pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
Buty do biegania

⚡[TEST] Asics Novablast 3 - uniwersalne "szybkie" buty

2023-06-29
⚡[TEST] Asics Novablast 3 - uniwersalne "szybkie" buty
Chyba nawet sami Japończycy nie spodziewali się tego, jak popularna stanie się seria Asics Novablast! Debiutująca wiosną 2021 roku, miała tchnąć nowego ducha w buty tej marki. I faktycznie, Novablast był tym, czego Asics potrzebował. Nowa, efektowna konstrukcja zrywała z dotychczasowym, dość tradycyjnym podejściem w projektowaniu butów. Lekkość, komfort i dynamika w jednym. Ten but był jednym z prekursorów “szybkich butów” dla szerszego grona biegaczy. A jakie zmiany przynosi Asics Novablast 3 i kto powinien sięgnąć po ten model? O tym dowiecie się w dalszej części recenzji.

SPIS TREŚCI:[AKTUALIZACJA]: Asics Novablast 3, 29.06.2023

Recenzja jest długa i szczegółowa, dlatego podzieliliśmy ją na konkretne sekcje. Śmiało możesz więc "przeskrolować" cały tekst zatrzymując się jedynie na interesujących Cię fragmentach.

 1. Tytułem wstępu
 2. Jak Asics Novablast 3 ma się do pozostałych butów Asics? 
 3. Asics Novablast 3: pierwsze wrażenia 
 4. Asics Novablast 3: ogólne wrażenia 
 5. Alternatywy dla Asics Novablast 3 
 6. Recenzja Asics Novablast 3: podsumowanie 
 7. Parametry techniczne Asics Novablast 3 
 8. O autorze recenzji 


TYTUŁEM WSTĘPU
NIE MASZ CZASU NA CZYTANIE CAŁEJ RECENZJI?


☑️ Asics Novablast 3 to jeden z najwszechstronniejszych butów asfaltowych na rynku, który wymyka się klasycznym podziałom na buty treningowe i startowe. U mnie najlepiej sprawdził się w roli żwawego, lekkiego buta treningowego, ale jeśl nie chcesz kupować osobnej pary butów na starty, ten model zda doskonale egzamin w roli pary do wszystkiego - praktycznie każdego rodzaju treningów i zawodów asfaltowych.

☑️ Asics Novablast 3 to perfekcyjna mieszanka odpowiedniej ilości miękkiej amortyzacji, niskiej wagi i sprężystości.

☑️ 3 wersja Asics Novablast to niższy, 8 mm drop i większa stabilność, sprawiająca, że ten model świetnie sprawdzi się roli pierwszego ➡️ buta treningowo-startowego.Asics Novablast 3 należy do kategorii ➡️ butów treningowo-startowych, czyli takich, które pomagają biegać szybciej. Jeśli na myśl o szybkim bieganiu nerwowo zaczynasz kręcić głową, to nie ma czego się obawiać! Novablast jest butem nowego typu, jeśli chodzi o tę kategorię modeli. Ma na tyle dużo pianki (zwłaszcza pod piętą), że nie musisz obawiać się tego dopisku “startowy” - to but bardzo przystępny, również dla tych biegaczy, którym nigdzie się nie śpieszy.
Asics Novablast 3 to niesamowicie wszechstronny but, który w zależności od potrzeb, wykorzystasz praktycznie na każdym rodzaju treningu. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.
JAK ASICS NOVABLAST 3 MA SIĘ DO POZOSTAŁYCH BUTÓW ASICS?
Asics posiada 3 linie butów. Do codziennego biegania przeznaczone są buty treningowe, do szybszego biegania i startów w zawodach buty treningowo-startowe oraz buty trailowe, do biegania w urozmaiconym terenie. Asics Novablast 3 należy do kategorii ➡️ butów treningowo-startowych i w moim odczuciu doskonale łączy te 2 światy. Ma w sobie sporo komfortu, który sprawia, że równie dobrze możemy używać go jako buta do codziennego biegania, ale na tyle dynamiki, że dla wielu biegaczy doskonale sprawdzi się również jako but i na szybsze jednostki treningowe i starty w zawodach.


Model: Ilość amortyzacji: Przeznaczenie:
➡️ Asics Nimbus 25
największa treningowe
➡️ Asics Cumulus bardzo dobra treningowe
➡️ Asics Metaspeed 3 największa startowe
➡️ Asics Novablast 3 bardzo dobra treningowo-startowe
➡️ Asics Magic Speed 3 dobra treningowo-startowe
➡️ Asics Noosa Tri 15 dobra treningowo-startowe

Novablast 3 to but dla biegaczy ze stopą neutralną / supinującą. Porównując je do ➡️ Asics Nimbus i ➡️ Asics Cumulus, czyli butów typowo treningowych obydwa modele będą oferowały większą stabilność, bardziej komfortową amortyzację, ale mniejszą dynamikę. W przypadku butów z tej samej linii najbliższą alternatywą będzie ➡️ Asics Magic Speed. Amortyzacja w nim jest bardziej twarda i posiada płytkę karbonową.

ASICS NOVABLAST 3: PIERWSZE WRAŻENIA
Asics Novablast 3 to moje pierwsze podejście do butów z tej serii. Generalnie wolę buty z niższym dropem (czyli różnicą pomiędzy wysokością pięty i palców), więc pierwsze edycje Novablasta z aż 10 mm spadkiem i bardzo miękką piętą zdecydowanie nie były dla mnie. Co oczywiście nie oznacza, że to były złe buty! Seria Novablast od samego początku miała wielu oddanych fanów. Ja natomiast cierpliwie czekałem na zmiany i wreszcie się doczekałem!
Efektowna, futyrystyczna bryła Novablastów to znak rozpoznawczy butów z tej serii. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.Obniżony drop do 8 mm i bardziej stabilna pięta w Asics Novablast 3 ostatecznie mnie przekonały. Buty nadal prezentują się dość futurystycznie, ale cała konstrukcja stała się jakby bardziej smukła. Po włożeniu stóp do środka pojawia się przyjemne poczucie komfortu i całkiem sporo miejsca na palce. Na pewno więcej niż mógłbym się spodziewać po butach typowo treningowo-startowych. Cholewka jest przestronna, oczywiście wciąż trzyma dobrze stopę, ale w przedniej części miejsca jest naprawdę sporo. Rozmiar wybrałem ten sam co zawsze w Asicsie, czyli 44,5. Pasuje idealnie.

Pierwsze 10 kilometrów wypadło bardzo komfortowo. But jest lekki na stopie i ma wiekszą dynamikę niż typowa "treningówka". Pięta sprawia wrażenie bardzo miękkiej, tak samo jak przednia, poszerzona część podeszwy. Ląduje się na niej jak na miękkiej poduszce. W moim wypadku trochę przyzwyczajenia wymagało przestawienie się z butów, w których stopa leży bardziej płasko, do rozwiązania z wyraźnie podniesioną piętą jak w Novablaście. To rozwiązanie ma jednak sporo plusów. Przez tę konstrukcję but ułatwia Ci szybszy bieg, a pięta działa jak sprężyna. W pewnym sensie więc but wykonuje część "roboty" za Ciebie.


ASICS NOVABLAST 3: OGÓLNE WRAŻENIA
W opiniach biegaczy często przewija się stwierdzenie, że Asics Novablast 3 to niesamowicie wszechstronny but. I dokładnie takie samo wrażenie mam po moim teście. To but, który nieco wymyka się tym klasycznym podziałom na buty treningowe i buty startowe. Myślę, że w zależności od potrzeb niemal każdy asfaltowy biegacz jest w stanie dopasować Asics Novablast 3 do swoich potrzeb. Etykieta “but treningowo-startowy” jest jedyniem punktem wyjścia do tego, jak będziesz używał tego buta.

Jeśli chodzi o poziom amortyzacji to jest jej sporo. Choć to różne buty, to Asics Novablast 3 w pewnym sensie przypomina mi flagowca ze stajni Asicsa, czyli ➡️ Asics Nimbus 25 - w obydwu modelach mamy dość podobną konstrukcję. 8 mm drop i sporo pianki pod piętą. Różni je natomiast szerokość platformy i dynamika. Nimbus jest szerszy i bardziej stabilny, Novablast węższy i bardziej dynamiczny. Jednak dzięki sporej ilości pianki Asics Novablast 3 doskonale sprawdza się również jako codzienny but treningowy.
Asics Novablast 3 to zaskakująco dużo komfortu podczas codziennych treningów i odpowiednio duża dynamika dla większości biegaczy podczas szybszych jednostek. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.Robiłem w nim zarówno krótsze sesje (10 - 12 km) jak i nieco dłuższe niedzielne wybiegania (około 20 km). But oferował zaskakująco dużo komfortu, nawet podczas tych dłuższych treningów. Niska waga i dynamika z kolei sprawia, że bieganie w nim jest po prostu lekkie. O ile klasycznym butom treningowym często brakuje nieco tej lekkości i dynamiki, to w Asics Novablast 3 udało się perfekcyjnie zmiksować odpowiednią ilość miękkiej amortyzacji, niskiej wagi i sprężystości.

A jak z dynamiką? Taki bardzo duży komfort zwykle nie kojarzy się z butami typowo treningowo-startowymi. W tej kategorii modeli najważniejsza jest dynamika, czasem nawet za cenę mniejszego komfortu. W Asics Novablast 3 projektanci nie chcieli zrezygnować z wygody więc próbowali połączyć jedno z drugim. W podeszwie środkowej znajdziemy lekką i sprężystą piankę FF Blast+ oraz specyficzną konstrukcję opierającą się na wyraźnie podniesionej pięcie, która stanowi swego rodzaju “trampolinę”.
Duża ilość pianki pod piętą i nieco szersza podeszwa w przedniej części zapewnia dużo komfortu w trakcie biegu. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się zarówno podczas spokojniejszych jednostek treningowych, gdy potrzebujemy więcej komfortu, ale również wtedy, gdy chcemy przyspieszyć. Duża ilość pianki pod stopą i taka specyficzna, miękka poduszka pod stopami w przedniej części buta sprawia, że gdy już się rozpędzimy, but dobrze oddaje energię. Osobiście chętnie zobaczyłbym tego buta z jeszcze niższym dropem (np. 6 mm), ale dla większości biegaczy rozwiązanie, które znajdziemy w Asics Novablast 3 sprawdzi się znakomicie (chyba, że jesteś fanem bardzo niskich dropów. Tu jednak ta pięta jest bardzo mocno zaakcentowana i ten drop czuć. Jeśli szukasz buta o podobnej charakterystyce, ale niższym dropie sprawdź ➡️ Hoka Mach).

Mimo, że Asics Novablast 3 dobrze sprawdza się w roli “szybszego” buta, to przez cały czas trwania testów nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że to jednak nie jest taki typowy but z kategorii ➡️ butów treningowo-startowych - zobacz buty z tej kategorii). Jest miękko, jest komfortowo i do takiego naprawdę szybkiego biegu aż za wygodnie. Osobiście jestem fanem bardziej dopasowanych cholewek, a w Novablaście mamy naprawdę sporo miejsca na palce, co skutkuje dużym komfortem podczas codziennych treningów (i jestem pewien, że dla większości biegaczy to będzie ogromny plus). Jednak, gdy chcę przyspieszyć, to wolę jeśli stopy oplecione są ciaśniej. Takie dopasowanie oferuje np. ➡️ Asics Magic Speed 3, co owocuje takim bardziej “wyścigowym” odczuciem butów na stopie.

Co oczywiście nie znaczy, że nie da się rozpędzić w tym bucie. Robiłem w nim biegi ciągłe w okolicach 3:55-4:00 min/km czy kilometrówki w 3:35 min/km. Ale jednocześnie mając porównanie do innych modeli, na takie naprawdę szybkie bieganie wybrałbym inne buty. Zbyt duża ilość miękkiej pianki miałem wrażenie, że nieco rozprasza energię - osobiście wolę nieco twardsze pianki w tego typu butach, albo pianki zmiksowane z jakimś rodzajem płytki (niekoniecznie karbon, super sprawdza się również płytka nylonowa w ➡️ Saucony Endorphin Speed).
W tym modelu nie znajdziemy żadnej specjalnej płytki, ale dzięki temu but zyskuje na wszechstronności. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.Czy to sprawia, że Novablast 3 jest przez to jakimś wybrakowanym butem? Zupełnie nie! Jego “przystępność” sprawia, że dla ogółu biegaczy będzie tym pierwszym butem, który wprowadzi ich w świat szybszego biegania. To nie jest but do bicia rekordów, ale do zasmakowania biegania szybciej w bardzo komfortowych warunkach. Większość biegaczy odczuje znaczącą różnicę pomiędzy “zwykłym” butem treningowym, a Novablastem. To również but, w którym śmiało możesz pobiec maraton - odpowiednia mieszanka amortyzacji, lekkości i dynamiki doskonale sprawdzi się na tak wymagającym dystansie.

Ja sam najczęściej używałem Asics Novablast 3 jako takiego żwawszego buta treningowego. Choć jego podeszwa jest bardzo płaska, to zaskakująco dobrze biega się w nim również po leśnych, ale koniecznie ubitych, ścieżkach (na błocie płaska podeszwa nie trzyma się podłoża). Przez to, że poniekąd zawodowo zajmuje się testowaniem butów na potrzeby Natural Born Runners to w szafie mam zawsze pełno butów na różne okazje. Mogę więc dowolnie wybierać konkretne modele pod kątem specyficznego zastosowania. Z drugiej strony większość biegaczy szuka tej jednej, najlepszej pary butów dla siebie. I gdybym sam miał wybrać tylko jednego buta do biegania po asfalcie, to Asics Novablast byłby zdecydowanie jednym z faworytów!


ALTERNATYWY DLA ASICS NOVABLAST 3Asics Novablast 3 VS ➡️ Hoka Mach 5 - idealna para do porównania, bo pod wieloma względami to buty o podobnym przeznaczeniu, mimo że konstrukcyjnie sporo je różni. Podobieństwa? Obydwa modele doskonale sprawdzą się jako pierwsze “szybsze” buty. Oferują dość komfortu na spokojnych treningach, ale i dynamikę wtedy, gdy będziesz chciał przyspieszyć. Różni je natomiast drop - w Machu to 5 mm, w Novablast 8 mm. W Machu stopa jest bardziej płasko, co w moim odczuciu przekłada się na nieco większą dynamikę i bardziej naturalny bieg. Wybierz natomiast Novablasta jeśli obawiasz się niższych dropów.

Asics Novablast 3 VS ➡️ Asics Magic Speed 3 - Magic Speed 3 posiada płytkę karbonową, a stopa jest w nim bliżej podłoża. Ma też taki bardziej “wyścigowy” charakter, przez to, że cholewka jest bardziej dopasowana do stopy. Novablast jest bardziej treningowy i lepiej amortyzowany niż Magic. Wybierz Magica jeśli szukasz buta bardziej zorientowanego na szybkie akcenty / starty w zawodach niż codzienny, zróżnicowany trening.
Najbliższą alternatywą dla Asics Novablast 3 jest Hoka Mach 5. Zdjęcie: Andrzej Olszanowski, archiwum Natural Born Runners.Asics Novablast 3 VS ➡️ Saucony Endorphin Speed 3 - but Saucony posiada płytkę nylonową i piankę Pebax. Tu podobnie jak przy Magic Speed 3, Endorphin Speed 3 to but bardziej zorientowany na ściganie. Na codziennych treningach brakuje mu nieco komfortu, który znajdziesz w Novablastach. Z kolei na tych szybszych jednostkach treningowych Endorphiny pokazują pełnię mocy i czuć zdecydowanie większą dynamikę niż w Novablastach. Novablast bardziej uniwersalny, Endorphin Speed bardziej wyspecjalizowany.

Asics Novablast 3 VS ➡️ Asics Novablast 2 - nowa wersja to ewolucja dobrej konstrukcji, która wymagała drobnych poprawek. Mamy więc lepiej zabezpieczoną i bardziej stabilną piętę oraz obniżoną wagę. Przez co bieganie w Asics Novablast 3 jest bardziej płynne i dynamiczne.

Asics Novablast 3 VS ➡️ Asics Nimbus 25 - porównanie butów z dwóch różnych kategorii, ale wbrew pozorom to zestawienie ma sporo sensu! Jeśli szukasz uniwersalnych butów treningowych, ale stawiasz głównie na amortyzację i komfort to Nimbusy będą bardzo sensowną alternatywą. Znajdziesz w nich sporo bardzo miękkiej pianki, szeroką i stabilną podeszwę oraz podobną konstrukcję jeśli chodzi o piętę co w Novablastach. Tu podobnie pięta jest podniesiona o 8 mm i stanowi swego rodzaju trampolinę. Nimbusy co prawda to nie ta dynamika co Novablasty, ale jeśli ważysz więcej to docenisz tę ilość pianki i komfort.

RECENZJA ASICS NOVABLAST 3: PODSUMOWANIEAsics Novablast 3 to jeden z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych butów do biegania po twardych nawierzchniach dostępnych na rynku. Jeśli chcesz mieć w szafie tylko jednego buta, w którym zrobisz możliwie najwięcej rodzajów treningu, począwszy od spokojnych rozbiegań, przez szybsze jednostki na stadionie, biegi tempowe, przez długie wybiegania po starty w zawodach, to trudno będzie Ci znaleźć model, który tak dobrze sprawdzi się przy tak zróżnicowanym zastosowaniu. I jeszcze oferował będzie tyle komfortu co Asics Novablast 3!

Jeśli jesteś szybszym biegaczem i masz już swoje buty sprawdzone na szybsze treningi i starty w zawodach, to Asics Novablast wykorzystasz jako lekki i dynamiczny, codzienny but treningowy. Bieganie w nich przyniesie Ci sporo frajdy! Jeśli natomiast szukasz jednej pary butów i nie chcesz wydawać kasy na wyspecjalizowane modele przeznaczone do różnych rodzajów treningów i startów, to Asics Novablast 3 jak mało, który model sprawdzi się w roli takiego buta “do wszystkiego”.PARAMETRY ASICS NOVABLAST 3:
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi  
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31mm / 23mm (męskie)
30mm / 22mm (damskie)
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 253 g (męskie)
210 g (damskie)
CENA: 699 PLN (➡️ Sprawdź aktualną cenę)O AUTORZE RECENZJI
Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO, właściciel Natural Born Runners

Zawsze wydawało mi się, że jeśli faktycznie recenzja danego buta ma być przydatna, to czytający musi wiedzieć jakim biegaczem jest recenzent danego modelu. W końcu biegacze są bardzo różni i mają odmienne potrzeby. Krótko więc o mnie: biegam od 2003 roku. Wcześniej głównie trail/ultra, ale nie uciekam od asfaltu. Lubię pobiec jakiś spektakularny bieg w górach, ale i nie mogę powstrzymać się za pogonią za urywaniem sekund na asfalcie.

W butach lubię lekkość i dynamikę. Nie przepadam za zbyt dużą ilością systemów - wolę sam kierować butem, niż żeby to on wskazywał mi kierunek. Lubię jeśli but ma elastyczną podeszwę, która dobrze się przetacza. Wolę buty z nieco niższym dropem (ale nie zupełnie minimalistyczne). Im dłużej biegam tym jednak coraz częściej sięgam po buty z nieco większą ilością amortyzacji . Ale bez wpadania w skrajności. Moja waga to około 73-75kg. UPDATE! Aktualnie ważę bliżej 80 kg i w ciągu kilku kolejnych lat moje ogólne oczekiwania względem butów pozostają bez zmian. Nadal cenię sobie lekkość i dynamikę, ale jeszcze częściej zwracam uwagę na amortyzację i ogólny komfort. Zdj. Piotr Oleszak.

  ŻYCIÓWKI:

 • 5 km - 17:37, Warszawa, 2022
 • 10km - 36:45, Tarnowo Podgórne, 2019
 • Półmaraton - 1:20:30, Poznań, 2019
 • Maraton - 3:18:24 - Madryt, 2012


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi