Biegi Ultra

Plecak do biegania, kamizelka biegowa - jak dobrać? Przegląd plecaków biegowych dostępnych na rynku wiosna/lato 2019

2019-05-09
Plecak do biegania, kamizelka biegowa - jak dobrać? Przegląd plecaków biegowych dostępnych na rynku wiosna/lato 2019
 W karierze każdego biegacza ultra przychodzi taki moment, że musi wreszcie zainwestować w dobry plecak na biegi ultra! Użyłem finansowej terminologii, bo faktycznie zakup dobrej kamizelki biegowej to inwestycja na lata! Obok butów do biegania to najważniejszy sprzęt w Twojej biegowej szafie. Nie tylko musi być dobrze dopasowany, ale i jego wielkość, czy liczba kieszeni powinna być dopasowana pod indywidualne preferencje. W tym tekście znajdziesz szereg praktycznych wskazówek na co zwracać uwagę podczas wyboru plecaka do biegania.

SPIS TREŚCI:Staramy się, aby nasze poradniki były wypełnione po brzegi praktyczną wiedzą. Często więc powstają nam strasznie długie teksty, żeby łatwiej wyłuskać interesujące Cię informacje poradnik został podzielony na odrębne sekcje. Poniższy spis treści ułatwi poruszanie się po tekście:

 

 

NA SKRÓTY: NAJLEPSZY PLECAK DO BIEGANIA
ILOŚĆ OPISANYCH PLECAKÓW: 14
 ZAKRES CEN: od 249 do 659zł
PRODUCENCI: Arch Max / Inov-8 / Grivel / Ultimate Direction
 PRZEZNACZENIE: codzienny trening, start w biegach górskich


 

Jaki plecak wybrać do biegania?

 

PLECAK CZY KAMIZELKA DO BIEGANIA? CO WYBRAĆ?


 

W gruncie rzeczy, obecnie większość (o ile nie wszystkie) wiodących modeli plecaków do biegania to właśnie kamizelki. Pisząc "plecak" mam na myśli klasyczne rozwiązanie kojarzące się z turystycznymi rozwiązaniami. Mamy więc główną komorę, do której przytwierdzono szelki, te zaś opierają się na ramionach, a sam plecak na plecach. Wybaczcie tę ekwilibrystykę słowną, na pewno wiecie co mam na myśli. Początkowo biegacze górscy, czy ludzie startujący w rajdach przygodowych używali właśnie plecaków do biegania. Były pojemne i pozwalały przenosić sporą ilość rzeczy na długich dystansach. Minusy? Plecak do biegania dość luźno przylega do ciała, co przy dynamiczniejszym biegu, a szczególnie na zbiegach może powodować nieprzyjemne "bujanie" na boki.

Z czasem plecak do biegania przeistoczył się w kamizelkę. Cała konstrukcja przylega ciaśniej do ciała, z przodu znajduje się większa powierzchnia materiału, który zapobiega bujaniu się głównej komory na boki. W zależności od modelu, tylna część występuje w różnych pojemnościach, ale również może różnić się umiejscowieniem. Często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie tylnej części kamizelki bliżej obręczy barkowej. Dzięki temu odcinek lędźwiowy jest odciążony. To spore ułatwienie zwłaszcza na podejściach, gdy plecy wyginają się w łuk i plecak mógłby mocno dociążyć ich dolny odcinek.

Co więc wybrać? Odpowiedź jest prosta, oczywiście kamizelkę! W tym tekście obydwa określenia będę stosował wymiennie, pisząc plecak będę miał na myśli kamizelkę. A kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny plecak do biegania? Podczas bardzo długich biegów, nawet nie na zorganizowanej trasie (tam w końcu są "przepaki", czy punkty odżywcze, nie ma potrzeby więc targania ze sobą mnóstwa szpeju), ale podczas samodzielnych projektów. Mam tu na myśli rzeczy w stylu F.K.T. (Fastest Known Times, czyli długie trasy pokonywane w rekordowym czasie) czy długie wycieczki podczas wypadów w góry na biegowo. W takim wypadku może się okazać, że pojemniejszy plecak do biegania będzie lepszym rozwiązaniem. Choć i tutaj znajdziesz odpowiednie propozycje z kategorii kamizelek do biegania.

 


PLECAK BIEGOWY - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

 


 

  • POJEMNOŚĆ: plecak musi być wystarczająco pojemny, żeby pomieścił wszystkie potrzebne rzeczy. Zastanów się w jaki sposób będziesz głównie używał kamizelki? Czy to będą krótkie biegi na dystansach do około półmaratonu lub codzienne treningi? A może szukasz czegoś na dłuższy bieg ultra? Odpowiednia pojemność będzie decydująca. W dalszej części poradnika tę kwestię jeszcze rozwiniemy.
  • HYDROPOJEMNOŚĆ: to pojęcie oznacza ile wody/napojów będziesz w stanie zabrać ze sobą na trasę. Aktualnie najbardziej popularne rozwiązania to kamizelki z miejscem na dwa flaski (zwykle 0,5l) umieszczone w przedniej części. Dodatkowo większość plecaków biegowych posiada zaczep na bukłak w głównej komorze. Dokupując oddzielnie bukłak (tu pojemności wahają się od 1 aż do 3 litrów!) możesz zdecydowanie zwiększyć jego hydropojemność. Minimum, które sugeruję to miejsce na co najmniej 2 flaski. 
  • LICZBA KIESZENI: dobre umiejscowienie i liczba kieszeni wpływają zarówno na wygodę oraz funkcjonalność plecaków do biegania. Dużą zaletą kamizelek jest spora ilość kieszonek, w którą zostały wyposażone. Dzięki temu, że przedni panel materiału zajmuje dość sporą powierzchnię mamy dużą ilość miejsca na kieszenie (klasyczny plecak z wąskimi szelkami jest ich praktycznie pozbawiony). Generalnie przy dłuższych biegach ultra duża liczba kieszeni zawsze jest zaletą. Łatwiej podzielić cały sprzęt obowiązkowy oraz jedzenie. Każdą rzecz możemy schować do odrębnej kieszeni i później szybko ją odnaleźć w trakcie biegu.
  • ISTOTNE (DLA NAS) ELEMENTY DODATKOWE: jakie elementy mam na myśli? Na przykład wygodną kieszeń na telefon. Łatwodostępną i z pewnym zamknięciem. Jeśli biegasz z kijami to dobrze wybrać plecak z dedykowanym miejscem na kije (choć tu "ratować" można się pasami biodrowymi z zaczepem na kijki). Czy ważne jest dla Ciebie to, żeby plecak miał zaczep na bukłak? Elastyczną linkę do przytroczenia np. kurtki? Jeśli masz już jakiś plecak do biegania, to zwróć uwagę czego Ci w nim brakuje. Jeśli to będzie Twój pierwszy plecak, przygotuj sprzęt obowiązkowy na bieg, na który się przygotowujesz i pomyśl z jakich rzeczy najczęściej będziesz korzystał w trakcie biegu i gdzie chciałbyś aby były umieszczone?

 

 

Jaką pojemność plecaka do biegania wybrać?


ILE LITRÓW? JAK WYBRAĆ POJEMNOŚĆ PLECAKA DO BIEGANIA?


 

Poniżej rozpiska sugerowanej pojemności na konkretne dystanse. Bierzcie jednak poprawkę na te wytyczne, biegowy minimalista spakuje się w mniejszy plecak do biegania niż osoba, która woli dobrze się zabezpieczyć na wypadek nagłej zmiany pogody itd. Tak samo zimą ten sam dystans będzie wymagał spakowania większej ilości rzeczy - automatycznie więc przyda się większa pojemność. To luźne wytyczne, które pomogą przede wszystkim początkującym biegaczom górskim.  

 

  • DO 2,5L / DO 21 KM: w ostatnim czasie ultraminimalistyczne kamizelki hiszpańskiej marki Arch Max stały się niezwykle popularne. A to za sprawą Marcina Świerca, czyli naszego eksportowego ultrasa, który ostatnie biegowe sukcesy odnosił biegając właśnie w różnych modelach tych kamizelek. 1,5 czy 2,5l to naprawdę mała pojemność, ale jeśli zależy Ci na niskiej wadze i nie potrzebujesz zabierać na trasę dużej ilości rzeczy to takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Szczególnie polecam je na krótkie biegi w stylu górskich półmaratonów. W połączeniu z pasem śmiało można zabrać taki zestaw nawet na maraton.
  • OD 2,5 do 7L / OD 21 do 70 KM: ten przedział najlepiej sprawdza się w przypadku dystansów od maratonu do około 70km. To taki przedsmak biegów ultra. Na trasie jesteś już odpowiednio długo, że potrzebnych rzeczy może być naprawdę sporo. Przyda się więcej miejsca na picie, na żele i batony, ale również na kurtkę przeciwdeszczową czy buffa. Plecaki do biegania o pojemności około 5 litrów posiadają odpowiednią ilość dostępnej przestrzeni, żeby spakować wszystkie potrzebny sprzęt.
  • OD 7 do 12L / od 70 do 130 KM: w tym przedziale wkraczamy na długie biegi ultra. Dystanse w okolicach 100km to już pełna paleta warunków, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Prawdopodobnie zahaczysz już o nockę na trasie, przyda się nie tylko kurtka, ale i czołówka, może jakieś ciuchy na zmianę. Tempo pokonywania dystansu nieco spadnie, bardziej będziesz liczył na komfortowy dostęp do wszystkich zakamarków plecaka i możliwość spakowania wszystkich potrzebnych rzeczy bez martwienia się o ilość dostępnego miejsca.
  • POWYŻEJ 12L / POWYŻEJ 130 KM: przy tych pojemnościach coraz trudniej będzie znaleźć typową kamizelkę do biegania, częściej będą pojawiały się plecaki biegowe. Wybierając idealny dla siebie model trzeba pamiętać o tym, że podczas zawodów - nawet tych najdłuższych - zwykle na trasie zlokalizowanych jest sporo punktów kontrolnych, a często również tzw. przepaki. To miejsca, w których możesz zostawić wcześniej depozyt z potrzebnym sprzętem na resztę biegu. Stąd nie zawsze ultra długi bieg ultra = największa dostępna pojemność plecaka. Duże plecaki przydadzą się na pewno tym osobom, które szukają sprzętu na długie samotne wyprawy biegowe (np. chcesz zaliczyć jakiś długi szlak górski dzień po dniu. W Polsce taką bardzo popularną trasą jest Główny Szlak Beskidzki, który liczy sobie ponad 500km) czy generalnie nie lubią się ograniczać i chcą mieć sporo dostępnego miejsca.  


PLECAK BIEGOWY  Z BUKŁAKIEM CZY Z BIDONAMI (SOFT FLASKAMI)?


 
Bukłak, czyli specjalny pojemnik z tworzywa do przenoszenia wody/napojów. Dostępne pojemności dla plecakó biegowych to od 1 do 3 litrów (najczęściej wybierana pojemność to 1,5 i 2l). Soft flaski, potocznie zwane "flaskami" to tzw. miękkie bidony (ich standardowa pojemność wynosi od 250 do 600ml). Ich największą zaletą nad klasycznymi bidonami (twarde tworzywo) jest niższa waga oraz to, że po opróżnieniu zajmują mikroskopijną ilość miejsca. Można np. zabrać takiego flaska w ręke i po wypiciu spakować do kieszeni czy po prostu wsadzić za spodenki.

Co wybrać, plecak do biegania z bukłakiem czy flaskami? Najlepiej jedno i drugie! Dla mnie osobiście podstawą jest miejsce na flaski - są niewiarygodnie wygodne w użyciu, lekkie, nie zajmują miejsca. Łatwo je uzupełnić w trakcie biegu i "dolewka" nie zajmuje wiele czasu. Minusy? W niektórych przypadkach (duży upał oraz spora odległość pomiędzy punktami odżywczymi) 1l napoju to może być mało (tu można poratować się dodatkowym flaskiem schowanym w pasie biegowym). W bukłaku zmieścisz więcej picia, ale zajmuje więcej miejsca i trudniej go szybko uzupełnić na trasie).

Dyskusyjną jest kwestia umiejscowienia, bukłak "leży" na plecach, flaski zwykle znajdują się w przedniej części, albo w okolicach piersi, albo poniżej żeber. Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy, każdy biegacz będzie preferował nieco inny układ. Co więc wybrać, bukłak czy flaski? Polecam te rozwiązania, które umożliwiają jedno i drugie! Wtedy będziesz przygotowany na każdą opcję.

 

JAK SPRYTNIE POWIĘKSZYĆ POJEMNOŚĆ PLECAKA DO BIEGANIA?Pas biegowy jako uzupełnienie plecaka biegowego

Jako wielki fan pasów biodrowych nie mogę nie wspomnieć o rozwiązaniu, które sam w ostatnim czasie testuje, i z którego jestem bardzo zadowolony! Świetnym pomysłem na zwiększenie pojemność, czy generalnie regulowanie ilością dostępnego miejsca, jest posiłkowanie się pasem biegowym. Najlepiej sprawdzają się pasy biodrowe - czyli pasy wykonane z elastycznego materiału, który ściśle przylegają do ciała. Taki pas wyposażony jest w szereg kieszonek, które pozwalają zabrać potrzebne drobiazgi: telefon, klucze, batony czy żele, ale również dodatkowego flaska, czy wiatrówkę! Mając do dyspozycji taki pas możesz wybrać mniejszą kamizelkę i odciążyć plecy, a jeśli biegniesz naprawdę długie ultra to dołożyć sobie dzięki niemu kilka dodatkowych kieszonek na najpotrzebniejsze rzeczy, które dobrze mieć pod ręką. Więcej o pasach i opisy konkretnych modeli przeczytasz w poniższym poradniku.

 

 

OPIS KONKRETNYCH MODELI PLECAKÓW DO BIEGANIA


MINIMALISTYCZNE KAMIZELKI DO 2,5L - na treningi i krótkie biegi górskie do 21kmKiedy warto zainwestować w taką mikrokamizelkę? Jeśli zależy Ci na możliwie najniższej wadze i szybkości. Na trasę starasz się zabierać jak najmniej rzeczy i ścigasz się. W takich sytuacjach każdy zbędny gram będzie miał znaczenie. Jeśli głównie biegasz np. górskie półmaratony, to taka kamizelka w zupełności wystarczy Ci, żeby zapakować w nią wszystkie potrzebne rzeczy. Jeśli nie ścigasz się z czasem, ale po prostu nie lubisz mieć obciążonych pleców to pomyśl o zestawie pas biodrowy do biegania i taka ultralekka kamizelka. Taki zestaw pozwoli Ci zabrać wszystko czego potrzebujesz na górski maraton, a nawet dłuższe biegi. Malutka kamizelka to również świetne rozwiązanie dla biegaczy, którzy szukają czegoś do przenoszenia wody podczas dłuższych treningów w upalne dni.

 

Kamizelka do biegania Arch Max Hydration Vest 1,5l

KAMIZELKA DO BIEGANIA ARCH MAX HYDRATION VEST 1,5l

To rozwiązanie dla prawdziwych minimalistów! To maleństwo waży jedynie 63 gramy, możesz zwinąć je w kulkę i schować w garści. Do kamizelki Arch Max Hydration Vest 1,5l nie spakujesz się co prawda na długi bieg ultra, ale jeśli szukasz czegoś ultralekkiego na krótki, szybki bieg, albo długie wybieganie to warto rozważyć ten sprzęt. Wszystkie kieszenie dostępne w tej kamizelce znajdują się mniej więcej na linii żeber, górna cześć pleców jest otwarta (materiał z siatki). Taki układ pozwala odciążyć plecy. W zestawie znajduje się jeden 300ml soft flask. W tylnej kieszeni zmieścisz wiatrówkę, a w bocznych kieszeniach żele czy batony.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótki bieg górski do 21km
 POJEMNOŚĆ: 1,5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 0,6l
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę 
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: brak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,3l (w zestawie z kamizelką 1x 0,3l soft flask)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: brak
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: -
WAGA: 63g
 CENA: 249 PLN

 

Kamizelka do biegania Arch Max Hydration Vest 2,5l

KAMIZELKA DO BIEGANIA ARCH MAX HYDRATION VEST 2,5l

Pojemniejsza i nieco cięższa (ledwie o kilkanaście gram!) wersja modelu 1,5l. Tu dodatkowo znajdziemy 1l pojemności i dwie kieszenie w przedniej części na soft flaski. Ja sam jednak polecam flaski włożyć do bocznych kieszonek w okolicach żeber, zdecydowane lepiej rozkłada się wtedy ich ciężar. Kamizelka posiada dodatkową klamrę w przedniej części - w ten sposób lepiej można ją dopasować gdy jest dociążona. Modele 1,5 i 2,5l są bardzo zbliżone do siebie, różnią się dodatkowymi kieszeniami i klamrą. To specjalistyczne rozwiązania dla biegaczy, którzy szukają konkretnych rozwiązań.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótki bieg górski do 21km
 POJEMNOŚĆ: 2,5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 0,6l
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 3 zapięcia na klamrę 
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: brak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski 0,3l(w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: brak
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 80g
 CENA: 299 PLN

 


PLECAKI DO BIEGANIA NA KRÓTSZE BIEGI ULTRA od 21 do 70km


 

Po plecaki biegowe tej pojemności najczęściej sięgać będą początkujący ultrasi. Dystans maraton+ i okolice 70km to idealna długość na pierwszy bieg ultra! Taki kilometraż wymaga już spakowania większej ilości rzeczy niż na długi trening czy krótki start. W tej kategorii zaczynają się pojawiać plecaki z pojemniejszymi komorami głównymi, w które można zapakować rzeczy na zmienę czy na wypadek zmiany warunków pogodowych.  

 

Plecak do biegania Grivel Mountain Runner Comp 5l

PLECAK DO BIEGANIA GRIVEL MOUNTAIN RUNNER COMP 5l

Czarno-żółte plecaki Grivela to częsty widok na biegach ultra! Niezwykłą popularność tej włoskiej marki tłumaczy przystępna cena i duża funkcjonalność kamizelek. Ich znakiem rozpoznawczym jest mnogość podręcznych kieszeni! Grivel Mountain Runner Comp 5l to jeden z najpopularniejszych modeli. Plecak nie należy do najlżejszych na rynku, ale dzięki stabilnej konstrukcji robi bardzo dobre wrażenie na ciele. Biegacze chwalą sobie jego dopasowanie. Do plecaka można przytroczyć kije trekingowe oraz zaczepić bukłak. W pierwszych wersjach brakowało dedykowanego wyjścia dla rurki od bukłaka, na szczęście obecnie wszystkie kamizelki biegowe Grivela posiadają specjalny otwór na wyprowadzenie rurki od bukłaka. Biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość trudno znaleźć na rynku lepszą opcję niż Grivel Mountain Runner 5l!


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 1l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i na górze 2 rzepy
ILOŚĆ KIESZENI: 14 
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (do kupienia osobno)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: z tyłu po bokach
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 427g
 CENA: 299 PLN

 

Plecak do biegania Grivel Mountain Runner Light 5

PLECAK DO BIEGANIA GRIVEL MOUNTAIN RUNNER LIGHT 5l

Grivel Mountain Runner Light to odchudzona wersja popularnej "piątki". Obniżono wagę oraz ilość dostępnych kieszonek. Cała konstrukcja nie jest już tak sztywna jak w przypadku cięższej wersji. Wciąż jednak wersja Light to dość zaskakująco pojemny plecak jak na deklarowane 5l pojemności. Dzieje się tak dlatego, że przednia część kamizelki wyposażona została w wiele małych kieszonek (to idealne skrytki na żele, power bomby, szoty magnezowe itp. drobiazgi). Podstawowe różnice pomiędzy wersjami Comp 5l a Light 5l to: waga, ilość kieszeni oraz brak mocowania na kije trekingowe (w wersji Light).


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 1l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i na górze 2 rzepy
ILOŚĆ KIESZENI: 10 
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (do kupienia osobno)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 281g
 CENA: 299 PLN

 

Kamizelka do biegania Arch Max Hydration Vest 4,5l

KAMIZELKA DO BIEGANIA ARCH MAX HYDRATION VEST 4,5l


Największą zaletą i cechą, która wyróżnia kamizelki Arch Max jest ich niezwykle niska waga! Model o pojemności 4,5l waży ledwie 110 gram. Biegi ultra to często wiele godzin spędzonych na trasie, dziesiątki tysięcy kroków podczas których cały niezbędny sprzęt musisz dźwigać na swoich plecach. Tu naprawdę każdy gram może mieć znaczenie! Arch Max Hydration Vest 4,5l to świetny kompromis pomiędzy ultra lekką wagą, a funkcjonalnością. Pojemna komora główna + w sumie 8 kieszeni to wystarczająca ilość dostępnej przestrzeni. Kamizelka ściśle przylega do ciała i prawie jej nie czuć na sobie - co z każdym upływającym kilometrem będzie miało coraz większe znaczenie. 


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 4,5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 1,5l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 3 zapięcia na klamrę 
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: brak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 110g
 CENA: 389 PLN

 

Plecak do biegania Grivel Mountain Runner Slim 7l

PLECAK DO BIEGANIA GRIVEL MOUNTAIN RUNNER SLIM 7l

Wersja slim zadebiutowała na rynku jesienią 2018 roku i stanowi ciekawe uzupełnienie oferty plecaków Grivela. Pojemność pomiędzy klasyczną 5 a 12 pozycjonuje ją jako opcję raczej na dłuższe biegi, choć lekka konstrukcja sprawia, że w Grivel Mountain Runner Slim 7l komfortowo będzie pokonywać również krótsze dystanse. Spora komora główna pomieści wszystkie potrzebne rzeczy, a z przodu znajdzie się miejsce na 2 soft flaski oraz 2 podręczne (łatwiej dostępne niż w innych modelach tej marki) kieszonki na zamek (np. na telefon i zestaw żeli). Wersja slim ma mniej zabudowaną konstrukcję oraz 2 paski łączące przód z tyłem kamizelki. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku większych biegaczy, łatwiej będzie im odpowiednio dopasować plecak.


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 7l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 1,5l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę 
ILOŚĆ KIESZENI:
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (do kupienia osobno)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: brak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 267g
 CENA: 329 PLN

 

Kamizelka biegowa Ultimate Direction Race Vest 5,31l

KAMIZELKA DO BIEGANIA ULTIMATE DIRECTION RACE VEST 5,31l

Najmniejsza z kamizelek tego amerykańskiego producenta. Ultimate Direction Race Vest 4.0 to koncept zbliżony do minimalistycznych kamizelek Arch Maxa. Tu również tył kamizelki to otwarte plecy i kieszeń umieszczona w dolnej części. Arch Max to prawdziwa waga piórkowa, w bezpośrednim porównaniu Race Vest jest cięższa (150 g do 60-80 g hiszpańskiej konkurencji), ale to nadal bardzo lekki sprzęt. A dzięki dodatkowym gramom zyskujemy aż dwie kieszenie na zamek (w tej z przodu zmieści się mniejszy smartfon), mocowania na kije trekingowe oraz specjalny system dopasowujący plecak. Dodatkowo znajdziemy miejsce na dwa soft flaski (są w zestawie razem z kamizelką) o pojemności 0,5l. UD Race Vest 4.0 to mała kamizelka, ale o wielkich możliwościach!


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótki bieg górski do 21km
 POJEMNOŚĆ: 5,31l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500ml
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę  i 2 ściągacze z tyłu
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: brak
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu 
 ELEMENTY DODATKOWE: -
WAGA: 150 g (bez soft flasków)
 CENA: 439 PLN

 

Plecak biegowy Inov-8 Race Elite Vest 5,0l

PLECAK DO BIEGANIA INOV-8 RACE ELITE VEST 5,0l

Brytyjska marka Inov-8 znana jest głównie z produkcji świetnych butów przeznaczonych głównie na miękkie, błotniste tereny. I choć nie specjalizują się w plecakach biegowych, to Inov8 Race Vest Elite 5l zdecydowanie wart jest uwagi! W bardzo przystępnej cenie dostajemy minimalistyczną kamizelkę biegową, która świetnie sprawdzi się krótszych biegach ultra. Łatwo dostępne bidony umieszczone zostały nieco pod żebrami (jeśli biegasz z rękoma zawsze blisko ciała to rozwiązanie może nie być dla Ciebie komfortowe). Do dyspozycji mamy kilka niewielkich kieszonek rozlokowanych na szelkach kamizelki (w sam raz na pochowanie żeli). Kurtkę przytroczymy za elastyczną linkę i w obwodzie zostanie nam jeszcze główna, całkiem pojemna jak na takie maleństwo, komora główna. 


PRZEZNACZENIE: codzienny trening / krótszy bieg ultra od 21 do 70km
 POJEMNOŚĆ: 5l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2x 500ml bidon + opcjonalnie bukłak do 2l
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę 
ILOŚĆ KIESZENI: ( w tym 2 na bidony)
 MIEJSCE NA TELEFON: brak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 bidony do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z tyłu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, elastyczna linka
WAGA: brak danych
 CENA: 329 PLN

 

PLECAKI DO BIEGANIA NA DŁUŻSZE BIEGI ULTRA - od 70 do 130km


 

Drugi stopień ultra wtajemniczenia, czyli dystanse zbliżone do 100 i więcej kilometrów. To one najbardziej rozpalają głowy biegaczy ultra. Takie biegi zwykle wymagają jeszcze większej ilości potrzebnego sprzętu. Często rozgrywane w nocy, na dużych wysokościach czy w zmiennym terenie wymagają dużej wytrzymałości od biegacza i pojemnego plecaka. Warto jednak pamiętać, że często biegi na tak długich dystansach podzielone są na sekcje i punkty, tzw. przepaki, na których można zostawić depozyt na kolejną część biegu. Warto korzystać z takich punktów, nie tylko oszczędzimy plecy, ale i może okazać się, że nawet na bardzo długi bieg, wystarczy nieco mniejszy plecak. 

 

Kamizelka do biegania Ultimate Direction Mountain Vest 13,27l

KAMIZELKA BIEGOWA ULTIMATE DIRECTION MOUNTAIN VEST 13,27l

Najpopularniejsza kamizelka z oferty Ultimate Direction! Opcja dla biegaczy startujących na najdłuższych i najbardziej wymagających (i fizycznie i sprzętowo) biegach. 13 litrów pojemności to dość miejsca, żeby spakować się zarówno na długie ultra, ale i całodzienną wycieczkę po górach. Spora ilość miejsca na przechowywanie sprzętu w przedniej części sprawia, że dobrze spakowanej kamizelki UD Mountain Vest 4.0 praktycznie nie musimy ściągać w trakcie biegu. Wszystko niezbędne zawsze mamy pod ręką. W tym bardzo łatwo dostępną i wygodną dużą kieszeń na zamek (np. na telefon). Kamizelka posiada zaczepy na kije trekingowe zlokalizowane w przedniej części. 


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
 POJEMNOŚĆ: 13,27l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 2l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i 2 ściągacze z tyłu
ILOŚĆ KIESZENI: 16 (w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 275 g (rozmiar M bez flasków), 381 g (rozmiar z flaskami)
 CENA: 629 PLN

 

Kamizelka do biegania Ultimate Direction Ultra Vest 10,32l

KAMIZELKA BIEGOWA ULTIMATE DIRECTION ULTRA VEST 10,32lUltimate Direction Ultra Vest 4.0 to bardziej rozbudowana wersja kamizelki Race Vest. 10 litrów to już całkiem spora pojemność, która wystarcza, żeby spakować się na większość biegów ultra na klasycznych dystansach (od 70 do 130km). Pojemna główna komora pomieści wszystkie potrzebne rzeczy (głównie odzież na zmianę, kurtkę itp.). Natomiast szereg kieszonek w przedniej części kamizelki ułatwi ich sensowne ułożenie i łatwy dostęp w trakcie biegu. UD Ultra Vest 4.0 posiada zaczepy na kije trekingowe oraz system dopasowujący Comfort Cinch. W zestawie znajdują się dwa wygodne soft flaski o pojemności 0,5l.


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
 POJEMNOŚĆ: 10,32l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 2l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i 2 ściągacze z tyłu
ILOŚĆ KIESZENI: 11 ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, elastyczna linka
WAGA: 208 g (rozmiar M bez flasków), 314 (z flaskami)
 CENA: 499 PLN

 

Kamizelka Grivel Mountain Runner 12l

KAMIZELKA BIEGOWA GRIVEL MOUNTAIN RUNNER 12l

Mountain Runner 12l to jeden z najczęściej wybieranych plecaków z naszej oferty. Szczególnie upodobali go sobie początkujący biegacze, którzy szukają kamizelki "do wszystkiego". 12 litrów to już naprawdę spora pojemność, która w połączeniu z 18 kieszonkami (!) pozwala zabrać na trasę naprawdę wiele sprzętu. Upychając go we wszystkie kieszonki możemy mieć cały arsenał ciągle pod ręką. Ja sam jestem zwolennikiem biegania na lekko, ale czasem - zwłaszcza na długich biegach - nie ma takiej możliwości, wtedy możliwość skorzystania z tylu kieszonek jest wielką zaletą. Grivel Mountain Runner 12l umożliwia zamocowanie bukłaka oraz posiada uchwyty na kije trekingowe.


PRZEZNACZENIE: dłuższy bieg ultra od 70 do 130km
 POJEMNOŚĆ: 12l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak do 2l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i na górze 2 rzepy
ILOŚĆ KIESZENI: 17 
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (do kupienia osobno)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z tyłu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, kieszeń z tyłu z siatki, mocowanie na czekan, specjalne kieszonki na śmieci
WAGA: 510g
 CENA: 339 PLN

 

PLECAKI NA BARDZO DŁUGIE WYRYPY BIEGOWE


 

Ta kategoria to miks startów na zawodach oraz samodzielnych wypraw biegowych w stylu biegania po długodystansowych szlakach turystycznych na czas. Jeśli chodzi o biegi ultra, to nawet te najdłuższe (np. Bieg 7 Szczytów na 240km w Lądku Zdrój) posiadają na trasie przepaki, dzięki którym można podzielić cały niezbędny sprzęt na kilka odcinków. Nie zawsze więc im dłuższy dystans = potrzeba większego plecaka. Tego trudno jednak uniknąć w przypadku samodzielnych wyryp. Tu często zabierać będziemy takie rzeczy jak śpiwór czy płachta biwakowa. W takich przypadkach trudno będzie obyć się bez plecaka wyposażonego w pojemną komorę główną. 

 

 

Plecak do biegania Grivel Mountain Runner 20l

PLECAK BIEGOWY GRIVEL MOUNTAIN RUNNER 20l

Grivel to włoska marka wyrosła przede wszystkim z turystyki górskiej, czy nawet bardziej wspinaczki (firma najbardziej znana jest z produkcji raków i czekanów). Na fali popularności biegania trailowego Grivel przygotował serię niezwykle popularnych plecaków. A od niedawna ma ofercie również plecak, który łączy te dwa światy, czyli bieganie po górach z długodystansową turystyką. Mountain Runner 20l to niezwykle pojemna kamizelka biegowa, która świetnie sprawdzi się w kilkudniowych wyprawach biegowych. Spakujemy do niej śpiwór, płachtę biwakową czy zapas prowiantu. Spora ilość kieszonek dostępna w przedniej części ułatwia organizację oraz zapewnia łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. W razie potrzeby możemy doposażyć plecak w  2 litowy bukłak, w ten sposób jednorazowo jesteśmy w stanie przenosić aż 3 litry płynów. 


PRZEZNACZENIE: bardzo długie biegi ultra ponad 130km / wyrypy biegowe
 POJEMNOŚĆ: 20l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 2 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak do 3l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę, na górze 2 rzepy i 2 rzepy po bokach
ILOŚĆ KIESZENI: 18 ( w tym 2 na soft flaski)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 2 soft flaski do 0,5l (do kupienia osobno)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z tyłu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek, kieszeń z tyłu z siatki, mocowanie na czekan, specjalne kieszonki na śmieci
WAGA: 554g
 CENA: 439 PLN

 

Kamizelka do biegania Ultimate Direction Adventure Vest 16,4l

KAMIZELKA DO BIEGANIA ULTIMATE DIRECTION ADVENTURE VEST 16,4l

To ostatni model z serii Signature Vest, czyli kamizelek sygnowanych konkretnymi biegaczami. Model Adventure Vest 4.0 początkowo firmował swoim nazwiskiem Peter Bakwin, to gość, który założył popularne forum nt. F.K.T i w zasadzie rozkręcił całą zabawę w bieganie po szlakach "na szybkości". Sam ma na koncie wiele rekordowych przejść i plecak UD Adventure Vest 4.0 jest owocem współpracy z marką Ultimate Direction. Powstał w ten sposób sprzęt, który łączy dwa światy: biegania trailowego z długodystansową turystyką górską. Jeśli szukasz plecaka o dużej pojemności na długie biegi ultra i trasy pokonywane we własnym tempie (niekoniecznie rekordowym), to UD Adventure Vest 4.0 jest jedną z najlepszych opcji dostępnych na rynku!


PRZEZNACZENIE: bardzo długie biegi ultra ponad 130km / wyrypy biegowe
 POJEMNOŚĆ: 16,4l
HYDROPOJEMNOŚĆ: 1 x 500 ml (plus opcjonalnie bukłak 2l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę i 2 ściągacze po bokach
ILOŚĆ KIESZENI: 17 ( w tym 1 na soft flask)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 1 soft flask 0,5l (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak, z przodu
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 312g
 CENA: 659 PLN

 

Plecak do biegania Ultimate Direction Fkt Vest 18,0l

PLECAK DO BIEGANIA ULTIMATE DIRECTION FKT VEST 18,0l

Plecak UD FKT Vest to sprzęt o bardzo konkretnym przeznaczeniu. O tym mówi już jego nazwa FKT, czyli fastest known times. Chcąc pokonać taką trasę musisz mieć spory plecak, który pomieści trochę biwakowego sprzętu. Bieg zupełnie na lekko odpada. Dlatego też UD FKT Vest ma komorę główną przypominającą bardziej plecaki turystyczne, jest bardzo pojemna i zamykana jak sakwa rowerowa. Na zewnątrz znajduje się otwarta, duża kieszeń na podręczne rzeczy. Z przodu łatwodostępny bidon (twardy bidon o pojemności 0,6l) i kilka kieszonek na batony czy żele. FKT Vest równie dobrze co do biegania, powiedzmy przygodowego, sprawdzi się jako lekki plecak turystyczny. 


PRZEZNACZENIE: bardzo długie biegi ultra ponad 130km / wyrypy biegowe
 POJEMNOŚĆ: 18l
HYDROPOJEMNOŚĆ: bidon 600 ml (plus bukłak 2 l)
SPOSÓB REGULACJI: z przodu 2 zapięcia na klamrę, 2 ściągacze boczne
ILOŚĆ KIESZENI: 7 (w tym 1 na soft flask)
 MIEJSCE NA TELEFON: tak
MIEJSCE NA SOFT FLASKI: tak, 1 bidon 600ml (w zestawie z kamizelką)
 MIEJSCE NA BUKŁAK: tak (do kupienia osobno)
MOCOWANIE NA KIJE TREKKINGOWE: tak
 ELEMENTY DODATKOWE: gwizdek
WAGA: 345g
 CENA: 499 PLN

 

PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ten poradnik nieco rozjaśnił Ci w głowie i nie tylko masz upatrzony konkretny model plecaka biegowego dla siebie, ale również udało mi się przemycić kilka pomysłów na nieszablonowe podejście do pakowania na biegi ultra. O tym drugim będę pisał jeszcze w kolejnych tekstach. Bo spakować się na bieg w górach można na wiele sposobów! Tymczasem zerknij na listę sprzętu obowiązkowego na biegi górskie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ultra, to poniżej znajdziesz praktyczną ściągawkę o czym warto pamiętać. 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel