pixel
Biegi Ultra

Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli

2024-10-25
Jak wybrać buty na biegi ultra - ranking najlepszych modeli
Każdy bieg ultra to nie lada wyzwanie pod wieloma względami: wydolnościowym, treningowym i logistycznym. Do górskiego ultra nie da się przygotować w 100%. Może nas zaskoczyć nie tylko nieprzewidywalna pogoda, ale także problemy żołądkowe czy kompletny kryzys motywacji, z którym dużo trudniej wygrać, gdy mamy za sobą nieprzespaną noc na trasie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o aspekty, na które mamy wpływ, takie jak np. dobór butów na ultra, dostosowanych do warunków, które nas czekają.

WSTĘP



Górskie biegi ultra to moja ulubiona działka związana z pasją, którą dzielę zapewne z niemal wszystkimi czytelnikami tego bloga! To zupełnie inny wymiar sportowej przygody, w którym natura rozdaje karty! Dla wielu biegaczy sukcesem jest samo ukończenie biegu, dla innych miejsce na mecie. Niezależnie od tego, czy celujesz w określony czas, czy chcesz zmieścić się w limicie, w realizacji Twojego celu pomogą Ci dobrze dobrane buty na biegi ultra. Spośród innych modeli trailowych wyróżnia je m.in. większy poziom amortyzacji, za który Twoje nogi podziękują Ci po kilkunastu godzinach napierania.


NA SKRÓTY: BUTY DO BIEGANIA ULTRAMARATONÓW - PODZIAŁ Z UWAGI NA TEREN, PO KTÓRYM BIEGAMY:






SPIS TREŚCI:



W tekście znajdziesz zestawienie, które aktualizujemy w każdym sezonie . Tekstu jest sporo, więc przygotowaliśmy dla Was przydatny spis treści:

[AKTUALIZACJA]: 25.10.2024r.

  1. Czym kierować się przy wyborze butów na bieg ultra?
  2. Buty na ultra z podziałem na rodzaj podłoża, po którym biegniemy:
  3. ➡️ Buty na zróżnicowany teren (od skał po błoto i leśne ścieżki):

    ➡️ Buty na skalisty teren:

    ➡️ Buty na łatwy technicznie teren i szybkie biegi ultra:


  4. Buty na ultra na szeroką stopę
  5. Co oprócz butów? przyda Ci się jeszcze?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE BUTÓW NA ULTRA?



Pisząc o butach na biegi ultra mam na myśli starty powyżej 60, 70 km. Co prawda, jest wiele biegów 40 km+ przekraczających nieco dystans klasycznego maratonu, są to jednak nadal zawody, które można pokonać stosunkowo szybko, nie mierząc się w wyzwaniami jakie stawiają przed nami zawody trwające powyżej 8 - 10 h.

Jeśli na długiej trasie będziesz miał możliwość skorzystania z przepaku, dobrą opcją będzie pozostawienie na nim zapasowej pary butów. Na drugą część biegu wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, nawet jeśli jest nieco cięższa niż inne modele z Twojej biegowej półki. Twoje nogi będą już wtedy mocno zmęczone, a stopy mogą być lekko opuchnięte. Pamiętaj, aby wybierając buty na ultramaraton górski kupić rozmiar większe niż Twoje codzienne buty do chodzenia po mieście.

Niemal wszystkie buty na górskie biegi ultra powyżej 70 km, które znajdziesz w tym artykule mają duży lub maksymalny poziom amortyzacji. Kluczowymi cechami odróżniającymi proponowane przez nas modele na ultra są rodzaj bieżnika i szerokość buta. Agresywny bieżnik z wysokimi kołkami to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w błotnistym terenie, a niekoniecznie na skałach (wysokie kołki mogą haczyć o kamienie i zwalniać nas na zbiegu). Łagodny bieżnik natomiast sprawi, że będziemy zjeżdżać po błocie jak po ślizgawce.

W poniższym zestawieniu spróbujemy odpowiedzieć jakie buty na ultramaraton wybrać. Dopasujemy je do startu w Twoim wymarzonym biegu górskim, biorąc pod uwagę rodzaj nawierzchni, z którą będziesz się mierzyć.


Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


BUTY NA ULTRAMARATON GÓRSKI NA ZRÓŻNICOWANY TEREN, OD SKAŁ PO BŁOTO:



Jeśli czeka Cię bieg ultra w trudnym, mieszanym terenie musisz celować w model, który nie zawiedzie Cię w żadnych warunkach. Wybierając buty na taki teren, trzeba wziąć pod uwagę, że podeszwa buta musi mieć świetną przyczepność, żeby radzić sobie nawet z mokrymi skałami. Jednocześnie bieżnik buta musi być na tyle agresywny, żeby radzić sobie z błotem i na tyle wygodny, aby jego kołki nie odbijały stóp podczas biegu po asfaltowych odcinkach. Zobacz poniżej nasze typy butów na mieszany, górski teren:



Zdjęcie butów na teren mieszany

Buty na ultramaraton w mieszanym terenie, z fragmentami błota, powinny mieć dość agresywny bieżnik. Zdj. archiwum Hoka.




HOKA MAFATE SPEED 4



Zdjęcie męskiego buta biegowego Hoka Mafate Speed 4

OPIS HOKA MAFATE SPEED 4:

Hoka Mafate Speed 4 to model do zadań specjalnych, czyli na biegi w trudnym, zróznicowanym terenie. W tym bucie znajdziemy niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip oraz świetną responsywność, za którą odpowiada mieszanka pianki EVA. To połączenie maksymalnej amortyzacji i bardzo rzadko spotykanej w tego typu modelach dynamiki. Hoka Mafate Speed 4 ma agresywny bieżnik i świetnie radzi sobie w technicznym terenie, sprawdzając się zarówno na skałach, jak i łatwiejszych szutrowych oraz leśnych odcinkach z błonistymi fragmentami trasy.

Hoka Mafate Speed 4 od Speedgoat odróżnia między innymi większa responsywność i elastyczność,a co za tym idzie bardziej startowy charakter. W Hoka Mafate Speed 4 znajdziemy nowy rodzaj podwójnej podeszwy środkowej, PROFLY+™, podobnej do tej znanej m.in. z dynamicznego Hoka Mach 5. Podeszwa ta składa się z miękkiej i sprężystej pianki pod piętą, która zapewnia świetną amortyzację, i twardszej podeszwy zewnętrznej, zapewniającej trwałość buta.Sprawia to, że model jest zwinny i zapewnia lepsze czucie podłoża, co ważne w trudnym terenie.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór, Chudy Wawrzyniec.



Zdjęcie podeszwy Hoka Mafate Speed 3

PARAMETRY TECHNICZNE HOKA MAFATE SPEED 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm 
 AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie)
31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 295 g (męskie)
241 g (damskie)

Zobacz w sklepie


INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX



Zdjęcie męskich butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

OPIS INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX

Jeśli dotychczas brytyjska marka Inov-8 kojarzyła Wam się wyłącznie z mało amortyzowanymi butami na krótsze biegi, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max sprawi, że zmienicie zdanie! To model, który posiada nie tylko bardzo dużą amortyzację, ale także podeszwę wzbogaconą grafenem (najtrwalszym materiałem na świecie), który zapewnia świetną przyczepność na niemal każdym trailowym podłożu.

Podeszwa butów Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest miękka i “mięsista”. Znajdziemy w niej Pianka G Fly zapewniającą świetny zwrot energii. Pod pietą znajdziemy jej aż 30 mm pianki, a pod palcami 24 mm. Uniwersalny bieżnik złożony z kostek poradzi sobie w każdym, nieoblodzonym terenie. Wyróżnikiem Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max jest Adapter-Flex, czyli rowek o głębokości 10 mm, idący przez środek buta, który sprawia, że ten model mimo dużej dawki amortyzacji jest bardziej elastyczny powoduje i pozwala na lepsze czucie podłoża.

Jeśli lubisz nieco szersze modele, które jednak dobrze trzymają stopę, to Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max ma ogromną szansę przypaść Ci do gustu! Jest nieco węższy niż najstarsze modele Altry, ale posiada technologię Adapter-Fit, zapewnia jącą dostosowywanie się buta do zmieniającego się kształtu stopy, czy to poprzez naturalne ruchy, czy obrzęk po wielu kilometrach w nogach.

NA JAKIE BIEGI:

Bieg Rzeźnika, UTMB, Grań Tatr, Łemkowyna, Biegi w Szczawnicy, Madera Ultra Trail, Beskidzki Topór

Zdjęcie podeszwy Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max

PARAMETRY INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm - 19mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 300 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: -pierwsza wersja tego modelu


Zobacz w sklepie


BUTY BROOKS CASCADIA 18



Zdjęcie męskich butów Brooks Cascadia 17

OPIS BROOKS CASCADIA 18:

Najnowsza aktualizacja Cascadii 18 zawiera nakładki w obszarach o wysokim zużyciu zapewniające dodatkową ochronę w trudnym terenie. Znany system Trail Adapt z poprzedniej wersji pozwala zapewnić maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej w wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber. Kluczem do elastycznej stabilności i adaptacji podeszwy buta do zmiennego trailowego podłoża jest także system nacięć w podeszwie zewnętrznej i jej strefowy układ, który zapewnia bardzo dobrą kontrolę, bez uszczerbku dla wygody i ochrony stóp. Oddychająca, siateczkowa cholewka gwarantuje bezpieczne dopasowanie i jest odporna na ścieranie, a osłona palców z TPU działa jak ochronny zderzak dla palców u stóp. W podeszwie środkowej Brooks Cascadia 18 znajdujemy miękką, ale nie poduszkową piankę DNA LOFT v2, która zapewnia odpowiednią amortyzację podczas pokonywania dziesiątek kilometrów w terenie. Nowy Brooks Cascadia to świetny model na biegi ultra i doskonała propozycja dla osób, które szukają jednego uniwersalnego modelu do biegania po górach!


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia w wersji standardowej


Zobacz w sklepie Brooks Cascadia z membraną G-TX


Zdjęcie podeszwy Brooksów Cascadia 17


PARAMETRY BROOKS CASCADIA 18:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

KATEGORIA BUTÓW BROOKS: CUSHION 
TYP STOPY: neutralna / supinacja
WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 8mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 25mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 320 g (męskie) / 286 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY ASICS TRABUCO MAX 3



Zdjęcie męskich butów Asics Trabuco Max 3

OPIS ASICS TRABUCO MAX 3:

Propozycja dla ultrasów, szukających dużej dawki amortyzacji. W tym modelu zastosowano technologię Guidesole, znaną z asfaltowych modeli Asicsa. GUIDESOLE™ to kołyskowa konstrukcja podeszwy z uniesionymi palcami, która pozwala na płynniejsze przetaczanie stopy i oszczędzanie mięśni łydek. Mniejsze obciążenie kończyn przekłada się na mniejsze odczuwanie zmęczenia, co szczególnie ważne przy biegach o dystansie maratońskim i dłuższym. W Asics Trabuco Max 3 zastosowano również piankę amortyzacyjną FF Blast+, którą znajdziemy w najlżejszych i najbardziej sprężystych butach wyścigowych marki Asics. To w połączeniu z technologią Guidesole daje bardzo płynny bieg. Wysokapodeszwa wewnętrzna zapewnia doskonałą amortyzację i sprawia, że pokonywanie pokonywanie ostrych kamieni czy korzeni nie będzie mocno odczuwalne. Asics Trabuco Max 3 to w tym momencie jedne z najlepiej amortyzowanych butów trailowych dostępnych na rynku! Bieżnik Asics Trabuco Max 3 został stworzony w technologii AsicsGrip. Jest to wielokierunkowy układ klocków wykonany ze specjalnej gumowej mieszanki, zapewniający dobrą przyczepność w zróżnicowanych warunkach. Obecne w tym modelu kołki o wysokości 5 mm sprawdzą się zarówno na leśnych, jak i skalistych trasach (choć na bardzo błotnistych mogą okazać się zbyt łagodne).

Zdjęcie podeszwy męskich butów Asics Trabuco Max

PARAMETRY ASICS TRABUCO MAX 3:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 5mm (męskie / damskie)
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 43mm / 38mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 298 g (męskie)
266 g (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRAMARATON NA SKALISTY TEREN:




Zdjęcie butów na skałę

Buty na ultra w skalistym terenie powinien cechować duży poziom amortyzacji, który pomoże odizolować stopy od ostrych elementów podłoża. Zdj. archiwum Asics.



HOKA SPEEDGOAT 6



Zdjęcie męskich butów Hoka Speedgoat 6

OPIS HOKA SPEEDGOAT 6

Hoka Speedgoat to jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie, który docenią szczególnie wielbiciele długich, górskich dystansów! Hoka Speedgoat 6 zapewnia niezykle miękką amortyzację, która świetnie sprawdza się m.in. na skalistym podłożu. Ten model został stworzony z myślą o technicznych szlakach i biegaczach chcących czuć się pewnie nawet na bardzo stromych zbiegach.

Ten światowy bestseller kontynuuje w najnowszej wersji swoje dziedzictwo, Speedgoat zawsze łączył miękką i grubą piankę z doskonałą przyczepnością podeszwy zewnętrznej w wygodnym i zaskakująco lekkim opakowaniu, a teraz ta formuła została ulepszona, aby była jeszcze bardziej doskonała. Udoskonalona mieszanka pianki w podeszwie środkowej CMEVA została dostrojona tak, aby zapewnić jeszcze większą amortyzację, a jednocześnie responsywność, podczas gdy zmodernizowane wewnętrzne podwozie bezpiecznie przylega do stopy. Podeszwa zewnętrzna ma zmienioną orientację wypustek inspirowaną... oczywiście kozim kopytem! Możesz mieć pewność, że podeszwa zewnętrzna zachowuje doskonałą przyczepność Vibram Megagrip z technologią Traction Lug – zasadniczo optymalizując kształt występów za pomocą mikroząbków, aby zwiększyć powierzchnię, przyczepność i stabilność. Nowa, wytrzymała cholewka z tkanej siateczki, poprawiająca połączenie z butem, zmniejsza wagę i zatrzymuje wodę, zawiera pluszowy, płaski język z podwójnym klinem i zapewnia pętlę na pięcie.




NA JAKIE BIEGI:

Bieg Ultra Granią Tatr, Tatra Sky Maraton, UTMB, Ultramaraton Karkonoski, 3 x Śnieżka; większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach.

Zdjęcie podeszwy męskich butów Hoka Speedgoat 6

PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 40mm / 35mm (męskie)
38mm / 33mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 278 g (męskie)
232 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - udoskonalona mieszanka pianki w podeszwie środkowej CMEVA
- podeszwa zewnętrzna ma zmienioną orientację wypustek inspirowaną... oczywiście kozim kopytem
- nowa, wytrzymała cholewka z tkanej siateczki

Zobacz w sklepie


BUTY ALTRA OLYMPUS 6.0



Zdjęcie męskich butów Altra Olympus

OPIS ALTRA OLYMPUS 6.0

Nowy model ma cholewkę z technicznej siateczki, która jest bardziej odporna, lekka i oddychająca niż poprzedni model, co gwarantuje długotrwały komfort. Wcześniej Olympus urzekał swoim komfortem i tym, co oferował w trakcie biegu. Teraz, nie tylko "bebechy" działają tak, jak powinny, ale but prezentuje się fantastycznie! Nowy Altra Olympus 6.0 wygląda lżej i dynamiczniej. W środku to jednak stary, dobry Olympus, który oferuje masę amortyzacji i wygody na długim dystansie. Nadal znajdziemy tutaj sporo miejsca na palce oraz genialną podeszwę na Vibram Megagrip (która zepewnia świetną przyczepność na skalistym podłożu). Nowa odsłona to też zaktualizowany wzór wypustek na podeszwie zewnętrznej, co daje jeszcze większą trwałość, stabilność i przyczepność w technicznym terenie. Wbrew temu, co może się wydawać patrząc na Olympusa z zewnątrz, to stopy znajdują się niżej, co w połączeniu z szeroką platformą, na której obudowano resztę buta, daje nam bardzo stabilną konstrukcje. Oczywiście to nie jest but na szybkie, techniczne bieganie w trudnym terenie, ale nie taka jest też jego rola Altra Olympus 6.0 potwierdza, że jest jednym z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o buty z maksymalną ilością amortyzacji do długiego biegania po górach.

NA JAKIE BIEGI:

Większość biegów w Karkonoszach, Tatrach, Dolomitach i Alpach (jeśli wcześniej zrobiłeś już co najmniej kilka dłuższych treningów w butach z zero dropem).

Zdjęcie podeszwy męskich Altra Olympus 4.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 6.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: bd.
AMORTYZACJA: Ocena 6 na 6
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 345 g (męskie) / 295 g (damskie)

Zobacz w sklepie





BUTY NNORMAL TOMIR 2.0




Zdjęcie męskich butów NNormal Tomir

OPIS NNORMAL TOMIR 2.0:

Ta hiszpańska marka powstała we współpracy legendarnego Kiliana Jorneta oraz firmy Camper, rodzinnego biznesu z Majorki, który od dziesięcioleci zajmuje się produkcją obuwia.31 mm pianki amortyzującej pod piętą oraz 23 mm pod palcami daje odpowiednią dawkę dobrze wyważonej amortyzacji. But dobrze tłumi wstrząsy i chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża, ale jednocześnie pozwala na dobre “czucie” terenu. NNormal Tomir 2.0 nie oferuje amortyzacji w “pluszowym” stylu, tu ważna jest ochrona, ale i kontakt z terenem. 8 mm drop (różnica pomiędzy wysokością pięty i palców) pozwala na naturalny, dynamiczny bieg. Za wyjątkową wszechstronność NNormal Tomir 2.0 odpowiada bieżnik wykonany z gumy Vibram Megagrip. Wersja użyta w Tomirze to Vibram Megagrip Litebase, czyli odchudzony wariant. Podeszwa pokryta 33 dość wysokimi, 5 mm kołkami (standard dla butów przeznaczonych na typowo suche nawierzchnie to 4 mm, a na mocno błotnisty teren 8 mm) pozwala poczuć się pewnie na prawie każdej nawierzchni. Gumowe wypustki umieszczono strategicznie w różnych kierunkach, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Druga wersja niesie za sobą pare zmian. Główne ulepszenia polegają na zwiększonej trwałości materiałów, odnowionej geometrii podeszwy środkowej (stabilność) oraz zastosowaniu nowych materiałów również w podeszwie środkowej (większe odbicie).

Zdjęcie podeszwy męskich butów NNormal Tomir

PARAMETRY NNORMAL TOMIR 2.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)




ETYKIETA: na codzienny trening
na biegi ultra
 AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
WYSOKOŚĆ KOŁKÓW BIEŻNIKA: 5 mm 
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33 mm / 25 mm
SZEROKOŚĆ BUTA: standardowa (w kierunku bardziej dopasowanym)
WAGA BUTA: 280 g

Zobacz w sklepie


DYNAFIT ULTRA PRO 2



Zdjęcie męskich butów Dynafit Ultra Pro 2

OPIS DYNAFIT ULTRA PRO 2

Nowe buty Dynafit Ultra Pro 2 zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić biegaczom maksymalny komfort i stabilność. Odległości przekraczające 42,2 km powodują ogromne obciążenie ciała i stóp. Ultra Pro z nową podeszwą środkową Speedlite przekonają Cię maksymalną amortyzacją i komfortem. W porównaniu do tradycyjnych podeszew środkowych z pianki EVA, nowa konstrukcja jest zauważalnie lżejsza i dzięki temu oszczędza energię. Aby zapewnić całą niezbędną ochronę w terenie technicznym, but posiada ochronę palców i konstrukcję z nakładką TPU. Dobrze wyściełany obszar wokół pięty zwiększa komfort i gwarantuje pewne trzymanie bez ślizgania się. W przypadku podeszwy projektanci zintegrowali sprawdzoną mieszankę Vibram® Megagrip, która zapewnia doskonałą przyczepność na każdej powierzchni. Charakterystyczna wysokość stosu i spadek wynoszący 8 mm odpowiadają preferencjom ambitnych ultrabiegaczy. Dzięki praktycznemu systemowi szybkiego sznurowania możesz idealnie dostosować Ultra Pro do swoich potrzeb. Dzięki wygodnej, oddychającej cholewce buty te zapewniają doskonałe samopoczucie nawet po wielu przebytych kilometrach.


Zdjęcie podeszwy męskich butów Dynafit Ultra Pro 2

PARAMETRY DYNAFIT ULTRA PRO 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 4mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: Bd.
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 309 g (męskie)
Bd. (damskie)


Zobacz w sklepie


BUTY NA ŁATWY TECHNICZNIE TEREN I SZYBKIE BIEGI ULTRA:



HOKA TECTON X2



Zdjęcie  butów Hoka Tecton X 2

OPIS HOKA TECTON X 2

Hoka Tecton X 2 to nowa wersja trailowej startówki na ultra, która jest równie wygodna i miękka, jak szybka! W jej podeszwie środkowej zatopiono 2 równoległe płytki karbonowe, które zapewniają sprężyste i dynamiczne odbicie w trakcie każdego kroku biegowego. Takie ułożenie płytek sprawia, że model ten nie jest tak sztywny jak inne buty z karbonem, przez co zapewnia lepsze czucie podłoża w trudnym terenie. Sama podeszwa - ProflyX, została także złożona z w różnych warstw pianki EVA o różnej gęstości, które tworzą miękką amortyzację pod pietą, i bardziej elastyczną i responsywną amortyzację pod palcami.

Bieżnik Hoka Tecotn X 2 został wyposażony w 5 mm kołki i niezwykle przyczpną gumę Vibram® Megagrip, w lżejszej i cieńszej wersji Litebase, która znajduje się także w treningowo-startowym modelu Hoka Zinal. Hoka Tecton X 2 należy niemal do wagi piórkowej, wśród butów przeznaczonych na ultra: model damski waży zaledwie 211 gramów, a model męski 252 gramy.

W nowej wersji Hoka Tecotn X 2 znajdziemy zupełnie zmienioną, bardzo dobrze trzymającą stopę cholewkę, która zapewnia dużą pewność w trudnym terenie. To właśnie w tym modelu Kamil Leśniak (zawodnik teamu Hoka) zaliczył bardzo dobry występ na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich oraz zająć 3 miejsce na Lavaredo Ultra trail, na dystansie 80K .

Zdjęcie podeszwy Hoki Tecton X

PARAMETRY HOKA TECTON X 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna /supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 6
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie)
30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 252 g (męskie)
211 g (damskie)

Zobacz w sklepie


BUTY NA ULTRA NA SZEROKĄ STOPĘ:



W ostatnich latach oferta butów na ultra dla biegaczy z szerszymi stopami niesamowicie się zwiększyła. Sporo flagowych modeli na ultra produkowane jest w 2 wersjach: standardowej oraz szerokiej. Tak jest np. w wypadku Hoka Speedgoat, który jest dostępny w wersji Wide. Jeśli posiadasz szeroką stopę i lubisz buty z zero dropem możesz śmiało wybierać modele marki Altra. Buty na ultramaratony muszą być dla Ciebie w 100% wygodne, więc nigdy nie kupuj zbyt ciasnych butów - jeśli już na treningu masz wrażenie, że tego miejsca na stopy jest za mało, to po kilkudziesięciu kilometrach będzie tylko gorzej. Buty do biegania z szerszymi cholewkami rozwiązują ten problem.


Zobacz buty do biegania na szeroką stopę dostępne w Natural Born Runners


CO OPRÓCZ BUTÓW PRZYDA CI SIĘ JESZCZE?



Weź pod uwagę, że podczas biegu ultra, szczególnie latem, Twoja stopa puchnie. Na ultra nie wybieraj więc nigdy dobrze dopasowanych modeli. Pamiętaj też o dobraniu nieco grubszych i wyższych skarpet np. Compressport Ultra Trail oraz użyciu odpowiedniego kremu, zabezpieczające przed otarciem np. Sudocrem




Zobacz wszystkie buty na ultramaratony dostępne w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi