pixel
Jak biegać zimą?

Jak wybrać spodnie do biegania na zimę i inne pory roku? TOP 13 modeli

2023-11-24
Jak wybrać spodnie do biegania na zimę i inne pory roku? TOP 13 modeli
Odpowiednie spodnie do biegania to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego biegacza. Oczywiście, że zacząć biegać możesz w starych dresach - początki mojego biegania wyglądały właśnie w ten sposób. Ubrałem zniszczone adidasy, sportowy dres i wyszedłem na swój pierwszy trening. Wtedy, jeszcze, nie zwracałem na strój większej uwagi, bo i dlaczego miałbym, skoro po 30 minutach biegu byłem ledwo żywy. Z czasem jednak zacząłem szukać odzieży zaprojektowanej specjalnie dla biegaczy. Czegoś, co sprawi, że podczas biegu będę skupiał się tylko na nim, a nie na źle dopasowanych ciuchach. W tym materiale przedstawię Ci garść porad nt. doboru spodni do biegania oraz listę z konkretnymi propozycjami spodni biegowych.


NA SKRÓTY:Od 2010 roku sprzedajemy dla Was w Natural Born Runners najlepszy sprzęt do biegania. Pieczołowicie sprawdzamy oferty biegowych producentów i wybieramy najlepsze rozwiązania. ➡️ Zobacz jak wygląda proces testowania sprzętu, a poniżej sprawdź nasze rekomendacje w kategorii spodni do biegania.


SPIS TREŚCI:Ten poradnik ma na celu pomóc Ci w wyborze idealnych spodni do biegania. Razem z premierami kolejnych kolekcji będziemy uzupełniali treść tekstu, aby zawsze prezentował aktualne informacje. Skorzystaj ze spisu treści, aby wybrać interesujące Cię informacje.

[AKTUALIZACJA]: 14.11.2022, sezon jesień/zima 2022

  1. Spodnie do biegania czy legginsy? A może hybryda? 
  2. Jakie wybrać spodnie do biegania, z ociepleniem czy bez? 
  3. Opisy konkretnych modeli 

[MATERIAŁY DODATKOWE]

  1. Jakie spodnie do biegania w deszczu? 
  2. Zalety i wady spodni do biegania 
  3. Zalety i wady legginsów do biegania 


NIE MASZ CZASU NA CZYTANIE CAŁEGO TEKSTU?

☑️ Jeśli jesteś zupełnie zielony w temacie sprawdź tę sekcję, aby dowiedzieć się czy wybrać luźniejsze spodnie czy może obcisłe legginsy?

☑️ Następnie wybierz stopień ochrony: tu wyróżniamy spodnie na okres przejściowy (bez dodatkowego ocieplenia), przeznaczone na zimę (dodatkowo ocieplane) oraz modele dla największych zmarzluchów z ociepleniem i dodatkowym panelem przeciwwiatrowym.

☑️ Przejrzyj listę polecanych przez nas modeli lub od razu zobacz całą ofertę w sklepie:

Spodnie do biegania męskie Spodnie do biegania damskieLEGGINSY CZY SPODNIE DO BIEGANIA? A MOŻE HYBRYDA?Zanim zaczniesz szukać konkretnych rozwiązań, na początek musisz zdecydować, czy chcesz biegać w spodniach czy wolisz legginsy (czasem zwanymi również getrami). Spodnie mają zwykle luźniejszy krój, materiał nie przylega tak ściśle do ciała jak w przypadku legginsów. Te drugie mają natomiast dopasowany fason. Rozciągliwy materiał ściśle przylega do ciała stanowiąc z nim coś na kształt "drugiej skóry".

W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać też opcje hybrydowe, które łączą w sobie krój zarówno dopasowanych legginsów (mocno zwężane w nogawkach) z luźniejszymi spodniami (swobodniejsze dopasowanie w górnej części). Na potrzeby tego tekstu i łatwiejszego rozeznania się w poszczególnych modelach będziemy określać je mianem hybryd. Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć jak w praktyce wyglądają różne rodzaje spodni biegowych.
Zobacz rodzaje spodni do biegania

Legginsy - ściśle przylegający materiał. Spodnie - luźniejszy krój. Hybryda - połączenie obciśłych legginsów z luźniejszymi spodniami. Zdjęcia: archiwum Natural Born Runners, Andrzej Olszanowski.Które rozwiązanie jest lepsze? Tu obiektywnie nie ma "zwycięzcy". Wybór zależy od Twoich preferencji. Wszystkie rozwiązania zostały wykonane są z technicznych materiałów, które doskonale sprawdzą się w trakcie biegania. Generalnie jednak można powiedzieć, że legginsy lepiej sprawdzają się w przypadku częstszych treningów. Dobre dopasowanie materiału redukuje do minimum ryzyko otarć, a praktyczne kieszenie pozwalają w łatwy sposób przenosić np. telefon.

Luźniejsze spodnie lepiej sprawdzą się w przypadku mniej intensywnego, bardziej rekreacyjnego treningu. W przypadku osób, które mają problemy z otarciami pachwin spodnie nie zapewnią dodatkowej ochrony (w takich sytuacjach pamiętaj o dobrych ➡️ bokserkach do biegania, których ściśle dopasowane nogawki będą zabezpieczały pachwiny). Więcej o plusach i minusach spodni i legginsów przeczytasz ➡️ w dodatkowych materiałach do tego przewodnika na końcu tekstu.


JAKIE WYBRAĆ SPODNIE DO BIEGANIA, Z OCIEPLENIEM CZY BEZ?


Kiedy będziesz używał spodni do biegania lub legginsów? Najczęściej będzie to okres wczesnej wiosny, jesieni oraz czas zimy, czyli w naszej strefie klimatycznej przez co najmniej pół roku. Przekrój temperatur w tym czasie może być bardzo różny. Od + 10 stopni i treningu w słońcu, przez temperatury ledwie przekraczające 0 stopni po bieganie w siarczystym mrozie przy akompaniamencie wyjącego wiatru. Jak się domyślasz, trudno takie okoliczności “załatwić” 1 spodniami. Zobacz na jakie kategorie dzielimy spodnie do biegania, a na końcu tej części zastanowimy się, które z nich są najbardziej uniwersalne.

Spodnie dzielimy z grubsza na 3 kategorie:

  • NA OKRES PRZEJŚCIOWY - jednowarstwowe, bez dodatkowego ocieplenia - najlepiej sprawdzą się w temperaturach powyżej 0 stopni. Zachowują optymalny stosunek ochrony przed chłodem, wiatrem a oddychalnością materiału. Wybierz je jeśli wolisz być lżej ubrany i nie potrzebujesz dodatkowego ogrzewania dla nóg lub zwykle biegasz w dodatnich temperaturach. Sugerowane temperatury: około +5 stopni. ➡️ Zobacz przegląd spodni z tej kategorii.Zobacz rodzaje spodni do biegania

Spodnie z podziałem ze względu na przeznaczenie: bez warstwy docieplającej, z dodatkowym ociepleniem oraz najcieplejsze z ociepleniem i panelem przeciwwiatrowym. Zdjęcie: archiwum Natural Born Runners, Andrzej Olszanowski.
  • DO BIEGANIA ZIMĄ - ocieplane, najczęściej dwuwarstwowe - idealne rozwiązanie na mroźne dni. Od środka wyłożone ciepłym meszkiem (lub inną ociepliną), który zapewnia dodatkowe “grzanie”. Wybierz to rozwiązanie jeśli szukasz czegoś na treningi w mroźne dni i generalnie lubisz jak jest Ci ciepło w nogi. Sugerowane temperatury: od +5 do -5 stopni. ➡️ Zobacz przegląd spodni z tej kategorii.

  • DO BIEGANIA ZIMĄ Z PANELEM PRZECIWWIATROWYM - ocieplane, z dodatkowym panelem przeciwwiatrowym - to opcja albo dla biegowych zmarzluchów albo osób, które często biegają w odkrytym terenie narażonym na wiatr. To również świetna opcja na bieganie zimą w górach. Tu podobnie jak w ocieplanych spodniach znajdziemy meszek od wewnątrz, który będzie nas ogrzewał. Dodatkową ochroną przed zimnem i wiatrem będzie stanowił specjalny panel umieszczony na przedzie spodni. Sugerowane temperatury: poniżej -5 stopni. ➡️ Zobacz przegląd spodni z tej kategorii.

Nadal nie wiesz na co się zdecydować? Pamiętaj, że z reguły w nogi jest nam mniej chłodno niż w korpus. To nogi w trakcie biegu wykonują większą część "roboty" i w większości przypadków lepiej sprawdza się ubranie cieplej "na górę" niż przesadne dogrzewanie nóg. Tym bardziej, że pod cieńsze spodnie zawsze możesz założyć jeszcze pierwszą warstwę (nieocieplane legginsy lub legginsy termoaktywne) i w ten sposób w zależności od warunków mocniej dogrzać nogi. Jeśli więc większość treningów wykonujesz w temperaturach 5 i więcej stopni to lepszym wyborem będą ➡️ spodnie na okres przejściowy.

Sytuacja zmienia się jeśli szukasz rozwiązania na treningi w okolicy 0 stopni i mniej. Wtedy zdecydowanie lepiej sięgnąć po ➡️ ocieplane spodnie do biegania. Zwłaszcza jeśli większość Twoich treningów to spokojne rozbiegania na mniejszej intensywności. Dodatkowe ocieplenie czy ochrona przed wiatrem poprawi komfort treningu.


KOMFORT CIEPLNY - LEGENDA


W dalszej części artykułu przy opisie polecanych spodni znajdziesz gwiazdki z naszą subiektywną oceną "ciepłoty" danego modelu. Tutaj krótki opis tego, co oznaczają konkretne oceny:

- grubość materiału typowa dla spodni na okres przejściowy, sugerowane temperatury: około +5 stopni
- materiał o grubości przejściowej pomiędzy kategoriami
- grubość materiału typowa dla spodni do biegania zimą, sugerowane temperatury: od +5 do -5 stopni
- materiał o grubości przejściowej pomiędzy kategoriami
- najcieplejsze modele z całego zestawienia, sugerowane temperatury: poniżej -5 stopniDLACZEGO WYBRALIŚMY AKURAT TE SPODNIE DO BIEGANIA?Poniżej znajdziesz listę najciekawszych - naszym zdaniem - spodni do biegania dostępnych na rynku, i co ważne, w ofercie naszego sklepu. Nie znajdziesz u nas wszystkich firm (co nie znaczy oczywiście, że nie są godne uwagi), ale za to większość modeli z poniższej listy mamy sprawdzone na sobie i wiemy jak sprawdzają się podczas codziennych treningów.

W sklepie znajdziesz jeszcze więcej ➡️ spodni do biegania męskich i ➡️ spodni do biegania damskich, a tu zebraliśmy takie nasze best of the best w swoich kategoriach. Naprawdę trudno było ograniczyć się tylko do TOP 13 i zrezygnować musieliśmy z kilku naprawdę fajnych modeli! Cześć propozycji ma swoje damskie i męskie odpowiedniki - w przypadku klasycznych spodni częściej jednak występują tylko w wersji męskiej. Kobiety zdecydowanie częściej wybierają legginsy.


TABELA Z KRÓTKĄ PREZENTACJĄ MODELI SPODNI DO BIEGANIA
MODEL: PRZEZNACZENIE KRÓTKI OPIS
➡️ Dobsom R-90 okres przejściowy bestseller wśród naszych klientów na okres przejściowy
➡️ Newline Core Tight okres przejściowy nasz wybór w kategorii legginsy na okres przejściowy
➡️ Ronhill Core Pants okres przejściowy najbardziej klasyczne spodnie na okres przejściowy
➡️ Asics Lite-Show okres przejściowy najlepsza widoczność podczas treningów po zmroku
➡️ Ronhill Tech Flex Pants okres przejściowy nasz wybór w kategorii hybrydowe spodnie na okres przejściowy
➡️ Newline Core Warm do biegania zimą nasz wybór w kategorii legginsy do biegania zimą
➡️ Asics Winter Run do biegania zimą ocieplane legginsy do biegania zimą z panelem przeciwwiatrowym na udach
➡️ Newline Core Pant do biegania zimą najbardziej tradycyjne spodnie do biegania zimą
➡️ Dynafit Winter Running Tights do biegania zimą najbardziej "pakowane" i rozciągliwe legginsy do biegania zimą
➡️ Rogelli Core Winter do biegania zimą ocieplane legginsy do biegania zimą z nieco cieńszego materiału
➡️ Dynafit Alpine Pants do biegania zimą ocieplane spodnie do biegania zimą z panelem przeciwwiatrowym
➡️ Dobsom R-90 Winter z panelem przeciwwiatrowym nasz wybór w kategorii spodnie do biegania zimą
➡️ Newline Core Warm Protect z panelem przeciwwiatrowym najcieplejsze legginsy do biegania zimą


SPODNIE DO BIEGANIA W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM (WIOSNA/JESIEŃ) - bez dodatkowego ociepleniaW tej kategorii uwzględniliśmy spodnie i legginsy do użytku w okresie przejściowym lub cieplejsze dni zimy. Mam tutaj na myśli temperatury "na plusie", w okolicach +5 stopni. Spodnie na taką pogodę charakteryzują się cienkim, nieocieplanym materiałem. W tym wypadku ważniejsza jest oddychalność i osłona przed wiatrem niż dodatkowe ocieplenie.

Pod luźne spodnie możesz nałożyć ➡️ legginsy termoaktywne i taki zestaw z powodzeniem sprawdzi się również podczas treningów w dużo niższych temperaturach. To sprawia, że spodnie tego typu są szalenie uniwersalnym rozwiązaniem bez względu na panujące warunki. W przypadku obcisłych legginsów przeznaczonych na taką pogodę materiał jest stosunkowo cienki i również nie jest dodatkowo ocieplony od wewnątrz (legginsy z tej kategorii także możesz użyć jako "podkład" pod luźniejsze spodnie).


SPODNIE DOBSOM
R-90


Zobacz w sklepie

Działamy na rynku od 2010 roku i od tamtej pory sprzedaliśmy już kilka tysięcy par tych spodni! Dobsom R-90 nie tylko mają swoich oddanych fanów, ale cieszą się statusem kultowych. Zwężane nogawki, niesamowicie lekki materiał oraz ich wytrzymałość sprawiły, że nie tylko stały się ulubionymi spodniami "orientalistów" (zawodników w biegach na orientację), ale bardzo szybko podbiły serca również i tych "zwyczajnych" biegaczy.

Spodnie mają dość długie nogawki (które można odpowiednio dopasować ściągaczem pod kolanem) i małą kieszeń na udzie na zamek. Idealnie sprawdzą się na treningach w okresie przejściowym. Zimą gdy temperatury spadną poniżej 0, warto założyć pod nie dodatkowo bieliznę termoaktywną.

Uwaga na rozmiar! Spodnie mają dość "dużą rozmiarówkę", więc jeśli jesteś na granicy rozmiarów, wybierz ten mniejszy.

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: spodnie
KRÓJ: pół-dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: brak
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na zamek z przodu
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak
CECHY SPECJALNE: - ściągacz pod kolanem
- ponadczasowy bestseller
CENA: 189 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


LEGGINSY NEWLINE
CORE TIGHTS
Zobacz w sklepie

Newline Core Tights to świetna propozycja z kategorii dopasowanych legginsów na okres przejściowy i nie tylko! Średniej grubości materiał dla części biegaczy będzie wystarczający również do treningów w niższych temperaturach (zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnącą temperaturę w okresie zimowym). Elastyczny materiał łatwo dopasowuje się do ciała. Co istotne, legginsy posiadają dłuższe nogawki, dzięki czemu świetnie przykrywają okolice achillesów chroniąc je przed przewianiem.

Dużym plusem Newline Core Tights jest niezwykle praktyczna i wygodna kieszeń na telefon z boku legginsów. Obszerna siatka pomieści nawet sporej wielkości telefon (bez obaw, nie wypadnie w trakcie biegu!). Z tyłu spodni znajdziemy mniejszą kieszeń na zamek (ale na tyle dużą, że tam również schowasz smartfona). Legginsy występują w kilku wariantach kolorystycznych (nasz ulubiony to zdecydowanie ten niebieski!).

WYBÓR NBR: DLACZEGO WYBRALIŚMY TEN MODEL?

Uniwersalny materiał, który sprawdzi się przez większą część zimy (trochę taka opcja na 1 legginsy zarówno na bieganie w wyższych temperaturach jak i tych poniżej 0 - o ile bardzo nie marzniesz), niesamowicie praktyczna kieszeń na telefon z boku legginsów oraz dłuższe nogawki - to wyróżniki i najmocniejsze punkty tych legginsów. No i ten niebieski kolor <3

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: brak
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na zamek z tyłu
1 boczna z siatki
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: nie
CECHY SPECJALNE: - łatwodostępna boczna kieszeń na telefon
- dłuższe nogawki
CENA: 189 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)JAKA BIELIZNA DO SPODNI / LEGGINSÓW?


Jeśli zdecydujesz się na wybór luźniejszych spodni ubierając bieliznę wybierz raczej bokserki z nogawkami niż same slipy. Luźniejszy materiał w spodniach z czasem może powodować problemy z otarciami. Rozwiązaniem na ten problem, a przynajmniej rzeczą, która mocno go redukuje jest zastosowanie dopasowanych bokserek. Wtedy "pierwsza warstwa" będzie ściśle przylegała do pachwin chroniąc je przed otarciami. W przypadku legginsów lepiej sprawdzą się same slipy - nie będzie Ci się podwijał ten dodatkowy materiał z bokserek. Jedne i drugie znajdziesz w naszym sklepie:

Bokserki do biegania męskie Bokserki do biegania damskieSPODNIE RONHILL
CORE TRAINING PANT
Zobacz w sklepie

Najbardziej tradycyjne spodnie do biegania w całym zestawieniu! Ronhill Core Pants to spodnie o klasycznym, prostym kroju nogawek. Prostym, ale nie szerokim, dzięki czemu materiał zgrabnie układa się na łydkach i nie “majta” się w trakcie biegu. Ronhill Core Pants mają podobne przeznaczenie co Dobsom R-90, czyli treningi w okresie przejściowym. Spodnie wyposażono w praktyczną i całkiem sporą kieszeń na zamek w tylnej części. Na uwagę zwraca też bardzo komfortowa i nie uciskająca w ciało szersza guma w pasie. Taką klasykę lubimy!


TYP: spodnie
KRÓJ: pół-dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: brak
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na zamek z tyłu
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak
CECHY SPECJALNE: - klasyka gatunku
- lekko zwężane nogawki
CENA: 235 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)SPODNIE RONHILL
TECH FLEX PANT
Zobacz w sklepie

Ronhill Tech Flex Pants to przedstawiciel hybrydy, czyli wspomnianej wcześniej kategorii, która płynnie przechodzi z legginsów w spodnie. Nogawki, które przylegają do łydek przywodzą na myśl klasyczne legginsy. Góra jest jednak nieco luźniejsza. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy bardzo praktyczne i wygodne spodnie, które łączą najlepsze cechy obydwu kategorii.

Spodnie Ronhill Tech Flex Pants mogą posłużyć również jako spodnie przed i po startowe. Rozpinane nogawki umożliwiają zdjecie / założenie spodni przy założonych butach. To również szalenie pakowane spodnie! Z tyłu znajdziemy sporą kieszeń na zamek i dwie mniejsze na żele. Dodatkowo kieszeń na zamek posiada mniejszą przegródkę, do której możemy schować kluczyk.

WYBÓR NBR: DLACZEGO WYBRALIŚMY TEN MODEL?

Świetne dopasowanie znane z legginsów i większy luz kojarzony ze spodniami. Fajne elastyczne wstawki, które zwiększają dopasowanie i sprawiają, że w tych spodniach czujesz się po prostu ultra wygodnie! No i te kieszenie. W Ronhill Tech Flex Pants “upchano” naprawdę wiele nie tylko fajnych, ale niesamowicie praktycznych i wygodnych rozwiązań!


TYP: hybryda
KRÓJ: pół-dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: brak
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na zamek z tyłu (+ mała wewnętrzna przegroda na kluczyk)
2 boczne z siatki np. na żele
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak (z możliwością przełożenia założonych butów)
CECHY SPECJALNE: - duża ilość kieszeni
- idealne jako spodnie przed i po startowe
CENA: 325 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


SPODNIE DO BIEGANIA ZIMĄ
(z dodatkowym ociepleniem)Za klasyczne warunki zimowe, na potrzeby tego tekstu, uznajemy temperatury poniżej 0 stopni. Mroźne powietrze odczuwa się zupełnie inaczej niż temperatury nawet tylko kilka stopni powyżej 0 stopni. Ma się wrażenie, że mróz "szczypie" w uda. To właśnie im najbardziej przyda się dodatkowa warstwa ocieplająca. Spodnie do biegania zimą posiadają materiał o większej gramaturze i od środka pokryte są ciepłym meszkiem. Taka konstrukcja o wiele lepiej sprawdza się podczas biegania w mrozie i wietrze niż wersje bez dodatkowego ocieplenia.


LEGGINSY NEWLINE
CORE WARM TIGHT
Zobacz w sklepie

Newline Core Warm Tight mają wszystkie najlepsze cechy nieocieplanego modelu ➡️ Newline Core Tight, ale w bardziej zimowym wydaniu. "Szkielet" pozostaje ten sam. Znów otrzymujemy elastyczny i rozciągliwy materiał, który ma nieco dłuższe nogawki pozwalające dokładnie przykryć kostki i achillesy. Podstawowa różnica to większa gramatura materiału i ciepły meszek, który znajdziemy po wewnętrznej stronie legginsów. To zwiększy komfort termiczny w temperaturach poniżej 0 stopni. Wersja zimowa posiada rozpinane nogawki (warto zwrócić uwagę na taki detal jak specjalna zakładka materiału przy zamku chroniąca łydkę przed przewianiem czy schłodzeniem) dla łatwiejszego ubierania. Całość uzupełniają dwie praktyczne kieszenie, w tym 1 boczna z siatki do bardzo wygodnego przenoszenia telefonu.

WYBÓR NBR: DLACZEGO WYBRALIŚMY TEN MODEL?

Najlepszy stosunek cena / jakość jeśli chodzi o legginsy do biegania zimą. Zapewnia optymalny komfort termiczny w typowo zimowych warunkach i bardzo dobre dopasowanie. Co też jest istotne w takim codziennym użytkowaniu (modele z panelami jak zauważycie przy uwagach a propos rozmiarów są nieco mniej elastyczne). No i wielokrotnie wspominana tu już boczna kieszeń z siateczki na telefon, to naprawdę ultra wygodne rozwiązanie!

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na zamek z tyłu
1 boczna z siatki
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak
CECHY SPECJALNE: - łatwodostępna boczna kieszeń na telefon
- dłuższe nogawki
- specjalna zakładka materiału przy zamku chroniąca przed wychłodzeniem
CENA: 269 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


LEGGINSY ASICS
WINTER RUN

Zobacz w sklepie

Zimowy "kombajn" od Asicsa! To pewnym sensie model pośredni pomiędzy klasycznymi legginsami do biegania zimą, a tymi z kategorii dla "zmarluchów". Ciepły meszek od wewnętrznej strony przyjemnie "otula" nogi chroniąc je przed mrozem. Ale to nie wszystko. Na udach znajdziemy strategicznie umieszczony panel przeciwwiatrowy. To właśnie uda są najbardziej narażone na wychłodzenie w trakcie biegania w niskich temperaturach. Rozwiązanie z połowicznym panelem działa punktowo na najbardziej wrażliwe miejsce.

Do tego dodajmy pojemne kieszenie: 1 otwartą w tylnej części, która pomieści spory telefon oraz obszerną przegrodę (trochę przypominającą ➡️ pasy do biegania z kategorii tych biodrowych) z siateczki. W bezpieczny sposób jesteśmy w stanie przenieść w niej lekką wiatrówkę czy ➡️ soft flask do biegania. Legginsy Asics Winter Run to naprawdę szalenie przemyślany produkt, który świetnie sprawdzi się podczas treningów zimą. Dzięki panelowi przeciwwiatrowemu będzie fajną opcją dla zmarluchów, ale również tych biegaczy, którzy często trenują na otwartych terenach czy będą używać tych legginsów w górach.

Uwaga na rozmiar! W przypadku męskiego modelu jeśli jesteś na "pograniczu" rozmiarów lepiej wybrać ten większy. Gęstszy splot materiału oraz panel przeciwwiatrowy sprawiają, że materiał jest mniej elastyczny.

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 na otwarta z tyłu na telefon
1 przegroda z siatki z przedziałkiem w połowie z tyłu
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak
CECHY SPECJALNE: - panel przeciwwiatrowy na udach
- obszerna przegroda z siatki, która pomieści wiatrówkę czy soft flask (nawet do 500 ml)
- specjalna zakładka materiału przy zamku chroniąca przed wychłodzeniem
CENA: 369 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


SPODNIE NEWLINE
CORE PANT
Zobacz w sklepie

Newline Core Pant to spodnie o klasycznym, prostym kroju. W tym modelu nogawki są bardziej luźne niż w pozostałych propozycjach z tej listy. Dlatego to będzie najlepsza opcja dla osób, które szukają spodni przypominających wyglądem proste spodnie dresowe. Dzięki podszewce z siateczki Newline Core Pant zyskują dodatkowe ocieplenie. Siateczka kończy się mniej więcej na wysokości kolan, zapewnia więc dodatkowe ciepło w miejscu, w którym najbardziej się przyda podczas treningów w okresie zimowym. Spodnie posiadają dwie wygodne kieszenie na zamek po bokach.

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: spodnie
KRÓJ: luźny
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, dodatkowa warstwa z siateczki
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE 2 na zamek po bokach
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI tak
CECHY SPECJALNE: - klasyczny, prosty krój
CENA: 269 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)JAKIE SKARPETY DO SPODNI / LEGGINSÓW?


Podobnie jak opisywane wcześniej bokserki, tak skarpety mają spore znaczenie w kontekście spodni do biegania. Luźniejsze nogawki spodni mogą powodować po czasie przywieranie do mokrych od potu łydek. Z kolei legginsy mogą okazać się zbyt krótkie i nie zabezpieczające w pełni achillesów przed przewianiem (zwłaszcza w przypadku osób o wyższym wzroście). W jednym i drugim przypadku świetnie sprawdzą się skarpetki do biegania z wyższą cholewką. Przejrzyj dostępne modele skarpet w Natural Born Runners.

Skarpety do bieganiaLEGGINSY DYNAFIT
WINTER RUNNING TIGHTS
Zobacz w sklepie

Dynafit to austriacka marka specjalizująca się w produkcji wysokiej klasy sprzętu dla fanów szeroko pojętego outdooru. W naszej ofercie znajdziesz modele z kolekcji trail running. Co nie znaczy, że jeśli nie biegasz w terenie, to nie jest sprzęt dla Ciebie. ➡️ Dynafit to przede wszystkim jakość premium, więc jeśli szukasz najlepszych rozwiązań to zdecydowanie warto sprawdzić sprzęt tej marki. Dynafit Winter Running to ocieplane legginsy do treningów zimową porą. Od środka, podobnie jak w innych modelach z tej kategorii, znajdziemy ciepły meszek. To, co jednak zdecydowanie wyróżnia legginsy Dynafita na tle konkurencji to niezwykle elastyczny materiał oraz duża ilość praktycznych kieszeni! W zależności od strefy znajdziemy tutaj od 15 do 20% elastanu (dla porównania standard w legginsach to około 10%), dzięki czemu materiał jest niezwykle elastyczny. Z łatwością dopasowuje się do sylwetki i nie krępuje ruchów.

Legginsy Dynafit Winte Running świetnie sprawdzą się w przypadku dłuższych treningów, podczas których przyda się więcej miejsca do zabrania przydatnych drobiazgów. Wyposażone w kilka praktycznych kieszeni pozwolą zabrać ze sobą naprawdę sporo rzeczy! Ta podstawowa na zamek pomieści telefon, a mniejsze boczne z siatki posłużą do przenoszenia np. żeli. Dodatkowo znajdziemy tutaj całkiem sporą przegrodę z siatki, którą wykorzystać możemy do zabrania za sobą na trening mniejszego soft flaska (zobacz pełną ofertę ➡️ soft flasków do biegania). Testowaliśmy takie o pojemności do 350 ml, z większymi byłby już problem). Legginsy występują również w wersji nieocieplanej (➡️ damskie / ➡️ męskie).

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 1 z tyłu na zamek
2 małe kieszonki z siatki np. na żele
1 duża kieszeń z siatki z tyłu np. na soft flask
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: tak
CECHY SPECJALNE: - ponadprzeciętnie elastyczny materiał
- duża ilość kieszeni
CENA: 649 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


LEGGINSY ROGELLI
CORE WINTER
Zobacz w sklepie

Rogelli Core Winter (stara nazwa tego modelu to Banks w przypadku męskich oraz Anderson w przypadku damskich legginsów) to przystępna cenowo propozycja legginsów do biegania w zimowym okresie. Materiał jest cieńszy niż w przypadku modeli z kategorii ocieplanych legginsów, ale również posiada ogrzewający meszek po wewnętrznej stronie. Takie połączenie: cieńszy materiał + meszek sprawia, że Rogelli Core Winter powinny sprawdzić się w dość szerokim spektrum warunków. Zwłaszcza w przypadku osób, które szukają rozwiązania na cały sezon jesień/zima i jednocześnie wolą biegać w legginsach z cieńszego materiału. Podobnie jak w innych modelach na zimę tutaj również znajdziemy praktyczną kieszeń na zamek oraz rozpinane nogawki.

WARIANTY: ➡️ damskie ➡️ męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE 1 na zamek z tyłu
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI tak
CECHY SPECJALNE: - cieńszy materiał niż w legginsach z tej samej kategorii
CENA: 149 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


SPODNIE DYNAFIT
ALPINE PANTS
Zobacz w sklepie

Najdroższe w całym zestawieniu, czy najlepsze? To oczywiśckie zależy od Twoich potrzeb. W tym przewodniku pokazaliśmy naprawdę wiele świetnych modeli spodni do biegania. Każdy ma swoje mocne strony i znajdzie zastosowanie w określonych warunkach. A Dynafit Alpine Pants to bez dwóch zdań produkt z kategorii premium! Jeśli zależy Ci na najlepszych materiałach i świetnym dopasowaniu to tutaj Dynafit zdecydowanie "dowozi" jakość. Łączy w sobie najlepsze cechy ➡️ Ronhill Tech Flex i ➡️ Dobsom R-90 Winter. Tu podobnie jak w Dobsomie również mamy podział na dwie strefy: tylna część to miękki, elastyczny materiał, który odpowiada za świetne dopasowanie i wentylację. Ten materiał znajduje się również z przodu, tu jednak dodatkowo został pokryty panelem przeciwwiatrowym, który zaczyna się mniej więcej od wysokości kolana.

Taka konstrukcja ma na celu zapewnienie maksymalnej wentylacji przy zachowaniu optymalnej termiki i ochrony przed wiatrem. Dynafit Alpine Pants są lżejsze i nieco mniej ciepłe niż Dobsom R-90 Winter. W kroju podobne do Ronhilla, ale za to cieplejsze. Łączą w sobie naprawdę wiele praktycznych właściwości, które zaprocentują podczas treningów w zimie. Świetne również jako uniwersalne spodnie do aktywności na świeżym powietrzu czy trekkingów w górach.


TYP: hybryda
KRÓJ: pół-dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE: 2 na zamek z po bokach (w prawej mała przegroda na klucze)
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI: jest możliwość otwarcia zamka i poszerzenia nogawki
CECHY SPECJALNE: - panel przeciwwiatrowy
- węższe nogawki
CENA: 729,90 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


NAJCIEPLEJSZE SPODNIE DO BIEGANIA ZIMĄ
(z dodatkowym ociepleniem i panelem przeciwwiatrowym)Spodnie z tej kategorii to rozwiązania na najtrudniejsze warunki lub dla biegowych zmarzluchów. Oprócz ocieplanych materiałów w spodniach z tej kategorii znajdziemy dodatkowy panel, który chroni przed wiatrem. Od środka ciepły meszek, a z zewnątrz (w przedniej części) ochrona przeciwwiatrowa. Takie połączenie zapewnia najlepsze właściwości termiczne! Po produkty z tej kategorii warto sięgnąć również wtedy, kiedy zimą dużo biegasz w otwartym terenie i narażony jesteś na częsty kontakt z wiatrem. To również dobry wybór na górskie eskapady.


SPODNIE DOBSOM
R-90 WINTER
Zobacz w sklepie

Model ten to nasz nieustający bestseller od wielu już lat. Spodnie świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które szukają czegoś naprawdę ciepłego! Panel przeciwwiatrowy z przodu oraz odpowiednia gramatura materiału sprawiają, że spodnie R-90 Winter to doskonałe rozwiązanie na bieganie w czasie bardzo niskich temperatur. Wyjątkowo dobrze sprawdzą się również podczas jazdy rowerem w zimie (lub na nartach biegowych), lekko zwężany krój nogawek sprawia, że materiał nie wkręca się w łańcuch. Podczas biegania węższe nogawki również są dużą zaletą. Spodnie posiadają dwie kieszenie na zamek po bokach.

WYBÓR NBR: DLACZEGO WYBRALIŚMY TEN MODEL?

Mamy te spodnie w ofercie od samego początku istnienia Natural Born Runners (czyli już od 2010 roku!) i to jest nasz nieustający bestseller w sezonie zimowym! Najcieplejsze, najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne spodnie do biegania zimą. Z zastrzeżeniem, że lubisz jak jest Ci ciepło, bo to naprawdę ciepłe spodnie.

WARIANTY: damskie / męskie 


TYP: spodnie
KRÓJ: pół-dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE 2 kieszenie na zamek po bokach
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI jest możliwość otwarcia zamka i poszerzenia nogawki
CECHY SPECJALNE: - panel przeciwwiatrowy
- uniwersalne zastosowanie
CENA: 379 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


LEGGINSY NEWLINE
CORE WARM PROTECT
Zobacz w sklepie

Ostatnia już propozycja legginsów z kolekcji Newline. Ostatnia i najcieplejsza! Newline Core Warm Protect to zdecydowanie rozwiązanie albo dla biegowych zmarzluchów albo osób, które często biegają w otwartym terenie i narażone są na duży wiatr. Podobnie jak w pozostałych legginsach z serii tutaj również znajdziemy praktyczne kieszenie w tym tę boczną z siatki. Tak samo jak w wersji ➡️ Newline Core Winter legginsy od środka ocieplane są ciepłym i przyjemnym dla ciała meszkiem. Podstawowa różnica to użycie panelu przeciwwiatrowego na przedniej stronie spodni. Panel znajduje się na całej długości nogawki, od samego dołu po gumę w pasie zapewniając świetną ochronę zarówno przed mrozem jak i wiatrem.

Uwaga na rozmiar! Jeśli jesteś na "pograniczu" rozmiarów lepiej wybrać ten większy (zarówno w przypadku modelu damskiego i męskiego). Gęstszy splot materiału oraz panel przeciwwiatrowy sprawiają, że materiał jest dość dopasowany.

WARIANTY: damskie / męskie 


TYP: legginsy
KRÓJ: dopasowany
DODATKOWE OCIEPLENIE: tak, meszek po wewnętrznej stronie materiału
KOMFORT CIEPLNY:
KIESZENIE 1 na zamek z tyłu
1 boczna z siatki
JAK DUŻY TELEFON POMIESZCZĄ? 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, np. iPhone 14 Max
ROZPINANE NOGAWKI tak
CECHY SPECJALNE: - panel przeciwwiatrowy
- łatwodostępna boczna kieszeń na telefon
- dłuższe nogawki
- specjalna zakładka materiału przy zamku chroniąca przed wychłodzeniem
CENA: 299 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)


JAKIE SPODNIE DO BIEGANIA W DESZCZU?A co z bieganiem w deszczu? Żaden z modeli spodni, które opisywaliśmy wcześniej nie chroni przed przemoczeniem, żaden nie miał specjalnej membrany itp. Tego typu spodni do takiego "codziennego" biegania w zasadzi się nie robi. Byłyby bardzo niepraktyczne. Membrana nie byłaby w stanie tak dobrze oddychać, żeby zapewnić odpowiedni komfort w trakcie biegu. Same spodnie, żeby były odpowiednio wytrzymałe, musiałyby się składać z dodatkowych warstw, co jeszcze bardziej czyniłoby takie spodnie niepraktycznymi.
Kurtki przeciwdeszczowe do biegania

Praktyczniejszym rozwiązaniem od spodni do biegania na deszczową pogodę będzie dobra kurtka przeciwdeszczowa. Zdj. archiwum Ronhill.Słaba oddychalność, wysoka waga - dużo czynników "na nie". Co prawda w ofercie naszego sklepu posiadamy lekkie ➡️ spodnie do biegania wodoodporne - ale to rozwiązanie dedykowane dla biegaczy górskich, którzy traktują tego typu spodnie jako rozwiązanie awaryjne na wypadek nagłego załamania pogody w górach. Podczas codziennego biegania powinny wystarczyć zwykłe spodnie biegowe, a większe znaczenie mają wodoodporne kurtki do biegania. To one w największym stopniu ochronią Cię przed deszczem.

Kurtki do biegania wodoodporne męskie Kurtki do biegania wodoodporne damskie


ZALETY I WADY SPODNI DO BIEGANIA

spodnie do biegania

Dużą zaletą spodni do biegania jest ich uniwersalność. Możesz je wykorzystać podczas różnych aktywności, nie tylko w trakcie biegania. Zdj. archiwum Ronhill.➕ NIERZUCAJĄCY SIĘ W OCZY WYGLĄD - jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem możesz być skrępowany latając po okolicy w obcisłych gatkach Dla niektórych biegaczy nadal leginsów do biegania pozostaje pewnym wyzwaniem. Niewątpliwym plusem spodni jest to, że nie rzucają się w oczy równie mocno co legginsy. Co zdecydowanie nadaje im bardziej uniwersalnego charakteru.

➕ UNIWERSALNOŚĆ - spodnie biegowe wykorzystasz i na treningu, ale również na spacerze z dzieciakami czy po prostu kręcąc się po domu. Ich uniwersalny krój sprawia, że sprawdzą się podczas większej liczby aktywności. Dodatkowo luźne, lekkie spodnie do biegania świetnie sprawdzą się jako druga warstwa na ➡️ legginsy termoaktywne. Takie rozwiązanie zastosujesz w sezonie zimowym, gdy nieocieplane spodnie do biegania okażą się niewystarczające. Nie każdy musi tak mocno dogrzewać nogi w trakcie biegania, ale w przypadku większych mrozów możesz przetestować na sobie to rozwiązanie.

➖ MNIEJSZY KOMFORT - ogólnie pisząc, mniejsza wygoda niż w leginsach. Co tu dużo mówić, leginsy są po prostu wygodniejsze (to oczywiśćie opinia mocno subiektywna, choć potwierdzona uwagami znajomych biegaczy). Ściśle dopasowany krój sprawia, że podczas biegu nic się nie "majta". Z tym "lataniem" związane jest również zwiększone ryzyko obtarć w okolicach pachwin (tarcie wilgotnego materiału o ciało). Biegając w spodniach masz większe szanse na dorobienie się obtarć niż w legginsach (dobrze dobrane ➡️ bokserki do biegania powinny rozwiązać problem). Luźne nogawki to także większa szansa, że mokre nogawki będą ocierały się jedna o drugą. Z drugiej strony jeśli nie jesteś przekonany do kroju leginsów, to te wady i tak nie przesłonią większej uniwersalności spodni.

Wszystkie dostępne spodnie w naszym sklepie możesz obejrzeć klikając na poniższe linki.

Spodnie do biegania męskie Spodnie do biegania damskie


ZALETY I WADY LEGGINSÓW DO BIEGANIA

leginsy do biegania

Legginsy do biegania gwarantują duży komfort podczas biegu i redukują ryzyko otarć pachwin. Zdj. archiwum Ronhill.➕ KOMFORT - nic nie obciera, nic się nie przesuwa, wszystko jest na swoim miejscu. Możesz w zupełności skupić się na biegu i czerpać z treningu samą przyjemność (dobrze dobrane legginsy do biegania sprawiają wrażenie "drugiej skóry", po prostu nie czujesz, że masz je na nogach!). Dzięki temu, że materiał w okolicach ud ściśle przylega do ciała, nie musisz martwić się również o obtarcia tych wrażliwych miejsc.

➕ WYGODNA KIESZEŃ - ścisłe przyleganie materiału do ciała ma jeszcze jedną zaletę - przenoszenie drobnych elementów jest łatwiejsze. Kieszeń - najczęściej na zamek - zwykle umieszczona jest centralnie z tyłu. To umożliwia komfortowe przenoszenie telefonu, żelu czy kluczy. W luźnych spodniach przechowywanie rzeczy podczas biegu jest zdecydowanie mniej komfortowe. W ostatnim czasie producenci zaczęli coraz częściej umieszczać kieszeń na telefon z boku legginsów. Dzięki temu przenoszenie telefonu w trakcie biegu stało się jeszcze łatwiejsze!

➖➕ WYGLĄD - biegając w dopasowanych getrach możesz na początku czuć się nieco skrępowany, zwłaszcza jeśli masz kilka zbędnych kilogramów - getry do biegania podkreślają budowę Twojego ciała. I tego wysportowanego, i tego, które wysportowane dopiero będzie (a będzie na pewno, to tylko kwestia czasu!). Ten punkt jest zdecydowanie mocno subiektywny, obecnie bieganie jest na tyle popularne, że mało zwraca uwagę na biegaczy - w tym negatywnym sensie.

Wszystkie dostępne legginsy do biegania w naszym sklepie możesz obejrzeć klikając na poniższe linki.

Legginsy do biegania męskie Legginsy do biegania damskie

Dowiedz się więcej:


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi