pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
Biegi Ultra

Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli

2024-05-10
Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli
Każdy bieg ultra to nie lada wyzwanie pod wieloma względami: wydolnościowym, treningowym i logistycznym. Do górskiego ultra nie da się przygotować w 100%. Może nas zaskoczyć nie tylko nieprzewidywalna pogoda, ale także problemy żołądkowe czy kompletny kryzys motywacji, z którym dużo trudniej wygrać, gdy mamy za sobą nieprzespaną noc na trasie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o aspekty, na które mamy wpływ, takie jak np. dobór butów na ultra, dostosowanych do warunków, które nas czekają.

WSTĘPGórskie biegi ultra to moja ulubiona działka związana z pasją, którą dzielę zapewne z niemal wszystkimi czytelnikami tego bloga! To zupełnie inny wymiar sportowej przygody, w którym natura rozdaje karty! Dla wielu biegaczy sukcesem jest samo ukończenie biegu, dla innych miejsce na mecie. Niezależnie od tego, czy celujesz w określony czas, czy chcesz zmieścić się w limicie, w realizacji Twojego celu pomogą Ci dobrze dobrane buty na biegi ultra. Spośród innych modeli trailowych wyróżnia je m.in. większy poziom amortyzacji, za który Twoje nogi podziękują Ci po kilkunastu godzinach napierania.


NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA ULTRAMARATONÓW - PODZIAŁ Z UWAGI NA TEREN, PO KTÓRYM BIEGAMY:


SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz zestawienie, które aktualizujemy w każdym sezonie . Tekstu jest sporo, więc przygotowaliśmy dla Was przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: 10 maja 2024

 1. Czym kierować się przy wyborze butów na bieg ultra?
 2. Buty na ultra z podziałem na rodzaj podłoża, po którym biegniemy:
 3. ➡️ Buty na zróżnicowany teren (od skał po błoto i leśne ścieżki):

  ➡️ Buty na skalisty teren:

  ➡️ Buty na łatwy technicznie teren i szybkie biegi ultra:

  ➡️ Buty na mieszany teren:


 4. Buty na ultra na szeroką stopę
 5. Co oprócz butów? przyda Ci się jeszcze?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE BUTÓW NA ULTRA?Pisząc o butach na biegi ultra mam na myśli starty powyżej 60, 70 km. Co prawda, jest wiele biegów 40 km+ przekraczających nieco dystans klasycznego maratonu, są to jednak nadal zawody, które można pokonać stosunkowo szybko, nie mierząc się w wyzwaniami jakie stawiają przed nami zawody trwające powyżej 8 - 10 h.

Jeśli na długiej trasie będziesz miał możliwość skorzystania z przepaku, dobrą opcją będzie pozostawienie na nim zapasowej pary butów. Na drugą część biegu wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, nawet jeśli jest nieco cięższa niż inne modele z Twojej biegowej półki. Twoje nogi będą już wtedy mocno zmęczone, a stopy mogą być lekko opuchnięte. Pamiętaj, aby wybierając buty na ultramaraton górski kupić rozmiar większe niż Twoje codzienne buty do chodzenia po mieście.

Niemal wszystkie buty na górskie biegi ultra powyżej 70 km, które znajdziesz w tym artykule mają duży lub maksymalny poziom amortyzacji. Kluczowymi cechami odróżniającymi proponowane przez nas modele na ultra są rodzaj bieżnika i szerokość buta. Agresywny bieżnik z wysokimi kołkami to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w błotnistym terenie, a niekoniecznie na skałach (wysokie kołki mogą haczyć o kamienie i zwalniać nas na zbiegu). Łagodny bieżnik natomiast sprawi, że będziemy zjeżdżać po błocie jak po ślizgawce.

W poniższym zestawieniu spróbujemy odpowiedzieć jakie buty na ultramaraton wybrać. Dopasujemy je do startu w Twoim wymarzonym biegu górskim, biorąc pod uwagę rodzaj nawierzchni, z którą będziesz się mierzyć.


Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


BUTY NA ULTRAMARATON GÓRSKI NA ZRÓŻNICOWANY TEREN, OD SKAŁ PO BŁOTO:Jeśli czeka Cię bieg ultra w trudnym, mieszanym terenie musisz celować w model, który nie zawiedzie Cię w żadnych warunkach. Wybierając buty na taki teren, trzeba wziąć pod uwagę, że podeszwa buta musi mieć świetną przyczepność, żeby radzić sobie nawet z mokrymi skałami. Jednocześnie bieżnik buta musi być na tyle agresywny, żeby radzić sobie z błotem i na tyle wygodny, aby jego kołki nie odbijały stóp podczas biegu po asfaltowych odcinkach. Zobacz poniżej nasze typy butów na mieszany, górski teren:Zdjęcie butów na teren mieszany

Buty na ultramaraton w mieszanym terenie, z fragmentami błota, powinny mieć dość agresywny bieżnik. Zdj. archiwum Hoka.
HOKA MAFATE SPEED 4Zdjęcie męskiego buta biegowego Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4:

Hoka Mafate Speed 4 to model do zadań specjalnych, czyli na biegi w trudnym, zróznicowanym terenie. W tym bucie znajdziemy niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA. To połączenie maksymalnej amortyzacji i bardzo rzadko spotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 4 ma agresywny bieżnik i świetnie radzi sobie w technicznym terenie, sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy.

Hoka Mafate Speed 4 od Speedgoat odróżnia między innymi większa responsywność i elastyczność,a co za tym idzie bardziej startowy charakter. W Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.Sprawia to, że model jest zwinny i zapewnia lepsze czucie podłoża, co ważne w trudnym terenie.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór, Chudy Wawrzyniec.Zdjęcie podeszwy Hoka Mafate Speed 3

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
241 g (damskie)

Zobacz w sklepie


INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAXZdjęcie męskich butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

OPIS INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX

Jeśli dotychczas brytyjska marka Inov-8 kojarzyła Wam się wyłącznie z mało amortyzowanymi butami na krótsze biegi, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max sprawi, że zmienicie zdanie! To model, który posiada nie tylko bardzo dużą amortyzację, ale także podeszwę wzbogaconą grafenem (najtrwalszym materiałem na świecie), który zapewnia świetną przyczepność na niemal każdym trailowym podłożu.

Podeszwa butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest miękka i “mięsista”. Znajdziemy w niej Pianka G Fly zapewniającą świetny zwrot energii. Pod pietą znajdziemy jej aż 30 mm pianki, a pod palcami 24 mm. Uniwersalny bieżnik złożony z kostek poradzi sobie w każdym, nieoblodzonym terenie. Wyróżnikiem Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest Adapter-Flex, czyli rowek o głębokości 10 mm, idący przez środek buta, który sprawia, że ten model mimo dużej dawki amortyzacji jest bardziej elastyczny powoduje i pozwala na lepsze czucie podłoża.

Jeśli lubisz nieco szersze modele, które jednak dobrze trzymają stopę, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max ma ogromną szansę przypaść Ci do gustu! Jest nieco węższy niż najstarsze modele Altry, ale posiada technologię Adapter-Fit, zapewnia jącą dostosowywanie się buta do zmieniającego się kształtu stopy, czy to poprzez naturalne ruchy, czy obrzęk po wielu kilometrach w nogach.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór

Zdjęcie podeszwy Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

PARAMETRY INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -pierwsza wersja tego modelu


Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CASCADIA 17Zdjęcie męskich butów Brooks Cascadia 17

OPIS BROOKS CASCADIA 17:

Nowy Brooks Cascadia 17 został przeprojektowany tak, aby zagwarantować Ci lepszą kontrolę w każdym terenie, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nowy system Trail Adapt pozwala zapewnić maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej w wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber. Kluczem do elastycznej stabilności i adaptacji podeszwy buta do zmiennego trailowego podłoża jest także system nacięć w podeszwie zewnętrznej i jej strefowy układ, który zapewnia bardzo dobrą kontrolę, bez uszczerbku dla wygody i ochrony stóp. Dodatkowej przyczepności dodaje zaktualizowany układ wielokierunkowych kołków w bieżniku. Oddychająca, siateczkowa cholewka gwarantuje bezpieczne dopasowanie i jest odporna na ścieranie, a osłona palców z TPU działa jak ochronny zderzak dla palców u stóp. W podeszwie środkowej Brooks Cascadia 17 znajdziemy miękką, ale nie poduszkową piankę DNA LOFT v2, która zapewnia odpowiednią amortyzację podczas pokonywania dziesiątek kilometrów w terenie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia w wersji standardowej


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z membraną G-TX


TEST BROOKS CASCADIA 17


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta "do wszystkiego", do codziennego treningu i startów w zawodach w zróżnicowanym terenie (od miękkich leśnych ścieżek, po skaliste trasy). W nowej odsłonie Cascadia zyskuje na każdym elemencie i zdecydowanie zajmuje miejsce w top najlepszych butów trailowych, szczególnie na długie biegi!  


Zdjęcie podeszwy Brooksów Cascadia 17


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 17:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 25mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 278 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CALDERA 7Zdjęcie męskich butów do biegania Brooks Caldera 7

Nowy Brooks Caldera 7 to jeden z najlepiej amortyzowanych butów trailowych na rynku, w którym znajdziemy potężną ilość pianki, wpływającej na ogromny komfort biegu w terenie. W najnowszej odsłonie znajdziemy aż 34 mm pianki pod piętą i 28 mm pianki pod palcami. Dzięki nowoczesnej metodzie infuzji azotu do podeszwy środkowej, amortyzacja DNA LOFT v3 jest miękka i sprężysta, co sprawia, że Brooks Caldera 7 jest dużo bardziej dynamicznym modelem, niż wskazywałby jego parametry. To but, w którym można naprawdę rozpędzić się na długich, górskich zbiegach. W najnowszej wersji cholewka została wykonana z lekkiej, oddychającej a zarazem bardzo trwałej siateczki TPEE. Zintegrowana technologia 3D Rubber Print w cholewce zapewnia dodatkową ochronę i trwałość. Podeszwa Caldery 7 posiada także podwyższone ścianki boczne i poszerzoną platformę, aby bezpiecznie trzymać stopę i zapewniać je stabilne przetoczenie w czasie każdego kroku biegowego. Nowa Caldera 7 została także wyposażona w nową podeszwę zewnętrzną TrailTack Green, która dba o przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni powierzchni i jest wykonana w 25% z materiałów pochodzących z recyklingu. Caldera ucieszy tych wszystkich biegaczy, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania i na pytanie "w jakim terenie biegasz?", odpowiadają "pół na pół". Zdecydowanine ponadprzeciętna ilość pianki, którą znajdziemy pod stopami Brooks Caldera zadowoli fanów maksymalnej amortyzacji i biegania po asfalcie. Jednocześnie but został wyposażony w lekki bieżnik, który poprawi przyczepność na leśnych ścieżkach. To niekoniecznie but, którego zabierzesz na wymagające, górskie ultra, ale jako codzienna "treningówka" na mieszany teren sprawdzi się doskonale!

BUT IDEALNY DLA:

Dla osób, które szukają uniwersalnych rozwiązań na treningi w mieszanym terenie. A na dodatek lubią jeśli pod stopami jest miękko.  


Zdjęcie podeszwy męskich butów Brooks Caldera 7

PARAMETRY BROOKS CALDERA 7:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 34mm / 28mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 301 g

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS TRABUCO MAX 3Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max 3

OPIS ASICS TRABUCO MAX 3:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. W Asics Trabuco Max 3 zastosowano również piankę amortyzacyjną FF Blast+, którą znajdziemy w najlżejszych i najbardziej sprężystych butach wyścigowych marki Asics. To w połączeniu z technologią Guidesole daje bardzo płynny bieg. Wysokapodeszwa wewnętrzna zapewnia doskonałą amortyzację i sprawia, że pokonywanie pokonywanie ostrych kamieni czy korzeni nie będzie mocno odczuwalne. Asics Trabuco Max 3 to w tym momencie jedne z najlepiej amortyzowanych butów trailowych dostępnych na rynku! Bieżnik Asics Trabuco Max 3 został stworzony w technologii AsicsGrip. Jest to wielokierunkowy układ klocków wykonany ze specjalnej gumowej mieszanki, zapewniający dobrą przyczepność w zróżnicowanych warunkach. Obecne w tym modelu kołki o wysokości 5 mm sprawdzą się zarówno na leśnych, jak i skalistych trasach (choć na bardzo błotnistych mogą okazać się zbyt łagodne).

BUT IDEALNY DLA:

Asics Trabuco Max 3 to model dla biegaczy, którzy cenią sobie doskonałą amortyzację i ochronę przed kamieniami podczas długich biegów w górach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 43mm / 38mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie)
266 g (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRAMARATON NA SKALISTY TEREN:
Zdjęcie butów na skałę

Buty na ultra w skalistym terenie powinien cechować duży poziom amortyzacji, który pomoże odizolować stopy od ostrych elementów podłoża. Zdj. archiwum Asics.HOKA SPEEDGOAT 5Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbiciele długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 5 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach. Speedgoat 5 zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do kultowego Hoka EVO Speedgoat!), dzięki czemu zapewnia znaną i ultra komfortową amortyzację w obniżonej wadze. Ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


NA JAKIE BIEGI:

Bieg Ultra Granią Tatr, Tatra Sky Maraton, UTMB, Ultramaraton Karkonoski, 3 x Śnieżka; większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm - 29mm (męskie)
31mm - 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie)
242 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek


Zobacz w sklepie


BUTY ALTRA OLYMPUS 5Zdjęcie męskich butów Altra Olympus

OPIS ALTRA OLYMPUS 5

Altra Olympus to but dla fanów maksymalne amortyzacji i szerokiej cholewki. Świetnie sprawdzi się u biegaczy, dla których większość standardowych modeli jest za wąska. Altra od kilku lat skutecznie podbija polski rynek biegów ultra. Altra Olympus to jednak nie but dla każdego. Od innych prezentowanych w tym artykule modeli odróżnia go przede wszystkim zero drop, czyli brak różnicy między wysokością pięty, a palców. Takie zaprojektowanie buta sprawia, że biegamy w nim bardziej “naturalnie” angażując tylne mięśnie nóg. Biegając z zero dropem poprawiamy naszą technikę biegu. Ważne jednak, aby zmieniając buty z wyższym dropem na zero drop robić to powoli i stopniowo. Stąd jeśli Altra Olympus będą Twoim pierwszymi butami tej marki, zanim pobiegniesz w nich ultra, pobiegaj w nich wcześniej sporo treningów, zaczynając od tych krótszych, a kończąc na długich wybieganiach. To pozwoli Twojemu ciału zaadaptować się do nowej wysokości dropu, a tym samym nieco innej techniki biegu.

Altra Olympus, podobnie jak Speedgoat i Mafate Speed 3, wyposażony jest Vibram, który zapewnia tym modelom doskonałą przyczepność. Będziesz w nich się czuł pewnie nawet na bardzo technicznych zbiegach.

NA JAKIE BIEGI:

Większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach (jeśli wcześniej zrobiłeś już co najmniej kilka dłuższych treningów w butach z zero dropem).

Zdjęcie podeszwy męskich Altra Olympus 4.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm - 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g (męskie) - 295 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zupełnie zmieniony design butów
-przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny
- szersza podeszwa zwiększająca stabilność
- nowa, poprawiona cholewka
- nowy, cienszy język


Zobacz w sklepie
BUTY NNORMAL TOMIR
Zdjęcie męskich butów NNormal Tomir

OPIS NNORMAL TOMIR:

NNormal Tomir to jedna z najgorętszych premier biegowych ostatnich lat! To hiszpańska marka powstała we współpracy legendarnego Kiliana Jorneta oraz firmy Camper, rodzinnego biznesu z Majorki, który od dziesięcioleci zajmuje się produkcją obuwia.31 mm pianki amortyzującej pod piętą oraz 23 mm pod palcami daje odpowiednią dawkę dobrze wyważonej amortyzacji. But dobrze tłumi wstrząsy i chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża, ale jednocześnie pozwala na dobre “czucie” terenu. NNormal Tomir nie oferuje amortyzacji w “pluszowym” stylu, tu ważna jest ochrona, ale i kontakt z terenem. 8 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty i palców) pozwala na naturalny, dynamiczny bieg. Za wyjątkową wszechstronność NNormal Tomir odpowiada bieżnik wykonany z gumy Vibram Megagrip. Wersja użyta w Tomirze to Vibram Megagrip Litebase, czyli odchudzony wariant. Podeszwa pokryta 33 dość wysokimi, 5 mm kołkami (standard dla butów przeznaczonych na typowo suche nawierzchnie to 4 mm, a na mocno błotnisty teren 8 mm) pozwala poczuć się pewnie na prawie każdej nawierzchni. Gumowe wypustki umieszczono strategicznie w różnych kierunkach, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

BUT IDEALNY DLA:

NNormal Tomir to but stworzony z myślą o biegaczach, którzy szukają szalenie uniwersalnego rozwiązania. NNormal Tomir oferuje komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania w zróżnicowanym terenie. Od codziennych treningów na leśnych trasach, po starty w biegach górskich.

Zdjęcie podeszwy męskich butów NNormal Tomir

PARAMETRY NNORMAL TOMIR:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)
ETYKIETA: na codzienny trening
na biegi ultra
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
WYSOKOŚĆ KOŁKÓW BIEŻNIKA: 5 mm 
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 31 mm / 23 mm
SZEROKOŚĆ BUTA: standardowa (w kierunku bardziej dopasowanym)
WAGA BUTA: 260 g

Zobacz w sklepie


DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2)Zdjęcie męskich butów Dynafit Ultra 100

OPIS DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2)

Druga wersja Dynafit Ultra 100 powstała w oparciu o sugestie i uwagi najlepszych ultrasów teamu Dynafit. Podeszwę Pomoca zastąpił w niej niezwykle ceniony Vibram Megagrip. To sprawia, że but jeszcze lepiej trzyma się mokrych skał. Większe 4 mm wypustki trakcyjne zapewniają również lepszy trzymanie buta w błotnistym terenie oraz dają większe poczucie bezpieczeństwa na trudnych zbiegach. Dzięki tym zmianom Dynafit Ultra 100 stał się jeszcze bardziej uniwersalnym modelem, który sprawdzi się w niemal każdym trailowym terenie. Nowy materiał, który znajdziemy w podeszwie środkowej Dynafit Ultra 100 zapewnia większą sprężystość i dynamikę. Waży o 20% mniej niż tradycyjna podeszwa środkowa z pianki EVA, ale jednocześnie zapewnia o 10% większy zwrot energii. Rockerowy (zakrzywiony) kształt podeszwy zapewnia dynamiczne, płynne przetaczanie stopy, często utrudnione gdy mamy już kilkadziesiąt kilometrów w nogach.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Dynafit Ultra 100

PARAMETRY DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2):

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309 g (męskie)
269 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - większa ilość sprężystej, lżejszej amortyzacji, która sprawdza się świetnie na biegach ultra i długich treningach
- nowy, bardziej przyczepny bieżnik z Vibram Megagrip
- więcej miejsca na palce oraz nowa, trwalsza cholewka


Zobacz w sklepie


BUTY NA ŁATWY TECHNICZNIE TEREN I SZYBKIE BIEGI ULTRA:HOKA TECTON X2Zdjęcie butów Hoka Tecton X 2

OPIS HOKA TECTON X 2

Hoka Tecton X 2 to nowa wersja trailowej startówki na ultra, która jest równie wygodna i miękka, jak szybka! W jej podeszwie środkowej zatopiono 2 równoległe płytki karbonowe, które zapewniają sprężyste i dynamiczne odbicie w trakcie każdego kroku biegowego. Takie ułożenie płytek sprawia, że model ten nie jest tak sztywny jak inne buty z karbonem, przez co zapewnia lepsze czucie podłoża w trudnym terenie. Sama podeszwa - ProflyX, została także złożona z w różnych warstw pianki EVA o różnej gęstości, które tworzą miękką amortyzację pod pietą, i bardziej elastyczną i responsywną amortyzację pod palcami.

Bieżnik Hoka Tecotn X 2 został wyposażony w 5 mm kołki i niezwykle przyczpną gumę Vibram® Megagrip, w lżejszej i cieńszej wersji Litebase, która znajduje się także w treningowo-startowym modelu Hoka Zinal. Hoka Tecton X 2 należy niemal do wagi piórkowej, wśród butów przeznaczonych na ultra: model damski waży zaledwie 211 gramów, a model męski 252 gramy.

W nowej wersji Hoka Tecotn X 2 znajdziemy zupełnie zmienioną, bardzo dobrze trzymającą stopę cholewkę, która zapewnia dużą pewność w trudnym terenie. To właśnie w tym modelu Kamil Leśniak (zawodnik teamu Hoka) zaliczył bardzo dobry występ na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich oraz zająć 3 miejsce na Lavaredo Ultra trail, na dystansie 80K .

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
211 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY NA MIESZANY TEREN:SALOMON ULTRA GLIDE MAX TRZdjęcie butów Salomon Glide Max TR

OPIS SALOMON ULTRA GLIDE MAX TR

Model Ultra Glide Max TR nawiązuje do niezwykle popularnego Salomon Ultra Glide, ale zapewnia jeszcze lepszą amortyzację i większe poczucie miękkości. Znajdziemy w nim aż 38 mm pianki pod piętą i 32 pod palcami. Wszystko to przy zachowaniu bardzo niskiej wagi (jak na trailowy but maksymalistyczny) - 285 gramów. W podeszwie środkowej umieszczono sprężystą piankę Energy Foam, która zapewnia bardzo dobry zwrot energii. Na uwagę zasługuję też kołyskowy profil podeszwy (tzw. Reverse Camber, zainspirowany narciarskim dziedzictwem firmy Salomon. Zapewnia on bardziej płynne przetaczanie stopy.

Zdjęcie podeszwy Salomon Glide Max TR

PARAMETRY SALOMON ULTRA GLIDE MAX TR:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 38 mm / 32 mm (męskie)
33mm - 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285 g (męskie)
251 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRA NA SZEROKĄ STOPĘ:W ostatnich latach oferta butów na ultra dla biegaczy z szerszymi stopami niesamowicie się zwiększyła. Sporo flagowych modeli na ultra produkowane jest w 2 wersjach: standardowej oraz szerokiej. Tak jest np. w wypadku Hoka Speedgoat, który jest dostępny w wersji Wide. Jeśli posiadasz szeroką stopę i lubisz buty z zero dropem możesz śmiało wybierać modele marki Altra. Buty na ultramaratony muszą być dla Ciebie w 100% wygodne, więc nigdy nie kupuj zbyt ciasnych butów - jeśli już na treningu masz wrażenie, że tego miejsca na stopy jest za mało, to po kilkudziesięciu kilometrach będzie tylko gorzej. Buty do biegania z szerszymi cholewkami rozwiązują ten problem.


Zobacz buty do biegania na szeroką stopę dostępne w Natural Born Runners


CO OPRÓCZ BUTÓW PRZYDA CI SIĘ JESZCZE?Weź pod uwagę, że podczas biegu ultra, szczególnie latem, Twoja stopa puchnie. Na ultra nie wybieraj więc nigdy dobrze dopasowanych modeli. Pamiętaj też o dobraniu nieco grubszych i wyższych skarpet np. Compressport Ultra Trail oraz użyciu odpowiedniego kremu, zabezpieczające przed otarciem np. Sudocrem
Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi