pixel

Jak wybrać spodnie do biegania?

Wybór spodni do biegania

1. WYBIERZ TYP SPODNI



  • Po pierwsze zdecyduj czy chcesz biegać w nieco luźniejszych spodniach czy bardziej dopasowanych legginsach? Podstawowa różnica między nimi to właśnie krój. Czy któreś rozwiązanie jest lepsze? To przede wszystkim kwestia gustu i potencjalnych problemów z otarciami.

Legginsy Spodnie
Legginsy Spodnie


  • LEGGINSY - dokładnie przylegają do ciała, dzięki czemu nie ma luźno powiewającego materiału, który mógłby powodować otarcia pachwin. W legginsach z reguły łatwiej też przenosić telefon, kieszeń układa się bezpośrednio do ciała i przylega do niego wraz z zawartością.

  • SPODNIE - w zależności od wybranego modelu, mają mniej lub bardziej luźny krój. Aby zminimalizować ryzyko otarć stosuj dobrze przylegające bokserki do biegania. Część osób ze względów powiedzmy estetycznych woli właśnie takie nieco luźniejsze spodnie.

2. OKREŚL STOPIEŃ OCIEPLENIA



  • Jeśli typ spodni mamy już wybrany to teraz zastanówmy się nad kwestią termiki. Spodnie czy legginsy używamy głównie w okresie jesienno-zimowym oraz w początkowym okresie wiosny. Typowy okres jesienno zimowy to temperatury rzędu +10 stopni do nawet srogich mrozów rzędu -10 i mniej stopni. Do tego dołóżmy silny wiatr i potencjalne opady śniegu czy deszczu. Aby sprostać tak szerokiemu spektrum warunków możesz wybrać spośród 3 rodzajów termiki spodni.

Bez dodatkowego ocieplenia Ocieplane Z panelem przeciwwiatrowym
Bez dodatkowego ocieplenia Ocieplane Z panelem przeciwwiatrowym


  • BEZ DODATKOWEGO OCIEPLENIA - przeznaczone do treningów w okresie przejściowym wiosna/jesień oraz w cieplejsze dni zimy. To, że nie mają dodatkowego ocieplenia nie znaczy jednak, że nie zapewniają żadnego komfortu cieplnego! W zależności od indywidualnych preferencji tego typu spodnie o cienkiej / średniej gramaturze będą komfortowe w przedziale temperatur od 0 do około 10-12 stopni. Co przy aktualnych trendach pogodowych sprawia, że ich termika sprawdzi się przez znaczną część nie tylko jesiennych, ale i zimowych dni. Tego typu modele będą opisane etykietą “okres przejściowy”.

    KIEDY WYBRAĆ TEN TYP? ➡️ jeśli nie lubisz zbyt ciepłych spodni i biegasz głównie w dodatnich temperaturach.



  • OCIEPLANE - przeznaczone na okres zimowy. Większa gramatura materiału (co oznacza, że są po prostu grubsze niż te przeznaczone na okres przejściowy) oraz dodatkowa warstwa ocieplająca (najczęściej w postaci miękkiego i ciepłego meszku od wewnętrznej strony) sprawiają, że ich idealnym przeznaczeniem jest bieganie w temperaturach poniżej 0 stopni. Dla części biegaczy będą zbyt ciepłe, aby biegać w nich w dodatnich temperaturach. Z drugiej strony jeśli szybko marzniesz, to ten rodzaj spodni może być Twoim podstawowym nawet w wyższych temperaturach (tym bardziej jeśli biegasz głównie na niskiej intensywności).

    KIEDY WYBRAĆ TEN TYP? ➡️ jeśli szukasz spodni na treningi w ujemnych temperaturach i nie lubisz, gdy jest Ci zimno w nogi.



  • Z PANELEM PRZECIWWIATROWYM - ostatnia kategoria to modele przeznaczone do “zadań specjalnych”. To hybrydowe rozwiązanie łączy zalety spodni ocieplanych z poprzedniej kategorii ze specjalnym panelem chroniącym przed wiatrem. Taka konstrukcja sprawia, że tego typu spodnie najlepiej sprawdzą się w określonych warunkach:

    • Podczas treningów w największe mrozy - ocieplenie i panel przeciwwiatrowy skutecznie Cię zabezpieczą w takich warunkach

    • Biegania w otwartym terenie - czy to na polnych drogach czy w górskim terenie

    • W przypadku biegowych zmarzluchów - to kwestia indywidualna, niektórzy biegacze znając własne preferencje od razu będą wybierali najcieplejsze modele

  • KIEDY WYBRAĆ TEN TYP? ➡️ jeśli szukasz rozwiązania na największe mrozy, trenujesz często na otwartych przestrzeniach lub jesteś zmarluchem.


Podziel się swoim komentarzem z innymi