pixel
Jak biegać zimą?

Maska antysmogowa do biegania - TOP 8 maski dla biegaczy

2021-11-25
Maska antysmogowa do biegania - TOP 8 maski dla biegaczy
Napisać, że rzeczywistość wokół zmienia się niezwykle szybko to oczywiście truizm. Ale sam jeszcze kilka lat temu podejrzliwym okiem patrzyłem na osoby w maskach antysmogowych do biegania. Ba! Wydawało mi się nawet, że jest trochę przesady w tej antysmogowej narracji. Później jednak kolejne zimy spędzone na treningach przy współudziale tej nieprzyjemnej "mgiełki" zdecydowanie zrewidowały moje poglądy. Gdyby problemów ze smogiem było nam mało, to po drodze "przypałętała się" jeszcze pandemia koronawirusa, która tym bardziej zwiększyła zapotrzebowanie na maski ochronne. W tym poradniku przybliżymy temat masek do biegania (które z powodzeniem można stosować również do użytku codziennego!), przyjrzymy się przed czym i w jaki sposób takie maski chronią, a na koniec przedstawimy listę konkretnych modeli wartych uwagi.

SPIS TREŚCI:Poradnik stale aktualizujemy, zarówno część teoretyczną (cały skład NBR Ekipy to biegacze, biegamy od wielu lat i wciąż uczymy się nowych rzeczy!) oraz praktyczną listę konkretnych modeli masek do biegania.

[AKTUALIZACJA]: 25.11.2021, sezon jesień/zima 2021

 1. Maska antysmogowa a smog i inne zagrożenia
 2. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając maski do biegania?
 3. Rodzaje masek do biegania
 4. Tabela z porównaniem masek do biegania
 5. Opisy konkretnych modeli masek do biegania
 6. Maski do biegania:

 7. Podsumowanie


MASKA ANTYSMOGOWA A SMOG I INNE ZAGROŻENIAMaska do biegania pełnić może wiele funkcji, od ochrony przed smogiem, przez działanie filtrujące (wtedy działa jako bariera przeciwko rozprzestrzenianiu się kropelek z potencjalnymi wirusami - pamiętajcie jednak, że żadna maska nie daje 100% ochrony!) po ochronę przed zimnem podczas treningów realizowanych zimową porą. Pierwszym i najpopularniejszym skojarzeniem jest maska antysmogowa do biegania. Samo określenie smog pochodzi od połączenia angielskich słów "smoke" - dym oraz "fog" - mgła. Dymna mgła to rodzaj sztucznej zawiesiny przypominającej to zjawisko atmosferyczne.
Maski antysmogowe do biegania

Maski antysmogowe do biegania to coraz częstszy widok na ulicach dużych miast. Zdj. archiwum Respro.Za jej wytworzenie odpowiada w dużej mierze człowiek. Zanieczyszczenia i spaliny generowane przez fabryki, rosnąca ilość samochodów, palenie węglem oraz innymi paliwami stałymi w piecach, to wszystko wpływa na jakość powietrza. Smog to mieszanina pyłów, tlenków azotu i siarki a także metali ciężkich takich jak rtęć czy ołów. Niestety pogoda również może przyczynić się do eskalacji zjawiska (jak również ukształtowanie terenu - miasta na pograniczu gór położone w kotlinach, np. Żywiec są szczególnie narażone na występowanie i utrzymywanie się smogu. Poza niskimi temperaturami (od których zależy długość i intensywność sezonu grzewczego) wpływ na smog mają również bezwietrzna pogoda oraz mgła. W takich warunkach odczuwanie smogu jest niezwykle intensywne. Trening w takich okolicznościach może być niebezpieczny dla zdrowia.[CZY WIESZ, ŻE...]

Przeciętny mieszkaniec Poznania razem ze smogiem wdycha w ciągu roku równowartość mniej więcej 1200 papierosów! Dla porównania w Krakowie ta liczba jest dwukrotnie większa. Więcej miejscowości znajdziesz w ➡️ "smogowym" kalkulatorze.Kilkukrotnie miałem nieprzyjemność biegać w takich warunkach. Po powrocie do domu całe ubranie przesiąknięte było zapachem zanieczyszczeń, a ja sam miałem problemy z oddechem. Szacuje się, że w Polsce umiera ponad 40 tysiecy ludzi rocznie (dane ➡️ raport NIK) z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Biegając jesteśmy niestety tym bardziej narażeni na negatywne skutki smogu. Często oddychamy przez usta, zwłaszcza w trakcie intensywnych treningów. Pobieramy wtedy zdecydowanie więcej zanieczyszczonego powietrza, co później może przełożyć się na problemy z układem oddechowym i krążeniowym. Samo bieganie w smogu nie tylko jest groźne dla naszego zdrowia, ale również wpływa na efektywność treningu.[CZY WIESZ, ŻE...]

Jak sprawdzić aktualną jakość powietrza? Możesz zrobić to np. na stronie ➡️ Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub na mapie ➡️ Airly.Najbardziej niebezpiecznymi składnikami smogu są pyły PM2.5 i PM10. Te pierwsze to pyły zawieszone, których średnica nie przekracza 2.5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia to najbardziej szkodliwe aerozole dla człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferyczych. Ich mikroskopijna wielkość sprawia, że mogą przedostawać się bezpośrednio do dróg oddechowych i krwiobiegu, co w konsekwencji może wywołać wiele chorób. Z kolei pyły PM10 (wielkość do około 10 mikrometrów) mogą zawierać rakotwórcze metale ciężkie. Jak więc zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony smogu?


NA JAKIE ELEMENTY ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC MASKI DO BIEGANIA?W przypadku maski do biegania należy pamiętać o dwóch rzeczach: jedno to ochrona przed smogiem czy innymi zagrożeniami (np. drobne krople zwane aerozolami, które mogą przenosić również wirusy), a drugie to oddychalność takiej maski. Maski do biegania muszą jednocześnie zabezpieczać przed zanieczyszeniami, ale również pozwalać na komfortowe oddychanie podczas wzmożonego wysiłku. Z jednej strony mamy więc specjalne filtry zabezpieczające, a z drugiej rozwiązania, które zwiększają wentylację (np. zawory typu POWA Elite montowane w ➡️ maskach antysmogowych Respro). Wybierając maskę antysmogową do biegania ważne, żeby posiadała specjalne zawory zwiększające przepływ powietrza. W innym wypadku trening w masce bez takiego rozwiązania będzie mocno utrudniony (ze względu na niski pobór tlenu). W maskach antysmogowych stosuje się różne filtry oraz stopień ochrony przed zanieczyszczenami w zależności od ich zastosowania. Maski antysmogowe do biegania będą najczęściej wyposażone w rozwiązania, które oferują optymalny stosunek pomiędzy ochroną, a oddychalnością.

 • KLASA BEZPIECZEŃSTWA FFP - maski antysmogowe dzielimy na trzy rodzaje ze względu na klasę ochrony. Są to FFP1, FFP2 i FFP3, które w Unii Europejskiej określa norma EN 149:2001+A1:2009. Skuteczność filtracji dla każdej z tych norm to odpowiednio: 80%, 94% i 99%. Im większy stopień ochrony, tym gorsza "oddychalność" maski. W maskach do biegania najczęściej spotykamy klasę ochrony FFP1, która zapewnia najlepszy stosunek ochrony do oddychalności.W jaki sposób działa maska antysmogowa Respro? Materiały z archiwum Respro. • RODZAJ FILTRA
  1. Węglowynajczęściej stosowany, przy czym warto wybierać taki o oznaczeniu N99, wskazujący, że wyłapuje 99% wszystkich pyłów. Chodzi tu nie tylko o zanieczyszczenia związane ze smogiem, lecz również między innymi o pyłki traw czy wiele innych alergenów.
  2. HEPA – to skrót od słów “High Efficiency Particulate Air” (filtr o wysokiej sprawności oczyszczania). Filtr o wysokiej sprawności służący do wyłapywania cząstek stałych z powietrza. Filtry tego typu skutecznie zatrzymują większość (co najmniej 99,97%) zanieczyszczeń o rozmiarze większym niż 0,3 mikrona jak również większość wirusów, bakterii, komórek grzybów i pierwotniaków. Tego typu filtry posiadają cząsteczki naładowane elektrostatycznie, które wyłapują groźne elementy z powietrza.
  3. Węglowy + HEPA – zestaw, który łączy w sobie cechy dwóch filtrów. Do wyłapywania zanieczyszczeń wykorzystywane są elektrostatycznie naładowane włókna oraz dynamiczny węgiel aktywny. Nie jest jednak pozbawiony wad - oddycha się przez niego ciężej niż np. przez sam filtr Hepa. W zamian oferuje jednak największe zabezpieczenie.

  Biorąc pod uwagę biegowe zastosowanie maski antysmogowej / ochronnej trzeba znaleźć rozsądny kompromis pomiędzy zabezpieczeniem, a oddychalnością. Maska, która będzie w najwyższym stopniu chroniła przed smogiem czy innymi szkodliwym potencjalnie groźnymi cząstkami niekoniecznie najlepiej sprawdzi się podczas treningu biegowego.  Filmik z informacjami na temat filtrów stosowanych w maskach Respro. Materiały z archiwum Respro.  • DOPASOWANIE - jeśli maska do biegania ma spełniać swoje funkcje to musi ściśle przylegać do twarzy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że powietrze będzie w odpowiedni sposób filtrowane. W innym wypadku istnieje ryzyko, że zanieczyszczone powietrze dostanie się do układu oddechowego poprzez nieszczelne miejsca. Niektóre maski posiadają rozmiary do wyboru - należy wtedy dokładnie zmierzyć twarz i wybrać właściwy rozmiar. W przypadku masek w rozmiarze uniwersalnym należy zwrócić uwagę na właściwe ułożenie jej na twarzy.

  • ZAWORY - specjalne miejsca na masce, które poprawiają przepływ powietrza. Każdy producent masek antysmogowych dla biegaczy ma swój rodzaj zaworu. W ten sposób pozbywamy się nadmiaru ciepła, pary wodnej i dwutlenku węgla, które powstają podczas oddychania. Zawory spotykamy najczęściej w maskach przeznaczonych do sportowych aktywności.


  RODZAJE MASEK DO BIEGANIA  W zależności od zastosowania wyróżniamy kilka rodzajów masek do biegania:

  • ANTYSMOGOWA - jej zadaniem jest - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim ochrona przed smogiem. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów maska zabezpiecza przed negatywnym działaniem zanieczyszczonego powietrza jednocześnie umożliwiając komfortowe oddychanie przy umiarkowanym wysiłku. Filtry znajdujące się w masce chronią również przed aerozolami
  • FILTRUJĄCA - działa jak fizyczna bariera, która zdecydowanie zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusów i zarazków. Filtr został wykonany z trzech połączonych warstw zapewnia 98% skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) i doskonałą oddychalność. Maska filtrująca nie chroni natomiast przed smogiem.
  • OCHRONNA - tego typu maski nie posiadają specjalnych filtrów antybakteryjnych lub takich, które chronią przed smogiem. Natomiast można ich używać jako masek osłaniających twarz.
  • MASKA TYPU BUFF - tutaj również nie znajdziemy filtrów antysmogowych/antybakteryjnych - tego typu chusta pełni ochronną rolę jako osłona twarzy. Chusty typu Buff również doskonale sprawdzają się zimową porą jako dodatkowa osłona na głowę w przypadku mroźnej/wietrznej pogody.


  TABELA Z PORÓWNANIEM MASEK DO BIEGANIA  MODEL: RODZAJ MASKI: FILTRY: RODZAJ ZAPIĘCIA: MATERIAŁ: ELEMENTY DODATKOWE: CENA:
  ➡️ RESPRO CE CINQRO antysmogowa filtr CE HT-250 Hepa-Type
  filtr DACC™️
  rzep neopren - 369,00 PLN
  ➡️ BROYX SPORT DELTA antysmogowa HEPA E12 99,5% mocowane wokół uszu
  rzep z tyłu
  neopren 1 filtr w zestawie 149,99 PLN
  ➡️ BROYX SPORT ALFA antysmogowa HEPA E12 99,5%️ rzep z tyłu ażurowa włóknina poliestrowa 1 filtr w zestawie 119,99 PLN
  ➡️ BUFF FILTER MASK filtrująca FM 70/310 AD elastyczny pasek na górze /
  pasek ze ściagaczem na dole
  CoolNet UV + ® w zestawie 5 dodatkowych filtrów 119,99 PLN
  ➡️ BUFF FILTER TUBE filtrująca FM 70/310 AD elastyczny materiał CoolNet UV + ® - 119,99 PLN
  ➡️ MASECZKA ANTYWIRUSOWA BRUBECK FM10060 ochronna brak elastyczne paski 56% poliamid
  42% polipropylen
  2% elastan
  - 51,49 PLN
  ➡️ CHUSTA TYPU BUFF ochronna brak elastyczny materiał poliester /
  wełna merino /
  thermonet
  - od 75,99 PLN

  OPISY KONKRETNYCH MODELI MASEK DO BIEGANIA
  Maska antysmogowa Respro Ce Cinqro czarna

  MASKA ANTYSMOGOWA DO BIEGANIA RESPRO CE CINQRO:

  Maska Respro Ce Cinqro Black jest lekka i nie powoduje otarć i uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia, idealnie przylega do twarzy, dobrze odprowadza wilgoć, Część twarzowa wykonana została z oddychającego neoprenu, który wzmocniony został specjalnie zaprojektowanymi szwami. Anatomiczny kształt, wygodna regulacja z pomocą taśmy Velcro i nylonowy nosek maski gwarantują idealne dopasowanie. W masce tej zastosowano innowacyjne zawory typu Powa™ Elite, które stworzono z myślą o optymalnym przepływie powietrza. Dwa zawory tego typu zapewniają minimalny opór przy oddychaniu, dzięki czemu nawet w czasie intensywnych ćwiczeń maska nie utrudnia wdechów i wydechów. W zestawie wraz z maską Respro Ce Cinqro Black znajdują się dwa filtry: filtr submikronowy CE HT-250 Hepa-Type™ i filtr kombinacyjny z warstwą aktywnego węgla DACC™.


  RODZAJ MASKI: antysmogowa
   ZASTOSOWANE FILTRY: filtr CE HT-250 Hepa-Type
  filtr kombinacyjny z warstwą aktywnego węgla DACC™️
  RODZAJ ZAPIĘCIA: rzep
  MATERIAŁ: neopren
  CENA: 369 PLN

  Dodaj do koszyka Maska antysmogowa Respro Ce Cinqro czarna

  Maska Broyx Sport Delta

  MASKA ANTYSMOGOWA BROYX SPORT DELTA:

  Maska Broyx Sport Delta jako certyfikowana maska sportowa, gwarantuje niskie opory oddychania i wysoki poziom filtracji. Zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza:pyłami PM10, PM2.5, PM0.3 i mniejszymi, aerozolami, smogiem, alergenami wziewnymi (z filtracją powyżej 99%), benzopirenem. Czasza maski jest wykonana z neoprenu i posiada unikatowe mocowanie wokół uszu dodatkowo ją stabilizuje. Wykorzystanie neoprenu zapewnia dodatkowo ochronę przed chłodem. „Sercem” maski Broyx Sport Delta jest czterowarstwowy, wymienny filtr z warstwą węgla aktywnego i włókniny elektrostatycznej HEPA E12 99,5%. Jego zaletą jest niski opór oddychania oraz wysoki poziom filtracji.


  RODZAJ MASKI: antysmogowa
   ZASTOSOWANE FILTRY: HEPA E12 99,5%
  RODZAJ ZAPIĘCIA: mocowanie wokół uszu
  rzep z tyłu
  MATERIAŁ: neopren
  ELEMENTY DODATKOWE: w zestawie 1 dodatkowy filtr
   CENA: 149,99 PLN

  Dodaj do koszyka Maska Broyx Sport Delta

  Maska Broyx Sport Alfa

  MASKA ANTYSMOGOWA BROYX SPORT ALFA:

  Maska Broyx Sport Delta jako certyfikowana maska sportowa, gwarantuje niskie opory oddychania i wysoki poziom filtracji. Zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza:pyłami PM10, PM2.5, PM0.3 i mniejszymi, aerozolami, smogiem, alergenami wziewnymi (z filtracją powyżej 99%), benzopirenem. W przypadku Broyx Alfa powłoka maski to ażurowa włóknina poliestrowa, gwarantująca wyjątkową paro przepuszczalność i odprowadzanie potu na zewnątrz. Wykorzystanie „siateczki” zwiększa komfort korzystania z maski w cieplejsze dni.


  RODZAJ MASKI: antysmogowa
   ZASTOSOWANE FILTRY: HEPA E12 99,5%
  RODZAJ ZAPIĘCIA: rzep z tyłu
  MATERIAŁ: ażurowa włóknina poliestrowa
  ELEMENTY DODATKOWE: w zestawie 1 dodatkowy filtr
   CENA: 119,99 PLN

  Dodaj do koszyka Maska Broyx Sport Alfa

  Maska filtrująca Buff filter mask

  MASKA FILTRUJĄCA DO BIEGANIA BUFF FILTER MASK:

  Maska filtrująca Buff Filter Mask to przetestowana maseczka wielokrotnego użytku zapewnia 98% skuteczność filtracji. Ma regulację, dzięki czemu jest wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Zastosowano wymienny, 3-warstwowy filtr. Maskę wykonano z oddychającej tkaniny CoolNet UV + ®. Na wewnętrznej kieszeni zastosowano antybakteryjną technologię HeiQ Viroblock NPJ03. Każda maska filtrująca Buff® sprzedawana jest w zestawie z pięcioma filtrami zamiennymi.


  RODZAJ MASKI: filtrująca
   ZASTOSOWANE FILTRY: FM 70/310 AD
  RODZAJ ZAPIĘCIA: elastyczny pasek na górze
  pasek ze ściagaczem na dole
  MATERIAŁ: CoolNet UV + ®
  ELEMENTY DODATKOWE: w zestawie 5 dodatkowych filtrów
   CENA: 119,99 PLN

  Dodaj do koszyka Maska filtrująca Buff filter mask

  Chusta filtrująca Buff Filter Tube

  CHUSTA FILTRUJĄCA DO BIEGANIA BUFF FILTER TUBE:

  Chusta filtrująca Buff Filter Tube to przetestowana chusta wielokrotnego użytku zapewnia 98% skuteczność filtracji. Elastyczny materiał sprawia, że chusta przylega do twarzy i jest wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Zastosowano wymienny, 3-warstwowy filtr. Na wewnętrznej kieszeni zastosowano antybakteryjną technologię HeiQ Viroblock NPJ03.

  RODZAJ MASKI: filtrująca
   ZASTOSOWANE FILTRY: FM 70/310 AD
  RODZAJ ZAPIĘCIA: elastyczny materiał
  MATERIAŁ: CoolNet UV + ®
  CENA: 99,99 PLN

  Dodaj do koszyka Chusta filtrująca Buff Filter Tube

  Maska ochronna Brubeck

  MASKA ANTYWIRUSOWA DO BIEGANIA BRUBECK FM10060:

  Maseczka antywirusowa Brubeck FM10060 zawiera substancję czynną, która dezintegruje i niszczy wirusy z grupy koronawirusów i inne wirusy typu otoczkowego w tym wirus grypy. Chlorek srebra jako substancja czynna, wnika w powłokę lipidową wirusa natychmiast po zetknięciu się z nim, dezintegrując i nie pozwalając na dalszą transmisję.


  RODZAJ MASKI: ochronna
   ZASTOSOWANE FILTRY: brak
  RODZAJ ZAPIĘCIA: elastyczne paski
  MATERIAŁ: 56% poliamid / 42% polipropylen / 2% elastan
  CENA: 51,49 PLN

  Dodaj do koszyka Maska ochronna Brubeck
  Chusta Buff

  CHUSTA NA TWARZ TYPU BUFF:

  Oryginalna chusta Buff sprawdzi się jako maseczka wielokrotnego użytku! Dzięki niej szczelnie zasłonisz nos i usta! Wykonana jest z oddychającego i szybkoschnącego materiału!


  RODZAJ MASKI: ochronna
   ZASTOSOWANE FILTRY: brak
  RODZAJ ZAPIĘCIA: elastyczny materiał
  MATERIAŁ: poliester / wełna merino / thermonet
  CENA: od 75,99 PLN

  Dodaj do koszyka Chusta Buff
 • Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
  Podziel się swoim komentarzem z innymi