pixel
PACZKA W WEEKEND - złóż zamówienie do piątku do godziny 13:00 i otrzymaj je w sobotę
Jak biegać zimą?

Jak ubrać się do biegania zimą? Czyli wybieramy odzież do biegania w zimie

2023-11-15
Jak ubrać się do biegania zimą? Czyli wybieramy odzież do biegania w zimie
Bieganie zimą może być naprawdę przyjemne. Lato to często upał, z którym trudno sobie poradzić. Zwykle organizm gorzej znosi wysoką temperaturę (gdy już nie ma jak się schłodzić, nie ma jak zrzucić kolejnych warstw odzieży), niż bieganie w mrozie. Szukając ochrony przed wiatrem czy mrozem zawsze możesz po prostu dołożyć kolejną warstwę odzieży do biegania zimą. Z dobrze dobranym strojem do biegania zima nie będzie Ci straszna! W tym poradniku pomożemy dobrać Ci cały niezbędny sprzęt.


NA SKRÓTY - W CZYM BIEGAĆ ZIMĄ:





SPIS TREŚCI:



W tym poradniku radzimy jak się ubrać od stóp do głów na bieganie zimą! Znajdziesz tutaj masę praktycznych wskazówek i patentów, ale również propozycje konkretnych modeli sprzętu biegowego, który polecamy do użytku zimą. Poradnik stale aktualizujemy i prezentujemy w nim możliwie najświeższe informacje.

[AKTUALIZACJA]: 15.11.2023, sezon jesień/zima 2023/2024

  1. Wstęp
  2. Podstawowa zasada doboru ubrania do biegania zimą?
  3. Jak ubrać się na bieganie zimą? Sposób na "cebulkę"!
  4. Opisy konkretnych kategorii stroju do biegania zimą
  5. Jak się z tym wszystkim zabrać na trening?
  6. Podsumowanie

WSTĘP



W tym poradniku przedstawię ubiór do biegania zimą od stóp do głów. Przejdziemy przez kolejne warstwy i części ciała, dla których znajdziesz konkretne propozycje modeli odzieży do biegania zimą oraz pomysły jak biegać zimą w określonych warunkach pogodowych. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny! Każdy biegacz nieco inaczej reaguje na temperaturę, inaczej odczuwa zimno. W tym poradniku znajdziesz dobry punkt wyjścia i uniwersalne porady, ale dopasować je musisz już pod swój konkretny organizm. Tylko Ty sam wiesz jak Twoje ciało reaguje na konkretne warunki pogodowe.


Przeglądając odzież do biegania zimą dostępną w Natural Born Runners natrafisz na informacje co do warunków, w których sugerujemy jej użycie. Podzieliliśmy odzież i akcesoria do biegania zimą na 3 warianty. Przypisaliśmy do nich zakresy temperaturowe, ale to dość umowna kwestia. Ubierając się na cebulkę różnej grubości odzież możesz użyć w odmiennych warunkach pogodowych.

  • okres przejściowy - do użytku w okresie przejściowym wiosna/jesień oraz w cieplejsze dni zimy. Optymalna temperatura to około +5 stopni.
  • ocieplane - do biegania przez zdecydowaną większą część zimy w zakresie temperatur od -5 do +5 stopni. To typowa odzież do użytku zimą, jesienią czy wiosną może być w niej za ciepło.
  • najcieplejsze - czyli rozwiązania albo dla największych zmarzluchów lub na najbardziej wymagające warunki pogodowe. W tego typu produktach znajdziesz specjalne panele przeciwwiatrowe, czy grubszy materiał lepiej izolujący przed zimnem.

Wybierając konkretne rozwiązanie na daną temperaturę musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden szalenie istotny czynnik - intensywność wysiłku. Ta w połączeniu z temperaturą i wiatrem pozwoli dokładnie określić zapotrzebowanie na ilość i grubość niezbędnych warstw odzieży.


Przeglądając ofertę odzieży do biegania zimą w naszym sklepie natrafisz na specjalne etykiety. Dają one szybki pogląd na to do jakiej kategorii możesz zakwalifikować dany model. Etykiety dostosowane są do kategorii, więc będą się nieco różniły w zależności od tego czy będziesz szukał ➡️ spodni do biegania czy ➡️ kurtek do biegania.


PODSTAWOWA ZASADA DOBORU ODZIEŻY DO BIEGANIA ZIMĄ



Biegacze, zwłaszcza ci początkujący, mają tendencję do ubierania się za ciepło. Wracasz zmarznięty z pracy i z niechęcią myślisz o czekającym Cię treningu. Patrzysz za okno, widzisz jak wiatr niemalże łamie drzewa, wskazania termometru skłaniają Cię raczej do zostania w domu niż ruszenia w ciemność. I jak w takiej sytuacji nie ubrać na siebie wszystkiego, co tylko masz w biegowej szafie!? Mimo silnej pokusy, nie rób tego!

Po kilku minutach biegu będziesz już odpowiednio rozgrzany, a nadmiarowe warstwy nie tylko będą nieprzyjemnie ciążyły, ale jeśli przegrzejesz się i spocisz to dramatycznie zwiększasz ryzyko przewiania. A stąd już tylko krok od przeziębienia czy grypy. Na bieganie zimą ubierz się tak, żeby na początku było Ci nieco za chłodno. Z naciskiem na słowo NIECO, nie możesz marznąć ani telepać się z zimna, ale nie możesz też odczuwać komfortu cieplnego, ten pojawi się jak zwiększysz temperaturę organizmu już w trakcie biegu.




Podstawowa zasada dobierania stroju do biegania zimą

Nawet jeśli przed wyjściem na trening wydaje Ci się, że musisz ubrać się bardzo, ale to bardzo ciepło, pamiętaj, że już po 2-3km będziesz mocno rozgrzany! Gdy wychodzisz musisz czuć lekki chłód, dogrzejesz się w trakcie biegu. Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners



Z drugiej strony pamiętaj, żeby wszystko sprawdzać na sobie! Są pewne uniwersalne zasady, które prawodpodobnie sprawdzą się również i w Twoim wypadku, ale... na pewno widziałeś zimą biegaczy w krótkich spodenkach, są i tacy! Być może w Twoim przypadku również tak jest, że na zimno reagujesz inaczej niż większość osób. Dostosuj wtedy ubiór do własnych preferencji. Zacznij ubierać się według uniwersalnych wytycznych, ale ostatecznie dobierz strój tak, żeby odpowiadał temu, jak na zimno reaguje Twój organizm.


JAK UBRAĆ SIĘ NA BIEGANIE ZIMĄ? SPOSÓB „NA CEBULKĘ”!



Sformułowane ubierać się „na cebulkę” już na stałe weszło do potocznego języka. To prosty i skuteczny sposób ubierania na bieganie zimą. Cienkie warstwy wykonane z „oddychających” (takie określenie oznacza, że dany materiał dobrze radzi sobie z transportem nadmiaru ciepła poza skórę, co ułatwia utrzymanie jej w suchym stanie) materiałów lepiej radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej termiki ciała niż mniejsza ilość, ale grubych ubrań.

Przyjęło się wyróżniać trzy warstwy odzieży do biegania zimą:

  1. Pierwsza, to zwykle ściśle dopasowana do ciała bielizna termoaktywna. To ona jest na „pierwszej linii frontu”, styka się ze skórą i jej zadaniem jest zbieranie potu ze skóry i pozostawienie jej suchą (oczywiście skóra w praktyce zawsze będzie nieco wilgotna, ale ta wilgoć nie będzie powodowała dyskomfortu). Nadmiar ciepła transportowany jest dalej.

  2. Druga warstwa to zwykle bluza, której zadaniem jest dogrzanie organizmu.

  3. Ostatnia, trzecia warstwa to ochrona przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem czy śniegiem. Najczęściej w postaci kurtki.



Odzież do biegania zimą na cebulkę

Najskuteczniejszym sposobem odpowiedniego doboru stroju do biegania zimą jest ubieranie się "na cebulkę", tak, abyś w każdej chwili mógł ściągnąć dodatkową warstwę odzieży. Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners



To do Ciebie zależy jak skomponujesz swój biegowy strój na zimowe bieganie, czy postawisz na klasyczne trzy cienkie warstwy, czy zamiast bluzy wystarczy Ci bielizna termo i cieplejsza kurtka. Nie ma jednego idealnego rozwiązania, sam musisz metodą prób i błędów ustalić co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Tymczasem pamiętaj o tych dwóch podstawowych zasadach:

  1. Ubieraj się "na cebulkę", odpowiednio dobierając grubość kolejnych warstw

  2. Ubierz się tak, żeby na początku było lekko chłodno, rozgrzejesz się w trakcie biegu

OPISY KONKRETNYCH KATEGORII STROJU DO BIEGANIA NA ZIMĘ



Przejdźmy teraz do omówienia kategorii odzieży i akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas treningów w sezonie jesień/zima. W osobnym artykule opisujemy ➡️ buty do biegania zimą, więc w tym materiale skupimy się tylko na odzieży i akcesoriach. Przeglądając poniższą listę pozycja po pozycji masz pewność, że nie zapomnisz o żadnym elemencie stroju do biegania zimą! To jednak jest bardziej teoretyczny przewodnik o sposobie ubierania się do biegania zimą. Jeśli potrzebujesz propozycji konkretnych modeli sprawdź nasze zestawienia bestsellerów.

Polecane modele z tych artykułów to bestsellery w swoich kategoriach i nasi faworyci (w NBR starannie wybieramy sprzęt, który trafia do naszej oferty, wiele rzeczy testujemy sami lub nasi zaprzyjaźnieni klienci, dzięki temu wiemy jak dana rzecz sprawdza się "w boju"). Czasem zdarza się tak, że mamy w ofercie prawdziwą perełkę, która nie cieszy się zainteresowaniem klientów, bo ci zwyczajnie nie wiedzą, że mamy coś tak fajnego! I w tych tekstach zbieramy wszystkie takie perełki w jednym miejscu.


SKARPETY DO BIEGANIA ZIMĄ



Zaczynamy od stóp. Czy są specjalne skarpety do użytku zimą? Oczywiście! Zacznijmy jednak od wariantu „ale mi jest zawsze ciepło w stopy” - jeśli tak, to wybierz nieocieplane skarpety, ale z wysoką cholewką. Dobrze osłonięty achilles i kostki to zawsze dobry pomysł przy bieganiu zimą. Jeśli jednak sama wyższa cholewka Ci nie wystarczy rozejrzyj się za skarpetami z dodatkiem wełny. Wełna merino zdecydowanie najlepiej sprawdza się właśnie w okresie zimowym. Bardzo często spotkasz ją jako składnik skarpet czy bielizny termoaktywnej.




Skarpety do biegania zimą

W zależności od panujących warunków dobierz odpowiednie skarpety do biegania zimą. Jeśli nie jesteś szczególnym zmarzluchem, mogą wystarczyć skarpety o średniej grubości z wyższą cholewką. Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners.



Dedykowane skarpety zimowe to nie tylko ciepło (co uzyskujemy przez większą gramaturę oraz sam rodzaj materiału), ale i zwykle grubsze wyściółki, które dodatkowo zabezpieczają stopy przed chłodem i odciskami. W wariancie na najgorsze warunki pogodowe polecamy wodoodporne skarpety (one również dobrze sprawdzą się jeśli zwykle mocno marzniesz w stopy). Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy bieganiu w chlapie, czy roztopach (zimą często zdarzają się naprzemienne okresy mrozu i nieco wyższej temperatury), nie dość, że dodatkowo dogrzejesz stopy, to również zabezpieczysz je przed wodą. Ten wariant stanowi również świetną alternatywę dla butów z wodoszczelną membraną.


NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE NA BUTY DO BIEGANIA



Czasem plucha, czasem lód! Zimą będziesz musiał radzić sobie z przekrojem warunków, jak nie mokro w butach, to ślisko. Na wypadek takich sytuacji dobrze sprawdzą się nakładki antypoślizgowe. Jeśli biegasz w mieście wystarczą takie proste w formie gumowego otoku pokrytego metalowymi wypustkami. Takie nakładki nie ważą za wiele, możesz nawet wcisnąć je za pas leginsów, a w momencie kiedy będzie trzeba, to w kilka sekund założysz je na buty. Idealnie sprawdzą się do biegania po oblodzonych chodnikach, czy ośnieżonym asfalcie. Biegając po oblodzonej nawierzchni nie tylko ryzykujesz bolesny upadek, ale zwiększasz szansę na kontuzje, ciało w takich warunkach ulega ciągłym napięciom, łatwo wtedy o jakieś naderwanie nierozgrzanego mięśnia. 




Nakładki antypoślizgowe na buty do biegania

Nakładki antypoślizgowe to nie jest podstawowy sprzęt, o którym myślisz biegając zimą, ale czasem może uratować Twój trening, a Ciebie uchronić przed kontuzją! Warto mieć taki sprzęt w swojej biegowej szafie. Zdj. archiwum Zimowy Ultramaraton Karkonoski / Bikelife.




[PRZYDATNY PATENT]
JAK NIE WYRŻNĄĆ ORŁA NA LODZIE

Nakładki antypoślizgowe są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Możesz je założyć w dowolnym momencie - np. dopiero po tym jak dobiegniesz do ośnieżonego lasu. Buty do biegania z kolcami to świetne rozwiązanie, ale jeśli zwykle biegasz w mieście, to raczej rzadko będziesz po nie sięgał. Lepiej w takim wypadku sprawdzą się nakładki antypoślizgowe.

Nakładki antypoślizgowe



STUPTUTY DO BIEGANIA



Stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na buty, które chronią cholewkę przed dostawaniem się małych drobinek do środka. Zimą szczególnie przydatne podczas biegania po trasach o dużej ilości śniegu. W mieście prawdopodobnie nie przydadzą Ci się, ale jeśli biegasz po leśnych, czy polnych drogach i na dodatek w Twoim rejonie zimą często spotykasz śnieg, to stuptuty zdecydowanie mogą zwiększyć komfort Twoich treningów! Dzięki nim zabezpieczysz buty przed wpadaniem śniegu, warto o nich pomyśleć również gdy masz buty z membraną gore-tex, sam but nie przemoknie, ale jeśli biegniesz w śniegu, to wnętrze buta może przemoczyć śnieg, który będzie sypał się od góry.


BIELIZNA



Zimą każdy element stroju do biegania ma znaczenie. Nawet tak z pozoru błahy jak bielizna. Ważne, żeby była wykonana z technicznych materiałów, bawełna (szybko łapie wodę, wolno schnie i mokra łatwo powoduje otarcia) zdecydowanie odpada! Dobrym rozwiązaniem są slipy lub bokserki wykonane z cieplejszego materiału. Slipy najlepiej sprawdzą się w połączeniu z obcisłymi leginsami, a bokserki z luźnymi spodniami (dopasowane leginsy nie będą obcierały pachwin, a to ryzyko w przypadku luźnych spodni redukują bokserki, których nogawki przykrywają pachwiny). W przypadku bardzo dużych mrozów lub wyjątkowo paskudnej konfiguracji pogody (duża wilgotność i zimny wiatr) dobrze sprawdzą się specjalne bokserki z osłonką z windstoppera. To specjalny materiał, który chroni przed wiatrem i chroni newralgiczne punkty naszego ciała. Świetna opcja dla zmarluchów lub do zastosowania w naprawdę trudnych warunkach. 



SPODNIE / LEGGINSY DO BIEGANIA ZIMĄ



Zarówno spodnie biegowe jak i legginsy występują w specjalnych wersjach zimowych. Objawia się to zwykle trzema cechami:

  1. Dodatkowe ocieplenie od środka (najczęściej ciepły meszek)

  2. Zastosowanie paneli przeciwwiatrowych w przedniej części spodni - to rozwiązanie znajdziemy w części modeli

  3. Większa gramatura i gęstszy splot materiału

Spodnie czy legginsy są zwyczajnie grubsze niż ich letnie czy jesienne odpowiedniki. Do biegania jesienią czy wczesną zimą wystarczające mogą się okazać rozwiązania na okres przejściowy (wiosna/jesień) bez dodatkowego ocieplenia. Na bieganie w mrozie jednak zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ocieplane modele. A jeśli biegasz często na otwartych przestrzeniach, to dobrym rozwiązaniem będą spodnie z dodatkową ochroną przeciwwiatrową.




Jak ubrać się do biegania zimą?

Większość biegaczy dobrze reaguje na zasadę - góra docieplona mocniej, nogi mniej. Nogi w trakcie biegu cały czas pracują generując energię - szybko się więc rozgrzeją! Zdj. Piotr Oleszak/ Archiwum Natural Born Runners.




Jeśli jednak wbrew temu, co pisałem o łatwo rozgrzewających się nogach szybko w nie marzniesz, albo spodnie, które masz nie wystarczają już na panujące mrozy to pomyśl o getrach termoaktywnych! Dzięki nim szybko docieplisz dolną część ciała. To również dobry pomysł na wypadek naprawdę dużych mrozów. Getry termoaktywne + dobre spodnie (spodnie nie legginsy, bo musisz mieć trochę miejsca, żeby zmieścić pod nie getry) powinny poradzić sobie nawet z największymi mrozami!



KOSZULKI - PIERWSZA WARSTWA ODZIEŻY DO BIEGANIA ZIMĄ



W okresie jesienno-zimowym w formie koszulki zdecydowanie najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna. Koszulki termoaktywne ściśle przylegają do ciała, dzięki czemu dużo lepiej niż luźne koszulki poliestrowe radzą sobie z transportem nadmiaru potu. Zapewniają lepszy komfort termiczny i chronią przed przewianiem (wiatr ma dużo trudniejsze zadanie, aby dostać się do ciała).




Koszulka do biegania zimą

Klasyczna pierwsza warstwa stroju do biegania zimą to najczęściej bielizna termoaktywna. Idealnie sprawdza się w roli bazy, na której ubiera się kolejne warstwy odzieży termoaktywnej do biegania zimą. Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners



Bielizna termoaktywna występuje w wielu wariantach w zależności od zastosowanego materiału oraz przeznaczenia. Mając w szafie zestaw złożony z dwóch koszulek: jednej cienszej - z przeznaczeniem na okres przejściowy (wiosna/jesień i cieplejsze dni zimy) oraz typowo zimowej o średniej gramaturze materiału będziesz przygotowany w zasadzie na całą zimę!



BLUZY BIEGANIA ZIMĄ - DRUGA WARSTWA ODZIEŻY DO BIEGANA ZIMĄ



W metodzie "na cebulkę" bluza biegowa zajmuje miejsce drugiej warstwy, czyli tej ocieplającej. W zależności od panujących warunków możesz poprzestać na tych dwóch warstwach: bielizna termoaktywna + bluza do biegania. Taki zestaw najlepiej sprawdzi się podczas treningu w niskiej temperaturze oraz przy stosunkowo małym wietrze. Jeśli często biegasz w osłoniętym terenie (np. las lub gęsta zabudowa miejska) może okazać się, że takie połączenie wystarczy na sporą część Twoich treningów zimową porą. W przypadku wietrznej pogody warto alternatywnie pomyśleć o wiatrówce lub kurtce zimowej. Zapewnią lepszą ochronę przed wiatrem niż sama bluza.




Bluza do biegania zimą

Bluza, czyli druga warstwa materiału. Najlepiej sprawdza się w zimne, ale mniej wietrzne dni lub podczas bardzo niskich temperatur. Wtedy staje się częścią ubioru złożonego z trzech warstw. Zdj. Piotr Oleszak/ Archiwum Natural Born Runners.



Bluza może być również warstwą pośrednią pomiędzy bielizną termoaktywną a wierzchnią kurtką. W zależności od panującej temperatury i warunków pogodowych warto potestować różne konfiguracje i sprawdzić co w naszym przypadku działa najlepiej. Bluzy biegowe często posiadają otwory na końcach rękawów, które imitują rękawiczki oraz posiadają wysoką stójkę rozpinaną na zamek. To pozwala chronić szyję przed przewianiem lub dopuszczać świeże powietrze w razie potrzeby. Bluzy, choć zwykle dodatkowo nie chronią przed wiatrem, to produkowane są z materiałów o większej gramaturze i gęstszym splocie materiału. Bluza nie powinna być zupełnie przewiewna, stąd np. polar bardzo słabo sprawdza się w tej roli.


KURTKI DO BIEGANIA ZIMĄ - TRZECIA WARSTWA STROJU DO BIEGANIA ZIMĄ



Wreszcie dochodzimy do trzeciej warstwy, czyli tej, która będzie nas chroniła przed kiepską pogodą. W większości przypadków największym problemem podczas treningów w porze jesień/zima jest zimny wiatr w połączeniu z niską temperaturą. Temat kurtki do biegania zimą możemy "ograć" na dwa sposoby. Pierwszy, to lekka wiatrówka w zestawie z bielizną termoaktywną i opcjonalnie bluzą jako środkową warstwą. Taki zestaw daje spore możliwości doboru ubioru pod konkretne warunki pogodowe. Trzy lekkie warstwy, które w zależności od sytuacji można między sobą miksować.


Kurtki do biegania zimą

Temat pt. "kurtka do biegania zimą" możemy rozwiązać na dwa sposoby. Wybierając bardzo lekką wiatrówkę lub klasyczną, ocieplaną kurtkę do biegania zimą. Zdj. Andrzej Olszanowski / archiwum Natural Born Runners.



Drugie rozwiązanie to opcja dla osób, które wolą ubrać na siebie od razu coś cieplejszego. W tym wariancie wybieramy klasyczną, ocieplaną kurtkę zimową. Przód wiatroodporny, tył z elastycznego materiału. To połączenie niejako łączy w sobie bluzę oraz kurtkę. Dla większości osób zestaw: koszulka termoaktywna + kurtka zimowa wystarczy do treningów w ciągu prawie całej zimy. Ciepłotę możemy regulować doborem odpowiedniej koszulki lub dokładając bluzę - to na wypadek naprawdę niskich temperatur.



CZAPKI / OPASKI I CHUSTY DO BIEGANIA W ZIMĘ



Osobiście nie znoszę jak mi zawiewa mroźny wiatr, dlatego zawsze mam dobrze osłoniętą głowę. Biegając zimą możesz natrafić na naprawdę kiepskie warunki i wtedy warto mieć pod ręką sprzęt, który pozwoli Ci w pełni ochronić się przed wiatrem i mrozem. Do ochrony samej głowy wystarczy czapka lub w opaska. Ważne, żeby uszy były dobrze zakryte. Szyję oraz twarz warto przykryć chustą typu Buff, a w sytuacji naprawdę beznadziejnej pogody jedynym wyjściem być może będzie użycie kominiarki do biegania.




Czapka do biegania zimą

Poza ochroną głowy warto zadbać również o osłonięcie twarzy przed mroźnym wiatrem. W zimowej szafie biegacza znajdziesz taki arsenał jak: czapki do biegania, chusty czy kominiarki. Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners.



[PRZYDATNY PATENT]
JAK OCHRONIĆ TWARZ PRZED WIATREM?

Świetnie w roli osłony na twarz sprawdzają się chusty typu Buff. Zimą warto mieć zawsze pod ręką taką "buffkę". Nawet jeśli w danym momencie jej nie używasz to możesz owinąć ją wokół nadgarstka i wykorzystać w dowolnym momencie. Możesz założyć ją na szyję - a w przypadku wiatru rozciągnąć osłaniając twarz. Zastosowań buffa jest całe mnóstwo! Zimą to niezbędny element biegowej szafy.

Zobacz w sklepie chusty do biegania




RĘKAWICZKI DO BIEGANIA



Jeśli chodzi o rękawiczki to biegacze dzielą się z grubsza na dwie grupy. Pierwsza to osoby, którym wystarczają cienkie, nieocieplane rękawiczki. W tym wypadku warto sięgnąć po klasyczne rozwiązania, ewentualnie wspomóc się rękawiczkami 2 w 1. Niektóre modele zostały wyposasażone w specjalną "owiewkę", która w razie potrzeby może posłużyć jako dodatkowa ochrona np. podczas mocno wietrznej pogody. Gdy nie ma potrzeby użycia owiewki można schować ją do specjalnej kieszonki. Druga grupa to wieczne zmarzluchy. Jeśli należysz właśnie do tego grona, to pomyśl o dodatkowej parze rękawiczek - jedna, podstawowa dość cienka i druga w formie dwupalczastej rękawiczki jako warstwa wierzchnia. Takie rozwiązanie powinno zapewnić odpowiedni komfort cieplny nawet podczas dużych mrozów.




Rękawiczki do biegania zimą

Zimą dobrze sprawdzają się rękawiczki z owiewką lub rękawiczki z dodatkime z naturalnej wełny. Zdj. Piotr Oleszak/ Archiwum Natural Born Runners.



[PRZYDATNY PATENT]
JAK ROZGRZAĆ RĘCE?

Oprócz wspomnianego już rozwiązania z dwiema warstwami rękawiczek w przypadku ekstremalnych sytuacji warto pomyśleć o użyciu ogrzewaczy chemicznych. To dwie saszetki ze specjalnym środkiem, który pod wpływem kontaktu z powietrzem nagrzewa się do temperatury około 60 stopni. Taki ogrzewacz możesz włożyć pod rękawiczkę i cieszyć się przyjemnym ciepłem! Jeśli czeka Cię długie wybieganie w dużym mrozie, albo start w zimowych zawodach na dłuższym dystansie takie rozwiązanie może znacząco poprawić komfort Twojego biegu.


Kup ogrzewacze chemiczne




OŚWIETLENIE



Do tematu oświetlenia trzeba podejść dwojako. Jedno, to, światło którego potrzebujemy biegając po zmroku do oświetlenia podłoża (czyli dla większości biegaczy mowa jest o prawie całej zimie), czyli koloru białego. Druga sprawa, to nasze ogólne bezpieczeństwo podczas treningów po ciemku. Większość odzieży biegowej do biegania na zimę posiada odblaski, jednak warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Tutaj świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju czerwone, migające światełka, które można łatwo przytroczyć do odzieży wierzchniej.




Lampka do biegania zimą

Zimą musimy niestety przyzwyczaić się do treningów po zmroku. Przed pracą ciemno, po pracy ciemno! Lampka czołowa to jedno z podstawowych akcesoriów w zimowej szafie biegacza. Zdj. archiwum Columbia.



JAK SIĘ Z TYM WSZYSTKIM ZABRAĆ NA TRENING?



Jak widzisz tych, rzeczy które mogą Ci się przydać na treningu zimą jest naprawdę sporo! Pogoda bywa zmienna i nieprzewidywalna, warto być dobrze zabezpieczonym. Oczywiście nie zawsze będziesz musiał mieć ze sobą cały sprzęt wymieniony w artykule! Jednak warto zaopatrzyć się w coś, co pomoże Ci zabrać na trening niezbędne akcesoria. W ostatnich latach szalenie popularne stały się pasy biegowe - ale w innym stylu niż te nieszczęsne nerki biegowe, które prawdopodobnie kojarzysz z pasami. Nerka z bidonem miała to do siebie, że często była bardzo niestabilna, bidon wypełniony napojem miał tendencję do bujania się.




Pas do biegania

Sprytnym rozwiązaniem, które pomoże Ci zabrać niezbędne rzeczy na trening jest pas biegowy. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest w stanie sporo pomieścić. Pas przyda się przez cały rok! Zdj. Piotr Oleszak / Archiwum Natural Born Runners.



Tego problemu nie ma w pasach biodrowych. Ich konstrukcja generalnie jest bardzo zbliżona do siebie, czyli kawałek elastycznego materiału z otwartymi kieszeniami dookoła pasa. Materiał ściśle przylega do ciała, nie ma więc problemu, że coś nam po drodze wypadnie. Jednocześnie pas jest bardzo lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli jest pusty, to w zasadzie nie czujesz, że masz cokolwiek na sobie. Sam bardzo często używam tego typu pasów, niezależnie od pory roku.


PODSUMOWANIE



Bieganie zimą wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie ma złej pogody na trening, jest tylko brak odpowiedniego sprzętu! Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci dobrać właściwą odzież i realizować zimowe treningi w komforcie. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości wpadaj do naszego ➡️ sklepu stacjonarnego w Poznaniu lub ➡️ skontaktuj się z nami!


Zobacz sprzęt do biegania zimą w Natural Born Runners


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi