Jak wybrać buty Inov-8?

 

 

Buty Inov-8, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model butów dla siebie! Zacznijmy od krótkiego wstępu o idei, która stoi za butami Inov-8. Mała bądź minimalna ilość amortyzacji, brak zaawansowanych systemów technologicznych, surowe wnętrza, agresywne bieżniki i niskie dropy (czyli różnica w wysokości pomiędzy piętą, a palcami). To charakteryzuje buty tej brytyjskiej marki.

 

Trzeba uczciwie powiedzieć sobie, że buty Inov-8 nie są dla każdego. Większość biegaczy z miejsca odrzuci je jako zbyt wymagające i mało amortyzowane. Pozostali zakochają się w nich bez reszty, właśnie za tę bezkompromisowość i dzikość. (Tutaj mała uwaga, aktualizując ten tekst po jakimś czasie nie mogę nie wspomnieć o tym, że razem z kolejnymi kolekcjami w ofercie Inov-8 pojawiają się coraz przystępniejsze modele. Cechuje je większa ilość amortyzacji oraz mniej agresywne bieżniki).

 

Krótki wstęp mamy za sobą, przejdźmy więc do konkretów! Inov-8 różnicuje swoje buty ze względu na 3 parametry: rodzaj bieżnika, typ gumy bieżnika oraz spadek pięta/palce (system „strzałkowy”). Przyjrzyjmy się kolejno każdemu z nich.

 

 

RODZAJ BIEŻNIKA

 

ofercie Inov-8 znajdziecie buty w zasadzie na każdą nawierzchnie. Ich zastosowanie różnicuje typ bieżnika zastosowany w poszczególnych modelach. Rodzaj bieżnika to pierwszy czynnik, który powinieneś wziąć wybierając buty Inov-8 – zastanów się w jakim terenie najczęściej biegasz. Czy potrzebujesz buta na codzienne, spokojne treningi? Czy może agresywnego buta do ścigania, czy też buta, dzięki któremu w każdym terenie poczujesz się pewnie i stabilnie? W tym zestawieniu zaczniemy od najmniej agresywnego bieżnika i dalej przejdziemy przez kolejne, coraz to wyraźniejsze protektory.

 

Trailtalon

TRAILTALON

 

Najmniej agresywny rodzaj bieżnika z całej oferty butów trailowych Inov-8. Wypełnia lukę butów przeznaczonych do biegania po takich nawierzchniach jak skały czy szutry (Karkonosze, Tatry, Alpy czy Dolomity) - wcześniej Inov-8 nie dysponował sensowną propozycją na taki teren (pomijając poprzednika Trailtalona, serię Race Ultra). Bieżnik ten równie dobrze sprawdzi się podczas codziennych treningów w mniej wymagającym terenie (płaskie, leśne ścieżki itp.). Podeszwa jest dość sztywna i dobrze chroni przed uderzeniami o twarde elementy podłoża.

 

Modele: Inov-8 Trailtalon 275 - Inov-8 Trailtalon 250

 Terraclaw

TERRACLAW

 

 

Coś pomiędzy. Względnie uniwersalny, średnio agresywny bieżnik. Leśne, ubite dukty. Lekki teren, trochę błota, trochę szutru i kamieni. Bieżnik zapewnia dobrą trakcję przy zachowanym komforcie biegu. Podeszwa jest mniej sztywna niż w Trailtalon, ale sztywniejsza niż w bardziej naturalnych modelach Inov-8 (jak Roclite czy X-Talon 212). Tą podeszwą Inov-8 zapragnął stworzyć buta wszechstronnego, który odnajdzie się na prawie każdej nawierzchni (za wyłączeniem mocno kamienistych tras). I trzeba przyznać, że udało im się to!

 

Modele: Inov-8 Terraclaw 250 męski - Inov-8 Terraclaw 250 damski

 

Roclite

ROCLITE

 

Urozmaicony bieżnik, mocne kołki, które wgryzą się w nierówne podłoże. Nie straszne mu błoto i bieganie na przełaj. Klasyka gatunku ze stajni Inov-8. Bardzo elastyczna podeszwa pozwala mocno pracować stopie podczas biegu. To zapewnia doskonałą przyczepność i czucie podłoża. Z tego względu tego buta poleca się raczej do biegania po miękkich nawierzchniach.

 

Modele: Inov-8 Roclite 280 męski - Inov-8 Roclite 280 damski

 

X-Talon 212

X-TALON 212

 

Agresywny bieżnik z mocnymi kołkami, które zapewnią doskonałą trakcję w prawie każdym terenie. Lepiej nie biegaj w nim po asfalcie, jego naturalnym miejscem jest trudny, wymagający teren. Giętka podeszwa zapewnia dużą elastyczność i czucie podłoża. Miękka guma doskonale klei się do powierzchni. Idealne warunki dla tego buta to błoto i grząski teren. But z dużą dynamiką, sam "rwie" się do przodu!

 

Modele: Inov-8 X-Talon 212 męskie - Inov-8 X-Talon 212 damskie

 

X-Claw 275 

X-CLAW 275

 

Nowość w ofercie Inov-8! Skrzyżowanie bieżników X-Talona 212 i Mudclaw 300. Gęsta sieć wysokich kołków sprawia, że w tym bucie nie straszne będzie Ci błoto czy śnieg. Podeszwa przeznaczona na trudny, niepewny teren.

 

Model: Inov-8 X-Claw 275

 

Mudclaw 300

MUDCLAW 300

 

Traktor. Na najtrudniejsze warunki, na bieszczadzkie błoto po kilku dniach opadów, na strome, szybkie, techniczne zbiegi w Beskidach. Wgryzie się we wszystko!

 

Model: Inov-8 Mudclaw 300

 

 

TYP GUMY BIEŻNIKA

 

Rodzaj zastosowanej gumy ma wpływ na to jak but zachowuje się na danej nawierzchni. Jeśli biegasz po miękkim terenie to wybieraj buty wykonane z miękkiej gumy, zapewnią lepszą trakcję i czucie podłoża. Im bardziej ubite szlaki, tym lepiej sprawdza się twardsza guma.

 

Guma Sticky STICKY

 

To bardzo miękka guma bieżnika - średnia trwałość to około 1000 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Mieszanka podobna do gumy, którą stosuje się do produkcji obuwia wspinaczkowego. Zapewnia znakomitą przyczepność na mokrej oraz suchej nawierzchni - biegając w butach z tą podeszwą masz wrażenie, że niemalże kleisz się do podłoża. Wybierz buty z gumą Sticky jeśli zależy Ci przede wszystkim na doskonałym czuciu podłoża i dynamice.

 

Modele: Inov-8 Roclite 280 - Inov-8 Roclite 280 damski - Inov-8 X-Talon 212 męskie - Inov-8 X-Talon 212 damskie

 

 

TRI-C

 

To trzy rodzaje mieszanki - zapewniają największy poziom uniwersalności, a ich średnia trwałość to około 1600 kilometrów na nawierzchni naturalnej. Okolice pięty, nasada palców oraz zewnętrzna część stopy zostały pokryte gumą Endurance, cechującą się doskonałą trwałością, a na samym przodzie oraz na wewnętrznej części śródstopia ulokowana została guma o nieznacznie niższej trwałości, która zapewnia doskonałą przyczepność. Na bokach obuwia użyto mieszankę posiadającą zwiększoną twardość, co znacznie pomoże podczas pokonywania trawersów. Buty z tym rodzajem gumy to modele przeznaczone do uniwersalnego zastosowania.

 

Modele: Inov-8 Trailtalon 275 - Inov-8 Trailtalon 250

 

DUAL-C

 

To dwa rodzaje gumy bieżnika – Dual-C – mieszanka twardej gumy okala najbardziej wystające elementy podeszwy, a także miękką gumę Sticky, która tworzy bieżnik.

 

Modele: Inov-8 Mudclaw 300Inov-8 Terraclaw 250 męski - Inov-8 Terraclaw 250 damski - Inov-8 X-Claw 275

 

 

 

SPADEK PIĘTA/PALCE

 

Drop a technika biegu wg Inov-8

 

Drop determinuje w jaki sposób będziesz biegał – a w zasadzie jaki styl biegania wspiera dany model. Inov-8 stosuje system strzałkowy. Każdy but w tylniej części posiada odpowiednią ilość strzałeczek przyporządkowaną do odpowiedniego dropu i tak:

 

 

  • 3 strzałki = 8/9mm
  • 2 strzałki = 6mm
  • 1 strzałka = 3/4mm
  • 0 strzałek = 0mm

 

 

 

 

 

 

 

 

Im więcej dropu, tym but ma więcej amortyzacji. Tym więcej pianki pod stopami i tym łatwiejsze bieganie „z pięty”. Inov-8 co prawda mocno wierzy w bieganie naturalne i nieustanną potrzebę rozwoju techniki biegu biegaczy, ale nie każdy jest w stanie od razu przestawić się na bieganie w bucie ze spadkiem 0mm (zresztą część biegaczy nigdy nie będzie miała takiej potrzeby, mi samemu najlepiej biega się w butach ze spadkiem 6-8mm).

 

 

Zasada jest prosta – biegałeś wcześniej w tradycyjnych butach? To wybierz większy spadek. Bezpieczniej wejdziesz w świat biegania naturalnego. Jak już się obiegasz w nowych butach, to przy kolejnym zakupie będziesz o wiele mądrzejszy: będziesz wiedział czy zostajesz na tym samym poziomie czy redukujesz albo zwiększasz drop. Tak samo jeśli kupujesz buty do biegania na długich dystansach – z wyższym spadkiem będzie Ci zdecydowanie wygodniej.

 

 

Podsumowując: dopiero wchodzisz w świat butów Inov-8 – wybierz but z wyższym spadkiem. Jesteś zaprawionym biegaczem i masz mocne łydki (bieganie ze śródstopia mocniej angażuje łydki, achillesa i same stopy, a bieganie „z pięty” to z kolei obciążenie dla kolan i kręgosłupa) to śmiało kup buty z niższym spadkiem. Szukasz buta na długie dystanse? Wyższy spadek. Krótsze, intensywne treningi albo starty w zawodach? Mały drop sprawdzi się doskonale!

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

Chciałbym zacząć biegać w butach Inov-8, jaki mam wybrać model?

Jako pierwsza para butów Inov-8 wybierz albo Inov-8 Trailtalon 275 albo Inov-8 Terraclaw 250. Dlaczego akurat te modele? Trailtalon ma bardzo praktyczny bieżnik oraz sporą ilość amortyzacji (jak na buty Inov-8). W te buty możesz "wskoczyć" w zasadzie bez żadnego przygotowania, miękka pianka Power Flow zapewni odpowiedni komfort, a 8mm spadku nie sprawi, że będziesz zmuszony biegać ze śródstopia. Terraclaw 250 jest nieco bardziej odważną alternatywą - mniejsza ilość amortyzacji i agresywniejszy bieżnik sprawiają, że to but bardziej wymagający.

 

Co to znaczy, że buty Inov-8 są wymagające?

Mniejsza ilość amortyzacji oraz niższe spadki (poniżej 8mm) sprawiają, że w butach Inov-8 biega się nieco inaczej niż w tradycyjnych. Mniej amortyzowana pięta sprawia, że buty niejako wymuszają bieganie ze śródstopia, co z kolei mocniej angażuje mięśnie łydek, achillesy czy rozcięgno podeszwowe w stopie. Przez co na początku pojawić się może ból łydek - dlatego wybierając co bardziej wymagające modele na początku stopniowo wprowadzaj się w trening. Zacznij od krótszych treningów, co drugi czy trzeci dzień powoli zwiększając objętość i intensywność.

 

Który model wybrać: Talon, Mudclaw czy może X-Claw? Wydają się bardzo podobne!

Faktycznie, to dość zbliżone modele. X-Talon 212 to but dla tych biegaczy, którzy kochają prędkość i doskonałą przyczepność, nawet za cenę mniejszego komfortu. To but, który pozwoli Ci biegać szybciej. Mudclaw 300 to model na bardzo trudne warunki, duże błoto, śnieg. Im trudniej tym lepiej! Jest nieco szerszy niż X-Talon i "spokojniejszy". Taki but do zadań specjalnych. X-Claw 275 to przyczepność znana z Talona czy Mudclaw, ale przy większej ilości amortyzacji. To sprawia, że ten but idealnie sprawdzi się na długich, trudnych ultra czy też dla biegaczy, którzy po prostu wolą mieć pod stopami więcej pianki.

 

PODSUMOWANIE

 

 

Mam nadzieje, że ten tekst rozjaśnił Ci nieco w głowie i wiesz już, który model buta sprawdzi się w Twoim przypadku - tutaj znajdziesz modele butów Inov-8 dostępne w naszym sklepie -> buty Inov-8.  Gdybyś jednak miał pytania, to śmiało odzywaj się do nas, pomożemy! A jeśli jesteś z Poznania lub okolic to wpadaj do naszego sklepu → mapka z dojazdem. Do zobaczenia!

 

Autor: Grzegorz Łuczko

 

Polecane
INOV-8 X-CLAW 275INOV-8 X-CLAW 275
479,00 zł559,00 zł
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel