pixel
Poradnik sprzętowy

Bieganie w lesie, czyli jak wybrać najlepszy sprzęt na biegi trailowe!

2022-08-30
Bieganie w lesie, czyli jak wybrać najlepszy sprzęt na biegi trailowe!
Czas na las! Jeśli asfaltowe łapanie życiówek zaczęło Ci się nudzić lub kochasz przebywać na łonie natury, to znaczy, że bieganie trailowe w lesie jest dla Ciebie! Trail z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a pandemia tylko jeszcze mocniej pokazała, że bieganie w lesie ma mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego.

Przebywanie w lesie może pomóc nam po prostu głęboko odetchnąć! Wzrost popularności trail runningu spowodował także zwiększenie ilości zawodów biegowych rozgrywanych w lesie. Natural Born Runners od początku związane było z trailem i towarzyszy takim zawodom jak ➡️ Forest Run od pierwszej edycji! Z myślą o wszystkich uczestnikach biegów trailowych oraz tych, którzy dopiero zaczynają treningi biegowe w lesie przygotowaliśmy garść porad dotyczących wyboru sprzętu na bieganie trailowe oraz trochę naszych osobistych wspomnień z leśnego ścigania się na różnych biegowych trasach.


SPIS TREŚCI:



AKTUALIZACJA TEKSTU: 30 sierpnia 2022, sezon jesień/zima 2022

Staramy się, aby nasze poradniki były wypełnione po brzegi praktyczną wiedzą. Często więc powstają nam strasznie długie teksty, żeby łatwiej wyłuskać interesujące Cię informacje poradnik został podzielony na odrębne sekcje. Poniższy spis treści ułatwi poruszanie się po materiale: 

  1. SPRZĘT DO BIEGANIA W LESIE - czym różni się od wyposażenia na zawody rozgrywane na asfalcie
  2. BUTY TRAILOWE DO BIEGANIA W LESIE - najważniejszy element biegowego niezbędnika
  3. SKARPETY DO BIEGÓW W LESIE - podstawa ochrony przed otarciami
  4. CZAPKA Z DASZKIEM NA BIEGI LEŚNE - ochrona głowy na różne warunki pogodowe
  5. PAS, PLECAK, A MOŻE KAMIZELKA - jak spakować się na biegi leśne i trailowe?
  6. LEKKA WIATRÓWKA - całoroczny element ubioru miłośników biegania po lesie
  7. BIELIZNA TERMO - wybór na biegi w chłodniejsze dni
  8. BIDONY I FLASKI - wygodne i lekkie rozwiązanie na biegi trailowe w lesie
  9. SKŁADANY KUBEK DO BIEGANIA - jeden z elementów wyposażenia obowiązkowego na biegach w lesie
  10. ŻELE I BATONY - paliwo nie tylko na zawody i leśne treningi
  11. BIEGANIE W LESIE - naturalnie dla przyjemności!


SPRZĘT DO BIEGANIA W LESIE — czym różni się od wyposażenia na zawody rozgrywane na asfalcie





Bieganie w lesie

Bieganie w lesie może być naprawdę świetną zabawą i szansą na prawdziwe spotkanie z naturą! Archiwum Forest Run / Foto: Piotr Oleszak



Bieganie uważane jest często za jeden z najłatwiej dostępnych sportów. I zapewne słusznie! Nie musimy kupować żadnych karnetów, zapisywać się do elitarnych klubów, a do tego tak naprawdę każdy z nas jest urodzonym biegaczem! Tak w końcu ukształtowała nas ewolucja. Jeśli jednak z biegania 5 km 3 razy w tygodniu chcemy przejść do częstszych, długich treningów lub wziąć udział w zawodach warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, który pozwoli nam biegać bezpieczniej i przede wszystkim bardziej komfortowo. Bieganie trailowe jest bardziej wymagające jeśli chodzi o posiadany sprzęt. Trasy biegów wiodą leśnymi duktami, z dala od cywilizacji. Będziemy potrzebowali więcej sprzętu na wypadek nagłego załamania pogody, innego rodzaju butów do biegania w lesie czy wreszcie zapasu paliwa i picia na długie bieganie po leśnych zakamarkach. Krótko pisząc, będziemy musieli być bardziej samowystarczalni.


BUTY TRAILOWE DO BIEGANIA W LESIE — najważniejszy element biegowego niezbędnika



Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem trailowym, to na sam początek możesz użyć swoich codziennych butów biegowych. Nawet jeśli będzie to model asfaltowy, to na bieg po leśnych, suchych ścieżkach na początek to powinno wystarczyć. Niektóre marki oferują buty na asfalt z lekko urozmaiconym bieżnikiem. Takie modele jak ➡️ Brooks Ghost czy ➡️ Hoka Clifton nie tylko doskonale sprawdzą się na utwardzonych nawierzchniach, ale poradzą również na ubitych polnych czy leśnych drogach.


Zdjęcie męskego modelu Brooks Ghost 14

BROOKS GHOST 14

Brooks Ghost, podobnie jak Hoka Challenger, ma odpowiednią dawkę amortyzacji, która sprawia, że nie będziemy mocno odczuwać nierówności pod stopami. W NBR Ghosty i Challengery nazywamy butami do wszystkiego! Modele te świetnie sprawdzą się na biegach łączących ubite, suche leśne ścieżki z odcinkami asfaltowymi.


CENA: od 599 PLN

Sprawdź więcej modeli Brooks Ghost


Biegając po lesie musimy być jednak przygotowani na błoto! Jeśli więc, chcesz aby Twoja przygoda z trailem potrwała dłużej, dobrze będzie zaopatrzyć się w buty na trudniejszy teren. Każdy, kto chociaż raz biegał po błotnistym, podmokłym terenie, wie, że buty asfaltowe po prostu nie dają na nim rady! Zaczynamy się ślizgać, poruszamy się wolniej i ryzykujemy wywrotkę, a w gorszym scenariuszu zwichnięcie kostki. Planując więc trening lub start w takich warunkach, warto zaopatrzyć się w buty trailowe, z bardziej agresywnym bieżnikiem. Buty na leśne ścieżki zapewnią nam lepszą stabilizację i pozwolą nam przemierzać las z większą przyjemnością! Czym różnią się buty trailowe od tych asfaltowych?

  1. konstrukcją bieżnika - w butach trailowych, w zależności od modelu, znajdziemy siatkę wystających kołków, których zadaniem jest zapewnienie lepszej przyczepności na błocie czy piachu
  2. większa sztywność podeszwy - większa sztywność zapewni lepszą ochronę przed korzeniami czy kamieniami, w butach asfaltowych wszelkie takie niespodzianki byłyby o wiele bardziej odczuwalne dla stóp. Gumowy otok w przedniej części
  3. otok w przedniej części buta - to ochrona przed przypadkowym kopnięciem w luźne kamienie, but afaltowy jest zupełnie miękki z przodu i nie chroni w żaden sposób przed ostrymi elementami podłoża
  4. wytrzymalszymi materiałami w cholewce - o ile w butach asfaltowych najczęściej spotkamy cienką siatkę, tak w butach do biegania po lesie przekrój zastosowanych materiałów jest dość szeroki. Generalnie jednak stosuje się wytrzymalsze na rozerwania materiały niż w tradycyjnych butach.

Podobnie jak w asfaltowych odpowiednikach, również w butach trailowych znajdziemy modele o różnym stopniu amortyzacji. Możemy wybierać spośród butów, w których doskonale czujemy teren, a stopa jest blisko podłoża, ale również wśród takich, gdzie amortyzacji jest naprawdę sporo.




Skarpety do biegania w lesie

Biegając po lesie powinniśmy wybrać buty z bardziej agresywnym bieżnikiem, niż w butach asfaltowych. Archiwum Forest Run/ Fot: Piotr Oleszak



Zdjęcie męskich butów Brooks Divide 3

BROOKS DIVIDE 3

Brooks Divide 3 to model, za którego niezawodną przyczepność odpowiada system gumowej podeszwy TrailTrack. Buty Divide 2 są idealne dla biegaczy którzy trenują po lesie i górach, wplatając w trasę niewielkie odcinki asfaltowe.


CENA: 499 PLN

Sprawdź Brooks Divide 3


Jeśli jednak należysz do drugiej grupy biegaczy, wolących buty trailowe zapewniające dobre czucie podłoża, koniecznie sprawdź dynamiczny i lekki Hoka Zinal czy uniwersalny Hoka Torrent. Mamy też coś dla zwolenników biegania naturalnego - elastyczny Altra Superior, wyróżniający się 0 dropem.

Zdjęcie męskiego buta Hoka Torrent 2

HOKA TORRENT

Hoka Torrent przypadnie do gustu biegaczom lubiącym dynamiczne modele! W Torrencie stopa jest blisko podłoża, tak abyś mógł wyciągnąć z biegania jak najwięcej frajdy i pobawić się zróżnicowanym terenem. Urozmaicony, ale nie bardzo agresywny bieżnik, sprawia, że ten model świetnie sprawdza się w lesie.


CENA: 599,99 PLN

Zobacz więcej kolorów modelu Hoka Torrent


SKARPETY DO BIEGÓW W LESIE — podstawa ochrony przed otarciami



Żadne buty nie ochronią nas przed otarciami, jeśli nie dobierzemy do nich odpowiednich skarpet do biegania. Ważne, aby były one przewiewne oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie rozedrą się przy pierwszym dłuższym treningu. Skarpety trailowe powinny być nieco wyższe niż skarpety do biegania po asfalcie. Biegając trail nie warto wybierać króciutkich stopek, które mogą zsuwać się z nogi (raz popełniłam ten błąd na biegu Ultra Babia i musiałam chyba 10 razy się zatrzymywać poprawiając opadającą skarpetę. I tak zapłaciłam jednak za tą decyzję dużym otarciem i bólem pod koniec biegu).

W związku z tym, że buty trailowe są nieco twardsze niż asfaltowe i zawsze istnieje wpadnięcia do nich drobnych kamyków, warto pomyśleć o nieco grubszych skarpetach jak trailowe propozycje marki Drymax lub świetniej jakości skarpetki szwajcarskiej marki Compressport.




Skarpety do biegania w lesie

Podczas biegania w lesie zdecydowanie lepiej sprawdzą się skarpety sięgające ponad kostkę. Foto: archiwum Compressport



ZOBACZ WSZYSTKIE SKARPETY DO BIEGANIA


PAS, PLECAK, A MOŻE KAMIZELKA — jak spakować się na biegi leśne i trailowe?



Biegając w lesie jesteśmy często odcięci od cywilizacji — i to cenimy sobie chyba najbardziej! Wybierając się na dłuższy trening lub zawody w lesie warto zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie. O ile na zawodach możemy jeszcze liczyć na punkty odżywcze, o tyle podczas długiego treningu jesteśmy już zdani tylko na siebie! Warto mieć zawsze ze sobą zapas wody czy izotoników, a na dłuższe biegi, także jedzenia czy dodatkowej odzieży. Wszystkie te elementy musimy jednak gdzieś spakować (gdy startujemy w dłuższych zawodach trailowych może się okazać, że lista sprzętu obowiązkowego będzie całkiem spora).

Podczas trailowych biegów ultra oraz treningów w gorszej pogodzie świetnym rozwiązaniem będzie plecak lub kamizelka biegowa. Będziemy mogli zapakować do nich nie tylko flaski lub bukłak z płynami, ale także żele, batony oraz dodatkową odzież, taką jak kurtka przeciwdeszczowa czy dodatkowa warstwa docieplająca. W ofercie NBR znajdziesz ultralekkie kamizelki biegowe o pojemności 5 litrów, takie jak Salomon Sense Pro 5, niezwykle elastyczne kamizelki Arch Max, czy dopracowane w każdym szczególe plecaki Ultimate Direction. Każdy z tym modeli wyróżnia bardzo duża funkcjonalność oraz łatwość szybkiego wyciągania sprzętu z kamizelki lub plecaka. Tak, abyś nie musiał tracić cennych minut i przyjemności z biegania!




Plecak, pas do biegania w lesie

Moim najdłuższym jak dotąd biegiem trialowym był Tri City Trail - 81 km po pięknym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym! Mimo że ultra po lesie może wydawać się dużo łatwiejsze niż bieg górski, trasa była bardzo urozmaicona i pełna przewyższeń. Sporo po piachu i miękkim, grząskim podłożu. Nie zabrakło też krótkiego niemal wspinaczkowego elementu, gdzie musieliśmy wdrapywać się pod górę trzymając się liny. Ultra w lesie może być naprawdę piękną, ale i bardzo wymagającą przygodą! U mnie walka z dużym bólem pasma biodrowo-piszczelowego skończyła się co prawda pierwszym miejscem wśród kobiet, ale także miesięczną przerwą od biegania na leczenie kontuzji. Do każdego leśnego startu warto się więc przygotować nie tylko biegowo, ale także aplikując sobie porządną dawkę ćwiczeń funkcjonalnych! Niezastąpioną częścią wyposażenia na trasie Tri City Trail okazała się 5-litrowa kamizelka Salomona, do której schowałam cały sprzęt obowiązkowy i zapas jedzenia. Mam ją od lat i to zdecydowanie jeden z tych elementów trailowego sprzętu, który cenię najbardziej. Jest niezwykle lekka i funkcjonalna. Używam jej zarówno na treningach w górach, jak i w lesie oraz na wycieczkach rowerowych. Wybierając się na dłuższe bieganie trailowe sprawdza się najczęściej zasada - lepiej mieć więcej niż mniej, bo jak wolą inni “lepiej nosić niż się prosić” :) Fot: Karolina Krawczyk, Archiwum Tri City Trail



Salomon Sense Pro 5

SALOMON SENSE PRO 5 - świetna opcja na biegi w lesie na dystansie do 50 km

Decydując się na plecak o pojemności 5 litrów, mamy pewność, że zmieści się w nim wszystko czego potrzebujemy do biegania w lesie na biegu trwającym do 4-5 godzin. Salomon Sense Pro 5 to niezwykle lekki i funkcjonalny model, uszyty z elastycznych, bardzo dobrze oddychających materiałów. W zestawie z plecakiem otrzymamy 2 bidony o pojemności po 0, 5 l. Z tyłu i na bokach plecaka znajduje się niezwykle wygodna kieszeń, do której możemy bardzo szybko sięgać z 2 stron, nawet podczas krótkiego wyścigu w lesie.


CENA: od 529 PLN

Salomon Sense Pro 5

Zdjęcie niebieskiego plecaka Salomon Active Skin 8

SALOMON ACTIVE SKIN 8

Salomon Active Skin 8 ma 6 kieszeni. Dwie kieszenie przeznaczone na bidony, wyposażone są w górne pętle, zabezpieczające flaski przed wypadaniem i utrzymujące je w zasięgu ręki. Z przodu znajdziemy dwie kolejne, elastyczne kieszenie, do których możesz schować niewielki telefon, żele i inne drobiazgi, które chciałabyś mieć zawsze pod ręką. Z tyłu na całej długości znajduje się pojemna kieszeń, która świetnie sprawdzi się do przechowywania dodatkowej odzieży i zapasu żeli, batonów czy innego pożywienia, które przyda Ci się na treningu lub zawodach. Jej szerokie otwarcie ułatwia przechowywanie i odnajdywanie sprzętu. W środku znajduje się elastyczny wieszak na klucze, który pozwala na łatwe wyjmowanie kluczy z plecaka bez konieczności ich odpinania. Dodatkowo z tyłu jest także elastyczna linka, do której można przytroczyć np. kurtkę.


CENA: od 359 PLN

Sprawdź więcej plecaków Salomon Active Skin



Dla wszystkich wolących biegać na lekko i szykujących się na krótszy dystans dobrym wyborem może być pas do biegania. Pasy są niezwykle popularne na biegach trailowych, ponieważ jeśli dobrze je dopasujemy do swojej sylwetki niemal nie poczujemy ich ciężaru na ciele. Zapakujemy do nich nie tylko telefon, flask z napojem czy żele, ale także klucze czy niewielką kurtkę. Większość ekipy NBR nie rusza się na trening bez pasa biegowego np. Naked, Ultimate Direction, Salomon, czy Compressport. Opaski na ramię na telefon nie przetrwały próby czasu. Pasy biegowe są o niebo wygodniejsze i bardziej praktyczne, nie ograniczając przy tym naszych ruchów. Pamiętaj jednak, że przy wyborze pasa biegowego dobranie odpowiedniego rozmiaru to podstawa!

Zdjęcie pasa do biegania Compressport Free Belt Pro

PAS COMPRESSPORT FREE BELT PRO— lekki model, który będziesz chciał zabrać na każdy trening w lesie

Wygodny i wszystkomający pas do biegania Compressport Free Belt Pro! Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nieodczuwalny dla biegacza. Jedna, obszerna kieszeń z wydzielonymi trzema otworami pozwala zapakować do pasa naprawdę wiele rzeczy! Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy, a z tyłu taśmy na kije trekkingowe. Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Pas Compressport Free Belt Pro szczególnie dobrze sprawdzi się podczas długich treningów i startów w biegach ultra.


CENA: 199 PLN

Zobacz więcej pasów do biegania Compressport Free Belt Pro




Zdjęcie czarnego pasa do biegania Naked Running Band

NAKED RUNNING BAND — świetny do przechowywania oraz przyczepienia numeru startowego

Amerykańska firma Naked zajmuje się produkcją głównie pasów biegowych. Ta wąska specjalizacja pozwoliła stworzyć jeden z najlepszych pasów do biegania dostępnych na rynku. Świetny, lekki i dobrze oddychający materiał ze wzmocnionej siateczki pozwala bezpiecznie przechowywać rzeczy i jednocześnie zapewnia bardzo dobrą wentylację. Dostęp do 3 kieszeni ułatwiają małe tasiemki przymocowane do krawędzi materiału. Do pasa możemy przytroczyć kije trekkingowe oraz numer startowy. W jednej z kieszonek znajdziemy praktyczną zawieszkę na klucze.


CENA: 199,99 PLN

Sprawdź więcej informacji o pasie biegowym Naked Running Band


CZAPKA Z DASZKIEM NA BIEGI LEŚNE — ochrona głowy na różne warunki pogodowe



Jeśli wybierasz się na dłuższy trening lub start latem, koniecznie pomyśl o czapce z daszkiem do biegania. Długa ekspozycja na słońce może nie tylko zwiększyć uczucie zmęczenia, ale przy dużym wysiłku mieć złe skutki dla naszego zdrowia. Dobra czapka z daszkiem do biegania po lesie sprawdzi się jednak nie tylko w czasie upału. Przyda się również w trakcie deszczu, zapobiegając między innymi (przynajmniej częściowo) przed uciążliwym wpadaniem kropel do oczu.




Czapki do biegania w lesie

Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się na leśnych biegach w słoneczne dni. Archiwum Forest Run / Foto: Piotr Oleszak



Czapka do biegania to także dodatkowa ochrona przed kleszczami i innymi owadami, których naturalnie w lesie jest dość sporo.


Zdjęcie czarnej czapki z daszkiem Compressport Proracing Cap

COMPRESSPORT PRO RACING CAP — model na szybkie treningi i zawody nie tylko w lesie

Czapka Compressport Pro Racing Cap jest lekka i wykonana z elastycznego materiału, z nieznacznie zakrzywionym daszkiem. Daszek składa się na pół i da się go postawić w dwóch pozycjach: góra / dół. Materiał łatwo dopasowuje się do głowy, nie chłonie też wody, co jest dość istotne zwłaszcza podczas startów w biegach. Często wtedy wykorzystujemy pobyt na punkcie kontrolnym do oblania się wodą. Z tyłu znajdziemy elastyczną linkę ze ściągaczem, dzięki temu z łatwością dopasujemy czapkę do głowy.


CENA: 139 PLN

Dowiedz się więcej o czapce z daszkiem do biegania Compressport Proracing Cap



Zdjęcie czapki Ciele

CZAPKA CIELE GOCAP — design i niezwykła trwałość w kultowym już wydaniu kanadyjskiej marki Ciele

Doskonale skrojona czapka Ciele GoCap to klasyk tej marki. Niezwykle lekka 5-panelówka stworzona z myślą o bieganiu i innych aktywnościach na świeżym powietrzu, nie tylko w słoneczne dni. Dzięki zastosowaniu szerokiego, płaskiego daszka czapka Ciele GoCap doskonale chroni przed słońcem (ochrona na poziomie UPF +40). Ciele GoCap ma w swoim składzie znaczną ilość technicznej tkaniny COOLwick™, odprowadzającej szybko wilgoć i odpowiadającej za doskonałą wentylację. Świetnie sprawdzi się na zawodach biegowych, w górach czy na rowerze. Elastyczne brzegi czapki Ciele Athletics GoCap ułatwiają Ci jej spakowanie na każdą wyprawę, a odblaskowe wstawki poprawiają widoczność po zmroku. Daszek czapki można podnosić, dzięki temu można spoglądać do góry bez potrzeby zadzierania głowy.


CENA: od 139 PLN

Sprawdź wszystkie dostępne czapki do biegania Ciele


LEKKA WIATRÓWKA — całoroczny element ubioru miłośników biegania po lesie



Wiatrówka do biegania to ten element garderoby, który przyda się niezależnie od tego, gdzie i ile trenujemy oraz sprawdzi się niemal o każdej porze roku. Lekka wiatrówka zmieści się w każdym rodzaju pasa i kamizelki biegowej i uchroni nas przed skutkami zmian pogody. Dobra kurtka do biegania trailowego powinna doskonale oddychać, tak abyśmy uniknęli przegrzania. Jeśli planujesz dłuższy bieg wiosną lub jesienią wiatrówka to niemal must have!

Zdjęcie zielonej kurtki Inov-8 Windshell

WIATRÓWKA INOV-8 WINDSHELL

Świetnie oddychająca i leciutka wiatrówka z kapturem to must have w garderobie każdego biegacza, niezależnie od tego, jakie dystanse biegasz. Inov-8 Windshell niemal nie zajmuje miejsce w pasie, czy plecaku biegowym, a świetnie ochroni Cię przed wiatrem i lekkim deszczem. Ma też małą kieszonkę, do której możesz schować kurtkę, oraz nieco dłuższe rękawy z pętelką na kciuk.


CENA: 499 PLN

Sprawdź wszystkie dostępne wiatrówki do biegania



BIELIZNA TERMO — wybór na biegi w chłodniejsze dni



Wybierając się na leśne bieganie w upale sprawa jest dość prosta - liczy się przede wszystkim, aby koszulka była maksymalnie przewiewna. Szykując się jednak na start, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni świetnym wyborem może być uniwersalna koszulka termoaktywna. (Oczywiście to, jak będziemy odczuwać zimno zależy od naszego tempa biegu, jego dystansu i bardzo indywidualnego odczuwania temperatur). Dobra koszulka termo nie tylko chroni przed chłodem i przewianiem, ale także zapewnia odpowiednie odprowadzenie wilgoci, które jest kluczowe w zachowaniu komfortu cieplnego. Koszulkę termo wykorzystasz również podczas wszystkich innych aktywności na świeżym powietrzu zimą czy w okresie przejściowym. Jest świetna na spacer czy rower, czy nawet do pracy, jeśli wykonujesz ją w niezbyt ciepłym pomieszczeniu. Koszulki termo dzielą się głównie te, które posiadają w składzie wełnę oraz modele uszyte z innych, technicznych materiałów. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się koszulki z wełną z merynosów polskiej firmy Brubeck, o których możecie przeczytać więcej na naszym blogu!



Zdjęcie koszulki Brubeck Active Wool ls

BRUBECK ACTIVE WOOL

Koszulka termoaktywna Brubeck Active Wool łączy w sobie najlepsze cechy sztucznych tkanin z naturalnymi składnikami. Połączenie mikrowłókna w warstwie wewnętrznej z naturalną wełną w warstwie zewnętrznej zapewnia szybszy odbiór wilgoci, znacznie zwiększa komfort cieplny oraz skutecznie utrzymuje stałą temperaturę ciała. Wełna merino dzięki naturalnym właściwościom nie "łapie" zapachów oraz nawet wilgotna nadal "grzeje". Dzięki tym właściwościom cała kolekcja bielizny termo Active Wool nabiera niezwykle uniwersalnego charakteru. Doskonale sprawdza się jako podstawowa bielizna termoaktywna do treningu zimową oraz przejściową porą.


CENA: od 134,99 PLN

Sprawdź dostępne modele koszulek Brubeck Active Wool ls


BIDONY I FLASKI — wygodne i lekkie rozwiązanie na biegi trailowe w lesie




Biegając trail nie możemy liczyć, że jeśli zachce nam się pić wejdziemy do najbliższej Żabki :) Nawet na zawodach trailowych punkty odżywcze ustawione są w dużej odległości i trudno przebiec ponad dwudziestokilometrową trasę bez posiadania własnego zapasu napojów. Bidony są twarde i nieporęczne dlatego w czasie biegania najlepiej sprawdzą się lekkie i poręczne flaski, które można schować i zwinąć w małą kulkę, po wypiciu napoju. Są one niezwykle lekkie i zmieszczą się w pasie biegowym czy kamizelce (większość plecaków posiada flaski w zestawie). W zależności od długości biegu możesz wybrać flaski o różnej pojemności np. 0,25 l lub 0,5 l.

ZOBACZ WSZYSTKIE SOFT FLASKI

SKŁADANY KUBEK DO BIEGANIA — jeden z elementów wyposażenia obowiązkowego na biegach w lesie



Na szczęście era plastiku na biegach trailowych dobiega końca. W ostatnim czasie na niemal każdej liście wyposażenia obowiązkowego na bieg w lesie lub górach znajduje się kubek wielorazowy. I słusznie! Biegając trail musimy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w lesie. Zasada “leave nothing but the food prints” obowiązuje nas wszystkich! Kubek pozwoli nam skorzystać z wszystkich napojów, które są na rozstawionych na trasie biegów trailowych punktach odżywczych. W plecaku możemy zabrać ze sobą zapas płynnych izotoników oraz coli, która potrafi na długich biegach ratować życie - szczególnie w moim przypadku!



Zdjęcie składanego kubka Hydrapak


COMPRESSPORT FAST CUP 0,2L

Większość kubków ma podobną budowę. Wykonane zostały z elastycznego materiału, który łatwo poddaje się zgięciu. Dzięki czemu taki kubek można łatwo schować do kieszonki plecaka, a wyciągnięty szybko wraca do pierwotnego kształtu. Można wlewać do niego zarówno zimne jak i ciepłe napoje.


CENA: 29,99 PLN

Zobacz składany kubek od Hydrapak



ŻELE I BATONY — paliwo nie tylko na zawody i leśne treningi



Jeśli Twoje treningi lub zawody nie przekraczają godziny, spokojnie możesz je pokonać bez dostarczania dodatkowych kalorii. Biegając w lesie musisz jednak pamiętać, że zawsze możesz zgubić drogę, przez co Twój czas wysiłku okaże się dłuższy niż planowałeś. Zawsze warto mieć więc ze sobą chociaż coś małego do jedzenia. Na dłuższych biegach, niezależnie czy są one rozgrywane w lesie, czy na asfalcie, najszybszym i najłatwiejszym uzupełnieniem energii będą żele w formie płynnej. Pamiętaj, aby koniecznie przetestować je przed zawodami! W czasie dużego wysiłku nasz żołądek nie jest chętny do współpracy, więc przed ważnym biegiem warto przeprowadzić nie tylko trening ciała, ale właśnie także żołądka. W ofercie NBR znajdziesz dziesiątki smaków i rodzajów żeli o różnorakiej konsystencji - między innymi rozwodnione żele Gu Liquid Energy lub High 5 - świetne na upały czy naturalne żele Huma.

Szykując się na bieg trailowy, który zajmie nam ponad 3 godziny, warto też pomyśleć o batonach energetycznych (niestety jedzenie samych żeli może się nam szybko znudzić). Jeśli czeka Cię bieg ultra świetnie sprawdzi się duża dawka kalorii, którą znajdziesz w pysznych batonach Clif Bar, od lat uwielbianych przez legendę amerykańskich biegów górskich - Scotta Jurka czy polskich batonów Zmiany Zmiany. Batony warto zabrać także ze sobą na długie zimowe treningi, gdy nasze zapotrzebowanie energetyczne jest większe. Ja sama uwielbiam także w formie nagrody za niedzielne wybieganie :)

Zdjęcie żeli huma

ŻELE HUMA

Huma to najpopularniejsza marka żeli w naszym sklepie! Gdy tylko pojawiły się w Polsce szturmem podbiły serca biegaczy, którzy pokochali je za naturalny skład i niezwykle szeroką paletę smaków. Huma to żele o średniej gęstości, nie są mocno lepkie, ale też nie są zupełnie rozwodnione. Na dłuższych dystansach sprawdzą się idealnie. Większość biegaczy spożywa jednego żela co 40-60 minut. Tym sposobem możesz oszacować swoje zapotrzebowanie na żele.


CENA: od 10,99 PLN

Sprawdź dostępne żele energetyczne

Zdjęcie batonu energetycznego Clif Bar

BATONY CLIF BAR

Clif Bar to wysokoenergetyczne i po prostu pyszne batony uwielbiane przez czołowych amerykańskich ultrasów, w tym legendarnego Scotta Jurka! Stworzone są z niemal samych nieprzetworzonych składników, które widzisz i czujesz podczas jedzenia np. płatki owsiane i daktyle. Clif Bary są dobrym źródłem białka i błonnika, a także cennych witamin, m.in witaminy B6 i B12, które przyczyniają się do równomiernego uwalniania energii.


CENA: od 10,49 PLN

Zobacz więcej batonów energetycznych


BIEGANIE W LESIE — naturalnie dla przyjemności!



Niezależnie od tego czy biegasz wolno, czy szybko, długo, czy bardzo krótko, nie ma wielu lepszych sposobów na aktywne spędzenie czasu i kontakt z naturą! Ważne żeby trail dawał Ci jak najwięcej radości, bez względu na to jaki sprzęt wybierzesz. Do zobaczenia na trailowym szlaku!



Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi