Poradnik sprzętowy

Jak wybrać buty Hoka One One?

2018-07-06
Jak wybrać buty Hoka One One?

 

 

Wyglądają kosmicznie, topornie, może nawet trochę kiczowato? To wszystko prawda, ale... Z butami Hoka One One jest trochę tak jak z treścią książki. Nie warto jej oceniać po samej okładce! Założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Salomona francusko-szwajcarska firma na swój sposób zrewolucjonizowała rynek butów biegowych. Zastanawiacie się czy to są buty dla Was i jak wybrać konkretny model? Czytajcie dalej!

 

Krótki rys historyczny i Indianie Tarahumara.

 

Jak biegać dalej i dłużej? Jak pokonywać długie zbiegi na alpejskich trasach szybciej? Czy wreszcie jak po prostu biegać przyjemniej? Na takie pytania szukali odpowiedzi Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard. Trzeba pamiętać, że rok 2009 to był czas kiedy Christopher McDougall opublikował swoich kultowych już „Urodzonych biegaczy”. Książka ta dała początek szalonej rewolucji, oto buty biegowe już nigdy miały nie być takie same.

 

McDougall opisywał tajemnicze plemię indańskich biegaczy ultra, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów boso lub w minimalistycznych sandałach tworzonych z opon samochodowych. Indianie Tarahumara, bo tak nazywało się to plemię, nie tylko wykazywali się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i z rzadka ulegali kontuzjom. Biegając praktycznie bez żadnej ochrony. Podczas gdy amerykańskich i europejskich biegaczy trapiły wciąż nowe kontuzje. Mimo biegania w super amortyzowanych butach.

 

Książka okazała się wielkim hitem i dała początek nowej fali butów minimalistycznych. W zasadzie każda marka miała swoją linię butów tego typu, czy wręcz powstawały całe marki produkujące tylko takie buty. I w tym czasie, tej największej minimalistycznej zawieruchy pojawiają się buty Hoka One One. „Poduszkowce”. Nicolas i Jean-Luc poszli pod prąd. Tak mocno jak tylko można było. Zamiast biegania boso, czy na skrawku pianki, ich buty miały jej aż nadto!

 

 

Wydawało się, że to nie może się udać, ale jednak! Po czasie okazało się, że ten minimalistyczny trend nie przetrwał próby czasu, a Hoka One One święci triumfy. W tym momencie to jedna z napopularniejszych i najszybciej rozwijających się marek biegowych! W czy tkwi jej sekret?

 

W czym tkwi sekret butów Hoka One One?

 

Zakładaniu Hok na nogi zawsze towarzyszy ekscytacja, pomieszanie emocji w stylu „ale dziwnie” z radosnym uśmiechem na twarzy. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie i toporne. To wrażenie szybko mija, wystarczy wziąć buta do ręki. Hoki są zadziwiająco lekkie. To naprawdę waga piórkowa, biorąc pod uwagę poziom amortyzacji, który oferują. Gdy już oswoimy się z wagą, pora nałożyć je na stopy. Tu czeka nas drugie zaskoczenie.

 

Stopa w środku „siedzi” niżej niż mogłoby się wydawać! To sprawia, że but zyskuje na stabilności. Jasne, że stopa nadal jest dużo wyżej niż w tradycyjnych butach, nie wspominając już o tych co bardziej minimalistycznych, ale mimo wszystko taka konstrukcja buta zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności, że mamy kontrolę nad butem. Gdy obie stopy wylądowały już w butach możemy oddać się z kolei uczuciu błogiego komfortu.

 

Buty Hoka One One są naprawdę bardzo, ale to bardzo wygodne. To po prostu czuć od pierwszego nałożenia. Podczas pierwszych kilometrów biegu może być dość dziwnie, wręcz aż za miękko. Jednak po kilku treningach to uczucie mija, a pozostaje wrażenie wielkiego komfortu oraz dużej ochrony dla nóg. Im dłuższy dystans, czy to na treningu czy zawodach, tym to wrażenie się potęguje.

 

Ostatnia rzecz, która sprawia, że buty Hoka One One są absolutnie wyjątkowe są... niskie dropy! Drop, czyli różnica wysokości pomiędzy piętą i palcami. Im niższa jest ta wartość tym naturalniej biega nam się z przedniej części stopy (głównie ze śródstopia). Tradycjne buty mają spadki w okolicach 10 czy nawet 12 milimetrów. W Hoce to 4 albo 5 mm. Połączenie grubej podeszwy z niskim dropem daje zaskakujące efekty.

 

W tych butach wbrew pozorom trudno biega się z pięty! Stopy przetaczają się w dość naturalny sposób, a ułatwia to „kołyskowa” budowa podeszwy (to technologia Meta-Rocker), która sprawia, że przejście z pięty na palce jest jeszcze szybsze. To trochę takie łączenie wody i ognia, but oferuje bardzo duży komfort i amortyzacje, a jednocześnie pozwala na bieganie ze śródstopia. I jak pokazał czas, trend, który zapoczątkowała książka „Urodzeni biegacze”, a który nie przetrwał czasu (czyli mała amortyzacja i niskie dropy) wrócił w zmienionej formie. Dużo pianki pod stopą i miękko, połączone z małym spadkiem. To naprawdę działa!

 

Podsumowując:

 

1. Zaskakująco niska waga.

2. Stopy leżą niżej niż mogłoby się wydawać.

3. Świetna amortyzacja.

4. Niskie dropy.

 

Tyle ogólnie o butach Hoki, a teraz przejdźmy do opisu konkretnych modeli, czyli jak wybrać buty Hoka One One?

 

Mamy 5 kategorii, na które Hoka dzieli swoje buty. Buty do biegania w terenie: Trail i ATR (All Terrain). Buty do biegania po asfalcie: Neutral, Dynamic Stability oraz Speed. Trail to model przeznaczone do typowo górskiego biegania. To właśnie te modele najczęściej wybierają uczestnicy takich biegów jak UTMB czy Lavaredo Ultra Trail. Generalnie należy zaznaczyć, że Hoka One One specjalizuje się w „suchych” nawierzchniach. Jeśli szukacie buta na duże błoto czy śnieg, to zdecydowanie lepszych wyborem będzie coś z butów Inov-8.

 

All Terrain to taki miks, trochę biegania w górach, terenie, po mieście. Krótko mówiąc, takie buty do wszystkiego. Neutral to kategoria butów na asfalt. Dynamic Stability to „Hokowska” odmiana modeli dla pronatorów. O ile zwykle buty dla pronatorów kojarzą nam się ze sztywnością, tak tutaj nadal jest lekko i dynamicznie. Speed to oczywiście buty treningowo-startowe i startowe.

 

KATEGORIA TRAIL

 

 

Hoka Mafate Speed 2

 

Maksymalny poziom ochrony i amortyzacji jeśli chodzi o buty trailowe Hoka One One. Aż 33 mm pianki pod piętą (i 29mm pod palcami) daje naprawdę duży komfort i ochronę przed kamienistym podłożem. Specyfikacja tego buta sprawia, że to mocno specjalistyczne rozwiązanie. Jeśli planujesz bardzo długie biegi w Alpach (może kolos w postaci Tor de Geants? Albo but pod konkretny start, np. UTMB) to wybór takiego buta będzie miał sens. Jeśli natomiast głównie trenujesz w polskich górach (a jeszcze częściej po prostu w mieście) to Mafate Speed 2 będzie rozwiązaniem zdecydowanie na wyrost.

 

Dla kogo: ciężsi biegacze szukający maksymalnego komfortu na bardzo długich biegach ultra na kamienistym podłożu.

Dla kogo nie: jeśli lubisz czuć to, co masz pod stopami i wolisz buty o większej dynamice.

 

 

 

 

Hoka Speedgoat 2

 

Najbardziej wszechstronny but do biegania po górach z oferty Hoki! Lżejszy i nieco niższy (32mm pod piętą i 27,5mm pod palcami) niż Mafate Speed. Świetna amortyzacja, dynamika i stabilność (tu mocna poprawa w stosunku do poprzedniej wersji). Bardzo dobre trzymanie na skale, również mokrej! To zasługa podeszwy na Vibramie (podobnie jak Mafate, ale ten nie będzie tak stabilny przez większą ilość pianki), która daje duże poczucie bezpieczeństwa podczas biegania po skalnym terenie. Po tym jak poszerzono wnętrze Speedgoat 2 tak naprawdę trudno przyczepić się do czegokolwiek. To świetny model na długie bieganie w zróżnicowanym terenie.

 

Dla kogo: biegacze szukający bardzo wygodnego i amortyzowanego buta na biegi na skalistym podłożu.

Dla kogo nie: jeśli szukasz buta głównie do biegania po miękkim podłożu, błocie, śniegu itp.

 

Hoka Speed Instinct 2

 

Opis / w toku

 

KATEGORIA ATR (All Terrain)

 

Hoka One One Stinson ATR 4

 

To prawdziwy poduszkowiec! Aż 37mm pianki pod piętą! Podobnie jak Mafate Speed 2 ten model to również bardzo specjalistyczne rozwiązanie, które dla większości biegaczy okaże się zbyteczne. Nadzwyczajna ilość pianki daje nadzwyczajną miękkość, ale przez to również stopa jest oddalona od podłoża. Zyskujemy na amortyzacji, ale tracimy na czuciu podłoża. Bieżnik powinien sprawdzić się na wielorakim podłożu (skała, lasy, szutry, asfalt).

 

Dla kogo: dla cięższych biegaczy szukających maksymalnego komfortu

Dla kogo nie: podobnie jak przy Mafate Speed 2, jeśli lubisz czuć podłoże i większą dynamikę to ten but nie jest dla Ciebie

 

Hoka Challenger ATR 3

 

 

O ile Speedgoat 2 był najbardziej wszechstronnym butem do biegania po górach, tak Challenger ATR 3 to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny but z całej oferty Hoki! Płaski bieżnik pokryty częściowo małymi wypustkami dla zwiększenia przyczepności w trudniejszym terenie. Amortyzacja i komfort znana z innych modeli tej marki. Challenger to idealna opcja do codziennych treningów na zróżnicowanym podłożu oraz do okazjonalnych startów w zawodach. Ten model powstał na bazie asfaltowego Cliftona.

 

Dla kogo: ultrawygodny but do codziennych treningów na zróżnicowanym podłożu.

Dla kogo nie: jeśli mocno supinujesz (stopa przetacza Ci się po zewnętrznej stronie), to dynamiczne wsparcie, w jakie wyposażony jest ten model może Ci przeszkadzać.

 

NEUTRAL

 

Hoka One One Bondi 5

 

Model z największą amortyzacją dla biegaczy neutralnych szukających buta na asfalt. Do spokojnych, długich treningów. Codzienna treningówka. But oferuje zaskakująco dużo amortyzacji jak na swoją wagę. W tych butach stopy po prostu odpoczywają!

 

Hoka One One Clifton 4

 

Clifton był jednym z momentów przełomowych w historii Hoki. Doceniony na całym świecie sprzedawał się jak ciepłe bułeczki pozwalając Hoce szturmem podbić biegowy rynek. Ten but ma wszystko czego można oczekiwać od asfaltowego buta „do wszystkiego”. Nadzwyczaj niską wagę, świetną amortyzację i piekielną dynamikę. Kołyskowa budowa podeszwy sprawia, że przejście z pięty na palce jest niezwykle szybkie. Jeden z najlepszych butów w ofercie.

 

Dla kogo: dla tych biegaczy, którzy lubią lekkie, dynamiczne buty i szukają uniwersalnych rozwiązań

Dla kogo nie: jeśli szukasz tradycyjnego, bezpiecznego buta co codziennego biegania po asfalcie pomyśl o mniej ekstrawaganckim rozwiązaniu

 

O technologiach w butach Hoka One One:

 

Pianka EVA

 

A w zasadzie jej nadzwyczajna ilość. Podeszwa środkowa jest 2 razy większa w porównaniu do standardowych butów biegowych, stworzona z lekkiego materiału o wyjątkowych właściwościach amortyzujących. 

 

Maksymalny poziom amortyzacji Hoka One One oznacza:

- Wysoki poziom absorbcji wstrząsów

- Najwyższy komfort

- Uniwersalne zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meta Rocker

 

Każdy but Hoki ma podniesiony przód oraz piętę. Taka kołyskowa budowa sprawia, że mimo dużej ilości pianki buty tej marki odznaczają się bardzo płynną oraz szybką fazą lądowania oraz wybicia z palców. 

 

Technologia Meta-Rocker to:

- wsparcia dla naturalnego ruchu stopy

- płynne przejście z fazy lądowania do wybicia z palców

- zaprojektowane z myślą o poprawie skuteczności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Active Footframe

 

To dzięki tej technologii stopy w butach Hoka One One znajdują się niżej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Dzięki temu świetna amortyzacja idzie w parze ze stabilnością. 

 

Active Footframe zapewnia:

- stabilizację zintegrowaną w bucie

- możliwość dopasowania do różnych stóp i technik biegu

- dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vibram Megagrip

 

Dzięki zastosowaniu podeszw Vibram Megagrip w wybranych modelach z kategorii Trail, buty Hoka One One doskonale sprawdzają się jako buty do biegów ultra na długich, skalistych terenach. 

 

Vibram Megagrip zapewnia:

- wyjątkową przyczepność, nawet na mokrej skale

- bardzo dużą żywotność podeszw i odporność na ścieranie

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty wybrać. Będzie mi niezmiernie miło jeśli kupisz je właśnie w Natural Born Runners, a na zachętę mam dla Ciebie mały prezent. Do każdego zakupu zainspirowanego tym poradnikiem (tekst jest długi, zakładam, że niestety nie każdy dotrze do tego miejsca!) dokładamy …

 

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel