Buty do biegania

Jak wybrać buty do biegania Inov-8? Poradnik wiosna/lato 2020

2020-04-08
Jak wybrać buty do biegania Inov-8? Poradnik wiosna/lato 2020
Buty marki Inov-8 świetnie radzą sobie z trudnym podłożem, a ich wybrane modele doskonale sprawdzają się na błotnistych szlakach, których w Polsce nie brakuje. Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami), wszystko po to, żeby dać jak najwięcej radości z biegania, zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Buty Inov-8 doczekały się już statusu niemalże kultowych. Myślisz "bieganie po górach", myślisz "Inov-8"! W tym tekście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model butów Inov-8 dla siebie. 


NA SKRÓTY: ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:


SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych wskazówek skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

[AKTUALIZACJA]: wiosna/lato 2020

  1. Historia Inov-8
  2. Kategorie butów do biegania Inov-8
  3. Grafen - przełomowa technologia w butach Inov-8
  4. Opisy konkretnych modeli butów Inov-8 
  5. Tabela z porównaniem butów Inov-8
  6. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
  7. Pytania i odpowiedzi (Q&A)


HISTORIA INOV-8:Wszystko zaczyna się w 2003 roku od myśli: stworzenia naturalnego, lekkiego buta z potężnym bieżnikiem, który zapewni doskonałą trakcję na najbardziej wymagających podłożach błotnistych gór Wielkiej Brytanii. Ta myśl zakiełkowała u Wayne'a Edy'iego, brytyjczyka urodzonego w Zimbabwe, doświadczonego konsultanta w branży outdooru. Wizję udaje się przekuć w rzeczywistość i tak powstaje Mudroc 290. Wayne zamawia 2500 tysiąca par, znajomi pukają się w głowę, ale to on ma rację! Mudroc 290 wygrywa nagrodę magazynu Runners World „Produkt roku 2003” i zbiera entuzjastyczne opinie wśród biegaczy.


Wayne Edy - założyciel Inov-8

Inov-8 powstał w 2003 roku w Wielkiej Brytanii, a jego założycielem jest Wayne Edy. Zdj. archiwum Inov-8.Inov-8 postawił na prostotę. Ich buty są dzikie i naturalne, wszystko po to, żeby żeby dać jak najwięcej radości z biegania. Zapewnić poczucie wolności i maksimum wrażeń z kontaktu z trailowym podłożem. Zanim Christopher McDougall napisał swoich kultowych już "Urodzonych biegaczy" to Inov-8 zaczął przekuwać jego wizję biegania naturalnego w rzeczywistość. Zapomnij o super amortyzacji znanej z tradycyjnych butów, zapomnij o systemach wspierających ruch Twojej stopy. W Inov-8 rządzisz Ty i Twoje stopy.

Biegacze pokochali Inov-8 właśnie za to bezkompromisowe podejście. Jesteś pronatorem i zawsze biegałeś w butach ze wsparciem? Inov-8 mówi: zapomnij o wsparciu! W terenie Twoja stopa sama wybierze optymalne ułożenie, nie potrzebujesz już nic więcej. Surowe wnętrze buta, bieżnik, który w trudnym terenie czuje się jak ryba w wodzie... To cały Inov-8!


Pierwsze buty do biegania Inov-8 Mudroc 290

Inov-8 Mudroc 290, pogromca błotnistych szlaków! Zdj. archiwum Inov-8.W 2005 roku Inov-8 wypuszcza system „strzałkowy”, który opisuje drop oraz poziom amortyzacji w danym modelu buta. Brytyjczycy wierzą w to, że jako biegacz powinieneś nieustannie rozwijać się i pracować nad techniką. Odpowiednie buty są w stanie Ci w tym pomóc. Klasycznie wygląda to tak: biegasz w butach bardzo dobrze amortyzowanych z wysoką piętą. I lądujesz właśnie na niej. Obciążasz w ten sposób mocniej kręgosłup i kolana – wybierając buty z niższym dropem ciężar ciała przenosi się do przodu, brakuje wsparcia pod piętą i automatycznie zaczynasz lądować w przedniej części stopy.

Bieg jest dynamiczniejszy, bardziej naturalny (tutaj mała uwaga – jeśli do tej pory biegałeś tylko w butach z dobrą amortyzacją i klasycznym spadkiem, to do nowej techniki biegu wprowadzaj się stopniowo, najlepiej dobierając buty o coraz niższym spadku i amortyzacji). Dzięki systemowi "strzałkowemu" Inov-8 jest w stanie oferować zróżnicowane buty odpowiadające szerokiemu spektrum wymagań biegaczy. Najpopularniejsze serie modeli posiadają warianty tych samych butów z coraz to mniejszym spadkiem i amortyzacją – to genialne rozwiązanie pozwala Ci rozwijać technikę biegu razem z koleją parą butów. To jakbyś grał w jakąś grę komputerową i co jakiś czas zmieniał poziom trudności!


Odzież do biegania Inov-8

Inov-8 to nie tylko buty, ale również szeroki wybór specjalistycznej odzieży oraz akcesorii do biegania. Zdj. archiwum Inov-8.W 2008 roku premierę miał prawdopodobnie jeden z najlepszych terenowych butów świata, czyli Inov-8 X-Talon 212! Zbudowany na bazie Mudroc 290 zachowywał wszystko, co w nim najlepsze i dodawał jeszcze więcej. 212 gramów, bo tyle ważył X-Talon to waga absolutnie ultra lekka w kategorii butów terenowych. Jeszcze bardziej agresywny bieżnik gwarantował genialną prezyczepność w trudnym terenie. Modele z serii X-Talon produkowane są do tej pory i wciąż oferują znakomitą przyczepność i ultra niską wagę. Kolejne lata to przemyślane poszerzanie oferty o kolejne produkty: nie tylko buty trailowe, ale całą gamę akcesoriów oraz odzieży technicznej. To, co zawsze wyróżnia Inov-8 pośród innych marek to niesamowita funkcjonalność ich sprzętu, nadzwyczaj niska waga (w górach wszystko zawsze wydaje się zbyt ciężkie) oraz dziki charakter. Inov-8 tworzy sprzęt dla ludzi kochających bieganie w terenie, bo rozumie ich jak nikt inny!

Zapamiętaj myśl przewodnią Inov-8, bo warto kierować się nią również w codziennym życiu!

"Jako firma nie spoczywamy na laurach. Nigdy.
Nie zatrzymujemy się. Nigdy.
W pogoni za doskonałością nie ma linii mety.
Tylko nieustanny rozwój, ciężka praca i pot”.


GRAFEN - PRZEŁOMOWA TECHNOLOGIA W BUTACH INOV-8Grafen to arkusz węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Jest to pierwszy na świecie dwuwymiarowy materiał, niepodobny do żadnego innego na świecie. Grafen jest najsilniejszym materiałem na planecie. Jest 200 razy mocniejszy niż stal. To także najcieńszy materiał na świecie. To jednak nie koniec jego cudownych właściwości: jest niezwykle elastyczny i może być zginany i rozciągany bez żadnych uszkodzeń. Grafen jest ściśle związany z bardziej znanym materiałem - grafitem, który składa się z milionów warstw grafenu ułożonych jedna na drugiej. Grafen po raz pierwszy wyizolowano z grafitu na Uniwersytecie w Manchesterze w 2004 r. Andre Geim i Kostya Novoselov, którzy tego dokonali, otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 r.


Grafen w butach do biegania Inov-8

Inov-8 jako pierwszy producent butów biegowych zaczął stosować grafen - najwytrzymalszy materiał na świecie. Zdj. archiwum Inov-8.Niesamowicie lekki, najbardziej wytrzymały, niezwykle elastyczny? To brzmi jak zestaw idealnych cech materiału do produkcji butów biegowych, prawda? Nie inaczej pomyśleli szefowie Inov-8! Dzięki współpracy z Uniwersytetem w Manchesterze Inov-8 udało się połączyć grafen z gumą wykorzystywaną do produkcji butów Inov-8. Brytyjczycy jako pierwsi w branży butów biegowych wprowadzili grafen do swoich produktów. Pierwsze modele ze specjalnej serii G (Graphene)-Series pojawiły się w sprzedaży w 2018. Stopniowo grafen zaczął pojawiać się w kolejnych butach. Co daje grafen? Naukowcy z Manchesteru potwierdzili, że mieszanka materiału z grafenem daje podeszwy o 50% wytrzymalsze i 50% bardziej elastyczne.


Krótki filmik prezentujący możliwości grafenu, który przygotował Uniwersystet w Manchesterze.KATEGORIE BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8Rys historyczny mamy za sobą, przejdźmy więc do konkretów! Mała ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami) - to wszystko prawda, ale jeśli "zagłębimy" się w ofertę butów do biegania Inov-8 znajdziemy szeroki wybór, który pozwoli nam dobrać odpowiedni model dopasowany do aktualnego "poziomu zaawansowania" (zostając przy analogiach ze świata gier). Inov-8 różnicuje swoje buty ze względu na 3 parametry: rodzaj bieżnika, typ gumy bieżnika oraz spadek pięta/palce (system „strzałkowy”, który jednocześnie z grubsza określa ilość amortyzacji jaką posiada dany model). Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z butami Inov-8 to bezpieczniej będzie wybrać model z większą ilością amortyzacji.


Buty do biegania Inov-8

Inov-8 podpowiada jaki model sprawdzi się najlepiej na danej nawierzchni. Zdj. archiwum Inov-8.Drugim szalenie istotnym kryterium jest podłoże, po którym będziesz biegał. Inov-8 wyróżnia 5 rodzajów nawierzchni. Soft & muddy - czyli generalnie buty na miękki teren i błoto. Hard & rocky - twarde nawierzchnie i skalisty teren. Paths & Trails - drogi i ścieżki, nie asfalt, ale ubite terenowe powierzchnie. Snow & Ice - kategoria butów do zadań specjalnych na śnieg i lód. Road - rodzynek w ofercie w postaci jednego modelu butów przeznaczonych do biegania po asfalcie. Poniżej przyglądamy się bliżej każdej kategorii i modelom, które poleca Inov-8 na dany rodzaj nawierzchni.


OPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8 - SOFT & MUDDYSOFT & MUDDY (miękki teren & błoto) - w Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się kurtki rozpinane tylko do połowy piersi. Na Wyspach pytanie nie brzmi, czy będzie padało, tylko jak mocno?! Kurtki używa się więc praktycznie zawsze, nie ma sensu jej nawet zdejmować. W takich warunkach dużą popularnością cieszą się buty z agresywnymi bieżnikami i elastycznymi podeszwami. Trudno znaleźć na rynku markę, która oferowałaby większą i bardziej przemyślaną ofertę butów na tego typu teren. Modelami, które najlepiej sprawdzą się w takich warunkach są buty z serii Mudclaw oraz X-Talon.


Buty do biegania Inov-8 na błoto i miękki teren

Soft & Muddy to najmocniej obsadzona kategoria butów Inov-8. Zdj. archiwum Inov-8.[SERIA X-TALON] INOV-8 X-TALON 212


Inov-8 X-Talon 212

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 212

But legenda. Niewiarygodnie lekki, z kapitalnym bieżnikiem i cholewką dopasowaną niczym skarpetka. Jego charakterystyczny bieżnik rozsławił buty Inov-8 na polskich trasach. Ważący zaledwie 212 gram Inov-8 X-Talon 212 to ikona butów trailowych do biegania w najtrudniejszym terenie. Bieżnik pokryty 8mm kołkami poradzi sobie nawet z największym błotem. Inov-8 X-Talon 212 to but, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się trakcja i czucie podłoża. 13mm pianki pod piętą i raptem 6mm pod palcami sprawiają, że w tych butach można poczuć się jakby biegało się boso. To wrażenie potęguje niezwykle giętka podeszwa, która płynnie poddaje się ruchom stopy.

BUT IDEALNY DLA:

Inov-8 X-Talon 212 to świetny but startowy na trudny teren. Kapitalna przyczepność będzie nieoceniona wszędzie tam, gdzie trafisz na paskudne warunki. But ma mocno dopasowaną cholewkę, co docenią biegacze z węższymi stopami (jednocześnie dla biegaczy o szerszych stopach polecam wersję X-Talon 260 Ultra). Inov-8 X-Talon 212 to również częsty wybór wśród osób szukających butów na OCR (biegi przeszkodowe).

PREZENTACJA FILMOWA:O butach opowiada Krzysztof Dołęgowski, szef firmy, która zajmuje się dystrybucją Inov-8 w Polsce. Krzysztof to również jeden z bardziej doświadczonych biegaczy ultra w Polsce, współautor bestsellerowej książki "Szczęśliwi biegają ultra".PARAMETRY INOV-8 X-TALON 212:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 212 g[SERIA X-TALON] INOV-8 X-TALON ULTRA 260 - najlepszy na błoto


Inov-8 X-Talon Ultra 260

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA 260

Jego poprzednik - Inov-8 X-Claw 275 - był brakującym ogniwem w łańcuchu butów Inov-8, czyli opcją dla biegaczy szukających większego komfortu do biegania w błocie i miękkim podłożu. O ile Inov-8 X-Talon 212 to but absolutnie genialny, to ze względu na małą ilość amortyzacji i wąską cholewkę, to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. I tu pojawia się miejsca dla buta z większą ilością amortyzacji, wygodniejszego na długim dystansie i z większą ilością miejsca na palce, czyli Inov-8 X-Talon 260 Ultra. W porównaniu do poprzednika (X-Claw 275) obniżono nieco wagę, delikatnie zwężono cholewkę (nadal jest sporo miejsca na palce, ale but jest bardziej dopasowany niż X-Claw 275) i wpakowano do środka (a w zasadzie na zewnątrz) gumę Sticky Grip. W efekcie otrzymujemy buta lżejszego, lepiej dopasowanego i zapewniającego jeszcze lepszą trakcje. Idealny but na łemkowskie błoto lub śniegi Karkonoszy podczas marcowego Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego? Zdecydowanie tak!

BUT IDEALNY DLA:

Idealna opcja dla biegaczy, którzy szukają maksymalnej przyczepności w błotnistym terenie, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortu, którą daje but z większą ilością amortyzacji. Świetnie sprawdza się jako codzienny but treningowy na trudny teren, ale również jako "startówka" na wymagające górskie ultra.

PARAMETRY INOV-8 X-TALON ULTRA 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 260 g[SERIA X-TALON] INOV-8 X-TALON G 235


Inov-8 X-Talon G 235

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 X-TALON ULTRA G 235

Inov-8 X-Talon G 235 to "dopakowana" wersja Inov-8 X-Talon 212 (jeszcze wcześniej był Inov-8 X-Talon 230, ktory był bezpośrednim następcą 212tki). Nowa, poprawiona wersja G 235 to opcja premium dla najbardziej wymagających biegaczy. Świetną "talonową" podeszwę z siatką 8mm kołków, które wgryzały się w najtrudniejszy teren, dodatkowo pokryto niezwykłym grafenem. Ten o 50% wytrzymalszy i o 50% bardziej elastyczny materiał poprawia i tak już znakomitą przyczepność. Z grafenem nowy Inov-8 X-Talon G 235 lepiej będzie zachowywał się na twardszym podłożu. G 235 posiada luźniejszą cholewkę niż 212tka - nie jest tak opięta. Co będzie na pewno dużym plusem dla tych biegaczy, którym tego miejsca w 212tkach trochę brakowało.

BUT IDEALNY DLA:

Mogę się tylko powtórzyć z opisem Inov-8 X-Talon 212 - bo to bardzo podobne buty. X-Talon G 235 to również "startówka" to zadań specjalnych. Z rewolucyjnym grafenem w podeszwie i luźniejszą cholewką. Lubisz biegać szybko, mieć pełną kontrolę nad butem i czuć podłoże? Trudno będzie znaleźć coś lepszego niż Talony 212 i 235.  

PREZENTACJA FILMOWA:
PARAMETRY INOV-8 X-TALON G 235:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 13mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 235 g
[SERIA MUDCLAW] INOV-8 MUDCLAW 300


Inov-8 Mudclaw 300

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

OPIS INOV-8 MUDCLAW 300

Mud, czyli błoto. Wielka Brytania, deszcz, błoto. Bieganie w deszczu i w błocie. To korzenie Inov-8. I w takich warunkach idealnie czuje się Inov-8 Mudclaw 300. To but do zadań specjalnych. Jeśli coś ma się sprawdzić na łemkowskim czy rzeźnickim błocie, to właśnie Mudclaw 300! Tu wszystko pomyślane jest po to, aby zapewnić jak najlepszą trakcję w trudnych warunkach. 8mm (!!!) kołki, którymi gęsto pokryta jest miękka podeszwa cudnie wgryzają się w błocko. Nazywany również pieszczotliwie "glebogryzarką". Na dodatek ultrawytrzymałe. W zasadzie bez reklamacji, bez uwag co do trwałości. Wytrzymały materiał zamiast siateczki, wodoodporny do 4 cm. Świetnie sprawdzą się również w biegach przeszkodowych. 

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta treningowego z najlepszym bieżnikiem na błotnisty teren. Troszkę szerszy niż Inov-8 X-Talon 212, nie tak dynamiczny, ale praktycznie niezniszczalny.

PREZENTACJA FILMOWA:
PARAMETRY INOV-8 MUDCLAW 300:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 3 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 6mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 12mm / 6mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 300 g[SERIA MUDCLAW] INOV-8 MUDCLAW G 260


Inov-8 Mudclaw G 260

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]

OPIS INOV-8 MUDCLAW G 260

Inov-8 reklamuje ten model jako "najtwardsze buty na świecie do najtrudniejszych biegów w błotnistym terenie" i biorąc pod uwagę charakterystykę Inov-8 Mudclaw G 260 trudno się z nim nie zgodzić! Podobnie jak w przypadku X-Talona 212 i G 235, tutaj również mamy doczynienia z "dopakowaną" wersją Mudclaw 300. Mimo, że sam Inov-8 ocenia dopasowanie cholewki G 260 jako podobne do 300tki - to jednak na stopie wyczuwalnie jest nieco więcej miejsca. Wynika to z bardziej elastycznego materiału, który zastosowano w G 260. Dzięki użyciu grafenu udało się utrzymać amortyzację na podobnym poziomie przy jednoczesnym obniżeniu położenia stopy. Pod piętą znajdziemy raptem 8.5mm, a pod palcami 4mm pianki! Stopa w Inov-8 Mudclaw G 260 znajduje się więc praktycznie na równi z podłożem. Co w połączeniu z bieżnikiem przypominającym bardziej oponę od traktora niż klasycznego buta daje nam kapitalne trzymanie w najtrudniejszym nawet terenie. Jeszcze niższa waga, jeszcze lepsza trakcja, jeszcze lepsze dopasowanie! To nowy Inov-8 Mudclaw G 260! 

BUT IDEALNY DLA:

Tu nie ma kompromisów. But o takich parametrach, tej wadze, bieżniku i dopasowaniu niczym skarpetka, został stworzony dla biegaczy, którzy kochają genialną przyczepność w najtrudniejszym nawet terenie i jednocześnie preferują bardzo bliski kontakt stopy z podłożem. 

PARAMETRY INOV-8 MUDCLAW G 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 1 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 8.5mm / 4.5mm
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 1 na 5
WAGA BUTA: 260 g
OPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8 - HARD & ROCKYHARD & ROCKY (twarde szlaki & skalisty teren) - buty z tej kategorii mają nieco przycięte "pazurki" - bieżniki nie są już tak wysokie (maks 4-6mm wysokości). Większa ilość mniejszych kołków, którymi pokryto podeszwy lepiej trzyma się twardego, skalistego podłoża. W tej grupie znajdziemy również buty z większą ilością amortyzacji i specjalnymi płykami w podeszwie środkowej, które dodatkowo izolują stopy od twardego podłoża. Polecane modele to seria Roclite oraz Trailroc.


Buty do biegania Inov-8 na twarde i skaliste nawierzchnie

Najlepszym butem z oferty Inov-8 na skaliste biegi ultra jest Inov-8 Trailroc 280. Zdj. archiwum Inov-8.INOV-8 TRAILROC 280 - idealny na skały

Inov-8 Trailroc 280

OPIS INOV-8 TRAILROC 280

Inov-8 Trailroc 280 to odpowiedź tej brytyjskiej marki na "poduszkowce" od Hoki i Altry - świetna ochrona stóp na kamieniach i skałach, przy jednoczesnej lekkości i dynamice. Fani Inov-8 szukający butów do biegów na kamienistym podłożu wreszcie mają dedykowaną opcję na taki teren. Na skałach czy szutrach izolacja od podłoża ma znaczenie, ale to nie znaczy, że znakomitą ochronę zapewnić może tylko duża ilość pianki. Inov-8 Trailroc wykorzystując system PowerFlow+ posiada wystarczającą ilość amortyzacji, aby poczuć się komfortowo. Jednocześnie dzięki specjalnej płytce Meta-Plate doskonale izoluje stopy przed uderzeniami o ostre elementy. Stopa w Trailrocach "siedzi" niżej niż w konkurencyjnych "poduszkowcach", dzięki czemu but jest bardziej stabiliny. A dzięki podeszwie G-Grip (pokrytej grafenem) zapewni znakomitą przyczepność!

BUT IDEALNY DLA:

Inov-8 Trailroc 280 to model dedykowany na bieganie w kamienistym terenie. Idealnie sprawdzi się jako but startowy na długie biegi ultra po utwardzonych trasach dla osób, które szukają odpowiedniego balansu pomiedzy ilością amortyzacji, a czuciem podłoża.


PARAMETRY INOV-8 TRAILROC 280:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 280 gINOV-8 ROCLITE G 275 - najbardziej uniwersalny

Inov-8 Roclite 275 [Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 ROCLITE G 275

Seria Roclite od zawsze była tą najbardziej uniwersalną w ofercie butów Inov-8. Wersja Inov-8 Roclite G 275 została wzbogacona o grafen, dzięki czemu można było obniżyć wagę buta i jednocześnie poprawić szereg istotnych parametrów takich jak: lepsza amortyzacja i przyczepność. Sama konstrukcja podeszwy jest dość elastyczna - dzięki temu but dobrze układa się na stopie, a bieżnik "klei" do zróżnicowanego podłoża. Sam bieżnik łączy w sobie stosunkowo agresywne kołki (długie na 6mm), którymi podeszwa jest dość gęsto pokryta. Daje to doskonałą przyczepność na miękkim terenie, ale jednocześnie nie powoduje dyskomfortu podczas biegania po twardszych nawierzchniach. Dla jeszcze lepszej ochrony stóp w podeszwie środkowej znajdziemy płytkę Meta-Plate, która jest swego rodzaju tarczą przed ostrymi elementami podłoża.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli chciałbyś mieć jednego buta trailowego "do wszystkiego" (biorąc pod uwagę naprawdę szerokie spektrum warunków terenowych), to nowy Inov-8 Roclite G 275 na grafenowej podeszwie będzie jednym z najlepszych tego typu butów na rynku. Przy założeniu, że wyżej stawiasz czucie podłoża nad miękką amortyzację.

PREZENTACJA FILMOWA:PARAMETRY INOV-8 ROCLITE G 275:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 4 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 16mm / 8mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 275 gOPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8 - PATHS & TRAILSPATHS & TRAILS (drogi & ścieżki) - tu podobnie jak w kategorii wyżej, podłoże jest dość twarde, ale zamiast luźnych kamieni i skalistych, górskich zboczy, schodzimy na łatwiejszy teren. Leśne ścieżki, polne drogi, ubite szlaki - to przeznaczenie butów z tej kategorii. Sugerowana wysokośc bieżnika na taki teren to 4mm. W butach z tej grupy przyda się trochę więcej amortyzacji. Polecane modele to Trailtalon oraz Parkclaw.


Buty do biegania Inov-8 na błoto i miękki teren

Ta kategoria butów Inov-8 odpowiada mniej więcej takiemu terenowi, na którym większość z nas trenuje na co dzień, czyli leśne ścieżki, polne drogi itp. Zdj. archiwum Inov-8.INOV-8 TRAILTALON 290 V2 - najlepszy na początek


OPIS INOV-8 TRAILTALON 290 V2

Jeśli chciałbyś pobiegać w butach trailowych od Inov-8, ale nie wiesz od jakiego modelu zacząć, albo jeśli szukasz buta bardzo uniwersalnego, do codziennych treningów po leśnych ścieżkach (i okazjonalnych startów w górach w łatwiejszym terenie) - to w obydwu przypadkach najlepszym wyborem będzie Inov-8 Trailtalon 290! To od kilku lat jeden z bestsellerów w stajni Inov-8. Bardzo wygodny, dobrze amortyzowany, z przyjemnie obszernym przodostopiem (palce mają więcej miejsca niż w klasycznie zwężanych butach, ale znów nie jest zbyt szeroko). Łagodny bieżnik z 4mm kołkami sprawdzi się zarówno na miękkich leśnych ścieżkach, szutrowych trasach czy asfaltowych dobiegach do lasu. Pianka PowerFlow+ oferuje bardzo przyjemną dynamikę przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji. W nowej wersji V2 dość znacznie poprawiono cholewkę, wzmocnienia sięgają głębiej w materiał czyniąc go bardziej odpornym na rozdarcia.

BUT IDEALNY DLA:

Idealny jako pierwszy wybór z butów Inov-8. Bardzo przystepny, do szerokiego spektrum zastosowań. Od codziennych treningów w zróżnicowanym terenie, po starty w mniej wymagających górskich biegach ultra.

PREZENTACJA FILMOWA:
PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 290:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 19mm / 11mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 290 gINOV-8 PARKCLAW 275

Inov-8 Parkclaw 275

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 PARKCLAW 275

Inov-8 Parkclaw 275 jest swego rodzaju "przejściówką" ze świata asfaltu w trail. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które szukają swojego pierwszego buta trailowego. Nie chcą od razu rzucać się na "głeboką wodę" i wybierać spośród wielu specjalistycznych modeli. Inov-8 Parkclaw 275 ze swoimi 20mm pianki pod piętą i 12mm pod palcami jest butem, który zapewnia niezbędną wygodę i amortyzację podczas codziennego treningu. To na pewno docenią początkujący biegacze. Podobnie jak ci, którzy szukają wygodnej treningówki na urozmaicony teren (asfaltowe dobiegi do lasu, leśne ścieżki, szutrowe trasy itp.) z uniwersalnym bieżnikiem. Podobnie jak w Trailtalon 290 znajdziemy tutaj 4mm kołki - mają one jednak nieco inny, bardziej agresywny kształt.

BUT IDEALNY DLA:

Wszystkich biegaczy, którzy szukają uniwersalnego buta treningowego z bardzo dobrymi parametrami jeśli chodzi o poziom amortyzacji, dynamikę oraz praktyczny bieżnik, który sprawdzi się na wielu rodzajach nawierzchni.

PARAMETRY INOV-8 PARKCLAW 275:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 8mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 20mm / 12mm
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 275 g
INOV-8 TERRAULTRA G 260


Inov-8 Terraultra G 260

[Kliknij, aby powiększyć zdjęcie]


OPIS INOV-8 TERRAULTRA G 260

Inov-8 Terraultra G 260 to idealne rozwiązanie dla fanów biegania naturalnego i 0 dropu. Ten lekki i dynamiczny but doskonale sprawdzi się na szerokim spektrum terenu. Od leśnych ścieżek, po szutrowe trasy, a nawet asfaltowe odcinki. Terraultra dzięki 0 spadkowi pomiędzy wysokością pięty, a palców oferuje bardzo naturalny ruch stopy. W trakcie biegu doskonale czujemy podłoże, które mamy pod stopami. Wykorzystanie systemu Dynamic Fascia Band - specjalnej "dźwigni" zapewniającej wsparcie dla odbicia - poprawia dynamikę. Obszerna cholewka w przedniej części oferuje naprawdę dużo miejsca na palce.

BUT IDEALNY DLA:

Wszystkie cechy Inov-8 Terraultra G 260 sprawiają, że to doskonały but do codziennego treningu w zróżnicowanym terenie dla biegaczy zorientowanych na bieganie naturalne i czucie podłoża.  

PARAMETRY INOV-8 TERRAULTRA G 260:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki 
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 9mm / 9mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA: 260 gINOV-8 TRAILTALON 235


OPIS INOV-8 TRAILTALON 235

"Mniejszy brat" Inov-8 Trailtalon 290. W Inov-8 często mamy doczynienia z tym samym modelem (a przynajmniej jego bazą), który ma różne warianty. W przypadku serii Trailtalon mamy do wyboru but typowo treningowy z lepszą amortyzacją (większa ilość pianki) oraz wyższym dropem (8mm) oraz wersję "startową", czyli Inov-8 Trailtalon 235. 235tka to prawdziwy demon prędkości! 11mm pianki pod piętą i 7mm pod palcami przypomina nieco nisko zawieszony bolid formuły 1. Czucie podłoża jest genialne, a jednocześnie but świetnie oddaje energię, aż chce się w nich biegać szybko. Z jednej strony Inov-8 Trailtalon 235 będzie doskonałym butem startowym na krótszych dystansach, a z drugiej dla fanów biegania naturalnego może okazać się ultra wygodnym butem nawet do codziennych treningów. Jeśli tylko ktoś lubi buty z mniejszą ilością amortyzacji.

BUT IDEALNY DLA:

Jeśli Inov-8 X-Talon 212 to but startowy na biegi w trudnym terenie, to Inov-8 Trailtalon 235 będzie idealnym butem startowym na twardsze podłoże (leśne ścieżki, szuter itp.). Dla fanów biegania naturalnego również świetny but do codziennego treningu.


PARAMETRY INOV-8 TRAILTALON 235:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 
AMORTYZACJA: Ocena 2 na 6
PRZYCZEPNOŚĆ: Ocena 3 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 11mm / 7mm
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 235 gOPISY MODELI BUTÓW DO BIEGANIA INOV-8 - SNOW & ICESNOW & ICE (śnieg & lód) - żadna inna marka butów trailowych nie oferuje tak szerokiego wyboru butów do biegania po śniegu czy lodzie. W tym segmencie Inov-8 w zasadzie nie ma konkurencji. Buty z kolcami oraz wysokimi kołkami (długie nawet do 8mm) to mocny punkt oferty brytyjczyków. Buty z kolcami często używane są również przez biegaczy na orientację, biegając często "na przełaj" przez gęsty las, podeszwa wyposażona w kolce zapewni przyczepność na zdradliwym terenie. Buty z tej kategorii zamiast klasycznych siateczek spotykanych w "normalnych" butach posiadają cholewki z wytrzymałego materiału pokrytego DWR (impregnatem, który wypiera wodę z powierzchni cholewki).


Buty do biegania Inov-8 na śnieg i lód

Buty z kolcami oprócz biegania zimą po śniegu świetnie sprawdzają się również podczas biegania na orientację. Zdj. archiwum Inov-8.Opisy modeli butów Inov-8 do biegania zimą znajdą się przy kolejnej aktualizacji poradnika.

TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW INOV-8Poniżej szybki rzut oka na wszystkie opisane modele butów i porównanie konkretnych parametrów. Nie wszystkie te modele są dostępne w naszym kraju. Część ocen może się różnić od tego, które przedstawiliśmy w naszych tabelach. Wynika to z faktu, że Inov-8 porównuje np. poziom amortyzacji tylko pomiędzy swoimi modelami, my patrzymy na sprawę szerzej i zestawiamy buty Inov-8 również z innymi markami. 

TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH:
Systemy w butach do biegania Inov-8

Jeden obraz wart tysiąca słów... doskonała, bardzo sugestywna reklama Inov-8, która dokładnie mówi jakie podejście do systemów technologicznych w butach ma marka Inov-8. But ma być naturalnym przedłużeniem stopy. Zdj. archiwum Inov-8.TYP ZASTOSOWANEJ GUMY W BIEŻNIKU:


Rodzaj zastosowanej gumy ma wpływ na to jak but zachowuje się na danej nawierzchni. Jeśli biegasz po miękkim terenie to wybieraj buty wykonane z miękkiej gumy, zapewnią lepszą trakcję i czucie podłoża. Im bardziej ubite szlaki, tym lepiej sprawdza się twardsza guma.

Guma Sticky

STICKY

To bardzo miękka guma bieżnika - średnia trwałość to około 1000 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Mieszanka podobna do gumy, którą stosuje się do produkcji obuwia wspinaczkowego. Zapewnia znakomitą przyczepność na mokrej oraz suchej nawierzchni - biegając w butach z tą podeszwą masz wrażenie, że niemalże kleisz się do podłoża. Wybierz buty z gumą Sticky jeśli zależy Ci przede wszystkim na doskonałym czuciu podłoża i dynamice. 

TRI-C

To trzy rodzaje mieszanki - zapewniają największy poziom uniwersalności, a ich średnia trwałość to około 1600 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Okolice pięty, nasada palców oraz zewnętrzna część stopy zostały pokryte gumą Endurance, cechującą się doskonałą trwałością, a na samym przodzie oraz na wewnętrznej części śródstopia ulokowana została guma o nieznacznie niższej trwałości, która zapewnia doskonałą przyczepność. Na bokach obuwia użyto mieszankę posiadającą zwiększoną twardość, co znacznie pomoże podczas pokonywania trawersów. Buty z tym rodzajem gumy to modele przeznaczone do uniwersalnego zastosowania. 
DUAL-C

To dwa rodzaje gumy bieżnika – Dual-C – mieszanka twardej gumy okala najbardziej wystające elementy podeszwy, a także miękką gumę Sticky, która tworzy bieżnik. To połączenie doskonałej przyczepności z wytrzymałością.TECHNOLOGIE WEWNĄTRZ PODESZWY:


Meta-Flex
Meta-Plate
Dynamic Fascia Band


Chroniony patentem element podeszwy nadający jej wyjątkową sprężystość i pomagający przełożyć energię zgromadzoną w czasie lądowania na dynamiczne odbicie.  Składa się z kilku prętów nylonowych ułożonych wzdłuż podeszwy, które zginają się w pierwszej fazie kroku i gromadzą energię. Gdy stopa przetacza się na palce, pręty działają niczym sprężyny.

Pianka PowerFlow / PowerFlow+


Pianka PowerFlow+


SYSTEM "STRZAŁKOWY"


W skrócie wygląda to tak: im więcej strzałek = większy drop i większa ilość pianki pod stopami, mniej strzałek = mniejszy drop i większa elastyczność buta. Chcesz biegać szybciej? Wybierz buty z mniejszą ilością strzałek, chcesz biegać dłużej i w komfortowych warunkach, wybierz buty z większym dropem. Drop determinuje w jaki sposób będziesz biegał – a w zasadzie jaki styl biegania wspiera dany model. Im mniej pianki i mniejszy drop tym łatwiejsze bieganie "ze śródstopia". Jeśli zależy Ci na bieganiu naturalnym, to wybierz buty z niskim spadkiem. Im więcej dropu, tym but ma więcej amortyzacji. Tym więcej pianki pod stopami i tym łatwiejsze bieganie „z pięty”. Inov-8 co prawda mocno wierzy w bieganie naturalne i nieustanną potrzebę rozwoju techniki biegu biegaczy, ale nie każdy jest w stanie od razu przestawić się na bieganie w bucie ze spadkiem 0mm.Zasada jest prosta – biegałeś wcześniej w tradycyjnych butach? To wybierz większy spadek. Bezpieczniej wejdziesz w świat biegania naturalnego. Jak już się obiegasz w nowych butach, to przy kolejnym zakupie będziesz o wiele mądrzejszy: będziesz wiedział czy zostajesz na tym samym poziomie czy redukujesz albo zwiększasz drop. Tak samo jeśli kupujesz buty do biegania na długich dystansach – z wyższym spadkiem będzie Ci zdecydowanie wygodniej.Podsumowując: dopiero wchodzisz w świat butów Inov-8 – wybierz but z wyższym spadkiem. Jesteś zaprawionym biegaczem i masz mocne łydki (bieganie ze śródstopia mocniej angażuje łydki, achillesa i same stopy, a bieganie „z pięty” to z kolei obciążenie dla kolan i kręgosłupa) to śmiało kup buty z niższym spadkiem. Szukasz buta na długie dystanse? Wyższy spadek. Krótsze, intensywne treningi albo starty w zawodach? Mały drop sprawdzi się doskonale!

PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)Chciałbym zacząć biegać w butach Inov-8, jaki mam wybrać model?


Jako pierwsza para butów Inov-8 wybierz albo Inov-8 Trailtalon 290 albo Inov-8 Roclite 305. Dlaczego akurat te modele? Trailtalon ma bardzo praktyczny bieżnik oraz sporą ilość amortyzacji (jak na buty Inov-8). W te buty możesz "wskoczyć" w zasadzie bez żadnego przygotowania, miękka pianka Power Flow zapewni odpowiedni komfort, a 8mm spadku nie sprawi, że będziesz zmuszony biegać ze śródstopia. 

Co to znaczy, że buty Inov-8 są wymagające?


Mniejsza ilość amortyzacji oraz niższe spadki (poniżej 8mm) sprawiają, że w butach Inov-8 biega się nieco inaczej niż w tradycyjnych. Mniej amortyzowana pięta sprawia, że buty niejako wymuszają bieganie ze śródstopia, co z kolei mocniej angażuje mięśnie łydek, achillesy czy rozcięgno podeszwowe w stopie. Przez co na początku pojawić się może ból łydek - dlatego wybierając co bardziej wymagające modele na początku stopniowo wprowadzaj się w trening. Zacznij od krótszych treningów, co drugi czy trzeci dzień powoli zwiększając objętość i intensywność.

Który model wybrać: Talon 230, Mudclaw czy może X-Talon Ultra 260? Wydają się bardzo podobne!

Faktycznie, to dość zbliżone modele. X-Talon 230 to but dla tych biegaczy, którzy kochają prędkość i doskonałą przyczepność, nawet za cenę mniejszego komfortu. To but, który pozwoli Ci biegać szybciej. Mudclaw 300 to model na bardzo trudne warunki, duże błoto, śnieg. Im trudniej tym lepiej! Jest nieco szerszy niż X-Talon 230 i "spokojniejszy". Taki but do zadań specjalnych. X-Talon Ultra 260 to przyczepność znana z Talona czy Mudclaw, ale przy większej ilości amortyzacji. To sprawia, że ten but idealnie sprawdzi się na długich, trudnych ultra czy też dla biegaczy, którzy po prostu wolą mieć pod stopami więcej pianki.
 


AKTUALIZACJA: 10.07.2018
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel