pixel

HARMONOGRAM OTWARCIA W DŁUGI WEEKEND - 8.06 (czwartek, Boże Ciało) - ZAMKNIĘTE; 9.06 (piątek) i 10.06 (sobota) - OTWARTE

Biegi Ultra

Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli

2023-05-09
Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli
Każdy bieg ultra to nie lada wyzwanie pod wieloma względami: wydolnościowym, treningowym i logistycznym. Do górskiego ultra nie da się przygotować w 100%. Może nas zaskoczyć nie tylko nieprzewidywalna pogoda, ale także problemy żołądkowe czy kompletny kryzys motywacji, z którym dużo trudniej wygrać, gdy mamy za sobą nieprzespaną noc na trasie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o aspekty, na które mamy wpływ, takie jak np. dobór butów na ultra, dostosowanych do warunków, które nas czekają.

WSTĘPGórskie biegi ultra to moja ulubiona działka związana z pasją, którą dzielę zapewne z niemal wszystkimi czytelnikami tego bloga! To zupełnie inny wymiar sportowej przygody, w którym natura rozdaje karty! Dla wielu biegaczy sukcesem jest samo ukończenie biegu, dla innych miejsce na mecie. Niezależnie od tego, czy celujesz w określony czas, czy chcesz zmieścić się w limicie, w realizacji Twojego celu pomogą Ci dobrze dobrane buty na biegi ultra. Spośród innych modeli trailowych wyróżnia je m.in. większy poziom amortyzacji, za który Twoje nogi podziękują Ci po kilkunastu godzinach napierania.


NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA ULTRAMARATONÓW - PODZIAŁ Z UWAGI NA TEREN, PO KTÓRYM BIEGAMY:


SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz zestawienie, które aktualizujemy w każdym sezonie . Tekstu jest sporo, więc przygotowaliśmy dla Was przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: 9 maj 2023

 1. Czym kierować się przy wyborze butów na bieg ultra?
 2. Buty na ultra z podziałem na rodzaj podłoża, po którym biegniemy:
 3. ➡️ Buty na zróżnicowany teren (od skał po błoto i leśne ścieżki):

  ➡️ Buty na skalisty teren:

  ➡️ Buty na łatwy technicznie teren i szybkie biegi ultra:

  ➡️ Buty na mieszany teren:


 4. Buty na ultra na szeroką stopę
 5. Co oprócz butów? przyda Ci się jeszcze?
 6. Tabelka z porównaniem parametrów butów na ultra

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE BUTÓW NA ULTRA?Pisząc o butach na biegi ultra mam na myśli starty powyżej 60, 70 km. Co prawda, jest wiele biegów 40 km+ przekraczających nieco dystans klasycznego maratonu, są to jednak nadal zawody, które można pokonać stosunkowo szybko, nie mierząc się w wyzwaniami jakie stawiają przed nami zawody trwające powyżej 8 - 10 h.

Jeśli na długiej trasie będziesz miał możliwość skorzystania z przepaku, dobrą opcją będzie pozostawienie na nim zapasowej pary butów. Na drugą część biegu wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, nawet jeśli jest nieco cięższa niż inne modele z Twojej biegowej półki. Twoje nogi będą już wtedy mocno zmęczone, a stopy mogą być lekko opuchnięte. Pamiętaj, aby wybierając buty na ultramaraton górski kupić rozmiar większe niż Twoje codzienne buty do chodzenia po mieście.

Niemal wszystkie buty na górskie biegi ultra powyżej 70 km, które znajdziesz w tym artykule mają duży lub maksymalny poziom amortyzacji. Kluczowymi cechami odróżniającymi proponowane przez nas modele na ultra są rodzaj bieżnika i szerokość buta. Agresywny bieżnik z wysokimi kołkami to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w błotnistym terenie, a niekoniecznie na skałach (wysokie kołki mogą haczyć o kamienie i zwalniać nas na zbiegu). Łagodny bieżnik natomiast sprawi, że będziemy zjeżdżać po błocie jak po ślizgawce.

W poniższym zestawieniu spróbujemy odpowiedzieć jakie buty na ultramaraton wybrać. Dopasujemy je do startu w Twoim wymarzonym biegu górskim, biorąc pod uwagę rodzaj nawierzchni, z którą będziesz się mierzyć.


Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


BUTY NA ULTRAMARATON GÓRSKI NA ZRÓŻNICOWANY TEREN, OD SKAŁ PO BŁOTO:Jeśli czeka Cię bieg ultra w trudnym, mieszanym terenie musisz celować w model, który nie zawiedzie Cię w żadnych warunkach. Wybierając buty na taki teren, trzeba wziąć pod uwagę, że podeszwa buta musi mieć świetną przyczepność, żeby radzić sobie nawet z mokrymi skałami. Jednocześnie bieżnik buta musi być na tyle agresywny, żeby radzić sobie z błotem i na tyle wygodny, aby jego kołki nie odbijały stóp podczas biegu po asfaltowych odcinkach. Zobacz poniżej nasze typy butów na mieszany, górski teren:Zdjęcie butów na teren mieszany

Buty na ultramaraton w mieszanym terenie, z fragmentami błota, powinny mieć dość agresywny bieżnik. Zdj. archiwum Hoka.
HOKA MAFATE SPEED 4Zdjęcie męskiego buta biegowego Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4:

Hoka Mafate Speed 4 to model do zadań specjalnych, czyli na biegi w trudnym, zróznicowanym terenie. W tym bucie znajdziemy niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA. To połączenie maksymalnej amortyzacji i bardzo rzadko spotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 4 ma agresywny bieżnik i świetnie radzi sobie w technicznym terenie, sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy.

Hoka Mafate Speed 4 od Speedgoat odróżnia między innymi większa responsywność i elastyczność,a co za tym idzie bardziej startowy charakter. W Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.Sprawia to, że model jest zwinny i zapewnia lepsze czucie podłoża, co ważne w trudnym terenie.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór, Chudy Wawrzyniec.Zdjęcie podeszwy Hoka Mafate Speed 3

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
241 g (damskie)

Zobacz w sklepie


INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAXZdjęcie męskich butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

OPIS INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX

Jeśli dotychczas brytyjska marka Inov-8 kojarzyła Wam się wyłącznie z mało amortyzowanymi butami na krótsze biegi, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max sprawi, że zmienicie zdanie! To model, który posiada nie tylko bardzo dużą amortyzację, ale także podeszwę wzbogaconą grafenem (najtrwalszym materiałem na świecie), który zapewnia świetną przyczepność na niemal każdym trailowym podłożu.

Podeszwa butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest miękka i “mięsista”. Znajdziemy w niej Pianka G Fly zapewniającą świetny zwrot energii. Pod pietą znajdziemy jej aż 30 mm pianki, a pod palcami 24 mm. Uniwersalny bieżnik złożony z kostek poradzi sobie w każdym, nieoblodzonym terenie. Wyróżnikiem Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest Adapter-Flex, czyli rowek o głębokości 10 mm, idący przez środek buta, który sprawia, że ten model mimo dużej dawki amortyzacji jest bardziej elastyczny powoduje i pozwala na lepsze czucie podłoża.

Jeśli lubisz nieco szersze modele, które jednak dobrze trzymają stopę, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max ma ogromną szansę przypaść Ci do gustu! Jest nieco węższy niż najstarsze modele Altry, ale posiada technologię Adapter-Fit, zapewnia jącą dostosowywanie się buta do zmieniającego się kształtu stopy, czy to poprzez naturalne ruchy, czy obrzęk po wielu kilometrach w nogach.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór

Zdjęcie podeszwy Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

PARAMETRY INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -pierwsza wersja tego modelu


Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CASCADIA 16Zdjęcie męskich butów do biegania Brooks Cascadia 16

OPIS BROOKS CASCADIA 16:

Buty Brooks Cascadia to klasyka gatunku! Synonimem tego modelu, który doczekał się już 16 edycji, jest uniwersalność. Jeśli nie wiecie co będzie czekać Was na trasie długiego biegu ultra, możecie bez większego zastanowienia ubrać Cascadię lub zostawić je jako drugą parę na przepaku.

Brooks Cascadia zapewnia dobrą ochronę stóp przed kamieniami, o które możemy obić stopy na górskich szlakach. Dzieje się to za sprawą płytki Ballistic Rock Shield, która dzięki nacięciom wzdłuż podeszwy poprawia jednocześnie adaptację poprzeczną do podłoża, zapewniając lepszą stabilizację. W tym modelu nie znajdziemy Vibramu, ale bardzo dobrej jakości gumę TrilTrack oraz 4 mm kołki. Sprawia to, że but bardzo dobrze trzyma się na zróżnicowanym podłożu.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy będzie to dla Ciebie odpowiedni model na ultra, przeczytaj recenzję tego buta, napisaną przez naszego testera Kayo - ultrasa, który przebiegł w nim TDS, w ramach UTMB:


Przeczytaj recenzję


NA JAKIE BIEGI:

Chudy Wawrzyniec, UTMB, Transgrancanaria, Biegi w Szczawnicy, Beskidzki Topór; wszystkie biegi rozgrywane na szlakach Beskidów i Karkonoszy (gdy szlaki będą oblodzone dodatkowo przydadzą się raczki). W bardzo błotnistych warunkach lepiej sprawdzi się Hoka Mafate Speed 3.


Zdjęcie podeszwy Brooksów Cascadia 16


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 16:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 26mm - 18mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie)
269 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -dzięki technologii DNA LOFT v2 system amortyzacji jest o 10% bardziej miękki i o 20% lżejszy.
- dzięki żłobieniom w podeszwie środkowej but jeszcze lepiej radzi sobie w ciężkich warunkach terenowych.
- technologia Ballistic Rock Shield obejmuje teraz pionowe żłobienia, które zapewniają, że cała powierzchnia podeszwy pracuje
-w podeszwie środkowej umieszczono dodatkową warstwę pianki o grubości 2 mm, która zwiększa komfort w czasie biegu


Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CALDERA 6Zdjęcie męskich butów do biegania Brooks Caldera 6

OPIS BROOKS CALDERA 6:

Nowy Brooks Caldera 6 to jeden z najlepiej amortyzowanych butów trailowych na rynku, w którym znajdziemy potężną ilość pianki, wpływającej na ogromny komfort biegu w terenie. Dzięki nowoczesnej metodzie infuzji azotu do podeszwy środkowej, amortyzacja DNA LOFT v3 jest miękka i sprężysta, co sprawia, że Brooks Caldera 6 jest dużo bardziej dynamicznym modelem, niż wskazywałby jego parametry. To but, w którym można naprawdę rozpędzić się na długich, górskich zbiegach.

Całkowicie nowa, szybkoschnąca cholewka z przewiewnej siatki, sprawia, że Brooks Caldera 6 zapewnia dużo lepszą oddychalność w czasie długich, trailowych kilometrów. Podeszwa nowej Caldery 6 posiada także podwyższone ścianki boczne i poszerzoną platformę, aby bezpiecznie trzymać stopę i zapewniać je stabilne przetoczenie w czasie każdego kroku biegowego. Gumowa podeszwa zewnętrzna TrailTack oraz umiarkowanie agresywny bieżnik zapewniają bardzo dobrą przyczepność na większości rodzajów trailowych tras (poza bardzo błotnistymi odcinkami). Dobrze sprawdzą się także na krótszych asfaltowych odcinkach, które trafią na trasie trialowego treningu lub zawodów.


PARAMETRY BROOKS CALDERA 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie)
278 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowa, nasycona azotem podeszwa środkowa DNA LOFT v3, zapewniająca dużo większą, sprężystą amrotyzację
- nowa cholewka z siateczki jest szybkoschnąća i lepiej oddychająca; zapewnia także lepsze trzymanie stopy


Zobacz w sklepie


BUTY ASICS TRABUCO MAX 2Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max

OPIS ASICS TRABUCO MAX 2:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. Druga odsłona tego modelu oferuje jeszcze większy komfort dzięki dodatkowej warstwie pianki pod stopami oraz poszerzonej (o 4 mm) strefie na śródstopiu, co czyni but bardziej stabilnym.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 305 g (męskie)
265 g (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRAMARATON NA SKALISTY TEREN:
Zdjęcie butów na skałę

Buty na ultra w skalistym terenie powinien cechować duży poziom amortyzacji, który pomoże odizolować stopy od ostrych elementów podłoża. Zdj. archiwum Asics.HOKA SPEEDGOAT 5Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 5

OPIS HOKA SPEEDGOAT 5

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbiciele długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 5 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach. Speedgoat 5 zapewnia jeszcze lepszą przyczepność, dzięki ulepszonej technologii Vibram® Megagrip z większymi wgłębieniami trakcyjnymi. Nowy model jest o 15 gramów lżejszy, za sprawą nowej mieszanki zastosowanej w środkowej części podeszwy (bliżej mu teraz do kultowego Hoka EVO Speedgoat!), dzięki czemu zapewnia znaną i ultra komfortową amortyzację w obniżonej wadze. Ulepszona cholewka została zaprojektowana tak, aby dać stopom więcej przestrzeni podczas biegu (nawet w wersji standard będzie nieco luźniej niż w S4).Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


NA JAKIE BIEGI:

Bieg Ultra Granią Tatr, Tatra Sky Maraton, UTMB, Ultramaraton Karkonoski, 3 x Śnieżka; większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Speedgoat 5

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm - 29mm (męskie)
31mm - 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie)
242 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lżejszy model
- większa dynamika, lepsza przyczepność
- odmieniona, lepiej dopasowana cholewka
- wydłużony zapiętek


Zobacz w sklepie


BUTY ALTRA OLYMPUS 5Zdjęcie męskich butów Altra Olympus

OPIS ALTRA OLYMPUS 5

Altra Olympus to but dla fanów maksymalne amortyzacji i szerokiej cholewki. Świetnie sprawdzi się u biegaczy, dla których większość standardowych modeli jest za wąska. Altra od kilku lat skutecznie podbija polski rynek biegów ultra. Altra Olympus to jednak nie but dla każdego. Od innych prezentowanych w tym artykule modeli odróżnia go przede wszystkim zero drop, czyli brak różnicy między wysokością pięty, a palców. Takie zaprojektowanie buta sprawia, że biegamy w nim bardziej “naturalnie” angażując tylne mięśnie nóg. Biegając z zero dropem poprawiamy naszą technikę biegu. Ważne jednak, aby zmieniając buty z wyższym dropem na zero drop robić to powoli i stopniowo. Stąd jeśli Altra Olympus będą Twoim pierwszymi butami tej marki, zanim pobiegniesz w nich ultra, pobiegaj w nich wcześniej sporo treningów, zaczynając od tych krótszych, a kończąc na długich wybieganiach. To pozwoli Twojemu ciału zaadaptować się do nowej wysokości dropu, a tym samym nieco innej techniki biegu.

Altra Olympus, podobnie jak Speedgoat i Mafate Speed 3, wyposażony jest Vibram, który zapewnia tym modelom doskonałą przyczepność. Będziesz w nich się czuł pewnie nawet na bardzo technicznych zbiegach.

NA JAKIE BIEGI:

Większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach (jeśli wcześniej zrobiłeś już co najmniej kilka dłuższych treningów w butach z zero dropem).

Zdjęcie podeszwy męskich Altra Olympus 4.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm - 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 350 g (męskie) - 295 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zupełnie zmieniony design butów
-przeprojektowany bieżnik na bardziej agresywny
- szersza podeszwa zwiększająca stabilność
- nowa, poprawiona cholewka
- nowy, cienszy język


Zobacz w sklepie


BUTY ALTRA MONT BLANCZdjęcie niebieskich Altra Mont Blanc

OPIS ALTRA MONT BLANC

Altra Mont Blanc to górska startówka Altry, stworzona z myślą o legendarnym UTMB. W Altra Mont Blanc znajdziemy najbardziej sprężystą piankę spośród pianek dostępnych w tej marce: Ego Max. Jej responsywność sprawia, że bieg w Altra Mont Blanc jest bardziej dynamiczny niż w Altra Olympus. Podeszwę pokryto mieszanką Vibram LiteBase, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność, także na mokrych skałach. Bieżnik nie jest tak agresywny jak np. w Hoka Mafate Speed 3, więc jeśli czeka Cię ultra w błotnistym terenie np. Łemkowyna 150 km, Altra Mont Blanc nie będzie idealnym wyborem.

Podobnie jak w przypadku Alta Olympus, przed zabraniem Altra Mont Blanc na bieg ultra, przygotuj najpierw swoje ciało do biegania w butach z zerowym dropem. Zacznij od krótszych treningów i pamiętaj o wzmacnianiu łydek. Z pewnością Twoje ciało Ci za to podziękuje!NA JAKIE BIEGI:

Biegi w Beskidach, Karkonoszach i Tatrach. Biegi festiwalu UTMB (jeśli jesteś biegaczem oswojonym z bieganiem w butach z zero dropem).


Zdjęcie podeszwy męskich butów Altra Mont Blanc


PARAMETRY ALTRA MONT BLANC:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 30mm - 30mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 280 g (męskie) - 197 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu


Zobacz w sklepie


DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2)Zdjęcie męskich butów Dynafit Ultra 100

OPIS DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2)

Druga wersja Dynafit Ultra 100 powstała w oparciu o sugestie i uwagi najlepszych ultrasów teamu Dynafit. Podeszwę Pomoca zastąpił w niej niezwykle ceniony Vibram Megagrip. To sprawia, że but jeszcze lepiej trzyma się mokrych skał. Większe 4 mm wypustki trakcyjne zapewniają również lepszy trzymanie buta w błotnistym terenie oraz dają większe poczucie bezpieczeństwa na trudnych zbiegach. Dzięki tym zmianom Dynafit Ultra 100 stał się jeszcze bardziej uniwersalnym modelem, który sprawdzi się w niemal każdym trailowym terenie. Nowy materiał, który znajdziemy w podeszwie środkowej Dynafit Ultra 100 zapewnia większą sprężystość i dynamikę. Waży o 20% mniej niż tradycyjna podeszwa środkowa z pianki EVA, ale jednocześnie zapewnia o 10% większy zwrot energii. Rockerowy (zakrzywiony) kształt podeszwy zapewnia dynamiczne, płynne przetaczanie stopy, często utrudnione gdy mamy już kilkadziesiąt kilometrów w nogach.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Dynafit Ultra 100

PARAMETRY DYNAFIT ULTRA 100 (wersja 2):

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309 g (męskie)
269 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - większa ilość sprężystej, lżejszej amortyzacji, która sprawdza się świetnie na biegach ultra i długich treningach
- nowy, bardziej przyczepny bieżnik z Vibram Megagrip
- więcej miejsca na palce oraz nowa, trwalsza cholewka


Zobacz w sklepie


BUTY NA ŁATWY TECHNICZNIE TEREN I SZYBKIE BIEGI ULTRA:HOKA TECTON XZdjęcie pomarańczowych butów Hoka Tecton X

OPIS HOKA TECTON X

Hoka Tecton X to niezwykle lekki i dynamiczny model, które ma szansę zrewolucjonizować rynek trailowych butów startowych. Został on wyposażony w 2 równoległe płytki carbonowe, które nie są tak sztywne jak w innych butach z płytką węglową, co zapewnia większą elastyczność i łatwiejsze poruszanie się w nierównym terenie. Męski Hoka Tecton X waży tylko 240 gramów (aż o 51 gramów mniej niż Hoka Speedgoat!) i oferuje doskonały stosunek wagi do amortyzacji. W tym modelu znajdziemy także lekką i sprężystą piankę Eva oraz podeszwę środkową PROFLY-X™, znaną z asfaltowej startówki Hoki: Carbon X 3. Taka konstrukcja zapewnia miękkie lądowanie i dynamiczne odbicie w trakcie każdego kroku biegowego.

W podeszwie zewnętrznej znajdziemy znany ze świetnej przyczepności Vibram® Megagrip Litebase, którego konstrukcja zapewnia również dobry kontakt z podłożem. Bieżnik z 4 mm wypustkami poradzi sobie świetnie w terenie od skalistych szlaków po leśne ścieżki. Jest jednak na tyle łagodny, że Hoka Tecton X pozwala nam również porządnie się rozpędzić na asfaltowych odcinkach. Będzie to więc świetny model na biegi łączące góry oraz prostsze szosowe odcinki.

W Hoka Tecton X znajdziemy żakardową cholewkę, którą zabezpiecza stopę oraz system wiązania, który rozciąga się na niemal całej jej długości. Pozwala to odpowiednie dopasowanie buta, niezależnie od szerokości stopy. Hoka Tecton X mają nieco szerszą, przednią część buta niż np. Speedgoat w wersji standardowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na ultra, podczas którego nasze stopy mogą spuchnąć.

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm - 27mm (męskie)
30mm - 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 240 g (męskie)
196 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - pierwsza wersja tego modelu


Zobacz w sklepie


BUTY NA MIESZANY TEREN:SALOMON ULTRA GLIDE MAX TRZdjęcie butów Salomon Glide Max TR

OPIS SALOMON ULTRA GLIDE MAX TR

Model Ultra Glide Max TR nawiązuje do niezwykle popularnego Salomon Ultra Glide, ale zapewnia jeszcze lepszą amortyzację i większe poczucie miękkości. Znajdziemy w nim aż 38 mm pianki pod piętą i 32 pod palcami. Wszystko to przy zachowaniu bardzo niskiej wagi (jak na trailowy but maksymalistyczny) - 285 gramów. W podeszwie środkowej umieszczono sprężystą piankę Energy Foam, która zapewnia bardzo dobry zwrot energii. Na uwagę zasługuję też kołyskowy profil podeszwy (tzw. Reverse Camber, zainspirowany narciarskim dziedzictwem firmy Salomon. Zapewnia on bardziej płynne przetaczanie stopy.

Zdjęcie podeszwy Salomon Glide Max TR

PARAMETRY SALOMON ULTRA GLIDE MAX TR:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 38 mm / 32 mm (męskie)
33mm - 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 285 g (męskie)
251 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: Bd.


Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRA NA SZEROKĄ STOPĘ:W ostatnich latach oferta butów na ultra dla biegaczy z szerszymi stopami niesamowicie się zwiększyła. Sporo flagowych modeli na ultra produkowane jest w 2 wersjach: standardowej oraz szerokiej. Tak jest np. w wypadku Hoka Speedgoat, który jest dostępny w wersji Wide. Jeśli posiadasz szeroką stopę i lubisz buty z zero dropem możesz śmiało wybierać modele marki Altra. Buty na ultramaratony muszą być dla Ciebie w 100% wygodne, więc nigdy nie kupuj zbyt ciasnych butów - jeśli już na treningu masz wrażenie, że tego miejsca na stopy jest za mało, to po kilkudziesięciu kilometrach będzie tylko gorzej. Buty do biegania z szerszymi cholewkami rozwiązują ten problem.


Zobacz buty do biegania na szeroką stopę dostępne w Natural Born Runners


CO OPRÓCZ BUTÓW PRZYDA CI SIĘ JESZCZE?Weź pod uwagę, że podczas biegu ultra, szczególnie latem, Twoja stopa puchnie. Na ultra nie wybieraj więc nigdy dobrze dopasowanych modeli. Pamiętaj też o dobraniu nieco grubszych i wyższych skarpet np. Compressport Ultra Trail oraz użyciu odpowiedniego kremu, zabezpieczające przed otarciem np. SudocremTABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW NA BIEGI ULTRA
MODEL  DROP AMORTYZACJA SZEROKOŚĆ WAGA BUTA CENA
➡️ HOKA MAFATE SPEED 4mm (męskie / damskie) Ocena 6 na 6 Ocena 3 na 5 316 g (męskie)
269 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX 6mm Ocena 4 na 6 Ocena 5 na 5 300 g (sprawdź cenę)
➡️ BROOKS CASCADIA 8mm Ocena 5 na 6 Ocena 3 na 5
Ocena 5 na 5 - (wersja WIDE)
298 g (męskie)
269 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ BROOKS CALDERA 6mm Ocena 5 na 6 Ocena 4 na 5 312 g (męskie)
278 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ASICS TRABUCO MAX 5mm Ocena 6 na 6 Ocena 4 na 6 294 g (męskie)
245 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA SPEEDGOAT 4mm (męskie / damskie) Ocena 6 na 6 Ocena 2 na 5
Ocena 5 na 5 - (wersja WIDE)
291 g (męskie)
242 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA OLYMPUS 0mm (męskie / damskie) Ocena 6 na 6 Ocena 5 na 5 350 g (męskie)
295 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ ALTRA MONT BLANC 0mm (męskie / damskie) Ocena 5 na 6 Ocena 5 na 5 280 g (męskie)
197 g (damskie)
(sprawdź cenę)
➡️ HOKA TECTON X 5mm (męskie / damskie) Ocena 4 na 6 Ocena 4 na 5 240 g (męskie)
196 g (damskie)
(sprawdź cenę)Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij