pixel
Biegi Ultra

Plecak do biegania, kamizelka biegowa - jak dobrać? Przegląd plecaków biegowych dostępnych na rynku wiosna/lato 2024

2024-05-14
Plecak do biegania, kamizelka biegowa - jak dobrać? Przegląd plecaków biegowych dostępnych na rynku wiosna/lato 2024
W karierze każdego biegacza ultra przychodzi taki moment, że musi wreszcie zainwestować w dobry plecak na biegi ultra! Użyłem finansowej terminologii, bo faktycznie zakup dobrej kamizelki biegowej to inwestycja na lata! Obok butów do biegania to najważniejszy sprzęt w Twojej biegowej szafie. Nie tylko musi być dobrze dopasowany, ale i jego wielkość, czy liczba kieszeni powinna być dopasowana pod indywidualne preferencje. W tym tekście znajdziesz szereg praktycznych wskazówek na co zwracać uwagę podczas wyboru plecaka do biegania.

SPIS TREŚCI:Staramy się, aby nasze poradniki były wypełnione po brzegi praktyczną wiedzą. Często więc powstają nam strasznie długie teksty, żeby łatwiej wyłuskać interesujące Cię informacje poradnik został podzielony na odrębne sekcje. Poniższy spis treści ułatwi poruszanie się po tekście:

[AKTUALIZACJA]: sezon wiosna/lato 2022

 1. Plecak czy kamizelka do biegania? Co wybrać?
 2. Plecak biegowy - na co zwracać uwagę?
 3. Plecak z bukłakiem czy z bidonami (soft flaskami)?
 4. Jak sprytnie powiększyć pojemność plecaka?
 5. Przegląd najlepszych plecaków do biegania w poszczególnych kategoriach
 6. Tabela z porównaniem plecaków do biegania
 7. Podsumowanie

NA SKRÓTY: NAJLEPSZY PLECAK DO BIEGANIA
ILOŚĆ OPISANYCH PLECAKÓW: 12
PRODUCENCI: Salomon / Inov-8 / Grivel / Ultimate Direction
 PRZEZNACZENIE: codzienny trening, start w biegach górskichPLECAK CZY KAMIZELKA DO BIEGANIA? CO WYBRAĆ?W gruncie rzeczy, obecnie większość (o ile nie wszystkie) wiodących modeli plecaków do biegania to właśnie kamizelki. Pisząc "plecak" mam na myśli klasyczne rozwiązanie kojarzące się z turystycznymi rozwiązaniami. Mamy więc główną komorę, do której przytwierdzono szelki, te zaś opierają się na ramionach, a sam plecak na plecach. Wybaczcie tę ekwilibrystykę słowną, na pewno wiecie co mam na myśli. Początkowo biegacze górscy, czy ludzie startujący w rajdach przygodowych używali właśnie plecaków do biegania. Były pojemne i pozwalały przenosić sporą ilość rzeczy na długich dystansach. Minusy? Plecak do biegania dość luźno przylega do ciała, co przy dynamiczniejszym biegu, a szczególnie na zbiegach może powodować nieprzyjemne "bujanie" na boki.
Jaki plecak wybrać do biegania?

Klasyczne plecaki do biegania wyewoluowały w stronę lekkich, dopasowanych kamizelek biegowych. Zdj. archiwum Ultimate Direction.Z czasem plecak do biegania przeistoczył się w kamizelkę. Cała konstrukcja przylega ciaśniej do ciała, z przodu znajduje się większa powierzchnia materiału, który zapobiega bujaniu się głównej komory na boki. W zależności od modelu, tylna część występuje w różnych pojemnościach, ale również może różnić się umiejscowieniem. Często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie tylnej części kamizelki bliżej obręczy barkowej. Dzięki temu odcinek lędźwiowy jest odciążony. To spore ułatwienie zwłaszcza na podejściach w górach, gdy plecy wyginają się w łuk i plecak mógłby mocno dociążyć ich dolny odcinek.

Co więc wybrać? Odpowiedź jest prosta, oczywiście kamizelkę! W tym tekście obydwa określenia będę stosował wymiennie, pisząc plecak będę miał na myśli kamizelkę. A kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny plecak do biegania? Podczas bardzo długich biegów, nawet nie na zorganizowanej trasie (tam w końcu są "przepaki", czy punkty odżywcze, nie ma potrzeby więc targania ze sobą mnóstwa szpeju), ale podczas samodzielnych projektów. Mam tu na myśli rzeczy w stylu F.K.T. (Fastest Known Times, czyli długie trasy pokonywane w rekordowym czasie) czy długie wycieczki podczas wypadów w góry na biegowo. W takim wypadku może się okazać, że pojemniejszy plecak do biegania będzie lepszym rozwiązaniem. Choć i tutaj znajdziesz odpowiednie propozycje z kategorii kamizelek do biegania.


PLECAK BIEGOWY - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ? • POJEMNOŚĆ - plecak musi być wystarczająco pojemny, żeby pomieścił wszystkie potrzebne rzeczy. Zastanów się w jaki sposób będziesz głównie używał kamizelki? Czy to będą krótkie biegi na dystansach do około półmaratonu lub codzienne treningi? A może szukasz czegoś na dłuższy bieg ultra? Odpowiednia pojemność będzie decydująca. W dalszej części poradnika tę kwestię jeszcze rozwiniemy.
 • HYDROPOJEMNOŚĆ - to pojęcie oznacza ile wody/napojów będziesz w stanie zabrać ze sobą na trasę. Aktualnie najbardziej popularne rozwiązania to kamizelki z miejscem na dwa flaski (zwykle 0,5l) umieszczone w przedniej części. Dodatkowo większość plecaków biegowych posiada zaczep na bukłak w głównej komorze. Dokupując oddzielnie bukłak (tu pojemności wahają się od 1 aż do 3 litrów!) możesz zdecydowanie zwiększyć jego hydropojemność. Minimum, które sugeruję to miejsce na co najmniej 2 flaskiKamizelka do biegania

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się minimalistyczne kamizelki do biegania. Zdj. archiwum Naked. • LICZBA KIESZENI - dobre umiejscowienie i liczba kieszeni wpływają zarówno na wygodę oraz funkcjonalność plecaków do biegania. Dużą zaletą kamizelek jest spora ilość kieszonek, w którą zostały wyposażone. Dzięki temu, że przedni panel materiału zajmuje dość sporą powierzchnię mamy dużą ilość miejsca na kieszenie (klasyczny plecak z wąskimi szelkami jest ich praktycznie pozbawiony). Generalnie przy dłuższych biegach ultra duża liczba kieszeni zawsze jest zaletą. Łatwiej podzielić cały sprzęt obowiązkowy oraz jedzenie. Każdą rzecz możemy schować do odrębnej kieszeni i później szybko ją odnaleźć w trakcie biegu.
 • ISTOTNE (DLA NAS) ELEMENTY DODATKOWE - jakie elementy mam na myśli? Na przykład wygodną kieszeń na telefon. Łatwodostępną i z pewnym zamknięciem. Jeśli biegasz z kijami to dobrze wybrać plecak z dedykowanym miejscem na kije (choć tu "ratować" można się pasami biodrowymi z zaczepem na kijki). Czy ważne jest dla Ciebie to, żeby plecak miał zaczep na bukłak? Elastyczną linkę do przytroczenia np. kurtki? Jeśli masz już jakiś plecak do biegania, to zwróć uwagę czego Ci w nim brakuje. Jeśli to będzie Twój pierwszy plecak, przygotuj sprzęt obowiązkowy na bieg, na który się przygotowujesz i pomyśl z jakich rzeczy najczęściej będziesz korzysta w trakcie biegu i gdzie chciałbyś aby były umieszczone?

Ostatecznie jednak wszystko i tak zweryfikują kolejne starty w zawodach. Wtedy dopiero tak naprawdę okaże się co jest nam potrzebne, czego brakuje w obecnym plecaku, a bez czego moglibyśmy się obyć. Jeśli już biegasz po górach w jakimś plecaku to możesz łatwo zidentyfikować jego słabe strony i poszukać takiego modelu, który będzie miał wszystkie potrzebne elementy (w tym pomogą Ci opisy konkretnych plecaków w dalszej części poradnika oraz ➡️ tabelka z porównaniem wszystkich opisanych modeli). A co jeśli dopiero zaczynasz? Wybierz plecak o średniej wielkości (posiłkując się tym poradnikiem to będzie plecak z kategorii ➡️ biegów do 70km) lub sprawdź jakie elementy obowiązkowe musisz zabrać na bieg, do którego się aktualnie przygotowujesz - to pozwoli Ci ocenić jak dużo miejsca w plecaku będziesz potrzebował.ILE LITRÓW? JAK WYBRAĆ POJEMNOŚĆ PLECAKA DO BIEGANIA?Poniżej rozpiska sugerowanej pojemności na konkretne dystanse. Bierzcie jednak poprawkę na te wytyczne, biegowy minimalista spakuje się w mniejszy plecak do biegania niż osoba, która woli dobrze się zabezpieczyć na wypadek nagłej zmiany pogody itd. Tak samo zimą ten sam dystans będzie wymagał spakowania większej ilości rzeczy - automatycznie więc przyda się większa pojemność. To luźne wytyczne, które pomogą przede wszystkim początkującym biegaczom górskim

 • DO 3L ➡️ DO 21 KM - w ostatnim czasie ultraminimalistyczne kamizelki hiszpańskiej marki ➡️ Arch Max stały się niezwykle popularne. A to za sprawą Marcina Świerca, czyli naszego eksportowego ultrasa, który ostatnie biegowe sukcesy odnosił biegając właśnie w różnych modelach tych kamizelek. 1,5 czy 2,5l to naprawdę mała pojemność, ale jeśli zależy Ci na niskiej wadze i nie potrzebujesz zabierać na trasę dużej ilości rzeczy to takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Szczególnie polecam je na krótkie biegi w stylu górskich półmaratonów. W połączeniu z pasem śmiało można zabrać taki zestaw nawet na maraton.
 • OD 2,5 do 7L ➡️ OD 21 do 70 KM - ten przedział najlepiej sprawdza się w przypadku dystansów od maratonu do około 70km. To taki przedsmak biegów ultra. Na trasie jesteś już odpowiednio długo, że potrzebnych rzeczy może być naprawdę sporo. Przyda się więcej miejsca na picie, na żele i batony, ale również na kurtkę przeciwdeszczową czy buffa. Plecaki do biegania o pojemności około 5 litrów posiadają odpowiednią ilość dostępnej przestrzeni, żeby spakować cały potrzebny sprzęt na tego typu dystans.
 • OD 7 do 12L ➡️ od 70 do 130 KM - w tym przedziale wkraczamy na długie biegi ultra. Dystanse w okolicach 100km to już pełna paleta warunków, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Prawdopodobnie zahaczysz już o nockę na trasie, przyda się nie tylko kurtka, ale i czołówka, może jakieś ciuchy na zmianę. Tempo pokonywania dystansu nieco spadnie, bardziej będziesz liczył na komfortowy dostęp do wszystkich zakamarków plecaka i możliwość spakowania wszystkich potrzebnych rzeczy bez martwienia się o ilość dostępnego miejsca.Plecaki do biegania

Szeroka oferta plecaków do biegania dostępna na rynku pozwala wybrać model skrojony pod nasze potrzeby. Zdj. archiwum Ultimate Direction. • POWYŻEJ 12L ➡️ POWYŻEJ 130 KM - przy tych pojemnościach coraz trudniej będzie znaleźć typową kamizelkę do biegania, częściej będą pojawiały się plecaki biegowe. Wybierając idealny dla siebie model trzeba pamiętać o tym, że podczas zawodów - nawet tych najdłuższych - zwykle na trasie zlokalizowanych jest sporo punktów kontrolnych, a często również tzw. przepaki. To miejsca, w których możesz zostawić wcześniej depozyt z potrzebnym sprzętem na resztę biegu. Stąd nie zawsze ultra długi bieg ultra = największa dostępna pojemność plecaka. Duże plecaki przydadzą się na pewno tym osobom, które szukają sprzętu na długie samotne wyprawy biegowe (np. chcesz zaliczyć jakiś długi szlak górski dzień po dniu. W Polsce taką bardzo popularną trasą jest Główny Szlak Beskidzki, który liczy sobie ponad 500km) czy generalnie nie lubią się ograniczać i chcą mieć sporo dostępnego miejsca.  


PLECAK BIEGOWY  Z BUKŁAKIEM CZY Z BIDONAMI (SOFT FLASKAMI)?


 
Bukłak, czyli specjalny pojemnik z tworzywa do przenoszenia wody/napojów. Dostępne pojemności dla plecaków biegowych to od 1 do 3 litrów (najczęściej wybierana pojemność to 1,5 i 2l). Soft flaski, potocznie zwane "flaskami" to tzw. miękkie bidony (o standardowej pojemności od 250 do 600ml). Ich największą zaletą nad klasycznymi bidonami (wykonanymi z twardego tworzywa) jest niższa waga oraz to, że po opróżnieniu zajmują mikroskopijną ilość miejsca. Można np. zabrać takiego flaska w ręke i po wypiciu spakować do kieszeni czy po prostu wsadzić za spodenki.

Co wybrać, plecak do biegania z bukłakiem czy flaskami? Najlepiej jedno i drugie! Dla mnie osobiście podstawą jest miejsce na flaski - są niewiarygodnie wygodne w użyciu, lekkie, nie zajmują wiele miejsca. Łatwo je uzupełnić w trakcie biegu i "dolewka" nie zajmuje dużo czasu. Minusy? W niektórych przypadkach (duży upał oraz spora odległość pomiędzy punktami odżywczymi) 1l napoju to może być mało (tu można poratować się dodatkowym flaskiem schowanym w pasie biegowym). W bukłaku z kolei zmieścisz więcej picia, ale zajmuje więcej miejsca i trudniej go szybko uzupełnić na trasie).

Dyskusyjną jest kwestia umiejscowienia, bukłak "leży" na plecach, flaski zwykle znajdują się w przedniej części, albo w okolicach piersi lub poniżej żeber. Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy, każdy biegacz będzie preferował nieco inny układ. Co więc wybrać, bukłak czy flaski? Polecam to rozwiązanie, które umożliwia zastosowanie jednego i drugiego sposobu. Wtedy będziesz przygotowany na każdą opcję, a także będziesz mógł wybrać rozwiązanie skrojone pod Twoje potrzeby (np. jeśli należysz do tych osób, które muszą dużo pić, to zestaw z flaskami może okazać się niewystarczający itp.).
JAK SPRYTNIE POWIĘKSZYĆ POJEMNOŚĆ PLECAKA DO BIEGANIA?

Pas biegowy jako uzupełnienie plecaka biegowego

Dopasowany pas biodrowy stanowi świetne uzupełnienie dla plecaka biegowego. Pozwala zabrać więcej rzeczy oraz zachować większy porządek. Zdj. archiwum Natural Born Runners.Jako wielki fan pasów biodrowych nie mogę nie wspomnieć o rozwiązaniu, które sam w ostatnim czasie testuje, i z którego jestem bardzo zadowolony! Świetnym pomysłem na zwiększenie pojemności, czy generalnie regulowanie ilością dostępnego miejsca, jest posiłkowanie się pasem biegowym. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się pasy biodrowe - czyli pasy wykonane z elastycznego materiału, który ściśle przylega do ciała. Taki pas wyposażony jest w szereg kieszonek, które pozwalają zabrać potrzebne drobiazgi: telefon, klucze, batony czy żele, ale również dodatkowego flaska, czy wiatrówkę! Mając do dyspozycji tego typu pas możesz wybrać mniejszą kamizelkę i odciążyć plecy, a jeśli biegniesz naprawdę długie ultra to dołożyć sobie dzięki niemu kilka dodatkowych kieszonek na najpotrzebniejsze rzeczy, które będziesz miał łatwo dostępne pod ręką. Więcej o pasach i opisy konkretnych modeli przeczytasz w poniższym poradniku.


 

OPIS KONKRETNYCH MODELI PLECAKÓW DO BIEGANIA


MINIMALISTYCZNE KAMIZELKI DO 3L - na treningi i krótkie biegi górskie do 21kmKiedy warto zainwestować w taką mikrokamizelkę? Jeśli zależy Ci na możliwie najniższej wadze i szybkości, a na trasę starasz się zabierać jak najmniej rzeczy. W takich sytuacjach każdy zbędny gram będzie miał znaczenie. Jeśli głównie biegasz np. górskie półmaratony, to taka kamizelka w zupełności wystarczy Ci, żeby zapakować w nią wszystkie potrzebne rzeczy. Jeśli nie ścigasz się z czasem, ale po prostu nie lubisz mieć obciążonych pleców to pomyśl o zestawie pas biodrowy do biegania i tego typu ultralekka kamizelka. Taki zestaw pozwoli Ci zabrać wszystko czego potrzebujesz na górski maraton, a nawet dłuższe biegi. Malutka kamizelka to również świetne rozwiązanie dla biegaczy, którzy szukają czegoś do przenoszenia wody podczas dłuższych treningów w upalne dni i nie wystarcza im pas biegowy.

Kamizelka do biegania Naked Running Vest męska - 3l

KAMIZELKA DO BIEGANIA NAKED RUNNING VEST - 3l

Naked Running Vest to ultralekka kamizelka biegowa, która została wykonana ze świetnej siateczki Exopower. To lekka i elastyczna siateczka. Tkanina już na pierwszy rzut oka wygląda na wyrób wysokiej jakości (widać dużą dbałość o szczegóły). Górna i dolna część siateczki obszyta jest lamówką z grubszego materiału. Takie rozwiązanie pozwala zachować niską wagę i jednocześnie poprawia wytrzymałość. W kamizelce Naked Running Vest do dyspozycji mamy pięć pojemnych kieszeni, w których schowamy naprawdę sporo rzeczy, w tym 2 soft flaski, które zostały dołączone w zestawie z kamizelką. Wykonanie z mocno elastycznej siateczki, gwarantuje, że nasze rzeczy nie będą latać nawet podczas szybkiego biegu.


f
PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótki bieg górski do 21km
 POJEMNOŚĆ: 3l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 1,5l
SPOSÓB REGULACJI:brak regulacji, elastyczny materiał 
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, (w zestawie 2x0,35l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: brak
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, mocowania rurki do soft flaska
WAGA: 99 g

Kamizelka do biegania Naked Running Vest męska - 3l


PLECAKI DO BIEGANIA NA KRÓTSZE BIEGI ULTRA od 21 do 70kmPo plecaki biegowe tej pojemności najczęściej sięgać będą początkujący ultrasi. Dystans maraton+ i okolice 70km to idealna długość na pierwszy bieg ultra! Taki kilometraż wymaga już spakowania większej ilości rzeczy niż na długi trening czy krótki start. W tej kategorii zaczynają się pojawiać plecaki z pojemniejszymi komorami głównymi, w które można zapakować rzeczy na zmianę czy na wypadek pogorszenia warunków pogodowych.

 

Plecak do biegania Salomon Sense Pro 5l

PLECAK DO BIEGANIA SALOMON SENSE PRO - 5l

Podczas biegów trailowych na dystansie maratonu i w czasie krótszych zmagań liczy się każda sekunda, a wygoda i łatwość użytkowania mają ogromne znaczenie. Dlatego minimalistyczny model Salomon Sense Pro 5 oferuje niezwykły komfort dzięki dokładnemu dopasowaniu i wyeliminowaniu punktów ocierania. Mając dostęp do najważniejszych przedmiotów podczas biegu trailowego, możesz biec dalej i szybciej!

WERSJA: damska / męska


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: elastyczny pasek z przodu
ILOŚĆ KIESZENI: 6 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak (2 w zestawie 0,5l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 227g

Plecak do biegania Salomon Sense Pro 5l

Plecak do biegania Salomon Adv Skin 5l

PLECAK DO BIEGANIA SALOMON ADV SKIN - 5l

Udoskonalony system zapięć w połączeniu z konstrukcją SensiFit™ dokładnie i szybko dopasowuje się do ciała. co sprawia, że w Salomon Adv Skin 5 biega się komfortowo, w dodatku mając pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. W zestawie razem z kamizelką są dwa miękkie bidony o pojemności 0,5l. Salomon Adv Skin 5 oferuje różne opcje mocowania kijków trekkingowych.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: elastyczny pasek z przodu
ILOŚĆ KIESZENI: 6 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak (2 w zestawie 0,5l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, różne opcje mocowania
 ELEMENTY DODATKOWE: bd.
WAGA: 308 g

Plecak do biegania Salomon Adv Skin 5l

Plecak do biegania Salomon Active Skin 8l

PLECAK DO BIEGANIA SALOMON ACTIVE SKIN 8

Salomon Active Skin 8 to obszerna kamizelka z systemem nawadniania jest inspirowana osiągnięciami najlepszych biegaczy terenowych. Świetnie się sprawdzi w przypadku początkujących zawodników i pozwala pewnie poczuć się podczas dłuższych przygód na szlaku. Razem z plecakiem Salomon Active Skin 8 w zestawie znajdują się dwa miękkie bidony o pojemności 0,5l. Co prawda nie ma dołączonego bukłaka, ale ma specjalny otwór na rurkę bukłaka oraz przegrodę na bukłak z podwieszeniem, zgodną ze wszystkimi bukłakami 2l. Z tyłu jest także elastyczna linka, do której można przytroczyć np. kurtkę.

WERSJA: damska / męska


PRZEZNACZENIE: krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 8l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: elastyczny pasek z przodu
ILOŚĆ KIESZENI: 6 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak (2 w zestawie 0,5l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: wieszak na klucze / otwór na rurkę bukłaka / elastyczna linka do przytroczenia
WAGA: 278g

Plecak do biegania Salomon Active Skin 8l

Zdjęcie kamizelki Ultimate Direction Race Vest 8,5l

PLECAK ULTIMATE DIRECTION RACE VEST 6.0 - 8,5l

Najmniejsza z kamizelek tego amerykańskiego producenta. Ultimate Direction Race Vest 6.0 bardzo dobrze dopasowana i wygodna kamizelka do biegania, w jej najnowszej wersji ulepszony system Comfort Cinch ™ 3.0 oraz panele siatkowe dbają o komfort i niwelują ryzyko nieprzyjemnych podrażnień. Plecak Ultimate Direction Race Vest 6.0 zapinany jest na dwa na zaczepy, które możemy ustawić na różnej wysokości. Do dyspozycji mamy szereg praktycznych, pojemnych kieszeni. Dwie kabury na bidon, ściągane są za pomocą ściągaczy elastycznych, gwarantują nam stabilne ich położenie podczas ruchu. W zestawie wraz z kamizelką dołączone zostały dwa bidony o pojemności 500 ml każdy.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótki bieg górski od 21km do 70km
 POJEMNOŚĆ: 8,5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: regulacja z przodu na zaczepy, można je dowolnie ustawić na różnej wysokości; regulacja Comfort Cinch 3.0 z tyłu
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu 
 ELEMENTY DODATKOWE: elastyczna linka, z przodu na szelkach dwie gumki do rurki bukłaka, gwizdek
WAGA: 193 g

Zobacz w sklepie


PLECAKI DO BIEGANIA NA DŁUŻSZE BIEGI ULTRA - od 70 do 130kmDrugi stopień ultra wtajemniczenia, czyli dystanse zbliżone do 100 i więcej kilometrów. To one najbardziej rozpalają głowy biegaczy ultra. Takie biegi zwykle wymagają jeszcze większej ilości potrzebnego sprzętu. Często rozgrywane w nocy, na dużych wysokościach czy w zmiennym terenie wymagają dużej wytrzymałości od biegacza i pojemnego plecaka. Warto jednak pamiętać, że często biegi na tak długich dystansach podzielone są na sekcje i punkty, tzw. przepaki, na których można zostawić depozyt na kolejną część biegu. Warto korzystać z takich miejsc, nie tylko oszczędzisz plecy (dzięki temu, że nie będziesz musiał zabierać wszystkich potrzebnych rzeczy od razu ze sobą) , ale i może okazać się, że nawet na bardzo długi bieg, wystarczy nieco mniejszy plecak.  Plecak do biegania Salomon Sense Pro 10l

PLECAK DO BIEGANIA SALOMON SENSE PRO - 10l

Podczas biegów trailowych na dystansie maratonu i w czasie krótszych zmagań liczy się każda sekunda, a wygoda i łatwość użytkowania mają ogromne znaczenie. Dlatego minimalistyczny model Salomon Sense Pro 10 oferuje niezwykły komfort dzięki dokładnemu dopasowaniu i wyeliminowaniu punktów ocierania. Mając dostęp do najważniejszych przedmiotów podczas biegu trailowego, możesz biec dalej i szybciej! Plecak o pojemności 10l pomieści już naprawdę sporo rzeczy, które przydadzą się podczas dłuższych biegów.


PRZEZNACZENIE: krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 10l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: elastyczny pasek z przodu
ILOŚĆ KIESZENI: 7 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak (2 w zestawie 0,5l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 249g

Plecak do biegania Salomon Sense Pro 10lZzdjęcie kamizelki do biegania Ultimate Direction Ultra Vest 10,8l

PLECAK ULTIMATE DIRECTION ULTRA VEST 5.0 - 10,8l

Ultimate Direction Ultra Vest 5.0 to bardziej rozbudowana wersja kamizelki Race Vest. 10 litrów to już całkiem spora pojemność, która wystarcza, żeby spakować się na większość biegów ultra na klasycznych dystansach (od 70 do 130km). Pojemna główna komora pomieści wszystkie potrzebne rzeczy (głównie odzież na zmianę, kurtkę itp.). Natomiast szereg kieszonek w przedniej części kamizelki ułatwi ich sensowne ułożenie i łatwy dostęp w trakcie biegu. UD Ultra Vest 5.0 posiada zaczepy na kije trekingowe oraz system dopasowujący Comfort Cinch. W zestawie znajdują się dwa wygodne soft flaski o pojemności 0,5l.

WERSJA: damska: / męska:


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
POJEMNOŚĆ: 10,8l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3-4l
SPOSÓB REGULACJI: regulacja z przodu na zaczepy, można je dowolnie ustawić na różnej wysokości; regulacja Comfort Cinch 2.0 z tyłu
ILOŚĆ KIESZENI: 11 ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu
ELEMENTY DODATKOWE: elastyczna linka, zaczepy do kompresji plecaka, gwizdek
WAGA: 180 g (rozmiar M bez flasków)

Kamizelka Ultimate Direction Ultra Vest 10,8l

Plecak do biegania Salomon Salomon Adv Skin 12l

PLECAK DO BIEGANIA SALOMON ADV SKIN - 12l

Udoskonalony system SensiFit™ i zapięć zapewnia jeszcze większą wygodę bez względu na budowę ciała, a dzięki pojemność 12 l plecak pomieści to, co potrzebne podczas zawodów wytrzymałościowych. Salomon Adv Skin 12 oferuje wiele opcji przenoszenia kijków. Możesz przemieszczać elastyczne linki i pętle w różne miejsca na plecaku, aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób na przenoszenie kijków. Może z przodu pionowo czy skośnie a może z boku skośnie czy z tyłu poziomo?


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
 POJEMNOŚĆ: 12l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3l
SPOSÓB REGULACJI: elastyczny pasek z przodu
ILOŚĆ KIESZENI: 6 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak (2 w zestawie 0,5l)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, różne opcje mocowania
 ELEMENTY DODATKOWE: wieszak na klucze / otwór na rurkę bukłaka / elastyczna linka do przytroczenia
WAGA: 335g

Plecak do biegania Salomon Salomon Adv Skin 12l

Kamizelka do biegania Ultimate Direction Mountain Vest 13,4l

KAMIZELKA ULTIMATE DIRECTION MOUNTAIN VEST 5.0 - 13,4l

Najpopularniejsza kamizelka z oferty Ultimate Direction! Opcja dla biegaczy startujących na najdłuższych i najbardziej wymagających (i fizycznie i sprzętowo) biegach. 13 litrów pojemności to dość miejsca, żeby spakować się zarówno na długie ultra, ale i całodzienną wycieczkę po górach. Spora ilość miejsca na przechowywanie sprzętu w przedniej części sprawia, że dobrze spakowanej kamizelki UD Mountain Vest 5.0 praktycznie nie musimy ściągać w trakcie biegu. Wszystko niezbędne zawsze mamy pod ręką. W tym bardzo łatwo dostępną i wygodną dużą kieszeń na zamek (np. na telefon). Kamizelka posiada zaczepy na kije trekingowe zlokalizowane w przedniej części.


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
POJEMNOŚĆ: 13,4l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 3-4l
SPOSÓB REGULACJI: regulacja z przodu na klik, można dowolnie ustawić paski na szynie; regulacja Comfort Cinch 2.0 - system z tyłu (zamek ściąga większy kawałek pasa biodrowego niż w ultra vest)
ILOŚĆ KIESZENI: 16 (w tym 2 na soft flaski)
MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, z tyłu na dole zaczepy na czekan, elastyczna linka z tyłu, u góry pasek do trzymania plecaka czy zawieszenia go na jakimś haczyku
WAGA: 230 g (rozmiar M bez flasków)

Kamizelka Ultimate Direction Mountain Vest 13,4l

PLECAKI NA BARDZO DŁUGIE WYRYPY BIEGOWETa kategoria to miks startów na zawodach oraz samodzielnych wypraw biegowych w stylu biegania po długodystansowych szlakach turystycznych na czas (lub po prostu dla frajdy pokonywania bardzo długiego dystansu na własnych nogach). Jeśli chodzi o biegi ultra, to nawet te najdłuższe (np. Bieg 7 Szczytów na 240km w Lądku Zdrój) posiadają na trasie przepaki, dzięki którym można podzielić cały niezbędny sprzęt na kilka odcinków. Nie zawsze więc im dłuższy dystans = potrzeba większego plecaka. Tego trudno jednak uniknąć w przypadku samodzielnych wyryp. Tu często zabierać będziemy takie rzeczy jak śpiwór czy płachta biwakowa. W takich sytuacjach trudno będzie obyć się bez plecaka wyposażonego w pojemną komorę główną i sporą liczbę podręcznych kieszonek.

PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten poradnik nieco rozjaśnił Ci w głowie i nie tylko masz upatrzony konkretny model plecaka biegowego dla siebie, ale również udało mi się przemycić kilka pomysłów na nieszablonowe podejście do pakowania na biegi ultra. O tym drugim będę pisał jeszcze w kolejnych tekstach. Bo spakować się na bieg w górach można na wiele sposobów! Tymczasem zerknij na listę wszystkich plecaków dostępnych w ofercie Natural Born Runners.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Podziel się swoim komentarzem z innymi