Biegi Ultra

UTMB 2020 CCC, TDS - lista obowiązkowego sprzętu na Ultra Trail du Mont Blanc

2018-08-21
UTMB 2020 CCC, TDS - lista obowiązkowego sprzętu na Ultra Trail du Mont Blanc
A więc udało Ci się zebrać wszystkie potrzebne punkty i poszczęściło w losowaniu, jedziesz na UTMB! Ultra Trail du Mont Blanc to nie tylko trailowe "Mistrzostwa Świata" i niesamowicie wymagający bieg, o którym marzy prawie każdy trailowy biegacz. To również konieczność bycia gotowym na prawie każde warunki, może się okazać, że z trasą przyjdzie Ci się zmierzyć podczas szalonych upałów (jak np. upalny 2015 rok), a może przytrafi Ci się totalne załamanie pogody jak w 2012 roku i skrócenie trasy? Musisz być gotowy naprawdę na każde warunki! W tym tekście pomożemy Ci skompletować wyposażenie obowiązkowe oraz to zalecane, które może stać się obowiązkowym w przypadku skrajnych warunków pogodowych.

ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "JAK UBRAĆ SIĘ NA...": 


SPIS TREŚCI:
AKTUALIZACJA TEKSTU: 10 lipiec 2019

W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które aktualizujemy każdego roku w oparciu o aktualny regulamin UTMB. Zdecydowanie polecamy jednak zapoznać się z nim i w oparciu o niego ustalać ostateczną listę sprzętu, którą zabierzesz do Chamonix. Tekst podzielony został na sekcje, które znajdziesz poniżej. 

 1. Krótko o Ultra Trail du Mont Blanc
 2. Lista sprzętu obowiązkowego na UTMB
 3. Lista sprzętu zalecanego na wypadek upału
 4. Lista sprzętu zalecanego na wypadek załamania pogody
 5. Plik PDF do pobrania i wydrukowania [wkrótce]
 6. BONUS: jak spakować plecak na UTMB? [wkrótce]


KRÓTKO O ULTRA TRAIL DU MONT BLANCMapa trasy UTMB Ultra trail du mont blanc

Nie ma drugiego takiego biegu na świecie, który rozpalałby wyobraźnię tysięcy trailowych biegaczy na całym świecie. Co prawda jeszcze nie udało mi się wystartować w tym magicznym biegu, ale miałem okazję zrobić już tę trasę. W 2015 roku wybrałem się do Chamonix z Krzychem Małkowskim. Niesamowitym gościem, który wieńczył swój heroiczny projekt. Po nieszczęśliwym wypadku na paralotni, po którym lekarze stwierdzili kilkudziesięcioprocentowy ubytek na zdrowiu i zamontowali mu kawał żelastwa kręgosłupie musiał znaleźć w sobie siłę, aby podnieść się po tej tragedii. Obiecał sobie, że jeszcze raz wzniesie się w powietrze z tego samego miejsca, z którego startował, kiedy wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Wejdzie na niesamowitą górę w Himalajach, Ama Dablam oraz jak już się pewnie domyślacie, przebiegnie UTMB.


Ten bieg przyciąga więcej takich pozytywnie zakręconych "wariatów". Kibicowałem mu w tym niesamowitym projekcie, a sam spakowałem plecak na trzy dni i ruszyłem na trasę Ultra Trail du Mont Blanc. Gdy kończyłem swój bieg, miałem raptem kilka kilometrów do Chamonix, w oddali już słyszałem startową wrzawę. Przez trzy dni chodziłem i biegałem w niesamowitej alpejskiej scenerii, obiegając Mont Blanc dookoła. Biegu nie ukończyłem, ale miałem okazje obejrzeć wszystkie miejsca, które kilka dni później "deptali" zawodnicy na trasie UTMB. Niesamowita przygoda! Ale dość moich historii. Przejdźmy do konkretów!

Ultra Trail du Mont Blanc to prawdopodobnie najsłynniejszy bieg górski świata. Marzenie wielu biegaczy, którzy rokrocznie niemalże modlą się do ekranów monitorów w intencji wylosowania na listę startową. Tego zaszczytu dostąpić może 2300 biegaczy, którzy zmierzą się z trasą liczącą 171km. Szlak wiedzie przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię. Liczy sobie 10300 metrów wspinaczki i wspina się na wiele przełęczy powyżej 2000 metrów, obfituje w kapitalne widoki i wspomnienia. Zresztą, zobaczcie sami!LISTA SPRZĘTU OBOWIĄZKOWEGO NA ULTRA TRAIL DU MONT BLANC 2020 / TDS / CCC
[PODSTAWOWY ZESTAW]Tego sprzętu, który musisz mieć, aby wystartować w UTMB jest naprawdę sporo, to zła informacja. Dobra jest taka, że jeśli zbierzesz już to wszystko, to w zasadzie będziesz miał komplet wyposażenia na większość biegów ultra rozgrywanych na całym świecie. Część z tych rzeczy jest dość droga (jak np. kurtka przeciwdeszczowa), ale jednorazowy zakup wystarcza na wiele lat. Ten sprzęt nie zużywa się tak szybko jak choćby buty biegowe. No i pamiętaj, że szansa, że uda Ci się dostać na UTMB za pierwszym razem jest stosunkowo niska. Jeśli w tym momencie podejmiesz decyzję, "startuję w UTMB!" to realnie na linii startu pojawisz się za jakieś 2-3 lata. Najpierw czeka Cię zdobywanie punktów i mniej lub więcej szczęścia w losowaniu. Będziesz miał czas, żeby skompletować cały sprzęt. Sprzęt obowiązkowy na UTMB ma również swoją opcjonalną podkategorię: rzeczy na wypadek dużego upału lub wręcz przeciwnie, sprzęt na wypadek załamania pogody. Jeśli nastąpi jedno lub drugie, organizator "wciąga" na listę dodatkowe rzeczy. Warto o tym pamiętać i być gotowym na różne scenariusze. Tym bardziej, że taka decyzja może paść tuż przed samym biegiem i wtedy musisz mieć ze sobą rzeczy z dodatkowych zestawów wymaganych przez organizatora. 


O czym jeszcze musisz pamiętać kompletując listę rzeczy na UTMB 2020?

 1. Plecak, w którym będziesz przenosił wszystkie te rzeczy będzie zaczipowany w biurze zawodów i musisz go mieć ze sobą przez całą trasę. To oznacza, że nie możesz na przepaku w Courmayeur wymienić go na nowy. 
 2. Wszystkie ciuchy muszą być w Twoim rozmiarze oraz nie możesz dokonywać na nich przeróbek (poza obcięciem metek itp.).
 3. Cały sprzęt obowiązkowy musisz mieć ze sobą podczas trwania całego biegu. Będzie on sprawdzany w biurze zawodów. Na trasie również możesz się spodziewać kontroli.
 4. Za brak kurtki przeciwdeszczowej, latarki, folii NRC oraz zapasu 1l wody grozi dyskwalifikacja!

Pamiętajcie również o tym, że pogoda w Alpach bywa kapryśna i na tak długiej trasie ten dodatkowy sprzęt naprawdę może Wam się przydać! Sami organizatorzy w regulaminie wyczulają na to, żeby niekoniecznie kompletować możliwie najlżejszy dostępny sprzęt na rynku, a taki, który rzeczywiście w krytycznej sytuacji ochroni Was przed trudnymi warunkami. 

Poniżej zamieszczam nagranie naszego "live" na naszym fejsbukowym kanale Natural Born Runners. Wspólnie z Kubą Krause (bloger, dziennikarz biegowy i fanatyk UTMB) opowiadamy o niuansach listy sprzętu, który zabrać należy na Ultra Trail du Mont Blanc 2020 (jakość dźwięku jest nienajlepsza, wiem, pracujemy nad tym!).PLECAK"Pack destined to transport obligatory equipment throughout the race."

Plecak przeznaczony do przenoszenia całego wyposażenia obowiązkowego w trakcie trwania biegu.

Odpowiednio wielki, aby pomieścił cały sprzęt obowiązkowy oraz zapasy jedzenia i picia. W przypadku tak długiego i trudnego biegu jak UTMB plecak powinien mieć odpowiednio duży litraż. Minimalistyczne rozwiązania zostawmy czołówce, tu warto zainwestować w solidny litraż. Polecam plecaki o pojemności co najmniej od 7-8 do 12 litrów. 

Taka ilość przestrzeni pozwoli Ci sensownie upakować wszystkie potrzebne rzeczy, a także zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia. Warto pomyśleć również o hybrydowym rozwiązaniu, czyli zabraniu plecaka i pasa biodrowego (np. pas Compressport Free Belt Pro). Takie rozwiązanie pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń na łatwo dostępne rzeczy w zasięgu ręki. Z plecaków szczególnie polecamy:Plecak Grivel Mountain Runner 12l

PLECAK GRIVEL MOUNTAIN RUNNER 12L

Mountain Runner 12l to jeden z najczęściej wybieranych plecaków z naszej oferty. Szczególnie upodobali go sobie początkujący biegacze, którzy szukają kamizelki "do wszystkiego". 12 litrów to już naprawdę spora pojemność, która w połączeniu z 18 kieszonkami (!) pozwala zabrać na trasę naprawdę wiele sprzętu. Upychając go we wszystkie kieszonki możemy mieć cały arsenał ciągle pod ręką. Ja sam jestem zwolennikiem biegania na lekko, ale czasem - zwłaszcza na długich biegach - nie ma takiej możliwości, wtedy możliwość skorzystania z tylu kieszonek jest wielką zaletą. Grivel Mountain Runner 12l umożliwia zamocowanie bukłaka oraz posiada uchwyty na kije trekingowe.


CENA: 339 PLN

Plecak Grivel Mountain Runner 12lPlecak UD Ultra Vest 4.0

PLECAK ULTIMATE DIRECTION ULTRA VEST 4.0

Ultimate Direction Ultra Vest 4.0 to bardziej rozbudowana wersja kamizelki Race Vest. 10 litrów to już całkiem spora pojemność, która wystarcza, żeby spakować się na większość biegów ultra na klasycznych dystansach (od 70 do 130km). Pojemna główna komora pomieści wszystkie potrzebne rzeczy (głównie odzież na zmianę, kurtkę itp.). Natomiast szereg kieszonek w przedniej części kamizelki ułatwi ich sensowne ułożenie i łatwy dostęp w trakcie biegu. UD Ultra Vest 4.0 posiada zaczepy na kije trekingowe oraz system dopasowujący Comfort Cinch. W zestawie znajdują się dwa wygodne soft flaski o pojemności 0,5l.


CENA: 499 PLN

Plecak UD Ultra Vest 4.0Plecak UD Ak Mountain Vest 4.0

PLECAK ULTIMATE DIRECTION AK MOUNTAIN VEST 4.0

Najpopularniejsza kamizelka z oferty Ultimate Direction! Opcja dla biegaczy startujących na najdłuższych i najbardziej wymagających (i fizycznie i sprzętowo) biegach. 13 litrów pojemności to dość miejsca, żeby spakować się zarówno na długie ultra, ale i całodzienną wycieczkę po górach. Spora ilość miejsca na przechowywanie sprzętu w przedniej części sprawia, że dobrze spakowanej kamizelki UD Mountain Vest 4.0 praktycznie nie musimy ściągać w trakcie biegu. Wszystko niezbędne zawsze mamy pod ręką. W tym bardzo łatwo dostępną i wygodną dużą kieszeń na zamek (np. na telefon). Kamizelka posiada zaczepy na kije trekingowe zlokalizowane w przedniej części.


CENA: 599 PLN

Plecak UD Ak Mountain Vest 4.0TELEFONMobile phone (smartphone strongly recommended): the runner must be reachable at any time before, during and after the race:
- mobile phone with international roaming allowing for its use in the three countries (load into its memory the organization's security numbers, don't mask your number and don't forget to leave with the battery fully charged)
- Keep the phone on, airplane mode is prohibited and could give rise to penalties.
- For smartphones: LiveRun application installed and activated.
- An external battery is highly recommended

Telefon komórkowy (smartfon mocno zalecany): biegacz musi być dostępny (aby organizator mógł się z nim potencjalnie skontaktować - dop. NBR) cały czas zarówno przed, w trakcie jak i po biegu.
- telefon komórkowy z roamingiem umożliwiającym jego użycie w trzech krajach (przez które przebiega trasa biegu, również na terenie Szwajcarii, która jest poza terenem UE - dop. NBR) (zapisz w jego pamięci numery telefonów bezpieczeństwa od organizatora, nie ukrywaj swojego numeru i nie zapomnij naładować telefonu do pełna)
- włączony tryb samolotowy jest zabroniony i może skutkować karami
- dla smartfonów: zainstalowana i włączona aplikacja LiveRun
- zewnętrzna bateria jest mocno zalecana

Telefon musi mieć włączony roaming pozwalający na odbieranie połączeń na terenie trzech krajów, przez które przebiega trasa UTMB: Francję, Włochy oraz Szwajcarię (pamiętaj jednak, aby wyłączyć przesył danych, internet w Szwajcarii jest wyjątkowo drogi!). Telefon powinien być włączony, a Twój numer musi normalnie się wyświetlać (wyłącz blokadę numeru). W momencie startu telefon powinien być również w pełni naładowany. 


utmb 2020

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


KUBEK MIN. 150MLPersonal beaker 15 cl minimum (bottles or flasks with lids are not accepted)

Osobisty kubek o pojemności minimum 15ml (bidony lub soft flaski nie będą akceptowane).

Coś, co powinno być w wyposażeniu obowiązkowym na każdym biegu, czyli osobisty kubek. Zamiast kubka nie możesz użyć bidonu czy soft flasków, musisz mieć ze sobą osobne naczynie, które będzie pełniło tę funkcję. Jego minimalna pojemność to 150 ml.MINIMUM 1L ZAPASU WODYSupply of water of 1 litre minimum

Zapas wody minimum 1l.

Przynajmniej 1 litr napoju, który musicie mieć ze sobą, a właściwie miejsca na ten napój. Oczywiście może zdarzyć się tak, że wypijecie część tego zapasu, chodzi o to, żeby mieć fizyczną możliwość przechowania takiej ilości płynów. W przypadku naprawdę upalnej pogody nie tylko warto mieć jak przenieść więcej wody, ale ten wymóg staje się koniecznością. Wchodzą wtedy w grę nowe regulacje, które wymagają posiadania co najmniej 2 litrów napojów.

Dlatego warto mieć w swojej biegowej szafie bukłak o pojemności co najmniej 1,5l oraz 2 flaski 0,5l. Z praktyki mogę podpowiedzieć, że fajnie sprawdza się podręczny flask umieszczony w pasie biodrowym (w zależności od jego wielkości może to być wersja 0,3 lub 0,5l). Dodatkowy ciężar lepiej się wtedy rozkłada niż dodatkowe dociążenie plecaka (w poradniku "jak wybrać pas do biegania" znajdziesz więcej informacji). 
DWIE CZOŁÓWKI2 torches in good working order with spare cells/batteries for each torch Recommendation : 200 lumens or more for the main torch

2 sprawne latarki z zapasowym akumulatorem/bateriami dla każdej z nich. Rekomendacja: 200 lumenów lub więcej dla głównej latarki.

Sam miałem raz przypadek, że jedna czołówka, którą miałem na trasie po prostu zgasła. Do świtu zostały jeszcze dwie godziny, a ja zostałem bez światła. Na szczęście kolega miał zapas, choć ten nie był wymagany. Na UTMB nie ma żartów i zapasową czołówkę musisz po prostu mieć. Dla głównej zaleca się, aby miała moc przynajmniej 200 lumenów. Zapas może być słabszy i tu warto zabrać coś lżejszego. KAŻDA czołówka musi mieć zapas baterii, ta rezerwowa również! Warto zainwestować w dobre światło. Zakładając, że pokonanie całej trasy zajmie Ci co najmniej 30 godzin, zahaczysz o dwie nocki - zmęczenie, zwłaszcza na tej drugiej będzie olbrzymie, a przed Tobą będzie jeszcze sporo mozolnych podejść i trudnych zbiegów. Ta dodatkowa może być mniejsza i słabsza, bo prawdopodobnie i tak nie będzie użyta (oby!). 

FOLIA NRC (minimalna wielkość 140x200cm)Survival blanket of 1.40m x 2m minimum

Folia NRC o minimalnych wymiarach 140x200cm.

Coś, co bez względu na regulacje w regulaminie powinno zawsze znaleźć się w Twoim biegowym plecaku jeśli wyruszasz w góry. Folia NRC, czyli koc ratunkowy. W Polsce zwykle dostępny w rozmiarach 160x210cm, na UTMB wystarczy 140x200cm. Taka folia w skrajnym przypadku może Ci uratować życie. Warto zawsze mieć ją w plecaku.


GWIZDEKWymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych, jeśli nie, zobacz na ten prosty gwizdek dostępny w ofercie NBR.


 


SAMOPRZYLEPNY BANDAŻ ELASTYCZNY (minimum 100x6cm)Self adhesive elasticated bandage which can serve as a bandage or strapping (minimum 100 cm x 6 cm)

Samoprzylepny elastyczny bandaż, który może służyć jako bandaż lub stabilizator (temblak itp.)

Do kupienia w prawie każdej aptece na miejscu w Chamonix za kilka euro. 


UTMB / CCC / TDS

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


REZERWA ŻYWNOŚCI (ZALECANE 800 KCAL)Food reserve. Recommendation : 800kcal (2 gels + 2 energising bars each of 65g )

Rezerwa żywności. Rekomendacja: 800kcal (2 żele + 2 batony energetyczny po 65g każdy).

Trudno sobie wyobrazić, żebyś ruszył na trasę tak trudnego biegu bez zapasu żywności, ale UTMB i na to Cię uczuli i będzie wymagało zabranie przynajmniej 800 kcal ze sobą. W przypadku odżywiania na ultra, ilu ludzi, tyle pomysłów. Warto mieć swój sprawdzony zestaw i sposób odżywiania. Jeśli chodzi o jedzenie na UTMB zalecamy miks żeli i batonów energetycznych ze zwyczajnym jedzeniem (czymś na przełamanie smaku, jakieś sery, kabanosy, bułki itp.). Z batonów na pewno warto polecić Chia Charge, jedna sztuka to prawie 400 kcal! Świetnie sprawdzą się również żele na bazie naturalnych składników takie jak Huma czy Spring. Nie tylko nie podrażnią żołądka, ale są bardzo smaczne! 


KURTKA WODOODPORNAJacket with hood which will withstand bad weather in the mountains and made with a waterproof* and breathable** membrane (eg. Outdry)
*minimum recommended 10 000 Schmerber
**RET recommended inferior to 13
- the jacket must, imperatively, be fitted with an integrated hood or one which is attached to the jacket by the original system designed for that purpose by the manufacturer.
- the seams must be sealed.
- the jacket must not have sections of fabric which are not waterproof, but air vents fitted by the manufacturer (under-arm, in the back), since they do not damage in any obvious way the impermeability, are accepted. It is the runner's responsibility to judge, with these criteria , if their jacket fits the regulations stated and so bad weather in the mountains, but, during a check, the judgment is made by the person in charge of the check or the steward.

Kurtka z kapturem, która wytrzyma złą pogodę w górach i zrobiona jest z wodoodpornej i oddychającej membrany (np. OutDry)
* rekomendowane minimum to wodoodporność 10000 w skali Schmerbera
** rekomendowany poziom RET to 13 (chodzi o oddychalność - dop. NBR)
- kurtka musi być koniecznie wyposażona w zintegrowany kaptur lub taki, który jest przymocowany do kurtki przez oryginalny system zaprojektowany w tym celu przez producenta.
- szwy muszą być klejone
- kurtka nie może mieć części materiału, które nie są wodoodporne, natomiast otwory wentylacyjne zamontowane przez producenta (pod pachami, z tyłu), o ile nie sprawiają, że kurtka miejscami przestaje być wodoodporna, są dopuszczalne. Obowiązkiem biegacza jest osądzanie, za pomocą tych kryteriów, czy jego kurtka pasuje do podanych przepisów i do przetrwania kiepskich warunków w górach, ale podczas kontroli ostateczna decyzja należy do osoby sprawdzającej wyposażenie obowiązkowe z ramienia organizatora.

Kosztowny element, ale jeśli chcesz się "bawić" w ultra to tutaj nie ma sensu oszczędzać. To wydatek na lata, nie zużyje się w ciągu jednego sezonu jak buty biegowe, a w krytycznej sytuacji pomoże Ci ukończyć bieg. Pamiętam jak kiedyś wybraliśmy się ze znajomymi pobiegać granią Karkonoszy. Był deszczowy czerwiec, ruszyliśmy z Jakuszyc i musieliśmy zejść z trasy pod Śnieżką, żadne z nas nie miało ze sobą kurtki przeciwdeszczowej z kapturem. W Karkonoszach pogoda bywa naprawdę paskudna, myśleliśmy, że wywieje nas z grani. Niżej było już dużo lepiej, ale na kontynuowanie biegu nie mieliśmy szans. Dobra kurtka przeciwdeszczowa byłaby świetnym ratunkiem.  

Organizatorzy wymagają, aby kurtka na UTMB:

 1. miała wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. 
 2. posiadała wszystkie szwy podklejane
 3. nie posiadała żadnych odcinków materiału, które nie są wodoodporne
 4. musi mieć zintegrowany kaptur
 5. nie może posiadać zbyt wielkich otworów wentylacyjnych

Kurtek wodoodpornych na rynku jest multum, a ostateczną decyzję o przyjęciu kurtki podejmuje osoba sprawdzająca Twój sprzęt w biurze zawodów. Warto wybierać więc sprawdzony sprzęt, aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki już na miejscu w Chamonix. Ja ze swojej strony rekomenduje wybór kurtki o jeszcze większych parametrach niż 10000, tak jak wspominałem to zakup na lata, a dwa - jeśli trafisz na naprawdę beznadziejną pogodę, to taka kurtka sprawdzi się o wiele lepiej niż ta, która spełnia kryteria tylko w minimalnym stopniu.

 

SPODNIE / LEGINSY Long-legged trousers or race leggings OR a combination of legging and socks which cover the legs completely

Spodnie z długą nogawką lub leginsy LUB kombinacja leginsów (np. 3/4) i skarpet (np. długich kompresyjnych), które całkowicie zakrywają nogi.

Możesz oczywiście biec w spodenkach, tym bardziej jeśli trafią Ci się akurat upały, ale organizator wymaga, aby w Twoim wyposażeniu znalazły się spodnie lub leginsy, które przykryją całe nogi. To może być również rozwiązanie hybrydowe: leginsy 3/4 i skarpety kompresyjne. Sam użyłem takiego rozwiązania kiedyś na Łemkowynie i sprawdziło się świetnie. Jeśli więc pogoda dopisuje warto pomyśleć o takim patencie, tym bardziej, że jest duża szansa, że i tak będziesz miał na sobie opaski czy skarpety kompresyjne. 

CZAPKA LUB CHUSTA TYPU BUFFCap or bandana or Buff®

Czapka lub bandana lub Buff®

Coś ciepłego na głowę. To może być klasyczna ciepła czapka albo popularna chusta. I to drugie rozwiązanie Wam rekomenduje. Buff sprawdzi się nie tylko jako czapka, opaska, ale również jako osłona na twarz, czy opaska na rękę, którą będziesz zgarniał pot z twarzy. Tak czy inaczej warto mieć go ze sobą, bez względu na warunki pogodowe. Przy niskich temperaturach warto mieć drugi buff w zapasie (jedynym osłonimy szyję i twarz, drugim głowę). 

BLUZAAdditional warm second layer : a warm second layer top with long sleeves (cotton excluded) of a weight of a minimum of 180g (men's size medium (M) ) OR the combination of a warm long sleeved underwear (first or second layer,cotton exclude) of a minimum weight of 110g (men's size medium (M) ) and a durable water repellant (DWR protection) windproof jacket* *the wind-proof jacket does not replace the obligatory waterproof jacket, and vice versa

Dodatkowa ciepła druga warstwa: ciepła bluza z długimi rękawami jako druga warstwa (bawełna wykluczona) o wadze minimum 180g (dla męskiego rozmiaru M) LUB kombinacja ciepłej bielizny z długim rękawem (pierwsza lub druga warstwa, bawełna wykluczona) o minimalnej wadze 110g (męski rozmiar M) i trwale impregnowana (ochrona DWR, czyli Durable Water Repellant, czyli trwała imregnacja tkaniny zapewniająca wodoodporność. Dzięki zastosowaniu tej metody zapobiega się wchłanianiu wody przez tkaninę sprawiając, iż woda skrapla się na powierzchni i spływa po niej - dop. autor) wiatroodporna kurtka*
* wiatrówka nie zwalnia z obowiązku posiadania kurtki przeciwdeszczowej i vice versa. 


Zapasowa druga warstwa z długim rękawem o gramaturze minimum 180g (przy męskim rozmiarze M). Musi być zrobiona z materiału technicznego (czyli bawełna odpada). W grę wchodzi również połączenie koszulki na długi rękaw (minimum 110g dla męskiej Mki) + kurtka wiatroodporna (pokryta materiałem DWR, czyli wypierającym wodę). Użycie kurtki w tym wypadku nie zwalnia z obowiązku posiadania kurtki przeciwdeszczowej. Bez względu na możliwe opcje ciepłą bluzę na tak długim i trudnym biegu jak UTMB warto mieć. W przypadku załamania pogody z pewnością docenicie możliwość ubrania czegoś cieplejszego. Ciekawym patentem jest połączenie bielizna termo + leciutka wiatrówka. Wagowo wychodzi podobnie, a taki zestaw daje zdecydowanie więcej możliwości niż sama bluza. Sama wiatrówka zdecydowanie lepiej chroni przed wiatrem i oddycha niż typowa kurtka przeciwdeszczowa. CZAPKA Z DASZKIEMCoś, co ochroni głowę przed słońcem. Długotrwałe przebywanie na otwartym terenie w słoneczny dzień + duży wysiłek = problemy. Sam nie raz i nie dwa zapomniałem zabrać czapki na jakiś dłuższy bieg i zawsze później tego żałowałem. Nawet jak uważasz, że w czapce wyglądasz śmiesznie, czy nie lubisz w niej biegać, to latem na ultra dobra czapka to podstawa!
CIEPŁE I WODOODPORNE RĘKAWICZKIWarm and water-proof gloves

Ciepłe i wodoodporne rękawiczki.

Minimalny wymóg ze strony organizatora to wodoodporność takich rękawiczek. Jeśli chcesz spełnić tylko wymóg, to tu wystarczające będą zwykłe robocze, wodoodporne rękawice, które dostaniesz w sklepach typu Castorama itp. W tym wypadku jednak warto skonsultować się wcześniej z organizatorem. To wersja budżetowa, ale i też dość ryzykowna. W przypadku naprawdę kiepskiej pogody warto mieć ze sobą sprawdzone rękawiczki. Pewnie widziałeś już nie jeden filmik z UTMB, czy śledziłeś rywalizację na żywo podczas ostatniej edycji i z pewnością widziałeś, że biegacze dość często używają rękawiczek na trasie. Poniżej kilka sprawdzonych opcji ciepłych i wodoodpornych rękawic. 
SPODNIE WODOODPORNEWaterproof over trousers

Spodnie wodoodporne

Parametry jak przy kurtce, czyli wodoodporność na poziomie przynajmniej 10 000 mm słupa wody. Jeśli chcesz mieć lekkie, dobrze oddychające i wodoodporne spodnie zerknij na którąś z naszych propozycji poniżej. To nie jest sprzęt, który będziesz używał równie często jak kurtka, ale prędzej czy później przyda Ci się, co będzie znaczyło, że pogoda zrobiła się naprawdę paskudna. Jednak jeśli masz ograniczony budżet, to lepiej dołóż więcej kasy na kurtkę, a spodni przeciwdeszczowych poszukaj takich, które faktycznie chronią przed deszczem, ale niekoniecznie dobrze oddychają. Będziesz w nich co prawda mokry od środka, ale nie przemokniesz od deszczu, no i zostaną Ci pieniądze na kurtkę, czy inne potrzebne rzeczy. 

 


DOKUMENT TOŻSAMOŚCICały bieg przebiega przez trzy kraje, w strefach przygranicznych zawsze warto mieć ze sobą dokument tożsamości. Szwajcaria choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, to nie wymaga posiadania paszportu podczas przekraczania granicy, wystarczy więc posiadać ze sobą dowód osobisty. 


ultra trail du mont blanc 2020

[Autorem zdjęcia jest Piotr Oleszak]


UBEZPIECZENIEKażdy zawodnik musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pokrywa koszty poszukiwania, ratowania i ewakuacji we Francji, Włoszech i Szwajcarii. Takie ubezpieczenie każdy zawodnik zakupuje we własnym zakresie. 


ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA UPALNĄ POGODĘ (HOT WHEATER KIT) To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku bardzo wysokiej temperatury i mocnego słońca, czyli w skrócie - upału. W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. OKULARY PRZECIWSŁONECZNESun glasses

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary na liście potencjalnie - obowiązkowego wyposażenia pojawiają się dwukrotnie. Raz na wypadek upału i dużego słońca, dwa jako opcja na załamanie pogody. Możesz użyć tych samych okularów, o ile posiadają szkła fotochromatyczne przystosowane do różnych warunków. Niestety obecnie w ofercie NBR nie posiadamy okularów i tutaj trudniej będzie mi polecić coś konkretnego. Kiedyś (i być może w kolejnym sezonie do tego wrócimy) mieliśmy okulary francuskiej marki Julbo. Ja sam używam modelu Dust. W przypadku zakupu okularów warto najpierw je przymierzyć, tu dobre dopasowanie jest kluczowe. Okulary nie mogą Cię irytować swoją obecnością, po chwili musisz zapomnieć, że masz coś na nosie. W innym wypadku zwyczajnie nie będziesz ich używał. 

CZAPKA ZAKRYWAJĄCA KARK (lub inne rozwiązanie)Saharan cap or any combination which completely covers the head and nape of the neck

Saharyjska czapka lub dowolna kombinacja, która całkowicie zakrywa głowę i kark

Czapka typu "saharyjka" z materiałem zakrywającym kark. Rozwiązanie często stosowane na biegach przez pustynie czy właśnie w wysokich górach. Słońce działa zdecydowanie intensywniej i szybciej na dużych wysokościach. Zamiast czapki z okryciem karku można zastosować alternatywne rozwiązanie wykorzystujące chustę Buff, zerknij na filmik, aby zobaczyć w jaki sposób z buffa zrobić element wyposażenia obowiązkowego. Jeśli wolisz gotowe rozwiązanie zerknij na czapkę Buffa z nakryciem. Plusem "gotowca" jest to, że nie dociepla tak głowy, jak w przypadku rozwiązania typu "samoróbka". 
KREM PRZECIWSŁONECZNY (zalecane minimum 50 SPF)Sun cream. Recommendation: minimum sun protection factor 50 (SPF)

Krem przeciwsłoneczny. Zalecenie: minimalna ochrona na poziomie 50 (SPF)

W przypadku tego wymogu warto go zastosować nawet w przypadku braku oficjalnego nakazu ze strony organizatorów. Trasa biegu przebiega przez kilka przełęczy powyżej 2000 metrów, na tej wysokości słońce działa szybciej i intensywniej. Ważne jest to, jak się czujesz na samym biegu, ale również po. 

ZAPAS WODY (minimum 2l)Supply of water of 2 litres minimum

Co najmniej 2l zapas wody

W przypadku upalnej pogody zwiększamy podwójnie zapotrzebowanie na płyny, zamiast 1l mamy zabrać ze sobą przynajmniej 2l! To nie znaczy oczywiście, że w każdym momencie musisz mieć ze sobą taką ilość napojów, ale musisz mieć możliwość przeniesienia takiego litrażu. W praktyce będziesz musiał zaopatrzyć się w bukłak. Dwa flaski, w które najczęściej zaopatrzone są najnowsze plecaki czy kamizelki, w tym wypadku będą niewystarczające. W przypadku bardzo wysokiej temperatury warto pomyśleć też o zabraniu odpowiednich suplementów na trasę. Zapas Saltsticków czy elektrolity w płynie (Nuun) pozwolą Ci się lepiej nawodnić. 


ZESTAW OBOWIĄZKOWY NA ZAŁAMANIE POGODY (COLD WHEATER KIT)To lista sprzętu, który może stać się obowiązkowym (będzie sprawdzany i za jego brak również grożą kary) w przypadku załamania pogody i trudnych warunków w wyższych partiach gór.  W filmiku poniżej opowiadamy więcej na ten temat. 


OKULARY OCHRONNEProtective eyewear

Okulary ochronnne

Okulary na liście potencjalnie - obowiązkowego wyposażenia pojawiają się dwukrotnie. Raz na wypadek upału i dużego słońca, dwa jako opcja na załamanie pogody. Możesz użyć tych samych okularów, o ile posiadają szkła fotochromatyczne przystosowane do różnych warunków. Niestety obecnie w ofercie NBR nie posiadamy okularów i tutaj trudniej będzie mi coś polecić. Kiedyś (i być może w kolejnym sezonie do tego wrócimy) mieliśmy okulary francuskiej marki Julbo. Ja sam używam modelu Dust. W przypadku zakupu okularów warto najpierw je przymierzyć, tu dobre dopasowanie jest kluczowe. Okulary nie mogą Cię irytować swoją obecnością, po chwili musisz zapomnieć, że masz coś na nosie. W innym wypadku zwyczajnie nie będziesz ich używał. 


DODATKOWA CIEPŁA BLUZA3rd warm layer (intermediary layer between the 2nd layer and the waterproof jacket). Recommendation : fleece or compressible down jacket

Trzecia, ciepła warstwa (warstwa pośrednia między drugą warstwą a wodoodporną kurtką). Zalecenie: polarlub kurtka puchowa

W 2010 trasa UTMB została skrócona do ledwie 88km, a dwa lata później biegacze z całego świata mieli do pokonania 102km. Wszystko z powodu beznadziejnych warunków pogodowych. Trzeba niestety liczyć się z taką "niespodzianką" jak skrócenie trasy. To pokazuje tylko jak trudne warunki mogą się zdarzyć i jak dobrze trzeba być do nich przygotowanym. Stąd ta pozycja w "menu" - dodatkowa ciepła bluza. Organizatorzy zalecają, aby to był polar lub kurtka puchowa. Na rynku znajdziemy sporo ultra lekkich kurtek puchowych i to rozwiązanie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Spełnisz wymóg organizacyjny, ale i zadbasz o własne bezpieczeństwo! 

WYTRZYMAŁE I "ZAMKNIĘTE" BUTY TRAILOWERobust and closed trail-running shoes (minimalist or ultralight shoes excluded)

Wytrzymałe i zamknięte buty trailowe (z wyłączeniem butów minimalistycznych lub ultralekkich)

Dobre buty na UTMB to oczywiście podstawa i ten zapis wydaje się na pierwszy rzut oka nieco idiotyczny, ale nie do końca. To zabezpieczenie organizatorów na wypadek użycia zupełnie minimalistycznych butów, czy wręcz biegowych sandałów. Użycie tych ostatnich w wyższych partiach gór przy załamaniu pogody mogłoby skończyć się naprawdę tragicznie. Wymóg wytrzymałych i "zamkniętych" (cholewka okrywająca całą stopę) butów biegowych spełni w zasadzie większość trailowych butów dostępnych na rynku. Poniżej kilka - najlepszych naszym zdaniem - propozycji buta na bardzo długi bieg po Alpach. Więcej o doborze butów trailowych i przegląd najnowszych propozycji znajdziesz w najnowszym raporcie, w którym co sezon przyglądamy się najlepszym butom w góry. 

Buty do biegania Hoka Speedgoat 3

 

I to już wszystko, co musicie mieć, żeby wystartować w UTMB! Lista sprzętu jest całkiem długa, ale po jej skompletowaniu macie pewność, że będziecie posiadali wymagany sprzęt do ukończenia prawie każdego biegu ultra na świecie! Dokładam starań, aby zawarte w tym artykule treści były zgodne z obowiązującym regulaminem UTMB, natomiast zawsze zanim podejmiesz ostateczne informacje sprawdź aktualne zapisy (regulamin znajdziesz w tym miejscu). Na koniec zerknij jeszcze na specjalną podstronę w naszym sklepie, na której zebraliśmy najlepszy sprzęt, który przyda Ci się podczas startu w UTMB. Wszystkie - nieprzecenione produkty - mają specjalną cenę -15%. Rabat ważny jest do 10 września 2019 roku.

ZDJĘCIA: Wszystkie materiały graficzne poza podpisanymi zdjęciami pochodzą z oficjalnej strony UTMB. Autorem zdjęć jest Piotr Oleszak. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel