pixel
Buty do biegania

Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli

2024-04-21
Buty do biegania Asics: przegląd najnowszych modeli
Asics, czyli marka legenda, która cieszy się wielkim uznaniem biegaczy od wielu już lat. Zanim w Polsce biegacze mogli wybierać spośród dziesiątek firm, to właśnie Asics był jedną z niewielu zachodnich marek szerzej dostępnych w naszym kraju. Zwłaszcza ci starsi biegacze mają dużo pozytywnych skojarzeń z Asicsem. Takie modele jak Nimbus czy Kayano na stałe wpisały się do historii butów biegowych, a system GEL stał się synonimem świetnej amortyzacji. Asics mający swoje początki w powojennej Japonii od wielu lat dostarcza świetnego sprzętu do biegania. W tym poradniku dowiesz się nieco więcej o historii firmy, jej flagowych technologiach oraz najlepszych modelach butów do biegania Asics.


SPIS TREŚCI:Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę japońską markę.

[AKTUALIZACJA]: 21.04.2024, sezon wiosna/lato 2024

 1. Charakterystyka butów do biegania Asics
 2. Jak wybrać dla siebie najlepsze buty do biegania Asics
 3. Opisy konkretnych modeli butów do biegania Asics, dostepnych w Natural Born Runners 
 4. ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS NA ASFALT - STOPA PRONUJĄCA

  ➡️ BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE

 5. Porównanie butów Asics do konkurencyjnych modeli innych marek
 6. Podsumowanie

CHARAKTERYSTYKA BUTÓW DO BIEGANIA ASICS

Buty Asics do biegania

Szeroka oferta butów biegowych Asics pozwala niemalże każdemu biegaczowi znaleźć odpowiednie buty dla siebie. Zdj. Andrzej Olszanowski, Archiwum Natural Born Runners.

NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI BUTÓW DO BIEGANIA ASICS

☑️ TECHNOLOGIA GEL - to jeden z najpopularniejszych systemów amortyzacji na świecie! Pierwsze wersje poduszek żelowych w swoich butach do biegania Asics zaprezentował blisko 40 lat temu. To półpłynny materiał to wyjątkowych właściwościach amortyzujących. Stosowany w większości modeli butów biegowych Asics. W zależności od modelu znajdziemy mniej lub więcej poduszek żelowych. W wyższych modelach GEL znajduje się na całej długości podeszwy. Impet, który powstaje w momencie lądowania buta na podłożu dzięki poduszkom żelowym zostaje równomiernie rozproszony.

☑️ ZAAWANSOWANE SYSTEMY TECHNOLOGICZNE- buty do biegania Asics charakteryzują się dużą ilością technologii stosowanych w poszczególnych modelach. Takie rozwiązania jak Duomax czy Guidance Line mają za zadanie pomóc biegaczowi w poprawnym przetoczeniu stopy od momentu jej kontaktu z podłożem, aż po wybicie z palców. Buty do biegania Asics "naprowadzają" stopy na właściwe tory. Tę "pomoc" docenią zwłaszcza ci początkujący biegacze, którym przyda się takie dodatkowe "wsparcie".

☑️ NIEZWYKLE SZEROKA OFERTA - Asics produkuje buty do biegania dla biegaczy na przeróżnych poziomach zaawansowania. Począwszy od tych zupełnie początkujących - którzy w ofercie butów do biegania Asics znajdą buty, które pozwolą im w bezpieczny sposób wejść w świat biegania, po tych bardziej zaawansowanych. Dla tych drugich Asics przygotował buty pozwalające na większą swobodę w trakcie biegu przy zachowaniu maksymalnego komfortu.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


JAK WYBRAĆ DLA SIEBIE NAJLEPSZE BUTY BIEGOWE ASICSGłówne kryteria, które przyjąłem opisując konkretne modele butów do biegania Asics to typ stopy, dla którego są przeznaczone, poziom amortyzacji oraz podłoże, po którym najczęściej dany but będzie używany. W ten sposób wydzieliłem trzy kategorie butów Asics: buty treningowe, buty treningowo-startowe oraz buty do biegania w terenie. Jeśli zastanawiasz się jakie buty do biegania Asics będą odpowiednie dla Ciebie odpowiedz na trzy poniższe pytania.
Buty biegowe Asics

Zanim wybierzesz odpowiednie buty do biegania Asics zastanów się gdzie będziesz biegał, ile amortyzacji potrzebujesz i jaki masz rodzaj stopy? Zdj. Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners 1. W jakim terenie będziesz biegał? Jeśli Twoje trasy biegowe to głównie twarde nawierzchnie to wybierz buty treningowe na asfalt. W przypadku leśnych ścieżek przejrzyj kategorię butów do biegania w terenie.

 2. Zależy Ci bardziej na amortyzacji (komforcie) czy szybkości (dynamice)? Jeśli stawiasz przede wszystkim na wygodę, to wybierz, któryś z butów treningowych. Jeśli bardziej zależy Ci na szybkości, to sprawdź ofertę butów treningowo-startowych.

 3. Jaki masz rodzaj stopy? Ostatnie, ale być może najważniejsze kryterium to typ stopy. Mając ustalone już przeznaczenie butów, wybierz odpowiedni model, który uwzględnia pracę Twojej stopy w trakcie biegu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o ➡️ pronacji/supinacji.

Wszystkie informacje, które pozwolą Ci porównać dostępne modele butów do biegania Asics znajdziesz w tabelce z porównaniem konkretnych modeli w kolejnym rozdziale poradnika.

Zobacz wszystkie buty do biegania Asics


BUTY BIEGOWE ASICS NA ASFALT - STOPA NEUTRALNA / SUPINUJĄCAGeneralnie "drabinka" z butami do biegania po asfalcie w Asicsie wygląda bardzo klasycznie. Na jednej "nitce" mamy rozpisane modele dla biegaczy ze stopą neutralną / supinującą (nie ma jako takich modeli przeznaczonych tylko dla supinatorów), które w większości przypadków mają swoje "lustrzane" odbicia w postaci modeli dla pronatorów. Odpowiednikiem Nimbusa dla pronatorów jest Kayano, Cumulus ze wsparciem to GT-2000 itd. Oczywiście to nie są dokładnie te same buty, choć największą różnicą jest właśnie typ stopy, dla którego przeznaczono dany model.
Buty Asics do biegania dla stopy neutralnej

Buty do biegania Asics do biegania po twardych nawierzchniach, dla biegaczy ze stopami neutralnymi oraz supinującymi różnią się przede wszystkim poziomem oferowanej amortyzacji. Zdj. archiwum marki AsicsBUTY ASICS GEL-NIMBUS 26
Zdjęcie butów Asics Gel-Nimbus 26

OPIS ASICS GEL-NIMBUS 26

Asics Nimbus 26 to “creme de la creme” z oferty butów biegowych tej japońskiej marki. Przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach, dla biegaczy o stopie neutralnej. Asics Nimbus od lat stanowił punkt odniesienia dla producentów innych butów biegowych w segmencie najlepiej amortyzowanych modeli. Asics Nimbus 26 łączy w udany sposób najważniejsze cechy, którymi odznaczać się muszą buty biegowe, czyli świetną amortyzację, komfort i dynamikę. W tym modelu obuwia technologia PureGel została połączona z miękką pianką FF Blast Plus Eco. Oznacza to, że doświadczysz wyjątkowej wygody, ilekroć zapragniesz biec jeszcze dalej. Co więcej, ulepszona konstrukcja cholewki i kołnierzyka zapewnia uczucie niedoścignionej wygody i dopasowania. Stopy w przedniej części buta mają wystarczającą ilość, aby komfortowo się ułożyć. Cholewka wykonana z 1 kawałku miękkiego materiału nie posiada żadnych zbędnych przeszyć, które mogłyby irytować podczas biegu.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Nimbus to opcja dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy szukają butów oferujących maksymalny komfort. Maksymalna amortyzacja w połączeniu ze stabilizacją sprawia, że Nimbus będzie również doskonałym butem dla cięższych biegaczy. Doskonały jako codzienny but treningowy, jak i but, w którym bezpiecznie można pokonać maratoński dystans.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Nimbus 26

PARAMETRY ASICS GEL-NIMBUS 26:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (damskie / męskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 42mm - 34mm (męskie)
41mm - 33mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
260 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS MAGIC SPEED 3
Zdjęcie męskich butów Asics Magic Speed 3

OPIS ASICS MAGIC SPEED 3

Najnowsza, trzecia wersja Asics Magic Speed to model przeznaczony dla biegaczy szukających lekkiego (220 gramów), stabilnego i zwinnego buta z płytką karbonową, który zapewnia lepszy kontakt stopy z podłożem niż "startówki" z bardzo dużą ilością pianki. W nowej wersji Asics Magic Speed 3 znajdziemy większą dawkę amortyzacji (36 mm po piętą i 29 mm pod palcami), którą teraz tworzy responsywna i dynamiczna pianka FF Blast+ o dwóch różnych gęstościach (bardziej miękka pod stopą i twardsza bliżej podłoża). W połączeniu z pełnowymiarową płytą węglową, zapewnia świetny zwrot energii i dynamiczne odbicie podczas każdego kroku. Szybkie bieganie w Asics Magic Speed 3 przychodzi z większą łatwością, niż w butach, w których nie znajdziemy płytki karbonowej. W Asics Magic Speed 3, znajdziemy nową ultralekką i świetnie oddychającą, jednowarstwową cholewkę, niemal taką samą jak w najwyszym modelu startowym Asics MetaSpeed Sky+. Jej zmianę docenisz szczególnie w cieplejsze dni i w czasie startów.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz lekkich, dynamicznych i trwałych butów, które będą Ci służyć nie tylko na kilku wyścigach, ale także na treningach, Asics Magic Speed to propozycja dla Ciebie!

Zdjęcie podeszwy Asics Magic Speed 2

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36 mm - 29 mm (męskie)
Bd. (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 220 g (męskie)
Bd. (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS METASPEED SKY +
Zdjęcie męskich butów Asics MetaSpeed Sky +

OPIS ASICS METASPEED SKY +

Asics Metaspeed Sky+ z płytką karbonową to flagowy model tej marki, stworzony z myślą o zdobywaniu życiówek na niemal wszystkich asfaltowych dystansach. Asics Metaspeed Sky+ w świetny sposób łączy dynamikę i poczucie stabilności, a także zapewnia większą ilość miejsca na palce, dzięki czemu przypadnie do gustu szerokiemu gronu biegaczy. Niezależnie od tego czy Twoim celem jest złamanie w półmaratonie 1:30, czy 1:10, ten but pozwoli Ci biec szybciej przy mniejszym zmęczeniu mięśni. W Asics Metaspeed Sky+połączono najbardziej responsywną piankę Asicsa - FF Blast Turbo™ z pełnowymiarową płytką karbonową. Wszystko to czyni ten model jednym z najszybszych butów na rynku na starty i najbardziej wymagające treningi. Zakrzywiona konstrukcja buta wspomaga dodatkowo szybkie przetoczenie stopy i wydłużenie kroku biegowego, a tym samym zwiększenie i utrzymanie szybkiego tempa biegu przy mniejszym zmęczeniu mięśni.

Zdjęcie podeszwy Asics MetaSpeed Sky +

PARAMETRY ASICS META SPEED SKY +:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33 mm / 28 mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 205 g

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOOSA TRI 15
Zdjęcie męskich butów Asics Noosa Tri 15

OPIS ASICS NOOSA TRI 15

Nowy Asics Noosa-Tri 15 ma nieco wyższą podeszwę środkową niż jego poprzednik, przez co jest bardziej komfortowy, co ma znaczenie szczególnie przy dłuższym dystansie. Lekka i responsywna pianka Flytefoam™, którą znajdziemy w podeszwie środkowej, zapewnia świetny zwrot energii i zrównoważony poziom amortyzacji. Nie jest to miękkość znana z poduszkowców typu Asics Nimbus, czy nawet Asics Novablast, co w wypadku tego buta jest dużą zaletą. Model jest nieco bardziej sztywny i zwinny i dzięki temu świetnie sprawdza się przy szybszych treningach oraz zapewnia duży poziom stabilności. Kołyskowa budowa podeszwy oraz sztywniejszy przód (tzw. technologia GuideSole™) pozwalają na płynne i szybsze przetaczanie stopy. Zachęcają też automatycznie do przyśpieszania, stąd Asics Nosa Tri 15 nie jest modelem na wolne, długie wybiegania. Nowy Asics Noosa-Tri 15 to model, który wyróżnia system łatwego zakładania buta, który tworzą elastyczne sznurówki z dodatkowymi gumkami oraz bardzo wygodny, wydłużony zapiętek, dopasowany indywidualnie do damskiej i męskiej stopy. W Asics Noosa-Tri 15 znajdziemy również lepiej wentylowaną cholewkę z dodatkową perforacją, poprawiającą wentylację oraz więcej miejsca na palce.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz szybkiego i zwinnego modelu do biegania po asfalcie, który wyróżnia bardzo niska waga Asics Noosa-Tri 15 to propozycja dla Ciebie. To but, który od lat zbiera doskonałe recenzje nie tylko wśród triathlonistów, ale także rzeszy biegaczy szukających buta startowego bez płytki karbonowej lub lekkiego modelu na szybkie jednostki.

Zdjęcie podeszwy Asics Noosa Tri 15

PARAMETRY ASICS NOOSA TRI 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 227 g (męskie)
196 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOVABLAST 4Asics Novablast 2 męskie niebieskie

OPIS ASICS NOVABLAST 4

O ile modele typu Nimbus czy Cumulus to buty z podstawowej, tradycyjnej linii butów treningowych Asicsa, tak Novablast to zupełnie inne spojrzenie na kontrukcje buta biegowego. Seria Blast koncentruje się na niskiej wadze i szybkości. Asics Novablast 4 to kolejna odsłona niezwykle miękkiego i dynamicznego modelu, jest mocniejsza i stabilniejsza niż wersja 3 dzięki nowej podeszwie środkowej FF Blast+ Eco. Novablast 4 pozostaje wierny swoim korzeniom, ale małe aktualizacje wydają się dość znaczące. Siateczkowa cholewka została zastąpiona bardziej miękką, tkaną tkaniną, a do konstrukcji skrzydełka języka dodano dodatkowy odcinek. Podeszwa środkowa została teraz zaprojektowana z Flytefoam Blast+ Eco, czyli najlżejszej i najbardziej responsywnej pianki Asics (według firmy), wykonanej w 20% z materiałów pochodzenia biologicznego. Nowa formuła podeszwy zewnętrznej (Ahar Lo) jest wykonana z gumy o niższej gęstości, co oznacza, że ​​jest bardziej miękka, ale nadal trwała i zapewnia dobrą przyczepność. Spadek o 8 mm pozostaje, ale pod stopą znajduje się dodatkowe 0,5 mm pianki, co daje wysokość 41,5 mm w pięcie i 33,5 mm w przedniej części stopy w przypadku mężczyzn oraz 1 milimetr niżej w przypadku kobiet.

BUT IDEALNY DLA:

Dla biegaczy, którzy szukają wygodnego i dobrze amortyzowanego buta o charakterze treningowo-startowym. Duża ilość miękkiej amortyzacji zapewni odpowiedni komfort, a konstrukcja buta i pianka FlyteFoam pomoże podkręcić tempo.

Zdjęcie podeszwy Asics Novablast 2

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

100
TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 41,5mm - 33,5mm (męskie)
40,5mm - 32,5mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 260 g (męskie)
225 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS NOVABLAST 4 TRZdjęcie butów Asics Novablast 4 TR

OPIS ASICS NOVABLAST 4 TR

Asics Novablast 4 TR to buty do biegania w terenie, które w wersji „TR” przenoszą zwykłe Asics Novablast 4 na inny poziom. Ta wersja, mająca na celu zapewnienie bezpieczniejszego stąpania nawet na nieutwardzonym terenie, zapewnia niezawodną i stabilną amortyzację, która poprawia Twój bieg niezależnie od nawierzchni. Jest to model do biegania w terenie przeznaczony na treningi i zawody, który wyróżnia się nieco większym maksymalizmem niż jego zwykła wersja, Asics Novablast 4. Ta cecha sprawia, że ​​jest jeszcze bardziej amortyzowany i wydajny na nierównym terenie.

Zdjęcie podeszwy butów Asics Novablast 4 TR

PARAMETRY ASICS NOVABLAST 4 TR:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 260 g (męskie)
225 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS SUPERBLASTZdjęcie butów Asics Superblast

OPIS ASICS SUPERBLAST

Model Asics Superblast to kolejny przedstawiciel z serii Blast. W tych butach biega się lekko i dynamicznie, dzięki czemu są idealne do biegów długodystansowych, biegów tempowych i wszystkich innych. Cholewka tego obuwia wyróżnia się asymetryczną konstrukcją z siateczki. W podeszwie środkowej zastosowano kombinację amortyzacji FF Blast Plus i FF Blast Turbo. Pianka ta znajduje się także w modelach na zawody z serii MetaSpeed, gdyż zapewnia niezrównaną lekkość i odbicie podczas biegu.

Zdjęcie podeszwy Asics Superblast

PARAMETRY ASICS SUPERBLAST:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 45,5mm - 37,5mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 256 g

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-CUMULUS 26Zdjęcie męskich Asics Cumulus 25

OPIS ASICS GEL-CUMULUS 26

Najnowszy Asics Gel-Cumulus 26 podobnie jak w Asics Gel-Cumulus 25 technologia PureGEL™ zapewnia miękkie lądowania i płynne przejścia a amortyzacja FF Blast™ Plus w podeszwie środkowej zapewnia energiczne i dynamiczne odbicie. Zaprojektowana cholewka z siateczki wykonana została w ponad 90% z materiału pochodzącego z recyklingu. Co nowego zatem przynosi: nowy obcas z odchylonym tyłem zapewnia większy komfort i podkreśla sylwetkę dzięki nowoczesnemu wyglądowi. Zupełnie nowa podeszwa zewnętrzna Fluidride™ poprawia komfort i przyczepność na każdym kroku. Wykonana z gumowanej mieszanki pianki EVA. Zarówno damskie, jak i męskie buty Gel-Cumulus 26 są lżejsze od swoich poprzedników, bez uszczerbku dla amortyzacji (w porównaniu do 25- tej wersji jest o 13 g lżejsza).


Zobacz w sklepie model Asics Gel-Cumulus 25 z membraną G-TX (wodoodporne)


BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz jednego, wygodnego buta do codziennego treningu i ważysz około 80kg (+- kilka kilogramów) to Asics Gel-Cumulus będzie świetnym wyborem. Cumulus świetnie sprawdzi się również jako but na maraton, jeśli Twoim głównym celem jest komfortowe pokonanie tego dystansu.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Cumulus 25

PARAMETRY ASICS GEL-CUMULUS 26:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)/td>
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 38,5 mm / 30,5 mm (męskie)
37,5 mm / 29,5 mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 253 g (męskie)
222 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-PULSE 15Zdjęcie modelu Asics Gel-Pulse 15

OPIS ASICS GEL-PULSE 15

Asics Gel-Pulse to uniwersalny but do codziennych treningów na asfalcie i ubitych ścieżkach. Dobra amortyzacja i elastyczna cholewka sprawiają, że jest wygodny i dopasowuje się świetnie do stóp większości biegaczy. Podeszwa środkowa AmpliFoam gwarantuje miękką amortyzację, przy zachowaniu dobrej responsywności w czasie każdego kroku biegowego. W nowej, 15 odsłonie zmodernizowana cholewka z żakardowej siatki wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu poprawia cyrkulację powietrza. Optymalny dla wielu biegaczy, 8-mm drop oraz przystępna cena sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych butów treningowych w swojej kategorii. Sprawdzi się nie tylko w czasie biegania, ale także treningu na siłowni czy spacerze po mieście.


Zobacz w sklepie model Asics Gel-Pulse 14 z membraną G-TX (wodoodporne)


BUT IDEALNY DLA:

Nie chcesz bić rekordów, ani nie ścigasz się na zawodach, a po prostu szukasz bezpiecznego buta do pokonywania kilometrów na twardych podłożach w umiarkowanej cenie. Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to jest duża szansa, że polubisz się z Asics Gel-Pulse!

Zdjęcie podeszwy modelu Asics Pulse 15

PARAMETRY ASICS GEL-PULSE 15:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 3 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd. 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 256 g (męskie)
212 g (damskie)

Zobacz w sklepie
BUTY ASICS GEL-KAYANO 30


Zdjęcie butów Asics Gel-Kayano 30

ASICS GEL-KAYANO 30

Nowa, świetnie amortyzowana odsłona Asics Gel-Kayano 30, to podobnie jak w wypadku nowego Asics Nimbus, całkowita rewolucja tego flagowego modelu i ogromny, technologiczny krok naprzód. W nowym Asics Kayano 30 klasyczny, mocno statyczny, rodzaj wsparcia, zastąpiono dynamiczną stabilizacją, która adaptuje się do ruchu stopy biegacza. Nowy PureGel, wtopiony w podeszwę środkową, zastąpił dotychczasowy GEL (do tej pory poduszki żelowe były widoczne na zewnątrz buta), zapewniając aż 65% więcej miękkości niż poprzednie wersje Asics Gel-Kayano. W Asics Gel-Kayano 30 znajdziemy o 4 mm więcej miękkiej i sprężystej pianki FF Blast™ Plus Eco oraz technologię PureGEL™, gwarantującą lepszą amortyzację wstrząsów i płynniejsze przetaczanie stopy. But posiada 10 mm dropu (różnicy pomiędzy wysokością pięty i palców). Nie posiada mocno zadartej do góry przedniej części podeszwy, ani “łódeczkowatej” konstrukcji znanej z nowego Asics Nimbus. Taka charakterystyka sprawia, że głównym przeznaczeniem Asics Kayano 30 są długie i spokojne treningi, na których najważniejszy jest komfort.

BUT IDEALNY DLA:

Kayano to podobnie jak Nimbus, model dla biegowych maksymalistów. Z tą różnicą w porównaniu do Nimbusa, że tutaj otrzymujemy sporą ilość wsparcia dla pronacji. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony i amortyzacji to Asics Gel-Kayano jest jednym z najlepszych dostępnych opcji.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Kayano 30

PARAMETRY ASICS GEL-KAYANO 30:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 40mm - 30mm (męskie)
39mm - 29mm (damskie) 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 303 g (męskie)
263 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL GT-2000 12Zdjęcie butów Asics GT-2000 12

OPIS ASICS GEL GT-2000 12

Jeśli Kayano jest dla Ciebie butem zbyt zaawansowanym, to spróbuj Asics GT-2000! To świetny but do codziennego treningu, który zapewnia doskonałą amortyzację dzięki sporej ilości żelu rozciągniętego na całej długości podeszwy. Asics GT-2000 powraca lepszy niż kiedykolwiek w 12. odsłonie tej legendarnej linii. Asics GT-2000 12 są idealne dla biegacza poszukującej niezawodnych butów o nowoczesnym podejściu do stabilności, najbardziej odpowiednich do łatwych i długich biegów. Oferując dużą ochronę, Asics Gt-2000 12 bez wysiłku łączą miękkość przypominającą chmurę z dynamicznym wybiciem, łącząc zupełnie nowy PureGEL ze sprawdzonym FF Blast Plus. Utrzymując swoją trwałą reputację, powracająca gumowa podeszwa zewnętrzna AHAR zawiera AHARPLUS w obszarach o większym zużyciu. Aby zapewnić nieinwazyjną stabilność, system prowadzenia 3D pomaga zmniejszyć nadmierną pronację dzięki szerszej podstawie, stabilnej geometrii i wspierającej cholewce. Przez cały czas but utrzymuje płynne przejścia od pięty do palców, dzięki czemu bieganie staje się łatwiejsze.

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają klasycznego buta treningowego do biegania po twardych nawierzchniach, i który posiada wsparcie dla pronacji. Asics GT-2000 będzie bardzo bezpiecznym butem tego typu.

Zdjęcie podeszwy modelu Asics GT-2000 12

PARAMETRY ASICS GT-2000 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 10mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 270 g (męskie)
235 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY DO BIEGANIA ASICS W TERENIE

Buty Asics do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie posiadają bieżniki pokryte siatką mniej lub bardziej agresywnych kołków oraz sztywniejszą konstrukcję, która lepiej chroni stopy na zróżnicowanym podłożu. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.

BUTY ASICS GEL-TRABUCO 12
Zdjęcie butów do biegania Asics Gel-Trabuco 12

OPIS ASICS GEL-TRABUCO 12

Asics Gel-Trabuco 12 to jeden z najlepiej amortyzowanych, a co za tym idzie najbardziej komfortowych butów trailowych tej marki (zaraz po Asics Trabuco Max 3). Sprawia to, że but ten staje się uniwersalną propozycją dla niemal każdego biegacza trailowego. W nowej wersji tego niezwykle uniwersalnego buta znajdziemy dużo miękkiej amortyzacji FlyteFoam Blast™ oraz technologię Rearfoot GEL daje więcej miękkości i lepszą absorpcję wstrząsów, aby zredukować obciążenie stawów. W Asics Gel-Trabuco 12 podobnie jak u poprzednika zastosowano adaptujący się do terenu system prowadzenia stopy, która pomaga zachować stabilność w zmiennym podłożu. Sprawia to, że but ten staje się uniwersalną propozycją dla niemal każdego biegacza trailowego. Cholewka z siateczki technicznej jest przewiewna i wykonana przy 50% udziale materiałów z recyklingu. Niezmienna pozostała chroniąca palce przed kamieniami specjalna płytka (rock plate) i tak zwany Lace Garage, czyli miejsce na schowanie sznurówek.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli chcesz mieć tylko 1 parę butów trailowych Asics Gel-Trabuco 12 może być dla Ciebie świetną propozycją. Dość agresywny bieżnik tego modelu został wykonany w ASICSGRIP ™, której zadaniem jest zachowanie przyczepności na niemal każdym rodzaju podłoża, a jednocześnie "nie przeszkadzanie" na przelotowych asfaltowych fragmentach treningów lub zawodów.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco 12

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO 12:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 314 g (męskie)
285 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2
Zdjęcie butów Asics Gel-Trabuco Terra 2

OPIS ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2:

Asics Gel-Trabuco Terra to "młodszy brat" Trabuco. Doskonały wybór dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.

BUT IDEALNY DLA:

Asics Gel-Trabuco Terra to świetny but dla początkujących "trailowców", którzy szukają buta o doskonałym stosunku cena/jakość.

Zdjęcie podeszwy Asics Gel-Trabuco Terra 2

PARAMETRY ASICS GEL-TRABUCO TERRA 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: Bd.

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS FUJISPEED 2
Zdjęcie męskich butów Asics Fujispeed 2

OPIS ASICS FUJISPEED 2:

Asics Fujispeed 2 zaprojektowano, by zapewnić maksymalną szybkość podczas biegu. To najszybsze jak dotychczas obuwie do biegania w terenie z oferty Asics. Zastosowana na całej długości płytka z włókna węglowego kieruje energię do przodu i umożliwia osiągnięcie maksymalnej szybkości z łatwością. Lekka pianka FF Blast Plus zapewnia szybki bieg w terenie, a unikatowa lekka cholewka pomaga biec jeszcze szybciej. Materiał AsicsGrip użyty na podeszwie zewnętrznej daje lepszą przyczepność i wytrzymałość, zwłaszcza w biegach terenowych na mokrych i suchych nawierzchniach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Fujispeed 2

PARAMETRY ASICS FUJISPEED 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 243 g


Zobacz w sklepie


BUTY ASICS TRABUCO MAX 3
Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max

OPIS ASICS TRABUCO MAX 3:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. W Asics Trabuco Max 3 zastosowano również piankę amortyzacyjną FF Blast+, którą znajdziemy w najlżejszych i najbardziej sprężystych butach wyścigowych marki Asics. To w połączeniu z technologią Guidesole daje bardzo płynny bieg. Wysokapodeszwa wewnętrzna zapewnia doskonałą amortyzację i sprawia, że pokonywanie pokonywanie ostrych kamieni czy korzeni nie będzie mocno odczuwalne. Asics Trabuco Max 3 to w tym momencie jedne z najlepiej amortyzowanych butów trailowych dostępnych na rynku! Bieżnik Asics Trabuco Max 3 został stworzony w technologii AsicsGrip. Jest to wielokierunkowy układ klocków wykonany ze specjalnej gumowej mieszanki, zapewniający dobrą przyczepność w zróżnicowanych warunkach. Obecne w tym modelu kołki o wysokości 5 mm sprawdzą się zarówno na leśnych, jak i skalistych trasach (choć na bardzo błotnistych mogą okazać się zbyt łagodne).

BUT IDEALNY DLA:

Asics Trabuco Max 3 to model dla biegaczy, którzy cenią sobie doskonałą amortyzację i ochronę przed kamieniami podczas długich biegów w górach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 43mm / 38mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie)
266 g (damskie)


Zobacz w sklepie


PORÓWNANIE BUTÓW BIEGOWYCH ASICS DO KONKURENCYJNYCH MAREK
BUTY ASICS W PORÓWNANIU DO INNYCH MAREK:
ASICS BROOKS HOKA ONE ONE SAUCONY
NIMBUS GLYCERIN BONDI TRIUMPH
CUMULUS GHOST CLIFTON RIDE
PULSE ADURO RINCON  JAZZ
EXCITE - - CLARION
NOVABLAST HYPERION TEMPO MACH KINVARA

PODSUMOWANIEMam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty do biegania Asics wybrać! Gdybyś miał jednak jakieś wątpliwości pytaj śmiało. Możesz się skontaktować z nami poprzez mejla: poczta@natural-born-runners.pl, telefonicznie: 730 920 380 lub po prostu wpaść do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu. Zapraszamy!


Zobacz wszystkie buty do biegania AsicsPokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi