pixel
Testy sprzętu

⚡ Asics Magic Speed 3 - pierwsze wrażenia

2023-06-02
⚡ Asics Magic Speed 3 - pierwsze wrażenia
Asics Magic Speed debiutował na rynku jako nieco uboższy kuzyn butów z serii ➡️ Asics Metaspeed. Jednak z każdą kolejną edycją "wyrabiał się" i nabierał charakteru. Nowa odsłona z numerem 3 przynosi kolejne zmiany i wygląda na to, że rozgaszcza się na stałe w ofercie butów z karbonową płytką! Z tego materiału dowiecie się jakiego typu butem jest Asics Magic Speed 3, a Grzegorz przy okazji podzieli się z Wami pierwszymi wrażeniami z testów tego modelu.

SPIS TREŚCI:[AKTUALIZACJA]: Asics Magic Speed 3, 02.06.2023

 1. Co to z model i jak się ma do innych alternatyw?
 2. Co znajdziemy w środku? 
 3. Jak się biega w Asics Magic Speed 3? 
 4. Podsumowanie 
 5. Parametry techniczne Asics Magic Speed 3 
 6. O autorze tekstu 


CO TO ZA MODEL I JAK SIĘ MA DO INNYCH ALTERNATYW?
Asics Magic Speed 3 to but z kategorii treningowo-startowych, czyli przeznaczonych na szybsze treningi (biegi tempowe, interwały na stadionie itp.) lub starty w zawodach. W tym drugim przypadku myślę, że but najlepiej sprawdzi się na biegach od 5 do 21 kilometrów. Na maratonie może zabraknąć w nim amortyzacji (szczególnie jeśli ważysz powyżej 80-85 kg). Asics Magic Speed 3 został wyposażony w płytkę karbonową, która znajduje się na całej długości podeszwy. W moim rozmiarze (44,5 EU) waży zaledwie 230 gramów.


Modele: Kategoria: Porównanie:
Asics Magic Speed 3 VS ➡️ Asics Novablast 3 treningowo-startowe Novablast ma wyraźnie więcej pianki. Zwłaszcza pięta jest bardzo miękka. Nie posiada płytki karbonowej i nie ma aż takiej dynamiki co Magic Speed 3. Jest ultrakomfortowym butem, ale mocniej zorientowanym na codzienny trening.
Asics Magic Speed 3 VS ➡️ Asics Noosa Tri 14 treningowo-startowe Jeśli napiszę, że Noosa to Magic Speed bez płytki karbonowej to stwierdzenie to dość dobrze odda różnice pomiędzy nimi. Noosa ma bardziej obszerną, mniej opinającą cholewkę. I podobnie jak w Magic Speed stopy w Noosach są bliżej podłoża.
Asics Magic Speed 3 VS ➡️ Asics Metaspeed Sky+ startowe Metaspeed Sky+ również posiada płytkę karbonową, również nowoczesną cholewkę, ale i jeszcze bardziej dynamiczną piankę. Metaspeed to tzw. “superbut”, czyli but startowy z karbonem i dużą ilością pianki. Płytka karbonowa w Metaspeedach jest bardziej agresywna, Magic będzie bardziej wszechstronniejszy w kontekście treningowym. Metaspeed Sky+ to but zdecydowanie bardziej zorientowany na starty w zawodach.
Asics Magic Speed 3 VS ➡️ Saucony Endorphin Speed 3 treningowo-startowe Jeśli chodzi o samo przeznaczenie to ta i kolejna alternatywa to najbliższy rywale Magic Speeda. W Endorphinach znajdziemy więcej pianki, a stopa nie będzie tak blisko podłoża jak w Magic Speed. A zamiast karbonu znajdziemy elastyczną płytkę z nylonu. Generalnie mimo różnic, to buty, które bardzo dobrze spełniają to samo zadanie: tyle, że cel osiągają w nieco inny sposób.
Asics Magic Speed 3 VS ➡️ Hoka Mach 5 treningowo-startowe Mach jest szerszy, w sensie całej platformy. Bo cholewka bardzo dobrze oplata stopy. Ale podeszwa jest szeroka, co odbiera im nieco responsywności. Magic Speed jest bardziej zwinny, ale Mach za to jeszcze bardziej stabilny i komfortowy również na codziennych treningach. To bardzo uniwersalny but. Magic Speed to jednak but zorientowany na większy “performance” i szybsze bieganie.

Więcej butów o podobnej charakterystyce znajdziesz w ofercie naszego sklepu lub w dodatkowym materiale nt. butów treningowo-startowych.

 • ➡️ Buty treningowo-startowe - przejrzyj modele z tej kategorii dostępne w Natural Born Runners
 • ➡️ Jak wybrać buty treningowo-startowe? - dodatkowy materiał na blogu, w którym dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając buty tego typu, tam znajdziesz również porównanie popularnych modeli.

CO ZNAJDZIEMY W ŚRODKU?
Świetne wrażenie robi odświeżona cholewka. Jest lżejsza i wydaje się cieńsza niż w Magic Speed 2. Skonstruowana w taki sposób, że prześwituje na zewnątrz, co daje obietnice świetnej wentylacji w trakcie letnich treningów i startów. Generalnie ten nowy materiał w cholewce daje wrażenie bardziej premium - jakbyśmy mieli do czynienia z rasowym butem startowym z wyższej półki. Cholewka bardzo dobrze opina stopę, a bardziej miękki język (teraz ma 2 dodatkowe mikro poduszeczki, które sprawiają, że bardziej miękko układa się na grzbiecie stopy).
Nowy Asics Magic Speed 3 to jeszcze lepsza cholewka i bardziej miękka pianka w podeszwie środkowej. Zdjęcie: archiwum Natural Born Runners.Rozmiar wybrałem “na styk” - lubię jak buty tego typu dobrze trzymają stopę. Choć tu należy wspomnieć, że zwykle w Asicsie mam rozmiar 44,5 EU i zapewnia on optymalne dopasowanie. W przypadku Asics Magic Speed 3 ten rozmiar jest właśnie “na styk”, jeśli więc wolisz mieć nieco więcej luzu, albo jesteś na pograniczu rozmiarów, to lepiej wybierz pół rozmiaru więcej. Podobnie jeśli będziesz biegał dłuższe dystans niż półmaraton, pod kątem maratonu z pewnością przyda się więcej miejsca.

Pianki jest odrobinę więcej niż w Magic Speed 2 i jest inaczej skonstruowana. Asics Magic Speed 3 oferuje 2 warstwy lekkiej i sprężystej pianki FF Blast+, które różnią się między sobą parametrami (w poprzedniku nie było tego rozróżnienia). Teoretycznie pianki jest całkiem sporo bo 36 mm pod piętą i 29 mm pod palcami. Sporo, ale wrażenie jest takie, że stopa w “magikach” jest stosunkowo blisko podłoża. Wrócę jeszcze do tego. No i płytka. Asics Magic Speed 3 mają płytkę karbonową na całej długości.


JAK SIĘ BIEGA W ASICS MAGIC SPEED 3?
Tej wiosny sporo biegałem w różnego rodzaju butach treningowo-startowych o różnej charakterystyce. W treningu skupiałem się raczej na szybszych jednostkach, które miały mnie przygotować do startu na 10 kilometrów. ➡️ Asics Novablast 3, ➡️ Hoka Mach 5, ➡️ Saucony Endorphin Speed 3, czy już typowo startowy ➡️ Hoka Rocket X 2 - każdy z tych butów miał swoje inne mocne strony. A Asics Magic Speed 3 jest jeszcze inny!

Mimo umieszczenia w nim płytki karbonowej, nie czułem takiej dynamiki jak w klasycznej “superstartówce” w stylu ➡️ Hoka Rocket X 2 czy ➡️ Asics Meta Speed Sky+. Płytka z “Magików” nie jest tak agresywna, nie “ciągnie” tak mocno w trakcie biegu. Raczej pozwala się rozpędzić na Twoich warunkach. Wspominałem o stopach, które są bliżej podłoża. To wrażenie utrzymywało się przez cały trening - pianki jest w sam raz. Tzn. na tyle dużo, żeby czuć amortyzację, ale nie na tyle dużo, żeby zupełnie być oddzielonym od podłoża. To nadaje butom większej responsywności, but szybciej reaguje na to, co robisz - to szczególnie fajnie odda na wszelkiego rodzaju “zabawach biegowych”, czyli krótszych, szybszych odcinkach.
Asics Magic Speed 3 to but, w którym stopa ma lepszy kontakt z podłożem niż w typowym "superstartówkach". Zdjęcie: archiwum Natural Born Runners.Trochę przypominało mi to “startówki” w starym stylu, gdzie tej pianki było na tyle mało, że trzeba było mocno popracować łydką w trakcie biegu. I to akurat odbieram bardzo pozytywnie. Zwłaszcza jeśli myślę o wygodnym bucie na szybkie treningi. Na kilkukilometrowej rozgrzewce przed akcentem na stadionie but był na tyle wygodny, że myślę, że lżejsi i szybsi zawodnicy śmiało mogą w nim robić również spokojniejsze rozbiegania.

Jednak dla większości Asics Magic Speed 3 będzie butem przeznaczonym jedynie na szybsze akcenty i starty w zawodach. But świetnie sprawdza się na treningach na stadionie, właśnie ze względu na tę “niskopodłogowość” - nawet na wirażach zachowuje odpowiednią przyczepność i stabilność.

W nowej wersji uwagę przykuwa również bardziej elastyczna podeszwa - płytka nie jest tak sztywna jak w poprzedniku. Przez to mam wrażenie, że but lepiej “klei” się podłoża i lepiej podąża za ruchem stopy. Pozwala też to na większą swobodę w trakcie biegu.
Na podeszwie pojawiło się wycięcie, dzięki któremu można dojrzeć płytkę karbonową. Zdjęcie: archiwum Natural Born Runners.Podczas interwałów but nie sprawiał problemów na wyższych prędkościach. But jest lekki, a połączenie płytki karbonowej i pianki FF Blast+ ułatwia rozpędzanie. Mniejsza miękkość pianki i stopa bliżej tartanu sprawia, że w Magikach biega się w bardziej naturalny, tradycyjny sposób. I to jest ważna informacja, bo jeśli ktoś jest mocno przyzwyczajony do większej ilości pianki i większej miękkości rodem z “superstartówek”, to tutaj jej nie znajdzie.

Znajdzie za to buta, który pozwoli realizować szybkie treningi zarówno na stadionie jak i na twardych nawierzchniach (stabilna i responsywna konstrukcja Magic Speed 3 sprawia, że ten but powinien fajnie sprawdzić się również na utwardzonych leśnych ścieżkach). Jako “startówka” również. Choć tutaj jeśli komuś zależy na każdej sekundzie, to warto wyposażyć się w taki rasowy but startowy. Magic Speed 3 dotrze raczej do tych osób, które będą szukały uniwersalnego buta (do treningu i startów) z płytką karbonową.


PODSUMOWANIENowa odsłona Asics Magic Speed przynosi pozytywne zmiany! But zyskał świetną cholewkę i świetne dopasowanie do stopy. Lifting przeszła również podeszwa środkowa, która jest bardziej sprężysta niż w poprzedniku. Na Asics Magic Speed 3 uwagę powinni zwrócić przede wszystkim ci biegacze, którzy szukają bardzo uniwersalnego buta ze startowym zacięciem, w którym stopy są nieco bliżej podłoża, co przekłada się na większą stabilność w trakcie biegu. Nie bez znaczenia jest również wyraźnie niższa cena niż w przypadku tych popularniejszych modeli z karbonem. Niższa cena nie oznacza jednak, że otrzymujemy mniej wartościowy towar, wręcz przeciwnie, Asics Magic Speed 3 posiada swoje mocne strony, które wyróżniają go na tle karbonowej konkurencji.

PARAMETRY ASICS MAGIC SPEED 3:
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi  
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 7 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 36 mm / 29 mm (męskie)
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 220 g (męskie)
CENA: 849 PLN (➡️ Sprawdź aktualną cenę)


O AUTORZE:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO, właściciel Natural Born Runners

Zawsze wydawało mi się, że jeśli faktycznie recenzja danego buta ma być przydatna, to czytający musi wiedzieć jakim biegaczem jest recenzent danego modelu. W końcu biegacze są bardzo różni i mają odmienne potrzeby. Krótko więc o mnie: biegam od 2003 roku. Wcześniej głównie trail/ultra, ale nie uciekam od asfaltu. Lubię pobiec jakiś spektakularny bieg w górach, ale i nie mogę powstrzymać się za pogonią za urywaniem sekund na asfalcie.

W butach lubię lekkość i dynamikę. Nie przepadam za zbyt dużą ilością systemów - wolę sam kierować butem, niż żeby to on wskazywał mi kierunek. Lubię jeśli but ma elastyczną podeszwę, która dobrze się przetacza. Wolę buty z nieco niższym dropem (ale nie zupełnie minimalistyczne). Im dłużej biegam tym jednak coraz częściej sięgam po buty z nieco większą ilością amortyzacji . Ale bez wpadania w skrajności. Moja waga to około 73-75kg. UPDATE! Aktualnie ważę bliżej 80 kg i w ciągu kilku kolejnych lat moje ogólne oczekiwania względem butów pozostają bez zmian. Nadal cenię sobie lekkość i dynamikę, ale jeszcze częściej zwracam uwagę na amortyzację i ogólny komfort. Zdj. Piotr Oleszak.

  ŻYCIÓWKI:

 • 5 km - 17:37, Warszawa, 2022
 • 10km - 36:45, Tarnowo Podgórne, 2019
 • Półmaraton - 1:20:30, Poznań, 2019
 • Maraton - 3:18:24 - Madryt, 2012


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi