbym na początek “przygody” z tą amerykańską marką!
Zdjęcie butów Altra Outroad

Świetny bieżnik w Altra Outroad sprawdza się zarówno na leśnych ścieżkach jak i asfalcie. Zdjęcie: archiwum Natural Born RunnersOutroad umożliwia doświadczenie wszystkiego, co najlepsze oferuje Altra w bardzo bezpiecznych i komfortowych okolicznościach. No i jeszcze ten uniwersalny bieżnik. Świetnie sprawdzał się zarówno w lesie, jak i na asfalcie. Jasne, to nie jest but na jakieś duże błoto, ale z drugiej strony but z bardziej płaskim bieżnikiem (jak Altra Outroad właśnie) będzie zwyczajnie bardziej komfortowy przez większą część roku. Nie wspominając o bieganiu po asfalcie czy innych twardych nawierzchniach.

Kiedy najczęściej używałem Altra Outroad? Raczej wybierałem tego buta na spokojne, komfortowe treningi. Ilość amortyzacji powinna bez problemów wystarczyć nawet na dłuższe rozbiegania. Przy szybszym tempie but też nie “zamula”, ale to raczej typowo treningowy but. No właśnie,czy to but na jakieś ultra? Chyba nie. Zabrakłoby trochę ochrony przed podłożem (np. skalisty teren, czy duża ilość kamieni), a i bieżnik mógłby nie dać rady w trudnych, górskich warunkach.
Zdjęcie butów Altra Outroad

Niesamowicie wygodna, ale słabiej oddychająca cholewka, to jeden z niewielu słabszych punktów Altra Outroad. Zdjęcie: archiwum Natural Born RunnersKto powinien więc zainteresować się Altra Outroad? Jeśli do tej pory skreślałeś Altrę - z jakiegokolwiek powodu (no może poza 0 dropem, tutaj póki co nic się nie zmienia, jest płasko!), to zdecydowanie warto dać szansę właśnie Outroad. To idealny but, z którym można spróbować biegania w Altrze. Dla fanów 0 dropu, którzy chcieliby pobiegać w ultra komfortowych warunkach to również będzie świetna opcja. A jeśli jesteś "zwyczajnym biegaczem"? Jeśli szukasz wygodnych butów do codziennych treningów w zróżnicowanym terenie i chciałbyś spróbować nieco innych modeli, niż takie zupełnie klasyczne, to w tym wypadku również Altra Outroad będzie fajną opcją. Uniwersalność, komfort, amortyzacja - te cechy zawsze się obronią.

Czy w takim razie Altra Outroad ma jakieś obiektywne wady? Może cholewka mogłaby być trochę bardziej przewiewna. Ta miękkość i wrażenie “otulania” sprawiają, że wentylacja nie jest na takim poziomie jak w innych, bardziej przewiewnych modelach. Nie był to jednak dla mnie jakiś duży problem. Poza tym trudno wskazać na jakieś słabsze punkty tego modelu. Jeśli ktoś mógłby się do czegoś “doczepić”, to raczej do cech charakterystycznych dla Altry (które obiektywnie nie są wadami), o których wspominałem wcześniej. Wszystko to jednak przykrywa ta wybitna wręcz wygoda, którą oferuje Altra Outroad.


ALTRA OUTROAD - ALTERNATYWYAltra Outroad to but przeznaczony do biegania w mieszanym terenie (trail / asfalt). Oferujący komfortową ilość miejsca na palce w przedniej części cholewki. Taka sama ilość pianki zarówno pod piętą i palcami sprawia, że w Outroad biega się w większym stopniu lądując na śródstopiu. Poniżej znajdziecie kilka propozycji modeli, które mają podobną charakterystykę.Podobną, ale jednak odmienną, bo Outroad i cała Altra to jednak buty szalenie charakterystyczne.

 • VS ➡️ Altra Lone Peak - ten sam ogólny koncept, ale w Lone Peak znajdziemy jeszcze więcej miejsca na palce. Lone Peak jest modelem bardziej "trailowym", bieżnik jest bardziej agresywny. Nie jest tutaj też tak miękko jak w Outroad. Stopa jest bliżej podłoża, wrażenia z biegu są bardziej "naturalne".

 • VS ➡️ Altra Timp - najbliższa alternatywa, but z tej samej marki i kategorii. Timp to również "road to trail" ze zbliżonym bieżnikiem. W porównaniu do Outroad w Timpie znajdziemy jeszcze miększą piankę EGO MAX oraz 2 mm więcej amortyzacji.

 • VS ➡️ Inov-8 Traifly G 270 - zero drop od Inov-8. Świetny but, ale z takim bardziej "agresywnym" zacięciem. Również oferuje nieco więcej miejsca na palce niż standard. Jest trochę bardziej "surowy" niż Outroad i generalnie bardziej dynamiczny. ➡️ Sprawdź recenzję Inov-8 Traifly G 270.

 • VS ➡️Hoka Clifton - w tym zestawieniu chciałem też polecić jakiegoś bardziej "normalnego" buta i chyba to właśnie Hoka Clifton byłby najbliżej do Altra Outroad. Clifton ma świetną amortyzacją, a jego podeszwa świetnia sprawdza się na leśnych, ubitych ścieżkach. Występuje również w wersji WIDE, czyli na szerszą stopę. ➡️ Sprawdź recenzję Inov-8 Traifly G 270.PODSUMOWANIE RECENZJI ALTRA OUTROAD:Pierwotnie myślałem, że nie ma już miejsca na kolejny but trailowy w ofercie tej marki. Wiecie, co za dużo to niezdrowo. Okazało się jednak, że Altra Outroad idealnie wpasował się w moje preferencje. But, który wszystkiego ma “po trochu” w ostatecznym rozrachunku zapewnia wyjątkowe wrażenia, takiej dziecięcej wręcz, frajdy z biegania. No i ten komfort! To zdecydowanie jeden z najbardziej, o ile nie najwygodniejszy but, w jakim biegałem. Altra Outroad to niezwykle udany but, który najlepiej sprawdzi się podczas codziennych treningów w urozmaiconym terenie. Jeśli zawsze chciałeś sprawdzić, któreś buty Altry, ale do tej pory nie mogłeś się przekonać, to Outroad będzie znakomitym butem na rozpoczęcie "przygody" z tą marką.

PARAMETRY ALTRA OUTROAD:
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: brak danych
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 27mm / 27mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 252 g (damskie)
303 g (męskie)


O AUTORZE RECENZJI
Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO, właściciel Natural Born Runners

Zawsze wydawało mi się, że jeśli faktycznie recenzja danego buta ma być przydatna, to czytający musi wiedzieć jakim biegaczem jest recenzent danego modelu. W końcu biegacze są bardzo różni i mają odmienne potrzeby. Krótko więc o mnie: biegam od 2003 roku. Wcześniej głównie trail/ultra, ale nie uciekam od asfaltu. Lubię pobiec jakiś spektakularny bieg w górach, ale i nie mogę powstrzymać się za pogonią za urywaniem sekund na asfalcie. W butach lubię lekkość i dynamikę. Nie przepadam za zbyt dużą ilością systemów - wolę sam kierować butem, niż żeby to on wskazywał mi kierunek. Lubię jeśli but ma elastyczną podeszwę, która dobrze się przetacza. Wolę buty z nieco niższym dropem (ale nie zupełnie minimalistyczne). Im dłużej biegam tym jednak coraz częściej sięgam po buty z nieco większą ilością amortyzacji . Ale bez wpadania w skrajności. Moja waga to około 73-75kg. Zdj. Piotr Oleszak.Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi