pixel
ilość znalezionych towarów: 30

Buty na ultramaraton męskie

Buty na ultramaraton

Jeśli szykujesz się do biegu ultra, prawdopodobnie wiesz, że podczas tak długiego wysiłku nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć wpływ na to, czy uda Ci się zdobyć wymarzoną metę. Buty do ultramaratonu to z pewnością najważniejsza część wyposażenia każdej osoby, która ma zamiar zmierzyć się z dystansem dłuższym niż maraton. Zanim zaczniesz wybierać buty na Twój wymarzony start, przeanalizuj dokładnie na jakiej nawierzchni będzie się on odbywał. Ta kwestia oraz czekający Cię czas na trasie, pogoda, a także Twoja waga powinny być punktem wyjścia do poszukiwania idealnych butów na ultramaraton.

Buty do górskich biegów ultra - czym kierować się przy wyborze

Jeśli bieg, który planujesz będzie się odbywał w górach, ustal czy będziesz biegał po skałach, czy może miękkich leśnych ścieżkach. (A najlepiej jeśli możesz zrób rekonesans trasy). Rodzaj nawierzchni będzie kluczowy przy doborze butów na ultra z odpowiednim bieżnikiem. Na błocie sprawdzi się agresywny bieżnik z dużymi kołkami. W skalistym terenie nadmiernie agresywny bieżnik może nam niepotrzebnie męczyć o kamienie. Jeśli czeka Cię wysiłek powyżej 10h godzin, najlepiej sprawdzą się buty ze sporą amortyzacją. Nawet jeśli będą one nieco cięższe, ochronią Twoje stawy i stopy przed nadmiernych przeciążeniem, które podczas biegu ultra narasta z godziny na godzinę. W butach bez amortyzacji będziesz również czuł niemal każdy kamyk pod stopami, co podczas krótkich treningów, czy zawodów może dawać przyjemne wrażenie ze świetnego czucia podłoża. Z pewnością jednak po 50 kilometrach większość biegaczy będzie wolała założyć na stopy bardziej miękkie, komfortowe obuwie.

Jakie buty na ultramaraton powyżej 100 km i 100 mil

Jeśli szykujesz się do naprawdę długiego biegu powyżej 100 km lub stu mil, zadbaj aby Twoje buty na ultra były dla Ciebie w 100% komfortowe. Wybierze buty o rozmiar większe niż Twoje buty codziennie, ponieważ stopa niemal wszystkich biegaczy puchnie przy bardzo długim wysiłku. Jeśli czekają Cię przepaki, pomyśl również o zabraniu drugiej, zapasowej pary butów do biegów górskich, np. takiej z maksymalną dawką amortyzacji. Nawet jeśli planujesz biec cały czas w jednym modelu, zapasowa para butów zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa. Pogoda i warunki w górach są bowiem nieprzewidywalne. I nasza ostatnia rada. Buty na ultramaraton powinny być przetestowane w warunkach, w których pobiegniesz. Nigdy nie zakładaj na ultra zupełnie nowej pary. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o butach do biegania po górach, koniecznie przeczytaj artykuł na naszym blogu.

JAK WYBRAĆ BUTY TRAILOWE?