pixel
ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -40% NA CAŁY SPRZĘT BIEGOWY
Buty do biegania

Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli

2022-10-20
Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli
Asics, czyli marka legenda, która cieszy się wielkim uznaniem biegaczy od wielu już lat. Zanim w Polsce biegacze mogli wybierać spośród dziesiątek firm, to właśnie Asics był jedną z niewielu zachodnich marek szerzej dostępnych w naszym kraju. Zwłaszcza ci starsi biegacze mają dużo pozytywnych skojarzeń z Asicsem. Takie modele jak Nimbus czy Kayano na stałe wpisały się do historii butów biegowych, a system GEL stał się synonimem świetnej amortyzacji. Asics mający swoje początki w powojennej Japonii od wielu lat dostarcza świetnego sprzętu do biegania. W tym poradniku dowiesz się nieco więcej o historii firmy, jej flagowych technologiach oraz najlepszych modelach butów do biegania Asics.

SPIS TREŚCI:Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę japońską markę.

[AKTUALIZACJA]: 20.10.2022, sezon jesień/zima 2022

 1. Charakterystyka butów do biegania Asics
 2. Jak wybrać dla siebie najlepsze buty do biegania Asics
 3. Opisy konkretnych modeli butów do biegania Asics, dostepnych w Natural Born Runners 
 4. ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA PRONUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE

 5. Porównanie butów Asics do konkurencyjnych modeli innych marek
 6. Historia marki Asics
 7. Podsumowanie

CHARAKTERYSTYKA BUTÓW DO BIEGANIA ASICS

Buty Asics do biegania

Szeroka oferta butów biegowych Asics pozwala niemalże każdemu biegaczowi znaleźć odpowiednie buty dla siebie. Zdj. Andrzej Olszanowski, Archiwum Natural Born Runners.

NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI BUTÓW DO BIEGANIA ASICS

☑️ TECHNOLOGIA GEL - to jeden z najpopularniejszych systemów amortyzacji na świecie! Pierwsze wersje poduszek żelowych w swoich butach do biegania Asics zaprezentował blisko 40 lat temu. To półpłynny materiał to wyjątkowych właściwościach amortyzujących. Stosowany w większości modeli butów biegowych Asics. W zależności od modelu znajdziemy mniej lub więcej poduszek żelowych. W wyższych modelach GEL znajduje się na całej długości podeszwy. Impet, który powstaje w momencie lądowania buta na podłożu dzięki poduszkom żelowym zostaje równomiernie rozproszony.

☑️ ZAAWANSOWANE SYSTEMY TECHNOLOGICZNE- buty do biegania Asics charakteryzują się dużą ilością technologii stosowanych w poszczególnych modelach. Takie rozwiązania jak Duomax czy Guidance Line mają za zadanie pomóc biegaczowi w poprawnym przetoczeniu stopy od momentu jej kontaktu z podłożem, aż po wybicie z palców. Buty do biegania Asics "naprowadzają" stopy na właściwe tory. Tę "pomoc" docenią zwłaszcza ci początkujący biegacze, którym przyda się takie dodatkowe "wsparcie".

☑️ NIEZWYKLE SZEROKA OFERTA - Asics produkuje buty do biegania dla biegaczy na przeróżnych poziomach zaawansowania. Począwszy od tych zupełnie początkujących - którzy w ofercie butów do biegania Asics znajdą buty, które pozwolą im w bezpieczny sposób wejść w świat biegania, po tych bardziej zaawansowanych. Dla tych drugich Asics przygotował buty pozwalające na większą swobodę w trakcie biegu przy zachowaniu maksymalnego komfortu.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


JAK WYBRAĆ DLA SIEBIE NAJLEPSZE BUTY BIEGOWE ASICSGłówne kryteria, które przyjąłem opisując konkretne modele butów do biegania Asics to typ stopy, dla którego są przeznaczone, poziom amortyzacji oraz podłoże, po którym najczęściej dany but będzie używany. W ten sposób wydzieliłem trzy kategorie butów Asics: buty treningowe, buty treningowo-startowe oraz buty do biegania w terenie. Jeśli zastanawiasz się jakie buty do biegania Asics będą odpowiednie dla Ciebie odpowiedz na trzy poniższe pytania.
Buty biegowe Asics

Zanim wybierzesz odpowiednie buty do biegania Asics zastanów się gdzie będziesz biegał, ile amortyzacji potrzebujesz i jaki masz rodzaj stopy? Zdj. Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners 1. W jakim terenie będziesz biegał? Jeśli Twoje trasy biegowe to głównie twarde nawierzchnie to wybierz buty treningowe na asfalt. W przypadku leśnych ścieżek przejrzyj kategorię butów do biegania w terenie.

 2. Zależy Ci bardziej na amortyzacji (komforcie) czy szybkości (dynamice)? Jeśli stawiasz przede wszystkim na wygodę, to wybierz, któryś z butów treningowych. Jeśli bardziej zależy Ci na szybkości, to sprawdź ofertę butów treningowo-startowych.

 3. Jaki masz rodzaj stopy? Ostatnie, ale być może najważniejsze kryterium to typ stopy. Mając ustalone już przeznaczenie butów, wybierz odpowiedni model, który uwzględnia pracę Twojej stopy w trakcie biegu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o ➡️ pronacji/supinacji.

Wszystkie informacje, które pozwolą Ci porównać dostępne modele butów do biegania Asics znajdziesz w tabelce z porównaniem konkretnych modeli w kolejnym rozdziale poradnika.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


BUTY BIEGOWE ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCAGeneralnie "drabinka" z butami do biegania po asfalcie w Asicsie wygląda bardzo klasycznie. Na jednej "nitce" mamy rozpisane modele dla biegaczy ze stopą neutralną / supinującą (nie ma jako takich modeli przeznaczonych tylko dla supinatorów), które w większości przypadków mają swoje "lustrzane" odbicia w postaci modeli dla pronatorów. Odpowiednikiem Nimbusa dla pronatorów jest Kayano, Cumulus ze wsparciem to GT-2000 itd. Oczywiście to nie są dokładnie te same buty, choć największą różnicą jest właśnie typ stopy, dla którego przeznaczono dany model.
Buty Asics do biegania dla stopy neutralnej

Buty do biegania Asics do biegania po twardych nawierzchniach, dla biegaczy ze stopami neutralnymi oraz supinującymi różnią się przede wszystkim poziomem oferowanej amortyzacji. Zdj. archiwum marki AsicsBUTY ASICS GEL-NIMBUS 24
Zdjęcie butów Asics Gel-Nimbus 24

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 24

Asics Gel-Nimbus to już niemal legenda! To jeden z najlepiej rozpoznawanych butów do biegania na świecie, produkowany nieprzerwanie od 1999 roku. Nazwa Nimbusa pochodzi od chmury "cumulonimbus". Bieganie w Nimbusach ma sprawiać wrażenie, jakbyś stawiał kroki w chmurach! Asics Gel-Nimbus to but stworzony do biegania po asfalcie i innego rodzaju twardych nawierzchniach, posiadający maksymalną dawką żelu. Przez ostatnie ponad 20 lat Nimbus był nieustannie udoskonalny. W najnowszej wersji Nimbusów zaszło sporo zmian na plus! Nowy Asics Nimbus 24 jest dużo lżejszy i bardziej responsywny. W podeszwie środkowej zastosowano piankę FF Blast, która jest niezwykle sprężysta i daje uczucie efektu trampoliny, znane z wielu butów treningowo–startowych. Nowe Asics Nimbus są więc szybsze i bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek wcześniej. W Asics Nimbus 24 znajdziemy także bardziej przewiewną cholewkę. Całość zmin w nadal niezwykle komfortowym Nimbusie idzie w zdecydowanie dobrą stronę!

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Nimbus to opcja dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają butów oferujących maksymalny komfort. Maksymalna amortyzacja w połączeniu ze stabilizacją sprawia, że Nimbus będzie również doskonałym butem dla cięższych biegaczy. Doskonały jako codzienny but treningowy, jak i but, w którym bezpiecznie można pokonać maratoński dystans.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 24

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 24:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie) / 13mm (damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 15mm (męskie)
28mm - 15mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 g (męskie)
247 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS MAGIC SPEED 2
Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed 2

OPIS ASICS MAGIC SPEED 2

Najnowsza, druga wersja modelu Asics Speed Magic to nadal bardzo uniwersalny i responsywny, but, w którym możesz biegać niemal wszystkie treningi tempowe, czy interwały i stawać na linii startu w zawodach od 5 km do maratonu. Zastosowana w Asics Magic Speed 2 technologia GUIDESOLE™, połączona z przednią płytką karbonową, ułatwia, płynne, dynamiczne przetaczanie stopy, dzięki czemu musisz wkładać mniej energii w każdy krok biegowy. Szybkie bieganie w Asics Magic Speed 2 przychodzi z większą łatwością, niż w butach, w których nie znajdziemy płytki karbonowej. W Asics Magic Speed 2 znajdziemy zupełnie nową, przewiewną cholewką, podobną do tej, która występuje w innych startowych modelach Asicsa np. Asics w Metaspeed Edge+ i Sky+. Cholewka w nowej odsłonie pozostała ultralekka, posiada jednak dodatkową, wyściółkę wokół zapiętka, co zwiększa uczucie komfortu w czasie treningu. Po założeniu, but przyjemnie otula stopę i zapewnia jej uczucie stabilności.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich, dynamicznych i trwałych butów, które będą Ci służyć nie tylko na kilku wyścigach, ale także na treningach, Asics Magic Speed to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy Asics Magic Speed 2

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm - 24 mm (męskie)
30mm - 23 mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 235 g (męskie)
195 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS NOVABLAST 3Asics Novablast 2 męskie niebieskie

OPIS ASICS NOVABLAST 3

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcje buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 3 waży zaledwie 250 gram dostarczając przy tym znakomitej amortyzacji. W trzeciej wersji zyskał on m.in. większą stabilność i lepsze dopasowanie, przez co ma szansę przypaść do gustu jeszcze szerszemu gronu biegaczy. Dzięki nowej podeszwie środkowej FF Blast Plus i 1 mm więcej pianki, Asics Novabalst 3 zachował wszystkie najlepsze cechy poprzedników - dynamikę, lekkość i komfort, zyskując jeszcze więcej sprężystości i lepszy zwrot energii. To świetna propozycja na niemal każdy rodzaj treningu dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy Asics Novablast 2

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

100
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm - 23mm (męskie)
30mm - 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 250 g (męskie)
210 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-CUMULUS 24Zdjęcie męskich Asics Cumulus 24

OPIS ASICS GEL-CUMULUS 24

Asics Gel-Cumulus to przedstawiciel najpopularniejszego segmentu butów do biegania Asics, czyli butów, które wykorzystujemy do codziennego, zróżnicowanego treningu. Cumulus zapewnia bardzo dobry balans pomiędzy odpowiednią ilością miękkiego żelu, przy zachowaniu niezłej dynamiki. Codzienny but treningowy musi spełniać szereg zadań: zapewniać komfort podczas spokojnych wybiegań, "nie zamulać" na nieco szybszych jednostkach, a jeśli przyjdzie potrzeba to i pokazać trochę charakteru na zawodach. I taki właśnie jest Asics Gel-Cumulus! Ten model pokazuje też przemianę butów do biegania Asics - podeszwa niegdyś rozdzielona na dwie wyraźne strefy, teraz stanowi jeden kawałek materiału. Dzięki temu przetoczenie z pięty na palce jest o wiele płynniejsze. Za amortyzacje odpowiada GEl umieszczony zarówno pod piętą jak i palcami, a sprężystości dodaje pianka Flytefoam Propel. Asics Gel-Cumulus występuje również w wersji z wodoodporną membraną gore-tex.BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz jednego, wygodnego buta do codziennego treningu i ważysz około 80kg (+- kilka kilogramów) to Asics Gel-Cumulus będzie świetnym wyborem. Cumulus świetnie sprawdzi się również jako but na maraton, jeśli Twoim głównym celem jest komfortowe pokonanie tego dystansu.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Cumulus 24

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 24:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)/td>
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 24mm - 16mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 286 g (męskie)
249 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-PULSE 13Zdjęcie modelu Asics Gel-Pulse 13

OPIS ASICS GEL-PULSE 13

Kolejny z butów treningowych, który w ostatnim czasie przeszedł spory "lifting". Asics Gel-Pulse przeznaczony został do biegania po twardych nawierzchniach. Dobra amortyzacja i wygodna cholewka sprawiają, że ten but świetnie sprawdzi się w roli codziennego buta do "klepania" kilometrów. Widoczny GEL pod piętą zapewni odpowiednią miękkość i ochronę na twardej powierzchni, a nowa pianka Amplifoam w podeszwie środkowej nada większej sprężystości. Dodatkowe systemy w postaci Guidance Line (którego zadaniem jest "naprowadzanie" stopy na właściwy ruch w trakcie przetaczania) docenią zwłaszcza początkujący biegacze, którym przyda się dodatkowe wsparcie. Asics Gel-Pulse to but, który w przystępnej cenie oferuje sporo jakości.

BUT IDEALNY DLA:

Nie chcesz bić rekordów, ani nie ścigasz się na zawodach, a po prostu szukasz bezpiecznego buta do pokonywania kilometrów na twardych podłożach w umiarkowanej cenie. Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to jest duża szansa, że polubisz się z Asics Gel-Pulse!

Podeszwa modelu Asics Pulse 13

PARAMETRY ASICS GEL-PULSE 13:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm - 13mm (męskie)
20mm - 12mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 313 g (męskie)
254 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-EXCITE 9Zdjęcie męskich Asics Excite 9

OPIS ASICS GEL-EXCITE 9

Podstawowy but z oferty butów do biegania Asics przeznaczony na twarde powierzchnie. Tutaj również znajdziemy technologię GEL - poduszki żelowe znajdują się pod piętą. W porównaniu do modeli z wyższej półki amortyzacji będzie mniej. To nie znaczy jednak, że Asics Gel-Excite nie znajdzie swoich fanów, wręcz przeciwnie! Świetny stosunek cena/jakość sprawia, że otrzymujemy buta, którego docenią i początkujący biegacze, którzy w bezpieczny sposób będą chcieli rozpocząć przygodę z bieganiem, jak również i ci bardziej doświadczeni. Ci drudzy docenią prostotę oraz większą dynamikę niż w lepiej amortyzowanych modelach z wyższej półki.

BUT IDEALNY DLA:

Świetna opcja na początek przygody z bieganiem - w dobrej cenie otrzymujesz bezpiecznego buta do treningu na twardych nawierzchniach. To również świetny wybór dla biegaczy szukających dynamiczniejszej treningówki bez nadmiernej ilości amortyzacji.

Zdjęcie podeszwy butów Asics Gel-Excite 9

PARAMETRY ASICS GEL-EXCITE 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 2 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm (męskie)
22mm - 12mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g (męskie)
217 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA PRONUJĄCA

Buty Asics do biegania dla stopy pronującej

Buty do biegania Asics dla biegaczy ze stopą pronującą wyposażone zostały w systemy wspierające pracę stóp w trakcie biegu. Zdj. archiwum marki AsicsBUTY ASICS GEL-KAYANO 29


Zdjęcie butów Asics Gel-Kayano 29

ASICS GEL-KAYANO 29

Asics Gel-Kayano to jeden z najdłużej produkowanych butów do biegania na świecie. Edycja z numerem 29 ugruntowuje pozycje Kayano jako lidera segmentu butów ze świetną amortyzacją i stabilizacją. Wyposażony w wsparcie dla pronacji w postaci systemu DuoMax (to materiał o podwójnej gęstości, umieszczony w podeszwie środkowej wzdłuż wewnętrznej strony, w celu zwiększenia podparcia i stabilności). Ten element łatwo pozwala odróżnić buty dla pronatorów od tych dla biegaczy o stopach neutralnych - ma inny, ciemniejszy kolor). Asics Gel-Kayano to również największa amortyzacja, którą zapewniają poduszki żelowe rozciągnięte zarówno pod piętą jak i palcami. Żel "ściśnięto" pomiędzy bardziej sprężystą piankę FlyteFoam. W najnowszej odsłonie zastosowano dodatkową piankę FF Blast w środkowej części buta, która poprawia stabilność i amortyzację 

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 28

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 29:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie)
13mm (damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm (męskie)
25mm - 12mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
280 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL GT-2000 10Asics GT-2000 10 niebieskie

OPIS ASICS GEL GT-2000 10

Jeśli Kayano jest dla Ciebie butem zbyt zaawansowanym, to spróbuj Asics GT-2000! To świetny but do codziennego treningu, który zapewnia doskonałą amortyzację dzięki sporej ilości żelu rozciągniętego na całej długości podeszwy. But zapewnia odpowiednie wsparcie dla biegaczy z pronacją - poprzeczny mostek usztywnia buta w środkowej części i ogranicza niepotrzebne ruchy skrętne. System Guidance Line, czyli dlugie nacięcie pociągnięte od pięty do palców nakierowuje stopę na właściwy tor ruchu. W przedniej części podeszwa jest gęściej ponacinana dla lepszej elastycznosci i sprężystości. Przód buta jest nieco obszerniejszy niż w poprzedniej wersji. Asics GT-2000 świetnie sprawdzi się w roli codziennego buta treningowego, który nie boi się i dużego kilometrażu, ale też nieco dynamiczniejszych sesji.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają klasycznego buta treningowego do biegania po twardych nawierzchniach, i który posiada wsparcie dla pronacji. Asics GT-2000 będzie bardzo bezpiecznym butem tego typu.

Podeszwa modelu Asics GT-2000 10

PARAMETRY ASICS GT-2000 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.  
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 280 g (męskie)
238 g (damskie)
Zobacz w sklepie

BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE

Buty Asics do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie posiadają bieżniki pokryte siatką mniej lub bardziej agresywnych kołków oraz sztywniejszą konstrukcję, która lepiej chroni stopy na zróżnicowanym podłożu. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.BUTY ASICS FUJI-LITE 3
Zdjęcie męskich butów Asics Fuji-Lite 3

OPIS ASICS FUJI-LITE 3

Buty Asics Fuji-Lite 3 to jedne z najlżejszych modeli do biegania w terenie. Tak małą wagę (tylko 255 gramów w modelu męskim!) oraz dobre czucie podłoża zawdzięcza niskiemu dropowi oraz braku płytki ochronnej. Asics Fuji-Lite 3 są też bardzo elastyczne, dlatego poradzą w terenie mieszanym, gdzie szosa łączy się ze szlakami trailowymi.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli jesteś lekkim biegaczem i szukasz zwinnego i dynamicznego buta treningowego Asics Fuji-Lite 3 to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Fuji-Lite 32

PARAMETRY ASICS FUJI-LITE 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 4mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm - 26mm (męskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255 g (męskie)
208 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-TRABUCO 10
Buty do biegania Asics Gel-Trabuco 10

OPIS ASICS GEL-TRABUCO 10

Asics Gel-Trabuco 10 to jeden z niewielu modeli butów trailowych, które posiadają wsparcie dla pronacji. Znajdziemy tutaj klasyczny system Asicsa, który odpowiada za podparcie stóp w trakcie biegu, czyli DuoMax. Uniwersalny bieżnik w połączeniu ze specjalną płytką Rock Protection Plate (która chroni stopy przed ostrymi kamieniami na szlaku) oraz dobra ilość amortyzacji sprawiają, że Asics-Gel Trabuco jest niezwykle uniwersalnym butem. Dobrze odnajdzie się zarówno na kamienistych szlakach, jak i bardziej miękkich terenach. A wsparcie dla pronacji czyni z Trabuco swego rodzaju perełkę na rynku!

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz butów do biegania w terenie ze wsparciem dla pronacji o bardzo uniwersalnym charakterze, to Asics Gel-Trabuco 10 jest jedną z niewielu opcji dostępnych na rynku.

Podeszwa Asics Gel-Trabuco 9

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO 10:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm (męskie)
19mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
275 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-TRABUCO TERRA
Zdjęcie butów Asics Gel-Trabuco Terra

OPIS ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco Terra

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm (męskie)
19mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
239 g (damskie)

Zobacz w sklepie

BUTY ASICS TRABUCO MAX
Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max

OPIS ASICS TRABUCO MAX:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym.

W podeszwie środkowej Asics Trabuco Max znajdziemy dużą ilość miękkiej i sprężystej pianki FLYTEFOAM™ - 28 mm pod piętą i 23 mm pod przednią częścią buta. Zapewnia ona doskonałą amortyzacją i sprawia, że pokonywanie ostrych kamieni czy korzeni nie będzie dla nas mocno odczuwalne, jak w wypadku bardziej minimalistycznych modeli. Bieżnik Asics Trabuco Max został stworzony w technologii ASICSGRIP™. W Asics Trabuco Max nie znajdziemy tradycyjnych sznurek, a żyłkę zakończoną zaciskiem, czyli system podobny, do tego, który znamy w butach Salomona. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić kilka sekund na wiązanie. Wzmacniana nadrukiem 3D, przednia część buta, zapobiega jej szybkiemu rozdarciu i chroni nasze stopy dodatkowo przed kamieniami i korzeniami.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Trabuco Max to model dla biegaczy, którzy cenią sobie doskonałą amortyzację i ochronę przed kamieniami podczas długich biegów w górach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm - 23mm (męskie)
27mm - 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 294 g (męskie)
245 g (damskie)


Zobacz w sklepie

BUTY ASICS GEL-SONOMA 6
Zdjęcie męskiego buta Asics Gel-Sonoma 6

OPIS ASICS GEL-SONOMA 6

Nowa Sonoma to zdecydowanie krok w dobrym kierunku!Wcześniejsze wersje Sonomy to modele dla początkujących biegaczy, dobrze sprawdzające się na leśnych ścieżkach, ale nic ponadto. Asics Gel-Sonoma 6 to oczywiście nadal podstawowy but, ale na tyle "dopakowany", że dla części biegaczy może stać się pełnoprawnym butem, który możesz zabrać na zawody. Te krótsze i łatwiejsze, ale jednak! Poprawiono amortyzację dzięki zastosowaniu pianki AmpliFoam, zmienił się również bieżnik na bardziej agresywny, no i przede wszystkim design! Ten but wreszcie zaczął świetnie wyglądać! W cenie około 300zł dostajemy naprawdę fajnego buta, który będzie znakomitą opcją dla początkujących biegaczy. Asics Gel-Sonoma występuje również w wersji z wodoodporną membraną gore-tex.BUT IDEALNY DLA:

Stawiasz pierwsze kroki w bieganiu trailowym? Albo zaczynasz biegać i najczęściej trenujesz na leśnych ścieżkach? Asics Gel-Sonoma świetnie sprawdzi się w roli buta "wprowadzającego" w świat biegania trailowego.

Podeszwa Asics Gel-Sonoma 6 męskie

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm (męskie)
19mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
240 g (damskie)


Zobacz w sklepie

PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH ASICS DO KONKURENCYJNYCH MAREK
BUTY ASICS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK:
ASICS BROOKS HOKA ONE ONE MIZUNO SAUCONY
NIMBUS GLYCERIN BONDI SKY TRIUMPH
CUMULUS GHOST CLIFTON RIDER RIDE
PULSE ADURO RINCON  ULTIMA JAZZ
EXCITE - - STREAM CLARION
NOVABLAST HYPERION TEMPO MACH SHADOW KINVARA

HISTORIA MARKI ASICSChoć Asics kojarzony jest głównie z bieganiem, to marka swoje pierwsze kroki stawiała w zupełnie innej dyscyplinie! Założona w 1949 roku w japońskim Kobe, tuż po drugiej Wojnie Światowej, pierwotnie nazwana Onitsuka Tiger. Onitsuka to nazwisko założyciela, Pana Kihachiro. W 1950 protoplasta Asicsa zaczął od produkcji butów do koszykówki. W tamtym czasie tego typu obuwie uważane było za najtrudniejsze do stworzenia, ale Onitsuka uważał, że ​​„jeśli uda mu się pokonać wysoką przeszkodę na początku, będzie w stanie pokonać także inne przeszkody”. Pierwszy prototyp wypuszczono na rynek w 1950 roku.

Nie był doskonały, ale pierwsza wersja stała się tylko punktem wyjścia do kolejnych, nieustannie doskonalonych modeli. Onitsuka któregoś razu podczas obiadu inspiruje sie budową ośmiornicy (Japonia znana jest z zamiłowania do owoców morza) i tworzy kolejne wersje koszykarskich butów pogłębiając wgłębienia na całej podeszwie, aby przypominały przyssawki ośmiornic. Dzięki temu udaje się poprawić zarówno wydajność ruchu, jak i szybkość zatrzymania (cechy szalenie istotne w grze w koszykówkę). Pierwszy prototyp generuje co prawda zbyt dużą siłę hamowania, ale ulepszenia wprowadzane w oparciu o testy przeprowadzane przez rzeczywistych graczy przynoszą szybko poprawę. Ta historia świetnie pokazuje filozfię Asics: nieustannego poprawiania swoich butów do biegania przy znaczącym współudziale samych biegaczy.


Kolejne lata to dynamiczny rozwój oferty butów, wkrótce Onitsuka Tiger pokrywał zapotrzebowanie na obuwie dla większości dyscyplin olimpijskich! Ale ostatecznie to właśnie buty do biegania Asics stały się ich najpopularniejszą kategorią. Anima Sana In Corpore Sano, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch - ta popularna sentencja okazała się na tyle inspirująca dla Kihachiro Onitsuki, że postanowił z jej akronimu - ASICS - stworzyć nazwę, która zastąpiła Onitsuka Tiger. Charakterystyczne logo w postaci nakładających się pasków po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1966 roku. W celu upamiętnienia Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, paski Asics zaprojektowano w konkursie w siedzibie głównej w Kobe, w którym wzięło udział ponad 200 zgłoszeń od 70 pracowników firmy i po raz pierwszy pojawiły się na butach Mexico ’66 Onitsuka Tiger.

W 1982 roku powstaje pierwszy but dla pronatorów, który dał podwaliny do produkcji nowoczesnych butów biegowych takich, jakie znamy dziś. Trzy lata później - w 1986 roku - powstaje pierwsza wersja systemu amortyzującego GEL. To jeden z najpopularniejszych systemów amortyzacji na świecie (to miękki, żelowy materiał, który znajduje się w podeszwie środkowej i absorbuje uderzenia o podłoże chroniąc w ten sposób ciało przed zgubnymi skutkami obijania o twarde nawierzchnie). Asics do tej pory używa GEL-u w swoich butach (oczywiście na przestrzeni lat ta technologia jest nieustannie doskonalona).

Jeden z najpopularniejszych modeli w ofercie butów do biegania Asics - Kayano - powstał w 1993 roku. Nazwany nazwiskiem swojego projektanta - Toshikazu Kayano. To but dla biegaczy z pronacją. Odpowiednik Kayano, ale dla biegaczy ze stopą neutralną/supinującą, czyli Nimbus (od nazwy chmur "cumulonimbus", biegając w Nimbusach masz poczuć się tak lekko, jakbyś biegał po "miękkiej chmurze) po raz pierwszy na rynku pojawił się w 1999 roku. Od tamtego czasu rok po roku najpopularniejsze modele butów do biegania Asics mają swoje nowe premiery. Obecnie Asics to jedna z najpopularniejszych firm produkująca buty do biegania.


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty do biegania Asics wybrać! Gdybyś miał jednak jakieś wątpliwości pytaj śmiało. Możesz się skontaktować z nami poprzez mejla: poczta@natural-born-runners.pl, telefonicznie: 730 920 380 lub po prostu wpaść do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu. Zapraszamy!


Zobacz wszystkie buty do biegania AsicsPokaż więcej wpisów z Październik 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij