pixel
Buty do biegania

Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli

2023-04-14
Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli
Asics, czyli marka legenda, która cieszy się wielkim uznaniem biegaczy od wielu już lat. Zanim w Polsce biegacze mogli wybierać spośród dziesiątek firm, to właśnie Asics był jedną z niewielu zachodnich marek szerzej dostępnych w naszym kraju. Zwłaszcza ci starsi biegacze mają dużo pozytywnych skojarzeń z Asicsem. Takie modele jak Nimbus czy Kayano na stałe wpisały się do historii butów biegowych, a system GEL stał się synonimem świetnej amortyzacji. Asics mający swoje początki w powojennej Japonii od wielu lat dostarcza świetnego sprzętu do biegania. W tym poradniku dowiesz się nieco więcej o historii firmy, jej flagowych technologiach oraz najlepszych modelach butów do biegania Asics.

SPIS TREŚCI:



Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę japońską markę.

[AKTUALIZACJA]: 14.04.2023, sezon wiosna/lato 2023

 1. Charakterystyka butów do biegania Asics
 2. Jak wybrać dla siebie najlepsze buty do biegania Asics
 3. Opisy konkretnych modeli butów do biegania Asics, dostepnych w Natural Born Runners 
 4. ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA PRONUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE

 5. Porównanie butów Asics do konkurencyjnych modeli innych marek
 6. Historia marki Asics
 7. Podsumowanie

CHARAKTERYSTYKA BUTÓW DO BIEGANIA ASICS





Buty Asics do biegania

Szeroka oferta butów biegowych Asics pozwala niemalże każdemu biegaczowi znaleźć odpowiednie buty dla siebie. Zdj. Andrzej Olszanowski, Archiwum Natural Born Runners.





NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI BUTÓW DO BIEGANIA ASICS

☑️ TECHNOLOGIA GEL - to jeden z najpopularniejszych systemów amortyzacji na świecie! Pierwsze wersje poduszek żelowych w swoich butach do biegania Asics zaprezentował blisko 40 lat temu. To półpłynny materiał to wyjątkowych właściwościach amortyzujących. Stosowany w większości modeli butów biegowych Asics. W zależności od modelu znajdziemy mniej lub więcej poduszek żelowych. W wyższych modelach GEL znajduje się na całej długości podeszwy. Impet, który powstaje w momencie lądowania buta na podłożu dzięki poduszkom żelowym zostaje równomiernie rozproszony.

☑️ ZAAWANSOWANE SYSTEMY TECHNOLOGICZNE- buty do biegania Asics charakteryzują się dużą ilością technologii stosowanych w poszczególnych modelach. Takie rozwiązania jak Duomax czy Guidance Line mają za zadanie pomóc biegaczowi w poprawnym przetoczeniu stopy od momentu jej kontaktu z podłożem, aż po wybicie z palców. Buty do biegania Asics "naprowadzają" stopy na właściwe tory. Tę "pomoc" docenią zwłaszcza ci początkujący biegacze, którym przyda się takie dodatkowe "wsparcie".

☑️ NIEZWYKLE SZEROKA OFERTA - Asics produkuje buty do biegania dla biegaczy na przeróżnych poziomach zaawansowania. Począwszy od tych zupełnie początkujących - którzy w ofercie butów do biegania Asics znajdą buty, które pozwolą im w bezpieczny sposób wejść w świat biegania, po tych bardziej zaawansowanych. Dla tych drugich Asics przygotował buty pozwalające na większą swobodę w trakcie biegu przy zachowaniu maksymalnego komfortu.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


JAK WYBRAĆ DLA SIEBIE NAJLEPSZE BUTY BIEGOWE ASICS



Główne kryteria, które przyjąłem opisując konkretne modele butów do biegania Asics to typ stopy, dla którego są przeznaczone, poziom amortyzacji oraz podłoże, po którym najczęściej dany but będzie używany. W ten sposób wydzieliłem trzy kategorie butów Asics: buty treningowe, buty treningowo-startowe oraz buty do biegania w terenie. Jeśli zastanawiasz się jakie buty do biegania Asics będą odpowiednie dla Ciebie odpowiedz na trzy poniższe pytania.




Buty biegowe Asics

Zanim wybierzesz odpowiednie buty do biegania Asics zastanów się gdzie będziesz biegał, ile amortyzacji potrzebujesz i jaki masz rodzaj stopy? Zdj. Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners



 1. W jakim terenie będziesz biegał? Jeśli Twoje trasy biegowe to głównie twarde nawierzchnie to wybierz buty treningowe na asfalt. W przypadku leśnych ścieżek przejrzyj kategorię butów do biegania w terenie.

 2. Zależy Ci bardziej na amortyzacji (komforcie) czy szybkości (dynamice)? Jeśli stawiasz przede wszystkim na wygodę, to wybierz, któryś z butów treningowych. Jeśli bardziej zależy Ci na szybkości, to sprawdź ofertę butów treningowo-startowych.

 3. Jaki masz rodzaj stopy? Ostatnie, ale być może najważniejsze kryterium to typ stopy. Mając ustalone już przeznaczenie butów, wybierz odpowiedni model, który uwzględnia pracę Twojej stopy w trakcie biegu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o ➡️ pronacji/supinacji.

Wszystkie informacje, które pozwolą Ci porównać dostępne modele butów do biegania Asics znajdziesz w tabelce z porównaniem konkretnych modeli w kolejnym rozdziale poradnika.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


BUTY BIEGOWE ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCA



Generalnie "drabinka" z butami do biegania po asfalcie w Asicsie wygląda bardzo klasycznie. Na jednej "nitce" mamy rozpisane modele dla biegaczy ze stopą neutralną / supinującą (nie ma jako takich modeli przeznaczonych tylko dla supinatorów), które w większości przypadków mają swoje "lustrzane" odbicia w postaci modeli dla pronatorów. Odpowiednikiem Nimbusa dla pronatorów jest Kayano, Cumulus ze wsparciem to GT-2000 itd. Oczywiście to nie są dokładnie te same buty, choć największą różnicą jest właśnie typ stopy, dla którego przeznaczono dany model.




Buty Asics do biegania dla stopy neutralnej

Buty do biegania Asics do biegania po twardych nawierzchniach, dla biegaczy ze stopami neutralnymi oraz supinującymi różnią się przede wszystkim poziomem oferowanej amortyzacji. Zdj. archiwum marki Asics



BUTY ASICS GEL-NIMBUS 25




Zdjęcie butów Asics Gel-Nimbus 25

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 25

Asics Gel-Nimbus to już niemal legenda! To jeden z najlepiej rozpoznawanych butów do biegania na świecie, produkowany nieprzerwanie od 1999 roku. Nazwa Nimbusa pochodzi od chmury "cumulonimbus". Bieganie w Nimbusach ma sprawiać wrażenie, jakbyś stawiał kroki w chmurach! Asics Gel-Nimbus to but stworzony do biegania po asfalcie i innego rodzaju twardych nawierzchniach, posiadający maksymalną dawką żelu. Przez ostatnie ponad 20 lat Nimbus był nieustannie udoskonalny. O ile poprzednie wersje Nimbusa przynosiły stopniowe zmiany, tak nowy Asics Nimbus 25 to odważny krok naprzód i prawdziwa rewolucja! Już sam rzut oka na nową wersję mówi nam, że mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym. W oczy rzuca się widocznie większa ilość pianki amortyzującej oraz brak wystającego żelu, który do tej pory był znakiem rozpoznawczym butów Asicsa. Klasyczny GEL zastąpiono nowym PureGel i zintegrowano z podeszwą środkową. Nowe rozwiązanie oferuje jeszcze więcej miękkości i komfortu (PureGel jest o 65% bardziej miękki niż poprzednia wersja GELu). Podczas projektowania jubileuszowej 25 edycji Asics Nimbus projektanci za cel wzięli sobie stworzenie najbardziej komfortowych butów w historii. Stąd szereg zmian, które na każdym polu poprawiają wygodę biegacza w trakcie codziennych treningów. Wspomniany już PureGel oraz większa ilość responsywnej pianki FF Blast + ECO połączone zostały z szerszą podeszwą. Dzięki czemu biegając w Asics Nimbus 25 mamy wrażenie płynnego i stabilnego biegu. Na fundamencie tej szerszej platformy udało zbudować się niesamowicie wygodną cholewkę. Stopy w przedniej części buta mają wystarczającą ilość, aby komfortowo się ułożyć.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Nimbus to opcja dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają butów oferujących maksymalny komfort. Maksymalna amortyzacja w połączeniu ze stabilizacją sprawia, że Nimbus będzie również doskonałym butem dla cięższych biegaczy. Doskonały jako codzienny but treningowy, jak i but, w którym bezpiecznie można pokonać maratoński dystans.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 25

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 25:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (damskie / męskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm - 22mm (męskie)
29mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 292 g (męskie)
255 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS MAGIC SPEED 2




Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed 2

OPIS ASICS MAGIC SPEED 2

Najnowsza, druga wersja modelu Asics Speed Magic to nadal bardzo uniwersalny i responsywny, but, w którym możesz biegać niemal wszystkie treningi tempowe, czy interwały i stawać na linii startu w zawodach od 5 km do maratonu. Zastosowana w Asics Magic Speed 2 technologia GUIDESOLE™, połączona z przednią płytką karbonową, ułatwia, płynne, dynamiczne przetaczanie stopy, dzięki czemu musisz wkładać mniej energii w każdy krok biegowy. Szybkie bieganie w Asics Magic Speed 2 przychodzi z większą łatwością, niż w butach, w których nie znajdziemy płytki karbonowej. W Asics Magic Speed 2 znajdziemy zupełnie nową, przewiewną cholewką, podobną do tej, która występuje w innych startowych modelach Asicsa np. Asics w Metaspeed Edge+ i Sky+. Cholewka w nowej odsłonie pozostała ultralekka, posiada jednak dodatkową, wyściółkę wokół zapiętka, co zwiększa uczucie komfortu w czasie treningu. Po założeniu, but przyjemnie otula stopę i zapewnia jej uczucie stabilności.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich, dynamicznych i trwałych butów, które będą Ci służyć nie tylko na kilku wyścigach, ale także na treningach, Asics Magic Speed to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy Asics Magic Speed 2

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm - 24 mm (męskie)
30mm - 23 mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 235 g (męskie)
195 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS METASPEED SKY +




Zdjęcie męskich butów Asics MetaSpeed Sky +

OPIS ASICS METASPEED SKY +

Asics Metaspeed Sky+ z płytką karbonową to flagowy model tej marki, stworzony z myślą o zdobywaniu życiówek na niemal wszystkich asfaltowych dystansach. Asics Metaspeed Sky+ w świetny sposób łączy dynamikę i poczucie stabilności, a także zapewnia większą ilość miejsca na palce, dzięki czemu przypadnie do gustu szerokiemu gronu biegaczy. Niezależnie od tego czy Twoim celem jest złamanie w półmaratonie 1:30, czy 1:10, ten but pozwoli Ci biec szybciej przy mniejszym zmęczeniu mięśni. W Asics Metaspeed Sky+połączono najbardziej responsywną piankę Asicsa - FF Blast Turbo™ z pełnowymiarową płytką karbonową. Wszystko to czyni ten model jednym z najszybszych butów na rynku na starty i najbardziej wymagające treningi. Zakrzywiona konstrukcja buta wspomaga dodatkowo szybkie przetoczenie stopy i wydłużenie kroku biegowego, a tym samym zwiększenie i utrzymanie szybkiego tempa biegu przy mniejszym zmęczeniu mięśni.

Zdjęcie podeszwy Asics MetaSpeed Sky +

PARAMETRY ASICS META SPEED SKY +:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33 mm / 28 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 205 g

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOOSA TRI 14




Zdjęcie męskich butów Asics Noosa Tri 14

OPIS ASICS NOOSA TRI 14

Buty Asics Noosa Tri 14, inspirowane archiwalnymi modelami Asics Gel-Noosa, dopasowuje się do stopy niczym skarpetka. Lekka konstrukcja zapewnia wydajny krok. Wygodne rozwiązania np. uchwyty na języku i sznurowadła bez wiązania ułatwiają wkładanie butów. Zastosowanie technologii Guidesole™ pod stopą pomaga w stabilizacji kostki. Natomiast kołyskowy profil podeszwy pozwala zaoszczędzić energię i zwiększyć przyspieszenie. Najnowsza wersja ma wyższy niż poprzednio zapiętek, elastyczne sznurówki oraz dłuższy język, co ma ułatwiać szybsze wkładanie tego buta. Lekka i responsywna pianka Flytefoam, dba o miękkość uderzenia stopy o podłoże oraz dynamiczny zwrot energii w momencie odbicia.

Zdjęcie podeszwy Asics Noosa Tri 14

PARAMETRY ASICS NOOSA TRI 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 215 g (męskie)
201 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOVABLAST 3



Asics Novablast 2 męskie niebieskie

OPIS ASICS NOVABLAST 3

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcje buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 3 waży zaledwie 250 gram dostarczając przy tym znakomitej amortyzacji. W trzeciej wersji zyskał on m.in. większą stabilność i lepsze dopasowanie, przez co ma szansę przypaść do gustu jeszcze szerszemu gronu biegaczy. Dzięki nowej podeszwie środkowej FF Blast Plus i 1 mm więcej pianki, Asics Novabalst 3 zachował wszystkie najlepsze cechy poprzedników - dynamikę, lekkość i komfort, zyskując jeszcze więcej sprężystości i lepszy zwrot energii. To świetna propozycja na niemal każdy rodzaj treningu dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy Asics Novablast 2

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

100
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm - 23mm (męskie)
30mm - 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 250 g (męskie)
210 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-CUMULUS 25



Zdjęcie męskich Asics Cumulus 25

OPIS ASICS GEL-CUMULUS 25

Asics Gel-Cumulus 25 jest świetnym przykładem tego jak mocno rozwija się w ostatnich latach technologia tworzenia butów do biegania. Wersja 25 tego modelu jest aż o 22 gramy lżejsza. Jednocześnie zwiększeniu uległa ilość amortyzacji (w wersji Asics Cumulus 25 mamy o 2 mm więcej pianki). Dotychczasową amortyzację FF BLAST ™CUSHIONING zastąpiła nowa FFBLAST™ PLUS. Wszystko to sprawia, że Asics Cumulus 25 jest najbardziej amortyzowanym i komfortowym modele w historii tej serii. Dotychczasową formę żelu zastąpił zatopiony w podeszwie środkowej PureGEL®, który jest lżejszy i bardziej miękki niż jego poprzednik. Pozwala to bardziej miękkie lądowanie i energiczne oderwanie palców podczas każdego kroku biegowego.


BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz jednego, wygodnego buta do codziennego treningu i ważysz około 80kg (+- kilka kilogramów) to Asics Gel-Cumulus będzie świetnym wyborem. Cumulus świetnie sprawdzi się również jako but na maraton, jeśli Twoim głównym celem jest komfortowe pokonanie tego dystansu.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Cumulus 25

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 25:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)/td>
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 37,5 mm / 29,5 mm (męskie)
36,6 mm / 18,5 mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 266 g (męskie)
229 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-PULSE 14



Zdjęcie modelu Asics Gel-Pulse 14

OPIS ASICS GEL-PULSE 14

Ascis Gel-Pulse to uniwersalny but do codziennych treningów na asfalcie i ubitych ścieżkach. Dobra amortyzacja i elastyczna cholewka sprawiają, że jest wygodny i dopasowuje się świetnie do stóp większości biegaczek. W nowej, 14 odsłonie but Asics Gel-Pulse został przeprojektowany z użyciem specjalnie zaprojektowanej żakardowej siateczki, która zwiększa przepływ powietrza i zapewnia stopom dłużej świeżość. Unowocześniona podeszwa środkowa AmpliFoam gwarantuje miękką amortyzację, przy zachowaniu dobrej responsywności w czasie każdego kroku biegowego. Optymalny dla wielu biegaczy, 8-mm drop oraz przystępna cena sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych butów treningowych w swojej kategorii. Sprawdzi się nie tylko w czasie biegania, ale także treningu na siłowni czy spacerze po mieście.

BUT IDEALNY DLA:

Nie chcesz bić rekordów, ani nie ścigasz się na zawodach, a po prostu szukasz bezpiecznego buta do pokonywania kilometrów na twardych podłożach w umiarkowanej cenie. Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to jest duża szansa, że polubisz się z Asics Gel-Pulse!

Podeszwa modelu Asics Pulse 13

PARAMETRY ASICS GEL-PULSE 14:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd. 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 300 g (męskie)
245 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-EXCITE 9



Zdjęcie męskich Asics Excite 9

OPIS ASICS GEL-EXCITE 9

Podstawowy but z oferty butów do biegania Asics przeznaczony na twarde powierzchnie. Tutaj również znajdziemy technologię GEL - poduszki żelowe znajdują się pod piętą. W porównaniu do modeli z wyższej półki amortyzacji będzie mniej. To nie znaczy jednak, że Asics Gel-Excite nie znajdzie swoich fanów, wręcz przeciwnie! Świetny stosunek cena/jakość sprawia, że otrzymujemy buta, którego docenią i początkujący biegacze, którzy w bezpieczny sposób będą chcieli rozpocząć przygodę z bieganiem, jak również i ci bardziej doświadczeni. Ci drudzy docenią prostotę oraz większą dynamikę niż w lepiej amortyzowanych modelach z wyższej półki.

BUT IDEALNY DLA:

Świetna opcja na początek przygody z bieganiem - w dobrej cenie otrzymujesz bezpiecznego buta do treningu na twardych nawierzchniach. To również świetny wybór dla biegaczy szukających dynamiczniejszej treningówki bez nadmiernej ilości amortyzacji.

Zdjęcie podeszwy butów Asics Gel-Excite 9

PARAMETRY ASICS GEL-EXCITE 9:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 2 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm (męskie)
22mm - 12mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g (męskie)
217 g (damskie)

Zobacz w sklepie



BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA PRONUJĄCA





Buty Asics do biegania dla stopy pronującej

Buty do biegania Asics dla biegaczy ze stopą pronującą wyposażone zostały w systemy wspierające pracę stóp w trakcie biegu. Zdj. archiwum marki Asics



BUTY ASICS GEL-KAYANO 29


Zdjęcie butów Asics Gel-Kayano 29

ASICS GEL-KAYANO 29

Asics Gel-Kayano to jeden z najdłużej produkowanych butów do biegania na świecie. Edycja z numerem 29 ugruntowuje pozycje Kayano jako lidera segmentu butów ze świetną amortyzacją i stabilizacją. Wyposażony w wsparcie dla pronacji w postaci systemu DuoMax (to materiał o podwójnej gęstości, umieszczony w podeszwie środkowej wzdłuż wewnętrznej strony, w celu zwiększenia podparcia i stabilności). Ten element łatwo pozwala odróżnić buty dla pronatorów od tych dla biegaczy o stopach neutralnych - ma inny, ciemniejszy kolor). Asics Gel-Kayano to również największa amortyzacja, którą zapewniają poduszki żelowe rozciągnięte zarówno pod piętą jak i palcami. Żel "ściśnięto" pomiędzy bardziej sprężystą piankę FlyteFoam. W najnowszej odsłonie zastosowano dodatkową piankę FF Blast w środkowej części buta, która poprawia stabilność i amortyzację 

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 28

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 29:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie)
13mm (damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm - 13mm (męskie)
25mm - 12mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
280 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL GT-2000 11



Zdjęcie butów Asics GT-2000 11

OPIS ASICS GEL GT-2000 11

Jeśli Kayano jest dla Ciebie butem zbyt zaawansowanym, to spróbuj Asics GT-2000! To świetny but do codziennego treningu, który zapewnia doskonałą amortyzację dzięki sporej ilości żelu rozciągniętego na całej długości podeszwy.Najnowsza, 11-ta wersja modelu Asics Gt-2000 w porównaniu do poprzednika przynosi wiele zmian. Od wewnętrznej strony podeszwy zastosowano wspierający, przeciwdziałający pronacji system LiteTruss™. W podeszwie środkowej zaś użyto nowej, lekkiej i sprężystej pianki FlyteFoam Blast (FF Blast). Zmianie uległa także cholewka, teraz jeszcze bardziej miękka, zapewnia dobrą oddychalność, duży komfort oraz dobre dopasowanie i dobre trzymanie stopy. W zgodzie z najnowszymi trendami but stał się bardziej ekologiczny, gdyż co najmniej 50% głównego materiału cholewki zostało wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają klasycznego buta treningowego do biegania po twardych nawierzchniach, i który posiada wsparcie dla pronacji. Asics GT-2000 będzie bardzo bezpiecznym butem tego typu.

Zdjęcie podeszwy modelu Asics GT-2000 11

PARAMETRY ASICS GT-2000 11:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 15mm (męskie)
22mm / 14mm (dmskie)  
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275 g (męskie)
235 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE





Buty Asics do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie posiadają bieżniki pokryte siatką mniej lub bardziej agresywnych kołków oraz sztywniejszą konstrukcję, która lepiej chroni stopy na zróżnicowanym podłożu. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



BUTY ASICS FUJI-LITE 3




Zdjęcie męskich butów Asics Fuji-Lite 3

OPIS ASICS FUJI-LITE 3

Buty Asics Fuji-Lite 3 to jedne z najlżejszych modeli do biegania w terenie. Tak małą wagę (tylko 255 gramów w modelu męskim!) oraz dobre czucie podłoża zawdzięcza niskiemu dropowi oraz braku płytki ochronnej. Asics Fuji-Lite 3 są też bardzo elastyczne, dlatego poradzą w terenie mieszanym, gdzie szosa łączy się ze szlakami trailowymi.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli jesteś lekkim biegaczem i szukasz zwinnego i dynamicznego buta treningowego Asics Fuji-Lite 3 to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy męskich Asics Fuji-Lite 32

PARAMETRY ASICS FUJI-LITE 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 4mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm - 26mm (męskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255 g (męskie)
208 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-TRABUCO 11




Zdjęcie butów do biegania Asics Gel-Trabuco 11

OPIS ASICS GEL-TRABUCO 11

Asics Gel-Trabuco 11 to jeden z niewielu modeli butów trailowych, które posiadają wsparcie dla pronacji. Znajdziemy tutaj klasyczny system Asicsa, który odpowiada za podparcie stóp w trakcie biegu, czyli DuoMax. Uniwersalny bieżnik w połączeniu ze specjalną płytką Rock Protection Plate (która chroni stopy przed ostrymi kamieniami na szlaku) oraz dobra ilość amortyzacji sprawiają, że Asics-Gel Trabuco jest niezwykle uniwersalnym butem. Dobrze odnajdzie się zarówno na kamienistych szlakach, jak i bardziej miękkich terenach. A wsparcie dla pronacji czyni z Trabuco swego rodzaju perełkę na rynku!

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz butów do biegania w terenie ze wsparciem dla pronacji o bardzo uniwersalnym charakterze, to Asics Gel-Trabuco 10 jest jedną z niewielu opcji dostępnych na rynku.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco 11

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO 11:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 300 g (męskie)
265 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-TRABUCO TERRA




Zdjęcie butów Asics Gel-Trabuco Terra

OPIS ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco Terra

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm (męskie)
19mm - 11mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
239 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS TRABUCO MAX 2




Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max

OPIS ASICS TRABUCO MAX 2:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. Druga odsłona tego modelu oferuje jeszcze większy komfort dzięki dodatkowej warstwie pianki pod stopami oraz poszerzonej (o 4 mm) strefie na śródstopiu, co czyni but bardziej stabilnym.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Trabuco Max 2 to model dla biegaczy, którzy cenią sobie doskonałą amortyzację i ochronę przed kamieniami podczas długich biegów w górach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
265 g (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-SONOMA 7




Zdjęcie męskiego buta Asics Gel-Sonoma 6

OPIS ASICS GEL-SONOMA 7

Syntetyczna cholewka zawiera wstawki ze sztucznej skóry, które zostały połączone z bezszwowymi nakładkami, aby zwiększyć stabilność i wygodę. Dodatkowo, dzięki szerokiemu i wzmocnionemu noskowi, będą się świetnie czuć podczas biegania. Komfort pod stopami zapewnia podeszwa środkowa z technologią AMPLIFOAM™ na całej długości i z amortyzacją w technologii GEL™ umieszczoną dokładnie tam, gdzie absorpcja wstrząsów najbardziej pomaga biegaczom. Aby zwiększyć miękkość każdego kroku, dodano wkładkę ORTHOLITE™, która dba o najwyższy komfort stopy. Dodatkowo wielopłaszczyznowy bieżnik poprawia przyczepność na różnego rodzaju powierzchniach. Wszystkie te elementy zapewniające komfort uzupełnione są o cechy dbające o trwałość, takie jak solidna gumowa podeszwa.


BUT IDEALNY DLA:

Stawiasz pierwsze kroki w bieganiu trailowym? Albo zaczynasz biegać i najczęściej trenujesz na leśnych ścieżkach? Asics Gel-Sonoma świetnie sprawdzi się w roli buta "wprowadzającego" w świat biegania trailowego.

Podeszwa Asics Gel-Sonoma 6 męskie

PARAMETRY ASICS GEL-SONOMA 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm - 12mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie)
252 g (damskie)


Zobacz w sklepie


PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH ASICS DO KONKURENCYJNYCH MAREK




BUTY ASICS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK:
ASICS BROOKS HOKA ONE ONE SAUCONY
NIMBUS GLYCERIN BONDI TRIUMPH
CUMULUS GHOST CLIFTON RIDE
PULSE ADURO RINCON  JAZZ
EXCITE - - CLARION
NOVABLAST HYPERION TEMPO MACH KINVARA

HISTORIA MARKI ASICS



Choć Asics kojarzony jest głównie z bieganiem, to marka swoje pierwsze kroki stawiała w zupełnie innej dyscyplinie! Założona w 1949 roku w japońskim Kobe, tuż po drugiej Wojnie Światowej, pierwotnie nazwana Onitsuka Tiger. Onitsuka to nazwisko założyciela, Pana Kihachiro. W 1950 protoplasta Asicsa zaczął od produkcji butów do koszykówki. W tamtym czasie tego typu obuwie uważane było za najtrudniejsze do stworzenia, ale Onitsuka uważał, że ​​„jeśli uda mu się pokonać wysoką przeszkodę na początku, będzie w stanie pokonać także inne przeszkody”. Pierwszy prototyp wypuszczono na rynek w 1950 roku.

Nie był doskonały, ale pierwsza wersja stała się tylko punktem wyjścia do kolejnych, nieustannie doskonalonych modeli. Onitsuka któregoś razu podczas obiadu inspiruje sie budową ośmiornicy (Japonia znana jest z zamiłowania do owoców morza) i tworzy kolejne wersje koszykarskich butów pogłębiając wgłębienia na całej podeszwie, aby przypominały przyssawki ośmiornic. Dzięki temu udaje się poprawić zarówno wydajność ruchu, jak i szybkość zatrzymania (cechy szalenie istotne w grze w koszykówkę). Pierwszy prototyp generuje co prawda zbyt dużą siłę hamowania, ale ulepszenia wprowadzane w oparciu o testy przeprowadzane przez rzeczywistych graczy przynoszą szybko poprawę. Ta historia świetnie pokazuje filozfię Asics: nieustannego poprawiania swoich butów do biegania przy znaczącym współudziale samych biegaczy.


Kolejne lata to dynamiczny rozwój oferty butów, wkrótce Onitsuka Tiger pokrywał zapotrzebowanie na obuwie dla większości dyscyplin olimpijskich! Ale ostatecznie to właśnie buty do biegania Asics stały się ich najpopularniejszą kategorią. Anima Sana In Corpore Sano, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch - ta popularna sentencja okazała się na tyle inspirująca dla Kihachiro Onitsuki, że postanowił z jej akronimu - ASICS - stworzyć nazwę, która zastąpiła Onitsuka Tiger. Charakterystyczne logo w postaci nakładających się pasków po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1966 roku. W celu upamiętnienia Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, paski Asics zaprojektowano w konkursie w siedzibie głównej w Kobe, w którym wzięło udział ponad 200 zgłoszeń od 70 pracowników firmy i po raz pierwszy pojawiły się na butach Mexico ’66 Onitsuka Tiger.

W 1982 roku powstaje pierwszy but dla pronatorów, który dał podwaliny do produkcji nowoczesnych butów biegowych takich, jakie znamy dziś. Trzy lata później - w 1986 roku - powstaje pierwsza wersja systemu amortyzującego GEL. To jeden z najpopularniejszych systemów amortyzacji na świecie (to miękki, żelowy materiał, który znajduje się w podeszwie środkowej i absorbuje uderzenia o podłoże chroniąc w ten sposób ciało przed zgubnymi skutkami obijania o twarde nawierzchnie). Asics do tej pory używa GEL-u w swoich butach (oczywiście na przestrzeni lat ta technologia jest nieustannie doskonalona).

Jeden z najpopularniejszych modeli w ofercie butów do biegania Asics - Kayano - powstał w 1993 roku. Nazwany nazwiskiem swojego projektanta - Toshikazu Kayano. To but dla biegaczy z pronacją. Odpowiednik Kayano, ale dla biegaczy ze stopą neutralną/supinującą, czyli Nimbus (od nazwy chmur "cumulonimbus", biegając w Nimbusach masz poczuć się tak lekko, jakbyś biegał po "miękkiej chmurze) po raz pierwszy na rynku pojawił się w 1999 roku. Od tamtego czasu rok po roku najpopularniejsze modele butów do biegania Asics mają swoje nowe premiery. Obecnie Asics to jedna z najpopularniejszych firm produkująca buty do biegania.


PODSUMOWANIE



Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty do biegania Asics wybrać! Gdybyś miał jednak jakieś wątpliwości pytaj śmiało. Możesz się skontaktować z nami poprzez mejla: poczta@natural-born-runners.pl, telefonicznie: 730 920 380 lub po prostu wpaść do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu. Zapraszamy!


Zobacz wszystkie buty do biegania Asics



Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij