pixel
Biegi Ultra

Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?

2023-10-02
Łemkowyna Ultra Trail - co zabrać na trasę?
Łemkowyna Ultra Trail to nie tylko jeden z najpopularniejszych, ale również jeden z najbardziej wymagających biegów w Polsce (szczególnie mam tu na myśli najdłuższy dystans 150 km). Jego tłem jest niesamowicie klimatyczny o tej porze roku Beskid Niski. Drzewa mieniące się na kolorowo, opuszczone, zapomniane wsie i niewysokie, ale potrafiące dać w kość góry. Serdeczna atmosfera, którą stworzyli Gabriela i Krzysiek Gajdzińscy sprawia, że w Beskid Niski chce się wracać. Próbować kolejnych, coraz dłuższych dystansów i wreszcie zmierzyć się z tym najdłuższym. 150 km w szalenie zmiennych warunkach pogodowych potrafi złamać nawet najtwardszych ultrasów! W tym poradniku radzimy jak przygotować się do wyzwań, które stawia przed biegaczami Łemkowyna Ultra-Trail.

ZOBACZ INNE PORADNIKI Z SERII "CO ZABRAĆ NA...":

SPIS TREŚCI:Z tego poradnika dowiesz się czego mniej więcej możesz spodziewać się po bieganiu podczas Łemkowyny Ultra-Trail. Podpowiemy z jakim terenem przyjdzie Ci się zmierzyć i w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć na konkretne trasy. Pamiętaj jednak, aby kierować się również własnym doświadczeniem i preferencjami - każdy nieco inaczej reaguje czy to na temperaturę, czy zmęczenie. Każdy biegacz w toku startowania w ultra wypracowuje swoje "patenty". Poznaj nasze wskazówki, które mogą być dobrym punktem wyjścia do poszukiwania Twoich idealnych zestawów startowych!

[AKTUALIZACJA]: 02.10.2023

 1. Od autorki - wielokrotnej uczestniczki Łemkowyny 
 2. Charakterystyka terenu i warunków na biegu Łemkowyna Ultra Trail 
 3. ⚡ TOP 8. Ten sprzęt przyda się na każdej trasie! 
 4. Podsumowanie

OD AUTORKI - WIELOKROTNEJ UCZESTNICZKI ŁEMKOWYNYNa trasie Łemkowyny stawałam aż 5 razy. Łemko Trail był moim pierwszym biegiem w górach, a Łemkowyna 70 km pierwszym, prawdziwym biegiem utra. W kolejnych latach bez pamięci zakochałam się w cudownym i momentami trochę dzikim Beskidzie Niskim. Łemkowyna to zdecydowanie mój szczęśliwy bieg, bo we wszystkich edycjach udało mi się wygrać wśród kobiet, a w ostatniej setce nawet niespodziewanie zająć pierwsze miejsce open. Zebrałam dzięki temu spore doświadczenie w dobrze sprzętu i strategii na ten bieg. Mam nadzieję, że teraz pomoże Ci ono w dobrym przygotowaniu się do tej górskiej przygody! Jeśli masz ochotę przeczytać pełną relację z mojego startu na 100 km, po lekturze tego tekstu sprawdź ten ➡️ wpis na naszym blogu.


[WPISZ W KOSZYKU KOD "Łemkowyna2023” I AKTYWUJ RABAT -15%*!]

SKOPIUJ KOD: Łemkowyna2023

*na nieprzeceniony sprzętCHARAKTERYSTYKA TERENU I WARUNKÓW NA BIEGU ŁEMKOWYNA ULTRA TRAIL

Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna zwana również Błotowyną ze względu na dużą ilość błota na trasie. Zdj. Piotr Dymus, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.Zdjęcie powyżej ilustruje powszechne przeświadczenie panujące wśród biegaczy nt. warunków pogodowych i terenowych na biegu Łemkowyna Ultra Trail. Łemkowyna, czyli Błotowyna! W rzeczywistości bywa różnie. Beskid Niski ma to do siebie, że lubi się "ubłocić" i nawet jeśli w pozostałych częściach Polski jest sucho, tutaj może przywitać Was dosłownie morze błota. O dziwo, ostatnie edycje biegu były dość łaskawe dla ultrasów. Było ciepło, słonecznie, a błoto pojawiało się tylko miejscami. Pamiętać jednak należy, że pogoda o tej porze bywa bardzo zmienna i jeśli od kilku edycji pogoda jest tak łaskawa, to z każdym kolejnym rokiem rośnie szansa na powrót ultra trudnych warunków.

Sam teren, po którym prowadzą trasy Łemkowyny Ultra Trail to raczej miękkie, leśne ścieżki. Praktycznie na każdej z tras trafią się również całkiem długie, asfaltowe przeloty, dominuje jednak miękka nawierzchnia. Trasa najdłuższego dystansu prowadzi przez czerwony szlak, który wytyczony został na całej szerokości Beskidu Niskiego. Łemkowyna zaczyna się w Krynicy (koniec Beskidu Sądeckiego), a kończy w Komańczy (początek Bieszczad). Każdy z pozostałych dystansów "wchodzi" w którymś momencie na trasę Łemkowyny 150. Dzięki temu, zaczynając od najkrótszego biegu na 30 km, stopniowo można wydłużać kilometry przygotowując się do największego wyzwania. 

Połowa października to czas kiedy powoli kończą się ciepłe dni, a coraz częściej na termometrach gości niska temperatura. W połączeniu z wiatrem i deszczem daje nam to wyjątkowo paskudny zestaw warunków. Ten okres przejściowy w zestawieniu z długimi trasami Łemkowyny sprawia, że myśląc o starcie w którejś z dłuższych tras trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko. Od biegania w cieple i słońcu, przez przymrozki rano czy wieczorem, po deszcz i wiatr. O tej porze roku pogoda może być naprawdę przeróżna!


⚡ TOP 8. TEN SPRZĘT PRZYDA SIĘ NA KAŻDEJ TRASIEPoniżej znajdziesz rozpiskę poszczególych tras Łemkowyna Ultra Trail z ich charakterystyką oraz polecanym sprzętem, który możesz zakupić w naszym sklepie. Podpowiadamy jak przygotować się logistycznie do każdego z dystansów oraz jaki rodzaj sprzętu szczególnie dobrze sprawdzi się w danym wypadku. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy: Łemkowyna Ultra Trail rozgrywana jest w połowie października, w górach, co sprawia, że możesz trafić na naprawdę każde warunki. Np. edycja 2018 była wyjątkowo ciepła i widok biegaczy w krótkich spodenkach nie był żadnym zaskoczeniem (jednak to już październik, więc w nocy tak czy inaczej będzie raczej zimno).


[UWAGA!]

Aktualizując poradnik przed każdą edycją Łemkowyny, dokładamy starań, aby zawierał on faktyczne zapisy z regulaminu pochodzące z danej edycji biegu. Jednak ostatecznym kryterium obowiązujących zasad w danym roku pozostaje zawsze regulamin biegu i przed startem zalecamy zapoznać się z nim dokładnie! Zawsze aktualne informacje o najbliższej Łemkowynie znajdziesz na ➡️ stronie organizatora.Innym razem możesz trafić prawdziwą Błotowynę i niemal dosłownie pływać w błocie. Warto zacząć monitorować pogodę w Beskidzie Niskim na jakieś 2 tygodnie przed startem, a na sam bieg zabrać więcej odzieży i akcesoriów i dopiero przed samym startem podjąć ostateczną decyzję o ubiorze. Poniżej zebraliśmy rzeczy, które znajdują się na listach sprzętu obowiązkowego i nawet jeśli w tym momencie na Twojej trasie nie są wymagane, to jeśli startujesz w biegach ultra, to prędzej czy później Ci się przydadzą! Więcej informacji nt. wyposażenia obowiązkowego potrzebnego na biegach ultra znajdziesz w innym materiale z naszego bloga ➡️ Wyposażenie obowiązkowe na biegi ultra, czyli Twój podręczny "must have".


Zdjęcie składanego kubka do biegania Inov-8

SKŁADANY KUBEK

Z regulaminu Łemkowyny: "kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120 ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)". Krótko i na temat! Obecność kubków składanych to jedna z najfajniejszych zmian w podejściu do śmiecenia (a raczej NIEśmiecenia), która cechuje biegi ultra. Biegamy w górach, więc nie śmiećmy! Proste! Kubki składane wymagane są na coraz większej ilości biegów. Jeśli jeszcze nie masz takiego, warto zaopatrzyć się juz teraz.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail


Zobacz w sklepie


Zdjęcie folii NRC

FOLIA NRC / KOC RATUNKOWY

Folia NRC podobnie jak składany kubek często gości na listach sprzętu obowiązkowego. Tym bardziej na Łemkowynie jej posiadanie jest mocno uzasadnione przez warunki, na które mogą trafić biegacze. W końcówce października w górach bywa już naprawdę zimno, zwłaszcza w nocy i nad ranem. W kryzysowej sytuacji folia NRC pozwoli przetrwać do przyjazdu ratowników. Folia NRC to jedna z takich rzeczy, które zawsze warto mieć ze sobą, ale oby nigdy nie była nam potrzebna!

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail 


Zobacz w sklepie


Zdjęcie czerwonej diody Nite-Ize

TYLNA LAMPKA ŚWIECĄCA ŚWIATŁEM CZERWONYM 

Sprytna dioda od Nite-Ize! Światełko ma postać zwijanego paska, który możemy zaczepić na wiele przeróżnych sposobów. Możesz zawinąć go wokół ramienia, na nogawce spodni (ten sposób wykorzystasz również rowerze, nogawka nie wkręci Ci się w łańcuch a jednocześnie zwiększysz swoją widoczność na drodze), przytroczyć do plecaka, czy nawet użyć jako świecąca zawieszka na obrożę dla psa! Sposobów jest naprawdę wiele. Dioda ma 2 tryby świecenia, stały i pulsacyjny. Bateria wytrzymuje do 100 godzin świecenia. Niesamowicie praktyczny gadżet, który spełnia "łemkowskie" wymogi, a jednocześnie przyda Ci się podczas wieczornych treningów zimą zwiększając Twoje bezpieczeństwo.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail (poza Łemko 30).


Zobacz w sklepie


Gwizdek

GWIZDEK

Wymagany ze względów bezpieczeństwa. W przypadku załamania pogody, mgły, gdy będziesz niewidoczny na szlaku, a będziesz potrzebował pomocy, to sygnał dźwiękowy będzie jedyną szansą, aby Cię odnaleźć. Gwizdek często znajduje się przy plecakach biegowych.

WYMAGANE NA: wszystkich trasach Łemkowyna Ultra Trail (poza Łemko 30)


Zobacz w sklepie


Zdjęcie kremu Xenofit Second Skin

KREM OCHRONNY XENOFIT SECOND SKIN

Duża ilość błota na trasie = mokre stopy. Mokre stopy = duuuża szansa na odciski! Przy biegach na długich dystansach problemy z odciskami na stopach mogą okazać się niestety decydujące o Twoim ukończeniu biegu. Stopy z czasem nabierają naturalnej odporności na takie mechaniczne uszkodzenia, z każdym biegiem będzie lepiej. Ale już teraz warto trochę im pomóc. Krem Xenofit to swego rodzaju druga skóra, tłusta warstwa zabezpiecza nasze stopy (i nie tylko stopy, ale również inne wrażliwe części ciała, np. pachwiny czy pachy) przed działaniem niekorzystnych warunków. Xenofit nie pobiegnie za Ciebie, ale pomoże Twoim stopom biec jak najdłużej! 

ALTERNATYWA W SPRAYU: ➡️ SRB Skin Slick Spray przeciw otarciom


Zobacz w sklepie


Zdjęcie paska na numer startowy Compressport Race Belt

PASEK NA NUMER STARTOWY COMPRESSPORT RACE BELT

Klasyczny pas na numer startowy od Compressport. Łatwo można go przypiąć (otwory w numerze przeciąga się przez specjalne zawleczki na pasku) i umiejscowić w odpowiednim miejscu (czasem wygodniej jeśli numer znajduje się z tyłu, albo boku ciała). Dodatkowo pas wyposażony jest w 6 pętli, w których umieścić możemy żele. Klasyka gatunku wyjątkowo przydatna na biegach ultra. Praktycznie każdy regulamin biegu wymaga, żeby numer startowy był w widocznym miejscu, co może być problematyczne przy nakładaniu/zdejmowaniu kurtki. Problem ten rozwiązuje pasek na numer.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie stuptutów Inov-8 All Terrain Gaiter

STUPTUTY INOV-8 ALL TERRAIN GAITER

Stuptuty to pozycja obowiązkowa wśród naszych klientów wybierających się w krainę łemkowskiego błota! Chronią stopy przed dostawaniem się niechcianych elementów. Nawet jeśli używasz butów z membraną, czy skarpet wodoodpornych to bez stuptutów nie masz ochrony przed tym, co dostaje się do Twoich butów od góry. Nikt nie lubi zatrzymywać się w trakcie biegu i wytrzepywać butów z błota, ale z drugiej strony jeśli będziesz biegł mając jakieś kamyczki, ziemię itp. pod stopami, to prędzej niż później nabawisz się odcisków. Stuptuty przydają się również na mocno kamienistych trasach, wtedy problemem są drobne kamyczki, które pakują nam się do butów.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie skarpet wodoodpornych Dexshell Waterproof Running

SKARPETY WODOODPORNE DEXSHELL

Parafrazując znane powiedzonko o bieganiu ultra (ktoś kiedyś powiedział, że to zawody w jedzeniu i piciu), to Łemkowyna jest zawodami, w których wygrywa ten, kogo stopy dotrwają w najlepszym stanie do mety! Błoto, które dostanie się do środka butów (i przez X godzin będzie tam uklepywane) może spowodować prawdziwą masakrę z Twoim stopami. Na pewno znasz pojęcie "kalafiorów", czyli mocno rozmoczonych stóp. Jednym z lepszych sposobów na mokre stopy jest użycie skarpet wodoodpornych. Taka skarpetka posiada membranę, która czyni ją nieprzemakalną. Skarpety występują w kilku wariantach jeśli chodzi o komfort termiczny. W zależności od warunków panujących na szlakach, skarpety wodoodporne mogą przydać się na każdej trasie. A w szczególności na najdłuższych trasach 100 i 150 km.


Zobacz w sklepieBieg Łemkowyna Ultra Trail

Łekowyna to jednej z najbardziej popularnych biegów ultra w naszym kraju, który co roku przyciąga w Beskid Niski tysiące biegaczy; plakat: archiwum Łemkowyna Ultra Trail.
Nowa, najkrótsza trasa Łemkowyny. W sam raz dla tych, którzy nie lubią biegać więcej niż 10 km oraz dla tych, którzy chcą zrobić niedzielną, poranną przebieżkę. Idealna dla Waszego supportu i żeby zarazić pasją drugą połówkę oraz poczuć Beskid Niski jesienią. Na tej trasie potrzebujesz jedynie numer startowy oraz telefon komórkowy, ale jeśli chcesz pokonać ją z przyjemnością, koniecznie zadbaj o buty z dobrym bieżnikiem.

Profil trasy Łemko Trail 10km
DYSTANS: ok. 10 km
 PRZEWYŻSZENIE: +200m/-210m
LIMIT CZASU: 2 GODZINY
LIMIT UCZESTNIKÓW: 200
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 0
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 2. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 10KM
Zdjęcie butów Asics Trabuco-Terra

ASICS TRABUCO TERRA

Doskonały wybór dla biegaczy, które stawiają swoje pierwsze kroki na trailowych trasach i szukają buta o świetnym parametrze cena/jakość. Podobnie jak w droższym Gel-Trabuco tutaj również znajdziemy świetną piankę FlyteFoam, która "podbija" uczucie miękkości podczas lądowaniu na twardym podłożu. Uniwersalny bieżnik - ten z kolei wyciągnięty został z Gel-Sonomy - sprawdza się na szerokim spektrum warunków.Buty Asics Gel-Trabuco Terra, wyposażone w szereg dostosowanych do biegania po szlakach wytrzymałych elementów i komponentów absorbujących wstrząsy, są przeznaczone dla biegaczek, które szukają lekkiego obuwia z zaawansowaną przyczepnością podczas wbiegania i zbiegania.


Zobacz w sklepie


-->

ŁEMKO TRAIL - 30KM

Bieg Łemkowyna Ultra Trail

Łemkowyna znana jest również z magicznego klimatu... Zdj. Alexis Berg, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.30 km, czyli idealna rozbiegówka na początek przygody z górskim bieganiem. Tym bardziej w tym nieco "brudnym", błotnistym wydaniu. Trasa nie jest trudna, raczej szybka. Jak na standardy górskich biegów przewyższenia nie ma zbyt wiele. Zwykle klasyczne półmaratony górskie na dystansach 22-25 km to około 800-1000m podbiegów. Łemko Trail jest bardziej płaskie. Ten dystans to również najmniej sprzętu obowiązkowego, dzięki temu Łemko Trail 30km warto pokonać "na lekko". Możesz pomyśleć o pasie biegowym lub mniejszej kamizelce, w które zapakujesz niezbędny sprzęt.


Profil trasy Łemko Trail 30km

DYSTANS: ok. 30 km (9% - asfalt; 91% - drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
 PRZEWYŻSZENIE: +740 m/-735 m
LIMIT CZASU: 5 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 300
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 1
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 0,5 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
 2. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
 3. ➡️ czołówka z naładowanymi bateriami
 4. ➡️ folia NRC minimalny rozmiar 140x200cm
 5. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
 6. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
 7. ważny dowód osobisty lub paszport
 8. gotówka (min. 50 zł)
 9. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 10. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy
 11. buty odpowiednie do biegów górskich
 12. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)Lucyna Walaszczyk na Łemkowynie 30km

MOJE WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

Łemko 30 km był moim pierwszym prawdziwym biegiem w górach, po którym całkowicie zakochałam się w trailu. Przez wiele dni aż do startu szalał deszcz i Beskid Niski w całości spływał błotem. Tego roku wykruszyło się najwięcej zawodników z długiej trasy. Mnie czekało jednak tylko 30 km, które w rzeczywistości minęły w mgnieniu oka. Nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po takim biegu, więc nie zdziwiło mnie ani to, że na trasie co chwilę ktoś się przewracał, nie raz robiąc przy tym gimnastyczne akrobacje, ani to, że przy takich warunkach biec, a nie tylko żwawo maszerować, mogli tylko nieliczni. Przy ładnej pogodzie i mniejszej ilości błota Łemko Trail może być jednak naprawdę szybkim biegiem, na mecie którego czeka niepowtarzana atmosfera i świetna impreza. Chowając się namiocie z setką zmęczonych, ale szczęśliwych ultrasów, nie sposób nie planować już kolejnego startu w tej imprezie za rok. Zdj. Piotr Oleszak, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 30KM
Zdjęcie czarnego pasa do biegania Naked Running Band

PAS DO BIEGANIA NAKED RUNNING BAND

Niepozorne, ale świetne rozwiązanie na przenoszenie i szybkie wkładanie i wykładanie kijków oraz najpotrzebniejszego sprzętu. Mocowanie kijów do pasa, zamiast do plecaka, dla wielu osób jest o wiele wygodniejsze. Pozwala również na odciążenie pleców. Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nie odczuwalny dla biegacza. Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy. Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Na trasie Łemko 30 może posłużyć jako alternatywa dla klasycznego plecaka.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej pasów biodrowych


Zobacz w sklepie


Zdjęcie soft flasku Salomon Speed Clear Blue

SOFT FLASK SALOMON SPEED CLEAR BLUE

Soft Flask Salomon Speed Clear Blue 0,5l to miękki, elastyczny bidon, z szeroką, 42-milimetrowa nakrętką z zaworem o wysokim przepływie sprawia, że bidon łatwo się napełnia, szybko się z niego pije i można do niego wrzucić kostki lodu dla ochłody. Dodatkowo ma formowane termicznie dno, jego specjalny kształt może znacznie ułatwić wkładanie i wyciąganie z kieszeni zwłaszcza podczas intensywnego biegu, gdzie każda sekunda ma znaczenie. Intuicyjny w obsłudze zawór o wysokim przepływie ułatwia picie i pozwala zachować optymalny poziom nawodnienia, nawet przy dużym zmęczeniu i szybkim tempie.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej wariantów soft flasków


Zobacz w sklepie


Zdjęcie żelu energetycznego High5

ŻELE HIGH5 ENERGY GEL

Stosunkowo krótki i intensywny wysiłek wymaga ultra szybko wchłaniającego się paliwa. W takiej roli świetnie sprawdzają się rozwodnione żele, których nie trzeba popijać. Żele High5 "wchodzą" bardzo łagodnie, dobry smak oraz odpowiednia konsystencja niewymagająca popicia ułatwiają dostarczanie potrzebnej energii w trakcie intensywnego wysiłku. Na takim dystansie jak Łemko 30 najlepiej sprawdzą się właśnie tego typu rozwodnione żele.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie rękawków Compressport Arm Force Ultralight

RĘKAWKI COMPRESSPORT ARM FORCE ULTRALIGHT

Październikowa pogoda to trochę ruletka, a na takie właśnie warunki idealnie pomagają rękawki! Cały koncept polega na tym, że gdy jest nam chłodno to zaciągamy je tworząc długi rękaw, a gdy się rozgrzejemy, to możemy je opuścić do samego nadgarstka lub po prostu schować do plecaka. Absolutny "must have" każdego ultrasa! Rękawki Compressport Arm Force wykonane zostały z przyjemnego dla ciała materiału i świetnie przylegają do rąk. Od wewnętrznej strony znajdują się panele z cieńszego materiału dla lepszego odprowadzania nadmiaru potu. U dołu pokryte wypustkami, które pomogą lepiej zbierać pot z czoła.

ALTERNATYWY: ➡️ zobacz więcej rękawków


Zobacz w sklepie


Zdjęcie męskich butów Salomon Speedcross

SALOMON SPEEDCORSS

Salomon Speedcross to bardzo uniwersalny model, który poradzi sobie niemal z każdymi warunkami! Jego agresywny bieżnik świetnie sprawdzi się na błotnistym, łemkowskim terenie. Buty Salomon Speedcross 6 bardzo dobrze opinają piętę, zapewniając pewność kroku i stabilność podczas przetaczania stopy, która, jak sami zobaczycie, na Łemkowynie będzie miała bardzo duże znaczenie!


Zobacz w sklepie


ŁEMKO TRAIL 48 KMŁemko Trail 48km, czyli maraton z górką. W przypadku ładnej pogody, to może być naprawdę szybki bieg. Dość sporo asfaltu, bo prawie 20% całego dystansu oraz nieduże przewyższenia sprawiają, że kilometry powinny "uciekać" błyskawicznie. To w przypadku ładnej pogody, bo przy dużej ilości błota nie będzie już tak łatwo! W wyposażeniu obowiązkowym pojawia się więcej pozycji, ale to głównie małe akcesoria (czerwona lampka, gwizdek czy czołówka). Nadal więc warto pomyśleć o mniejszym plecaku/kamizelce biegowej. W wyposażeniu obowiązkowym brak dodatkowej odzieży, cała odpowiedzialność za ubiór spływa więc na nas. Część biegaczy bieg kończyła będzie już po zmroku, warto wziąć to pod uwagę i spakować coś do ochrony przed zimnem (np. wiatrówkę).  Czy zabierać kije trekingowe na tę trasę? Myślę, że dla większości biegaczy nie będzie takiej potrzeby. Na Łemko 48 nie znajdziemy długich i trudnych podejść, na których kije przydają się najbardziej.  


Profil trasy Łemko Trail 48km

DYSTANS: ok. 48 km (18% - asfalt), 82% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +1400 m/-1310 m
LIMIT CZASU: 8 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 2
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. ➡️ pojemnik na wodę m.in 0,5 l (bidon/bukłak/butelka itp.)
 2. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
 3. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
 4. ➡️ folia NRC
 5. ➡️ gwizdek(może być wbudowany w plecak)
 6. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
 7. ważny dowód osobisty lub paszport
 8. gotówka min. 50 zł
 9. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 10. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
 11. buty odpowiednie do biegów górskich
 12. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)

POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKO TRAIL 48 KM
Zdjęcie czarnego plecaka Salomon Adv Skin 5 l

PLECAK SALOMON ADV SKIN 5 + 2 soft flaski - 5 l

Kamizelka Salomon Adv Skin 5 l, została zaprojektowana tak, aby zapewnić Ci pełną swobodę ruchów i pozwolić Ci biec jeszcze szybciej, bez zatrzymywania się w celu sięgania po potrzebne wyposażenie. Niezwykle popularną wśród biegaczy trailowych seria plecaków Salomon Adv Skin, w tym także model Salomon Adv Skin 5 l, wyróżnia świetnie zaprojektowany system łatwo dostępnych kieszeni, odpowiadający doskonale na potrzeby biegaczy w trakcie długiego, intensywnego wysiłku. Materiały zastosowane w plecaku trailowym Salomon Adv Skin 5 zapewniają świetną oddychalność. Odprowadzają pot i wilgoć, chroniąc przed otarciami i uczuciem przegrzania.

ZOBACZ ALTERNATYWY: ➡️ plecaki do biegania o pojemności od 2,5 do 7l


Zobacz w sklepie


Zdjęcie zielonej wiatrówki Inov-8 Windshell

Kurtka INOV-8 WINDSHELL

Świetnie oddychająca i leciutka wiatrówka z kapturem to must have w garderobie każdego biegacza, niezależnie od tego, jakie dystanse biegasz. Inov-8 Windshell niemal nie zajmuje miejsce w pasie, czy plecaku biegowym, a świetnie ochroni Cię przed wiatrem i lekkim deszczem. Ma też małą kieszonkę, do której możesz schować kurtkę, oraz nieco dłuższe rękawy z pętelką na kciuk.

WERSJA: damska / męska


Zobacz w sklepie


Zdjęcie koszulki termoaktywnej Brubeck Dry LS

KOSZULKA BRUBECK DRY LS

Bielizna termo to wyjątkowo wdzięczny temat dla biegaczy. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że z łatwością dobierzemy właściwy model na konkretne warunki pogodowe. W przypadku Łemkowyny polecamy Brubeck Dry jako bieliznę lekką, idealną na okres przejściowy. Taki właśnie październikowy misz masz. Może zdarzy się tak, że w dniu startu będzie świeciło piękne słońce, a może trafisz na przymrozki. Koszulki termoaktywne występują w kilku wariantach jeśli chodzi o gramaturę materiału i przeznaczenie. Więcej o doborze bielizny termoaktywnej przeczytasz w naszym poradniku o doborze ➡️ bielizny termoaktywnej do biegania.


Zobacz w sklepie


 Huma Gel 44g

ŻELE HUMA

Huma to najpopularniejsza marka żeli w naszym sklepie! Gdy tylko pojawiły się w Polsce szturmem podbiły serca biegaczy, którzy pokochali je za naturalny skład i niezwykle szeroką paletę smaków. Huma to żele o średniej gęstości, nie są mocno lepkie, ale też nie są zupełnie rozwodnione. Na dłuższych dystansach sprawdzą się idealnie. Większość biegaczy spożywa jednego żela co 40-60 minut. Przewidując swój czas na mecie, możesz mniej więcej oszacować swoje zapotrzebowanie na cały bieg (zawsze dołoż jedną sztukę na zapas!).


Zobacz w sklepie


Zdjęcie buta Hoka Torrent

HOKA ONE ONE TORRENT 3

Jeden z ciekawszych butów trailowych wypuszczonych na rynek w ciągu ostatnich kilku lat! Bardzo lekki, dynamiczny z komfortowym, nieco szerszym niż standardowe modele, przodostopiem. Podeszwę zewnętrzną przykrywa zróżnicowany bieżnik, który sprawdzi się na wielu nawierzchniach. 48km na Łemkowynie to z jednej strony jeszcze względnie szybkie bieganie, ale równocześnie już typowo wytrzymałościowy wysiłek. Hoka Torrent 3 to udany kompromis pomiędzy niską wagą buta, bardzo dobrą amortyzacją i dynamiką.


Zobacz w sklepieŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 70 KM70 km to już takie "małe ultra". Już boli, ale jeszcze krótko. Siedemdziesiątka to przedsmak dłuższych trasa. Lista sprzętu obowiązkowego jest równie długa (w porównaniu do 100 i 150km nie musisz zabierać rezerwowej czołówki), co sprawi, że trudno pobiec tę trasę zupełnie na lekko. Przyda się większy plecak, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Biorąc pod uwagę możliwe warunki (duża ilość błota) i jednak ten stosunkowo krótki dystans (jak na biegi ultra) to trasa Łemkowyny Ultra Trail 70km stanowi idealny wstęp do dłuższych biegów górskich. I mając w pamięci relacje z edycji bardzo "ubłoconych" to może być naprawdę trudny bieg, warto być przygotowanym na naprawdę trudną przeprawę!


Profil trasy Łemkowyna Ultra-Trail 70km

DYSTANS: ok. 70 km (19% - asfalt), 81% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +2520 m/-2520 m
LIMIT CZASU: 13 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 3
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
 2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
 3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120 ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
 4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
 5. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
 6. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
 7. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
 8. ważny dowód osobisty lub paszport
 9. gotówka - minimum 50zł
 10. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 11. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
 12. ➡️ rękawiczki - pełne
 13. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
 14. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
 15. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
 16. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 17. buty odpowiednie do biegów górskich
 18. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)


POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL 70
Zdjęcie czarnego plecaka Dynafit Vert Alpine 8 Vest

KAMIZELKA BIEGOWA DYNAFIT ALPINE 8 VEST 8l z flaskami

Kamizelka do biegania Dynafit Alpine 8 Vest oferuje funkcjonalny układ przegródek, dzięki czemu możesz łatwo zachować porządek. Główna komora z tyłu jest dodatkowo podzielona na dwie zachodzące na siebie komory. Dostęp do komory znajdującej się bliżej pleców można uzyskać za pomocą górnego zamka błyskawicznego na karku oraz zamka dolnego. Druga komora posiada również dolny zamek błyskawiczny. Dzięki temu kamizelkę łatwo się spakuje, a Twoje rzeczy są zawsze dostępne jedną ręką podczas biegu. Dynafit Alpine 8 ma również wyjmowaną wodoodporną kieszeń na smartfon i tym podobne, którą możesz schować w kamizelce do biegania w dowolnym miejscu. Dodatkową cechą szczególną kamizelki do biegania Alpine 8 jest mocowanie na kijki trekkingowe. Kijki można zamocować na trzy sposoby: przednią pionową, tylną pionową lub tylną poziomą jako „V”. Razem z plecakiem w zestawie znajdują się także 2 soft flaski o pojemności 500 ml


Zobacz w sklepie


Zdjęcie opasek kompresyjnych R2V3

OPASKI KOMPRESYJNE R2V3

Kompresja przy długim biegu ultra daje nieco wytchnienia naszym łydkom. Osobiście kompresji używam albo w celach regeneracyjnych (przed biegiem, w trakcie podróży lub po starcie) albo właśnie na długim biegu. Mam wrażenie, że moje łydki dzięki lepszemu ukrwieniu lepiej znoszą długotrwały wysiłek. Dodatkową zaletą takiej opaski jest możliwość połączenia jej z leginsami 3/4. I ten patent warto wykorzystać właśnie na dłuższych trasach Łemkowyny (organizator wymaga posiadania leginsów lub zestawu kompresja + leginsy 3/4 - który przykryje nam całe nogi). W przypadku dobrej pogody takie rozwiązanie będzie praktyczniejsze niż leginsy czy spodnie z długą nogawką.


Zobacz w sklepie


 Bluza Columbia Midweight Stretch LS Half Zip

BLUZA COLUMBIA MIDWEIGHT STRETCH LS HALF ZIP

W gruncie rzeczy zastosowanie Columbia Midweight Stretch LS jest dwojakie, może służyć równie dobrze jako koszulka lub jako bluza w formie drugiej warstwy. Świetny materiał i parametry techniczne sprawiają, że mając w arsenale taki sprzęt wykorzystasz go na wiele sposobów w sezonie jesień/zima. Świetnym patentem jest długi zamek do połowy piersi, dzięki któremu możesz regulować dopływ świeżego powietrza. I co najważniejsze, bluza waży około 200 gram w rozmiarze M, czyli spełnia wymogi zarówno Łemkowyny jak i UTMB co do zapasowej drugiej warstwy o wadze minimum 180 gram!


Zobacz w sklepie


 Rękawiczki Ronhill Wind Block Flip Glove

RĘKAWICZKI RONHILL WIND BLOCK FLIP GLOVE

Na trasie 70km trzeba mieć - przynajmniej w plecaku - rękawiczki. Tu nie będziemy polecali wodoodpornych i mocno ocieplanych modeli, a coś lekkiego i wyjątkowo sprytnego. Ronhill to brytyjska marka sprzętu do biegania (i tylko sprzętu biegowego!), która działa na rynku od przeszło 50 lat. Szczególnie polecamy akcesoria zimowe, a zwłaszcza rękawiczki z osłonką przeciwwiatrową. Same rękawiczki są bardzo lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Materiał świetne leży na dłoni. W razie dużego wiatru czy zimna można skorzystać ze specjalnej (chowanej) osłonki na wiatr. Świetny patent!


Zobacz w sklepie


Zdjęcie butów Brooks Cascadia 17

BROOKS CASCADIA 17

Nowy Brooks Cascadia 17 został przeprojektowany tak, aby zagwarantować Ci lepszą kontrolę w każdym terenie, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nowy system Trail Adapt pozwala zapewnić maksymalne zintegrowanie poszczególnych komponentów: podeszwy środkowej, płytki skalnej (Ballistic Rock Plate) oraz podeszwy zewnętrznej w wytrzymałą i przyczepną gumą Trail Track Rubber. Kluczem do elastycznej stabilności i adaptacji podeszwy buta do zmiennego trailowego podłoża jest także system nacięć w podeszwie zewnętrznej i jej strefowy układ, który zapewnia bardzo dobrą kontrolę, bez uszczerbku dla wygody i ochrony stóp. Dodatkowej przyczepności dodaje zaktualizowany układ wielokierunkowych kołków w bieżniku. Oddychająca, siateczkowa cholewka gwarantuje bezpieczne dopasowanie i jest odporna na ścieranie, a osłona palców z TPU działa jak ochronny zderzak dla palców u stóp.


Zobacz w sklepie


Zdjęcie czołówki Ledlenser Neo1R 150 lumenów

LEDLENSER NEO1R 150 LUMENÓW

Czołówka Ledlenser Neo1R łączy minimalizm z mocą. Ta ultrakompaktowa latarka czołowa mieści się w każdej kieszeni i sprawdza się jako wszechstronny, sportowy towarzysz. Dzięki doskonałemu stosunkowi lumenów na gram i niestandardowemu układowi światła do szybkich czynności, jest czymś więcej niż tylko zapasowym światłem. Nowoczesny wygląd, odchylana głowica, dodatkowo dostępne czerwone światło i praktyczny system ładowania magnetycznego sprawiają, że Ledlenser Neo1R jest idealną latarką czołową do każdej aktywności, w której liczy się minimalna waga połączona z doskonałymi osiągami.


Zobacz w sklepieŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100 KM100 km to już prawdziwa przygoda, która w tym roku odbędzie się na zupełnie nowej trasie ze startem w Iwoniczu i metą w Komańczy. (Ma to swoje plusy, bo pozwoli Wam cieszyć się finiszem wraz z wszystkimi zawodnikami innych tras. Wcześniej ten dystans miał metę właśnie w Iwoniczu). 100 km pozwala w pełni doświadczyć magii Beskidu Niskiego, ale również porządnie się zmęczyć i wykąpać w błocie. Na tym dystansie biegu Łemkowyny Ultra Trail spędzimy co najmniej kilkanaście godzin. Warto więc zadbać o wygodne, dobrze amortyzowane buty, a w złych warunkach rozważyć ubranie wodoodpornych skarpet i rękawiczek. Może nas czekać niezły test dla głowy i mięśni!

Profil trasy Łemko Trail 10km
DYSTANS: ok.102 km
PRZEWYŻSZENIE: +2870m/-2820m
LIMIT CZASU: 22 GODZINY
LIMIT UCZESTNIKÓW: 500
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 4
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
 2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
 3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
 4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
 5. zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane)
 6. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
 7. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
 8. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
 9. ważny dowód osobisty lub paszport
 10. gotówka - minimum 50zł
 11. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 12. mapa trasy
 13. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
 14. ➡️ rękawiczki - pełne
 15. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
 16. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
 17. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
 18. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 19. buty odpowiednie do biegów górskich
 20. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)
 Lucyna Walaszczyk na Łemkowynie 100km

MOJE WRAŻENIA Z TRASY: LUCYNA WALASZCZYK

W Łemkowynie startowałam już 4 razy, na trasach: 30, 70 oraz 2 razy na 100 km i to zdecydowanie mój ulubiony bieg w Polsce i na pewno jeden z najbardziej nieprzewidywalnych. Przez kolejne lata poznałam łącznie całą 150 km trasę, raz tonąc po kostki w błocie i trzymając się drzew na stromych biegach, innym razem gotując się w niemal upalnym październikowym słońcu, które wstało po bardzo zimnej nocy. W złej pogodzie niezastąpione okazały się stuptuty i buty z agresywnym bieżnikiem, a przy zmiennej temperaturze lekkie rękawki i przewiewna kurtka. Trasę 100 km pokochałam za absolutną ciszę, której można doświadczyć biegnąć samotnie przez łemkowskie, zaspane wsie i piękne rozgwieżdżone niebo nad Beskidem Niskim. Urok tego miejsca potrafi być wręcz usypiający, więc trzeba mieć się na baczności, żeby nie przespać tego wspaniałego biegu, który przy dobrych warunkach można pobiec całkiem szybko. Poniżej możesz przeczytać moje wrażenia ze startów w kolejnych edycjach Łemkowyny. Zdjęcie: Piotr Dymus, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.

POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 100 KM
Zdjęcie kijków trekkingowych Camp Xenon Pro 2.0

CAMP XENON PRO 2.0

Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 to najlżejsze aluminiowe kije w ofercie włoskiej firmy Camp, której początki sięgają roku 1889! Są dużo tańszą alternatywą dla kijów karbonowych.Konstrukcja podobna do sondy lawinowej lub pałąków namiotu sprawia, że złożone zajmują niewiele miejsca i bez problemy przymocujesz je do pasa lub plecaka biegowego. Kijki trekkingowe Camp Xenon Pro 2.0 wykonane są z czterech aluminiowych segmentów połączonych kevlarową linką o regulowanej sile naciągu. Wystarczy naciągnąć linkę i są gotowe do użycia! Zintegrowana pętelka z rzepem zapobiega plątaniu się segmentów, gdy kijki są złożone.


Zobacz w sklepie
Zdjęcie czerwonej kurtki przeciwdeszczowej Inov-8 Stormshell

INOV-8 STORMSHELL

Super lekka, oddychająca i wodoodporna kurtka do biegania. Posiada 2,5 warstwową membranę Waterproof o wodoodporności na poziomie 20 000 mm słupa wody i oddychalności 20 000 g/m2/24h, do tego klejone szwy. Kurtka jest lekko elastyczna, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała. Kaptur szczelnie otula głowę w pełni chroniąc Cię przed deszczem i mroźnym wiatrem. Na tak długich trasach jak 100 czy 150km kurtka tego typu to element obowiązkowy Twojego wyposażenia, nie tylko ze względu na regulamin! W przypadku załamania pogody, może zadecydować o Twoim "być albo nie być" na trasie.

ALTERNATYWY: ➡️ kurtki przeciwdeszczowe


Zobacz w sklepieZdjęcie czarnej koszulki termoaktywnej Brubeck Active Wool

KOSZULKA BRUBECK ACTIVE WOOL

Na te najdłuższe trasy Łemkowyny polecamy bieliznę z wełną merino w składzie. Wełna merino ma to do siebie, że nawet mokra nadal "działa", czyli dba o Twój komfort termiczny. Active Wool to bielizna grubsza niż wcześniej polecany Dry, lepiej sprawdzi się w trakcie niższych temperatur (a także podczas większej zmienności warunków pogodowych). To nasz najlepiej sprzedający się model koszulki termoaktywnej, w kategorii cena/jakość naprawdę trudno znaleźć mu godnego konkurenta! Świetny wybór na biegi ultra jesienno-zimową porą. No i jak to wełna, nie przesiąka zapachem, a to duży plus, zwłaszcza podczas dłuższego użytkowania. Więcej o doborze bielizny termoaktywnej przeczytasz w naszym poradniku o doborze ➡️ bielizny termoaktywnej do biegania.


Zobacz w sklepieZdjęcie koszulki Dynafit Alpine Ls Shirt

BLUZA DYNAFIT ALPINE LONG SLEEVE SHIRT

Techniczna bluza z długim rękawem Dynafit Alpine Long Sleeve Shirt dla mężczyzn to szybkoschnąca bluza idealna na treningi w chłodniejsze dni roku. Elastyczny, rozciągliwy materiał koszulki, jej raglanowe rękawy dbają o nasz komfort na każdym kroku. Tkanina główna wykonana jest w 80% z poliestru z recyklingu, Jedną z wyjątkowych cech tej bluzy Dynafit Alpine Long Sleeve Shirt jest kaptur, który otula głowę, niezawodnie chroniąc głowę i twarz przed zimnem. Jednocześnie perforacje na ustach i nosie pozwalają na dalsze komfortowe oddychanie. Kiedy nie potrzebujesz kaptura, wygodnie układa się na szyi, zapewniając dodatkową izolację. Dla lepszej widoczności na trasach o zmierzchu lub w ciemności, bluza jest wyposażona w odblaski na obu rękawach. Idealnym dopełnieniem całości jest boczna kieszeń na zamek.


Zobacz w sklepieZdjęcie butów Saucony Peregrine 12

SAUCONY PEREGRINE 13

Dość agresywny bieżnik Saucony Peregrine z 5 mm kołkami sprawia, że ten model nie boi się błota i będzie dobrze trzymał się niemal każdej trailowej nawierzchni. W tym bucie można naprawdę z łatwością przyśpieszyć na krętych trailowych szlakach! Na trasie Łekmowyny nie brakuje łatwych techniczne odcinków, na których naprawdę można przycisnać!. W tym modelu znajdziemy płytkę Rock Plate, która chroni stopy przed uderzeniem o skały. Saucony Peregrine będzie więc uniwersalnym wyborem, nie tylko na Łemkowynę, ale na większość biegów w Polsce.


Zobacz w sklepieŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150 KMCreme de la creme całej Łemkowyny, czyli trasa trasa Łemkowyna Ultra Trail 150km! To jeden z najbardziej wymagających biegów ultra w Polsce. Może nie ze względu na trudności techniczne, ale przez długość i dużą zmienność warunków. Limit czasu na pokonanie całego biegu to 35 godzin. Co sprawia, że spora grupa biegaczy doświadczy dwóch nocek na trasie! Dwie nieprzespane noce w potencjalnie skrajnie trudnych warunkach? To jeden z powodów, dla których organizatorzy Łemkowyny tak restrykcyjnie podchodzą do kwestii wyposażenia obowiązkowego. W przypadku załamania pogody Łemkowyna Ultra-Trail 150 km to po prostu skrajnie trudny bieg. Niesamowicie wymagający zarówno fizycznie jak i psychicznie. Tu zdecydowanie przyda się najlepszy sprzęt!

Profil trasy Łemkowyna Ultra Trail 150km

DYSTANS: ok. 150 km (16% - asfalt, 84% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
PRZEWYŻSZENIE: +5860 m/-5970 m
LIMIT CZASU: 35 GODZIN
LIMIT UCZESTNIKÓW: 450
PUNKTY ITRA ZA BIEG: 5
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
 1. ➡️ plecak lub ➡️ nerka
 2. ➡️ pojemnik na wodę o pojemności min. 1 litra (bidon/bukłak/butelka itp.)
 3. ➡️ kubek na wodę do nabierania napojów na punktach - min. 120ml (bidony i flaski nie będą akceptowane)
 4. ➡️ latarka czołowa z naładowanymi bateriami
 5. zapasowa latarka z naładowanymi bateriami (latarki zintegrowane z telefonem lub innymi urządzeniami nie będą akceptowane)
 6. ➡️ folia NRC - minimalny rozmiar 140x200cm
 7. ➡️ gwizdek (może być wbudowany w plecak)
 8. bandaż elastyczny + opatrunek jałowy
 9. ważny dowód osobisty lub paszport
 10. gotówka - minimum 50 zł
 11. naładowany telefon komórkowy, z aktywnym roamingiem, koniecznie wpisany numer alarmowy do Organizatora oraz numer GOPR
 12. mapa trasy
 13. numer startowy w widocznym miejscu (przyda się ➡️ pasek na numer startowy)
 14. ➡️ rękawiczki - pełne
 15. ➡️ czapka lub ➡️ chusta wielofunkcyjna
 16. ➡️ długie spodnie lub legginsy (akceptowane 3/4 wraz z długimi skarpetami - ważne, aby cała noga była przykryta)
 17. ➡️ bluza z długim rękawem – minimalna waga bluzy 150 g
 18. ➡️ kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 19. buty odpowiednie do biegów górskich
 20. ➡️ tylna lampka świecąca światłem czerwonym (lampki w telefonach nie będą akceptowane)
 


[WPISZ W KOSZYKU KOD "Łemkowyna2023” I AKTYWUJ RABAT -15%*!]

SKOPIUJ KOD: Łemkowyna2023

*na nieprzeceniony sprzętWojciech Szkoła na Łemkowynie

WRAŻENIA Z TRASY: WOJTEK SZKOŁA

Łemkowyna Ultra Trail jest ze względu na termin, w którym się odbywa, bardzo nieprzewidywalnym biegiem. Dosłownie do ostatniej chwili przed zawodami nie możemy być pewni, czego się spodziewać na trasie (błoto po kolana czy tylko do kostek, woda w strumieniach do kolan czy też zaledwie zakrywająca stopy, niska temperatura jedynie w nocy czy również w ciągu dnia). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że słońce w tym okresie świeci zaledwie przez ok. 11 godzin, co oznacza, że najprawdopodobniej co najmniej przez połowę czasu trwania zawodów ich trasę pokonujemy nocą. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że przed samym biegiem czeka nas niemały ból głowy związany z ich logistyką (co zabrać, czego nie zabierać i jak to, co jednak zabieramy, zmieścić do plecaka?!). Edycja Łemkowyny w 2018 roku była wyjątkowa, bo wybitnie sucha i pogodna, co pozwoliło w pełni cieszyć się atrakcjami, oferowanymi przez Beskid Niski. Do dziś mam w pamięci bezchmurne i rozświetlone milionem gwiazd niebo, zarówno pierwszej, jak i drugiej nocy. W ciągu dnia miałem okazję podziwiać świat pokolorowany wszystkimi barwami jesieni. To wszystko sprawiło, że trasę Łemkowyna Ultra Trail oceniam jako jedną z najpiękniejszych wśród polskich biegów ultra. Zdj. Jan Nyka, archiwum Łemkowyna Ultra Trail.POLECANY SPRZĘT NA TRASĘ ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL - 150 KM

Zdjęcie plecaka Salomon Cross Season

PLECAK BIEGOWY SALOMON ADV SKIN CROSS SEASON RACE FLAG

W Salomon Adv Skin Cross Season Race Flag projektanci Salomona wykorzystali najlepsze elementy popularnej kamizelki Adv Skin. Dodatkowo plecak ten został wyposażony w nieprzemakalną główną przegrodę, wodoodporne kieszenie i większe paski, które ułatwiają otwieranie i wkładanie przedmiotów w każdych warunkach. Konstrukcja SensiFit™ sprawia, że plecak świetnie dopasowuje się do ciała, zapewniając jednocześnie stabilność i całkowitą swobodę ruchów. Salomon SenseFit opiera się na wykorzystaniu elastycznych, oddychających materiałów poruszających się razem z Tobą w trakcie biegu, umożliwiając swobodne oddychanie. Innowacyjna budowa paska piersiowego Salomon Quick Link, którą znajdziesz w plecaku Salomon Adv Skin Cross Season Race Flag, sprawi, że będziesz mógł szybko i łatwo zmieniać szerokość plecaka w trakcie biegu.


Zobacz w sklepieZdjęcie kijków trekkingowych Leki Ultratrail Fx One

KIJE LEKI ULTRATRAIL FX ONE

Ultralekkie i niezykle wygodne kije biegowe z karbonem. Składane kijki Leki Ultratrail Fx One, dzięki sporej ilości rozmiarów łatwo dopasujesz do swojego wzrostu. Kijki można błyskawicznie złożyć wciskając tylko jeden guziczek. Wymiary kijka po złożeniu to zaledwie 36 cm. Specjalnie wyprofilowana końcówka zapobiega klinowaniu i zasysaniu kiji w grząskim podłożu. Gwarantuje pewną przyczepność w każdym terenie. Rękojęść Leki Ultratrail Fx One została zrobiona z naturalnego korka, który zapewnia pewny chwyt, nawet gdy kij jet mokry. W modelu tym mamy do czynienia z przedłużoną i wyprofilofaną do dłoni rękojeścią, co zapewnia łatwe chwytanie w stromym terenie. Górna jak i dolna część kijka wykonana jest w 100% z włókien węglowych (Carbon), charakteryzują się one bardzo niską wagą i wysoką sztywnością.


Zobacz w sklepieZdjęcie chust Buff Thermonet

CHUSTA BUFF THERMONET

Buffa na pewno znasz, wszyscy znają chusty Buff! Ale klasyczna wersja, czyli materiał z mikrofibry powiedzmy, że mocno średnio sprawdza się podczas niskich temperatur. Ludzie z Buffa (to niesamowite jak udaje im się wymyślać coraz to nowe produkty!) znaleźli jednak na to sposób i wymyślili Thermonet . Powstały we współpracy ze znaną marką w świecie outdoorowym - Primaloft - czterokrotnie lepiej utrzymuje ciepło niż mikrofibra używana w klasycznych chustach Buff. Dodatkowo materiał ten posiada właściwości hydrofobowe (odpychające wodę), odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz. Dzięki temu organizm chroniony jest przed gwałtownymi zmianami temperatury. Na Łemkowynę jak znalazł!

WARIANTY: ➡️ czapki ➡️ chusty thermonet


Zobacz w sklepieZdjęcie spodni do biegania Dobsom R-90

SPODNIE DOBSOM R-90

W pewnych kręgach to spodnie owiane legendą! Grzegorz Łuczko, właściciel NBR, gdy wiele lat temu zaczynał (brał udział w takich, powiedzmy, ultra biegach na orientację) marzył o swojej parze R-90-tek. W kontekście Łemkowyny poleca ją głównie na tę najdłuższą trasę. Dwie nocki na trasie, potencjalnie deszcz, wiatr, zimno. I postępujące zmęczenie wymieszane z sennością. W takich warunkach organizm szybko się wychładza. Jeśli chcesz przede wszystkim ukończyć bieg bez uszczerbku na zdrowiu, to warto zapakować parę Dobsom R-90. Są nadzwyczaj lekkie, nie zajmują wiele miejsca, a w krytycznej sytuacji zadbają o Twój komfort termiczny.


Zobacz w sklepieZdjęcie spodni do biegania Inov-8 Racepant

SPODNIE PRZECIWDESZCZOWE INOV-8 RACEPANT

Ważące zaledwie 86 g spodnie Inov-8 Racepant to najlżejsze wodoodporne spodnie do biegania dla mężczyzn i kobiet. Dzięki w pełni klejonym szwom i niewielkim rozmiarom, które umożliwiają przenoszenie, są idealnym obowiązkowym elementem garderoby podczas długich wędrówek górskich czy też biegów ultra. Wykonane z 2,5-warstwowego wodoodpornego materiału, charakteryzującego się wodoodpornością 15 000 HH (Hydrostatic Head), ponad 15 000 mm deszczu w okresie 24 godzin.


Zobacz w sklepieZdjęcie Hoki Mafate Speed 4

HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 4

Hoka Mafate Speed 4 ma niemal wszystkie najlepsze cechy, z których znana jest Hoka: doskonałą amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, podeszwę wyposażoną w Vibram Megagrip w wersji LiteBase oraz świetną responsywność, za którą odpowiada zupełnie nowa podeszwa środkowa PROFLY+™. To model wyposażony w 5 mm kołki, które sprawią, że poczujesz się pewnie nawet na bardzo trudnym, błotnistym zbiegu. Bieżnik Hoka Mafate Speed 4 został pokryty niezawodnym Vibram® MegaGrip w lekkiej wersji LiteBase. Niewiele jest na rynku tak świetnie amortyzowanych i wygodnych butów. W Hoka Mafate 4 miałam już okazję biegać na błotnistych ścieżkach i jest on moim numerem 1 na długie biegi w takim terenie jak spotkamy na Łemkowynie i np. w całych Beskidach.


Zobacz w sklepie Rękawiczki sealskinz waterproof All Weather Ultra Grip Glove

RĘKAWICZKI SEALSKINZ WATERPROOF ALL WEATHER ULTRA GRIP GLOVE

Opracowane przy użyciu trójwarstwowej konstrukcji rękawice Sealskinz Waterproof All Weather Ultra Grip Knitted Gloves są ciepłe, trwałe i wodoodporne. Dobrze dopasowują się do dłoni, dzięki czemu nie ograniczają naturalnego ruchu. Konstrukcja jest również wysoce oddychająca, ponieważ umożliwia przepływ chłodnego powietrza do i z rękawic, tworząc idealny mikroklimat dla skóry. Podszewka z wełny merynosów została również zastosowana w rękawicach, aby zapewnić kontrolę, izolację i wygodę. Będąc zarówno hydrofobową, jak i hydrofilową, wełna merynosowa może uwalniać 10 razy więcej wilgoci niż codzienne syntetyki. Wchłania wilgoć do jednej trzeciej własnej wagi, zapewniając ciepło, suchość i wygodę przez cały czas. Silikonowy nadruk na dłoni i palcach pozwala na pewny chwyt. Rękawiczki Sealskinz Waterproof All Weather Ultra Grip Knitted Gloves mają również tę dodatkową zaletę, że są kompatybilne z ekranami dotykowymi.


Zobacz w sklepie Bokserki Saxx Kinetic Boxer

BOKSERKI SAXX KINETIC

Producent "Saxxów" najmocniej eksponuje "ballpark pouch", potocznie zwany "hamakiem na jajka". To specjalne miejsce na przyrodzenie, dzięki któremu ryzyko otarć w tym newralgicznym miejscu zredukowane zostało do minimum. Ale co jest być może najlepsze w tych bokserkach to genialne dopasowanie, nogawki są nieco dłuższe i ściśle przylegają do ud. Dzięki temu w ogóle nie przesuwają się w czasie biegu. Niczego nie trzeba poprawiać, nic się nie zawija, wszystko leży na swoim miejscu. Na długich biegach ultra trzeba dbać o każdy detal, a otarcia pachwin to wyjątkowo wredna przypadłość. Jeśli startujesz na najdłuższej trasie Łemkowyny to musisz starać się minimalizować ryzyko wystąpienia najmniejszych nawet problemów. A bokserki Saxx zdecydowanie Ci w tym pomogą!  


Zobacz w sklepieZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "BIEGI ULTRA...": 


PODSUMOWANIEMam nadzieję, że ta ściągawka ze sprzętem przyda Ci się i ułatwi spakowanie na łemkowskie trasy! Całą listę sprzętu z artykułu (i sporo więcej rzeczy, które przydadzą Ci się na biegach ultra) znajdziesz w linku poniżej. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi