pixel
60 dni na bezpłatną wymianę lub zwrot zamówienia!
Buty do biegania

⚡ [TEST] Saucony Endorphin Speed - ideał buta treningowo-startowego?

2022-04-09
⚡ [TEST] Saucony Endorphin Speed  - ideał buta treningowo-startowego?
Czasem potrzebuję więcej czasu, żeby obiegać się z danym butem, żeby “wgryźć” się w niego i ostatecznie się do niego przekonać (lub nie). I to nawet nie jest kwestia tego, czy but jest zły. Bo butów do biegania w obiektywny sposób kiepskich w zasadzie się nie robi. Każdy model znajdzie swojego fana. Tylko czasem to będzie coś w stylu ultra konesera bardzo niszowego kina. Ale to zupełnie nie tyczy się Saucony Endorphin Speed 2! Bo o tym, że to but wybitny w swojej kategorii przekonałem się w zasadzie po pierwszym szybszym treningu. Dla kogo Speedy staną się ulubionymi butami, a kto lepiej żeby je sobie odpuścił? O tym przeczytacie w dalszej części recenzji Saucony Endorphin Speed 2.

SPIS TREŚCI:



[AKTUALIZACJA]: Saucony Endorphin Speed 2, 10.05.2022

  1. Tytułem wstępu 
  2. Jak Saucony Endorphin Speed 2 ma się do pozostałych modeli Saucony? 
  3. Test Saucony Endorphin Speed 2: pierwsze wrażenia 
  4. Recenzja Saucony Endorphin Speed 2: ogólne wrażenia  
  5. Alternatywy dla Saucony Endorphin Speed 2 
  6. Recenzja Saucony Endorphin Speed 2: podsumowanie  
  7. Parametry Saucony Endorphin Speed 2 


TYTUŁEM WSTĘPU




JESIENIĄ 2022 NA RYNKU POJAWIAŁA SIE JUŻ NOWA WERSJA SAUCONY ENDORPHIN 3. ZOBACZ CO RÓŻNI SAUCONY ENDORPHIN SPEED 3 OD WERSJI NUMER 2:

☑️ nowa przeprojektowana płtka nylonowa z dodkowymi elementami bocznymi, dającymi stabilniejsze prowadzenie stopy
☑️ poszerzona platforma, również dająca większą stabilność
☑️ nieco większy poziom amortyzacji i większa miękkość
☑️ przeprojektowana, lepiej dopasowana cholewka

Wszystkie te zmiany czynią Saucony Enodrphin Speed bardziej stabilnym modelem, który będzie bezpiecznym wyborem dla jeszcze szerszego grona biegaczy. Poszerzona platforma odbiera Saucny Endorphin Pro 3 nieco zwinności, oferując w zmian jednak lepsze prowadzenie stopy. W 3 odsłonie Sucony Enodrphin Speed 3 pozostaje jednak nadal modelem o świetnym poziomie dynamiki i amortyzacji.



Zdjęcie butów Saucony Endorphin Speed 2

Saucony Endorphin Speed 3 to jeszcze lepsza amortyzacja na treningi i zawody, Foto: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.





Saucony Endorphin Speed 2 to but z kategorii treningowo-startowej o dość wyspecjalizowanym przeznaczeniu. Warto podkreślić to na początku, bo to że będę mocno chwalił tego buta (a będę!) nie znaczy, że to jest świetne rozwiązanie dla wszystkich biegaczy. Bo zwyczajnie nie jest i część osób, która nie znałaby jego przeznaczenia i charakterystyki, mogłaby otrzymać nie to, czego się spodziewała. Endorphin Speed 2 jest modelem o bardzo konkretnych cechach, które dla części biegaczy sprawią, że będzie to jeden z ich ulubionych butów.




Zdjęcie butów Saucony Endorphin Speed 2

Saucony Endorphin Speed 2 to świetny model na treningi i zawody, Foto: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



Saucony Endorphin Speed 2 to but z kolekcji ENDORPHIN. To seria od Saucony, której celem było nawiązanie rywalizacji na polu szybkich butów z płytką karbonową, na którym niepodzielnie panowały wcześniej dwie marki. Nike oraz Adidas. Ukoronowaniem serii jest model ➡️ Saucony Endorphin Pro (miałem okazję testować go na przemian z Endorphin Speed), który bardzo udanie podjął rękawice w tym starciu z karbonowymi flagowcami od wspomnianych wcześniej gigantów. To but z płytką karbonową, przez to jest bardziej sztywny i bardziej “startowy” niż Saucony Endorphin Speed 2. W Speedzie również znajdziemy płytkę, ale wykonaną z nylonu, co w połączeniu z dość dużą elastycznością podeszwy, jak na kategorię tych butów, daje nam dużo bardziej uniwersalnego buta niż wersja Pro.

Dla kogo więc nie jest to but? Wybrałbym inny model jeśli miałbym problemy ze stabilizacją - duża ilość pianki, specyficzna konstrukcja (pięta jest mocno podniesiona, 8 mm ponad palce, a sama konstrukcja buta nieustannie “pcha” do przodu i zachęca do przyspieszania) będzie tylko potęgowała problemy z uciekaniem stóp do środka, czy nieustannie testowała stabilność stawu skokowego. Wąska platforma - zwłaszcza w części z piętą - sprawia, że osoby z szerszymi stopami nie będą czuły się ani stabilnie ani komfortowo w tym bucie. To nie jest również but do spokojnego biegania, on cały czas będzie Cię zachęcał do podkręcenia tempa. Jeśli szukasz po prostu wygodnych i dobrze amortyzowanych butów do biegania bez myślenia o poprawie wyników, to poszukaj czegoś z typowo ➡️ treningowych butów do biegania. Saucony Endorphin Speed 2 to but, który zdecydowanie lepiej "czuje się" kiedy podkręcisz tempo!




Zdjęcie butów Saucony Endorphin Speed 2 w plenerze

Saucony Endorphin Speed to model, który docenisz dopiero, gdy zwiększysz tempo! Foto: Piotr Oleszak, Archiwum Natural Born Runners.



A kto będzie zachwycony z biegania w Saucony Endorphin Speed 2? Wszyscy ci biegacze, którzy szukają bardzo uniwersalnego buta zarówno na mocne treningi i starty w zawodach. Pianka jest niesamowicie sprężysta i responsywna. Mając te buty na sobie czujesz, że wystarczy krótki sygnał na linii mózg - mięśnie, a but momentalnie będzie gotowy do przyspieszenia. Nawet na zmęczonych nogach czujesz, że ten but pomoże Ci zrobić mocny trening, a pod stopami jest kawał zbitej, dynamicznej pianki, która fajnie “niesie”. Saucony Endorphin Speed 2 sprawdzi się zarówno na szybkich, interwałowych treningach jak i startach w zawodach, od 5 kilometrów po maraton. Na rozbieganiach, tych żwawszych, też świetnie sobie poradzi, ale szkoda byłoby mi go zabierać na wszystkie treningi. W tego typu butach szalenie istotna jest kwestia żywotności pianki oraz takie mniej konkretne, ale bardzo ważne uczucie efektu "wow", poczucie że but faktycznie ułatwia Ci szybkie bieganie. Używając go na każdym treningu, łatwo zgubić ten efekt. Jego idealne przeznaczenie to druga para na akcenty treningowe i starty w zawodach.


KUP SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2 W NATURAL BORN RUNNERS


JAK SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2 MA SIĘ DO POZOSTAŁYCH MODELI SAUCONY?




Seria Endorphin, wraz z nią Endorphin Speed są poza klasyczną linią butów Saucony. W klasyce mamy podział na buty treningowe: typową “treningówkę” ➡️ Saucony Ride (w wersji dla pronatorów będziemy mieli ➡️ Saucony Guide), model z największą amortyzacją, czyli Saucony Triumph oraz klasyczny but treningowo-startowy - ➡️ Saucony Kinvara. Serię Endorphin natomiast Saucony dzieli na na buty szybkie “fast” - czyli Saucony Endorphin Shift, but bez płytki, ale z bardzo dużą ilością amortyzacji i technologią Speedroll (kołyskowa budowa buta, która ułatwia szybkie przetoczenie stopy i “wyjście” z palców), buty szybsze “faster” - czyli opisywany Saucony Endorphin Speed (płytka nylonowa) i ➡️ Saucony Endorphin Pro, czyli ten najszybszy “fastest”.


Modele Saucony:
Największa amortyzacja ➡️ Saucony Triumph
Typowa "treningówka" ➡️ Saucony Ride
➡️ Saucony Guide (w wersji dla pronatorów)
Klasyczny but treningowo-startowy ➡️ Saucony Kinvara
Seria Endorphin ➡️ Saucony Endorphin Shift
➡️ Saucony Endorphin Speed
➡️ Saucony Endorphin Pro

Jeśli chciałbyś poczytać więcej o butach do biegania marki Saucony sprawdź nasz przewodnik. Tam znajdziesz więcej konkretnych informacji i różnic pomiędzy poszczególnymi modelami.

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA SAUCONY?


SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2: PIERWSZE WRAŻENIA



Od jakiegoś czasu szukałem dla siebie buta do szybszych treningów czy żwawszych rozbiegań. Wiosnę 2022 roku spędziłem raczej na szybszym bieganiu i startach w krótkich biegach (5 i 10 km) i potrzebowałem buta, który pomoże mi zrealizować mocny trening. Do tej pory w tej roli doskonale sprawdzał się Brooks Hyperion (stara wersja tego buta), ale to był but dość minimalistyczny, mocno wymagający. Szukałem czegoś bardziej komfortowego. Nie chciałem na co dzień biegać w butach z karbonem, ale też przyzwyczaiłem się już do większej amortyzacji (to zasługa Hoka Mach 4, czyli buta treningowo-startowego od Hoki. On dawał mi bardzo duży komfort i bardzo lubię ten model, ale brakowało mi tej dynamiki, którą pamiętałem z wspomnianych Brooks Hyperion), szukałem więc czegoś “pomiędzy”. Wiedziałem, że Endorphin Speed 2 zbiera świetne recenzje, i że idealnie sprawdza się w roli “szybkiego” buta treningowego. W teorii idealnie wpasowywał się w moje oczekiwania!

Pierwsza przymiarka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że to może być właśnie to, czego szukałem. Saucony Endorphin Speed 2 posiada nylonową płytkę, przez co but przypomina trochę buty z karbonem, ale z drugiej strony posiada większą elastyczność. Buta bez większych problemów możemy wygiąć zarówno podłużnie jak i poprzecznie. Nylonowa płytka nie usztywnia go tak jak choćby w modelu ➡️ Pro, tam podeszwa jest bardzo sztywna, zarówno poprzecznie jak i podłużnie.




Zdjęcie cholewki buta Saucony Endorphin Speed 2

Nylonowa płytka, którą znajdziemy w Saucony Endorphin Speed 2 jest dużo bardziej elastyczna niż płytki karbonowe. Foto: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



Duża ilość pianki (35,5 / 27,5 mm - pięta / palce) daje odczucie bardzo dużego komfortu. Jednocześnie czuć, że materiał jest sprężysty. Po założeniu butów na stopy, te aż rwą się do biegu! Mimo wysokiego dropu (8 mm) nie czuć go przy “suchej” przymiarce. W teorii taka konstrukcja ma sprzyjać nadaniu jeszcze większej dynamiki podczas kolejnych kroków. Widać, że wszystko w tym bucie zostało podporządkowane temu, żeby biegać szybko. Cholewka jest miękka i bardzo komfortowa. Materiał jest na tyle rozciągliwy, że z łatwością dopasowuje się do stopy. To wrażenie potęgują dość elastyczne sznurówki, które pozwalają idealnie ściągnąć całą konstrukcję i jeszcze lepiej dopasować do naszej stopy.

Na pierwszy ogień poszło rozbieganie z przebieżkami. Przez to, że nylonowa płytka nie jest tak sztywna jak karbon, to nie czuć aż takiej dynamiki jak w modelu Pro. Z drugiej strony cała konstrukcja buta faktycznie wspiera szybkie bieganie. 8mm drop wymusza specyficzne ułożenie stopy i całego ciała, but “układa” je w ciągłej gotowości do przyspieszenia. Co nie sprawia problemu, Endorphin Speed 2 są niesamowicie lekkie, a pianka daje poczucie dużej sprężystości. Przebieżki na stadionie “wchodziły” bardzo lekko, nie miałem problemów, żeby rozpędzić się do tempa 3:00min/km.

Po tych pierwszych 10 km poczułem, że zaczynam rozbiegiwać tego buta. Przez jego specyficzną konstrukcję (tu chodzi mi o technologię "Speedroll", czyli taką "kołyskową" geometrię buta), dużą ilość pianki i nietypową budowę, to zdecydowanie but, którego trzeba się trochę nauczyć. Dać mu kilka treningów na zapoznanie się z naszymi stopami. Przyzwyczaić się do tego stanu ciągłej “gotowości” do szybszego biegu. Pierwszy trening dał mi mocną zapowiedź buta, który może stać się moim podstawowym butem na żwawsze rozbiegania i mocne treningi. W trakcie biegu miałem poczucie pełnej kontroli nad butem, zarówno jeśli chodzi o responsywność (“skrętność”) jak i kontrolę tempa biegu.


RECENZJA SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2: OGÓLNE WRAŻENIA



Saucony Endorphin Speed 2 używałem przede wszystkim na szybkich treningach. W czasie testowania tego buta robiłem sporo "akcentów" na stadionie jak i na asfalcie. Kilka razy założyłem go również na treningi, na które raczej wybrałbym inny model: dłuższe wybiegania czy bieg w lekkim terenie. Chciałem sprawdzić jak zachowa się w nie do końca swoim środowisku, żeby mieć jego pełny obraz. Tak jak wspomniałem wcześniej, to but, którego trzeba trochę rozbiegać i przyzwyczaić do jego konstrukcji. Co zresztą następuje bardzo szybko, już po kilku treningach miałem poczucie, że Speed świetnie dopasował się do moich stóp.

Podoba mi się w nim ta dość zwarta, węższa niż np. w ➡️ Hoka Mach 4 konstrukcja podeszwy. Węższa platforma daje też poczucie większej dynamiki i responsywności buta. Treningu typu "kilometrówki" (biegane na tempach 3:25-3:30 min/km) wchodziły bardzo lekko. But świetnie oddawał energię. Genialne wrażenie zapewnia nylonowa płytka - nie czuć takiego mocnego wsparcia jak przy karbonie, ale im więcej "dawałem" z siebie, tym miałem wrażenie, że zwrot energii jest efektywniejszy. Płytka z dużą ilością miękkiej pianki sprawia, że nawet po mocnych treningach nie miałem zajechanych nóg. Oczywiście męczyłem się, ale nogi jak na tę intensywność były dość "świeże". Nie miałem takiego poczucie ubitych mięśni. I to jest być może największy plus butów tego typu (miksu dużej ilości miękkiej pianki z płytką). Byłem w stanie robić bardzo mocny trening późnym wieczorem, a rano następnego dnia wyjść na rozbieganie bez uczucia totalnie zniszczonych nóg.

Bardzo na plus zaskoczyło mnie dłuższe, 20 kilometrowe rozbieganie po asfalcie. Robiłem je rano dzień po wieczornym, mocnym treningu na stadionie. Byłem w stanie zrobić je dość lekko i dynamicznie i zadziwiająco komfortowo. Oczywiście, but cały czas czekał aż przyspieszę, czego nie chciałem robić w ten dzień, i przez to wywierał pewną nieustanną presję, ale oferował przy tym sporo wygody. Podobne, pozytywne wrażenia miałem przy treningach na ubitych leśnych ścieżkach. To nie but na takie warunki, ale mimo to dawał sporo frajdy w trakcie biegu. Może to wynikać z wąskiej platformy buta i jego dużej responsywności.




Zdjęcie niebieskich butów Saucony Endorphin Speed 2

Dzięki płytce nylonowej, Saucony Endorphin Speed 2 oferuje świetny zwrot energii. Foto: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



Wracając jeszcze do porównania z wersją Pro. Płytka jest, ale nie jest tak wyczuwalna jak w butach z karbonem. Co dla mnie akurat jest bardzo dużym plusem. Biegając w Saucony Endorphin Speed 2 czujesz, że i ta sprężysta pianka i nylonowa płytka ułatwiają Ci szybsze bieganie, ale to nie jest taka “chamska” pomoc jak w ➡️ Saucony Endorphin Pro 2. Zresztą nie uważam, żeby bieganie wszystkich mocnych treningów w butach z płytką miało sens. Karbon wolę zostawić sobie faktycznie na starty w zawodach. Świetnie wypada w praktyce sztywna płytka oblana bardzo miękką pianką, daje to piorunujący efekt. Bo but jest zarówno bardzo miękki jak i sztywny jednocześnie. Na starty w zawodach mając obwodzie jeszcze ➡️ Saucony Endorphin Pro 2 wybrałbym ten drugi model - ale jeśli miałbym wybrać tylko 1 parę z tych 2 modeli, to postawiłbym zdecydowanie na Speedy! Są bardziej uniwersalne.




Zdjęcie z przybliżenia niebieskich butów Saucony Endorphin Speed 2

Saucony Endoprphin Speed 2 wyróżnia genialna, dobrze dopasowana cholewka. Foto: Piotr Oleszak, archiwum Natural Born Runners.



Dużym plusem jest też cholewka. Miękka, świetnie dopasowująca się do stopy. Wystarczająco elastyczna, żeby mieć przyjemne poczucie, że materiał stanowi przedłużenie stopy. Saucony Endorphin Speed 2 to but o standardowej szerokości z cholewką, która raczej bardziej niż mniej przylega do stopy. Co w połączeniu z dość wąską platformą sprawia, że to raczej nie jest but dla biegaczy z szerszymi stopami. Trudno mi wskazać jakieś wady tego buta. To model o określonym przeznaczeniu, co pociąga za sobą bardzo określony zestaw cech. Jeśli coś mogłoby w nim przeszkadzać, to nie są jakieś obiektywne rzeczy, a bardziej coś, co wynika z ogólnych założeń (to ma być szybki but!). A Saucony Endorphin Speed 2 to swojej kategorii - butów treningowo - startowych - to jeden z najlepszych butów na rynku!


ALTERNATYWY DLA SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2:



Saucony Endorphin Speed 2 to bardzo lekki i niesamowicie dynamiczny but o charakterze treningowo - startowym dla osób, które szukają rozwiązania na żwawe rozbiegania, szybkie akcenty i starty w zawodach od 5 do 42 km. Jakie mamy alternatywy w tej kategorii?

VS ➡️ Saucony Endorphin Pro 2 - but z tej samej “rodziny”. Pro ma jeszcze lżejszą, niemal niewyczuwalną cholewkę. Faktycznie prawie nie czuć jej na stopie. Jest dużo sztywniejszy niż Speed - o ile podeszwę Speedów możemy wygiąć zarówno wzdłuż jak i w poprzek, tak karbonowa płytka w Pro uniemożliwia takie “zabawy”. Co przekłada się na lepszy zwrot z energii, ale mniejszy komfort na mniejszych prędkościach. Pro jest opcją dla osób, które szukają buta stricte startowego.

VS ➡️ Saucony Kinvara - ta amerykańska marka oferuje jeszcze jeden ciekawy but o podobnym charakterze, kultową Kinvarę. But w starym (dobrym) stylu. Jest bardzo elastycznie, z małą ilością amortyzacji i niższym (4 mm) dropem. To świetna opcja dla kogoś, kto szuka bardziej tradycyjnych odczuć w trakcie biegu. W Kinvarze nie znajdziemy żadnej płytki. A podeszwa jest jeszcze bardziej elastyczna niż w Speedzie - przez co ogólne wrażenia, które daje bieganie w tym modelu zbliżone są to tzw. biegania naturalnego.

VS ➡️ Hoka Mach - to co prawda model o zupełnie innej konstrukcji, ale podobnym przeznaczeniu co Saucony Endorphin Speed 2. O ile w Speed mamy dość wąską platformę, tak w Machu podeszwa jest szeroka, co ma swoje plusy - jest bardzo stabilnie, a but fajnie sprawdza się w roli podstawowej “żwawszej” treningówki, ale i minusy - nie ma takiej dynamiki jak w Speedach. O Machu warto pomyśleć jeśli szukasz swoich pierwszych “szybszych” butów, to bardzo bezpieczny model, który pozwoli Ci się rozpędzić na treningach.

VS ➡️ Asics Novablast - tu podobnie jak w Endorphin Speed 2 znajdziemy 8mm dropu, czyli pięta będzie sporo wyżej niż palce. But też będzie miał tendencję do "pchania", ale cała konstrukcja jest bardziej miękka. Nie znajdziemy tutaj takiej dynamiki jak w Speedzie, ale to sprawia, że Asics Novablast będzie butem bardziej uniwersalnym dla kogoś, kto szuka lekkiego i dynamicznego buta "do wszystkiego".


RECENZJA SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2: PODSUMOWANIE



Są takie serie butów biegowych, które produkowane są od wielu lat. Weźmy chociażby takiego ➡️ Asics Kayano, który produkowany jest nieprzerwanie od 1993 roku, czyli już blisko 30 lat! Saucony Endorphin Speed swoją premierę zaliczył raptem w 2020, ale jestem przekonany, że to but, który na stałe znajdzie swoich zagorzałych fanów! Świetnie wpisuje się w nowy trend butów ze świetną amortyzacją, wystarczająco miękkich, ale jednocześnie niesamowicie dynamicznych. Nylonowa płytka wydaje się w mało inwazyjny sposób pomagać w trakcie biegu - oddaje energię, ale nie robi tego w taki “chamski” sposób jak karbon. Im więcej dajemy, tym więcej oddaje! To świetne uczucie i bardzo motywujące. Saucony Endorphin Speed 2 to genialny but dla wszystkich tych nieco bardziej doświadczonych biegaczy, którzy szukają dedykowanego rozwiązania zarówno na szybkie treningi jak i starty w zawodach. But sam za Ciebie nie pobiegnie, ale może sprawić, że rzeczywiście łatwiej będzie Ci biegać szybciej!


KUP SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2 W NATURAL BORN RUNNERS

PARAMETRY SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2:


TYP STOPY: neutralna / supinacja
 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 codzienne treningi
Ocena 5 na 5 szybsze treningi  
Ocena 3 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
DROP: 8 mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 35.5mm / 27.5mm (męskie / damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 224 g (męskie)
198 g (damskie)
CENA: 799 PLN (➡️ sprawdź aktualną cenę)

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi